Об утверждении Правил списания суммы пени, числящейся в лицевом счете налогоплательщика по состоянию на 1 января 2019 года, и суммы пени, начисленной на сумму недоимки, образованной по налоговым обязательствам за налоговые периоды до 1 января 2019 года, за исключением обязательств по уплате налога на имущество и земельного налога за 2018 год, до даты ее уплаты, включая день уплаты, а также списания суммы недоимки, числящейся на лицевом счете по состоянию на 1 января 2019 года более пятнадцати лет, и суммы пени, начисленной на сумму указанной недоимки до даты ее списания
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 29 июля 2019 года № 797. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2019 года № 19122.
Примечание ИЗПИ!
Утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 09.10.2025 № 586 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии со статьей 57-3 Закона Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила списания суммы пени, числящейся в лицевом счете налогоплательщика по состоянию на 1 января 2019 года, и суммы пени, начисленной на сумму недоимки, образованной по налоговым обязательствам за налоговые периоды до 1 января 2019 года, за исключением обязательств по уплате налога на имущество и земельного налога за 2018 год, до даты ее уплаты, включая день уплаты, а также списания суммы недоимки, числящейся на лицевом счете по состоянию на 1 января 2019 года более пятнадцати лет, и суммы пени, начисленной на сумму указанной недоимки до даты ее списания.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушінің жеке шотында есептелінген өсімпұл сомаларын есептен шығару және 2018 жылғы мүлік салығы мен жер салығын төлеу бойынша міндеттерді қоспағанда, төленген күніне дейінгі, оны төлеу күнін қоса алғанда 2019 жылғы 1 қаңтарға дейінгі салық кезенінде салық міндеттері бойынша туындаған бересі сомасына есептелген өсімпұл сомаларын, сондай-ақ 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он бес жылдан астам дербес шотта есептелінген бересі сомаларын және оны есептен шығару күніне дейінгі, көрсетілген бересі сомасына есептелген өсімпұл сомаларын есептен шығару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 29 шілдедегі № 797 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 30 шілдеде № 19122 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2025 № 586 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Заңының 57-3-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушінің жеке шотында есептелінген өсімпұл сомаларын есептен шығару және 2018 жылғы мүлік салығы мен жер салығын төлеу бойынша міндеттерді қоспағанда, төленген күніне дейінгі, оны төлеу күнін қоса алғанда 2019 жылғы 1 қаңтарға дейінгі салық кезенінде салық міндеттері бойынша туындаған бересі сомасына есептелген өсімпұл сомаларын, сондай-ақ 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он бес жылдан астам дербес шотта есептелінген бересі сомаларын және оны есептен шығару күніне дейінгі, көрсетілген бересі сомасына есептелген өсімпұл сомаларын есептен шығару қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министр финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Первого заместителя
Премьер-Министра Республики
Казахстан – Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 июля 2019 года № 797
Правила списания суммы пени, числящейся в лицевом счете налогоплательщика по состоянию на 1 января 2019 года, и суммы пени, начисленной на сумму недоимки, образованной по налоговым обязательствам за налоговые периоды до 1 января 2019 года, за исключением обязательств по уплате налога на имущество и земельного налога за 2018 год, до даты ее уплаты, включая день уплаты, а также списания суммы недоимки, числящейся на лицевом счете по состоянию на 1 января 2019 года более пятнадцати лет, и суммы пени, начисленной на сумму указанной недоимки до даты ее списания
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила списания суммы пени, числящейся в лицевом счете налогоплательщика по состоянию на 1 января 2019 года, и суммы пени, начисленной на сумму недоимки, образованной по налоговым обязательствам за налоговые периоды до 1 января 2019 года, за исключением обязательств по уплате налога на имущество и земельного налога за 2018 год, до даты ее уплаты, включая день уплаты, а также списания суммы недоимки, числящейся на лицевом счете по состоянию на 1 января 2019 года более пятнадцати лет, и суммы пени, начисленной на сумму указанной недоимки до даты ее списания (далее – Правила), разработаны в соответствии со статьей 57-3 Закона Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее – Закон) и определяют порядок списания:
1) суммы пени, числящейся в лицевом счете налогоплательщика по состоянию на 1 января 2019 года, а также суммы пени, начисленной на сумму недоимки, образованной по налоговым обязательствам за налоговые периоды до 1 января 2019 года, до даты ее уплаты, включая день уплаты. Списание пени, предусмотренное настоящим подпунктом, производится при условии уплаты налогоплательщиком в полном объеме суммы недоимки, образованной по налоговым обязательствам за налоговые периоды до 1 января 2019 года, за исключением обязательств по уплате налога на имущество и земельного налога за 2018 год. При этом пеня списывается по тому виду налога и другого обязательного платежа в бюджет, по которому уплачена недоимка.
Положения части первой настоящего подпункта распространяются на налогоплательщиков – физических лиц, а также физических лиц, состоящих на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, по налоговым обязательствам, не связанным с осуществлением предпринимательской деятельности, деятельности частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 29 шілдедегі
№ 797 бұйрығымен
бекітілген
2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушінің жеке шотында есептелінген өсімпұл сомаларын есептен шығару және 2018 жылғы мүлік салығы мен жер салығын төлеу бойынша міндеттерді қоспағанда, төленген күніне дейінгі, оны төлеу күнін қоса алғанда 2019 жылғы 1 қаңтарға дейінгі салық кезенінде салық міндеттері бойынша туындаған бересі сомасына есептелген өсімпұл сомаларын, сондай-ақ 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он бес жылдан астам дербес шотта есептелінген бересі сомаларын және оны есептен шығару күніне дейінгі, көрсетілген бересі сомасына есептелген өсімпұл сомаларын есептен шығару қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушінің жеке шотында есептелінген өсімпұл сомаларын есептен шығару және 2018 жылғы мүлік салығы мен жер салығын төлеу бойынша міндеттерді қоспағанда, төленген күніне дейінгі, оны төлеу күнін қоса алғанда 2019 жылғы 1 қаңтарға дейінгі салық кезенінде салық міндеттері бойынша туындаған бересі сомасына есептелген өсімпұл сомаларын, сондай-ақ 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он бес жылдан астам дербес шотта есептелінген бересі сомаларын және оны есептен шығару күніне дейінгі, көрсетілген бересі сомасына есептелген өсімпұл сомаларын есептен шығару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Заңының (бұдан әрі – Заң) 57-3-бабына сәйкес әзірленді және есептен шығару тәртібін айқындайды:
1) 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушінің жеке шотында есептелінген өсімпұл сомалары, сондай-ақ 2019 жылғы 1 қаңтарға дейінгі салық кезеніне салық міндеттері бойынша туындаған бересі сомасына төлем күніне дейін, есептелген өсімпұл сомалары. Осы тармақшада көзделген өсімпұлды есептен шығару 2018 жылғы мүлік салығын және жер салығын төлеу жөніндегі міндеттемелерді қоспағанда, 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін салық кезендері үшін салықтық міндеттемелер бойынша қалыптасқан бересінің толық сомасына жүргізіледі. Бұл ретте, бюджетке төленген бересі салық және басқа да міндетті төлемдер түріне сәйкес өсімпұл есептен шығарылады.
Осы тармақшының бірінші бөлігінің ережелері салық төлеушілерге - жеке тұлғаларға, сондай-ақ кәсіпкерлік қызметті жеке нотариустар, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиаторлар қызметін жүзеге асырумен байланысты емес, салықтық міндеттемелері бойынша жеке практикамен айналысатын тұлғаға, жеке кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаларға;

2) суммы недоимки, числящейся в лицевом счете по состоянию на 1 января 2019 года более пятнадцати лет, а также суммы пени, начисленной на сумму указанной недоимки до даты ее списания.
Положения части первой настоящего подпункта распространяются на налогоплательщиков – физических лиц, не состоящих на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, по налоговым обязательствам, связанным с осуществлением предпринимательской деятельности, деятельности частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора.
Глава 2. Порядок списания сумм пени, числящейся в лицевом счете налогоплательщика по состоянию на 1 января 2019 года, и суммы пени, начисленной на сумму недоимки, образованной по налоговым обязательствам за налоговые периоды до 1 января 2019 года, за исключением обязательств по уплате налога на имущество и земельного налога за 2018 год, до даты ее уплаты, включая день уплаты, а также списания суммы недоимки, числящейся на лицевом счете по состоянию на 1 января 2019 года более пятнадцати лет, и суммы пени, начисленной на сумму указанной недоимки до даты ее списания
2. В целях инвентаризации лицевых счетов, для отбора налогоплательщиков, соответствующих условиям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 1 настоящих Правил, органом государственных доходов по месту ведения лицевых счетов налогоплательщиков в течение двух рабочих дней со дня введения в действие настоящих Правил создается Комиссия.
3. В состав Комиссии включаются должностные лица:
1) ответственные за ведение учета и лицевых счетов налогоплательщиков;
2) ответственные за администрирование местных налогов и непроизводственных платежей;
3) ответственные за регистрацию налогоплательщиков;
4) ответственные за работу с задолженностью;
5) ответственные за камеральный контроль.
Комиссию возглавляет председатель, который является руководителем или заместителем руководителя органа государственных доходов.
4. Комиссией проводится работа по инвентаризации лицевых счетов для отбора налогоплательщиков, соответствующих условиям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 1 настоящих Правил, уплативших в полном объеме сумму недоимки, образованной по налоговым обязательствам за налоговые периоды до 1 января 2019 года, за исключением обязательств по уплате налога на имущество, земельного налога за 2018 год, а также налогоплательщиков, на лицевых счетах которых по состоянию на 1 января 2019 года суммы недоимки и (или) пени числятся более пятнадцати лет.

2) 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он бес жылдам астам дербес шотта есептелінген бересінің сомаларына, сондай-ақ оны есептен шығару күніне дейінгі, көрсетілген бересі сомасына есептелген өсімпұл сомаларына қолданылады.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінің ережелері салық төлеушілерге - жеке тұлғаларға, сондай-ақ кәсіпкерлік қызметті жеке нотариустар, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиаторлар қызметін жүзеге асырумен байланысты, салықтық міндеттемелері бойынша жеке практикамен айналысатын тұлғаға, жеке кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрмайтын жеке тұлғаларға қолданылады.
2-тарау. 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушінің жеке шотында есептелінген өсімпұл сомаларын есептен шығару және 2018 жылғы мүлік салығы мен жер салығын төлеу бойынша міндеттерді қоспағанда, төленген күніне дейінгі, оны төлеу күнін қоса алғанда 2019 жылғы 1 қаңтарға дейінгі салық кезенінде салық міндеттері бойынша туындаған бересі сомасына есептелген өсімпұл сомаларын, сондай-ақ 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он бес жылдан астам дербес шотта есептелінген бересі сомаларын және оны есептен шығару күніне дейінгі, көрсетілген бересі сомасына есептелген өсімпұл сомаларын есептен шығару тәртібі
2. Осы Қағидалардың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделінген шарттарға сәйкес салық төлеушілерді іріктеу үшін жеке шоттарды түгендеу мақсатында, осы Қағидалар күшіне енген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде салық төлеушілердің жеке шоттарын жүргізу орны бойынша мемлекеттік кірістер органы Комиссия құрады.
3. Комиссия құрамына:
1) салық төлеушілерді есепке алуды және дербес шоттарды жүргізуге жауапты;
2) жергілікті салықты әкімшілендіру және өндірістік емес төлемдерді әкімшіліктендіруге жауапты;
3) салық төлеушілерді тіркеу үшін жауапты;
4) берешектермен жұмыс үшін жауапты;
5) камералдық бақылауды жүргізуге жауапты лауазымды тұлғалар кіреді.
Комиссияны мемлекеттік кірістер органының басшысы немесе басшының орынбасары болып табылатын төраға басқарады.
4. Комиссия 2018 жылға мүлік салығы мен жер салығын төлеу бойынша міндеттемелерді қоспағанда, 2019 жылғы 1 қаңтарға дейінгі салық кезенінде салық міндеттері бойынша туындаған бересі сомасын толық көлемде төлеген, сондай-ақ 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он бес жылдан астам өсімпұл және (немесе) бересілері бар салық төлеушілерді, Қағидалардың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделінген шарттарға сәйкес салық төлеушілерді іріктеу үшін жеке шоттарды түгендеу бойынша жұмыстар жүргізеді.

Инвентаризация проводится до 5 января 2020 года.
5. При выявлении в ходе инвентаризации, указанной в пункте 4 настоящих Правил, налогоплательщиков, уплативших в полном объеме сумму недоимки, образованной по налоговым обязательствам за налоговые периоды до 1 января 2019 года, за исключением обязательств по уплате налога на имущество, земельного налога за 2018 год, Комиссией не позднее трех рабочих дней со дня выявления таких налогоплательщиков выносится решение о списании суммы пени при условии уплаты суммы недоимки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Решение).
Списанию подлежит сумма пени, числящаяся в лицевом счете налогоплательщика по состоянию на 1 января 2019 года, а также начисленная на сумму уплаченной недоимки до даты ее уплаты, включая день уплаты. При этом сумма пени списывается по тому виду налога и другого обязательного платежа в бюджет, по которому уплачена недоимка.
Решение Комиссии подписывается председателем Комиссии и ее членами.
6. Не позднее трех рабочих дней со дня вынесения Решения органом государственных доходов производится списание суммы пени, указанной в Решении.
Списание производится путем отражения в графах лицевого счета налогоплательщика "Расчеты по пени" – "Начислено (уменьшено)" суммы пеней, подлежащей списанию, со знаком минус с указанием в графе лицевого счета "Содержание операции и документ, на основании которого производится запись (ввод)" записи:
"Решение № _______ о списании суммы пени с лицевого счета налогоплательщика от "____" ______________________ 20____ года".
7. При выявлении в ходе инвентаризации, указанной в пункте 4 настоящих Правил, налогоплательщиков, на лицевых счетах которых по состоянию на 1 января 2019 года суммы недоимки числятся более пятнадцати лет, Комиссией не позднее трех рабочих дней со дня выявления таких налогоплательщиков выносится решение о списании суммы недоимки и пени, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Решение о списании суммы недоимки и пени).
Списанию подлежит сумма недоимки, числящаяся на лицевом счете по состоянию на 1 января 2019 года более пятнадцати лет, а также сумма пени, начисленная на сумму указанной недоимки до даты ее списания, включая дату списания.
Решение Комиссии подписывается председателем Комиссии и ее членами.
8. Не позднее трех рабочих дней со дня вынесения Решения о списании суммы недоимки и пени органом государственных доходов производится списание сумм, указанных в таком Решении.
Списание производится путем отражения в графах лицевого счета налогоплательщика "Расчеты по налогам и платежам в бюджет" – "Начислено" суммы недоимки, подлежащей списанию, со знаком минус и "Расчеты по пени" – "Начислено (уменьшено)" суммы пени, подлежащей списанию, со знаком минус с указанием в графе лицевого счета "Содержание операции и документ, на основании которого производится запись (ввод)" записи:
"Решение № _______ о списании сумм недоимки и пени с лицевого счета налогоплательщика от "____" ______________________ 20____ года".

Түгендеу жұмыстары 2020 жылдың 5 қаңтарына дейін жүргізіледі.
5. 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін салық кезеңіндегі салық міндеттері бойынша туындаған бересі сомасын толық көлемде төлеген, салық төлеушілер, осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген түгендеу барысында анықталған, 2018 жылға мүлік салығы мен жер салығын төлеу бойынша міндеттемелерді қоспағанда, осындай салық төлеушілерді анықтаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей Комиссия осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бересі сомасын төлеуге жататын жағдайда, өсімпұл сомасын есептен шығару туралы шешім шығарады (бұдан әрі – Шешім).
2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушінің жеке шотында есептелінген өсімпұл сомалары, сондай-ақ төленген күнді қоса алғанда төлем күніне дейін есептелген өсімпұл сомалары есептен шығаруға жатады.
Комиссияның Шешіміне Комиссияның төрағасы немесе оның міндетін атқаратын тұлға және оның мүшелері қол қояды.
6. Мемлекеттік кірістер органы Шешім шығарылған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей Шешімде көрсетілген өсімпұл сомасын есептен шығару жүргізеді.
Есептен шығару дербес шотының "Операцияның және құжаттың мазмұны, жазба (енгізу) негізінде жүргізіледі" деген бағанында алу белгісімен есептен шығаруға жататын өсімпұл сомасын салық төлеушінің дербес шотының "Өсімпұл бойынша есептеу" – "Есептелді (төмендетілді)" деген бағандарында көрсету арқылы жүргізіледі:
Салық төлеушінің дербес шотынан өсімпұл сомасын есептен шығару туралы "20___ жылғы "____" ____________ № ____ Шешім".
7. Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген түгендеу барысында 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он бес жылдан астам дербес шотта есептелінген бересі сомалары бар салық төлеушілер аныкталса, Комиссия осындай салық төлеушілер анықталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, осы Қағидалардың 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бересі және өсімпұл сомаларын есептен шығару туралы шешім шығарады (бұдан әрі – есептен шығару туралы Шешім).
2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он бес жылдан астам дербес шотта есептелінген бересі сомалары, сондай-ақ оны есептен шығару күніне дейінгі есептен шығару күнін қоса алғандағы көрсетілген бересі сомасына есептелген өсімпұл сомасы есептен шығаруға жатады.
Комиссияның Шешіміне Комиссияның төрағасы немесе оның міндетін атқаратын тұлға және оның мүшелері қол қояды.
8. Мемлекеттік кірістер органы бересі және өсімпұл сомаларын есептен шығару туралы Шешім шығарылған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей осы Шешімде көрсетілген бересі және өсімпұл сомаларын есептен шығаруды жүргізеді.
Есептен шығару дербес шотының "Операцияның және құжаттың мазмұны, жазба (енгізу) негізінде жүргізіледі" деген бағанында алу белгісімен есептен шығаруға жататын өсімпұл сомасын салық төлеушінің "Салық және төлемдер бойынша есептер" – "Есептелді" дербес шотының "Өсімпұл бойынша есептеу" – "Есептелді (төмендетілді)" деген бағандарында көрсету арқылы жүргізіледі:
Салық төлеушінің дербес шотынан өсімпұл сомасын есептен шығару туралы "20___ жылғы "____" ____________ № ____ Шешім".

9. Департаменты государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столице представляют в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан:
отчет о списании сумм недоимки и пени по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам – в срок не позднее одного месяца со дня создания Комиссии;
отчет о списании суммы пени при условии уплаты суммы недоимки по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам – два раза в месяц 5 и 20 числа, при этом окончательный отчет представляется в срок до 10 января 2020 года.
Приложение 1
к Правилам списания суммы пени,
числящейся в лицевом счете
налогоплательщика по
состоянию на 1 января 2019
года, и суммы пени,
начисленной на сумму
недоимки, образованной по
налоговым обязательствам за
налоговые периоды до 1 января
2019 года, за исключением
обязательств по уплате налога
на имущество и земельного
налога за 2018 год, до даты ее
уплаты, включая день уплаты, а
также списания суммы
недоимки, числящейся на
лицевом счете по состоянию на
1 января 2019 года более
пятнадцати лет, и суммы пени,
начисленной на сумму
указанной недоимки до даты ее
списания
форма
Решение № ____ о списании суммы пени при условии уплаты суммы недоимки
___________________________________________ "___" _________ 20 __ года
(наименование органа государственных доходов)
В соответствии со статьей 57-3 Закона Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), учитывая уплату в полном объеме суммы недоимки, образованной по налоговым обязательствам за налоговые периоды до 1 января 2019 года, за исключением обязательств по уплате налога на имущество, земельного налога за 2018 год, списать сумму пени, числящуюся в лицевом счете по состоянию на 1 января 2019 года (при ее наличии), а также начисленную на сумму указанной недоимки до даты ее уплаты, включая день уплаты, по следующим налогоплательщикам:
тенге
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) налогоплательщика
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика
Код бюджетной классификации (КБК)
Дата полного погашения недоимки, образованной по налоговым обязательствам за налоговые периоды до
1 января 2019 года
Сумма погашенной недоимки
Сумма пени, подлежащая списанию
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Х
Х
Х
Председатель Комиссии __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Члены комиссии _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 2
к Правилам списания суммы
пени, числящейся в лицевом
счете налогоплательщика по
состоянию на 1 января 2019
года, и суммы пени,
начисленной на сумму
недоимки, образованной по
налоговым обязательствам за
налоговые периоды до 1 января
2019 года, за исключением
обязательств по уплате налога
на имущество и земельного
налога за 2018 год, до даты ее
уплаты, включая день уплаты, а
также списания суммы
недоимки, числящейся на
лицевом счете по состоянию на
1 января 2019 года более
пятнадцати лет, и суммы пени,
начисленной на сумму
указанной недоимки до даты ее
списания
форма
Решение № ____ о списании сумм недоимки и пени
__________________________________________ "___" _________ 20 __ года
(наименование органа государственных доходов)

9. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша Мемлекеттік кірістер департаменттері Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетіне:
- Комиссия құрылған күннен бастап бір айдан кешіктірілмейтін мерзімде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бересіні төлеген жағдайда бересі мен өсімпұл сомасын есептен шығару туралы есепті;
- айына екі рет 5 мен 20 күні осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бересіні төлеген жағдайда өсімпұл сомасын есептен шығару туралы есепті ұсынады, бұл ретте түпкілікті есеп 2020 жылғы 10 қаңтарға дейінгі мерзімде ұсынылады.
2019 жылғы 1 қаңтардағы
жағдай бойынша салық
төлеушінің жеке шотында
есептелінген өсімпұл сомаларын
есептен шығару және
2018 жылғы мүлік салығы мен
жер салығын төлеу бойынша
міндеттерді қоспағанда,
төленген күніне дейінгі, оны
төлеу күнін қоса алғанда
2019 жылғы 1 қаңтарға дейінгі
салық кезенінде салық
міндеттері бойынша туындаған
бересі сомасына есептелген
өсімпұл сомаларын, сондай-ақ
2019 жылғы 1 қаңтардағы
жағдай бойынша он бес жылдан
астам дербес шотта есептелінген
бересі сомаларын және оны
есептен шығару күніне дейінгі,
көрсетілген бересі сомасына
есептелген өсімпұл сомаларын
есептен шығару қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бересі сомасын төлеген жағдайда өсімпұл сомасын есептен шығару туралы № ____ шешім
___________________________________                   20__ жылғы "__" ________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 57-3-бабына сәйкес, 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша бересінің толық көлемде төленгенін ескере отырып, мына салық төлеушілер бойынша 2018 жылғы мүлік салығы мен жер салығын төлеу бойынша міндеттерді қоспағанда, төленген күніне дейінгі, оны төлеу күнін қоса алғанда 2019 жылғы 1 қаңтарға дейінгі салық кезенінде салық міндеттері бойынша туындаған бересі сомасына есептелген өсімпұл сомалары есептеп шығарылсын:
теңге
№ р/с
Салық төлеушінің жеке сәйкестендіру номері (ЖСН)
Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бюджеттік классификация коды (БСК)
2019 жылдың 1 қаңтарына дейінгі салық кезеңінде салық міндеттемелері бойынша пайда болған бересіні толық төлеген күні
Төленген бересі сомасы
Есептен шығаруға жататын өсімпұл сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
Х
Х
Х
Комиссия төрағасы ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қолы)
Комиссия мүшелері ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
2019 жылғы 1 қаңтардағы
жағдай бойынша салық
төлеушінің жеке шотында
есептелінген өсімпұл сомаларын
есептен шығару және
2018 жылғы мүлік салығы мен
жер салығын төлеу бойынша
міндеттерді қоспағанда,
төленген күніне дейінгі, оны
төлеу күнін қоса алғанда
2019 жылғы 1 қаңтарға дейінгі
салық кезенінде салық
міндеттері бойынша туындаған
бересі сомасына есептелген
өсімпұл сома ларын, сондай-ақ
2019 жылғы 1 қаңтардағы
жағдай бойынша он бес жылдан
астам дербес шотта есептелінген
бересі сомаларын және оны
есептен шығару күніне дейінгі,
көрсетілген бересі сомасына
есептелген өсімпұл сомаларын
есептен шығару қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бересі мен өсімпұл сомасын есептен шығару туралы № ____ шешім
___________________________________                   20__ жылғы "__" ________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)

В соответствии со статьей 57-3 Закона Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) списать сумму недоимки, числящейся на лицевом счете по состоянию на 1 января 2019 года более пятнадцати лет, а также суммы пени, начисленные на сумму указанной недоимки до даты ее списания, по следующим налогоплательщикам:
тенге
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) налогоплательщика
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика
Код бюджетной классификации (КБК)
Сумма недоимки, числящаяся по состоянию на 1 января 2019 года, подлежащая списанию
Сумма пени, начисленная на сумму недоимки до даты списания, включая дату списания
1
2
3
4
5
6
Итого
Х
Х
Председатель Комиссии _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Члены комиссии ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 3
к Правилам списания суммы
пени, числящейся в лицевом
счете налогоплательщика по
состоянию на 1 января 2019
года, и суммы пени,
начисленной на сумму
недоимки, образованной по
налоговым обязательствам за
налоговые периоды до 1 января
2019 года, за исключением
обязательств по уплате налога
на имущество и земельного
налога за 2018 год, до даты ее
уплаты, включая день уплаты, а
также списания суммы
недоимки, числящейся на
лицевом счете по состоянию на
1 января 2019 года более
пятнадцати лет, и суммы пени,
начисленной на сумму
указанной недоимки до даты ее
списания
форма
Отчет о списании сумм недоимки и пени
за период с "____" _________ 20__ года по "_____"_________20___года
___________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
тенге
№ п/п
Код органа государственных доходов
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) налогоплательщика
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика
Код бюджетной классификации (КБК)
Сумма недоимки, числящейся по состоянию на 1 января 2019 года
Сумма пени, числящаяся в лицевом счете по состоянию на 1 января 2019 года
Сведения о списании суммы недоимки
Сведения о списании суммы пени
дата
сумма
дата
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого
Х
Х
Х
Х
Х
Руководитель (заместитель руководителя)
органа государственных доходов _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 4
к Правилам списания суммы
пени, числящейся в лицевом
счете налогоплательщика по
состоянию на 1 января 2019
года, и суммы пени,
начисленной на сумму
недоимки, образованной по
налоговым обязательствам за
налоговые периоды до 1 января
2019 года, за исключением
обязательств по уплате налога
на имущество и земельного
налога за 2018 год, до даты ее
уплаты, включая день уплаты, а
также списания суммы
недоимки, числящейся на
лицевом счете по состоянию на
1 января 2019 года более
пятнадцати лет, и суммы пени,
начисленной на сумму
указанной недоимки до даты ее
списания
форма
Отчет о списании суммы пени при условии уплаты суммы недоимки
за период с "____" _________ 20__ года по "_____"_________20___года
___________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
тенге
№ п/п
Код органа государственных доходов
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) налогоплательщика
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика
Код бюджетной классификации (КБК)
Дата полного погашения недоимки, образованной по налоговым обязательствам за налоговые периоды до 1 января 2019 года
Сведения о списании суммы пени
дата
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого
Х
Х
Х
Х
Х
Руководитель (заместитель руководителя)
органа государственных доходов _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)

"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 57-3-бабына сәйкес мынадай салық төлеушілер бойынша 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша он бес жылдан астам дербес шотта есептелінген бересі сомаларын, сондай-ақ оны есептен шығару күніне дейінгі, көрсетілген бересі сомасына есептелген өсімпұл сомалары есептен шығарылсын:
теңге
№ р/с
Салық төлеушінің жеке сәйкестендіру номері (ЖСН)
Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бюджеттік классификация коды (БСК)
2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша есептелінген бересі сомасы
Есептен шығару күніне дейінгі, есептен шығару күнін қоса алғанда бересінің сомасына есептелген өсімпұлдың сомасы
1
2
3
4
5
6
Жиыны
Х
Х
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қолы)
Комиссия мүшелері __________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қолы)
2019 жылғы 1 қаңтардағы
жағдай бойынша салық
төлеушінің жеке шотында
есептелінген өсімпұл сомаларын
есептен шығару және
2018 жылғы мүлік салығы мен
жер салығын төлеу бойынша
міндеттерді қоспағанда,
төленген күніне дейінгі, оны
төлеу күнін қоса алғанда
2019 жылғы 1 қаңтарға дейінгі
салық кезенінде салық
міндеттері бойынша туындаған
бересі сомасына есептелген
өсімпұл сомаларын, сондай-ақ
2019 жылғы 1 қаңтардағы
жағдай бойынша он бес жылдан
астам дербес шотта есептелінген
бересі сомаларын және оны
есептен шығару күніне дейінгі,
көрсетілген бересі сомасына
есептелген өсімпұл сомаларын
есептен шығару қағидаларына
3-қосымша
нысан
Бересі мен өсімпұл сомасын есептен шығару туралы есеп 20__ жылғы "___" _______ бастап 20__ жылғы "___" _______ дейінгі кезең ___________________________________________________ (мемлекеттік кірістер органының атауы)
теңге
№ р/с
Мемлекеттік кірістер органының коды
Салық төлеушінің жеке сәйкестендіру номері (ЖСН)
Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бюджеттік классификация коды (БСК)
2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша есептелген бересі сомасы
2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша дербес есеп шотында есептелген өсімпұл сомасы
Есептен шығаруға жататын бересі сомасы туралы мәлімет
Есептен шығаруға жататын өсімпұл сомасы туралы мәлімет
күні
сомасы
күні
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жиыны
Х
Х
Х
Х
Х
Мемлекеттік кірістер органының басшысы
(басшының орынбасары) _________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қолы)
2019 жылғы 1 қаңтардағы
жағдай бойынша салық
төлеушінің жеке шотында
есептелінген өсімпұл сомаларын
есептен шығару және
2018 жылғы мүлік салығы мен
жер салығын төлеу бойынша
міндеттерді қоспағанда,
төленген күніне дейінгі, оны
төлеу күнін қоса алғанда
2019 жылғы 1 қаңтарға дейінгі
салық кезенінде салық
міндеттері бойынша туындаған
бересі сомасына есептелген
өсімпұл сомаларын, сондай-ақ
2019 жылғы 1 қаңтардағы
жағдай бойынша он бес жылдан
астам дербес шотта есептелінген
бересі сомаларын және оны
есептен шығару күніне дейінгі,
көрсетілген бересі сомасына
есептелген өсімпұл сомаларын
есептен шығару қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Бересі сомаларын төлеген жағдайда өсімпұл сомасын есептен шығару туралы есеп 20__ жылғы "___" _______ бастап 20__ жылғы "___" _______ дейінгі кезең ___________________________________________________ (мемлекеттік кірістер органының атауы
теңге
р/с №
Мемлекеттік кірістер органының коды
Салық төлеушінің жеке сәйкестендіру номері (ЖСН
Салық төлеушінің аты, жөні, тегі
Бюджеттік классификация коды (БСК)
2019 жылғы 1 қаңтарға дейін салық кезені үшін салық міндетттері бойынша есептелген бересі сомасының толық төленген күні
Есептен шығаруға жататын өсімпұл сомасы
күні
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны
Х
Х
Х
Х
Х
Мемлекеттік кірістер органының басшысы
(басшының орынбасары) ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қолы)