Об утверждении Правил предоставления в имущественный наем (аренду) физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений, закрепленных за государственными организациями среднего образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 февраля 2020 года № 65. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2020 года № 20050.
В соответствии с пунктом 3 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и подпунктом 35) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления в имущественный наем (аренду) физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений, закрепленных за государственными организациями среднего образования.
2. Департаменту бюджетного планирования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней со дня государственной регистрации настоящего приказа предоставление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Утвержден приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 18 февраля 2020 года № 65
Правила предоставления в имущественный наем (аренду) физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений, закрепленных за государственными организациями среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления в имущественный наем (аренду) физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений, закрепленных за государственными организациями среднего образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и подпунктом 35) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок предоставления государственными организациями среднего образования закрепленных за ними физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений (далее – объекты) в имущественный наем (аренду).

Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарына бекітілген дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылысжайларын мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 18 ақпандағы № 65 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 ақпанда № 20050 болып тіркелді.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 3-тармағына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 35) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарына бекітілген дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылысжайларын мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Бюджеттік жоспарлау департаменті заңнамамен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б.А. Асыловаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 18 ақпандағы
№ 65 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарына бекітілген дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылысжайларын мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік орта білім беру ұйымдарына бекітілген дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарын мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 3-тармағына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 35) тармақшасына сәйкес әзірленді және оларға бекітілген дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарының (бұдан әрі – объектілер) мемлекеттік орта білім беру ұйымдары мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Нанимателями (арендаторами) объектов выступают физические лица и негосударственные юридические лица.
3. Предоставление объектов в имущественный наем (аренду) осуществляется во внеурочное и каникулярное время в соответствии со следующими целевыми направлениями:
1) реализация дополнительных образовательных программ (развития детского и юношеского творчества, склонностей и интересов в области спорта);
2) проведение физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий.
Глава 2. Порядок предоставления объектов в имущественный наем (аренду)
§ 1. Подготовка к передаче объектов
4. Государственная организация среднего образования для предоставления объекта в имущественный наем (аренду) размещает на интернет-ресурсе, размещенном в сети Интернет по адресу www.gosreestr.kz, объявление, содержащее следующую информацию:
1) сведения об объекте с указанием наименования, количества, единицы измерения, срока предоставления в имущественный наем (аренду), краткой характеристики, местонахождения;
2) сведения о балансодержателе объекта (почтовый адрес, телефон, факс, адрес электронной почты).
Срок размещения объявления определяется государственной организацией среднего образования самостоятельно.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусматривается в редакции и.о. Министра просвещения РК от 10.04.2026 № 88-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
5. Физические лица и негосударственные юридические лица, претендующие на получение объекта в имущественный наем (аренду), подают заявку на предоставление объекта в имущественный наем (аренду) (далее – заявка) по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
Заявка оформляется в электронной форме на интернет-ресурсе, размещенном в сети Интернет по адресу www.gosreestr.kz, с указанием наименования объекта, его балансодержателя, а также обоснования потребности в объекте с приложением электронных (сканированных) копий следующих документов:
1) для негосударственных юридических лиц – копия справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
2) для физических лиц – копии документа, удостоверяющего личность заявителя, выписки из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений о направленных заявителем уведомлениях (для индивидуального предпринимателя).
§ 2. Рассмотрение заявок и оформление результатов их рассмотрения
6. Государственная организация среднего образования рассматривает заявки и приложенные к ним документы в течение трех рабочих дней со дня их поступления в порядке очередности.
По результатам рассмотрения каждой заявки и приложенных к ней документов принимается одно из следующих решений:

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Объектілерді жалдаушы (жалға алушы) болып жеке тұлғалар және мемлекеттік емес заңды тұлғалар әрекет етеді.
3. Объектілерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру сабақтан тыс және каникул уақытында мынадай нысаналы бағыттарға сәйкес жүзеге асырылады:
1) қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыру (балалар мен жасөспірімдер шығармашылығын, спорт саласындағы бейімділіктер мен қызығушылықтарды дамыту);
2) дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық іс-шараларды өткізу.
2-тарау. Объектілерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру тәртібі
§ 1. Объектілерді беруге дайындау
4. Мемлекеттік орта білім беру ұйымы объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру үшін www.gosreestr.kz адресі бойынша Интернет желісіндегі интернет-ресурста мынадай ақпаратты қамтитын хабарландыру орналастырады:
1) объектінің атауын, санын, өлшем бірлігін, мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру мерзімін, қысқаша сипаттамасын, орналасқан жерін көрсете отырып, объект туралы мәліметті;
2) объектінің баланс ұстаушысы туралы мәліметті (пошта мекенжайы, телефон, факс, электронды пошта адресі).
Хабарландыруды орналастыру мерзімін мемлекеттік орта білім беру ұйымы дербес анықтайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 10.04.2026 № 88-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) алуға үміткер жеке тұлғалар және мемлекеттік емес заңды тұлғалар осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге өтінім (бұдан әрі – өтінім) береді.
Өтінім www.gosreestr.kz адресі бойынша Интернет желісінде орналасқан интернет-ресурста объектінің атауы, оның баланс ұстаушысы, сондай-ақ мынадай құжаттардың электрондық (сканерленген) көшірмелері қоса берілген объектіге деген қажеттілік негіздемесі көрсетіле отырып, электрондық нысанда ресімделеді:
1) мемлекеттік емес заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесі;
2) жеке тұлғалар үшін – өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, өтініш беруші жіберген хабарламалар туралы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірме (жеке кәсіпкер үшін).
§ 2. Өтінімдерді қарау және оларды қарау нәтижелерін ресімдеу
6. Мемлекеттік орта білім беру ұйымы өтінімдер мен оларға қоса берілген құжаттарды олар түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кезектілік тәртібімен қарайды.
Әр өтінімді және оған қоса берілген құжаттарды қарау нәтижелері бойынша мынадай шешімдердің бірі қабылданады:

1) о предоставлении объекта в имущественный наем (аренду);
2) об отказе в предоставлении объекта в имущественный наем (аренду), в случае:
непредставления документов, предусмотренных пунктом 5 Правил;
несоответствия целевым направлениям предоставления объекта, предусмотренным пунктом 3 Правил;
принятия решения о предоставлении объекта в имущественный наем (аренду) по ранее рассмотренной заявке.
7. Отказ в предоставлении объекта в имущественный наем (аренду) обжалуется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
8. Решение государственной организации среднего образования о предоставлении объекта в имущественный наем (аренду) является основанием для заключения договора имущественного найма (аренды) объекта, который подлежит регистрации на интернет-ресурсе, размещенном в сети Интернет по адресу www.gosreestr.kz, в течение трех рабочих дней со дня его заключения.
Государственная регистрация в правовом кадастре договора имущественного найма (аренды) объекта, заключенного на срок не менее одного года, осуществляется за счет средств нанимателя (арендатора).
§ 3. Предоставление объекта
9. Предоставление объекта в имущественный наем (аренду) производится по акту приема-передачи, в котором указываются:
1) место и дата его составления;
2) наименование и реквизиты документов, в соответствии с которыми представители уполномочены представлять интересы сторон;
3) номер и дата подписания договора, в соответствии с которым осуществляются прием и передача объекта;
4) наименование передаваемого объекта, его место расположения, технические характеристики и состояние, с перечнем выявленных неисправностей.
Акт приема-передачи составляется в двух экземплярах на казахском и русском языках и подлежит регистрации на интернет-ресурсе, размещенном в сети Интернет по адресу www.gosreestr.kz, в течение трех рабочих дней со дня его подписания.
10. Субаренда объекта не допускается.
11. Наниматель (арендатор), приведший объект в состояние, непригодное для его использования по целевому назначению, осуществляет восстановительные работы за счет собственных средств.
12. Государственные организации среднего образования при расчете ставки арендной платы руководствуются базовыми ставками и размерами применяемых коэффициентов, установленными Правилами передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду), утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 212 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 17 марта 2015 года под № 10467).
Приложение
к Правилам предоставления в
имущественный наем (аренду)
физкультурно-оздоровительных
и спортивных сооружений,
закрепленных за государственными
организациями среднего образования
форма
ЗАЯВКА
на предоставление объекта в имущественный наем (аренду)

1) объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру туралы;
2) объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруден бас тарту туралы, соның ішінде мына жағдайларда:
Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбау;
Қағидалардың 3-тармағында көзделген объектіні берудің нысаналы бағыттарына сәйкес келмеу;
бұрын қаралған өтінім бойынша объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру туралы шешім қабылдау.
7. Объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруден бас тарту шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасалады.
8. Мемлекеттік орта білім беру ұйымының объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру туралы шешімі объектіні мүліктік жалға (жалдауға) беру шартын жасасуға негіз болып табылады. Аталған шарт жасалған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде www.gosreestr.kz адресі бойынша Интернет желісінде орналастырылған интернет-ресурста тіркелуі тиіс.
Кемінде бір жыл мерзімге жасалған объектіні мүліктік жалдау (жалға алу) шартын құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркеу жалдаушының (жалға алушының) қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
§ 3. Объектіні беру
9. Объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қабылдау-беру актісі бойынша жүзеге асырылады, онда мыналар көрсетіледі:
1) оның жасалған орны мен күні;
2) өкілдерге тараптардың мүдделерін білдіруге уәкілеттік беретін құжаттардың атауы мен деректемелері;
3) объектіні қабылдауды және беруді жүзеге асыруға негіз болатын шарттың нөмірі мен оған қол қойылған күн;
4) берілетін объектінің атауы, оның орналасқан жері, техникалық сипаттамалары және анықталған ақаулықтар тізбесі қоса берілген жай-күйі.
Қабылдау-беру актісі қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалады және қол қойылған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде www.gosreestr.kz адресі бойынша Интернет желісінде орналасқан интернет-ресурста тіркелуі тиіс.
10. Объектіні қосалқы жалгерлікке беруге рұқсат етілмейді.
11. Объектіні оның нысаналы мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз күйге жеткізген жалдаушы (жалға алушы) өз қаражаты есебінен қалпына келтіру жұмыстарын жүзеге асырады.
12. Мемлекеттік орта білім беру ұйымдары жалдау (жалға алу) ақысының мөлшерлемесін есептеу кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 212 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 2015 жылы 17 наурызда № 10467 болып тіркелді) бекітілген Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларында белгіленген базалық мөлшерлемелерді және қолданыстағы коэффициенттердің мөлшерлерін басшылыққа алады.
Мемлекеттік орта білім
беру ұйымдарына бекітілген
дене шынықтыру-сауықтыру
және спорт құрылысжайларын
мүліктік жалдауға (жалға)
беру қағидаларына
қосымша
нысан
Объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге ӨТІНІМ

1. Ознакомившись с опубликованной на интернет-ресурсе, размещенном в сети Интернет по адресу www.gosreestr.kz, информацией о предоставлении в имущественный наем (аренду) физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений, закрепленных за государственными организациями среднего образования, Правилами предоставления в имущественный наем (аренду) физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений, закрепленных за государственными организациями среднего образования, а также с условиями расчета ставки арендной платы, определенными правилами передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду), разработанными в соответствии с пунктом 3 статьи 74 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", ______________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование
негосударственного юридического лица и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя или представителя юридического лица, действующего на основании доверенности)
претендует на получение в аренду нижеследующего объекта.
Сведения об объекте (-ах) имущественного найма (аренды):
Наименование объекта имущественного найма (аренды)
Наименование и реквизиты наймодателя объекта имущественного найма (аренды)
Объект имущественного найма (аренды) требуется для
_______________________________________________________________________________
(указываются обоснования потребности в объекте)
2. Представляю (-ем) сведения о себе:
Для юридического лица:
Наименование _______________________________________________________
БИН ________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя____________________
_____________________________________________________________________
Адрес:_______________________________________________________________
Номер телефона (факса): _______________________________________________
Банковские реквизиты для заключения договора:
ИИК ________________________________________________________________
Наименование банка ___________________________________________________
Кбе __________________________________________________________________
К заявке прилагаются:
1) ____________________________________________________________________;
2) ____________________________________________________________________;
3) ____________________________________________________________________;
4) ____________________________________________________________________.
Для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________
ИИН ___________________________________________________________________
Документы, удостоверяющие личность______________________________________
Адрес: _________________________________________________________________
Номер телефона (факса): __________________________________________________
Банковские реквизиты для заключения договора:
ИИК ___________________________________________________________________
БИК ____ _______________________________________________________________
Наименование банка ______________________________________________________
Кбе _____________________________________________________________________
К заявке прилагаются:

1. www.gosreestr.kz адресі бойынша Интернет желісінде орналасқан интернет-ресурста жарияланған мемлекеттік орта білім беру ұйымдарына бекітілген дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарын мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру туралы ақпаратпен, Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарына бекітілген дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарын мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларымен, сондай-ақ "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген Республикалық мүлікті мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру қағидасында белгіленген жалдау ақысының мөлшерлемесін есептеу шарттарымен таныса отырып,
__________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты-жөні, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе мемлекеттік емес
заңды тұлғаның атауы және заңды тұлға басшысының немесе сенімхат негізінде
әрекет ететін заңды тұлға өкілінің аты-жөні, әкесінің аты (болған жағдайда)
төменде көрсетілген объектіні жалға алуға ниет білдіреді.
Мүліктік жалдауға (жалға алуға) берілетін объекті туралы мәлімет:
Мүліктік жалдауға (жалға алуға) берілетін объектінің атауы
Мүліктік жалдауға (жалға алуға) берілетін объектіні жалдауға (жалға алуға) берушінің атауы және деректемелері
Мүліктік жалдауға (жалға алуға) берілетін объекті__________________
______________________________________________ үшін талап етіледі.
(объектіге деген қажеттілік негіздемесі көрсетіледі)
2. Өзім(-із) туралы мынадай мәліметтерді ұсынамын (-з):
Заңды тұлға үшін:
Атауы ______________________________________________________________
БСН ________________________________________________________________
басшысының аты-жөні, әкесінің аты (болған жағдайда) ____________________
____________________________________________________________________
Мекенжайы:_________________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі: ________________________________________________
Шарт жасасу үшін банк деректемелері:
ЖСК ________________________________________________________________
Банктің атауы ________________________________________________________
Кбе _________________________________________________________________
Өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) __________________________________________________________________;
2) __________________________________________________________________;
3) __________________________________________________________________;
4) __________________________________________________________________.
Жеке тұлға үшін:
аты-жөні, әкесінің аты (болған жағдайда) _________________________________
ЖСН ________________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттар____________________________________
Мекенжайы:_________________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі: ________________________________________________
Шарт жасасу үшін банк деректемелері:
ЖСК________________________________________________________________
БСК ____ ____________________________________________________________
Банктің атауы ________________________________________________________
Кбе _________________________________________________________________
Өтінімге мыналар қоса беріледі:

1) _______________________________________________________________________;
2) _______________________________________________________________________;
3) ______________________________________________________________________.
Подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование
юридического лица и фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя юридического
лица или представителя, действующего на основании доверенности.
"___" ____________ 20 __ г.
Заявка принята на интернет-ресурсе, размещенном в сети Интернет по адресу
www.gosreestr.kz, "___" ____________ 20 __ г. ____ часов ____ мин.

1) __________________________________________________________________;
2) __________________________________________________________________;
3) __________________________________________________________________.
(қолы) жеке тұлғаның аты-жөні, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы және заңды тұлға басшысының немесе сенімхат негізінде әрекет ететін заңды тұлға өкілінің аты-жөні, әкесінің аты (болған жағдайда)
20 __ жылғы "___" ____________
www.gosreestr.kz адресі бойынша Интернет желісінде орналасқан интернет-ресурста, 20 __ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минутта қабылдады.