Об утверждении нормативов оптимальной численности популяции промысловых видов рыб
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 26 марта 2020 года № 82. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2020 года № 20251. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2025 года № 347.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 01.10.2025 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить нормативы оптимальной численности популяции промысловых видов рыб согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии,геологии
и природных ресурсов Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 26 марта 2020 года №82
Нормативы оптимальной численности популяции промысловых видов рыб
Глава 1. Общие положения

Балықтардың кәсіпшілік түрлері популяцияларының оңтайлы санының нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 26 наурыздағы № 82 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 1 сәуірде № 20251 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 1 қазандағы № 347 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.10.2025 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Балықтардың кәсіпшілік түрлері популяцияларының оңтайлы санының нормативтері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігінің
2020 жылғы 26 наурыздағы
№ 82 бұйрығымен бекітілген
Балықтардың кәсіпшілік түрлері популяцияларының оңтайлы санының нормативтері
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Нормативы оптимальной численности популяции промысловых видов рыб (далее – Нормативы) разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира".
2. Понятия и определения, используемые в настоящих Нормативах:
1) коэффициент изъятия – это доля биомассы промыслового запаса рыб, допустимая к вылову;

1. Балықтардың кәсіпшілік түрлері популяцияларының оңтайлы санының нормативтері (бұдан әрі - Нормативтер) "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі № 593 Заңының 9-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Нормативтерде пайдаланылатын ұғымдар мен анықтамалар:
1) алу коэффициенті - бұл аулауға рұқсат етілген, кәсіптік балық қоры биомассасының үлесі;

2) критические значения биомассы промыслового запаса – это граничный ориентир промыслового запаса, при достижении которого необходимо принимать управленческие решения по восстановлению подорванного запаса рыб;
3) максимальная численность – это максимальный показатель по численности (и/или биомассы) промыслового запаса популяции рыб, установленное в ходе проведения рыбохозяйственных исследований за определенный наблюдаемый период времени;

2) кәсіптік қор биомассасының қауіпті көрсеткіші - бұл кәсіптік қордағы шекаралық бағдар, балық қорының азайған бөлігі оған жеткен кезде балық қорын қалпына келтіру мақсатында басқару шешімдерін қабылдау қажет;
3) максималды саны - бұл белгілі бір уақыт аралығында, балық шаруашылық зерттеулер жүргізу барысында анықталған, балық популяциясының кәсіптік қорының максималды сандық көрсеткіші (және/немесе биомассасы);

4) минимальная численность – это минимальный показатель по численности (и/или биомассы) промыслового запаса популяции рыб, установленное в ходе проведения рыбохозяйственных исследований за определенный наблюдаемый период времени.
3. Управленческие решения по восстановлению подорванного запаса рыб (при достижении граничных ориентиров по биомассе) заключаются в уменьшении коэффициентов изъятия данных видов рыб, уменьшению лимитов на следующий календарный год, либо введению моратория на вылов данного вида рыб, или полного прекращения промысла на водоеме.
Приложение к приказу
Министра экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 26 марта 2020 года №82
Нормативы оптимальной численности популяции промысловых видов рыб
Казахстанская часть Каспийского моря
Виды рыб
Максимальная численность, тысяч экземпляров
Минимальная численность, тысяч экземпляров
Критические значения биомассы промыслового запаса, тонн
Белуга

4) минималды саны - бұл белгілі бір уақыт аралығында, балық шаруашылық зерттеулер жүргізу барысында анықталған, балық популяциясының кәсіптік қорының минималды сандық көрсеткіші (және/немесе биомассасы);
3. Балықтардың азайған қорын қалпына келтіру жөніндегі басқару шешімдері (биомассасы бойынша шекаралық бағдарға жеткен кезде) аталған балық түрлерінің алу коэффициенттерін азайту, келесі күнтізбелік жылға лимиттерді азайтудан немесе балықтардың белгілі бір түрін аулауға мораторий енгізуден немесе су айдынында кәсіптік балық аулауды толық тоқтатудан тұрады.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2019 жылғы 26 наурыздағы
№ 82 бұйрығына
қосымша
Балықтардың кәсіпшілік түрлері популяцияларының оңтайлы санының нормативтері
Каспий теңізінің қазақстандық бөлігі
Балық түрлері
Ең көп саны, мың дана
Ең аз саны, мың дана
Кәсіптік қор биомассасының шекті мәні, тонна
Қортпа