Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Государственная регистрация прав (обременений прав) на недвижимое имущество"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 27. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2020 года № 20610.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.03.2026 № 278 (вводится в действие c 13.03.2026).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания государственной услуги "Государственная регистрация прав (обременений прав) на недвижимое имущество".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2025 № 355 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции Республики Казахстан М. Бекетаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 4 мая 2020 года № 27
Правила оказания государственной услуги "Государственная регистрация прав (обременений) на недвижимое имущество"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Государственная регистрация прав (обременений) на недвижимое имущество" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок оказания государственной услуги "Государственная регистрация прав (обременений) на недвижимое имущество".
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.03.2026 № 278 (вводится в действие c 13.03.2026).

"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқық ауыртпалықтарын) мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 27 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 11 мамырда № 20610 болып тіркелді.
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 20.03.2026 № 278 (13.03.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқық ауыртпалықтарын) мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ережелері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 30.06.2025 № 355 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және құқықтық қызметтерді ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2020 жылғы 4 мамырдағы
№ 27 бұйрығымен
бекітілген
"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды (ауыртпалықтарды) мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ережелері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды (ауыртпалықтарды) мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ережелері (бұдан әрі - Ережелер) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 26 шілдедегі Заңының 1-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды (ауыртпалықтарды) мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызметтің көрсетілетін тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 20.03.2026 № 278 (13.03.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

2. Государственная регистрация прав (обременений) на недвижимое имущество осуществляется регистрирующим органом - некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по месту нахождения недвижимого имущества (далее – услугодатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.03.2026 № 278 (вводится в действие c 12.07.2026).
3. Для получения государственной услуги физические и (или) юридические лица (далее - услугополучатель) подают заявление по форме согласно приложению 1 и 2 к настоящим Правилам с приложением документов в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация прав (обременений) на недвижимое имущество" (далее – Перечень) согласно приложению 3 к настоящим Правилам через услугодателя по местонахождению объекта недвижимого имущества услугополучателя или через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал), либо через объекты информатизации.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 04.04.2023 № 217 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 4 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.03.2026 № 278 (вводится в действие c 12.07.2026).
4. При приеме документов работник услугодателя сверяет документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов услугополучателя со сведениями, отраженных в государственных информационных системах (для идентификации).
В случае расхождения адресных сведений объекта недвижимости, указанных в правоустанавливающем документе, с адресными сведениями, содержащимися в информационной системе единого государственного кадастра недвижимости, работник услугодателя уточняет адрес объекта недвижимости по регистрационному коду адреса.
Если сделка нотариально не удостоверена, то регистрирующий орган обязан проверить подлинность подписи лиц, совершивших сделку (уполномоченных их представителей), их дееспособность (правоспособность), а также соответствие их воли волеизъявлению.
Подтверждением завершения процедуры проверки подлинности подписи лиц, совершивших сделку (уполномоченных их представителей), их дееспособность (правоспособность), а также соответствие их воли волеизъявлению является проставление отметки и подписи работника услугодателя в договоре.

2. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды (ауыртпалықтарды) мемлекеттік тіркеуді "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы жылжымайтын мүліктің орналасқан жері бойынша көрсетеді (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші).
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 20.03.2026 № 278 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін жеке және (немесе) заңды тұлғалар (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидаларға 1 және 2 – қосымшаларға сәйкес нысан бойынша "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды (ауыртпалықтарды) мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне (бұдан әрі-Тізбе) сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті алушының жылжымайтын мүлік объектісінің орналасқан жері бойынша көрсетілетін қызметті беруші арқылы немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы өтініш береді: www.egov.kz (бұдан әрі-портал) немесе ақпараттандыру объектілері арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 04.04.2023 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 20.03.2026 № 278 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері жеке басын куәландыратын құжатты не көрсетілетін қызметті алушының цифрлық құжаттамалары сервисінен электрондық құжатты мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі көрсетілген мәліметтермен тексереді (сәйкестендіру үшін).
Құқық белгілейтін құжатта көрсетілген жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжай мәліметтері жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесінде қамтылған мекенжай мәліметтерімен сәйкес келмеген жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері мекенжайдың тіркеу коды бойынша жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайын нақтылайды.
Егер мәмілені нотариат куәландырмаса, онда тіркеуші орган мәмілені жасаған адамдардың (олардың уәкілетті өкілдерінің) қолының төлнұсқалығын, олардың әрекет қабілеттілігін (құқық қабілеттілігін), сондай-ақ олардың ерік білдіруіне сәйкестігін тексеруге міндетті.
Мәмілені жасаған қол қоюшылардың (олардың уәкілетті өкілдерінің) түпнұсқалығын, олардың әрекет қабілеттілігін (құқық қабілеттілігін), сондай-ақ олардың ерік білдіруіне сәйкестігін тексеру рәсімінің аяқталуын растау көрсетілетін қызметті беруші қызметкерінің шартқа белгі қоюы және қол қоюы болып табылады.

В случае представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня, а также документов с истекшим сроком действия работник услугодателя по приему документов отказывает в приеме заявления и выдает расписку по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При предъявлении услугодателю полного пакета документов услугополучателю выдается расписка о приеме документов с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Услугополучатель может обратиться с ходатайством о прекращении рассмотрения заявления.
При этом ходатайство услугополучатель подает через канцелярию услугодателя, по местонахождению объекта недвижимого имущества услугополучателя.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 04.04.2023 № 217 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 30.06.2025 № 355 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.03.2026 № 278 (вводится в действие c 12.07.2026).
5. Срок оказания государственной услуги с момента поступления заявления услугодателю составляет три рабочих дня, а в случае государственной регистрации по нотариально не удостоверенной сделке государственная услуга оказывается в течение одного рабочего дня с момента поступления заявления услугодателю.
Электронная регистрация производится не позднее одного рабочего дня, следующего за днем поступления в информационную систему единого государственного кадастра недвижимости подтверждения об оплате за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество или освобождении от оплаты.
Электронная регистрация в ускоренном порядке производится в течение двух часов, с момента поступления в информационную систему единого государственного кадастра недвижимости подтверждения об оплате за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество или освобождении от оплаты.
Электронная регистрация прав (обременений прав) в части возникновения, изменения, прекращения залога на недвижимое имущество с применением информационно-коммуникационных технологий производится в течение двух часов, с момента поступления через внешний шлюз "электронного правительства" в информационную систему единого государственного кадастра недвижимости электронной заявки, с прикрепленной электронной копией правоустанавливающего документа, удостоверенной электронной цифровой подписью услугополучателя, электронным чеком, подтверждающим оплату за государственную регистрацию.
Государственная регистрация прекращения обременений, а также юридических притязаний производится в течение одного рабочего дня с момента поступления заявления в регистрирующий орган.
День приема документов через услугодателя не входит в срок оказания государственной услуги.

Көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған, сондай-ақ қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің құжаттарды қабылдау жөніндегі қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті қарауды тоқтату туралы өтінішхатпен жүгіне алады.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті алушы қолдаухатты көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы көрсетілетін қызметті алушының жылжымайтын мүлік объектісінің орналасқан жері бойынша береді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 04.04.2023 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 30.06.2025 № 355 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 20.03.2026 № 278 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Көрсетілетін қызметті берушіге өтініш түскен сәттен бастап мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі үш жұмыс күнін құрайды, ал нотариалды куәландырылмаған мәмілені мемлекеттік тіркеу жағдайында қызметті берушіге өтініш түскен сәттен бастап мемлекеттік көрсетілетін қызмет бір жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
Электрондық тіркеу жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесіне жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін ақының төленгені немесе ақы төлеуден босатылғаны туралы растау келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Жеделдетілген тәртіппен электрондық тіркеу жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесіне жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін ақы төленгені немесе ақы төлеуден босатылғаны туралы растау келіп түскен сәттен бастап екі сағат ішінде жүргізіледі.
Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып, жылжымайтын мүлікке кепілдің туындауы, өзгеруі, тоқтатылуы бөлігінде құқықтарды (құқықтар ауыртпалықтарын) электрондық тіркеу көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесі, мемлекеттік тіркегені үшін төлемді растайтын электрондық чекпен қоса электрондық өтінім "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзі арқылы жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесіне келіп түскен сәттен бастап екі сағат ішінде жүргізіледі.
Ауыртпалықтардың, сондай-ақ заңдық талаптардың тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу тіркеуші органға өтініш келіп түскен кезден бастап бір жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші арқылы құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2025 № 355 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.03.2026 № 278 (вводится в действие c 12.07.2026).
6. При электронной регистрации нотариусом услугополучателю выдается информация об уникальном номере правоустанавливающего документа, присвоенном в единой нотариальной информационной системе (далее-ЕНИС) и о сумме оплаты за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество.
После проведения услугополучателем оплаты за государственную услугу реквизиты чека направляются в информационную систему единого государственного кадастра недвижимости.
В "личный кабинет" услугополучателя на веб-портале "электронного правительства" направляется уведомление-отчет о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Государственная услуга оказывается не позднее одного рабочего дня, следующего за днем поступления в информационную систему единого государственного кадастра недвижимости подтверждения об оплате.
Услугодателем проводится правовой анализ документов, подтверждающих возникновение, изменение или прекращение прав (обременении прав) на недвижимое имущество и иных объектов государственной регистрации, которые должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан, предъявляемым к ним на момент регистрации, за исключением прав (обременении прав) на недвижимое имущество, не подлежащих обязательной государственной регистрации, а также ранее возникших прав (обременении прав).
Электронная регистрация прав (обременений прав) на недвижимое имущество может производиться с применением информационно-коммуникационных технологий с выдачей уведомления о регистрации.
Электронная регистрация в правовом кадастре на основании заявки банка второго уровня, микрофинансовой организации, осуществляющей деятельность по предоставлению микрокредитов физическим и (или) юридическим лицам с обеспечением либо без обеспечения в размере, не превышающем двадцати тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, и кредитного товарищества (далее - финансовые организации) на возникновение, изменение, прекращение залога, поступившей посредством объектов информатизации (информационные системы финансовых организаций, использующие информационно-коммуникационные технологии для подачи электронной заявки на регистрацию возникновения, изменения, прекращения залога с получением результата оказания государственной услуги в автоматизированной форме), через внешний шлюз "электронного правительства" осуществляется в следующем порядке:

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 30.06.2025 № 355 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 20.03.2026 № 278 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Нотариус электрондық тіркеу кезінде көрсетілетін қызметті алушыға бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйеде (бұдан әрі-БНАЖ) берілген құқық белгілейтін құжаттың бірегей нөмірі туралы және жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін төлем сомасы туралы ақпарат беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет үшін төлем жүргізгеннен кейін чектің деректемелері жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесіне жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының "электрондық үкімет" веб-порталындағы "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы хабарлама-есеп жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесіне төлем туралы растау келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқық ауыртпалықтарын), сондай-ақ бұрын туындаған құқықтарды (құқық ауыртпалықтарын) қоспағанда, тіркеу кезінде оларға ұсынылған Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келуі керек жылжымайтын мүлікке және өзге де мемлекеттік тіркеу объектілеріне құқықтардың (құқық ауыртпалықтарын) туындауын, өзгеруін немесе тоқтатылуын растайтын құжаттарға құқықтық талдау жүргізеді.
Жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтар ауыртпалықтарын) электрондық тіркеу тіркеу туралы хабарлама бере отырып, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып жүргізілуі мүмкін.
Құқықтық кадастрда электрондық тіркеу екінші деңгейдегі банктің, республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің жиырма мың еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде қамтамасыз ете отырып не қамтамасыз етпей, жеке және (немесе) заңды тұлғаларға микрокредиттер беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын микроқаржы ұйымының және кредиттік серіктестіктің (бұдан әрі - қаржы ұйымдар) "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзі арқылы ақпараттандыру объектілері (мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін автоматтандырылған нысанда ала отырып, кепілдің туындауын, өзгеруін, тоқтатылуын тіркеуге электрондық өтінім беру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланатын қаржы ұйымдарының ақпараттық жүйелері) көмегімен келіп түскен кепілдің туындауына, өзгеруіне, тоқтатылуына өтінімі негізінде - мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:

1) финансовая организация инициирует в правовой кадастр электронную заявку на регистрацию возникновения, изменения, прекращения залога с прикреплением электронной копии правоустанавливающего документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) услугополучатель (уполномоченный представитель заявителя) производит оплату за государственную регистрацию возникновения, изменения, прекращения залога через платежный шлюз "электронного правительства" (далее-ПШЭП) в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации, с обязательным указанием данных плательщика оплаты за государственную регистрацию возникновения, изменения, прекращения залога.
После произведенной оплаты за государственную регистрацию возникновения, изменения, прекращения залога реквизиты электронного чека, подтверждающего оплату за государственную регистрацию (уникальный код заявки, уникальный код платежа, наименование получателя платежа, наименование банка второго уровня или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, данные плательщика платежа, в том числе его идентификационный номер, сумма оплаты, даты и время оплаты, код назначения платежа) сохраняются на ПШЭП в виде электронного чека и направляются в правовой кадастр.
3) финансовая организация направляет электронную заявку, с прикрепленной электронной копией правоустанавливающего документа, удостоверенной электронной цифровой подписью услугополучателя, электронным чеком, подтверждающим оплату за государственную регистрацию, посредством информационной системы финансовых организаций через внешний шлюз "электронного правительства", в правовой кадастр;
Проверка на наличие выполнения условий осуществляется посредством информационно-коммуникационных технологий (проверка на наличие факта заявки с заполненной информацией, оплаты, при наличии регистрации брака согласия супруга(и) с подтверждением электронного заявления на получение государственной услуги, удостоверенное ЭЦП, согласия собственника(ов) объекта недвижимости на сбор, обработку персональных данных, полученного посредством государственного сервиса контроля доступа к персональным данным, проверка ЭЦП, индивидуального идентификационного номера/бизнес идентификационного номера участников, отсутствия обременений, которые исключают государственную регистрацию, отсутствия в перечне лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма).
Сведения, необходимые для осуществления государственной регистрации возникновения, изменения, прекращения залога, правовой кадастр получает из соответствующей государственной информационной системы путем интеграционного взаимодействия.
В случае успешного выполнения проверки условий, запись в регистрационный лист правового кадастра о произведенной регистрации вносится автоматически посредством информационно-коммуникационных технологий.
Электронное уведомление о произведенной регистрации либо отказ или приостановление государственной регистрации, направляется из правового кадастра в "личный кабинет" услугополучателя на веб-портале "электронного правительства", а также в информационную систему финансовой организации, автоматически посредством информационно-коммуникационных технологий.
При наличии расхождений в представленных финансовой организацией электронных документах со сведениями правового кадастра анализ проводится работником услугодателя в следующем порядке:

1) қаржы ұйымы көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесін қоса бере отырып, кепілдің туындауын, өзгеруін, тоқтатылуын тіркеуге арналған электрондық өтінімді құқықтық кадастрда бастамашылық етеді;
2) көрсетілетін қызметті алушы (өтініш берушінің уәкілетті өкілі) Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес "электрондық үкімет" төлем шлюзі (бұдан әрі - ЭҮТШ) арқылы кепілдің туындауын, өзгеруін, тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу үшін төлем төлеушінің деректерін міндетті түрде көрсете отырып, кепілдің туындауын, өзгеруін, тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу үшін төлем жүргізеді.
Кепілдің туындауын, өзгеруін, тоқтатылуын мемлекеттік тіркегені үшін жүргізілген төлемнен кейін мемлекеттік тіркегені үшін төлемді растайтын электрондық чектің деректемелері (өтінімнің бірегей коды, төлемнің бірегей коды, төлем алушының атауы, екінші деңгейдегі банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы, төлем төлеушінің деректері, оның ішінде оның сәйкестендіру нөмірі, төлем сомасы) ЭҮТШ-да электрондық чек түрінде сақталады және құқықтық кадастрға жіберіледі.
3) қаржы ұйымы көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен, мемлекеттік тіркегені үшін төлемді растайтын электрондық чекпен куәландырылған құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесі қоса берілген электрондық өтінімді "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзі арқылы қаржы ұйымдарының ақпараттық жүйесі арқылы құқықтық кадастрға жібереді;
Талаптардың орындалуын тексеру ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы жүзеге асырылады (толтырылған ақпараты бар өтінім фактісінің болуын, төлемді, неке қиюды тіркеу болуы кезінде ЭЦҚ-мен куәландырылған мемлекеттік қызметті алуға арналған электрондық өтінішті растаумен жұбайының (зайыбының) келісімін, дербес деректерге қол жеткізуді бақылаудың мемлекеттік сервисі арқылы алыңған жылжымайтын мүлік объектісінің меншік иесінің дербес деректерді жинауға, өңдеуге алған дербес деректерін жинауға, өңдеуге келісімін, ЭЦҚ тексеру, қатысушылардың жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі, мемлекеттік тіркеуді болдырмайтын ауыртпалықтардың болмауы, терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты адамдардың тізбесінде болмауын тексеру).
Кепілдің туындауын, өзгеруін, тоқтатылуын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтерді құқықтық кадастр интеграциялық өзара іс-қимыл жолымен тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады.
Талаптарды тексеру сәтті орындалған жағдайда, жүргізілген тіркеу туралы құқықтық кадастрдың тіркеу парағына жазба ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы автоматты түрде енгізіледі.
Жүргізілген тіркеу не мемлекеттік тіркеуден бас тарту немесе тоқтата тұру туралы электрондық хабарлама құқықтық кадастрдан көрсетілетін қызметті алушының "электрондық үкімет" веб-порталындағы "жеке кабинетіне", сондай-ақ қаржы ұйымының ақпараттық жүйесіне ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы автоматты түрде жіберіледі.
Қаржы ұйымы ұсынған электрондық құжаттарда құқықтық кадастр мәліметтерімен сәйкессіздіктер болған кезде талдауды көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері мынадай тәртіппен жүргізеді:

1) осуществляет проверку выполнения условий (проверка на наличие факта заявки с заполненной информацией, оплаты, при наличии регистрации брака согласия супруга(и) с подтверждением электронного заявления на получение государственной услуги, удостоверенное ЭЦП, согласия собственника(ов) объекта недвижимости на сбор, обработку персональных данных, полученного посредством государственного сервиса контроля доступа к персональным данным, индивидуального идентификационного номера/бизнес идентификационного номера участников, отсутствия обременений, которые исключают государственную регистрацию, отсутствия в перечне лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма).
Сведения, необходимые для осуществления государственной регистрации возникновения, изменения, прекращения залога, получает из соответствующей государственной информационной системы, имеющей интеграционные взаимодействия с информационной системой единого государственного кадастра недвижимости;
2) вносит запись в регистрационный лист о произведенной регистрации либо об отказе или приостановлении в государственной регистрации и направляет на подписание руководству.
При отсутствии оснований для приостановлений и отказов в государственной регистрации работником услугодателя осуществляется государственная регистрация прав на недвижимое имущество.
При наличии оснований для приостановлений и отказов в государственной регистрации работником услугодателя приостанавливается либо отказывается в государственной регистрации прав на недвижимое имущество.
Электронное уведомление о произведенной регистрации либо отказ или приостановление государственной регистрации направляется из правового кадастра в "личный кабинет" услугополучателя на веб-портале "электронного правительства" и информационную систему финансовой организации.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2025 № 355 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6-1 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.03.2026 № 278 (вводится в действие c 12.07.2026).
6-1. Порядок ведения и учета актов приемки объекта в эксплуатацию.
Услугодатель в течение одного дня с момента получения от услугополучателя утвержденного акта приемки объекта в эксплуатацию с приложением к нему технических характеристик объекта и исполнительной геодезической съемки фактического положения инженерных сетей и (или) зданий (сооружений), декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ утвержденному проекту направляет одновременно:

1) талаптардын орындалуын тексеруді жүзеге асырады (неке қиюды тіркеу кезінде толтырылған ақпараты бар өтінім фактісінің, жұбайының(зайыбының) ЭЦҚ-мен куәландырылған мемлекеттік қызметті алуға арналған электрондық өтінішті, жылжымайтын мүлік объектісі меншік иесінің дербес деректерді жинауға, өңдеуге, қол жеткізуді бақылаудың мемлекеттік сервисі арқылы алынған келісімін растай отырып, төлемді тексеруді жеке деректермен, қатысушылардың жеке сәйкестендіру нөмірімен/бизнес сәйкестендіру нөмірімен, мемлекеттік тіркеуді болдырмайтын ауыртпалықтардың болмауымен, терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты адамдардың тізбесінде болмауы).
Кепілдің туындауын, өзгеруін, тоқтатылуын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтерді жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесімен интеграциялық өзара іс-қимылы бар тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады;
2) жүргізілген тіркеу туралы не мемлекеттік тіркеуден бас тарту немесе тоқтата тұру туралы тіркеу парағына жазба енгізеді және басшылыққа қол қоюға жібереді.
Мемлекеттік тіркеуді тоқтата тұру және бас тарту үшін негіздер болмаған кезде көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырады.
Мемлекеттік тіркеуді тоқтата тұру және бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері жылжымайтын мүлікке құқықтарды тоқтата тұрады не мемлекеттік тіркеуден бас тартады.
Жүргізілген тіркеу не мемлекеттік тіркеуден бас тарту немесе тоқтата тұру туралы электрондық хабарлама құқықтық кадастрдан көрсетілетін қызметті алушының "электрондық үкімет" веб-порталындағы "жеке кабинетіне" және қаржы ұйымының ақпараттық жүйесіне жіберіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 30.06.2025 № 355 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 20.03.2026 № 278 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-1. Объектіні пайдалануға қабылдау актілерін жүргізу және есепке алу тәртібі.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан объектінің техникалық сипаттамаларын және инженерлік желілердің және (немесе) ғимараттардың (құрылысжайлардың) нақты орналасуының атқарушылық геодезиялық түсірілімі, сәйкестік туралы декларацияны, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың бекітілген жобаға сәйкестігі туралы қорытындыларды қоса бере отырып, объектіні пайдалануға қабылдаудың бекітілген актісін алған сәттен бастап бір күн ішінде бір мезгілде жолдайды:

1) в структурное подразделение соответствующего местного исполнительного органа, осуществляющее функции в сфере архитектуры и градостроительства по месту нахождения объекта, утвержденный акт приемки объекта в эксплуатацию с приложением к нему технических характеристик объекта и исполнительной геодезической съемки фактического положения инженерных сетей и (или) зданий (сооружений);
2) в органы государственного архитектурно-строительного контроля по месту нахождения объекта утвержденный акт приемки объекта в эксплуатацию с приложением к нему технических характеристик объекта, декларации о соответствии и заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ утвержденному проекту.
Местные исполнительные органы, осуществляющие функции в сфере архитектуры и градостроительства, до истечения одного рабочего дня с момента получения документов от услугодателя проводят сверку на соблюдение заказчиком процедур, определенных правилами организации застройки и прохождения разрешительных процедур, и производят учет акта приемки в эксплуатацию посредством информационной системы государственного градостроительного кадастра.
По итогам сверки в случае установления несоответствия объекта строительства требованиям правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в течение одного рабочего дня с момента получения документов от услугодателя письменно информируют об этом органы государственного архитектурно-строительного контроля и регистрирующий орган.
В случае отсутствия несоответствия в течение одного рабочего дня с момента получения документов от услугодателя письменно информируют регистрирующий орган.
Органы государственного архитектурно-строительного контроля до истечения одного рабочего дня с момента получения документов от услугодателя проводят сверку на предмет соблюдения заказчиком норм и требований, установленных законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
При выявлении нарушений в течение одного рабочего дня с момента получения документов от услугодателя письменно информируют об этом регистрирующий орган и применяют меры ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случае отсутствия нарушений в течение одного рабочего дня с момента получения документов от услугодателя письменно информируют об этом регистрирующий орган.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 04.04.2023 № 217 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2025 № 355 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) объектінің орналасқан жері бойынша сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын тиісті жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесіне объектінің техникалық сипаттамаларын және инженерлік желілердің және (немесе) ғимараттардың (құрылысжайлардың) нақты орналасуының атқарушылық геодезиялық түсірілімі қоса бере отырып, объектіні пайдалануға қабылдаудың бекітілген актісі;
2) объектінің орналасқан жері бойынша Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарына объектінің техникалық сипаттамаларын, сәйкестік туралы декларацияны және құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың бекітілген жобаға сәйкестігі туралы қорытындыларды қоса бере отырып, объектіні пайдалануға қабылдаудың бекітілген актісін ұсынады.
Сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар көрсетілетін қызметті берушіден құжаттарды алған сәттен бастап бір жұмыс күні өткенге дейін тапсырыс берушінің құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларында айқындалған рәсімдерді сақтауына салыстырып тексеруді жүргізеді және және мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпараттық жүйесі арқылы пайдалануға қабылдау актісінің есебін жүргізеді.
Салыстыру қорытындысы бойынша құрылыс объектісі құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда көрсетілетін қызметті берушіден құжаттарды алған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде бұл туралы Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдары мен тіркеуші органға жазбаша хабарлайды.
Сәйкессіздік болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті берушіден құжаттарды алған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде тіркеуші органға жазбаша хабарлайды.
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдары көрсетілетін қызметті берушіден құжаттарды алған сәттен бастап бір жұмыс күні өткенге дейін Тапсырыс берушінің Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген нормалар мен талаптарды сақтауы тұрғысынан салыстырып тексеруді жүргізеді.
Бұзушылықтар анықталған кезде көрсетілетін қызметті берушіден құжаттарды алған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде бұл туралы тіркеуші органға жазбаша хабарлайды және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік шараларын қолданады.
Бұзушылықтар болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті берушіден құжаттарды алған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде бұл туралы тіркеуші органға жазбаша хабарлайды.
Ескерту. 2-тарау 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 04.04.2023 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 30.06.2025 № 355 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

7. Приостановление государственной услуги осуществляется не более чем на один месяц по следующим основаниям:
1) по постановлению (определению) суда на основании исковых и иных заявлений (жалоб), поданных в суд;
2) в соответствии с актами прокурорского надзора до устранения нарушения закона;
3) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма";
4) для представления заявителем документов, необходимых для государственной регистрации в соответствии со статьей 21 настоящего Закона, если отсутствие необходимых документов не явилось основанием для отказа в приеме документов на регистрацию;
5) для получения разъяснений или истребования от государственных органов необходимой информации в связи с ее отсутствием в документах, исходящих от таких органов, или наличием противоречий в таких документах, если указанные обстоятельства не явились основаниями для отказа в приеме документов на регистрацию;
6) при несоответствии объекта регистрации, устанавливаемого на основании правоустанавливающих документов, и объекта регистрации, указанного в заявлении, для устранения противоречия между ними.
7) при неполной оплате за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 8) предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.03.2026 № 278 (вводится в действие c 12.07.2026).
8) если в течение трех рабочих дней с момента поступления электронной копии правоустанавливающего документа в информационную систему единого государственного кадастра недвижимости не поступило подтверждение об оплате за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество или об освобождении лица от оплаты.
Электронная регистрация не приостанавливается по основаниям, указанным в подпунктах 4) и 6) настоящего пункта.
При приостановлении оказания государственной услуги услугодатель направляет услугополучателю, уведомление с указанием причин и сроков приостановления, даты и регистрационного номера документа.
Решение о приостановлении государственной регистрации может быть принято услугодателем с момента приема документов на государственную регистрацию до момента выдачи документа, но не позднее истечения срока государственной регистрации.
Если в течение одного месяца обстоятельства, явившиеся основанием для приостановления в регистрации не устранены, работник услугодателя не позднее 3 рабочих дней до окончания срока приостановления уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в государственной услуге, а также времени и месте проведения заслушиваниядля возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение об оказании государственной услуги, либо формирует мотивированный отказ.

7. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті тоқтата тұру бір айдан аспайтын мерзімге мынадай негіздер бойынша жүзеге асырылады:
1) сотқа берілген талап-арыздар мен өзге де өтініштер (шағымдар) негізінде соттың қаулысы (ұйғарымы) бойынша;
2) прокурорлық қадағалау актілеріне сәйкес заңның бұзылуы жойылғанға дейін;
3) "Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес;
4) егер қажетті құжаттардың болмауы тіркеуге құжаттарды қабылдаудан бас тарту үшін негіздер болып табылмаса, өтініш берушінің осы Заңның 21-бабына сәйкес мемлекеттік тіркеу үшін қажетті құжаттарды ұсынуы үшін;
5) мемлекеттік органдардан, егер көрсетілген мән-жайлар құжаттарды тіркеуге қабылдаудан бас тарту үшін негіздер болып табылмаса, осындай органдардан шығатын құжаттарда ақпараттың болмауына немесе осы құжаттарда белгілі бір қарама-қайшылықтардың болуына байланысты түсініктемелер алу немесе қажетті ақпаратты талап ету үшін;
6) құқық белгілейтін құжаттардың негізінде белгіленетін тіркеу объектісінің және өтініште көрсетілген тіркеу объектісінің сәйкессіздігі кезінде олардың арасындағы қайшылықтарды жою үшін;
7) жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін ақы толық төленбеген кезде;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 20.03.2026 № 278 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8) егер құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесі жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесіне келіп түскен сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін ақы төлеу туралы немесе адамды төлемнен босату туралы растау келіп түспесе.
Электрондық тіркеу осы тармақтың 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген негіздерінде тоқтатылмайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуді тоқтата тұру кезінде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға тоқтата тұрудың себептері мен мерзімдерін, құжаттың күні мен тіркеу нөмірін көрсете отырып хабарлама жібереді.
Мемлекеттік тіркеуді тоқтата тұру туралы шешімді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік тіркеуге құжаттарды қабылдаған кезден бастап құжат берілген кезге дейін, бірақ мемлекеттік тіркеу мерзімінің өтуінен кешіктірмей қабылдауы мүмкін.
Егер тіркеуді тоқтата тұру үшін негіз болған мән-жайлар бір ай ішінде жойылмаса, көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері тоқтата тұру мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 жұмыс күні бұрын көрсетілетін қызметті алушыны кондоминиум объектісін мемлекеттік тіркеуден бас тарту, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы алдын ала шешім жөнінде хабардар етеді.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету туралы шешім қабылдайды немесе дәлелді бас тартуды қалыптастырады.

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2025 № 355 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1. В случае наличия оснований для отказа в оказании государственной услуги предусмотренными пунктом 9 Перечня, услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 13.09.2021 № 795 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра юстиции РК от 04.04.2023 № 217 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Результатом оказания государственной услуги является выдача документа с отметкой о произведенной регистрации либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, по основаниям указанным в пункте 9 Перечня, подписываемый руководством услугодателя.
Министерство юстиции направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила в организации, осуществляющие прием заявления и выдачи результата оказания государственной услуги, услугодателю и Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 04.04.2023 № 217 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг.
9. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, непосредственно оказывающих государственные услуги, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Рассмотрение жалобы осуществляется уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование и контроль деятельности в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 30.06.2025 № 355 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-1. Тізбенің 9-тармағында көзделген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны жөнінде хабардар етеді.
Ескерту. 2-тарау 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 13.09.2021 № 795 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 04.04.2023 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі жүргізілген тіркеу туралы белгісі бар құжатты беру, көрсетілетін қызметті берушінің басшысы қол қоятын, Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
Әділет министрлігі Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты өтінішті қабылдауды және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беруді жүзеге асыратын ұйымдарға көрсетілетін қызметті берушіге және бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 04.04.2023 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі.
9. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына беріледі.
Мемлекеттік қызметтерді тікелей көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Шағымды қарауды жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласындағы қызметті мемлекеттік реттеуді және бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүзеге асырады.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.

Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.09.2021 № 795 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
10. Исключен приказом Министра юстиции РК от 13.09.2021 № 795 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.03.2026 № 278 (вводится в действие c 12.07.2026).
Приложение 1 к Правилам
оказания государственной
услуги "Государственная
регистрация прав (обременений)
на недвижимое имущество"
Форма
________________________________________________________________________
(Филиал НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан")
Заявление № _____________ о государственной регистрации прав
(обременений прав) на недвижимое имущество для физического лица
Ф.И.О. (при его наличии) (далее – Ф.И.О)
_________________________________________
ИИН и место жительства
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: вид _______, серия ______________,
№ __________________ Выдан _________________, дата выдачи__________________
__________________________________________________________________________
(повтор информации, если заявителей больше одного)
__________________________________________________________________________
От имени, которого действует________________________________________________
(заполняется уполномоченным представителем)
на основании ______________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
__________________________________________________________________________
Прошу (просим) зарегистрировать/возникновение, обременение, прекращение/права
(нужное подчеркнуть) на объект недвижимости, расположенный по адресу:
__________________________________________________________________________
К заявлению прилагаю(ем) следующие документы:
1. Документ об оплате: вид ______ № ________ на сумму _________ тенге
2. Документ, подтверждающий право на недвижимое имущество __________________
__________________________________________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
3. Сведения, подтверждающие наличие или отсутствие факта брачных отношений
__________________________________________________________________________
необходимы ли сведения о собственнике Да/Нет (ненужное зачеркнуть)
Превышает ли совокупная Да/Нет (ненужное зачеркнуть)
балансовая стоимость приобретаемых или продаваемых активов размеры,
установленные антимонопольным законодательством Республики Казахстан
__________________/____________________/___________________________________
(дата) (подпись заявителя) (Ф.И.О заявителя)
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О и подпись работника, принявшего заявление)
Дата подачи заявления: __________ 20_____ г. Время ____ час ____ мин
Результат выполнения /рассмотрения/заявления ________________________________
Проверено: дата ________________ 20___ г.
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О и подпись регистратора)
Примечание: В случае, если в заявлении на регистрацию содержится сведение, что совокупная балансовая стоимость приобретаемых или продаваемых активов превышает размеры, установленные антимонопольным законодательством Республики Казахстан, то заявителем представляется предварительное письменное согласие антимонопольного органа.
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
_______________ "___" ________ 20__ г.
(подпись)
Примечание ИЗПИ!

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 13.09.2021 № 795 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 13.09.2021 № 795 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 20.03.2026 № 278 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жылжымайтын мүлікке
құқықтарды (ауыртпалықтарды)
мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызметтің
ережелеріне
1-қосымша
Нысаны
___________________________________________________________________ ("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕ АҚ филиалы) Жеке тұлға үшін жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтық ауыртпалықтарды) мемлекеттік тіркеу туралы №_____________ өтініш
(Т.А.Ә. (болған жағдайда - әкесінің аты) бұдан әрі – Т.А.Ә)___________________
_____________________________________________________________________
ЖСН және тұратын жері ________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат: түрі_________, сериясы_____________,
№_________ Берілді__________________________________, берілген күні
(егер өтініш беруші біреуден артық болса, ақпаратты қайталау)
______________________________________________________________________
_________________________________________________________ негізінде
(өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері)
___________________________________________ атынан іс-әрекет ететін
(уәкілетті өкіл толтырады)
____________________________________________________________________
мекенжайы бойынша орналасқан жылжымайтын мүлік объектісіне құқықтың
/пайда болуын, ауыртпалығын, тоқтатылуын/ (керегінің астын сызу)
тіркеуді сұраймын (сұраймыз).
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1. Төленгені туралы құжат: түрі_______№_____ сомасы__________теңге;
2. Жылжымайтын мүлікке құқығын растайтын құжат_______________________
____________________________________________________________________
(атауы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді)
3. Некеде тұрғанын немесе тұрмағанын растайтын мәліметтер ______________
____________________________________________________________________
меншік иесі туралы мәліметтер қажет пе Иә/Жоқ (керек емесін сызып тастау)
Сатып алынатын немесе сатылатын активтердің жиынтық баланстық құны
Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасында белгіленген
мөлшерден аса ма Иә/Жоқ (керек емесін сызып тастау)
________________/__________________/________________________________
(күні) (өтініш берушінің қолы) (өтініш берушінің Т.А.Ә. (болған кезде)
____________________________________________________________________
(өтініш қабылдаған маманның Т.А.Ә. және қолы)
Өтініш берген күні:____________20__ж. Уақыты______сағ____________мин
Өтінішті орындау /қарау/ нәтижесі______________________________________
____________________________________________________________________
Тексерілді: күні ________________ 20 __ж.
____________________________________________________________________
(тіркеуші маманның Т.А.Ә. және қолы)
Ескертпе: Егер тіркеуге арналған өтініште сатып алынатын немесе сатылатын активтердің жиынтық баланстық құны Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасында белгіленген мөлшерден асып кеткендігі туралы мәліметтер болса, онда өтініш беруші монополияға қарсы органның алдын ала жазбаша келісімін ұсынады. Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, ақпараттық жүйелерде қамтылған мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20__ жылғы "___" _______________ ________(қолы)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Приложение 2 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.03.2026 № 278 (вводится в действие c 12.07.2026).
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Государственная регистрация
прав (обременений) на
недвижимое имущество"
Форма
__________________________________________________________________________
(Филиал НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан")
Заявление № _____________ о государственной регистрации прав
(обременений прав) на недвижимое имущество для юридического лица
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.09.2021 № 795 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Полное наименование юридического лица _____________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Дата и номер государственной регистрации ____________________________________,
БИН ____________________
Юридический адрес ________________________________________________________
Ф.И.О.(при его наличии) (далее – Ф.И.О) руководителя
или уполномоченного представит _____________________________________________
__________________________________________________________________________
От имени которого действует_________________________________________________
(заполняется уполномоченным представителем)
на основании ______________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
__________________________________________________________________________
Прошу зарегистрировать/возникновение, обременение, прекращение/права (нужное
подчеркнуть) на объект недвижимости, расположенный по адресу:
__________________________________________________________________________
К заявлению прилагаю(ем) следующие документы:
1. Документ об оплате: вид ______ № _________ на сумму ________ тенге
2. Документ, подтверждающий право на недвижимое имущество, а при уступке прав
(требований) по договорам залога недвижимого имущества представляется договор
об уступке прав (требований) (договор об одновременной передаче активов
и обязательств)
__________________________________________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан):
Необходимы ли Сведения о собственнике Да/Нет (ненужное зачеркнуть)
Превышает ли совокупная балансовая стоимость приобретаемых или продаваемых
активов размеры, установленные антимонопольным законодательством
Республики Казахстан Да/Нет (ненужное зачеркнуть)
__________/_____________________________________________________/__________
(дата) (Ф.И.О руководителя или уполномоченного представителя) подпись)
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О и подпись работника, принявшего заявление)
Дата подачи заявления: _____ 20 ___ г. время _____ час ____ мин
Результат выполнения/рассмотрения/заявления _________________________________
Проверено: дата ________________ 20 ___ г.
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О и подпись регистратора)
Примечание: В случае, если в заявлении на регистрацию содержится сведение,
что совокупная балансовая стоимость приобретаемых или продаваемых активов
превышает размеры, установленные антимонопольным законодательством
Республики Казахстан, то заявителем представляется предварительное письменное
согласие антимонопольного органа.
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Услугополучатель подтверждает своей подписью ознакомление с тем, что указанные
им адрес места жительства (места нахождения), места работы, абонентский номер
сотовой связи, электронный адрес достоверны, а уведомление (извещение),
направленное на указанные контакты, будет считаться надлежащим и достаточным.
_______________ "___"________20__г. (подпись)
Примечание ИЗПИ!

2-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 20.03.2026 № 278 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жылжымайтын мүлікке
құқықтарды (ауыртпалықтарды)
мемлекеттік тіркеу"
мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің ережелеріне
2-қосымша
нысан
_______________________________________________________________________ _______________________________________________________________________ _____________ ("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕ АҚ филиалы) Заңды тұлға үшін жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтарды ауыртпалықтарды) мемлекеттік тіркеу туралы №_____________ өтініш
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 13.09.2021 № 795 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Заңды тұлғаның толық атауы_________________________________________
Мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі________________, БСН: ________________
Заңды мекенжайы ____________________________________________________
(Т.А.Ә.(болған жағдайда - әкесінің аты) (бұдан әрі – Т.А.Ә) басшысының немесе
уәкілетті өкілдің__________________________________________________
_________________________________________________________ негізінде
(өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________ атынан ісәрекет ететін
(уәкілетті өкіл толтырады)
мекенжайы бойынша орналасқан жылжымайтын мүлік объектісіне құқықтың
/пайда болуын, ауыртпалығын, тоқтатылуы/ (керегінің астын сызу)
тіркеуді сұраймын (сұраймыз).
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1. Ақы төленгені туралы құжат: түрі________№______ сомасы ____ теңге
2. Жылжымайтын мүлікке құқығын растайтын құжат______________________
____________________________________________________________________
(атауы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді)
Меншік иесі туралы мәлімет қажет пе Иә/Жоқ (керек емесін сызып тастау)
Сатып алынатын немесе сатылатын активтердің жиынтық баланстық құны
Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасында белгіленген
мөлшерден асып кетеді ме Иә/Жоқ (керек емесін сызып тастау)
___________/_____________________________/__________________________
(күні) (басшысының немесе уәкілетті өкілдің қолы) (Т.А.Ә.)
___________________________________________________________________
(өтініш қабылдаған маманның Т.А.Ә. және қолы)
Өтініш берген күн: ___________ 20__ж. Уақыты_______сағ_______ мин
Өтінішті орындау /қарау/ нәтижесі___________________________________
____________________________________________________________________
Тексерілді: күні _________________ 20 __ж.
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. және өтініш қабылдаған маманның қолы)
Ескертпе: Егер тіркеуге арналған өтініште сатып алынатын немесе сатылатын активтердің жиынтық баланстық құны Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасында белгіленген мөлшерден асып кететіндігі туралы мәліметтер болса, онда өтініш беруші монополияға қарсы органның алдын ала жазбаша келісімін ұсынады. Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, ақпараттық жүйелерде қамтылған мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Көрсетілетін қызметті алушы өзі көрсеткен тұрғылықты жерінің (орналасқан жерінің) мекен-жайы, жұмыс орны, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, электрондық мекенжайы дұрыс екендігін, ал көрсетілген контактілерге жіберілген хабарлама (хабархат) тиісті және жеткілікті деп саналатындығын өзінің қолтаңбасымен растайды.
_______________ "___" ________ 20__ ж.
(қолы)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Приложение 3 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.03.2026 № 278 (вводится в действие c 12.07.2026).
Приложение 3
к Правилам государственной услуги
"Государственная регистрация прав
(обременений) на недвижимое имущество"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация прав (обременений) на недвижимое имущество"
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2025 № 355 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Государственная регистрация прав (обременений) на недвижимое имущество"
Наименование подвида государственной услуги:
1. Государственная регистрация прав собственности, права хозяйственного ведения, права оперативного управления, права землепользования на срок не менее одного года, сервитута в пользу господствующего земельного участка или иного объекта недвижимости на срок не менее одного года.
2. Регистрация изменений идентификационных характеристик объекта недвижимости, необходимых для ведения правового кадастра, изменений сведений о правообладателе, содержащихся в регистрационном листе правового кадастра, изменений вида права, за исключением случая изменения вида права на основании законодательного акта; изменений условий договоров, если они касаются сведений, содержащихся в регистрационном листе, влияют на объем прав, устанавливаемых на объект недвижимости, или если они должны быть зарегистрированы по соглашению сторон
3. Государственная регистрация права пользования на срок не менее одного года, в том числе аренда, безвозмездное пользование, сервитуты, права пожизненного содержания с иждивением, рента; права доверительного управления, в том числе при опеке, попечительстве, в наследственных правоотношениях, банкротстве и другие; залог; арест; ограничения (запрещения) на пользование, распоряжение недвижимым имуществом или на выполнение определенных работ, налагаемые государственными органами в пределах их компетенции; иные обременения прав на недвижимое имущество, предусмотренные законами Республики Казахстан, за исключением преимущественных интересов
4. Государственная регистрация прав (обременений прав) на недвижимое имущество в процедурах банкротства
5. Государственная регистрация прав при реорганизации юридического лица
1
Наименование услугодателя
Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
2
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам через:
Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан";
веб-портал "электронного правительства";
объекты информатизации.
3
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов услугополучателем при обращении к услугодателю: по государственной регистрации возникновения, изменения или прекращения прав (обременений прав) на недвижимое имущество и иных объектов государственной регистрации, за исключением нотариально не удостоверенных сделок, а также регистрации прекращения обременений и юридических притязаний – в течение трех рабочих дней с момента поступления заявления услугодателю.
День приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом результат оказания государственной услуги предоставляет за день до окончания срока оказания;
по государственной регистрации по нотариально не удостоверенной сделке, а также прекращения обременений и юридических притязаний – в течение одного рабочего дня с момента поступления заявления к услугодателю.
В случае обращения услугополучателя к услугодателю через Портал указанный срок в течении одного рабочего дня исчисляется с момента подтверждения оплаты через платежный шлюз электронного правительства.
Электронная регистрация в ускоренном порядке производится в течение двух часов, с момента поступления в информационную систему единого государственного кадастра недвижимости подтверждения об оплате за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество или освобождении от оплаты.
Электронная регистрация прав (обременений прав) в части возникновения, изменения, прекращения залога на недвижимое имущество с применением информационно-коммуникационных технологий производится в течение двух часов, с момента поступления в информационную систему правового кадастра электронной заявки.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – 20 минут;
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 минут.
Государственная услуга приостанавливается не более чем на один месяц в следующих случаях:

3-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 20.03.2026 № 278 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жылжымайтын мүліке
құқықтарды (ауртпалықтарды)
мемлекеттік тіркеу"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
3-қосымша
"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды (ауыртпалықтарды) мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 30.06.2025 № 355 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы: "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды (ауыртпалықтарды) мемлекеттік тіркеу"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Меншік құқығын, шаруашылық жүргізу құқығын, жедел басқару құқығын, жерді пайдалану құқығын кемінде бір жыл мерзімге, үстем жер учаскесінің немесе өзге де жылжымайтын мүлік объектісінің пайдасына сервитутты кемінде бір жыл мерзімге мемлекеттік тіркеу.
2. Құқықтық кадастрды жүргізу үшін қажетті жылжымайтын мүлік объектісінің сәйкестендіру сипаттамаларының өзгерістерін, құқықтық кадастрдың тіркеу парағында қамтылған құқық иеленуші туралы мәліметтердің өзгерістерін, заң актісі негізінде құқық түрі өзгерген жағдайды қоспағанда, құқық түрінің өзгерістерін; егер олар тіркеу парағында қамтылған мәліметтерге қатысты болса, шарттар талаптарының өзгерістерін тіркеу белгіленетін құқықтар көлеміне әсер етеді. жылжымайтын мүлік объектісіне немесе егер олар тараптардың келісімі бойынша тіркелуі керек болса.
3. Пайдалану құқығын кемінде бір жыл мерзімге мемлекеттік тіркеу, оның ішінде жалдау, өтеусіз пайдалану, сервитуттар, өмір бойы асырау ұстау құқығын кезінде, рента; сенімгерлік басқару құқығын, оның ішінде қорғаншылық, қамқоршылық, мұрагерлік құқықтық қатынастарда, банкроттықта және басқалар; кепіл; қамауға алу; пайдалануға шектеулер (тыйым салу), мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде салатын жылжымайтын мүлікке немесе белгілі бір жұмыстарды орындауға билік ету; басым мүдделерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жылжымайтын мүлікке құқықтардың өзге де ауыртпалықтары.
4. Банкроттық рәсімдерінде жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтар ауыртпалықтарын) мемлекеттік тіркеу.
5. Заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру кезінде құқықтарды мемлекеттік тіркеу.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша:
"Азаматтарға арналған үкімет "Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
"электрондық үкіметтің" веб-порталы;
ақпараттандыру объектілері арқылы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап:
нотариаттық куәландырылмаған мәмілелерді, сондай-ақ ауыртпалықтардың және заңдық талаптардың тоқтатылуын қоспағанда, жылжымайтын мүлікке құқықтардың (құқықтар ауыртпалықтарының) және мемлекеттік тіркеудің өзге де объектілерінің туындауын, өзгеруін немесе тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу бойынша – көрсетілетін қызметті берушіге өтініш келіп түскен сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір күн бұрын ұсынады;
нотариалды куәландырылмаған мәмілені, сондай-ақ ауыртпалықтардың және заңдық талаптардың тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу бойынша – көрсетілетін қызметті берушіге өтініш түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде.
Көрсетілетін қызметті алушы Портал арқылы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген жағдайда көрсетілген мерзім бір жұмыс күні ішінде электрондық үкіметтің төлем шлюзі арқылы төлем расталған сәттен бастап есептеледі.
Жеделдетілген тәртіппен электрондық тіркеу жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін ақы төлеу немесе төлемнен босату туралы растау жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесіне түскен сәттен бастап екі сағат ішінде жүргізіледі.
Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып, жылжымайтын мүлікке кепілдің туындауы, өзгеруі, тоқтатылуы бөлігінде құқықтарды (құқықтар ауыртпалықтарын) электрондық тіркеу электрондық өтінімнің құқықтық кадастрының ақпараттық жүйесіне түскен сәттен бастап екі сағат ішінде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 минут;
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 минут.
Мемлекеттік қызмет келесі жағдайларда бір айдан аспайтын мерзімге тоқтатылады:

1) по постановлению (определению) суда на основании исковых и иных заявлений (жалоб), поданных в суд;
2) в соответствии с актами прокурорского надзора до устранения нарушения закона;
3) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма";
4) для представления заявителем документов, необходимых для государственной регистрации, если отсутствие необходимых документов не явилось основанием для отказа в приеме документов на регистрацию;
5) для получения разъяснений или истребования от государственных органов необходимой информации в связи с ее отсутствием в документах, исходящих от таких органов, или наличием противоречий в таких документах, если указанные обстоятельства не явились основаниями для отказа в приеме документов на регистрацию;
6) при несоответствии объекта регистрации, устанавливаемого на основании правоустанавливающих документов, и объекта регистрации, указанного в заявлении, для устранения противоречия между ними.
7) при неполной оплате за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество;
8) если в течение трех рабочих дней с момента поступления электронной копии правоустанавливающего документа в информационную систему правового кадастра не поступило подтверждение об оплате за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество или об освобождении лица от оплаты.
Электронная регистрация не приостанавливается по основаниям, указанным в подпунктах 4) и 6) пункта 3 настоящего Перечня государственной услуги.
Государственная регистрация прав (обременений прав) на недвижимое имущество в ускоренном порядке производится по желанию заявителя не позднее одного рабочего дня, следующего за днем поступления заявления в регистрирующий орган.
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная:
5
Результат оказания государственной услуги
При обращении к услугодателю:
1) правоустанавливающий документ с отметкой о произведенной государственной регистрации прав (обременений) на недвижимое имущество/ уведомление о произведенной регистрации государственной регистрации;
2) Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
При обращении посредством ПЭП/ЕНИС/объекты информатизации:
1) уведомление о произведенной государственной регистрации;
2) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

1) сотқа берілген талап қою және өзге де арыздар (шағымдар) негізінде соттың қаулысы (ұйғарымы) бойынша;
2) заң бұзушылық жойылғанға дейін прокурорлық қадағалау актілеріне сәйкес жүргізіледі;
3) "Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес;
4) егер қажетті құжаттардың болмауы құжаттарды тіркеуге қабылдаудан бас тартуға негіз болып табылмаса, өтініш берушінің мемлекеттік тіркеуге қажетті құжаттарды ұсынуы үшін;
5) егер көрсетілген мән-жайлар құжаттарды тіркеуге қабылдаудан бас тартуға негіз болып табылмаса, мемлекеттік органдардан осындай органдардан шығатын құжаттарда ақпараттың болмауына немесе осындай құжаттарда қайшылықтардың болуына байланысты түсініктемелер алу немесе қажетті ақпаратты талап ету үшін;
6) құқық белгілейтін құжаттардың негізінде белгіленетін тіркеу объектісі мен өтініште көрсетілген тіркеу объектісі сәйкес келмеген кезде олардың арасындағы қайшылықтарды жою үшін кері қайтарып алуға құқылы.
7) жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу үшін ақы толық төленбеген кезде;
8) егер құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесі құқықтық кадастрдың ақпараттық жүйесіне келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін ақы төленгені немесе адамды ақы төлеуден босату туралы растау келіп түспесе.
Электрондық тіркеу осы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесінің 3-тармағының 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген негіздері бойынша тоқтатылмайды.
Жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтар ауыртпалықтарын) жеделдетілген тәртіппен мемлекеттік тіркеу арыз иесінің қалауы бойынша тіркеуші органға өтініш келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жеделдетілген тәртіппен жүргізіледі.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Барлық түрлері бойынша: Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) жылжымайтын мүлікке құқықтарды (ауыртпалықтарды) мемлекеттік тіркеу жүргізілгені туралы белгісі бар құқық белгілейтін құжат;
2) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
ЭҮП/БНАЖ/ақпараттандыру объектілер арқылы жүгінген кезде:
1) жүргізілген мемлекеттік тіркеу туралы хабарлама;
2) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері

Оплата за государственную регистрацию взимается в соответствии с тарифами, установленными приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 9 апреля 2024 года № 212/НҚ "Об утверждении цен на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые некоммерческим акционерным обществом "Государственная корпорация "Правительство для граждан", отнесенные к государственной монополии в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество".
7
График работы услугодателя

Мемлекеттік тіркеу үшін төлем "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласында мемлекеттік монополияға жатқызылған, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі Министрінің 2024 жылғы 9 сәуірдегі № 212/НҚ бұйрығымен белгіленген тарифтерге сәйкес алынады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі

1) в филиалах Государственной корпорации, осуществляющих государственную регистрацию права на недвижимое имущество - с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан;
2) в филиалах Государственной корпорации по приему и выдаче документов – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) При электронной регистрации посредством ЕНИС согласно графику работы нотариуса;
4) портала/объектов информатизации – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении после окончания рабочего времени, воскресенья и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Перечень документов в разрезе организаций осуществляющих прием заявлений (исчерпывающий перечень документов необходимых для оказания государственной услуги), а также подвидов услуг:
- в Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан":
1. Государственная регистрация прав собственности, права хозяйственного ведения, права оперативного управления, права землепользования на срок не менее одного года, сервитута в пользу господствующего земельного участка или иного объекта недвижимости на срок не менее одного года.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги:
1) Заявление о государственной регистрации прав собственности, права хозяйственного ведения, права оперативного управления, права землепользования на срок не менее одного года, сервитута в пользу господствующего земельного участка или иного объекта недвижимости на срок не менее одного года по форме, согласно приложению 1 к Правилам;
При государственной регистрации возникновения, изменения или прекращения права общей совместной собственности заявление о регистрации может быть подано всеми участниками либо одним из них с представлением согласия остальных участников, удостоверенного в нотариальном порядке.
При государственной регистрации возникновения, изменения, прекращения права общей долевой собственности (иного общего права) заявление о государственной регистрации подается всеми участниками (уполномоченными представителями).

1) жылжымайтын мүлікке құқықты мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын Мемлекеттік корпорация филиалдарында – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, дүйсенбiден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден сағат 18.30-ге дейiн, түскі үзiлiс сағат 13.00-тен 14.30-ға дейін;
2) құжаттарды қабылдау және беру жөніндегі Мемлекеттік корпорацияның филиалдарында-дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін;
3) электрондық тіркеу кезінде БНАЖ арқылы нотариустың жұмыс кестесіне сәйкес;
4) портал/ақпараттандыру объектілері – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, жексенбі және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Өтініштерді қабылдауды жүзеге асыратын ұйымдар бөлінісіндегі құжаттар тізбесі (мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың толық тізбесі), сондай-ақ көрсетілетін қызметтердің кіші түрлері:
- "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына:
1. Меншік құқығын, шаруашылық жүргізу құқығын, жедел басқару құқығын, жерді пайдалану құқығын кемінде бір жыл мерзімге, үстем жер учаскесінің немесе өзге де жылжымайтын мүлік объектісінің пайдасына сервитутты кемінде бір жыл мерзімге мемлекеттік тіркеу.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша меншік құқығын, шаруашылық жүргізу құқығын, жедел басқару құқығын, жерді пайдалану құқығын кемінде бір жыл мерзімге, үстем жер учаскесінің немесе өзге де жылжымайтын мүлік объектісінің пайдасына сервитутты кемінде бір жыл мерзімге мемлекеттік тіркеу туралы өтініш;
Ортақ бірлескен меншік құқығының туындауын, өзгеруін немесе тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу кезінде тіркеу туралы өтінішті барлық қатысушылар не олардың біреуі нотариаттық тәртіппен куәландырылған қалған қатысушылардың келісімін ұсына отырып беруі мүмкін.
Ортақ үлестік меншік құқығының (өзге де жалпы құқықтың) туындауын, өзгеруін, тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу кезінде мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті барлық қатысушылар (уәкілетті өкілдер) береді.

2) Правоустанавливающий документ, подтверждающий право собственности, права хозяйственного ведения, права оперативного управления, права землепользования на срок не менее одного года, сервитута в пользу господствующего земельного участка или иного объекта недвижимости на срок не менее одного года.
В случае регистрации права землепользования на земельный участок представляется идентификационный документ на земельный участок.
3) Документ, подтверждающий оплату за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество
2. Регистрация изменений идентификационных характеристик объекта недвижимости, необходимых для ведения правового кадастра, изменений сведений о правообладателе, содержащихся в регистрационном листе правового кадастра, изменений вида права, за исключением случая изменения вида права на основании законодательного акта; изменений условий договоров, если они касаются сведений, содержащихся в регистрационном листе, влияют на объем прав, устанавливаемых на объект недвижимости, или если они должны быть зарегистрированы по соглашению сторон.
1) Заявление о государственной регистрации изменений идентификационных характеристик объекта недвижимости, необходимых для ведения правового кадастра, изменений сведений о правообладателе, содержащихся в регистрационном листе правового кадастра, изменений вида права, за исключением случая изменения вида права на основании законодательного акта;
изменений условий договоров, если они касаются сведений, содержащихся в регистрационном листе, влияют на объем прав, устанавливаемых на объект недвижимости, или если они должны быть зарегистрированы по соглашению сторон по форме, согласно приложению и (или) к Правилам;
При государственной регистрации возникновения, изменения или прекращения права общей совместной собственности заявление о регистрации может быть подано всеми участниками либо одним из них с представлением согласия остальных участников, удостоверенного в нотариальном порядке.
При государственной регистрации возникновения, изменения, прекращения права общей долевой собственности (иного общего права) заявление о государственной регистрации подается всеми участниками (уполномоченными представителями).
2) Правоустанавливающий документ, подтверждающий регистрации изменений идентификационных характеристик объекта недвижимости, необходимых для ведения правового кадастра, изменений сведений о правообладателе, содержащихся в регистрационном листе правового кадастра, изменений вида права, за исключением случая изменения вида права на основании законодательного акта;
изменений условий договоров, если они касаются сведений, содержащихся в регистрационном листе, влияют на объем прав, устанавливаемых на объект недвижимости, или если они должны быть зарегистрированы по соглашению сторон.

2) Меншік құқығын, шаруашылық жүргізу құқығын, жедел басқару құқығын, жерді пайдалану құқығын кемінде бір жыл мерзімге, үстем жер учаскесінің немесе өзге де жылжымайтын мүлік объектісінің пайдасына кемінде бір жыл мерзімге растайтын құқық белгілейтін құжат.
Жер учаскесіне жер пайдалану құқығы тіркелген жағдайда жер учаскесіне сәйкестендіру құжаты ұсынылады.
3) жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін ақы төленгенін растайтын құжат
2. Құқықтық кадастрды жүргізу үшін қажетті жылжымайтын мүлік объектісінің сәйкестендіру сипаттамаларының өзгерістерін, құқықтық кадастрдың тіркеу парағында қамтылған құқық иеленуші туралы мәліметтердің өзгерістерін, заңнамалық актісі негізінде құқық түрі өзгерген жағдайды қоспағанда, құқық түрінің өзгерістерін; егер олар тіркеу парағында қамтылған мәліметтерге қатысты болса, шарттар талаптарының өзгерістерін тіркеу белгіленетін құқықтар көлеміне әсер етеді, жылжымайтын мүлік объектісіне немесе егер олар тараптардың келісімі бойынша тіркелуі керек болса.
1) Заңнамалық акті негізінде құқық түрі өзгерген жағдайды қоспағанда, құқықтық кадастрды жүргізу үшін қажетті жылжымайтын мүлік объектісінің сәйкестендіру сипаттамаларының өзгерістерін, құқықтық кадастрдың тіркеу парағында қамтылған құқық иесі туралы мәліметтердің өзгерістерін, құқық түрінің өзгерістерін мемлекеттік тіркеу туралы өтініш;
егер олар тіркеу парағындағы мәліметтерге қатысты болса, жылжымайтын мүлік объектісіне белгіленетін құқықтардың көлеміне әсер етсе немесе олар қосымшаға және (немесе) Қағидаларға сәйкес нысан бойынша тараптардың келісімі бойынша тіркелуге тиіс болса;
ортақ бірлескен меншік құқығының туындауын, өзгеруін немесе тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу кезінде тіркеу туралы өтініш барлық қатысушылар не олардың біреуі нотариаттық тәртіппен куәландырылған қалған қатысушылардың келісімін ұсына отырып беруі мүмкін.
Ортақ үлестік меншік құқығының (өзге де жалпы құқықтың) туындауын, өзгеруін, тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу кезінде мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті барлық қатысушылар (уәкілетті өкілдер) береді.
2) Заңнамалық акті негізінде құқық түрі өзгерген жағдайды қоспағанда, құқықтық кадастрды жүргізу үшін қажетті жылжымайтын мүлік объектісінің сәйкестендіру сипаттамаларының өзгерістерін, құқық иеленуші туралы құқықтық кадастрдың тіркеу парағында қамтылған мәліметтердің өзгерістерін, құқық түрінің өзгерістерін;
егер олар тіркеу парағында қамтылған мәліметтерге қатысты болса, шарттар талаптарының өзгерістерін тіркеуді растайтын құқық белгілейтін құжат, жылжымайтын мүлік объектісіне белгіленген құқықтардың көлеміне әсер етеді немесе егер олар тараптардың келісімі бойынша тіркелуі керек болса.

3) Документ, подтверждающий оплату за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество
3. Государственная регистрация права пользования на срок не менее одного года, в том числе аренда, безвозмездное пользование, сервитуты, права пожизненного содержания с иждивением, рента; права доверительного управления, в том числе при опеке, попечительстве, в наследственных правоотношениях, банкротстве и другие; залог; арест; ограничения (запрещения) на пользование, распоряжение недвижимым имуществом или на выполнение определенных работ, налагаемые государственными органами в пределах их компетенции; иные обременения прав на недвижимое имущество, предусмотренные законами Республики Казахстан, за исключением преимущественных интересов.
1) Заявление о государственной регистрации права пользования на срок не менее одного года, в том числе аренда, безвозмездное пользование, сервитуты, права пожизненного содержания с иждивением, рента; права доверительного управления, в том числе при опеке, попечительстве, в наследственных правоотношениях, банкротстве и другие; залог; арест; ограничения (запрещения) на пользование, распоряжение недвижимым имуществом или на выполнение определенных работ, налагаемые государственными органами в пределах их компетенции; иные обременения прав на недвижимое имущество, предусмотренные законами Республики Казахстан, за исключением преимущественных интересов по форме, согласно приложению и (или) к Правилам; При государственной регистрации возникновения, изменения или прекращения права общей совместной собственности заявление о регистрации может быть подано всеми участниками либо одним из них с представлением согласия остальных участников, удостоверенного в нотариальном порядке. При государственной регистрации возникновения, изменения, прекращения права общей долевой собственности (иного общего права) заявление о государственной регистрации подается всеми участниками (уполномоченными представителями).
2) Правоустанавливающий документ, подтверждающий регистрацию права пользования на срок не менее одного года, в том числе аренда, безвозмездное пользование, сервитуты, права пожизненного содержания с иждивением, рента; права доверительного управления, в том числе при опеке, попечительстве, в наследственных правоотношениях, банкротстве и другие; залог; арест; ограничения (запрещения) на пользование, распоряжение недвижимым имуществом или на выполнение определенных работ, налагаемые государственными органами в пределах их компетенции; иные обременения прав на недвижимое имущество, предусмотренные законами Республики Казахстан, за исключением преимущественных интересов.

3) Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін ақы төленгенін растайтын құжат
3. Пайдалану құқығын кемінде бір жыл мерзімге мемлекеттік тіркеу, оның ішінде жалдау, өтеусіз пайдалану, сервитуттар, асырауындағы өмір бойы ұстау құқықтары, рента; сенімгерлік басқару құқықтары, оның ішінде қорғаншылық, қамқоршылық, мұрагерлік құқықтық қатынастарда, банкроттықта және басқалар; кепіл; қамауға алу; пайдалануға шектеулер (тыйым салу), мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде салатын жылжымайтын мүлікке немесе белгілі бір жұмыстарды орындауға билік ету; басым мүдделерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жылжымайтын мүлікке құқықтардың өзге де ауыртпалықтары.
1) Пайдалану құқығын кемінде бір жыл мерзімге мемлекеттік тіркеу туралы өтініш, оның ішінде жалдау, өтеусіз пайдалану, сервитуттар, асырауындағы өмір бойы ұстау құқықтары, рента; сенімгерлік басқару құқықтары, оның ішінде қорғаншылық, қамқоршылық, мұрагерлік құқықтық қатынастарда, банкроттықта және басқалар; кепіл; қамауға алу; шектеулер (тыйым салулар) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдар салатын жылжымайтын мүлікті пайдалануға, оған билік етуге немесе белгілі бір жұмыстарды орындауға; қосымшаға және (немесе) Қағидаларға сәйкес нысан бойынша басым мүдделерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жылжымайтын мүлікке құқықтардың өзге де ауыртпалықтары; ортақ бірлескен меншік құқығының туындауын, өзгеруін немесе тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу кезінде тіркеу туралы өтінішті барлық қатысушылар не олардың біреуі нотариаттық тәртіпте куәландырылған қалған қатысушылардың келісімін ұсына отырып беруі мүмкін. Ортақ үлестік меншік құқығының (өзге де жалпы құқықтың) туындауын, өзгеруін, тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу кезінде мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті барлық қатысушылар (уәкілетті өкілдер) береді.
2) Кемінде бір жыл мерзімге пайдалану құқығының тіркелгенін растайтын құқық белгілейтін құжат, оның ішінде жалдау, өтеусіз пайдалану, сервитуттар, асырауындағы өмір бойы ұстау құқықтары, рента; сенімгерлік басқару құқықтары, оның ішінде қорғаншылық, қамқоршылық кезінде, мұрагерлік құқықтық қатынастарда, банкроттықта және басқалар; кепіл; қамауға алу; шектеулер (мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде салатын жылжымайтын мүлікті пайдалануға, оған билік етуге немесе белгілі бір жұмыстарды орындауға тыйым салу; басым мүдделерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жылжымайтын мүлікке құқықтардың өзге де ауыртпалықтары.

3) Документ, подтверждающий оплату за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество.
В тех случаях, когда права (обременения) возникают на основании договора или иной сделки при отсутствии их нотариального удостоверения, заявление в установленном порядке подается всеми участниками сделки.
Заявление на регистрацию возникновения и изменения залога, предоставленного в обеспечение договора банковского займа, подается залогодателем и (или) залогодержателем.
В случае подачи заявления залогодержателем требуется нотариально удостоверенное согласие залогодателя на такую регистрацию.
4. Государственная регистрация прав (обременений прав) на недвижимое имущество в процедурах банкротства
1) Заявление о государственной регистрации прав (обременений прав) на недвижимое имущество в процедурах банкротства по форме, согласно приложению и (или) к Правилам;
2) Правоустанавливающий документ, подтверждающий право (обременений прав) на недвижимое имущество в процедурах банкротства.
3) документ, подтверждающий оплату за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество.
В тех случаях, когда права должника на недвижимое имущество не были зарегистрированы, к лицам, к которым перешло право на управление имуществом и делами должника, переходит также право на оформление прав на недвижимое имущество и подачу заявления на регистрацию на основании сделок, заключенных (подписанных) должником до введения процедур банкротства, и иных правоустанавливающих документов.
5. Государственная регистрация прав при реорганизации юридического лица.
1) Заявление о государственной регистрации прав при реорганизации юридического лица, по форме, согласно приложению и (или) к Правилам;
2) Передаточный акт или разделительный баланс. Права кредитора по обязательству, перешедшему к другому лицу в результате универсального правопреемства, подлежат регистрации без согласия залогодателя, в том числе являющегося должником. В таких случаях истребуются правоустанавливающие документы на недвижимое имущество, являющиеся основанием возникновения права у реорганизованного юридического лица.
3) Документ, подтверждающий оплату за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество.
- через веб-портал "электронное правительство"/объекты информатизации:
1. Государственная регистрация прав собственности, права хозяйственного ведения, права оперативного управления, права землепользования на срок не менее одного года, сервитута в пользу господствующего земельного участка или иного объекта недвижимости на срок не менее одного года.
Перечень необходимых документов:

3) Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін ақы төленгенін растайтын құжат.
Құқықтар (ауыртпалықтар) шарт немесе өзге мәміле негізінде олардың нотариаттық куәлігі болмаған кезде туындаған жағдайларда, өтінішті белгіленген тәртіппен мәміленің барлық қатысушылары береді.
Банктік қарыз шартын қамтамасыз етуге берілген кепілдің туындауы мен өзгеруін тіркеуге өтінішті кепіл беруші және (немесе) кепіл ұстаушы береді. Кепіл ұстаушы өтініш берген жағдайда кепіл берушінің осындай тіркеуге нотариат куәландырған келісімі талап етіледі.
4. Банкроттық рәсімдерінде жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтар ауыртпалықтарын) мемлекеттік тіркеу
1) банкроттық рәсімдерінде жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтар ауыртпалықтарын) қосымшаға және (немесе) Қағидаларға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік тіркеу туралы өтініш;
2) банкроттық рәсімдерінде жылжымайтын мүлікке құқықты (құқықтар ауыртпалығын) растайтын құқық белгілейтін құжат.
3) жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін ақы төленгенін растайтын құжат.
Борышкердің жылжымайтын мүлікке құқықтары тіркелмеген жағдайларда, борышкердің мүлкі мен істерін басқару құқығы ауысқан адамдарға банкроттық рәсімдері енгізілгенге дейін борышкер жасаған (қол қойған) мәмілелер және өзге де құқық белгілейтін құжаттар негізінде жылжымайтын мүлікке құқықтарды ресімдеу және тіркеуге өтініш беру құқығы да ауысады.
5. Заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру кезінде құқықтарды мемлекеттік тіркеу.
1) заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру кезінде құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті қосымшаға және (немесе) Қағидаларға сәйкес нысан бойынша;
2) беру актісі немесе бөлу балансы. Әмбебап құқықтық мирасқорлық нәтижесінде басқа тұлғаға өткен міндеттеме бойынша кредитордың құқықтары кепіл берушінің, оның ішінде борышкер болып табылатындардың келісімінсіз тіркелуге тиіс. Мұндай жағдайларда қайта ұйымдастырылған заңды тұлғада құқықтың туындауына негіз болып табылатын жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін құжаттар талап етіледі.
3) жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін ақы төленгенін растайтын құжат.
- "электрондық үкімет" веб-порталы/ақпараттандыру объектілері арқылы:
1. Меншік құқығын, шаруашылық жүргізу құқығын, жедел басқару құқығын, жерді пайдалану құқығын кемінде бір жыл мерзімге, үстем жер учаскесінің немесе өзге де жылжымайтын мүлік объектісінің пайдасына сервитутты кемінде бір жыл мерзімге мемлекеттік тіркеу.
Қажетті құжаттар тізбесі:

1) Электронное заявление о государственной регистрации прав собственности, права хозяйственного ведения, права оперативного управления, права землепользования на срок не менее одного года, сервитута в пользу господствующего земельного участка или иного объекта недвижимости на срок не менее одного года по форме, согласно приложению и (или) к Правилам;
При государственной регистрации возникновения, изменения или прекращения права общей совместной собственности заявление о регистрации может быть подано всеми участниками либо одним из них с представлением согласия остальных участников, удостоверенного в нотариальном порядке.
При государственной регистрации возникновения, изменения, прекращения права общей долевой собственности (иного общего права) заявление о государственной регистрации подается всеми участниками (уполномоченными представителями).
2) Электронная копия правоустанавливающего документа, подтверждающего право собственности, права хозяйственного ведения, права оперативного управления, права землепользования на срок не менее одного года, сервитута в пользу господствующего земельного участка или иного объекта недвижимости на срок не менее одного года.
В случае регистрации права землепользования на земельный участок представляется идентификационный документ на земельный участок.
3) Платеж через ПШЭП.
2. Регистрация изменений идентификационных характеристик объекта недвижимости, необходимых для ведения правового кадастра, изменений сведений о правообладателе, содержащихся в регистрационном листе правового кадастра, изменений вида права, за исключением случая изменения вида права на основании законодательного акта;
изменений условий договоров, если они касаются сведений, содержащихся в регистрационном листе, влияют на объем прав, устанавливаемых на объект недвижимости, или если они должны быть зарегистрированы по соглашению сторон.
1) Электронное заявление о государственной регистрации изменений идентификационных характеристик объекта недвижимости, необходимых для ведения правового кадастра, изменений сведений о правообладателе, содержащихся в регистрационном листе правового кадастра, изменений вида права, за исключением случая изменения вида права на основании законодательного акта; изменений условий договоров, если они касаются сведений, содержащихся в регистрационном листе, влияют на объем прав, устанавливаемых на объект недвижимости, или если они должны быть зарегистрированы по соглашению сторон по форме, согласно приложению и (или) к Правилам;
При государственной регистрации возникновения, изменения или прекращения права общей совместной собственности заявление о регистрации может быть подано всеми участниками либо одним из них с представлением согласия остальных участников, удостоверенного в нотариальном порядке.
При государственной регистрации возникновения, изменения, прекращения права общей долевой собственности (иного общего права) заявление о государственной регистрации подается всеми участниками (уполномоченными представителями).

1) Меншік құқығын, шаруашылық жүргізу құқығын, жедел басқару құқығын, жерді пайдалану құқығын кемінде бір жыл мерзімге, үстем жер учаскесінің немесе өзге де жылжымайтын мүлік объектісінің пайдасына сервитутты кемінде бір жыл мерзімге мемлекеттік тіркеу туралы қосымшаға және (немесе) Қағидаларға сәйкес нысан бойынша электрондық өтініш;
Ортақ бірлескен меншік құқығының туындауын, өзгеруін немесе тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу кезінде тіркеу туралы өтінішті барлық қатысушылар не олардың біреуі нотариаттық тәртіппен куәландырылған қалған қатысушылардың келісімін ұсына отырып беруі мүмкін.
Ортақ үлестік меншік құқығының (өзге де жалпы құқықтың) туындауын, өзгеруін, тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу кезінде мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті барлық қатысушылар (уәкілетті өкілдер) береді.
2) Меншік құқығын, шаруашылық жүргізу құқығын, жедел басқару құқығын, жерді пайдалану құқығын кемінде бір жыл мерзімге растайтын құқық белгілейтін құжаттың, үстем жер учаскесінің немесе өзге де жылжымайтын мүлік объектісінің пайдасына кемінде бір жыл мерзімге сервитуттың электрондық көшірмесі.
Жер учаскесіне жер пайдалану құқығы тіркелген жағдайда жер учаскесіне сәйкестендіру құжаты ұсынылады.
3) ЭҮТШ арқылы төлем.
2. Құқықтық кадастрды жүргізу үшін қажетті жылжымайтын мүлік объектісінің сәйкестендіру сипаттамаларының өзгерістерін, құқықтық кадастрдың тіркеу парағында қамтылған құқық иеленуші туралы мәліметтердің өзгерістерін, заңнамалық акті негізінде құқық түрі өзгерген жағдайды қоспағанда, құқық түрінің өзгерістерін; егер олар тіркеу парағында қамтылған мәліметтерге қатысты болса, шарттар талаптарының өзгерістерін тіркеу белгіленетін құқықтар көлеміне әсер етеді. жылжымайтын мүлік объектісіне немесе егер олар тараптардың келісімі бойынша тіркелуі керек болса.
1) заңнамалық акті негізінде құқық түрі өзгерген жағдайды қоспағанда, құқықтық кадастрды жүргізу үшін қажетті жылжымайтын мүлік объектісінің сәйкестендіру сипаттамаларының өзгерістерін, құқықтық кадастрдың тіркеу парағында қамтылған құқық иесі туралы мәліметтердің өзгерістерін, құқық түрінің өзгерістерін мемлекеттік тіркеу туралы электрондық өтініш;
егер олар тіркеу парағындағы мәліметтерге қатысты болса, жылжымайтын мүлік объектісіне белгіленетін құқықтардың көлеміне әсер етсе немесе олар қосымшаға және (немесе) Қағидаларға сәйкес нысан бойынша тараптардың келісімі бойынша тіркелуге тиіс болса;
ортақ бірлескен меншік құқығының туындауын, өзгеруін немесе тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу кезінде тіркеу туралы өтініш барлық қатысушылар не олардың біреуі нотариаттық тәртіппен куәландырылған қалған қатысушылардың келісімін ұсына отырып беруі мүмкін.
Ортақ үлестік меншік құқығының (өзге де жалпы құқықтың) туындауын, өзгеруін, тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу кезінде мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті барлық қатысушылар (уәкілетті өкілдер) береді.

2) Электронная копия правоустанавливающего документа, подтверждающего регистрацию изменений идентификационных характеристик объекта недвижимости, необходимых для ведения правового кадастра, изменений сведений о правообладателе, содержащихся в регистрационном листе правового кадастра, изменений вида права, за исключением случая изменения вида права на основании законодательного акта; изменений условий договоров, если они касаются сведений, содержащихся в регистрационном листе, влияют на объем прав, устанавливаемых на объект недвижимости, или если они должны быть зарегистрированы по соглашению сторон.
3) Платеж через ПШЭП.
3. Государственная регистрация права пользования на срок не менее одного года, в том числе аренда, безвозмездное пользование, сервитуты, права пожизненного содержания с иждивением, рента; права доверительного управления, в том числе при опеке, попечительстве, в наследственных правоотношениях, банкротстве и другие; залог; арест; ограничения (запрещения) на пользование, распоряжение недвижимым имуществом или на выполнение определенных работ, налагаемые государственными органами в пределах их компетенции; иные обременения прав на недвижимое имущество, предусмотренные законами Республики Казахстан, за исключением преимущественных интересов.
1) электронное заявление о государственной регистрации права пользования на срок не менее одного года, в том числе аренда, безвозмездное пользование, сервитуты, права пожизненного содержания с иждивением, рента; права доверительного управления, в том числе при опеке, попечительстве, в наследственных правоотношениях, банкротстве и другие; залог; арест; ограничения (запрещения) на пользование, распоряжение недвижимым имуществом или на выполнение определенных работ, налагаемые государственными органами в пределах их компетенции; иные обременения прав на недвижимое имущество, предусмотренные законами Республики Казахстан, за исключением преимущественных интересов по форме, согласно приложению и (или) к Правилам; При государственной регистрации возникновения, изменения или прекращения права общей совместной собственности заявление о регистрации может быть подано всеми участниками либо одним из них с представлением согласия остальных участников, удостоверенного в нотариальном порядке. При государственной регистрации возникновения, изменения, прекращения права общей долевой собственности (иного общего права) заявление о государственной регистрации подается всеми участниками (уполномоченными представителями).
2) электронная копия правоустанавливающего документа, подтверждающего регистрацию права пользования на срок не менее одного года, в том числе аренда, безвозмездное пользование, сервитуты, права пожизненного содержания с иждивением, рента; права доверительного управления, в том числе при опеке, попечительстве, в наследственных правоотношениях, банкротстве и другие; залог; арест; ограничения (запрещения) на пользование, распоряжение недвижимым имуществом или на выполнение определенных работ, налагаемые государственными органами в пределах их компетенции; иные обременения прав на недвижимое имущество, предусмотренные законами Республики Казахстан, за исключением преимущественных интересов.

2) Заңнамалық акті негізінде құқық түрі өзгерген жағдайды қоспағанда, құқықтық кадастрды жүргізу үшін қажетті жылжымайтын мүлік объектісінің сәйкестендіру сипаттамаларының өзгерістерін, құқықтық кадастрдың тіркеу парағында қамтылған құқық иесі туралы мәліметтердің өзгерістерін, құқық түрінің өзгерістерін тіркеуді растайтын құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесі;
егер олар тіркеу парағындағы мәліметтерге қатысты болса, жылжымайтын мүлік объектісіне белгіленетін құқықтардың көлеміне әсер етсе немесе олар тараптардың келісімі бойынша тіркелуге тиіс болса, шарттар талаптарының өзгерістеріне қатысты болады.
3) ЭҮТШ арқылы төлем.
3. Пайдалану құқығын кемінде бір жыл мерзімге мемлекеттік тіркеу, оның ішінде жалдау, өтеусіз пайдалану, сервитуттар, асырауындағы өмір бойы ұстау құқықтары, рента;
сенімгерлік басқару құқықтары, оның ішінде қорғаншылық, қамқоршылық, мұрагерлік құқықтық қатынастарда, банкроттықта және басқалар; кепіл; қамауға алу;
пайдалануға шектеулер (тыйым салу), мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде салатын жылжымайтын мүлікке немесе белгілі бір жұмыстарды орындауға билік ету; басым мүдделерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жылжымайтын мүлікке құқықтардың өзге де ауыртпалықтары.
1) пайдалану құқығын кемінде бір жыл мерзімге мемлекеттік тіркеу туралы электрондық өтініш, оның ішінде жалдау, өтеусіз пайдалану, сервитуттар, асырауындағы өмір бойы ұстау құқықтары, рента; сенімгерлік басқару құқықтары, оның ішінде қорғаншылық, қамқоршылық, мұрагерлік құқықтық қатынастарда, банкроттықта және басқалар; кепіл; қамауға алу; шектеулер (мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде салатын жылжымайтын мүлікті пайдалануға, оған билік етуге немесе белгілі бір жұмыстарды орындауға тыйым салу; Қағидаларға қосымшаға және (немесе) Қосымшаға сәйкес нысан бойынша басым мүдделерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жылжымайтын мүлікке құқықтардың өзге де ауыртпалықтары; ортақ бірлескен меншік құқығының туындауын, өзгеруін немесе тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу кезінде тіркеу туралы өтінішті барлық қатысушылар не олардың біреуі куәландырылған қалған қатысушылардың келісімін ұсына отырып беруі мүмкін. нотариаттық тәртіпте. Ортақ үлестік меншік құқығының (өзге де жалпы құқықтың) туындауын, өзгеруін, тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу кезінде мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті барлық қатысушылар (уәкілетті өкілдер) береді.
2) кемінде бір жыл мерзімге пайдалану құқығының тіркелгенін растайтын құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесі, оның ішінде жалдау, өтеусіз пайдалану, сервитуттар, асырауындағы өмір бойы ұстау құқықтары, рента; сенімгерлік басқару құқықтары, оның ішінде қорғаншылық, қамқоршылық, мұрагерлік құқықтық қатынастарда, банкроттықта және басқалар; кепіл; қамауға алу; мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде жылжымайтын мүлікті пайдалануға, оған билік етуге немесе белгілі бір жұмыстарды орындауға салатын шектеулер (тыйым салулар); басым мүдделерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жылжымайтын мүлікке құқықтардың өзге де ауыртпалықтары.

3) Платеж через ПШЭП.
В тех случаях, когда права (обременения) возникают на основании договора или иной сделки при отсутствии их нотариального удостоверения, заявление в установленном порядке подается всеми участниками сделки.
Заявление на регистрацию возникновения и изменения залога, предоставленного в обеспечение договора банковского займа, подается залогодателем и (или) залогодержателем. В случае подачи заявления залогодержателем требуется нотариально удостоверенное согласие залогодателя на такую регистрацию.
4. Государственная регистрация прав (обременений прав) на недвижимое имущество в процедурах банкротства.
1) Электронное заявление о государственной регистрации прав (обременений прав) на недвижимое имущество в процедурах банкротства по форме, согласно приложению и (или) к Правилам;
При государственной регистрации возникновения, изменения или прекращения права общей совместной собственности заявление о регистрации может быть подано всеми участниками либо одним из них с представлением согласия остальных участников, удостоверенного в нотариальном порядке.
При государственной регистрации возникновения, изменения, прекращения права общей долевой собственности (иного общего права) заявление о государственной регистрации подается всеми участниками (уполномоченными представителями).
2) Электронная копия правоустанавливающего документа, подтверждающего регистрацию прав (обременений прав) на недвижимое имущество в процедурах банкротства.
3) Платеж через ПШЭП.
6. Государственная регистрация прав при реорганизации юридического лица.
1) Электронное заявление о государственной регистрации прав при реорганизации юридического лица, по форме, согласно приложению и (или) к Правилам;
2) Электронная копия передаточного акта или разделительного баланса.
Права кредитора по обязательству, перешедшему к другому лицу в результате универсального правопреемства, подлежат регистрации без согласия залогодателя, в том числе являющегося должником.
В таких случаях истребуются правоустанавливающие документы на недвижимое имущество, являющиеся основанием возникновения права у реорганизованного юридического лица.
3) Платеж через ПШЭП.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) при несоответствии субъектов и объектов правоотношений, вида права или обременения права на недвижимое имущество и иных объектов регистрации либо оснований их возникновения, изменения или прекращения требованиям законодательства;
2) если заявитель включен в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

3) ЭҮТШ арқылы төлем.
Құқықтар (ауыртпалықтар) шарт немесе өзге мәміле негізінде олардың нотариаттық куәлігі болмаған кезде туындаған жағдайларда, өтінішті белгіленген тәртіппен мәміленің барлық қатысушылары береді.
Банктік қарыз шартын қамтамасыз етуге берілген кепілдің туындауы мен өзгеруін тіркеуге өтінішті кепіл беруші және (немесе) кепіл ұстаушы береді. Кепіл ұстаушы өтініш берген жағдайда кепіл берушінің осындай тіркеуге нотариат куәландырған келісімі талап етіледі.
4. Банкроттық рәсімдерінде жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтар ауыртпалықтарын) мемлекеттік тіркеу.
1) Банкроттық рәсімдерінде жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтар ауыртпалықтарын) банкроттық рәсімдерінде мемлекеттік тіркеу туралы электрондық өтінішті қосымшаға және (немесе) Қағидаларға сәйкес нысан бойынша; ортақ бірлескен меншік құқығының туындауын, өзгеруін немесе тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу кезінде тіркеу туралы өтінішті барлық қатысушылар не олардың біреуі қалған қатысушылардың нотариаттық тәртіппен куәландырылған келісімін ұсына отырып беруі мүмкін. Ортақ үлестік меншік құқығының (өзге де жалпы құқықтың) туындауын, өзгеруін, тоқтатылуын мемлекеттік тіркеу кезінде мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті барлық қатысушылар (уәкілетті өкілдер) береді.
2) Банкроттық рәсімдерінде жылжымайтын мүлікке құқықтардың (құқықтар ауыртпалықтарының) тіркелгенін растайтын құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесі.
3) ЭҮТШ арқылы төлем.
6. Заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру кезінде құқықтарды мемлекеттік тіркеу.
1) Заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру кезінде құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы электрондық өтінішті қосымшаға және (немесе) Қағидаларға сәйкес нысан бойынша;
2) Беру актісінің немесе бөлу балансының электрондық көшірмесі. Әмбебап құқықтық мирасқорлық нәтижесінде басқа тұлғаға өткен міндеттеме бойынша кредитордың құқықтары кепіл берушінің, оның ішінде борышкер болып табылатындардың келісімінсіз тіркелуге тиіс. Мұндай жағдайларда қайта ұйымдастырылған заңды тұлғада құқықтың туындауына негіз болып табылатын жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін құжаттар талап етіледі.
3) ЭҮТШ арқылы төлем.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) құқықтық қатынастар субъектілері мен объектілері, жылжымайтын мүлікке құқық түрі немесе құқық ауыртпалығы және өзге де тіркеу объектілері не олардың туындау, өзгеру немесе тоқтатылу негіздері заңнама талаптарына сәйкес келмеген кезде;
2) егер өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген болса;

3) на основании соответствующей информации от органов архитектуры и градостроительства, государственного архитектурно-строительного контроля местных исполнительных органов о несоответствии объектов строительства требованиям законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
4) при представлении заявителем неполного пакета документов, необходимых для государственной регистрации в соответствии с пунктом 8 настоящего Перечня государственной услуги, если необходимые документы не были представлены при приостановлении государственной регистрации;
5) при представлении на регистрацию документов, по форме и содержанию не соответствующих требованиям законодательства;
6) при наличии обременений, которые исключают государственную регистрацию права или иного объекта государственной регистрации, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1-1 статьи 31 Закона;
7) на основании судебного акта, вступившего в законную силу;
8) если в течение сроков приостановления регистрации не были устранены обстоятельства, явившиеся основаниями для приостановления;
9) при несоответствии ранее возникшего права законодательству, действовавшему в момент его возникновения, если объектом регистрации являются переход, изменение, прекращение или установление обременения в отношении такого права;
10) при обращении за регистрацией прав и обременений прав на недвижимое имущество, принадлежащее государственной исламской специальной финансовой компании, за исключением регистрации права собственности уполномоченного органа по государственному имуществу и права аренды уполномоченного органа соответствующей отрасли;
11) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
Услугополучателям имеющим полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться прием документов производится услугодателем с выездом по месту жительства, посредством обращения через единый контакт-центр 1414, 88000807777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя – www. gov. kz.
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП или использования одноразового пароля, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала.
Услугополучатель получает информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просмотреть необходимый документ для дальнейшего пользования.
Примечание ИЗПИ!

3) жергілікті атқарушы органдардың сәулет және қала құрылысы, мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы органдарынан құрылыс объектілерінің Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес остігі туралы тиісті ақпаратының негізінде;
4) егер қажетті құжаттар мемлекеттік тіркеуді тоқтата тұру кезінде ұсынылмаған болса, өтініш беруші осы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесінің 8-тармағына сәйкес мемлекеттік тіркеу үшін қажетті құжаттар топтамасын толық ұсынбаған кезде;
5) заңнама талаптарына сәйкес келмейтін нысан мен мазмұн бойынша құжаттарды тіркеуге ұсынған кезде;
6) Заңның 31-бабының 1-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, құқықты немесе өзге де мемлекеттік тіркеу объектісін мемлекеттік тіркеуді болдырмайтын ауыртпалықтар болған кезде;
7) заңды күшіне енген сот актісі негізінде;
8) егер тіркеуді тоқтата тұру мерзімдері ішінде тоқтата тұруға негіз болған мән-жайлар жойылмаса;
9) егер тіркеу объектісі осындай құқыққа қатысты ауыртпалықтың ауысуы, өзгеруі, тоқтатылуы немесе белгіленуі болып табылса, ол пайда болған сәтте қолданыста болған заңнамаға бұрын туындаған құқық сәйкес келмеген кезде;
10) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның меншік құқығын және тиісті саланың уәкілетті органын жалдау құқығын тіркеуді қоспағанда, мемлекеттік ислам арнайы қаржы компаниясына тиесілі жылжымайтын мүлікке құқықтар мен құқықтар ауыртпалықтарын тіркеуге жүгінген кезде;
11) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Заңның 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және "Азаматтарға арналған үкімет "мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы арқылы көрсетілетін өзге де талаптар
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді жүзеге асыру, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану мүмкіндігі немесе қабілетінен толық немесе ішінара айырылған көрсетілетін қызметті алушыларға құжаттарды қабылдауды 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгіну арқылы көрсетілетін қызметті беруші тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің-www интернет-ресурсында орналастырылған. gov. kz.
Көрсетілетін қызметті алушы ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан жағдайда ЭЦҚ болған немесе бір реттік пароль пайдаланылған жағдайда мемлекеттік қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алады.
Цифрлық құжаттар сервисі пайдаланушылардың мобильді қосымшасында және ақпараттық жүйелерінде авторизацияланған пайдаланушылар үшін қол жетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін пайдаланушылардың мобильді қосымшасында және ақпараттық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторизациядан өту, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" бөлімінде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарау қажет.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Приложение 4 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.03.2026 № 278 (вводится в действие c 12.07.2026).
Приложение 4 к Правилам
оказания государственной
услуги "Государственная
регистрация прав (обременений)
на недвижимое имущество"
Форма
(Ф.И.О.(при его наличии)
(далее - Ф.И.О), или
наименование организации
услугополучателя)
____________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", филиал услугодателя (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги (указать наименование государственной услуги в соответствии со стандартом государственной услуги) ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) ….
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Ф.И.О (работника филиала услугодателя по приему документов) (подпись)
Исполнитель: Ф.И.О ______________________________________________
Телефон _______________________
Получил: _________________________________________________________
Ф.И.О / подпись услугополучателя
"___" _________ 20__ год

4-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 20.03.2026 № 278 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жылжымайтын мүлікке
құқықтарды (ауыртпалықтарды)
мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызметтің
ережелеріне
4-қосымша
Нысаны
(Т.А.Ә. (болған жағдайда -
әкесінің аты)
(бұдан әрі – Т.А.Ә.)
не көрсетілетін қызметті
алушы ұйымның атауы)
___________________
көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, көрсетілетін қызметті беруші Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбағаныңызға байланысты мемлекеттік қызмет көрсету үшін (мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауын көрсету) құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың атауы:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ….
Осы қолхат 2 данада, әрбір тарапқа біреуден жасалды.
Т.А.Ә. (Көрсетілетін қызметті беруші қызметкерінің) (қолы)
Орындаушы: Т.А.Ә. _____________
Телефоны ______________________
Алдым: ______________________________________________________
көрсетілетін қызметті алушының / Т.А.Ә.қолы
20___ жылғы "___" ____________