О внесении изменений и дополнения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 ноября 2018 года № 646 "Об утверждении Правил организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары–индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в колледжах и вузах"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2020 года № 128. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 апреля 2020 года № 20303. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 24 сентября 2025 года № 228.
Сноска. Утратил силу приказом Министра просвещения РК от 24.09.2025 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 ноября 2018 года № 646 "Об утверждении Правил организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары–индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в колледжах и вузах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17800, опубликован 5 декабря 2018 года в информационной системе "Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде") следующие изменения и дополнение:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары–индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, высшего и (или) послевузовского образования, утверждаемых уполномоченным органом в области образования";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлау, сондай-ақ колледждер мен ЖОО-ларда кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 26 қарашадағы № 646 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 3 сәуірдегі № 128 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 сәуірде № 20303 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 24 қыркүйектегі № 228 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 24.09.2025 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
"Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлау, сондай-ақ колледждер мен ЖОО-ларда кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 26 қарашадағы № 646 бұйрығына (Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 26 қарашадағы № 646 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 қарашада № 17800 болып тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлау, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы"
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемые Правила организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары–индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, высшего и (или) послевузовского образования, утверждаемых уполномоченным органом в области образования";
в Правилах организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары–индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, высшего и (или) послевузовского образования, утверждаемых уполномоченным органом в области образования пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Участниками Программы подготовки кадров с ТиПО являются выпускники 9-11 классов текущих и предыдущих лет, лица, не имеющие профессионального образования и не поступившие в учебные заведения, лица, ищущие работу, безработные, члены малообеспеченных и/или многодетных семей, а также иные категории граждан, указанные в пункте 4 статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об образовании", независимо от регистрации в центрах занятости населения.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок организации и финансирования краткосрочного профессионального обучения по заявкам работодателей и востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам";
Главу 3 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Порядок организации и финансирования профессионального обучения работающих по трудовому договору, в том числе сокращаемых работников";
главу 5 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить приложением 17 согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту технического и профессионального образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

"1. Қоса беріліп отырған Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлауды, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары бекітілсін";
"Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлауды, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
3. "Халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген-тіркелмегеніне қарамастан, ағымдағы және өткен жылғы 9-11-сыныптардың түлектері, кәсіптік білімі жоқ және оқу орындарына түспеген адамдар, жұмыс іздеп жүрген адамдар, жұмыссыздар, табысы аз және/немесе көпбалалы отбасылардың мүшелері, сондай-ақ "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 4-тармағында көрсетілген азаматтардың өзге санаттары ТжКБ бар кадрларды даярлау бағдарламасының қатысушылары болып табылады";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Жұмыс берушілердің өтінімдері және еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру мен қаржыландыру тәртібі";
3-тарау осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Еңбек шарты бойынша жұмыс істейтіндерді, оның ішінде қысқартылатын жұмыскерлерді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібі";
5-тарау осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 17-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Техникалық және кәсіптік білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан А. Аймагамбетов
Приложение 1
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 26 ноября 2018 года № 646
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2020 года № 128
Правила организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары–индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, высшего и (или) послевузовского образования, утверждаемых уполномоченным органом в области образования
Глава 3. Порядок организации и финансирования краткосрочного профессионального обучения по заявкам работодателей и востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам
Параграф 1. Порядок организации краткосрочного профессионального обучения
36. Краткосрочное профессиональное обучение по заявкам работодателей и востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам (далее – Краткосрочное профессиональное обучение) направлено на ускоренное приобретение новых или измененных профессиональных навыков, необходимых для выполнения определенного вида работ.
37. Краткосрочное профессиональное обучение осуществляется:
– по заявкам работодателей;
– путем предоставления ваучера на обучение в целях самостоятельного получения востребованной на рынке труда рабочей квалификации.
38. Краткосрочное профессиональное обучение осуществляется по мере укомплектования групп. Продолжительность краткосрочного профессионального обучения составляет не более шести месяцев исходя из особенностей квалификации и навыков.

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 3 сәуірдегі № 128
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 26 қарашадағы
№ 646 бұйрығымен бекітілген
1-қосымша
Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлауды, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары. 3-тарау. Жұмыс берушілердің өтінімдері және еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру мен қаржыландыру тәртібі 1- параграф. Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру тәртібі
36. Жұмыс берушілердің өтінімдері және еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту (бұдан әрі - Қысқа мерзімді кәсіптік оқыту) белгілі бір жұмыс түрін орындау үшін қажетті жаңа немесе өзгертілген кәсіптік дағдыларды тездетіп алуға бағытталған.
37. Қысқа мерзімді кәсіптік оқыту:
-жұмыс берушілердің өтінімдері бойынша;
-еңбек нарығында сұранысқа ие жұмысшы біліктілігін өздігінен алу мақсатында оқуға ваучер беру арқылы жүзеге асырылады.
38. Қысқа мерзімді кәсіптік оқыту топтардың жинақталуына қарай жүзеге асырылады. Қысқа мерзімді кәсіптік оқытудың ұзақтығы біліктілік пен дағдылардың ерекшелігіне қарай алты айдан аспайтын мерзімді құрайды.

39. Безработные лица независимо от регистрации в центрах занятости населения участвуют в прохождении краткосрочного профессионального обучения, при этом приоритетное право на участие имеют безработные из числа молодежи категории NEET, члены малообеспеченных и/или многодетных семей, трудоспособные инвалиды.
40. Центр занятости населения заключает с участником программы "Еңбек", организацией образования и работодателем в зависимости от вида краткосрочного профессионального обучения социальный контракт, предусматривающий основные условия краткосрочного профессионального обучения, в том числе стоимость обучения, сумму материальной помощи, предоставляемой участнику программы "Еңбек", права и обязанности сторон, срок действия социального контракта и условия расторжения социального контракта, по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
41. Краткосрочное профессиональное обучение проводится в организациях образования, вошедших в Реестр учебных центров и учебных заведений (далее – Реестр), размещенный на интернет–ресурсе НПП "Атамекен".
Организации образования включаются в Реестр учебных центров и учебных заведений при условии соответствия следующим требованиям:
1) использование элементов дуального обучения с наставничеством, которое предусматривает теоретическое обучение и не менее шестидесяти процентов производственного обучения, профессиональной практики на базе предприятия (организации);
2) наличие не менее шести месяцев опыта проведения краткосрочного профессионального обучения с выдачей лицам, прошедшим обучение, сдавшим квалификационный экзамен, свидетельства установленного образца или сертификата, либо наличие лицензии на образовательную деятельность по специальностям технического и профессионального образования (для учебных центров при предприятиях или отраслевых ассоциациях опыт проведения краткосрочного профессионального обучения не требуется);
3) уровень трудоустройства лиц, прошедших обучение (на момент подачи заявки на включение в Реестр), составляет не менее 60 % (за исключением лиц, призванных на срочную службу в Вооруженные силы Республики Казахстан, находящихся в отпуске по уходу за ребенком, повторно получающих образование) и определяется на основании наличия обязательных пенсионных взносов (уровень трудоустройства проверяется по истечении трех месяцев после завершения обучения за период не более одного предшествующего года);
4) наличие преподавателей с профессиональным практическим опытом работы на производстве не менее одного года;
5) наличие современной материально-технической базы;

39. Халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген-тіркелмегеніне қарамастан жұмыссыз адамдар қысқа мерзімді кәсіптік оқытудан өтуге қатысады, бұл ретте NEET санатындағы жастардың, табысы аз және/немесе көпбалалы отбасылар мүшелерінің, еңбекке қабілетті мүгедектердің қатысуға басым құқығы бар.
40. Халықты жұмыспен қамту орталығы "Еңбек" бағдарламасына қатысушымен, білім беру ұйымымен және қысқа мерзімді кәсіптік оқытудың түріне қарай жұмыс берушімен осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік келісімшарт жасасады, онда қысқа мерзімді кәсіптік оқытудың негізгі шарттары, оның ішінде оқу құны, "Еңбек" бағдарламасына қатысушыға берілетін материалдық көмектің сомасы, тараптардың құқықтары мен міндеттері, әлеуметтік келісімшарттың мерзімі және әлеуметтік келісімшартты бұзу шарттары көзделеді.
41. Қысқа мерзімді кәсіптік оқыту "Атамекен" ҰКП-ның ресми интернет-ресурсында орналасқан оқу орталықтары мен оқу орындарының тізіліміне (бұдан әрі - Тізілім) енген білім беру ұйымдарында өткізіледі.
Білім беру ұйымдары мынадай талаптарға сәйкес келген кезде оқу орталықтары мен оқу орындарының тізіліміне қосылады:
1) теориялық оқытуды және кәсіпорынның (ұйымның) базасында кемінде алпыс пайыз өндірістік оқытуды, кәсіптік практиканы көздейтін тәлімгерлікпен дуальды оқыту элементтерін пайдалану;
2) оқуды аяқтаған және біліктілік емтиханын тапсырған адамдарға белгіленген үлгідегі куәлік немесе сертификат бере отырып, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды өткізу бойынша кемінде алты ай тәжірибесінің болуы не техникалық және кәсіптік білім мамандықтары бойынша білім беру қызметіне лицензияның болуы (кәсіпорындар немесе салалық қауымдастықтар жанындағы оқу орталықтары үшін қысқа мерзімді кәсіптік оқыту жүргізу тәжірибесі талап етілмейді);
3) оқудан өткен адамдардың (Қазақстан Республикасы Қарулы күштеріне мерзімді қызметке шақырылғандарды, бала күтіміне байланысты демалыста отырғандарды, қайта білім алып жатқандарды қоспағанда) жұмысқа орналасу деңгейі (тізбеге қосуға өтінім берген сәтте) кемінде 60 %-ды құрайды және міндетті зейнетақы жарналарының бар болуы негізінде айқындалады (жұмысқа орналасу деңгейі алдыңғы бір жылдан аспайтын кезеңде оқуды аяқтағаннан кейін үш ай өткеннен кейін тексеріледі);
4) өндірісте кемінде бір жыл кәсіптік практикалық жұмыс өтілі бар оқытушылардың болуы;
5) заманауи материалдық-техникалық базаның болуы;

6) наличие образовательных программ.
По предложению Региональной палаты предпринимателей (далее – РПП) Реестр учебных центров и учебных заведений актуализируется на регулярной основе.
42. Организации образования вправе создать мобильные учебные центры для проведения краткосрочного профессионального обучения лиц, проживающих в отдаленных сельских населенных пунктах.
Для обеспечения педагогической деятельности мобильного учебного центра руководитель организации образования определяет группу инженерно-педагогических работников из числа преподавателей и мастеров производственного обучения с привлечением специалистов, имеющих производственный опыт.
Трудовая деятельность педагогических работников в мобильном учебном центре осуществляется с учетом графика их основной работы.
Для перевозки имущественного (движимого и (или) недвижимого) комплекса мобильного учебного центра привлекается водитель, а для технического обслуживания мобильного учебного центра – соответствующие специалисты.
43. Региональная комиссия по представлению местных исполнительных органов в области образования областного уровня и РПП ежегодно на основании методики, разработанной Министерством образования и науки Республики Казахстан, устанавливает стоимость краткосрочного профессионального обучения в организациях образования.
44. Организация образования совместно с работодателями и по согласованию с РПП "Атамекен" разрабатывает учебные программы по краткосрочному профессиональному обучению.
45. Организация образования с учетом потребности и возможности участника программы "Еңбек" осуществляет краткосрочное профессиональное обучение в очной или вечерней форме по согласованию с центром занятости населения.
46. Организация образования отчисляет участников программы "Еңбек" в случаях:
1) пропуска занятий без уважительных причин в соответствии с внутренним распорядком организации образования;
2) неудовлетворительных оценок по итогам текущего контроля успеваемости, промежуточной аттестации в соответствии с приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 5 апреля 2013 года № 125
47. Участники программы "Еңбек", не сдавшие итоговую аттестацию и квалификационный экзамен или отказавшиеся от трудоустройства на заявленное работодателем рабочее место, а также отчисленные по неуважительной причине, возмещают в бюджет фактические расходы на обучение, включая суммы выплаченной материальной помощи и стипендии.
Расходы не возмещаются в случаях трудоустройства на другую постоянную работу и участия в мерах содействия предпринимательской инициативе, призыва на воинскую службу, лишения свободы по решению суда, смерти, беременности, нахождения в отпуске по уходу за ребенком, а также заболевания, требующего длительного лечения, не позволяющего освоить учебную программу в полном объеме.

6) оқу бағдарламаларының болуы.
ӨКП ұсынысы бойынша оқу орталықтары мен оқу орындарының тізілімі жүйелі негізде жаңартылады.
42. Білім беру ұйымдары шалғай ауылдық елді мекендерде тұратын адамдарды қысқа мерзімді кәсіптік оқыту үшін мобильді оқу орталықтарын құруға құқылы.
Білім беру ұйымының басшысы мобильді оқу орталығының оқу қызметін қамтамасыз ету үшін өндірістік тәжірибесі бар мамандарды тарта отырып, өндірістік оқыту оқытушылары мен шеберлері арасынан инженерлік-педагогикалық топты айқындайды.
Педагог қызметкерлердің мобильдік оқу орталықтарындағы еңбек қызметі олардың негізгі жұмыс кестесі есепке алына отырып, жүзеге асырылады.
Мобильді оқу орталығының мүліктік (жылжитын және (немесе) жылжымайтын) кешенін тасымалдау үшін жүргізуші, ал мобильді оқу орталығына техникалық қызмет көрсету үшін тиісті мамандар тартылады.
43. Өңірлік комиссиялар облыстық деңгейдегі білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдардың және ӨКП-ның ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі әзірлеген әдістеменің негізінде жыл сайын білім беру ұйымдарындағы қысқа мерзімді кәсіптік оқытудың құнын белгілейді.
44. Білім беру ұйымы жұмыс берушілермен бірлесіп және ӨКП-ның келісімімен қысқа мерзімді кәсіптік оқыту бойынша оқу бағдарламаларын әзірлейді.
45. Білім беру ұйымы "Еңбек" бағдарламасына қатысушының талабы мен мүмкіндігін ескере отырып, халықты жұмыспен қамту орталығының келісімі бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды күндізгі немесе кешкі нысандарда жүзеге асырады.
46. Білім беру ұйымы "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларды:
1) білім беру ұйымының ішкі тәртібіне сәйкес сабақтан себепсіз қалған;
2) № 125 бұйрыққа сәйкес үлгеріміне ағымдағы бақылаудан, аралық аттестаттаудан қорытынды бойынша қанағаттанарлықсыз баға алған жағдайларда аудандық (қалалық) комиссияның келісімі бойынша оқудан шығарады.
47. Қорытынды аттестаттауды және біліктілік емтихан тапсырмаған немесе жұмыс беруші мәлімдеген жұмыс орнына жұмысқа орналасудан бас тартқан, сондай-ақ дәлелсіз себептермен оқудан шығарылған "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар төленген материалдық көмек пен стипендия сомаларын қоса алғанда, оқуға жұмсалған нақты шығыстарды бюджетке өтейді.
Шығыстар басқа тұрақты жұмысқа орналасқан және кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу шараларына қатысқан, әскер қызметіне шақырылған, сот шешімі бойынша бас бостандығынан айрылған, қайтыс болған, жүкті болған, баланың күтіміне байланысты демалыста болған, сондай-ақ оқу бағдарламасын толық көлемде игеруге мүмкіндік бермейтін ұзақ емдеуді қажет ететін аурумен ауырған жағдайларда қайтарылмайды.

48. Отчисленные по неуважительным причинам участники программы "Еңбек" вправе пройти обучение по истечении одного года со дня повторной регистрации в качестве лиц, ищущих работу, либо безработных, но не более одного раза.
49. Участникам программы "Еңбек", завершившим краткосрочное профессиональное обучение, организацией образования выдается свидетельство или сертификат по формам в соответствии с приказом № 39, Типовыми правилами деятельности видов организаций дополнительного образования для взрослых, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 сентября 2013 года № 370 (далее – приказ № 370).
50. После завершения краткосрочного профессионального обучения участниками программы "Еңбек" организации образования направляют список завершивших обучение в центры занятости населения и РПП "Атамекен" для организации трудоустройства.
51. Участники программы "Еңбек" имеют право на участие в мерах содействия предпринимательской инициативе, в том числе на получение государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей.
52. Организации образования в срок не позднее пяти рабочих дней после зачисления обучаемых, в последующем – на ежемесячной основе в срок до первого числа месяца, следующего за отчетным, представляют центрам занятости населения отчет о зачисленных участниках программы "Еңбек" по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам в электронном виде через портал или/либо вручную и копии приказов о зачислении.
52-1. Организации образования ежемесячно до первого числа месяца, следующего за отчетным, представляют в центры занятости населения отчет о ходе краткосрочного профессионального обучения по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
52-2. Центры занятости населения на ежемесячной основе представляют отчет о ходе краткосрочного профессионального обучения в местные исполнительные органы по вопросам занятости населения областей, городов республиканского значения в срок до третьего числа месяца, следующего за отчетным, по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
52-3. Местные органы по вопросам занятости населения областей, городов республиканского значения представляют отчетность через автоматизированную информационную систему "Рынок труда" в электронном виде через портал или/либо вручную ежемесячно к 5-му (пятому) числу месяца, следующему за отчетным, в АО "Центр развития трудовых ресурсов" по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
53. Мониторинг исполнения обязанностей работодателя, определенных социальным контрактом, осуществляется центром занятости населения и организацией образования.

48. Дәлелсіз себептермен оқудан шығарылған "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар жұмыс іздеген адам не жұмыссыз ретінде қайта тіркелген күннен бастап бір жыл өткен соң оқудан өтуге құқылы, бірақ оқуға бір рет қана жіберіледі.
49. Білім беру ұйымдары қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды аяқтаған "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға № 39 бұйрыққа, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 11 қыркүйектегі № 370 бұйрығымен (бұдан әрі - № 370 бұйрық) бекітілген Ересектерге арналған қосымша білім беру ұйымдарының түрлері қызметінің үлгілік қағидаларына сәйкес нысан бойынша куәлік немесе сертификат береді.
50. Еңбек" бағдарламасына қатысушылар қысқа мерзімді кәсіптік оқуды аяқтағаннан кейін білім беру ұйымы жұмысқа орналастыруға көмек көрсету үшін халықты жұмыспен қамту орталықтарына, "Атамекен" ӨКП-ға оқуды аяқтағандардың тізімін жібереді.
51. Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу шараларына қатысуға, оның ішінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналаған мемлекеттік гранттар алуға құқығы бар.
52. Білім беру ұйымдары білім алушыларды қабылдағаннан кейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей және ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 1 (бірінші) күніне дейін халықты жұмыспен қамту орталықтарына осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқуға қабылданған Еңбек" бағдарламасына қатысушылар туралы есепті портал арқылы электрондық түрде/қағаз түрінде және қабылдау туралы бұйрықтардың көшірмесін ұсынады.
52-1. Білім беру ұйымдары ай сайын есепті айдан кейінгі айдың бірінші күніне дейін халықты жұмыспен қамту орталықтарына осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытудың барысы туралы есептілік ұсынады.
52-2. Халықты жұмыспен қамту орталықтары ай сайынғы негізде осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті айдан кейінгі айдың 3 (үшінші) күніне дейінгі мерзімде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға қысқа мерзімді кәсіптік оқытудың барысы туралы есептілік ұсынады.
52-3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың халықты жұмыспен қамту жөніндегі жергілікті атқарушы органдар ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне "Еңбек нарығы" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы есептемелерді осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамға портал арқылы электрондық түрде немесе/не қағаз түрінде есептілік ұсынады.
53. Жұмыс берушінің әлеуметтік келісімшартта айқындалған міндеттерін орындауына мониторингті халықты жұмыспен қамту орталығы және білім беру ұйымы жүзеге асырады.

53-1. Мониторинг исполнения обязанностей организаций образования, определенных социальным контрактом, осуществляется центром занятости населения и работодателями.
53-2. Мониторинг исполнения обязанностей участника программы "Еңбек", определенных социальным контрактом, осуществляется центром занятости населения, организацией образования и работодателем.
Параграф 1.1. Порядок организации краткосрочного профессионального обучения по заявкам работодателей
54. Краткосрочное профессиональное обучение по заявкам работодателей осуществляется по квалификациям и навыкам, заявленным работодателями.
55. Для организации краткосрочного профессионального обучения работодатель подает в центр занятости населения заявку с указанием численности необходимых кадров, перечня квалификаций и навыков и формы обучения.
55-1. Работодатель вправе самостоятельно отбирать претендентов на обучение посредством:
1) выбора из числа претендентов, предлагаемых центром занятости населения, мобильными центрами занятости и/или зарегистрированных на Электронной бирже труда;
2) участия в ярмарках вакансий;
3) самостоятельного поиска, в том числе через частные агентства занятости.
55-2. Выбор претендентов осуществляется путем проведения собеседования или на основе сведений центров занятости населения, Электронной биржи труда.
55-3. Работодатель уведомляет центр занятости населения о выборе претендентов на обучение и подает письменную заявку (в произвольной форме).
55-4. Центр занятости населения в течение трех рабочих дней со дня получения письменных заявок от работодателей уведомляет (в произвольной форме) претендентов о выборе работодателей для направления на краткосрочное профессиональное обучение.
55-5. Претенденты, отобранные работодателями, представляют в центр занятости населения копии:
1) удостоверения личности;
2) трудовой книжки (при наличии);
3) документа об образовании (аттестат, свидетельство, диплом, сертификат) (при наличии);
4) медицинской справки по форме (№ 086/у), утвержденной приказом и. о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (представляется после принятия решения о включении в состав участников программы "Еңбек").
56. Претенденты самостоятельно выбирают организацию образования из Реестра учебных центров и учебных заведений.
56-1. Центр занятости населения выдает направление на обучение в организацию образования участнику программы "Еңбек" по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.

53-1. Білім беру ұйымдарының әлеуметтік келісімшартта айқындалған міндеттерін орындауына мониторингті халықты жұмыспен қамту орталығы және жұмыс берушілер жүзеге асырады.
53-2. "Еңбек" бағдарламасына қатысушының әлеуметтік келісімшартта айқындалған міндеттерін орындауына мониторингті халықты жұмыспен қамту орталығы, білім беру ұйымы және жұмыс беруші жүзеге асырады.
1.1- параграф. Жұмыс берушілердің өтінімдері бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру тәртібі
54. Жұмыс берушілердің өтінімдері бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту жұмыс берушілер мәлімдеген біліктіліктер және дағдылар бойынша жүзеге асырылады.
55. Жұмыс беруші қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін халықты жұмыспен қамту орталығына қажетті кадрлардың санын, біліктіліктер мен дағдылардың тізбесін және оқу нысанын көрсете отырып, өтінім береді.
55-1. Жұмыс беруші оқуға үміткерлерді:
1) халықты жұмыспен қамту орталығы, мобильдік жұмыспен қамту орталықтары ұсынған және/немесе Электрондық еңбек биржасында тіркелген үміткерлердің ішінен;
2) бос орындар жәрмеңкесіне қатысу;
3) өз бетінше, оның ішінде жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері арқылы іздеу арқылы өздігінен таңдауға құқылы.
55-2. Үміткерлерді таңдау сұқбаттасу өткізу арқылы немесе халықты жұмыспен қамту орталықтарының, Электрондық еңбек биржасының мәлеметтері негізінде жүзеге асырылады.
55-3. Жұмыс берушілер халықты жұмыспен қамту орталықтарын үміткерлерді таңдағаны туралы хабардар етеді және жазбаша өтінім береді (еркін нысанда).
55-4. Халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушілерден жазбаша өтінім алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қүміткерлерді қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға жіберу үшін жұмыс берушілер таңдап алғаны туралы хабарлар етеді (еркін нысанда).
55-5. Жұмыс берушілер таңдап алған үміткерлер халықты жұмыспен қамту орталықтарына мына құжаттардың:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың;
2) еңбек кітапшасының (болған жағдайда);
3) бар болса білімі туралы құжаттың (аттестат, куәлік, диплом, сертификат) көшірмелерін ұсынады.
4) № 907 бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттамасының № 086-У нысаны бойынша денсаулық жағдайы туралы анықтаманың көшірмелері қатысушылардың құрамына қосу туралы шешім қабылданғаннан кейін қосымша ұсынылады (көшірме).
56. Үміткерлер Оқу орталықтары мен оқу орындарының тізілімінен өздігінен білім берй ұйымдарын таңдайды.
56-1. Халықты жұмыспен қамту орталықтары үш жұмыс күні ішінде "Еңбек" бағдарламасына қатысушыға осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім беру ұйымдарына оқуға жолдама береді.

56-2. Центры занятости населения заключают договоры на организацию краткосрочного профессионального обучения с организациями образования, в рамках которых осуществляется направление претендентов на краткосрочное профессиональное обучение по заявкам работодателей.
57. Работодатель принимает на работу участника программы "Еңбек", завершившего краткосрочное профессиональное обучение по его заявке и вправе установить срок для отработки.
57-1. В течение трех рабочих дней со дня трудоустройства лица, завершившего обучение по заявкам работодателей, копия приказа о приеме его на работу направляется работодателем в центр занятости населения либо размещается в электронном виде на ЭБТ.
57-2. В случае отказа в приеме на работу участника программы "Еңбек", завершившего обучение по заявке работодателя, фактические расходы на обучение, включая суммы выплаченной материальной помощи и стипендии, возмещаются в бюджет работодателем.
При ликвидации работодателя - юридического лица либо прекращении деятельности работодателя- физического лица, сокращении численности штата работников, снижении объема производства и выполняемых работ и услуг, повлекшем ухудшение экономического состояния работодателя, указанные расходы работодателем не возмещаются.
Параграф 1.2. Порядок организации краткосрочного профессионального обучения путем предоставления ваучера на обучение
58. В целях самостоятельного получения востребованной на рынке труда рабочей квалификации предоставляется ваучер на обучение.
58-1. Ваучер на обучение предусматривает возможность выбора организации образования из Реестра, содержания и сроков обучения и оформляется в виде именного документа (ваучера).
59. Краткосрочное профессиональное обучение по ваучерной системе осуществляется в соответствии с перечнем 100 востребованных сервисных и индустриальных профессий, утверждаемым уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
60. Претенденты на краткосрочное профессиональное обучение обращаются в центры занятости населения, мобильные центры занятости с заявлением по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
60-1. При подаче заявления претендентом представляются копии следующих документов:
1) удостоверения личности;
2) трудовой книжки (при наличии);
3) документа об образовании (аттестат, свидетельство, диплом, сертификат) (при наличии);
4) медицинской справки по форме (№ 086/у), утвержденной приказом и. о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (представляется после принятия решения о включении в состав участников программы "Еңбек").

56-2. Халық жұмыспен қамту орталықтары білім берц ұйымдарымен қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыруға келісімшарт жасасады, оның шеңберінде үміткерлерді жұмыс берушілердің өтінімдері бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға жіберу жүзеге асырылады.
57. Жұмыс беруші өзінің өтінімі бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды аяқтаған "Еңбек" бағдарламасына қатысушыны алған біліктілігі (дағдысы) бойынша жұмысқа қабылдайды және жұмыспен өтеу мерзімін белігілеуге құқықылы.
57-1. Жұмыс берушінің өтінімі бойынша оқуды бітірген адам жұмысқа орналасқан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жұмыс беруші оны жұмысқа қабылдағаны туралы бұйрықтың көшірмесін халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді не ЭЕБ-ге электрондық түрде орналастырады.
57-2. Жұмыс беруші өзінің өтінімі бойынша оқыған "Еңбек" бағдарламасына қатысушыны жұмысқа қабылдаудан бас тартқан жағдайда,төленген материалдық көмек пен стипендияның сомасын қоса алғанда, оқуға жұмсалған нақты шығыстарды бюджетке қайтарады.
Жұмыс беруші - заңды тұлғаның таратылған не жұмыс беруші - жеке тұлға қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер саны немесе штат қысқарған, жұмыс берушінің экономикалық жай-күйінің нашарлауына әкеп соққан өндірістер және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген кезде жұмыс берушілер көрсетілген шығыстарды өтемейді.
1.2- параграф. Оқуға ваучер ұсыну арқылы қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру тәртібі
58. Еңбек нарығында сұранысқа ие жұмысшы біліктілікті өздігінен алу мақсатында оқуға ваучер ұсынылады.
58-1. Оқу ваучері үміткерлердің Тізілімнен білім беру ұйымдарын, оқу мазмұны мен мерзімдерін таңдау мүмкіндігін көздейді және атаулы құжат (ваучер) түрінде ресімделеді.
59. Ваучер жүйесі бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен сұранысқа ие 100 сервистік және индустриялық кәсіптердің тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
60. Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға үміткерлер халықты жұмыспен қамту орталықтарына, мобильдік жұмыспен қамту орталықтарына осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен жүгінеді.
60-1. Үміткер өтініш берген кезде мына құжаттардың көшірмелерін ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың;
2) еңбек кітапшасының (болған жағдайда);
3) бар болса білімі туралы құжаттың (аттестат, куәлік, диплом, сертификат) көшірмелерін ұсынады.
4) № 907 бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттамасының № 086-У нысаны бойынша денсаулық жағдайы туралы анықтаманың көшірмелері қатысушылардың құрамына қосу туралы шешім қабылданғаннан кейін қосымша ұсынылады (көшірме).

60-2. Центр занятости населения, мобильный центр занятости проводят социальную профессиональную ориентацию претендента на обучение по ваучеру.
60-3. Центры занятости населения, мобильные центры занятости осуществляют сверку документов на подлинность копий с оригиналами и возвращают оригиналы документов заявителю.
60-4. Мобильные центры занятости в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия документов и заявления, передают документы и заявление, а также сведения о претендентах на краткосрочное профессиональное обучение по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам в центры занятости населения в электронном виде через портал/вручную.
60-5. Центры занятости населения в течение двух рабочих дней осуществляют сверку документов претендентов на соответствие требованиям к участникам программы "Еңбек", формируют списки претендентов и направляют в районную (городскую) комиссию для утверждения.
60-6. Районная (городская) комиссия на основе данных центров занятости населения рассматривает и утверждает списки претендентов в течение 3 (трех) рабочих дней и передает в центры занятости населения.
60-7. Центры занятости населения в течение 3 (трех) рабочих дней извещают претендентов о принятом решении районной (городской) комиссии и выдают им направление в организации образования на обучение по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
61. Претенденты после получения направления на обучение заключают договор с организациями образования и представляет копию договора в течение трех рабочих дней в центр занятости населения.
61-1. В договоре должны отражаться все расходы на образовательный процесс в соответствии с требованиями образовательных программ.
61-2. На основании договора центр занятости населения перечисляет денежные средства ежемесячно либо единовременно на основании сведений, представленных организациями образования по факту оказания услуг, на текущий счет (карточный) участника программы "Еңбек", открытый в банке второго уровня.
Параграф 2. Порядок финансирования краткосрочного профессионального обучения
62. Финансирование краткосрочного профессионального обучения осуществляется в соответствии с программой "Еңбек".
Оплата труда наставника на производстве осуществляется в соответствии с методикой подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 597 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16137).

60-2. Халықты жұмыспен қамту орталығы, мобильді жұмыспен қамту орталығы ваучер бойынша оқуға үміткерге әлеуметтік - кәсіптік бағдарлау жүргізеді.
60-3. Халықты жұмыспен қамту орталықтары, мобильді жұмыспен қамту орталықтары көшірмелерді құжаттардың түпнұсқасымен салыстырады және түпнұсқаларды өтініш берушілерге қайтарады.
60-4. Мобильді жұмыспен қамту орталықтары құжаттар мен өтініштерді қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде кәсіптік оқуға үміткерлер туралы мәліметтерді портал арқылы электрондық түрде/қағаз түрінде осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша халықты жұмыспен қамту орталықтарына ұсынады.
60-5. Халықты жұмыспен қамту орталықтары 2 (екі) жұмыс күні ішінде үміткерлер құжаттарының "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға қойылатын талаптарға сәйкес келуін тексереді, үміткерлердің тізімін қалыптастырады және аудандық (қалалық) комиссияға жолдайды.
60-6. Аудандық (қалалық) комиссия халықты жұмыспен қамту орталықтарының деректері негізінде 3 (үш) жұмыс күні ішінде үміткерлердің тізімін бекітеді және оны халықты жұмыспен қамту орталықтарына жолдайды.
60-7. Халықты жұмыспен қамту орталықтары үш жұмыс күні ішінде үміткерлерді аудандық (қалалық) комиссияның қабылдаған шешімі туралы хабардар етеді және оларға осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім беру ұйымдарына оқуға жолдама береді.
61. Үміткерлер оқуға жолдама алғанан кейін білім беру ұйымдарымен шарт жасасады және үш жұмыс күні ішінде шарттың көшірмесін халықты жұмыспен қамту орталығына ұсынады.
61-1. Шартта білім беру бағдарламаларының талаптарына сәйкес, білім беру процесіне жұмсалатын барлық шығыстар көрсетілуге тіис.
61-2. Халықты жұмыспен қамту орталығы шарттың негізінде ай сайын не бір рет білім беру ұйымдары қызмет көрсету фактісі бойынша ұсынған мәліметтердің негізінде "Еңбек" бағдарламасына қатысушының екінші деңгейдегі банкте ашылған ағымдағы (карточкалық) шотына ақшалық қаражат аударады.
2-параграф. Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды қаржыландыру тәртібі
62. Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды қаржыландыру "Еңбек" бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады.
Өндірістегі тәлімгердің еңбегіне ақы төлеу Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 597 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16137 болып тіркелген) бекітілген мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары білімнен кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.

63. Участники программы "Еңбек", проходящие краткосрочное профессиональное обучение, обеспечиваются государственной поддержкой по оплате обучения, стипендией, материальной помощью на проезд, проживание и прохождение медицинского осмотра.
64. При прохождении краткосрочного профессионального обучения через мобильные учебные центры материальная помощь на проживание (возмещение расходов по найму (аренде) жилья) участнику программы "Еңбек" не выплачивается.
64-1. Участникам программы "Еңбек", проходящим краткосрочное профессиональное обучение, материальная помощь предоставляется в следующих размерах:
1) на проезд за весь период обучения в организациях образования, расположенных в пределах области, но вне населенных пунктов мест постоянного проживания участников программы "Еңбек", до места обучения и обратно в размере 4 (четырех) месячных расчетных показателей (далее – МРП);
2) на проживание ежемесячно в городах Нур-Султан, Алматы, Шымкент, Атырауской и Мангистауской областях в размере 10 МРП, в остальных областях в размере 5 МРП, в организациях образования, расположенных вне населенных пунктов мест постоянного проживания участников программы "Еңбек";
3) на прохождение медицинского осмотра в размере 2 МРП.
65. Материальная помощь выплачивается без представления документов, подтверждающих расходы, на основании справки посещения, выданной организацией образования.
66. Стипендия и материальная помощь выплачиваются центрами занятости населения.
Приложение 2
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 26 ноября 2018 года № 646
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2020 года № 128
Правила организации и финансирования подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием, краткосрочного профессионального обучения, по проекту "Мәңгілік ел жастары–индустрияға!" ("Серпін"), переподготовки трудовых ресурсов и сокращаемых работников, подготовки квалифицированных кадров по востребованным специальностям на рынке труда в рамках проекта "Жас маман" по принципу "100/200", а также обучения основам предпринимательства в организациях технического и профессионального, послесреднего образования, высшего и (или) послевузовского образования, утверждаемых уполномоченным органом в области образования
Глава 5. Порядок организации и финансирования профессионального обучения работающих по трудовому договору, в том числе сокращаемых работников"
Параграф 1. Порядок организации профессионального обучения работающих по трудовому договору, в том числе сокращаемых работников

63. Қысқа мерзімді кәсіптік оқытудан өтетін "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар оқу ақысын төлеу бойынша мемлекеттік қолдаумен, стипендиямен, жол жүруге, тұруға және медициналық тексеріп-қараудан өтуге материалдық көмекпен қамтамасыз етіледі.
64. Кәсіптік оқытудан мобильді оқу орталықтары арқылы өткен кезде "Еңбек" бағдарламасына қатысушыға тұруға (тұрғын үйді жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеуге) материалдық көмек төленбейді.
64-1. Қысқа мерзімді кәсіптік оқытудан өтетін "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға мынадай мөлшерде:
1) облыс шегінде, бірақ "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар тұрақты тұратын елді мекендерден тыс орналасқан білім беру ұйымдарында оқыған барлық кезеңде оқу орнына баруға және қайтуға 4 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК) мөлшерінде жол жүруге;
2) "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар тұрақты тұратын елді мекендерден тыс орналасқан білім беру ұйымдарында оқыған уақытта Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларында, Атырау және Маңғыстау облыстарында тұруға ай сайын - 10 АЕК мөлшерінде, қалған облыстарда, "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың тұрақты тұратын жерінен тыс елді мекендерде орналасқан білім беру ұйымдарында 5 АЕК мөлшерінде;
3) оқудың барлық кезеңінде медициналық тексеріп-қараудан өтуге 2 АЕК мөлшерінде материалдық көмек беріледі.
65. Материалдық көмек шығыстарды растайтын құжаттар ұсынылмай, білім беру ұйымы берген сабаққа келуі туралы анықтаманың негізінде төленеді.
66. Стипендия мен материалдық көмекті халықты жұмыспен қамту орталықтары төлейді.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 3 сәуірдегі № 128
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 26 қарашадағы
№ 646 бұйрығымен
бекітілген 2-қосымша
Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды, "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") жобасы бойынша кадрлар даярлауды, еңбек ресурстарын және қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауды, "100/200" қағидаты бойынша "Жас маман" жобасы шеңберінде еңбек нарығында сұранысқа ие білікті кадрлар даярлауды, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары. 5-тарау. Еңбек шарты бойынша жұмыс істейтіндерді, оның ішінде қысқартылатын жұмыскерлерді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібі 1- параграф. Еңбек шарты бойынша жұмыс істейтіндерді, оның ішінде қысқартылатын жұмыскерлерді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру тәртібі

82. Работающие по трудовому договору, а также сокращаемые работники в рамках дорожных карт по управлению перетоками трудовых ресурсов участвуют в прохождении профессионального обучения.
83. Профессиональное обучение работников осуществляется по заявкам работодателей при условии сохранения за работником его рабочего места.
83-1. В связи с изменениями в организации производства, связанными с реорганизацией или изменением экономических, технологических условий, условий организации труда и (или) сокращением объема работ, работодатель письменно уведомляет работника об изменении условий труда согласно трудовому законодательству Республики Казахстан не позднее чем за пятнадцать календарных дней.
83-2. В течение двух рабочих дней после уведомления работника об изменениях условий труда, работодатель с согласия работника включает его в заявку на профессиональное обучение.
83-3. Работодатель формирует список желающих пройти профессиональное обучение из числа работников, имеющих профессиональное образование или опыт работы по смежным квалификациям.
83-4. После формирования списка работников работодатель подает в центр занятости населения заявку на профессиональное обучение с указанием количества направляемых работников, перечня квалификаций и навыков и формы обучения. К заявке прилагаются учредительные документы работодателя и копии следующих документов работников:
1) удостоверения личности;
2) трудовой книжки;
3) документа об образовании (аттестат, свидетельство, диплом), а также документов, подтверждающих прохождение обучения (удостоверение, сертификат) (при наличии).
83-5. Центры занятости населения в течение 2 (двух) рабочих дней проверяют документы работников на соответствие требованиям к участникам программы "Еңбек", формируют списки работников и направляют для рассмотрения в районную (городскую) комиссию.
83-6. Районная (городская) комиссия на основе данных центров занятости населения рассматривает и утверждает списки работников в течение 3 (трех) рабочих дней и передает в центры занятости населения.
83-7. Центры занятости населения в течение 3 (трех) рабочих дней извещают работодателей о принятом решении районной (городской) комиссии.
83-8. Работодатель в течение 2 (двух) рабочих дней после получения информации от центра занятости населения информирует работников о включении их в состав участников программы "Еңбек".
84. На время прохождения профессионального обучения работникам, включенным в состав участников программы "Еңбек", при необходимости предоставляется социальный отпуск в соответствии с положениями Трудового кодекса Республики Казахстан.

82. Еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін, сондай-ақ еңбек ресурстарының ағынын басқару жөніндегі жол картасы шеңберінде қысқартылатын жұмыскерлер (бұдан әрі - Жұмыскерлер) кәсіптік оқытудан өтуге қатысады.
83. Жұмыскерлерді кәсіптік оқыту жұмыскердің жұмыс орнын сақтау шарттарында жұмыс берушілердің өтінімдері бойынша жүзеге асырылады.
83-1. Қайта ұйымдастыруға немесе экономикалық, технологиялық жағдайлардың өзгеруіне, еңбекті ұйымдастыру және (немесе) жұмыс көлемінің қысқаруына байланысты өндірісті ұйымдастырудағы өзгерістерге орай жұмыс беруші Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей жұмыскерді еңбек жағдайларының өзгергені туралы хабардар етеді.
83-2. Жұмыс беруші жұмыскерді еңбек шарттарының өзгергені туралы хабардан еткен соң екі жұмыс күні ішінде жұмыскердің келісімімен оны кәсіптік оқытуға өтінімге қосады.
83-3. Жұмыс беруші кәсіптік білімі бар немесе ұқса біліктіліктер бойынша жұмыс тәжірибесі бар жұмыскерлердің арасынан кәсіптік оқудан өткісі келетіндердің тізімін қалыптастырады.
83-4. Жұмыс беруші жұмыскерлердің тізімін қалыптастырғаннан кейін халықты жұмыспен қамту орталығына жіберілетін жұмыскерлердің санын, біліктіліктер мен дағдылар тізбесін және оқу нысанын көрсете отырып, кәсіптік оқуға өтінім береді. Өтінімге жұмыс берушінің құрылтайшы құжаттары мен жұмыскерлердің мынадай құжаттарының:
1) жеке бас куәлігінің;
2) еңбек кітапшасының;
3) білімі туралы құжаттың аттестат, куәлік, диплом), сондай-ақ оқығанын растайтын құжаттардың (куәлік, сертификат, диплом) (бар болса) көшірмелері қоса беріледі.
83-5. Халықты жұмыспен қамту орталықтары 2 (екі) жұмыс күні ішінде жұмыскерлер құжаттарының Бағдарламаға қатысушыларға қойылатын талаптарға сәйкес келуін тексереді, жұмыскерлердің тізімін қалыптастырады және аудандық (қалалық) комиссияға жібереді.
83-6. Аудандық (қалалық" комиссия халықты жұмыспен қамту орталықтарының деректері негізінде 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыскерлердің тізімін қарап, бекітеді және халықты жұмыспен қамту орталықтарына береді.
83-7. Халықты жұмыспен қамту орталықтары 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыс берушілерді аудандық (қалалық) комиссия қабылдаған шешім туралы хабардар етеді.
83-8. Жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту орталығынан ақпарат алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде жұмыскерлерді олардың "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың құрамына енгендігі туралы хабардар етеді.
84. "Еңбек" бағдарламасының қатысушыларының құрамына енгізілген жұмыскерлерге кәсіптік оқытудан өткен уақытта қажет болған кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің ережелеріне сәйкес әлеуметтік демалыс беріледі.

85. Перечень организаций образований для переквалификации и повышения квалификации определяется в соответствии с Реестром учебных центров и учебных заведений.
85-1. Работники самостоятельно выбирают организацию образования из Реестра учебных центров и учебных заведений для прохождения профессионального обучения.
85-2. Организации образования согласовывают программу и формы профессионального обучения работников, а также график их проведения с работодателями и центрами занятости населения.
86. Центр занятости населения и работодатель заключают договор с организацией образования для реализации курсов профессионального обучения.
87. Профессиональное обучение работников проводится по учебным программам (курсам) переквалификации и повышения квалификации, в том числе через онлайн обучение, разрабатываемым организациями образования и согласованными с работодателями. Учебные программы (курсы) переквалификации и повышения квалификации основаны на образовательных программах высшего или технического и профессионального образования.
87-1. Продолжительность программ профессионального обучения составляет до 10 месяцев исходя из особенностей квалификаций и навыков.
87-2. Профессиональное обучение может быть организовано с учетом совмещения работы и учебы работниками в разных формах, таких как:
– обучение на рабочем месте в пределах рабочего времени;
– обучение с частичным отрывом от работы;
– обучение в свободное от работы время (вечернее время, выходные дни).
88. Работникам, проходящим профессиональное обучение, в случае предоставления социального отпуска выплачивается стипендия в размере, установленном законодательством для студентов, обучающихся по государственному образовательному заказу в организациях технического и профессионального, послесреднего образования.
89. Центр занятости населения с работником, работодателем и организацией образования заключает социальный контракт по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам, который вступает в силу с момента его подписания всеми сторонами.
90. Работникам, завершившим профессиональное обучение, организацией образования выдается свидетельство или сертификат по формам в соответствии с приказами № 39 и № 370.
Параграф 2. Порядок финансирования профессионального обучения работающих по трудовому договору, в том числе сокращаемых работников
91. Финансирование профессионального обучения работников осуществляется за счет средств местного бюджета.
91-1. Стоимость профессионального обучения работников в организациях образования устанавливается региональными комиссиями по представлению местных исполнительных органов в области образования областного уровня и РПП ежегодно на основании методики, разработанной Министерством образования и науки Республики Казахстан.

85. Қайта біліктеу және біліктілік арттыру үшін білім беру ұйымдарының тізбесі Оқу орталықтары мен оқу орындарының тізбесі Оқу орталықтары мен оқу орындарының тізбесіне сәйкес айқындалады.
85-1. Жұмыскерлер кәсіптік оқудан өту үшін оқу орталықтары мен оқу орындарының тізілімінен білім беру ұйымын таңдайды.
85-2. Білім беру ұйымдары жұмыскерлерді кәсіптік оқыту бағдарламаларын және нысандарын, және оларды өткізу кестесін жұмыс берушілермен және халықты жұмыспен қамту орталықтарымен келіседі.
86. Халықты жұмыспен қамту орталығы және жұмыс беруші кәсіптік оқыту курстарын іске асыру үшін білім беру ұйымымен шарт жасады.
87. Жұмыскерлерді кәсіптік оқыту білім беру ұйымдары әзірлейтін және жұмыс берушілермен келісілетін қайта даярлау және біліктілікті арттыру бағдарламалары (курстары), оның ішінде онлайн оқыту бойынша жүргізіледі. Қайта даярлау және біліктілікті арттырудың оқу бағдарламалары (курстары) жоғары немесе техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларына негізделген.
87-1. Кәсіптік оқыту бағдарламаларының ұзақтығы біліктіліктер мен дағдылардың ерекшелігіне қарай 10 айға дейінгі мерзімді құрайды.
87-2. Кәсіптік оқыту жұмыскерлердің жұмыс пен оқуды қатар алып жүруін ескере отырып:
-жұмыс уақыты шегінде жұмыс орнында оқыту;
-жұмыстан ішінара қол үзе отырып оқыту;
-жұмыстан бос кезде (кешкі уақыт, демалыс күндері) оқыту сияқты әртүрлі нысанда ұйымдастырылуы мүмкін.
88. Кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыскерлерге әлеуметтік демалыс берілген жағдайда оларға техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқитын студенттер үшін заңнамамен белгіленген мөлшерде стипендия төленеді.
89. Халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыскермен, жұмыс берушімен және білім беру ұйымымен осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік келісімшарт жасайды, ол оған барлық тараптар қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
90. Кәсіптік оқытуды аяқтаған жұмыскерге білім беру ұйымы № 39 және № 370 бұйрықтарға сәйкес нысандар бойынша куәлік немесе сертификат береді.
2- параграф. Еңбек шарты бойынша жұмыс істейтіндерді, оның ішінде қысқартылатын жұмыскерлерді кәсіптік оқытуды қаржыландыру тәртібі
91. Жұмыскерлерді кәсіптік оқытуды қаржыландыру жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
91-1. Өңірлік комиссиялар облыстық деңгейдегі білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдардың және ӨКП-ның ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі әзірлеген әдістеменің негізінде жыл сайын білім беру ұйымдарындағы қысқа мерзімді кәсіптік оқытудың құнын белгілейді.

91-2. Профессиональное обучение работников осуществляется при условии софинансирования работодателями не менее 50% стоимости курсов профессионального обучения исходя из расходов на образовательный процесс в зависимости от специальности и уровня квалификации в соответствии с требованиями учебных планов и программ на одного человека.
91-3. Центр занятости населения осуществляет перечисление не более 50 % от стоимости профессионального обучения в организацию образования.
91-4. Использование бюджетных средств, выделенных на профессиональное обучение работников, осуществляется на основании договоров с организациями образования и работодателями и документов, подтверждающих осуществление ими затрат.
Приложение 3
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 26 ноября 2018 года № 646
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2020 года № 128
"Приложение 17
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 26 ноября 2018 года № 646"
Форма
Типовой социальный контракт о предоставлении государственной поддержки по направлению на профессиональное обучение
________________________, "___" _____________ 20__ года (место заключения)
_________________________, в лице ____________________________________________
(наименование Центра занятости населения) (фамилия, имя, отчество (при его наличии
директора ЦЗН) _____________________________________________________________
____________________ именуемый в дальнейшем "Центр занятости населения", с одной стороны, и __________________________________________________________________
____________________________, (фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН)
именуемый (-ая) в дальнейшем "Участник программы "Еңбек", и ___________________,
в лице ________________________________________(наименование организации,
предприятия) (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)_________________,
действующего на основании ______________________, уполномоченного представителя)
(положение, устав и т.п.)именуемый (-ая) в дальнейшем "Работодатель", и
____________________________, в лице _________________________________________
(наименование организации образования) (должность, фамилия, имя, отчество (при его
наличии) ___________________, действующего на основании ______________________,
уполномоченного представителя) (положение, устав и т.п.)
именуемый (-ая) в дальнейшем "Организация образования", с другой стороны, заключили
настоящий социальный контракт (далее – Контракт) о нижеследующем:
1. Предмет Контракта

91-2. Жұмыскерлерді кәсіптік оқыту бір адамға арналған оқу жоспарларының және бағдарламаларының талаптарына сәйкес мамандыққа және біліктілік деңгейіне байланысты білім беру процесіне кететін шығыстарға қарай білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар белгілеген кәсіптік оқыту курстары құнының кемінде 50%-ын жұмыс берушілердің қоса қаржыландыруы шарттарымен жүзеге асырылады.
91-3. Халықты жұмыспен қамту орталығы білім беру ұйымына кәсіптік оқыту курсы құнының 50%-дан аспайтын сомасын аударуды жүзеге асырады.
91-4. Жұмыскерлерді кәсіптік оқытуға бөлінген бюджеттік қаражаттарды пайдалану білім беру ұйымдарымен және жұмыс берушілермен жасалған шарттардың және олардың шығындарын растайтын құжаттардың негізінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 3 сәуірдегі № 128
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 26 қарашадағы
№ 646 бұйрығымен
бекітілген 3-қосымша
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 26 қарашадағы
№ 646 бұйрығына
17-қосымша
Кәсіптік оқытуға жіберу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету туралы үлгілік әлеуметтік келісімшарт
________________________, 20__ жылғы "___" ____________________
(жасалған орны)
Бұдан әрі "Халықты жұмыспен қамту орталығы" деп аталатын ________________________
атынан _________________________________________________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының атауы) (ХЖО директорының лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________________________________________________________
бір тараптан және бұдан әрі "Еңбек" бағдарламасына қатысушы" деп аталатын
________________________________________________________________________________
("Еңбек" бағдарламасына қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЖСН)
екінші тараптан және бұдан әрі "Жұмыс беруші"
деп аталатын ______________________ негізінде қызмет ететін __________________________
(ереже, жарғы және т.б.)                        (ұйымның атауы, кәсіпорын)
атынан ______________________________________________________ үшінші тараптан және
(уәкілетті өкілдің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
бұдан әрі "Білім беру ұйымы"
деп аталатын ________________________________________________ негізінде қызмет ететін
(ереже, жарғы және т.б.)
______________________________ атынан ___________________________________________
(білім беру ұйымның атауы) (уәкілетті өкілдің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
төртінші тараптан төмендегі туралы осы әлеуметтік келісімшартты (бұдан әрі - Келісімшарт) жасады:
1. Келісімшарттың мәні

1. Центр занятости населения обязуется направить Участника программы "Еңбек" на
профессиональное обучение, а Участник программы "Еңбек" – пройти профессиональное
обучение в порядке и на условиях, определенных законодательством Республики Казахстан
о занятости населения, Контрактом, договором на профессиональное обучение и внутренним
порядком организации образования. В рамках Контракта Участнику программы "Еңбек"
предоставляются следующие меры государственной поддержки: _______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(указать меры государственной поддержки, оказываемые участнику программы "Еңбек")
2. Сторонами Контракта выступают Центр занятости населения, Участник программы
"Еңбек", Работодатель и Организация образования.
3. Контракт заключен на основании приказа директора Центра занятости населения
от "__" ___________20 __года № ___.
2. Права и обязанности сторон
1. Центр занятости населения:
1) направляет Участника программы "Еңбек" на переподготовку или повышение
квалификации (нужное подчеркнуть) в Организацию образования
___________________________________________________________________________
для получения (указать наименование организации образования)
____________________________________________________________________________
(указать наименование квалификации (навыка), которую получит участник программы
"Еңбек", или повышение квалификации)со сроком _______________________________;
___________________________________________________________ (период обучения)
2) выплачивает участникам программы "Еңбек", проходящим профессиональное
обучение в учебных центрах стипендии и материальную помощь в случаях и порядке,
предусмотренных программой "Еңбек";
3) в течение 6 месяцев со дня получения списка лиц, завершивших обучение, от
организации образования ведет мониторинг трудоустройства участников программы
"Еңбек" путем проверки наличия обязательных пенсионных взносов;
4) консультирует стороны по вопросам профессионального обучения, получения
государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей и трудоустройства;
5) по запросам сторон своевременно и в полном объеме представляет информацию,
документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения
обязательств сторон;
6) своевременно и в полном объеме оплачивает организации образования услуги
по профессиональному обучению Участника программы "Еңбек";
7) своевременно и в полном объеме перечисляет денежные средства на текущий счет
Участника программы "Енбек", направленного на профессиональное обучение по ваучерной
системе;

1. Халықты жұмыспен қамту орталығы "Еңбек" бағдарламасына қатысушыны кәсіптік оқытуға, ал Еңбек" бағдарламасына қатысушы халықты жұмыспен қамту туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында, Келісімшартта, кәсіптік оқыту шартында және оқытуды өткізетін ұйымның ішкі тәртібімен айқындалған тәртіпте және шарттарда кәсіптік оқытудың өзіне белгіленген түрінен өтуге міндетті. Келісімшарт шеңберінде "Еңбек" бағдарламасына қатысушыға мынадай мемлекеттік қолдау шаралары:
________________________________________________________________________________
("Еңбек" бағдарламасына көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары көрсетілсін)
_____________________________________________________________________ ұсынылады.
2. Келісімшарт тараптары Халықты жұмыспен қамту орталығы, "Еңбек" бағдарламасына қатысушы, жұмыс беруші және білім беру ұйымы болып табылады.
3. Келісімшарт Халықты жұмыспен қамту орталығы директорының 20 __ жылғы "__" ___________ № ___ бұйрығының негізінде жасалды.
1. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
1. Халықты жұмыспен қамту орталығы:
1) "Еңбек" бағдарламасына қатысушыны ______________________________________
(Білім беру ұйымның атауы көрсетілсін
білім беру ұйымына ______________________________________________________________
("Еңбек" бағдарламасына қатысушы алатын біліктіліктің (дағдының) немесе біліктілігін арттырудың атауы көрсетілсін)
алу үшін (біліктілігін арттыру үшін) ______________________ мерзімімен өтетін
(оқу кезеңі)
кәсіптік даярлауға, қайта даярлауға және біліктілігін арттыруға (қажеттісінің астын сыз) жібереді;
2) Бағдарламада көзделген шарттар мен тәртіпте оқу орталықтарында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан "Еңбек" бағдарламасына қатысушыларға стипендия және материалдық көмек төлейді;
3) білім беру ұйымдарынан оқуды бітірген адамдардың тізімін алған күннен бастап 6 ай ішінде "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың жұмысқа орналасуына міндетті зейнетақы жарналарын тексеру арқылы мониторинг жүргізеді;
4) кәсіптік оқыту, жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар алу және жұмысқа орналастыру мәселелері бойынша консультациялар береді;
5) тараптардың сұраулары бойынша, тараптар міндеттемелерінің орындалу мониторингін жүзеге асыруға қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды уақтылы және толық көлемде ұсынады;
6) білім беру ұйымына "Еңбек" бағдарламасына қатысушыны кәсіптік оқыту жөніндегі қызметтерді уақтылы және толық көлемде төлейді;
7) ваучерлік жүйе бойынша кәсіптік оқытуға жіберілген "Еңбек" бағдарламасына қатысушының ағымдағы шотына ақша қаражатын уақтылы және толық көлемде аударады;

8) участвует в квалификационном экзамене по оценке профессиональной
подготовленности;
9) осуществляет мониторинг исполнения обязанностей Работодателя, Организации
образования и Участника программы "Еңбек", определенных Контрактом;
10) запрашивает и получает от сторон информацию, документы и материалы,
необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторонами;
11) требует от сторон своевременного и надлежащего исполнения Контракта,
договора на профессиональное обучение;
12) производит перерасчет по оплате пропорционально объему фактически оказанных
Организацией образования услуг по профессиональному обучению, а также требует от
Участника программы "Еңбек" и Работодателя возмещения в бюджет фактических расходов
на профессиональное обучение, включая суммы выплаченной материальной помощи и
стипендии.
5. Участник программы "Еңбек":
1) выбирает организацию образования из Реестра учебных заведений и учебных
центров;
2) проходит профессиональное обучение;
3) не пропускает занятия без уважительных причин;
4) своевременно и в полном объеме представляет информацию, документы и
материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств
сторонами, по запросам сторон;
5) добросовестно исполняет обязательства, возлагаемые на Участника программы
"Еңбек" в рамках оказываемых ему мер государственной поддержки;
6) возмещает в бюджет фактические расходы на профессиональное обучение, включая
суммы выплаченной материальной помощи и стипендии, в случае повторной несдачи
итоговой аттестации и квалификационного экзамена или отказа от трудоустройства на
заявленное работодателем рабочее место, за исключением случаев трудоустройства на
другую постоянную работу, участия в мерах содействия предпринимательской инициативе,
призыва на воинскую службу, лишения свободы по решению суда, смерти, беременности,
нахождения в отпуске по уходу за ребенком, а также заболевания, требующего длительного
лечения, не позволяющего освоить учебную программу в полном объеме;
7) информирует стороны не позднее трех рабочих дней о возникновении
обстоятельств, препятствующих прохождению профессионального обучения;
8) получает консультации по вопросам профессионального обучения, получения
государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей и трудоустройства;
9) получает стипендию и материальную помощь, в случаях и порядке,
предусмотренных программой "Еңбек";
10) получает государственные гранты на реализацию новых бизнес-идей;
11) требует от сторон Контракта своевременного и надлежащего исполнения
контракта, договора на профессиональное обучение.

8) кәсіптік даярлықты бағалау жөніндегі біліктілік емтиханына қатысады;
9) жұмыс берушінің, білім беру ұйымының және "Еңбек" бағдарламасына қатысушының Келісімшартта айқындалған міндеттерін орындауына мониторинг жүргізеді;
10) тараптар міндеттемелерінің орындауына мониторингті жүзеге асыру үшін тараптардан қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұрайды және алады;
11) тараптардан Келісімшарттың, кәсіптік оқытуға шарттың уақтылы және тиіссінше орындалуын талап етеді;
12) білім беру ұйымның кәсіптік оқыту жөнінде нақты көрсеткен қызметтерінің көлеміне пропорционалды ақы төлеу бойынша қайта есептеу жүргізеді, сондай-ақ "Еңбек" бағдарламасына қатысушыдан және жұмыс берушіден төленген материалдық көмек пен стипендия сомасын қоса алғанда, кәсіптік оқытуға жұмысалған нақты шығыстарды өтеуді талап етеді.
5. "Еңбек" бағдарламасына қатысушы:
1) Оқу орындары мен оқу орталықтарының тізілімінен білім беру ұйымын таңдайды;
2) кәсіптік оқытудан өтеді;
3) дәлелді себептерсіз оқудан қалмайды;
4) тараптардың сұраулары бойынша, тараптар міндеттемелерінің орындалу мониторингін жүзеге асыруға қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды уақтылы және толық көлемде ұсынады;
5) "Еңбек" бағдарламасына қатысушы өзіне көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде өзіне жүктелетін міндеттемелерді адал орындайды;
6) басқа тұрақты жұмысқа орналасу, кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу шараларына қатысу, әскери қызметке шақырылу, сот шешімі бойынша бас бостандығынан айрылу, қайтыс болу, жүкті болу, сондай-ақ оқу бағдарламасын толық көлемде игеруге мүмкіндік бермейтін ұзақ емделуді қажет ететін ауру мен науқастану жағдайларын қоспағанда, қорытынды аттестаттауды және біліктілік емтихандарын қайта тапсыра алмаған немесе жұмыс беруші мәлімдеген жұмыс орнына орналасудан бас тартқан жағдайда, материалдық көмекке және стипендияға төленген сомаларды қоса алғанда, оқуға жұмсалған іс жүзіндегі шығыстарды бюджетке қайтарады;
7) кәсіптік оқытудан өтуге кедергі келтіретін жағдайлардың туындағаны туралы үш жұмыс күнінен кешіктірмей тараптарды хабардар етеді;
8) кәсіптік оқыту, жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар алу және жұмысқа орналастыру мәселелері бойынша консультациялар алады;
9) Бағдарламада көзделген жағдайлар мен тәртіпте кәсіптік оқытуға стипендия және материалдық көмек алады;
10) жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар алады;
11) Келісімшарт тараптарынан Келісімшарттың, кәсіптік оқыту шартының уақтылы және тиісінше орындалуын талап етеді.

6. Организация образования:
1) принимает Участника программы "Еңбек" на профессиональное обучение в форме
______________________________________________________________________________
(подготовки, переподготовки или повышения квалификации)по квалификации (навыку)
_____________________________________________________________________________;
2) определяет условия и место прохождения производственной практики;
3) осуществляет мониторинг исполнения обязанностей Участником программы
"Еңбек", определенных Контрактом;
4) представляет в Центры занятости населения информацию об отчисленных и копию
табеля учета посещаемости занятий участниками программы "Еңбек" ежемесячно до 1
(первого) числа месяца, следующего за отчетным;
5) зачисляет Участника программы "Еңбек" без сдачи вступительных экзаменов;
6) отчисляет Участинка программы "Еңбек" в случаях:
- пропуска занятий без уважительных причин в соответствии с внутренним
распорядком организации образования;
- неудовлетворительных оценок по итогам текущего контроля успеваемости,
промежуточной аттестации в соответствии с приказом № 125;
7) проводит итоговую аттестацию и квалификационный экзамен Участника
программы "Еңбек";
8) представляет в Центры занятости населения информацию о лицах, завершивших
обучение;
9) оказывает содействие в трудоустройстве Участника программы "Еңбек",
завершившего профессиональное обучение по ваучерной системе.
7. Работодатель:
1) формирует перечень квалификаций и навыков для проведения профессионального
обучения;
2) отбирает претендентов на профессиональное обучение;
3) уведомляет работника об изменении условий труда согласно трудовому
законодательству Республики Казахстан не позднее чем за пятнадцать календарных дней;
4) при необходимости предоставляет социальный отпуск работнику на время
прохождения профессионального обучения;
5) сохраняет рабочее место за работником на время прохождения профессионального
обучения;
6) своевременно и в полном объеме оплачивает организации образования услуги
по профессиональному обучению работников;
7) обеспечивает место прохождения производственной практики (при необходимости)
____________________________________________________________________________;
(место прохождения производственной практики)
8) закрепляет наставника на время прохождения производственной практики (при
необходимости);
9) участвует в квалификационном экзамене по оценке профессиональной
подготовленности;
10) после успешного завершения профессионального обучения в форме
____________________________________________________________________________
подготовки, переподготовки или повышения квалификации) по квалификации (навыку)
______________________ трудоустраивает Участника программы "Еңбек", направленного на
профессиональное обучение, по его заявке по полученной квалификации (навыку) со сроком
отработки ___________________________; (период отработки после завершения обучения)

6. Білім беру ұйымы:
1) "Еңбек" бағдарламасына қатысушыны
______________________________________________________ біліктілігі (дағдысы) бойынша
________________________________________________________________________________
(даярлау, қайта даярлау және біліктілік арттыру)
нысанындағы кәсіптік оқуға қабылдайды.
2) өндірістік іс-тәжірибе өткізу шарттары мен орнын айқындайды;
3) Келісімшартта айқындалған "Еңбек" бағдарламасына қатысушының міндеттерін орындауына мониторингті жүзеге асырады;
4) ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 1 (бірінші) күніне дейін халықты жұмыспен қамту орталықтарына оқудан шығарылғандар туралы ақпарат және "Еңбек" бағдарламасына қатысушының сабаққа келуін есепке алу табелінің көшірмесін ұсынады;
5) "Еңбек" бағдарламасына қатысушыны түсу емтихандарын тапсырусыз қабылдайды;
6) "Еңбек" бағдарламасына қатысушыны: білім беру ұйымының ішкі тәртібіне сәйкес дәлелсіз себептермен оқудан қалған; № 125 бұйрыққа сәйкес үлгеріміне ағымдағы бақылаудан, аралық аттестаттаудан қорытынды бойынша қанағаттанарлықсыз баға алған жағдайларда оқудан шығарады;
7) "Еңбек" бағдарламасына қатысушының қорытынды және біліктілік емтиханын өткізеді;
8) халықты жұмыспен қамту орталықтарына оқуды бітірген адамдар туралы ақпарат ұсынады;
9) ваучерлік жүйе бойынша кәсіптік оқытуды аяқтаған "Еңбек" бағдарламасына қатысушыны жұмысқа орналастыруда жәрдем көрсетеді.
7. Жұмыс беруші:
1) кәсіптік оқыту өткізу үшін біліктіліктер мен дағдылардың тізбесін қалыптастырады;
2) кәсіптік оқытуға үміткерлерді іріктейді;
3) жұмыскерді күнтізбелік он бес жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек жағдайларының өзгергені туралы хабардар етеді;
4) қажет болған кезде кәсіптік оқытудан өту кезінде жұмыскерге әлеуметтік демалыс ұсынады;
5) кәсіптік оқытудан өту кезінде жұмыскердің жұмыс орнын сақтайды;
6) уақтылы және толық көлемде білім беру ұйымына жұмыскерлерді кәсіптік оқыту жөніндегі қызметтердің ақысын төлейді;
7) өндірістік іс-тәжірибеден өту орнын _________________________________________
(өндірістік іс-тәжірибеден өту орны)
қамтамасыз етеді (қажет болған кезде);
8) өндірістік іс-тәжірибеден өту кезінде тәлімгер тағайындайды (қажет болған кезде);
9) кәсіптік даярлықты бағалау бойынша біліктілік емтихандарына қатысады;
10) _______________________________________________ біліктілік (дағды) бойынша
________________________________________________________________________________
(даярлау, қайта даярлау және біліктілік арттыру)
нысанындағы кәсіптік оқытуды сәтті аяқтағаннан кейін өз өтінімі бойынша кәсіптік оқуға жіберілген "Еңбек" бағдарламасына қатысушыны алған біліктілігі (дағдысы) бойынша ________________________________________________________________________________
(оқуды аяқтағаннан кейін жұмыспен өтеу кезеңі)
жұмыспен өтеу мерзімімен жұмысқа орналастырады;

11) извещает Центр занятости населения о приеме на работу или об отказе в приеме
на работу (с указанием причины в случае отказа в приеме на работу) Участника программы
"Еңбек", направленного на профессиональное обучение по его заявке;
12) возмещает фактические расходы на обучение, включая суммы выплаченной
материальной помощи и стипендии в случае отказа от приема на работу Участника
программы "Еңбек", направленного на профессиональное обучение по его заявке.
Расходы не возмещаются в случае ликвидации работодателя - юридического лица
либо прекращения деятельности работодателя - физического лица, сокращения численности
или штата работников, снижения объема производств и выполняемых работ и услуг,
повлекшего ухудшение экономического состояния работодателя;
13) осуществляет мониторинг исполнения обязанностей Центром занятости
населения, Организацией образования и Участником программы "Еңбек", определенных
Контрактом.
8. Срок профессионального обучения составляет _____ месяцев с
"__" ______ 20__ года по "__" _______ 20__ года.
9. Стоимость обучения составляет _______________________ тенге, в том числе
_________________________ тенге (___ % за счет средств бюджета) и
__________________________ тенге (___ % за счет средств работодателей).
10. В случае досрочного прекращения участником программы "Еңбек"
профессионального обучения либо ликвидации работодателя - юридического лица либо
прекращения деятельности работодателя - физического лица, сокращения численности или
штата работников, снижения объема производств и выполняемых работ и услуг, повлекшего
ухудшение экономического состояния работодателя, социальный Контракт расторгается.
11. Участники программы "Еңбек", самовольно, без уважительной причины
прекратившие обучение, повторно могут направляться на обучение по истечении одного
года со дня повторной регистрации в качестве лиц, ищущих работу, либо безработных,
но не более одного раза.
12. Финансирование мер государственной поддержки по профессиональному
обучению осуществляется центром занятости населения за счет целевых трансфертов
из Национального фонда Республики Казахстан и/или местного бюджета.
3. Прочие условия
13. В Контракт вносятся изменения и дополнения по соглашению сторон путем
подписания дополнительного социального контракта.
14. Контракт вступает в силу с момента его подписания Центром занятости населения,
Участником программы "Еңбек", Работодателем и Организацией образования и действует
до "__" ______ 20__ года.
3. Адреса и реквизиты сторон
Центр занятости населения ____________________________________ (полное наименование Центра занятости населения) (юридический адрес) (телефон, факс) ____________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя) ____________________________________ (подпись) М.П.
Участник программы "Еңбек" ______________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______________________________ (адрес) ______________________________ (телефон, факс) ______________________________ (подпись)
Работодатель ____________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя) ____________________________________ (должность) ____________________________________ (юридический адрес) ____________________________________ (подпись) М.П. (при еҰ наличии)
Организация образования ______________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя) ______________________________ (должность) ______________________________ (юридический адрес) _______________________________ (подпись) М.П. (при еҰ наличии)
Работодатель и организация образования прилагают копии учредительных документов, банковские реквизиты.

11) халықты жұмыспен қамту орталығын кәсіптік оқуға өз өтінімі бойынша жіберілген "Еңбек" бағдарламасына қатысушыны жұмысқа қабылдағаны туралы немесе жұмысқа қабылдаудан бас тартқаны (жұмысқа қабылдаудан бас тартқан жағдайда себептерін көрсете отырып) туралы хабардар етеді;
12) өз өтінімі бойынша кәсіптік оқуға жіберілген "Еңбек" бағдарламасына қатысушыны жұмысқа қабылдаудан бас тартқан жағдайда, төленген материалдық көмек пен стипендияның сомасын қоса алғанда, оқуға жұмсалған нақты шығыстарды бюджетке қайтарады.
Шығыстар жұмыс беруші - заңды тұлғаның таратылған не жұмыс беруші - жеке тұлға қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер саны немесе штат қысқарған, жұмыс берушінің экономикалық жай-күйінің нашарлауына әкеп соққан өндірістер және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген кезде өтелмейді.
13) халықты жұмыспен қамту орталығының, білім беру ұйымының және "Еңбек" бағдарламасына қатысушының міндеттерін орындауына мониторинг жүргізеді.
8. Кәсіптік оқыту мерзімі 20__ жылғы "___" ___ бастап 20__ жылғы "___" _____ аралығында ___ айды құрайды.
9. Оқудың құны _______ құрайды, оның ішінде ________ теңге (бюджет қаражаты есебінен ___ %) және __________ теңге (жұмыс берушілердің қаражаты есебінен ___ %).
10. "Еңбек" бағдарламасына қатысуыш кәсіптік оқытуды мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда не жұмыс беруші - заңды тұлға таратылған не жұмыс беруші - жеке тұлғаның қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер саны немесе штаты қысқартылған, жұмыс берушінің экономикалық жай-күйінің нашарлауына әкеп соққан өндірістердің, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі азайған жағдайда Келісімшарт бұзылады.
11. Дәлелсіз себептермен оқудан шығарылған "Еңбек" бағдарламасына қатысушылар жұмыс іздеген адам не жұмыссыз ретінде қайта тіркелген күннен бастап бір жыл өткен соң оқудан өтуге құқылы, бірақ оқуға бір рет қана жіберіледі.
12. Кәіптік оқыту жөніндегі мемлекеттік қолдау шараларын қаржыландыруды халықты жұмыспен қамту орталығы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан ағымдағы трансферттер және/немесе жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырады.
3. Басқа да жағдайлар
13. Келісімшартқа тараптардың келісімі бойынша қосымша әлеуметтік келісімшартқа қол қою арқылы өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
14. Келісімшарт оған Халықты жұмыспен қамту орталығы, "Еңбек" бағдарламасына қатысушы, жұмыс беруші және білім беру ұйымы қол қойған сәттен бастап күшіне енеді және 20__ жылғы "__"______ дейін қолданылады.
4. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Халықты жұмыспен қамту орталығы
____________________________________
(Хлықты жұмыспен қамту орталығының толық атауы)
(заңды мекенжайы) (телефон, факс)
____________________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________________________________ (қолы)
М.О.
"Еңбек" бағдарламасына қатысушы
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
(мекенжайы) ______________________________
(телефон, факс) ______________________________
(қолы)
Жұмыс беруші
____________________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _________________________ (қызметі) ____________________________________ (заңды мекенжайы) ____________________________________ (қолы)
М.О. (бар болса)
Білім беру ұйымы
______________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
(қызметі) ______________________________
(заңды мекенжайы) _______________________________
(қолы)
М.О. (бар болса)
Жұмыс беруші мен Білім беру ұйымы құрылтай құжаттарының көшірмелерін, банк деректемелерін қоса береді.