Об утверждении Правил проведения в государственном лесном фонде работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 31 марта 2020 года № 85. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2020 года № 20327.
В соответствии с подпунктом 203) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 01.10.2025 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения в государственном лесном фонде работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2 пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан М. Мирзагалиев
Утверждены
приказом Министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 31 марта 2020 года № 85
Правила проведения в государственном лесном фонде работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения в государственном лесном фонде работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 203) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 и определяют порядок проведения в государственном лесном фонде работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием.

Мемлекеттік орман қорында орман шаруашылығын жүргізуге және орман пайдалануға байланысты емес жұмыстарды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 31 наурыздағы № 85 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 7 сәуірде № 20327 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 203) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 01.10.2025 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман қорында орман шаруашылығын жүргізуге және орман пайдалануға байланысты емес жұмыстарды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2020 жылғы 31 наурыздағы
№ 85 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік орман қорында орман шаруашылығын жүргізуге және орман пайдалануға байланысты емес жұмыстарды жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік орман қорында орман шаруашылығын жүргізуге және орман пайдалануға байланысты емес жұмыстарды жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 203) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік орман қорында орман шаруашылығын жүргізуге және орман пайдалануға байланысты емес жұмыстарды жүргізу тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.06.2024 № 123 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) общераспространенные полезные ископаемые - нерудные твердые полезные ископаемые, используемые в естественном состоянии или с незначительной обработкой и очисткой в строительных и иных хозяйственных целях и имеющие широкое распространение в недрах.
К общераспространенным полезным ископаемым относятся: мраморы, кварциты, кварцево-полевошпатовые породы, граниты, сиениты, диориты, габбро, риолиты (липариты), андезиты, диабазы, базальты, вулканические туфы, шлаки, пемзы, вулканические стекла и стекловидные породы, галечники и гравий, гравийно-песчаная (песчано-гравийная) смесь, пески и песчаники, глины и глинистые породы (суглинки, алевролиты, аргиллиты, глинистые сланцы), соль поваренная, гипсовые породы, мергели, известняки, в том числе ракушечники, меловые породы, доломиты, известняково-доломитовые породы, кремнистые породы (трепелы, опоки, диатомиты), природные пигменты, торф, лечебные грязи;
2) лесной фонд Республики Казахстан - все леса, находящиеся на территории Республики Казахстан, а также земли лесного фонда, не покрытые лесной растительностью, но предназначенные для нужд лесного хозяйства Республики Казахстан.
Лесной фонд состоит из государственного и частного лесных фондов.
К государственному лесному фонду относятся:
леса естественного и искусственного происхождения (включая лесные и нелесные угодья) на землях особо охраняемых природных территорий;
леса естественного и искусственного происхождения, а также не покрытые лесной растительностью земельные участки, предоставленные для нужд лесного хозяйства, на землях государственного лесного фонда;
защитные насаждения на полосах отвода железных и автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, каналов, магистральных трубопроводов и других линейных сооружений шириной десять метров и более, площадью более 0,05 гектара;
3) лесные культуры – искусственно созданные насаждения из лесных древесных и кустарниковых пород;
4) государственное учреждение лесного хозяйства (далее – лесное учреждение) – учреждение, созданное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, для осуществления мероприятий по охране и защите государственного лесного фонда, воспроизводству лесов и лесоразведению, регулированию лесопользования в соответствии с подпунктом 57) статьи 4 Лесного кодекса Республики Казахстан;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.06.2024 № 123 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) кең таралған пайдалы қазбалар - құрылыс және өзге де шаруашылық мақсаттарында табиғи күйінде немесе болмашы өңделумен және тазартыла отырып пайдаланылатын және жер қойнауында кең таралған кендік емес пайдалы қатты қазбалар.
Кең таралған пайдалы қатты қазбаларға мыналар: мәрмәрлар, кварциттер, кварцты-далалық шпат жыныстары, граниттер, сиениттер, диориттер, габбро, риолиттер (липариттер), андезиттер, диабаздар, базальттар, вулкандық туфтар, шлактар, пемзалар, вулкандық шынылар және шыны тектес жыныстар, ұсақ жұмыр тастар мен қиыршық тастар, қиыршық тас-құм (құмды-қиыршық тас) қоспалар, құмдар және құмдауықтар, саздақ және саздақты жыныстар (суглинкілер, алевролиттер, аргиллиттер, балшықты тақтатастар), ас тұзы, гипстік жыныстар, мергельдер, әктастар, оның ішінде ұлутастар, бор жыныстары, доломиттер, әктасты-доломит жыныстары, кремний жыныстары (трепелдер, опокалар, диатомиттер), табиғи пигменттер, торфтар, емдік балшықтар жатады;
2) Қазақстан Республикасының орман қоры - Қазақстан Республикасының аумағындағы барлық орман, сондай-ақ орман өсiмдiктерi өспеген, бiрақ Қазақстан Республикасы орман шаруашылығының қажеттігіне арналған орман қоры жерлерi.
Орман қоры мемлекеттiк және жекеше орман қорларынан тұрады.
Мемлекеттiк орман қорына:
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерiндегi (орманды және ағаш өспеген алқаптарды қоса алғанда) табиғи және қолдан өсiрiлген ормандар;
табиғи және қолдан өсiрiлген ормандар, сондай-ақ мемлекеттiк орман қоры жерлерiндегi орман шаруашылығының қажеттерi үшiн берiлген, орман өсiмдiктерi өспеген жер учаскелерi;
халықаралық және республикалық маңызы бар ортақ пайдаланудағы темiр жолдар мен автомобиль жолдарының, каналдардың, магистральды құбырлардың және басқа желiлiк құрылыстардың белдеулерiндегi енi он метр және одан көбiрек, алаңы 0,05 гектардан астам қорғаныштық екпелерi жатады;
3) орман дақылдары - орманның ағаш және бұта тұқымдыларынан қолдан өсірілген екпелер;
4) орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - орман мекемесі) – Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 4-бабы 57-тармақшасына сәйкес мемлекеттiк орман қорын күзету және қорғау, ормандарды молықтыру және орман өсiру, орман пайдалануды реттеу жөнiндегi іс-шараларды жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен құрылған мекеме;

5) уполномоченный орган в области лесного хозяйства (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий функции управления, контроля и надзора в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения;
6) заявитель – физические и юридические лица, осуществляющие работы в государственном лесном фонде, не связанные с ведением лесного хозяйства и лесопользованием.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 01.10.2025 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения в государственном лесном фонде работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием
3. Проведение в государственном лесном фонде строительных работ, добыча общераспространенных полезных ископаемых, прокладка коммуникаций, линии электропередачи, линии связи, добыча урана методом подземного скважинного выщелачивания и выполнение иных работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием, если для этого не требуются перевод земель государственного лесного фонда в другие категории земель и (или) их изъятие, осуществляются на основании решения местного исполнительного органа области по согласованию с территориальным подразделением при положительном заключении государственной экологической экспертизы.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 28.06.2024 № 143 (вводится в действие с 31.12.2025).
4. Заявитель для согласования проведения в государственном лесном фонде работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием в адрес уполномоченного органа направляет копии следующих документов:
1) письменное согласование лесного учреждения;
2) акт о выборе земельного участка государственного лесного фонда;
3) выкопировки из лесной карты (планшета) масштаба 1:10000 из лесоустроительного проекта, где указываются границы испрашиваемого земельного участка;
4) письменное согласование государственного органа, в ведении которого находится лесное учреждение;
5) письменное согласование территориального подразделения ведомства уполномоченного органа;
6) экологическая экспертиза проектов строительства для объектов II, III и IV категорий в соответствии с Правилами оформления экспертных заключений по градостроительным и строительным проектам (технико-экономическим обоснованиям и проектно-сметной документации) утвержденным, приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 305 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №10636);

5) орман шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) - орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру мен орман өсiру саласында басқару, бақылау мен қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
6) өтініш беруші - мемлекеттік орман қорында орман шаруашылығын жүргізуге және орман пайдалануға байланысты емес жұмыстарды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 01.10.2025 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік орман қорында орман шаруашылығын жүргізуге және орман пайдалануға байланысты емес жұмыстарды жүргізу тәртібі
3. Мемлекеттік орман қорында құрылыс жұмыстарын жүргізу, кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру, электр беру желілерін, байланыс желілерін, коммуникациялар тарту және орман шаруашылығын жүргізу мен орман пайдалануға байланысты емес өзге де жұмыстарды орындау, егер бұл үшін мемлекеттік орман қорының жерiн басқа санаттарға ауыстыру және (немесе) оларды алып қою қажет болмаса, мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда аумақтық бөлімшелерінің келiсiмi бойынша облыстың жергілікті атқарушы органының шешiмi негiзiнде жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 28.06.2024 № 143 (31.12.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Өтініш беруші мемлекеттік орман қорында орман шаруашылығын жүргізуге және орман пайдалануға байланысты емес жұмыстарды жүргізуді келісу үшін уәкілетті органның атына мынадай құжаттардың көшірмесін жолдайды:
1) орман мекемесінің жазбаша келісімі;
2) мемлекеттік орман қорының жер учаскесін таңдау туралы акт;
3) сұралып отырған жер учаскесінің шекаралары көрсетілген орман орналастыру жобасынан масштабы 1:10000 орман картасының (планшетінің) көшірмесі;
4) қарауына орман мекемесі жататын мемлекеттік органның жазбаша келісімі;
5) уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің жазбаша келісімі;
6) II, III және IV санаттардағы объектіге арналған құрылыс жобаларына Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 305 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10636 болып тіркелген) Қала құрылысы және құрылыс жобалары (техникалық-экономикалық негiздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) бойынша сараптама қорытындыларын ресiмдеу қағидаларына сәйкес экологиялық сараптама;

7) при добыче урана и общераспространенных полезных ископаемых:
контракт на недропользование при добыче урана методом подземного скважинного выщелачивания или лицензия на недропользование при добыче общераспространенных полезных ископаемых;
наличие соответствующего экологического разрешения либо положительного заключения государственной экологической экспертизы.
проект договора с лесным учреждением на компенсационную посадку лесных насаждений (аналогично вырубаемым породам) в течение первых трех лет разработки недр в двойном размере от используемого участка и их содержание до перевода в покрытую лесом площадь при использовании участков государственного лесного фонда для добычи урана методом подземного скважинного выщелачивания.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 28.02.2024 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня поступления документов представляет заявителю мотивированный ответ о результатах согласования для проведения в государственном лесном фонде работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием.
В случае возврата уполномоченным органом документов на доработку, заявитель повторно направляет документы в уполномоченный орган после их доработки.
6. В случае получения согласования уполномоченного органа заявитель приложением к нему копий документов, указанные в пункте 4 настоящих Правил направляет его в местный исполнительный орган области для принятия решения о предоставлении земель государственного лесного фонда для проведения работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием.
7. Местный исполнительный орган области в течение десяти рабочих дней после получения документов от заявителя принимает решение о предоставлении земель государственного лесного фонда для проведения работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием.
В решении местного исполнительного органа области указывается наименования проводимых работ, сроки, условия их выполнения, требования по охране окружающей среды, мероприятия по рекультивации земельных участков и сроки их проведения, места компенсационной посадки лесных насаждений.
8. Работы в государственном лесном фонде, не связанные с ведением лесного хозяйства и лесопользованием проводятся согласно рабочим проектом, прошедшие государственную экологическую и санитарно-эпидемиологическую или экологическую экспертизу.

7) уран және кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру кезінде:
уранды жерасты ұңғымасында шайып сілтісіздендіру әдісімен өндіру кезінде жер қойнауын пайдалануға келісімшарт немесе кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге лицензия;
тиісті экологиялық рұқсат не мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындысының болуы.
мемлекеттік орман қоры учаскелерін уранды жерасты ұңғымасында шайып сілтісіздендіру әдісімен өндіру үшін пайдаланған кезде жер қойнауын игерудің алғашқы үш жылы бойы пайдаланылатын учаскенің екі есе мөлшерінде орман екпелерін өтемдік (кесілетін тұқымдарға ұқсас) отырғызуды және орман көмкерген алаңға ауыстырылғанға дейін оларды күтіп-ұстауды жүргізуге орман мекемесімен шарт жобасы.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 28.02.2024 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Уәкілетті орган құжаттар келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде өтініш берушіге мемлекеттік орман қорында орман шаруашылығын жүргізуге және орман пайдалануға байланысты емес жұмыстарды жүргізуді келісу нәтижелері туралы дәлелді жауап ұсынады.
Уәкілетті орган құжаттарды пысықтауға кері қайтарған жағдайда өтініш беруші құжаттарды пысықтағаннан кейін оларды уәкілетті органға қайта жібереді.
6. Өтініш беруші уәкілетті органның келісімін алған жағдайда құжаттарды орман шаруашылығын жүргізуге және орман пайдалануға байланысты емес жұмыстарды жүргізу үшін мемлекеттік орман қоры жерлерін беру туралы шешім қабылдау үшін облыстың жергілікті атқарушы органына жібереді.
7. Облыстың жергілікті атқарушы органы өтініш берушіден құжаттарды алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде орман шаруашылығын жүргізуге және орман пайдалануға байланысты емес жұмыстарды жүргізу үшін мемлекеттік орман қоры жерлерін беру туралы шешім қабылдайды.
Облыстың жергілікті атқарушы органының шешiмiнде жүргiзiлетiн жұмыстардың атауы, оларды орындау мерзiмдерi, шарттары, қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi талаптар, жер учаскелерін қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралар және оларды жүргізу мерзімдері, өтемдік орман екпелерін отырғызудың орындары көрсетiледi.
8. Мемлекеттік орман қорында орман шаруашылығын жүргізуге және орман пайдалануға байланысты емес жұмыстар мемлекеттік экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық немесе экологиялық сараптамадан өткен жұмыс жобаларына сәйкес жүргізіледі.

9. Посадка компенсационных лесных насаждений осуществляется согласно Правилам воспроизводства лесов и лесоразведения и контроля за их качеством, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 декабря 2014 года № 18-02/681 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10119).
10. В случае необходимости вырубки насаждений, рубку производит лесное учреждение, из территории которого предоставляется земельные участки лесного фонда, полученная древесина подлежит передаче на баланс лесовладельца.
Рубка лесных насаждений осуществляется согласно Правилам отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-02/178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10679).
При наличии лесных культур расчет возмещения убытков, за исключением добычи урана методом подземного скважинного выщелачивания определяется по форме согласно приложению 2 к Правилам возмещения потерь и убытков лесохозяйственного производства, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 мая 2019 года № 203 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18723).
Приложение
к Правилам проведения
в государственном лесном
фонде работ, не связанных
с ведением лесного хозяйства
и лесопользованием
Форма
Акт о выборе земельного участка лесного фонда
Республика Казахстан _______________область______________________
район ________ года ______ месяца ______ дня.
Представитель лесного учреждения в лице действующего на основании
_______________________________________________________________________________
_____________________ (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)) положения
(устава) с одной стороны, и представитель государственного органа, физического или юридического
лица (далее - заявитель) _______________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
___________________________________________________________________________________
_____________________ действующего на основании положения (устава) с другой стороны,
составили настоящий акт о нижеследующем: Согласно поступившей заявки от
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
_________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или
наименование государственного органа или юридического лица) произведено обследование
в натуре указанного участка.
При обследовании оказалось:

9. Өтемдік орман екпелерін отырғызу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 22 желтоқсандағы № 18-02/681 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10119 болып тіркелген) Ормандарды молықтыру мен орман өсіру және олардың сапасына бақылау жасау қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
10. Екпелерді кесу қажеттілігі туындаған жағдайда кесуді аумағынан орман қорының жер учаскелері берілетін орман иеленуші жүргізеді, алынған сүрек орман иеленушінің теңгеріміне берілуге жатады.
Екпелерді кесу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-02/178 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 88741 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде сүректі түбірімен босату қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Орман дақылдары бар болған кезде уранды жерасты ұңғымасында шайып сілтісіздендіру әдісімен өндіруді қоспағанда, шығындардың орнын толтыру есептемесі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 20 мамырдағы № 203 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 132287 болып тіркелген) Орман шаруашылығы өндірісіндегі шығасылар мен шығындардың орнын толтыру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Мемлекеттік орман қорында
орман шаруашылығын жүргізуге
және орман пайдалануға
байланысты емес жұмыстарды
жүргізу қағидаларына
қосымша
Нысан
Орман қорының жер учаскесін таңдау туралы акт
Қазақстан Республикасы _________________________________ облысы
__________________ ауданы ________ жылғы __________ айының ______ күні.
Орман мекемесінің өкілі _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі) бір тараптан және eкінші тараптан ереже (жарғы)
негізінде әрекет ететін мемлекеттік органның, жеке немесе заңды тұлғаның өкілі (бұдан әрі -
өтініш беруші) ___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
төмендегілер туралы осы актіні жасады:______________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі немесе мемлекеттік органның немесе заңды
тұлғаның атауы) келіп түскен өтінішке сәйкес көрсетілген учаскеге тұрған күйінде тексеру
жүргізілді.
Тексеру кезінде мыналар анықталды:

1. Участок расположен в _____________ кварталах ______________________
лесничества _______________________________________________________
(наименование лесного учреждения)
2. В обследованном участке числится площадь ________ гектар, в том числе:
лесной, покрытой лесом ____________ гектар,
лесной, не покрытой лесом: _________ гектар,
в том числе лесные культуры ________ гектар,
угодий _____ гектар,
сенокосов ______ гектар,
не удобных (болот и прочих) _______ гектар,
пастбищ ______ гектар,
дорог _________ гектар,
прочие земли _______ гектар.
3. Покрытая лесом площадь состоит из:
Урочище
Номер квартала
Выдел
Площадь участка
Состав
Класс возраста
Полнота
Запас древесины
деловой
дров
4. Категория лесного фонда ______________________________________________________
5. Лесохозяйственные особенности участка_________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
6. Участок пригоден (не пригоден) для заявочных целей, имеет нижеследующую
почвенно-геологическую характеристику: _______________________________________________
__________________________________________________________________________________
7. Наличие и месторасположение земельных участков, ранее предоставленных из
земель лесного фонда для проведения в государственном лесном фонде работ, не связанных
с ведением лесного хозяйства и лесопользованием: _______________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
(указать № квартала, лесничества, цели передачи и наименование
организации, кому переданы участки)
8. Цели использования, планируемых к передаче земельных участков, обоснование
о возможности или невозможности использования испрашиваемого участка и отсутствие
других вариантов:__________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
9. Лесистость административного района ________________________________________
10. Условия передачи испрашиваемой площади:
а) срок передачи ____________________________________________________________
б) размер допускаемой расчистки и раскорчевки _________________________________
в) обязательство получателя участка __________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

1. Учаске __________________________________________________________________
(орман мекемесінің атауы)
___________ орманшылығының __________________ орамында орналасқан.
2. Тексерілген учаскеде _____________ гектар алаң бар, оның ішінде:
орман, орман көмкерген _________ гектар,
орман, орман көмкермеген _______ гектар,
оның ішінде орман екпелері ________ гектар,
алқаптар _________ гектар,
шабындықтар ___________ гектар,
жайсыз жерлер (батпақтар және басқалар) ______ гектар,
жайылымдар _______ гектар,
жолдар ___________ гектар,
басқа жерлер ______ гектар.
3. Орман көмкерген алқап мыналардан тұрады:
Жер атауы
Орам нөмірі
Телім
Учаске алаңы
Құрамы
Жас сыныбы
Жуандығы
Сүрек қоры
кәделік
отын
4. Орман қорының санаты____________________________________________________
5. Учаскенің орман шаруашылығы ерекшеліктері ________________________________
________________________________________________________________________________
6. Учаске мәлімделген мақсаттарға жарамды (жарамсыз), мынадай геологиялық-жер
сипаттамасы бар:_________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
7. Бұдан бұрын орман шаруашылығын жүргізуге және орман пайдалануға байланысты
емес жұмыстарды жүргізуге берілген жер учаскелерінің болуы және орналасуы:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(орам №, орманшылық, беру мақсаттары және учаскелер берілген ұйымның атауы көрсетілсін)
8. Беруге жоспарланып отырған жер учаскелерін пайдалану мақсаттары, бұдан бұрын
белгіленген нысаналы мақсатымен пайдалану мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы
негіздеме, балама нұсқалардың жоқтығы:_____________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
9. Әкімшілік ауданның ормандануы ___________________________________________
10. Сұралып отырған алқапты беру шарттары:
а) беру мерзімі _____________________________________________________________
б) рұқсат етілетін тазарту және жерді томарлардан тегістеу мөлшері_________________
в) учаскені алушының міндеттемесі ___________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

11. При составлении акта сделаны следующие замечания и предложения:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Подписи:
Представитель лесного учреждения:__________________________________________
______________________________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Заявитель:_______________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель лесного учреждения __________________________________________
______________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))

11. Акт жасау кезінде мынадай ескертпелер мен ұсыныстар жасалды:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Қолдары:
Орман мекемесінің өкілі: ____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
Өтініш беруші: _____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
Орман мекемесінің басшысы _________________________________________________
________________________________________________________________________________
(қолы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)