Об утверждении Правил организации и проведения научных исследований в рамках государственного оборонного заказа
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 7 ноября 2019 года № 829. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 ноября 2019 года № 19602.
В соответствии с подпунктом 31) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения научных исследований в рамках государственного оборонного заказа.
2. Департаменту развития оборонно-промышленного комплекса Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Б. Атамкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"__" ______________ 2019 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"__" ______________ 2019 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"__" ______________ 2019 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"__" ______________ 2019 года
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"__" ______________ 2019 года
"СОГЛАСОВАН"
Комитет Национальной Безопасности
Республики Казахстан
"__" ______________ 2019 года
Утверждены
приказом Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 7 ноября 2019 года № 829
Правила организации и проведения научных исследований в рамках государственного оборонного заказа
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения научных исследований в рамках государственного оборонного заказа (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 31) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе" (далее – Закон) и определяют порядок, связанный с организацией и проведением научных исследований в рамках государственного оборонного заказа.

Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 7 қарашадағы № 829 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 15 қарашада № 19602 болып тіркелді.
"Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 31) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Қорғаныс өнеркәсіп кешенін департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Атамкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
2019 жылғы "__" ______________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
2019 жылғы "__" ______________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
2019 жылғы "__" ______________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
2019 жылғы "__" ______________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
2019 жылғы "__" ______________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
2019 жылғы "__" ______________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 7 қарашадағы
№ 829 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 31) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулерді ұйымдастырумен және жүргізумен байланысты тәртіпті айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) субъекты научной и (или) научно-технической деятельности (далее – субъекты) – юридические лица, осуществляющие научную и (или) научно-техническую деятельность, требования к которым определяются настоящими Правилами;
2) Оборонная научно-техническая комиссия по научным исследованиям (далее – комиссия) – консультативно-совещательный орган при Правительстве Республики Казахстан;
3) уполномоченный орган в области оборонной промышленности (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области оборонной промышленности;
4) реестр отечественных производителей товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения) и отечественных поставщиков работ военного назначения и услуг военного назначения государственного оборонного заказа (далее – реестр) – перечень юридических лиц независимо от форм собственности, осуществляющих деятельность по производству товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), выполняющих работы военного назначения и оказывающих услуги военного назначения, соответствующих квалификационным требованиям;
5) научные исследования в рамках государственного оборонного заказа (далее – научные исследования) – прикладные и фундаментальные научные исследования, научно-исследовательские, опытно-конструкторские и технологические работы в области создания новых образцов вооружения, военной техники, технических и специальных средств, модернизации состоящих на оснащении образцов вооружения и военной техники, направленные на повышение обороноспособности и обеспечение национальной безопасности государства;
5-1) получатель государственного оборонного заказа – центральный исполнительный орган, государственный орган, непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту Республики Казахстан, их ведомства, подающие заявку на приобретение товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, входящих в состав государственного оборонного заказа, и получающие соответствующие товары (продукцию), работы, услуги;
6) исполнитель научных исследований в рамках государственного оборонного заказа (далее – исполнитель научных исследований) – юридическое лицо, осуществляющее выполнение научных исследований в рамках государственного оборонного заказа на основании договора;

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері (бұдан әрі – субъектілер) – қойылатын талаптар осы Қағидаларда айқындалатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
2) Ғылыми зерттеулер жөніндегі қорғаныстық ғылыми-техникалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган;
3) қорғаныс өнеркәсібі саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – қорғаныс өнеркәсібі саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
4) мемлекеттік-қорғаныстық тапсырыстың әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) отандық өндірушілерінің және әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді отандық берушілерінің тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – меншік нысандарына қарамастан әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді) өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын, әскери мақсаттағы жұмыстарды орындайтын және әскери мақсаттағы қызметтерді көрсететін, біліктілік талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғалардың тізбесі;
5) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі ғылыми зерттеулер (бұдан әрі – ғылыми зерттеулер) – мемлекеттің қорғаныс қабілетін арттыруға және ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған, қару-жарақтың, әскери техниканың, техникалық және арнайы құралдардың жаңа үлгілерін жасау, жарақтандыруда тұрған қару-жарақ пен әскери техниканың үлгілерін жаңғырту саласындағы қолданбалы және іргелі ғылыми зерттеулер, ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстар;
5-1) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы – мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың құрамына кіретін әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді сатып алуға арналған өтінімді беретін және тиісті тауарларды (өнімдерді), жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алатын орталық атқарушы орган, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік орган, олардың ведомстволары;
6)мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулерді орындаушы (бұдан әрі – ғылыми зерттеулерді орындаушы) – шарт негізінде мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын заңды тұлға;

7) специализированные научные направления в рамках государственного оборонного заказа (далее – СНН) – направления научных исследований в рамках государственного оборонного заказа, которые разрабатываются уполномоченным органом по согласованию с заинтересованными центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан и одобряются комиссией;
8) головной образец – первое сложное изделие (комплекс) мелкосерийного и единичного производства с длительным циклом изготовления и монтажа, изготовленное по вновь разработанной или откорректированной документации для применения получателем государственного оборонного заказа путем опытной войсковой эксплуатации с одновременной отработкой конструкции и технической документации для производства и эксплуатации последующих изделий данной партии или серии, изготавливаемый, когда изготовление опытного образца не предусмотрено;
9) единичная (мелкосерийная) продукция – продукция единичного (мелкосерийного) производства, изготавливаемая для одного заказчика и не предусмотренная к повторному изготовлению;
10) опытный образец в рамках государственного оборонного заказа – образец товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), изготовленный в ходе выполнения опытно-конструкторских работ по вновь разработанной, доработанной или скорректированной (в целях модернизации) конструкторско-технологической документации для проверки путем проведения испытаний соответствия такого образца тактико-техническому заданию (технической спецификации, тактико-техническим характеристикам) на выполнение опытно-конструкторских работ в рамках государственного оборонного заказа, правильности принятых технических решений, а также определения возможности принятия на вооружение и последующей передачи в серийное производство.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2020 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.08.2021 № 430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.12.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.09.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации и проведения научных исследований в рамках государственного оборонного заказа

7) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде мамандандырылған ғылыми бағыттар (бұдан әрі – МҒБ) - мүдделі орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен келісу бойынша уәкілетті орган әзірлейтін және Комиссия мақұлдайтын, мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулердің бағыттары;
8) бас үлгі – осы партияның немесе серияның келесі бұйымдарын шығару мен пайдалану үшін құрылымын және техникалық құжаттамасын пысықтай отырып, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы тәжірибелік әскери пайдалану жолымен қолдануы үшін жаңа немесе түзетілген құжаттама бойынша жасалған, тәжірибелік үлгіні жасау көзделмеген жағдайда жасалатын, жасап шығаруы мен монтаждауының ұзақ циклі бар ұсақ сериялы және дара өндірістің бірінші күрделі бұйымы (кешені);
9) дара (ұсақ сериялы) өнім – бір тапсырыс беруші үшін дайындаланатын және қайта дайындауға көзделмеген бірлі-жарым (ұсақ сериялы) өндірістің өнімі;
10) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі тәжірибелік үлгі – мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындауға арналған тактикалық-техникалық тапсырмаға (техникалық өзіндік ерекшелікке, тактикалық-техникалық сипаттамаларға) осындай үлгінің сәйкестігін сынаулар жүргізу арқылы тексеру, қабылданған техникалық шешімдердің дұрыстығын тексеру, сондай-ақ қарулануға қабылдау және кейіннен сериялап жасауға беру мүмкіндігін айқындау үшін жаңадан әзірленген, пысықталған немесе түзетілген (жаңғырту мақсатында) конструкторлық-технологиялық құжаттама бойынша тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындау барысында дайындалған әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің) үлгісі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.07.2020 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.08.2021 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.09.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу тәртібі

3. Заинтересованные центральные исполнительные органы, государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан направляют в уполномоченный орган предложения по формированию СНН.
Уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения предложений разрабатывает СНН.
Консультативно-совещательный орган, функционирующий при уполномоченном органе (при его наличии), рассматривает поступившие от заинтересованных центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, предложения по формированию СНН.
После разработки СНН, уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет СНН на рассмотрение в комиссию.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.09.2022 № 485 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. После одобрения СНН, уполномоченный орган в течение 30 (тридцати) календарных дней создает экспертные советы по СНН (далее – экспертные советы), утверждает их Положения и составы по согласованию с заинтересованными центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.09.2022 № 485 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Экспертные советы проводят экспертизу по научным исследованиям, а также отчетов по выполненным научным исследованиям в соответствии с правилами проведения экспертизы научных исследований в рамках государственного оборонного заказа, утвержденными приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 22 ноября 2019 года № 876 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19648).
Экспертные советы являются коллегиальными органами и создаются по специализированным научным направлениям, одобренным Оборонной научно-технической комиссией.
Составы экспертных советов формируются из числа компетентных казахстанских ученых, представителей центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, их ведомств, национальных институтов развития, национальных компаний, организаций оборонно-промышленного комплекса, научных организаций, высших учебных заведений, научных общественных объединений и утверждаются уполномоченным органом.

3. Мүдделі орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар уәкілетті органға МҒБ қалыптастыру жөнінде ұсыныстар жібереді.
Уәкілетті орган ұсыныстарды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күн ішінде МҒБ әзірлейді.
Уәкілетті орган жанынан жұмыс істейтін консультативтік-кеңесші орган (ол болған кезде) мүдделі орталық атқарушы органдардан, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардан келіп түскен МҒБ қалыптастыру жөніндегі ұсыныстарды қарайды.
МҒБ әзірлегеннен кейін уәкілетті орган 5 (бес) жұмыс күні ішінде МҒБ-ны комиссияға қарауға жібереді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.09.2022 № 485 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. МҒБ-ны мақұлдағаннан кейін уәкілетті орган жағдайда күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде МҒБ жөніндегі сараптама кеңестерін (бұдан әрі – сараптама кеңестері) құрады, мүдделі орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен келісім бойынша олардың Ережелері мен құрамдарын бекітеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.09.2022 № 485 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Сараптама кеңестері Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 22 қарашадағы № 876 бұйрығымен бекітілген мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулердің сараптамасын жүргізу қағидаларына сәйкес ғылыми зерттеулер бойынша, сондай-ақ орындалған ғылыми зерттеулер бойынша есептерге сараптама жүргізеді.
Сараптама кеңестері алқалы органдар болып табылады және Қорғаныс ғылыми-техникалық комиссиясы мақұлдаған мамандандырылған ғылыми бағыттар бойынша құрылады.
Сараптама кеңестерінің құрамдары қазақстандық құзыретті ғалымдардың, орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының, ұлттық даму институттарының, ұлттық компаниялардың, қорғаныс-өнеркәсіптік кешені ұйымдарының, ғылыми ұйымдардың, жоғары оқу орындарының, ғылыми қоғамдық бірлестіктердің өкілдерінен құрылады және оларды уәкілетті орган бекітеді.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2020 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В течение 3 (трех) рабочих дней после рассмотрения и одобрения СНН, уполномоченный орган направляет получателям государственного оборонного заказа, форму заявки на необходимые научные исследования в рамках одобренных СНН, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Консультативно-совещательный орган, функционирующий при получателе государственного оборонного заказа (при его наличии), рассматривает заявки на необходимые научные исследования в рамках, одобренных СНН перед направлением их в уполномоченный орган.
Получатели государственного оборонного заказа в течение 5 (пяти) рабочих дней направляют в уполномоченный орган заявки на необходимые научные исследования в рамках одобренных СНН.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2020 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. После получения заявок от получателей государственного оборонного заказа уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней направляет их субъектам, для формирования заявок на реализацию научных исследований в рамках государственного оборонного заказа (далее - заявки) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
К субъектам относятся юридические лица, аккредитованные в качестве субъекта научной и (или) научно-технической деятельности в уполномоченном органе в области науки, имеющие доступ к сведениям, составляющим государственные секреты, а также лицензированные в сферах оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых веществ и изделий с их применением и (или) специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий.
Для выполнения опытно-конструкторских и технологических работ допускаются организации из реестра.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2020 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Средства в рамках финансирования научных исследований направляются на расходы, непосредственно связанные с проведением научных исследований, указанных в заявке.
9. Субъекты, в течение 10 (десяти) рабочих дней вносят в уполномоченный орган заявки на государственном и на русском языках.
В течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения заявок, уполномоченный орган направляет их на рассмотрение соответствующего экспертного совета.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.07.2020 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. МҒБ-ны қарағаннан және мақұлдағаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті орган мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушыларға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мақұлдаған МҒБ шеңберінде қажетті ғылыми зерттеулерге өтінімдер жібереді.
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының жанында жұмыс істейтін консультативтік-кеңесші орган (ол болған кезде) қажетті ғылыми зерттеулерге арналған өтінімдерді оларды уәкілетті органға жіберер алдында мақұлдаған МҒБ шеңберінде қарайды.
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылар 5 (бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға мақұлданған МҒБ шеңберінде қажетті ғылыми зерттеулерге өтінімдер жібереді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.07.2020 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Уәкiлеттi орган мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылардан өтінімдерді (бұдан әрі – Өтінімдер) алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулерді іске асыруға арналған өтінімдерді қалыптастыру үшін субъектілерге жібереді.
Субъектілерге ғылым саласындағы уәкілетті органда ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісі ретінде аккредиттелген, мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерге рұқсаты бар, сондай-ақ қару-жарақ, әскери техника мен жекелеген қару түрлері, жарылғыш заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдар және (немесе) жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдар айналымы саласында лицензияланған заңды тұлғалар жатады.
Тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстарды орындауға тізілімдегі ұйымдар жіберіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.07.2020 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Ғылыми зерттеулерді қаржыландыру шеңберіндегі қаражат осы өтінімде көрсетілген ғылыми зерттеулерді жүргізумен тікелей байланысты шығыстарға бағытталады.
9. Субъектілер 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға мемлекеттік және орыс тілдерінде өтінімдер енгізеді.
Өтінімдерді алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті орган оларды тиісті сараптама кеңесінің қарауына жібереді.

Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2020 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения заключений экспертных советов направляет получателям государственного оборонного заказа заявки с приложением заключений экспертных советов.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2020 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Получатели государственного оборонного заказа в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения заявок направляют в уполномоченный орган перечень научных исследований для дальнейшего вынесения на комиссию.
Консультативно-совещательный орган, функционирующий при получателе государственного оборонного заказа (при его наличии), рассматривает перечень научных исследований перед направлением в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2020 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Уполномоченный орган направляет в комиссию перечни научных исследований для включения в проект государственного оборонного заказа.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2020 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Комиссия вырабатывает предложения по финансированию научных исследований из республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2020 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Уполномоченный орган направляет предложения комиссии по финансированию научных исследований получателям государственного оборонного заказа для разработки бюджетной заявки в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2020 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Исполнитель научных исследований определяется в соответствии действующим законодательством в области государственного оборонного заказа.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.07.2020 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Уәкілетті орган сараптама кеңестерінің қорытындыларын алған күннен бастап жұмыс 3 (үш) күн ішінде мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушыларға сараптама кеңестерінің қорытындыларын қоса бере отырып, өтінімді жібереді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.07.2020 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылар өтінімдерді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде комиссияға одан әрі шығару үшін ғылыми зерттеулердің тізбесін уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алу кезінде жұмыс істейтін консультативтік-кеңесші орган (ол болған кезде) уәкілетті органға жіберер алдында ғылыми зерттеулердің тізбесін қарайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.07.2020 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Уәкілетті орган комиссияға ғылыми зерттеулер тізбелерін мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс жобасына енгізу үшін жібереді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.07.2020 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Комиссия ғылыми зерттеулерді республикалық бюджеттен қаржыландыру жөнінде ұсыныстар әзірлейді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.07.2020 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес бюджеттік өтінімді әзірлеу үшін мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушыларға ғылыми зерттеулерді қаржыландыру жөніндегі комиссияның ұсыныстарын жібереді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.07.2020 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Ғылыми зерттеулерді орындаушы мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындалады.

Глава 3. Заключение договора на выполнение научных исследований в рамках государственного оборонного заказа
16. Выполнение научных исследований реализуется на основании договора на выполнение научных исследований, заключенного между исполнителем научных исследований и уполномоченным органом.
Когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя государственного оборонного заказа, договор на выполнение научных исследований заключается между исполнителем научных исследований и получателем государственного оборонного заказа.
Проведение научных исследований не требуется при условии:
1) наличия потребности у получателя государственного оборонного заказа в новом изделии, у которого существует зарубежный образец на основе и документации которого это изделие может быть изготовлено, модернизировано (модифицировано) и соответствует предъявляемым требованиям:
серийно производится и принят на вооружение в одной и более странах;
эксплуатируется в климатических условиях, аналогичных в Республике Казахстан;
соответствует военным стандартам;
совместим с вооружением и военной техникой, состоящих на оснащении Вооруженных Сил;
2) когда приобретение нового изделия планируется по разработанной в соответствии с техническим заданием получателя государственного оборонного заказа проектной документацией, основанной на результатах научных исследований и (или) опытной эксплуатации аналогичных изделий, и имеющей одобрение соответствующего классификационного общества или принятой представительством военной приемки в организации-разработчике соответствующего государства.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.09.2022 № 485 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Выполнение научных исследований реализуется в соответствии с действующими международными и национальными стандартами, согласно действующего законодательства в области стандартизации, при их отсутствии, выполнение реализуется в соответствии с условиями и требованиями заключенного договора.
При создании единичной (мелкосерийной) продукции изготавливается только головной образец изделия.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.09.2022 № 485 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулерді орындауға арналған шарт жасасу
16. Ғылыми зерттеулерді орындау ғылыми зерттеулердің орындаушысы мен уәкілетті орган арасында жасалған ғылыми зерттеулерді орындауға арналған шарт негізінде іске асырылады.
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бюджетінде көзделгенде, ғылыми зерттеулерді орындауға арналған шарт ғылыми зерттеулерді орындаушы мен мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы арасында жасалады.
Мынадай жағдайларда:
1) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының негізінде шетелдік үлгі бар және құжаттамасы осы бұйым дайындалуы, жаңғыртылуы (модификациялануы) мүмкін және қойылатын талаптарға сәйкес келетін жаңа бұйымға қажеттілігіні болса:
бір және одан да көп елдерде сериялық түрде жүргізіледі және қарулануға қабылданды;
Қазақстан Республикасында ұқсас климаттық жағдайларда пайдаланылады;
әскери стандарттарға сәйкес келеді;
Қарулы Күштерді жарақтандыруда тұрған қару-жарақ пен әскери техникамен үйлесімді;
2) жаңа бұйымды сатып алу Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының техникалық тапсырмасына сәйкес әзірленген, ғылыми зерттеулер және (немесе) ұқсас бұйымдарды тәжірибелік пайдалану нәтижелеріне негізделген және тиісті сыныптау қоғамының мақұлдауы немесе тиісті мемлекеттің әзірлеуші-ұйымында әскери қабылдау өкілдігі қабылдаған жобалау құжаттамасы бойынша жоспарланса, ғылыми зерттеулер жүргізу талап етілмейді.
Ескерту. 16-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.07.2020 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.09.2022 № 485 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
17. Ғылыми зерттеулерді орындау қолданыстағы халықаралық және ұллтық стандарттарға, стандарттау саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкес іске асырылады, олар болмаған кезде, орындау жасалған шарттың талаптарына және шарттарына сәйкес іске асырылады.
Бірлі-жарым (ұсақ сериялы) өнімді жасау кезінде тек бұйымның бас үлгісі ғана дайындалады.
Ескерту. 17-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.07.2020 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.09.2022 № 485 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

18. Заключение и внесение изменений и дополнений в договор на выполнение научных исследований осуществляются согласно статьям 22 и 23 Закона.
19. Контроль за выполнением научных исследований проводится непосредственно уполномоченным органом или получателем государственного оборонного заказа в соответствии с требованиями и условиями заключенного договора.
Глава 4. Прием результатов научных исследований в рамках государственного оборонного заказа
20. По результатам научных исследований исполнителем формируется соответствующий отчет по выполненным научным исследованиям.
Указанный отчет направляется исполнителем научных исследований в уполномоченный орган и получателю государственного оборонного заказа в соответствии с требованиями и условиями заключенного договора.
Получатели государственного оборонного заказа в срок до 1 ноября отчетного года рассматривают полученные отчеты по выполненным научным исследованиям на соответствие их требованиям заключенному договору и направляют их в уполномоченный орган.
21. В течение 5 рабочих дней со дня получения отчетов по выполненным научным исследованиям уполномоченный орган направляет их в соответствующий экспертный совет для утверждения.
Консультативно-совещательно орган, функционирующий при получателе ГОЗ (при его наличии), перед утверждением рассматривает отчеты по выполненным научным исследованиям.
Результаты рассмотрения (при их наличии) отчетов направляются получателями ГОЗ в уполномоченный орган.
22. В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения заключений экспертных советов уполномоченный орган направляет для утверждения отчеты по выполненным научным исследованиям с заключениями экспертных советов получателям государственного оборонного заказа.
23. В течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня получения отчетов по выполненным научным исследованиям с заключениями экспертных советов получатели государственного оборонного заказа вносят в уполномоченный орган утвержденные отчеты по выполненным научным исследованиям для дальнейшего направления их на рассмотрение комиссией.
Консультативно-совещательный орган, функционирующий при получателе государственного оборонного заказе (при его наличии), перед утверждением рассматривает отчеты по выполненным научным исследованиям.
24. В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения утвержденных отчетов по выполненным научным исследованиям уполномоченный орган вносит их на рассмотрение комиссии.
Уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней после рассмотрения комиссией отчетов по выполненным научным исследованиям направляет их получателям государственного оборонного заказа для хранения.

18. Ғылыми зерттеулерді орындауға арналған шарт жасасу және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу Заңның 22 және 23-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
19. Ғылыми зерттеулердің орындалуын бақылауды уәкілетті орган немесе жасалған шарттың талаптары мен шарттарына сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы тікелей жүргізеді.
4-тарау. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулердің нәтижелерін қабылдау
20. Ғылыми зерттеулердің нәтижелері бойынша орындаушы орындалған ғылыми зерттеулер бойынша тиісті есепті қалыптастырады.
Көрсетілген есепті ғылыми зерттеулерді орындаушы уәкілетті органға және жасалған шарттың талаптары мен шарттарына сәйкес мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушыға жібереді.
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылар есепті жылдың 1 қарашасына дейінгі мерзімде орындалған ғылыми зерттеулер бойынша алынған есептерді жасалған шарттың талаптарына сәйкестігіне қарайды және оларды уәкілетті органға жібереді.
21. Орындалған ғылыми зерттеулер бойынша есептерді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті орган оларды тиісті сараптама кеңесіне бекітуге жібереді.
МҚТ алушы кезінде (ол болған жағдайда) жұмыс істейтін консультативтік-кеңесші орган бекіту алдында орындалған ғылыми зерттеулер бойынша есептерді қарайды.
Есептерді қарау нәтижелерін (олар болған жағдайда) МҚТ алушылар уәкілетті органға жібереді.
22. Уәкілетті орган сараптама кеңестерінің қорытындыларын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушыларға сараптама кеңестерінің қорытындыларымен бірге орындалған ғылыми зерттеулер бойынша есептерді бекіту үшін жібереді.
23. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушылар орындалған ғылыми зерттеулер бойынша есептерді алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде оларды одан әрі комиссияның қарауына жіберу үшін уәкілетті органға орындалған ғылыми зерттеулер бойынша бекітілген есептерді енгізеді.
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы (ол болған кезде) жанында жұмыс істейтін консультативтік-кеңесші орган бекіту алдында орындалған ғылыми зерттеулер бойынша есептерді қарайды.
24. Орындалған ғылыми зерттеулер бойынша бекітілген есептерді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті орган оларды Комиссияның қарауына енгізеді.
Уәкілетті орган орындалған ғылыми зерттеулер жөніндегі есептерді комиссия қарағаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде оларды сақтау үшін мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушыларға жібереді.

25. Учет отчетов по выполненным научным исследованиям осуществляет уполномоченный орган.
Хранение отчетов и результатов осуществляется уполномоченным органом или получателем государственного оборонного заказа в соответствии с заключенным договором.
26. Действие пунктов 20, 21, 22, 23, 24 и 25 настоящих Правил не распространяется на опытно-конструкторские и технологические работы.
Прием опытных образцов в рамках государственного оборонного заказа осуществляется в соответствии с Правилами проведения испытаний результатов опытно-конструкторских и технологических работ, утвержденных приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 20 ноября 2019 года № 862 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19645) по согласованию с заинтересованными центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан.

25. Орындалған ғылыми зерттеулер бойынша есептерді есепке алуды уәкілетті орган жүзеге асырады.
Есептер мен нәтижелерді сақтауды уәкілетті орган немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы жасалған шартқа сәйкес жүзеге асырады.
26. Осы Қағидалардың 20, 21, 22, 23, 24 және 25-тармақтарының күші тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстарға қолданылмайды.
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде тәжірибелік үлгілерді қабылдау мүдделі орталық атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 20 қарашадағы № 862 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19645 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстардың нәтижелеріне сынақтар жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.09.2022 № 485 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра промышленности и строительства РК от 28.12.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
организации и проведения
научных исследований в рамках
государственного оборонного
заказа
Форма
Заявка на необходимые научные исследования в рамках одобренных специализированных научных направлений

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.09.2022 № 485 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 28.12.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мемлекеттік қорғаныстық
тапсырыс шеңберінде ғылыми
зерттеулерді ұйымдастыру және
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мақұлданған мамандандырылған ғылыми бағыттар шеңберінде қажетті ғылыми зерттеулерге арналған өтінім

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2020 № 409 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Наименование специализированного научного направления
2.
Вид научного исследования
3.
Предполагаемая продолжительность научного исследования
4.
Предлагаемая тема научного исследования
5.
Обоснование актуальности научного исследования
6.
Цель и задачи научного исследования
7.
Вид ожидаемых результатов научного исследования
Конечная продукция
8.
Практическое назначение результатов научного исследования
Для каких подразделений, категорий лиц
9.
Иные необходимые технические характеристики и требования к научным исследованиям
Заместитель руководителя государственного органа (подпись)
Дата
Примечание: все графы заполняются шрифтом Times New Roman, размер 14, не более 3 страниц.
__________________________
Приложение 2 к Правилам
организации и проведения
научных исследований
в рамках государственного
оборонного заказа
Форма
Заявка на реализацию научных исследований в рамках государственного оборонного заказа
1
Наименование исполнителя научных исследований
2
Наименование получателя государственного оборонного заказа
3
Наименование научного исследования
4
Вид научного исследования (научно-исследовательская работа, опытно-конструкторская работа, научно-исследовательская и опытно-конструкторская работа)
5
Специализированное научное направление
6
Проблема, на решение которой направлено научное исследование
7
Актуальность научного исследования
Дать краткую характеристику существующей ситуации в рассматриваемой сфере, оценить виды и объемы потерь (риски), которые понесет общество в случае сохранения этой ситуации вследствие отказа от предлагаемого научного исследования
8
Область применения результатов научного исследования, предполагаемый масштаб их использования
Указать направление деятельности и конкретные процессы (производственные, технологические, организационные, управленческие), в которых будут использоваться результаты научного исследования. Указать масштаб использования (количество организаций, единиц техники, объемы закупок и т.п.).
9
Дополнительные основания для выполнения научного исследования
При наличии указаний на необходимость выполнения предлагаемого научного исследования в руководящих документах должны быть приведены ссылки на эти документы, а также приложены их копии (выписки в случае большого объема материалов).
10
Планируемый результат
Перечислить окончательные результаты научного исследования (включая законченные и промежуточные результаты) с указанием формы их передачи получателю государственного оборонного заказа, имея в виду, что степень завершенности научного исследования должна обеспечивать возможность самостоятельного использования результата.
11
Реализуемость исследовательского плана
Указать обоснованность научных методов, применяемых в научном исследовании, наличие альтернативных подходов. Дать разъяснение на соответствие ресурсов (человеческих, финансовых и других материальных) и распределения работ заявленным срокам, объему и содержанию работ, и запрашиваемой сумме финансирования. Указать на наличие вопросов, касающихся экспериментальных исследований над людьми и животными. Указать на вопросы, касающиеся предотвращения плагиата, фальсификации и фабрикации данных, ложного соавторства и присвоения результатов.
12
Компетентность заявителя
Дать обоснование достаточности уровня компетентности научного руководителя и членов исследовательской группы для выполнения научного исследования.
13
Организации-субподрядчики контрагента (соисполнители научного исследования)
Приводится полное и сокращенное наименование организаций, перечень выполняемых ими работ и трудоемкость этих работ в процентах по отношению к научному исследованию в целом.
14
Соответствие исполнителя научного исследования требованиям, предъявляемым к субъектам научной и (или) научно-технической деятельности
15
Копии подтверждающих документов
16
Сроки выполнения научного исследования
17
Стоимость научного исследования
Руководитель субъекта научной ___________________________________ __________
и (или) научно-технической       (подпись) (фамилия и инициалы) деятельности/
Руководитель организации
Руководитель научного исследования
_____________________________________________________________________ __________
(подпись)                   (фамилия и инициалы)
Дата

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.07.2020 № 409 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.
Мамандандырылған ғылыми бағыттың атауы
2.
Ғылыми зерттеу түрі
3.
Ғылыми зерттеудің болжалды ұзақтығы
4.
Ғылыми зерттеудің ұсынылған тақырыбы
5.
Ғылыми зерттеу өзектілігінің негіздемесі
6.
Ғылыми зерттеудің мақсаты мен міндеттері
7.
Күтілетін ғылыми зерттеу нәтижелерінің түрі
Түпкілікті өнім
8.
Ғылыми зерттеу нәтижелерінің тәжірибелік мақсаты
Қандай бөлімшелерге, тұлғалар санаттарына арналған
9.
Ғылыми зерттеулерге қойылатын қажетті өзге де талаптар мен техникалық сипаттамалар
Мемлекеттік орган
басшысының орынбасары                               (қолы)
Күні
Ескерту: барлық бағандар Tіmes New Roman қарпімен толтырылады, өлшемі 14, 3 парақтан аспайды.
Мемлекеттік қорғаныстық
тапсырыс шеңберінде ғылыми
зерттеулерді ұйымдастыру және
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде ғылыми зерттеулерді іске асыруға арналған өтінім
1
Ғылыми зерттеулерді орындаушының атауы
2
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының атауы
3
Ғылыми зерттеудің атауы
4
Ғылыми зерттеудің түрі (ғылыми-зерттеу жұмысы, тәжірибелік-конструкторлық жұмыс, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыс)
5
Мамандандырылған ғылыми бағыт
6
Шешімі үшін ғылыми зерттеуге жіберілген проблема
7
Ғылыми зерттеудің өзектілігі
Қаралатын саладағы қазіргі жағдайдың қысқаша сипаттамасын беру, ұсынылған ғылыми зерттеуден бас тарту салдарынан бұл жағдай сақталған жағдайда қоғам шегетін шығындардың (тәуекелдердің) түрлері мен көлемдерін бағалау
8
Ғылыми зерттеулер нәтижелерін қолдану аясы, оларды пайдаланудың болжалды ауқымы
Ғылыми зерттеулердің нәтижелері пайдаланылатын қызметтің бағытын және нақты процестерді (өндірістік, технологиялық, ұйымдастырушылық, басқарушылық) көрсету. Пайдалану ауқымын көрсету (ұйымдардың саны, техника бірліктері, сатып алу көлемдері және т.б.).
9
Ғылыми зерттеуді орындау үшін қосымша негіздемелер
Ұсынылатын ғылыми зерттеуді орындау қажеттілігіне нұсқаулар бар болса, басшылыққа алынатын құжаттарда осы құжаттарға сілтемелер келтірілуі, сондай-ақ олардың көшірмелері қоса берілуі тиіс (үлкен көлемде материалдар болған жағдайда үзінділер).
10
Жоспарланған нәтиже
Ғылыми зерттеудің аяқталу дәрежесі нәтижені дербес пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз ету тиістігін ескеріп, оларды мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушыға беру нысанын көрсете отырып, ғылыми зерттеудің түпкілікті нәтижелерін (аяқталған және аралық нәтижелерді қоса алғанда) санамалау.
11
Зерттеу жоспарының іске асырушылығы
Ғылыми зерттеуде қолданылатын ғылыми әдістердің негізділігін, баламалы тәсілдердің бар-жоғын көрсету. Ресурстардың (адами, қаржылық және басқа да материалдық) және жұмысты мәлімделген мерзімдерге бөлудің жұмыс көлемі мен мазмұнына және сұралған қаржыландыру сомасына сәйкестігін түсіндіру. Адамдар мен жануарларға жүргізілетін эксперименттік зерттеулерге қатысты мәселелердің бар-жоғын көрсету. Плагиаттың алдын алуға, деректерді фальсификациялауға және жалған деректер беруге, жалған тең авторлыққа және нәтижелерді иемденуге қатысты мәселелерді көрсету.
12
Өтініш берушінің құзыреттілігі
Ғылыми зерттеуді орындау үшін ғылыми жетекшінің және зерттеу тобы мүшелерінің құзыреттілік деңгейінің жеткіліктілігіне негіздеме беру.
13
Контрагенттің қосалқы мердігер ұйымдары (ғылыми-зерттеуді бірлесіп орындаушылар)
Ұйымдардың толық және қысқартылған атауы, олар орындайтын жұмыстардың тізбесі және ғылыми зерттеуге жалпы пайыздық арақатынас бойынша осы жұмыстардың еңбек сыйымдылығы келтіріледі.
14
Ғылыми зерттеуді орындаушының ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілеріне қойылатын талаптарға сәйкестігі
15
Растау құжаттарының көшірмелері
16
Ғылыми зерттеуді орындау мерзімдері
17
Ғылыми зерттеудің құны
Ғылыми және (немесе)                   ________             _________________
ғылыми-техникалық қызмет             (қолы)             (тегі, аты-жөні)
субъектісінің жетекшісі/
Ұйымның жетекшісі
Ғылыми зерттеудің жетекшісі             ________             _________________
(қолы)             (тегі, аты-жөні)
Күні