Об утверждении форм типовых договоров, заявление и анкет по вопросам специальных экономических и индустриальных зон
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 19 июля 2019 года № 522. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2019 года № 19067.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.05.2023 № 323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) типовую форму договора временного возмездного землепользования (аренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) типовую форму договора вторичного землепользования (субаренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) типовую форму договора временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) типовую форму договора временного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) типовую форму договора об осуществлении деятельности, в качестве участника специальной экономической зоны, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) типовую форму договора об осуществлении деятельности, в качестве участника индустриальной зоны, согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) типовую форму договора по надлежащему исполнению функций управляющих компаний специальных экономических зон, индустриальных зон республиканского и регионального значений, согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) типовые формы заявления и анкеты для регистрации в качестве участника специальной экономической или индустриальной зоны, согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) типовую форму акта о неисполнении участником специальной экономической или индустриальной зоны обязательств, определенных договором об осуществлении деятельности, согласно приложению 9 к настоящему приказу.

Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар мәселелері бойынша үлгілік шарттардың, өтініш пен сауалнамалардың нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 19 шілдедегі № 522 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 22 шілдеде № 19067 болып тіркелді.
"Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шартының үлгі нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін кейінгі жер пайдалану (қосалқы жалдау) шартының үлгі нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдалану (жалдау) шартының үлгі нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша қайталама пайдалану (қосалқы жалдау) шартының үлгі нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттың үлгі нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес индустриялық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттың үлгі нысаны;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес арнайы экономикалық аймақтардың, республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының функцияларын тиісінше орындау жөніндегі шарттың үлгі нысаны;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың қатысушысы ретінде тіркеуге арналған өтініштің және сауалнаманың үлгілік нысандары;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ қатысушысының қызметті жүзеге асыру туралы шартта айқындалған міндеттемелерді орындамауы туралы актінің үлгі нысаны болып табылады.

10) типовую форму договора об осуществлении непрофильной деятельности, согласно приложению 9-1 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.05.2023 № 323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу некоторые приказы Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан согласно приложению 10 к настоящему приказу.
3. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Р. Скляр
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра
индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года № 522
Типовая форма договора временного возмездного землепользования (аренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона
Сноска. Типовая форма с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.05.2023 № 323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
город _____________________ (место заключения договора)
"__" ___________ 20___ года (дата заключения договора)
_____________________________________________________________________,
(наименование юридического лица)
в лице _______________________________________, действующего на основании
__________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Арендодатель", с одной стороны и ____________________________________________________________________
в лице ________________________________________, действующего на основании
__________________________________________________________, именуемое в
дальнейшем "Арендатор", с другой стороны, вместе именуемые в дальнейшем "Стороны",
заключили настоящий договор временного возмездного землепользования (аренды)
земельных участков, находящимися в государственной собственности, на которых создается
специальная экономическая зона, (далее – договор), о нижеследующем:

10) осы бұйрыққа 9-1-қосымшаға сәйкес бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттың үлгілік нысаны.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен::
1) Осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;;
2) Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін қазақ және орыс тілдерінде "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Р. Скляр
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ 522 бұйрығына
1-қосымша
Арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдаланудың (жалдаудың) шартының үлгі нысаны
қала _____________________                              "__" ___________ 20___ жыл
(шарт жасалған орын)                                          (шарт жасалған күн)
________________________________________________________________,
(заңды тұлғаның атауы) _______________________________________,
негізінде әрекет ететін________________________________________________,
бұдан әрі "Жалға беруші" деп аталатын, бір тараптан және
____________________________________________________________________
атынан ________________________________________,
негізінде әрекет ететін_______________________________________________,
бұдан әрі "Жалға алушы" деп аталатын, екінші тараптан, бірге бұдан әрі "Тараптар"
деп аталатын, арнайы экономикалық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер
учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдаланудың (жалдаудың) мына төмендегілер
туралы осы Шартты (бұдан әрі- Шарт) жасасты:

1. Предмет договора
1. Арендодатель передает (предоставляет) арендатору земельный участок (часть земельного участка), принадлежащий ему на праве государственной собственности, в пределах территории специальной экономической или индустриальной зоны (далее – СЭЗ или ИЗ) _________________ во временное возмездное землепользование (аренду) на основании постановления акимата ______________ от "___" _____ 20__ года сроком на "___" лет до "___" _____ 20__ года.
2. Месторасположение земельного участка и его данные:
адрес: область ________________________________________________
район ____________________________________________________
город __________________, улица _______________________________
кадастровый номер: ___________________________________________
площадь _______________________________________________________
целевое назначение: _____________________________________________
ограничения в использовании и обременения: _______________________
делимость земельного участка: ____________________________________
3. На земельном участке имеются (отсутствуют) объекты недвижимости
_____________________________________________________________________
(указать объекты недвижимости и их характеристики в случае их расположения на
земельном участке либо сделать запись об отсутствии таковых).
Подробный перечень объектов недвижимости с техническими характеристиками прилагается к настоящему договору (в случае их расположения на земельном участке).
Передача земельного участка оформляется актом приема-передачи (с указанием фактического состояния земельного участка), который составляется и подписывается сторонами в двух экземплярах (по одному для каждой из Сторон).
Акт приема-передачи приобщается к настоящему договору и является его неотъемлемой частью.
2. Основные понятия
4. В настоящем Договоре используются следующие понятия:
1) неотделимые улучшения - улучшения, произведенные арендатором с согласия арендодателя (строения, сооружения, не противоречащие целевому назначению земельного участка), не отделимые без вреда для имущества;
2) исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.05.2023 № 323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3) арендодатель – государственное юридическое лицо, являющееся собственником земельного участка, находящегося в пределах границ СЭЗ или ИЗ;
4) договор аренды – договор временного возмездного землепользования (аренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается СЭЗ или ИЗ, заключенный между арендодателем и арендатором в соответствии с Гражданским и Земельным кодексами Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах" (далее - Закон), иными нормативными правовыми актами, составленный в письменной форме, подписанный Сторонами, со всеми приложениями и дополнениями к нему;

1. Шарттың мәні
1. Жалға беруші Жалға алушыға учаске (жер учаскесінің бөлігі) мемлекеттік меншіктің аумағы шегінде арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың шегінде (бұдан әрі – АЭА немесе) _________________ әкімдіктің қаулысы негізінде уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға алуға) ______________ бастап "___" _____ 20__ "___"жылға дейінгі мерзімге"___" _____ 20__ жылға дейін жер учаскесін береді (ұсынады) өзіне тиесілі:
2. Жер учаскесінің орналасқан жері және оның деректері: мекенжайы:
___________________________________________________облысы
_____________________________________________________________ ауданы
_________________қала, _______________________________________ көшесі
кадастрлық нөмірі: ____________________________________________________
_________________________________________________________ауданы
нысаналы мақсаты: ___________________________________________________
пайдаланудағы шектеулер және ауыртпалықтар: __________________________
жер учаскесінің бөлінуі: _______________________________________________
3. Жер учаскесінде объектілер жылжымайтын мүлік бар
(жоқ)________________________________________________________________
(жер учаскесінде орналасқан жағдайда жылжымайтын мүлік объектілері және олардың сипаттамалары көрсетілген не олардың жоқ екендігі турлы жазба жасау).
Жылжымайтын мүлік объектілерінің толық тізбесі техникалық сипаттамаларымен бірге осы шартқа қоса беріледі (олар жер учаскесінде орналасқан жағдайда).
Жер учаскесін беру екі данада (тараптар үшін бір-бірден) жасалатын қабылдап алу және тараптардың қолдары қойылатын актісімен )жер учаскесінің нақты жай-күйінкөрсете отырып) ресімделеді..
Қабылдау-беру актісі осы Шартқа қоса тіркеледі және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
2. Негізгі ұғымдар
4. Осы Шартта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ажырамас жақсартулар - жалға алушы жүргізген жақсартулар жалға берушінің келісімімен үшін зиянсыз бөлінбейтін (жер учаскесінің нысаналы мақсатына мүлікті;
2) алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) жалға беруші – АЭА немесе ИЗ шекарасының шегінде орналасқан жер учаскесінің меншік иесі болып табылатын мемлекеттік заңды тұлға;
4) жалдау шарты – уақытша өтеулі шарт жер учаскелерін пайдалану (жалдау) АЭА құрылатын мемлекеттік меншік Қазақстан Республикасының Азаматтық және жер кодекстеріне, "арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - заң), өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес Жалға беруші мен жалға алушы арасында жасалған, жазбаша нысанда жасалған, Тараптар қол қойған, оған барлық қосымшаларымен және толықтыруларымен бірге;

5) земельный участок – земельный участок, находящийся на территории СЭЗ или ИЗ ______________________________________;
6) арендатор – юридическое лицо, создаваемое или определяемое в соответствии с Законом и Законом Республики Казахстан "Об инновационном кластере "Парк инновационных технологий" для обеспечения функционирования специальной экономической зоны, или юридическое лицо, создаваемое или определяемое соответствии с Законом для обеспечения функционикрования индустриальной зоны.
3. Права и обязанности сторон
5. Арендатор имеет право:
1) самостоятельно владеть и пользоваться земельным участком, используя его в целях, вытекающих из назначения земельного участка;
2) собственности на продукцию, полученную в результате использования земельного участка, и доходы от ее реализации;
3) возводить с согласия арендодателя строения и сооружения, не противоречащие целевому назначению земельного участка;
4) на возмещение затрат, связанных с неотделимыми улучшениями земельного участка по истечении срока действия настоящего Договора в соответствии с нормами Гражданского кодекса Республики Казахстан;
5) заключать договоры субаренды с участниками специальных экономических и индустриальных зон, а также с лицами, осуществляющими вспомогательные или непрофильные виды деятельности;
6) иные права, установленные законами Республики Казахстан.
6. Арендатор обязан:
1) использовать земельный участок в соответствии с его основным целевым назначением и в порядке, предусмотренном настоящим Договором;
2) применять природоохранную технологию производства, не допускать причинения вреда окружающей природной среде и ухудшения экологической обстановки в результате своей хозяйственной деятельности;
3) осуществлять мероприятия по охране земель, предусмотренные земельным законодательством Республики Казахстан;
4) при осуществлении на земельном участке строительства руководствоваться действующими архитектурно-планировочными, строительными, экологическими, санитарно-гигиеническими и иными специальными требованиями (нормами, правилами, нормативами) в соответствии с законами Республики Казахстан;
5) своевременно представлять в уполномоченные органы сведения о состоянии и использовании земельного участка;
6) не допускать снятия плодородного слоя почвы с целью продажи или передачи ее другим лицам, за исключением случаев, когда такое снятие необходимо для предотвращения безвозвратной утери плодородного слоя;

5) жер учаскесі – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жер учаскесі АЭА немесе ИА ______________________________________;
6) жалға алушы – арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін Заңға сәйкес құрылатын немесе айқындалатын заңды тұлға немесе индустриялық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін Заңға сәйкес құрылатын немесе айқындалатын заңды тұлға.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.01.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
5. Жалға алушының құқығы бар:
1) жер учаскесін өз бетімен иелену және пайдалану, оны жер учаскесінің мақсатынан туындайтын мақсаттарда пайдалана отырып;
2) алынған өнімге меншік және оны сатудан түскен кірістер;
3) Жалға берушінің келісімімен құрылыс пен ғимараттарды салуға; жер учаскесінің нысаналы мақсатына қайшы келетін;
4) ажырамас жақсартуларға байланысты шығындарды өтеуге жер учаскесінің қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін осы Шарттың Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің нормаларына сәйкес;
5) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қатысушыларымен, сондай-ақ бейінді емес және қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалармен қосалқы жалдау шарттарын жасасуға;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де құқықтар жатады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жалға алушы міндетті:
1) жер учаскесін оның негізгі мақсатына сәйкес пайдалануға; және осы Шартта көзделген тәртіппен;
2) Өндірістің табиғат қорғау технологиясын қолдануға, қоршаған табиғи ортаға зиян келтіруге және өзінің шаруашылық қызметінің нәтижесінде экологиялық қызмет;
3) осы Кодексте көзделген жерді қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға; Қазақстан Республикасының жер заңнамасында;
4) жер учаскесінде құрылысты жүзеге асыру кезінде қолданыстағы сәулет-жоспарлау, санитарлық-гигиеналық және өзге де (нормалармен, ережелермен, нормативтермен) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес;
5) уәкілетті органдарға мәліметтерді уақтылы ұсынуға; жер учаскесінің жай-күйі және пайдаланылуы туралы;
6) сату мақсатында топырақтың құнарлы қабатын алуға жол бермеу немесе оны басқа адамдарға берген жағдайда, мұндай алу құнарлы өнімнің қайтарымсыз жоғалуын болдырмау үшін қажет.қабат;

7) возмещать в полном объеме убытки в случае ухудшения качества земель и экологической обстановки в результате своей хозяйственной деятельности;
8) в течение одного месяца зарегистрировать право аренды на земельный участок в органах юстиции или изменения к нему в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
9) сообщать местным исполнительным органам о выявленных отходах производства и потребления, не являющихся их собственностью.
9-1) до начала выпуска продукции или производства работ и услуг на территории СЭЗ, предусмотренных Договором об осуществлении деятельности/об осуществлении непрофильной деятельности Арендатор обязуется за счет собственных средств, завершить проектирование объекта в срок не позднее ________, осуществить строительно-монтажные работы в соответствии с утвержденным проектом и обеспечить ввод в эксплуатацию объекта на территории специальной экономической зоны к_______ 20 __ году.
10) нести иные обязанности, установленные законами Республики Казахстан.
7. Арендодатель имеет право:
1) на возмещение убытков в полном объеме, причиненных ухудшением качества земель и экологической обстановки в результате хозяйственной деятельности арендатора;
2) иные права в соответствии с законами Республики Казахстан.
8. Арендодатель обязан:
1) передать арендатору земельный участок в состоянии, соответствующем условиям договора;
2) нести иные обязанности, установленные законами Республики Казахстан.
4. Срок Договора
9. Настоящий договор вступает в силу с даты его заключения Сторонами.
10. Настоящий договор заключен сроком на __________ лет, но не более срока создания и функционирования СЭЗ или ИЗ ______________________.
11. Срок действия настоящего договора может быть продлен по соглашению Сторон в пределах срока действия СЭЗ или ИЗ.
12. Заявление о продлении срока действия настоящего договора направляется арендатором арендодателю не позднее, чем за 1 (один) календарный месяц до истечения срока настоящего договора.
13. Заявление о продлении срока действия настоящего договора рассматривается арендодателем не позднее одного месяца с даты его получения от арендатора.
При этом арендатор имеет преимущественное право перед третьими лицами на заключение договора на новый срок.
5. Плата за пользование земельным участком
14. Согласно пункту 1 статьи 709 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) организация или индивидуальный предприниматель, осуществляющие деятельность на территории специальной экономической зоны, при определении суммы земельного налога, налога на имущество и платы за пользование земельными участками, подлежащей уплате в бюджет, по объектам налогообложения (объектам обложения), расположенным на территории специальной экономической зоны и используемым при осуществлении приоритетных видов деятельности, уменьшают суммы исчисленного налога и (или) платы на 100 процентов.

7) нашарлаған жағдайда шығындарды толық көлемде өтеуге; жердің сапасы мен экологиялық шаруашылық қызмет;
8) бір ай ішінде жалға алу құқығын тіркеуге әділет органдарындағы жер учаскесі немесе оған өзгерістер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен;
9) Жергілікті атқарушы органдарғаөндіріс және тұтыну қалдықтары туралы хабарлауға.
9-1) көрсетілетін қызметті жүзеге асыру туралы/бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген АЭА аумағында өнім шығару немесе жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндіру басталғанға дейін Жалға алушы объектіні жобалауды өз қаражаты есебінен ________ кешіктірмей аяқтауға, бекітілген жобаға сәйкес құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру арнайы экономикалық аймақтың аумағында объектіні _______ 20 __ жылға қарай пайдалануға беруді қамтамасыз етуге міндеттенеді.
10) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндеттерді атқаруға;
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жалға берушінің құқығы бар:
1) келтірілген шығындарды толық көлемде өтеуге; жер сапасының және экологиялық жағдайдың нашарлауы жалға алушының шаруашылық;
2) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де құқықтар жатады.
8. Жалға беруші міндетті:
1) Жалға алушыға жер учаскесін жай-күйде беруге шарты;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндеттерді атқаруға құқылы.
4. Шарт мерзімі
9. Осы Шарт жасалған күннен бастап күшіне енеді.
10. Осы Шарт ________жылға, бірақ АЭА және ИА құру және жұмыс істеу мерзімінен аспайтын мерзімге жасалды.
11. Осы Шарттың қолданылу мерзімі тараптардың келісімі бойынша АЭА немесе ИА қолданылу мерзімі шегінде ұзартылуы мүмкін.
12. Осы Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішті Қосалқы жалға алушы осы Шарттың мерзімі аяқталғанға дейін 1 (бір) күнтізбелік айдан кешіктірмей Қосалқы жалға берушіге жібереді.
13. Осы Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішті жалға беруші оны жалға алушыға алған күннен бастап бір айдан кешіктірмей қарайды.
Бұл ретте жалға алушының үшінші тұлғалар алдында жаңа мерзімге шарт жасасуға басым құқығы бар.
5. Жер учаскесін пайдаланғаны үшін төлем
14. Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы ҚРЗ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Кодексінің 709-бабының 1-тармағына сәйкес, арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметін жүзеге асыратын ұйым немесе дара кәсіпкер арнайы экономикалық аймақтың аумағында орналасқан және қызметтің басым түрлерін жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын салық салу объектілері (салық салу объектілері) бойынша жер салығының, мүлік салығының және жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының бюджетке төленуге жататын сомасын айқындау кезінде есептелген салық және (немесе) төлемақы сомасын 100 пайызға азайтады.

6. Ответственность Сторон
15. За неисполнение или ненадлежащее исполнение условий настоящего договора Стороны несут ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан и настоящим договором.
16. Ответственность Сторон за нарушение обязательств по настоящему договору, вызванных действием непреодолимой силы, регулируется законами Республики Казахстан.
7. Условия изменения, дополнения, прекращения и расторжения настоящего договора
17. Изменение условий настоящего договора и его расторжение в одностороннем порядке до истечения срока действия при условии выполнения сторонами своих обязательств по настоящему договору не допускаются за исключением случаев, предусмотренных в пункте 23 настоящего договора.
18. Все изменения и дополнения к настоящему договору действительны лишь при условии, что они оформлены в письменной форме и подписаны уполномоченными на то представителями Сторон.
19. Действие настоящего договора прекращается при:
1) упразднении СЭЗ или ИЗ;
2) истечении срока действия настоящего договора, если Сторонами не достигнуто соглашение о его продлении;
3) досрочном расторжении настоящего договора в судебном порядке.
8. Порядок разрешения споров
20. Споры и разногласия, которые могут возникнуть при исполнении обязательств по настоящему договору, разрешаются путем переговоров между Сторонами.
21. В случае невозможности разрешения споров путем переговоров в течение трех месяцев, Стороны передают их на рассмотрение в судебные органы Республики Казахстан.
22. Стороны не освобождаются от выполнения обязательств установленных настоящим договором, до полного разрешения возникших споров и разногласий.
9. Обстоятельства непреодолимой силы
23. Сторона, не исполнившая или ненадлежащим образом исполнившая обязательство по настоящему договору, несет имущественную ответственность, если не докажет, что надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия и т.п.).
10. Заключительные положения
24. Правоотношения Сторон, не оговоренные настоящим договором, регулируются законами Республики Казахстан
25. Все уведомления и документы, требуемые в связи с реализацией настоящего договора, считаются предоставленными и доставленными должным образом каждой из Сторон по настоящему договору только по факту их получения Стороной, которой они адресованы.
26. Уведомление и документы вручаются непосредственно Стороне нарочно или отправляются по почте, заказной авиапочтой, факсом.

6. Тараптардың жауапкершілігі
15. Талаптарды орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тараптар осы шарттың көзделген жауаптылықта боладыт Қазақстан Республикасының заңдарымен және осы Шартпен.
16. Бойынша міндеттемелерді бұзғаны үшін тараптардың жауапкершілігі еңсерілмейтін күштің әсерінен туындаған осы Шартқа Қазақстан Республикасының заңдарымен реттеледі.
7. Осы Шартты өзгерту, толықтыру, тоқтату және бұзу талаптары
17. Осы Шарттың талаптарын өзгерту және оны бұзу қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін бір жақты тәртіппен Тараптардың осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауы 23-тармақта көзделген жағдайларды қоспағанда, рұқсат етіледі осы келісім-шарттың
18. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар олар жазбаша түрде ресімделген жағдайда ғана жарамды және оған Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қояды.
19. Осы Шарттың қолданылуы:
1) АЭА немесе ИА-ны тарату;
2) егер Тараптар осы Шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін оны ұзарту туралы келісімге қол жеткізілмеген;
3) осы шартты мерзімінен бұрын бұзу туралы тәртібі
8. Дауларды шешу тәртібі
20. Туындауы мүмкін даулар мен келіспеушіліктер осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау тараптар арасындағы келіссөздер.
21. Дауларды келіссөздер арқылы шешу мүмкін болмаған жағдайда үш ай ішінде Тараптар оларды қарауға береді Қазақстан Республикасының сот органдары.
22. Тараптар міндеттемелерді орындаудан босатылмайды туындаған жағдайларды толық шешкенге дейін осы Шартта белгіленген және келіспеушіліктер.
9. Еңсерілмейтін күш жағдаяттары
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Осы Шарт бойынша міндеттемені орындамаған немесе тиісінше орындамаған тарап, егер еңсерілмейтін күштің, яғни осы жағдайлар кезінде төтенше және еңсерілмейтін мән-жайлар (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және т.б.) салдарынан тиісінше орындау мүмкін еместігін дәлелдей алмаса, мүліктік жауаптылықта болады.
10. Қорытынды ережелер
24. Тараптардың осы шартта айтылмаған құқықтық қатынастары Қазақстан Республикасының заңдарымен реттеледі
25. Осы Шартты іске асыруға байланысты талап етілетін барлық хабарламалар мен құжаттар осы Шарт бойынша Тараптардың әрқайсысына олар жіберілген Тараптың оларды алу фактісі бойынша ғана берілген және тиісті түрде жеткізілген деп есептеледі.
26. Хабарлама мен құжаттар тікелей Тарапқа қолма-қол тапсырылады немесе пошта, тапсырысты авиапочтамен, факс арқылы жіберіледі.

27. При изменении Стороной почтового адреса каждая из Сторон обязана представить письменное уведомление другой Стороне в течение 7 рабочих дней.
28. Все приложения к настоящему договору являются его неотъемлемыми частями.
29. Изменения и дополнения в настоящий договор оформляются письменным соглашением Сторон. Такое соглашение является составной частью настоящего договора.
30. Договор составлен в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, из которых один находится у арендодателя, второй экземпляр – у арендатора.
31. Настоящий договор подписан ________ (дня), _______ (месяца) 20 ___ года в г. ___________ Республики Казахстан, уполномоченными представителями Сторон.
32. Юридические адреса и подписи Сторон:
Арендатор:
Наименование__________________
Юридический адрес ____________
Расчетный счет _______________
БИН __________________________
Банк _________________________
Телефон/факс_________________
Подпись ______________________
Арендодатель: Наименование ________________
Юридический адрес ___________
Расчетный счет ______________
БИН _________________________
Банк ________________________
Телефон/факс ________________
МП
Подпись _____________________
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра
индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года № 522
Типовая форма договора вторичного землепользования (субаренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона
Сноска. Типовая форма с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.05.2023 № 323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.03.2024 № 90 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
город _____________________ (место заключения договора)
"__" ___________ 20___ года (дата заключения договора)
________________________________________________________________,
(наименование юридического лица)
в лице _______________________________________, действующего на основании
__________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Субарендодатель", с одной стороны и
____________________________________________________________________
в лице ________________________________________, действующего на основании __________________________________________________________, именуемое в дальнейшем "Субарендатор", с другой стороны, вместе именуемые в дальнейшем "Стороны", заключили настоящий договор вторичного землепользования (субаренды) земельных участков, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона, (далее – договор), о нижеследующем:

27. Тарап пошта мекенжайын өзгерткен кезде Тараптардың әрқайсысы екінші Тарапқа 7 жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлама беруге міндетті.
28. Осы Шартқа барлық қосымшалар оның ажырамас бөліктері болып табылады.
29. Осы шартқа өзгерістер мен толықтырулар Тараптардың жазбаша келісімімен ресімделеді. Мұндай келісім осы шарттың құрамдас бөлігі болып табылады.
30. Шарт бірдей заңды күші бар екі данада жасалды, оның біреуі Жалға берушіде, екіншісі Жалға алушыда болады.
31. Осы шартқа тараптардың уәкілетті өкілдері Қазақстан Республикасы_________қаласында 20__ жылғы __________ (күні), _______ (айда) қол қойылды.
32. Тараптардың заңды мекен-жайлары мен қолдары:
Жалға алушы:
Атауы__________________
Заңды мекен-жайы ____________
Есеп айырысу шоты _______________
БСН __________________________
Банк _________________________
Телефон / факс_________________
Қолы ______________________
Жалға беруші:
Атауы ________________
Заңды мекен-жайы ___________
Есеп айырысу шоты ______________
БСН _________________________
Банк ________________________
Телефон / факс ________________
Қолы _____________________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ 522 бұйрығына
2-қосымша
Арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін кейінгі жер пайдалану (қосалқы жалдау) шартының үлгі нысаны
қала _____________________                              "__" ___________ 20___
(шарт жасалған орын)                                    жыл (шарт жасалған күн)
_______________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы) _______________________________________,
негізінде әрекет ететін____________________________________________________,
бұдан әрі "Қосалқы жалға беруші" деп аталатын, бір тараптан және
____________________________________________________________________
атынан ________________________________________, негізінде әрекет
ететін__________________________________________________________,
бұдан әрі "Қосалқы жалға алушы" деп аталатын, екінші тараптан, бұдан әрі
"Тараптар" деп аталатын, мына төмендегілер туралы осы арнайы экономикалық
немесе индустриялық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін
кейінгі жер пайдалану (қосалқы жалдау) шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты

1. Предмет договора
1. Субарендодатель передает (предоставляет) Субарендатору земельный участок (часть земельного участка), принадлежащий ему на праве временного возмездного землепользования (аренды), в пределах территории специальной экономической или индустриальной зоны (далее – СЭЗ или ИЗ) _________________ во вторичное землепользование (субаренду) сроком на "___" лет до "___" _____ 20__ года.
2. Месторасположение земельного участка и его данные:
адрес: область ________________________________________________________________
район _______________________________________________________________________
город __________________, улица _______________________________________________
кадастровый номер: ___________________________________________________________
площадь _____________________________________________________________________
целевое назначение: ___________________________________________________________
ограничения в использовании и обременения: _____________________________________
делимость земельного участка: _________________________________________________
3. На земельном участке имеются (отсутствуют) объекты недвижимости
_____________________________________________________________________________
(указать объекты недвижимости и их характеристики в случае их расположения на
земельном участке либо сделать запись об отсутствии таковых).
Подробный перечень объектов недвижимости с техническими характеристиками прилагается к настоящему договору (в случае их расположения на земельном участке).
Передача земельного участка оформляется актом приема-передачи (с указанием фактического состояния земельного участка), который составляется и подписывается сторонами в двух экземплярах (по одному для каждой из Сторон).
Акт приема-передачи приобщается к настоящему договору и является его неотъемлемой частью.
2. Основные понятия
4. В настоящем Договоре используются следующие понятия:
1) неотделимые улучшения - улучшения, произведенные Субарендатором с согласия арендодателя (строения, сооружения, не противоречащие целевому назначению земельного участка), не отделимые без вреда для имущества;
2) исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.05.2023 № 323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3) субарендодатель – юридическое лицо, создаваемое или определяемое в соответствии с Законом Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О специальных экономических и индустриальных зонах" (далее - Закон) и Законом Республики Казахстан "Об инновационном кластере "Парк инновационных технологий" для обеспечения функционирования специальной экономической зоны, или юридическое лицо, создаваемое или определяемое соответствии с Законом для обеспечения функционирования индустриальной зоны;

1. Шарттың мәні
1. Қосалқы жалға беруші өзіне уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығымен тиесілі жер учаскесін (жер учаскесінің бір бөлігін) қосалқы жалға алушыға береді (жалға береді) экономикалық немесе индустриялық аймақтың (бұдан әрі – АЭА немесе) _________________ кейінгі жер пайдалануға (қосалқы жалға) "_ _ _ " жылға дейін "___" _____ 20__ жауап:
2. Жер учаскесінің орналасқан жері және оның деректері:
Мекенжайы: _____________________________________________ облысы
_________________________________________________________ ауданы
_____________________қаласы, _____________________________ көшесі
кадастрлық нөмірі: ___________________________________________
алаңы ____________________________________________________
нысаналы мақсаты: ___________________________________________
пайдаланудағы шектеулер және ауыртпалықтар: ____________________
жер учаскесінің бөлінуі: _________________________________
3. Жер учаскесінде объектілер жылжымайтын мүлік бар (жоқ)________________________________________________________________ (жер учаскесінде орналасқан жағдайда жылжымайтын мүлік объектілері және олардың сипаттамалары көрсетілген не олардың жоқ екендігі турлы жазба жасау).
Жылжымайтын мүлік объектілерінің толық тізбесі техникалық сипаттамаларымен бірге осы шартқа қоса беріледі (олар жер учаскесінде орналасқан жағдайда).
Жер учаскесін беру екі данада (тараптар үшін бір-бірден) жасалатын қабылдап алу және тараптардың қолдары қойылатын актісімен )жер учаскесінің нақты жай-күйінкөрсете отырып) ресімделеді..
Қабылдау-беру актісі осы Шартқа қоса тіркеледі және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
2. Негізгі ұғымдар
4. Осы Шартта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ажырамас жақсартулар-Жалға берушінің келісім бойынша қосалқы жалдаушы жүргізген (жер учаскесінің нысаналы мақсатына қайшы келмейтін құрылыстар, ғимараттар), мүлік үшін зиянсыз келтірмей ажырамайтын жақсартулар;
2) алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) қосалқы жалға беруші – арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі-Заң) сәйкес құрылатын немесе айқындалатын заңды тұлға немесе индустриялық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін Заңға сәйкес құрылатын немесе айқындалатын заңды тұлға;

4) договор субаренды – договор временного возмездного землепользования (аренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается СЭЗ или ИЗ, заключенный между субарендодателем и субарендатором в соответствии с Гражданским и Земельным кодексами Республики Казахстан, Законом, и иными нормативными правовыми актами, составленный в письменной форме, подписанный Сторонами, со всеми приложениями и дополнениями к нему;
5) земельный участок – земельный участок, находящийся на территории СЭЗ или ИЗ ______________________________________;
6) субарендатор – участник специальной экономической или индустриальной зоны, а также лица, осуществляющие вспомогательные или непрофильные виды деятельности.
3. Права и обязанности сторон
5. Субарендатор имеет право:
1) самостоятельно владеть и пользоваться земельным участком, используя его в целях, вытекающих из назначения земельного участка;
2) собственности на продукцию, полученную в результате использования земельного участка, и доходы от ее реализации;
3) возводить с согласия арендодателя строения и сооружения, не противоречащие целевому назначению земельного участка;
4) на возмещение затрат, связанных с неотделимыми улучшениями земельного участка по истечении срока действия настоящего Договора в соответствии с нормами Гражданского кодекса Республики Казахстан;
5) иные права, установленные законами Республики Казахстан.
6. Субарендатор обязан:
1) использовать земельный участок в соответствии с его основным целевым назначением и в порядке, предусмотренном настоящим Договором;
2) применять природоохранную технологию производства, не допускать причинения вреда окружающей природной среде и ухудшения экологической обстановки в результате своей хозяйственной деятельности;
3) осуществлять мероприятия по охране земель, предусмотренные земельным законодательством Республики Казахстан;
4) при осуществлении на земельном участке строительства руководствоваться действующими архитектурно-планировочными, строительными, экологическими, санитарно-гигиеническими и иными специальными требованиями (нормами, правилами, нормативами) в соответствии с законами Республики Казахстан;
5) своевременно представлять в уполномоченные органы сведения о состоянии и использовании земельного участка;
6) не допускать снятия плодородного слоя почвы с целью продажи или передачи ее другим лицам, за исключением случаев, когда такое снятие необходимо для предотвращения безвозвратной утери плодородного слоя;

4) қосалқы жалдау шарты-Қазақстан Республикасының Азаматтық және жер кодекстеріне, Заңға және өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес Қосалқы жалға беруші мен Қосалқы жалға алушы арасында жасалған, жазбаша нысанда жасалған, Тараптар қол қойған, оған барлық қосымшаларымен және енгізілетін толықтыруларымен бірге АЭА немесе ИА құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шарты;
5) жер учаскесі – АЭА немесе ИА аумағындағы жер учаскесі ______________________;
6) қосалқы жалдаушы – арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың қатысушысы, сондай-ақ қызметтің қосалқы немесе бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын адамдар.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.01.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
5. Қосалқы жалға алушының құқығы бар:
1) жер учаскесін жер учаскесінің мақсатынан туындайтын мақсаттарда пайдалана отырып, дербес иеленуге және пайдалануға;
2) жер учаскесін пайдалану нәтижесінде алынған өнімге меншік және оны өткізуден түскен табыс;
3) Жалға берушінің келісімімен жер учаскесінің нысаналы мақсатына қайшы келмейтін құрылыстар мен ғимараттар салуға;
4) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің нормаларына сәйкес осы Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін жер учаскесінің ажырамас жақсартуларына байланысты шығындарды өтеуге;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де құқықтар жатады.
6. Қосалқы жалға алушының міндеті:
1) жер учаскесін оның негізгі нысаналы мақсатына сәйкес және осы Шартта көзделген тәртіппен пайдалануға;
2) Өндірістің табиғат қорғау технологиясын қолдануға, өзінің шаруашылық қызметі нәтижесінде қоршаған табиғи ортаға зиян келтіруге және экологиялық жағдайдың нашарлауына жол бермеуге;
3) Қазақстан Республикасының жер заңнамасында көзделген жерді қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға;
4) жер учаскесінде құрылысты жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қолданыстағы сәулет-жоспарлау, құрылыс, экологиялық, санитарлық-гигиеналық және өзге де арнайы талаптарды (нормаларды, ережелерді, нормативтерді) басшылыққа алуға;
5) уәкілетті органдарға жер учаскесінің жай-күйі мен пайдаланылуы туралы мәліметтерді уақтылы ұсынуға;
6) құнарлы қабаттың біржола жоғалуын болдырмау үшін мұндай алу қажет болған жағдайларды қоспағанда, оны басқа тұлғаларға сату немесе беру мақсатында топырақтың құнарлы қабатын алуға жол бермеуге;

7) возмещать в полном объеме убытки в случае ухудшения качества земель и экологической обстановки в результате своей хозяйственной деятельности;
8) в течение одного месяца зарегистрировать право субаренды на земельный участок в органах юстиции или изменения к нему в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
8-1) обеспечить арендодателю (его законным представителям), представителям уполномоченных органов доступ на земельный участок;
9) сообщать местным исполнительным органам о выявленных отходах производства и потребления, не являющихся их собственностью.
10) нести иные обязанности, установленные законами Республики Казахстан.
7. Субарендодатель имеет право:
1) на возмещение убытков в полном объеме, причиненных ухудшением качества земель и экологической обстановки в результате хозяйственной деятельности Субарендатора;
2) иные права в соответствии с законами Республики Казахстан.
8. Субарендодатель обязан:
1) передать Субарендатору земельный участок в состоянии, соответствующем условиям договора;
2) нести иные обязанности, установленные законами Республики Казахстан.
4. Срок Договора
9. Настоящий договор вступает в силу с даты его заключения Сторонами.
9-1) до начала выпуска продукции или производства работ и услуг на территории СЭЗ, предусмотренных Договором об осуществлении деятельности/об осуществлении непрофильной деятельности Субарендатор обязуется за счет собственных средств, завершить проектирование объекта в срок не позднее ________, осуществить строительно-монтажные работы в соответствии с утвержденным проектом и обеспечить ввод в эксплуатацию объекта на территории специальной экономической зоны к_______ 20 __ году.
10. Настоящий договор заключен сроком на __________ лет, но не более срока создания и функционирования СЭЗ или ИЗ ___________.
При этом срок действия договора об осуществлении деятельности с участником СЭЗ зависит от категорий, установленных статьей 51 Закона.
11. Срок действия настоящего договора может быть продлен по соглашению Сторон в пределах срока действия СЭЗ или ИЗ.
12. Заявление о продлении срока действия настоящего договора направляется Субарендатором Субарендодателю не позднее, чем за 1 (один) календарный месяц до истечения срока настоящего договора.

7) өзінің шаруашылық қызметі нәтижесінде жердің сапасы мен экологиялық жағдайы нашарлаған жағдайда шығындарды толық көлемде өтеуге;
8) бір ай ішінде жер учаскесіне қосалқы жалдау құқығын әділет органдарында тіркеуге немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оған өзгерістер енгізуге;
8-1) жалға берушіге (оның заңды өкілдеріне), уәкілетті органдардың өкілдеріне жер учаскесіне рұқсат етуді қамтамасыз етуге;
9) Жергілікті атқарушы органдарға олардың меншігі болып табылмайтын анықталған өндіріс пен тұтыну қалдықтары туралы хабарлауға міндетті.
9-1) көрсетілетін қызметті жүзеге асыру туралы/бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген АЭА аумағында өнім шығару немесе жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндіру басталғанға дейін Қосалқы жалға алушы объектіні жобалауды өз қаражаты есебінен ________ кешіктірмей аяқтауға, бекітілген жобаға сәйкес құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыруға және арнайы экономикалық аймағының аумағында объектіні _______ 20 __ жылға қарай пайдалануға беруді қамтамасыз етуге міндеттенеді.
10) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндеттерді атқаруға құқылы.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Қосалқы жалға берушінің құқығы бар:
1) Қосалқы жалға алушының шаруашылық қызметі нәтижесінде жер сапасының және экологиялық жағдайдың нашарлауына келтірілген шығындарды толық көлемде өтетуге;
2) Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес өзге де құқықтар жатады.
8. Қосалқы жалға берушінің міндеті:
1) Қосалқы жалға алушыға жер учаскесін шарт талаптарына сәйкес келетін жай-күйде беруге;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндеттерді алуға міндетті.
4. Шарттық мерзімі
9. Осы Шарт Тараптар оны жасасқан күннен бастап күшіне енеді.
10. Осы Шарт ________жылға, бірақ АЭА және ИА құру және _________ жұмыс істеу мерзімінен аспайтын мерзімге жасалды.
Бұл ретте АЭА қатысушысымен қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданылу мерзімі Заңның 51-бабында белгіленген санаттарға байланысты болады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 05.03.2024 № 90 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Осы Шарттың қолданылу мерзімі тараптардың келісімі бойынша АЭА немесе ИА қолданылу мерзімі шегінде ұзартылуы мүмкін.
12. Осы Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішті Қосалқы жалға алушы осы Шарттың мерзімі аяқталғанға дейін 1 (бір) күнтізбелік айдан кешіктірмей Қосалқы жалға берушіге жібереді;

13. Заявление о продлении срока действия настоящего договора рассматривается арендодателем не позднее одного месяца с даты его получения от Субарендатора.
При этом Субарендатор имеет преимущественное право перед третьими лицами на заключение договора на новый срок.
5. Плата за пользование земельным участком
14. Согласно пункту 10 статьи 709 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) управляющие компании специальных экономических и индустриальных зон при определении суммы земельного налога, налога на имущество и платы за пользование земельными участками, подлежащей уплате в бюджет, по объектам налогообложения (объектам обложения), используемым (планируемым к использованию) для обслуживания специальных экономических и индустриальных зон, уменьшают суммы исчисленного налога и платы на 100 процентов.
6. Ответственность Сторон
15. За неисполнение или ненадлежащее исполнение условий настоящего договора Стороны несут ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан и настоящим договором.
16. Ответственность Сторон за нарушение обязательств по настоящему договору, вызванных действием непреодолимой силы, регулируется законами Республики Казахстан.
7. Условия изменения, дополнения, прекращения и расторжения настоящего договора
17. Изменение условий настоящего договора и его расторжение в одностороннем порядке до истечения срока действия при условии выполнения сторонами своих обязательств по настоящему договору не допускаются за исключением случаев, предусмотренных в пункте 23 настоящего договора.
18. Все изменения и дополнения к настоящему договору действительны лишь при условии, что они оформлены в письменной форме и подписаны уполномоченными на то представителями Сторон.
19. Действие настоящего договора прекращается при:
1) упразднении СЭЗ;
2) истечении срока действия настоящего договора, если Сторонами не достигнуто соглашение о его продлении;
3) досрочном расторжении настоящего договора в судебном порядке.
8. Порядок разрешения споров
20. Споры и разногласия, которые могут возникнуть при исполнении обязательств по настоящему договору, разрешаются путем переговоров между Сторонами.
21. В случае невозможности разрешения споров путем переговоров в течение трех месяцев, Стороны передают их на рассмотрение в судебные органы Республики Казахстан.
22. Стороны не освобождаются от выполнения обязательств установленных настоящим договором, до полного разрешения возникших споров и разногласий.
9. Обстоятельства непреодолимой силы

13. Осы Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішті жалға беруші оны қосалқы жалдаушыдан алған күннен бастап бір айдан кешіктірмей қарайды.
Бұл ретте Қосалқы жалға алушының үшінші тұлғалар алдында жаңа мерзімге шарт жасасуға басым құқығы бар.
5. Жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақы
14. Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы ҚРЗ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Кодексінің 709-бабының 10-тармағына сәйкес, арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компаниялары бюджетке төленуге жататын, жер салығының, мүлік салығының және жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының сомасын айқындау кезінде арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарға қызмет көрсету үшін пайдаланылатын (пайдалану жоспарланатын) салық салу объектілері (салық салынатын объектілер) бойынша есептелген салық пен төлемақы сомаларын 100 пайызға азайтады
6. Тараптардың жауапкершілігі
15. Осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Шартта көзделген жауаптылықта болады.
16. Осы шарт бойынша міндеттемелерін еңсірілмес күштің әсеріне байланыстыі бұзғаны үшін тараптардың жауапкершілігі Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
7. Осы Шартты өзгерту, толықтыру, тоқтату және бұзу талаптары
17. Осы Шарттың 23-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда,тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаған жағдайда қолдану мерзімі аяқталғанға дейін бір жақты тәртіппен бұзуға жол берілмейді.
18. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар олар жазбаша нысанда ресімделген және Тараптардың осыған уәкілетті өкілдері қол қойған жағдайда ғана жарамды болады.
19. Осы Шарттың қолданылуы:
1) АЭА таратылған;
2) егер Тараптар оны ұзарту туралы келісімге қол жеткізбесе, осы Шарттың қолданылу мерзімі өткенде;
3) осы Шарт сот тәртібінде мерзімінен бұрын бұзылған жағдайларда тоқтатылады.
8. Дауларды шешу тәртібі
20. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау кезінде туындауы мүмкін даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасындағы келіссөздер жолымен шешіледі.
21. Дауларды үш ай ішінде келіссөздер жолымен шешу мүмкін болмаған жағдайда Тараптар оларды Қазақстан Республикасының сот органдарының қарауына береді.
22. Тараптар туындаған даулар мен келіспеушіліктер толық шешілгенше, осы Шартта белгіленген міндеттемелерін орындаудан босатылмайды.
9. Еңсерілмейтін күш жағдаяттары
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

23. Сторона, не исполнившая или ненадлежащим образом исполнившая обязательство по настоящему договору, несет имущественную ответственность, если не докажет, что надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия и т.п.).
10. Заключительные положения
24. Правоотношения Сторон, не оговоренные настоящим договором, регулируются законами Республики Казахстан
25. Все уведомления и документы, требуемые в связи с реализацией настоящего договора, считаются предоставленными и доставленными должным образом каждой из Сторон по настоящему договору только по факту их получения Стороной, которой они адресованы.
26. Уведомление и документы вручаются непосредственно Стороне нарочно или отправляются по почте, заказной авиапочтой, факсом.
37. При изменении Стороной почтового адреса каждая из Сторон обязана представить письменное уведомление другой Стороне в течение 7 рабочих дней.
28. Все приложения к настоящему договору являются его неотъемлемыми частями.
29. Изменения и дополнения в настоящий договор оформляются письменным соглашением Сторон. Такое соглашение является составной частью настоящего договора.
30. Договор составлен в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, из которых один находится у арендодателя, второй экземпляр – у Субарендатора.
31. Настоящий договор подписан ________ (дня), _______ (месяца) 20 ___ года в г. ___________ Республики Казахстан, уполномоченными представителями Сторон.
32. Юридические адреса и подписи Сторон:
Субарендатор:
Наименование__________________
Юридический адрес ____________
Расчетный счет _______________
БИН __________________________
Банк _________________________
Телефон/факс_________________
Подпись ______________________
Субарендодатель: Наименование ________________
Юридический адрес ___________
Расчетный счет ______________
БИН _________________________
Банк ________________________
Телефон/факс ________________
Подпись _____________________
Приложение 3
к приказу исполняющего обязанности
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года № 522.
Типовая форма договора временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона
Сноска. Типовая форма с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.05.2023 № 323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
город _____________________ (место заключения договора)
"__" ___________ 20___ года (дата заключения договора)
________________________________________________________________,
(ФИО для физического лица или наименование юридического лица)
в лице _______________________________________,
действующего на основании____________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Арендодатель", с одной стороны и ____________________________________________________________________
в лице ________________________________________, действующего на основании __________________________________________________________, именуемое в дальнейшем "Арендатор", с другой стороны, вместе именуемые в дальнейшем "Стороны", заключили настоящий договор временного возмездного пользования (аренды) земельных участков (далее - договор) о нижеследующем:

23. Осы Шарт бойынша міндеттемені орындамаған немесе тиісінше орындамаған Тарап, тиісінше орындау еңсерілмес күштің, яғни төтенше және мұнадай мән-жайда (апатты зілзала, әскери іс-қимылдар және т.б.) салдарынан мүмкін болмағанын дәлелдемесе, мүліктік жауапкершілікке тартылады.
10. Қорытынды ережелер
24. Тараптардың осы шартта айтылмаған құқықтық қатынастары Қазақстан Республикасының заңдарымен реттеледі
25. Осы Шартты іске асыруға байланысты талап етілетін барлық хабарламалар мен құжаттары осы Шарт бойынша Тараптардың әрқайсысына олар жіберілген, Тараптың оларды алу фактісі бойынша ғана берілген және тиісті түрде жеткізілген деп есептеледі.
26. Хабарлама мен құжаттар тікелей Тарапқа қолма-қол тапсырылып немесе пошта, тапсырысты авиапоштамен, факс арқылы жіберіледі.
27. Тараппен пошта мекенжайын өзгерткен кезде Тараптардың әрқайсысы екінші Тарапқа 7 жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлама беруге міндетті.
28. Осы Шартқа барлық қосымшалар оның ажырамас бөліктері болып табылады.
29. Осы шартқа өзгерістер мен толықтырулар Тараптардың жазбаша келісімімен ресімделеді. Мұндай келісім осы шарттың құрамдас бөлігі болып табылады.
30. Шарт бірдей заңды күші бар екі данада жасалды, оның біреуі Жалға берушіде, екіншісі Қосалқы жалға алушыда болады.
31. Осы шартқа тараптардың уәкілетті өкілдері Қазақстан Республикасы_______қаласында 20__ жылғы ________ (күні), ______ (айда) қол қойылды.
32. Тараптардың заңды мекен-жайлары мен қолдары:
Қосалқы жалға алушы:
Атауы__________________
Заңды мекен-жайы ____________
Есеп айырысу шоты _______________
БСН __________________________
Банк _________________________
Телефон / факс_________________
Қолы ______________________
Қосалқы жалға беруші: Атауы ________________
Заңды мекен-жайы ___________
Есеп айырысу шоты ______________
БСН _________________________
Банк ________________________
Телефон / факс ________________
Қолы _____________________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ 522 бұйрығына
3-қосымша
Арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдалану (жалдау) шартының үлгі нысаны
қала _____________________                              "__" ___________ 20___
(шарт жасалған орын)                                    (шарт жасалған күн)
________________________________________________________________,
(Жеке тұлға үшін Т. А. Ә. немесе заңды тұлғаның атауы)
______________________________________, негізінде әрекет
ететін__________________________________________________________, бұдан
әрі "Жалға беруші" деп аталатын, бір тараптан және
__________________________________________________________________ атынан ________________________________________, негізінде әрекет ететін__________________________________________________________, бұдан
әрі "Жалға алушы" деп аталатын, екінші тараптан, бұдан әрі "Тараптар"
деп аталатын", жер учаскелерін уақытша ақылы пайдалану (жалдау) мына
төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрі - Шарт) жасасты:

1. Предмет договора
1. Арендодатель предоставит Арендатору земельный участок, принадлежащий ему на праве частной собственности на основании акта на право частной собственности № ___________ от "___" _______ ____ года, зарегистрированного в _______________ "___" __________ ___ года в пределах территории специальной экономической или индустриальной зоны (далее – СЭЗ или ИЗ) ________________ во временное возмездное пользование (аренду).
2. Месторасположение земельного участка и его данные:
адрес: область ________________________________________________
район _______________________________________________________
город ________________, улица _______________________________._
кадастровый номер: __________________________________________.
площадь _____________________________________________________
целевое назначение: _________________________________________.__
ограничения в использовании и обременения:___________________._
делимость земельного участка:_________________________________.
3. На земельном участке имеются (отсутствуют) объекты недвижимости
____________________________________________________________________
(указать объекты недвижимости и их характеристики в случае их расположения на земельном
участке либо сделать запись об отсутствии таковых)
Подробный перечень объектов недвижимости с техническими характеристиками прилагается к настоящему договору (в случае их расположения на земельном участке).
Передача земельного участка оформляется актом приема-передачи (с указанием фактического состояния земельного участка), который составляется и подписывается сторонами в двух экземплярах (по одному для каждой из Сторон).
Акт приема-передачи приобщается к настоящему договору и является его неотъемлемой частью.
2. Основные понятия
4. В настоящем Договоре используются следующие понятия:
1) неотделимые улучшения - улучшения, произведенные арендатором с согласия арендодателя (строения, сооружения, не противоречащие целевому назначению земельного участка), не отделимые без вреда для имущества;
2) арендатор - юридическое лицо, создаваемое или определяемое в соответствии с Законом "О специальных экономических и индустриальных зонах" (далее - Закон) и Законом Республики Казахстан "Об инновационном кластере "Парк инновационных технологий" для обеспечения функционирования специальной экономической зоны, или юридическое лицо, создаваемое или определяемое соответствии с Законом для обеспечения функционирования индустриальной зоны;
3) арендодатель - физическое или юридическое лицо, являющееся собственником земельного участка, находящегося в пределах границ СЭЗ или ИЗ;

1. Шарттың мәні
1. Жалға беруші Жалға алушыға жеке меншік құқығына арналған актінің негізінде оған жеке меншік құқығымен тиесілі жер учаскесін береді № ___________ бастап "___" _______ ____ тіркелген _______________ "___" __________ ___ арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ (бұдан әрі – АЭА немесе АЭА) аумағының шегінде) ________________ уақытша өтеулі пайдалануға (жалға алуға).
2. Жер учаскесінің орналасқан жері және оның деректері:
мекенжайы: ___________________________________________________облысы
___________________________________________________ауданы
________________ қаласы, _______________________________көшесі.
кадастрлық нөмірі: __________________________________________.
ауданы _____________________________________________________.
нысаналы мақсаты: _________________________________________.
пайдаланудағы шектеулер және ауыртпалықтар:___________________
Жер учаскесінің бөлінуі:_________________________________.
3. Жер учаскесінде объектілер жылжымайтын мүлік бар (жоқ)__________________________________________________________ (жер учаскесінде орналасқан жағдайда жылжымайтын мүлік объектілері және олардың сипаттамалары көрсетілген не олардың жоқ екендігі турлы жазба жасау).
Жылжымайтын мүлік объектілерінің толық тізбесі техникалық сипаттамаларымен бірге осы шартқа қоса беріледі (олар жер учаскесінде орналасқан жағдайда).
Жер учаскесін беру екі данада (тараптар үшін бір-бірден) жасалатын қабылдап алу және тараптардың қолдары қойылатын актісімен )жер учаскесінің нақты жай-күйінкөрсете отырып) ресімделеді..
Қабылдау-беру актісі осы Шартқа қоса тіркеледі және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
2. Негізгі ұғымдар
4. Осы Шартта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ажырамас жақсартулар - жалға берушінің келісімі бойынша жалға алушы жүргізген (жер учаскесінің нысаналы мақсатына қайшы келмейтін құрылыстар, ғимараттар), мүлік үшін зиянсыз ажырамайтын жақсартулар;
2) жалға алушы – арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Заңға (бұдан әрі – Заң) сәйкес құрылатын немесе айқындалатын заңды тұлға немесе индустриялық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін Заңға сәйкес құрылатын немесе айқындалатын заңды тұлға;
3) жалға беруші - АЭА немесе АЭА шекараларының шегінде орналасқан жер учаскесінің меншік иесі болып табылатын жеке немесе заңды тұлға;

4) договор аренды – договор временного возмездного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается СЭЗ, заключенный между арендодателем и арендатором в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом, иными нормативными правовыми актами, составленный в письменной форме, подписанный Сторонами, со всеми приложениями и дополнениями к нему;
5) земельный участок - земельный участок, находящийся на территории СЭЗ или ИЗ ______________;
6) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон.
3. Права и обязанности сторон
5. Арендатор имеет право:
1) самостоятельно владеть и пользоваться земельным участком, используя его в целях, вытекающих из назначения земельного участка;
2) собственности на продукцию, полученную в результате использования земельного участка, и доходы от ее реализации;
3) возводить с согласия арендодателя строения и сооружения, не противоречащие целевому назначению земельного участка;
4) на возмещение затрат, связанных с неотделимыми улучшениями земельного участка по истечении срока действия настоящего Договора в соответствии с нормами Гражданского кодекса Республики Казахстан;
5) на приобретение (приоритетное право) земельного участка в собственность;
6) заключать договоры субаренды;
7) иные права, установленные законами Республики Казахстан.
6. Арендатор обязан:
1) использовать земельный участок в соответствии с его основным целевым назначением и в порядке, предусмотренном настоящим Договором;
2) применять природоохранную технологию производства, не допускать причинения вреда окружающей природной среде и ухудшения экологической обстановки в результате своей хозяйственной деятельности;
3) осуществлять мероприятия по охране земель, предусмотренные земельным законодательством Республики Казахстан;
4) своевременно вносить плату за пользование земельным участком в соответствии с условиями настоящего договора;
5) при осуществлении на земельном участке строительства руководствоваться действующими архитектурно-планировочными, строительными, экологическими, санитарно-гигиеническими и иными специальными требованиями (нормами, правилами, нормативами) в соответствии с законами Республики Казахстан;
6) своевременно представлять в уполномоченные органы сведения о состоянии и использовании земельного участка;
7) не допускать снятия плодородного слоя почвы с целью продажи или передачи ее другим лицам, за исключением случаев, когда такое снятие необходимо для предотвращения безвозвратной утери плодородного слоя;

4) жалдау шарты – Қазақстан Республикасының Азаматтық және жер кодекстеріне, Заңға, өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес Жалға беруші мен Жалға алушы арасында жасалған, жазбаша нысанда жасалған, Тараптар қол қойған, оған барлық қосымшаларымен және енгізілетін толықтыруларымен бірге жасалған, АЭА құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі пайдалану (жалдау) шарты;
5) жер учаскесі - АЭА немесе ИА аумағындағы жер учаскесі ______________;
6) уәкілетті орган-арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және оларды тарату саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.01.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
5. Жалға алушының құқығы бар:
1) жер учаскесін өз бетімен иелену және пайдалану, оны жер учаскесінің мақсатынан туындайтын мақсаттарда пайдалана отырып;
2) жер учаскесін пайдалану нәтижесінде алынған өнімге меншік және оны өткізуден түскен табыс;
3) Жалға берушінің келісімімен жер учаскесінің нысаналы мақсатына қайшы келмейтін құрылыстар мен ғимараттар салуға;;
4) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің нормаларына сәйкес осы Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін жер учаскесінің ажырамас жақсартуларына байланысты шығындарды өтеуге;
5) жер учаскесін меншікке сатып алуға (басым құқық);
6) қосалқы жалдау шарттарын жасасуға;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де құқықтар жатады.
6. Жалға алушының міндетті:
1) жер учаскесін оның негізгі нысаналы мақсатына сәйкес және осы Шартта көзделген тәртіппен пайдалануға;
2) Өндірістің табиғат қорғау технологиясын қолдануға, өзінің шаруашылық қызметі нәтижесінде қоршаған табиғи ортаға зиян келтіруге және экологиялық жағдайдың нашарлауына жол бермеуге;
3) Қазақстан Республикасының жер заңнамасында көзделген жерді қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға;
4) осы Шарттың талаптарына сәйкес жер учаскесін пайдаланғаны үшін төлемді уақтылы енгізуге;
5) жер учаскесінде құрылысты жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қолданыстағы сәулет-жоспарлау, құрылыс, экологиялық, санитарлық-гигиеналық және өзге де арнайы талаптарды (нормаларды, ережелерді, нормативтерді) басшылыққа алуға;
6) уәкілетті органдарға жер учаскесінің жай-күйі мен пайдаланылуы туралы мәліметтерді уақтылы ұсынуға;
7) құнарлы қабаттың біржола жоғалуын болдырмау үшін мұндай алу қажет болған жағдайларды қоспағанда, оны басқа тұлғаларға сату немесе беру мақсатында топырақтың құнарлы қабатын алуға жол бермеуге;

8) возмещать в полном объеме убытки в случае ухудшения качества земель и экологической обстановки в результате своей хозяйственной деятельности;
9) в течение одного месяца зарегистрировать право аренды на земельный участок в органах юстиции или изменения к нему в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
9-1) до начала выпуска продукции или производства работ и услуг на территории СЭЗ, предусмотренных Договором об осуществлении деятельности/об осуществлении непрофильной деятельности Субарендатор обязуется за счет собственных средств, завершить проектирование объекта в срок не позднее ________, осуществить строительно-монтажные работы в соответствии с утвержденным проектом и обеспечить ввод в эксплуатацию объекта на территории специальной экономической зоны к_______ 20 __ году.
10) нести иные обязанности, установленные законами Республики Казахстан.
7. Арендодатель имеет право:
1) на возмещение убытков в полном объеме, причиненных ухудшением качества земель и экологической обстановки в результате хозяйственной деятельности арендатора;
2) иные права в соответствии с законами Республики Казахстан.
8. Арендодатель обязан:
1) передать арендатору земельный участок в состоянии, соответствующем условиям договора;
2) возместить арендатору и (или) участнику СЭЗ или ИЗ, а также лицам, осуществляющим непрофильные или вспомогательные виды деятельности, затраты, связанные с неотделимыми улучшениями земельного участка;
3) в случае невозможности возмещения затрат, вытекающих из подпункта 2) настоящего пункта, предоставить арендатору и (или) участнику СЭЗ или ИЗ приоритетное право на приобретение земельного участка;
4) нести иные обязанности, установленные законами Республики Казахстан.
4. Срок Договора
9. Настоящий договор вступает в силу с даты его заключения Сторонами.
10. Настоящий договор заключен сроком на __________ лет, но не более срока создания и функционирования СЭЗ или ИЗ ______________________.
11. Срок действия настоящего договора может быть продлен по соглашению Сторон в пределах срока действия СЭЗ или ИЗ.
11-1. Заявление о продлении срока действия настоящего договора направляется арендатором арендодателю не позднее, чем за 1 (один) календарный месяц до истечения срока настоящего договора.

8) өзінің шаруашылық қызметі нәтижесінде жердің сапасы мен экологиялық жағдайы нашарлаған жағдайда шығындарды толық көлемде өтеуге;
9) бір ай ішінде жер учаскесін жалдау құқығын әділет органдарында тіркеуге немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оған өзгерістер енгізуге;
9-1) көрсетілетін қызметті жүзеге асыру туралы/бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген АЭА аумағында өнім шығару немесе жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндіру басталғанға дейін Жалға алушы объектіні жобалауды өз қаражаты есебінен ________ кешіктірмей аяқтауға, бекітілген жобаға сәйкес құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру және арнайы экономикалық аймағының аумағында объектіні _______ 20 __ жылға қарай пайдалануға беруді қамтамасыз етуге міндеттенеді.
10) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндеттерді атқаруға;
Қазақстан.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жалға берушінің құқығы бар:
1) жалға алушының шаруашылық қызметі нәтижесінде жер сапасының және экологиялық жағдайдың нашарлауынан келтірілген шығындарды толық көлемде өтетуге;
2) Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес өзге де құқықтар жатады.
8. Жалға беруші міндетті:
1) жалға алушыға жер учаскесін шарт талаптарына сәйкес жағдайда беруге;
2) жалға алушыға және (немесе) АЭА-ға немесе ИА қатысушысына, сондай-ақ бейінді емес немесе қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға жер учаскесінің бөлінбейтін жақсартуларына байланысты шығындарды өтеуге;
3) осы тармақтың 2) тармақшасынан туындайтын шығындарды өтеу мүмкін болмаған жағдайда, Жалға алушыға және (немесе) АЭА қатысушысына немесе жер учаскесін сатып алуға басым құқық беруге;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндеттерді алуға міндетті.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Шарттың мерзімі
9. Осы Шарт Тараптар оны жасасқан күннен бастап күшіне енеді.
10. Осы Шарт __________ жылға, бірақ ИА және АЭА құру және жұмыс істеу мерзімінен аспайтын мерзімде жасалады.
11. Осы Шарттың қолданылу мерзімі тараптардың келісімі бойынша АЭА немесе ИА қолданылу мерзімі шегінде ұзартылуы мүмкін.
11-1. Осы Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішті Жалға алушы Жалға берушіге осы Шарттың мерзімі аяқталғанға дейін 1 (бір) күнтізбелік айдан кешіктірмей жібереді.

12. Заявление о продлении срока действия настоящего договора рассматривается арендодателем не позднее одного месяца с даты его получения от арендатора.
При этом арендатор имеет преимущественное право перед третьими лицами на заключение договора на новый срок.
5. Плата за пользование земельным участком
13. В соответствии с пунктом 10 статьи 709 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" Управляющие компании специальных экономических и индустриальных зон при определении суммы земельного налога, налога на имущество и платы за пользование земельными участками, подлежащей уплате в бюджет, по объектам налогообложения (объектам обложения), используемым (планируемым к использованию) для обслуживания специальных экономических и индустриальных зон, уменьшают суммы исчисленного налога и платы на 100 процентов.
6. Ответственность Сторон
14. За неисполнение или ненадлежащее исполнение условий настоящего договора Стороны несут ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан и настоящим договором.
15. За нарушение порядка и срока внесения платы за пользование земельным участком по настоящему договору арендатор выплачивает арендодателю пеню в размере ______% от стоимости размера платы за пользование по настоящему договору за год.
16. Ответственность Сторон за нарушение обязательств по настоящему договору, вызванных действием непреодолимой силы, регулируется законами Республики Казахстан.
7. Условия изменения, дополнения, прекращения и расторжения настоящего договора
17. Изменение условий настоящего договора и его расторжение в одностороннем порядке до истечения срока действия при условии выполнения сторонами своих обязательств по настоящему договору не допускаются за исключением случаев, предусмотренных в пункте 20 настоящего договора.
18. Все изменения и дополнения к настоящему договору действительны лишь при условии, что они оформлены в письменной форме и подписаны уполномоченными на то представителями Сторон.
19. Действие настоящего договора прекращается при:
1) упразднении СЭЗ или ИЗ;
2) истечении срока действия настоящего договора, если Сторонами не достигнуто соглашение о его продлении;
3) досрочном расторжении настоящего договора в судебном порядке.
8. Порядок разрешения споров
20. Споры и разногласия, которые могут возникнуть при исполнении обязательств по настоящему договору, разрешаются путем переговоров между Сторонами.
21. В случае невозможности разрешения споров путем переговоров в течение трех месяцев, Стороны передают их на рассмотрение в судебные органы Республики Казахстан.

12. Осы Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішті жалға беруші оны жалға алушыдан алған күннен бастап бір айдан кешіктірмей қарайды.
Бұл ретте жалға алушының үшінші тұлғалар алдында жаңа мерзімге шарт жасасуға басым құқығы бар.
5. Жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақы
13. Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы ҚРЗ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Кодексінің 709-бабының 10-тармағына сәйкес, арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың басқарушы компаниялары бюджетке төленуге жататын, жер салығының, мүлік салығының және жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының сомасын айқындау кезінде арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарға қызмет көрсету үшін пайдаланылатын (пайдалану жоспарланатын) салық салу объектілері (салық салынатын объектілер) бойынша есептелген салық пен төлемақы сомаларын 100 пайызға азайтады.
6. Тараптардың Жауапкершілігі
14. Осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарымен және осы Шартпен қарастырылған Тараптар жауапты.
15. Осы Шарт бойынша жер учаскесін пайдаланғаны үшін ақы төлеу тәртібі мен мерзімін бұзғаны үшін жалға алушы Жалға берушіге осы Шарттың бір жылға осы Шарт бойынша пайдаланғаны үшін құнының ______% - ын төлейді.
16. Тараптардың еңсерілмейтін күштің әсерінен туындаған осы Шарт бойынша міндеттемелерді бұзғаны үшін жауапкершілігі Қазақстан Республикасының заңдарымен реттеледі.
7. Осы Шартты өзгерту, толықтыру, тоқтату және бұзу талаптары
17. Осы Шарттың 20-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда Тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаған жағдайда қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін оны біржақты тәртіппен бұзуға жол берілмейді.
18. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар олар жазбаша нысанда ресімделген және Тараптардың осыған уәкілетті өкілдері қол қойған жағдайда ғана жарамды болады.
19. Осы Шарттың қолданылуы:
1) АЭА немесе ИА-ны таратылған;
2) егер Тараптар оны ұзарту туралы келісімге қол жеткізілмеген осы Шарттың қолданылу мерзімі өткенде:
3) осы Шарт сот тәртібінде мерзімінен бұрын бұзылған жағдайларда тоқтатылады.
8. Дауларды шешу тәртібі
20. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау кезінде туындауы мүмкін даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасындағы келіссөздер жолымен шешіледі.
21. Дауларды үш ай ішінде келіссөздер жолымен шешу мүмкін болмаған жағдайда Тараптар оларды Қазақстан Республикасының сот органдарының қарауына береді.

22. Стороны не освобождаются от выполнения обязательств установленных настоящим договором, до полного разрешения возникших споров и разногласий.
9. Обстоятельства непреодолимой силы
23. Сторона, не исполнившая или ненадлежащим образом исполнившая обязательство по настоящему договору, несет имущественную ответственность, если не докажет, что надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия и т.п.).
10. Заключительные положения
24. Правоотношения Сторон, не оговоренные настоящим договором, регулируются законами Республики Казахстан.
25. Все уведомления и документы, требуемые в связи с реализацией настоящего договора, считаются предоставленными и доставленными должным образом каждой из Сторон по настоящему договору только по факту их получения Стороной, которой они адресованы.
26. Уведомление и документы вручаются непосредственно Стороне нарочно или отправляются по почте, заказной авиапочтой, факсом.
27. При изменении Стороной почтового адреса каждая из Сторон обязана представить письменное уведомление другой Стороне в течение 7 рабочих дней.
28. Все приложения к настоящему договору являются его неотъемлемыми частями.
29. Изменения и дополнения в настоящий договор оформляются письменным соглашением Сторон. Такое соглашение является составной частью настоящего договора.
30. Договор составлен в трех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, из которых один находится у арендодателя, второй экземпляр - у арендатора, а третий передается в органы юстиции для регистрации.
31. Настоящий договор подписан ________ (дня), _______ (месяца) 20 ___ года в г. ___________ Республики Казахстан, уполномоченными представителями Сторон.
32. Юридические адреса и подписи Сторон:
Арендатор:
Наименование__________________
Юридический адрес ____________
Расчетный счет _______________
БИН __________________________
Банк _________________________
Телефон/факс_________________
Подпись ______________________
Арендодатель: Наименование ________________
Юридический адрес ___________
Расчетный счет ______________
БИН _________________________
Банк ________________________
Телефон/факс ________________
Подпись _____________________
Приложение 4
к приказу исполняющего
обязанности Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года № 522.
Типовая форма договора временного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона
Сноска. Типовая форма с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.05.2023 № 323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
город _____________________ (место заключения договора)
"__" ___________ 20___ года (дата заключения договора)
________________________________________________________________, (наименование юридического лица) в лице _______________________________________, действующего на основании __________________________________________________________, именуемое в дальнейшем "Субарендодатель", с одной стороны и ______________________________ в лице ________________________________________, действующего на основании __________________________________________________________,именуемое в дальнейшем "Субарендатор", с другой стороны, вместе именуемые в дальнейшем "Стороны", заключили настоящий договор временного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона (далее – договор), о нижеследующем:

22. Тараптар туындаған даулар мен келіспеушіліктер толық шешілгенше, осы Шартта белгіленген міндеттемелерін орындаудан босатылмайды.
9. Еңсерілмейтін күш жағдаяттары
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Осы Шарт бойынша міндеттемені орындамаған немесе тиісінше орындамаған Тарап, тиісінше орындау еңсерілместі күштің, яғни осы жағдайлар кезінде төтенше және мұндай мән-жайда (апатты зілзала, әскери іс-қимылдар және т.б.) салдарынан мүмкін болмағанын дәлелдемесе, мүліктік жауапкершілікке тартылады.
10. Қорытынды ережелер
24. Тараптардың осы шартта айтылмаған құқықтық қатынастары Қазақстан Республикасының заңдарымен реттеледі.
25. Осы Шартты іске асыруға байланысты талап етілетін барлық хабарламалар мен құжаттар осы Шарт бойынша Тараптардың әрқайсысына олар жіберілген Тараптың оларды алу фактісі бойынша ғана берілген және тиісті түрде жеткізілген деп есептеледі.
26. Хабарлама мен құжаттар тікелей Тарапқа қолма-қол тапсырылым немесе пошта, тапсырысты авиапоштамен, факс арқылы жіберіледі.
27. Тараппен пошта мекенжайын өзгерткен кезде Тараптардың әрқайсысы екінші Тарапқа 7 жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлама беруге міндетті.
28. Осы Шартқа барлық қосымшалар оның ажырамас бөліктері болып табылады.
29. Осы шартқа өзгерістер мен толықтырулар Тараптардың жазбаша келісімімен ресімделеді. Мұндай келісім осы шарттың құрамдас бөлігі болып табылады.
30. Шарт бірдей заңды күші бар үш данада жасалды, оның біреуі Жалға берушіде, екіншісі Жалға алушыда, ал үшіншісі әділет органдарына тіркеу үшін беріледі.
31. Осы шартқа тараптардың уәкілетті өкілдері Қазақстан Республикасы_______қаласында 20__ жылғы _______ (күні), _______ (айда) қол қойылды.
32. Тараптардың заңды мекен-жайлары мен қолдары:
Жалға алушы:
Атауы__________________
Заңды мекен-жайы ____________
Есеп айырысу шоты _______________
БСН __________________________
Банк _________________________
Телефон / факс_________________
Қолы ______________________
Жалға беруші:
Атауы ________________
Заңды мекен-жайы ___________
Есеп айырысу шоты ______________
БСН _________________________
Банк ________________________
Телефон / факс ________________
Қолы _____________________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ 522 бұйрығына
4-қосымша
Арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша қайталама пайдалану (қосалқы жалдау) шартының үлгі нысаны
қала _____________________                              "__" ___________ 20___
(шарт жасалған орын)                                    жыл (шарт жасалған күн)
______________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы) _______________________________________,
негізінде әрекет ететін__________________________________________________________,
бұдан әрі "Қосалқы жалға беруші" деп аталатын, бір тараптан және
___________________________________________________________________
атынан ________________________________________, негізінде әрекет
ететін__________________________________________________________, бұдан
әрі "Қосалқы жалға алушы" деп аталатын, екінші тараптан, бұдан әрі "Тараптар" деп аталатын", мына төмендегілер туралы осы арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша қайталама пайдалану (қосалқы жалдау) шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты:

1. Предмет договора
1. Субарендодатель сдает нанятое по договору № __ от _____ 20__ г. временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая или индустриальная зона, земельный участок/часть земельного участка (далее - земельный участок) во временное вторичное пользование (субаренду) субарендатору для использования в целях осуществления приоритетных или вспомогательных или непрофильных видов деятельности на территории специальной экономической зоны или индустриальной зоны (далее – СЭЗ или ИЗ).
2. Месторасположение земельного участка и его данные:
адрес: область _________________________________________
район ________________________________________________
город ____________________, улица______________________
кадастровый номер: ____________________________________
площадь______________________________________________
целевое назначение: ____________________________________.
ограничения в использовании и обременения:_______________.
делимость земельного участка: ___________________________.
3. На земельном участке имеются (отсутствуют) объекты недвижимости
_______________________________________________________.
(указать объекты недвижимости и их характеристики в случае
их расположения на земельном участке либо
сделать запись об отсутствии таковых)
Подробный перечень объектов недвижимости с техническими характеристиками прилагается к договору (в случае их расположения на земельном участке).
Передача земельного участка оформляется актом приема-передачи (с указанием фактического состояния земельного участка), который составляется и подписывается сторонами в двух экземплярах (по одному для каждой из Сторон). Акт приема-передачи приобщается к договору и является его неотъемлемой частью.
2. Основные понятия
4. В настоящем договоре используются следующие понятия:
1) неотделимые улучшения - улучшения, произведенные субарендатором с согласия арендодателя (строения, сооружения, не противоречащие целевому назначению земельного участка), неотделимые без вреда для имущества;
2) договор об осуществлении деятельности – договор, заключаемый между участником или несколькими участниками специальной экономической или индустриальной зоны и управляющей компанией специальной экономической или индустриальной зоны, устанавливающий условия осуществления деятельности на территории специальной экономической или индустриальной зоны и (или) в их правовом режиме, права, обязанности и ответственность сторон;

1. Шарттың мәні
1. Қосалқы жалға беруші арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдаланудың (жалға алудың) 20 __ жылғы № __ шарты бойынша жалдаған жер учаскесін/жер учаскесінің бір бөлігін (бұдан әрі – жер учаскесі) қосалқы жалға алушыға уақытша қайталама пайдалануға (қосалқы жалға алуға) тапсырады арнайы экономикалық аймақтың немесе индустриялық аймақтың (бұдан әрі – АЭА немесе ИА) аумағында қызметтің басым немесе қосалқы немесе бейінді емес түрлерін жүзеге асыру мақсатында пайдалану үшін).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жер учаскесінің орналасқан жері және оның деректері:
Мекенжайы: _____________________________________________ облысы
_________________________________________________________ ауданы
_____________________қаласы, _____________________________ көшесі
кадастрлық нөмірі: ___________________________________________
алаңы ____________________________________________________
нысаналы мақсаты: ___________________________________________
пайдаланудағы шектеулер және ауыртпалықтар: ____________________
жер учаскесінің бөлінуі: _________________________________
3. Жер учаскесінде объектілер жылжымайтын мүлік бар (жоқ)________________________________________________________ (жер учаскесінде орналасқан жағдайда жылжымайтын мүлік объектілері және олардың сипаттамалары көрсетілген не олардың жоқ екендігі турлы жазба жасау).
Жылжымайтын мүлік объектілерінің толық тізбесі техникалық сипаттамаларымен бірге осы шартқа қоса беріледі (олар жер учаскесінде орналасқан жағдайда).
Жер учаскесін беру екі данада (тараптар үшін бір-бірден) жасалатын қабылдап алу және тараптардың қолдары қойылатын актісімен )жер учаскесінің нақты жай-күйінкөрсете отырып) ресімделеді..
Қабылдау-беру актісі осы Шартқа қоса тіркеледі және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
2. Негізгі ұғымдар
4. Осы Шартта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ажырамас жақсартулар - жалға берушінің келісімімен қосалқы жалдаушы жүргізген (жер учаскесінің нысаналы мақсатына қайшы келмейтін құрылыстар, ғимараттар), мүлік үшін зиян келтірмей ажыратылмайтын жақсартулар;
2) қызметті жүзеге асыру туралы шарт – арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың қатысушысы немесе бірнеше қатысушысы мен арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы арасында жасалатын, арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың аумағында және (немесе) олардың құқықтық режимінде қызметті жүзеге асыру шарттарын, тараптардың құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін белгілейтін шарт;;

6. Субарендатор обязан:
1) выполнять в полном объеме все условия настоящего договора;
2) использовать земельный участок в соответствии с его основным целевым назначением и в порядке, предусмотренном настоящим договором;
3) уплачивать плату за пользование земельным участком в размере и на условиях, установленных настоящим договором;
4) обеспечить арендодателю (его законным представителям), представителям уполномоченных органов доступ на земельный участок;
5) не позднее, чем за 3 (три) месяца направить письменное уведомление арендодателю о досрочном расторжении настоящего договора;
6) в случае расторжения арендодателем договора об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ или ИЗ или договора об осуществлении непрофильной деятельности в одностороннем порядке в соответствии с Законом возвратить арендодателю земельный участок в надлежащем состоянии на основании акта приема-передачи в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты прекращения договора об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ или ИЗ или договора об осуществлении непрофильной деятельности;
7) письменно в десятидневный срок уведомить арендодателя об изменении своих реквизитов;
8) в случае прекращения настоящего договора возвратить арендодателю земельный участок в надлежащем состоянии на основании акта приема-передачи в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты прекращения настоящего договора;
9) в случае расторжения арендодателем договора участника СЭЗ в одностороннем порядке в соответствии с Законом возвратить арендодателю земельный участок в надлежащем состоянии на основании акта приема-передачи в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты прекращения договора участника СЭЗ;
9-1) до начала выпуска продукции или производства работ и услуг на территории СЭЗ, предусмотренных Договором об осуществлении деятельности/об осуществлении непрофильной деятельности Субарендатор обязуется за счет собственных средств, завершить проектирование объекта в срок не позднее ________, осуществить строительно-монтажные работы в соответствии с утвержденным проектом и обеспечить ввод в эксплуатацию объекта на территории специальной экономической зоны к_______ 20 __ году.
10) несет иные обязанности, установленные законами Республики Казахстан.

6. Қосалқы жалға алушы міндетті:
1) осы Шарттың барлық талаптарын толық көлемде орындауға;;
2) жер учаскесін оның негізгі нысаналы мақсатына сәйкес және осы Шартта көзделген тәртіппен пайдалануға;
3) осы Шартта белгіленген мөлшерде және шарттарда жер учаскесін пайдаланғаны үшін ақы төлеуге;
4) жалға берушіге (оның заңды өкілдеріне), уәкілетті органдардың өкілдеріне жер учаскесіне қол жеткізуді қамтамасыз етуге;
5) 3 (үш) айдан кешіктірмей жалға берушіге осы шартты мерзімінен бұрын бұзу туралы жазбаша хабарлама жіберуге;
6) жер учаскесін пайдалану кезінде қала құрылысы регламенттерінің, құрылыс, экологиялық, санитарлық-гигиеналық, өртке қарсы және өзге де ережелердің, нормативтердің талаптарын сақтауға, оның ластануына, қоқыстануына жол бермеуге, жер учаскесіндегі және оған іргелес аумақтардағы экологиялық жағдайдың нашарлауына жол бермеуге, сондай-ақ аумақты абаттандыруды қамтамасыз етуге, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де талаптарды сақтауға;
7) он күн мерзімде жалға берушіні өз деректемелерінің өзгергені туралы жазбаша хабардар етуге;
8) осы Шарт тоқтатылған жағдайда, осы Шарт тоқтатылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қабылдау-тапсыру актісі негізінде жер учаскесін жалға берушіге тиісті жағдайда қайтаруға;
9) жалға беруші АЭА немесе ИА қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шартты немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартты біржақты тәртіппен бұзған жағдайда, АЭА немесе ИА қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттың немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттың заңға сәйкес жер учаскесін қабылдау-беру актісінің негізінде тиісті жағдайда Жалға берушіге қатысушы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шарт тоқтатылған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қайтаруға құқылы;
9-1) көрсетілетін қызметті жүзеге асыру туралы/бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген АЭА аумағында өнім шығару немесе жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндіру басталғанға дейін Қосалқы жалға алушы объектіні жобалауды өз қаражаты есебінен ________ кешіктірмей аяқтауға, бекітілген жобаға сәйкес құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру және арнайы экономикалық аймағының аумағында объектіні _______ 20 __ жылға қарай пайдалануға беруді қамтамасыз етуге міндеттенеді.
10) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндеттерді атқарады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Арендодатель имеет право:
1) требовать досрочного расторжения договора в случаях:
использования субарендатором земельного участка не по целевому назначению;
невнесения субарендатором платы за пользование земельным участком более, чем за 2 (два) квартала подряд;
расторжения договора об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ или ИЗ или договора об осуществлении непрофильной деятельности в одностороннем порядке в соответствии с Законом;
в иных случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан;
2) доступа на территорию земельного участка с целью его осмотра на предмет соблюдения условий договора по предварительному согласованию с субарендатором;
3) на возмещение убытков, причиненных ухудшением свойств земельного участка и экологической обстановки в результате хозяйственной деятельности субарендатора, а также по иным основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан и настоящим договором;
4) имеет иные права, установленные законами Республики Казахстан.
8. Арендодатель обязан:
1) выполнять в полном объеме все условия настоящего договора;
2) передать субарендатору земельный участок по акту приема-передачи в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты государственной регистрации настоящего договора в установленном порядке;
3) письменно в десятидневный срок уведомить субарендатора об изменении номера счета для перечисления платы за пользование земельным участком;
4) возместить субарендатору затраты, связанные с неотделимыми улучшениями земельного участка;
5) в случае расторжения арендодателем договора об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ или ИЗ или договора об осуществлении непрофильной деятельности в одностороннем порядке в соответствии с Законом изъять у Субарендатора земельный участок в надлежащем состоянии на основании акта приема-передачи в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты прекращения договора об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ или ИЗ или договора об осуществлении непрофильной деятельности;
6) нести иные обязанности, установленные законами Республики Казахстан.
4. Срок договора
9. Настоящий договор вступает в силу с даты его заключения Сторонами.
10. Настоящий договор заключен сроком на _______ лет, но не более срока создания и функционирования СЭЗ _________________, а также действия договора № __ от __________ 20__ г. временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается СЭЗ.

7. Жалға берушінің құқығы бар:
1) шартты мерзімінен бұрын бұзуды талап етуге:
қосалқы жалдаушының жер учаскесін нысаналы мақсаты бойынша пайдаланбауы;
қосалқы жалдаушының жер учаскесін пайдаланғаны үшін төлемді қатарынан 2 (екі) тоқсаннан артық енгізбеуі;
АЭА немесе ИА қатысушысы ретінде немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттың заңға сәйкес біржақты тәртіппен жүзеге асыру туралы шартты бұзу;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайларда;
2) қосалқы жалдаушымен алдын ала келісім бойынша Шарт талаптарын сақтау тұрғысынан оны қарау мақсатында жер учаскесінің аумағына қол жеткізу;
3) Қосалқы жалдаушының шаруашылық қызметі нәтижесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Шартта көзделген өзге де негіздер бойынша жер учаскесі қасиеттерінің және экологиялық ахуалдың нашарлауынан келтірілген залалдарды өтеуге;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де құқықтары бар.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жалға беруші міндетті:
1) осы Шарттың барлық талаптарын толық көлемде орындауға;
2) осы Шарт белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жер учаскесін қабылдау-тапсыру актісі бойынша қосалқы жалға алушыға беруге;
3) он күн мерзімде жер учаскесін пайдаланғаны үшін төлемді аудару үшін шот нөмірінің өзгергені туралы қосалқы жалдаушыны жазбаша хабардар етуге;
4) қосалқы жалға алушыға жер учаскесінің ажырамас жақсартуларына байланысты шығындарды өтеуге;
5) Жалға беруші АЭА немесе ИА қатысушысы ретінде немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттың заңға сәйкес біржақты тәртіппен бұзған жағдайда, АЭА немесе ИА қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шартты немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартты қызметті жүзеге асыру туралы шарт тоқтатылған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қабылдау-беру актісі негізінде жер учаскесін Қосалқы жалға алушыдан тиісті жағдайда алып қоюға;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндеттерді атқаруға құқылы.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Шарт мерзімі
9. Осы Шарт Тараптар жасаған күннен бастап күшіне енеді.
10. Осы Шарт ________жылға, бірақ АЭА және ИА құру және жұмыс істеу мерзімінен аспайтын мерзімге жасалды, сондай-ақ Шарттың № _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __________ 20__ АЭА құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдалану (жалдау)

11. По истечении срока действия настоящего договора и при условии исполнения субарендатором всех своих обязательств по настоящему договору, договор может быть заключен на новый срок на дополнительно согласованных условиях. О намерении заключить договор на новый срок субарендатор письменно извещает арендодателя не позднее, чем за 1 (один) календарный месяц до истечения срока настоящего договора. При этом субарендатор имеет преимущественное право перед третьими лицами на заключение договора на новый срок.
5. Плата за пользование земельным участком
12. В соответствии с пунктом 1 статьи 709 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" организация или индивидуальный предприниматель, осуществляющие деятельность на территории специальной экономической зоны, при определении суммы земельного налога, налога на имущество и платы за пользование земельными участками, подлежащей уплате в бюджет, по объектам налогообложения (объектам обложения), расположенным на территории специальной экономической зоны и используемым при осуществлении приоритетных видов деятельности, уменьшают суммы исчисленного налога и (или) платы на 100 процентов.
6. Ответственность сторон
15. За нарушение условий настоящего договора Стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
16. За нарушение порядка и срока внесения платы за пользование земельным участком по настоящему договору субарендатор выплачивает арендодателю пеню в размере _______ тенге.
17. Ответственность Сторон за нарушение обязательств по настоящему договору, вызванных действием непреодолимой силы, регулируется действующим законодательством Республики Казахстан.
18. При неисполнении или ненадлежащем исполнении арендодателем условий настоящего договора арендодатель возмещает все убытки, понесенные субарендатором.
7. Условия изменения, дополнения, прекращения и расторжения настоящего договора
19. Изменение условий настоящего договора и его расторжение в одностороннем порядке до истечения срока действия, при условии выполнения сторонами своих обязательств по настоящему договору не допускаются за исключением случаев, предусмотренных настоящим договором.
20. Все изменения и дополнения к настоящему договору действительны лишь при условии, что они оформлены в письменной форме и подписаны уполномоченными на то представителями Сторон.
21. Действие настоящего договора прекращается при:
1) упразднении СЭЗ;
2) истечении срока действия договора № __ от _________ 20__ г. временного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается СЭЗ;

11. Осы Шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін және қосалқы жалдаушы осы Шарт бойынша өзінің барлық міндеттемелерін орындаған жағдайда шарт қосымша келісілген талаптарда жаңа мерзімге жасалуы мүмкін. Жаңа мерзімге шарт жасасу ниеті туралы қосалқы жалға алушы Жалға берушіге осы Шарттың мерзімі аяқталғанға дейін 1 (бір) күнтізбелік айдан кешіктірмей жазбаша хабарлайды. Бұл ретте қосалқы жалға алушының үшінші тұлғалар алдында жаңа мерзімге шарт жасасуға басым құқығы бар.
5. Жер учаскесін пайдаланғаны үшін төлем
12. Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы ҚРЗ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Кодексінің 709-бабының 1-тармағына сәйкес, арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметін жүзеге асыратын ұйым немесе дара кәсіпкер арнайы экономикалық аймақтың аумағында орналасқан және қызметтің басым түрлерін жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын салық салу объектілері (салық салу объектілері) бойынша жер салығының, мүлік салығының және жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының бюджетке төленуге жататын сомасын айқындау кезінде есептелген салық және (немесе) төлемақы сомасын 100 пайызға азайтады.
6. Тараптардың жауапкершілігі
15. Осы шарттың талаптарын бұзғаны үшін Тараптар жауапты болады қолданыстағы заңнамаға сәйкес.
16. Осы Шарт бойынша жер учаскесін пайдаланғаны үшін ақы төлеу тәртібі мен мерзімін бұзғаны үшін қосалқы жалға алушы Жалға берушіге осы Шарт бойынша жер учаскесін пайдаланғаны үшін төлемақы _______ теңге.
17. Еңсерілмейтін күштің әсерінен туындаған осы Шарт бойынша міндеттемелерді бұзғаны үшін тараптардың жауапкершілігі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
18. Жалға беруші осы Шарттың талаптарын орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде Жалға беруші қосалқы жалға алушы шеккен барлық шығындарды өтейді.
7. Өзгерту, толықтыру, тоқтату шарттары және осы шартты бұзу
19. Осы Шарттың талаптарын өзгертуге және тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаған жағдайда, қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін оны біржақты тәртіппен бұзуға осы Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, жол берілмейді.
20. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар олар жазбаша нысанда ресімделген және Тараптардың осыған уәкілетті өкілдері қол қойған жағдайда ғана жарамды болады.
21. Осы Шарттың қолданылуы:
1) АЭА тарату;
2) _________ 20__ №__шарттың қолданылу мерзімі өткенде, АЭА құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша пайдалану (жалдау);

3) досрочном расторжении настоящего договора в судебном порядке;
4) расторжении договора об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ или ИЗ или договора об осуществлении непрофильной деятельности в одностороннем порядке в соответствии с Законом.
8. Порядок рассмотрения споров
22. Споры и разногласия, которые могут возникнуть при исполнении обязательств настоящего договора, разрешаются путем переговоров между Сторонами.
23. В случае невозможности разрешения споров путем переговоров в течение 3 (трех) месяцев, Стороны передают их на рассмотрение в судебные органы Республики Казахстан.
24. Стороны не освобождаются от выполнения обязательств, установленных настоящим договором, до полного разрешения возникших споров и разногласий.
9. Обстоятельства непреодолимой силы
25. Сторона, не исполнившая или ненадлежащим образом исполнившая обязательство по настоящему договору, несет имущественную ответственность, если не докажет, что надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельств (стихийные явления, военные действия и т.п.).
10. Заключительные положения
26. Правоотношения Сторон, не оговоренные настоящим договором, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
27. Субарендатор не вправе передавать свои права и обязанности по настоящему договору субаренды земельного участка третьему лицу, сдавать земельный участок во вторичную субаренду, в залог, вносить их в качестве вклада в уставный капитал хозяйственного товарищества или общества либо паевого взноса в производственный кооператив, а также предоставлять его в безвозмездное срочное пользование.
28. Все приложения к настоящему договору являются его неотъемлемыми частями.
29. Все изменения и дополнения к настоящему договору действительны лишь при условии, что они оформлены в письменной форме и подписаны уполномоченными на то представителями Сторон.
30. Настоящий договор составлен в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, из которых один находится у арендодателя, второй экземпляр у субарендатора.
31. Настоящий договор подписан _____(дня), ______ (месяца) 20__ года в г. ______________________ Республики Казахстан уполномоченными представителями Сторон.
32. Юридические адреса и подписи Сторон:
Арендатор:
Наименование__________________
Юридический адрес ____________
Расчетный счет ________________
БИН __________________________
Банк _________________________
Телефон/факс_________________
Подпись ______________________
Арендодатель:
Наименование ________________
Юридический адрес ___________
Расчетный счет _______________
БИН _________________________
Банк ________________________
Телефон/факс ________________
Подпись _____________________
Приложение 5
к приказу исполняющего
обязанности Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года № 522
Типовая форма договора об осуществлении деятельности в качестве участника специальной экономической зоны
Сноска. Типовая форма с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 24.10.2019 № 801 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.05.2023 № 323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.01.2024 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.03.2024 № 90 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
город _____________________ (место заключения договора)
"__" ___________ 20___ года (дата заключения договора)
_____________________________________________________________,
(наименование юридического лица) именуемое в дальнейшем "Управляющая компания", в лице _________________________________________________________________,
(должность, ф.и.о. лица, подписывающего договор)
действующего на основании ___________________________________________ (устава, положения, доверенности № ____ от "___" _____20__г.) с одной стороны и __________________________________________________, (наименование юридического лица) именуемое в дальнейшем "Участник специальной экономической зоны", с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона" заключили Договор об осуществлении деятельности (далее - Договор).

3) осы Шарт сот тәртібімен мерзімінен бұрын бұзылған;
4) АЭА немесе ИА қатысушысының қызметін жүзеге асыру туралы шартты және бейінді емес қызметін жүзеге асыру туралы шартты Заңға сәйкес біржақты тәртіппен жүзеге асыру туралы шартты бұзу.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Дауларды қарау тәртібі
22. Осы шарттың міндеттемелерін орындау кезінде туындауы мүмкін даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасындағы келіссөздер жолымен шешіледі.
23. Дауларды келіссөздер жолымен 3 (үш) ай ішінде шешу мүмкін болмаған жағдайда Тараптар оларды Қазақстан Республикасының сот органдарының қарауына береді.
24. Тараптар туындаған даулар мен келіспеушіліктер толық шешілгенге дейін осы Шартта белгіленген міндеттемелерді орындаудан босатылмайды.
9. Еңсерілмейтін күш жағдаяттары
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Осы Шарт бойынша міндеттемені орындамаған немесе тиісінше орындамаған тарап, егер еңсерілмейтін күштің, яғни осы жағдайлар кезінде төтенше және еңсерілмейтін мән-жайлардың (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және т.б.) салдарынан тиісінше орындау мүмкін еместігін дәлелдей алмаса, мүліктік жауаптылықта болады.
10. Қорытынды ережелер
26. Тараптардың осы Шартта ескертілмеген құқықтық қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
27. Қосалқы жалдаушының осы Шарт бойынша өзінің құқықтары мен міндеттерін үшінші тұлғаға беруге, жер учаскесін қайталама қосалқы жалдауға, кепілге беруге, оларды шаруашылық серіктестігінің немесе Қоғамның жарғылық капиталына салым не өндірістік кооперативке пай жарнасы ретінде енгізуге, сондай-ақ оны өтеусіз жедел пайдалануға беруге құқығы жоқ.
28. Осы Шартқа барлық қосымшалар оның ажырамас бөліктері болып табылады.
29. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар олар жазбаша нысанда ресімделген және Тараптардың осыған уәкілетті өкілдері қол қойған жағдайда ғана жарамды болады.
30. Осы Шарт бірдей заңды күші бар екі данада жасалды, оның біреуі Жалға берушіде, екінші данасы қосалқы жалға алушыда болады.
31. Осы шартқа тараптардың уәкілетті өкілдері Қазақстан Республикасы_______қаласында 20__ жылғы ________ (күні), ______ (айда) қол қойылды.
32. Тараптардың заңды мекен-жайлары мен қолдары:
Жалға алушы:
Атауы__________________
Заңды мекен-жайы ____________
Есеп айырысу шоты _______________
БСН __________________________
Банк _________________________
Телефон / факс_________________
Қолы ______________________
Жалға беруші: Атауы ________________
Заңды мекен-жайы ___________
Есеп айырысу шоты ______________
БСН _________________________
Банк ________________________
Телефон/факс ________________
Қолы _____________________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ 522 бұйрығына
5-қосымша
Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттың үлгі нысаны
қала _____________________                              "__" ___________ 20___
(шарт жасалған орын)                                    жыл (шарт жасалған күн)
_____________________________________________________________,
(заңды тұлғаның атауы) бұдан әрі "Басқарушы компания" деп аталатын,
___________________________________________________________________,
(лауазымы, аты-жөні)және.о. шартқа қол қоятын тұлға) негізінде әрекет ететін
_____________________ (жарғы, ереже, № _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ сенімхат)"___" _____20__ г.)
бір жағынан және __________________________________________________,
(заңды тұлғаның атауы) бұдан әрі "арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы" деп аталатын, екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке - жеке "Тарап" деп аталатын қызметті жүзеге асыру туралы шартты (бұдан әрі-шарт) жасасты.

1. Предмет Договора
1. Предметом настоящего Договора является осуществление Участником специальной экономической зоны (далее - Участник СЭЗ) на территории специальной экономической зоны (далее - СЭЗ) __ приоритетных видов деятельности ___________________________________ (далее - деятельность).
2. До начала выпуска продукции или производства работ и услуг на территории СЭЗ, предусмотренных настоящим Договором, Участник СЭЗ обязуется за счет собственных средств, завершить проектирование, осуществить строительно-монтажные работы и обеспечить ввод в эксплуатацию объекта на территории специальной экономической зоны в сроки, установленном в графике, предоставленным согласно подпункту 20) пункта 15 настоящего договора.
3. Участник СЭЗ осуществляет указанные в пункте 1 настоящего Договора приоритетные виды деятельности в соответствии с бизнес-планами (технико-экономическим обоснованием), предоставляемые в Управляющую компанию, и являющимися неотъемлемой частью настоящего Договора, с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан, проектных документов и настоящего Договора.
2. Основные понятия
4. Определения и термины, разъяснения которым не даны в настоящем разделе, имеют значение, соответствующие определениям и терминам, содержащимся в Законе Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах" (далее - Закон):
1) СЭЗ – часть территории Республики Казахстан с точно обозначенными границами, на которой действует специальный правовой режим специальной экономической зоны для осуществления деятельности согласно Закону;
2) специальный правовой режим СЭЗ – совокупность условий функционирования специальной экономической зоны, для участников специальной экономической зоны в соответствии с Законом, налоговым, таможенным, земельным законодательством Республики Казахстан, а также законодательством Республики Казахстан о занятости населения;
3) Управляющая компания СЭЗ – юридическое лицо, создаваемое или определяемое в соответствии с Законом и Законом Республики Казахстан "Об инновационном кластере "Парк инновационных технологий" для обеспечения функционирования специальной экономической зоны;
4) участник СЭЗ - юридическое лицо, осуществляющее на территории специальной экономической зоны приоритетные виды деятельности и включенное в единый реестр участников специальных экономических зон.
При этом:
участникам специальной экономической зоны "Парк инновационных технологий" допускается осуществление приоритетных видов деятельности вне территории данной специальной экономической зоны;
участниками специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, могут выступать индивидуальные предприниматели, осуществляющие приоритетные виды деятельности на территории указанной специальной экономической зоны;

1. Шарттың мәні
1. Осы Шарттың мәні арнайы экономикалық аймақ қатысушысының жүзеге асыруы болып табылады арнайы экономикалық аймақтың (бұдан әрі - АЭА) аумағында қызметтің басым түрлерінің___________________________________(бұдан әрі - қызмет)
2. Осы Шартта көзделген АЭА аумағында өнім шығару немесе жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер өндіру басталғанға дейін, бекітілген жобаға сәйкес АЭА қатысушысы өз қаражаты есебінен жобалауды аяқтауға, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыруға және осы Шарттың 15-тармағының 20) тармақшасына сәйкес берілген кестеде белгіленген мерзімдерде арнайы экономикалық аймақ аумағында объектіні пайдалануға беруді қамтамасыз етуге міндеттенеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. АЭА қатысушысы осы Шарттың 1-тармағында көрсетілген қызметтің басым түрлерін басқарушы компанияға ұсынылатын және Қазақстан Республикасы заңнамасының, жобалық құжаттардың және осы Шарттың талаптарын сақтай отырып, осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын бизнес-жоспарларға (техникалық-экономикалық негіздемеге) сәйкес жүзеге асырады.
2. Негізгі ұғымдар
4. Осы бөлімде түсіндірмелері берілмеген анықтамалар мен терминдердің "арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - заң) қамтылған анықтамалар мен терминдерге сәйкес келетін маңызы бар.):
1) АЭА – Қазақстан Республикасы аумағының заңға сәйкес қызметті жүзеге асыру үшін арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі қолданылатын дәл белгіленген шекаралары бар бөлігі;
2) АЭА-ның арнайы құқықтық режимі – Заңға, Қазақстан Республикасының салық, кеден, жер заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары үшін арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеу шарттарының жиынтығы;
3) АЭА басқарушы компаниясы – арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін Заңға сәйкес құрылатын немесе айқындалатын заңды тұлға;
4) АЭА қатысушысы - арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметтің басым түрлерін жүзеге асыратын және арнайы экономикалық аймақтар қатысушыларының бірыңғай тізіліміне енгізілген заңды тұлға.
Бұл ретте:
"Инновациялық технологиялар паркі" Арнайы экономикалық аймағының қатысушыларына қызметтің басым түрлерін осы арнайы экономикалық аймақтың аумағынан тыс жерлерде жүзеге асыруға жол беріледі;
шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара сәйкес келетін арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары көрсетілген арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметтің басым түрлерін жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер бола алады;

7. Срок действия настоящего договора может быть продлен по взаимному согласию Сторон, если первоначально установленный Сторонами срок продления договора не превышал срока действия специальной экономической зоны, определенного соответствующим постановлением Правительства Республики Казахстан.
8. Заявление о продлении срока действия настоящего Договора подается в Управляющую компанию не позднее, чем за месяц до окончания срока действия настоящего Договора и рассматривается не позднее одного месяца с даты его поступления в Управляющую компанию.
9. Настоящий Договор вступает в силу с даты внесения в единый реестр участников СЭЗ сведений о регистрации лица в качестве участника СЭЗ. При этом специальный правовой режим для участников СЭЗ применяется со дня внесения сведения об Участнике СЭЗ в единый реестр участников СЭЗ.
10. Несвоевременное получение Участником СЭЗ необходимых разрешительных документов не является основанием для изменения общих сроков выполнения работ по настоящему Договору.
4. Цель Договора
11. Настоящий Договор устанавливает юридические рамки договорных взаимоотношений между Управляющей компанией и Участником СЭЗ в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан по осуществлению деятельности на территории СЭЗ на условиях предоставления государством Участнику СЭЗ определенных законами налоговых льгот и льгот по уплате таможенных пошлин, налогов при вложении инвестиций в создание и развитие производств и оказании услуг на территории СЭЗ.
5. Общие права и обязанности Сторон
12. Управляющая компания вправе:
1) осуществлять мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности;
2) в рамках осуществления мониторинга получать необходимую информацию и документы от Участника СЭЗ на основании письменных запросов по принятым обязательствам по настоящему Договору, в предусмотренные Договором, сроки но не чаще одного раз в квартал;
3) в случае установления неисполнения принятых обязательств по настоящему Договору, а также нарушений, связанных с осуществлением деятельности на территории СЭЗ, направить Участнику СЭЗ письменное уведомление о необходимости устранения таких нарушений с указанием срока для представления в адрес Управляющей компании соответствующих разъяснений, а также срока, в течение которого нарушения должны быть устранены;
4) предоставлять во вторичное землепользование или пользование (субаренду) земельных участков и предоставление в аренду (субаренду) объектов инфраструктуры лицам, осуществляющим вспомогательные виды деятельности, участникам СЭЗ;

7. Егер Тараптар бастапқыда белгілеген шартты ұзарту мерзімі Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті қаулысымен айқындалған арнайы экономикалық аймақтың қолданылу мерзімінен аспайтын болса, осы Шарттың қолданылу мерзімі Тараптардың өзара келісімі бойынша ұзартылуы мүмкін.
8. Осы Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш басқарушы компанияға осы Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін бір айдан кешіктірілмей беріледі және ол басқарушы компанияға келіп түскен күннен бастап бір айдан кешіктірілмей қаралады.
9. Осы Шарт АЭА қатысушыларының бірыңғай тізіліміне тұлғаны АЭА қатысушысы ретінде тіркеу туралы мәліметтер енгізілген күннен бастап күшіне енеді. Бұл ретте АЭА қатысушылары үшін арнайы құқықтық режим АЭА қатысушысы туралы мәліметтерді АЭА қатысушыларының бірыңғай тізіліміне енгізген күннен бастап қолданылады.
10. АЭА қатысушысының қажетті рұқсат беру құжаттарын уақтылы алмауы осы Шарт бойынша жұмыстарды орындаудың жалпы мерзімдерін өзгерту үшін негіз болып табылмайды.
4. Шарттың мақсаты
11. Осы Шарт АЭА-ға қатысушы мен Басқарушы компания арасындағы шарттық өзара қарым-қатынастардың заңды шеңберін Қазақстан Республикасының АЭА аумағында қызметті жүзеге асыру жөніндегі қолданыстағы заңнамасына сәйкес АЭА-ға қатысушыға мемлекеттің Заңдармен айқындалған кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша салықтық жеңілдіктер мен жеңілдіктерді ЕЭА аумағында өндірістерді құруға және дамытуға инвестициялар салу және қызметтер көрсету кезінде беру шартымен белгілейді.
5. Тараптардың жалпы құқықтары мен міндеттері
12. Басқарушы компания:
1) қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуына мониторингті жүзеге асыруға;
2) мониторингті жүзеге асыру шеңберінде Шартта көзделген мерзімде, бірақ тоқсанына бір реттен жиі емес мерзімде осы Шарт бойынша қабылданған міндеттемелер бойынша жазбаша сұрау салулар негізінде АЭА қатысушысынан қажетті ақпарат пен құжаттарды алуға;
3) осы Шарт бойынша қабылданған міндеттемелерді орындамау, сондай-ақ АЭА аумағында қызметті жүзеге асыруға байланысты бұзушылықтар анықталған жағдайда, АЭА Қатысушысына басқарушы компанияның атына тиісті түсіндірмелерді ұсыну үшін мерзімін, сондай-ақ бұзушылықтар жойылуға тиіс мерзімді көрсете отырып, мұндай бұзушылықтарды жою қажеттігі туралы жазбаша хабарлама жіберуге;
4) АЭА қатысушыларына қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға жер учаскелерін кейінгі жер пайдалануға немесе пайдалануға (қосалқы жалға) беруге және инфрақұрылым объектілерін жалға (қосалқы жалға) беруге;

5) получать вознаграждение за услуги, предоставляемые Управляющей компании Участнику СЭЗ;
6) получать доходы от сдачи в аренду и (или) субаренду объектов инфраструктуры, земельных участков, а также иного имущества;
7) на основании отдельных договоров с участниками СЭЗ реализовывать проекты, связанные со строительством объектов инфраструктуры, обеспечивающих функционирование СЭЗ, согласно утвержденному технико-экономическому обоснованию на земельных участках, не переданных участникам СЭЗ;
8) реализовывать иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
13. Участник СЭЗ вправе:
1) пользоваться гарантиями правовой защиты, налоговыми и иными льготами, предусмотренными законодательными актами Республики Казахстан для участников СЭЗ;
2) получать земельные участки и строить объекты инфраструктуры для осуществления приоритетных видов деятельности в порядке, предусмотренном Законом и настоящим Договором;
3) использовать доходы, полученные от осуществления деятельности на территории СЭЗ, после уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан по своему усмотрению;
4) привлекать лиц, осуществляющих вспомогательные виды деятельности по согласованию с другой стороной Договора;
5) определять вспомогательные виды деятельности для своего производства, которые по своему характеру не должны совпадать с приоритетным видом деятельности и информировать о них другую сторону Договора;
6) осуществлять за счет собственных средств строительство необходимых ему объектов инфраструктуры на территории земельного участка, переданного ему во временное возмездное землепользование или пользование (аренду) либо во вторичное землепользование или пользование (субаренду);
7) пользоваться на территории СЭЗ электрической, тепловой энергией, газом, водой, канализацией, средствами связи и телекоммуникаций, другими услугами коммунальных служб, общественного транспорта и иными услугами, предоставляемыми на территории СЭЗ;
8) осуществлять до 1 января 2028 года вне территории СЭЗ следующие виды деятельности:
проектирование, разработка, внедрение и производство баз данных и аппаратных средств, проектирование, разработка, внедрение и производство программного обеспечения (в том числе опытных образцов);
услуги по хранению и обработке информации в электронной форме с использованием серверного инфокоммуникационного оборудования (услуги дата-центров);
проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по созданию и внедрению проектов в области информационно-коммуникационных технологий.
Положения данного подпункта распространяются исключительно на Участника СЭЗ в отрасли информационно-коммуникационных технологий и инновационных технологи.

5) АЭА Қатысушысына Басқарушы компания ұсынатын қызметтер үшін сыйақы алуға;
6) инфрақұрылым объектілерін, жер учаскелерін, сондай-ақ өзге де мүлікті жалға беруден және (немесе) қосалқы жалға беруден кірістер алуға;
7) АЭА қатысушыларымен жекелеген шарттар негізінде АЭА қатысушыларына берілмеген жер учаскелерінде бекітілген техникалық-экономикалық негіздемеге сәйкес АЭА-ның жұмыс істеуін қамтамасыз ететін инфрақұрылым объектілерін салуға байланысты жобаларды іске асыруға;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды іске асыруға құқығы бар.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 24.10.2019 № 801 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. АЭА қатысушысы:
1) АЭА қатысушылары үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген құқықтық қорғау кепілдігін, салықтық және өзге де жеңілдіктерді пайдалануға;
2) Заңда және осы Шартта көзделген тәртіппен қызметтің басым түрлерін жүзеге асыру үшін жер учаскелерін алуға және инфрақұрылым объектілерін салуға;
3) АЭА аумағында қызметті жүзеге асырудан алынған кірістерді Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлегеннен кейін өз қалауы бойынша пайдалануға;
4) Шарттың екінші тарапымен келісім бойынша қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыратын адамдарды тартуға;
5) өзінің сипаты бойынша қызметтің басым түрімен сәйкес келмеуі және олар туралы шарттың басқа тарапын хабардар етуі тиіс өзінің өндірісі үшін қызметтің қосалқы түрлерін айқындауға;
6) уақытша өтеулі жер пайдалануға немесе пайдалануға (жалға алуға) не кейінгі жер пайдалануға немесе пайдалануға (қосалқы жалға) берілген жер учаскесінің аумағында өзіне қажетті инфрақұрылым объектілерін салуды өз қаражаты есебінен жүзеге асыруға;
7) АЭА аумағында электр, жылу энергиясын, газды, суды, кәрізді, байланыс және телекоммуникация құралдарын, коммуналдық қызметтердің, қоғамдық көліктің басқа да қызметтерін және АЭА аумағында ұсынылатын өзге де қызметтерді пайдалануға;
8) 2028 жылғы 1 қаңтарға дейін АЭА аумағынан тыс жерде қызметтің мынадай түрлерін жүзеге асыру:
Деректер базалары мен аппараттық құралдарды жобалау, әзірлеу, енгізу және өндіру, бағдарламалық қамтамасыз етуді (оның ішінде Тәжірибелік үлгілерді) жобалау, әзірлеу, енгізу және өндіру);
серверлік инфокоммуникациялық жабдықты пайдалана отырып, электрондық нысандағы ақпаратты сақтау және өңдеу жөніндегі қызметтер (дата-орталықтардың қызметтері);
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласында жобаларды құру және енгізу бойынша ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу.
Осы тармақшаның ережелері ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және инновациялық технологиялар саласындағы АЭА қатысушысына ғана қолданылады.

9) ходатайствовать перед Управляющей компании о предоставлении земельного участка лицам, претендующим на осуществление вспомогательных видов деятельности и заключившим в установленном порядке с Участником СЭЗ договоры на выполнение отдельных видов подрядных работ и услуг;
10) пользоваться иными правами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
14. Управляющая компания обязана:
1) осуществлять на постоянной основе мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности участниками СЭЗ, в том числе соответствия на приоритетные виды деятельности.
При выявлении нарушения в течение 3 рабочих дней уведомить об этом уполномоченный орган в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет;
2) добросовестно и надлежащим образом выполнять обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и настоящим Договором;
3) организовать места приема для функционирования центра обслуживания населения по принципу "одного окна", а также оказание информационной помощи по предоставляемым государственным услугам;
4) на основании запроса органов государственных доходов, находящегося на территории СЭЗ выдавать подтверждение фактического потребления ввезенных товаров при осуществлении деятельности, отвечающей целям создания СЭЗ;
5) до заключения настоящего Договора ознакомить Участника СЭЗ с условиями предоставления Управляющей компанией Участнику СЭЗ услуг на территории СЭЗ. Данное требование является необходимым только при условии наличия таких услуг.
15. Участник СЭЗ обязан:
1) осуществлять свою деятельность в соответствии с целями создания СЭЗ;
2) обладать денежными средствами, иным имуществом, не изъятым из оборота, в размере, соответствующем технико-экономическому обоснованию для ведения вида деятельности, отнесенной к приоритетным для данной СЭЗ;
3) представлять ежегодный отчет о своей деятельности Управляющей компании;
4) представить необходимую информацию о своей деятельности по дополнительному запросу Управляющей компании;

9) басқарушы компанияның алдында қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыруға үміткер және белгіленген тәртіппен АЭА қатысушысымен мердігерлік жұмыстар мен қызметтердің жекелеген түрлерін орындауға шарттар жасасқан тұлғаларға жер учаскесін беру туралы өтініш жасауға;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқығы бар.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Басқарушы компания:
1) АЭА қатысушыларының қызметті жүзеге асыруы туралы шарттар талаптарының орындалуына, оның ішінде қызметтің басым түрлеріне сәйкестігіне тұрақты негізде мониторингті жүзеге асыруға міндетті.
Бұзушылық анықталған кезде 3 жұмыс күні ішінде бұл туралы бюджетке салықтар мен төлемдер түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органға хабарлауы қажет;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Шартта көзделген міндеттерді адал және тиісті түрде орындауға;
3) "бір терезе" қағидаты бойынша Халыққа қызмет көрсету орталығының жұмыс істеуі үшін қабылдау орындарын ұйымдастыру, сондай-ақ көрсетілетін мемлекеттік қызметтер бойынша ақпараттық көмек көрсету;
4) АЭА аумағындағы мемлекеттік кірістер органдарының сұрау салуы негізінде АЭА құру мақсаттарына сай келетін қызметті жүзеге асыру кезінде әкелінген тауарлардың нақты тұтынылғандығын Растауды беруге;
5) осы шарт жасалғанға дейін АЭА қатысушысын басқарушы компанияның АЭА Қатысушысына АЭА аумағында қызмет көрсету талаптарымен таныстыруға міндетті. Бұл талап осындай қызметтер болған жағдайда ғана міндетті болып табылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 24.10.2019 № 801 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 26.01.2024 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
15. АЭА қатысушысы міндетті:
1) өз қызметін АЭА құру мақсаттарына сәйкес жүзеге асыруға;
2) Осы АЭА үшін басымдыққа жатқызылған қызмет түрін жүргізу үшін техникалық-экономикалық негіздемеге сәйкес келетін мөлшерде айналымнан алынбаған ақшалай қаражатқа, өзге де мүлікке ие болуға;
3) басқарушы компанияның өз қызметі туралы жыл сайынғы есепті ұсынуға;
4) басқарушы компанияның қосымша сұратуы бойынша өз қызметі туралы қажетті ақпаратты ұсынуға;

5) осуществлять на территории СЭЗ приоритетные виды деятельности, указанные в главе 1 настоящего договора;
6) осуществить в соответствии с бизнес-планами и технико-экономическими обоснованиями в течение _______ месяца, (года) инвестиции в объеме ________ тенге;
7) в случае получения письменного уведомления о неисполнении принятых обязательств и (или) устранении выявленных нарушений, установленных в результате мониторинга деятельности устранить нарушения по согласованию с Управляющей компании в сроки, установленные действующим законодательством Республики Казахстан;
8) при наличии на территории специальной экономической зоны необходимой инфраструктуры и объектов, предназначенных для осуществления приоритетных видов деятельности, в течение одного календарного года со дня подписания настоящего Договора прекратить деятельность своих обособленных структурных подразделений, за исключением представительств, за пределами СЭЗ на основании заключенного договора об осуществлении деятельности.
Данная обязанность для Участников СЭЗ в отрасли информационно-коммуникационных технологий и инновационных технологи в части требования осуществления деятельности на территории специальной экономической зоны не будет являться обязательным условием до 1 января 2028 года для следующих видов деятельности:
проектирование, разработка, внедрение и производство баз данных и аппаратных средств, проектирование, разработка, внедрение и производство программного обеспечения (в том числе опытных образцов);
услуги по хранению и обработке информации в электронной форме с использованием серверного инфокоммуникационного оборудования (услуги дата-центров);
проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по созданию и внедрению проектов в области информационно-коммуникационных технологий;
9) за счет собственных средств или иных незапрещенных законодательством Республики Казахстан источников осуществлять строительство необходимых им объектов производства и инфраструктуры на территории земельного участка, переданного им во временное возмездное землепользование или пользование (аренду) или во вторичное землепользование или пользование (субаренду), в соответствии с принятыми обязательствами по настоящему Договору;
10) осуществлять поставки на внутренний рынок части производимой им продукции, объемы в которой не должны превышать ___ процентов от годового объема, при наличии подтвержденной потребности населения и ходатайства со стороны уполномоченного органа;
11) отдавать предпочтение оборудованию, материалам и готовой продукции, произведенным в Республике Казахстан, в случае их конкурентоспособности по экологическим и техническим качествам и ценам;

5) АЭА аумағында осы Шарттың 1-тарауында көрсетілген қызметтің басым түрлерін жүзеге асыруға;
6) бизнес-жоспарларға және техникалық-экономикалық негіздемелерге сәйкес жүзеге асыруға;_______ ай (жыл) көлемінде инвестициялар ________ теңге;
7) қабылданған міндеттемелердің орындалмауы және (немесе) қызмет мониторингі нәтижесінде белгіленген анықталған бұзушылықтарды жою туралы жазбаша хабарлама алған жағдайда Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген мерзімде басқарушы компанияның келісімі бойынша бұзушылықтарды жоюға;
8) арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметтің басым түрлерін жүзеге асыруға арналған қажетті инфрақұрылым мен объектілер болған кезде осы Шартқа қол қойылған күннен бастап бір күнтізбелік жыл ішінде қызметін жүзеге асыру туралы жасалған шарт негізінде АЭА-дан тысқары жерлердегі өкілдіктерді қоспағанда, өздерінің оқшауланған құрылымдық бөлімшелерінің қызметін тоқтатуға құқылы.
Арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыруды талап ету бөлігінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және инновациялық технологиялар саласындағы АЭА қатысушылары үшін осы міндет қызметтің мынадай түрлері үшін 2028 жылғы 1 қаңтарға дейін міндетті шарт болып табылмайды:
Деректер базалары мен аппараттық құралдарды жобалау, әзірлеу, енгізу және өндіру, бағдарламалық қамтамасыз етуді (оның ішінде Тәжірибелік үлгілерді) жобалау, әзірлеу, енгізу және өндіру);
серверлік инфокоммуникациялық жабдықты пайдалана отырып, электрондық нысандағы ақпаратты сақтау және өңдеу жөніндегі қызметтер (дата-орталықтардың қызметтері);
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласында жобаларды құру және енгізу жөніндегі ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу;
9) өз қаражаты немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен осы Шарт бойынша қабылданған міндеттемелерге сәйкес уақытша өтеулі жер пайдалануға немесе пайдалануға (жалға алуға) немесе кейінгі жер пайдалануға немесе пайдалануға (қосалқы жалға) берілген жер учаскесінің аумағында өздеріне қажетті өндіріс және инфрақұрылым объектілерін салуды жүзеге асыруға;
10) халықтың расталған қажеттілігі және уәкілетті орган тарапынан қолдаухаты болған жағдайда, көлемі жылдық көлемнің _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ пайызынан аспауы тиіс өзі өндіретін өнімнің бір бөлігін ішкі нарыққа жеткізуді жүзеге асыруға;
11) Қазақстан Республикасында өндірілген жабдықтарға, материалдарға және дайын өнімге олардың экологиялық және техникалық қасиеттері мен бағалары бойынша бәсекеге қабілетті болған жағдайда артықшылық беруге;

12) отдавать приоритет казахстанским организациям в выполнении услуг и работ при осуществлении приоритетных видов деятельности на территории СЭЗ, если эти услуги конкурентоспособны по цене, эффективности и качеству;
13) в случае возникновения аварии при проведении предусмотренной настоящим Договором деятельности незамедлительно известить об этом Управляющую компанию и обеспечить применение дополнительных мер по защите здоровья и жизни работников и населения, выполнить ликвидационные работы, направленные на восстановление производства и окружающей природной среды в согласованные сторонами сроки;
14) при осуществлении деятельности и (или) работ на территории СЭЗ в случае возникновения непосредственной угрозы жизни и здоровью населения незамедлительно информировать об этом Управляющую компанию и приостановить работы;
15) не допускать передачи настоящего Договора в залог в целях обеспечения денежных и иных обязательств Участника СЭЗ перед третьими лицами;
16) в случае уступки (отчуждения) доли уставного капитала Участника СЭЗ новому собственнику, известить о планируемой сделке Управляющую компанию до ее совершения не менее чем за два месяца;
17) в случае намерения передачи всех прав и обязательств по настоящему Договору иному юридическому лицу, предусмотреть в заключаемом с ним договоре (сделке) условие о солидарной ответственности Участника СЭЗ и юридического лица, принимающего права и обязанности, по настоящему Договору;
18) уведомить Управляющую компанию о планируемой сделке по отчуждению имущества и (или) бизнеса не менее, чем за 15 рабочих дней до предполагаемой даты совершения сделки;
19) добросовестно и надлежащим образом выполнять обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором;
20) в течение десяти рабочих дней со дня получения право вторичного землепользования (субаренды) предоставить Управляющей компании график производства проектирования, осуществления строительно-монтажных работ и обеспечения ввода в эксплуатацию объекта, который является неотъемлемой частью настоящего Договора;
21) в течение десяти рабочих дней с даты получения право вторичного землепользования (субаренды) заключить с Управляющей компанией, договор на оказание услуг, предоставляемые Управляющей компанией Участнику СЭЗ. Данное требование является обязательным при условии ознакомления и согласия Участника СЭЗ с условиями предоставления услуг до заключения настоящего Договора.

12) егер бұл қызметтер баға, тиімділік және сапа бойынша бәсекеге қабілетті болса, АЭА аумағында қызметтің басым түрлерін жүзеге асыру кезінде қызметтер мен жұмыстарды орындауда қазақстандық ұйымдарға басымдық беру;
13) осы Шартта көзделген қызметті жүргізу кезінде авария туындаған жағдайда бұл туралы басқарушы компанияны дереу хабардар етуге және қызметкерлер мен халықтың денсаулығы мен өмірін қорғау жөніндегі қосымша шаралардың қолданылуын қамтамасыз етуге, Тараптар келіскен мерзімде өндіріс пен қоршаған табиғи ортаны қалпына келтіруге бағытталған тарату жұмыстарын орындауға;
14) АЭА аумағында қызметті және (немесе) жұмыстарды жүзеге асыру кезінде халықтың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төнген жағдайда бұл туралы басқарушы компанияны дереу хабардар етуге және жұмысты тоқтата тұруға;
15) АЭА қатысушысының үшінші тұлғалар алдындағы ақшалай және өзге де міндеттемелерін қамтамасыз ету мақсатында осы Шартты кепілге беруге жол бермеу;
16) АЭА қатысушысының жарғылық капиталының үлесін жаңа меншік иесіне берген (иеліктен шығарған) жағдайда басқарушы компанияны ол жасалғанға дейін кемінде екі ай бұрын жоспарланып отырған мәміле туралы хабардар етуге;
17) осы Шарт бойынша барлық құқықтар мен міндеттемелерді өзге заңды тұлғаға беру ниеті болған жағдайда онымен жасалатын шартта (мәміледе) осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттерді қабылдайтын АЭА қатысушысы мен заңды тұлғаның ортақ жауапкершілігі туралы талапты көздеуге;
18) басқарушы компанияны мүлікті және (немесе) бизнесті иеліктен шығару жөніндегі жоспарланып отырған мәміле туралы мәміле жасаудың болжамды күніне дейін кемінде 15 жұмыс күні бұрын хабардар етуге;
19) Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Шартта көзделген міндеттерді адал және тиісті түрде орындауға;
20) қайталама жер пайдалану (қосалқы жалдау) құқығын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде басқарушы компанияға осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын жобалау, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу және объектіні пайдалануға беруді қамтамасыз ету кестесін беруге;
21) қайталама жер пайдалану (қосалқы жалдау) құқығын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде басқарушы компаниямен АЭА Қатысушысына Басқарушы компания ұсынатын қызметтер көрсетуге шарт жасасуға құқылы. Осы талап АЭА қатысушысы осы шарт жасалғанға дейін қызмет көрсету талаптарымен танысқан және келіскен жағдайда міндетті болып табылады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 24.10.2019 № 801 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Налоги, сборы и обязательные платежи
16. Участники СЭЗ облагаются налогами, сборами и другими обязательными платежами в бюджет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
7. Таможенное регулирование
17. Участник СЭЗ исполняет обязательства по уплате таможенных платежей и пошлин в соответствии с Таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан, действующим на момент возникновения обязательств по их уплате.
18. Перечень товаров, необходимых для осуществления Участником СЭЗ приоритетных видов деятельности, в отношении которых будет применяться таможенная процедура свободной таможенной зоны устанавливается в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в проектно-сметной документации, прошедшей государственную экспертизу.
8. Страхование
19. Участник СЭЗ осуществляет в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязательные виды страхования, в том числе:
1) обязательное страхование гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;
2) обязательное экологическое страхование при осуществлении экологически опасных видов хозяйственной и иной деятельности на территории СЭЗ, связанной с ответственностью по возмещению ущерба, нанесенного:
окружающей среде и (или) восстановлению состояния окружающей среды до состояния, предшествовавшего его ухудшению;
жизни и здоровью граждан в результате аварийного загрязнения окружающей среды;
имуществу третьих лиц, принадлежащему им на праве собственности, праве хозяйственного ведения, праве оперативного управления и ином законном основании, в результате аварийного загрязнения окружающей среды;
3) обязательное социальное страхование на случай:
утраты трудоспособности;
потери кормильца;
потери работы;
4) обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств;
5) обязательное страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами при ведении соответствующего вида деятельности;
6) обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам в результате аварии.
20. Участник СЭЗ по своему усмотрению выбирает страховые организации в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Гарантии стабильности Договора
21. Участнику СЭЗ гарантируется защита прав и интересов, которая обеспечивается Конституцией Республики Казахстан, настоящим Договором и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.

6. Салықтар, алымдар және міндетті төлемдер
16. АЭА қатысушыларына Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтар, алымдар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер салынады.
7. Кедендік реттеу
17. АЭА қатысушысы кедендік төлемдер мен баждарды төлеу бойынша міндеттемелерді оларды төлеу бойынша міндеттемелер туындаған сәтте қолданыстағы Кеден одағының және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес орындайды.
18. Қажетті тауарлардың тізбесі жүзеге асыру үшін АЭА қызметінің басым түрлерін, оларға қатысты қолданылатын болады еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі белгіленеді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, мемлекеттік сараптамадан өткен.
8. Сақтандыру
19. АЭА қатысушысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті сақтандыру түрлерін, оның ішінде:
1) қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіргені үшін жұмыс берушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру;
2) АЭА аумағында шаруашылық және өзге де қызметтің экологиялық қауіпті түрлерін жүзеге асыру кезінде келтірілген залалды өтеу жөніндегі жауапкершілікпен байланысты міндетті экологиялық сақтандыру:
және (немесе) қоршаған ортаның жай-күйін оның нашарлауының алдындағы Жай-күйге дейін қалпына келтіру;
қоршаған ортаның авариялық ластануы нәтижесінде азаматтардың өмірі мен денсаулығына;
қоршаған ортаның авариялық ластануы нәтижесінде оларға меншік құқығында, шаруашылық жүргізу құқығында, жедел басқару құқығында және өзге де заңды негізде тиесілі үшінші тұлғалардың мүлкі;
3) жағдайға міндетті әлеуметтік сақтандыру:
еңбек ету қабілетінен айырылу;
асыраушыдан айырылу
жұмыссыз қалу;
4) көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру;
5) тиісті қызмет түрін жүргізген кезде тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру;
6) қызметі авария нәтижесінде үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру.
20. АЭА қатысушысы өз қалауы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес сақтандыру ұйымдарын таңдайды.
9. Шарт тұрақтылығының кепілдіктері
21. АЭА қатысушысына Қазақстан Республикасының Конституциясымен, осы Шартпен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттармен қамтамасыз етілетін құқықтар мен мүдделерді қорғауға кепілдік беріледі.

22. Принудительное изъятие имущества Участника СЭЗ (национализация, реквизиция) для государственных нужд допускается в исключительных случаях и в порядке, которые предусмотрены законами Республики Казахстан.
23. Любые изменения и дополнения к настоящему договору действительны лишь при условии, что они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными на то представителями Сторон.
10. Учет и отчетность
24. Участник СЭЗ осуществляет в соответствии с законодательством Республики Казахстан ведение учета и учетной документации.
25. Участник СЭЗ предоставляет в Управляющую компанию полную информацию о своей деятельности за предыдущий год в соответствии с законодательством, а также направляет в адрес Управляющую компанию до _______ месяц, (год) каждого календарного года отчет о выполнении условий настоящего Договора за истекший год.
11. Конфиденциальность
26. Информация, полученная или приобретенная какой-либо Стороной в процессе выполнения условий настоящего Договора, является конфиденциальной.
27. Стороны не имеют права передавать конфиденциальную информацию третьим лицам без предварительного письменного согласия другой Стороны, за исключением следующих случаев:
1) если такая информация используется в ходе ведения судебного разбирательства;
2) уполномоченным государственным органам Республики Казахстан, имеющим право на получение соответствующей информации в соответствии с требованиями действующего законодательства Республики Казахстан;
3) финансовым учреждениям, в той степени, в которой это целесообразно при организации финансирования, при условии, что такие финансовые учреждения в письменном виде обязуются хранить полученную информацию как конфиденциальную и использовать ее только в указанных целях;
4) единому координационному центру в рамках осуществления функций в соответствии с Законом.
28. Стороны соглашаются в случае необходимости предоставлять налоговым органам Республики Казахстан информацию, относящуюся к их счетам, которая может быть запрошена в соответствии с действующим налоговым законодательством Республики Казахстан.
12. Передача прав и обязанностей
29. Участник СЭЗ распоряжается принадлежащим ему имуществом и бизнесом на территории СЭЗ по своему усмотрению.
30. При передаче Участником СЭЗ прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, другому юридическому лицу действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны завершается в порядке и на условиях, установленных таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан.

22. АЭА қатысушысының мүлкін мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп алып қоюға (мемлекет меншігіне алу, реквизициялау) ерекше жағдайларда және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен жол беріледі.
23. Осы Шартқа кез келген өзгерістер мен толықтырулар олар жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың осыған уәкілетті өкілдері қол қойған жағдайда ғана жарамды болады.
10. Есепке алу және есептілік
24. АЭА қатысушысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есеп пен есеп құжаттамасын жүргізуді жүзеге асырады.
25. АЭА қатысушысы басқарушы компанияға заңнамаға сәйкес өткен жылғы өз қызметі туралы толық ақпаратты ұсынады, сондай-ақ басқарушы компанияның мекен-жайына еұ-ға жібереді._______ осы Шарттың талаптарын орындау туралы есепті ұсынады.
11. Құпиялылық
26. Осы Шарттың талаптарын орындау процесінде қандай да бір Тарап алған немесе сатып алған ақпарат құпия болып табылады.
27. Тараптар келесі жағдайларды қоспағанда, екінші Тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруге құқығы жоқ:
1) егер мұндай ақпарат сот талқылауын жүргізу барысында пайдаланылса;
2) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес тиісті ақпарат алуға құқығы бар Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарына;
3) мұндай қаржы мекемелері алынған ақпаратты құпия ретінде сақтауға және оны тек көрсетілген мақсаттарда пайдалануға жазбаша түрде міндеттенеді деген шартпен қаржыландыруды ұйымдастыру кезінде бұл орынды дәрежеде қаржы мекемелеріне;
4) Заңға сәйкес функцияларды жүзеге асыру шеңберінде бірыңғай үйлестіру орталығына жүктеледі.
28. Тараптар қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының салық органдарына Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасына сәйкес сұралуы мүмкін олардың шоттарына қатысты ақпаратты беруге келіседі.
12. Құқықтар мен міндеттерді беру
29. АЭА қатысушысы өз қалауы бойынша АЭА аумағында өзіне тиесілі мүлік пен бизнеске билік етеді.
30. ЕЭА қатысушысы еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқықтарын басқа заңды тұлғаға берген кезде еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданылуы Кеден одағының және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген тәртіппен және шарттарда аяқталады.

35. Срок исполнения обязательств по настоящему Договору отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства непреодолимой силы, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. Если невозможность полного или частичного исполнения сторонами обязательств по настоящему Договору в связи с наступлением обстоятельств непреодолимой силы будет существовать свыше одного календарного года, то Стороны вправе расторгнуть настоящий Договор.
36. Наступление обстоятельств непреодолимой силы не требует юридического оформления продления срока действия настоящего Договора.
14. Ответственность Сторон специальной экономической зоны
37. За неисполнение или ненадлежащее исполнение условий настоящего Договора Стороны несут ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором.
38. Участник СЭЗ несет полную ответственность за допущенные при осуществлении деятельности нарушения требований, установленных техническими регламентами и проектной документации.
39. Участник СЭЗ несет ответственность за весь риск, возникающий в течение и вследствие осуществления деятельности по настоящему Договору и связанный с убытками или нанесением ущерба государству, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
40. Сделки, заключенные Участником СЭЗ, нарушающие законодательство Республики Казахстан о специальных экономических зонах влекут применение к виновным лицам ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан и являются недействительными.
41. Вред, причиненный жизни и здоровью граждан при производстве указанных в Договоре приоритетных видов деятельности, подлежит возмещению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Условия изменения, дополнения, прекращения и расторжения настоящего Договора
42. Изменения и (или) дополнения в настоящий Договор вносятся в любое время по взаимному письменному согласию Сторон и оформляются письменно, в виде дополнительного соглашения, который является неотъемлемой частью настоящего Договора.
Об изменениях и (или) дополнениях в настоящий Договор, связанных с ведением реестра участников СЭЗ, Управляющая компания информирует единый координационный центр в течение 2 (двух) рабочих дней со дня внесении изменений и дополнений.

35. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі еңсерілмейтін күш мән-жайлары, сондай-ақ осы мән-жайлардан туындаған салдарлар әрекет еткен уақытқа пропорционалды түрде шегеріледі. Егер еңсерілмейтін күш мән-жайларының басталуына байланысты Тараптардың осы Шарт бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара орындауы мүмкін болмаса, онда Тараптар осы Шартты бұзуға құқылы.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Еңсерілмейтін күш мән-жайларының басталуы осы Шарттың қолданылу мерзімін ұзартуды заңды ресімдеуді талап етпейді.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Арнайы экономикалық аймақ тараптарының жауапкершілігі
37. Осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Шартта көзделген жауаптылықта болады.
38. АЭА қатысушысы қызметті жүзеге асыру кезінде техникалық регламенттерде және жобалау құжаттамасында белгіленген талаптардың бұзылуына жол берілген үшін толық жауапты болады.
39. АЭА қатысушысы осы Шарт бойынша қызметті жүзеге асыру барысында және салдарынан туындайтын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекетке залал немесе залал келтірумен байланысты барлық тәуекел үшін жауапты болады.
40. Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтар туралы заңнамасын бұзатын АЭА қатысушысы жасаған мәмілелер кінәлі тұлғаларға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікті қолдануға әкеп соғады және жарамсыз болып табылады.
41. Шартта көрсетілген қызметтің басым түрлерін жүргізу кезінде азаматтардың өмірі мен денсаулығына келтірілген зиян Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтелуге тиіс.
15. Өзгерту, толықтыру, тоқтату шарттары және осы шартты бұзу
42. Осы Шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар Тараптардың өзара жазбаша келісімі бойынша кез келген уақытта енгізіледі және осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша келісім түрінде жазбаша ресімделеді.
АЭА қатысушыларының тізілімін жүргізуге байланысты осы Шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы Басқарушы компания өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде бірыңғай үйлестіру орталығын хабардар етеді.

43. Действие настоящего Договора об осуществлении деятельности прекращается при:
1) упразднении СЭЗ;
2) истечении срока его действия, если Сторонами не достигнуто соглашение о его продлении;
3) досрочном расторжении договора об осуществлении деятельности;
4) иных случаях, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан или договором об осуществлении деятельности.
44. Досрочное прекращение действия настоящего Договора допускается по соглашению Сторон, а также в случаях, предусмотренных Законом.
Для целей настоящего пункта существенными нарушениями являются:
1) срыв Участником СЭЗ сроков определенных пунктом 2 настоящего Договора и графиком производства проектирования, осуществления строительно-монтажных работ и обеспечения ввода в эксплуатацию объекта без уважительных причин более шести календарных месяцев;
2) приостановление деятельности Участника СЭЗ более чем на два календарных месяца без согласования с Управляющей компанией;
3) нарушение при осуществлении деятельности Участником СЭЗ положений настоящего Договора и норм законодательства Республики Казахстан в сфере строительства, которые существенно могут отразиться на качестве выполняемых работ.
44-1. В течение двух рабочих дней со дня расторжения настоящего Договора Управляющая компания уведомляет об этом Участника СЭЗ, органы государственных доходов, уполномоченный орган, а также местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы.
45. Нарушение условий настоящего Договора, полностью устраненное Участником СЭЗ в срок, установленный в уведомлении Управляющей компании, не является основанием для досрочного прекращения действия настоящего Договора в одностороннем порядке.
46. Управляющая компания по взаимному согласию Сторон выкупает по балансовой стоимости на день расторжения настоящего Договора у бывшего Участника СЭЗ, возведенные здания и сооружения при возможности использования их в других целях или другими участниками СЭЗ, на основании отдельного договора купли-продажи.
При невозможности такого использования бывший Участник СЭЗ осуществляет снос всех сооружений и приведение в надлежащее состояние возвращаемых другой стороне земельных участков.
При досрочном расторжении настоящего Договора с Участником СЭЗ, арендовавшим земельные участки на территории СЭЗ, и возведшим строительные объекты, Участником СЭЗ обеспечивается в течение трехмесячного срока за свой счет демонтаж и удаление с территории СЭЗ принадлежащего ему оборудования и механизмов.
В случае не осуществления Участником СЭЗ демонтажа и удаления с территории СЭЗ принадлежащего ему оборудования, механизмов и возведенных строительных объектов в трехмесячный срок, права на указанные объекты переходят к новому Участнику СЭЗ.

43. Қызметті жүзеге асыру туралы осы Шарттың қолданылуы:
1) АЭА тарату;
2) егер Тараптар оны ұзарту туралы келісімге қол жеткізбесе, оның қолданылу мерзімі өткенде;
3) қызметті жүзеге асыру туралы шартты мерзімінен бұрын бұзу;
4) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында немесе қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген өзге де жағдайларда тоқтатылады.
44. Осы Шарттың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтатуға тараптардың келісімі бойынша, сондай-ақ Заңда көзделген жағдайларда жол беріледі.
Осы тармақтың мақсаттары үшін елеулі бұзушылықтар болып:
1) АЭА қатысушысының осы Шарттың 2-тармағында және жобалау, құрылыс-монтаж жұмыстарын жүзеге асыру және объектіні пайдалануға беруді қамтамасыз ету кестесінде белгіленген мерзімдерді дәлелді себептерсіз алты күнтізбелік айдан астам бұзуы;
2) басқарушы компанияның келісімінсіз АЭА қатысушысының қызметін күнтізбелік екі айдан астам мерзімге тоқтата тұру;
3) АЭА қатысушысы қызметін жүзеге асыру кезінде орындалатын жұмыстардың сапасына елеулі әсер етуі мүмкін осы Шарттың ережелерін және Қазақстан Республикасының құрылыс саласындағы заңнамасының нормаларын бұзу.
44-1. Осы Шарт бұзылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Басқарушы компания бұл туралы АЭА қатысушысын, мемлекеттік кіріс органдарын, уәкілетті органды, сондай-ақ облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарын хабардар етеді.
45. Басқарушы компанияның хабарламасында белгіленген мерзімде АЭА қатысушысы толығымен жойған осы Шарттың талаптарын бұзу осы Шарттың қолданылуын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтату үшін негіз болып табылмайды.
46. Басқарушы компания Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Шартты бұзған күні бұрынғы АЭА қатысушысынан, салынған ғимараттар мен құрылыстарды оларды басқа мақсаттарда немесе АЭА-ның басқа да қатысушыларымен пайдалану мүмкіндігі болған жағдайда, сатып алу-сатудың жеке шарты негізінде баланстық құны бойынша сатып алады.
Мұндай пайдалану мүмкін болмаған жағдайда АЭА-ның бұрынғы қатысушысы барлық құрылыстарды бұзуды және екінші Тарапқа қайтарылатын жер учаскелерін тиісті күйге келтіруді жүзеге асырады.
АЭА аумағында жер учаскелерін жалға алған және құрылыс объектілерін салған АЭА қатысушысымен осы Шарт мерзімінен бұрын бұзылған кезде АЭА қатысушысы өз есебінен үш ай мерзім ішінде АЭА аумағынан оған тиесілі жабдықтар мен тетіктерді бөлшектеу және жоюмен қамтамасыз етіледі.
АЭА қатысушысы АЭА-ның аумағынан оған тиесілі жабдықтарды, тетіктерді және салынған құрылыс объектілерін бөлшектеуді және жоюды үш ай мерзімде жүзеге асырмаған жағдайда, аталған объектілерге құқықтар АЭА-ның жаңа қатысушысына ауысады.

16. Порядок разрешения споров
47. Споры и разногласия, которые могут возникнуть при исполнении настоящего Договора, разрешаются путем переговоров между сторонами.
48. В случае не достижения Сторонами согласия в течение трех месяцев со дня получения письменного обращения любой из Сторон к другой Стороне, разрешение споров может производиться в суде Международного финансового центра "Астана", Международном арбитражном центре Международного финансового центра "Астана" или судебных органах Республики Казахстан, а также арбитражах, определяемых соглашением Сторон.
49. Стороны не освобождаются от выполнения обязательств, установленных Договором до полного разрешения возникших споров и разногласий.
17. Применимое право
50. К настоящему Договору и другим соглашениям (договорам) заключенными Сторонами, в том числе с другими лицами, в реализацию настоящего Договора применяется действующее право Республики Казахстан.
18. Язык Договора
51. Текст Договора составляется на государственном и русском языках в 2 экземплярах для каждой из Сторон, все экземпляры идентичны.
52. По соглашению Сторон текст Договора может быть также переведен на иной язык.
53. В случае возникновения разногласий или споров при уяснении содержания и толковании Договора вариант текста на ______________ имеет преимущественную силу.
(указать язык)
19. Заключительные положения
54. Все уведомления и документы, требуемые в связи с реализацией данного Договора, считаются предоставленными и доставленными должным образом каждой из Сторон по настоящему Договору только по факту их получения.
55. Уведомление и документы вручаются непосредственно Стороне или отправляются по почте, заказной авиапочтой, факсом, электронной почтой.
56. При изменении почтового адреса по настоящему Договору каждая из Сторон обязана представить письменное уведомление другой стороне в течение 7 рабочих дней.
57. Все приложения к Договору рассматриваются как его составные части. При наличии каких-либо расхождений между положениями приложений и самим Договором, Договор имеет основополагающее значение.
58. Изменения и дополнения в настоящий Договор оформляются письменным соглашением Сторон. Такое соглашение является составной частью настоящего Договора.
59. При выступлении на стороне "Участника СЭЗ" нескольких юридических лиц, каждое из них является подписантом настоящего Договора с Управляющей компании, а заключенный между ними договор о совместной деятельности участников на осуществление приоритетных видов деятельности на территории специальной экономической зоны является неотъемлемым приложением к договору.

16. Дауларды шешу тәртібі
47. Осы Шартты орындау кезінде туындауы мүмкін даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасындағы келіссөздер жолымен шешіледі.
48. Тараптар Тараптардың кез келгені екінші Тарапқа жазбаша өтініш алған күннен бастап үш ай ішінде келісімге қол жеткізбеген жағдайда, дауларды шешу "Астана" халықаралық қаржы орталығының сотында, "Астана" халықаралық қаржы орталығының халықаралық төрелік орталығында немесе Қазақстан Республикасының сот органдарында, сондай-ақ Тараптардың келісімімен айқындалатын төреліктерде жүргізілуі мүмкін.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Тараптар туындаған даулар мен келіспеушіліктер толық шешілгенге дейін шартта белгіленген міндеттемелерді орындаудан босатылмайды.
17. Қолданылатын құқық
50. Осы Шартқа және Тараптар, оның ішінде басқа тұлғалармен жасасқан басқа да келісімдерге (шарттарға) осы Шартты іске асыру үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы құқығы қолданылады.
18. Шарт тілі
51. Шарттың мәтіні Тараптардың әрқайсысы үшін 2 данада мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады, барлық даналары бірдей.
52. Тараптардың келісімі бойынша Шарттың мәтіні де өзге тілге аударылуы мүмкін.
53. Шарттың мазмұнын түсіндіру және түсіндіру кезінде келіспеушіліктер немесе даулар туындаған жағдайда мәтіннің нұсқасына ______________ күші басым. (тілді көрсету)
19. Қорытынды ережелер
54. Осы Шартты іске асыруға байланысты талап етілетін барлық хабарламалар мен құжаттар осы Шарт бойынша Тараптардың әрқайсысына оларды алу фактісі бойынша ғана берілген және тиісті түрде жеткізілген болып есептеледі.
55. Хабарлама мен құжаттар тікелей Тарапқа тапсырылады немесе пошта, тапсырысты авиапочта, факс, электрондық пошта арқылы жіберіледі.
56. Осы Шарт бойынша пошта мекенжайы өзгерген кезде Тараптардың әрқайсысы екінші Тарапқа 7 жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлама беруге міндетті.
57. Шартқа барлық қосымшалар оның құрамдас бөлігі ретінде қаралады. Қосымшалардың ережелері мен шарттың өзі арасында қандай да бір алшақтық болған жағдайда Шарттың негізгі мәні болады.
58. Осы Шартқа өзгерістер мен толықтырулар Тараптардың жазбаша келісімімен ресімделеді. Мұндай келісім осы Шарттың құрамдас бөлігі болып табылады.
59. "АЭА қатысушысы" жағында бірнеше заңды тұлға болған кезде олардың әрқайсысы басқарушы компаниямен осы Шартқа қол қоюшы болып табылады, ал олардың арасында арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметтің басым түрлерін жүзеге асыруға қатысушылардың бірлескен қызметі туралы жасалған шарт шартқа ажырамас қосымша болып табылады.

60. При заключении договоров с Участниками СЭЗ ранее созданных специальных экономических зон могут предусматриваться положения, связанные с необходимостью завершения выполнения Сторонами ранее определенных обязательств.
61. Настоящий Договор подписан ________ (дня), _______ (месяца) 20 ___ года в г. ___________ Республика Казахстан, уполномоченными представителями Сторон.
62. Юридические адреса и подписи Сторон:
Управляющая компания
Участник:
___________________________
___________________________
Юр. адрес _________________
___________________________
РНН _______________________
___________________________
ИИК _______________________
___________________________
БИК _______________________
___________________________
__________________________
___________________________
Подпись ___________
Подпись ___________
Приложение 6
к приказу исполняющего
обязанности Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года № 522
Типовая форма договора об осуществлении деятельности в качестве участника индустриальной зоны
Сноска. Типовая форма с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.05.2023 № 323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
город _____________________ (место заключения договора)
"__" ___________ 20___ года (дата заключения договора)
_____________________________________________________________, (наименование юридического лица) именуемое в дальнейшем "Управляющая компания", в лице ____________________________________________________________________, (должность, ф.и.о. лица, подписывающего договор) действующего на основании ___________________________________________ (устава, положения, доверенности № ____ от "___" _____20__г.) с одной стороны и ________________________________________, (наименование юридического лица) именуемое в дальнейшем "Участник индустриальной зоны", с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона" заключили Договор об осуществлении деятельности (далее - Договор).
1. Предмет Договора
1. Предметом настоящего Договора является осуществление Участником индустриальной зоны (далее - Участник ИЗ) на территории индустриальной зоны (далее - ИЗ) __ предпринимательской деятельности _______________________________________________ (далее - деятельность).
2. Участник ИЗ осуществляет указанные в пункте 1 настоящего Договора виды деятельности в соответствии с бизнес-планами (технико-экономическим обоснованием), предоставляемые в Управляющую компанию, и являющимися неотъемлемой частью настоящего Договора, с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан, проектных документов и настоящего Договора.

60. Бұрын құрылған арнайы экономикалық аймақтардың АЭА қатысушыларымен шарттар жасасу кезінде Тараптардың бұрын белгіленген міндеттемелерді орындауын аяқтау қажеттілігіне байланысты ережелер көзделуі мүмкін.
61. Осы шартқа тараптардың уәкілетті өкілдері Қазақстан Республикасы______қаласында 20__ жылғы _______ (күні), ______ (айда) қол қойылды.
62. Тараптардың заңды мекен-жайлары мен қолдары:
Басқарушы компания
___________________________
Юр. мекен жайы _________________
СТН _______________________
ИИК _______________________
БСК _______________________
__________________________
Қолы ___________
Қатысушы
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
Қолы ___________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ 522 бұйрығына
6-қосымша
Индустриялық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттың үлгі нысаны
қала _____________________                              "__" ___________ 20___
(шарт жасалған орын)                                    жыл (шарт жасалған күн)
_____________________________________________________________,
(заңды тұлғаның атауы) бұдан әрі
"Басқарушы компания" деп аталатын,
____________________________________________________________________,
(лауазымы, аты-жөні) және.о. шартқа қол қоятын тұлға)
негізінде әрекет ететін _________________________________
(жарғы, ереже, № _ _ _ _ _ _ _ _ _ сенімхат) "___" _____20__ г.)
бір жағынан және __________________________________________________,
(заңды тұлғаның атауы)
бұдан әрі "индустриялық аймақтың қатысушысы" деп аталатын, екінші тараптан,
бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке - жеке "Тарап" деп аталатын қызметті жүзеге
асыру туралы шартты (бұдан әрі-шарт) жасасты.
1. Шарттың мәні
1. Индустриялық аймақтың (бұдан әрі - ИА) аумағында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру осы Шарттың мәні болып табылады_________________________________________ (бұдан әрі – қызмет).
2. ИА қатысушысы осы Шарттың 1-тармағында көрсетілген қызмет түрлерін басқарушы компанияға ұсынылатын және Қазақстан Республикасы заңнамасының, жобалық құжаттардың және осы Шарттың талаптарын сақтай отырып, осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын бизнес-жоспарларға (техникалық-экономикалық негіздемеге) сәйкес жүзеге асырады.

2. Основные понятия
3. Определения и термины, разъяснения которым не даны в настоящем разделе, имеют значение, соответствующие определениям и терминам, содержащимся в Законе Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах" (далее - Закон):
1) ИЗ – территория, обеспеченная инженерно-коммуникационной инфраструктурой, предоставляемая субъектам частного предпринимательства для размещения и эксплуатации объектов предпринимательской деятельности, в том числе в области промышленности, агропромышленного комплекса, туристской индустрии, транспортной логистики, управления отходами, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) управляющая компания ИЗ – юридическое лицо, создаваемое или определяемое в соответствии с Законом для обеспечения функционирования индустриальной зоны;
3) участник ИЗ – индивидуальный предприниматель, юридическое лицо, осуществляющие размещение и эксплуатацию объектов предпринимательской деятельности на территории индустриальной зоны в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, с которыми управляющей компанией индустриальной зоны заключен договор об осуществлении деятельности;
4) деятельность участника ИЗ – выполнение работ (изготовление (получение) продукции) оказания услуг на территории ИЗ, в соответствии с договором об осуществлении деятельности в качестве участника ИЗ;
5) принцип "одного окна" - форма предоставления государственных услуг на территории ИЗ, предусматривающая минимизацию участия заявителей в сборе и подготовке документов и ограничение их непосредственного контакта с субъектами оказания государственных услуг;
5-1) единый координационный центр по специальным экономическим и индустриальным зонам в Республике Казахстан (далее – единый координационный центр) – юридическое лицо, осуществляющее координацию деятельности специальных экономических и индустриальных зон;
6) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон.
3. Срок Договора
4. Настоящий Договор заключен на срок _______.
5. Срок настоящего договора не превышает срока, в течение которого может функционировать данная индустриальная зона.
6. Срок действия настоящего договора может быть продлен по взаимному согласию Сторон, если первоначально установленный Сторонами срок продления договора не превышал срока действия индустриальной зоны, определенного соответствующим постановлением местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы.

2. Негізгі ұғымдар
3. Осы бөлімде түсіндірмелері берілмеген анықтамалар мен терминдердің "арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - заң) қамтылған анықтамалар мен терминдерге сәйкес келетін маңызы бар.):
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кәсіпкерлік қызмет объектілерін, оның ішінде өнеркәсіп, агроөнеркәсіптік кешен, туристік индустрия, көлік логистикасы, қалдықтарды басқару саласындағы объектілерді орналастыру және пайдалану үшін жеке кәсіпкерлік субъектілеріне берілетін инженерлік - коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілген аумақ;
2) басқарушы компания – индустриялық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін заңға сәйкес құрылатын немесе айқындалатын заңды тұлға;
3) индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы олармен қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасқан, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен индустриялық аймақтың аумағында кәсіпкерлік қызмет объектілерін орналастыруды және пайдалануды жүзеге асыратын дара кәсіпкер, заңды тұлға;
4) қатысушы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шартқа сәйкес ЕҰ аумағында қызметтер көрсету жұмыстарын орындау (өнімді дайындау (алу) нәтижесінде қатысушының қызметі;
5) "бір терезе" қағидаты - өтініш берушілердің құжаттарды жинау мен дайындауға қатысуын барынша азайтуды және олардың мемлекеттік қызметтер көрсету субъектілерімен тікелей байланысын шектеуді көздейтін ЕА аумағында мемлекеттік қызметтер көрсету нысаны;
5-1) Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар жөніндегі Бірыңғай үйлестіру орталығы (бұдан әрі – бірыңғай үйлестіру орталығы) – арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын заңды тұлға.;
6) уәкілетті орган – арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және тарату саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3. Шарт Мерзімі
4. Осы Шарт мерзімге жасалды_______ескерту.
5. Осы Шарттың мерзімі осы индустриялық аймақ жұмыс істеуі мүмкін мерзімнен аспайды.
6. Егер Тараптар бастапқыда белгілеген шартты ұзарту мерзімі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының тиісті қаулысымен айқындалған индустриялық аймақтың қолданылу мерзімінен аспайтын болса, осы Шарттың қолданылу мерзімі Тараптардың өзара келісімі бойынша ұзартылуы мүмкін.

7. Заявление о продлении срока действия настоящего Договора подается в Управляющую компанию не позднее, чем за месяц до окончания срока действия настоящего Договора и рассматривается не позднее одного месяца с даты его поступления в Управляющую компанию.
8. Несвоевременное получение Участником ИЗ необходимых разрешительных документов не является основанием для изменения общих сроков выполнения работ по настоящему Договору.
4. Цель Договора
9. Настоящий Договор устанавливает юридические рамки договорных взаимоотношений между Управляющей компанией и Участником ИЗ в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан по осуществлению предпринимательской деятельности на территории ИЗ при вложении инвестиций в создание и развитие производств и оказании услуг на территории ИЗ.
5. Общие права и обязанности Сторон
10. Управляющая компания вправе:
1) осуществлять мониторинг выполнения условий настоящего Договора;
2) в рамках осуществления мониторинга получать необходимую информацию и документы от Участника ИЗ на основании письменных запросов по принятым обязательствам по настоящему Договору, в предусмотренные Договором, сроки но не чаще одного раз в квартал;
3) в случае установления неисполнения принятых обязательств по настоящему Договору, а также нарушений, связанных с осуществлением деятельности на территории ИЗ, направить Участнику ИЗ письменное уведомление о необходимости устранения таких нарушений с указанием срока для представления в адрес Управляющей компании соответствующих разъяснений, а также срока, в течение которого нарушения должны быть устранены;
4) предоставлять во вторичное землепользование или пользование (субаренду) земельных участков и предоставление в аренду (субаренду) объектов инфраструктуры участникам ИЗ;
5) получать определенное Сторонами вознаграждение за услуги, предоставляемые Управляющей компании Участнику ИЗ;
6) получать доходы от сдачи в аренду и (или) субаренду объектов инфраструктуры, земельных участков, а также иного имущества;
7) реализовывать иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
11. Участник ИЗ вправе:
1) пользоваться гарантиями правовой защиты, предусмотренными законодательными актами Республики Казахстан для участников ИЗ;
2) получать земельные участки и строить объекты инфраструктуры для осуществления приоритетных видов деятельности в порядке, предусмотренном Законом и настоящим Договором;
3) использовать доходы, полученные от осуществления деятельности на территории ИЗ, после уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан по своему усмотрению;

7. Осы Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш басқарушы компанияға осы Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін бір айдан кешіктірілмей беріледі және ол басқарушы компанияға келіп түскен күннен бастап бір айдан кешіктірілмей қаралады.
8. Қатысушының қажетті рұқсат беру құжаттарынан уақтылы алмауы осы Шарт бойынша жұмыстарды орындаудың жалпы мерзімдерін өзгертуге негіз болып табылмайды.
4. Шарттың Мақсаты
9. Осы Шарт Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ИА аумағында өндірістерді құру мен дамытуға инвестициялар салған және ИА аумағында қызметтер көрсеткен кезде ИА аумағында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру жөніндегі Басқарушы компания мен ИА қатысушысы арасындағы шарттық өзара қарым-қатынастардың заңдық шеңберін белгілейді.
5. Тараптардың жалпы құқықтары мен міндеттері
10. Басқарушы компания:
1) Осы Шарт талаптарының орындалуына мониторингті жүзеге асыруға;
2) мониторингті жүзеге асыру шеңберінде осы Шарт бойынша қабылданған міндеттемелер бойынша жазбаша сұрау салулар негізінде, Шартта көзделген мерзімде, бірақ тоқсанына бір реттен жиі емес, қатысушыдан қажетті ақпарат пен құжаттарды алуға;
3) Осы Шарт бойынша қабылданған міндеттемелерді орындамау, сондай-ақ ЕҰ аумағында қызметті жүзеге асыруға байланысты бұзушылықтар анықталған жағдайда, қатысушыға басқарушы компанияның атына тиісті түсіндірмелерді ұсыну мерзімін, сондай-ақ бұзушылықтар жойылуға тиіс мерзімді көрсете отырып, мұндай бұзушылықтарды жою қажеттігі туралы жазбаша хабарлама жіберуге;
4) жер учаскелерін кейінгі жер пайдалануға немесе пайдалануға (қосалқы жалға) беруге және инфрақұрылым объектілерін жалға (қосалқы жалға) беруге;
5) қатысушы басқарушы компанияға ұсынатын қызметтер үшін Тараптар айқындаған сыйақы алуға;
6) инфрақұрылым объектілерін, жер учаскелерін, сондай-ақ өзге де мүлікті жалға беруден және (немесе) қосалқы жалға беруден кірістер алуға;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды іске асыруға құқығы бар.
11. Қатысушы құқылы:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде қатысушылар үшін көзделген құқықтық қорғау кепілдігін пайдалануға;
2) Заңда және осы Шартта көзделген тәртіппен қызметтің басым түрлерін жүзеге асыру үшін жер учаскелерін алуға және инфрақұрылым объектілерін салуға;
3) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер төленгеннен кейін аумақтан қызметті жүзеге асырудан алынған кірістерді өз қалауы бойынша пайдалануға;

4) привлекать лиц, осуществляющих вспомогательные виды деятельности, и информировать об этом другую сторону Договора;
5) осуществлять за счет собственных средств строительство необходимых ему объектов инфраструктуры на территории земельного участка, переданного ему во временное возмездное землепользование или пользование (аренду) либо во вторичное землепользование или пользование (субаренду);
6) пользоваться на территории ИЗ электрической, тепловой энергией, газом, водой, канализацией, средствами связи и телекоммуникаций, другими услугами коммунальных служб, общественного транспорта и иными услугами, предоставляемыми на территории СЭЗ;
7) пользоваться иными правами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
12. Управляющая компания обязана:
1) осуществлять на постоянной основе мониторинг выполнения условий настоящего Договора участником ИЗ;
2) добросовестно и надлежащим образом выполнять обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и настоящим Договором;
3) организовать места приема для функционирования центра обслуживания населения по принципу "одного окна", а также оказание информационной помощи по предоставляемым государственным услугам;
13. Участник ИЗ обязан:
1) представлять ежегодный отчет о своей деятельности Управляющей компании;
2) представить необходимую информацию о своей деятельности по дополнительному запросу Управляющей компании;
3) осуществлять на территории ИЗ предпринимательскую деятельность, указанную в главе 1 настоящего Договора;
4) осуществить в соответствии с бизнес-планами и технико-экономическими обоснованиями в течение _______ месяца, (года) инвестиции в объеме ________ тенге;
5) в случае получения письменного уведомления о неисполнении принятых обязательств и (или) устранении выявленных нарушений, установленных в результате мониторинга деятельности устранить нарушения по согласованию с Управляющей компании в сроки, установленные действующим законодательством Республики Казахстан;
6) за счет собственных средств или иных незапрещенных законодательством Республики Казахстан источников осуществлять строительство необходимых им объектов производства и инфраструктуры на территории земельного участка, переданного им во временное возмездное землепользование или пользование (аренду) или во вторичное землепользование или пользование (субаренду), в соответствии с принятыми обязательствами по настоящему Договору;
7) при осуществлении деятельности и (или) работ на территории ИЗ в случае возникновения непосредственной угрозы жизни и здоровью населения незамедлительно информировать об этом Управляющую компанию и приостановить работы;

4) қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларды тартуға және бұл туралы шарттың басқа тарапын хабардар етуге;
5) уақытша өтеулі жер пайдалануға немесе пайдалануға (жалға алуға) не кейінгі жер пайдалануға немесе пайдалануға (қосалқы жалға) берілген жер учаскесінің аумағында өзіне қажетті инфрақұрылым объектілерін салуды өз қаражаты есебінен жүзеге асыруға;);
6) аумақта электр, жылу энергиясын, газды, суды, кәрізді, байланыс және телекоммуникация құралдарын, коммуналдық қызметтердің, қоғамдық көліктің басқа да қызметтерін және АЭА аумағында ұсынылатын өзге де қызметтерді пайдалануға;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқығы бар.
12. Басқарушы компания міндетті:
1) осы Шарттың талаптарын орындау мониторингін тұрақты негізде жүзеге асыруға;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Шартта көзделген міндеттерді адал және тиісті түрде орындауға;
3) "жалғыз терезе" қағидаты бойынша Халыққа қызмет көрсету орталығының жұмыс істеуі үшін қабылдау орындарын ұйымдастыру, сондай-ақ көрсетілетін мемлекеттік қызметтер бойынша ақпараттық көмек көрсету;
13. Қатысушы міндетті:
1) басқарушы компанияның өз қызметі туралы жыл сайынғы есепті ұсынуға;
2) басқарушы компанияның қосымша сұратуы бойынша өз қызметі туралы қажетті ақпаратты ұсынуға;
3) осы Шарттың 1-тарауында көрсетілген кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға;
4) бизнес-жоспарларға және техникалық-экономикалық негіздемелерге сәйкес жүзеге асыруға;_______ ай (жыл) көлемінде инвестициялар ________ теңге;
5) қабылданған міндеттемелердің орындалмауы және (немесе) қызмет мониторингі нәтижесінде белгіленген анықталған бұзушылықтарды жою туралы жазбаша хабарлама алған жағдайда Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген мерзімде басқарушы компанияның келісімі бойынша бұзушылықтарды жоюға;
6) өз қаражаты немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен осы Шарт бойынша қабылданған міндеттемелерге сәйкес уақытша өтеулі жер пайдалануға немесе пайдалануға (жалға алуға) немесе кейінгі жер пайдалануға немесе пайдалануға (қосалқы жалға) берілген жер учаскесінің аумағында өздеріне қажетті өндіріс және инфрақұрылым объектілерін салуды жүзеге асыруға;
7) халықтың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төнген жағдайда ЕА аумағында қызметті және (немесе) жұмыстарды жүзеге асыру кезінде бұл туралы басқарушы компанияны дереу хабардар етуге және жұмысты тоқтата тұруға;

8) не допускать передачи настоящего Договора в залог в целях обеспечения денежных и иных обязательств Участника ИЗ перед третьими лицами;
9) в случае уступки (отчуждения) доли уставного капитала Участника ИЗ новому собственнику, известить о планируемой сделке Управляющую компанию до ее совершения не менее чем за два месяца;
10) добросовестно и надлежащим образом выполнять обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором;
6. Налоги, сборы и обязательные платежи
14. Участники ИЗ облагаются налогами, сборами и другими обязательными платежами в бюджет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
7. Таможенное регулирование
15. Участник ИЗ исполняет обязательства по уплате таможенных платежей и пошлин в соответствии с Таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан, действующим на момент возникновения обязательств по их уплате.
8. Страхование
16. Участник СЭЗ осуществляет в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязательные виды страхования, в том числе:
1) обязательное страхование гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;
2) обязательное экологическое страхование при осуществлении экологически опасных видов хозяйственной и иной деятельности на территории ИЗ, связанной с ответственностью по возмещению ущерба, нанесенного:
окружающей среде и (или) восстановлению состояния окружающей среды до состояния, предшествовавшего его ухудшению;
жизни и здоровью граждан в результате аварийного загрязнения окружающей среды;
имуществу третьих лиц, принадлежащему им на праве собственности, праве хозяйственного ведения, праве оперативного управления и ином законном основании, в результате аварийного загрязнения окружающей среды;
3) обязательное социальное страхование на случай:
утраты трудоспособности;
потери кормильца;
потери работы;
4) обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств;
5) обязательное страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами при ведении соответствующего вида деятельности;
6) обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам в результате аварии.
17. Участник ИЗ по своему усмотрению выбирает страховые организации в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Гарантии стабильности Договора

8) қатысушының үшінші тұлғалардың алдындағы ақшалай және өзге де міндеттемелерін қамтамасыз ету мақсатында осы Шартты кепілге беруге жол бермеуге;
9) қатысушының жарғылық капиталының үлесін жаңа меншік иесінен басқаға берген (иеліктен шығарған) жағдайда, басқарушы компанияны ол жасалғанға дейін кемінде екі ай бұрын жоспарланып отырған мәміле туралы хабардар етуге;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Шартта көзделген міндеттерді адал және тиісті түрде орындауға;
6. Салықтар, алымдар және міндетті төлемдер
14. ИА қатысушыларына Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтар, алымдар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер салынады.
7. Кедендік реттеу
15. ИА қатысушысы кедендік төлемдер мен баждарды төлеу бойынша міндеттемелерді оларды төлеу бойынша міндеттемелер туындаған сәтте қолданыстағы Кеден одағының және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес орындайды.
8. Сақтандыру
16. АЭА қатысушысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті сақтандыру түрлерін, оның ішінде:
1) қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіргені үшін жұмыс берушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру;
2) аумақта шаруашылық және өзге де қызметтің экологиялық қауіпті түрлерін жүзеге асыру кезінде келтірілген залалды өтеу жөніндегі жауапкершілікпен байланысты міндетті экологиялық сақтандыру;:
және (немесе) қоршаған ортаның жай-күйін оның нашарлауының алдындағы Жай-күйге дейін қалпына келтіру;
қоршаған ортаның авариялық ластануы нәтижесінде азаматтардың өмірі мен денсаулығына;
қоршаған ортаның авариялық ластануы нәтижесінде оларға меншік құқығында, шаруашылық жүргізу құқығында, жедел басқару құқығында және өзге де заңды негізде тиесілі үшінші тұлғалардың мүлкі;
3) жағдайға міндетті әлеуметтік сақтандыру:
еңбек ету қабілетінен айырылу;
потери кормильца;
жұмыс шығындары;
4) көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру;
5) тиісті қызмет түрін жүргізген кезде тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру;
6) қызметі авария нәтижесінде үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру.
17. Қатысушы өз қалауы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес сақтандыру ұйымдарын таңдайды.
9. Шарт тұрақтылығының кепілдіктері

18. Участнику ИЗ гарантируется защита прав и интересов, которая обеспечивается Конституцией Республики Казахстан, настоящим Договором и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
19. Принудительное изъятие имущества Участника ИЗ (национализация, реквизиция) для государственных нужд допускается в исключительных случаях и в порядке, которые предусмотрены законами Республики Казахстан.
10. Учет и отчетность
20. Участник ИЗ осуществляет в соответствии с законодательством Республики Казахстан ведение учета и учетной документации.
21. Участник ИЗ предоставляет в Управляющую компанию полную информацию о своей деятельности за предыдущий год в соответствии с законодательством, а также направляет в адрес Управляющую компанию до _______ месяц, (год) каждого календарного года отчет о выполнении условий настоящего Договора за истекший год.
11. Конфиденциальность
22. Информация, полученная или приобретенная какой-либо Стороной в процессе выполнения условий настоящего Договора, является конфиденциальной.
23. Стороны не имеют права передавать конфиденциальную информацию третьим лицам без предварительного письменного согласия другой Стороны, за исключением следующих случаев:
1) если такая информация используется в ходе ведения судебного разбирательства;
2) уполномоченным государственным органам Республики Казахстан, имеющим право на получение соответствующей информации в соответствии с требованиями действующего законодательства Республики Казахстан;
3) финансовым учреждениям, в той степени, в которой это целесообразно при организации финансирования, при условии, что такие финансовые учреждения в письменном виде обязуются хранить полученную информацию как конфиденциальную и использовать ее только в указанных целях;
4) единому координационному центру в рамках осуществления функций в соответствии с Законом.
24. Стороны соглашаются в случае необходимости предоставлять налоговым органам Республики Казахстан информацию, относящуюся к их счетам, которая может быть запрошена в соответствии с действующим налоговым законодательством Республики Казахстан.
12. Обстоятельства непреодолимой силы
25. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств в случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, таких как: наводнение и иные стихийные бедствия, пожар, землетрясение, взрывы, экстремальные погодные условия, прочие природные и техногенные явления, войны, эмбарго, забастовка, эпидемии, карантин, введение чрезвычайного положения, комендантского часа, а также иных обстоятельств, независящих от воли сторон, но непосредственно повлиявших на исполнение обязательств по настоящему Договору, либо делающие невозможным исполнение обязательств Сторонами по настоящему Договору.
Издание государственными органами нормативных актов запретительного характера либо изменение законодательства, независящие от воли сторон, но напрямую повлиявшие на неисполнение обязательств по настоящему Договору, либо делающие невозможным исполнение обязательств Сторонами по настоящему Договору, решением суда могут быть признаны как обстоятельства непреодолимой силы.

18. ИА қатысушысына Қазақстан Республикасының Конституциясымен, осы Шартпен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттармен қамтамасыз етілетін құқықтар мен мүдделерді қорғауға кепілдік беріледі.
19. Қатысушының мүлкін мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп алып қоюға (мемлекет меншігіне алуға, реквизициялауға) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ерекше жағдайларда және тәртіппен жол беріледі.
10. Есепке алу және есептілік
20. ИА қатысушысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есеп пен есеп құжаттамасын жүргізуді жүзеге асырады.
21. ИА қатысушысы басқарушы компанияға заңнамаға сәйкес өткен жылғы өз қызметі туралы толық ақпаратты ұсынады, сондай-ақ басқарушы компанияның мекен-жайына еұ-ға жібереді._______ осы Шарттың талаптарын орындау туралы есепті ұсынады.
11. Құпиялылық
22. Осы Шарттың талаптарын орындау процесінде қандай да бір Тарап алған немесе сатып алған ақпарат құпия болып табылады.
23. Тараптар келесі жағдайларды қоспағанда, екінші Тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруге құқығы жоқ:
1) егер мұндай ақпарат сот талқылауын жүргізу барысында пайдаланылса;
2) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес тиісті ақпарат алуға құқығы бар Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарына;
3) мұндай қаржы мекемелері алынған ақпаратты құпия ретінде сақтауға және оны тек көрсетілген мақсаттарда пайдалануға жазбаша түрде міндеттенеді деген шартпен қаржыландыруды ұйымдастыру кезінде бұл орынды дәрежеде қаржы мекемелеріне;
4) Заңға сәйкес функцияларды жүзеге асыру шеңберінде бірыңғай үйлестіру орталығына жүктеледі.
24. Тараптар қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының салық органдарына Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасына сәйкес сұралуы мүмкін олардың шоттарына қатысты ақпаратты беруге келіседі.
12. Еңсерілмейтін күш жағдаяттары
Ескерту. 12-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Тараптар: су тасқыны және өзге де дүлей зілзалалар, өрт, жер сілкінісі, жарылыстар, экстремалды ауа райы жағдайлары, өзге де табиғи және техногендік құбылыстар, соғыс, эмбарго, ереуіл, эпидемия, карантин, төтенше жағдай, коменданттық сағат енгізу сияқты еңсерілмейтін күш жағдаяттары туындаған жағдайда міндеттемелерді толық немесе ішінара орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады, ал сондай-ақ тараптардың еркіне тәуелсіз, бірақ осы Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуына тікелей әсер еткен өзге де мән-жайлар, не Тараптардың осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындауын мүмкін етпейтіндер.
Мемлекеттік органдардың тыйым салу сипатындағы нормативтік актілерді шығаруы не тараптардың еркіне тәуелсіз, бірақ осы Шарт бойынша міндеттемелердің орындалмауына тікелей әсер еткен не осы Шарт бойынша Тараптардың міндеттемелерді орындауын мүмкін етпейтін заңнаманы өзгертуі еңсерілмейтін күш мән-жайлары ретінде сот шешімімен танылуы мүмкін.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

31. Участник ИЗ несет полную ответственность за допущенные при осуществлении деятельности нарушения требований, установленных техническими регламентами и проектной документации.
32. Участник ИЗ несет ответственность за весь риск, возникающий в течение и вследствие осуществления деятельности по настоящему Договору и связанный с убытками или нанесением ущерба государству, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
33. Сделки, заключенные Участником ИЗ, нарушающие законодательство Республики Казахстан о специальных экономических и индустриальных зонах влекут применение к виновным лицам ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан и являются недействительными.
34. Вред, причиненный жизни и здоровью граждан при производстве указанных в Договоре приоритетных видов деятельности, подлежит возмещению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Условия изменения, дополнения, прекращения и расторжения настоящего Договора
35. Изменения и (или) дополнения в настоящий Договор вносятся в любое время по взаимному письменному согласию Сторон и оформляются письменно, в виде дополнительного соглашения, который является неотъемлемой частью настоящего Договора.
36. Действие настоящего Договора об осуществлении деятельности прекращается при:
1) упразднении ИЗ;
2) истечении срока его действия, если Сторонами не достигнуто соглашение о его продлении;
3) досрочном расторжении настоящего Договора;
4) иных случаях, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан или договором об осуществлении деятельности.
37. Досрочное прекращение действия настоящего Договора допускается по соглашению Сторон, а также в случаях, предусмотренных Законом.
15. Порядок разрешения споров
38. Споры и разногласия, которые могут возникнуть при исполнении настоящего Договора, разрешаются путем переговоров между сторонами.
39. В случае не достижения Сторонами согласия в течение трех месяцев со дня получения письменного обращения любой из Сторон к другой Стороне, разрешение споров может производиться в суде Международного финансового центра "Астана", Международном арбитражном центре Международного финансового центра "Астана" или судебных органах Республики Казахстан, а также арбитражах, определяемых соглашением Сторон.
40. Стороны не освобождаются от выполнения обязательств, установленных Договором до полного разрешения возникших споров и разногласий.
16. Применимое право
41. К настоящему Договору и другим соглашениям (договорам) заключенными Сторонами, в том числе с другими лицами, в реализацию настоящего Договора применяется действующее право Республики Казахстан.

31. ИА қатысушысы қызметті жүзеге асыру кезінде техникалық регламенттерде және жобалау құжаттамасында белгіленген талаптарды бұзғаны үшін толық жауапты болады.
32. Қатысушы осы Шарт бойынша қызметті жүзеге асыру барысында және салдарынан туындайтын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекетке залал немесе залал келтірумен байланысты барлық тәуекел үшін жауапты болады.
33. Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы заңнамасын бұзатын ИА қатысушысы жасаған мәмілелер кінәлі тұлғаларға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікті қолдануға әкеп соғады және жарамсыз болып табылады.
34. Шартта көрсетілген қызметтің басым түрлерін жүргізу кезінде азаматтардың өмірі мен денсаулығына келтірілген зиян Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтелуге тиіс.
14. Өзгерту, толықтыру, тоқтату шарттары және осы шартты бұзу
35. Осы Шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар Тараптардың өзара жазбаша келісімі бойынша кез келген уақытта енгізіледі және осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша келісім түрінде жазбаша ресімделеді.
36. Қызметті жүзеге асыру туралы осы Шарттың қолданылуы:
1) ИА тарату;
2) егер Тараптар оны ұзарту туралы келісімге қол жеткізбесе, оның қолданылу мерзімі өткенде;
3) осы шартты мерзімінен бұрын бұзу;
4) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында немесе қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген өзге де жағдайларда тоқтатылады.
37. Осы Шарттың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтатуға тараптардың келісімі бойынша, сондай-ақ Заңда көзделген жағдайларда жол беріледі.
15. Дауларды шешу тәртібі
38. Осы Шартты орындау кезінде туындауы мүмкін даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасындағы келіссөздер жолымен шешіледі.
39. Тараптар Тараптардың кез келгені екінші Тарапқа жазбаша өтініш алған күннен бастап үш ай ішінде келісімге қол жеткізбеген жағдайда, дауларды шешу "Астана" халықаралық қаржы орталығының сотында, "Астана" халықаралық қаржы орталығының халықаралық төрелік орталығында немесе Қазақстан Республикасының сот органдарында, сондай-ақ Тараптардың келісімімен айқындалатын төреліктерде жүргізілуі мүмкін."
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Тараптар туындаған даулар мен келіспеушіліктер толық шешілгенге дейін шартта белгіленген міндеттемелерді орындаудан босатылмайды.
16. Қолданылатын құқық
41. Осы Шартқа және Тараптар, оның ішінде басқа тұлғалармен жасасқан басқа да келісімдерге (шарттарға) осы Шартты іске асыру үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы құқығы қолданылады.

17. Язык Договора
42. Текст Договора составляется на государственном и русском языках в 2 экземплярах для каждой из Сторон, все экземпляры идентичны.
43. По соглашению Сторон текст Договора может быть также переведен на иной язык.
44. В случае возникновения разногласий или споров при уяснении содержания и толковании Договора вариант текста
на ______________ имеет преимущественную силу.
(указать язык)
18. Заключительные положения
45. Все уведомления и документы, требуемые в связи с реализацией данного Договора, считаются предоставленными и доставленными должным образом каждой из Сторон по настоящему Договору только по факту их получения.
46. Уведомление и документы вручаются непосредственно Стороне или отправляются по почте, заказной авиапочтой, факсом, электронной почтой.
47. При изменении почтового адреса по настоящему Договору каждая из Сторон обязана представить письменное уведомление другой стороне в течение 7 рабочих дней.
48. Все приложения к Договору рассматриваются как его составные части. При наличии каких-либо расхождений между положениями приложений и самим Договором, Договор имеет основополагающее значение.
49. Изменения и дополнения в настоящий Договор оформляются письменным соглашением Сторон. Такое соглашение является составной частью настоящего Договора.
50. При выступлении на стороне "Участника ИЗ" нескольких юридических лиц, каждое из них является подписантом настоящего Договора с Управляющей компании, а заключенный между ними договор о совместной деятельности участников на осуществление приоритетных видов деятельности на территории специальной экономической зоны является неотъемлемым приложением к договору.
51. Настоящий Договор подписан ________ (дня), _______ (месяца) 20 ___ года в г. ___________ Республика Казахстан, уполномоченными представителями Сторон.
52. Юридические адреса и подписи Сторон:
Управляющая компания
Участник:
___________________________
___________________________
Юр. адрес _________________
___________________________
РНН _______________________
___________________________
ИИК _______________________
___________________________
БИК _______________________
___________________________
__________________________
___________________________
Подпись ___________
Подпись ___________
Приложение 7
к приказу исполняющего
обязанности Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года № 522
Типовая форма договора по надлежащему исполнению функций управляющих компаний специальных экономических зон, индустриальных зон республиканского и регионального значений
Сноска. Типовая форма с изменением, внесенным приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.05.2023 № 323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
город _____________________ (место заключения договора)
"__" ___________ 20___ года (дата заключения договора)
________________________________________________________________, (наименование юридического лица) в лице _______________________________________, действующего на основании __________________________________________________________, именуемое в дальнейшем "Уполномоченный орган", с одной стороны и ____________________________________________________________________ в лице ________________________________________, действующего на основании __________________________________________________________, именуемое в дальнейшем "Управляющая компания", с другой стороны, вместе именуемые в дальнейшем "Стороны", заключили настоящий договор по надлежащему исполнению функций управляющих компаний специальных экономических зон, индустриальных зон республиканского (регионального) значений (далее – договор), о нижеследующем:

17. Шарт тілі
42. Шарттың мәтіні Тараптардың әрқайсысы үшін 2 данада мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады, барлық даналары бірдей.
43. Тараптардың келісімі бойынша Шарттың мәтіні де өзге тілге аударылуы мүмкін.
44. Шарттың мазмұнын түсіндіру және түсіндіру кезінде келіспеушіліктер немесе даулар туындаған жағдайда мәтіннің нұсқасына ______________ күші басым. (тілді көрсету)
18. Қорытынды ережелер
45. Осы Шартты іске асыруға байланысты талап етілетін барлық хабарламалар мен құжаттар осы Шарт бойынша Тараптардың әрқайсысына оларды алу фактісі бойынша ғана берілген және тиісті түрде жеткізілген болып есептеледі.
46. Хабарлама мен құжаттар тікелей Тарапқа тапсырылады немесе пошта, тапсырысты авиапочта, факс, электрондық пошта арқылы жіберіледі.
47. Осы Шарт бойынша пошта мекенжайы өзгерген кезде Тараптардың әрқайсысы екінші Тарапқа 7 жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлама беруге міндетті.
48. Шартқа барлық қосымшалар оның құрамдас бөлігі ретінде қаралады. Қосымшалардың ережелері мен шарттың өзі арасында қандай да бір алшақтық болған жағдайда Шарттың негізгі мәні болады.
49. Осы Шартқа өзгерістер мен толықтырулар Тараптардың жазбаша келісімімен ресімделеді. Мұндай келісім осы Шарттың құрамдас бөлігі болып табылады.
50. Бірнеше заңды тұлғалардан "қатысушы" жағында сөйлеген кезде олардың әрқайсысы басқарушы компаниялармен осы Шартқа қол қоюшы болып табылады, ал олардың арасында арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметтің басым түрлерін жүзеге асыруға қатысушылардың бірлескен қызметі туралы жасалған шарт шартқа ажырамас қосымша болып табылады.
51. Осы шартқа тараптардың уәкілетті өкілдері Қазақстан Республикасы_______қаласында 20__ жылғы ________ (күні), _____ (айда) қол қойылды.
52. Тараптардың заңды мекен-жайлары мен қолдары:
Басқарушы компания
___________________________
Юр. мекен жайы _________________
СТН _______________________
ИИК _______________________
БСК _______________________
__________________________
Қолы ___________
Қатысушы:
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
Қолы ___________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ 522 бұйрығына
7-қосымша
Арнайы экономикалық аймақтардың, республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының функцияларын тиісінше орындау жөніндегі шарттың үлгі нысаны
Қала _____________________                              "__" ___________ 20___
(шарт жасалған орын)                                    жыл (шарт жасалған күн)
________________________________________________________________,
(заңды тұлғаның атауы) атынан
_______________________________________, қолданыстағы негізінде
__________________________________________________________,
бұдан әрі "уәкілетті орган" деп аталатын, бір тараптан
және______________________________ ________
атынан __________________________________, қолданыстағы
негізінде __________________________________________________________,
бұдан әрі "Басқарушы компания" деп аталатын, екінші тараптан, бірге
бұдан әрі "Тараптар" деп аталатын, арнайы экономикалық аймақтардың,
республикалық (өңірлік) маңызы бар индустриялық аймақтардың басқарушы
компанияларының функцияларын тиісінше орындау жөніндегі осы Шартты
(бұдан әрі – шарт) жасасты, төмендегілер туралы:

1. Предмет договора
1. Уполномоченный орган заключает с управляющей компанией специальной экономической зоны или индустриальной зоны республиканского или регионального значения договор, в рамках которого последняя принимает на себя обязательства по надлежащему исполнению функций управляющей компании специальной экономической зоны или индустриальной зоны республиканского или регионального значения и достижению ключевых показателей.
2. Основные понятия
2. В настоящем Договоре используются следующие понятия:
уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических и индустриальных зон или коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
управляющая компания специальной экономической зоны – юридическое лицо, создаваемое или определяемое в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах" (далее - Закон) и Законом Республики Казахстан "Об инновационном кластере "Парк инновационных технологий" для обеспечения функционирования специальной экономической зоны;
управляющая компания индустриальной зоны – юридическое лицо, создаваемое или определяемое в соответствии с Законом для обеспечения функционирования индустриальной зоны
договор по надлежащему исполнению функций управляющих компаний специальных экономических зон, индустриальных зон республиканского и регионального значений – договор, заключаемый между уполномоченным органом (местным исполнительным органом) и управляющей компанией специальной экономической зоны или индустриальной зоны республиканского значения (регионального значения), в рамках которой, последняя принимает на себя обязательства по надлежащему исполнению функций управляющей компании специальной экономической зоны или индустриальной зоны республиканского значения (регионального значения) и достижению ключевых показателей.
3. Права и обязанности сторон
3. Уполномоченный орган имеет право:
1) осуществлять мониторинг выполнения условий договора по надлежащему исполнению функций Управляющей компании;
2) запрашивать и получать от Управляющей компании необходимую информацию, в рамках выполнения условий Договора;
3) в случае неисполнения Управляющей компании возложенных на нее обязательств, расторгнуть договор в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан и иными законодательными актами Республики Казахстан;
4) требовать возмещения убытков, причиненных в результате ненадлежащего исполнения Управляющей компании возложенных обязательств;

1. Шарттың мәні
1. Уәкілетті орган арнайы экономикалық аймақтың немесе республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясымен шарт жасасады, оның шеңберінде соңғысы арнайы экономикалық аймақтың немесе республикалық немесе өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын тиісінше орындау және түйінді көрсеткіштерге қол жеткізу бойынша өзіне міндеттемелер қабылдайды.
2. Негізгі ұғымдар
2. Осы Шартта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) уәкілетті орган – арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және таратылуы саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган немесе облыс, республикалық маңызы бар қала және астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
2) арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы – арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес құрылатын немесе айқындалатын заңды тұлға.;
3) индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы – индустриялық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін заңға сәйкес құрылатын немесе айқындалатын заңды тұлға
4) арнайы экономикалық аймақтардың, республикалық және өңірлік маңызы бар индустриялық аймақтардың басқарушы компанияларының функцияларын тиісінше орындау жөніндегі шарт – уәкілетті орган (жергілікті атқарушы орган) мен арнайы экономикалық аймақтың немесе республикалық маңызы бар (өңірлік маңызы бар) индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы арасында жасалатын шарт, оның шеңберінде соңғысы арнайы экономикалық аймақтың немесе республикалық маңызы бар (өңірлік маңызы бар) индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын тиісінше орындау және түйінді көрсеткіштерге қол жеткізу жөнінде өзіне міндеттемелер қабылдайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.01.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. Уәкілетті органның құқығы бар:
1) Басқарушы компания функцияларын тиісінше орындау бойынша шарт талаптарының орындалуына мониторингті жүзеге асыру;
2) Шарт талаптарын орындау шеңберінде басқарушы компаниядан қажетті ақпаратты сұратуға және алуға;
3) Басқарушы компания өзіне жүктелген міндеттемелерді орындамаған жағдайда Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілеріне сәйкес Шартты бұзуға; ;
4) басқарушы компанияның жүктелген міндеттемелерін тиісінше орындамауы салдарынан келтірілген залалдарды өтеуді талап етуге;

5) иные права, установленные законами Республики Казахстан.
4. Уполномоченный орган обязан:
1) не вмешиваться в деятельность Управляющей компании;
2) надлежащим образом выполнять условия договора;
3) нести иные обязанности, установленные законами Республики Казахстан.
5. Управляющая компания имеет право:
1) возмещение убытков, в рамках исполнения договора;
2) иные права, установленные законами Республики Казахстан.
6. Управляющая компания обязана:
1) надлежащим образом выполнять условия договора;
2) достичь ключевые показатели, предусмотренные в стратегии развития специальной экономической зоны или индустриальной зоны республиканского (регионального) значения;
3) надлежащим образом исполнять функции управляющей компании специальной экономической зоны, индустриальной зоны республиканского (регионального) значения;
4) предоставлять необходимую информацию Уполномоченному органу (местному исполнительному органу), в рамках исполнения договора;
5) нести иные обязанности, установленные законами Республики Казахстан.
4. Срок Договора
6. Настоящий договор вступает в силу с даты его заключения Сторонами.
7. Настоящий договор заключен сроком на __________ лет, но не более срока создания и функционирования СЭЗ или ИЗ ______________________.
5. Ответственность Сторон
8. За неисполнение или ненадлежащее исполнение условий настоящего договора Стороны несут ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан и настоящим договором.
9. Ответственность Сторон за нарушение обязательств по настоящему договору, вызванных действием непреодолимой силы, регулируется законами Республики Казахстан.
6. Условия изменения, дополнения, прекращения и расторжения настоящего договора
10. Изменение условий настоящего договора и его расторжение в одностороннем порядке до истечения срока действия при условии выполнения сторонами своих обязательств по настоящему договору не допускаются за исключением случаев, предусмотренных в пункте 23 настоящего договора.
11. Все изменения и дополнения к настоящему договору действительны лишь при условии, что они оформлены в письменной форме и подписаны уполномоченными на то представителями Сторон.
12. Действие настоящего договора прекращается при:
1) упразднении СЭЗ или ИЗ;
2) истечении срока действия настоящего договора, если Сторонами не достигнуто соглашение о его продлении;
3) досрочном расторжении настоящего договора в судебном порядке.
7. Порядок разрешения споров
13. Споры и разногласия, которые могут возникнуть при исполнении обязательств по настоящему договору, разрешаются путем переговоров между Сторонами.

5) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де құқықтар жатады.
4. Уәкілетті орган:
1) басқарушы компанияның қызметіне араласпауға;
2) шарттың талаптарын тиісті түрде орындауға;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндеттерді атқаруға құқылы.
5. Басқарушы компанияның құқығы бар:
1) шартты орындау шеңберінде шығындарды өтеу;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де құқықтар жатады.
6. Басқарушы компания міндетті:
1) Шарт талаптарын тиісті түрде орындауға;
2) арнайы экономикалық аймақтың немесе республикалық (өңірлік) маңызы бар индустриялық аймақтың даму стратегиясында көзделген түйінді көрсеткіштерге қол жеткізу;
3) арнайы экономикалық аймақтың, республикалық (өңірлік) маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын тиісті түрде орындауға;
4) шартты орындау шеңберінде уәкілетті органға (жергілікті атқарушы органға) қажетті ақпаратты беруге;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндеттерді атқаруға құқылы.
4. Шарт Мерзімі
6. Осы Шарт Тараптар жасаған күннен бастап күшіне енеді.
7. Осы Шарт Қазақстан Республикасының __________ АЭА құру және жұмыс істеу мерзімінен аспайтын______________________.
5. Тараптардың Жауапкершілігі
8. Осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Шартта көзделген жауаптылықта болады.
9. Тараптардың еңсерілмейтін күштің әсерінен туындаған осы Шарт бойынша міндеттемелерді бұзғаны үшін жауапкершілігі Қазақстан Республикасының заңдарымен реттеледі.
6. Осы Шартты өзгерту, толықтыру, тоқтату және бұзу талаптары
10. Осы Шарттың талаптарын өзгертуге және тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаған жағдайда қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін оны біржақты тәртіппен бұзуға осы Шарттың 23-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, жол берілмейді.
11. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар олар жазбаша нысанда ресімделген және Тараптардың осыған уәкілетті өкілдері қол қойған жағдайда ғана жарамды болады.
12. Осы Шарттың қолданылуы:
1) АЭА немесе ИА-ны тарату;
2) егер Тараптар оны ұзарту туралы келісімге қол жеткізбесе, осы Шарттың қолданылу мерзімі өткенде;
3) осы Шарт сот тәртібімен мерзімінен бұрын бұзылған жағдайларда тоқтатылады.
7. Дауларды шешу тәртібі
13. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау кезінде туындауы мүмкін даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасындағы келіссөздер жолымен шешіледі.

Сноска. Типовая форма с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.05.2023 № 323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
кому: ______________________________________
(Наименование управляющей компании СЭЗ или ИЗ)
Прошу рассмотреть ___________________________________________________
(наименование юридического лица)
на осуществление деятельности в качестве участника специальной экономической или
индустриальной зоны _______________________________________________________.
(наименование специальной экономической или индустриальной зоны)
Информация об инвестиционном проекте, планируемом к реализации на территории
специальной экономической или индустриальной зоны:
Вид деятельности:___________________________________________________________;
наименование выпускаемой продукции и/или оказываемых услуг:
___________________________________________________________________________;
общая стоимость проекта, тенге: _______________________________________________;
размер собственного капитала, тенге: ___________________________________________;
размер заемных средств, тенге: ________________________________________________;
количество постоянных рабочих мест, человек: ___________________________________
___________________________________________________________________________;
дополнительная информация:__________________________________________________.
Фамилия, имя и отчество первого руководителя:__________________________________
Подпись: ________________________
"___"__________ 20__ года
Типовая форма анкеты для регистрации в качестве участника специальной экономической или индустриальной зоны
1. Общие сведения:
Полное наименование юридического лица
Данные об учредителях (наименование, фамилия, имя, отчество, доли участия)
Дата государственной регистрации (перерегистрации)
Бизнес идентификационный номер
2. Адрес:
Регион (страна, область, район)
Населенный пункт
Улица
Дом №
Индекс
e-mail
Телефон
Факс
3. Банковские реквизиты:
Обслуживающий банк
№ расчетного счета
Первый руководитель (Фамилия Имя Отчество)
Контактное лицо (Фамилия Имя Отчество) телефон
4. Информация об инвестиционном проекте в специальной экономической или индустриальной зоне:
Отрасль
Подотрасль
Виды продукции
Виды услуг
Годовой оборот, тенге
Количество постоянных рабочих мест, человек
Дополнительная информация
5. Согласно требованиям пункта 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах" заявителями не являются:

Ескерту. Нысанға өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
кімге:______________________
(АЭА немесе ИА басқарушы
компаниясының атауы)
Қарауыңызды сұраймын _________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
қатысушы ретінде қызметті жүзеге асыруға
экономикалық немесе индустриялық аймақтың
_______________________________________________________.
(арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың атауы)
Іске асыру жоспарланған инвестициялық жоба туралы ақпарат арнайы
экономикалық немесе индустриялық аймақтың аумағында:
Қызмет түрі:_____________________________________________;
шығарылатын өнімнің және / немесе көрсетілетін қызметтердің атауы:
______________________________________________________________;
жобаның жалпы құны, теңге: ______________________________;
меншікті капиталдың мөлшері, теңге: _________________________;
қарыз қаражатының мөлшері, теңге: _______________________________;
тұрақты жұмыс орындарының саны, адам:
______________________________________________________________;
қосымша ақпарат:____________________________________.
Бірінші басшының тегі, аты және әкесінің аты:__________________
Қолы: _______________________
"___"__________ 20__ жылы
Арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың қатысушысы ретінде тіркеуге арналған сауалнаманың үлгі нысаны
Жалпы мәліметтер:
Заңды тұлғаның толық атауы
Құрылтайшылар туралы деректер (атауы, Тегі, Аты, Әкесінің аты, қатысу үлесі))
Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) күні)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
2. Мекен жайы:
Аймақ (ел, облыс, аудан)
Елді мекен
Көшесі
№Үй
Индекс
e-mail
Телефон
Факс
3. Банк деректемелері:
Қызмет көрсетуші банк
есеп шот №
Бірінші басшы (Тегі, Аты, Әкесінің аты))
Байланыстағы тұлға (Тегі, Аты, Әкесінің аты) телефон
4. Арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтағы инвестициялық жоба туралы ақпарат:
Саласы
Кіші сала
Өнім түрлері
Қызмет түрлері
Жылдық айналым, теңге
Тұрақты жұмыс орындарының саны, адам
Қосымша ақпарат
5. "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес өтініш берушілер болып табылмайды:

1) недропользователи;
2) организации, производящие подакцизные товары, за исключением организаций, осуществляющих производство, сборку (комплектацию) подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 462 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
3) организации и индивидуальные предприниматели, применяющие специальные налоговые режимы;
4) организации, применяющие (применившие) инвестиционные налоговые преференции, – по контрактам, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям до 1 января 2009 года;
5) организации, реализующие (реализовавшие) инвестиционный приоритетный проект и инвестиционный стратегический проект в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях;
6) организации, осуществляющие деятельность в сфере игорного бизнеса.
При этом в отношении специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, к заявителям также не относятся иностранные физические и юридические лица.
Фамилия, имя и отчество первого руководителя: _______________________________
Подпись:________________________
"____" ___________ 20____года
Приложение 9
к приказу исполняющего
обязанности Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года № 522
Типовая форма акта о неисполнении участником специальной экономической или индустриальной зоны обязательств, определенных договором об осуществлении деятельности
"____" ________ 20__года
________________ (место составления)
Управляющая компания специальной экономической или индустриальной зоны __________________________________________ в лице ______________________________________________, именуемая(ый) в дальнейшем "Управляющая компания", в соответствии с пунктом 2 статьи 20, пунктом 4 статьи 34 Закона Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О специальных экономических и индустриальных зонах" составила настоящий Акт о неисполнении участником специальной экономической зоны или индустриальной зоны ________________________________ следующего обязательства по договору от "____" _______ 20__ года № ________________________________.
Акт составлен в двух экземплярах на русском/казахском языке(ах) на _____ листах.
Присутствующие работники Управляющей компании:
1. __________________________________________________             ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность)             (подпись)
2. __________________________________________________             ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность)             (подпись)

1) жер қойнауын пайдаланушылар;
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 462-бабының 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарларды өндіруді, жинауды (жинақтауды) жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда, акцизделетін тауарларды өндіретін ұйымдар;);
3) арнаулы салық режимдерін қолданатын ұйымдар мен дара кәсіпкерлер;
4) 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін Инвестициялар жөніндегі уәкілетті органмен жасалған келісімшарттар бойынша – инвестициялық салық преференцияларын қолданатын (қолданған) ұйымдар;
5) Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялық басым жобаны және инвестициялық стратегиялық жобаны іске асыратын (іске асырған) ұйымдар;
6) ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар.
Бұл ретте шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара сәйкес келетін арнайы экономикалық аймаққа қатысты өтініш берушілерге шетелдік жеке және заңды тұлғалар да жатпайды.
Бірінші басшының тегі, аты және әкесінің аты:__________________
Қолы:________________________
"____" ___________ 20____жылы
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ 522 бұйрығына
9-қосымша
Арнайы экономикалық немесе индустриялық аймаққа қатысушының қызметті жүзеге асыру туралы шартта айқындалған міндеттемелерді орындамауы туралы актінің үлгі нысаны
"____" ________ 20__жылы                                    ________________
(жасалған орны)
Арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы __________________________________________ атынан
______________________________________________, "Басқарушы компания" деп аталатын, 20-баптың 2-тармағына сәйкес, "арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 3 сәуірдегі Заңының 34-бабының 4-тармағына сәйкес арнайы экономикалық аймақ немесе индустриялық аймақ қатысушысының арнайы экономикалық аймақ немесе индустриялық аймақ қатысушысының________________________ шарт бойынша келесі міндеттеме "____" _______ 20__ года № _____________________________.
Акт арақта орыс/қазақ тілінде екі данада жасалды _____ парақта.
Басқарушы компанияның қатысып отырған қызметкерлері:
1. __________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және лауазымы) (қолы)
2. ____________________________________________ _______
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және лауазымы (қолы)

3. __________________________________________________             ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность)             (подпись)
Приложение 9-1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года № 522
Типовая форма договора об осуществлении непрофильной деятельности
Сноска. Приказ дополнен приложением 9-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.05.2023 № 323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
город _____________________
(место заключения договора)
"__" ___________ 20___ года
(дата заключения договора)
_____________________________________________________________________,
(наименование юридического лица)
именуемое в дальнейшем "Управляющая компания",
в лице _______________________________________________________________,
(должность, ф.и.о. лица, подписывающего договор)
действующего на основании ____________________________________________
(устава, положения, доверенности № ____ от "___" _____20__г.)
с одной стороны и _____________________________________________________,
(наименование юридического лица)
именуемое в дальнейшем "Лицо, осуществляющее непрофильный вид деятельности",
с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", а по отдельности
"Сторона" заключили Договор об осуществлении непрофильной деятельности
(далее - Договор).
1. Предмет Договора
1. Предметом настоящего Договора является осуществление лицом, непрофильного
вида деятельности на территории специальной экономической зоны (далее - СЭЗ)
_________________ видов деятельности _____________________________________
(далее - деятельность).
2. До начала выпуска продукции или производства работ и услуг на территории СЭЗ,
предусмотренных настоящим Договором, лицо, осуществляющее непрофильный вид
деятельности обязуется за счет собственных средств, завершить проектирование,
осуществить строительно-монтажные работы и обеспечить ввод в эксплуатацию
объекта на территории специальной экономической зоны в сроки, установленном
в графике, предоставленным согласно подпункту 20) пункта 15 настоящего договора.
3. Лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности осуществляет указанные
в пункте 1 настоящего Договора виды деятельности в соответствии с бизнес-планами
(технико-экономическим обоснованием), предоставляемые в Управляющую
компанию, и являющимися неотъемлемой частью настоящего Договора,
с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан, проектных
документов и настоящего Договора.

3. ____________________________________________ _______
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және лауазымы (қолы)
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ 522 бұйрығына
9-1-қосымша
Бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттың үлгілік нысаны
Ескерту. Бұйрық 9-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 05.05.2023 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
қала _____________________ (шарт жасалған орын)
"__" ___________ 20___ жыл (шарт жасалған күн)
_____________________________________________________________,
(заңды тұлғаның атауы) бұдан әрі "Басқарушы компания" деп аталатын,
_________________________________________________________________,
(лауазымы, шартқа қол қоятын тұлғаның аты-жөні) негізінде әрекет ететін
___________________________________________ (жарғының, ереженің,
сенімхаттың №__ "___" _____ 20__ ж.) бір жағынан және
__________________________________________________, (заңды тұлғаның атауы)
бұдан әрі "бейінді емес қызмет түрін жүзеге асыратын тұлға" деп аталатын, екінші
жағынан бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатын, ал жеке - жеке "Тарап" бейінді
емес қызметті жүзеге асыру туралы шарт (бұдан әрі - Шарт) жасасты.
1. Шарттың мәні
1. Осы Шарттың мәні тұлғаның арнайы экономикалық аймақтың (бұдан әрі - АЭА)
аумағында бейінді емес қызмет түрін жүзеге асыруы болып табылады
_________________ қызмет түрлері __________________________ (бұдан әрі - қызмет).
2. Осы Шартта көзделген АЭА аумағында өнім шығару немесе жұмыстар мен
көрсетілетін қызметтерді өндіру басталғанға дейін бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге
асыратын тұлға өз қаражаты есебінен объектіні жобалауды ___________ кешіктірмей
аяқтауға, бекітілген жобаға сәйкес құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыруға,
сондай-ақ осы Шарттың 15-тармағының 20) тармақшасына сәйкес ұсынылған кестемен
және арнайы экономикалық аймағының аумағында объектіні _______ 20 __ жылға
қарай пайдалануға беруді қамтамасыз етуге міндеттенеді.
3. Қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлға Қазақстан Республикасы
заңнамасының, жобалау құжаттарының және осы Шарттың талаптарын сақтай отырып,
басқарушы компанияға ұсынылатын және осы Шарттың ажырамас бөлігі болып
табылатын бизнес-жоспарларға (техникалық-экономикалық негіздемеге) сәйкес осы
Шарттың 1-тармағында көрсетілген қызмет түрлерін жүзеге асырады.

2. Основные понятия
4. Определения и термины, разъяснения которым не даны в настоящем разделе,
имеют значение, соответствующие определениям и терминам, содержащимся в Законе
Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах"
(далее - Закон):
1) СЭЗ – часть территории Республики Казахстан с точно обозначенными границами,
на которой действует специальный правовой режим специальной экономической зоны
для осуществления деятельности согласно настоящему Закону;
2) Управляющая компания СЭЗ – юридическое лицо, создаваемое или определяемое
в соответствии с Законом и Законом Республики Казахстан "Об инновационном
кластере "Парк инновационных технологий" для обеспечения функционирования
специальной экономической зоны;
3) Лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности - лицо, включенное
в единый реестр лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности,
и осуществляющее такую деятельность на территории специальной экономической
зоны;
4) принцип "одного окна" - форма предоставления государственных и иных услуг на
территориях специальной экономической и индустриальной зон, предусматривающая
минимизацию участия заявителей в сборе и подготовке документов и ограничение их
непосредственного контакта с субъектами оказания государственных и иных услуг;
5) единый координационный центр – юридическое лицо, осуществляющее
координацию деятельности специальных экономических и индустриальных зон;
6) объекты инфраструктуры - объекты, входящие в состав объектов производства и
(или) передачи тепловой и электрической энергии, водоснабжения и газоснабжения,
канализации, транспортных коммуникаций, услуг связи и иных объектов специальной
экономической или индустриальной зоны;
7) лица, осуществляющие вспомогательные виды деятельности - виды деятельности,
не входящие в перечень приоритетных видов деятельности, относящиеся к отраслям
обрабатывающей промышленности, которые связаны с обработкой сырья,
материалов, веществ, компонентов для нового продукта;
8) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий
государственное регулирование в сфере создания, функционирования и упразднения
специальных экономических и индустриальных зон.
3. Срок Договора
5. Настоящий Договор заключен на срок _______.
6. Срок настоящего договора не превышает срока, в течение которого может
функционировать данная специальная экономическая зона.
7. Срок действия настоящего договора может быть продлен по взаимному согласию
Сторон, если первоначально установленный Сторонами срок продления договора
не превышал срока действия специальной экономической зоны, определенного
соответствующим постановлением Правительства Республики Казахстан.

2. Негізгі ұғымдар
4. Осы бөлімде түсіндірмелері берілмеген анықтамалар мен терминдердің "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) қамтылған анықтамалар мен терминдерге сәйкес келетін маңызы бар:
1) АЭА – Қазақстан Республикасы аумағының дәл белгіленген шекаралары бар, осы Заңға сәйкес қызметті жүзеге асыру үшін арнайы экономикалық аймақтың арнайы құқықтық режимі қолданылатын бір бөлігі;
2) АЭА басқарушы компаниясы – арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін Заңға сәйкес құрылатын немесе айқындалатын заңды тұлға;
3) бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға – бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бірыңғай тізіліміне енгізілген және осындай қызметті арнайы экономикалық аймақ аумағында жүзеге асыратын тұлға;
4) "бір терезе" қағидаты – өтініш берушілердің құжаттарды жинау мен дайындауға қатысуын барынша азайтуды және олардың мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету субъектілерімен тікелей байланысын шектеуді көздейтін, арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың аумақтарында мемлекеттік және өзге көрсетілетін қызметтерді ұсыну нысаны;
5) бірыңғай үйлестіру орталығы – арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) инфрақұрылым объектілері – арнайы экономикалық немесе индустриялық аймақтың жылу және электр энергиясын өндіру және (немесе) беру, сумен жабдықтау және газбен жабдықтау, кәріз, көлік коммуникациялары, көрсетілетін байланыс қызметтері объектілерінің және өзге де объектілердің құрамына кіретін объектілер;
7) қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар – осы Заңға сәйкес қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыратын, арнайы экономикалық аймақтың қатысушылары болып табылмайтын дара кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалар;
8) уәкілетті орган – арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және оларды тарату саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.01.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Шарттың мерзімі
5. Осы Шарт _________ мерзімге жасалды.
6. Осы Шарттың мерзімі осы арнайы экономикалық аймақ жұмыс істей алатын мерзімнен аспайды.
7. Егер Тараптар бастапқыда белгілеген шартты ұзарту мерзімі Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті қаулысымен айқындалған арнайы экономикалық аймақтың қолданылу мерзімінен аспаса, осы Шарттың қолданылу мерзімі Тараптардың өзара келісімі бойынша ұзартылуы мүмкін.

8. Заявление о продлении срока действия настоящего Договора подается
в Управляющую компанию не позднее, чем за месяц до окончания срока действия
настоящего Договора и рассматривается не позднее одного месяца с даты его
поступления в Управляющую компанию.
9. Настоящий Договор вступает в силу с даты внесения сведений в единый реестр лиц,
осуществляющих непрофильные виды деятельности.
10. Несвоевременное получение лицом, осуществляющим непрофильные виды
деятельности необходимых разрешительных документов, не является основанием
для изменения общих сроков выполнения работ по настоящему Договору.
4. Цель Договора
11. Настоящий Договор устанавливает юридические рамки договорных
взаимоотношений между Управляющей компанией и лицом, осуществляющим
непрофильные виды деятельности в соответствии с действующим законодательством
Республики Казахстан по осуществлению непрофильных видов деятельности
на территории СЭЗ при вложении инвестиций в создание и развитие производств
и оказании услуг на территории СЭЗ.
5. Общие права и обязанности Сторон
12. Управляющая компания вправе:
1) осуществлять мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности;
2) в рамках осуществления мониторинга получать необходимую информацию
и документы от лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности
на основании письменных запросов по принятым обязательствам по настоящему
Договору, в предусмотренные Договором, сроки, но не чаще одного раз в квартал;
3) в случае установления неисполнения принятых обязательств по настоящему
Договору, а также нарушений, связанных с осуществлением деятельности
на территории СЭЗ, направить лицу, осуществляющему непрофильные виды
деятельности письменное уведомление о необходимости устранения таких нарушений
с указанием срока для представления в адрес Управляющей компании
соответствующих разъяснений, а также срока, в течение которого нарушения
должны быть устранены;
4) предоставлять во вторичное землепользование или пользование (субаренду)
земельных участков и предоставление в аренду (субаренду) объектов инфраструктуры
лицам, осуществляющим непрофильные или вспомогательные виды деятельности,
а также участникам СЭЗ;
5) получать вознаграждение за услуги, предоставляемые Управляющей компанией
лицу, осуществляющему непрофильные виды деятельности;
6) получать доходы от сдачи в аренду и (или) субаренду объектов инфраструктуры,
земельных участков, а также иного имущества;
7) на основании отдельных договоров с лицами, осуществляющими непрофильные
виды деятельности реализовывать проекты, связанные со строительством объектов
инфраструктуры, обеспечивающих функционирование СЭЗ, согласно утвержденному
технико-экономическому обоснованию на земельных участках, не переданных иным
участникам СЭЗ или лицам, осуществляющим непрофильные виды деятельности;

8. Осы Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш басқарушы компанияға осы Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін бір айдан кешіктірілмей беріледі және ол басқарушы компанияға келіп түскен күннен бастап бір айдан кешіктірілмей қаралады.
9. Осы Шарт бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғалардың бірыңғай тізіліміне мәліметтер енгізілген күннен бастап күшіне енеді.
10. Қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның қажетті рұқсат құжаттарын уақтылы алмауы осы Шарт бойынша жұмыстарды орындаудың жалпы мерзімдерін өзгерту үшін негіз болып табылмайды.
4. Шарттың мақсаты
11. Осы Шарт басқарушы компания мен АЭА аумағында өндірістерді құруға және дамытуға және қызметтер көрсетуге инвестициялар салу кезінде АЭА аумағында қызметті жүзеге асыру жөніндегі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлға арасындағы шарттық өзара қатынастардың заңды шеңберін белгілейді.
5. Тараптардың жалпы құқықтары мен міндеттері
12. Басқарушы компания:
1) қызметті жүзеге асыру туралы шарттар талаптарының орындалуына мониторингті жүзеге асыруға;
2) мониторингті жүзеге асыру шеңберінде осы Шарт бойынша қабылданған міндеттемелер бойынша жазбаша сұрау салулар негізінде қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлғадан Шартта көзделген мерзімдерде, бірақ тоқсанына бір реттен жиі емес қажетті ақпарат пен құжаттарды алуға құқылы;
3) осы Шарт бойынша қабылданған міндеттемелердің орындалмауы, сондай-ақ АЭА аумағында қызметті жүзеге асыруға байланысты бұзушылықтар анықталған жағдайда, Қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлғаға басқарушы компанияның атына тиісті түсініктемелер беру мерзімін, сондай-ақ бұзушылықтар болуы тиіс мерзімді көрсете отырып, осындай бұзушылықтарды жою қажеттігі туралы жазбаша хабарлама жіберуге міндетті жойылды;
4) бейінді емес немесе қосалқы қызмет түрлерін жүзеге асыратын өзге тұлғаларға, сондай-ақ АЭА қатысушыларына жер учаскелерін қайталама жер пайдалануға немесе пайдалануға (қосалқы жалға) және инфрақұрылым объектілерін жалға (қосалқы жалға) беруге;
5) басқарушы компанияға көрсетілетін қызметтер үшін сыйақы алуға құқылы;
6) инфрақұрылым объектілерін, жер учаскелерін, сондай-ақ өзге де мүлікті жалға және (немесе) қосалқы жалға беруден кірістер алуға;
7) бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын адамдармен жасалған жекелеген шарттар негізінде АЭА-ның жұмыс істеуін қамтамасыз ететін инфрақұрылым объектілерін салуға байланысты жобаларды АЭА-ның өзге қатысушыларына немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаларға берілмеген жер учаскелерінде бекітілген техникалық-экономикалық негіздемеге сәйкес іске асыруға;

8) реализовывать иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
13. Лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности вправе:
1) пользоваться гарантиями правовой защиты, предусмотренными законодательными
актами Республики Казахстан для лиц, осуществляющими непрофильные виды деятельности;
2) получать земельные участки и строить объекты инфраструктуры для
осуществления непрофильных видов деятельности в порядке, предусмотренном
Земельным кодексом, Законом и настоящим Договором;
3) использовать доходы, полученные от осуществления деятельности на территории
СЭЗ, после уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии
с налоговым законодательством Республики Казахстан по своему усмотрению;
4) привлекать лиц, осуществляющих вспомогательные виды деятельности
по согласованию с другой Стороной;
5) определять вспомогательные виды деятельности для своего производства, которые
по своему характеру не должны совпадать с видом деятельности лица,
осуществляющего непрофильные виды деятельности и информировать о них другую
сторону Договора;
6) осуществлять за счет собственных средств строительство необходимых ему
объектов инфраструктуры на территории земельного участка, переданного ему
во временное возмездное землепользование или пользование (аренду) либо
во вторичное землепользование или пользование (субаренду);
7) пользоваться на территории СЭЗ электрической, тепловой энергией, газом, водой,
канализацией, средствами связи и телекоммуникаций, другими услугами
коммунальных служб, общественного транспорта и иными услугами,
предоставляемыми на территории СЭЗ;
8) ходатайствовать перед Управляющей компании о предоставлении земельного
участка лицам, претендующим на осуществление вспомогательных видов
деятельности и заключившим в установленном порядке с лицом, осуществляющим
непрофильные виды деятельности договоры на выполнение отдельных видов
подрядных работ и услуг;
9) пользоваться иными правами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
14. Управляющая компания обязана:
1) осуществлять на постоянной основе мониторинг выполнения условий настоящего Договора;
2) добросовестно и надлежащим образом выполнять обязанности, предусмотренные
законами Республики Казахстан и настоящим Договором;
3) организовать места приема для функционирования центра обслуживания населения
по принципу "одного окна", а также оказание информационной помощи
по предоставляемым государственным услугам;
4) на основании запроса органов государственных доходов, находящегося
на территории СЭЗ выдавать подтверждение фактического потребления ввезенных
товаров при осуществлении деятельности, отвечающей целям создания СЭЗ;

8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды іске асыруға құқығы бар.
13. Қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлға:
1) қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлғалары үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген құқықтық қорғау кепілдіктерін пайдалануға;
2) Заңда және осы Шартта көзделген тәртіппен қызметті жүзеге асыру үшін жер учаскелерін алуға және инфрақұрылым объектілерін салуға;
3) АЭА аумағында қызметті жүзеге асырудан алынған кірістерді Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер төленгеннен кейін өз қалауы бойынша пайдалануға;
4) екінші Тараппен келісім бойынша қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыратын адамдарды тартуға;
5) өз сипаты бойынша бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын адамның қызмет түрімен сәйкес келмейтін өз өндірісі үшін қосалқы қызмет түрлерін айқындауға және олар туралы Шарттың екінші тарапына хабарлауға міндетті;
6) өзіне уақытша өтеулі жер пайдалануға немесе пайдалануға (жалға алуға) не қайталама жер пайдалануға немесе пайдалануға (қосалқы жалға алуға) берілген жер учаскесінің аумағында өзіне қажетті инфрақұрылым объектілерін салуды өз қаражаты есебінен жүзеге асыруға;
7) АЭА аумағында электр, жылу энергиясын, газды, суды, кәрізді, байланыс және телекоммуникация құралдарын, коммуналдық қызметтердің, қоғамдық көліктің басқа да қызметтерін және АЭА аумағында көрсетілетін өзге де қызметтерді пайдалануға құқылы;
8) басқарушы компанияның алдында қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыруға үміткер және қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлғамен мердігерлік жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін орындауға шарттар белгіленген тәртіппен жасасқан адамдарға жер учаскесін беру туралы өтінішхат беруге;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
14. Басқарушы компания:
1) осы Шарт талаптарының орындалуына тұрақты негізде мониторингті жүзеге асыруға;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Шартта көзделген міндеттерді адал және тиісінше орындауға;
3) Халыққа қызмет көрсету орталығының жұмыс істеуі үшін "бір терезе" қағидаты бойынша қабылдау орындарын, сондай-ақ көрсетілетін мемлекеттік қызметтер бойынша ақпараттық көмек көрсетуді ұйымдастыруға;
4) АЭА аумағындағы мемлекеттік кірістер органдарының сұрау салуы негізінде АЭА құру мақсаттарына жауап беретін қызметті жүзеге асыру кезінде әкелінген тауарлардың нақты тұтынылуын растауды беруге;

5) до заключения настоящего Договора ознакомить лицо, осуществляющее
непрофильные виды деятельности с условиями предоставления Управляющей
компанией услуг на территории СЭЗ. Данное требование является необходимым
только при условии наличия таких услуг.
15. Лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности обязан:
1) осуществлять свою деятельность в соответствии с целями создания СЭЗ;
2) обладать денежными средствами, иным имуществом, не изъятым из оборота,
в размере, соответствующем технико-экономическому обоснованию для ведения вида
деятельности в соответствии с настоящим Договором;
3) представлять ежегодный отчет о своей деятельности Управляющей компании;
4) представить необходимую информацию о своей деятельности по дополнительному
запросу Управляющей компании;
5) осуществлять на территории СЭЗ виды деятельности, указанные в главе 1
настоящего договора;
6) осуществить в соответствии с бизнес-планами и технико-экономическими
обоснованиями в течение _____ месяца, (года) инвестиции в объеме ______ тенге;
7) в случае получения письменного уведомления о неисполнении принятых
обязательств и (или) устранении выявленных нарушений, установленных в результате
мониторинга деятельности устранить нарушения по согласованию с Управляющей
компании в сроки, установленные действующим законодательством Республики Казахстан;
8) при наличии на территории специальной экономической зоны необходимой
инфраструктуры и объектов, предназначенных для осуществления непрофильного
вида деятельности, в течение одного календарного года со дня подписания
настоящего Договора прекратить деятельность своих обособленных структурных
подразделений, за исключением представительств, за пределами СЭЗ на основании
заключенного договора об осуществлении непрофильной деятельности.
9) за счет собственных средств или иных незапрещенных законодательством
Республики Казахстан источников осуществлять строительство необходимых им
объектов производства и инфраструктуры на территории земельного участка,
переданного им во временное возмездное землепользование или пользование (аренду)
или во вторичное землепользование или пользование (субаренду), в соответствии
с принятыми обязательствами по настоящему Договору;
10) осуществлять поставки на внутренний рынок части производимой им продукции,
объемы в которой не должны превышать ___ процентов от годового объема,
при наличии подтвержденной потребности населения и ходатайства со стороны
уполномоченного органа;
11) отдавать предпочтение оборудованию, материалам и готовой продукции,
произведенным в Республике Казахстан, в случае их конкурентоспособности
по экологическим и техническим качествам и ценам;

5) осы шарт жасалғанға дейін бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын адамды басқарушы компанияның АЭА аумағында қызметтер көрсету шарттарымен таныстыруға міндетті. Бұл талап осындай қызметтер болған жағдайда ғана қажет.
15. Бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға:
1) өз қызметін АЭА құру мақсаттарына сәйкес жүзеге асыруға;
2) Осы Шартқа сәйкес қызмет түрін жүргізу үшін техникалық-экономикалық негіздемеге сәйкес келетін мөлшерде ақша қаражатын, айналымнан алынбаған өзге де мүлікті иеленуге;
3) басқарушы компанияның өз қызметі туралы жыл сайынғы есебін ұсынуға міндетті;
4) басқарушы компанияның қосымша сұрау салуы бойынша өз қызметі туралы қажетті ақпаратты ұсынуға міндетті;
5) АЭА аумағында осы Шарттың 1-тарауында көрсетілген қызмет түрлерін жүзеге асыруға;
6) жүзеге асыру бизнес-жоспарға сәйкес және техникалық-экономикалық негіздемелерге ішінде _______ ай, (жыл) инвестициялар көлемі ________ теңге;
7) қабылданған міндеттемелердің орындалмағаны және (немесе) қызмет мониторингінің нәтижесінде белгіленген анықталған бұзушылықтар жойылғаны туралы жазбаша хабарлама алған жағдайда, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген мерзімдерде басқарушы компанияның келісімі бойынша бұзушылықтарды жоюға;
8) арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыруға арналған қажетті инфрақұрылым мен объектілер болған кезде осы Шартқа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бір жыл ішінде бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы жасалған шарт негізінде АЭА-дан тыс өкілдіктерді қоспағанда, өзінің оқшауланған құрылымдық бөлімшелерінің қызметін тоқтатуға құқылы.
9) өз қаражаты немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен осы Шарт бойынша қабылданған міндеттемелерге сәйкес уақытша өтеулі жер пайдалануға немесе пайдалануға (жалға алуға) немесе қайталама жер пайдалануға немесе пайдалануға (қосалқы жалға алуға) берілген жер учаскесінің аумағында өзіне қажетті өндіріс объектілері мен инфрақұрылымдар салуды жүзеге асыруға;
10) халықтың расталған қажеттілігі және уәкілетті орган тарапынан өтінішхат болған кезде көлемі жылдық көлемнің ____ пайызынан аспауға тиіс өзі өндіретін өнімнің бір бөлігін ішкі нарыққа жеткізуді жүзеге асыруға;
11) экологиялық және техникалық сапалар мен бағалар бойынша бәсекеге қабілетті болған жағдайда, Қазақстан Республикасында өндірілген жабдыққа, материалдар мен дайын өнімге артықшылық беруге;

12) отдавать приоритет казахстанским организациям в выполнении услуг и работ
при осуществлении приоритетных видов деятельности на территории СЭЗ,
если эти услуги конкурентоспособны по цене, эффективности и качеству;
13) в случае возникновения аварии при проведении предусмотренной настоящим
Договором деятельности незамедлительно известить об этом Управляющую
компанию и обеспечить применение дополнительных мер по защите здоровья
и жизни работников и населения, выполнить ликвидационные работы, направленные
на восстановление производства и окружающей природной среды в согласованные
сторонами сроки;
14) при осуществлении деятельности и (или) работ на территории СЭЗ в случае
возникновения непосредственной угрозы жизни и здоровью населения
незамедлительно информировать об этом Управляющую компанию и приостановить
работы;
15) не допускать передачи настоящего Договора в залог в целях обеспечения
денежных и иных обязательств лица, осуществляющего непрофильные виды
деятельности перед третьими лицами;
16) в случае уступки (отчуждения) доли уставного капитала лица, осуществляющего
непрофильные виды деятельности новому собственнику, известить о планируемой
сделке Управляющую компанию до ее совершения не менее чем за два месяца;
17) в случае намерения передачи всех прав и обязательств по настоящему Договору
иному юридическому лицу, предусмотреть в заключаемом с ним договоре (сделке)
условие о солидарной ответственности лица, осуществляющего непрофильные виды
деятельности и юридического лица, принимающего права и обязанности,
по настоящему Договору;
18) уведомить Управляющую компанию о планируемой сделке по отчуждению
имущества и (или) бизнеса не менее, чем за 15 рабочих дней до предполагаемой даты
совершения сделки;
19) добросовестно и надлежащим образом выполнять обязанности, предусмотренные
законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором;
20) в течение десяти рабочих дней со дня получения право вторичного
землепользования (субаренды) предоставить Управляющей компании график
производства проектирования, осуществления строительно-монтажных работ
и обеспечения ввода в эксплуатацию объекта, который является неотъемлемой частью
настоящего Договора;
21) в течение десяти рабочих дней с даты получения право вторичного
землепользования (субаренды) заключить с Управляющей компанией, договор
на оказание услуг, предоставляемые Управляющей компанией лицу,
осуществляющему непрофильные виды деятельности. Данное требование является
обязательным при условии ознакомления и согласия лица, осуществляющего
непрофильного вида деятельности с условиями предоставления услуг до заключения
настоящего Договора.

12) егер бұл қызметтер баға, тиімділік және сапа бойынша бәсекеге қабілетті болса, АЭА аумағында қызметтің басым түрлерін жүзеге асыру кезінде қызметтер мен жұмыстарды орындауда қазақстандық ұйымдарға басымдық беруге;
13) осы Шартта көзделген қызметті жүргізу кезінде авария туындаған жағдайда бұл туралы басқарушы компанияға дереу хабарлауға және қызметкерлер мен халықтың денсаулығы мен өмірін қорғау жөнінде қосымша шаралар қолдануды қамтамасыз етуге, тараптармен келісілген мерзімдерде өндіріс пен қоршаған табиғи ортаны қалпына келтіруге бағытталған жою жұмыстарын орындауға;
14) АЭА аумағында қызметті және (немесе) жұмыстарды жүзеге асыру кезінде халықтың өмірі мен денсаулығына тікелей қатер төнген жағдайда бұл туралы басқарушы компанияны дереу хабардар етуге және жұмыстарды тоқтата тұруға;
15) қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның үшінші тұлғалар алдындағы ақшалай және өзге де міндеттемелерін қамтамасыз ету мақсатында осы Шартты кепілге беруге жол бермеуге;
16) қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлға жарғылық капиталының үлесін жаңа меншік иесіне берген (иеліктен шығарған) жағдайда, Басқарушы компания жоспарланған мәміле туралы ол жасалғанға дейін кемінде екі ай бұрын хабардар етуге;
17) осы Шарт бойынша барлық құқықтар мен міндеттемелерді өзге заңды тұлғаға беру ниеті болған жағдайда, онымен жасалатын шартта (мәміледе) қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның және осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттерді қабылдайтын заңды тұлғаның ортақ жауапкершілігі туралы шарт көздеуге;
18) мүлікті және (немесе) бизнесті иеліктен шығару жөніндегі жоспарланатын мәміле туралы басқарушы компанияны мәміле жасалған болжамды күнге дейін кемінде 15 жұмыс күні бұрын хабардар етуге;
19) Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Шартта көзделген міндеттерді адал және тиісінше орындауға;
20) екінші рет жер пайдалану (қосалқы жалдау) құқығын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде басқарушы компанияға жобалау жүргізу, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру және осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын объектіні пайдалануға беруді қамтамасыз ету кестесін беруге;
21) екінші рет жер пайдалану (қосалқы жалдау) құқығын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде басқарушы компаниямен қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлғаға Басқарушы компания ұсынатын қызметтер көрсетуге шарт жасасу құқығы беріледі. Бұл талап қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның осы шарт жасалғанға дейін қызмет көрсету шарттарымен танысуы және келісуі шартымен міндетті болып табылады.

6. Налоги, сборы и обязательные платежи
16. Лица, осуществляющие непрофильные виды деятельности облагаются налогами,
сборами и другими обязательными платежами в бюджет в соответствии с налоговым
законодательством Республики Казахстан.
7. Таможенное регулирование
17. Лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности, исполняет
обязательства по уплате таможенных платежей и пошлин в соответствии
с Таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан,
действующим на момент возникновения обязательств по их уплате.
8. Страхование
18. Лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности осуществляет
в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязательные виды
страхования, в том числе:
1) обязательное страхование гражданско-правовой ответственности работодателя
за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых
(служебных) обязанностей;
2) обязательное экологическое страхование при осуществлении экологически опасных
видов хозяйственной и иной деятельности на территории СЭЗ, связанной
с ответственностью по возмещению ущерба, нанесенного:
окружающей среде и (или) восстановлению состояния окружающей среды
до состояния, предшествовавшего его ухудшению;
жизни и здоровью граждан в результате аварийного загрязнения окружающей среды;
имуществу третьих лиц, принадлежащему им на праве собственности, праве
хозяйственного ведения, праве оперативного управления и ином законном основании,
в результате аварийного загрязнения окружающей среды;
3) обязательное социальное страхование на случай:
утраты трудоспособности;
потери кормильца;
потери работы;
4) обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев
транспортных средств;
5) обязательное страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика
перед пассажирами при ведении соответствующего вида деятельности;
6) обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев
объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим
лицам в результате аварии.
19. Лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности по своему усмотрению,
выбирает страховые организации в соответствии с действующим законодательством
Республики Казахстан.
9. Гарантии стабильности Договора
20. Лицу, осуществляющему непрофильные виды деятельности гарантируется защита
прав и интересов, которая обеспечивается Конституцией Республики Казахстан,
настоящим Договором и иными нормативными правовыми актами Республики
Казахстан, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.

6. Салықтар, алымдар және міндетті төлемдер
16. Қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын адамдарға Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтар, алымдар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер салынады.
7. Кедендік реттеу
17. Қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлға Кеден одағының және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес оларды төлеу жөніндегі міндеттемелер туындаған кезде қолданылатын кедендік төлемдер мен баждарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындайды.
8. Сақтандыру
18. Қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақтандырудың міндетті түрлерін жүзеге асырады, оның ішінде:
1) жұмыс берушінің еңбек (қызметтік) міндеттерін атқару кезінде оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіргені үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру;
2) АЭА аумағында келтірілген залалды өтеу жөніндегі жауапкершілікке байланысты шаруашылық және өзге де қызметтің экологиялық қауіпті түрлерін жүзеге асыру кезінде міндетті экологиялық сақтандыру:
қоршаған ортаға және (немесе) қоршаған ортаның жай-күйін оның нашарлауының алдындағы жай-күйге қалпына келтіруге;
қоршаған ортаның авариялық ластануы нәтижесінде азаматтардың өмірі мен денсаулығына;
қоршаған ортаның авариялық ластануы нәтижесінде меншік құқығында, шаруашылық жүргізу құқығында, жедел басқару құқығында және өзге де заңды негізде оларға тиесілі үшінші тұлғалардың мүлкіне;
3) міндетті әлеуметтік сақтандыру:
еңбекке қабілеттілігінен айырылу;
асыраушысынан айрылу;
жұмыс жоғалту;
4) көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру;
5) тиісті қызмет түрін жүргізу кезінде тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру;
6) қызметі авария нәтижесінде үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру.
19. Бейінді емес қызмет түрлерін өз қалауы бойынша жүзеге асыратын адам сақтандыру ұйымдарын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес таңдайды.
9. Шарттың тұрақтылығына кепілдік
20. Қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын адамға Қазақстан Республикасының Конституциясымен, осы Шартпен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттармен қамтамасыз етілетін құқықтар мен мүдделерді қорғауға кепілдік беріледі.

21. Принудительное изъятие имущества лица, осуществляющего непрофильные виды
деятельности (национализация, реквизиция) для государственных нужд, допускается
в исключительных случаях и в порядке, которые предусмотрены законами
Республики Казахстан.
22. Любые изменения и дополнения к настоящему договору действительны лишь
при условии, что они совершены в письменной форме и подписаны
уполномоченными на то представителями Сторон.
10. Учет и отчетность
23. Лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности, осуществляет
в соответствии с законодательством Республики Казахстан ведение учета
и учетной документации.
24. Лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности, предоставляет
в Управляющую компанию полную информацию о своей деятельности
за предыдущий год в соответствии с законодательством, а также направляет в адрес
Управляющую компанию до _______ месяц, (год) каждого календарного года отчет
о выполнении условий настоящего Договора за истекший год.
11. Конфиденциальность
25. Информация, полученная или приобретенная какой-либо Стороной в процессе
выполнения условий настоящего Договора, является конфиденциальной.
26. Стороны не имеют права передавать конфиденциальную информацию третьим
лицам без предварительного письменного согласия другой Стороны, за исключением
следующих случаев:
1) если такая информация используется в ходе ведения судебного разбирательства;
2) уполномоченным государственным органам Республики Казахстан, имеющим
право на получение соответствующей информации в соответствии с требованиями
действующего законодательства Республики Казахстан;
3) финансовым учреждениям, в той степени, в которой это целесообразно
при организации финансирования, при условии, что такие финансовые учреждения
в письменном виде обязуются хранить полученную информацию как
конфиденциальную и использовать ее только в указанных целях;
4) единому координационному центру в рамках осуществления функций
в соответствии с Законом.
27. Стороны соглашаются в случае необходимости предоставлять налоговым органам
Республики Казахстан информацию, относящуюся к их счетам, которая может быть
запрошена в соответствии с действующим налоговым законодательством Республики Казахстан.
12. Передача прав и обязанностей
28. Лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности, распоряжается
принадлежащим ему имуществом и бизнесом на территории СЭЗ по своему усмотрению.
29. В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан,
государство имеет приоритетное право выкупа по рыночной цене в государственную
собственность отчуждаемые активы лица, осуществляющего непрофильные виды деятельности.

21. Қызметтің бейінді емес түрлерін (ұлттандыру, реквизициялау) жүзеге асыратын адамның мүлкін мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп алып қоюға ерекше жағдайларда және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен жол беріледі.
22. Осы Шартқа кез келген өзгерістер мен толықтырулар олар жазбаша нысанда жасалған және оған Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған жағдайда ғана жарамды болады.
10. Есеп және есептілік
23. Бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепке алу және есепке алу құжаттамасын жүргізуді жүзеге асырады.
24. Қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлға басқарушы компанияға заңнамаға сәйкес өткен жылдағы өз қызметі туралы толық ақпаратты ұсынады, сондай-ақ басқарушы компанияның атына әрбір күнтізбелік жылдың ________ айына, (жылына) дейін осы Шарттың өткен жылдағы талаптарының орындалуы туралы есепті жібереді.
11. Құпиялылық
25. Осы Шарттың талаптарын орындау процесінде қандай да бір Тарап алған немесе сатып алған ақпарат құпия болып табылады.
26. Тараптардың мынадай жағдайларды қоспағанда, екінші Тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруге құқығы жоқ:
1) егер мұндай ақпарат сот талқылауын жүргізу барысында пайдаланылса;
2) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес тиісті ақпарат алуға құқығы бар Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарына;
3) мұндай қаржы мекемелері алынған ақпаратты құпия ретінде сақтауға және оны көрсетілген мақсаттарда ғана пайдалануға жазбаша түрде міндеттенген жағдайда, қаржыландыруды ұйымдастыру кезінде бұл орынды дәрежеде қаржы мекемелеріне;
4) Заңға сәйкес функцияларды жүзеге асыру шеңберінде бірыңғай үйлестіру орталығына беріледі.
27. Тараптар қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының салық органдарына олардың шоттарына қатысты Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасына сәйкес сұратылуы мүмкін ақпаратты беруге келіседі.
12. Құқықтар мен міндеттерді беру
28. Бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын адам АЭА аумағында өзіне тиесілі мүлік пен бизнеске өз қалауы бойынша билік етеді.
29. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда мемлекеттің қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның иеліктен шығарылатын активтерін нарықтық баға бойынша мемлекеттік меншікке сатып алуға басым құқығы болады.

13. Обстоятельства непреодолимой силы
30. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное
неисполнение обязательств в случае возникновения обстоятельств непреодолимой
силы, таких как: наводнение и иные стихийные бедствия, пожар, землетрясение,
взрывы, экстремальные погодные условия, прочие природные и техногенные явления,
войны, эмбарго, забастовка, эпидемии, карантин, введение чрезвычайного положения,
комендантского часа, а также иных обстоятельств, независящих от воли сторон,
но непосредственно повлиявших на исполнение обязательств по настоящему
Договору, либо делающие невозможным исполнение обязательств Сторонами
по настоящему Договору.
Издание государственными органами нормативных актов запретительного характера
либо изменение законодательства, независящие от воли сторон, но напрямую
повлиявшие на неисполнение обязательств по настоящему Договору, либо делающие
невозможным исполнение обязательств Сторонами по настоящему Договору,
решением суда могут быть признаны как обстоятельства непреодолимой силы.
31. При возникновении обстоятельства непреодолимой силы Сторона, чье исполнение
каких-либо обязательств в соответствии с настоящим Договором оказалось
невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязана в течение 3-х (трех)
рабочих дней с момента наступления или прекращения обстоятельства
непреодолимой силы уведомить об этом другую сторону в письменной форме
(мотивировав и обосновав невозможность исполнения своих обязательств
по настоящему Договору или наступление иных непредвиденных ранее последствий).
32. Не уведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону права
ссылаться на любое обстоятельство непреодолимой силы, как на основание,
освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему
Договору, за исключением случаев, когда такое не уведомление или несвоевременное
уведомление прямо вызвано соответствующим обстоятельством непреодолимой силы.
Уведомление о начале и о прекращении обстоятельства непреодолимой силы должно
подтверждаться документом либо свидетельством соответствующего органа и/или
учреждения, компетентным подтверждать такие обстоятельства, за исключением
случаев, когда обстоятельства непреодолимой силы носят общеизвестный и массовый
характер и не требуют доказательств.
33. Срок исполнения обязательств по настоящему Договору отодвигается соразмерно
времени, в течение которого действовали обстоятельства непреодолимой силы,
а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. Если невозможность
полного или частичного исполнения сторонами обязательств по настоящему Договору
в связи с наступлением обстоятельств непреодолимой силы будет существовать
свыше одного календарного года, то Стороны вправе расторгнуть настоящий Договор.

13. Еңсерілмейтін күш жағдаяттары
30. Тараптар: су тасқыны және өзге де дүлей зілзалалар, өрт, жер сілкінісі, жарылыстар, экстремалды ауа райы жағдайлары, өзге де табиғи және техногендік құбылыстар, соғыс, эмбарго, ереуіл, эпидемия, карантин, төтенше жағдай, коменданттық сағат енгізу сияқты Еңсерілмейтін күш жағдаяттары туындаған жағдайда міндеттемелерді толық немесе ішінара орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады, ал сондай-ақ тараптардың еркіне тәуелсіз, бірақ осы Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуына тікелей әсер еткен өзге де мән-жайлар, не Тараптардың осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындауын мүмкін етпейтіндер.
Мемлекеттік органдардың тыйым салу сипатындағы нормативтік актілерді шығаруы не тараптардың еркіне тәуелсіз, бірақ осы Шарт бойынша міндеттемелердің орындалмауына тікелей әсер еткен не осы Шарт бойынша Тараптардың міндеттемелерді орындауын мүмкін етпейтін заңнаманы өзгертуі еңсерілмейтін күш мән-жайлары ретінде сот шешімімен танылуы мүмкін.
31. Еңсерілмейтін күш мән-жайы туындаған кезде осы Шартқа сәйкес қандай да бір міндеттемелерді орындау осындай мән-жайлардың туындауына байланысты мүмкін болмаған тарап еңсерілмейтін күш мән-жайы басталған немесе тоқтатылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде бұл туралы екінші Тарапты жазбаша нысанда хабардар етуге міндетті (өз міндеттемелерін орындаудың мүмкінировстігін дәлелдей және негіздей отырып осы Шарт бойынша міндеттемелер немесе бұрын күтпеген өзге де салдарлардың туындауы).
32. Хабарламау немесе уақтылы хабарламау, мұндай хабарламау немесе уақтылы хабарламау еңсерілмейтін күштің тиісті мән-жайынан тікелей туындаған жағдайларды қоспағанда, Тарапты осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін жауапкершіліктен босататын негіз ретінде еңсерілмейтін күштің кез келген мән-жайына сілтеме жасау құқығынан айырады. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары жалпыға белгілі және жаппай сипатта болатын және дәлелдемелерді талап етпейтін жағдайларды қоспағанда, еңсерілмейтін күш мән-жайларының басталуы мен тоқтатылуы туралы хабарлама осындай мән-жайларды растауға Құзыретті құжатпен не тиісті органның және/немесе мекеменің куәлігімен расталуға тиіс.
33. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі еңсерілмейтін күш мән-жайлары, сондай-ақ осы мән-жайлардан туындаған салдарлар әрекет еткен уақытқа пропорционалды түрде шегеріледі. Егер еңсерілмейтін күш мән-жайларының басталуына байланысты Тараптардың осы Шарт бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара орындауы мүмкін болмаса, онда Тараптар осы Шартты бұзуға құқылы.

34. Наступление обстоятельств непреодолимой силы не требует юридического
оформления продления срока действия настоящего Договора.
14. Ответственность Сторон специальной экономической зоны
35. За неисполнение или ненадлежащее исполнение условий настоящего Договора
Стороны несут ответственность, предусмотренную законодательством Республики
Казахстан и настоящим Договором.
36. Лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности, несет полную
ответственность за допущенные при осуществлении деятельности нарушения
требований, установленных техническими регламентами и проектной документации.
37. Лицо, осуществляющее непрофильные виды деятельности, несет ответственность
за весь риск, возникающий в течение и вследствие осуществления деятельности
по настоящему Договору и связанный с убытками или нанесением ущерба
государству, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
38. Сделки, заключенные лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности,
нарушающие законодательство Республики Казахстан о специальных экономических
зонах, влекут применение к виновным лицам ответственности в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и являются недействительными.
39. Вред, причиненный жизни и здоровью граждан при производстве указанных
в Договоре видов деятельности, подлежит возмещению в соответствии
с законодательством Республики Казахстан.
15. Условия изменения, дополнения, прекращения и расторжения настоящего Договора
40. Изменения и (или) дополнения в настоящий Договор вносятся в любое время
по взаимному письменному согласию Сторон и оформляются письменно, в виде
дополнительного соглашения, который является неотъемлемой частью настоящего Договора.
Об изменениях и (или) дополнениях в настоящий Договор, связанных с ведением
единого реестра лиц, осуществляющих непрофильные виды деятельности,
Управляющая компания информирует единый координационный центр в течение
2 (двух) рабочих дней со дня внесении изменений и дополнений.
41. Действие настоящего Договора об осуществлении непрофильной деятельности
прекращается при:
1) упразднении СЭЗ;
2) истечении срока его действия, если Сторонами не достигнуто соглашение
о его продлении;
3) досрочном расторжении договора об осуществлении непрофильной деятельности;
4) иных случаях, предусмотренных гражданским законодательством Республики
Казахстан или договором об осуществлении непрофильной деятельности.
42. Досрочное прекращение действия настоящего Договора допускается
по соглашению Сторон, а также в случаях, предусмотренных Законом.
Для целей настоящего пункта существенными нарушениями являются:

34. Еңсерілмейтін күш мән-жайларының басталуы осы Шарттың қолданылу мерзімін ұзартуды заңды ресімдеуді талап етпейді.
14. Арнайы экономикалық аймақ тараптарының жауапкершілігі
35. Осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Шартта көзделген жауаптылықта болады.
36. Қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлға қызметті жүзеге асыру кезінде жіберілген техникалық регламенттерде және жобалау құжаттамасында белгіленген талаптардың бұзылуына толық жауапты болады.
37. Қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлға осы Шарт бойынша қызметті жүзеге асыру барысында және оның салдарынан туындайтын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес залалдармен немесе мемлекетке залал келтірумен байланысты барлық тәуекел үшін жауапты болады.
38. Бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға жасасқан, Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтар туралы заңнамасын бұзатын мәмілелер кінәлі адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылық қолдануға әкеп соғады және жарамсыз болып табылады.
39. Шартта көрсетілген қызмет түрлерін жүргізу кезінде азаматтардың өмірі мен денсаулығына келтірілген зиян Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтелуге тиіс.
15. Осы Шартты өзгерту, толықтыру, тоқтату және бұзу талаптары
40. Осы Шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар Тараптардың өзара жазбаша келісімі бойынша кез келген уақытта енгізіледі және осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша келісім түрінде жазбаша ресімделеді.
Қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның бірыңғай тізілімін жүргізуге байланысты осы Шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы Басқарушы компания өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде бірыңғай үйлестіру орталығын хабардар етеді.
41. Осы бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданылуы мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) АЭА таратылған;
2) егер Тараптар оны ұзарту туралы келісімге қол жеткізбесе, оның қолданылу мерзімі аяқталғанда;
3) бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартты мерзімінен бұрын бұзу;
4) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында немесе бейінді емес қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген өзге де жағдайларда жүзеге асырылады.
42. Осы Шарттың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтатуға тараптардың келісімі бойынша, сондай-ақ Заңда көзделген жағдайларда жол беріледі.
Осы тармақтың мақсаттары үшін елеулі бұзушылықтар:

1) срыв лицом, осуществляющим непрофильные виды деятельности сроков,
определенных пунктом 2 настоящего Договора и графиком производства
проектирования, осуществления строительно-монтажных работ и обеспечения ввода
в эксплуатацию объекта без уважительных причин более шести календарных месяцев;
2) приостановление деятельности лица, осуществляющего непрофильные виды
деятельности более чем на два календарных месяца без согласования с Управляющей
компанией;
3) нарушение при осуществлении деятельности лицом, осуществляющим
непрофильные виды деятельности положений настоящего Договора и норм
законодательства Республики Казахстан в сфере строительства, которые существенно
могут отразиться на качестве выполняемых работ.
43. В течение двух рабочих дней со дня расторжения настоящего Договора
Управляющая компания уведомляет об этом лицо, осуществляющее непрофильные
виды деятельности, органы государственных доходов, уполномоченный орган,
а также местные исполнительные органы области, города республиканского значения,
столицы.
44. Нарушение условий настоящего Договора, полностью устраненное лицом,
осуществляющим непрофильные виды деятельности в срок, установленный
в уведомлении Управляющей компании, не является основанием для досрочного
прекращения действия настоящего Договора в одностороннем порядке.
45. Управляющая компания по взаимному согласию Сторон выкупает по балансовой
стоимости на день расторжения настоящего Договора у лица, осуществлявшего
непрофильные виды деятельности, возведенные здания и сооружения
при возможности использования их в других целях или другими участниками СЭЗ,
на основании отдельного договора купли-продажи.
При невозможности такого использования лицо, осуществлявшее непрофильные виды
деятельности осуществляет снос всех сооружений и приведение в надлежащее
состояние возвращаемых другой стороне земельных участков.
При досрочном расторжении настоящего Договора с лицом, осуществляющим
непрофильные виды деятельности, арендовавшим земельные участки на территории
СЭЗ, и возведшим строительные объекты, лицом, осуществляющим непрофильные
виды деятельности, обеспечивается в течение трехмесячного срока за свой счет
демонтаж и удаление с территории СЭЗ принадлежащего ему оборудования и механизмов.
В случае неосуществления лицом, осуществляющим непрофильные виды
деятельности демонтажа и удаления с территории СЭЗ принадлежащего ему
оборудования, механизмов и возведенных строительных объектов в трехмесячный
срок, права на указанные объекты переходят к новому Участнику СЭЗ или лицу,
осуществляющему непрофильные виды деятельности.

1) қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның осы Шарттың 2-тармағында және жобалау жүргізудің, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асырудың және объектіні пайдалануға беруді қамтамасыз етудің кестесінде белгіленген мерзімдерді дәлелсіз себептермен күнтізбелік алты айдан артық бұзуы;
2) бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның қызметін басқарушы компанияның келісімінсіз күнтізбелік екі айдан астам уақытқа тоқтата тұру;
3) қызметтің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын тұлғаның қызметті жүзеге асыруы кезінде осы Шарттың ережелерін және Қазақстан Республикасының құрылыс саласындағы заңнамасының Орындалатын жұмыстардың сапасына елеулі әсер етуі мүмкін нормаларын бұзуы.
43. Осы Шарт бұзылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Басқарушы компания бұл туралы бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын адамды, мемлекеттік кіріс органдарын, уәкілетті органды, сондай-ақ облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарын хабардар етеді.
44. Басқарушы компанияның хабарламасында белгіленген мерзімде бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға толық жойған осы Шарттың талаптарын бұзу осы Шарттың қолданылуын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтату үшін негіз болып табылмайды.
45. Басқарушы компания Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Шартты бұзған күнгі баланстық құны бойынша бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғадан, салынған ғимараттар мен құрылыстарды оларды басқа мақсаттарда немесе АЭА-ның басқа да қатысушылары пайдалану мүмкіндігі болған кезде сатып алу-сатудың жеке шарты негізінде сатып алады.
Мұндай пайдалану мүмкін болмаған кезде бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын адам барлық құрылыстарды бұзуды және екінші Тарапқа қайтарылатын жер учаскелерін тиісті Жай-күйге келтіруді жүзеге асырады.
Осы Шарт бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын, АЭА аумағында жер учаскелерін жалға алған және құрылыс объектілерін тұрғызған адаммен мерзімінен бұрын бұзылған кезде бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын адам АЭА аумағынан өзіне тиесілі жабдықтар мен тетіктерді бөлшектеу және алып тастау есебінен үш ай мерзім ішінде қамтамасыз етіледі.
АЭА аумағынан өзіне тиесілі жабдықты, тетіктерді және тұрғызылған құрылыс объектілерін бөлшектеу және алып тастау қызметінің бейінді емес түрлерін жүзеге асыратын адам үш ай мерзімде жүзеге асырмаған жағдайда, аталған объектілерге құқықтар АЭА-ның жаңа қатысушысына немесе бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлғаға ауысады.

16. Порядок разрешения споров
46. Споры и разногласия, которые могут возникнуть при исполнении настоящего
Договора, разрешаются путем переговоров между сторонами.
47. В случае невозможности разрешения споров путем переговоров в течение трех
месяцев Стороны передают их на рассмотрение в судебные органы Республики Казахстан.
48. Стороны не освобождаются от выполнения обязательств, установленных
Договором до полного разрешения возникших споров и разногласий.
17. Применимое право
49. К настоящему Договору и другим соглашениям (договорам) заключенными
Сторонами, в том числе с другими лицами, в реализацию настоящего Договора
применяется действующее право Республики Казахстан.
18. Язык Договора
50. Текст Договора составляется на государственном и русском языках
в 2 экземплярах для каждой из Сторон, все экземпляры идентичны.
51. По соглашению Сторон текст Договора может быть также переведен на иной язык.
52. В случае возникновения разногласий или споров при уяснении содержания
и толковании Договора вариант текста на _________ имеет преимущественную силу.
19. Заключительные положения
53. Все уведомления и документы, требуемые в связи с реализацией данного
Договора, считаются предоставленными и доставленными должным образом каждой
из Сторон по настоящему Договору только по факту их получения.
54. Уведомление и документы вручаются непосредственно Стороне или отправляются
по почте, заказной авиапочтой, факсом, электронной почтой.
55. При изменении почтового адреса по настоящему Договору каждая из Сторон
обязана представить письменное уведомление другой стороне в течение 7 рабочих дней.
56. Все приложения к Договору рассматриваются как его составные части.
При наличии каких-либо расхождений между положениями приложений и самим
Договором, Договор имеет основополагающее значение.
57. Изменения и дополнения в настоящий Договор оформляются письменным
соглашением Сторон. Такое соглашение является составной частью настоящего Договора.
58. При выступлении на стороне "Лица, осуществляющего непрофильные виды
деятельности" нескольких юридических лиц, каждое из них является подписантом
настоящего Договора с Управляющей компании, а заключенный между ними договор
о совместной деятельности участников на осуществление непрофильных видов
деятельности на территории специальной экономической зоны является
неотъемлемым приложением к договору.
59. Настоящий Договор подписан __________ (дня), _________ (месяца) 20 ___ года
в г. ___________ Республика Казахстан, уполномоченными представителями Сторон.
60. Юридические адреса и подписи Сторон:
Управляющая компания
Лицо, осуществляющее непрофильные
виды деятельности:
___________________________
___________________________
Юр. адрес __________________
___________________________
РНН _______________________
___________________________
ИИК _______________________
___________________________
БИК _______________________
___________________________
___________________________
___________________________
Подпись ___________
Подпись ___________
Приложение 10
к приказу исполняющего
обязанности Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 19 июля 2019 года № 522.
Перечень некоторых нормативных правовых актов, подлежащих признанию утратившими силу

16. Дауларды шешу тәртібі
46. Осы Шартты орындау кезінде туындауы мүмкін даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасындағы келіссөздер арқылы шешіледі.
47. Дауларды келіссөздер жолымен шешу мүмкін болмаған жағдайда үш ай ішінде Тараптар оларды Қазақстан Республикасының сот органдарына қарауға береді.
48. Тараптар туындаған даулар мен келіспеушіліктер толық шешілгенге дейін шартта белгіленген міндеттемелерді орындаудан босатылмайды.
17. Қолданылатын құқық
49. Жасалған Тараптар осы Шартқа және басқа да келісімдерге (шарттарға), оның ішінде басқа да тұлғалармен осы Шартты іске асыру үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы құқығы қолданылады.
18. Шарт тілі
50. Шарттың мәтіні мемлекеттік және орыс тілдерінде Тараптардың әрқайсысы үшін 2 данада жасалады, барлық даналары бірдей.
51. Тараптардың келісімі бойынша шарттың мәтіні де өзге тілге аударылуы мүмкін.
52. Шарттың мазмұнын түсіну және түсіндіру кезінде келіспеушіліктер немесе даулар туындаған жағдайда мәтіннің нұсқасы ____________ оның басым күші бар.
19. Қорытынды ережелер
53. Осы Шартты іске асыруға байланысты талап етілетін барлық хабарламалар мен құжаттар осы Шарт бойынша Тараптардың әрқайсысына оларды алу фактісі бойынша ғана ұсынылған және тиісті түрде жеткізілген болып есептеледі.
54. Хабарлама мен құжаттар тікелей Тарапқа тапсырылады немесе пошта, тапсырыс берілген әуе поштасы, факс, электрондық пошта арқылы жіберіледі.
55. Осы Шарт бойынша почта мекенжайы өзгерген кезде Тараптардың әрқайсысы 7 жұмыс күні ішінде екінші Тарапқа жазбаша хабарлама беруге міндетті.
56. Шартқа барлық қосымшалар оның құрамдас бөліктері ретінде қарастырылады. Қосымшалардың ережелері мен шарттың өзі арасында қандай да бір алшақтықтар болған кезде Шарт негіз қалаушы мәнге ие болады.
57. Осы Шартқа өзгерістер мен толықтырулар Тараптардың жазбаша келісімімен ресімделеді. Мұндай келісім осы Шарттың құрамдас бөлігі болып табылады.
58. Бірнеше заңды тұлғалардың "бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға" тарапынан сөз сөйлеген кезде олардың әрқайсысы басқарушы компаниямен осы Шартқа қол қоюшы болып табылады, ал олардың арасында арнайы экономикалық аймақ аумағында бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыруға қатысушылардың бірлескен қызметі туралы жасалған шарт шартқа ажырамас қосымша болып табылады.
59. Осы Шартқа ____________ (күні), _______ (айы) 20 __ жылғы ___________қ. Қазақстан Республикасы, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойылды.
60. Тараптардың заңды мекенжайлары мен қолдары:
Басқарушы компания
Бейінді емес қызмет түрлерін жүзеге асыратын тұлға:
___________________________
___________________________
Заңды мекен-жайы _________________
___________________________
СТН _______________________
___________________________
ЖСК _______________________
___________________________
БСК _______________________
___________________________
__________________________
___________________________
Қолы ___________
Қолы ___________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 19 шілдедегі
№ 522 бұйрығына
10-қосымша
Күші жойылды деп танылуға жататын кейбір нормативтік құқықтық актілердің тізбесі

1. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 214 "Об утверждении типового договора временного возмездного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10701, опубликован 20 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 220 "Об утверждении типового договора временного возмездного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10691, опубликован 20 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 223 "Об утверждении типовых договоров об осуществлении деятельности в качестве участника специальной экономической зоны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10674, опубликован 17 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
4. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1283 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 223 "Об утверждении типовых договоров об осуществлении деятельности в качестве участника специальной экономической зоны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12964, опубликован 29 февраля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
5. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1284 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 220 "Об утверждении типового договора временного возмездного пользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12979, опубликован 12 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
6. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1285 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 214 "Об утверждении типового договора временного возмездного вторичного пользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12962, опубликован 11 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").

1. "Арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі кейінгі пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгі шартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 214 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10701 болып тіркелген, 2015 жылғы 20 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
2. "Арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі пайдаланудың (жалдаудың) үлгі шартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 220 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10691 болып тіркелген, 2015 жылғы 20 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. "Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы үлгілік шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 223 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10674 болып тіркелген, 2015 жылғы 16 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
4. "Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы үлгілік шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 223 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1283 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12964 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 29 ақпанда жарияланған).
5. "Арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі пайдаланудың (жалдаудың) үлгі шартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1284 бұйрығы, ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
6. "Арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі қайталама пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгі шартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 214 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 214 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12962 болып тіркелген, 2016 жылғы 11 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

7. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1289 "Об утверждении типового договора временного возмездного землепользования (аренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая зона" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12978, опубликован 29 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
8. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1291 "Об утверждении типового договора временного возмездного вторичного землепользования (субаренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая зона" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12960, опубликован 29 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
9. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 апреля 2017 года № 248 "Об утверждении формы акта о неисполнении участником специальной экономической зоны обязательств, определенных договором об осуществлении деятельности в качестве участника специальной экономической зоны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15188, опубликован 12 июня 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

7. "Арнайы экономикалық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдаланудың (жалдаудың) үлгі шартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1289 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12978 болып тіркелген, 2016 жылғы 29 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
8. "Арнайы экономикалық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі кейінгі жер пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгі шартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1291 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12960 болып тіркелген, 2016 жылғы 29 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
9. "Арнайы экономикалық аймаққа қатысушының арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шартта айқындалған міндеттемелерді орындамауы туралы актінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 28 сәуірдегі № 248 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15188 болып тіркелген, 2017 жылғы 12 маусымда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).