Об утверждении Квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, к деятельности товарных бирж, брокеров и клиринговых центров товарных бирж
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 3 сентября 2019 года № 31. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 сентября 2019 года № 19342.
Сноска. Заголовок приказа - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
В соответствии с подпунктом 3-5) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О товарных биржах" и подпунктом 1-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, к деятельности товарных бирж, брокеров и клиринговых центров товарных бирж.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 декабря 2014 года № 171 "Об утверждении квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и дилеров и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10259, опубликован 05 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту внутренней торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр Б. Сұлтанов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра торговли
и интеграции
Республики Казахстан
от 3 сентября 2019 года № 31
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, к деятельности товарных бирж, брокеров и клиринговых центров товарных бирж
Сноска. Квалификационные требования и перечень документов - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 01.07.2025).
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
к деятельности товарных бирж
1
фирменного наименования товарной биржи, включающее в себя наименование "акционерное общество "товарная биржа" и название общества
форма сведений, содержащая достоверную информацию о наименовании товарной биржи, согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям
2

Тауар биржаларының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2019 жылғы 3 қыркүйектегі № 31 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 4 қыркүйекте № 19342 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Тауар биржалары туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 мамырдағы Заңы 4-бабының 3-5) тармақшасына және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 16 мамырдағы Заңы 12-бабының 1-тармағының 1-1) сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тауар биржаларының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі бекітілсін.
2. "Тауар биржаларының, биржалық брокерлердің және дилерлердің қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестігін растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 26 желтоқсандағы № 171 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10259 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 5 наурызда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Ішкі сауда департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2019 жылғы 3 қыркүйектегі
№ 31 бұйрығымен
бекітілген
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Тізбе жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 116-НҚ (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тауар биржаларының қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 29.06.2022 № 273-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар
1
"тауар биржасы" акционерлік қоғамы" атауын және қоғамның атауын қамтитын тауар биржасының фирмалық атауы
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес тауар биржасының атауы туралы анық ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
2

1. Наличие фирменного наименования товарной биржи:
полное наименование юридического лица _______________________________.
2. Наличие электронной торговой системы товарной биржи, соответствующей
Обязательным требованиям к электронной торговой системе товарных бирж,
утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан
от 26 февраля 2015 года № 141 (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 10695) подтверждается:
актом о приеме-передачи (с приложением копии акта о приеме-передаче);
актом о вводе в эксплуатацию (с приложением копии акта о вводе в эксплуатацию);
выпиской из основных средств (с приложением копии выписки);
техническим заданием (с приложением технического задания).
3. Наличие собственного интернет-ресурса (с приложением подтверждающих
документов, удостоверяющие право собственности на интернет-ресурс):
уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя _________________________;
наличие специальных разделов:
перечень аккредитованных членов товарной биржи _______________________;
результаты биржевых торгов __________________________________________;
котировка биржевых товаров __________________________________________;
4. Наличие договора с клиринговым центром товарной биржи, имеющего лицензию
на право занятия клиринговой деятельностью в сфере товарных бирж:
наименование клиринговой организации ________________________________;
бизнес-идентификационный номер клиринговой организации ______________;
дата регистрации клиринговой организации _____________________________;
договор об использовании услуг клирингового центра товарной биржи ______;
5. Наличие уставного капитала товарной биржи:
дата утверждения отчета об итогах размещения акций (с указанием отчетного
периода размещения акций) (с приложением отчета об итогах размещения акций)
___________________________________________________________________;
размер уставного капитала для товарной биржи (подтверждается прилагаемой
копией выписки из специального банковского счета товарной биржи)
__________________________________________________________________;
6. Наличие квалифицированного состава работников товарной биржи:
1) у первого руководителя:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________;
приказ о принятии на работу (с приложением копии приказа);
решение учредителей (протокол общего собрания участников) о назначении
(с приложением копии решения) _____________________________________;
занимаемая должность ______________________________________________.
наличие высшего образования:
наименование высшего учебного заведения ____________________________;
наименование специальности ________________________________________;
наименование квалификации ________________________________________;
номер диплома ____________________________________________________;
дата выдачи диплома _______________________________________________;
дата и номер выдачи удостоверения о признании/нострификации диплома
(для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями,
за исключением обладателей международной стипендии "Болашак")
__________________________________________________________________.
наличие стажа работы в сфере товарных бирж и (или) в финансовых организациях
(с приложением копии документа, подтверждающего трудовую деятельность
работника в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан);
общий стаж работы _________________________________________________;
место работы ______________________________________________________;
период работы _____________________________________________________;
номер и период действия лицензии (по финансовой деятельности и (или)
деятельности в сфере товарных бирж) _________________________________;
занимаемые должности ______________________________________________;

1. Фирмалық атауының болуы:
заңды тұлғаның толық атауы __________________________________.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 141 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10695 болып тіркелген) тауар биржаларының электрондық сауда жүйесіне қойылатын міндетті талаптарға сәйкес келетін тауар биржасының электрондық сауда жүйесінің болуы расталады:
қабылдау-тапсыру актімен (қабылдау-тапсыру актісінің көшірмесімен қоса беру);
пайдалануға беру туралы актімен (пайдалануға беру туралы актісінің көшірмесімен қоса беру);
негізгі құралдардан үзінді-көшірмемен (үзінді көшірмесімен қоса беру) ;
техникалық тапсырмамен (техникалық тапсырманың көшірмесімен қоса беру).
Өз интернет-ресурсының болуы (интернет-ресурсқа меншік құқығын куәландыратын растайтын құжаттарды қоса беру):
бірегей желілік мекенжайы және (немесе) домендік атауы ________________;
Мынадай арнайы бөлімдердің болуы:
тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің тізбесі _________________;
биржалық сауда-саттық нәтижелері __________________________________;
биржалық тауарларға баға белгілеу __________________________________;
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндет атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 280 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10993 болып тіркелген) Биржа саудасының үлгі қағидаларына (бұдан әрі – Биржа саудасының үлгі қағидалары) сәйкес уәкілетті органға ұсынылатын есептік ақпарат ______________________________.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 729 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12605 болып тіркелген) белгіленген клирингтік қызмет процесін автоматтандыруды қамтамасыз ететін және тауар биржасының клирингтік орталығының аппараттық-бағдарламалық кешеніне қойылатын талаптарға сәйкес келетін аппараттық-бағдарламалық кешені бар тауар биржасының клирингтік орталығының болуы клирингтік қызмет көрсету туралы жасалған шарттың нөмірі мен күні (клирингтік қызмет көрсету туралы жасалған шарттың көшірмесімен қоса беру):
клирингтік қызмет көрсету туралы жасалған шарттың нөмірі мен күні __________;
клирингтік ұйымның атауы ______________________________________________;
клирингтік ұйымның бизнес-сәйкестендіру нөмірі ___________________________;
клирингтік ұйымның тіркелген күні _______________________________________.
5. Тауар биржасының жарғылық капиталының болуы:
Стандартталмаған тауарлармен ғана сауда-саттықты ұйымдастыратын тауар биржасы үшін жарғылық капиталдың мөлшері (тауар биржасының арнайы банк шотынан көшірменің қоса берілген көшірмесімен расталады) ____________________________________________________________;
Тек биржалық тауарлармен сауда-саттықты ұйымдастыратын тауар биржасы үшін жарғылық капиталдың мөлшері (тауар биржасының арнайы банктік шотынан көшірменің қоса берілген көшірмесімен расталады) ____________________________________________________________.
6. Тауар биржасы жұмыскерлерінің білікті құрамының болуы:
1) Бірінші басшының:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _____________________________;
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрық (бұйрықтың көшірмесімен қоса беру);
құрылтайшылардың тағайындау туралы шешімінің (Қатысушылардың жалпы жиналысының хаттамасы) (шешімнің көшірмесімен қоса беру) __________________;
атқаратын қызметі __________________________________.
Жоғары білімінің болуы:
жоғары оқу орнының атауы __________________________________;
мамандық атауы __________________________________;
біліктілік атауы __________________________________;
диплом нөмірі (диплом көшірмелерін қоса беру) _____________________________;
дипломның берілген күні __________________________________;
дипломды тану/нострификациялау туралы куәліктің берілген күні мен нөмірі (шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін, "Болашақ" халықаралық стипендиясының иегерлерін қоспағанда) __________________________.
Тауар биржалары саласында және (немесе) қаржы ұйымдарында жұмыс өтілінің болуы (Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексінің 35-бабына сәйкес жұмыскердің еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесін қоса беру);
жалпы жұмыс өтілі _______________________________________________;
жұмыс орны _____________________________________________________;
жұмыс кезеңі ____________________________________________________;
лицензияның нөмірі мен қолданылу кезеңі (қаржы қызметі және (немесе) тауар биржалары саласындағы қызмет бойынша) _______________________;
атқаратын қызметтері __________________________________;