Об утверждении Правил отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условий ее прохождения для лиц, поступающих в органы внутренних дел, а также оснований их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 марта 2020 года № 211. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2020 года № 20123.
Сноска. Заголовок приказа – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года.
В соответствии с пунктом 2-1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагамые Правила отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы внутренних дел, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 апреля 2011 года № 187 "Об утверждении Правил прохождения специального первоначального обучения для лиц, впервые поступающих в органы внутренних дел Республики Казахстан на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6978, опубликован 8 июня 2011 года в газете "Казахстанская правда" № 180 (26601)).
3. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.

Ішкі істер органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидаларын және одан өту шарттарын, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 наурыздағы № 211 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 16 наурызда № 20123 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ішкі істер органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы 2011 жылғы № 23 "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы, кіші және орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын адамдардың арнайы бастапқы оқудан өту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 26 сәуірдегі № 187 бұйрығының (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6978 болып тіркелді 2011 жылғы 8 маусымда №180 (26601) "Казахстанская правда" газетінде жарияланды) күші жойылды деп есептелсін.
3. Қазақстан Республикасы ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті (А.М.Сайтбеков) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықта Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

Глава 2. Порядок отбора на первоначальную профессиональную подготовку
5. Отбор кандидатов осуществляется через информационную систему, где кандидат проходит соответствующую регистрацию с помощью индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН).
6. При регистрации кандидат подтверждает согласие на сбор и обработку его персональных данных.
7. После регистрации создается личный кабинет кандидата.
8. Во время прохождения этапов, требующих контроль онлайн прокторинга, кандидат:
обеспечивает личное участие и отсутствие посторонних лиц;
не покидает место;
не отворачивается от экрана;
не закрывает изображение;
не отключает видеокамеру;
не разговаривает по телефону;
не использует и обеспечивает отсутствие стороннего программного обеспечения, позволяющего получать доступ к персональному компьютеру другими лицами (программы удаленного доступа), аудио гарнитуру (наушники), вспомогательные электронные, печатные, бумажные и иные материалы, а также предметы.
В случае несоблюдение предписанных требований процедура отбора подлежит прекращению, а его результаты аннулируются.
9. При невозможности прохождения этапов по причине, не зависящей от кандидата (технический сбой информационной системы, отключение электроэнергии либо интернета), кандидату дается возможность повторного прохождения этапа в течение трех рабочих дней.
10. Кандидат, не прошедший в информационной системе этапы, предусмотренные подпунктами 3), 6), 7), 9) и 10) пункта 11 настоящих Правил, а также не явившийся на этапы, указанные в подпунктах 4), 5) и 8) пункта 11 настоящих Правил без уважительных причин, к дальнейшим этапам отбора не допускается.
11. Организация работы по отбору кандидатов на первоначальную профессиональную подготовку возлагается на службу по работе с личным составом и включает в себя ряд последовательных этапов:
1) публикация объявления о проведении отбора;
2) прием документов от граждан, изъявивших желание принять участие в отборе;
3) проверка документов на достоверность и полноту;
4) направление кандидатов на медицинское освидетельствование в военно-врачебные комиссии ОВД (далее – ВВК) для определения годности к службе;

2-тарау. Алғашқы кәсіптік даярлауға іріктеуді ұйымдастыру
4. ІІМ орталық аппаратының кадр саясаты бөлінісі жыл сайын 1 желтоқсанға дейін ІІМ ведомстволарының, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы аумақтық органдардың, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің кадр қызметтерінің бөліністері берген өтінімдер негізінде келесі күнтізбелік жылға арналған алғашқы кәсіби оқытудың жоспар-кестесін әзірлейді және ішкі істер Министрі бекітеді.
5. ІІМ-нің білім беру ұйымдарына алғашқы кәсіптік оқытуға кандидаттарды іріктеуді ұйымдастыру бос лауазымдары бар ІІМ ведомстволары, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы аумақтық органдар, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелер жүзеге асырады.
6. Кандидаттарды іріктеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру ІІМ ведомстволарының, ІІМ қарамағындағы аумақтық органдардың, ІІМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің және оның ведомстволарының кадр қызметіне жүктеледі және өзіне бірқатар іс-шараларды қамтиды:
1) ақпараттық-ұйымдастырушылық;
2) кандидаттардың өтініштері мен құжаттарын, оның ішінде электрондық форматта қабылдау;
3) кандидат туралы мәліметтерді зерделеуі;
4) қызметке жарамдылығын анықтау және полиграфологиялық зерттеу үшін кандидаттарды ІІО әскери-дәрігерлік комиссияларына (бұдан әрі – ӘДК) медициналық куәландыруға жіберу;
5) кандидаттардың жеке істерін қалыптастыруы;
6) алғашқы кәсіптік даярлыққа кандидаттарды іріктеуді жүргізу;
7) іріктелген кандидаттарды ІІМ білім беру ұйымдарына алғашқы кәсіптік даярлыққа жіберу.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 03.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Халықты хабардар ету бос лауазымдар және оларға қойылатын біліктілік талаптары, ІІО-ға қызметке қабылдаудың тәртібі және қызмет шарттары туралы мәліметтерді, құжаттарды қабылдаудың басталу және аяқталу күнін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтиды.
8. Іріктеуге қатысуға ниет білдірген Қазақстан Республикасының азаматтары ІІМ ведомстволарының, ІІМ қарамағындағы аумақтық органдардың, ІІМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің және оның ведомстволарының кадр қызметтеріне мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, еркін нысанда өтініш;
2) кандидаттың дербес деректерін жинауға, өңдеуге келісімі;
3) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама;
4) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадр есебi бойынша толтырылған жеке iс парағын;

6) должности кинологической службы;
7) должности подразделений миграционной службы;
8) должности специализированных охранных подразделений органов внутренних дел (далее – ОВД);
9) должности подразделений охраны административных зданий ОВД;
10) должности подразделений пожаротушения и аварийно-спасательных работ органов гражданской защиты (далее – ОГЗ);
11) должности оперативной работы в специальных учреждениях, режима и охраны (в том числе исправительные учреждения, следственные изоляторы) специальных учреждений, а также воспитательной работы среди осужденных уголовно-исполнительной системы (далее – УИС);
12) должности подразделений специальной и мобилизационной подготовки;
13) должности кадровых подразделений, ответственных за организацию профессиональной подготовки.
Сотрудники категории "Б":
1) должности подразделений следствия, дознания, оперативно-криминалистических служб;
2) должности штабных (кроме дежурных частей), кадровых подразделений (кроме подразделений, ответственных за организацию профессиональной подготовки), а также подразделений информатизации и связи;
3) должности подразделений финансового и тылового обеспечения (в том числе автотранспортного обеспечения);
4) должности вторых специальных подразделений и служб по защите государственных секретов;
5) должности подразделений гражданской обороны, снижения рисков бедствий и контроля в области гражданской защиты, организации пожаротушения и проведения аварийно-спасательных работ ОГЗ;
6) должности центров управления в кризисных ситуациях ОГЗ;
7) должности подразделений медицинского обеспечения в специальных учреждениях, специального учета, организации труда осужденных, а также службы пробации УИС;
8) постоянный состав организаций образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
9) должности государственной фельдъегерской службы.
Кандидаты на службу в ОВД категории "С":
Должности подразделений специального назначения и специальных отрядов быстрого реагирования, не вошедших в категории "А" и "Б".
Приложение 4
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условиям ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основаниям их отчисления
от первоначальной
форма
Медико-возрастные группы кандидатов на службу в органы внутренних дел категорий "А" и "Б"
Медико-возрастная группа
Возраст, пол
Мужчины
Женщины
1
I группа
до 23 лет
до 23 лет
2
II группа
23 – 29 лет
23 – 29 лет
3
III группа
30 – 34 лет
30 – 34 лет
4
IV группа
35 лет и старше
35 лет и старше
Медико-возрастные группы кандидатов на службу в органы внутренних дел категории "С"
1
I группа
до 27 лет
до 23 лет
2
II группа
28-31 лет
24-30 лет
3
III группа
32-34 лет
31-34 лет
4
IV группа
35 лет и старше
35 лет и старше
Приложение 5
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условиям ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основаниям их отчисления
от первоначальной
профессиональной подготовки
форма
Балловая система оценки нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категорий "А" и "Б"
Скоростная подготовка
Бег на дистанцию 100 метров
Мужчины
Время (секунды)
Баллы
Женщины
Время (секунды)
Баллы

6) кинологиялық қызмет лауазымдары;
7) көші-қон қызметі бөліністерінің лауазымдары;
8) ішкі істер органдарының (бұдан әрі-ІІО) мамандандырылған күзет бөліністерінің лауазымдары;
9) ІІО әкімшілік ғимараттарын күзету бөліністерінің лауазымдары;
10) азаматтық қорғау органдарының (бұдан әрі-АҚО) авариялық-құтқару жұмыстары және өрт сөндіру бөліністерінің лауазымдары;
11) күзет және режим арнайы мекемесіндегі жедел қызмет және қылмыстық атқару жүйесі (бұдан әрі-ҚАЖ) сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы (сонымен қатар тергеу изоляторлары, түзету мекемелері) лауазымдары;
12) арнайы және жұмылдыру даярлығы бөліністерінің лауазымдары;
13) кәсіби даярлықты ұйымдастыруға жауапты кадрлар бөліністерінің лауазымдары; "Б" санаты бойынша қызметкерлер:
1) Тергеу, анықтау, жедел–криминалистикалық қызмет бөліністерінің лауазымдары;
2) Штабтық (кезекші бөлімнен басқа), кадрлық (кәсіби даярлықты ұйымдастыруға жауапты бөліністерден басқа), сонымен қатар ақпараттандыру және байланыс бөліністерінің лауазымдары;
3) қаржылық және тылдық қамтамасыз ету (оның ішінде автокөлікпен қамтамасыз ету) бөліністерінің лауазымдары;
4) екінші арнайы бөліністердің және мемлекеттік құпияларды қорғау қызметтерінің лауазымдары;
5) АҚО авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу және өрт сөндіруді ұйымдастыру, азаматтық қорғау саласы бойынша апаттық жағдайды бақылау және алдын алу бөліністерінің лауазымдары;
6) АҚО дағдарыс жағдайында басқару орталықтарының лауазымдары;
7) ҚАЖ пробация қызметі, сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру, арнайы есеп, ҚАЖ арнайы мекемесіндегі медициналық қызмет бөліністерінің лауазымдары;
8) ІІМ білім беру ұйымдарының тұрақты құрамы;
9) мемлекеттік фельдъегерлік қызмет лауазымдары. "С" санаты бойынша ІІО қызметке кандидаттар: "А" және "Б" санаттарына кірмейтін арнайы мақсаттағы және жылдам қимылдайтын арнайы жасақтар бөліністерінің лауазымдары.
Ішкі істер органдарына
кіретін адамдар үшін алғашқы
кәсіптік даярлыққа іріктеу
қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздеріне
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"А" және "Б" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттардың медициналық-жас тобы
1
I топ
27 жасқа дейін
23 жасқа дейін
2
II топ
28-31 жас аралығы
24-30 жас аралығы
3
III топ
32-34 жас аралығы
31-34 жас аралығы
4
IV топ
35 жастан жоғары
35 жастан жоғары
Медициналық - жас тобы
Жасы, жынысы
Ерлер
Әйелдер
1
I топ
23 жасқа дейін
23 жасқа дейін
2
II топ
23 – 29 жас аралығы
23 – 29 жас аралығы
3
III топ
30 – 34 жас аралығы
30 – 34 жас аралығы
4
IV топ
35 жастан жоғары
35 жастан жоғары
"С" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттардың медициналық-жас тобы
1
I топ
27 жасқа дейін
23 жасқа дейін
2
II топ
28-31 жас аралығы
24-30 жас аралығы
3
III топ
32-34 жас аралығы
31-34 жас аралығы
4
IV топ
35 жастан жоғары
35 жастан жоғары
Ішкі істер органдарына
кіретін адамдар үшін алғашқы
кәсіптік даярлыққа іріктеу
қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздеріне
7-қосымша
нысан
Ескерту. 7-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"А" және "Б" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидатардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерінің баллдық жүйедегі бағалары
жүгіруден даярлық жылдамдығы
100 метрлік қашықтыққа жүгіру
Ерлер
Уақыты (секундтар)
Балдары
Әйелдер
Уақыты (секундтар)
Балдары

4) поднятие туловища из положения лежа на спине выполняется из исходного положения – горизонтальное положение тела лицом вверх, лопатки касаются пола, руки согнуты в локтях, ладони за головой, либо руки согнуты в локтях и скрещены, ладони на плечах, ноги прямые сомкнуты, либо согнуты в коленях, стопы касаются пола.
Упражнение считается выполненным при поднятии туловища от пола на 90 градусов и более. Не допускается срыв хвата рук за голову и плечи при выполнении поднятия туловища.
На месте сдачи зачета подаются команды "ПРИГОТОВИТЬСЯ!", "ПРИСТУПИТЬ!".

4) отырған орнында денені көлденең беті жоғары қараған күйде жату жағдайынан көтеру, жауырыны еденге тиіп тұруы керек, қолы шынтағынан бүгілген, алақаны басында, аяғы түзу біріккен, табаны еденге тиуі тиіс.
Жаттығу дененің еденнен 90 градуска көтерілуі және қайтадан орнына келу мезетінде орындалды деп есептелінеді. Денені көтеру кезінде қолдың бастан алынып тастауына тыйым салынады.
Сынақ тапсыру орнында "ДАЙЫНДАЛ", "ОРЫНДАУҒА КІРІС" деген команда беріледі.

130
Примечание: при получении "0" баллов по одному из нормативов физической подготовки выставляется общая оценка "неудовлетворительно".
Категория "С"
1.
Отлично
280
2.
Хорошо
240
3.
Удовлетворительно
200
Примечание: при получении менее 50 баллов по одному из нормативов физической подготовки выставляется общая оценка "неудовлетворительно".
Приложение 8
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условиям ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основаниям их отчисления
от первоначальной
профессиональной подготовки
форма
Ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов
на службу в органы внутренних дел категорий "А" и "Б"__________
(наименование подразделения)
24. "_____" _________ 20____ года
город ______________
Фамилия имя отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Физическая подготовка
Скорость
вид норматива
результат
баллы
Продолжение таблицы
Физическая подготовка
Общее количество баллов
Оценка
Выносливость
Сила
вид норматива
результат
баллы
вид норматива
результат
баллы
_________________________________________________________________
(должности, звания, фамилия имя отчество (при его наличии), подписи лиц,
принимавших нормативы)
Ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов на службу
в органы внутренних дел категории "С"
_______________________________________
(наименование подразделения)
"_____" ____________ 20____ года
город ______________
Фамилия имя отчество (при его наличии)
Возраст
Медико-возрастная группа
Физическая подготовка
Общее количество баллов
Оценка
100 метров/ челночный бег
800 метров
результат
баллы
результат
баллы
Продолжение таблицы
Физическая подготовка
Общее количество баллов
Оценка
Комплекс силовых упражнений
подтягивание
прыжки
отжимание
поднятие туловища
переход с упора лежа в положение полного приседа
результат
баллы
результат
баллы
результат
баллы
результат
баллы
результат
баллы
_____________________________________________________
(должности, звания, фамилия имя отчество (при его наличии),
подписи лиц, принимавших нормативы)
Приложение 9
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условиям ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основаниям их отчисления
от первоначальной
профессиональной подготовки
форма
КОНТРАКТ
г. ______________
"____" _______ 20__ г.
_____________________________________________________________________,
расположенная (наименование организации образования МВД)
по адресу
_____________________________________________________________________
(лицензия №____ серия _________ от " " ______20__г.,
выданная Министерством ___________________ Республики Казахстан), в лице,
________________________________________________________________________
(должность, специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при наличии))
действующего на основании Устава, именуемая в дальнейшем "Организация
образования МВД", с одной стороны, и лицом, зачисленным на учебу в организацию
образования МВД __________, (фамилия, имя, отчество (при наличии)) именуемый
(ая) в дальнейшем "курсант", с другой стороны, проживающий по адресу:
______________________________________________
заключили настоящий Контракт о нижеследующем:

130
Ескерту: дене шынықтыру даярлығының бір нормативінен "0" балл алған жағдайда "қанағаттанарлық" деген баға қойылады.
"С" санаты
1.
Өте жақсы
280
2.
Жақсы
240
3.
Қанағаттанарлық
200
Ескерту: дене шынықтыру даярлығының бір нормативінен 50 баллдан төмен алған жағдайда "қанағаттанарлық" деген баға қойылады.
Ішкі істер органдарына
кіретін адамдар үшін алғашқы
кәсіптік даярлыққа іріктеу
қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздеріне
10-қосымша
нысан
Ескерту. 10-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"А" және "Б" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттық дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер тапсыру ведомосі (бөліністің аты)
24. "_____" _________ 202____ жыл
______________қаласы
Т.А.Ә.
(ол болған жағдайда)
Туған күні, айы, жылы
Дене шынықтыру даярлығы
Жылдамдығы
Нормативтің түрі
қорытындысы
бал
Кестенің жалғасы
Дене шынықтыру даярлығы
Жиналған балдар саны
Бағасы
Төзімділігі
Күші
Нормативтің түрі
қорытындысы
балл
Нормативтің түрі
қорытындысы
балл
_________________________________________________________________________________
(норматив қабылдаған адамның лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
"С" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттық дене шынықтыру бойынша норматив тапсыру ведомосі
_______________________________________ (бөліністің аты) "_____" ____________ 202____ жыл ______________қаласы
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Жасы
Медициналық жас тобы
Дене шынықтыру даярлығы
Барлық балдар саны
бағасы
100 метр/ сырғымалы жүгіру
800 метр
қорытынды
бал
қорытынды
бал
Кестенің жалғасы
Дене шынықтыру даярлығы
Барлық балдар саны
бағасы
КЖК
Тартылу
Секіру
Жатып қол тіреп кеудені көтеру
Денені көтеру
Тегіс жату жағдайынан толық отыру жағдайына ауысу
қорытынды
балл
қорытынды
балл
қорытынды
балл
қорытынды
балл
қорытынды
балл
____________________________________________________________________________
(норматив қабылдаған адамның лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі істер органдарына
кіретін адамдар үшін алғашқы
кәсіптік даярлыққа іріктеу
қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздеріне
11-қосымша
нысан
Ескерту. 11-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
КЕЛІСІМШАРТ
______________ қ. 20__ж. "____" ______
________________________________________________________________________,
(ІІМ білім беру ұйымының атауы)
________________________________________________________________________
мекенжайы бойынша орналасқан (20__ж. " "______Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі берген №____ лицензия _________серия) Жарғының
негізінде әрекет ететін, бұдан "ІІМ білім беру ұйымы" деп аталатын,
__________________________________________________________________________
(лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
атынан бір жағынан, және бұдан әрі "тыңдаушы" деп аталатын
__________________________________________________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
_________________________________________________________________________
ІІМ білім беру ұйымына оқуға тіркелген
_________________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
тұлға екінші жағынан төмендегі туралы осы Келісімшартты жасасты:

1. Предмет Контракта
1. Организация образования МВД принимает на себя обязательства по организации обучения курсанта по учебным программам первоначальной профессиональной подготовки.
Сроки обучения: ______________________________________________
(указать период обучения в организации образования)
2. Права и обязанности сторон
2. Организация образования МВД имеет право:
1) в порядке, установленном законодательством, изменять и расторгать данный контракт;
2) поощрять курсанта, привлекать его к дисциплинарной и материальной ответственности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) взыскать за вред, причиненный курсантом имуществу организации образования МВД;
4) взыскать бюджетные средства, затраченные на подготовку, питание и проживание в период обучения;
3. Организация образования МВД обязана:
1) обеспечить курсанта условиями получения образования в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" и требованиями нормативных правовых актов МВД Республики Казахстан;
2) создать условия обучения;
3) обеспечить курсанта медицинским обслуживанием (доврачебная помощь, квалифицированная медицинская помощь в рамках ГОМП);
4) сдавать в государственный архив документы, подтверждающие периоды обучения курсанта;
5) обеспечить хранение военного билета (приписного свидетельства), а также трудовой книжки и внесение в нее необходимых записей;
6) приобщить к личному делу курсанта справку о расходах на его обучение;
7) направить курсанта на стажировку в территориальные подразделения органов
внутренних дел в период прохождения первоначальной профессиональной подготовки.
4. Курсант имеет право:
1) изменять и расторгать данный контракт;
2) на условия обучения, проживания и медицинского обеспечения, отвечающие
требованиям безопасности и гигиены.
5. Курсант обязан:
1) добросовестно овладевать всеми видами учебной и профессиональной
деятельности по учебной программе;
2) соблюдать служебную дисциплину;
3) относиться бережно к имуществу организации образования;
4) выполнять требования правил по охране труда, пожарной безопасности
и санитарно- гигиенических норм;
5) не разглашать доверенные ему в соответствии с его должностным положением
сведения, составляющие служебную и иную охраняемую законом тайну;
6) сообщать о возникшей ситуации, представляющей угрозу жизни и здоровью людей,
сохранности имущества организации образования и обучаемых;
7) в случаях изменений в семейном положении, привлечения его или близких
родственников к уголовной ответственности, выезда кого-либо из них на постоянное
местожительство за границу, доложить об этом рапортом непосредственному
начальнику в трехдневный срок;

1. Келісімшарттың мәні
1. ІІМ білім беру ұйымы өзіне алғашқы кәсіптік даярлықтың білім беру бағдарламалары
бойынша тыңдаушының оқуын ұйымдастыру жөніндегі міндеттемелерді алады.
Оқу мерзімі: ______________________________________________________________
(білім беру ұйымындағы оқу мерзімін көрсету)
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2. ІІМ білім беру ұйымы:
1) заңнамамен белгіленген тәртіпте осы келісімшартты өзгертуге және бұзуға;
2) тыңдаушыны көтермелеуге, оны Қазақстан Республикасының заңнамасында
белгіленген тәртіпте тәртіптік
және материалдық жауаптылыққа тартуға;
3) ІІМ білім беру ұйымының мүлкіне тыңдаушы келтірген зиянды өтетуге;
4) оқу кезеңінде даярлыққа, тамақтануы мен тұруына жұмсалған бюджет қаражаттарын өтетуге құқылы.
3. ІІМ білім беру ұйымы:
1) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңына және Қазақстан Республикасы ІІМ нормативтік
құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес тыңдаушыны білім алудың жағдайларымен қамтамасыз етуге;
2) оқытудың жағдайларын жасауға;
3) тыңдаушыны медициналық қызмет (дәрігерге дейінгі көмек, ТМККК аясында білікті медициналық көмек)
көрсетумен қамтамасыз етуге;
4) мемлекеттік мұрағатқа тыңдаушының оқу кезеңдерін растаушы құжаттарды тапсыруға;
5) әскери билетін (тіркеу куәлігін), сондай-ақ еңбек кітапшасының сақталуын және оған қажетті жазбаларды
енгізуді қамтамасыз етуге;
6) тыңдаушының жеке ісіне оның оқуына шығыстар туралы анықтаманы тіркеуге;
7) алғашқы кәсіптік даярлықтан өту кезеңінде тыңдаушыны ішкі істер органдарының аумақтық бөліністеріне
тағылымдамаға жіберуге міндетті.
4. Тыңдаушы:
1) осы келісім-шартты өзгертуге және бұзуға;
2) оқытудың, қауіпсіздік және гигиена талаптарына жауап беретін тұру мен медициналық қамтамасыз етудің жағдайларына құқылы.
5. Тыңдаушы:
1) оқу бағдарламасы бойынша оқу және кәсіби қызметтің барлық түрлерін адал игеруге;
2) қызметтік тәртіпті сақтауға;
3) білім беру ұйымының мүлкіне ұқыпты қарауға;
4) еңбекті, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларды сақтау жөніндегі қағидалардың талаптарын орындауға;
5) оның лауазымдық жағдайына сәйкес оған сеніп тапсырылған қызметтік және өзге де заңмен қорғалатын мәліметтерді
жарияламауға;
6) адамдардың өмірі мен денсаулығына, білім беру ұйымы мүлкінің сақталуы мен білім алушыларға қауіп төндіруші жағдайлардың
туындағаны туралы хабарлауға;
7) отбасы жағдайындағы өзгерістер, оның немесе оның жақын туыстарының қылмыстық жауаптылыққа тартылған, олардың
қайсы-біреулерінің тұрақты тұруға шетелге шыққан жағдайларда үш күндік мерзімде осы туралы тікелей бастығына баянатпен
мәлімдеуге;

1. Документом, свидетельствующим о прохождении первоначальной профессиональной подготовки в организациях образования МВД Республики Казахстан является сертификат.
2. Сертификат состоит из обложки форматом А4 (размером 297х210) мм из глянцевой бумаги.
3. Лицевая сторона сертификата заполняется на государственном языке:
1) фон светло-голубого цвета с эмблемой МВД Республики Казахстан диаметром 110 мм, располагается по центру;
2) на расстоянии 7 мм от края орнаментальная рамка темно-синего цвета, шириной 7 мм.
4. В верхней части документа:
1) по центру на расстоянии 2 мм от края орнаментальной рамки расположено изображение герба Республики Казахстан (надпись Казахстан на латинице) диаметром 30 мм;
2) под изображением герба по центру на расстоянии 10 мм текст пустая графа под
реквизиты "Білім беру ұйымының атауы". Печатается заглавными буквами, шрифт полужирный Times New Roman 14;
3) под реквизитами "Білім беру ұйымының атауы" на расстоянии 15 мм надпись
"СЕРТИФИКАТ" Печатается заглавными буквами, шрифт полужирный Times New Roman 48.
5. На 15 мм ниже надписи "СЕРТИФИКАТ" располагается 6 строк:
первая строка – пустая графа под реквизиты "атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)";
вторая строка – пустая графа под реквизиты "оқудан өткен мерзімі"; третья строка – пустая графа под реквизиты "курс тақырыбы";
четвертая строка – текст "санаты бойынша алғашқы кәсіптік даярлық курстарынан өтті";
пятая строка – текст "Білім беру ұйымының атауы" с пустой графой для фамилии с инициалами и подписи;
шестая строка – графа "_________ қаласы 20___ жылғы"__ " ", располагается слева, графа Тіркеу № " ", располагается справа;
6. Сертификат изготавливается типографским или компьютерным способом (без учета данных, которые заполняются вручную или с помощью печатающих устройств).
Примечание:
мм – миллиметр.
Приложение к сертификату
о прохождении первоначальной
профессиональной подготовки
в организациях образования
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
(без сертификата регистрационный № _____________ недействительно)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) за время первоначальной
профессиональной подготовки в
________________________________________________________________
(полное наименование организации образования)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
показал следующие знания (наименование раздела – оценка/балл):
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Защита отчета: ___________________________________________________
Начальник ______________________________________________________
Заместитель начальника __________________________________________
М.П.

1. Қазақстан Республикасы ІІМ білім беру ұйымдарында алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуді
растайтын құжат сертификат болып
табылады.
2. Сертификат А4 (297х210 өлшем) мм форматындағы жылтыр қағазды мұқабадан тұрады.
3. Сертификаттың сыртқы беті мемлекеттік тілде толтырылады:
1) диаметрі 110 мм Қазақстан Республикасы ІІМ эмблемасымен ашық-көгілдір түсті фон ортасында
орналасады;
2) шет жағынан 7 мм қашықтықта ені 7 мм қара-көк түсті ою-өрнекті жақтау.
4. Құжаттың жоғарғы жағында:
1) ою-өрнекті жақтаудың шетінен 2 мм қашықтықтағы орталықта диаметрі 30 мм Қазақстан
Республикасының елтаңбасының
(Қазақстан жазбасы латынша) бейнесі орналасқан;
2) елтаңба бейнесінің астындағы 10 мм қашықтықтағы ортада "Білім беру ұйымының атауы"
реквизиттерінің астына мәтіннің бос
графасы. Бас әріптермен басылады, TimesNewRoman 14 жартылай қою қаріп;
3) "Білім беру ұйымының атауы" реквизиттерінің астында 15 мм қашықтықта "СЕРТИФИКАТ"
жазуы. Бас әріптермен басылады,
TimesNewRoman 48 жартылай қою қаріп.
5. "СЕРТИФИКАТ" жазбасынан 15 мм төмен 6 жол орналасқан:
бірінші жол – "атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)" реквизиттеріне бос баған;
екінші жол – "оқудан өткен мерзімі" реквизиттеріне бос баған;
үшінші жол – "курс тақырыбы" реквизиттеріне бос баған;
төртінші жол –"санаты бойынша алғашқы кәсіптік даярлық курстарынан өтті" мәтіні;
бесінші жол –аты-жөні мен тегіне және қолы үшін бос бағанымен "Білім беру ұйымының атауы"
мәтіні;
алтыншы жол – "_________" қаласы 20___ жылғы "___" __________", бағаны, сол жағында
орналасады, "Тіркеу № ___" графасы
оң жағында орналасады.
6. Сертификат типографиялық немесе компьютерлік әдіспен дайындалады (қолмен немесе
баспа құралдарының көмегімен
толтырылатын деректерді есепке алусыз).
Ескерту:
мм – миллиметр.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарында алғашқы кәсіптік
даярлықтан өту туралы сертификатқа
қосымша
(тіркеу №_____________ сертификатсыз жарамсыз)
_______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
_______________________________________________________________________
(білім беру ұйымының толық атауы)
алғашқы кәсіптік даярлық уақытында
______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
келесі білімді көрсетті (бөлім атауы – баға/балл):
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Есепті қорғау:______________________________________________
Бастық _____________________
Бастықтың орынбасары _____________________ М.О.