О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 313 "Об утверждении перечня, форм и сроков представления банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, отчетности по займам и условным обязательствам и Правил их представления"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 декабря 2019 года № 236. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2019 года № 19781. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 103.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п. 5.
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 313 "Об утверждении перечня, форм и сроков представления банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, отчетности по займам и условным обязательствам и Правил их представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18220, опубликовано 1 февраля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнение:
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Отчетность по займам и условным обязательствам по формам согласно приложениям 3, 5 и 7 к настоящему постановлению представляется в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном виде при изменении или получении данных, предусмотренных в указанных формах, произошедших в отчетном месяце, до двадцать пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. В случае выявления ошибок в отчетности по займам и условным обязательствам, представленной в Национальный Банк Республики Казахстан в период с 1 июля 2019 года до 1 февраля 2020 года, банки второго уровня, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", ипотечные организации, дочерние организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, имеющие лицензию уполномоченного органа на осуществление банковских заемных операций, обеспечивают исправление ошибок путем осуществления следующих мероприятий в указанной последовательности:

"Екiншi деңгейдегi банктердің, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілігінің тізбесін, нысандарын және табыс ету мерзімдерін және оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 313 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 13 желтоқсандағы № 236 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 27 желтоқсанда № 19781 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 103 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Екінші деңгейдегі банктердің, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілігінің тізбесін, нысандарын және табыс ету мерзімдерін және оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 313 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18220 болып тіркелген, 2019 жылғы 1 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы қаулыға 3, 5 және 7-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілік Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне көрсетілген нысандарда көзделген деректер есепті айда өзгерген немесе алынған кезде есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінші (қоса алғанда) күніне дейін электрондық түрде ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне 2019 жылғы 1 шілде – 2020 жылғы 1 ақпан аралығындағы кезеңде ұсынылған қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептіліктен қателер анықталған жағдайда екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, ипотекалық ұйымдар, уәкілетті органның банктік қарыз операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары қателерді мынадай іс-шараларды төмендегі жүйелілікпен жүзеге асыру арқылы түзетуді қамтамасыз етеді:

исправляют обнаруженные ошибки в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам в виде показателей, путем осуществления корректировки данных в отчетности, представленной в период с 1 июля 2019 года до 1 февраля 2020 года;
направляют в Национальный Банк Республики Казахстан письменное уведомление с указанием описания выявленных ошибок в ранее представленной отчетности по займам и условным обязательствам.";
часть первую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"10. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) пункта 4, который вводится в действие с 1 июля 2019 года и действует до 1 января 2021 года;
2) пункта 5, который вводится в действие с 1 января 2021 года.".
Отчет о субъекте кредитной истории по форме согласно приложению 3 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
Отчет о договоре займа (условного обязательства) по форме согласно приложению 5 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
Отчет об обеспечении по форме согласно приложению 7 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
Отчет об обслуживании займа (условного обязательства) по форме согласно приложению 9 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
2. Департаменту статистики финансового рынка в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту внешних коммуникаций – пресс-службе Национального Банка Республики Казахстан обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абылкасымову М.Е.

анықталған қателерді Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің көрсеткіштер түріндегі қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйесінде 2019 жылғы 1 шілде – 2020 жылғы 1 ақпан аралығындағы кезеңде ұсынылған есептіліктегі деректерді түзетуді жүзеге асыру арқылы түзетеді;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне бұрын ұсынылған қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептіліктен анықталған қателердің сипатын көрсете отырып жазбаша хабарлама жібереді.";
10-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Осы қаулы:
1) 2019 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін және 2021 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болатын 4-тармақты;
2) 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 5-тармақты қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.".
3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кредиттік тарих субъектісі туралы есеп осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есеп осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қамтамасыз ету туралы есеп осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы есеп осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Сыртқы коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Е. Әбілқасымоваға жүктелсін.

5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Действие абзацев второго, третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, десятого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого и пятнадцатого пункта 1 настоящего постановления распространяется на правоотношения, возникшие с 1 июля 2019 года.
Абзацы четвертый, пятый, шестой и седьмой пункта 1 настоящего постановления действуют до 1 апреля 2020 года.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
"___" _____________ 2019 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 13 декабря 2019 года № 238
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "28" декабря 2018 года № 313
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о субъекте кредитной истории
Индекс формы административных данных: КР_ОСКИ1
Периодичность: по мере изменения или получения данных о субъекте кредитной истории
Отчетный период: по состоянию на "___" "_______________" 20__ года
Круг лиц представляющих информацию: банки второго уровня, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", ипотечные организации, дочерние организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, имеющие лицензию уполномоченного органа на осуществление банковских заемных операций (далее - кредитор)
Срок представления:
до 1 января 2021 года: до двадцать пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем, - при изменении данных, предусмотренных в отчетности, произошедших в отчетном месяце;
с 1 января 2021 года: не позднее десяти рабочих дней со дня изменения или получения данных о субъекте кредитной истории
Форма
Таблица 1. Перечень показателей отчета о субъекте кредитной истории по юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, осуществляющим деятельность в виде совместного предпринимательства
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Наименование юридического лица или индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства
2
Признак индивидуального предпринимателя
3
Организационно-правовая форма
4
Форма собственности
5
Документы субъекта кредитной истории:
5.1
вид идентификационных документов
5.2
номер документа
6
Адрес субъекта кредитной истории:
6.1
тип адреса
6.2
страна
6.3
область
7
Признак резидентства
8
Офшорная зона
9
Категория субъекта предпринимательства
10
Вид экономической деятельности
11
Признаки связанности с кредитором особыми отношениями
12
Принадлежность к группе компаний
13
Учетная дата
Таблица 2. Перечень показателей отчета о субъекте кредитной истории по физическим лицам, включая индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность в виде личного предпринимательства
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2
Дата рождения
3
Пол
4
Документы субъекта кредитной истории:
4.1
вид идентификационных документов
4.2
номер документа
5
Адрес субъекта кредитной истории:
5.1
тип адреса
5.2
страна
5.3
область
6
Признак резидентства
7
Офшорная зона
8
Категория субъекта предпринимательства
9
Вид экономической деятельности
10
Признаки связанности с кредитором особыми отношениями
11
Учетная дата
Наименование ______________________
Адрес______________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
__________________________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись,             телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись,       телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о
субъекте кредитной истории
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о субъекте кредитной истории
(индекс – КР_ОСКИ1, периодичность – по мере изменения или получения данных о субъекте кредитной истории)

5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Осы қаулының 1-тармағының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, оныншы, он екінші, он үшінші, он төртінші және он бесінші абзацтары 2019 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Осы қаулының 1-тармағының төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтары 2020 жылғы 1 сәуірге дейін қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
2019 жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 236 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 313 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылады
Әкімшілік деректердің нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Кредиттік тарих субъектісі туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: КР_ОСКИ1
Кезеңділігі: кредиттік тарих субъектісі туралы деректердің өзгеруіне немесе алынуына қарай
Есепті кезең: 20__жылғы "___""_______________" жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, ипотекалық ұйымдар, уәкілетті органның банктік қарыз операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары (бұдан әрі - кредитор)
Ұсыну мерзімі:
2021 жылғы 1 қаңтарға дейін: есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінші күніне дейін - есептілікте көзделген деректер есепті айда өзгерген кезде
2021 жылғы 1 қаңтардан бастап: кредиттік тарих субъектісі туралы деректер өзгертілген немесе алынған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
1-кесте. Заңды тұлғалар және бірлескен кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер бойынша кредиттік тарих субъектісі туралы есеп көрсеткіштерінің тізбесі
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Заңды тұлғаның немесе бірлескен кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкердің атауы
2
Дара кәсіпкердің белгісі
3
Ұйымдық-құқықтық нысаны
4
Меншік нысаны
5
Кредиттік тарих субъектісінің құжаттары:
5.1
сәйкестендіру құжаттарының түрі
5.2
құжаттың нөмірі
6
Кредиттік тарих субъектісінің мекенжайы:
6.1
мекенжайының түрі
6.2
елі
6.3
облысы
7
Резиденттік белгісі
8
Офшорлық аймақ
9
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
10
Экономикалық қызмет түрі
11
Кредитормен ерекше қатынастармен байланысты болу белгілері
12
Компаниялар тобына тиесілілік
13
Есепке алу күні
2-кесте. Жеке кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлерді қоса алғанда, жеке тұлғалар бойынша кредиттік тарих субъектісі туралы есеп көрсеткіштерінің тізбесі
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2
Туған күні
3
Жынысы
4
Кредиттік тарих субъектісінің құжаттары:
4.1
сәйкестендіру құжаттарының түрі
4.2
құжаттың нөмірі
5
Кредиттік тарих субъектісінің мекенжайы:
5.1
мекенжайының түрі
5.2
елі
5.3
облысы
6
Резиденттік белгісі
7
Офшорлық аймақ
8
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
9
Экономикалық қызмет түрі
10
Кредитормен ерекше қатынастармен байланысты болу белгілері
11
Есепке алу күні
Атауы ______________________ Мекенжайы ______________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ________________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                        телефоны
Бас бухгалтер немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
_______________________________________________                  ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                        қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
_______________________________________________                  ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                        қолы, телефоны
Күні 20 __ жылғы "___" _________
Кредиттік тарих субъектісі
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Кредиттік тарих субъектісі туралы есеп (индексі – КР_ОСКИ1, кезеңділігі – кредиттік тарих субъектісі туралы деректердің өзгеруіне немесе алынуына қарай)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о субъекте кредитной истории" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форму подписывают первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные ими на подписание отчета.
4. Даты, используемые при заполнении Формы, указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ГГГГ" - год, "ММ" - месяц, "ДД" - день.
Коды, используемые при заполнении Формы, указываются в соответствии с кодами справочников, размещенных на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан и используемых в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, посредством которой представляется Форма.
Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в Пояснении к соответствующему показателю.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Для целей Формы в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, используются следующие справочники:
Признаки связанности;
Категории субъекта предпринимательства;
Офшорные зоны;
Вид экономической деятельности;
Группы компаний;
Организационно-правовая форма;
Форма собственности;
Вид идентификационных документов;
Страна;
Область;
Пол.
6. В Форме указываются сведения о субъектах кредитной истории, являющихся юридическими и физическими лицами – резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, в том числе индивидуальными предпринимателями.
По операциям обратное репо заключенным автоматическим способом, в качестве субъекта кредитной истории указывается фондовая биржа, на которой заключены данные сделки.
Не допускается отражение кредитором себя в качестве субъекта кредитной истории, за исключением случая, если кредитор выступает в роли принципала.
В случае изменения данных по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации в том отчетном периоде, в котором произошло изменение.
7. В строках 3, 4, 5.1, 6.2, 6.3, 8, 9, 10, 11, 12 таблицы 1, строках 3, 4.1, 5.2, 5.3, 7, 8, 9, 10 таблицы 2 значения выбираются из справочников.
8. В строках 5, 6, 11, 12 таблицы 1, строках 4, 5, 10 таблицы 2 по одному субъекту кредитной истории допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Кредиттік тарих субъектісі туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға олар уәкілеттік берген тұлғалар қол қояды.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын күндер мынадай форматта көрсетіледі: "КК.АА.ЖЖЖЖ", мұнда "ЖЖЖЖ" - жылы, "КК" - күні, "АА" - айы.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын кодтар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған және Нысан ұсынылатын қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйеде пайдаланылатын анықтамалықтардың кодтарына сәйкес көрсетіледі.
Егер тиісті көрсеткішке Түсіндірмеде өзгеше көрсетілмеген болса, барлық көрсеткішті толтыру міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанның мақсаттары үшін қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйеде мынадай анықтамалықтар пайдаланылады: Байланысты болу белгілері; Кәсіпкерлік субъектісінің санаттары; Офшорлық аймақтар; Экономикалық қызмет түрі; Компаниялар топтары; Ұйымдық-құқықтық нысаны; Меншік нысаны; Сәйкестендіру құжаттарының түрі; Елі; Облысы; Жынысы.
6. Нысанда Қазақстан Республикасының резиденттері және бейрезиденттері – заңды және жеке тұлғалар, оның ішінде дара кәсіпкерлер болып табылатын кредиттік тарих субъектілері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Автоматты тәсілмен жасалған кері репо операциялары бойынша кредиттік тарих субъектісі ретінде осы мәмілелер жасалған қор биржасы көрсетіледі.
Кредитордың принципал рөлінде болу жағдайын қоспағанда, кредитордың кредиттік тарих субъектісі ретінде өзін көрсетуіне рұқсат етілмейді.
Белгілі бір көрсеткіш бойынша деректер өзгерген жағдайда, тиісті ақпарат өзгеріс болған есепті кезеңде жаңартылуға жатады.
7. 1-кестенің 3, 4, 5.1, 6.2, 6.3, 8, 9, 10, 11, 12-жолдарында, 2-кестенің 3, 4.1, 5.2, 5.3, 7, 8, 9, 10-жолдарында мәндер анықтамалықтардан таңдалады.
8. 1-кестенің 5, 6, 11, 12-жолдарында, 2-кестенің 4, 5, 10-жолдарында бір кредиттік тарих субъектісі бойынша бірнеше өзекті мәндерді бір мезгілде көрсетуге рұқсат етіледі.

В строках 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10 таблицы 1, строках 2, 3, 6, 7, 8, 9 таблицы 2 одному субъекту кредитной истории соответствует не более одного актуального значения.
9. В строке 2 таблицы 1 если субъект кредитной истории является индивидуальным предпринимателем, осуществляющим индивидуальное предпринимательство в виде совместного предпринимательства, указывается значение "1", в противном случае указывается "0" либо показатель не передается.
10. В строках 2, 3 таблицы 2 показатели являются обязательными для заполнения для всех субъектов кредитной истории, являющихся нерезидентами Республики Казахстан.
11. В строке 3 таблицы 1 показатель является обязательным для заполнения для всех субъектов кредитной истории, зарегистрированных на территории Республики Казахстан.
12. В строке 4 таблицы 1 показатель является обязательным для заполнения для всех субъектов кредитной истории, являющихся юридическими лицами.
13. В строке 5 таблицы 1, строке 4 таблицы 2 по одному субъекту кредитной истории не допускается указание более одного актуального идентификационного документа одного вида, а также не допускается указание документа одного вида с одним номером более чем по одному субъекту.
По всем субъектам кредитной истории в обязательном порядке указывается следующая информация:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер (для юридического лица, индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства);
по нерезидентам Республики Казахстан – альтернативный идентификационный номер.
По субъектам кредитной истории, являющимся резидентами Республики Казахстан, договор займа (условного обязательства) с которыми заключен до 1 января 2013 года, в обязательном порядке указывается регистрационный номер налогоплательщика.
В случае изменения признака резидентства субъекта кредитной истории в целях сохранения исторической взаимосвязи идентификаторов по нему наряду с бизнес-идентификационным номером (индивидуальным идентификационным номером) или регистрационным номером налогоплательщика указывается альтернативный идентификационный номер.
14. В строке 6 таблицы 1, строке 5 таблицы 2 указываются адреса регистрации (юридический) и (или) местонахождения (фактический) субъекта кредитной истории.
Показатель "Страна" адреса регистрации определяется в соответствии с признаком резидентства субъекта кредитной истории.
Одному субъекту кредитной истории соответствует одно актуальное значение страны, области для каждого типа адреса.
Показатель "Область" является обязательным для заполнения для всех субъектов кредитной истории, являющихся резидентами Республики Казахстан.

1-кестенің 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10-жолдарында, 2-кестенің 2, 3, 6, 7, 8, 9-жолдарында бір кредиттік тарих субъектісіне біреуден аспайтын өзекті мән сәйкес келеді.
9. 1-кестенің 2-жолында, егер кредиттік тарих субъектісі бірлескен кәсіпкерлік түріндегі дара кәсіпкерлікті жүзеге асыратын дара кәсіпкер болса "1" мәні көрсетіледі, олай болмаған жағдайда "0" көрсетіледі не көрсеткіш жіберілмейді.
10. 2-кестенің 2, 3-жолдарында көрсеткіштер Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын барлық кредиттік тарих субъектілері үшін толтыруға міндетті болып табылады.
11. 1-кестенің 3-жолында көрсеткіш Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген барлық кредиттік тарих субъектілері үшін толтыруға міндетті болып табылады.
12. 1-кестенің 4-жолында көрсеткіш заңды тұлғалар болып табылатын барлық кредиттік тарих субъектілері үшін толтыруға міндетті болып табылады.
13. 1-кестенің 5-жолында, 2-кестенің 4-жолында бір кредиттік тарих субъектісі бойынша бір түрдегі бірден артық өзекті сәйкестендіру құжатын көрсетуге рұқсат етілмейді, сондай-ақ біреуден артық субъект бойынша бір нөмірі бар бір түрдегі құжатты көрсетуге рұқсат етілмейді.
Барлық кредиттік тарих субъектілері бойынша міндетті түрде мынадай ақпарат көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға, бірлескен кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін);
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – балама сәйкестендіру нөмірі.
Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын, қарыз (шартты міндеттеме) шарты 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған кредиттік тарих субъектілері бойынша міндетті түрде салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Кредиттік тарих субъектісінің резиденттік белгісі өзгерген жағдайда сәйкестендіргіштердің тарихи өзара байланысын сақтау мақсатында ол бойынша бизнес-сәйкестендіру нөмірімен (жеке сәйкестендіру нөмірімен) немесе салық төлеушінің тіркеу нөмірімен қатар балама сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
14. 1-кестенің 6-жолында, 2-кестенің 5-жолында кредиттік тарих субъектісінің тіркелген (заңды) және (немесе) орналасқан жерінің (нақты) мекенжайлары көрсетіледі.
Тіркелген мекенжайының "Елі" көрсеткіші кредиттік тарих субъектісінің резиденттік белгісіне сәйкес анықталады.
Бір кредиттік тарих субъектісіне әрбір мекенжай түрі үшін елдің, облыстың бір өзекті мәні сәйкес келеді.
"Облысы" көрсеткіші Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын барлық кредиттік тарих субъектілері үшін толтыруға міндетті болып табылады.

15. В строке 7 таблицы 1, строке 6 таблицы 2 по субъекту кредитной истории, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по субъекту кредитной истории, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается "2".
16. В строке 11 таблицы 1, строке 10 таблицы 2 по одному и тому же субъекту кредитной истории по показателю не допускается использование значения "Не связан" одновременно с иными значениями показателя.
17. В строке 12 таблицы 1 принадлежность к группе компаний определяется в соответствии с внутренними документами кредитора.
Кредитор привязывает каждого субъекта кредитной истории, принадлежащего к группе компаний, к соответствующей группе из справочника.
Справочник групп компаний ведется кредиторами, соответствующая информация в справочнике обновляется кредиторами самостоятельно по мере необходимости.
Показатель является обязательным для заполнения для всех субъектов кредитной истории, принадлежащих к группе компаний.
18. Строка 13 таблицы 1, строка 11 таблицы 2 предназначены для отражения даты, по состоянию на которую учтены сведения о субъекте кредитной истории.
19. Дополнительные пояснения
В целях Формы альтернативный идентификационный номер служит в качестве одного из идентификаторов субъекта кредитной истории, являющегося нерезидентом Республики Казахстан.
Альтернативный идентификационный номер для юридических лиц представляет собой 12-тизначный номер формата XXYY0ГГММДДF, где:
XX – резидентство в соответствии с двухзначными кодами стран в виде двух заглавных букв латинского алфавита;
YY – наименование юридического лица в виде двух заглавных букв оригинального алфавита;
0 – резервная позиция;
ГГММДД – дата юридической регистрации юридического лица в виде 6 цифр (где "ГГ" - год, "ММ" - месяц, "ДД" - день);
F - свободное значение от 0 и до 9 в виде одной цифры.
Альтернативный идентификационный номер для физических лиц представляет собой 12-тизначный номер формата XXYYГГММДДFF, где:
XX – резидентство в соответствии с двухзначными кодами стран в виде двух заглавных букв латинского алфавита;
YY – имя и фамилия физического лица в виде двух заглавных букв оригинального алфавита;
ГГММДД – дата рождения физического лица в виде 6 цифр (где "ГГ" - год, "ММ" - месяц, "ДД" - день);
FF - свободное значение от 00 и до 99 в виде 2 цифр.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 13 декабря 2019 года № 236
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "28" декабря 2018 года № 313
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о договоре займа (условного обязательства)
Индекс формы административных данных: КР_ОД1
Периодичность: по мере изменения или получения данных о договоре займа (условного обязательства)
Отчетный период: по состоянию на "___" "_______________" 20__ года
Круг лиц представляющих информацию: банки второго уровня, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", ипотечные организации, дочерние организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, имеющие лицензию уполномоченного органа на осуществление банковских заемных операций (далее - кредитор)
Срок представления:
до 1 января 2021 года: до двадцать пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем, - при изменении данных, предусмотренных в отчетности, произошедших в отчетном месяце;
с 1 января 2021 года: не позднее десяти рабочих дней со дня изменения или получения данных о договоре займа (условного обязательства)
Форма
Таблица. Перечень показателей отчета о договоре займа (условного обязательства)
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Сведения о субъекте кредитной истории и договорных отношениях кредитора с ним:
1.1
Вид (роль) субъекта кредитной истории
1.2
Документы субъекта кредитной истории:

15. 1-кестенің 7-жолында, 2-кестенің 6-жолында Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын кредиттік тарих субъектісі бойынша "1", Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын кредиттік тарих субъектісі бойынша "2" мәні көрсетіледі.
16. 1-кестенің 11-жолында, 2-кестенің 10-жолында бір кредиттік тарих субъектісі бойынша көрсеткіш бойынша көрсеткіштің өзге мәндерімен бірмезгілде "Байланысты емес" мәнін пайдалануға рұқсат етілмейді.
17. 1-кестенің 12-жолында компаниялар тобына қатыстылық кредитордың ішкі құжаттарына сәйкес айқындалады.
Кредитор компаниялар тобына жататын кредиттік тарихтың әрбір субъектісін анықтамалықтағы тиісті топқа байланыстырады.
Компаниялар тобының анықтамалығын кредиторлар жүргізеді, анықтамалықтағы тиісті ақпаратты кредиторлар қажетіне орай дербес жаңартады.
Көрсеткіш компаниялар тобына қатысты кредиттік тарихтың барлық субъектілері үшін толтыруға міндетті болып табылады.
18. 1-кестенің 13-жолы, 2-кестенің 11-жолы кредиттік тарих субъектісі туралы мәліметтер ескерілген жағдай бойындағы күнді көрсетуге арналған.
19. Қосымша түсініктемелер Нысан мақсатында баламалы сәйкестендіру нөмірі Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын кредиттік тарих субъектісін сәйкестендіргіштердің бірі ретінде болады.
Заңды тұлғаларға арналған баламалы сәйкестендіру нөмірі XXYY0ЖЖААККF форматтағы 12 мәндік нөмірді білдіреді, мұнда:
XX – латын әліпбиінің екі бас әрпі түріндегі елдердің екі таңбалы кодтарына сәйкес резиденттік;
YY – түпнұсқа әліпбидің екі бас әрпі түріндегі заңды тұлғаның атауы;
0 – резервтік позиция;
ЖЖААКК – заңды тұлғаның 6 цифр (мұнда "ЖЖ" - жыл, "АА" - ай, "КК" - күн) түріндегі заңды тіркелген күні;
F - 0-ден бастап 9-ға дейін бір цифр түріндегі бос мән.
Жеке тұлғаларға арналған баламалы сәйкестендіру нөмірі XXYYЖЖААККFF форматтағы 12 мәндік нөмірді білдіреді, мұнда:
XX – латын әліпбиінің екі бас әрпі түріндегі елдердің екі таңбалы кодтарына сәйкес резиденттік;
YY – түпнұсқа әліпбидің екі бас әрпі түріндегі жеке тұлғаның аты мен тегі;
ЖЖААКК – жеке тұлғаның 6 цифр (мұнда "ЖЖ" - жыл, "АА" - ай, "КК" - күн) түріндегі туған күні;
FF - 00-ден бастап 99-ға дейін 2 цифр түріндегі бос мән.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 236 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы "28"
желтоқсандағы
№ 313 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылады
Әкімшілік деректердің нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: КР_ОД1
Кезеңділігі: қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы деректердің өзгеруіне немесе алынуына қарай
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, ипотекалық ұйымдар, уәкілетті органның банктік қарыз операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары (бұдан әрі - кредитор)
Ұсыну мерзімі:
2021 жылғы 1 қаңтарға дейін: есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесіне (қоса алғанда) дейін, - есепті айда болған есептілікте көзделген деректер өзгерген кезде;
2021 жылғы 1 қаңтардан бастап: қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы деректер өзгертілген немесе алынған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
Кесте. Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есеп көрсеткіштерінің тізбесі
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Кредиттік тарих субъектісі және кредитордың онымен шарттық қатынастары туралы мәліметтер:
1.1
Кредиттік тарих субъектісінің түрі (рөлі)
1.2
Кредиттік тарих субъектісінің құжаттары:

1.21.2
документы предыдущего заемщика:
1.​21.​2.​1
вид идентификационных документов
1.​21.​2.​2
номер документа
1.21.3
номер договора
1.21.4
дата договора
1.22
Прекращение обязательства:
1.22.1
основания прекращения обязательства
1.22.2
уполномоченный орган кредитора, принявший решение
1.22.3
фактическая дата прекращения обязательства
2
Учетная дата
Наименование ______________________
Адрес______________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись,       телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись,       телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о договоре
займа (условного обязательства)
Пояснение по заполнению формы административных данных
(индекс – КР_ОД1, периодичность – по мере изменения или получения данных о договоре займа (условного обязательства)
Отчет о договоре займа (условного обязательства)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о договоре займа (условного обязательства)" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форму подписывают первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные ими на подписание отчета.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в целых числах, указывается в тенге, если не установлено иное. В случае округления до целых чисел сумма менее 0,5 округляется до нуля, а сумма, равная 0,5 и выше, округляется до единицы.
Коэффициенты и проценты указываются с двумя знаками после запятой.
Даты указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ГГГГ" - год, "ММ" - месяц, "ДД" - день.
Коды, используемые при заполнении Формы, указываются в соответствии с кодами справочников, размещенных на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан и используемых в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, посредством которой представляется Форма.
Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в Пояснении к соответствующему показателю.

1.21.2
алдыңғы қарыз алушының құжаттары:
1. 21. 2. 1
сәйкестендіру құжаттарының түрі
1. 21. 2. 2
құжаттың нөмірі
1.21.3
шарттың нөмірі
1.21.4
шарттың күні
1.22
Міндеттемені тоқтату:
1.22.1
міндеттемені тоқтату негіздері
1.22.2
шешім қабылдаған кредитордың уәкілетті органы
1.22.3
міндеттемені тоқтатудың нақты күні
2
Есепке алу күні
Атауы ______________________ Мекенжайы ______________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ________________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                        телефоны
Бас бухгалтер немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
_______________________________________________                  ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                        қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
_______________________________________________                  ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                        қолы, телефоны
Күні 20 __ жылғы "___" _________
Қарыз (шартты міндеттеме)
шарты туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есеп (индексі – КР_ОД1, кезеңділігі – қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы деректердің өзгеруіне немесе алынуына қарай)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға олар уәкілеттік берген тұлғалар қол қояды.
4. Егер өзгеше белгіленбеген болса, Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі бүтін сандармен белгіленеді, теңгемен көрсетіледі. Бүтін сандарға дейін дөңгелектеген жағдайда 0,5 аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал 0,5 тең және одан жоғары сома бірге дейін дөңгелектенеді.
Коэффициенттер және пайыздар үтірден кейін екі таңбамен көрсетіледі.
Күндер мынадай форматта көрсетіледі: "КК.АА.ЖЖЖЖ", мұнда "ЖЖЖЖ" - жылы, "КК" - күні, "АА" - айы.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын кодтар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған және Нысан ұсынылатын қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйеде пайдаланылатын анықтамалықтардың кодтарына сәйкес көрсетіледі.
Егер тиісті көрсеткішке Түсіндірмеде өзгеше көрсетілмесе, барлық көрсеткіш толтыруға міндетті болып табылады.

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Для целей Формы в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, используются следующие справочники:
Вид (роль) субъекта кредитной истории;
Вид идентификационных документов;
Вид займа, условного обязательства;
Цель кредитования;
Объект кредитования;
Источник финансирования;
Основания прекращения обязательства;
Тип организации, которой переданы либо проданы (от которой приняты либо куплены) права требования;
Уполномоченный орган кредитора;
Филиалы;
Плавающие индексы;
Вид валюты.
6. В Форме передаются сведения обо всех взаимоотношениях кредитора с субъектом кредитной истории, сложившихся в силу договора, заключенного между субъектом кредитной истории и кредитором, либо иных отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сведения представляются по всем договорам займа (условного обязательства), заключенным в отчетном периоде и (или) действующим либо прекратившим действие в отчетном периоде, в том числе списанным с баланса и (или) переданным в доверительное управление, а также погашенным, прощенным или проданным в отчетном периоде, по всем условным обязательствам.
Связь займа (условного обязательства) с субъектом кредитной истории устанавливается в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, через идентификационный документ субъекта.
В случае изменения данных по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации в том отчетном периоде, в котором произошло изменение.
7. В строках 1.1, 1.2.1, 1.4, 1.10, 1.12, 1.14.2, 1.17.1, 1.17.2, 1.18.1, 1.20.2, 1.20.4.1, 1.21.2.1, 1.22.1, 1.22.2 значения выбираются из справочников.
8. В строках 1.1, 1.17, 1.18, 1.21 по одному договору допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений.
В строке 1.2 по одному субъекту кредитной истории допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений.
В строке 1.3 одному субъекту кредитной истории соответствует не более одного актуального значения.
В строках 1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14, 1.15, 1.16, 1.19, 1.20, 1.22 одному договору соответствует не более одного актуального значения.
9. В строке 1.3, если заем (условное обязательство) предоставляется индивидуальному предпринимателю в целях осуществления предпринимательской деятельности, указывается значение "1", в противном случае указывается "0" либо показатель не передается.
Показатель является обязательным для заполнения по всем договорам, заключенным с субъектами кредитной истории, являющимися физическими лицами, в целях осуществления предпринимательской деятельности.

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанның мақсаты үшін қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйеде мынадай анықтамалықтар пайдаланылады:
Кредиттік тарих субъектісінің түрі (рөлі);
Сәйкестендіру құжаттарының түрі;
Қарыздың, шартты міндеттеменің түрі;
Кредиттеу мақсаты;
Кредиттеу объектісі;
Қаржыландыру көзі;
Міндеттемелерді тоқтату негізі;
Талап ету құқықтары берілген не сатылған ұйымның (одан қабылданған не сатып алынған) түрі;
Кредитордың уәкілетті органы;
Филиалдар;
Өзгермелі индекстер;
Валюта түрі.
6. Нысанда кредитордың кредиттік тарих субъектісімен кредиттік тарих субъектісі және кредитор арасында жасалған шартқа байланысты қалыптасқан өзара қарым-қатынастар не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де қарым-қатынастар туралы мәліметтер беріледі.
Мәліметтер есепті кезеңде жасалған және (немесе) қолданыстағы не есепті кезеңде қолданылуы тоқтатылған барлық қарыз (шартты міндеттеме) шарттары бойынша, барлық өтелмеген, оның ішінде баланстан есептен шығарылған және (немесе) сенімгерлікпен басқаруға берілген, сондай-ақ өтелген, кешірілген немесе есепті кезеңде сатылған қарыздар бойынша, барлық шартты міндеттемелер бойынша ұсынылады.
Қарыздың (шартты міндеттеменің) кредиттік тарих субъектісімен байланысы қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйеде субъектінің сәйкестендіру құжаты арқылы орнатылады.
Белгілі бір көрсеткіш бойынша деректер өзгерген жағдайда, тиісті ақпарат өзгеріс болған есепті кезеңде жаңартуға жатады.
7. 1.1, 1.2.1, 1.4, 1.10, 1.12, 1.14.2, 1.17.1, 1.17.2, 1.18.1, 1.20.2, 1.20.4.1, 1.21.2.1, 1.22.1, 1.22.2-жолдарда мәндер анықтамалықтардан таңдалады.
8. 1.1, 1.17, 1.18, 1.21-жолдарда бір шарт бойынша бірнеше өзекті мәндерді бір мезгілде көрсетуге рұқсат етіледі.
1.2-жолда бір кредиттік тарих субъектісі бойынша бірнеше өзекті мәндерді бір мезгілде көрсетуге рұқсат етіледі.
1.3-жолда бір кредиттік тарих субъектісі бойынша бірден аспайтын өзекті мән сәйкес келеді.
1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14, 1.15, 1.16, 1.19, 1.20, 1.22-жолдарда бір шартқа бірден аспайтын өзекті мән сәйкес келеді.
9. 1.3-жолда, егер қарыз (шартты міндеттеме) дара кәсіпкерге кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында берілетін болса "1" мәні көрсетіледі, керісінше жағдайда "0" көрсетіледі не көрсеткіш берілмейді.
Көрсеткіш кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында жеке тұлғалар болып табылатын кредиттік тарих субъектілерімен жасалған барлық шарттар бойынша толтыруға міндетті болып табылады.

10. В строках 1.5, 1.6 кредитор обеспечивает идентичность значений показателей с номером и датой договора, заключенного между субъектом кредитной истории и кредитором.
Показатели "Номер договора", "Дата договора" служат идентификаторами договора займа (условного обязательства) в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, и являются уникальными для кредитора, представившего сведения о договоре, и неизменными в течение периода действия договора.
В целях обеспечения уникальности, если внутренними документами кредитора предусмотрено присвоение займу (условному обязательству) иного идентификационного номера в автоматизированных системах, то в качестве номера договора возможно передавать данный идентификационный номер. При этом идентификационный номер является уникальным для кредитора, представившего сведения о договоре, и неизменным в течение периода действия договора.
Если по кредитным и дебетным картам (с кредитным лимитом) оформляется общий договор о выпуске платежных карт, по показателю "Номер договора" необходимо указывать номер общего договора банка о выпуске платежной карты и через знак "/" номер платежной карты.
Если выдача займа в рамках кредитной линии осуществляется на основании заявления, по показателю "Номер договора" необходимо указывать номер соглашения о предоставлении (открытии) кредитной линии и через знак "/" идентификационный номер займа.
По сделкам операций обратное репо заключенным автоматическим способом указывается идентификатор сделки.
Дата договора позднее фактической даты выдачи, даты погашения по условиям договора, фактической даты прекращения обязательства, позднее отчетной даты является недопустимой.
11. Строка 1.7 предназначена для идентификации условного обязательства "Кредитная линия", в рамках которого предоставляется заем, и является обязательной для заполнения для всех займов, выданных в рамках кредитной линии.
Кредитор обеспечивает идентичность значений показателя номеру и дате соответствующей кредитной линии.
12. Строка 1.10 предназначена для идентификации филиала кредитора, обслуживающего заем, условное обязательство, в соответствии со справочником кредиторов. Если обслуживание займа (условного обязательства) осуществляется непосредственно кредитором, то по показателю указывается кредитор, если филиалом – филиал кредитора.
Справочник филиалов кредитора ведется Национальным Банком Республики Казахстан по представлению кредитором сведений о своих филиалах, соответствующая информация в справочнике обновляется по мере необходимости.

10. 1.5, 1.6-жолдарда кредитор көрсеткіштер мәндерінің кредиттік тарих субъектісінің және кредитордың арасында жасалған шарттың нөміріне және күніне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
"Шарттың нөмірі", "Шарттың күні" көрсеткіштері қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйеде қарыз (шартты міндеттеме) шартын сәйкестендіргіш ретінде болады және шарт туралы мәліметтер ұсынған кредитор үшін бірегей және шарттың қолданылу кезеңі ішінде өзгермейтін болып табылады.
Бірегейлікті қамтамасыз ету мақсатында, егер кредитордың ішкі құжаттарында қарызға (шартты міндеттемеге) автоматтандырылған жүйелерде өзге сәйкестендіру нөмірін беру көзделген болса, онда шарттың нөмірі ретінде осы сәйкестендіру нөмірін беру мүмкін болады. Бұл ретте сәйкестендіру нөмірі шарт туралы мәліметтер ұсынған кредитор үшін бірегей және шарттың қолданылу кезеңі ішінде өзгермейтін болып табылады.
Егер кредиттік және дебеттік карталар (кредиттік лимиті бар) бойынша төлем карталарын шығару туралы жалпы шарт ресімделетін болса, "Шарттың нөмірі" көрсеткіші бойынша банктің төлем картасын шығару туралы жалпы шартының нөмірін және "/" таңбасы арқылы төлем картасының нөмірін көрсету қажет.
Егер кредиттік желі шеңберінде қарыз өтініш негізінде берілетін болса, "Шарттың нөмірі" көрсеткіші бойынша кредиттік желі ұсыну (ашу) туралы келісімнің нөмірін және "/" таңбасы арқылы қарыздың сәйкестендіру нөмірін көрсету қажет.
Автоматты тәсілмен жасалған кері репо операцияларының мәмілелері бойынша мәмілені сәйкестендіргіш көрсетіледі.
Шарт күнінің шарттың талаптары бойынша нақты беру күнінен, өтеу күнінен, міндеттемені нақты тоқтату күнінен кеш болуына жол берілмейді.
11. 1.7-жол шеңберінде қарыз берілетін "Кредиттік желі" шартты міндеттемесін сәйкестендіруге арналған және кредиттік желі шеңберінде берілген барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
Кредитор көрсеткіш мәндерінің тиісті кредиттік желінің нөмірі мен күніне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
12. 1.10-жол кредиторлар анықтамалығына сәйкес қарызға, шартты міндеттемеге қызмет көрсететін кредитордың филиалын сәйкестендіруге арналған. Егер қарызға (шартты міндеттемеге) тікелей кредитор қызмет көрсететін болса, онда көрсеткіш бойынша кредитор, егер филиал көрсететін болса – кредитордың филиалы көрсетіледі.
Кредитор филиалдарының анықтамалығын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі кредитордың өз филиалдары туралы мәліметтер ұсынуы бойынша жүргізеді, анықтамалықтағы тиісті ақпарат қажеттілігіне қарай жаңартылады.

13. Строка 1.11 предназначена для отражения даты окончания срока займа (условного обязательства), указанного в договоре с учетом дополнительных соглашений.
Если в договоре отсутствует срок окончания его действия, показатель не передается.
14. Строка 1.13 предназначена для отражения суммы займа (условного обязательства) в валюте, установленной договором с учетом дополнительных соглашений.
По показателю указывается значение с двумя знаками после запятой.
Для кредитной карты, кредитной линии, овердрафта по указанному показателю отражается лимит по договору в выбранной валюте.
В случае изменения суммы займа (условного обязательства) в валюте договора либо вида валюты по договору соответствующая информация подлежит актуализации.
Сумма займа в валюте договора меньше суммы остатков основного долга в валюте договора, за исключением кредитных и дебетовых карт с кредитным остатком, является недопустимой.
15. В строке 1.14 отражение ставки в разбивке на фиксированный спрэд плавающей ставки и плавающий индекс является обязательным для всех договоров займа, в которых установлена плавающая ставка вознаграждения, заключенных либо в которые вносятся изменения после 1 июля 2019 года.
Справочник плавающих индексов ведется кредиторами, соответствующая информация в справочнике обновляется кредиторами самостоятельно по мере необходимости.
16. Строка 1.16 предназначена для отражения графика погашения, установленного договором с учетом дополнительных соглашений.
График погашения содержит вид валюты погашения основного долга и вознаграждения, даты погашения, размеры очередных платежей по основному долгу и вознаграждению, остатки задолженности по основному долгу на даты следующих погашений, дату составления графика погашения займа.
Размеры очередных платежей, остатки задолженности указываются в валюте договора с учетом дополнительных соглашений.
В случае изменения условий договора, влекущего изменение периодичности погашения или иных изменений по графику погашения, соответствующая информация, начиная с момента изменения условий договора, подлежит актуализации.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, по которым имеется график погашения.
17. Строка 1.17 предназначена для отражения цели и объекта кредитования, а также доли суммы, предоставленной на указанную цель, от суммы займа в соответствии с договором с учетом дополнительных соглашений.
Цель (целевое назначение) займа определяется применением комбинирования значений показателей "Цель кредитования" и "Объект кредитования".
Совокупная сумма долей по одному займу равняется ста процентам.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов, за исключением операций обратное репо.

13. 1.11-жол қосымша келісімдер ескеріле отырып, шартта көрсетілген қарыз (шартты міндеттеме) мерзімінің аяқталу күнін көрсетуге арналған.
Егер шартта оның қолданылуының аяқталу мерзімі болмаса, көрсеткіш берілмейді.
14. 1.13-жол қосымша келісімдер ескеріле отырып, шартта белгіленген валютамен қарыз (шартты міндеттеме) сомасын көрсетуге арналған.
Көрсеткіш бойынша мәні үтірден кейін екі таңбамен көрсетіледі.
Көрсетілген көрсеткіш бойынша кредиттік карта, кредиттік желі, овердрафт үшін таңдалған валютамен шарт бойынша лимит көрсетіледі.
Шарт валютасымен қарыз (шартты міндеттеме) сомасы не шарт бойынша валюта түрі өзгерген жағдайда, тиісті ақпарат өзектендіруге жатады.
Кредиттік қалдығы бар кредиттік және дебеттік карталарды қоспағанда, шарт валютасымен қарыз сомасының негізгі борыш қалдықтарының сомасынан аз болуына жол берілмейді.
15. 1.14-жолда өзгермелі мөлшерлеменің белгіленген спрэдына және өзгермелі индекске бөле отырып мөлшерлемені көрсету 2019 жылғы 1 шілдеден кейін жасалған не өзгерістер енгізілетін, сыйақының өзгермелі мөлшерлемесі белгіленген барлық қарыз шарттары үшін міндетті болып табылады.
Өзгермелі индекстер анықтамалығын кредиторлар жүргізеді, анықтамалықтағы тиісті ақпаратты кредиторлар қажеттілігіне қарай дербес жаңартады.
16. 1.16-жол қосымша келісімдер ескеріле отырып, шартта белгіленген өтеу кестесін көрсетуге арналған.
Өтеу кестесінде негізгі борышты және сыйақыны өтеу валютасының түрі, өтеу күндері, негізгі борыш және сыйақы бойынша кезекті төлемдер мөлшерлері, келесі өтеулер күндеріне негізгі борыш бойынша берешек қалдығы, қарызды өтеу кестесі жасалған күн қамтылады.
Кезекті төлемдер мөлшері, берешек қалдықтары қосымша келісімдер ескеріле отырып, шарт валютасында көрсетіледі.
Шарттың талаптары өтеу кезеңділігінің өзгеруіне немесе өтеу кестесі бойынша өзге өзгерістерге әкеп соқтыратындай өзгерген жағдайда, тиісті ақпарат шарттың талаптары өзгерген кезден бастап өзектендіруге жатады.
Көрсеткіш өтеу кестесі бар барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
17. 1.17-жол кредиттеу мақсаты мен объектісін, сондай-ақ қосымша келісімдер ескеріле отырып, шартқа сәйкес қарыз сомасынан көрсетілген мақсатқа берілген соманың үлесін көрсетуге арналған.
Қарыздың мақсаты (нысаналы мақсаты) "Кредиттеу мақсаты" және "Кредиттеу объектісі" көрсеткіштерінің мәндерін аралас қолданумен айқындалады.
Бір қарыз бойынша үлестердің жиынтық сомасы жүз пайызға тең келеді.
Кері репо операцияларын қоспағанда, көрсеткіш барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.

18. Строка 1.18 предназначена для отражения вида источника финансирования кредитора, за счет которого финансируется заем либо приобретены права требования по займу, а также доли суммы займа, финансируемой за счет средств источника.
Совокупная сумма долей по одному договору равняется ста процентам.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.
19. В строке 1.19 в случае наличия валютной выручки и (или) инструментов хеджирования у субъекта кредитной истории указывается значение "1", в противном случае указывается "0" либо показатель не передается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, по которым вид валюты по договору отличен от тенге, за исключением межбанковских займов, операций обратное репо.
20. Строка 1.20 предназначена для идентификации займов, права требования по которым переданы или проданы третьему лицу, либо приняты или куплены у третьего лица.
В случае передачи права требования третьему лицу указывается признак "01", продажи – "02", принятия – "03", покупки – "04".
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, права требования по которым переданы (проданы) либо приняты (куплены) после 1 июля 2019 года.
21. Строка 1.21 предназначена для отражения номера и даты договора займа, который был рефинансирован после 1 июля 2019 года за счет средств, выданных в рамках нового договора займа, а также документов предыдущего заемщика и предыдущего кредитора, перед которым исполнены обязательства по рефинансированному займу.
По показателю кредитором обеспечивается идентичность сведений по переданным номеру и дате договора другого займа до рефинансирования.
Строки 1.21.1, 1.21.2 являются обязательными для заполнения для всех займов, предоставленных для целей рефинансирования другого займа, строки 1.21.3, 1.21.4 являются обязательными для заполнения для займов, предоставленных кредитором для целей внутреннего рефинансирования.
22. Строка 1.22 предназначена для отражения основания полного прекращения обязательства сторон по договору займа (условного обязательства), фактической даты его прекращения, а также уполномоченного органа кредитора, принявшего соответствующее решение.
В качестве фактической даты прекращения обязательства необходимо указывать дату, с которой прекращено обязательство по договору.
Если основание прекращения обязательства регламентировано внутренними документами кредитора, по показателю "Уполномоченный орган кредитора, принявший решение" указывается уполномоченный орган кредитора, утвердивший соответствующий внутренний документ.
Фактическая дата прекращения обязательства ранее даты договора и позднее отчетной даты является недопустимой.
Показатели "Основания прекращения обязательства", "Фактическая дата прекращения обязательства" являются обязательными для всех займов (условных обязательств), по которым обязательство прекращено полностью.
Показатель "Уполномоченный орган кредитора, принявший решение" является обязательным для всех займов, по которым обязательство прекращено полностью в связи с прощением долга кредитором.

18. 1.18-жол соның есебінен қарыз қаржыландырылған не қарыз бойынша талап ету құқығын иеленген кредиторды қаржыландыру көзінің түрін, сондай-ақ қаражат көзі есебінен қаржыландырылатын қарыз сомасының үлесін көрсетуге арналған.
Бір шарт бойынша үлестердің жиынтық сомасы жүз пайызға тең келеді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
19. 1.19-жолда кредиттік тарих субъектісінде валюталық түсім және (немесе) хеджирлеу құралдары болған жағдайда "1" мәні көрсетіледі, олай болмаған жағдайда "0" көрсетіледі не көрсеткіш берілмейді.
Банкаралық қарыздарды, кері репо операцияларын қоспағанда, көрсеткіш шарт бойынша валюта түрі теңгеден өзгеше барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
20. 1.20-жол талап ету құқықтары үшінші тұлғаға берілген немесе сатылған не үшінші тұлғадан қабылданған немесе сатып алынған қарыздарды сәйкестендіруге арналған.
Талап ету құқығы үшінші тұлғаға берілген жағдайда "01" белгісі, сатылғанда – "02", қабылданғанда – "03", сатып алынғанда – "04" көрсетіледі.
Көрсеткіш 2019 жылғы 1 шілдеден кейін талап ету құқықтары берілген (сатылған) не қабылданған (сатып алынған) барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
21. 1.21-жол жаңа қарыз шарты шеңберінде берілген қаражат есебінен 2019 жылғы 1 шілдеден кейін қайта қаржыландырылған қарыз шартының нөмірі мен күнін, сондай-ақ қайта қаржыландырылған қарыз бойынша алдында міндеттемелер орындалған алдыңғы қарыз алушының және алдыңғы кредитордың құжаттарын көрсетуге арналған.
Көрсеткіш бойынша кредитор қайта қаржыландыруға дейін басқа қарыз шартының нөмірі мен күні бойынша берілген мәліметтердің бірдей болуын қамтамасыз етеді.
1.21.1, 1.21.2-жолдар басқа қарызды қайта қаржыландыру мақсаты үшін берілген барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады, 1.21.3, 1.21.4-жолдар кредитор ішкі қайта қаржыландыру мақсаты үшін берген қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
22. 1.22-жол қарыз (шартты міндеттеме) шарты бойынша тараптар міндеттемесін толығымен тоқтату негізін, оны нақты тоқтату күнін, сондай-ақ тиісті шешім қабылдаған кредитордың уәкілетті органын көрсетуге арналған.
Міндеттемені нақты тоқтату күні ретінде шарт бойынша міндеттеме тоқтатылған күнді көрсету қажет.
Егер міндеттемені тоқтату негізі кредитордың ішкі құжаттарымен реттелген болса, "Кредитордың шешім қабылдаған уәкілетті органы" көрсеткіші бойынша кредитордың тиісті ішкі құжатты бекіткен уәкілетті органы көрсетіледі.
Міндеттемені нақты тоқтату күнінің шарт күнінен ерте және есепті күннен кеш болуына жол берілмейді.
"Міндеттемені тоқтату негіздері", "Міндеттемені нақты тоқтату күні" міндеттемесі толығымен тоқтатылған барлық қарыздар (шартты міндеттемелер) үшін міндетті болып табылады.
"Кредитордың шешім қабылдаған уәкілетті органы" көрсеткіші кредитордың борышты кешіруіне байланысты міндеттемесі толығымен тоқтатылған барлық қарыздар үшін міндетті болып табылады.

23. Строка 2 предназначена для отражения даты, по состоянию на которую учтены сведения о договоре займа (условного обязательства).
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 13 декабря 2019 года № 236
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "28" декабря 2018 года № 313
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об обеспечении
Индекс формы административных данных: КР_ОО1
Периодичность: по мере изменения или получения данных об обеспечении
Отчетный период: по состоянию на "___" "_______________" 20__ года
Круг лиц представляющих информацию: банки второго уровня, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", ипотечные организации, дочерние организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, имеющие лицензию уполномоченного органа на осуществление банковских заемных операций (далее - кредитор)
Срок представления:
до 1 января 2021 года: до двадцать пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем, - при изменении данных, предусмотренных в отчетности, произошедших в отчетном месяце
с 1 января 2021 года: не позднее десяти рабочих дней со дня изменения или получения данных об обеспечении
Форма
Таблица. Перечень показателей отчета об обеспечении
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер договора о залоге
2
Дата договора о залоге
3
Прекращение договора о залоге:
3.1
фактическая дата прекращения договора о залоге
3.2
основание прекращения договора о залоге
4
Залогодатель (гарант, поручитель, страховщик):
4.1
тип субъекта (юридическое или физическое лицо)
4.2
наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
4.3
документы залогодателя (гаранта, поручителя, страховщика):

23. 2-жол қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы мәліметтер ескерілген жағдай бойынша күнді көрсетуге арналған.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 236 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы "28"
желтоқсандағы
№ 313 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылады
Әкімшілік деректердің нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Қамтамасыз ету туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: КР_ОО1
Кезеңділігі: қамтамасыз ету туралы деректердің өзгеруіне немесе алынуына қарай
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" "_________________" жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, ипотекалық ұйымдар, уәкілетті органның банктік қарыз операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар агроөнеркәсіп кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары (бұдан әрі – кредитор)
Ұсыну мерзімдері:
2021 жылғы 1 қаңтарға дейін: есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесіне (қоса алғанда) дейін, - есепті айда болған есептілікте көзделген деректер өзгерген кезде;
2021 жылғы 1 қаңтардан бастап: қамтамасыз ету туралы деректер өзгертілген немесе алынған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
Кесте. Қамтамасыз ету туралы есеп көрсеткіштерінің тізбесі
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Кепіл шартының нөмірі
2
Кепіл шартының күні
3
Кепіл шартын тоқтату:
3.1
кепіл шартын тоқтатудың нақты күні
3.2
кепіл шартын тоқтату негізі
4
Кепіл беруші (кепілгер, кепіл беруші,сақтандырушы):
4.1
субъект түрі (заңды немесе жеке тұлға)
4.2
атауы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
4.3
кепіл берушінің (кепілгердің, кепіл берушінің, сақтандырушының) құжаттары

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Для целей Формы в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, используются следующие справочники:
Страна;
Вид идентификационных документов;
Вид обеспечения;
Вид валюты;
Номер счета;
Основания прекращения залога.
6. В Форме передаются сведения об обеспечении, принятом кредитором по займам (условным обязательствам) на основании договора о залоге, гарантии и поручительства, договора страхования, либо ином обеспечении, включая обеспечение в виде имущества, в том числе в виде денег, поступающего в будущем.
Если по займу отдельный договор о залоге не заключен, при этом договором займа предусмотрено в случае неисполнения субъектом кредитной истории (являющимся должником) право обращения взыскания на залоговое имущество, то в качестве договора о залоге указывается соответствующий договор займа.
По финансовому лизингу предмет лизинга указывается в качестве обеспечения.
Договор о залоге привязывается ко всем договорам займа (условного обязательства), по которым соответствующее залоговое имущество (гарантия или поручительство, либо иное имущество) выступает обеспечением.
Если заем (условное обязательство) не обеспечен залогом, гарантией или поручительством, либо иными видами обеспечения, предусмотренными справочником, то по показателям Формы сведения не указываются.
По одному договору займа (условного обязательства) допускается отражение нескольких договоров о залоге.
В случае изменения данных по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации в том отчетном периоде, в котором произошло изменение.
7. В строках 3.2, 4.3.1, 5, 6, 11, 14.2.1 значения выбираются из справочников.
8. Строки 1, 2 предназначены для отражения номера и даты договора о залоге, гарантии и поручительства, либо иного обеспечения, на основании которого кредитор (залогодержатель) имеет право в случае неисполнения субъектом кредитной истории (являющимся должником) обеспеченного залогом обязательства по займу (условному обязательству) получить удовлетворение из стоимости залогового имущества, предъявить требование по неисполненному обязательству к гаранту или поручителю, либо иному лицу в соответствии с договором.
Сведения по данным показателям заполняются в соответствии с договором, кредитор обеспечивает их идентичность номеру и дате договора о залоге, гарантии, поручительства, либо страхования.
Показатели служат идентификаторами обеспечения, являются уникальными для кредитора, представившего сведения об обеспечении, и неизменными в течение периода действия договора.
Если в рамках одного договора о залоге предусмотрено несколько видов обеспечения, каждый из этих видов обеспечения указывается с номером и датой данного договора.
В целях обеспечения уникальности, если внутренними документами кредитора предусмотрено присвоение договору залога иного идентификационного номера в автоматизированных системах, то в качестве номера договора залога возможно передавать данный идентификационный номер, являющийся неизменным в течение периода действия договора.

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйедегі Нысан мақсаты үшін мынадай анықтамалықтар пайдаланылады:
Елі;
Сәйкестендіру құжаттарының түрі;
Қамтамасыз ету түрі;
Валюта түрі;
Шот нөмірі;
Кепілді тоқтату негізі.
6. Нысанда кредитор кепіл, кепілдік және кепілдеме, сақтандыру шарты негізінде қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша қабылдаған қамтамасыз ету не мүлік түріндегі, оның ішінде болашақта түсетін ақша түріндегі қамтамасыз етуді қосқанда, өзге қамтамасыз ету туралы мәліметтер беріледі.
Егер қарыз бойынша кепіл туралы жеке шарт жасалмаған, бұл ретте қарыз шартында кредиттік тарих субъектісі (борышкер болып табылатын) орындамаған жағдайда кепіл мүлкін өндіріп алу құқығы көзделген болса, онда кепіл туралы шарт ретінде тиісті қарыз шарты көрсетіледі.
Қаржы лизингі бойынша лизинг мәні қамтамасыз ету ретінде көрсетіледі.
Кепіл туралы шарт тиісті кепіл мүлкі (кепілдік немесе кепілдеме не өзге мүлік) қамтамасыз ету болатын барлық қарыз (шартты міндеттеме) шарттарына тәуелді болады.
Егер қарыз (шартты міндеттеме) кепілмен, кепілдікпен немесе кепілдемемен не анықтамалықпен көзделген қамтамасыз етудің өзге түрлерімен қамтамасыз етілмеген болса, онда Нысанның өзге көрсеткіштері бойынша мәліметтер көрсетілмейді.
Бір қарыз (шартты міндеттеме) шарты бойынша кепіл туралы бірнеше шарт көрсетуге рұқсат етіледі.
Белгілі бір көрсеткіш бойынша деректер өзгерген жағдайда, тиісті ақпарат өзгеріс болған есепті кезеңде жаңартуға жатады.
7. 3.2, 4.3.1, 5, 6, 11, 14.2.1-жолдарда мәндер анықтамалықтардан таңдалады.
8. 1, 2-жолдар кредиттік тарих субъектісі (борышкер болып табылатын) кепілмен қамтамасыз етілген қарыз (шартты міндеттеме) бойынша міндеттемесін орындамаған жағдайда кредитордың (кепіл ұстаушының) соның негізінде кепіл мүлкінің құнынан қанағаттандыру алуға, шартқа сәйкес кепілгерге немесе кепілдік берушіге не өзге тұлғаға орындалмаған міндеттеме бойынша талап қоюға құқығы болатын кепіл, кепілдік және кепілдеме туралы шарттың нөмірін және күнін көрсетуге арналған.
Осы көрсеткіш бойынша мәліметтер шартқа сәйкес толтырылады, кредитор олардың кепіл, кепілдік, кепілдеме не сақтандыру туралы шарттың нөміріне және күніне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
Көрсеткіштер қамтамасыз етуді сәйкестендіргіш болады, қамтамасыз ету туралы мәліметтер ұсынған кредитор үшін бірегей болып табылады және шарттың қолданылу кезеңі ішінде өзгермейді.
Егер бір кепіл туралы шарт шеңберінде қамтамасыз етудің бірнеше түрі көзделген болса, қамтамасыз етудің осы түрлерінің әрқайсысы осы шарттың нөмірімен және күнімен көрсетіледі.
Бірегейлікті қамтамасыз ету мақсатында егер кредитордың ішкі құжаттарында кепіл шартына автоматтандырылған жүйелерде өзге сәйкестендіру нөмірін беру көзделген болса, онда кепіл шартының нөмірі ретінде шарттың қолданылу кезеңі ішінде өзгермейтін осы сәйкестендіру нөмірін беруге болады.

9. В строке 3 необходимо указывать фактическую дату окончания срока действия договора о залоге и основание прекращения залога.
Фактическая дата прекращения договора о залоге ранее даты договора о залоге и позднее отчетной даты является недопустимой.
10. Строка 5 предназначена для классификации обеспечения, предусмотренного договором, по видам в соответствии со справочником "Вид обеспечения".
11. Строка 7 предназначена для отражения стоимости обеспечения, рассчитанной в соответствии с залоговой политикой кредитора.
Строки 8, 10 предназначены для отражения рыночной стоимости обеспечения, исходя из последней на отчетную дату оценки (переоценки), и стоимости обеспечения, включаемой в расчет резервов (провизий), рассчитанных в соответствии с внутренними документами по определению стоимости залога и другого обеспечения.
Строка 9 предназначена для отражения номера счета, на котором учитывается стоимость обеспечения.
Залоговая и рыночная стоимости отражаются по каждому обеспечению в рамках договора о залоге отдельно.
12. Строка 11 предназначена для отражения страны места регистрации движимого имущества и местонахождения недвижимого имущества, принятых в обеспечение в соответствии с договором о залоге, и является обязательной для заполнения для всех видов обеспечения, являющегося движимым и недвижимым имуществом.
13. В строке 12 для объекта недвижимости указывается кадастровый номер, для транспортных средств - уникальный код транспортного средства (при наличии).
Показатель является обязательным для заполнения по объекту залогового имущества, который оценивается на индивидуальной основе.
14. В строке 14 если последняя оценка (переоценка) проведена кредитором самостоятельно, то в качестве оценщика кредитор указывает себя.
Показатель является обязательным для заполнения для всего обеспечения, по которому оценка (переоценка) проведена после 1 июля 2019 года.
15. В строке 15 указываются номер и дата договора займа (условного обязательства), по которому соответствующий договор о залоге выступает обеспечением.
Кредитор обеспечивает соответствие номера и даты договора займа (условного обязательства) в Форме номеру и дате договора, указанных в отчете о договоре займа (условного обязательства).
16. Строка 16 предназначена для отражения даты, по состоянию на которую учтены сведения об обеспечении.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 13 декабря 2019 года № 236
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "28" декабря 2018 года № 313
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об обслуживании займа (условного обязательства)
Индекс формы административных данных: КР_ООЗУО1
Периодичность:
ежемесячная - банки второго уровня, ипотечные организации, акционерное общество "Банк Развития Казахстана";
ежеквартальная - дочерние организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, имеющие лицензию уполномоченного органа на осуществление банковских заемных операций

9. 3-жолда кепіл туралы шарттың қолданылу мерзімінің нақты аяқталу күнін және кепілді тоқтату негізін көрсету қажет.
Кепіл туралы шартты нақты тоқтату күні кепіл туралы шарттың күнінен ерте және есепті күннен кеш болуына жол берілмейді.
10. 5-жол шартта көзделген қамтамасыз етуді "Қамтамасыз ету түрі" анықтамалығына сәйкес түрлері бойынша жіктеуге арналған.
11. 7-жол кредитордың кепіл саясатына сәйкес есептелген қамтамасыз ету құнын көрсетуге арналған.
8, 10-жолдар есепті күндегі соңғы бағалауды (қайта бағалауды) және кепілдің және басқа да қамтамасыз етудің құнын айқындау бойынша ішкі құжаттарға сәйкес есептелген резервтер (провизиялар) есебіне енгізілетін қамтамасыз ету құнын көрсетуге арналған.
9-жол қамтамасыз ету құны ескерілетін шот нөмірін көрсетуге арналған.
Кепілдік және нарықтық құны кепіл туралы шарт шеңберінде әрбір қамтамасыз ету бойынша жеке-жеке көрсетіледі.
12. 11-жол кепіл туралы шартқа сәйкес қамтамасыз етуге қабылданған жылжымалы мүліктің тіркелген жерінің және жылжымайтын мүліктің орналасқан жерінің елін көрсетуге арналған және жылжымалы және жылжымайтын мүлік болып табылатын қамтамасыз етудің барлық түрлері үшін толтыруға міндетті болып табылады.
13. 12-жолда жылжымайтын мүлік объектісі үшін кадастр нөмірі, көлік құралдары үшін көлік құралының бірегей коды көрсетіледі (бар болса).
Көрсеткіш жеке негізде бағаланатын кепіл мүлкі нысаны бойынша толтыруға міндетті болып табылады.
14. 14-жолда егер соңғы бағалауды (қайта бағалауды) кредитор дербес жүргізген болса, онда бағалаушы ретінде кредитор өзін көрсетеді.
Көрсеткіш бағалау (қайта бағалау) 2019 жылғы 1 шілдеден кейін жүргізілген барлық қамтамасыз ету үшін толтыруға міндетті болып табылады.
15. 15-жолда тиісті кепіл туралы шарт қамтамасыз ету болатын қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күні көрсетіледі.
Кредитор Нысандағы қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күні қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есепте көрсетілген шарттың нөмірі мен күніне сәйкес келуін қамтамасыз етуге тиіс.
16. 16-жол қамтамасыз ету туралы мәліметтер ескерілген жағдай бойынша күнді көрсетуге арналған.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 236 қаулысына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы "28"
желтоқсандағы
№ 313 қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылады
Әкімшілік деректердің нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: КР_ООЗУО1
Кезеңділігі:
ай сайын – екінші деңгейдегі банктер, ипотекалық ұйымдар, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы;
тоқсан сайын – уәкілетті органның банктік қарыз операцияларын жүзеге асыруға берілген лицензиясы бар агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары

2.19.2
по требованиям уполномоченного органа
2.20
Номер счета по резервам (провизиям), сформированным по требованиям международных стандартов финансовой отчетности по неоднородным кредитам
2.21
Ставка резервирования
2.22
Дисконтированная стоимость будущих денежных потоков (стоимость, ожидаемая к получению) по неоднородным кредитам
2.23
Реструктуризация:
2.23.1
признак реструктуризации
2.23.2
дата проведения реструктуризации
2.24
Признаки обесценения
3
Информация о резервах (провизиях), сформированных по требованиям международных стандартов финансовой отчетности на портфельной основе:
3.1
Наименование портфеля по требованиям международных стандартов финансовой отчетности:

2.19.2
уәкілетті органның талаптары бойынша
2.20
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша біртекті емес кредиттер бойынша қалыптастырылған резервтер (провизиялар) бойынша шот нөмірі
2.21
Резервтеу мөлшерлемесі
2.22
Біртекті емес кредиттер бойынша болашақ ақша ағынының дисконтталған құны (алу күтілетін құны)
2.23
Қайта құрылымдау:
2.23.1
қайта құрылымдау белгісі
2.23.2
қайта құрылымдау жүргізілген күн
2.24
Құнсыздану белгілері
3
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша портфельдік негізде қалыптастырылған резервтер (провизиялар) туралы ақпарат:
3.1
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша портфельдің атауы:

3.1.1
однородных активов
3.1.2
индивидуальных активов без признаков обесценения
3.2
Дисконт (премия) (в тенге, в валюте договора)
3.3
Номер счета по дисконту (премии)
3.4
Фактически сформированная сумма резервов (провизий) по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, сформированных на портфельной основе
3.5
Номер счета по резервам (провизиям), сформированным по требованиям международных стандартов финансовой отчетности на портфельной основе
4
Учетная дата
Наименование ______________________
Адрес______________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись,       телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись,       телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
об обслуживании займа
(условного обязательства)
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об обслуживании займа (условного обязательства)
(индекс – КР_ООЗУО1, периодичность – ежемесячно или ежеквартально)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об обслуживании займа (условного обязательства)" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форму подписывают первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные ими на подписание отчета.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в числах с двумя знаками после запятой, указывается в тенге, если не установлено иное.
Коэффициенты и проценты указываются с двумя знаками после запятой.
Даты указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ГГГГ" - год, "ММ" - месяц, "ДД" - день. В случаях, предусматривающих отражение даты без времени, время принимается как 0 часов 00 минут 00 секунд указанной даты.
По займам (условным обязательствам), предоставленным в иностранной валюте, суммы выдачи, начисления, остатки задолженности на отчетную дату отражаются в иностранной валюте и в эквиваленте в национальной валюте.
Коды, используемые при заполнении Формы, указываются в соответствии с кодами справочников, размещенных на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан и используемых в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, посредством которой представляется Форма.
Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в Пояснении к соответствующему показателю.

3.1.1
біртекті активтердің
3.1.2
құнсыздану белгісі жоқ жеке активтердің
3.2
Дисконт (сыйлықақы) (теңгемен, шарт валютасымен)
3.3
Дисконт (сыйлықақы) бойынша шот нөмірі
3.4
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша портфельдік негізде резервтердің (провизиялардың) нақты қалыптастырылған сомасы
3.5
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша портфельдік негізде қалыптастырылған резервтер (провизиялар) бойынша шот нөмірі
4
Есепке алу күні
Атауы ______________________ Мекенжайы ______________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ________________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                        телефоны
Бас бухгалтер немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
_______________________________________________                  ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                        қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
_______________________________________________                  ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                        қолы, телефоны
Күні 20 __ жылғы "___" _________
Қарызға (шартты міндеттемеге)
қызмет көрсету туралы есеп
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы есеп (индексі – КР_ООЗУО1, кезеңділігі – ай сайын немесе тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олар есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлғалар қол қояды.
4. Егер өзгеше белгіленбеген болса, Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі үтірден кейін екі таңбалы сандармен белгіленеді, теңгемен көрсетіледі.
Коэффициенттер және пайыздар үтірден кейін екі таңбамен көрсетіледі.
Күндер мынадай форматта көрсетіледі: "КК.АА ЖЖЖЖ", мұнда "ЖЖЖЖ" - жылы, "КК" - күні, "АА" - айы. Уақытсыз күнін көрсету көзделген жағдайларда уақыты көрсетілген күннің 0 сағаты 00 минуты 00 секунды ретінде қабылданады.
Шетел валютасымен берілген қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша беру, есептеу сомалары, есепті күндегі берешек қалдығы шетел валютасымен және ұлттық валютадағы баламасымен көрсетіледі.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын кодтар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған және Нысан ұсынылатын қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйеде пайдаланылатын анықтамалықтардың кодтарына сәйкес көрсетіледі.
Егер тиісті көрсеткішке Түсіндірмеде өзгеше көрсетілмесе, барлық көрсеткіштер толтыруға міндетті болып табылады.

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Для целей Формы в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, используются следующие справочники:
Номер счета;
Портфели.
6. В Форме передаются сведения о движении средств за отчетный период, об изменениях и текущем состоянии обязательств по договорам займов и условных обязательств, резервах (провизиях), сформированных по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, в разрезе договоров и портфелей однородных кредитов, портфелей индивидуальных активов без признаков обесценения.
Сведения по показателям Формы привязываются к соответствующим договорам займа (условного обязательства) и подлежат актуализации на каждую отчетную дату.
7. В строках 2.6, 2.8, 2.10, 2.13, 2.15, 2.20, 3.1, 3.3, 3.5 значения выбираются из справочников.
8. Строки 2.2, 2.3 предназначены для отражения выданной за отчетный период суммы займа или использованного лимита по условному обязательству и даты ее выдачи (использования).
Если в отчетном периоде выдача займа осуществлялась частями, указывается массив сумм частей займа и фактической даты выдачи соответствующей части займа.
Фактическая дата выдачи ранее даты начала отчетного периода и позднее фактической даты прекращения обязательства или даты окончания отчетного периода является недопустимой.
По кредитным картам в строке 2.2 выданные суммы займа отражаются одной суммой без разбивки на части, строка 2.3 не заполняется.
9. В строке 2.4 отражается сумма фактически внесенных заемщиком денежных средств в течение отчетного периода в счет погашения всех обязательств заемщика по данному займу, включающих основной долг, вознаграждение, штрафы и пени, комиссии по займу.
По кредитным картам и овердрафтам отражается валовая сумма поступлений за отчетный период.
10. Строки 2.5, 2.6 предназначены для отражения сумм непросроченного, просроченного остатков основного долга по займу и номера счета, на котором учитываются суммы, а также сумм списанного либо прощенного остатков основного долга по займу по состоянию на отчетную дату.
Для кредитной карты освоенная часть лимита отражается по данному показателю, для отражения перерасхода средств по кредитной карте предусмотрено дополнительное поле.
По показателю "Остаток основного долга (в тенге, в валюте договора)" не допускается отражение отрицательного значения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.
11. Строки 2.7, 2.8 предназначены для отражения сумм непогашенного, просроченного остатков начисленного вознаграждения по займу, а также сумм списанного либо прощенного остатков начисленного вознаграждения по займу по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
Не допускается отражение отрицательного значения по остатку начисленного вознаграждения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйедегі Нысанның мақсаты үшін мынадай анықтамалықтар пайдаланылады:
Шот нөмірі;
Портфельдер.
6. Нысанда есепті кезеңдегі қаражат қозғалысы туралы, қарыздар мен шартты міндеттемелер шарттары бойынша міндеттемелердің өзгерістері және ағымдағы жай-күйі, шарттар және біртекті кредиттер портфельдері, құнсыздану белгілері жоқ жеке активтер портфельдері бөлігінде халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтер (провизиялар) туралы мәліметтер беріледі.
Нысанның көрсеткіштері бойынша мәліметтер тиісті қарыз (шартты міндеттеме) шарттарына тәуелді болады және әрбір есепті күні маңызын арттыруға жатады.
7. 2.6, 2.8, 2.10, 2.13, 2.15, 2.20, 3.1, 3.3, 3.5 жолдарда мәндер анықтамалықтардан таңдалады.
8. 2.2, 2.3-жолдар есепті кезеңде берілген қарыз немесе шартты міндеттеме бойынша пайдаланылған лимит сомасын және оны беру (пайдалану) күнін көрсетуге арналған.
Егер есепті кезеңде қарыз бөліп-бөліп берілген болса, қарыз бөліктерінің сомаларының және қарыздың тиісті бөлігін нақты беру күнінің массиві көрсетіледі.
Нақты беру күні есепті кезеңнің басталу күнінен ертерек және міндеттеменің тоқтатылуының нақты күнінен немесе есепті кезеңнің аяқталу күнінен кеш болуына жол берілмейді.
Кредит карталары бойынша 2.2-жолда берілген қарыз сомасы бөліктерге бөлмей-ақ бір сомамен көрсетіледі, 2.3-жол толтырылмайды.
9. 2.4-жолда қарыз алушының есепті кезең ішінде осы қарыз бойынша негізгі борыш, сыйақы, айыппұлдар мен өсімпұлдар, қарыз бойынша комиссиялар кіретін барлық міндеттемелерін өтеу есебіне нақты енгізген ақша қаражатының сомасы көрсетіледі.
Кредит карталары және овердрафтар бойынша есепті кезеңдегі түсімдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
10. 2.5, 2.6-жолдар қарыз бойынша мерзімі өтпеген, мерзімі өткен негізгі борыш қалдықтарының сомаларын және сомалар есепке алынатын шот нөмірін, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша негізгі борыштың есептен шығарылған не кешірілген қалдықтарының сомаларын көрсетуге арналған.
Кредит картасы үшін лимиттің игерілген бөлігі осы көрсеткіш бойынша көрсетіледі, кредит картасы бойынша қаражаттың артық жұмсалуын көрсету үшін қосымша жол көзделген.
"Негізгі борыш қалдығы (теңгемен, шарт валютасымен)" көрсеткіші бойынша теріс мән көрсетуге рұқсат етілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
11. 2.7, 2.8-жолдар қарыз бойынша есептелген сыйақының өтелмеген, мерзімі өткен қалдықтарының сомаларын, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша есептелген сыйақының есептен шығарылған не кешірілген қалдықтарының сомаларын және сомалар есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Есептелген сыйақы қалдығы бойынша теріс мән көрсетуге рұқсат етілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.

12. Строки 2.9, 2.10 предназначены для отражения суммы условного обязательства по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
В случае наличия остатков на двух счетах, второй остаток с соответствующим номером счета отражаются в дополнительных полях.
Не допускается отражение отрицательного значения по остатку условного обязательства.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех условных обязательств.
13. Строка 2.11 предназначена для отражения суммы непогашенного остатка, а также сумм списанного либо прощенного остатков начисленной неустойки (штрафа, пени) по займу по состоянию на отчетную дату.
По показателю "Остаток начисленной неустойки (штрафа, пени)" не допускается отражение отрицательного значения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.
14. Строки 2.12, 2.13, 2.14, 2.15 предназначены для отражения сумм положительной (отрицательной) корректировки, дисконта (премии) по займу (условному обязательству) по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
В случае наличия сумм дисконта (премии) по одному займу (условному обязательству) на двух разных номерах счетов, второй остаток с соответствующим номером счета отражаются в дополнительных полях.
15. В строке 2.16 даты вынесения на счет просроченной задолженности по основному долгу и вознаграждению отражаются отдельно в полях "Дата вынесения на счет просроченной задолженности: по основному долгу" и "Дата вынесения на счет просроченной задолженности: по вознаграждению".
В качестве даты вынесения на счет просроченной задолженности указывается дата, с которой нарушается установленный договором срок погашения очередного непогашенного платежа по основному долгу и (или) вознаграждению.
В случае отсутствия остатка просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, дата вынесения на счет просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению не указывается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, по которым на отчетную дату имеется остаток просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению.
16. В строке 2.17 отражается дата полного либо частичного погашения просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, произведенного в течение отчетного периода.
17. Строки 2.19, 2.20 предназначены для отражения суммы резервов (провизий) по займу, классифицированному как индивидуальный, по которому выявлены признаки обесценения (условному обязательству), сформированной по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитывается сумма, а также суммы резервов (провизий) по требованиям уполномоченного органа.
По кредитным картам для отражения сумм резервов (провизий) по освоенной и неосвоенной частям лимита кредитной карты предусмотрены отдельные поля.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов (условных обязательств), по которым формирование резервов (провизий) осуществляется на индивидуальной основе.

12. 2.9, 2.10-жолдар есепті күнгі жағдай бойынша шартты міндеттеме сомасын және сомалар есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Екі шотта қалдық болған жағдайда, екінші қалдық шотының тиісті нөмірімен қосымша жолдарда көрсетіледі.
Шартты міндеттеме қалдығы бойынша теріс мән көрсетуге рұқсат етілмейді.
Көрсеткіштер барлық шартты міндеттемелер үшін толтыруға міндетті болып табылады.
13. 2.11-жол өтелмеген қалдық сомасын, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) есептен шығарылған не кешірілген қалдықтарының сомаларын көрсетуге арналған.
"Есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) қалдығы" көрсеткіші бойынша теріс мән көрсетуге рұқсат етілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
14. 2.12, 2.13, 2.14, 2.15-жолдар оң (теріс) түзету, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз (шартты міндеттеме) бойынша дисконт (сыйлықақы) сомаларын және сомалар есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Екі әр түрлі шот нөмірлерінде бір қарыз (шартты міндеттеме) бойынша дисконт (сыйлықақы) сомалары болған жағдайда, екінші қалдық шотының тиісті нөмірімен қосымша жолдарда көрсетіледі.
15. 2.16-жолда негізгі борыш және сыйақы бойынша мерзімі өткен берешек шотына шығару күндері "Мерзімі өткен берешек шотына шығару күні: негізгі қарыз бойынша" және "Мерзімі өткен берешек шотына шығару күні: сыйақы бойынша" жолақтарында бөлек көрсетіледі.
Мерзімі өткен берешек шотына шығару күні ретінде шартта белгіленген негізгі қарыз және (немесе) сыйақы бойынша кезекті өтелмеген төлемді өтеу мерзімі бұзылған күн көрсетіледі.
Негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша мерзімі өткен берешек қалдығы болмаған жағдайда, негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша мерзімі өткен берешек шотына шығару күні көрсетілмейді.
Көрсеткіш есепті күнге негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша мерзімі өткен берешектің қалдығы бар барлық қарыздар үшін толтыру міндетті болып табылады.
16. 2.17-жолда негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша есепті кезең ішінде жүргізілген мерзімі өткен берешекті толығымен не ішінара өтеу күні көрсетіледі.
17. 2.19, 2.20-жолдар есепті күнгі жағдай бойынша халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған құнсыздану (шартты міндеттеме) белгілері анықталған жеке деп жіктелген қарыз бойынша резервтер (провизиялар) сомасын және сома ескерілетін шот нөмірін, сондай-ақ уәкілетті органның талаптары бойынша резервтер (провизиялар) сомасын көрсетуге арналған.
Кредит карталары бойынша кредит картасы лимитінің игерілген және игерілмеген бөліктері бойынша резервтер (провизиялар) сомаларын көрсету үшін жеке жолдар көзделген.
Көрсеткіштер резервтер (провизиялар) жеке негізде қалыптастырылатын барлық қарыздар (шартты міндеттемелер) үшін толтыруға міндетті болып табылады.

18. Строка 2.22 предназначена для отражения дисконтированной стоимости будущих денежных потоков, рассчитанной в соответствии с правилами создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, классифицированных как индивидуальные, по которым выявлены признаки обесценения.
19. Строка 2.23 предназначена для идентификации займов, по которым проведена реструктуризация после 1 июля 2019 года, с отражением даты их проведения.
Реструктуризация определяется в соответствии с Правилами создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 269, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16502 (далее – постановление № 269).
Если заем был реструктурирован путем заключения нового договора займа, сведения о реструктуризации необходимо отражать в новом договоре.
Если в отчетном периоде проводилась реструктуризация, то в строке 2.23.1 указывается значение "1", в противном случае указывается "0" либо показатель не передается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, по которым реструктуризация проведена после 1 июля 2019 года.
20. Строка 2.24 предназначена для идентификации займов с признаками обесценения, определенного постановлением № 269.
Если в отчетном периоде имелись признаки обесценения, то в строке 2.24 указывается значение "1", в противном случае указывается "0" либо показатель не передается.
Показатель является обязательным для всех займов, по которым оценка проводилась после 1 июля 2019 года.
21. Строка 3 предназначена для отражения информации о портфелях однородных активов и индивидуальных активов без признаков обесценения, о суммах дисконта (премии), резервов (провизий), сформированных по требованиям международных стандартов финансовой отчетности на портфельной основе, и номерах счетов, на которых учитываются суммы.
Портфель определяется в соответствии с учетной политикой и иными внутренними документами кредитора.
Каждый договор займа (условного обязательства), входящего в определенный портфель, привязывается кредитором к соответствующему портфелю из справочника.
Справочник портфелей ведется кредиторами, соответствующая информация в справочнике обновляется кредиторами самостоятельно по мере необходимости.
По каждому внесенному в справочник значению сохраняется история.
Дисконт (премия), фактически сформированная сумма резервов (провизий) по требованиям международных стандартов финансовой отчетности рассчитываются в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан.
Дисконт (премия), сумма резервов (провизий), сформированных по требованиям международных стандартов финансовой отчетности на портфельной основе, отражаются вместе с номером счета, на котором учитываются суммы.

18. 2.22-жол халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларына сәйкес есептелген болашақ ақша ағынының дисконтталған құнын көрсетуге арналған.
Көрсеткіш құнсыздану белгілері анықталған жеке деп жіктелген барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
19. 2.23-жол жүргізілген күнін көрсете отырып, 2019 жылғы 1 шілдеден кейін қайта құрылымдау жүргізілген қарыздарды сәйкестендіруге арналған.
Қайта құрылымдау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 269 қаулысымен (бұдан әрі - № 269 қаулы) бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16502 болып тіркелген Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларына сәйкес анықталады.
Егер қарыз жаңа қарыз шартын жасау жолымен қайта құрылымдалған болса, қайта құрылымдау туралы мәліметтерді жаңа шартта көрсету қажет.
Егер есепті кезеңде қайта құрылымдау жүргізілген болса, онда 2.23.1-жолда "1" мәні көрсетіледі, олай болмаған жағдайда "0" көрсетіледі не көрсеткіш берілмейді.
Көрсеткіш 2019 жылғы 1 шілдеден кейін қайта құрылымдау жүргізілген барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
20. 2.24-жол № 269 қаулыда анықталған құнсыздану белгілері бар қарыздарды сәйкестендіруге арналған.
Егер есепті кезеңде құнсыздану белгілері болса, онда 2.24-жолда "1" мәні көрсетіледі, олай болмаған жағдайда "0" көрсетіледі не көрсеткіш берілмейді.
Көрсеткіш 2019 жылғы 1 шілдеден кейін бағалау жүргізілген барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
21. 3-жол біртекті активтердің және құнсыздану белгілері жоқ жеке активтердің портфельдері туралы, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша дисконт (сыйлықақы), портфельдік негізде қалыптастырылған резервтер (провизиялар) сомалары және сомалар ескерілетін шоттар нөмірлері туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Портфель кредитордың есеп саясатына және өзге де ішкі құжаттарына сәйкес айқындалады.
Кредитор белгілі бір портфельге кіретін әрбір қарыз (шартты міндеттеме) шартын анықтамалықтағы тиісті портфельге байланыстырады.
Портфельдер анықтамалығын кредиторлар жүргізеді, анықтамалықтағы тиісті ақпаратты кредиторлар қажеттілігіне қарай дербес жаңартады.
Анықтамалыққа енгізілген әрбір мән бойынша тарихы сақталады.
Дисконт (сыйлықақы), халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша резервтердің (провизиялардың) нақты қалыптастырылған сомасы халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес есептеледі.
Дисконт (сыйлықақы), халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша портфельдік негізде қалыптастырылған резервтер (провизиялар) сомасы сомалар ескерілетін шот нөмірімен бірге көрсетіледі.

22. Строка 4 предназначена для отражения даты, по состоянию на которую учтены сведения об обслуживании займа (условного обязательства).

22. 4-жол қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы мәліметтер ескерілген күнді көрсетуге арналған.