Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Прием документов и зачисление в организации дополнительного образования для детей по предоставлению им дополнительного образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 219. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2020 года № 20695.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить правила оказания государственной услуги "Прием документов и зачисление в организации дополнительного образования для детей по предоставлению им дополнительного образования" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 апреля 2015 года № 170 "Стандарт государственной услуги "Прием документов и зачисление в организации дополнительного образования для детей по предоставлению им дополнительного образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10980, опубликован 18 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Мелдебекова М.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятиях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Ш.Т. Каринову
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Приложение к приказу
Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 22 мая 2020 года № 219
Правила оказания государственной услуги "Прием документов и зачисление в организации дополнительного образования для детей по предоставлению им дополнительного образования"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Прием документов и зачисление в организации дополнительного образования для детей по предоставлению им дополнительного образования" разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок приема документов и зачисление в организации дополнительного образования и организации общего среднего образования (далее – услугодатель).

Балаларға қосымша білім беру бойынша қосымша білім беру ұйымдарына құжаттар қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 219 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 мамырда № 20695 болып тіркелді.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Балаларға қосымша білім беру бойынша қосымша білім беру ұйымдарына құжаттар қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 7 сәуірдегі № 170 бұйрығымен бекітілген "Балаларға қосымша білім беру бойынша қосымша білім беру ұйымдарына құжаттар қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10980 болып тіркелген, 2015 жылғы 18 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күшін жоғалтқан деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім беру комитеті (М.Т. Мелдебекова) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1)  осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2)  осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі интернет-ресурсында орналастыруды;
3)  осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Ш.Т. Кариноваға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 22 мамырдағы
№ 219 бұйрығына
қосымша
"Балаларға қосымша білім беру бойынша қосымша білім беру ұйымдарына құжаттар қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің қағидасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Балаларға қосымша білім беру бойынша қосымша білім беру ұйымдарына құжаттар қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің осы қағидасы" "Мемлекеттік қызмет көрсету туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және қосымша білім беру ұйымдарына және жалпы орта білім беру ұйымдарына (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) құжат қабылдаудың тәртібін анықтайды.

2. Государственная услуга "Прием документов и зачисление в организации дополнительного образования для детей по предоставлению им дополнительного образования" оказывается организациями дополнительного образования для детей, организациями общего среднего образования (далее – услугодатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Для получения государственной услуги физические лица (далее-услугополучатель) предоставляют услугодателю на бумажном носителе либо посредством информационных систем местных исполнительных органов и (или) через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) документы, указанные в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов и зачисление в организации дополнительного образования для детей по предоставлению им дополнительного образования" согласно к настоящим Правилам (далее – Перечня основных требований).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, изложены согласно приложению к Правилам.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 02.08.2024 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
4. Канцелярия услугодателя, работник Государственной корпорации осуществляют прием заявления, проверяют полноту документов и оформляет расписку в электронной форме согласно приложению 2 к Перечню основных требований.
Сведения о документах, удостоверяющий личность одного из родителей (или иных законных представителей), о свидетельстве о рождении ребенка, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов, и (или) документов с истекшим сроком действия, согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня основных требований, услугодатель или работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 4 к Перечень основных требований.
В случае обращения через Государственную корпорацию день приема не входит в срок оказания государственной услуги.
Направление пакета документов работником Государственной корпорации услугодателю осуществляется в течение 1 (одного) рабочего дня через курьера со дня приема заявления.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 02.08.2024 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).

2. "Балаларға қосымша білім беру бойынша қосымша білім беру ұйымдарына құжаттар қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметті балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары, жалпы орта білім беру ұйымдары (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке тұлғалар (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге қағаз жүзінде немеесе жергілікті атқарушы органдардың ақпараттық жүйелері арқылы және (немесе) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) арқылы осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес "Балаларға қосымша білім беру бойынша қосымша білім беру ұйымдарына құжаттар қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Негізгі талаптарды тізбесі) 8-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Қағидаларға қосымшаға сәйкес баяндалған.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 02.08.2025 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі, Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдауды жүзеге асырады, құжаттардың толықтығын тексереді және негізгі талаптар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес электрондық нысанда қолхат рәсімдейді.
Мемлекеттік корпорация қызметкері ата-анасының (немесе өзге де заңды өкілдерінің) жеке басын куәландыратын құжаттары және баланың туу туралы куәлігі ақпаратты "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушы негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және негізгі талаптар тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген жағдайда қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік корпорация қызметкерінің құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге жіберуі өтінішті қабылдаған күннен бастап курьер арқылы 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 02.08.2025 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4-1. Канцелярия услугодателя осуществляет регистрацию принятых заявлений услугополучателей по дате и времени подачи в хронологическом порядке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 01.03.2022 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Зачисление в организации дополнительного образования для детей по предоставлению им дополнительного образования, за исключением детских музыкальных, детских художественных школ, детских школ искусств и школ художественно-эстетической направленности производится в порядке регистрации заявления о приеме.
Зачисление в детские музыкальные, детские художественные школы, в детские школы искусств и в школы художественно-эстетической направленности производится по итогам собеседования.
В ходе собеседования педагогом определяется уровень развития способностей детей в области разных видов искусства (музыкального, изобразительного, хореографического, театрального).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 01.09.2022 № 387 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. При наличии вакантных мест по уведомлению услугодателей дополнительный прием в течение календарного года осуществляется в порядке, указанном в пункте 5 настоящих Правил.
Доставка результатов оказания государственной услуги осуществляется услугодателем для Государственной корпорации в течение 1 (одного) рабочего дня через курьера со дня приема заявления.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 01.03.2022 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-2. Дети с девиантным поведением, состоящие на учете в органах внутренних дел, в приоритетном порядке в проактивном формате зачисляются в организации дополнительного образования для детей. Воспитанникам организаций дополнительного образования может оказываться проактивным способом, по инициативе услугодателя посредством информационных систем государственных органов при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на веб-портале "электронного правительства" www.egov.kz и включать в себя:
1) отправку автоматических уведомлений услугополучателю с запросом на оказание государственной услуги по дополнительному образованию;
2) получение согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также иных необходимых сведений от услугополучателя, в том числе ограниченного доступа, посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
Срок ожидания ответа от услугополучателя составляет двадцать четыре часа с момента получения запроса.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-2 в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 02.08.2024 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).

4-1. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі көрсетілетін қызметті алушылардың қабылданған өтініштерін берілген күні мен уақыты бойынша хронологиялық тәртіппен тіркейді.
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 01.03.2022 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Балалар музыка, балалар көркем мектептерін, балалар өнер мектептерін және көркем-эстетикалық бағыттағы мектептерді қоспағанда, балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау оқуға қабылдау туралы өтінішті ресімдеу тәртібімен жүзеге асырылады.
Балалар музыкалық, балалар көркем мектептеріне, балалар өнер мектептеріне және көркем-эстетикалық бағыттағы мектептерге қабылдау әңгімелесу нәтижесі бойынша жүзеге асырылады.
Әңгімелесу барысында педагог балалардың өнердің әртүрлі түрлері (музыкалық, бейнелеу, хореографиялық, театрлық) саласындағы қабілеттерінің даму деңгейін анықтайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 01.09.2022 № 387 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-1. Бос орындар болған жағдайда көрсетілетін қызметті берушілерді хабардар ету бойынша күнтізбелік жыл ішінде қосымша қабылдау осы Қағидалардың 5-тармағында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беруді көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік корпорацияға өтінішті алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде курьерлік байланыс арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 5-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 01.03.2022 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-2. Ішкі істер органдарында есепте тұрған девиантты мінез-құлықты балалар басым тәртіппен проактивті форматта балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарына қабылданады. Қосымша білім беру ұйымдарының тәрбиеленушілеріне мемлекеттік көрсетілетін қызмет проактивті тәсілмен, қызметті берушінің бастамасымен көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірін www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталында тіркеген кезде көрсетілетін қызметті берушінің және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері арқылы, проактивті жолмен көрсетілуі мүмкін және оған:
1) қосымша білім беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салумен көрсетілетін қызметті алушыға автоматты хабарламалар жіберу;
2) проактивті қызметті көрсетуге көрсетілетін қызметті алушының келісімін алу, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыдан өзге де қажетті, оның ішінде көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының көмегімен шектеулі қолжетімді мәліметтерді алу енеді.
Көрсетілетін қызметті алушыдан жауапты күту мерзімі сұрау салуды алған сәттен бастап жиырма төрт сағатты құрайды.
Ескерту. 2-тарау 5-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 02.08.2025 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
6-1. В соответствии с пунктом 5 статьи 10, подпунктом 3) статьи 14, статьи 23 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" центральный государственный орган, в течение трех рабочих дней с даты внесения изменения и (или) дополнения в настоящие Правила, актуализирует их и направляет услугодателям, в Единый контакт-центр, в Государственную корпорацию.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 02.08.2024 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра просвещения РК от 02.08.2024 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
7. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункта 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 02.08.2024 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
8. Исключен приказом Министра образования и науки РК от 01.03.2022 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам оказания
государственной услуги
"Прием документов
и зачисление в организации
дополнительного образования
для детей по предоставлению
им дополнительного образования"
Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра просвещения РК от 02.08.2024 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов и зачисление в организации дополнительного образования для детей по предоставлению им дополнительного образования"
1
Наименование услугодателя
Организации дополнительного образования для детей, организации общего среднего образования.
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата государственной услуги осуществляется через услугодателя на бумажном носителе либо посредством информационных систем местных исполнительных органов, Государственную корпорацию.
3
Срок оказания государственной услуги
Сроки оказания государственной услуги через услугодателя:

6. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік қызмет көрсету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласында уәкілетті орган белгілеген тәртіп бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет кезеңі туралы ақпараттық жүйеге мәліметтер енгізуді қамтамасыз етеді.
6-1. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 5-тармағына, 14-бабының 3-тармақшасына, 23-бабына сәйкес орталық мемлекеттік орган өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға сәйкес жаңартады және көрсетілетін қызметті берушілерге, Бірыңғай байланыс орталығына, Мемлекеттік корпорацияға жолдайды.
Ескерту. 2-тарау 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 02.08.2025 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 02.08.2025 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Егер заңда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 02.08.2025 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Алып тасталды – ҚР Білім және ғылым министрінің 01.03.2022 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Балаларға қосымша білім
беру бойынша қосымша
білім беру ұйымдарына
құжаттар қабылдау және оқуға
қабылдау" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
көрсету қағидаларына
қосымша
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 02.08.2025 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Балаларға қосымша білім беру бойынша қосымша білім беру ұйымдарына құжаттарды қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары, жалпы орта білім беру ұйымдары.
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру көрсетілетін қызметті беруші арқылы қағаз жүзінде немесе жергілікті атқарушы органдардың, Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйелері арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті беруші арқылы мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:

1) с момента сдачи пакета документов – 30 (тридцать) минут;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов –15 (пятнадцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 15 (пятнадцать) минут.
Зачисление в организации дополнительного образования для детей по предоставлению им дополнительного образования, за исключением детских музыкальных, детских художественных школ, детских школ искусств и школ художественно-эстетической направленности производится при наличии свободных мест.
Сроки оказания государственной услуги через Госкорпорацию:
1) с момента сдачи документов в Государственную корпорацию – 1 (один) рабочий день, при этом день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов в Государственной корпорации – 15 минут.
Зачисление в детские музыкальные, детские художественные школы и в детские школы искусств, школы художественно-эстетической направленности производится по итогам собеседования.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача расписки о приеме документов согласно приложению 2 к настоящему Перечню основных требований и при зачислении в организацию дополнительного образования или мотивированный отказ.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Платно/Бесплатно.
Оплата за предоставление детям дополнительного образования производится по факту их зачисления в организации, предоставляющие дополнительное образование на платной основе.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации
1) услугодателя:
с понедельника по пятницу, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан в соответствии с установленным графиком работы услугодателя;
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется с 09.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов;
2) Государственной корпорации:
с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан;
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, по месту жительства несовершеннолетнего, без ускоренного обслуживания, возможно "бронирование" электронной очереди посредством портала;
Государственная услуга оказывается в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучетеля для оказания государственной услуги
Услугодателю или Государственной корпорации:

1) құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап-30 (отыз) минут;
2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-15 (он бес) минут;
3) қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 15 (он бес) минут. Балаларға арналған музыкалық, балалар көркемсурет мектептерін, балалар өнер мектептерін және көркемдік-эстетикалық бағыттағы мектептерді қоспағанда, оларға қосымша білім беру жөніндегі қосымша білім беру ұйымдарына қабылдау Бос орындар болған кезде жүргізіледі.
Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері: 1) құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға тапсырған сәттен бастап-1 (бір) жұмыс күні, бұл ретте құжаттарды қабылдаған күн мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді; 2) мемлекеттік корпорацияда құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-15 минут.
Балалардың музыкалық, балалар көркемсурет мектептеріне және балалар өнер мектептеріне, көркемдік-эстетикалық бағыттағы мектептерге қабылдау әңгімелесу қорытындысы бойынша жүргізіледі.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Құжаттарды қабылдау туралы қолхат беру осы негізгі талаптар тізбесіне 2-қосымшаға және қосымша білім беру ұйымына қабылдау кезінде немесе дәлелді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Ақылы / Тегін.
Балаларға қосымша білім бергені үшін ақы төлеу оларды ақылы негізде қосымша білім беретін ұйымдарға қабылдау фактісі бойынша жүргізіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның жұмыс кестесі
1)Көрсетілетін қызметті берушінің:
көрсетілетін қызметті берушінің белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін; Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 09.00-ден 18.00-ге дейін жүзеге асырылады;
2) Мемлекеттік корпорация:
дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа;
Қабылдау "электрондық" кезек тәртібімен, кәмелетке толмағанның тұрғылықты жері бойынша, жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы "брондауға" болады; Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге немесе Мемлекеттік корпорацияға:

1) заявление по форме согласно приложению 1 к Перечню основных требований одного из родителей (или иных законных представителей);
2) документ, удостоверяющий личность одного из родителей (или иных законных представителей) и свидетельство о рождения ребенка либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) медицинская справка по форме № 027/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);
4) согласие услугополучателя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" по форме согласно приложению 3 к Перечню основных требований.
Сведения о документах, удостоверяющих личность одного из родителей (или иных законных представителей), ребенка, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства"
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) отсутствие согласия услугополучателя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги в соответствии Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги через справочные службы услугодателя, а также Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 77777.
Приложение 1 к Перечню
основных требований
государственной услуги
"Прием документов
и зачисление в организации
дополнительного образования
для детей по предоставлению им
дополнительного образования"
Руководителю
________________________
Наименование организации
дополнительного образования
_______________________
Ф.И.О. (при его наличии)
полностью
Форма
Заявление
Прошу зачислить моего сына/дочь (Ф.И.О. (при его наличии) ребенка ИИН ребенка),
проживающего по адресу ________________________________________________
(наименование населенного пункта, района, города и области) для обучения
в _____________________________________________________________________
(полное наименование организации дополнительного образования)
Информирую, что ребенок является из категории (при оказании государственной
услуги бумажно нужное указать):

1)ата-аналардың бірінің (немесе өзге де заңды өкілдердің) негізгі талаптарының тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) ата-анасының (немесе өзге де заңды өкілдерінің)біреуінің жеке басын куәландыратын құжат және баланың туу туралы куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжат;
3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы бұйрығымен бекітілген № 027/е нысан бойынша Медициналық анықтама № ҚР ДСМ-175/2020 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген);
4) негізгі талаптар тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге көрсетілетін қызметті алушының келісімі.
Ата-анасының (немесе өзге де заңды өкілдерінің) біреуінің, баланың жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорация қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық установстігін анықтау;
2) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге көрсетілетін қызметті алушының келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 77777 арқылы алу мүмкіндігі бар.
"Балаларға қосымша білім
беру бойынша қосымша білім
беру ұйымдарына құжаттарды
қабылдау және оқуға
қабылдау" Мемлекеттік
қызмет көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесіне қызметтер
1-қосымша
_______________________
Қосымша білім беру
ұйымы атауы басшысына
_______________________
ТАӘ (болған жағдайда) толық
Нысан
Өтініш
Менің ұлымды/қызымды (ТАӘ (болған жағдайда) ЖСН)
__________________________________________________________________
(елді мекеннің, ауданның, қаланың және облыстың атауы) мекендейтін оқу үшін
__________________________________________________________________
(қосымша білім беру ұйымының толық атауы)
Мен баланың келесі санаттан екенін хабарлаймын (қажетіне қарай көрсетіңіз):

1) дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей;
2) дети с ограниченными возможностями в развитии, дети с инвалидностью,
лица с инвалидностью и лица с инвалидностью с детства;
3) дети из многодетных семей;
4) дети, находящиеся в центрах адаптации несовершеннолетних и центрах поддержки
детей, нуждающихся в специальных социальных услугах;
4-1) дети с девиантным поведением, состоящие на учете в органах внутренних дел;
5) дети, проживающие в школах-интернатах общего и санаторного типов, интернатах
при школах;
6) дети, воспитывающиеся и обучающиеся в специализированных интернатных
организациях образования для одаренных детей;
7) воспитанники интернатных организаций;
8) дети из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной
помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную
помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума;
9) дети, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени обучаются
по программам начального, основного среднего, общего среднего образования
на дому или в организациях, оказывающих стационарную помощь, а также
восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию;
10) иные категории граждан, определяемые законами Республики Казахстан;
11) иные категории граждан, определяемые по решению Правительства
Республики Казахстан;
12) не относится ни к одной из вышеперечисленных категорий.
Прошу уведомлять меня об изменениях моего заявления следующими способами:
1) электронное смс (sms) - уведомление в произвольной форме на следующие
номера мобильных телефонов (не более двух номеров):
________________________________________________________________;
2) электронные e-mail уведомления в произвольной форме:
________________________________________________________________.
Подтверждаю, что я согласен (согласна) на использование сведений, составляющих
охраняемых законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Подпись _______________ Дата _________________
Приложение 2
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Прием документов
и зачисление в организации
дополнительного образования
для детей по предоставлению
им дополнительного образования"
Форма
Расписка
О получении документов у услугополучателя организацией
(Государственной корпорацией, организацией дополнительного образования
для детей, организацией общего среднего образования)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(полное наименование организации)
__________________________________________________________________
(наименование населенного пункта, района, города и области)
Расписка о приеме документов № _____________________________________
Получены от _______________________________________________________
следующие документы: (Ф.И.О. (при его наличии) услугополучателя)

1) жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
2) даму мүмкіндігі шектеулі балалар, мүгедектігі бар балалар, мүгедектігі бар адамдар және бала кезінен мүгедектігі бар адамдар;
3) көп балалы отбасылардың балалары;
4) арнаулы әлеуметтік көрсетілген қызметтерге мұқтаж кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарындағы және қолдау орталықтарындағы балалар;
4-1) ішкі істер органдарында есепте тұрған девиантты мінез-құлықты балалар;
5) жалпы және санаторийлік үлгідегі мектеп-интернаттарында, мектеп жанындағы интернаттарда тұратын балалар;
6) дарынды балаларға арналған мамандандырылған интернаттық білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балалар;
7) интернаттық ұйымдардың тәрбиеленушілері;
8) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан балалар;
9) денсаулық жағдайына байланысты бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру бағдарламалары бойынша ұзақ уақыт бойы үйде немесе стационарлық көмек, сондай-ақ қалпына келтіру емін және медициналық оңалту көрсететін ұйымдарда оқитын балалар;
10) Қазақстан Республикасының заңдарымен айқындалатын өзге де санаттағы азаматтар;
11) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша айқындалатын өзге де санаттағы азаматтар;
12) жоғарыда аталған санаттардың ешқайсысына жатпайды.
Өтінішімнің өзгеруі туралы маған келесі тәсілдермен хабарлаңыз:
1) электронды sms (sms) - келесі ұялы телефон нөмірлеріне еркін түрде хабарлама (екі нөмірден аспауы керек):
_________________________________________;
2) еркін нысандағы хабарламалар электрондық поштаға:
_________________________________________.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісетінімді растаймын.
Қолы _______________ күні ________________
"Балаларға қосымша білім
беру бойынша қосымша білім
беру ұйымдарына құжаттар
қабылдау және оқуға қабылдау"
Мемлекеттік қызмет көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесіне қызметтер
2-қосымша
Нысан
Қолхат
Білім беру ұйымының (балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының) ата-аналардан (заңды тұлғалардан) құжаттарды алғаны туралы
_______________________________________________
(ұйымның толық атауы)
____________________________________________
(елді мекеннің, ауданның, қаланың және облыстың атауы)
№___________________ құжаттарды қабылдау туралы қолхат
келесі құжаттар_____________________________алынған:
(көрсетілген қызмет алушының Т.А.Ә. (болған жағдайда)

1. Заявление
2. Другие _________________________________________________________
Дата приема заявления ______________________________________________
__________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) (ответственного лица, принявшего документы)
____________________ Телефон______________________ (подпись)
______________________________________________________________
Получил: Ф.И.О. (при его наличии)/подпись услугополучателя
"___" _________ 20__ года
Приложение 3
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Прием документов
и зачисление в организации
дополнительного образования
для детей по предоставлению
им дополнительного образования"
Форма
Согласие на обработку персональных данных
Я, __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
документ, удостоверяющий личность _____________________ № ____________
(вид документа)
выдан _______________________________________________________________
(кем и когда)
зарегистрированный (ая) по адресу: _____________________________________
даю свое согласие ____________________________________________________
(кому, указать организацию)
зарегистрированному по адресу: ________________________________________
(указать адрес организации)
на обработку персональных данных ограниченного доступа, которые требуются
для оказания государственной услуги в соответствии с Законом Республики Казахстан
"О персональных данных и их защите" моего (ей) сына (дочери)
______________________________________________________________________.
"___" _________ 20__ года" _____________ _______________________ подпись ФИО
Приложение 4
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Прием документов
и зачисление в организации
дополнительного образования
для детей по предоставлению
им дополнительного образования"
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах", Государственная корпорация (указать адрес)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Прием
документов и зачисление в организации дополнительного образования для детей
по предоставлению им дополнительного образования" ввиду представления Вами
неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному порядком
оказания государственной услуги и (или) в связи с истекшим сроком действия
документов, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) _______________________________________________________________;
2) _______________________________________________________________;
Настоящая расписка составлена в 2 (двух) экземплярах, по одному для каждой
стороны.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии) (подпись) работника Государственной корпорации)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии) услугодателя) (подпись)
Получил: __________________________________________________________
______________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) (подпись услугополучателя)
"___" _________ 20__ года.

1. өтініш
2. басқа _____________________________________________
___________________________________________
Өтінішті қабылдау күні __________________________________________
___________________________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) (құжатты қабылдаған жауапты) _______________ (қолы)
Телефон ______________________________________________
Алдым: Т.А.Ә. (болған жағдайда)/көрсетілген қызметті алушы)
"___" _________ 20__ жыл
"Балаларға қосымша білім беру
бойынша қосымша білім беру
ұйымдарына құжаттар қабылдау
және оқуға қабылдау"
Мемлекеттік қызмет көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесіне қызметтер
3-қосымша
Нысан
Дербес деректерге қол жеткізуге келісімі
Мен, __________________________________________________________,
(аты-жөні, тегі)
Жеке куәлік ____________________________ № _______________________,
(құжат түрі)
_____________________________________________________________ берілді,
(кім және қашан)
_____________________________________________ мекен-жайында тіркелген.
_____________________________________________ мекен-жайында тіркелген
(ұйымның мекен-жайы)
_______________________________________________________________
(кімге, ұйымның атауы)
менің ұлымның (қызымның) __________________________________________
аты-жөні
мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімімді беремін.
"___" _________ 20__ жыл" _____________ ________________________
қолы аты-жөні
"Балаларға қосымша білім беру
бойынша қосымша білім беру
ұйымдарына құжаттар қабылдау
және оқуға қабылдау"
Мемлекеттік қызмет көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесіне қызметтер
4-қосымша
Нысан
Дербес деректерге қол жеткізуге келісімі
Қазақстан Республикасы Заңының 20 бабының 2 тармағын басшылыққа ала отырып "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы "Мемлекеттік корпорация (мекенжайын көрсету) Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібінде көзделген тізбеге сәйкес және (немесе) өткен мерзімге байланысты құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға байланысты" балаларға қосымша білім беру жөніндегі қосымша білім беру ұйымдарына құжаттарды қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметке құжаттарды қабылдаудан бас тартады құжаттардың әрекеттері, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың атауы:
1) _______________________________________;
2) _______________________________________;
Осы қолхат әр тарап үшін бір-бірден 2 (екі) данада жасалды. _______________________________________________________ ________________________
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің Т.А.Ә (бар болса) (қолы) _______________________________________________________ ________________________
(Көрсетілетін қызметті берушінің Т.А.Ә (бар болса) (қолы)
Алды: ______________________________________________________
(Т.А.Ә (бар болса) (көрсетілетін қызметті алушының қолы)
"___" _________ 20__ жыл.