Об утверждении Правил отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условий ее прохождения для лиц, поступающих в органы внутренних дел, а также оснований их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 марта 2020 года № 211. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2020 года № 20123.
Сноска. Заголовок приказа – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года.
В соответствии с пунктом 2-1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагамые Правила отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы внутренних дел, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 апреля 2011 года № 187 "Об утверждении Правил прохождения специального первоначального обучения для лиц, впервые поступающих в органы внутренних дел Республики Казахстан на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6978, опубликован 8 июня 2011 года в газете "Казахстанская правда" № 180 (26601)).
3. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.

Ішкі істер органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидаларын және одан өту шарттарын, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 наурыздағы № 211 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 16 наурызда № 20123 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ішкі істер органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы 2011 жылғы № 23 "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы, кіші және орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын адамдардың арнайы бастапқы оқудан өту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 26 сәуірдегі № 187 бұйрығының (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6978 болып тіркелді 2011 жылғы 8 маусымда №180 (26601) "Казахстанская правда" газетінде жарияланды) күші жойылды деп есептелсін.
3. Қазақстан Республикасы ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті (А.М.Сайтбеков) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықта Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года и подлежит обязательному официальному опубликованию.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 марта 2020 года № 211
Сноска. Правый верхний угол правил - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы внутренних дел, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 17.01.2023 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы внутренних дел, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее – Закон) и определяют порядок проведения отбора на первоначальную профессиональную подготовку, условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы внутренних дел, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Поступление кандидатов на службу в органы внутренних дел (далее – ОВД) на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава осуществляется после прохождения ими первоначальной профессиональной подготовки в организациях образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД).
Сноска. В пункт 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және міндетті ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 13 наурыздағы
№ 211 бұйрығымен
бекітілген
Ескерту. Оң жақ жоғарғы бұрышына орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздері
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 17.01.2023 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі істер органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздері (бұдан әрі - Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-1-тармағына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленген және ішкі істер органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу тәртібін және одан өту шарттарын, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Ішкі істер органдары (бұдан әрі - ІІО) қызметіне қатардағы, кіші және орта басшы құрамы лауазымдарына кандидаттардың кіруі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - ІІМ) білім ұйымдарында алғашқы кәсіптік даярлықтан өткен соң ғана жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3. Расходы по участию в отборе на первоначальную профессиональную подготовку (проезд к месту проведения отбора и обратно, прохождение медицинской комиссии, наем жилого помещения, проживание) кандидат производит за счет собственных средств.
Глава 2. Организация отбора на первоначальную профессиональную подготовку
4. Ежегодно подразделение кадровой политики центрального аппарата МВД до 1 декабря разрабатывает и утверждает Министром внутренних дел план-график первоначальной профессиональной подготовки на следующий календарный год на основании поданных заявок подразделениями кадровой службы ведомств МВД, территориальных органов, находящихся в ведении МВД и его ведомств, государственных учреждений, находящихся в ведении МВД и его ведомств.
5. Организация отбора кандидатов на первоначальную профессиональную подготовку в организации образования МВД осуществляется ведомствами МВД, территориальными органами, находящимися в ведении МВД, государственными учреждениями, находящимися в ведении МВД и его ведомств, имеющие вакантные должности.
6. Организация работы по отбору кандидатов возлагается на кадровую службу ведомств МВД, территориальных органов, находящихся в ведении МВД, государственных учреждений, находящихся в ведении МВД и его ведомств и включает в себя ряд мероприятий:
1) информационно-организационные;
2) прием заявлений и документов кандидатов, в том числе в электронном формате;
3) изучение сведений о кандидате;
4) направление кандидатов на медицинское освидетельствование в военно-врачебные комиссии ОВД (далее – ВВК) для определения годности к службе и полиграфологическое исследование;
5) формирование личных дел кандидатов;
6) проведение отбора кандидатов на первоначальную профессиональную подготовку;
7) направление отобранных кандидатов в организации образования МВД на первоначальную профессиональную подготовку.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Информирование населения включает в себя публикацию в средствах массовой информации сведений о вакантных должностях и предъявляемых к ним квалификационных требований, о порядке поступления на службу в ОВД и об условиях службы, дату начала и окончания приема документов.
8. Граждане Республики Казахстан, желающие принять участие в отборе подают в кадровые службы ведомств МВД, территориальных органов, находящихся в ведении МВД, государственных учреждений, находящихся в ведении МВД и его ведомств следующие документы:

3. Алғашқы кәсіби даярлыққа іріктеуге қатысу бойынша шығындарды (іріктеу жүргізу орнына бару және кері қайту жол ақысы, медициналық комиссиядан өту, тұрғылықты орынды жалға алу, тұру) кандидат өз қаражаты есебінен жүргізеді.
2-тарау. Алғашқы кәсіптік даярлауға іріктеуді ұйымдастыру
4. ІІМ орталық аппаратының кадр саясаты бөлінісі жыл сайын 1 желтоқсанға дейін ІІМ ведомстволарының, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы аумақтық органдардың, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің кадр қызметтерінің бөліністері берген өтінімдер негізінде келесі күнтізбелік жылға арналған алғашқы кәсіби оқытудың жоспар-кестесін әзірлейді және ішкі істер Министрі бекітеді.
5. ІІМ-нің білім беру ұйымдарына алғашқы кәсіптік оқытуға кандидаттарды іріктеуді ұйымдастыру бос лауазымдары бар ІІМ ведомстволары, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы аумақтық органдар, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелер жүзеге асырады.
6. Кандидаттарды іріктеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру ІІМ ведомстволарының, ІІМ қарамағындағы аумақтық органдардың, ІІМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің және оның ведомстволарының кадр қызметіне жүктеледі және өзіне бірқатар іс-шараларды қамтиды:
1) ақпараттық-ұйымдастырушылық;
2) кандидаттардың өтініштері мен құжаттарын, оның ішінде электрондық форматта қабылдау;
3) кандидат туралы мәліметтерді зерделеуі;
4) қызметке жарамдылығын анықтау және полиграфологиялық зерттеу үшін кандидаттарды ІІО әскери-дәрігерлік комиссияларына (бұдан әрі – ӘДК) медициналық куәландыруға жіберу;
5) кандидаттардың жеке істерін қалыптастыруы;
6) алғашқы кәсіптік даярлыққа кандидаттарды іріктеуді жүргізу;
7) іріктелген кандидаттарды ІІМ білім беру ұйымдарына алғашқы кәсіптік даярлыққа жіберу.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 03.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Халықты хабардар ету бос лауазымдар және оларға қойылатын біліктілік талаптары, ІІО-ға қызметке қабылдаудың тәртібі және қызмет шарттары туралы мәліметтерді, құжаттарды қабылдаудың басталу және аяқталу күнін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтиды.
8. Іріктеуге қатысуға ниет білдірген Қазақстан Республикасының азаматтары ІІМ ведомстволарының, ІІМ қарамағындағы аумақтық органдардың, ІІМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің және оның ведомстволарының кадр қызметтеріне мынадай құжаттарды ұсынады:

1) заявление с указанием индивидуального идентификационного номера, в произвольной форме;
2) согласие кандидата на сбор, обработку его персональных данных;
3) анкету по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) заполненный личный листок по учету кадров по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) заполненную подробную автобиографию, написанную собственноручно или в отпечатанном виде по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
6) копии документов об образовании, заверенные нотариально;
7) копии документов, подтверждающих трудовую деятельность (при наличии), заверенные нотариально;
8) копия военного билета или удостоверения о прописке к призывному участку (при наличии), заверенную нотариально;
9) характеристику с последнего места работы (учебы) или воинской части, где кандидат проходил службу;
10) копию документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
11) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 03.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12) дополнительную информацию, касающуюся их образования, опыта работы и профессионального уровня (копии документов о повышении квалификации, присвоении ученых (академических) степеней и знаний, документы, подтверждающие спортивные достижения, характеристики, рекомендации, научные публикации и прочие) (при наличии);
13) справки о сдаче декларации о доходах и имуществе на себя и супругу (а) в двух экземплярах.
Представление неполного пакета документов является основанием для отказа в их рассмотрении.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 03.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. После сдачи документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил, кандидату выдаются направления для прохождения:
1) медицинского и психофизиологического освидетельствования в ВВК по форме, согласно приложению 1 к Правилам проведения военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 ноября 2020 года № 758 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21580).
О результатах медицинского освидетельствования кандидата, ВВК информирует кадровую службу ведомств МВД, территориальных органов, находящихся в ведении МВД, государственных учреждений, находящихся в ведении МВД и его ведомств в трехдневный срок;

1) жеке сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, еркін нысанда өтініш;
2) кандидаттың дербес деректерін жинауға, өңдеуге келісімі;
3) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама;
4) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадр есебi бойынша толтырылған жеке iс парағын;
5) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өз қолымен жазылған немесе басылған түрде толық толтырылған өмірбаянды;
6) бiлiмi туралы құжаттардың нотариалды куәландырылған көшiрмелерiн;
7) еңбек қызметін растайтын құжаттардың нотариалды куәландырылған көшiрмесiн (болған кезде);
8) әскери билеттің немесе шақыру учаскесіне тіркелгені туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшiрмесiн (қолда бар болса);
9) кандидаттың соңғы жұмыс (оқу) орнынан немесе әскери қызметін өтеген әскери бөлімнен мінездемені;
10) Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
11) алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 03.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
12) біліміне, жұмыс тәжірибесі мен кәсіби деңгейіне қатысты қосымша ақпарат (біліктілігін арттыру, ғылыми (академиялық) дәрежелер мен атақтар беру туралы, спорттық жетістіктерін дәлелдейтін құжаттардың, мінездемелердің, ұсынымдардың, ғылыми жарияланымдардың және тағы басқаларының көшірмелерін) (болған кезде) тапсырады;
13) екі данада өзіне және жұбайына кірістер мен мүлкі туралы декларация тапсырғаны туралы анықтамалар.
Құжаттар пакетін толық ұсынбау оларды қараудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 8-тармаққат өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 03.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Осы бұйрықтың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды тапсырғаннан кейін кандидатқа:
1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 қарашадағы № 758 бұйрығымен (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21580 болып тіркелді) бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери-дәрігерлік комиссияларға (бұдан әрі – ӘДК) медициналық және психофизиологиялық куәландырудан өту үшін жолдама беріледі.
Кандидаттың медициналық куәландыру нәтижелері туралы ӘДК үш күндік мерзімде ІІМ ведомстволарының, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы аумақтық органдардың, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің кадр қызметіне хабарлайды;

2) полиграфологического исследования в соответствующем подразделении ОВД, по форме согласно приложению 1 к Правилам прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2014 года № 683, после прохождения ВВК.
10. В соответствии с пунктом 6 статьи 11 Закона, кандидат принимает письменное обязательство по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, что по окончании в организации образования МВД первоначальной профессиональной подготовки обязуется не менее трех лет проходить службу в органах внутренних дел Республики Казахстан.
11. Одновременно с выдачей направлений на медицинское и психофизиологическое освидетельствование, полиграфологическое исследование, сотрудниками кадровой службы ведомств МВД, территориальных органов, находящихся в ведении МВД, государственных учреждений, находящихся в ведении МВД и его ведомств в отношении них, а также близких родственников, указанных в личном листке проводится проверка по учетам информационного сервиса Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
12. После получения результатов медицинского и психофизиологического освидетельствования, полиграфологического исследования формируются личные дела кандидатов.
13. При отрицательных результатах медицинского и психофизиологического освидетельствования и (или) проверки, кандидату направляется письменный мотивированный отказ с указанием возможности повторной подачи документов для участия в отборе по излечении и (или) истечения сроков, определенных подпунктами 5), 6) и 6-1) пункта 2 статьи 6 Закона.
14. Материалы для проведения обязательной специальной проверки направляются в подразделения органов национальной безопасности.
В случае отрицательного результата обязательной специальной проверки, в организацию образования МВД направляется письмо о необходимости отчисления кандидата с первоначальной профессиональной подготовки.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок проведения отбора на первоначальную профессиональную подготовку
15. Отбор и направление кандидатов на первоначальную профессиональную подготовку возлагается на приемную комиссию.
Приемная комиссия создается приказом руководителя ведомств МВД, территориальных органов, находящихся в ведении МВД, государственных учреждений, находящихся в ведении МВД и его ведомств. Приемная комиссия состоит не менее чем из пяти человек, председателем приемной комиссии назначается заместитель начальника, курирующий кадровую политику, ведомств МВД, территориальных органов, находящихся в ведении МВД, государственных учреждений, находящихся в ведении МВД и его ведомств.
В состав приемной комиссии включаются представители служб собственной безопасности, инспекции по личному составу, совета ветеранов, консультативно-совещательных органов при территориальных ОВД РК.
Проведение собеседования и сдача нормативов по физической подготовке каждого кандидата фиксируются с помощью технических средств видеозаписи.
Материалы, зафиксированные с помощью технических средств видеозаписи, хранятся в кадровой службе не менее одного года с момента завершения отбора.

2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 маусымдағы № 683 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарында полиграфологиялық зерттеуден өту қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ӘДК-ден өткеннен кейін ІІО тиісті бөлінісіне полиграфологиялық зерттеуден өту үшін жолдама берілді.
10. Заңның 11-бабының 6-тармағына сәйкес кандидат ІІМ білім беру ұйымында алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтағаннан кейін кемінде үш жыл Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында қызмет өткеру туралы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша міндеттеме қабылдайды.
11. Медициналық және психофизиологиялық куәландыруға, полиграфологиялық зерттеуге жолдама берумен бір мезгілде ІІМ ведомстволарының, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы аумақтық органдардың, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің кадр қызметінің қызметкерлері оларға, сондай-ақ жеке парақта көрсетілген жақын туыстарына қатысты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің ақпараттық сервисінің есебі бойынша тексеру жүргізеді.
12. Медициналық және психофизиологиялық куәландыру, полиграфологиялық зерттеу нәтижелерін алғаннан кейін кандидаттардың жеке істері қалыптастырылады.
13. Медициналық және психофизиологиялық куәландыру мен тексерудің теріс нәтижелері кезінде үміткерге емдеу және (немесе) Заңның 6-бабы қосымша 2-тармағының 5), 6) және 6-1) тармақшаларында белгіленген мерзімдердің аяқталуы бойынша іріктеуге қатысу үшін құжаттарды қайта беру мүмкіндігін көрсете отырып, жазбаша дәлелді бас тарту жіберіледі.
14. Міндетті арнайы тексеру жүргізуге арналған материалдар ұлттық қауіпсіздік органдарының бөлімшелеріне жолданады.
Міндетті арнайы тексерудің нәтижесі теріс болған жағдайда ІІМ білім беру ұйымына кандидатты алғашқы кәсіптік оқудан шығару қажеттілігі туралы хат жолданады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 03.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу жүргізу тәртібі
15. Кандидаттарды іріктеу және алғашқы кәсіптік даярлыққа жіберу қабылдау комиссиясына жүктеледі.
Қабылдау комиссиясы ІІМ ведомстволарының, ІІМ қарамағындағы аумақтық органдардың, ІІМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің және оның ведомстволары басшысының бұйрығымен құрылады. Қабылдау комиссиясы кемінде бес адамнан тұрады, қабылдау комиссиясының төрағасы болып ІІМ ведомстволары, ІІМ қарамағындағы аумақтық органдар, ІІМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелер және оның ведомстволары бастығының кадр саясатына жетекшілік ететін орынбасары тағайындалады.
Қабылдау комиссиясының құрамына өзіндік қауіпсіздік қызметтерінің, жеке құрам жөніндегі инспекцияның, ардагерлер кеңесінің, Қазақстан Республикасы аумақтық ІІО жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың өкілдері енгізіледі.
Әңгімелесу өткізу және әрбір кандидаттың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру бейнежазбаның техникалық құралдарының көмегімен тіркеледі.
Бейнежазбаның техникалық құралдарының көмегімен тіркелген материалдар іріктеу аяқталған сәттен бастап кадр қызметінде кемінде бір жыл сақталады.

Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Отбор кандидатов на первоначальную профессиональную подготовку включает в себя ряд последовательных этапов:
1) на первом этапе – формируются списки кандидатов на основании сформированных личных дел;
2) на втором этапе – сдача кандидатов нормативов по физической подготовке в соответствии с требованиями пунктов 1725 настоящих Правил.
3) на третьем этапе – приемной комиссией проводится собеседование с кандидатами, а по желанию кандидата с приглашением его родителей, супруг (а) кандидата. Выясняются мотивы поступления кандидата на службу в ОВД. Обращается внимание кандидата на существующие ограничения по службе, характер будущей деятельности, возможное привлечение его к службе в неурочное время, выходные и праздничные дни, а также на льготы и преимущества при прохождении службы в ОВД.
Прохождение каждого этапа отбора допускается только один раз. Кандидат, не прошедший предыдущий этап, к следующему этапу не допускается.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 03.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При сдаче нормативов по физической подготовке кандидаты делятся на:
категории "А", "Б" и "С" кандидатов на службу в ОВД по физической подготовке согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
медико-возрастные группы кандидатов на службу в ОВД согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
18. Уровень физической подготовки кандидатов категорий "А" и "Б" определяется путем сдачи ими следующих нормативов:
1) Мужчины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров, либо челночный бег (10 метров по 10 раз);
на выбор – подтягивание на перекладине, либо поднятие туловища в упоре на брусьях;
на выбор – бег на дистанцию 1000 метров, либо комплекс силовых упражнений (отжимание в упоре лежа, переход с упора лежа в положение полного приседа, выпрыгивание из положения полного приседа, поднятие туловища из положения лежа на спине).
2) Женщины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров, либо челночный бег (10 метров по 10 раз);
на выбор – поднятие туловища из положения лежа на спине, либо отжимание в упоре лежа;
на выбор – бег на дистанцию 1000 метров, либо выпрыгивание из положения упора лежа.
19. В зависимости от погодных условий, либо особенностей учебно-материальной базы, по решению уполномоченного руководителя ОВД, либо лица, его замещающего, допускается замена нормативов:
по бегу на дистанцию 100 метров на челночный бег;
по бегу на дистанцию 1000 метров на комплекс силовых упражнений для мужчин, выпрыгивание из положения в упоре лежа для женщин.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 03.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Алғашқы кәсіптік даярлыққа үміткерлерді іріктеу бірқатар төмендегідей жүйелі кезеңдерден тұрады:
1) бірінші кезеңде – қалыптасқан жеке істердің негізінде кандидаттардың тізімдері қалыптастырылады;
2) екінші кезеңде–осы Қағидалардың 17-25-тармақтарының талаптарына сәйкес дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру.
3) үшінші кезеңде–қабылдау комиссиясы үміткерлермен, ал үміткердің қалауы бойынша оның ата-анасын, зайыбын (жұбайын) шақыра отырып әңгімелесу өткізеді. Үміткердің ІІО-ға қызметке түсу себептері анықталады. Үміткердің назары қызметтегі шектеулерге, болашақ қызметінің сипатына, оны жұмыстан тыс уақытта, демалыс және мереке күндері қызметке тарту мүмкіндігіне, сондай-ақ ІІО-да қызмет өткеру кезіндегі жеңілдіктер мен артықшылықтарға аударылады.
Іріктеудің әрбір кезеңінен бір рет қана өтуге жол беріледі. Алдыңғы кезеңнен өтпеген үміткер келесі кезеңге жіберілмейді.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 03.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру кезінде кандидаттар:
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес дене шынықтыру даярлығы бойынша ІІО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың "А", "Б" және "С" санаттарына;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың медициналық-жас топтарына бөлінеді.
18. "А" және "Б" санатындағы кандидаттардың дене шынықтыру даярлығының деңгейі олардың мына нормативтерді тапсыруы арқылы айқындалады:
1) Ерлер:
таңдауға – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру (10 метр 10 рет);
таңдауға – аспаға тартылу не сырыққа таянып тұрып денені көтеру;
таңдауға – 1000 метр қашықтыққа жүгіру не күш жаттығуларының кешені (жатып тіреніп кеудені жерден көтеру, жатып тірену қалпынан толық отыру қалпына ауысу, арқаға жатып денені көтеру).
2) Әйелдер:
таңдауға – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру (10 метр 10 рет);
таңдауға – арқаға жатып денені көтеру не жатып тіреніп кеудені жерден көтеру;
таңдауға – 1000 метр қашықтыққа жүгіру не жатып тірену қалпынан секіру.
19. Ауа-райы жағдайына не оқу-материалдық базаның ерекшеліктеріне байланысты ІІО-ның уәкілетті басшысының не оны алмастыратын адамның шешімі бойынша нормативтерді:
100 метр қашықтыққа жүгіру сырғымалы жүгіруге;
1000 метр қашықтыққа жүгіру ерлер үшін күш жаттығулары кешеніне, әйелдер үшін жатып тірену қалпынан секіруге ауыстыруға рұқсат беріледі.

20. Выполнение нормативов кандидатами категорий "А" и "Б" оценивается в соответствии с балловой системой оценки нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категорий "А" и "Б" согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
21. Уровень физической подготовки кандидатов категории "С" определяется путем сдачи ими следующих нормативов:
1) Мужчины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров, либо челночный бег;
бег на дистанцию 800 метров;
комплекс силовых упражнений (подтягивание на перекладине, прыжки вверх со сменой положения ног, отжимание в упоре лежа, поднятие туловища из положения лежа на спине, переход с упора лежа в положение приседа).
2) Женщины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров или челночный бег;
бег на дистанцию 800 метров;
комплекс силовых упражнений (поднятие туловища из положения лежа на спине, переход с упора лежа в положение приседа).
22. Выполнение нормативов кандидатами категории "С" оценивается в соответствии с балловой системой оценки нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категории "С" согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
23. Индивидуальные оценки кандидатов категорий "А", "Б" и "С" по физической подготовке определяются с учетом набранных баллов при выполнении нормативов по таблице оценки уровня физической подготовки кандидатов на службу в ОВД согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
В случае получения "0" баллов кандидатами категорий "А" и "Б", а также менее 50 баллов кандидатами категории "С" по одному из нормативов, выставляется оценка "неудовлетворительно" по физической подготовке.
24. Ход сдачи нормативов по физической подготовке фиксируется с помощью технических средств видеозаписи.
25. Результаты сдачи нормативов по физической подготовке кандидатами вносятся:
по категориям "А" и "Б" в ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категорий "А" и "Б" согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
по категории "С" в ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категории "С" согласно приложению № 10 к настоящим Правилам.
26. Итоги отбора оформляются протоколом. С кандидатами прошедшими отбор в течении трех рабочих дней со дня подписания протокола итогов отбора, заключается трудовой договор. После подписания трудового договора руководителем ведомства МВД, территориальных органов, находящихся в ведении МВД, государственных учреждений, находящихся в ведении МВД и его ведомств, подписывается приказ о назначении кандидата стажером и направлении на первоначальную профессиональную подготовку.
Обучение на первоначальной профессиональной подготовке засчитывается в период прохождения стажировки.
Кандидатам, направленным на обучение, в соответствии с трудовым договором за время прохождения стажировки выплачивается должностной оклад, предусмотренный по занимаемой должности штатным расписанием.
Организации образования МВД с направленными на обучение кандидатами заключают контракт по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
В организации образования МВД направляются:

20. "А" және "Б" санаты бойынша кандидаттардың нормативтерді орындауы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын "А" және "Б" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді бағалаудың балдық жүйесіне сәйкес бағаланады.
21. "С" санаты кандидаттарының дене шынықтыру даярлығының деңгейі олардың мына нормативтерді тапсыруы арқылы айқындалады:
1) Ерлер:
таңдауға – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру;
800 метр қашықтыққа жүгіру;
күш жаттығулары кешені (аспаға тартылу, аяқтардың қалпын ауыстырып отырып жоғары қарай секіру, жатып тіреніп кеудені жерден көтеру, арқаға жатып денені көтеру, жатып тірену қалпынан отыру қалпына ауысу).
2) Әйелдер:
таңдауға – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру;
800 метр қашықтыққа жүгіру;
күш жаттығулары кешені (арқаға жатып денені көтеру, жатып тірену қалпынан отыру қалпына ауысу).
22. "С" санаты бойынша кандидаттардың нормативтерді орындауы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын "С" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді бағалаудың балдық жүйесіне сәйкес бағаланады.
23. "А", "Б" және "С" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша жеке бағалары осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы деңгейін бағалау кестесі бойынша нормативтерді орындаған жағдайда жинаған балдарды ескере отырып айқындалады.
"А" және "Б" санаты бойынша кандидаттар "0" балл, сондай-ақ "С" санаты бойынша кандидаттар нормативтердің біреуінен 50 балдан кем алған жағдайда дене шынықтыру даярлығы бойынша "қанағаттанарлықсыз" бағасы қойылады.
24. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру барысы техникалық бейнежазу құралдарының көмегімен тіркеледі.
25. Кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсырудың нәтижелері:
"А" және "Б" санаты бойынша осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын "А" және "Б" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомосіне;
"С" санаты бойынша осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын "С" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомосіне енгізіледі.
26. Іріктеу қорытындысы хаттамамен ресімделеді. Іріктеуден өткен кандидаттармен іріктеу қорытындыларының хаттамасына қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде еңбек шарты жасалады. Еңбек шартына қол қойылғаннан кейін ІІМ ведомствосының, ІІМ қарамағындағы аумақтық ведомстволарының, ІІМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің және оның ведомстволарының басшысы кандидатты тағылымдамашы етіп тағайындау және алғашқы кәсіптік даярлыққа жіберу туралы бұйрыққа қол қояды.
Алғашқы кәсіптік даярлықта оқу тағылымдамадан өту кезеңіне кіреді.
Оқуға жіберілген кандидаттарға еңбек шартына сәйкес тағылымдамадан өту уақыты үшін атқарып отырған лауазымы бойынша штат кестесінде көзделген лауазымдық айлықақы төленеді.
ІІМ білім беру ұйымдары оқуға жіберген кандидаттармен осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келісімшарт жасасады.
ІІМ білім беру ұйымдарына:

1) копия приказа о направлении кандидата на первоначальную профессиональную подготовку;
2) копия удостоверения личности;
3) копия документов об образовании;
4) сведения о кандидате по форме согласно приложению 11-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 26 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 03.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Условия прохождения первоначальной профессиональной подготовки
28. Слушателю первоначальной профессиональной подготовки (далее – слушатели), необходимо при себе иметь:
1) удостоверение личности;
2) форму камуфляжной расцветки по сезону: летняя – кепи, куртка, брюки, футболка камуфляжной расцветки и ботинки с высоким берцем черного цвета; зимняя – куртка, брюки или комбинезон утепленные камуфляжной расцветки, а также шапка вязаная шерстяная и ботинки с высоким берцем утепленные черного цвета;
3) спортивную форму и обувь;
4) предметы личной гигиены;
5) письменные принадлежности.
29. Слушатели обеспечиваются питанием и проживанием за счет бюджетных средств.
30. Срок обучения на первоначальной профессиональной подготовке по всем направлениям подготовки сотрудников составляет – 9 недель.
Для лиц, проходивших службу на должностях административных государственных и гражданских служащих в органах внутренних дел, и должностей, которые переводятся в категорию аттестованного состава, срок обучения по всем направлениям подготовки составляет 5 недель и осуществляется с применением дистанционных образовательных технологий.
Сноска. Пункт 30 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Первоначальная профессиональная подготовка проводится в соответствии с типовыми учебными планами, разработанными МВД, и учебными программами, утвержденными начальником организации образования МВД.
Организация образования МВД самостоятельно определяет форму, порядок проведения текущего и итогового контроля знаний и устанавливаются решением коллегиального органа управления организации образования.
Один академический час применительно ко всем видам учебных занятий составляет не менее 40 минут.
32. Знания слушателей по всем видам учебных занятий оцениваются по бально-рейтинговой буквенной системе оценки учебных достижений, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.

1) кандидатты алғашқы кәсіптік даярлыққа жіберу туралы бұйрықтың көшірмесі;
2) жеке куәліктің көшірмесі;
3) білімі туралы құжаттардың көшірмесі;
4) осы Қағидаларға 11-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидат туралы мәліметтер жолданады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 03.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 03.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Алғашқы кәсіптік даярлықтан өту шарттары
28. Алғашқы кәсіптік даярлықтың тыңдаушысына (бұдан әрі – тыңдаушылар) өзімен бірге:
1) жеке куәлігі;
2) маусымдық камуфляж түсті форма: жазғы – қалпақ, күрте, шалбар, камуфляж түсті футболка және қара түсті ұзын қонышты бәтеңке; қысқы – камуфляж түсті астары жылы күртеше, шалбар немесе комбинезон, сондай-ақ жүннен тоқылған бөрік және қара түсті ұзын қонышты жылы бәтеңке;
3) спорттық форма және аяқ-киім;
4) жеке гигиена заттары;
5) жазу құралдары болуы қажет.
29. Тыңдаушылар бюджет қаражаты есебінен тамақтанумен және тұрумен қамтамасыз етіледі.
30. Қызметкерлерді даярлаудың барлық бағыттары бойынша алғашқы кәсіптік даярлықта оқыту мерзімі - 9 аптаны құрайды.
Ішкі істер органдарында мемлекеттік әкімшілік және азаматтық қызметшілер лауазымдарында қызмет өткерген адамдар және аттестатталған құрам санатына ауыстырылатын лауазымдар үшін даярлықтың барлық бағыттары бойынша оқу мерзімі 5 аптаны құрайды және қашықтықтан білім беру технологияларын қолдана отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 03.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Алғашқы кәсіптік даярлық ІІМ әзірлеген үлгілік оқу жоспарларына және ІІМ білім беру ұйымының бастығы бекіткен оқу бағдарламаларына сәйкес жүргізіледі.
ІІМ білім беру ұйымы білімге ағымдық және қорытынды бақылау жүргізудің нысанын, тәртібін өздігінше анықтайды және ол білім беру ұйымының алқалы басқару органының шешімімен белгіленеді.
Оқу сабақтарының барлық түрлеріне қатысты бір академиялық сағат кемінде 40 минутты құрайды.
32. Тыңдаушылардың оқу сабақтарының барлық түрлері бойынша білімі осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес оқу жетістіктерін бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша бағаланады.

33. Итоговые контроли проводятся преподавателями, имеющими квалификацию, соответствующую данной дисциплине, по окончании изучения разделов учебной программы в соответствии с графиком, утвержденным заместителем начальника организации образования МВД, курирующим учебную работу.
Комплексный экзамен проводится экзаменационной комиссией, состав которой утверждается приказом начальника организации образования МВД. Состав экзаменационных комиссий формируется из числа сотрудников территориальных ОВД (по соответствующим категориям обучения), профессорско-преподавательского состава организации образования, представителей подразделений собственной безопасности и Совета ветеранов ОВД.
34. Слушатель, получивший оценку "неудовлетворительно" по итоговым контролям допускается к пересдаче. Пересдача проводится один раз.
Слушатели, получившие повторно оценку "неудовлетворительно" по итогам пересдачи подлежат отчислению за невыполнение требований учебной программы.
35. Слушателям, успешно сдавшим выпускные экзамены, выдается сертификат с приложением об окончании первоначальной профессиональной подготовки согласно приложению 13 к настоящим Правилам, который приобщается к личному делу.
36. Срок прохождения первоначальной профессиональной подготовки засчитывается в стаж службы в ОВД (выслугу лет).
37. Ведомства МВД, территориальные органы, находящиеся в ведении МВД и его ведомства, государственные учреждения, находящиеся в ведении МВД и его ведомства, по направлению которых слушателем пройдена первоначальная профессиональная подготовка:
1) зачисляют в кадры лиц, завершивших первоначальную профессиональную подготовку;
2) расторгают со стажером трудовой договор в соответствии с трудовым законодательством и выплачивают компенсацию за неиспользованный трудовой отпуск.
Назначение на должность производится в течение месяца со дня зачисления в кадры ведомства МВД, территориальных органов, находящихся в ведении МВД и его ведомств, государственных учреждений, находящихся в ведении МВД и его ведомств.
Глава 5. Основания отчисления с первоначальной профессиональной подготовки
38. Слушатели отчисляются с первоначальной профессиональной подготовки по следующим основаниям:
1) за неуспеваемость, выразившуюся в не сдаче итоговых контролей или за невыполнение учебной программы;
2) за нарушение дисциплины, предусмотренные Уставом организации образования МВД и Правилами внутреннего распорядка организации образования МВД:
3) по собственному желанию;
4) отрицательный результат специальной проверки органов национальной безопасности.
Копия приказа начальника организации образования МВД об отчислении слушателя с первоначальной профессиональной подготовки в течение двух рабочих дней направляется в ведомства МВД, территориальные органы, находящиеся в ведении МВД и его ведомств, государственные учреждения, находящиеся в ведении МВД и его ведомств.
Кадровой службой ведомств МВД, территориальных органов, находящихся в ведении МВД, государственных учреждений, находящихся в ведении МВД и его ведомств расторгается трудовой договор со слушателем и выплачивается компенсация за неиспользованный трудовой отпуск.

33. Қорытынды бақылауды осы пәнге сәйкес біліктілігі бар оқытушылар, оқу бағдарламасының бөлімдерін оқу аяқталғаннан кейін оқу жұмысына жетекшілік ететін ІІМ білім беру ұйымы бастығының орынбасары бекіткен кестеге сәйкес жүргізеді.
Кешенді емтиханды құрамы ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен бекітілетін емтихан комиссиясы жүргізеді. Емтихан комиссияларының құрамы аумақтық ІІО қызметкерлерінен (оқытудың тиісті санаттары бойынша), білім беру ұйымының профессорлық-оқытушылық құрамынан, өзіндік қауіпсіздік бөліністері мен ІІО ардагерлер кеңесінің өкілдерінен құрылады.
34. Қорытынды бақылаулар бойынша "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған тыңдаушы қайта тапсыруға жіберіледі. Қайта тапсыру бір рет қана өткізіледі.
Қайта тапсыру қорытындысы бойынша "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған тыңдаушылар оқу бағдарламасының талаптарын орындамағаны үшін оқудан шығарылады.
35. Бітіру емтихандарын табысты тапсырған тыңдаушыларға осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтағаны туралы қосымшасы бар сертификат беріледі, ол жеке іске тігіледі.
36. Алғашқы кәсіптік даярлықтан өту мерзімі Қазақстан Республикасы ІІО-дағы қызмет өтіліне (еңбек өткерген жылдарына) есептеледі.
37. Тыңдаушыларды алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуге жіберген ІІМ ведомстволары, ІІМ және оның ведомстваларының қарамағындағы аумақтық органдар, ІІМ және оның ведомстваларының қарамағындағы мемлекеттік мекемелері:
1) алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтаған адамдарды кадр құрамына қабылдайды;
2) еңбек заңнамасына сәйкес тағылымдамадан өтушімен еңбек шартын бұзып, оған пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін өтемақы төлейді.
Лауазымға тағайындау ІІМ ведомстволарының, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы аумақтық органдардың, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелер кадрына қабылданған күннен бастап бір ай ішінде жүргізіледі.
5. Алғашқы кәсіптік даярлықтан шығарудың негіздері
38. Тыңдаушылар алғашқы кәсіптік даярлықтан төмендегідей негіздер бойынша шығарылады:
1) қорытынды бақылауды тапсыра алмаудан немесе оқу бағдарламасын орындамаудан байқалған үлгермеушілігі үшін;
2) ІІМ білім беру ұйымының жарғысында және ІІМ білім беру ұйымының ішкі тәртібі қағидаларында көзделген тәртіпті бұзғаны үшін;
3) өз қалауы бойынша;
4) Ұлттық қауіпсіздік органдары арнайы тексеруінің теріс нәтижесі.
ІІМ білім беру ұйымы бастығының тыңдаушыны алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару туралы бұйрығының көшірмесі екі жұмыс күні ішінде ІІМ ведомстволарының, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы аумақтық органдардың, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелерге жолданады.
ІІМ ведомстволары, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы аумақтық органдар, ІІМ және оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің кадр қызметі тыңдаушымен еңбек келісімін бұзады және пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін өтемақы төлейді.

39. Отчисление слушателя по подпунктам 1) и 2) пункта 37 осуществляется на основании заключения служебного расследования, в течении месячного срока со дня обнаружения проступка.
40. В случае отказа лица, завершившего первоначальную профессиональную подготовку, от дальнейшего прохождения службы в правоохранительном органе либо отчисления из организации образования правоохранительных органов в связи с неуспеваемостью и (или) нарушением дисциплины, а также по собственному желанию оно обязано возместить государству бюджетные средства, затраченные на подготовку, выплату стипендии, питание и проживание в период его подготовки, в соответствии с пунктом 7 статьи 11 Закона.
Сноска. Пункт 40 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основания их отчисления
от первоначальной профессиональной
подготовки форма
Сноска. В правый верхний угол приложения 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
АНКЕТА
(заполняется собственноручно)
1. Фамилия (если изменяли, то укажите прежнюю) __________________________
Имя __________________________________________________________________
Отчество (при наличии) _________________________________________________
2. Гражданство ________________________________________________________
Если изменяли, то укажите, когда ________________________________________
3. Были ли Вы судимы, когда и за что _____________________________________
4. Учеба или работа за границей _________________________________________
Страна пребывания ____________________________________________________
Время пребывания _____________________________________________________
Место работы или учебы ________________________________________________
5. Признавались ли Вы недееспособным или ограниченно дееспособным решением
суда, когда и за что ____________________________________________________
6. Лишались ли Вы права занимать государственные должности в течение
определенного срока, когда и за что _______________________________________
7. Являетесь ли Вы близким родственником (родителем, сыном, дочерью,
усыновителем, усыновленным, полнородным и неполнородным братом или сестрой,
дедушкой, бабушкой, внуком, супругом или супругой) сотрудника органов
внутренних дел, занимающего должность:

39. 37-тармақтың 1) және 2) тармақшалары бойынша тыңдаушыны шығару теріс қылық анықталған күннен бастап бір ай мерзім ішінде қызметтік тексеру қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
40. Алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтаған адам құқық қорғау органында одан әрі қызмет өткеруден бас тартқан не үлгермеуіне және (немесе) тәртіп бұзуына байланысты, сондай-ақ өз еркімен құқық қорғау органдарының білім беру ұйымынан шығарылған жағдайда, ол даярлыққа, өзін даярлау кезеңінде стипендия төлеуге, тамағы мен тұру орнына жұмсалған бюджет қаражатын Заңның 11-бабының 7-тармағына сәйкес мемлекетке өтеуге міндетті.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 03.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдарына
кіретін адамдар үшін алғашқы
кәсіптік даярлыққа іріктеу
қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздеріне
1-қосымша
нысан
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
САУАЛНАМА
(өз қолымен толтырылады)
1. Тегі (егер өзгертсеңіз, бұрынғыны көрсетіңіз) ____________________
Аты __________________________________________________________
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)________________________________
2. Азаматтығы _________________________________________________
Егер өзгертсеңіз, онда қашан екенін көрсетіңіз ______________________
3. Сіз сотталдыңыз ба, қашан және не үшін _________________________
4. Шет елдегі оқуы немесе жұмысы ________________________________
Болған елі _____________________________________________________
Болған уақыты _________________________________________________
Жұмыс істеген немесе оқу орны __________________________________
5. Сот шешімімен Сіз қабілетсіз немесе қабілеті шектеулі деп танылдыңыз ба, қашан,
не үшін _______________________________________
6. Сіз белгіленген мерзім ішінде мемлекеттік лауазымды атқару құқығынан
айырылдыңыз ба, қашан, не үшін_____________________________
7. Сіз мына лауазымды атқаратын ішкі істер органдары қызметкерінің жақын туысы
(ата-анасы, баласы, қызы, асырап алушы, ата-анасы бір немесе ата-анасы бөлек ағалы-
інілер немесе апалы-сіңлілер және апасы, атасы, әжесі, немересі, күйеуі немесе әйелі)
боласыз ба:

1) находящуюся в непосредственной подчиненности должности, на которую Вы
претендуете; ____________________________________________________________
2) в непосредственной подчиненности к которой находится должность, на которую
Вы претендуете __________________________________________________________
8. Налагалось ли на Вас в течение года перед поступлением на службу в судебном
порядке административное взыскание за умышленное правонарушение, когда и за что
__________________________________________________________________________
9. Налагалось ли на Вас в течение трех лет перед поступлением на службу в судебном
порядке административное взыскание за совершение коррупционного
правонарушения, когда и за что ______________________________________________
10. Состояли ли Вы ранее на государственной службе ___________________________
если да, то укажите мотивы увольнения _______________________________________
"___" __________ 20____ года
________________ (подпись)
Приложение 2
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основания их отчисления
от первоначальной
профессиональной подготовки
Сноска. В правый верхний угол приложения 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Кадр есебі жөніндегі жеке
ІС ПАРАҒЫ
ЛИЧНЫЙ ЛИСТОК
по учету кадров
1. Тегі _________________________________________________
Фамилия Аты __________________________________________
имя әкесінің аты (болған жағдайда) ________________________
отчество (при его наличии)
2. Жынысы ____________________________________________
Пол
3. Туған жылы, айы, күні ________________________________
Год, число и м-ц рождения
4. Туған жері __________________________________________
Место рождения (ауыл, деревня, қала, аудан, облыс, республика)
(село, деревня, город, район, область, республика)
______________________________________________________
5. Ұлты _______________________________________________
Национальность
6. Азаматтығы _________________________________________
Гражданство
7. Білімі _______________________________________________
Образование
Оқу орнының атауы және оның тұрған жері
Название учебного заведения и его местонахождение
Факультеті немесе бөлімі
Факультет или отделение
Түскен жылы
Год поступления
Бітірген немесе шыққан жылы
Год окончания или ухода
Бітірмесе, қай курстан кетті
Если не окончил, то с какого курса ушел
Оқу орнын бітірген соң қандай біліктілік алып шықты, диплом не куәлік нөмірін көрсету керек.
Какую квалификацию получил в результате окончания учебного заведения, указать № диплома или удостоверения

1) Сіз үміттенген лауазымға тікелей бағыныстағы_______________________________
2) Сіз үміттенген лауазым тікелей бағынатын __________________________________
8. Қызметке қабылданар алдында орналасу алдында бір жыл ішінде қасақана құқық
бұзғаныңыз үшін сот тәртібімен әкімшілік жазаға тартылдыңыз ба, қашан, не
үшін______________________________________________________________________
9. Қызметке қабылданар алдында үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық
бұзушылық жасағаныңыз үшін әкімшілік жазаға тартылдыңыз ба, қашан, не үшін
__________________________________________________________________________
10. Сіз бұрын мемлекеттік қызметте болдыңыз ба ___________________, егер болсаңыз
жұмыстан шығу себебін көрсетіңіз ____________________________________________
20____ жылғы "___"_____________ ______________ (қолы)
Ішкі істер органдарына
кіретін адамдар үшін алғашқы
кәсіптік даярлыққа іріктеу
қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздеріне
2-қосымша
нысан
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кадр есебі жөніндегі жеке ІС ПАРАҒЫ ЛИЧНЫЙ ЛИСТОК по учету кадров
1. Тегі ___________________________________________________________
Фамилия
Аты _____________________________________________________________
имя
әкесінің аты (ол болған жағдайда) ____________________________________
отчество (при его наличии)
2. Жынысы _______________________________________________________
Пол
3. Туған жылы, айы, күні ____________________________________________
Год, число и м-ц рождения
4. Туған жері ______________________________________________________
Место рождения
(ауыл, деревня, қала, аудан, облыс, республика)
(село, деревня, город, район, область, республика) ______________________
5. Ұлты __________________________________________________________
Национальность
6. Азаматтығы ____________________________________________________
Гражданство
7. Білімі _________________________________________________________
Образование
Оқу орнының атауы және оның тұрған жері
Название учебного заведения и его местонахождение
Факультеті немесе бөлімі
Факультет или отделение
Түскен жылы
Год поступ ления
Бітірген немесе шыққан жылы
Год окончания или ухода
Бітірмесе, қай курстан кетті
Если не окончил то с какого курса ушел
Оқу орнын бітірген соң қандай біліктілік алып шықты, диплом не куәлік нөмірін көрсету керек.
Какую квалификацию получил в результате окончания учебного заведения, указать №диплома или удостоверения

14. Шетелдерде болуы (жұмыс, қызметтік іссапар, делегация құрамында бару)
Пребывание за границей (работа, служебная командировка, поездка с делегацией)
Жылы мен айы
Месяц и год
Қай елде
В какой стране
Шетелге келу себебі
Цель пребывания за границей
Қай уақыттан бастап
С какого времени
Қай уақытқа дейін
По какое время
15. Сайланбалы органдарға сайлады немесе сайланды (қайда, қандай органдарға және қашан)
В какие выборные органы избирался или избрали (где, в какие и когда)
______________________________________________________________________
16. Әскери қызметке қатысы _____________________________________________
Отношение к воинской обязанности
(әскери міндетті, әскери міндетті емес
Военнообязанный, невоеннообязанный) ___________________________________
(әскери-есепке алу мамандығы, әскери атағы, әскери билетінің нөмірі және жеке нөмірі
военно- учетная специальность, воинское звание,номер военного билета и личный номер)
17. Қандай мемлекеттік наградаларыңыз бар _______________________________
Какие имеете государственные награды (қашан, кім немен наградтады/когда, кем
и чем награждены)______________
18. Паспорты ______________________
Паспорт (сериясы, нөмірі, кім және қашан берген, тіркелген мекен жайы
серия, номер, кем и когда выдан, адрес прописки) __________________________
19. Тұрғылықты мекен жайы ____________________________________________
Место жительства 20___ ж. "_____" ___________ г.
Өзінің қолы _________________
(толтырылған мезгілі/дата заполнения)
Личная подпись
(Жеке іс парағын толтырушы қызметкер кейінгі өзгерістер туралы: (білімі, ғылыми
дәреже, атақ алуы т.с.с. қызмет орнына хабарлауға міндетті. Бұл мағлұматтар жеке
іс қағазына түсіріледі).
(Работник, заполняющий личный листок, обязан о всех последующих изменениях
(образовании, присвоении ученой степени, ученого звания и т.п. сообщить по месту
работы для внесения этих изменений в его личное дело).
Приложение 3
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основания их отчисления
от первоначальной
Сноска. В правый верхний угол приложения 3 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Өмірбаянды үміткер өз қолымен, еркін түрде, түзетулерсіз, төмендегі мәліметтерді міндетті түрде көрсете отырып жазады:
Автобиография пишется кандидатом собственноручно, в произвольной форме, без помарок и исправлений, с обязательным указанием следующих сведений:
- тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған датасы мен жері, ұлты, ана тілі, тағы қандай тілдерді біледі;
- фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и место рождения, национальность, родной язык, какими языками еще владеет;
- қашан, қайда, қандай оқу орындарында оқыды, білімі бойынша мамандығы;
- когда, где, в каких учебных заведениях учился, специальность по образованию;
- кім болып, қашан және қайда жұмыс істеді, кәсіпорынның, мекеменің немесе ұйымның толық атауы мен мекен жайы, бір жұмыстан басқа жұмысқа ауысу себебі көрсетілсін, тәртіптік, материалдық немесе қоғамдық ықпал ету шаралары қолданылды ма (қашан, кім қолданды, не үшін, ықпал ету шарасы);
- кем, когда и где работал с указанием полного наименования и адреса предприятия, учреждения или организации, причины перехода с одной работы на другую, применялись ли меры дисциплинарного, материального или общественного воздействия (когда, кем, за что, мера воздействия);
- әскери міндеттілікке қатысы, мерзімді әскери қызметке қашан және қандай қорғаныс жөніндегі істер басқармасы (бөлімі) шақырды (егер шақырылмаса, себебі көрсетілсін), қандай әскери бөлімдерде (нөмірлері көрсетілсін) және кім болып қызмет атқарды, Қарулы Күштерден запасқа қашан және қандай лауазымнан босатылған, әскери атағы;
- отношение к воинской обязанности, когда и каким управлением (отделом) по делам обороны призван на действительную военную службу (если не призвался, указать причину), в каких воинских частях (указать номера) и в качестве кого проходил службу, когда и с какой должности уволен в запас Вооруженных Сил, воинское звание;
- отбасы жағдайы, қашан некеге тұрды, әйелінің (ерінің) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған датасы мен жері, ұлты, жұмыс орны мен лауазымы, тұрғылықты жері (сондай-ақ үміткер мен оның әйелінің (ерінің) жақын туысқандары; әкесі, шешесі, аға-інілері, апа-қарындастары (сіңлілері) мен балалары, сондай-ақ бұрынғы әйелдері (ерлері) және олардың жақын туысқандары, ажырасу себептері көрсетіле отырып, некені бұзу туралы куәліктерінің нөмірлері, оларды қандай орган қашан бергені туралы мәліметтер; егер үміткер, оның әйелі (ері) немесе жақын туысқандары тегін, атын, әкесінің атын өзгерткен болса, олардың бұрынғы бағыттық деректері көрсетіледі, туысқандарынан кім ішкі істер органдарында немесе ішкі әскерлерде қызмет етеді (туысқандық дәрежесі, тегі, аты, әкесінің аты, қайда, лауазымы, арнайы немесе әскери атағы);
- семейное положение, когда вступил в брак, фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и место рождения, национальность; место работы и должность, место жительства жены (мужа); такие же сведения на близких родственников кандидата и его жены (мужа); отца, мать, братьев, сестер и детей, а также на бывших жен (мужей) и их близких родственников с указанием причин развода, номера свидетельств о расторжении брака, когда и каким органом оно выдано; если кандидат, его жена (муж) или их близкие родственники изменяли фамилию, имя, отчество, то указывается и их прежние установочные данные; служит ли то из родственников в органах внутренних дел или во внутренних войсках (степень родства, фамилия, имя, отчество, где должность, специальное или воинское звание);
- үміткер, оның әйелі (ері) немесе жақын туысқандарынан біреу шетел азаматтылығында тұрды ма (кім, туысқандық дәрежесі), олардың ішінде кім шетелдерде болды (қашан, қайда, қандай мақсатпен) немесе тұрақты тұруға шетелге шығу үшін өтініш білдірді (қашан, қандай себеппен), шетелдерде тұратын қазақстандық азаматтардың ішінде туысқандары бар ма (тегі, аты, әкесінің аты, туысқандық дәрежесі, немен айналысады, қайда тұрады), олармен байланыс немен көрінеді;
- состоял ли кандидат, его жена (муж) или кто-нибудь из их родственников в иностранном гражданстве (кто, степень родства), кто из них был за границей (когда, где, с какой целью) или ходатайствовал о выезде за границу на постоянное место жительства (когда, по какой причине), имеются ли родственники, проживающие за границей (фамилия, имя, отчество, степень родства, род занятий, где проживают), в чем выражается связь с ними;
- үміткер, оның әйелі (ері) немесе олардың жақын туысқандарынан біреу қылмыстық не әкімшілік жауапкершілікке тартылған ба (қашан, не үшін, жазалау шарасы), осы адамдардың құқық қорғау органдары қызметіне қатысы;
- привлекался ли кандидат, его жена (муж) или кто-либо из их близких родственников к уголовной или административной ответственности (когда, за что, мера наказания);
- соңғы жұмыс орны мен лауазымы, тұрғылықты мекен-жайы, егер бір жерден екінші жерге көшуге тура келсе, бұрынғы мекен-жайларын көрсетеді.
- место последней работы и должность, место жительства, если приходилось переезжать с одного места жительства на другое, то указываются прежние места жительства.
ӨМІРБАЯН
АВТОБИОГРАФИЯ
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Приложение 4
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основания их отчисления
от первоначальной
профессиональной подготовки

14. Шетелдерде болуы (жұмыс, қызметтік іссапар, делегация құрамында бару)
Пребывание за границей (работа, служебная командировка, поездка с делегацией)
Жылы мен айы
Месяц и год
Қай елде
В какой стране
Шетелге келу себебі
Цель пребывания за границей
Қай уақыттан бастап
С какого времени
Қай уақытқа дейін
По какое время
15. Сайланбалы органдарға сайлады немесе сайланды (қайда, қандай органдарға және
қашан)
В какие выборные органы избирался или избрали (где, в какие и
когда)____________________ ____________
16. Әскери қызметке қатысы______________
Отношение к воинской обязанности (әскери міндетті, әскери міндетті емес
Военнообязанный, невоеннообязанный)_______________ (әскери-есепке алу
мамандығы, әскери атағы, әскери билетінің нөмірі және жеке нөмірі
военно- учетная специальность, воинское звание, номер военного билета и личный
номер)
17. Қандай мемлекеттік наградаларыңыз бар _______________________________
Какие имеете государственные награды
(қашан, кім немен наградтады/когда, кем и чем награждены)_________________
18. Паспорты ______________________
Паспорт (сериясы, нөмірі, кім және қашан берген, тіркелген мекен жайы серия, номер,
кем и когда выдан, адрес прописки) _________________________
19. Тұрғылықты мекен жайы _________
Место жительства
20___ ж. "_____" ___________ Өзінің қолы _________________г.
(толтырылған мезгілі/дата заполнения) Личная подпись
(Жеке іс парағын толтырушы қызметкер кейінгі өзгерістер туралы:
(білімі, ғылыми дәреже, атақ алуы т.с.с. қызмет орнына хабарлауға міндетті.
Бұл мағлұматтар жеке іс қағазына түсіріледі).
(Работник, заполняющий личный листок, обязан о всех последующих изменениях
(образовании, присвоении ученой степени, ученого звания и т.п. сообщить по месту
работы для внесения этих изменений в его личное дело).
Ішкі істер органдарына
кіретін адамдар үшін алғашқы
кәсіптік даярлыққа іріктеу
қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздеріне
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өмірбаянды үміткер өз қолымен, еркін түрде, түзетулерсіз, төмендегі мәліметтерді міндетті түрде көрсете отырып жазады:
Автобиография пишется кандидатом собственноручно, в произвольной форме, без помарок и исправлений, с обязательным указанием следующих сведений:
- тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған датасы мен жері, ұлты, ана тілі, тағы қандай тілдерді біледі;
- фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и место рождения, национальность, родной язык, какими языками еще владеет;
- қашан, қайда, қандай оқу орындарында оқыды, білімі бойынша мамандығы;
- когда, где, в каких учебных заведениях учился, специальность по образованию;
- кім болып, қашан және қайда жұмыс істеді, кәсіпорынның, мекеменің немесе ұйымның толық атауы мен мекенжайы, бір жұмыстан басқа жұмысқа ауысу себебі көрсетілсін, тәртіптік, материалдық немесе қоғамдық ықпал ету шаралары қолданылды ма (қашан, кім қолданды, не үшін, ықпал ету шарасы);
- кем, когда и где работал с
указанием полного наименования и адреса предприятия, учреждения или организации, причины перехода с одной работы на другую, применялись ли меры дисциплинарного, материального или общественного воздействия (когда, кем, за что,
мера воздействия);
- әскери міндеттілікке қатысы, мерзімді әскери қызметке қашан және қандай қорғаныс жөніндегі істер басқармасы (бөлімі) шақырды (егер шақырылмаса, себебі көрсетілсін), қандай әскери бөлімдерде (нөмірлері көрсетілсін) және кім болып қызмет атқарды, Қарулы Күштерден запасқа қашан және қандай лауазымнан босатылған, әскери атағы;
- отношение к воинской обязанности, когда и каким управлением (отделом) по делам обороны призван на действительную военную службу (если не призвался, указать причину), в каких воинских частях (указать номера) и в качестве кого проходил службу,
когда и с какой должности уволен в запас Вооруженных Сил, воинское звание;
- отбасы жағдайы, қашан некеге тұрды, әйелінің (ерінің) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған датасы мен жері, ұлты, жұмыс орны мен лауазымы, тұрғылықты жері (сондай-ақ үміткер мен оның әйелінің (ерінің) жақын туысқандары; әкесі, шешесі, аға-інілері, апа-қарындастары (сіңлілері) мен балалары, сондай-ақ бұрынғы әйелдері (ерлері) және олардың жақын туысқандары, ажырасу себептері көрсетіле отырып, некені бұзу туралы куәліктерінің нөмірлері, оларды қандай орган қашан бергені туралы мәліметтер; егер үміткер, оның әйелі (ері) немесе жақын туысқандары тегін, атын, әкесінің атын өзгерткен болса, олардың бұрынғы бағыттық деректері көрсетіледі, туысқандарынан кім ішкі істер органдарында немесе ішкі әскерлерде қызмет етеді (туысқандық дәрежесі, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қайда, лауазымы, арнайы немесе әскери атағы);
- семейное положение, когда вступил в брак, фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и место рождения, национальность; место работы и должность, место жительства жены (мужа); такие же сведения на близких родственников кандидата и его жены (мужа); отца, мать, братьев, сестер и детей, а также на бывших жен (мужей) и их близких родственников с указанием причин развода, номера свидетельств о расторжении брака, когда и каким органом оно выдано; если кандидат, его жена (муж) или их близкие родственники изменяли фамилию, имя, отчество, то указывается и их прежние установочные данные; служит ли то из родственников в органах внутренних дел или во внутренних войсках (степень родства, фамилия, имя, отчество, где должность, специальное или воинское звание);
- үміткер, оның әйелі (ері) немесе жақын туысқандарынан біреу шетел азаматтылығында тұрды ма (кім, туысқандық дәрежесі), олардың ішінде кім шетелдерде болды (қашан, қайда, қандай мақсатпен) немесе тұрақты тұруға шетелге шығу үшін өтініш білдірді (қашан, қандай себеппен), шетелдерде тұратын қазақстандық азаматтардың ішінде туысқандары бар ма (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туысқандық дәрежесі, немен айналысады, қайда тұрады), олармен байланыс немен көрінеді;
- состоял ли кандидат, его жена (муж) или кто-нибудь из их родственников в иностранном гражданстве (кто, степень родства), кто из них был за границей (когда, где, с какой целью) или ходатайствовал о выезде за границу на постоянное место жительства (когда, по какой причине), имеются ли родственники, проживающие за границей (фамилия, имя, отчество, степень родства, род занятий, где проживают), в чем выражается связь с ними;
- үміткер, оның әйелі (ері) немесе олардың жақын туысқандарынан біреу қылмыстық не әкімшілік жауапкершілікке тартылған ба (қашан, не үшін, жазалау шарасы), осы адамдардың құқық қорғау органдары қызметіне қатысы;
- привлекался ли кандидат, его жена (муж) или кто-либо из их близких родственников к уголовной или административной ответственности (когда, за что, мера наказания);
- соңғы жұмыс орны мен лауазымы, тұрғылықты мекенжайы, егер бір жерден екінші жерге көшуге тура келсе, бұрынғы мекенжайларын көрсетеді.
- место последней работы и должность, место жительства, если приходилось переезжать с одного места жительства на другое, то указываются прежние места жительства.
ӨМІРБАЯН
АВТОБИОГРАФИЯ
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) / фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ішкі істер органдарына
кіретін адамдар үшін алғашқы
кәсіптік даярлыққа іріктеу
қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздеріне
4-қосымша

Сноска. В правый верхний угол приложения 4 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Обязательство
Я, ______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии))
в соответствии с пунктом 6 статьи 11 Закона Республики Казахстан
"О правоохранительных службе" по завершению первоначальной профессиональной
подготовки, обязуюсь проходить службу
_______________________________________________________________________ в
(указать наименование место службы в ОВД)
не менее трех лет.
В случае отказа от дальнейшего прохождения службы в органах внутренних дел либо
отчисления из организации образования Министерства внутренних дел Республики
Казахстан в связи с неуспеваемостью и (или) нарушением дисциплины, а также по
собственному желанию обязуюсь возместить государству бюджетные средства,
затраченные на подготовку, выплату стипендии, питание и проживание в период
подготовки, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Данная обязанность не распространяется на сотрудника в случае его увольнения
со службы в течение трех лет по состоянию здоровья на основании заключения
военно-врачебной комиссии о непригодности или ограниченной пригодности
к службе либо в связи с сокращением штата, реорганизацией или ликвидацией
правоохранительного органа в случаях невозможности использования в другой
должности, а также его перевода в другой правоохранительный орган либо
специальный государственный орган.
ФИО (при наличии) кандидата __________ подпись, дата ____________
ФИО (при наличии) сотрудника кадровой службы __________________
Приложение 5
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основания их отчисления
от первоначальной
профессиональной подготовки
Сноска. В правый верхний угол приложения 5 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 5 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Категории "А", "Б" и "С" кандидатов на службу в органы внутренних дел по физической подготовке
Сотрудники категории "А":

Ескерту. 4-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Міндеттеме
Мен, ________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы
6-тармағына сәйкес алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтағаннан кейін үш жылдан
кем емес мерзімде ____________________________________________________
(ІІО-дағы қызмет орнының атауын көрсетіңіз) қызмет өткеруді міндетіме аламын.
Ішкі істер органдарында одан әрі қызмет өткеруден бас тартқан жағдайда немесе
үлгермеушілігіме және (немесе) тәртіп бұзуыма байланысты Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымынан шығарылған, сондай-ақ өз қалауым
бойынша кеткен жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес даярлау
кезеңінде даярлауға, стипендия төлеуге, тамақтануға және тұруға жұмсалған бюджет
қаражатын мемлекетке өтеуді міндетіме аламын. Бұл міндет әскери-дәрігерлік комиссияның
қызметке жарамсыздығы немесе шектеулі жарамдылығы туралы қорытындысы негізінде
қызметкер денсаулық жағдайы бойынша үш жыл ішінде қызметтен босатылған жағдайда не
штаттың қысқаруымен, құқық қорғау органының қайта құрылуымен немесе таратылуымен
байланысты басқа лауазымда жұмыс істей алмауы жағдайында, сондай-ақ оны басқа құқық қорғау
органына не арнаулы мемлекеттік органға ауыстыру кезінде қолданылмайды.
Кандидаттың Т.А.Ә. (ол болған жағдайда) __________ қолы, күні ___________
Кадр қызметі қызметкерінің Т.А.Ә. (ол болған жағдайда) ________________
Ішкі істер органдарына
кіретін адамдар үшін алғашқы
кәсіптік даярлыққа іріктеу
қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздеріне
5-қосымша
нысан
Ескерту. 5-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"А", "Б" және "С" санаты бойынша кандидаттардың ішкі істер органдарына қызметке тұруға дене шынықтыру бойынша даярлығы "А" санаты бойынша қызметкерлер:

1) должности подразделений криминальной полиции, по противодействию наркопреступности, по противодействию экстремизму;
2) должности седьмых подразделений и подразделений "Р", в функции которых входит проведение оперативно-розыскных мероприятий и негласных следственных действий;
3) должности дежурных частей штабных подразделений, самостоятельных дежурных частей;
4) должности подразделений собственной безопасности;
5) должности подразделений административной полиции;
6) должности кинологической службы;
7) должности подразделений миграционной службы;
8) должности специализированных охранных подразделений органов внутренних дел (далее – ОВД);
9) должности подразделений охраны административных зданий ОВД;
10) должности подразделений пожаротушения и аварийно-спасательных работ органов гражданской защиты (далее – ОГЗ);
11) должности оперативной работы в специальных учреждениях, режима и охраны (в том числе исправительные учреждения, следственные изоляторы) специальных учреждений, а также воспитательной работы среди осужденных уголовно-исполнительной системы (далее – УИС);
12) должности подразделений специальной и мобилизационной подготовки;
13) должности кадровых подразделений, ответственных за организацию профессиональной подготовки.
Сотрудники категории "Б":
1) должности подразделений следствия, дознания, оперативно-криминалистических служб;
2) должности штабных (кроме дежурных частей), кадровых подразделений (кроме подразделений, ответственных за организацию профессиональной подготовки), а также подразделений информатизации и связи;
3) должности подразделений финансового и тылового обеспечения (в том числе автотранспортного обеспечения);
4) должности вторых специальных подразделений и служб по защите государственных секретов;
5) должности подразделений гражданской обороны, снижения рисков бедствий и контроля в области гражданской защиты, организации пожаротушения и проведения аварийно-спасательных работ ОГЗ;
6) должности центров управления в кризисных ситуациях ОГЗ;
7) должности подразделений медицинского обеспечения в специальных учреждениях, специального учета, организации труда осужденных, а также службы пробации УИС;
8) постоянный состав организаций образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
9) должности государственной фельдъегерской службы.
Кандидаты на службу в ОВД категории "С":
Должности подразделений специального назначения и специальных отрядов быстрого реагирования, не вошедших в категории "А" и "Б".
Приложение 6
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основания их отчисления
от первоначальной

1) криминалдық полиция бөліністері, есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл жөніндегі және экстремизмге қарсы іс-қимыл бөліністер лауазымдары;
2) міндеттеріне жедел-іздестіру іс-шаралары және жасырын тергеу іс- шаралары кіретін "Р" және жетінші бөліністер лауазымдары;
3) дербес кезекші бөлімдердің, штаб бөліністерінің жедел кезекші бөлімдерінің лауазымдары;
4) өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің лауазымдары;
5) әкімшілік полиция бөліністерінің лауазымдары;
6) кинологиялық қызмет лауазымдары;
7) көші-қон қызметі бөліністерінің лауазымдары;
8) ішкі істер органдарының (бұдан әрі-ІІО) мамандандырылған күзет бөліністерінің лауазымдары;
9) ІІО әкімшілік ғимараттарын күзету бөліністерінің лауазымдары;
10) азаматтық қорғау органдарының (бұдан әрі-АҚО) авариялық-құтқару жұмыстары және өрт сөндіру бөліністерінің лауазымдары;
11) күзет және режим арнайы мекемесіндегі жедел қызмет және қылмыстық атқару жүйесі (бұдан әрі-ҚАЖ) сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы (сонымен қатар тергеу изоляторлары, түзету мекемелері) лауазымдары;
12) арнайы және жұмылдыру даярлығы бөліністерінің лауазымдары;
13) кәсіби даярлықты ұйымдастыруға жауапты кадрлар бөліністерінің лауазымдары; "Б" санаты бойынша қызметкерлер:
1) Тергеу, анықтау, жедел–криминалистикалық қызмет бөліністерінің лауазымдары;
2) Штабтық (кезекші бөлімнен басқа), кадрлық (кәсіби даярлықты ұйымдастыруға жауапты бөліністерден басқа), сонымен қатар ақпараттандыру және байланыс бөліністерінің лауазымдары;
3) қаржылық және тылдық қамтамасыз ету (оның ішінде автокөлікпен қамтамасыз ету) бөліністерінің лауазымдары;
4) екінші арнайы бөліністердің және мемлекеттік құпияларды қорғау қызметтерінің лауазымдары;
5) АҚО авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу және өрт сөндіруді ұйымдастыру, азаматтық қорғау саласы бойынша апаттық жағдайды бақылау және алдын алу бөліністерінің лауазымдары;
6) АҚО дағдарыс жағдайында басқару орталықтарының лауазымдары;
7) ҚАЖ пробация қызметі, сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру, арнайы есеп, ҚАЖ арнайы мекемесіндегі медициналық қызмет бөліністерінің лауазымдары;
8) ІІМ білім беру ұйымдарының тұрақты құрамы;
9) мемлекеттік фельдъегерлік қызмет лауазымдары. "С" санаты бойынша ІІО қызметке кандидаттар: "А" және "Б" санаттарына кірмейтін арнайы мақсаттағы және жылдам қимылдайтын арнайы жасақтар бөліністерінің лауазымдары.
Ішкі істер органдарына
кіретін адамдар үшін алғашқы
кәсіптік даярлыққа іріктеу
қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздеріне
6-қосымша

Сноска. В правый верхний угол приложения 6 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Медико-возрастные группы кандидатов на службу в органы внутренних дел категорий "А" и "Б"
Медико-возрастная группа
Возраст, пол
Мужчины
Женщины
1
I группа
до 23 лет
до 23 лет
2
II группа
23 – 29 лет
23 – 29 лет
3
III группа
30 – 34 лет
30 – 34 лет
4
IV группа
35 лет и старше
35 лет и старше
Медико-возрастные группы кандидатов на службу в органы внутренних дел категории "С"
1
I группа
до 27 лет
до 23 лет
2
II группа
28-31 лет
24-30 лет
3
III группа
32-34 лет
31-34 лет
4
IV группа
35 лет и старше
35 лет и старше
Приложение 7
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основания их отчисления
от первоначальной
профессиональной подготовки

Ескерту. 6-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"А" және "Б" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттардың медициналық-жас тобы
1
I топ
27 жасқа дейін
23 жасқа дейін
2
II топ
28-31 жас аралығы
24-30 жас аралығы
3
III топ
32-34 жас аралығы
31-34 жас аралығы
4
IV топ
35 жастан жоғары
35 жастан жоғары
Медициналық - жас тобы
Жасы, жынысы
Ерлер
Әйелдер
1
I топ
23 жасқа дейін
23 жасқа дейін
2
II топ
23 – 29 жас аралығы
23 – 29 жас аралығы
3
III топ
30 – 34 жас аралығы
30 – 34 жас аралығы
4
IV топ
35 жастан жоғары
35 жастан жоғары
"С" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттардың медициналық-жас тобы
1
I топ
27 жасқа дейін
23 жасқа дейін
2
II топ
28-31 жас аралығы
24-30 жас аралығы
3
III топ
32-34 жас аралығы
31-34 жас аралығы
4
IV топ
35 жастан жоғары
35 жастан жоғары
Ішкі істер органдарына
кіретін адамдар үшін алғашқы
кәсіптік даярлыққа іріктеу
қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздеріне
7-қосымша
нысан

Сноска. В правый верхний угол приложения 7 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Балловая система оценки нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категорий "А" и "Б"
Скоростная подготовка
Бег на дистанцию 100 метров
Мужчины
Время (секунды)
Баллы
Женщины
Время (секунды)
Баллы

Ескерту. 7-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"А" және "Б" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидатардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерінің баллдық жүйедегі бағалары
жүгіруден даярлық жылдамдығы
100 метрлік қашықтыққа жүгіру
Ерлер
Уақыты (секундтар)
Балдары
Әйелдер
Уақыты (секундтар)
Балдары

4) поднятие туловища из положения лежа на спине выполняется из исходного положения – горизонтальное положение тела лицом вверх, лопатки касаются пола, руки согнуты в локтях, ладони за головой, либо руки согнуты в локтях и скрещены, ладони на плечах, ноги прямые сомкнуты, либо согнуты в коленях, стопы касаются пола.
Упражнение считается выполненным при поднятии туловища от пола на 90 градусов и более. Не допускается срыв хвата рук за голову и плечи при выполнении поднятия туловища.
На месте сдачи зачета подаются команды "ПРИГОТОВИТЬСЯ!", "ПРИСТУПИТЬ!".

4) отырған орнында денені көлденең беті жоғары қараған күйде жату жағдайынан көтеру, жауырыны еденге тиіп тұруы керек, қолы шынтағынан бүгілген, алақаны басында, аяғы түзу біріккен, табаны еденге тиуі тиіс.
Жаттығу дененің еденнен 90 градуска көтерілуі және қайтадан орнына келу мезетінде орындалды деп есептелінеді. Денені көтеру кезінде қолдың бастан алынып тастауына тыйым салынады.
Сынақ тапсыру орнында "ДАЙЫНДАЛ", "ОРЫНДАУҒА КІРІС" деген команда беріледі.

Сноска. В правый верхний угол приложения 10 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов
на службу в органы внутренних дел категорий "А" и "Б"__________
(наименование подразделения)
24. "_____" _________ 20____ года
город ______________
Фамилия имя отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Физическая подготовка
Скорость
вид норматива
результат
баллы
Продолжение таблицы
Физическая подготовка
Общее количество баллов
Оценка
Выносливость
Сила
вид норматива
результат
баллы
вид норматива
результат
баллы
__________________________________________________________________________
(должности, звания, фамилия имя отчество (при его наличии), подписи лиц,
принимавших нормативы)
Ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов на службу
в органы внутренних дел категории "С"
_______________________________________
(наименование подразделения)
"_____" ____________ 20____ года
город ______________
Фамилия имя отчество (при его наличии)
Возраст
Медико-возрастная группа
Физическая подготовка
Общее количество баллов
Оценка
100 метров/ челночный бег
800 метров
результат
баллы
результат
баллы
Продолжение таблицы
Физическая подготовка
Общее количество баллов
Оценка
Комплекс силовых упражнений
подтягивание
прыжки
отжимание
поднятие туловища
переход с упора лежа в положение полного приседа
результат
баллы
результат
баллы
результат
баллы
результат
баллы
результат
баллы
_____________________________________________________
(должности, звания, фамилия имя отчество (при его наличии),
подписи лиц, принимавших нормативы)
Приложение 11
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основания их отчисления
от первоначальной
профессиональной подготовки
Сноска. В правый верхний угол приложения 11 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
КОНТРАКТ
г. ______________ "____" _______ 20__ г.
________________________________________________________________________,
расположенная (наименование организации образования МВД)
по адресу _______________________________________________________________
(лицензия №____ серия _________ от " " ______20__г.,
выданная Министерством образования и науки Республики Казахстан), в лице,
________________________________________________________________________
(должность, специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при наличии))
действующего на основании Устава, именуемая в дальнейшем "Организация
образования МВД", с одной стороны, и лицом, зачисленным на учебу в организацию
образования МВД ____________, (фамилия, имя, отчество (при наличии)) именуемый
(ая) в дальнейшем "слушатель", с другой стороны, проживающий по адресу:
_______________________________________
заключили настоящий Контракт о нижеследующем:

Ескерту. 10-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"А" және "Б" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттық дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер тапсыру ведомосі (бөліністің аты)
24. "_____" _________ 202____ жыл
______________қаласы
Т.А.Ә.
(ол болған жағдайда)
Туған күні, айы, жылы
Дене шынықтыру даярлығы
Жылдамдығы
Нормативтің түрі
қорытындысы
бал
Кестенің жалғасы
Дене шынықтыру даярлығы
Жиналған балдар саны
Бағасы
Төзімділігі
Күші
Нормативтің түрі
қорытындысы
балл
Нормативтің түрі
қорытындысы
балл
_________________________________________________________________________________
(норматив қабылдаған адамның лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
"С" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттық дене шынықтыру бойынша норматив тапсыру ведомосі
_______________________________________ (бөліністің аты) "_____" ____________ 202____ жыл ______________қаласы
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Жасы
Медициналық жас тобы
Дене шынықтыру даярлығы
Барлық балдар саны
бағасы
100 метр/ сырғымалы жүгіру
800 метр
қорытынды
бал
қорытынды
бал
Кестенің жалғасы
Дене шынықтыру даярлығы
Барлық балдар саны
бағасы
КЖК
Тартылу
Секіру
Жатып қол тіреп кеудені көтеру
Денені көтеру
Тегіс жату жағдайынан толық отыру жағдайына ауысу
қорытынды
балл
қорытынды
балл
қорытынды
балл
қорытынды
балл
қорытынды
балл
____________________________________________________________________________
(норматив қабылдаған адамның лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі істер органдарына
кіретін адамдар үшін алғашқы
кәсіптік даярлыққа іріктеу
қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздеріне
11-қосымша
нысан
Ескерту. 11-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
КЕЛІСІМШАРТ
______________ қ. 20__ж. "____" ______
________________________________________________________________________,
(ІІМ білім беру ұйымының атауы)
________________________________________________________________________
мекенжайы бойынша орналасқан (20__ж. " "______Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі берген №____ лицензия _________серия) Жарғының
негізінде әрекет ететін, бұдан "ІІМ білім беру ұйымы" деп аталатын,
__________________________________________________________________________
(лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
атынан бір жағынан, және бұдан әрі "тыңдаушы" деп аталатын
__________________________________________________________________________
мекенжайы бойынша тұратын
_________________________________________________________________________
ІІМ білім беру ұйымына оқуға тіркелген
_________________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
тұлға екінші жағынан төмендегі туралы осы Келісімшартты жасасты:

1. Предмет Контракта
1. Организация образования МВД принимает на себя обязательства по организации
обучения слушателя по учебным программам первоначальной профессиональной подготовки.
Сроки обучения: ______________________________________________
(указать период обучения в организации образования)
2. Права и обязанности сторон
2. Организация образования МВД имеет право:
1) в порядке, установленном законодательством, изменять и расторгать данный контракт;
2) поощрять слушателя, привлекать его к дисциплинарной и материальной
ответственности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) взыскать за вред, причиненный слушателем имуществу организации образования МВД;
4) взыскать бюджетные средства, затраченные на подготовку, питание и проживание
в период обучения;
3. Организация образования МВД обязана:
1) обеспечить слушателя условиями получения образования в соответствии с Законом
Республики Казахстан "Об образовании" и требованиями нормативных правовых
актов МВД Республики Казахстан;
2) создать условия обучения;
3) обеспечить слушателя медицинским обслуживанием (доврачебная помощь,
квалифицированная медицинская помощь в рамках ГОМП);
4) сдавать в государственный архив документы, подтверждающие периоды
обучения слушателя;
5) обеспечить хранение военного билета (приписного свидетельства), а также
трудовой книжки и внесение в нее необходимых записей;
6) приобщить к личному делу слушателя справку о расходах на его обучение;
7) направить слушателя на стажировку в территориальные подразделения органов
внутренних дел в период прохождения первоначальной профессиональной подготовки.
4. Слушатель имеет право:
1) изменять и расторгать данный контракт;
2) на условия обучения, проживания и медицинского обеспечения, отвечающие
требованиям безопасности и гигиены.
5. Слушатель обязан:
1) добросовестно овладевать всеми видами учебной и профессиональной
деятельности по учебной программе;
2) соблюдать служебную дисциплину;
3) относиться бережно к имуществу организации образования;
4) выполнять требования правил по охране труда, пожарной безопасности
и санитарно- гигиенических норм;
5) не разглашать доверенные ему в соответствии с его должностным положением
сведения, составляющие служебную и иную охраняемую законом тайну;
6) сообщать о возникшей ситуации, представляющей угрозу жизни и здоровью людей,
сохранности имущества организации образования и обучаемых;
7) в случаях изменений в семейном положении, привлечения его или близких
родственников к уголовной ответственности, выезда кого-либо из них на постоянное
местожительство за границу, доложить об этом рапортом непосредственному
начальнику в трехдневный срок;

1. Келісімшарттың мәні
1. ІІМ білім беру ұйымы өзіне алғашқы кәсіптік даярлықтың білім беру бағдарламалары
бойынша тыңдаушының оқуын ұйымдастыру жөніндегі міндеттемелерді алады.
Оқу мерзімі: ______________________________________________________________
(білім беру ұйымындағы оқу мерзімін көрсету)
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2. ІІМ білім беру ұйымы:
1) заңнамамен белгіленген тәртіпте осы келісімшартты өзгертуге және бұзуға;
2) тыңдаушыны көтермелеуге, оны Қазақстан Республикасының заңнамасында
белгіленген тәртіпте тәртіптік
және материалдық жауаптылыққа тартуға;
3) ІІМ білім беру ұйымының мүлкіне тыңдаушы келтірген зиянды өтетуге;
4) оқу кезеңінде даярлыққа, тамақтануы мен тұруына жұмсалған бюджет қаражаттарын өтетуге құқылы.
3. ІІМ білім беру ұйымы:
1) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңына және Қазақстан Республикасы ІІМ нормативтік
құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес тыңдаушыны білім алудың жағдайларымен қамтамасыз етуге;
2) оқытудың жағдайларын жасауға;
3) тыңдаушыны медициналық қызмет (дәрігерге дейінгі көмек, ТМККК аясында білікті медициналық көмек)
көрсетумен қамтамасыз етуге;
4) мемлекеттік мұрағатқа тыңдаушының оқу кезеңдерін растаушы құжаттарды тапсыруға;
5) әскери билетін (тіркеу куәлігін), сондай-ақ еңбек кітапшасының сақталуын және оған қажетті жазбаларды
енгізуді қамтамасыз етуге;
6) тыңдаушының жеке ісіне оның оқуына шығыстар туралы анықтаманы тіркеуге;
7) алғашқы кәсіптік даярлықтан өту кезеңінде тыңдаушыны ішкі істер органдарының аумақтық бөліністеріне
тағылымдамаға жіберуге міндетті.
4. Тыңдаушы:
1) осы келісім-шартты өзгертуге және бұзуға;
2) оқытудың, қауіпсіздік және гигиена талаптарына жауап беретін тұру мен медициналық қамтамасыз етудің жағдайларына құқылы.
5. Тыңдаушы:
1) оқу бағдарламасы бойынша оқу және кәсіби қызметтің барлық түрлерін адал игеруге;
2) қызметтік тәртіпті сақтауға;
3) білім беру ұйымының мүлкіне ұқыпты қарауға;
4) еңбекті, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларды сақтау жөніндегі қағидалардың талаптарын орындауға;
5) оның лауазымдық жағдайына сәйкес оған сеніп тапсырылған қызметтік және өзге де заңмен қорғалатын мәліметтерді
жарияламауға;
6) адамдардың өмірі мен денсаулығына, білім беру ұйымы мүлкінің сақталуы мен білім алушыларға қауіп төндіруші жағдайлардың
туындағаны туралы хабарлауға;
7) отбасы жағдайындағы өзгерістер, оның немесе оның жақын туыстарының қылмыстық жауаптылыққа тартылған, олардың
қайсы-біреулерінің тұрақты тұруға шетелге шыққан жағдайларда үш күндік мерзімде осы туралы тікелей бастығына баянатпен
мәлімдеуге;

8) после окончания первоначальной профессиональной подготовки прибыть к месту
службы в течение пяти рабочих дней;
9) отслужить в соответствующем подразделении органов внутренних дел
Республики Казахстан не менее трех лет;
10) в случаях отчисления по неуспеваемости, нарушение дисциплины, собственному
желанию, отказа в прохождении службы в органах внутренних дел до истечения
действия настоящего контракта возместить государству бюджетные средства,
затраченные на подготовку, питание и проживание в период его подготовки.
Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается за полный курс обучения.
6. Контракт расторгается по соглашению сторон или инициативе одной из сторон,
а также в случае нарушения условий Контракта.
7. Условия настоящего Контракта могут быть изменены и дополнены по взаимному
письменному соглашению сторон.
8. Контракт составляется в 2-х экземплярах, один из которых хранится в личном деле слушателя.
9. Контракт действует до полного выполнения Сторонами своих обязательств
по настоящему Контракту.
10. Споры между сторонами настоящего контракта, возникшим по поводу исполнения
его условий, разрешаются в предусмотренном законодательством
Республики Казахстан порядке.
11. За неисполнение и ненадлежащее исполнение обязательств, предусмотренных
настоящим контрактом, стороны несут ответственность в соответствии
с законодательством Республики Казахстан.
Слушатель:
__________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) слушателя)
№________________________
документа, удостоверяющий личность
ИИН _____________________
Адрес ____________________
Телефон __________________
Электронная почта _________
Подпись __________________
Дата _____________________
Организация образования МВД:
Банковские реквизиты:
ИИК _________________________
БИК _________________________
БИН _________________________
Код 16 _______________________
Начальник: ___________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Подпись _________ Дата _________
М.П.
Приложение 11-1
к Правилам отбора
на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
внутренних дел, а также
основания их отчисления
от первоначальной
профессиональной подготовки
Сноска. В правый верхний угол приложения 11-1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Кандидат туралы мәліметтер
Сведения о кандидате
Сноска. Правила дополнены приложением 11-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 03.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8) алғашқы кәсіптік даярлықты аяқтағаннан кейін бес жұмыс күнінің ішінде қызмет орнына келуге;
9) ішкі істер органдарының тиісті бөлінісінде үш жылдан кем емес қызмет етуге;
10) үлгермеушілігі, тәртіпті бұзғаны, өз еркі бойынша оқудан шығарылған, осы келісімшарттың қолданылуы тоқтағанға дейін ішкі
істер органдарында қызмет өткеруден бас тартқан жағдайларда мемлекетке оның оқуына, тамақтануына және тұруына жұмсалған
бюджеттік қаражаттарды өтеуге міндетті. Ұстауға жататын сома оқудың толық курсы үшін есептеледі.
6. Келісімшарт екі тараптың келісімі немесе бір тараптың бастамасы бойынша, сондай-ақ Келісімшарттың талаптары бұзылған
жағдайда бұзылады.
7. Осы Келісімшарттың талаптары тараптардың өзара жазбаша келісімі бойынша өзгертілуі және толықтырылуы мүмкін.
8. Келісімшарт 2 данада құрылып, біреуі тыңдаушының жеке ісінде сақталады.
9. Осы Келісімшарт өзінің әрекетін тараптардың өз міндеттерін толық орындағаннан кейін тоқтатады.
10. Осы Келісімшарт тараптарының арасында оның талаптарын орындау жөнінде туындаған даулар Қазақстан Республикасының
заңнамасында көзделген тәртіпте шешіледі.
11. Осы Келісімшартпен көзделген міндеттемелерді орындамағаны және тиісінше орындамағаны үшін тараптар
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылыққа тартылады.
Тыңдаушы:
__________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_________________________________________
Жеке басын растайтын құжаттың №___________
ЖСН_____________________________________
Мекенжайы________________________________
__________________________________________
Телефоны_________________________________
Электрондық поштасы ______________________
Қолы ________ Күні _________
ІІМ білім беру ұйымы: Банктік реквизиттері:
ЖСК_______________________________
БСК________________________________
БСН________________________________
Код 16______________________________
Бастық:_____________________________
____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қолы _________ Күні _________
М.О.
Ішкі істер органдарына
кіретін адамдар үшін алғашқы
кәсіптік даярлыққа іріктеу
қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздеріне
11-1 қосымша
нысан
Ескерту. 11-1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кандидат туралы мәліметтер
Сведения о кандидате
Ескерту. 11-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 03.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. В правый верхний угол приложения 12 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется, в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Буквенная система оценки учебных достижений обучающихся, соответствующая цифровому эквиваленту по четырехбалльной системе
Оценка по буквенной системе
Цифровой эквивалент баллов
%-ное содержание
Оценка по традиционной системе
А
4,0

Ескерту. 12-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім алушылардың оқу жетістіктерін төрт баллды жүйе бойынша сандық эквивалентке сәйкес келетін бағалаудың әріптік жүйесі
Әріптік жүйе бойынша бағалар
Балдардың сандық эквиваленті
Балдары (%-тік құрамы)
Дәстүрлі жүйе бойынша бағалар
А
4,0

1. Документом, свидетельствующим о прохождении первоначальной
профессиональной подготовки в организациях образования МВД Республики Казахстан
является сертификат.
2. Сертификат состоит из обложки форматом А4 (размером 297х210) мм из глянцевой бумаги.
3. Лицевая сторона сертификата заполняется на государственном языке:
1) фон светло-голубого цвета с эмблемой МВД Республики Казахстан диаметром 110 мм,
располагается по центру;
2) на расстоянии 7 мм от края орнаментальная рамка темно-синего цвета, шириной 7 мм.
4. В верхней части документа:
1) по центру на расстоянии 2 мм от края орнаментальной рамки расположено
изображение герба Республики Казахстан (надпись Казахстан на латинице) диаметром 30 мм;
2) под изображением герба по центру на расстоянии 10 мм текст пустая графа под
реквизиты "Білім беру ұйымының атауы". Печатается заглавными буквами, шрифт
полужирный Times New Roman 14;
3) под реквизитами "Білім беру ұйымының атауы" на расстоянии 15 мм надпись
"СЕРТИФИКАТ" Печатается заглавными буквами, шрифт полужирный Times New Roman 48.
5. На 15 мм ниже надписи "СЕРТИФИКАТ" располагается 6 строк: первая строка –
пустая графа под реквизиты "атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)";
вторая строка – пустая графа под реквизиты "оқудан өткен мерзімі"; третья строка –
пустая графа под реквизиты "курс тақырыбы"; четвертая строка – текст "санаты
бойынша алғашқы кәсіптік даярлық курстарынан өтті"; пятая строка – текст "Білім
беру ұйымының атауы" с пустой графой для фамилии с инициалами и подписи;
шестая строка – графа "_________ қаласы 20___ жылғы "___" __________",
располагается слева, графа Тіркеу № "___", располагается справа;
6. Сертификат изготавливается типографским или компьютерным способом
(без учета данных, которые заполняются вручную или с помощью печатающих устройств).
Примечание:
мм – миллиметр.
Приложение к сертификату о прохождении первоначальной профессиональной
подготовки в организациях образования Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
(без сертификата регистрационный № _____________ недействительно)
____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
за время первоначальной профессиональной подготовки в
__________________________________________
(полное наименование организации образования)
____________________________________________
____________________________________________
показал следующие знания (наименование раздела – оценка/балл):
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
Защита отчета: ______________________________
Начальник __________________________________
Заместитель начальника ______________________
М.П.

1. Қазақстан Республикасы ІІМ білім беру ұйымдарында алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуді
растайтын құжат сертификат болып
табылады.
2. Сертификат А4 (297х210 өлшем) мм форматындағы жылтыр қағазды мұқабадан тұрады.
3. Сертификаттың сыртқы беті мемлекеттік тілде толтырылады:
1) диаметрі 110 мм Қазақстан Республикасы ІІМ эмблемасымен ашық-көгілдір түсті фон ортасында
орналасады;
2) шет жағынан 7 мм қашықтықта ені 7 мм қара-көк түсті ою-өрнекті жақтау.
4. Құжаттың жоғарғы жағында:
1) ою-өрнекті жақтаудың шетінен 2 мм қашықтықтағы орталықта диаметрі 30 мм Қазақстан
Республикасының елтаңбасының
(Қазақстан жазбасы латынша) бейнесі орналасқан;
2) елтаңба бейнесінің астындағы 10 мм қашықтықтағы ортада "Білім беру ұйымының атауы"
реквизиттерінің астына мәтіннің бос
графасы. Бас әріптермен басылады, TimesNewRoman 14 жартылай қою қаріп;
3) "Білім беру ұйымының атауы" реквизиттерінің астында 15 мм қашықтықта "СЕРТИФИКАТ"
жазуы. Бас әріптермен басылады,
TimesNewRoman 48 жартылай қою қаріп.
5. "СЕРТИФИКАТ" жазбасынан 15 мм төмен 6 жол орналасқан:
бірінші жол – "атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)" реквизиттеріне бос баған;
екінші жол – "оқудан өткен мерзімі" реквизиттеріне бос баған;
үшінші жол – "курс тақырыбы" реквизиттеріне бос баған;
төртінші жол –"санаты бойынша алғашқы кәсіптік даярлық курстарынан өтті" мәтіні;
бесінші жол –аты-жөні мен тегіне және қолы үшін бос бағанымен "Білім беру ұйымының атауы"
мәтіні;
алтыншы жол – "_________" қаласы 20___ жылғы "___" __________", бағаны, сол жағында
орналасады, "Тіркеу № ___" графасы
оң жағында орналасады.
6. Сертификат типографиялық немесе компьютерлік әдіспен дайындалады (қолмен немесе
баспа құралдарының көмегімен
толтырылатын деректерді есепке алусыз).
Ескерту:
мм – миллиметр.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарында алғашқы кәсіптік
даярлықтан өту туралы сертификатқа
қосымша
(тіркеу №_____________ сертификатсыз жарамсыз)
_______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
_______________________________________________________________________
(білім беру ұйымының толық атауы)
алғашқы кәсіптік даярлық уақытында
______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
келесі білімді көрсетті (бөлім атауы – баға/балл):
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Есепті қорғау:______________________________________________
Бастық _____________________
Бастықтың орынбасары _____________________ М.О.