Об утверждении Правил отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условий ее прохождения для лиц, поступающих в органы внутренних дел, а также оснований их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 марта 2020 года № 211. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2020 года № 20123.
Сноска. Заголовок приказа – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года.
В соответствии с пунктом 2-1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагамые Правила отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы внутренних дел, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 апреля 2011 года № 187 "Об утверждении Правил прохождения специального первоначального обучения для лиц, впервые поступающих в органы внутренних дел Республики Казахстан на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6978, опубликован 8 июня 2011 года в газете "Казахстанская правда" № 180 (26601)).
3. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.

Ішкі істер органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидаларын және одан өту шарттарын, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 наурыздағы № 211 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 16 наурызда № 20123 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ішкі істер органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы 2011 жылғы № 23 "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы, кіші және орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын адамдардың арнайы бастапқы оқудан өту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 26 сәуірдегі № 187 бұйрығының (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6978 болып тіркелді 2011 жылғы 8 маусымда №180 (26601) "Казахстанская правда" газетінде жарияланды) күші жойылды деп есептелсін.
3. Қазақстан Республикасы ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті (А.М.Сайтбеков) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықта Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года и подлежит обязательному официальному опубликованию.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
Утверждены
приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 марта 2020 года № 211
Правила отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы внутренних дел, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.04.2026 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы внутренних дел, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее – Закон) и определяют порядок отбора на первоначальную профессиональную подготовку, условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы внутренних дел, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационная автоматизированная база данных (информационная система) – программно-аппаратный комплекс, обеспечивающий сбор, хранение, передачу и обработку информации, предназначенной для автоматизации деятельности, связанной с планированием, отбором (приемом документов) и управлением персоналом по вопросам поступления на правоохранительную службу;
2) личный кабинет – раздел в информационной системе, который создается для конкретного пользователя после его регистрации;
3) кандидат – лицо, проходящее отбор на первоначальную профессиональную подготовку;
4) курсант – лицо, зачисленное на первоначальную профессиональную подготовку;
5) онлайн прокторинг – система верификации личности и подтверждения результатов прохождения онлайн-экзаменов, которая обеспечивает сохранение записи, распознавание и идентификация личности, анализ движений головы и тела, с определением уровня шума, распознаванием мультифейса, запроса на запись комнаты в режиме 360 градусов, логирование подозрительных событий.
3. Поступление кандидатов на службу в органы внутренних дел (далее – ОВД) на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава осуществляется после прохождения ими первоначальной профессиональной подготовки в организациях образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД).

5. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және міндетті ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 13 наурыздағы
№ 211 бұйрығымен
бекітілген
Ішкі істер органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздері
Ескерту. Қағидалары жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 27.04.2026 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі істер органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздері (бұдан әрі - Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 7-бабының 2-1-тармағына сәйкес әзірленген және ішкі істер органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу тәртібін және одан өту шарттарын, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық автоматтандырылған дерекқор (ақпараттық жүйе) – құқық қорғау қызметіне кіру мәселелері бойынша жоспарлауға, іріктеуге (құжаттарды қабылдауға) және персоналды басқаруға байланысты қызметті автоматтандыруға арналған ақпаратты, жинауды, сақтауды, беруді және өңдеуді қамтамасыз ететін бағдарламалық-аппараттық кешен;
2) жеке кабинет – тіркелгеннен кейін нақты пайдаланушы үшін құрылатын ақпараттық жүйедегі бөлім;
3) кандидат – алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеуден өтетін адам;
4) курсант – алғашқы кәсіптік даярлыққа қабылданған адам;
5) онлайн прокторинг – жазбаны сақтауды, тұлғаны тануды және сәйкестендіруді, бас пен дененің қозғалысын талдауды, шудың деңгейін анықтауды, мультифейсті тануды, бөлмені 360 градус режимінде жазуға сұрау салуды, күдікті оқиғаларды логирлеуді қамтамасыз ететін жеке тұлғаны верификациялау және онлайн-емтихандардан өту нәтижелерін растау жүйесі.
3. Ішкі істер органдары (бұдан әрі - ІІО) қызметіне қатардағы, кіші және орта басшы құрамы лауазымдарына кандидаттардың кіруі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - ІІМ) білім ұйымдарында алғашқы кәсіптік даярлықтан өткен соң жүзеге асырылады.

4. Ежегодно служба по работе с личным составом МВД до 1 декабря разрабатывает и утверждает Министром внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министр) план-график первоначальной профессиональной подготовки на следующий календарный год на основании поданных заявок служб по работе с личным составом ведомств МВД, территориальных органов, находящихся в ведении МВД и его ведомств, государственных учреждений, находящихся в ведении МВД и его ведомств (далее – территориальные подразделения).
Глава 2. Порядок отбора на первоначальную профессиональную подготовку
5. Отбор кандидатов осуществляется через информационную систему, где кандидат проходит соответствующую регистрацию с помощью индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН).
6. При регистрации кандидат подтверждает согласие на сбор и обработку его персональных данных.
7. После регистрации создается личный кабинет кандидата.
8. Во время прохождения этапов, требующих контроль онлайн прокторинга, кандидат:
обеспечивает личное участие и отсутствие посторонних лиц;
не покидает место;
не отворачивается от экрана;
не закрывает изображение;
не отключает видеокамеру;
не разговаривает по телефону;
не использует и обеспечивает отсутствие стороннего программного обеспечения, позволяющего получать доступ к персональному компьютеру другими лицами (программы удаленного доступа), аудио гарнитуру (наушники), вспомогательные электронные, печатные, бумажные и иные материалы, а также предметы.
В случае несоблюдение предписанных требований процедура отбора подлежит прекращению, а его результаты аннулируются.
9. При невозможности прохождения этапов по причине, не зависящей от кандидата (технический сбой информационной системы, отключение электроэнергии либо интернета), кандидату дается возможность повторного прохождения этапа в течение трех рабочих дней.
10. Кандидат, не прошедший в информационной системе этапы, предусмотренные подпунктами 3), 6), 7), 9) и 10) пункта 11 настоящих Правил, а также не явившийся на этапы, указанные в подпунктах 4), 5) и 8) пункта 11 настоящих Правил без уважительных причин, к дальнейшим этапам отбора не допускается.
11. Организация работы по отбору кандидатов на первоначальную профессиональную подготовку возлагается на службу по работе с личным составом и включает в себя ряд последовательных этапов:
1) публикация объявления о проведении отбора;
2) прием документов от граждан, изъявивших желание принять участие в отборе;
3) проверка документов на достоверность и полноту;
4) направление кандидатов на медицинское освидетельствование в военно-врачебные комиссии ОВД (далее – ВВК) для определения годности к службе;

4. ІІМ орталық аппаратының жеке құраммен жұмыс жөніндегі қызметі жыл сайын 1 желтоқсанға дейін ІІМ ведомстволарының, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы аумақтық органдардың, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) жеке құраммен жұмыс жөніндегі қызметтері берген өтінімдердің негізінде келесі күнтізбелік жылға арналған алғашқы кәсіптік оқытудың жоспар-кестесін әзірлейді және Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрімен (бұдан әрі – Министр) бекітеді.
2-тарау. Алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу тәртібі
5. Кандидаттарды іріктеу ақпараттық жүйе арқылы жүзеге асырылады, онда кандидат жеке сәйкестендіру нөмірінің (бұдан әрі – ЖСН) көмегімен тиісті тіркеуден өтеді.
6. Тіркеу кезінде кандидат өзінің дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісімін растайды.
7. Тіркелгеннен кейін кандидаттың жеке кабинеті құрылады.
8. Онлайн прокторингті бақылауды талап ететін кезеңдерден өту кезінде кандидат:
жеке қатысуды және бөгде адамдардың болмауын қамтамасыз етеді;
орын қалдырмайды;
экраннан бұрылмайды;
суретті жаппайды;
бейнекамераны өшірмейді;
телефонмен сөйлеспейді;
басқа тұлғалардың дербес компьютерге (қашықтан қол жеткізу бағдарламалары), аудио гарнитураны (құлаққаптар), көмекші электрондық, баспа, қағаз және өзге де материалдарды, сондай-ақ заттарды қол жеткізуіне мүмкіндік беретін үшінші тарап бағдарламалық қамтамасыз етуін пайдаланбайды және оның болмауын қамтамасыз етеді.
Белгіленген талаптарды сақтамаған жағдайда іріктеу рәсімі тоқтатылуға жатады, ал оның нәтижелері жойылады.
9. Кандидатқа тәуелді емес себептермен (ақпараттық жүйенің техникалық ақаулары, электр энергиясының не интернеттің ажыратылуы) кезеңдерден өту мүмкін болмаған кезде кандидатқа үш жұмыс күні ішінде кезеңнен қайта өту мүмкіндігі беріледі.
10. Ақпараттық жүйеде осы Қағидалардың 11-тармағының 3), 6), 7), 9) және 10) тармақшаларында көзделген кезеңдерден өтпеген, сондай-ақ осы Қағидалардың 11-тармағының 4), 5) және 8) тармақшаларында көрсетілген кезеңдерге дәлелді себептерсіз келмеген кандидатқа іріктеудің одан әрі кезеңдеріне жол берілмейді.
11. Алғашқы кәсіптік даярлыққа кандидаттарды іріктеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру жеке құраммен жұмыс жөніндегі қызметке жүктеледі және бірқатар дәйекті кезеңдерді қамтиды:
1) іріктеуді өткізу туралы хабарландыруды жариялау;
2) іріктеуге қатысуға ниет білдірген азаматтардан құжаттарды қабылдау;
3) құжаттардың дұрыстығы мен толықтығын тексеру;
4) қызметке жарамдылығын айқындау үшін кандидаттарды ІІО әскери-дәрігерлік комиссияларына (бұдан әрі – ӘДК) медициналық куәландыруға жіберу;

5) прохождение полиграфологического исследования;
6) сдача тестирования;
7) написание эссе (для должностей в подразделения следствия или по противодействию киберпреступности);
8) сдача нормативов по физической подготовке;
9) проведение собеседования;
10) направление отобранных кандидатов в организации образования МВД на первоначальную профессиональную подготовку.
12. Расходы по участию в отборе на первоначальную профессиональную подготовку (проезд к месту проведения отбора и обратно, прохождение медицинской комиссии, наем жилого помещения, проживание) кандидат производит за счет собственных средств.
13. Проведение собеседования и сдача нормативов по физической подготовке фиксируются с помощью технических средств видеозаписи.
14. Материалы, зафиксированные с помощью технических средств видеозаписи, хранятся в службе по работе с личным составом не менее одного года с момента завершения отбора.
15. Объявление о проведении отбора размещается на интернет-ресурсе МВД или территориальных подразделений.
16. Объявление содержит сведения о вакантных должностях и предъявляемых к ним квалификационных требований, о порядке поступления на службу в ОВД и об условиях службы.
Объявление может содержать дополнительную информацию, не противоречащую действующему законодательству Республики Казахстан.
17. Граждане Республики Казахстан, изъявившие желание принять участие в отборе, подают через личный кабинет следующие документы:
1) заявление о допуске к отбору, которое формируется информационной системой и подписывается посредством электронной цифровой подписи;
2) заполненную электронную версию автобиографии по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) электронную версию документа об образовании с приложением;
4) дополнительную информацию, касающуюся их образования, опыта работы и профессионального уровня (копии документов о повышении квалификации, присвоении ученых (академических) степеней и знаний, документы, подтверждающие спортивные достижения, характеристики, рекомендации, научные публикации и прочие) (при наличии);
5) результаты тестирования на знание законодательства и оценку личных качеств граждан, поступающих на правоохранительную службу.
После подписания заявления о допуске к отбору данные удостоверения личности, трудовой деятельности, отношение к воинской службе интегрируются автоматически в информационную систему.
18. При подаче документов кандидату необходимо заполнить в информационной системе данные о близких родственниках (Ф.И.О., ИИН, степень родства) и подтвердить согласие на сбор и обработку персональных данных.

5) полиграфологиялық зерттеуден өту;
6) тестілеуді тапсыру;
7) эссе жазу (тергеу немесе киберқылмысқа қарсы іс-қимыл жөніндегі бөлімшелеріндегі лауазымдар үшін);
8) дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру;
9) әңгімелесу өткізу;
10) іріктелген кандидаттарды ІІМ білім беру ұйымдарына алғашқы кәсіптік даярлыққа жіберу.
12. Алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеуге қатысу бойынша шығындарды (іріктеу жүргізу орнына бару және кері қайту жол ақысы, медициналық комиссиядан өту, тұрғылықты орынды жалға алу, тұру) кандидат өз қаражаты есебінен жүргізеді.
13. Әңгімелесу өткізу және дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру бейнежазбаның техникалық құралдарының көмегімен тіркеледі.
14. Бейнежазбаның техникалық құралдарының көмегімен тіркелген материалдар іріктеу аяқталған сәттен бастап жеке құраммен жұмыс жөніндегі қызметте кемінде бір жыл сақталады.
15. Іріктеуді өткізу туралы хабарландыру ІІМ немесе аумақтық бөлімшелердің интернет-ресурсында жарияланады.
16. Хабарландыру бос лауазымдар және оларға қойылатын біліктілік талаптары, ІІО-ға қызметке кіру тәртібі және қызмет шарттары туралы мәліметтерді қамтиды.
Хабарландыруда Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін қосымша ақпарат болуы мүмкін.
17. Іріктеуге қатысуға ниет білдірген Қазақстан Республикасының азаматтары жеке кабинет арқылы мынадай құжаттарды тапсырады:
1) ақпараттық жүйемен қалыптастырылатын және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылатын іріктеуге жіберу туралы өтініш;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өмірбаянның толтырылған электрондық нұсқасы;
3) қосымшасы бар білім туралы құжаттың электрондық нұсқасы;
4) олардың біліміне, жұмыс тәжірибесіне және кәсіби деңгейіне қатысты қосымша ақпарат (біліктілігін арттыру, ғылыми (академиялық) дәрежелер мен білім беру туралы құжаттардың көшірмелері, спорттық жетістіктерін, сипаттамаларын, ұсынымдарын, ғылыми жарияланымдарын және басқаларын растайтын құжаттар) (бар болса);
5) заңнаманы білуге және құқық қорғау қызметіне кіретін азаматтардың жеке қасиеттерін бағалауға арналған тестілеу нәтижелері.
Іріктеуге жіберу туралы өтінішке қол қойылғаннан кейін, жеке куәлік деректері, жұмыс өтілі және әскери қызмет өтілі туралы ақпарат автоматты түрде ақпараттық жүйеге біріктіріледі.
18. Құжаттарды тапсыру кезінде кандидат жақын туыстары туралы қажетті деректерді (Т.А.Ә., ЖСН, туыстық дәрежесі) ақпараттық жүйеге енгізу және дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісімін растау қажет.

19. Под близкими родственниками понимаются лица, указанные в подпункте 13) пункта 1 статьи 1 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
20. Документы посредством информационной системы поступают в службу по работе с личным составом подразделения, опубликовавшего объявление.
21. Кандидату посредством информационной системы поступает направление для прохождения медицинского и психофизиологического освидетельствования в ВВК.
22. Прохождение медицинского и психофизиологического освидетельствования осуществляется в соответствии с порядком, установленным Правилами проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах, органах гражданской защиты и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 ноября 2020 года № 758 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21580).
23. Результаты освидетельствования вносятся ВВК в информационную систему и направляются в службу по работе с личным составом.
24. При отрицательных результатах медицинского и психофизиологического освидетельствования, кандидату посредством информационной системы направляется письменный мотивированный отказ. В ином случае кандидату поступает направление для прохождения полиграфологического исследования.
25. После получения положительных результатов медицинского и психофизиологического освидетельствования сотрудниками служб по работе с личным составом на кандидатов формируются бумажные личные дела.
26. В отношении кандидата, а также его близких родственников проводится проверка по учетам информационного сервиса Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
27. При формировании личных дел подготавливаются материалы для проведения специальной проверки и направляются в подразделения органов национальной безопасности.
28. В случае отрицательного результата обязательной специальной проверки, в организацию образования МВД направляется письмо о необходимости отчисления кандидата с первоначальной профессиональной подготовки.
29. Прохождение полиграфологического исследования осуществляется в соответствии с порядком, установленным Правилами прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2014 года № 683.
30. Результаты полиграфологического исследования кандидата вносятся полиграфологом территориального подразделения в информационную систему и направляются в службу по работе с личным составом, а кандидату в личный кабинет поступает уведомление о допуске к сдаче тестирования.

19. Жақын туыстары деп "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 1-бабы 1-тармағының 13) тармақшасында аталған адамдар түсініледі.
20. Құжаттар ақпараттық жүйе арқылы хабарландыруды жариялаған жеке құраммен жұмыс жөніндегі қызметтің бөлімшесіне түседі.
21. Кандидатқа ақпараттық жүйе арқылы ӘДК-да медициналық және психофизиологиялық куәландырудан өту үшін жолдама келіп түседі.
22. Медициналық және психофизиологиялық куәландырудан өту Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 қарашадағы № 758 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21580 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдары мен Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларымен белгіленген тәртіпте сәйкес жүзеге асырылады.
23. Куәландыру нәтижелері ӘДК-мен ақпараттық жүйеге енгізіледі және жеке құраммен жұмыс жөніндегі қызметтің бөлімшесіне жіберіледі.
24. Медициналық және психофизиологиялық куәландырудың теріс нәтижелері болған кезде кандидатқа ақпараттық жүйе арқылы жазбаша дәлелді бас тарту жіберіледі. Өзге жағдайда, кандидатқа полиграфологиялық зерттеуден өту үшін жолдама түседі.
25. Жеке құраммен жұмыс жөніндегі қызметтердің қызметкерлері медициналық және психофизиологиялық куәландырудың оң нәтижелерін алғаннан кейін кандидаттарға қағаз жүзінде жеке істер қалыптастырады.
26. Кандидатқа, сондай-ақ оның жақын туыстарына қатысты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің ақпараттық сервисін есепке алу бойынша тексеру жүргізіледі.
27. Жеке істерді қалыптастыру кезінде арнаулы тексеру жүргізу үшін материалдар дайындалады және ұлттық қауіпсіздік органдарының бөлімшелеріне жіберіледі.
28. Арнаулы тексерудің теріс нәтижесі болған жағдайда ІІМ білім беру ұйымына кандидатты алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару қажеттілігі туралы хат жіберіледі.
29. Полиграфологиялық зерттеуден өту Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 маусымдағы № 683 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде полиграфологиялық зерттеуден өту қағидаларымен белгіленген тәртіпте сәйкес жүзеге асырылады.
30. Кандидаттың полиграфологиялық зерттеу нәтижелері аумақтық бөлімшенің полиграфологымен ақпараттық жүйеге енгізіледі және жеке құраммен жұмыс жөніндегі қызмет бөлімшесіне жіберіледі, ал кандидатқа жеке кабинетке тестілеуді тапсыруға жіберу туралы хабарлама келіп түседі.

31. После поступления уведомления о допуске к сдаче тестирования кандидат в течении 5 (пяти) рабочих дней сдает тестирование, посредством информационной системы подтверждает готовность к сдаче тестирования. Тестирование длится пять минут и состоит из десяти вопросов.
Целью тестирования является определение уровня логического мышления кандидата, которое в дальнейшем будет учитываться на собеседовании.
Пороговые значения по тестированию не устанавливаются.
32. После окончания тестирования кандидаты на должности подразделений следствия или по противодействию киберпреступности, проходят этап написания эссе, а кандидаты на иные должности переходят к сдаче нормативов по физической подготовке.
33. В течение 5 (пяти) рабочих дней до прохождения эссе сотрудники службы по работе с личным составом формируют и размещают в информационной системе график с указанием дат и времени написания эссе кандидатами.
34. Кандидат согласно сформированному графику выбирает дату и время для написания эссе и за пять минут до начала данного этапа подключается к информационной системе.
35. Кандидат пишет эссе по тематике согласно отраслевому направлению, выбранному в случайном порядке, объемом не менее 250 и не более 400 слов.
Продолжительность этапа составляет 90 минут.
36. Результаты написания эссе проверяются с применением искусственного интеллекта и выставляется итоговая оценка.
37. Кандидаты, набравшие 20 и более баллов, допускаются к следующему этапу, по критериям оценки согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Кандидаты, набравшие меньше 20 баллов вправе обжаловать и повторно написать эссе.
38. При сдаче нормативов по физической подготовке кандидаты делятся на:
категории "А", "Б" и "С" кандидатов на службу в ОВД по физической подготовке согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
медико-возрастные группы кандидатов на службу в ОВД согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
39. Уровень физической подготовки кандидатов категорий "А" и "Б" определяется путем сдачи ими следующих нормативов:
1) мужчины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров, либо челночный бег (10 метров по 10 раз);
на выбор – подтягивание на перекладине, либо поднятие туловища в упоре на брусьях;
на выбор – бег на дистанцию 1000 метров, либо комплекс силовых упражнений (отжимание в упоре лежа, переход с упора лежа в положение полного приседа, выпрыгивание из положения полного приседа, поднятие туловища из положения лежа на спине).
2) женщины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров, либо челночный бег (10 метров по 10 раз);
на выбор – поднятие туловища из положения лежа на спине, либо отжимание в упоре лежа;
на выбор – бег на дистанцию 1000 метров, либо выпрыгивание из положения упора лежа.

31. Полиграфиялық зерттеуден өткеннен кейін кандидат бес (5) жұмыс күні ішінде тест тапсырады және ақпараттық жүйе арқылы тестілеуге дайындығын растайды. Тестілеу бес минутқа созылады және он сұрақтан тұрады.
Тестілеудің мақсаты кандидаттың логикалық ойлау деңгейін анықтау болып табылады, ол болашақта әңгімелесуде ескерілетін болады.
Тестілеу бойынша шекті мәндер белгіленбейді.
32. Тестілеу аяқталғаннан кейін тергеу немесе киберқылмысқа қарсы іс-қимыл бөлімшелерінің лауазымдары бойынша өтінім берген кандидаттар эссе жазу кезеңінен өтеді, ал өзге лауазымдарға кандидаттар дене шынықтыру даярлығы жөніндегі нормативтерді тапсыруға көшеді.
33. Эссе тапсырғанға дейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде жеке құраммен жұмыс жөніндегі қызметтің қызметкерлері ақпараттық жүйеде кандидаттардың эссе жазу күні мен уақыты көрсетілген кестені қалыптастырады және орналастырады.
34. Кандидат қалыптасқан кестеге сәйкес эссе жазу күні мен уақытын таңдайды және осы кезең басталғанға дейін бес минут бұрын ақпараттық жүйеге қосылады.
35. Кандидат кездейсоқ тәртіпте таңдаған салалық бағытқа сәйкес көлемі кемінде 250 және 400 сөзден аспайтын тақырып бойынша эссе жазады.
Кезеңнің ұзақтығы 90 минут.
36. Эссе жазу нәтижелері жасанды интеллект арқылы тексеріледі және қорытынды баға қойылады.
37. 20 және одан көп балл жинаған кандидаттар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес бағалау критерийлері бойынша келесі кезеңге жіберіледі.
20 балдан төмен жинаған кандидаттар шағымдануға және қайта эссе жазуға құқығы бар.
38. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру кезінде кандидаттар:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес дене шынықтыру даярлығы бойынша ІІО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың "А", "Б" және "С" санаттарына;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың медициналық-жас топтарына бөлінеді.
39. "А" және "Б" санатындағы кандидаттардың дене шынықтыру даярлығының деңгейі олардың мына нормативтерді тапсыруы арқылы айқындалады:
1) ерлер:
таңдауға – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру (10 метр 10 рет);
таңдауға – аспаға тартылу не сырыққа таянып тұрып денені көтеру;
таңдауға – 1000 метр қашықтыққа жүгіру не күш жаттығуларының кешені (жатып тіреніп кеудені жерден көтеру, жатып тірену қалпынан толық отыру қалпына ауысу, арқаға жатып денені көтеру).
2) әйелдер:
таңдауға – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру (10 метр 10 рет);
таңдауға – арқаға жатып денені көтеру не жатып тіреніп кеудені жерден көтеру;
таңдауға – 1000 метр қашықтыққа жүгіру не жатып тірену қалпынан секіру.

40. В зависимости от погодных условий либо особенностей учебно-материальной базы, по решению уполномоченного руководителя ОВД либо лица, его замещающего, допускается замена нормативов:
по бегу на дистанцию 100 метров на челночный бег;
по бегу на дистанцию 1000 метров на комплекс силовых упражнений для мужчин, выпрыгивание из положения в упоре лежа для женщин.
41. Выполнение нормативов кандидатами категорий "А" и "Б" оценивается в соответствии с балловой системой оценки нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категорий "А" и "Б" согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
42. Уровень физической подготовки кандидатов категории "С" определяется путем сдачи ими следующих нормативов:
1) мужчины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров, либо челночный бег;
бег на дистанцию 800 метров;
комплекс силовых упражнений (подтягивание на перекладине, прыжки вверх со сменой положения ног, отжимание в упоре лежа, поднятие туловища из положения лежа на спине, переход с упора лежа в положение приседа).
2) женщины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров или челночный бег;
бег на дистанцию 800 метров;
комплекс силовых упражнений (поднятие туловища из положения лежа на спине, переход с упора лежа в положение приседа).
43. Выполнение нормативов кандидатами категории "С" оценивается в соответствии с балловой системой оценки нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категории "С" согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
44. Индивидуальные оценки кандидатов категорий "А", "Б" и "С" по физической подготовке определяются с учетом набранных баллов при выполнении нормативов по таблице оценки уровня физической подготовки кандидатов на службу в ОВД согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
В случае получения "0" баллов кандидатами категорий "А" и "Б", а также менее 50 баллов кандидатами категории "С" по одному из нормативов, выставляется оценка "неудовлетворительно" по физической подготовке.
45. Ход сдачи нормативов по физической подготовке фиксируется с помощью технических средств видеозаписи.
46. Результаты сдачи нормативов по физической подготовке кандидатами вносятся:
по категориям "А" и "Б" в ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категорий "А" и "Б" согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
по категории "С" в ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категории "С" согласно приложению 8 к настоящим Правилам.

40. Ауа-райы жағдайына не оқу-материалдық базаның ерекшеліктеріне байланысты ІІО-ның уәкілетті басшысының не оны алмастыратын адамның шешімі бойынша нормативтерді:
100 метр қашықтыққа жүгіру сырғымалы жүгіруге;
1000 метр қашықтыққа жүгіру ерлер үшін күш жаттығулары кешеніне, әйелдер үшін жатып тірену қалпынан секіруге ауыстыруға рұқсат беріледі.
41. "А" және "Б" санаты бойынша кандидаттардың нормативтерді орындауы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын "А" және "Б" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді бағалаудың балдық жүйесіне сәйкес бағаланады.
42. "С" санаты кандидаттарының дене шынықтыру даярлығының деңгейі олардың мына нормативтерді тапсыруы арқылы айқындалады:
1) ерлер:
таңдауға – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру;
800 метр қашықтыққа жүгіру;
күш жаттығулары кешені (аспаға тартылу, аяқтардың қалпын ауыстырып отырып жоғары қарай секіру, жатып тіреніп кеудені жерден көтеру, арқаға жатып денені көтеру, жатып тірену қалпынан отыру қалпына ауысу).
2) әйелдер:
таңдауға – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру;
800 метр қашықтыққа жүгіру;
күш жаттығулары кешені (арқаға жатып денені көтеру, жатып тірену қалпынан отыру қалпына ауысу).
43. "С" санаты бойынша кандидаттардың нормативтерді орындауы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын "С" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді бағалаудың балдық жүйесіне сәйкес бағаланады.
44. "А", "Б" және "С" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша жеке бағалары осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы деңгейін бағалау кестесі бойынша нормативтерді орындаған жағдайда жинаған балдарды ескере отырып айқындалады.
"А" және "Б" санаты бойынша кандидаттар "0" балл, сондай-ақ "С" санаты бойынша кандидаттар нормативтердің біреуінен 50 балдан кем алған жағдайда дене шынықтыру даярлығы бойынша "қанағаттанарлықсыз" бағасы қойылады.
45. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру барысы техникалық бейнежазу құралдарының көмегімен тіркеледі.
46. Кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсырудың нәтижелері:
"А" және "Б" санаты бойынша осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын "А" және "Б" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомосіне;
"С" санаты бойынша осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын "С" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомосіне енгізіледі.

47. Для обеспечения прозрачности и объективности приема нормативов по физической подготовке могут приглашаться наблюдатели.
В качестве наблюдателей на собеседовании могут присутствовать депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов, представители других государственных органов, общественных объединений (неправительственных организаций), коммерческих организаций и политических партий.
Для присутствия в качестве наблюдателя лицо регистрируется в службе по работе с личным составом не позднее одного рабочего дня до начала приема нормативов по физической подготовке. Для регистрации лицо предоставляет в службу по работе с личным составом копию документа, удостоверяющего личность либо его электронную форму и копии документов, подтверждающих принадлежность к организациям.
Не допускается совершение наблюдателями действий, препятствующих сотрудникам приему нормативов, разглашение ими сведений, касающихся персональных данных кандидатов, использование ими технических средств записи.
48. Итоги сдачи кандидатами нормативов по физической подготовке заносятся в информационную систему и направляются на заседание приемной комиссии.
49. Отбор и направление кандидатов на первоначальную профессиональную подготовку возлагается на приемную комиссию.
Приемная комиссия создается приказом Министра или начальника территориального подразделения. Приемная комиссия состоит не менее чем из пяти человек, председателем приемной комиссии назначается заместитель, курирующий работу с личным составом.
50. В состав приемной комиссии включаются представители служб собственной безопасности, инспекции по личному составу, совета ветеранов, консультативно-совещательных органов при территориальных ОВД.
Секретарь комиссии не имеет право голоса.
51. В течение 5 (пяти) рабочих дней до проведения собеседования службы по работе с личным составом формируют и размещают в информационной системе график с указанием дат и времени проведения собеседования.
52. Кандидат согласно сформированному графику выбирает дату и время прохождения собеседования в информационной системе и за пять минут до начала данного этапа подключается к информационной системе.
53. На заседании приемной комиссии оцениваются результаты тестирования кандидата, написания эссе, сдачи зачетов по физической подготовке, выясняются мотивы поступления на службу в ОВД. Обращается внимание кандидата на существующие ограничения по службе, характер будущей деятельности, возможное привлечение его к службе в неурочное время, выходные и праздничные дни, а также на льготы и преимущества при прохождении службы в ОВД.

47. Дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді қабылдаудың ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін байқаушылар шақырылуы мүмкін.
Әңгімелесуге байқаушылар ретінде Қазақстан Республикасы Парламентінің және мәслихаттардың депутаттары, басқа мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің (үкіметтік емес ұйымдардың), коммерциялық ұйымдардың және саяси партиялардың өкілдері қатыса алады. Байқаушы ретінде қатысу үшін адам дене шынықтыру даярлығы жөніндегі нормативтерді қабылдау басталғанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей жеке құраммен жұмыс жөніндегі қызметте тіркеледі. Тіркелу үшін тұлға жеке құраммен жұмыс жөніндегі қызметке жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін не оның электрондық нысанын және ұйымдарға тиесілігін растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Байқаушылардың қызметкерлерге нормативтерді қабылдауға кедергі келтіретін әрекеттер жасауына, кандидаттардың дербес деректеріне қатысты мәліметтерді жария етуіне, олардың техникалық жазу құралдарын пайдалануына жол берілмейді.
48. Кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы жөніндегі нормативтерді тапсыру қорытындылары ақпараттық жүйеге енгізіледі және қабылдау комиссиясының отырысына жіберіледі.
49. Алғашқы кәсіптік даярлыққа кандидаттарды іріктеу және жіберу қабылдау комиссиясына жүктеледі.
Қабылдау комиссиясы Министрдің немесе аумақтық бөлімше бастығының бұйрығымен құрылады. Қабылдау комиссиясы кемінде бес адамнан тұрады, қабылдау комиссиясының төрағасы болып жеке құраммен жұмысқа жетекшілік ететін орынбасары тағайындалады.
50. Қабылдау комиссиясының құрамына жеке қауіпсіздік қызметтерінің, жеке құрам бойынша инспекцияның, ардагерлер Кеңесінің, аумақтық ІІО жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың өкілдері кіреді.
Комиссия хатшысының дауыс беру құқығы жоқ.
51. Әңгімелесу басталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде жеке құраммен жұмыс жөніндегі қызметтері әңгімелесу өткізілетін күндері мен уақытын көрсете отырып, ақпараттық жүйеде кесте қалыптастырады және орналастырады.
52. Кандидат қалыптастырылған кестеге сәйкес ақпараттық жүйеде әңгімелесуден өту күні мен уақытын таңдайды және осы кезең басталғанға дейін бес минут бұрын ақпараттық жүйеге қосылады.
53. Қабылдау комиссиясының отырысында кандидатты тестілеу, эссе жазу, дене шынықтыру дайындығы бойынша сынақтарды тапсыру нәтижелері бағаланады, ІІО қызметіне түсу себептері анықталады. Кандидаттың назары қызметтегі қолданыстағы шектеулерге, болашақ қызметтің сипатына, оны тақ уақытта, демалыс және мереке күндері қызметке тартуға, сондай-ақ ІІО-да қызмет өткеру кезінде жеңілдіктер мен артықшылықтарға аударылады.

54. Комиссия принимает одно из следующих решений:
1) "рекомендовать к прохождению первоначальной профессиональной подготовки";
2) "отказать в прохождении первоначальной профессиональной подготовки".
55. Решение комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов из числа присутствовавших на заседании членов комиссии.
56. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии.
57. Решение оформляется в информационной системе в автоматическом режиме в виде протокола и подписывается посредством электронной цифровой подписи председателем, членами и секретарем комиссии.
58. Заседание комиссии считается правомочным, если присутствует не менее двух третей ее состава.
59. С кандидатами, прошедшими отбор, в течении трех рабочих дней со дня подписания протокола заключается трудовой договор. После подписания трудового договора издается приказ о назначении кандидата стажером и направлении его на первоначальную профессиональную подготовку.
60. Копия приказа направляется в организацию образования МВД.
61. Организации образования МВД с направленными на обучение стажерами заключают контракт по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
62. Стажерам, направленным на обучение, в соответствии с трудовым договором за время прохождения стажировки выплачивается стипендия.
63. Обучение на первоначальной профессиональной подготовке засчитывается в период прохождения стажировки.
Глава 3. Условия прохождения первоначальной профессиональной подготовки
64. Курсанту первоначальной профессиональной подготовки (далее – курсанты) необходимо при себе иметь:
1) удостоверение личности;
2) форму камуфляжной расцветки по сезону: летняя – кепи, куртка, брюки, футболка камуфляжной расцветки и ботинки с высоким берцем черного цвета; зимняя – куртка, брюки или комбинезон утепленные камуфляжной расцветки, а также шапка вязаная шерстяная и ботинки с высоким берцем утепленные черного цвета;
3) спортивную форму и обувь;
4) предметы личной гигиены;
5) письменные принадлежности.
65. Курсанты обеспечиваются питанием и проживанием за счет бюджетных средств.
66. Срок обучения на первоначальной профессиональной подготовке по всем направлениям подготовки сотрудников составляет – 9 недель.
67. Для лиц, проходивших службу на должностях административных государственных и гражданских служащих в ОВД, и должностей, которые переводятся в категорию аттестованного состава, срок обучения по всем направлениям подготовки составляет 5 недель и осуществляется с применением дистанционных образовательных технологий.

54. Комиссия келесі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) "алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуге ұсынылсын";
2) "алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуден бас тарту".
55. Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған Комиссия отырысына қатысқан мүшелер арасынан көпшілік дауыс берілсе, қабылданды деп есептеледі.
56. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
57. Шешім ақпараттық жүйеде хаттама түрінде автоматты режимде ресімделеді және оған комиссия төрағасы, мүшелері және хатшысы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
58. Комиссия отырысы, егер оның құрамының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі.
59. Хаттамаға қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде іріктеуден өткен кандидаттармен еңбек шарты жасалады. Еңбек шартына қол қойылғаннан кейін кандидатты тағылымдамадан өтуші етіп тағайындау және оны алғашқы кәсіптік даярлыққа жіберу туралы бұйрық шығарылады.
60. Бұйрықтың көшірмесі ІІМ білім беру ұйымына жіберіледі.
61. ІІМ білім беру ұйымдары оқуға жіберілген тағылымдамадан өтушілермен осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келісімшарт жасасады.
62. Оқуға жіберілген тағылымдамадан өтушілерге еңбек шартына сәйкес тағылымдамадан өту уақытында еңбек шартына сәйкес стипендия төленеді.
63. Алғашқы кәсіптік даярлықта оқыту тағылымдамадан өту кезеңіне есептеледі.
4-тарау. Алғашқы кәсіптік даярлықтан өту шарттары
64. Алғашқы кәсіптік даярлықтың курсантында (бұдан әрі – курсанттар) өзімен бірге:
1) жеке куәлігі;
2) маусымдық камуфляж түсті форма: жазғы – қалпақ, күрте, шалбар, камуфляж түсті футболка және қара түсті ұзын қонышты бәтеңке; қысқы – камуфляж түсті астары жылы күртеше, шалбар немесе комбинезон, сондай-ақ жүннен тоқылған бөрік және қара түсті ұзын қонышты жылы бәтеңке;
3) спорттық форма және аяқ-киім;
4) жеке гигиена заттары;
5) жазу құралдары болуы қажет.
65. Курсанттар бюджет қаражаты есебінен тамақтанумен және тұрумен қамтамасыз етіледі.
66. Қызметкерлерді даярлаудың барлық бағыттары бойынша алғашқы кәсіптік даярлықта оқыту мерзімі - 9 аптаны құрайды.
67. ІІО-да мемлекеттік әкімшілік және азаматтық қызметшілер лауазымдарында қызмет өткерген адамдар және аттестатталған құрам санатына ауыстырылатын лауазымдар үшін даярлықтың барлық бағыттары бойынша оқу мерзімі 5 аптаны құрайды және қашықтықтан білім беру технологияларын қолдана отырып жүзеге асырылады.

68. Первоначальная профессиональная подготовка проводится в соответствии с типовыми учебными планами, разработанными МВД, и учебными программами, утвержденными начальником организации образования МВД.
Организация образования МВД самостоятельно определяет форму, порядок проведения текущего и итогового контроля знаний, которые устанавливаются решением коллегиального органа управления организации образования.
Один академический час применительно ко всем видам учебных занятий составляет не менее 40 минут.
69. Знания курсантов по всем видам учебных занятий оцениваются по бально-рейтинговой буквенной системе оценки учебных достижений согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
70. Итоговые контроли проводятся преподавателями, имеющими квалификацию, соответствующую данной дисциплине, по окончании изучения разделов учебной программы в соответствии с графиком, утвержденным заместителем начальника организации образования МВД, курирующим учебную работу.
Комплексный экзамен проводится экзаменационной комиссией, состав которой утверждается приказом начальника организации образования МВД. Состав экзаменационных комиссий формируется из числа сотрудников территориальных ОВД (по соответствующим категориям обучения), профессорско-преподавательского состава организации образования, представителей подразделений собственной безопасности и Совета ветеранов ОВД.
71. Курсант, получивший оценку "неудовлетворительно" по итоговым контролям допускается к пересдаче. Пересдача проводится один раз.
Курсанты, получившие повторно оценку "неудовлетворительно" по итогам пересдачи подлежат отчислению за невыполнение требований учебной программы.
72. Курсантам, успешно сдавшим выпускные экзамены, выдается сертификат с приложением об окончании первоначальной профессиональной подготовки согласно приложению 11 к настоящим Правилам, который посредством информационной системы направляется в службу по работе с личным составом МВД или территориального подразделения и приобщается к личному делу.
73. Срок прохождения первоначальной профессиональной подготовки засчитывается в стаж службы в ОВД (выслугу лет).
74. МВД или территориальное подразделение, по направлению которого курсантом пройдена первоначальная профессиональная подготовка:
1) зачисляет в кадры лиц, завершивших первоначальную профессиональную подготовку;
2) расторгают со стажером трудовой договор в соответствии с трудовым законодательством и выплачивают компенсацию за неиспользованный трудовой отпуск.
Назначение на должность производится в течение месяца со дня зачисления в кадры.
Глава 4. Основания отчисления с первоначальной профессиональной подготовки

68. Алғашқы кәсіптік даярлық ІІМ әзірлеген үлгілік оқу жоспарларына және ІІМ білім беру ұйымының бастығы бекіткен оқу бағдарламаларына сәйкес жүргізіледі.
ІІМ білім беру ұйымы білімге ағымдық және қорытынды бақылау жүргізудің нысанын, тәртібін өздігінше анықтайды және ол білім беру ұйымының алқалы басқару органының шешімімен белгіленеді.
Оқу сабақтарының барлық түрлеріне қатысты бір академиялық сағат кемінде 40 минутты құрайды.
69. Курсанттардың оқу сабақтарының барлық түрлері бойынша білімі осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес оқу жетістіктерін бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша бағаланады.
70. Қорытынды бақылауды осы пәнге сәйкес біліктілігі бар оқытушылар, оқу бағдарламасының бөлімдерін оқу аяқталғаннан кейін оқу жұмысына жетекшілік ететін ІІМ білім беру ұйымы бастығының орынбасары бекіткен кестеге сәйкес жүргізеді.
Кешенді емтиханды құрамы ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен бекітілетін емтихан комиссиясы жүргізеді. Емтихан комиссияларының құрамы аумақтық ІІО қызметкерлерінен (оқытудың тиісті санаттары бойынша), білім беру ұйымының профессорлық-оқытушылық құрамынан, өзіндік қауіпсіздік бөліністері мен ІІО ардагерлер кеңесінің өкілдерінен құрылады.
71. Қорытынды бақылаулар бойынша "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған курсант қайта тапсыруға жіберіледі. Қайта тапсыру бір рет қана өткізіледі.
Қайта тапсыру қорытындысы бойынша "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған курсанттар оқу бағдарламасының талаптарын орындамағаны үшін оқудан шығарылады.
72. Бітіру емтихандарын табысты тапсырған курсанттарға осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтағаны туралы қосымшасы бар сертификат беріледі, ол ақпараттық жүйе арқылы ІІМ немесе аумақтық бөлімшенің жеке құрамымен жұмыс жөніндегі қызметке жіберіледі және жеке іске қоса тігіледі.
73. Алғашқы кәсіптік даярлықтан өту мерзімі Қазақстан Республикасы ІІО-дағы қызмет өтіліне (еңбек өткерген жылдарына) есептеледі.
74. Курсанттарды алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуге жіберген ІІМ немесе аумақтық бөлімше:
1) алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтаған адамдарды кадр құрамына қабылдайды;
2) еңбек заңнамасына сәйкес тағылымдамадан өтушімен еңбек шартын бұзып, оған пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін өтемақы төлейді.
Лауазымға тағайындау кадрға қабылданған күннен бастап бір ай ішінде жүргізіледі.
5-тарау. Алғашқы кәсіптік даярлықтан шығарудың негіздері

75. Курсанты отчисляются с первоначальной профессиональной подготовки по следующим основаниям:
1) за неуспеваемость, выразившуюся в не сдаче итоговых контролей или за невыполнение учебной программы;
2) за нарушение дисциплины, предусмотренные Уставом организации образования МВД и Правилами внутреннего распорядка организации образования МВД;
3) по собственному желанию;
4) отрицательный результат специальной проверки органов национальной безопасности.
Копия приказа начальника организации образования МВД об отчислении курсанта с первоначальной профессиональной подготовки в течение двух рабочих дней направляется в МВД или территориальное подразделение, по направлению которого прибыл курсант.
Служба по работе с личным составом расторгает трудовой договор с курсантом и выплачивается компенсация за неиспользованный трудовой отпуск.
76. Отчисление курсанта по подпунктам 1) и 2) пункта 75 настоящих Правил осуществляется на основании заключения служебного расследования, в течении месячного срока со дня обнаружения проступка.
77. В случае отказа лица, завершившего первоначальную профессиональную подготовку, от дальнейшего прохождения службы в правоохранительном органе либо отчисления из организации образования правоохранительных органов в связи с неуспеваемостью и (или) нарушением дисциплины, а также по собственному желанию оно обязано возместить государству бюджетные средства, затраченные на подготовку, выплату стипендии, питание и проживание в период его подготовки, в соответствии с пунктом 7 статьи 11 Закона.
Приложение 1
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условиям ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основаниям их отчисления
от первоначальной
профессиональной подготовки форма
Өмірбаянды кандидат өз қолымен, еркін түрде, түзетулерсіз, төмендегі мәліметтерді міндетті түрде көрсете отырып жазады:
Автобиография пишется кандидатом собственноручно, в произвольной форме, без помарок и исправлений, с обязательным указанием следующих сведений:
- тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған күні мен жері, ұлты, ана тілі, тағы қандай тілдерді біледі;
- фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и место рождения, национальность, родной язык, какими языками еще владеет;
- қашан, қайда, қандай оқу орындарында оқыды, білімі бойынша мамандығы;
- когда, где, в каких учебных заведениях учился, специальность по образованию;
- кім болып, қашан және қайда жұмыс істеді, кәсіпорынның, мекеменің немесе ұйымның толық атауы мен мекен жайы, бір жұмыстан басқа жұмысқа ауысу себебі көрсетілсін, тәртіптік, материалдық немесе қоғамдық ықпал ету шаралары қолданылды ма (қашан, кім қолданды, не үшін, ықпал ету шарасы);
- кем, когда и где работал с указанием полного наименования и адреса предприятия, учреждения или организации, причины перехода с одной работы на другую, применялись ли меры дисциплинарного, материального или общественного воздействия (когда, кем, за что, мера воздействия);
- әскери міндеттілікке қатысы, мерзімді әскери қызметке қашан және қандай қорғаныс жөніндегі істер басқармасы (бөлімі) шақырды (егер шақырылмаса, себебі көрсетілсін), қандай әскери бөлімдерде (нөмірлері көрсетілсін) және кім болып қызмет атқарды, Қарулы Күштерден запасқа қашан және қандай лауазымнан босатылған, әскери атағы;
- отношение к воинской обязанности, когда и каким управлением (отделом) по делам обороны призван на действительную военную службу (если не призвался, указать причину), в каких воинских частях (указать номера) и в качестве кого проходил службу, когда и с какой должности уволен в запас Вооруженных Сил, воинское звание;
- отбасы жағдайы, қашан некеге тұрды, әйелінің (ерінің) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған күні мен жері, ұлты, жұмыс орны мен лауазымы, тұрғылықты жері (сондай-ақ кандидат мен оның әйелінің (ерінің) жақын туысқандары; әкесі, шешесі, аға-інілері, апа-қарындастары (сіңлілері) мен балалары, сондай-ақ бұрынғы әйелдері (ерлері) және олардың жақын туысқандары, ажырасу себептері көрсетіле отырып, некені бұзу туралы куәліктерінің нөмірлері, оларды қандай орган қашан бергені туралы мәліметтер; егер кандидат, оның әйелі (ері) немесе жақын туысқандары тегін, атын, әкесінің атын өзгерткен болса, олардың бұрынғы бағыттық деректері көрсетіледі, туысқандарынан кім ішкі істер органдарында немесе ішкі әскерлерде қызмет етеді (туысқандық дәрежесі, тегі, аты, әкесінің аты, қайда, лауазымы, арнайы немесе әскери атағы);
- семейное положение, когда вступил в брак, фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и место рождения, национальность; место работы и должность, место жительства жены (мужа); такие же сведения на близких родственников кандидата и его жены (мужа); отца, мать, братьев, сестер и детей, а также на бывших жен (мужей) и их близких родственников с указанием причин развода, номера свидетельств о расторжении брака, когда и каким органом оно выдано; если кандидат, его жена (муж) или их близкие родственники изменяли фамилию, имя, отчество, то указывается и их прежние установочные данные; служит ли то из родственников в органах внутренних дел или во внутренних войсках (степень родства, фамилия, имя, отчество, где должность, специальное или воинское звание);
- кандидат, оның әйелі (ері) немесе жақын туысқандарынан біреу шетел азаматтылығында тұрды ма (кім, туысқандық дәрежесі), олардың ішінде кім шетелдерде болды (қашан, қайда, қандай мақсатпен) немесе тұрақты тұруға шетелге шығу үшін өтініш білдірді (қашан, қандай себеппен), шетелдерде тұратын қазақстандық азаматтардың ішінде туысқандары бар ма (тегі, аты, әкесінің аты, туысқандық дәрежесі, немен айналысады, қайда тұрады), олармен байланыс немен көрінеді;
- состоял ли кандидат, его жена (муж) или кто-нибудь из их родственников в иностранном гражданстве (кто, степень родства), кто из них был за границей (когда, где, с какой целью) или ходатайствовал о выезде за границу на постоянное место жительства (когда, по какой причине), имеются ли родственники, проживающие за границей (фамилия, имя, отчество, степень родства, род занятий, где проживают), в чем выражается связь с ними;
- кандидат, оның әйелі (ері) немесе олардың жақын туысқандарынан біреу қылмыстық не әкімшілік жауапкершілікке тартылған ба (қашан, не үшін, жазалау шарасы), осы адамдардың құқық қорғау органдары қызметіне қатысы;
- привлекался ли кандидат, его жена (муж) или кто-либо из их близких родственников к уголовной или административной ответственности (когда, за что, мера наказания);
- соңғы жұмыс орны мен лауазымы, тұрғылықты мекен-жайы, егер бір жерден екінші жерге көшуге тура келсе, бұрынғы мекен-жайларын көрсетеді.
- место последней работы и должность, место жительства, если приходилось переезжать с одного места жительства на другое, то указываются прежние места жительства.
ӨМІРБАЯН
АВТОБИОГРАФИЯ
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
Приложение 2
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условиям ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основаниям их отчисления
от первоначальной
профессиональной подготовки форма
Критерии оценки эссе
Критерии оценивания
Максимальные баллы
1.
Понимание темы и соответствие содержания работы поставленной задачи
10
1.
Структура (логичность, системность, последовательность изложения мыслей)
10
2.
Качество аналитической работы (критическое мышление, аргументация, умозаключения и выводы)
10
3.
Качество письма (академический стиль, грамотность)
10
4.
Соответствие принципам правоохранительной службы, понимание проводимой государственной политики
10
5.
Итого:
50
Приложение 3
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условиям ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основаниям их отчисления
от первоначальной
профессиональной подготовки
форма
Категории "А", "Б" и "С" кандидатов на службу в органы внутренних дел по физической подготовке
Сотрудники категории "А":

75. Курсанттар алғашқы кәсіптік даярлықтан төмендегідей негіздер бойынша шығарылады:
1) қорытынды бақылауды тапсыра алмаудан немесе оқу бағдарламасын орындамаудан байқалған үлгермеушілігі үшін;
2) ІІМ білім беру ұйымының жарғысында және ІІМ білім беру ұйымының ішкі тәртібі қағидаларында көзделген тәртіпті бұзғаны үшін;
3) өз қалауы бойынша;
4) ұлттық қауіпсіздік органдары арнайы тексеруінің теріс нәтижесі.
ІІМ білім беру ұйымы бастығының курсантты алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару туралы бұйрығының көшірмесі екі жұмыс күні ішінде ІІМ-ге немесе бағыты бойынша курсант келген аумақтық бөлімшеге жіберіледі.
Жеке құраммен жұмыс жөніндегі қызмет курсантпен еңбек шартын бұзады және пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін өтемақы төлейді.
76. Осы Қағидалардың 75-тармақтың 1) және 2) тармақшалары бойынша курсантты шығару теріс қылық анықталған күннен бастап бір ай мерзім ішінде қызметтік тексеру қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
77. Алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтаған адам құқық қорғау органында одан әрі қызмет өткеруден бас тартқан не үлгермеуіне және (немесе) тәртіп бұзуына байланысты, сондай-ақ өз еркімен құқық қорғау органдарының білім беру ұйымынан шығарылған жағдайда, ол даярлыққа, өзін даярлау кезеңінде стипендия төлеуге, тамағы мен тұру орнына жұмсалған бюджет қаражатын Заңның 11-бабының 7-тармағына сәйкес мемлекетке өтеуге міндетті.
Ішкі істер органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан шығару
негіздеріне
1-қосымша нысан
Өмірбаянды кандидат өз қолымен, еркін түрде, түзетулерсіз, төмендегі мәліметтерді міндетті түрде көрсете отырып жазады:
Автобиография пишется кандидатом собственноручно, в произвольной форме, без помарок и исправлений, с обязательным указанием следующих сведений:
- тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған күні мен жері, ұлты, ана тілі, тағы қандай тілдерді біледі;
- фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и место рождения, национальность, родной язык, какими языками еще владеет;
- қашан, қайда, қандай оқу орындарында оқыды, білімі бойынша мамандығы;
- когда, где, в каких учебных заведениях учился, специальность по образованию;
- кім болып, қашан және қайда жұмыс істеді, кәсіпорынның, мекеменің немесе ұйымның толық атауы мен мекен жайы, бір жұмыстан басқа жұмысқа ауысу себебі көрсетілсін, тәртіптік, материалдық немесе қоғамдық ықпал ету шаралары қолданылды ма (қашан, кім қолданды, не үшін, ықпал ету шарасы);
- кем, когда и где работал с указанием полного наименования и адреса предприятия, учреждения или организации, причины перехода с одной работы на другую, применялись ли меры дисциплинарного, материального или общественного воздействия (когда, кем, за что, мера воздействия);
- әскери міндеттілікке қатысы, мерзімді әскери қызметке қашан және қандай қорғаныс жөніндегі істер басқармасы (бөлімі) шақырды (егер шақырылмаса, себебі көрсетілсін), қандай әскери бөлімдерде (нөмірлері көрсетілсін) және кім болып қызмет атқарды, Қарулы Күштерден запасқа қашан және қандай лауазымнан босатылған, әскери атағы;
- отношение к воинской обязанности, когда и каким управлением (отделом) по делам обороны призван на действительную военную службу (если не призвался, указать причину), в каких воинских частях (указать номера) и в качестве кого проходил службу, когда и с какой должности уволен в запас Вооруженных Сил, воинское звание;
- отбасы жағдайы, қашан некеге тұрды, әйелінің (ерінің) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған күні мен жері, ұлты, жұмыс орны мен лауазымы, тұрғылықты жері (сондай-ақ кандидат мен оның әйелінің (ерінің) жақын туысқандары; әкесі, шешесі, аға-інілері, апа-қарындастары (сіңлілері) мен балалары, сондай-ақ бұрынғы әйелдері (ерлері) және олардың жақын туысқандары, ажырасу себептері көрсетіле отырып, некені бұзу туралы куәліктерінің нөмірлері, оларды қандай орган қашан бергені туралы мәліметтер; егер кандидат, оның әйелі (ері) немесе жақын туысқандары тегін, атын, әкесінің атын өзгерткен болса, олардың бұрынғы бағыттық деректері көрсетіледі, туысқандарынан кім ішкі істер органдарында немесе ішкі әскерлерде қызмет етеді (туысқандық дәрежесі, тегі, аты, әкесінің аты, қайда, лауазымы, арнайы немесе әскери атағы);
- семейное положение, когда вступил в брак, фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и место рождения, национальность; место работы и должность, место жительства жены (мужа); такие же сведения на близких родственников кандидата и его жены (мужа); отца, мать, братьев, сестер и детей, а также на бывших жен (мужей) и их близких родственников с указанием причин развода, номера свидетельств о расторжении брака, когда и каким органом оно выдано; если кандидат, его жена (муж) или их близкие родственники изменяли фамилию, имя, отчество, то указывается и их прежние установочные данные; служит ли то из родственников в органах внутренних дел или во внутренних войсках (степень родства, фамилия, имя, отчество, где должность, специальное или воинское звание);
- кандидат, оның әйелі (ері) немесе жақын туысқандарынан біреу шетел азаматтылығында тұрды ма (кім, туысқандық дәрежесі), олардың ішінде кім шетелдерде болды (қашан, қайда, қандай мақсатпен) немесе тұрақты тұруға шетелге шығу үшін өтініш білдірді (қашан, қандай себеппен), шетелдерде тұратын қазақстандық азаматтардың ішінде туысқандары бар ма (тегі, аты, әкесінің аты, туысқандық дәрежесі, немен айналысады, қайда тұрады), олармен байланыс немен көрінеді;
- состоял ли кандидат, его жена (муж) или кто-нибудь из их родственников в иностранном гражданстве (кто, степень родства), кто из них был за границей (когда, где, с какой целью) или ходатайствовал о выезде за границу на постоянное место жительства (когда, по какой причине), имеются ли родственники, проживающие за границей (фамилия, имя, отчество, степень родства, род занятий, где проживают), в чем выражается связь с ними;
- кандидат, оның әйелі (ері) немесе олардың жақын туысқандарынан біреу қылмыстық не әкімшілік жауапкершілікке тартылған ба (қашан, не үшін, жазалау шарасы), осы адамдардың құқық қорғау органдары қызметіне қатысы;
- привлекался ли кандидат, его жена (муж) или кто-либо из их близких родственников к уголовной или административной ответственности (когда, за что, мера наказания);
- соңғы жұмыс орны мен лауазымы, тұрғылықты мекен-жайы, егер бір жерден екінші жерге көшуге тура келсе, бұрынғы мекен-жайларын көрсетеді.
- место последней работы и должность, место жительства, если приходилось переезжать с одного места жительства на другое, то указываются прежние места жительства.
ӨМІРБАЯН
АВТОБИОГРАФИЯ
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
Ішкі істер органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан шығару
негіздеріне
2-қосымша нысан
Эссені бағалау критерийлері
Бағалау критерийлері
Максималды ұпайлар
1.
Тақырыпты түсіну және тапсырманың жұмыс мазмұнына сәйкестігі
10
1.
Құрылым (логика, жүйелілік, ойды ұсыну реттілігі)
10
2.
Аналитикалық жұмыстың сапасы (сыни тұрғыдан ойлау, дәлелдеу, тұжырымдар мен қорытындылар)
10
3.
Жазу сапасы (академиялық стиль, сауаттылық)
10
4.
Құқық қорғау қызметінің қағидаттарына сәйкестігі, жүргізіліп жатқан мемлекеттік саясатты түсіну
10
5.
Барлығы:
50
Ішкі істер органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан шығару
негіздеріне
3-қосымша нысан
Кандидаттардың ішкі істер органдарына қызметке тұруға дене шынықтыру даярлығы бойынша "А", "Б" және "С" санаттары
"А" санаты бойынша қызметкерлер:

1) должности подразделений криминальной полиции, по противодействию наркопреступности, по противодействию экстремизму;
2) должности седьмых подразделений и подразделений "Р", в функции которых входит проведение оперативно-розыскных мероприятий и негласных следственных действий;
3) должности дежурных частей штабных подразделений, самостоятельных дежурных частей;
4) должности подразделений собственной безопасности;
5) должности подразделений административной полиции;
6) должности кинологической службы;
7) должности подразделений миграционной службы;
8) должности специализированных охранных подразделений органов внутренних дел (далее – ОВД);
9) должности подразделений охраны административных зданий ОВД;
10) должности подразделений пожаротушения и аварийно-спасательных работ органов гражданской защиты (далее – ОГЗ);
11) должности оперативной работы в специальных учреждениях, режима и охраны (в том числе исправительные учреждения, следственные изоляторы) специальных учреждений, а также воспитательной работы среди осужденных уголовно-исполнительной системы (далее – УИС);
12) должности подразделений специальной и мобилизационной подготовки;
13) должности кадровых подразделений, ответственных за организацию профессиональной подготовки.
Сотрудники категории "Б":
1) должности подразделений следствия, дознания, оперативно-криминалистических служб;
2) должности штабных (кроме дежурных частей), кадровых подразделений (кроме подразделений, ответственных за организацию профессиональной подготовки), а также подразделений информатизации и связи;
3) должности подразделений финансового и тылового обеспечения (в том числе автотранспортного обеспечения);
4) должности вторых специальных подразделений и служб по защите государственных секретов;
5) должности подразделений гражданской обороны, снижения рисков бедствий и контроля в области гражданской защиты, организации пожаротушения и проведения аварийно-спасательных работ ОГЗ;
6) должности центров управления в кризисных ситуациях ОГЗ;
7) должности подразделений медицинского обеспечения в специальных учреждениях, специального учета, организации труда осужденных, а также службы пробации УИС;
8) постоянный состав организаций образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
9) должности государственной фельдъегерской службы.
Кандидаты на службу в ОВД категории "С":
Должности подразделений специального назначения и специальных отрядов быстрого реагирования, не вошедших в категории "А" и "Б".
Приложение 4
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условиям ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основаниям их отчисления
от первоначальной
форма
Медико-возрастные группы кандидатов на службу в органы внутренних дел категорий "А" и "Б"
Медико-возрастная группа
Возраст, пол
Мужчины
Женщины
1
I группа
до 23 лет
до 23 лет
2
II группа
23 – 29 лет
23 – 29 лет
3
III группа
30 – 34 лет
30 – 34 лет
4
IV группа
35 лет и старше
35 лет и старше
Медико-возрастные группы кандидатов на службу в органы внутренних дел категории "С"
1
I группа
до 27 лет
до 23 лет
2
II группа
28-31 лет
24-30 лет
3
III группа
32-34 лет
31-34 лет
4
IV группа
35 лет и старше
35 лет и старше
Приложение 5
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условиям ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основаниям их отчисления
от первоначальной
профессиональной подготовки
форма
Балловая система оценки нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категорий "А" и "Б"
Скоростная подготовка
Бег на дистанцию 100 метров
Мужчины
Время (секунды)
Баллы
Женщины
Время (секунды)
Баллы

1) криминалдық полиция бөліністері, есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл жөніндегі және экстремизмге қарсы іс-қимыл бөліністер лауазымдары;
2) міндеттеріне жедел-іздестіру іс-шаралары және жасырын тергеу іс- шаралары кіретін "Р" және жетінші бөліністер лауазымдары;
3) дербес кезекші бөлімдердің, штаб бөліністерінің жедел кезекші бөлімдерінің лауазымдары;
4) өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің лауазымдары;
5) әкімшілік полиция бөліністерінің лауазымдары;
6) кинологиялық қызмет лауазымдары;
7) көші-қон қызметі бөліністерінің лауазымдары;
8) ішкі істер органдарының (бұдан әрі-ІІО) мамандандырылған күзет бөліністерінің лауазымдары;
9) ІІО әкімшілік ғимараттарын күзету бөліністерінің лауазымдары;
10) азаматтық қорғау органдарының (бұдан әрі-АҚО) авариялық-құтқару жұмыстары және өрт сөндіру бөліністерінің лауазымдары;
11) күзет және режим арнайы мекемесіндегі жедел қызмет және қылмыстық атқару жүйесі (бұдан әрі-ҚАЖ) сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы (сонымен қатар тергеу изоляторлары, түзету мекемелері) лауазымдары;
12) арнайы және жұмылдыру даярлығы бөліністерінің лауазымдары;
13) кәсіби даярлықты ұйымдастыруға жауапты кадрлар бөліністерінің лауазымдары; "Б" санаты бойынша қызметкерлер:
1) Тергеу, анықтау, жедел–криминалистикалық қызмет бөліністерінің лауазымдары;
2) Штабтық (кезекші бөлімнен басқа), кадрлық (кәсіби даярлықты ұйымдастыруға жауапты бөліністерден басқа), сонымен қатар ақпараттандыру және байланыс бөліністерінің лауазымдары;
3) қаржылық және тылдық қамтамасыз ету (оның ішінде автокөлікпен қамтамасыз ету) бөліністерінің лауазымдары;
4) екінші арнайы бөліністердің және мемлекеттік құпияларды қорғау қызметтерінің лауазымдары;
5) АҚО авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу және өрт сөндіруді ұйымдастыру, азаматтық қорғау саласы бойынша апаттық жағдайды бақылау және алдын алу бөліністерінің лауазымдары;
6) АҚО дағдарыс жағдайында басқару орталықтарының лауазымдары;
7) ҚАЖ пробация қызметі, сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру, арнайы есеп, ҚАЖ арнайы мекемесіндегі медициналық қызмет бөліністерінің лауазымдары;
8) ІІМ білім беру ұйымдарының тұрақты құрамы;
9) мемлекеттік фельдъегерлік қызмет лауазымдары. "С" санаты бойынша ІІО қызметке кандидаттар: "А" және "Б" санаттарына кірмейтін арнайы мақсаттағы және жылдам қимылдайтын арнайы жасақтар бөліністерінің лауазымдары.
Ішкі істер органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан шығару
негіздеріне
4-қосымша нысан
"А" және "Б" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттардың медициналық-жас тобы
1
I топ
27 жасқа дейін
23 жасқа дейін
2
II топ
28-31 жас аралығы
24-30 жас аралығы
3
III топ
32-34 жас аралығы
31-34 жас аралығы
4
IV топ
35 жастан жоғары
35 жастан жоғары
Медициналық - жас тобы
Жасы, жынысы
Ерлер
Әйелдер
1
I топ
23 жасқа дейін
23 жасқа дейін
2
II топ
23 – 29 жас аралығы
23 – 29 жас аралығы
3
III топ
30 – 34 жас аралығы
30 – 34 жас аралығы
4
IV топ
35 жастан жоғары
35 жастан жоғары
"С" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттардың медициналық-жас тобы
1
I топ
27 жасқа дейін
23 жасқа дейін
2
II топ
28-31 жас аралығы
24-30 жас аралығы
3
III топ
32-34 жас аралығы
31-34 жас аралығы
4
IV топ
35 жастан жоғары
35 жастан жоғары
Ішкі істер органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан шығару
негіздеріне
5-қосымша
нысан
"А" және "Б" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидатардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерінің баллдық жүйедегі бағалары
жүгіруден даярлық жылдамдығы
100 метрлік қашықтыққа жүгіру
Ерлер
Уақыты (секундтар)
Балдары
Әйелдер
Уақыты (секундтар)
Балдары

4) поднятие туловища из положения лежа на спине выполняется из исходного положения – горизонтальное положение тела лицом вверх, лопатки касаются пола, руки согнуты в локтях, ладони за головой, либо руки согнуты в локтях и скрещены, ладони на плечах, ноги прямые сомкнуты, либо согнуты в коленях, стопы касаются пола.
Упражнение считается выполненным при поднятии туловища от пола на 90 градусов и более. Не допускается срыв хвата рук за голову и плечи при выполнении поднятия туловища.
На месте сдачи зачета подаются команды "ПРИГОТОВИТЬСЯ!", "ПРИСТУПИТЬ!".

4) отырған орнында денені көлденең беті жоғары қараған күйде жату жағдайынан көтеру, жауырыны еденге тиіп тұруы керек, қолы шынтағынан бүгілген, алақаны басында, аяғы түзу біріккен, табаны еденге тиуі тиіс.
Жаттығу дененің еденнен 90 градуска көтерілуі және қайтадан орнына келу мезетінде орындалды деп есептелінеді. Денені көтеру кезінде қолдың бастан алынып тастауына тыйым салынады.
Сынақ тапсыру орнында "ДАЙЫНДАЛ", "ОРЫНДАУҒА КІРІС" деген команда беріледі.

130
Примечание: при получении "0" баллов по одному из нормативов физической подготовки выставляется общая оценка "неудовлетворительно".
Категория "С"
1.
Отлично
280
2.
Хорошо
240
3.
Удовлетворительно
200
Примечание: при получении менее 50 баллов по одному из нормативов физической подготовки выставляется общая оценка "неудовлетворительно".
Приложение 8
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условиям ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основаниям их отчисления
от первоначальной
профессиональной подготовки
форма
Ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов
на службу в органы внутренних дел категорий "А" и "Б"__________
(наименование подразделения)
24. "_____" _________ 20____ года
город ______________
Фамилия имя отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Физическая подготовка
Скорость
вид норматива
результат
баллы
Продолжение таблицы
Физическая подготовка
Общее количество баллов
Оценка
Выносливость
Сила
вид норматива
результат
баллы
вид норматива
результат
баллы
_________________________________________________________________
(должности, звания, фамилия имя отчество (при его наличии), подписи лиц,
принимавших нормативы)
Ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов на службу
в органы внутренних дел категории "С"
_______________________________________
(наименование подразделения)
"_____" ____________ 20____ года
город ______________
Фамилия имя отчество (при его наличии)
Возраст
Медико-возрастная группа
Физическая подготовка
Общее количество баллов
Оценка
100 метров/ челночный бег
800 метров
результат
баллы
результат
баллы
Продолжение таблицы
Физическая подготовка
Общее количество баллов
Оценка
Комплекс силовых упражнений
подтягивание
прыжки
отжимание
поднятие туловища
переход с упора лежа в положение полного приседа
результат
баллы
результат
баллы
результат
баллы
результат
баллы
результат
баллы
_____________________________________________________
(должности, звания, фамилия имя отчество (при его наличии),
подписи лиц, принимавших нормативы)
Приложение 9
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условиям ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основаниям их отчисления
от первоначальной
профессиональной подготовки
форма
КОНТРАКТ
г. ______________
"____" _______ 20__ г.
_____________________________________________________________________,
расположенная (наименование организации образования МВД)
по адресу
_____________________________________________________________________
(лицензия №____ серия _________ от " " ______20__г.,
выданная Министерством ___________________ Республики Казахстан), в лице,
________________________________________________________________________
(должность, специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при наличии))
действующего на основании Устава, именуемая в дальнейшем "Организация
образования МВД", с одной стороны, и лицом, зачисленным на учебу в организацию
образования МВД __________, (фамилия, имя, отчество (при наличии)) именуемый
(ая) в дальнейшем "курсант", с другой стороны, проживающий по адресу:
______________________________________________
заключили настоящий Контракт о нижеследующем:

130
Ескерту: дене шынықтыру даярлығының бір нормативінен "0" балл алған жағдайда "қанағаттанарлық" деген баға қойылады.
"С" санаты
1.
Өте жақсы
280
2.
Жақсы
240
3.
Қанағаттанарлық
200
Ескерту: дене шынықтыру даярлығының бір нормативінен 50 баллдан төмен алған жағдайда "қанағаттанарлық" деген баға қойылады.
Ішкі істер органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан шығару
негіздеріне
8-қосымша
нысан
"А" және "Б" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттық дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер тапсыру ведомосі (бөліністің аты)
24. "_____" _________ 202____ жыл
______________қаласы
Т.А.Ә.
(ол болған жағдайда)
Туған күні, айы, жылы
Дене шынықтыру даярлығы
Жылдамдығы
Нормативтің түрі
қорытындысы
бал
Кестенің жалғасы
Дене шынықтыру даярлығы
Жиналған балдар саны
Бағасы
Төзімділігі
Күші
Нормативтің түрі
қорытындысы
балл
Нормативтің түрі
қорытындысы
балл
_________________________________________________________________________
(норматив қабылдаған адамның лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
"С" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттық дене
шынықтыру бойынша норматив тапсыру ведомосі
_______________________________________ (бөліністің аты)
"_____" ____________ 202____ жыл ______________қаласы
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Жасы
Медициналық жас тобы
Дене шынықтыру даярлығы
Барлық балдар саны
бағасы
100 метр/ сырғымалы жүгіру
800 метр
қорытынды
бал
қорытынды
бал
Кестенің жалғасы
Дене шынықтыру даярлығы
Барлық балдар саны
бағасы
КЖК
Тартылу
Секіру
Жатып қол тіреп кеудені көтеру
Денені көтеру
Тегіс жату жағдайынан толық отыру жағдайына ауысу
қорытынды
балл
қорытынды
балл
қорытынды
балл
қорытынды
балл
қорытынды
балл
_________________________________________________________________________
(норматив қабылдаған адамның лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі істер органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан шығару
негіздеріне
9-қосымша нысан
КЕЛІСІМШАРТ
______________ қ. 20__ж. "____" ______
__________________________________________________________________,
(ІІМ білім беру ұйымының атауы)
__________________________________________________________________
мекенжайы бойынша орналасқан (20 __ ж. " "_________ Қазақстан
Республикасының ________________ министрлігі берген №____ лицензия
_________серия) Жарғының негізінде әрекет ететін, бұдан "ІІМ білім беру
ұйымы" деп аталатын,
__________________________________________________________________
(лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
жағдайда) атынан бір жағынан, және бұдан әрі "курсант" деп аталатын
__________________________________________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
__________________________________________________________________
ІІМ білім беру ұйымына оқуға тіркелген
__________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) тұлға екінші жағынан төмендегі туралы осы Келісімшартты жасасты:

1. Предмет Контракта
1. Организация образования МВД принимает на себя обязательства по организации обучения курсанта по учебным программам первоначальной профессиональной подготовки.
Сроки обучения: ______________________________________________
(указать период обучения в организации образования)
2. Права и обязанности сторон
2. Организация образования МВД имеет право:
1) в порядке, установленном законодательством, изменять и расторгать данный контракт;
2) поощрять курсанта, привлекать его к дисциплинарной и материальной ответственности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) взыскать за вред, причиненный курсантом имуществу организации образования МВД;
4) взыскать бюджетные средства, затраченные на подготовку, питание и проживание в период обучения;
3. Организация образования МВД обязана:
1) обеспечить курсанта условиями получения образования в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" и требованиями нормативных правовых актов МВД Республики Казахстан;
2) создать условия обучения;
3) обеспечить курсанта медицинским обслуживанием (доврачебная помощь, квалифицированная медицинская помощь в рамках ГОМП);
4) сдавать в государственный архив документы, подтверждающие периоды обучения курсанта;
5) обеспечить хранение военного билета (приписного свидетельства), а также трудовой книжки и внесение в нее необходимых записей;
6) приобщить к личному делу курсанта справку о расходах на его обучение;
7) направить курсанта на стажировку в территориальные подразделения органов
внутренних дел в период прохождения первоначальной профессиональной подготовки.
4. Курсант имеет право:
1) изменять и расторгать данный контракт;
2) на условия обучения, проживания и медицинского обеспечения, отвечающие
требованиям безопасности и гигиены.
5. Курсант обязан:
1) добросовестно овладевать всеми видами учебной и профессиональной
деятельности по учебной программе;
2) соблюдать служебную дисциплину;
3) относиться бережно к имуществу организации образования;
4) выполнять требования правил по охране труда, пожарной безопасности
и санитарно- гигиенических норм;
5) не разглашать доверенные ему в соответствии с его должностным положением
сведения, составляющие служебную и иную охраняемую законом тайну;
6) сообщать о возникшей ситуации, представляющей угрозу жизни и здоровью людей,
сохранности имущества организации образования и обучаемых;
7) в случаях изменений в семейном положении, привлечения его или близких
родственников к уголовной ответственности, выезда кого-либо из них на постоянное
местожительство за границу, доложить об этом рапортом непосредственному
начальнику в трехдневный срок;

1. Келісімшарттың мәні
1. ІІМ білім беру ұйымы өзіне алғашқы кәсіптік даярлықтың білім беру бағдарламалары бойынша курсанттардың оқуын ұйымдастыру жөніндегі міндеттемелерді алады.
Оқу мерзімі: _____________________________________________________________ (білім беру ұйымындағы оқу мерзімін көрсету)
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2. ІІМ білім беру ұйымы:
1) заңнамамен белгіленген тәртіпте осы келісімшартты өзгертуге және бұзуға;
2) курсантты көтермелеуге, оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте тәртіптік және материалдық жауаптылыққа тартуға;
3) ІІМ білім беру ұйымының мүлкіне курсант келтірген зиянды өтетуге;
4) оқу кезеңінде даярлыққа, тамақтануы мен тұруына жұмсалған бюджет қаражаттарын өтетуге құқылы.
3. ІІМ білім беру ұйымы:
1) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңына және Қазақстан Республикасы ІІМ нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес курсантты білім алудың жағдайларымен қамтамасыз етуге;
2) оқытудың жағдайларын жасауға;
3) курсантты медициналық қызмет (дәрігерге дейінгі көмек, ТМККК аясында білікті медициналық көмек) көрсетумен қамтамасыз етуге;
4) мемлекеттік мұрағатқа курсанттардың оқу кезеңдерін растаушы құжаттарды тапсыруға;
5) әскери билетін (тіркеу куәлігін), сондай-ақ еңбек кітапшасының сақталуын және оған қажетті жазбаларды енгізуді қамтамасыз етуге;
6) курсанттың жеке ісіне оның оқуына шығыстар туралы анықтаманы тіркеуге;
7) алғашқы кәсіптік даярлықтан өту кезеңінде курсантты ішкі істер органдарының аумақтық бөліністеріне тағылымдамаға жіберуге міндетті.
4. Курсант:
1) осы келісім-шартты өзгертуге және бұзуға;
2) оқытудың, қауіпсіздік және гигиена талаптарына жауап беретін тұру мен медициналық қамтамасыз етудің жағдайларына құқылы.
5. Курсант:
1) оқу бағдарламасы бойынша оқу және кәсіби қызметтің барлық түрлерін адал игеруге;
2) қызметтік тәртіпті сақтауға;
3) білім беру ұйымының мүлкіне ұқыпты қарауға;
4) еңбекті, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларды сақтау жөніндегі қағидалардың талаптарын орындауға;
5) оның лауазымдық жағдайына сәйкес оған сеніп тапсырылған қызметтік және өзге де заңмен қорғалатын мәліметтерді жарияламауға;
6) адамдардың өмірі мен денсаулығына, білім беру ұйымы мүлкінің сақталуы мен білім алушыларға қауіп төндіруші жағдайлардың туындағаны туралы хабарлауға;
7) отбасы жағдайындағы өзгерістер, оның немесе оның жақын туыстарының қылмыстық жауаптылыққа тартылған, олардың қайсы-біреулерінің тұрақты тұруға шетелге шыққан жағдайларда үш күндік мерзімде осы туралы тікелей бастығына баянатпен мәлімдеуге;

8) после окончания первоначальной профессиональной подготовки прибыть к месту службы в течение пяти рабочих дней;
9) отслужить в соответствующем подразделении органов внутренних дел Республики Казахстан не менее трех лет;
10) в случаях отчисления по неуспеваемости, нарушение дисциплины, собственному желанию, отказа в прохождении службы в органах внутренних дел до истечения действия настоящего контракта возместить государству бюджетные средства, затраченные на подготовку, питание и проживание в период его подготовки. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается за полный курс обучения.
6. Контракт расторгается по соглашению сторон или инициативе одной из сторон,
а также в случае нарушения условий Контракта.
7. Условия настоящего Контракта могут быть изменены и дополнены по взаимному письменному соглашению сторон.
8. Контракт составляется в 2-х экземплярах, один из которых хранится в личном деле курсанта.
9. Контракт действует до полного выполнения Сторонами своих обязательств
по настоящему Контракту.
10. Споры между сторонами настоящего контракта, возникшим по поводу исполнения его условий, разрешаются в предусмотренном законодательством Республики Казахстан порядке.
11. За неисполнение и ненадлежащее исполнение обязательств, предусмотренных
настоящим контрактом, стороны несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Курсант:
__________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) курсанта)
№________________________
документа, удостоверяющий личность
ИИН _____________________
Адрес ____________________
Телефон __________________
Электронная почта _________
Подпись __________________
Дата _____________________
Организация образования МВД:
Банковские реквизиты:
ИИК _________________________
БИК _________________________
БИН _________________________
Код 16 _______________________
Начальник: ___________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Подпись _________ Дата _________
М.П.
Приложение 10
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условиям ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основаниям их отчисления
от первоначальной
профессиональной подготовки
форма
Буквенная система оценки учебных достижений обучающихся,
соответствующая цифровому эквиваленту по четырехбалльной системе
Оценка по буквенной системе
Цифровой эквивалент баллов
%-ное содержание
Оценка по традиционной системе
А
4,0

8) алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтағаннан кейін бес жұмыс күнінің ішінде қызмет орнына келуге;
9) ішкі істер органдарының тиісті бөлінісінде үш жылдан кем емес қызмет етуге;
10) үлгермеушілігі, тәртіпті бұзғаны, өз еркі бойынша оқудан шығарылған, осы келісімшарттың қолданылуы тоқтағанға дейін ішкі істер органдарында қызмет өткеруден бас тартқан жағдайларда мемлекетке оның оқуына, тамақтануына және тұруына жұмсалған бюджеттік қаражаттарды өтеуге міндетті. Ұстауға жататын сома оқудың толық курсы үшін есептеледі.
6. Келісімшарт екі тараптың келісімі немесе бір тараптың бастамасы бойынша, сондай-ақ Келісімшарттың талаптары бұзылған жағдайда бұзылады.
7. Осы Келісімшарттың талаптары тараптардың өзара жазбаша келісімі бойынша өзгертілуі және толықтырылуы мүмкін.
8. Келісімшарт 2 данада құрылып, біреуі курсанттың жеке ісінде сақталады.
9. Осы Келісімшарт өзінің әрекетін тараптардың өз міндеттерін толық орындағаннан кейін тоқтатады.
10. Осы Келісімшарт тараптарының арасында оның талаптарын орындау жөнінде туындаған даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте шешіледі.
11. Осы Келісімшартпен көзделген міндеттемелерді орындамағаны және тиісінше орындамағаны үшін тараптар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа тартылады.
Курсант:
______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______________________________________
Жеке басын растайтын құжаттың № _______
ЖСН _________________________________
Мекенжайы ___________________________
______________________________________
Телефоны _____________________________
Электрондық поштасы __________________
Қолы ________ Күні _________
ІІМ білім беру ұйымы: Банктік реквизиттері:
ЖСК ________________________________
БСК _________________________________
БСН _________________________________
Код 16 _______________________________
Бастық: ______________________________
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қолы _________ Күні _________
М.О.
Ішкі істер органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан шығару
негіздеріне
10-қосымша
нысан
Білім алушылардың оқу жетістіктерін төрт баллды жүйе бойынша сандық эквивалентке сәйкес келетін бағалаудың әріптік жүйесі
Әріптік жүйе бойынша бағалар
Балдардың сандық эквиваленті
Балдары (%-тік құрамы)
Дәстүрлі жүйе бойынша бағалар
А
4,0

1. Документом, свидетельствующим о прохождении первоначальной профессиональной подготовки в организациях образования МВД Республики Казахстан является сертификат.
2. Сертификат состоит из обложки форматом А4 (размером 297х210) мм из глянцевой бумаги.
3. Лицевая сторона сертификата заполняется на государственном языке:
1) фон светло-голубого цвета с эмблемой МВД Республики Казахстан диаметром 110 мм, располагается по центру;
2) на расстоянии 7 мм от края орнаментальная рамка темно-синего цвета, шириной 7 мм.
4. В верхней части документа:
1) по центру на расстоянии 2 мм от края орнаментальной рамки расположено изображение герба Республики Казахстан (надпись Казахстан на латинице) диаметром 30 мм;
2) под изображением герба по центру на расстоянии 10 мм текст пустая графа под
реквизиты "Білім беру ұйымының атауы". Печатается заглавными буквами, шрифт полужирный Times New Roman 14;
3) под реквизитами "Білім беру ұйымының атауы" на расстоянии 15 мм надпись
"СЕРТИФИКАТ" Печатается заглавными буквами, шрифт полужирный Times New Roman 48.
5. На 15 мм ниже надписи "СЕРТИФИКАТ" располагается 6 строк:
первая строка – пустая графа под реквизиты "атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)";
вторая строка – пустая графа под реквизиты "оқудан өткен мерзімі"; третья строка – пустая графа под реквизиты "курс тақырыбы";
четвертая строка – текст "санаты бойынша алғашқы кәсіптік даярлық курстарынан өтті";
пятая строка – текст "Білім беру ұйымының атауы" с пустой графой для фамилии с инициалами и подписи;
шестая строка – графа "_________ қаласы 20___ жылғы"__ " ", располагается слева, графа Тіркеу № " ", располагается справа;
6. Сертификат изготавливается типографским или компьютерным способом (без учета данных, которые заполняются вручную или с помощью печатающих устройств).
Примечание:
мм – миллиметр.
Приложение к сертификату
о прохождении первоначальной
профессиональной подготовки
в организациях образования
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
(без сертификата регистрационный № _____________ недействительно)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) за время первоначальной
профессиональной подготовки в
________________________________________________________________
(полное наименование организации образования)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
показал следующие знания (наименование раздела – оценка/балл):
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Защита отчета: ___________________________________________________
Начальник ______________________________________________________
Заместитель начальника __________________________________________
М.П.

1. Қазақстан Республикасы ІІМ білім беру ұйымдарында алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуді растайтын құжат сертификат болып табылады.
2. Сертификат А4 (297х210 өлшем) мм форматындағы жылтыр қағазды мұқабадан тұрады.
3. Сертификаттың сыртқы беті мемлекеттік тілде толтырылады:
1) диаметрі 110 мм Қазақстан Республикасы ІІМ эмблемасымен ашық-көгілдір түсті фон ортасында орналасады;
2) шет жағынан 7 мм қашықтықта ені 7 мм қара-көк түсті ою-өрнекті жақтау.
4. Құжаттың жоғарғы жағында:
1) ою-өрнекті жақтаудың шетінен 2 мм қашықтықтағы орталықта диаметрі 30 мм Қазақстан Республикасының елтаңбасының (Қазақстан жазбасы латынша) бейнесі орналасқан;
2) елтаңба бейнесінің астындағы 10 мм қашықтықтағы ортада "Білім беру ұйымының атауы" реквизиттерінің астына мәтіннің бос графасы. Бас әріптермен басылады, TimesNewRoman 14 жартылай қою қаріп;
3) "Білім беру ұйымының атауы" реквизиттерінің астында 15 мм қашықтықта "СЕРТИФИКАТ" жазуы. Бас әріптермен басылады, TimesNewRoman 48 жартылай қою қаріп.
5. "СЕРТИФИКАТ" жазбасынан 15 мм төмен 6 жол орналасқан:
бірінші жол – "атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)" реквизиттеріне бос баған;
екінші жол – "оқудан өткен мерзімі" реквизиттеріне бос баған;
үшінші жол – "курс тақырыбы" реквизиттеріне бос баған;
төртінші жол – "санаты бойынша алғашқы кәсіптік даярлық курстарынан өтті" мәтіні;
бесінші жол – аты-жөні мен тегіне және қолы үшін бос бағанымен "Білім беру ұйымының атауы" мәтіні;
алтыншы жол – "_________" қаласы 20___ жылғы "___" __________", бағаны, сол жағында орналасады, "Тіркеу № ___" графасы оң жағында орналасады.
6. Сертификат типографиялық немесе компьютерлік әдіспен дайындалады (қолмен немесе баспа құралдарының көмегімен толтырылатын деректерді есепке алусыз).
Ескерту:
мм – миллиметр.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарында алғашқы кәсіптік даярлықтан өту туралы сертификатқа қосымша (тіркеу №_____________ сертификатсыз жарамсыз)
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
__________________________________________________________________
(білім беру ұйымының толық атауы) алғашқы кәсіптік даярлық уақытында
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
келесі білімді көрсетті (бөлім атауы – баға/балл):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Есепті қорғау: _____________________________________________________
Бастық _____________________
Бастықтың орынбасары _____________________ М.О.