Об утверждении Правил составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 5 ноября 2019 года № 1223. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 ноября 2019 года № 19591. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 14 мая 2025 года № 225.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов РК от 14.05.2025 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с пунктом 3 статьи 61-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 31.07.2023 № 818 (вводится в действие с 01.01.2024).
1. Утвердить прилагаемые Правила составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназарова З.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о. Министра Б. Шолпанкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 5 ноября 2019 года № 1233
Правила составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 61-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и определяют порядок составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету.
2. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию составляет прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в объеме и по формам, установленным настоящими Правилами.

Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2019 жылғы 5 қарашадағы № 1223 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 13 қарашада № 19591 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 14 мамырдағы № 225 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің м.а. 14.05.2025 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 61-1-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 31.07.2023 № 818 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті (З. А. Ерназарова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Министрдің м.а. Б. Шолпанкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 5 қарашадағы
№ 1223 бұйрығымен
бекітілген
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 61-1-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептіліктің көлемін, нысандарын және оны жасау тәртібін айқындайды.
2. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Қағидаларда белгіленген көлемде және нысандар бойынша республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.

3. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность представляет собой увязанную с макроэкономическими показателями информацию о финансовом положении, движении и результатах чистых активов, обязательств, доходов и расходов по методу начисления, формируемую на основе бюджетной и финансовой отчетности.
Глава 2. Объем и формы прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету
4. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по республиканскому бюджету входит в состав проекта закона о республиканском бюджете и включает:
1) прогнозный консолидированный отчет о финансовом положении по республиканскому бюджету по форме ПКФО-1РБ согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) прогнозный консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности по республиканскому бюджету по форме ПКФО-2РБ согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) прогнозный консолидированный отчет о движении денег по республиканскому бюджету по форме ПКФО-3РБ согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) прогнозный консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала по республиканскому бюджету по форме ПКФО-4РБ согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
5) пояснительную записку по республиканскому бюджету согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию составляет прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету на основании прогнозной консолидированной финансовой отчетности администраторов республиканских бюджетных программ, Перечня данных по структуре бюджета по форме ПД-1РБ согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – Перечень), информации по правительственному и гарантированному государством долгу, долгу по поручительствам государства по форме ГЗ-РБ согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – форма ГЗ-РБ), информации по государственным обязательствам по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии по форме ГЧП-РБ согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – форма ГЧП-РБ), информации по бюджетным кредитам, предоставленным из республиканского бюджета по форме БК-РБ согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – форма БК-РБ).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 04.02.2020 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Формирование прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету в соответствии с формами, определенными пунктом 4 настоящих Правил, обеспечивается путем составления и взаимной сверки Перечня.

3. Болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік бюджеттік және қаржылық есептілік негізінде қалыптастырылатын есептеу әдісі бойынша қаржылық жағдай, таза активтердің, міндеттемелердің, кірістер мен шығыстардың қозғалысы мен нәтижелері туралы макроэкономикалық көрсеткіштермен байланыстырылған ақпаратты білдіреді.
2-тарау. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептіліктің көлемі мен нысандары
4. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік республикалық бюджет туралы заң жобасының құрамына кіреді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес БШҚЕ-1РБ нысаны бойынша республикалық бюджет бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есеп;
2) Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес БШҚЕ-2РБ нысаны бойынша республикалық бюджет бойынша қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есеп;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес БШҚЕ-3РБ нысаны бойынша республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есеп;
4) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес БШҚЕ-4РБ нысаны бойынша республикалық бюджет бойынша таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы болжамды шоғырландырылған есеп;
5) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес республикалық бюджет бойынша түсіндірме жазба.
5. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілігінің, осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес ДТ-1РБ нысаны бойынша бюджет құрылымы бойынша деректер тізбесінің (бұдан әрі – Тізбе), осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес МС-РБ нысаны (бұдан әрі – МС-РБ нысаны) бойынша үкіметтік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекет кепілгерліктері бойынша борыш жөніндегі ақпараттың, осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес МЖӘ-РБ нысаны (бұдан әрі – МЖӘ-РБ нысаны) бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша мемлекеттік міндеттемелер жөніндегі ақпараттың, осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес БК-РБ нысаны (бұдан әрі – БК-РБ нысаны) бойынша республикалық бюджеттен берілген бюджеттік кредиттер жөніндегі ақпараттың негізінде жасайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 04.02.2020 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Осы Қағидалардың 4-тармағында айқындалған нысандарға сәйкес республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру Тізбені жасау және өзара салыстыру жолымен қамтамасыз етіледі.

7. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по республиканскому бюджету увязывается со стратегическим планированием в части трехлетних бюджетных параметров прогноза социально-экономического развития, определяемых в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9 "Об утверждении Правил и сроков разработки прогноза социально-экономического развития" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10555).
8. Тождественность данных прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету с консолидированной финансовой отчетностью об исполнении республиканского бюджета, входящего в состав годового отчета об исполнении республиканского бюджета за соответствующий финансовый год, обеспечивается формированием прогнозной консолидированной финансовой отчетности администраторов бюджетных программ путем построчного суммирования прогнозной консолидированной финансовой отчетности администраторов бюджетных программ с учетом элиминирования взаимных операций.
9. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по республиканскому бюджету содержит конкретные, измеримые и реалистичные, ограниченные планируемым периодом показатели, представленные как фактические (факт), оценочные (оценка), прогнозные (прогноз).
Факт отражает итоги результатов, представленных в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета по методу начисления и отчета об исполнении республиканского бюджета за соответствующий финансовый год.
Оценка отражает показатели республиканского бюджета за текущий финансовый год.
Прогноз отражает плановые показатели в соответствии с проектом республиканского бюджета на планируемый период.
10. Пояснительная записка к прогнозной консолидированной финансовой отчетности включает основные положения учетной политики и пояснения к прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету с учетом изменений показателей.
Пояснения по активам и обязательствам представляются в примечаниях к прогнозному консолидированному отчету о финансовом положении по республиканскому бюджету.
Пояснения по доходам, расходам и финансовым результатам представляются в примечаниях к прогнозному консолидированному отчету о результатах финансовой деятельности по республиканскому бюджету.
Пояснения по движению денежных средств от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности представляются в примечаниях к прогнозному консолидированному отчету о движении денег по республиканскому бюджету.
Пояснения по статьям чистых активов/капитала представляются в примечаниях к прогнозному консолидированному отчету об изменениях чистых активов/капитала.
Примечания в пояснительной записке к прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету имеют сквозную нумерацию, которая указывает на коды соответствующих строк форм, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил.

7. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік "Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 9 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10555 болып тіркелген) сәйкес айқындалатын әлеуметтік-экономикалық даму болжамының үш жылдық бюджеттік параметрлері бөлігінде стратегиялық жоспарлаумен байланыстырылады.
8. Тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есептің құрамына кіретін республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікпен республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік деректерінің ұқсастығы өзара операцияларды элиминациялауды ескере отырып, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілігін жолма-жол жиынтықтау жолымен бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілігін қалыптастырумен қамтамасыз етіледі.
9. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік нақты (нақты), бағалау (бағалау), болжамды (болжам) ретінде ұсынылған нақты, өлшенетін және нақты, жоспарланған кезеңмен шектелген көрсеткіштерді қамтиды.
Факті есептеу әдісі бойынша республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған нәтижелер мен тиісті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептің қорытындысын көрсетеді.
Бағалау ағымдағы қаржы жылындағы республикалық бюджеттің көрсеткіштерін көрсетеді.
Болжам жоспарланған кезеңге арналған республикалық бюджет жобасына сәйкес жоспарлы көрсеткіштерді көрсетеді.
10. Болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба есеп саясатының негізгі ережелерін және көрсеткіштердің өзгерістерін ескере отырып, республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірмелерді қамтиды.
Активтер мен міндеттемелер бойынша түсіндірмелер республикалық бюджет бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есепке ескертпелерде ұсынылады.
Кірістер, шығыстар және қаржылық нәтижелер бойынша түсіндірмелер республикалық бюджет бойынша қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есепке ескертпелерде ұсынылады.
Операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы жөніндегі түсініктемелер республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есепке ескертпелерде ұсынылады.
Таза активтердің/капиталдың баптары бойынша түсіндірмелер таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы болжамды шоғырландырылған есепке ескертпелерде ұсынылады.
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазбада осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген нысандардың тиісті жолдарының кодтарын көрсететін толассыз нөмірленуі болады.

Глава 3. Порядок составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету
11. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию формирует прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету на основе Перечня, включающего таблицы 1.1 - 1.31.
12. Ведомство центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющее в пределах компетенции центрального исполнительного органа реализационные и контрольные функции в сфере исполнения республиканского бюджета и обслуживания исполнения местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан (далее – ведомство) представляет таблицы 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15, 1.16, 1.19, 1.21, 1.29, и 1.31 Перечня с заполнением граф "факт" и "оценка", таблицы 1.4, 1.11, 1.12, 1.17, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1,26 и 1.27 Перечня с заполнением графы "оценка", информацию по форме ГЧП-РБ к 1 июля текущего финансового года в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию за подписью первого руководителя ведомства и руководителя структурного подразделения ведомства, ответственного за составление показателей, в виде электронного документа посредством использования единой системы электронного документооборота государственных органов (далее – ЕСЭДО).
Формирование данных по форме ГЧП-РБ осуществляется ведомством на основе информации от администраторов бюджетных программ. Администраторы бюджетных программ по зарегистрированным в ведомстве договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии, предусматривающим выплату государственных обязательств, представляют информацию по форме ГЧП-РБ к 1 апреля текущего финансового года в ведомство в виде электронного документа посредством использования ЕСЭДО.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета представляет формы ГЗ-РБ и БК-РБ к 1 мая текущего финансового года в ведомство и центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в виде электронного документа посредством использования ЕСЭДО.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 04.02.2020 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию формирование таблиц 1.18, 1.20, 1.28 и 1.30 Перечня по графам "факт" и "оценка" осуществляет по данным таблиц 1.19, 1.21, 1.29 и 1.31 Перечня, предоставленных ведомством.
14. Формирование Перечня осуществляется в следующем порядке:

3-тарау. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау тәртібі
11. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган 1.1-ден 1.31-ге дейінгі кестелерді қамтитын Тізбе негізінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастырады.
12. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның құзыреті шегінде республикалық бюджеттің атқарылуы және жергілікті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының атқарылуына қызмет көрсету саласындағы іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіне бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ведомствоның бірінші басшысының және көрсеткіштердің толтырылуына жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысының қолымен мемлекеттік органдардың бірыңғай электрондық құжат айналымы жүйесін (бұдан әрі – БЭҚАЖ) пайдалану арқылы электрондық құжат түрінде Тізбенің 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15, 1.16, 1.19, 1.21, 1.29 және 1.31-кестелерін, "факті" және "бағалау" бағандарын толтыра отырып, Тізбенің 1.4, 1.11, 1.12, 1.17, 1.22, 1.24, 1.25, 1.26 және 1.27-кестелерін, МЖӘ-РБ нысаны бойынша ақпаратты ұсынады.
МЖӘ-РБ нысаны бойынша деректерді қалыптастыруды ведомство бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен түскен ақпарат негізінде жүзеге асырады. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік міндеттемелерді төлеуді көздейтін ведомствоға тіркелген мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша ағымдағы қаржы жылының 1 сәуіріне қарай МЖӘ-РБ нысаны бойынша ақпаратты БЭҚАЖ пайдалану арқылы электрондық құжат түрінде ведомствоға ұсынады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылының 1 мамырына ведомствоға және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға БЭҚАЖ пайдалану арқылы электрондық құжат түрінде МС-РБ және БК-РБ нысандарын ұсынады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 04.02.2020 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган "факт" және "бағалау" бағандары бойынша Тізбенің 1.18, 1.20, 1.28 және 1.30-кестелерін қалыптастыруды ведомство ұсынған Тізбенің 1.19, 1.21, 1.29 және 1.31-кестелерінің деректері бойынша жүзеге асырады.
14. Тізбені қалыптастыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:

1) графа "факт" таблиц 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 и 1.16 заполняется на основании данных отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год. Графа "факт" таблиц 1.4, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14, 1.17, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1,26 и 1.27 Перечня не заполняется. Таблицы 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 и 1.16 по графе "факт" заполняются для сравнения данных по периодам.
Графа "оценка" таблиц Перечня заполняется на основании данных сводного плана поступлений и финансирования по платежам и/или отчета об исполнении республиканского бюджета текущего периода.
Графа "прогноз" таблиц 1.1, 1.5 и 1.15 заполняется на основании данных прогнозирования поступлений в республиканский бюджет в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан "Об утверждении Методики прогнозирования поступлений бюджета" от 21 января 2015 года № 34 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10322).
Графы "оценка" и "прогноз" таблиц 1.15, 1.17, 1,18, 1.19, 1.20, 1.21, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26, 1.27, 1.28 и 1.29 включают данные форм ГД-РБ, ГЧП-РБ, БК-РБ;
2) таблицы 1.3, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10 и 1.16 заполняются по расходам республиканского бюджета в увязке со спецификами экономической классификации расходов бюджета Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9756);
3) таблицы 1.4, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14 и 1.17 по движению денежных средств от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности заполняются путем переноса данных из таблиц 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 и 1.16;
4) в таблицах 1.18 и 1.19 формируются показатели прогнозного консолидированного отчета о движении денежных средств (прямой метод) по республиканскому бюджету;
5) в таблицах 1.20 и 1.21 формируются показатели прогнозного консолидированного отчета о результате финансовой деятельности по республиканскому бюджету;
6) таблицы 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26 и 1.27 по изменениям в активах и обязательствах заполняются на основании данных таблиц 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 и 1.16;
7) в таблицах 1.28 и 1.29 формируются показатели прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении по республиканскому бюджету;

1) 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 және 1.16-кестелердің "факті" бағаны есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептің деректері негізінде толтырылады. Тізбенің 1.4, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14, 1.17, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26 және 1.27-кестелерінің "факті" бағаны толтырылмайды. "Факті" бағаны бойынша 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 және 1.16-кестелері кезеңдер бойынша деректерді салыстыру үшін толтырылады.
Тізбе кестелерінің "бағалау" бағаны түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының және/немесе ағымдағы кезеңнің республикалық бюджетінің атқарылуы туралы есептің деректері негізінде толтырылады.
1.1, 1.5 және 1.15-кестелердің "болжам" бағаны "Бюджет түсімдерін болжау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10322 болып тіркелген) сәйкес республикалық бюджетке түсетін түсімдерді болжау деректері негізінде толтырылады.
1.15, 1.17, 1.18, 1.19, 1.20, 1.21, 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26, 1.27, 1.28 және 1.29-кестелердің "бағалау" және "болжам" бағандары МК-РБ, МЖӘ-РБ, БК-РБ нысандар деректерін қамтиды;
2) 1.3, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10 және 1.16-кестелер Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының ерекшеліктерімен байланыстырыла отырып, республикалық бюджеттің шығыстары бойынша толтырылады;
3) операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы бойынша 1.4, 1.11, 1.12, 1.13, 1.14 және 1.17-кестелер 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 және 1.16-кестелерден деректерді көшіру жолымен толтырылады;
4) 1.18 және 1.19-кестелерде республикалық бюджет бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің көрсеткіштері (тікелей әдіс) қалыптастырылады;
5) 1.20 және 1.21-кестелерде республикалық бюджет бойынша қаржылық қызмет нәтижесі туралы болжамды шоғырландырылған есептің көрсеткіштері қалыптастырылады;
6) активтер мен міндеттемелердегі өзгерістер бойынша 1.22, 1.23, 1.24, 1.25, 1.26 және 1.27-кестелер 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.15 және 1.16-кестелер деректерінің негізінде толтырылады;
7) 1.28 және 1.29-кестелерде республикалық бюджет бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің көрсеткіштері қалыптастырылады;

8) в таблицах 1.30 и 1.31 формируются показатели прогнозного консолидированного отчета об изменениях чистых активов/капитала.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 04.02.2020 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Для заполнения форм, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил, используются таблицы 1.18, 1.20, 1.28 и 1.30 Перечня.
16. Расчет бюджетных параметров на планируемый период производится в таблицах 1.18, 1.20, 1.28 и 1.30 Перечня следующим образом:
результат операционной деятельности (отражается в примечании 34, по коду строки 500 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по республиканскому бюджету), определяемым сложением чистого операционного сальдо и прочих экономических потоков, включенных в результат операционной деятельности;
результат операционной деятельности (ненефтяной) (отражается в примечании 35, по коду строки 600 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по республиканскому бюджету), определяемый вычитанием из результата операционной деятельности разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами;
чистое кредитование (заимствование) (отражается в примечании 36, по коду строки 900 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по республиканскому бюджету), определяемое вычитанием из чистого операционного сальдо чистого приобретения нефинансовых активов;
общее сальдо бюджета (отражается в примечании 37, по коду строки 920 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по республиканскому бюджету), определяемое сложением чистого кредитования (заимствования) и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики;
общее сальдо бюджета (ненефтяной) (отражается в примечании 38, по коду строки 930 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности по республиканскому бюджету), определяемое вычитанием из общего сальдо бюджета разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами и разницы от операций с нефинансовыми активами (нефтяной);
профицит (дефицит) денег (отражается в примечании 42, по коду строки 940 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по республиканскому бюджету), определяемый вычитанием из чистой суммы денежных средств от операционной деятельности чистых инвестиций в нефинансовые активы;

8) 1.30 және 1.31-кестелерде таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы болжамды шоғырландырылған есептің көрсеткіштері қалыптастырылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 04.02.2020 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген нысандарды толтыру үшін Тізбенің 1.18, 1.20, 1.28 және 1.30-кестелері пайдаланылады.
16. Жоспарланған кезеңге арналған бюджет параметрлерінің есебі Тізбенің 1.18, 1.20, 1.28 және 1.30-кестелерде былайша жүргізіледі:
таза операциялық сальдоны және операциялық қызметтің нәтижесіне енгізілген өзге де экономикалық ағындарды қосумен айқындалатын операциялық қызметтің нәтижесі (34-ескертпеде, республикалық бюджет бойынша қаржылық қызметтің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 500-жол коды бойынша көрсетіледі);
мұнайлы кірістері мен мұнайлы шығыстары арасындағы айырманы операциялық қызмет нәтижесінен шегерумен айқындалатын операциялық қызметтің (мұнайға қатысты емес) нәтижесі (35-ескертпеде, республикалық бюджет бойынша қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 600-жол коды бойынша көрсетіледі);
қаржылық емес активтерді таза сатып алудың таза операциялық сальдосынан шегерумен айқындалатын таза кредиттеу (қарыз алу) (36-ескертпеде, республикалық бюджет бойынша қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 900-жол коды бойынша көрсетіледі);
саясат шараларын жүзеге асыру үшін таза кредит беруді (қарыз алуды) және қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша ақша қаражатының таза қозғалысын қосумен айқындалатын бюджеттің жалпы сальдосы (республикалық бюджет бойынша қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 920-жол коды бойынша 37-ескертпеде көрсетіледі);
мұнайлы кірістері мен мұнайлы шығыстары арасындағы айырма мен қаржылық емес активтермен (мұнайлы) жасалатын операциялардан айырма бюджетінің жалпы сальдосынан шегерумен айқындалатын бюджеттің жалпы сальдосы (мұнайға қатысты емес) (республикалық бюджет бойынша қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 930-жол коды бойынша 38-ескертпеде көрсетіледі);
қаржылық емес активтерге таза инвестициялардың операциялық қызметінен ақша қаражатының таза сомасынан шегерумен айқындалатын ақша профициті (тапшылығы) (республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 940-жол коды бойынша 42-ескертпеде көрсетіледі);

общий профицит (дефицит) денег (отражается в примечании 43, по коду строки 950 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по республиканскому бюджету), определяемый сложением профицита (дефицита) денег и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики;
общий профицит (дефицит) денег (ненефтяной) (отражается в примечании 44, по коду строки 960 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по республиканскому бюджету), определяемый вычитанием из общего профицита (дефицита) денег разницы между нефтяными поступлениями и выбытиями денежных средств от операционной деятельности (нефтяной) и разницы между поступлениями и выбытиями денежных средств от операций с нефинансовыми активами (нефтяной);
долг (отражается в примечании 18, по коду строки 500 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении по республиканскому бюджету), определяемый по сумме заимствования;
чистый долг (отражается в примечании 19, по коду строки 600 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении по республиканскому бюджету), определяемый вычитанием денежных средств и их эквивалентов из суммы долга и обязательств по договорам государственно-частного партнерства.
17. Сроки подготовки и представления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету аналогичны срокам подготовки и представления проекта республиканского бюджета.
Приложение 1 к Правилам
составления прогнозной
консолидированной финансовой
отчетности по
республиканскому бюджету
Форма ПКФО-1РБ
Прогнозный консолидированный отчет о финансовом положении по республиканскому бюджету
Единица измерения: тысяч тенге
АКТИВЫ
№ примечания
Код строки
факт
оценка
прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
8
I. Финансовые активы
Денежные средства и их эквиваленты
1

саясат шараларын жүзеге асыру үшін ақша профицитін (тапшылығын) және қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша ақша қаражатының таза қозғалысын қосумен айқындалатын ақшаның жалпы профициті (тапшылығы) (43-ескертпеде, республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 950-жол коды бойынша көрсетіледі);
мұнайлы түсімдері мен операциялық қызметтен (мұнайлы) ақша қаражатының шығулары арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнайлы) операциялардан ақша қаражатының түсімдері мен шығулары арасындағы айырманы жалпы профициттен (тапшылығынан) шегерумен айқындалатын ақшаның (мұнайға қатысты емес) жалпы профициті (тапшылығы) (44-ескертпеде, республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 960-жол коды бойынша көрсетіледі);
қарыз алу сомасы бойынша айқындалатын борыш (18-ескертпеде, республикалық бюджет бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 500-жол коды бойынша көрсетіледі);
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша борыш пен міндеттемелер сомасынан ақша қаражатын және олардың баламаларын шегерумен айқындалатын таза борыш (19-ескертпеде, республикалық бюджет бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 600-жол коды бойынша көрсетіледі).
17. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындау және ұсыну мерзімдері республикалық бюджет жобасын дайындау және ұсыну мерзіміне ұқсас.
Республикалық бюджет
бойынша болжамды
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
1-қосымша
БШҚЕ - 1РБ нысан
Республикалық бюджет бойынша қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есеп
Өлшем бірлігі: мың теңге
АКТИВТЕР
Ескертпе №
Жол коды
факті
бағалау
болжам
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
1
2
3
4
5
6
7
I. Қаржы активтері
Ақша қаражаты және олардың баламалары
1

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.04.2021 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие сведения
Формирование прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету предусмотрено статьями 61-1 и 74 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по республиканскому бюджету представляется в составе проекта закона о республиканском бюджете.
Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по республиканскому бюджету на ______________годы составлена Министерством финансов Республики Казахстан на основании данных прогноза доходов республиканского бюджета и расходов ____ администраторов республиканских бюджетных программ по методу начисления. В прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету не включаются субъекты квазигосударственного сектора.
Единица измерения прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету - тысяч тенге.
2. Основные положения учетной политики
Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по республиканскому бюджету формируется в соответствии с Правилами составления прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету и принципами учетной политики, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении учетной политики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6505).
Денежные средства и их эквиваленты
Все операции, связанные с зачислением поступлений в бюджет и осуществлением платежей из бюджета, отражаются на Едином казначейском счете. Денежные потоки по Единому казначейскому счету в прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету отражены в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета. В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету отражаются потоки по контрольному счету наличности республиканского бюджета, контрольному счету наличности платных услуг и другим счетам денежных средств в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Финансовые инвестиции
В финансовые инвестиции включаются финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора и прочие организации, бюджетные кредиты. Финансовые инвестиции в субъекты квазигосударственного сектора отражаются по фактически понесенным затратам (себестоимости). Бюджетные кредиты отражаются по себестоимости. Финансовые инвестиции включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.
Запасы
Запасы отражаются по их фактической себестоимости. В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету стоимость приобретения запасов планируемого периода отражается в расходах. Остатки запасов включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Основные средства
В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету основные средства отражаются по балансовой стоимости, определяемой вычитанием из первоначальной стоимости накопленной амортизации и начисленной амортизации соответствующего планируемого периода.
При начислении амортизации основных средств используются годовые нормы амортизации, утвержденные приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6443).
Основные средства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.
Незавершенное строительство
Незавершенное строительство измеряется по фактическим затратам. Затраты по незаконченным и законченным, но не сданным в эксплуатацию объектам строительства и реконструкции переходят на баланс следующего года. Законченные и сданные в эксплуатацию объекты строительства на основании актов приемки относятся на счета учета долгосрочных активов в полной сумме произведенных на них затрат. Незавершенное строительство включается в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.
Инвестиционная недвижимость
Инвестиционная недвижимость включается в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Нематериальные активы
В прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету нематериальные активы отражаются по балансовой стоимости, определяемой вычитанием из первоначальной стоимости накопленной амортизации и начисленной амортизации за соответствующий планируемый период.
При начислении амортизации нематериальных активов используются годовые нормы амортизации, утвержденные приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6443).
Нематериальные активы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.
Дебиторская и кредиторская задолженность
Дебиторская и кредиторская задолженность включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Займы
Учет полученных займов производится по себестоимости и/или номинальной стоимости. Займы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.
Оценочные обязательства, условные обязательства и условные активы
Оценочные обязательства, условные обязательства и условные активы включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Пенсионные обязательства
Пенсионные обязательства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Прогнозные показатели по изменениям пенсионных обязательств отражены в пределах планируемого периода.
Доходы

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.04.2021 № 371 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы мәліметтер
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 61-1 және 74-баптарында көзделген. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік республикалық бюджет туралы заң жобасының құрамында ұсынылады.
______________ жылдарға арналған республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Республикалық бюджеттің кірістері мен республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстары болжамының деректері негізінде есептеу әдісі бойынша жасады. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке квазимемлекеттік сектор субъектілері енгізілмейді.
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептіліктің өлшем бірлігі - мың теңге.
2. Есеп саясатының негізгі ережелері
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларына және "Есеп саясатын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6505 болып тіркелген) бекітілген есеп саясатының қағидаттарына сәйкес қалыптастырылады.
Ақша қаражаты және олардың баламалары
Бюджетке түсетін түсімдерді есепке алумен және бюджеттен төленетін төлемдерді жүзеге асырумен байланысты барлық операциялар Бірыңғай қазынашылық шотта көрсетіледі. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте Бірыңғай қазынашылық шот бойынша ақша ағындары республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде көрсетілген. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық, республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты, ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты және ақша қаражатының басқа да шоттары бойынша ағындар көрініс табады.
Қаржылық инвестициялар
Қаржылық инвестицияларға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне және өзге де ұйымдарға қаржылық инвестициялар, бюджеттік кредиттер енгізіледі. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қаржылық инвестициялар нақты жұмсалған шығындар (өзіндік құн) бойынша көрсетіледі. Бюджеттік кредиттер өзіндік құны бойынша көрсетіледі. Қаржылық инвестициялар республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Қорлар
Қорлар олардың нақты өзіндік құны бойынша көрсетіледі. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте жоспарланған кезеңнің қорларын сатып алу құны шығыстарда көрсетіледі. Қорлардың қалдықтары республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Негізгі құралдар
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте негізгі құралдар жинақталған амортизацияның бастапқы құнынан және тиісті жоспарланған кезеңнің есептелген амортизациясынан шегерумен айқындалатын баланстық құны бойынша көрсетіледі.
Негізгі құралдардың амортизациясын есептеу кезінде "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидалары" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген) бекітілген амортизацияның жылдық нормалары пайдаланылады.
Негізгі қаражат республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Аяқталмаған құрылыс
Аяқталмаған құрылыс нақты шығындар бойынша өлшенеді. Аяқталмаған және аяқталған, бірақ пайдалануға берілмеген құрылыс және реконструкциялау объектілері бойынша шығындар келесі жылдың балансына өтеді. Аяқталған және пайдалануға берілген құрылыс объектілері қабылдау актілері негізінде ұзақ мерзімді активтерді есепке алу шоттарына оларға жүргізілген шығындардың толық сомасында жатқызылады. Аяқталмаған құрылыс республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Инвестициялық жылжымайтын мүлік
Инвестициялық жылжымайтын мүлік республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Материалдық емес активтер
Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікте материалдық емес активтер жинақталған амортизацияның бастапқы құнынан және тиісті жоспарланған кезең үшін есептелген амортизациядан шегерумен айқындалатын баланстық құны бойынша көрсетіледі.
Материалдық емес активтердің амортизациясын есептеу кезінде "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидалары" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген) бекітілген амортизацияның жылдық нормалары пайдаланылады.
Материалдық емес активтер республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Дебиторлық және кредиторлық берешек
Дебиторлық және кредиторлық берешек республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Қарыздар
Алынған қарыздарды есепке алу өзіндік құны және/немесе номиналдық құны бойынша жүргізіледі. Қарыздар республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Бағалау міндеттемелері, шартты міндеттемелер және шартты активтер
Бағалау міндеттемелері, шартты міндеттемелер мен шартты активтер республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Зейнетақы міндеттемелері
Зейнетақы міндеттемелері республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Зейнетақы міндеттемелерінің өзгерістекрі бойынша болжамды көрсеткіштер жоспарланатын кезең шегінде көрсетілген.
Кірістер

Прогнозные данные по доходам республиканского бюджета отражаются на основании данных прогнозирования поступлений в республиканский бюджет, осуществляемых в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан "Об утверждении Методики прогнозирования поступлений бюджета" от 21 января 2015 года № 34 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10322).
Доходы от налоговых и неналоговых поступлений по фактическим данным включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в отчете об исполнении республиканского бюджета.
Концессионные активы и обязательства
Концессионные активы и обязательства включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета и изменений планируемого периода.

Республикалық бюджеттің кірістері бойынша болжамды деректер "Бюджет түсімдерін болжау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушысының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10322 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылатын республикалық бюджетке түсетін түсімдерді болжау деректерінің негізінде көрсетіледі.
Нақты деректер бойынша салықтық және салықтық емес түсімдерден түсетін кірістер республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есепте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
Концессиялық активтер мен міндеттемелер
Концессиялық активтер мен міндеттемелер республикалық бюджеттің атқарылуы және жоспарланатын кезеңнің өзгерістері туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.

010
Увеличение
011
Уменьшение всего, в том числе:
012
Начислено амортизации
013
Сальдо на конец
014
Пояснение: В состав основных средств, входят земля, здания, сооружения, передаточные устройства, транспортные средства, машины и оборудование, инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь и прочие основные средства, в том числе принятые по договорам концессии.
Земля не амортизируется и данные включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Суммы по строке "Увеличение" учтены в результате …
Суммы по строке "Уменьшение" учтены в результате:
- списание первоначальной стоимости переданных безвозмездно объектов …
- сумму начисленной амортизации …
- прочие изменения …
Примечание 8.

010
Ұлғайту
011
Азайту ˗ барлығы, оның ішінде
012
Есептелген амортизация
013
Кезең сонындағы сальдо
014
Түсіндірме: Негізгі құралдардың құрамына жер, ғимараттар, құрылыстар, беру құрылғылары, көлік құралдары, машиналар мен жабдықтар, аспаптар, өндірістік және шаруашылық мүкәммал және өзге де негізгі құралдар, оның ішінде концессия шарттары бойынша қабылданған құралдар кіреді.
Жер амортизацияланбайды және деректер республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
"Ұлғайту" жолы бойынша сомалар … нәтижесінде ескерілді
"Азайту" жолы бойынша сомалар:
- өтеусіз берілген объектілердің бастапқы құнын есептен шығару …
- есептелген амортизация сомасы …
- басқа өзгерістер … нәтижесінде ескерілді.
8-ескертпе.

100
Увеличение
200
Уменьшение
300
Сальдо на конец :
400
Пояснение: *сальдо обязательств по договорам концессии на начало и конец периода включается в общую сумму сальдо обязательств по строке 210 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении.
Таблица 12.5 Обязательства по договорам концессии (код строки 210 прогнозного консолидированного отчета о финансовом положении)
Наименование объекта концессии
Код строки
Дата подписания и номер договора концессии
Дата регистрации и регистрационный номер договора концессии в органах казначейства
Общая сумма обязательств по договору концессии всего, в том числе:
Факт
Оценка
Прогноз
инвестиционные затраты
эксплуатационные затраты
прочие

100
Ұлғайту
200
Азайту
300
Кезең соңындағы сальдо
400
Түсіндірме: * кезеңнің басындағы және аяғындағы концессия шарттары бойынша міндеттемелер сальдосы қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 210-жолы бойынша міндеттемелер сальдосының жалпы сомасына қосылады.
12.5-кесте. Концессия шарттары бойынша міндеттемелер (қаржылық жағдай туралы болжамды шоғырландырылған есептің 210-жол коды)
Концессия объектісінің атауы
Жол коды
Концессия шартының қол қойылған күні және нөмірі
Қазынашылық органдарында концессия шартының тіркелген күні және тіркеу нөмірі
Концессия шарты бойынша міндеттемелердің жалпы сомасы, барлығы, оның ішінде:
факті
бағалау
болжам
инвестициялық шығындар
пайдалану шығындары
өзгелер

010
011
Всего
100
Пояснение: В таблице 12.9 отражены обязательства по прочим договорам государственно-частного партнерства в разрезе объектов государственно-частного партнерства и информации о договорах.
Таблица 12.10 Справочная информация по прочим договорам государственно-частного партнерства
Наименование объекта государственно-частного партнерства
Код строки
Дата подписания и номер договора государственно-частного партнерства
Дата регистрации и регистрационный номер договора государственно-частного партнерства в органах казначейства
Общая сумма обязательств по договору государственно-частного партнерства всего, в том числе:
Общая сумма погашения с нарастающим итогом

010
011
Барлығы
100
Түсіндірме: 12.9-кестеде мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері бөлінісінде өзге де мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша міндеттемелер және шарттар туралы ақпарат көрсетілген.
12.10-кесте. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің өзге де шарттары бойынша анықтамалық ақпарат
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің атауы
Жол коды
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына қол қойылған күні және нөмірі
Қазынашылық органдарында мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының тіркелген күні және тіркеу нөмірі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарты бойынша міндеттемелердің жалпы сомасы, барлығы, оның ішінде:
Өспелі қорытындымен жалпы өтеу сомасы

Пояснение: Прогнозные данные по доходам республиканского бюджета отражаются на основании данных прогнозирования поступлений в республиканский бюджет, осуществляемых в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан "Об утверждении Методики прогнозирования поступлений бюджета" от 21 января 2015 года № 34 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10322).
Доходы от обменных и необменных операций по фактическим данным включаются в прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету в пределах информации, представленной в консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета.
Примечание 22.
Таблица 22.1 Вознаграждения (код строки 022 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Вознаграждения
010
Пояснение: В доходы по вознаграждениям включаются суммы вознаграждений по кредитам, выданным из государственного бюджета и вознаграждений за размещение временно свободных бюджетных денег.
Примечание 23.

Түсіндірме: Республикалық бюджеттің кірістері бойынша болжамды деректер "Бюджет түсімдерін болжау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10322 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылатын республикалық бюджетке түсетін түсімдерді болжау деректерінің негізінде көрсетіледі.
Нақты деректер бойынша айырбастау және айырбас емес операциялардан түскен кірістер республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ұсынылған ақпарат шегінде республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізіледі.
22-ескертпе.
22.1-кесте Сыйақылар кірістер (қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 022-жол коды )
Атауы
Жол коды
факті
бағалау
болжам
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
1
2
3
4
5
6
7
Сыйақылар
010
Түсіндірме: сыйақылар бойынша кірістерге мемлекеттік бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар және уақытша бос бюджет ақшасын орналастырғаны үшін сыйақылар сомасы енгізіледі.
23-ескертпе.

Таблица 26.1 Оплата труда (код строки 131 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Оплата труда
010
Пояснение: В расходы по оплате труда входят денежные выплаты работникам государственных учреждений за исполнение должностных обязанностей, доплаты, надбавки и повышения к должностному окладу, носящие постоянный характер и установленные законодательством, а также за дополнительную работу по решению руководителя государственного учреждения в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
Должностные оклады работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета, оклады по воинским и специальным званиям, доплаты и надбавки установлены Указом Президента Республики Казахстан от 17 января 2004 года № 1284 "О единой системе оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета и сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан".
Должностные оклады гражданских служащих, доплаты и надбавки установлены постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий".
Примечание 27.
Таблица 27.1 Товары и услуги (код строки 132 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Товары и услуги, в том числе:
010
Расходы по запасам
011
Коммунальные расходы
012
Услуги связи
013
Услуги на имиджевые мероприятия и прочие расходы
014
Пояснение: В расходы за товары и услуги включаются расходы по запасам, расходы на коммунальные услуги, услуги связи, расходы по содержанию долгосрочных активов.
Примечание 28.

26.1-кесте Еңбекке ақы төлеу (қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 131-жол коды)
Атауы
Жол коды
факті
бағалау
болжам
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
1
2
3
4
5
6
7
Еңбек ақы төлеу
010
Түсініктеме: еңбек ақы төлеу бойынша шығыстарға лауазымдық міндеттерін орындағаны үшін мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемдер, тұрақты сипаттағы және заңнамамен белгіленген лауазымдық жалақыға қосымша ақылар, үстемеақылар және жоғарылатулар, сондай-ақ 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мемлекеттік мекеме басшысының шешімі бойынша қосымша жұмыстар үшін кіреді.
Қазақстан Республикасы органдарының мемлекеттік бюджет есебінен қамтылған қызметкерлерінің лауазымдық жалақылары, жалақылары бойынша әскери және арнайы атақтар, қосымша ақылар мен үстеме ақылар "Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджеті және Ұлттық Банкінің сметасы (бюджеті) есебінен қамтылған Қазақстан Республикасы органдары қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің бірыңғай жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 17 қаңтардағы № 1284 Жарлығымен бекітілген.
Азаматтық қызметшілерге лауазымдық жалақы, қосымша ақы мен үстеме ақы "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен белгіленген
27-ескертпе.
27.1-кесте Тауарлар мен қызметтер (қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 132-жол коды)
Атауы
Жол коды
факті
бағалау
болжам
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
1
2
3
4
5
6
7
Тауарлар мен қызметтер, оның ішінде:
010
Қорлар бойынша шығыстар
011
Коммуналдық шығыстар
012
Байланыс қызметтері
013
Имидждік іс-шараларға арналған қызметтер және өзге де шығыстар
014
Түсіндірме: Тауарлар мен қызметтер үшін шығыстарға қорлар бойынша шығыстар, коммуналдық қызметтерге, байланыс қызметтеріне арналған шығыстар, ұзақ мерзімді активтерді ұстау бойынша шығыстар енгізіледі.
28-ескертпе.

Расчет сумм амортизации по долгосрочным активам осуществляется по годовым нормам износа, определенным Правилами ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6443).
Примечание 30.
Таблица 30.1 Бюджетные субсидии (код строки 135 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности)
Наименование
Код строки
Факт
Оценка
Прогноз
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
20хх год
1
2
3
4
5
6
7
Бюджетные субсидии
010
Пояснение: В бюджетные субсидии входят субсидии крестьянским (фермерским) хозяйствам, физическим и юридическим лицам, не являющимся государственными учреждениями и общественными объединениями.
Примечание 31.

Ұзақ мерзімді активтер бойынша амортизация сомасын есептеу Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесінде айқындалған жылдық тозу нормалары бойынша жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген).
30-ескертпе.
30.1-кесте Бюджеттік субсидиялар (қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 135-жол коды)
Атауы
Жол коды
факті
бағалау
болжам
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
20хх жыл
1
2
3
4
5
6
7
Бюджеттік субсидиялар
010
Түсіндірме: бюджеттік субсидияларға мемлекеттік мекемелер және қоғамдық бірлестіктер болып табылмайтын шаруа (фермер) қожалықтарына, жеке және заңды тұлғаларға субсидиялар кіреді.
31-ескертпе.

010
Пояснение: Сумма выплат вознаграждений по внутренним займам включает выплаты вознаграждений за пользование средствами, заимствованными Правительством Республики Казахстан на внутренних рынках капитала (в форме размещения государственных эмиссионных ценных бумаг и других формах).
Сумма выплат вознаграждений по внешним займам включает выплаты вознаграждений за пользование средствами, заимствованными Правительством Республики Казахстан на внешних рынках капитала (в форме размещения государственных эмиссионных ценных бумаг, кредитов от международных финансовых организаций, правительств иностранных государств и других формах).
Примечание 34.
Показатель "Результат операционной деятельности" отражается по коду строки 500 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и определяется сложением чистого операционного сальдо и прочих экономических потоков, включенных в результат операционной деятельности.
Примечание 35.
Показатель "Результат операционной деятельности (ненефтяной)" отражается по коду строки 600 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности) и определяется вычитанием из результата операционной деятельности разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами.
Примечание 36.
Показатель "Чистое кредитование (заимствование)" отражается по коду строки 900 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности) и определяется вычитанием из чистого операционного сальдо чистого приобретения нефинансовых активов.
Примечание 37.
Показатель "Общее сальдо бюджета" отражается по коду строки 920 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и отражается сложением чистого кредитования (заимствования) и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики.
Примечание 38.
Показатель "Общее сальдо бюджета (ненефтяной)" отражается по коду строки 930 прогнозного консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности и отражается вычитанием из общего сальдо бюджета разницы между нефтяными доходами и нефтяными расходами и разницы от операций с нефинансовыми активами (нефтяной).
Примечание 39.
Движение денежных средств от операционной деятельности включает поступления денежных средств в виде налогов, пошлин и штрафов, от продажи товаров и предоставления услуг, поступлениями денежных средств в виде грантов или трансфертов, предоставленных правительством или другими субъектами общественного сектора, денежными платежами поставщикам за товары и услуги; персоналу по оплате труда и другие платежи по текущей деятельности государственных учреждений.
Примечание 40.
Движение денежных средств от инвестиционной деятельности включает приобретение и реализацию долгосрочных активов (платежи по приобретению основных средств, нематериальных активов, и других долгосрочных активов, включая капитализируемые затраты на разработку, и платежи при строительстве основных средств; поступления от продажи долгосрочных активов), с приобретением финансовых инвестиций, с предоставлением бюджетных кредитов, с поступлениями в результате погашения бюджетных кредитов и другими операциями по финансовым инвестициям.
Примечание 41.
Движение денежных средств от финансовой деятельности отражает изменения в размере и составе заемных средств субъекта.
Примечание 42.
Показатель "Профицит (дефицит) денег" отражается по коду строки 940 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по республиканскому бюджету и определяется вычитанием из чистой суммы денежных средств от операционной деятельности чистых инвестиций в нефинансовые активы.
Примечание 43.
Показатель "Общий профицит (дефицит) денег" отражается, по коду строки 950 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по республиканскому бюджету и определяется сложением профицита (дефицита) денег и чистого движения денежных средств по операциям с финансовыми активами для осуществления мер политики.
Примечание 44.
Показатель "Общий профицит (дефицит) денег (ненефтяной)" отражается по коду строки 960 прогнозного консолидированного отчета о движении денег по республиканскому бюджету) и определяется вычитанием из общего профицита (дефицита) денег разницы между нефтяными поступлениями и выбытиями денежных средств от операционной деятельности (нефтяной) и разницы между поступлениями и выбытиями денежных средств от операций с нефинансовыми активами (нефтяной).
Приложение 6
к Правилам составления
прогнозной консолидированной
финансовой отчетности по
республиканскому бюджету
Форма ПД-1РБ
Перечень данных по структуре бюджета

010
Түсіндірме: ішкі қарыздар бойынша сыйақыларды төлеу сомасы Қазақстан Республикасының Үкіметі ішкі капитал нарықтарында (мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нысанында және басқа да нысандарда) қарызға алған қаражатты пайдаланғаны үшін сыйақыларды төлеуді қамтиды.
Сыртқы қарыздар бойынша сыйақыларды төлеу сомасы капиталдың сыртқы нарықтарында Қазақстан Республикасының Үкіметі қарызға алған қаражатты пайдаланғаны үшін сыйақыларды (мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нысанында, халықаралық қаржы ұйымдарынан, шет мемлекеттердің үкіметтерінен және басқа да нысандарда) төлеуді қамтиды.
34-ескертпе.
"Операциялық қызмет нәтижесі" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 500-жол коды бойынша көрсетіледі және операциялық қызмет нәтижесіне енгізілген таза операциялық сальдо мен өзге де экономикалық ағындарды қосумен айқындалады.
35-ескертпе.
"Операциялық қызметтің (мұнайға қатысты емес) нәтижесі" көрсеткіші қаржы қызметінің нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 600-жолының коды бойынша көрсетіледі және мұнай кірістері мен мұнай шығыстары арасындағы айырманы операциялық қызмет нәтижесінен шегерумен айқындалады.
36-ескертпе.
"Таза кредиттеу (қарыз алу)" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 900-жол коды бойынша көрсетіледі) және қаржылық емес активтерді таза сатып алудың таза операциялық сальдосынан шегерумен айқындалады.
37-ескертпе.
"Бюджеттің жалпы сальдосы" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 920-жолының коды бойынша көрсетіледі және саясат шараларын жүзеге асыру үшін қаржы активтерімен операциялар бойынша таза кредит беру (қарыз алу) мен ақша қаражатының таза қозғалысын қосу арқылы көрсетіледі.
38-ескертпе.
"Бюджеттің жалпы сальдосы (мұнайға қатысты емес)" көрсеткіші қаржылық қызмет нәтижелері туралы болжамды шоғырландырылған есептің 930-жолының коды бойынша көрсетіледі және мұнай кірістері мен мұнай шығыстары арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнайлы) операциялардан айырманы бюджеттің жалпы сальдосынан шегерумен көрсетіледі.
39-ескертпе.
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы салықтар, баждар мен айыппұлдар түріндегі, тауарларды сатудан және қызметтер көрсетуден түскен ақша қаражатының түсімдерін, үкімет немесе қоғамдық сектордың басқа да субъектілері ұсынған гранттар немесе трансферттер түріндегі ақша қаражатының түсімдерін, тауарлар мен қызметтер үшін өнім берушілерге ақшалай төлемдерді; еңбекақы төлеу жөніндегі персоналға және Мемлекеттік мекемелердің ағымдағы қызметі бойынша басқа да төлемдерді қамтиды.
40-ескертпе.
Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы ұзақ мерзімді активтерді (әзірлеуге капиталдандырылатын шығындарды қоса алғанда, негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және басқа да ұзақ мерзімді активтерді сатып алу жөніндегі төлемдер және негізгі құралдарды салу кезіндегі төлемдер; ұзақ мерзімді активтерді сатудан түсетін түсімдер), бюджеттік кредиттерді бере отырып, бюджеттік кредиттерді өтеу нәтижесінде және қаржылық инвестициялар бойынша басқа да операциялармен қаржылық инвестицияларды сатып ала отырып, сатып алуды және өткізуді қамтиды.
41-ескертпе
Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы субъектінің қарыз қаражатының мөлшері мен құрамындағы өзгерістерді көрсетеді.
42- ескертпе.
"Ақша профициті (тапшылығы)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 940-жолының коды бойынша көрсетіледі және қаржылық емес активтерге таза инвестициялардың операциялық қызметінен ақша қаражатының таза сомасынан шегерумен айқындалады.
43-ескертпе.
"Ақшаның жалпы профициті (тапшылығы)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 950-жолының коды бойынша көрсетіледі және саясат шараларын жүзеге асыру үшін қаржы активтерімен операциялар бойынша ақша профицитін (тапшылығын) және ақша қаражатының таза қозғалысын қосу арқылы айқындалады.
44- ескертпе.
"Ақшаның жалпы профициті (тапшылығы) (мұнайға қатысты емес)" көрсеткіші республикалық бюджет бойынша ақша қозғалысы туралы болжамды шоғырландырылған есептің 960-жолының коды бойынша көрсетіледі және ақшаның жалпы профицитінен (тапшылығынан) операциялық қызметтен (мұнайға қатысты емес) ақша қаражатының мұнай түсімдері мен шығулары арасындағы айырманы және қаржылық емес активтермен (мұнайлы) операциялардан ақша қаражатының түсімдері мен шығулары арасындағы айырманы шегерумен айқындалады.
Республикалық бюджет
бойынша болжамды
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
6-қосымша
ДТ - 1РБ нысан
Бюджет құрылымы бойынша деректер тізбесі

Итого правительственный и гарантированный государством долг, долг по поручительствам государства (строка 1+строка 2+ строка3), в том числе:
4.1
внутренний (строка 1.1+строка 2.1+строка 3.1)
4.2
внешний (строка 1.2+строка 2.2+строка 3.2)
Справочно: курс тенге к доллару США на начало периода ___________, курс тенге к доллару США на конец периода___________
*Примечание: форма ГЗ-РБ составляется отдельно за отчетный финансовый год (факт), за текущий финансовый год (оценка), за каждый год планируемого периода (прогноз)
**Примечание: Сумма вознаграждения за счет средств республиканского бюджета
Приложение 8 к Правилам
составления прогнозной
консолидированной финансовой
отчетности по республиканскому
бюджету
Форма ГЧП-РБ
Информация по государственным обязательствам по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии за ___________год (факт, оценка, прогноз)*
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.04.2021 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
тысяч тенге
№ п/п
Администратор бюджетных программ
Наименование проекта государственно-частного партнерства, номер и дата заключения договора и регистрации в казначействе, период выплат (даты и общее количество лет)
Год начала выплаты компенсации инвестиционных затрат по объектам концессии
Меры государственной поддержки
Сумма государственных обязательств по договору
Сумма государственных обязательств по компенсации инвестиционных затрат по объектам концессии
Остаток непогашенных государственных обязательств на начало периода
Сумма выплат в погашение государственных обязательств за _______ год
Остаток непогашенных государственных обязательств на конец периода***
Сумма оплаченных государственных обязательств с начала реализации проекта
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

үкіметтік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекет кепілгерлігі бойынша борыш жиыны (1 жол+2 жол+ 3 жол), оның ішінде:
4.1
ішкі (1.1-жол+2.1-жол+3.1-жол)
4.2
сыртқы (1.2-жол+2.2-жол+3.2-жол)
Анықтама ретінде: кезеңнің басына теңгенің АҚШ долларына шаққандағы бағамы ___________, кезеңнің соңына теңгенің АҚШ долларына шаққандағы бағамы ___________
* Ескертпе: МС-РБ нысаны есепті қаржы жылы (факт) үшін, ағымдағы қаржы жылы (бағалау) үшін, жоспарланатын кезеңнің әрбір жылы (болжам) үшін жеке жасалады
** Ескертпе: Республикалық бюджет қаражаты есебінен сыйақы сомасы
Республикалық бюджет
бойынша болжамды
шоғырландырылған
қаржылық есептілікті
жасау қағидаларына
8 - қосымша
МЖӘ-РБ нысан
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша мемлекеттік міндеттемелер жөніндегі ақпарат ___________ жыл (факт, бағалау, болжам)*
Ескерту. 8-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 04.02.2020 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.04.2021 № 371 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
мың теңге
р/с №
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы, шарттың нөмірі мен жасалған және қазынашылықта тіркелген күні, төлем кезеңі (күні және жылдардың жалпы саны)
Концессия объектілері бойынша инвестициялық шығындар өтемақысының басталған жылы
Мемлекеттік қолдау шаралары
Шарт бойынша мемлекеттік міндеттемелердің сомасы
Өтемақы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің және концессия объектілері бойынша инвестициялық шығындардың сомасы
Кезең басындағы өтелмеген мемлекеттік міндеттемелердің қалдығы
_____жыл үшін мемлекеттік міндеттемелерді өтеуге төлемдер сомасы
Кезең соңындағы өтелмеген мемлекеттік міндеттемелердің қалдығы
Жобаны іске асыру басталғаннан бастап төленген мемлекеттік міндеттемелердің сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

1. По договорам концессии
1.1
Компенсация инвестиционных затрат
Компенсация операционных (эксплуатационных) затрат
ХХХ
Прочие выплаты**
ХХХ
Итого
1.2
100
Х
Х
Всего обязательств по договорам концессии, в том числе:
101
Х
Х
Компенсация инвестиционных затрат
102
Х
Х
Компенсация операционных (эксплуатационных) затрат
ХХХ
103
Х
Х
Прочие выплаты**
ХХХ
2. По договорам государственно-частного партнерства
2.1
ХХХ
Компенсация инвестиционных затрат
ХХХ
Компенсация операционных затрат
ХХХ
Прочие выплаты**
ХХХ
Итого
ХХХ
2.2
ХХХ
200
Х
Х
Всего обязательств по прочим договорам государственно-частного партнерства, в том числе:
ХХХ
201
Х
Х
Компенсация инвестиционных затрат
ХХХ
202
Х
Х
Компенсация операционных затрат
ХХХ
203
Х
Х
Прочие выплаты**
ХХХ
*Примечание: составляется ведомством и администраторами бюджетных программ отдельно за отчетный финансовый год (факт), за текущий финансовый год (оценка), за каждый год планируемого периода (прогноз) по зарегистрированным в казначействе договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии.
**Примечание: в прочие выплаты включаются суммы вознаграждений, плата за доступность объекта концессии и прочие платежи, определенные в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве" и Законом Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "О концессиях", за исключением компенсации инвестиционных и операционных затрат
***Примечание: расчет данных по графе 10:
- данные компенсации инвестиционных затрат по договорам концессии в первый год осуществления выплат в погашение государственных обязательств равны: графа 7 минус графа 9;
- данные компенсации операционных (эксплуатационных) затрат и прочим выплатам по договорам концессии и прочим договорам государственно-частного партнерства в первый год осуществления выплат в погашение государственных обязательств равны: графа 6 минус графа 9;
- данные компенсации инвестиционных, операционных (эксплуатационных) затрат и прочим выплатам по договорам концессии и прочим договорам государственно-частного партнерства во второй год и последующие годы осуществления выплат в погашение государственных обязательств равны: графа 8 минус графа 9
Приложение 9
к Правилам составления
прогнозной консолидированной
финансовой отчетности по
республиканскому бюджету
Форма БК-РБ
Информация по бюджетным кредитам, предоставленным из республиканского бюджета за ___________ год (факт, оценка, прогноз)*
Сноска. Правила дополнены приложением 9 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 04.02.2020 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
тысяч тенге
№ п/п
Наименование показателей
Сумма бюджетного кредита по договору
Остаток основного долга на начало периода
Предоставление бюджетных кредитов за ______год
Погашение за ______год
Остаток основного долга на конец периода
Сумма вознаграждения к получению за _____год
начислено
получено
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Бюджетные кредиты, в том числе:
1.1
специализированным организациям
1.2
местным исполнительным органам
1.3
иностранным государствам
1.4
физическим лицам
*Примечание: форма БК-РБ составляется отдельно за отчетный финансовый год (факт), за текущий финансовый год (оценка), за каждый год планируемого периода (прогноз)

1. Концессия шарттары бойынша
1.1
Инвестициялық шығындарды өтеу
Операциялық (пайдалану) шығындарды өтеу
ХХХ
Өзге де төлемдер **
ХХХ
Жиыны
1.2
100
Х
Х
Концессия шарттары бойынша міндеттемелердің барлығы, оның ішінде:
101
Х
Х
Инвестициялық шығындарды өтеу
102
Х
Х
Операциялық (пайдалану) шығындарды өтеу
ХХХ
103
Х
Х
Өзге де төлемдер **
ХХХ
2. Өзге де мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша
2.1
ХХХ
Инвестициялық шығындарды өтеу
ХХХ
Операциялық шығындарды өтеу
ХХХ
Өзге де төлемдер **
ХХХ
Жиыны
ХХХ
2.2
ХХХ
200
Х
Х
Өзге де мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша міндеттемелердің барлығы, оның ішінде:
ХХХ
201
Х
Х
Инвестициялық шығындарды өтеу
ХХХ
202
Х
Х
Операциялық шығындарды өтеу
ХХХ
203
Х
Х
Өзге де төлемдер **
ХХХ
*Ескертпе: ведомство және бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері есепті қаржы жылы үшін (факт), ағымдағы қаржы жылы үшін (бағалау), қазынашылықта тіркелген мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша жоспарланатын кезеңнің әрбір жылы үшін (болжам) жеке жасалады.
**Ескертпе: өзге төлемдерге инвестициялық және операциялық шығындардың өтемақысын қоспағанда, сыйақылар сомасы, концессия объектісінің қолжетімділігі үшін төлем және "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 31 қазандағы Заңына және "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңына сәйкес айқындалған өзге де төлемдер енгізіледі.
Республикалық бюджет
бойынша болжамды
шоғырландырылған қаржылық
есептілікті жасау қағидаларына
9-қосымша
БК-РБ нысан
_______ жылғы республикалық бюджеттен берілген бюджеттік кредиттер бойынша ақпарат (факт, бағалау, болжам)*
Ескерту. 9-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 04.02.2020 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
мың теңге
р/с №
Көрсеткіштердің атауы
Шарт бойынша бюджеттік кредиттің сомасы
Кезең басындағы негізгі борыштың қалдығы
_____жылға бюджеттік кредиттер беру
_______ жылғы өтеу
Кезең соңындағы негізгі борыштың қалдығы
_____жыл үшін алуға сыйақы сомасы
есептелген
алынған
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Бюджеттік кредиттер, оның ішінде:
1.1
мамандандырылған ұйымдарға
1.2
жергілікті атқарушы органдарға
1.3
шетел мемлекеттеріне
1.4
жеке тұлғаларға
* Ескертпе: БК-1 РБ нысаны есепті қаржы жылы (факт) үшін, ағымдағы қаржы жылы (бағалау) үшін, жоспарланатын кезеңнің әрбір жылы (болжам) үшін жеке жасалады