Правила выдачи и отзыва свидетельства об аккредитации удостоверяющих центров
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 1 июня 2020 года № 224/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июня 2020 года № 20815.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2022 № 363/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2022 № 363/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила выдачи и отзыва свидетельства об аккредитации удостоверяющих центров.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2022 № 363/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу:
1) подпункт 2) пункта 1 приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 апреля 2015 года № 476 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере информатизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11350, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 3 июля 2015 года);
2) подпункт 4) пункта 1 приказа исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 августа 2015 года № 877 "Об утверждении регламентов государственных услуг в области информатизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12119, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 9 октября 2015 года).
3. Комитету государственных услуг Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:

Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу туралы куәлікті беру және кері қайтарып алу қағидалары
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 1 маусымдағы № 224/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 маусымда № 20815 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 17.06.2026 № 324/НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2022 № 363/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2022 № 363/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу туралы куәлікті беру және кері қайтарып алу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2022 № 363/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналар:
1) "Ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 476 бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 11350 болып тіркелген, 2015 жылғы 3 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) 1-тармағының 2) тармақшасының;
2) "Ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 тамыздағы № 877 бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 12119 болып тіркелген, 2015 жылғы 29 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) 1-тармағының 4) тармақшасының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового
развития, инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
А. Жумагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 1 июня 2020 года
№ 224/НҚ
Правила выдачи и отзыва свидетельства об аккредитации удостоверяющих центров
Сноска. Правила – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.09.2022 № 363/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи и отзыва свидетельства об аккредитации удостоверяющих центров (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок проведения аккредитации удостоверяющих центров.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) средство криптографической защиты информации (далее – СКЗИ) - программное обеспечение или аппаратно-программный комплекс, реализующее алгоритмы криптографических преобразований, генерацию, формирование, распределение или управление ключами шифрования;
2) Корневой удостоверяющий центр Республики Казахстан – удостоверяющий центр, осуществляющий подтверждение принадлежности и действительности открытых ключей электронной цифровой подписи удостоверяющих центров.

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
А. Жумагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәібі
министрінің
2020 жылғы 1 маусымдағы
№ 224/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу туралы куәлікті беру және кері қайтарып алу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 30.09.2022 № 363/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы куәландырушы орталықтарды аккредиттеу туралы куәлікті беру және кері қайтарып алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және куәландырушы орталықтарды аккредиттеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпаратты криптографиялық қорғау құралы (бұдан әрі – АКҚҚ) – криптографиялық түрлендіру алгоритмдерін, шифрлау кілттерін құруды, қалыптастыруды, бөлуді немесе басқаруды іске асыратын бағдарламалық қамтылым немесе бағдарламалық-аппараттық кешен;
2) Қазақстан Республикасының Негізгі куәландырушы орталығы – куәландырушы орталықтардың электрондық цифрлық қолтаңбасының ашық кілттерінің тиесілілігін және жарамдылығын растауды жүзеге асыратын куәландырушы орталық.

3. Государственная услуга оказывается Комитетом по информационной безопасности Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель). Государственная услуга осуществляется на основании акта о результатах обследования услугополучателя, в целях оценки на соответствие настоящим Правилам, а также требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области электронного документа и электронной цифровой подписи. Обследование услугополучателя осуществляется комиссией по аккредитации удостоверяющих центров (далее – комиссия), состав которой определяется приказом услугодателя. Комиссия состоит из представителей услугодателя, уполномоченного органа по техническому регулированию и органов национальной безопасности.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.04.2023 № 155/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Услугодателем в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента введения в действие изменений и (или) дополнений в настоящие Правила информация направляется в Единый контакт-центр и размещается на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов Республики Казахстан www.gov.kz в разделе "Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан".
Глава 2. Порядок выдачи свидетельства об аккредитации удостоверяющих центров
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Аккредитация удостоверяющих центров", согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - Перечень).
6. Услугополучатель для получения свидетельства об аккредитации удостоверяющего центра (далее – свидетельство об аккредитации) представляет услугодателю посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал) документы в соответствии с пунктом 8 Перечня с заполненной формой заявления согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. Услугодатель в день поступления заявления осуществляет их прием и регистрацию и отправляет работнику ответственного структурного подразделения услугодателя (далее – работник услугодателя) на исполнение.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сведения о документах, справки или свидетельства о государственной регистрации, (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При сдаче услугополучателем заявления через портал в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата оказания государственной услуги.

3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді. Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыны тексеру нәтижелері туралы актінің негізінде, осы Қағидаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалау мақсатында жүзеге асырылады. Көрсетілетін қызметті алушыны тексеруді куәландырушы орталықтарды аккредиттеу жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) жүзеге асырады, оның құрамы көрсетілетін қызметті берушінің бұйрығымен айқындалады. Комиссия көрсетілетін қызметті берушінің, техникалық реттеу жөніндегі уәкілетті органның және ұлттық қауіпсіздік органдарының өкілдерінен тұрады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.04.2023 № 155/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар қолданысқа енгізілген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына жібереді және www.gov.kz Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі" деген бөлімде орналастырады.
2-тарау. Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу туралы куәлікті беру тәртібі
5. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес "Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) келтірілген.
6. Көрсетілетін қызметті алушы куәландырушы орталықтарды аккредиттеу туралы куәлікті (бұдан әрі – аккредиттеу туралы куәлік) алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес толтырылған өтініш нысаны бар Тізбенің 8-тармағына сәйкес құжаттарды ұсынады.
7. Көрсетілетін қызметті берушінің өтініші түскен күні оны қабылдауды және тіркеуді іске асырып, жауапты құрылымдық құрылымдық бөлімшенің орындаушысына орындауға жолдайды (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет беруші қызметкері).
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Құжаттар туралы мәліметтерді, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы немесе куәлікті көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті портал арқылы тапсырған кезде "жеке кабинетке" мемлекеттік қызмет көрсетуге арналған сұранымның қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жолданады.

8. Работник услугодателя в течение двух рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет наличие представленных документов согласно перечню, указанному в пункте 5 настоящих Правил.
9. В случае установления факта несоответствия представленных документов перечню, указанному в пункте 5 настоящих Правил услугодатель посредством портала, направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
10. В случае отсутствия оснований для отказа, услугодатель в указанный срок посредством портала уведомляет услогополучателя о проведении его обследования комиссией. Обследование осуществляется комиссией в два этапа: документарной и выездной форме.
11. Услугодатель в день направления уведомления услугополучателю направляет письмо членам комиссии о проведении обследования услугополучателя.
12. Комиссия в течение трех рабочих дней со дня уведомления услугополучателя проводит документарное обследование на содержание документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил.
Ознакамливается с актами по результатам предыдущих обследований, если таковые проводились.
В случае установления факта несоответствия представленных документов и/или несоответствия содержания законодательству Республики Казахстан, услугодатель на основании решения комиссии, оформляемого протоколом, посредством портала направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
В случае отсутствия оснований для отказа по результатам документарной проверки, услугодатель в указанный срок посредством портала уведомляет услогополучателя о проведении его выездного обследования комиссией по месту размещения инфраструктуры удостоверяющего центра.
Выездное обследование осуществляется комиссией в течение шести рабочих дня со дня уведомления о его проведении.
При выездном обследовании услогополучателя комиссией определяется соответствие документов, поданных на аккредитацию фактическому положению, и определяется:
1) совместимость используемых СКЗИ, применяемых услугополучателем, с Корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан;
2) проверка построения корректной цепочки регистрационных свидетельств от регистрационного свидетельства Корневого удостоверяющего центра Республики Казахстан до регистрационного свидетельства пользователя услугополучателя с использованием СКЗИ услугополучателя;
3) наличие объектных идентификаторов, зарегистрированных уполномоченным органом, в регистрационных свидетельствах выпускаемых услугополучателем;

8. Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері өтініш тіркелген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген тізім бойынша ұсынылған құжаттардың болуын тексереді.
9. Егер ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген тізімге сәйкес келмеу фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші портал арқылы өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту жібереді.
10. Бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші портал арқылы көрсетілетін қызметті алушыны оны комиссия тексеру жүргізетіні туралы хабардар етеді. Комиссия тексеруін екі кезеңде: құжаттық және көшпелі нысанда өткізеді.
11. Көрсетілетін қызметті беруші хабарламаны жіберген күні көрсетілетін қызметті алушыға комиссияның көрсетілетін қызметті алушыны тексеруді жүргізетіні туралы комиссия мүшелеріне хат жолдайды.
12. Комиссия көрсетілетін қызметті алушыға хабарлаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттардың мазмұнына тексеру жүргізеді.
Егер жүргізілген болса, алдыңғы тексерістер нәтижелері бойынша актілермен танысады.
Ұсынылған құжаттардың сәйкессіздігі және/немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен мазмұнға сәйкес болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы хаттамамен ресімделетін комиссия шешімі негізінде, портал арқылы өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту жібереді.
Құжаттық тексеру нәтижелері бойынша бас тартуға негіздер болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде портал арқылы көрсетілетін қызметті алушыға куәландырушы орталықтың инфрақұрылымы орналасқан жерде оны комиссияның көшпелі тексеру жүргізетіні туралы хабарлайды.
Көшпелі тексеруді комиссия оны жүргізу туралы хабарлаған күннен бастап алты жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушыны көшпелі тексеруді жүргізу кезінде комиссия аккредиттеуге берілген құжаттардың нақты жағдайға сәйкестігін айқындайды және мыналарды айқындайды:
1) тексерілетін көрсетілетін қызметті алушыда қолданылатын, пайдаланылатын АКҚҚ-тың Қазақстан Республикасының Негізгі куәландырушы орталығымен үйлесімділігі;
2) Қазақстан Республикасының Негізгі куәландырушы орталығының тіркеу куәлігінен көрсетілетін қызметті алушының АКҚҚ-ты пайдалана отырып, көрсетілетін қызметті алушыны пайдаланушының тіркеу куәлігіне дейінгі тіркеу куәліктерінің дұрыс тізбегінің құрылуын тексеру;
3) көрсетілетін қызметті алушы шығаратын тіркеу куәліктерінде көрсетілетін қызмет беруші тіркеген объектілік сәйкестендіргіштердің болуы;

4) механизм проверки построения корректной цепочки регистрационных свидетельств электронной цифровой подписи;
5) зарегистрированные объектные идентификаторы (OID);
6) серверное помещение;
7) используемые каналы связи;
8) процедура синхронизации времени, аккредитуемого услугополучателя с комплексом технических средств, обеспечивающих периодическую передачу цифровой информации о значении текущего времени от эталона единицы времени Республики Казахстан, спутниковых глобальных систем позиционирования, общепризнанных международных источников (далее - система точного времени);
9) единое учетно-отчетное время аккредитуемого услугополучателя в соответствии с Законом Республики Казахстан "О связи";
10) услуги, предоставляемые услугополучателем;
11) инфраструктура услугополучателя (центр сертификации и центры регистрации);
12) наличие физических основного и резервного серверов;
13) доступ к списку отозванных регистрационных свидетельств;
14) наличие основного и резервного аппаратно-программных комплексов защиты корневых криптографических ключей;
15) требования к серверному помещению:
наличие бесперебойного источника питания;
наличие системы кондиционирования;
нахождение серверов в нежилом помещении;
соединение оборудования серверного помещения с главным электродом системы заземления здания кондуитом размером не менее 1,5 сантиметра;
высота потолка серверного помещения должна составлять не менее 2,44 метра;
система автоматического оповещения и пожаротушения;
ограниченный доступ в серверное помещение, контроль доступа;
наличие прошнурованного журнала проводимых работ в серверном помещении.
13. В день завершения обследования составляется акт о результатах обследования (далее – акт), в котором указываются фактическое состояние услугополучателя, выводы и рекомендации.
Акт подписывается всеми членами комиссии.
В случае, если член комиссии не согласен с принятым решением и не подписывает акт, он информирует услугодателя с обоснованием причин.
Акт считается принятым при наличии двух третей подписей членов комиссии, в число которых входит подпись представителя органов национальной безопасности.
14. Услугодатель в течение следующего рабочего дня после принятия акта принимает решение о выдаче либо об отказе в выдаче свидетельства об аккредитации удостоверяющего центра.
15. Услугодатель посредством портала в течение одного рабочего дня после принятия решения выдает услугополучателю свидетельство об аккредитации, по форме электронного документа подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, сроком действия на три года либо направляет мотивированный отказ в выдаче свидетельства об аккредитации.

4) электрондық цифрлық қолтаңбаның тіркеу куәліктерінің тізбектерін дұрыс құрылуын тексеру механизмі;
5) тіркелген объектілік сәйкестендіргіштер (ОID);
6) серверлік үй-жай;
7) пайдаланылатын байланыс арналары;
8) Қазақстан Республикасының уақыт бірлігінің эталонынан, позициялаудың спутниктік жаһандық жүйелерінен, жалпыға бірдей танылған халықаралық көздерден уақыттың ағымдағы мәні туралы цифрлық ақпараттың ұдайы берілуін қамтамасыз ететін техникалық құралдар кешенімен аккредиттелетін көрсетілетін қызметті алушының уақытын үйлестіру рәсімі;
9) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аккредиттелетін көрсетілетін қызметті алушының бірыңғай есепке алу-есеп беру уақыты;
10) көрсетілетін қызметті алушы ұсынатын қызметтер;
11) көрсетілетін қызметті алушының инфрақұрылымы (сертификаттау орталығы және тіркеу орталықтары);
12) физикалық негізгі және резервтік серверлердің болуы;
13) кері қайтарылып алынған тіркеу куәліктерінің тізіміне колжетімділік;
14) негізгі криптографиялық кілттерді қорғауға арналған негізгі және резервтік аппараттық-бағдарламалық кешендердің болуы;
15) серверлік үй-жайларға қойылатын талаптар:
үздіксіз қоректену көзінің болуы;
ауа баптау жүйесінің болуы;
серверлердің адам тұрмайтын үй-жайларда орналасуы;
серверлік үй-жай жабдығы 1,5 сантимерден кем емес мөлшердегі кондуитпен ғимараттың жерге тартылған жүйесінің негізгі электродымен қосылуы;
серверлік үй-жай төбесінің биіктігі 2,44 метрден кем болмауы;
хабарлаудың және өрт сөндірудің автоматты жүйесі;
серверлік үй-жайға кірудің шектелуі, кіруді бақылау;
серверлік үй-жайға жүргізілетін жұмыстардың тігілген журналының болуы.
13. Тексеру аяқталған күні тексеру нәтижелері туралы акт (бұдан әрі – акт) жасалады, онда көрсетілетін қызметті алушының нақты жай-күйі, қорытындылар мен ұсынымдар көрсетіледі.
Актіге комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
Егер комиссия мүшесі қабылданған шешіммен келіспеген және тексеру актісіне қол қоймаған жағдайда, ол себептерін негіздей отырып, көрсетілетін қызметті берушіні хабардар етеді.
Тексеру актісі комиссия мүшелерінің қолдарының үштен екісі, оның ішінде ұлттық қауіпсіздік органдары өкілінің қолы болған кезде қабылданды деп есептеледі.
14. Актіге сәйкес көрсетілетін қызметті беруші актіні қабылдағаннан кейін келесі жұмыс күні ішінде куәландырушы орталықты аккредиттеу туралы куәлікті беру не беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
15. Көрсетілетін қызметті беруші шешім қабылдағаннан кейін бір жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес қолданылу мерзімі үш жыл көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысаны бойынша аккредиттеу туралы куәлікті береді немесе көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы аккредиттеу туралы куәлікті беруден дәлелді бас тартуды жібереді.

16. Основания для отказа в оказании государственной услуги изложены в приложении 1 к настоящим Правилам.
17. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
Услугодатель ведет реестр выданных и отозванных свидетельств об аккредитации удостоверяющих центров.
18. На основании свидетельства об аккредитации услугополучатель обращается в Корневой удостоверяющий центр Республики Казахстан для прохождения регистрации (перерегистрации) регистрационного свидетельства услугополучателя.
Глава 3. Порядок отзыва свидетельства об аккредитации удостоверяющих центров
19. Отзыв свидетельства об аккредитации удостоверяющего центра осуществляется по следующим основаниям:
1) в случае перерегистрации, а также прекращения деятельности юридического лица (услугополучателя);
2) в случае неисполнения без обоснованных причин в установленные сроки письменных рекомендаций по устранению нарушений, выявленных в порядке, предусмотренном пунктами 21, 22 и 23 настоящих Правил, повлекших причинение ущерба пользователям удостоверяющего центра.
20. Услугополучатель в случае перерегистрации, а также прекращения деятельности юридического лица (услугополучателя) направляет услугодателю уведомление с указанием срока, необходимого для завершения всех процедур, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Услугодатель по истечению срока, указанного в уведомлении, принимает решение об отзыве свидетельства об аккредитации удостоверяющего центра.
21. В течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления обращения (жалобы, заявления) от физических и юридических лиц о нарушении требований настоящих Правил услугодатель запрашивает (истребует) у услугополучателя пояснения по вопросам, указанным в информации.
По результатам рассмотрения пояснения и установления факта нарушения требований настоящих Правил, а также подтверждения нарушения услугополучателем, услугодатель направляет рекомендации по устранению нарушений с указанием срока для устранения нарушений, который не может быть более 60 (шестидесяти) рабочих дней с даты получения услугополучателем рекомендации услугодателя.
Услугополучатель направляет услугодателю свое пояснение с возражениями на обращения (жалобы, заявления) физических и юридических лиц, а услугодатель его рассматривает.
В случае получения услугодателем пояснения услугополучателя о необходимости проведения доработок по устранению нарушений за срок более чем 60 (шестьдесят) рабочих дней срок, достаточный по устранению нарушений, будет определяться по согласованию между услугополучателем и услугодателем.
В случае непредставления по запросу услугополучателя пояснения о нарушении требований настоящих Правил в течение 30 (тридцати) рабочих дней, а также необоснованного несогласия с фактом нарушения со стороны услугополучателя, услугодатель уведомляет его о дате и предмете проведения выездного обследования комиссией по месту размещения инфраструктуры удостоверяющего центра.
Выездное обследование осуществляется комиссией в течение 6 (шести) рабочих дней со дня уведомления о его проведении.

16. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер осы Қағидаларға 1-қосымшада баяндалған.
17. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Көрсетілетін қызметті беруші куәландырушы орталықтарды аккредиттеу туралы берілген куәліктердің тізілімін жүргізеді.
18. Аккредиттеу туралы куәліктің негізінде көрсетілетін қызметті алушы тіркеу куәлігін тіркеуден (қайта тіркеуден) өту үшін Қазақстан Республикасының Негізгі куәландырушы орталығына жүгінеді.
3-тарау. Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу тәртібі
19. Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу мынадай негіздер бойынша жүзеге асырылады:
1) заңды тұлға (көрсетілетін қызметті алушы) қайта тіркелген, сондай-ақ қызметі тоқтатылған жағдайда;
2) куәландырушы орталықтарды пайдаланушыларға залал келтіруге әкеп соққан, осы Қағидалардың 21, 22 және 23-тармақтарында көзделген тәртіппен анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі жазбаша ұсынымдарды белгіленген мерзімдерде негізді себептерсіз орындамаған жағдайда жүзеге асырады.
20. Көрсетілетін қызметті алушы заңды тұлға (көрсетілетін қызметті алушы) қайта тіркелген, сондай-ақ қызметі тоқтатылған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген барлық рәсімдерді аяқтау үшін қажетті мерзімді көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушіге хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті беруші хабарламада көрсетілген мерзім өткеннен кейін куәландырушы орталықтарды аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу туралы шешім қабылдайды.
21. Осы Қағидалардың талаптарын бұзу туралы жеке және заңды тұлғалардан өтініш (шағым, арыз) түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан ақпаратта көрсетілген мәселелер бойынша түсіндірмелер сұратады (талап етеді).
Осы Қағидалардың талаптарын бұзу фактісін түсіндіруді және анықтауды, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының бұзушылықты растауын қарау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің ұсынымын алған күнінен бастап 60 (алпыс) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде бұзушылықтарды жою үшін мерзімді көрсете отырып, бұзушылықтарды жою жөнінде ұсынымдар жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жеке және заңды тұлғалардың өтініштеріне қарсылықтарымен (шағым, арыз) өз түсіндірмесін жолдайды, ал көрсетілетін қызметті беруші оны қарайды.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының бұзушылықтарды жою бойынша пысықтауды жүргізу қажеттігі туралы түсініктемесін 60 (алпыс) жұмыс күнінен астам мерзімде алған жағдайда, бұзушылықтарды жою бойынша жеткілікті мерзім көрсетілетін қызметті алушы мен көрсетілетін қызметті беруші арасындағы келісім бойынша айқындалатын болады.
Көрсетілетін қызметті алушының сұрау салуы бойынша осы Қағидалардың талаптарын бұзу туралы түсіндірме 30 (отыз) жұмыс күні ішінде ұсынылмаған, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы тарапынан бұзушылық фактісімен негізсіз келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші оны куәландырушы орталықтың инфрақұрылымын орналастыру орны бойынша комиссияның көшпелі зерттеп-қарау жүргізу күні мен нысанасы туралы хабардар етеді.
Көшпелі зерттеп-қарауды Комиссия оны жүргізу туралы хабардар етілген күннен бастап 6 (алты) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.

22. Выездное обследование осуществляется комиссией.
Комиссия состоит из председателя, секретаря и членов комиссии. Число членов комиссии состоит из не менее 5 (пять) человек.
По результатам завершения выездного обследования составляется акт.
Акт считается правомочным, если его подписали не менее 3 (трех) человек от общего числа его членов, за исключением секретаря.
При отсутствии нарушений требований настоящих Правил в акте производится соответствующая отметка.
В случае выявления нарушений требований настоящих Правил услугодатель выносит решение об отзыве свидетельства об аккредитации.
Услугополучатель направляет услугодателю свое пояснение с возражениями по акту, а услугодатель его рассматривает и сообщает услугополучателю о результатах рассмотрения.
В случае получения услугодателем пояснения услугополучателя с возражениями по акту о необходимости проведения доработок по устранению нарушений за срок более чем 60 (шестьдесят) рабочих дней срок, достаточный по устранению нарушений, определяется по согласованию между услугополучателем и услугодателем.
23. По истечении срока устранения нарушений, установленного в рекомендации об устранении нарушений, услугополучатель представляет услугодателю информацию об устранении выявленных нарушений.
В случае непредставления услугополучателем в установленный срок информации об исполнении рекомендаций по устранению нарушений услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет услугополучателю запрос о предоставлении информации об исполнении рекомендаций по устранению нарушений.
В случае непредставления информации в указанный срок услугодатель принимает решение об отзыве свидетельства об аккредитации удостоверяющего центра.
24. При изменении условий функционирования и функциональности удостоверяющего центра услугополучатель в течение 10 (десяти) рабочих дней направляет услугодателю информацию обо всех внесенных изменениях.
В случае выявления расхождений в конкретных характеристиках удостоверяющего центра услугодатель принимает решение о направлении рекомендаций по устранению нарушений, а также приведению фактического положения удостоверяющего центра в соответствие с законодательством Республики Казахстан в области электронного документа и электронной цифровой подписи.
В случае непринятия услугополучателем необходимых мер, вытекающих из рекомендации, услугодатель принимает решение о выездном обследовании комиссией по месту размещения инфраструктуры удостоверяющего центра в порядке, предусмотренном пунктами 21, 22 и 23 настоящих Правил.

22. Көшпелі зерттеп-қарауды комиссия жүзеге асырады.
Комиссия төрағадан, хатшыдан және Комиссия мүшелерінен тұрады. Комиссия мүшелерінің саны кемінде 5 (бес) адамнан тұрады.
Көшпелі зерттеп-қарауды аяқтау нәтижелері бойынша акт жасалады.
Егер актіге хатшыны қоспағанда, оның мүшелерінің жалпы санынан кемінде 3 (үш) адам қол қойса, ол заңды деп есептеледі.
Осы Қағидалардың талаптарын бұзушылықтар болмаған кезде актіде тиісті белгі қойылады.
Осы Қағидалардың талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу туралы шешім шығарады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге акт бойынша қарсылықтарымен өз түсіндірмесін жолдайды, ал көрсетілетін қызметті беруші оны қарайды және көрсетілетін қызметті алушыға қарау нәтижелері туралы хабарлайды.
Көрсетілетін қызметті беруші 60 (алпыс) жұмыс күнінен астам мерзімде бұзушылықтарды жою бойынша пысықтаулар жүргізу қажеттігі туралы акті бойынша қарсылықтары бар көрсетілетін қызметті алушының түсіндірмесін алған жағдайда, бұзушылықтарды жою бойынша жеткілікті мерзім көрсетілетін қызметті алушы мен көрсетілетін қызметті берушінің арасындағы келісім бойынша айқындалады.
23. Бұзушылықтарды жою туралы ұсынымда белгіленген бұзушылықтарды жою мерзімі өткеннен кейін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы бұзушылықтарды жою жөніндегі ұсынымдарды орындау туралы ақпаратты белгіленген мерзімде ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға бұзушылықтарды жою жөніндегі ұсынымдарды орындау туралы ақпаратты ұсыну туралы сұрау салуды жібереді.
Көрсетілген мерзімде ақпарат ұсынылмаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші куәландырушы орталықты аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу туралы шешім қабылдайды.
24. Куәландырушы орталықтардың жұмыс істеу шарттары мен функционалдығы өзгерген кезде көрсетілетін қызметті алушы 10 (он) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіге енгізілген барлық өзгерістер туралы ақпаратты жібереді.
Куәландырушы орталықтардың нақты сипаттамаларында сәйкессіздіктер анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші бұзушылықтарды жою, сондай-ақ куәландырушы орталықтың нақты жағдайын Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба саласындағы заңнамасына сәйкес келтіру жөніндегі ұсынымдарды жіберу туралы шешім қабылдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынымнан туындайтын қажетті шараларды қабылдамаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 21, 22 және 23-тармақтарында көзделген тәртіппен куәландырушы орталықтардың инфрақұрылымын орналастыру орны бойынша комиссияның көшпелі тексеруі туралы шешім қабылдайды.

Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания государственных услуг
25. Жалоба на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг, проведенного обследования на основании полученной информации (обращений, заявлений, сообщений, жалоб) от физических и юридических лиц, может быть подана на имя руководителя услугодателя, вышестоящий государственный орган, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оказании государственных услуг.
В соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам выдачи и отзыва
свидетельства об аккредитации
удостоверяющих центров
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Аккредитация удостоверяющих центров"
1.
Наименование государственной услуги
"Аккредитация удостоверяющих центров"
2.
Наименование услугодателя
Комитет по информационной безопасности Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
3.
Способы предоставления государственной услуги
Посредством веб-портала "электронного правительства".
4.
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания – 13 (тринадцать) рабочих дней с момента регистрации заявления в канцелярии.
5.
Форму оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
6.
Результат оказания государственной услуги
Выдача свидетельства об аккредитации удостоверяющего центра, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная
7.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно юридическим лицам.
8.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

4-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
25. Жеке және заңды тұлғалардан алынған ақпарат (өтініштер, арыздар, хабарламалар, шағымдар) негізінде жүргізілген зерттеп-қарау, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет көрсету туралы заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, жоғары тұрған мемлекеттік органға, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Куәландырушы орталықтарды
аккредиттеу туралы куәлікті
беру және
кері қайтарып алу қағидаларына
1-қосымша
"Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
"Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу"
2.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитеті.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсету мерзімі – өтінішті кеңседе тіркеген сәттен бастап 13 (он үш) жұмыс күні
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (жартылай автоматоматтандырылған).
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу туралы куәлік беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында жолданады және сақталады.
Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесін беру нысаны: электрондық.
7.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыскестесі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) портала – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан – www.gov.kz/memleket/entities/mdai;
2) портале
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
заявление на выдачу свидетельства об аккредитации удостоверяющего центра;
электронная копия лицензий и (или) сертификатов на используемые программные средства несвободного распространения, а также документов, подтверждающих авторские права, в случае собственной разработки;
электронная копия акта по результатам испытаний на соответствие услугополучателя требованиям информационной безопасности, в случае интеграции с государственными информационными системами;
электронная копия схем взаимодействия модулей (компонент) услугополучателя и схемы электронной цифровой подписи с данными о применяемых алгоритмах криптографических преобразований и другими исходными данными (основными требованиями) по реализации процесса формирования электронной цифровой подписи и требованиями к отдельным параметрам и услугополучателя, утвержденные услугополучателем;
сведения в электронном виде о фактическом местонахождении основного и резервного серверов, основного и резервного аппаратно-программных комплексов защиты корневых криптографических ключей удостоверяющего центра, включая сведения о серийном номере, модель и производителя.
электронные копии утвержденных нормативно-технических документов, регламентирующих:
политику информационной безопасности услугополучателя;
регламент или правила деятельности услугополучателя;
политику применения регистрационных свидетельств;
положение об удостоверяющем центре;
электронная копия инструкции по действиям работников, осуществляющих работы от лица услугополучателя непосредственно участвующих в работах по сопровождению, администрированию, выпуску регистрационных свидетельств услугополучателя во внештатных, кризисных ситуациях;
электронная копия инструкции о резервном копировании информационных ресурсов услугополучателя;
электронная копия инструкции по установке и настройке программного обеспечения услугополучателя;

1) көрсетілетін қызметті берушілер – Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) портал – техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің – www.gov.kz/memleket/entities/mdai интернет-ресурсында;
2) порталда орналасқан.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
куәландырушы орталықтарды аккредиттеу туралы куәлік беруге өтініш:
еркін таралмай пайдаланылатын бағдарламалық құралдарға лицензиялардың және/немесе сертификатардың көшірмелерін, сондай-ақ өзі әзірлеген жағдайда авторлық құқықты растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі;
көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік ақпараттық жүйелермен интеграцияланған жағдайда ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақтар нәтижелері бойынша акттің электрондық көшірмесі;
көрсетілетін қызметті алушы бекіткен көрсетілетін қызметті алушының модульдерінің (құрамбөліктерінің) өзара іс-қимылының схемасын және қолданылатын криптографиялық түрлендіру алгоритмдері туралы деректер және электрондық цифрлық қолтаңба үдерісін іске асыру жөніндегі басқа да бастапқы деректер (негізгі талаптар) мен жекелеген параметрлерге және куәландырушы орталыққа қойылатын талаптар бар электрондық цифрлық қолтаңба схемаларының электрондық көшірмесі;
сериялық нөмірі, моделі, өндіруші туралы мәліметтерді қоса алғанда, негізгі және резервтік серверлердің, куәландырушы орталықтың негізгі криптографиялық кілттерін қорғаудың негізгі және резервтік аппараттық-бағдарламалық кешендерінің нақты орналасқан жері туралы электрондық түрдегі мәліметтер.
бекітілген нормативтік-техникалық құжаттардың электрондық көшірмелері:
көрсетілетін қызметті алушының ақпараттық қауіпсіздік саясатын;
көрсетілетін қызметті алушы қызметінің регламентін немесе қағидаларын;
тіркеу куәліктерін қолдану саясатын;
куәландырушы орталық туралы ережені;
штаттан тыс, дағдарысты жағдайларда көрсетілетін қызметті алушының атынан көрсетілетін қызметті алушының тіркеу куәліктерін сүйемелдеу, әкімшілендіру, шығару жөніндегі жұмыстарға тікелей қатысып, жұмыстарды жүзеге асыратын жұмыскерлердің іс-қимылы жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
көрсетілетін қызметті алушының ақпараттық ресурстарын резервтік көшіру туралы нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
көрсетілетін қызметті алушының бағдарламалық қамтылымын орнату және жөнге келтіру жөніндегі нұсқаулықты регламенттейтін бекітілген нормативтік-техникалық құжаттар тізбесінің электрондық көшірмесі;

электронная копия сертификатов соответствия на используемые средства криптографической защиты информации по СТ РК 1073-2007 "Средства криптографической защиты информации. Общие технические требования" не ниже второго уровня, которые применяется услугополучателем и его пользователями.
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
Приложение 2
к Правилам выдачи
и отзыва свидетельства
об аккредитации
удостоверяющих центров
В Комитет по информационной
безопасности Министерства
цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Заявление на выдачу свидетельства об аккредитации удостоверяющего центра
_________________________________________________________________________
наименование удостоверяющего центра, юридический адрес, телефон прошу выдать
свидетельство об аккредитации удостоверяющего центра
_________________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющий охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Дата "___" _______________ 20__ г.
Руководитель
___________________________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 3
к Правилам выдачи и отзыва
свидетельства об аккредитации
удостоверяющих центров
Форма
Қазақстан Республикасы Цифрлық
даму, инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлiгiнiң
Ақпараттық қауіпсіздік комитеті
Комитет по информационной безопасности
Министерства цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Свидетельство об аккредитации удостоверяющего центра № ____
Настоящее свидетельство выдано:
_____________________________________________________________________,
(наименование юридического лица)
расположенного по адресу:
______________________________________________________________________,
(адрес юридического лица)
Комитетом по информационной безопасности Министерства цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан признать
______________________________________________________________________
аккредитованным в соответствии с Правилами проведения аккредитации
удостоверяющих центров, на основании акта о результатах обследования
Удостоверяющего центра ________________________________________________.
Срок действия настоящего свидетельства об аккредитации удостоверяющих центров
составляет 3 года со дня выдачи и действует на всей территории Республики Казахстан.
Должность ФИО

ҚР СТ 1073-2007 "Ақпараттық криптографиялық қорғау құралдары. Жалпы техникалық талаптар" бойынша қолданылатын ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына сәйкестік сертификаттарының электрондық көшірмесі, осы көрсетілетін қызметті алушыда және оның пайдаланушылары қолданатын екінші деңгейден төмен емес.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздемелер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.
Куәландырушы орталықтарды
аккредиттеу туралы куәлікті
беру
және кері қайтарып алу
қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігінің Ақпараттық
қауіпсіздік комитетіне
Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу туралы куәлік беруге өтініш
_____________________________________________________________
__________
(куәландырушы орталықтың атауы, заңды мекенжайы, телефоны)
_____________________________________________________________
___________________
аккредиттеу туралы куәлік беруді сұраймын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін.
Күні 20 __ жылғы "___" ___________
Басшы _____________________
_________________________________________________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Куәландырушы
орталықтарды аккредиттеу
туралы куәлікті беру және
кері қайтарып алу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлiгiнiң Ақпараттық қауіпсіздік комитеті
Комитет по информационной безопасности Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
Куәландырушы орталықты аккредиттеу туралы № ____ куәлік
Осы куәлік:
________________________________________________________________
_______________,
(заңды тұлғаның атауы)
______________________________________________________ мекенжайы
Бойынша берілді,
(заңды тұлғаның мекенжайы)
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитеті
______________________________________
куәландырушы орталықтарды тексеру нәтижелері туралы актінің негізінде,
Куәландырушы орталықтарды аккредиттеуді жүргізу қағидаларына
сәйкес____________________________________________ аккредиттелді деп танылсын.
Осы куәландырушы орталықты аккредиттеу туралы куәліктің қолданылу
мерзімі берілген күнінен бастап 3 жылды құрайды және Қазақстан Республикасының
бүкіл аумағында қолданылады.
Лауазымы                              ТАӘ