Об утверждении Правил выдачи удостоверений ветеранам Великой Отечественной войны
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 9 июля 2019 года № 526. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июля 2019 года № 19008.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра обороны РК от 03.09.2021 № 595 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 176) пункта 15 Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 357 и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 19.02.2025 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи удостоверений ветеранам Великой Отечественной войны.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра обороны РК от 03.09.2021 № 595 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
5) Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.

Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне куәліктер беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 9 шілдедегі № 526 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 11 шілдеде № 19008 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 03.09.2021 № 595 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 357 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ереже 15-тармағының 176) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 19.02.2025 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне куәліктер беру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 03.09.2021 № 595 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерінің эталондық бақылау банкiнде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
5) Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
3. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-майор
Н. Ермекбаев
Утверждены приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 8 июля 2019 года № 526
Правила выдачи удостоверений ветеранам Великой Отечественной войны
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра обороны РК от 03.09.2021 № 595 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи удостоверений ветеранам Великой Отечественной войны (далее – Правила) определяют порядок выдачи удостоверений ветеранам Великой Отечественной войны (далее – удостоверений) и оказания государственной услуги.
2. Участниками войны признаются военнослужащие, проходившие службу в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии и флота в период Великой Отечественной войны, а также во время других боевых операций по защите бывшего Союза Советских Социалистических Республик, партизаны и подпольщики Великой Отечественной войны.
3. Государственная услуга "Выдача удостоверений ветеранам Великой Отечественной войны" (далее – государственная услуга) оказывается местными органами военного управления Министерства обороны через управления и отделы по делам обороны (далее – услугодатель) посредством использования информационной системы "Интеграционной шлюз автоматизированного учета мобилизационных ресурсов Министерства обороны Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. При выдаче удостоверения, ранее выданное удостоверение ветерана Великой Отечественной войны образца Союза Советских Социалистических Республик не изымается.
Глава 2. Порядок выдачи удостоверений ветеранам Великой Отечественной войны
5. Требования к оказанию государственной услуги, включающие наименование государственной услуги; наименование услугодателя; способы предоставления государственной услуги; срок оказания государственной услуги; форму оказания государственной услуги; результат оказания государственной услуги; размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан; график работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации; перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги; основания для отказа в оказании государственной услуги, а также иные требования с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в форме перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверений ветеранам Великой Отечественной войны", согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Для получения государственной услуги физические лица (далее – услугополучатели) подают заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по месту постоянной регистрации (далее – Государственная корпорация), либо на веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) в электронной форме, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя.
При приеме документов работник Государственной корпорации выдает услугополучателю расписку о приеме документов, либо в случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов, отказывает в приеме документов и выдает расписку по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі генерал-майор
Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2019 жылғы 9 шілдедегі
№ 526 бұйрығымен бекітілген
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне куәліктер беру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 03.09.2021 № 595 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне куәліктер беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне куәліктер (бұдан әрі – куәліктер) беру және мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.
2. Ұлы Отан соғысы кезеңiнде, сондай-ақ бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағын қорғау жөніндегі басқа да жауынгерлік операциялар кезiнде әрекеттегі армия және флот құрамына кiрген әскери бөлiмдерде, штабтар мен мекемелерде қызмет өткерген әскери қызметшiлер, Ұлы Отан соғысының партизандары мен астыртын күрес жүргізушілері соғысқа қатысушылар деп танылады.
3. "Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қорғаныс министрлігінің жергілікті әскери басқару органдары "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жұмылдыру ресурсын автоматтандырылған есепке алу интеграциялық шлюзі" ақпараттық жүйесін пайдаланып, қорғаныс істері басқармалары мен бөлімдері арқылы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) арқылы көрсетеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Куәлікті беру кезінде бұрын берілген Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы үлгісіндегі Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігі алынбайды.
2-тарау. Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне куәліктер беру тәртібі
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын; көрсетілетін қызметті берушінің атауын; мемлекеттік қызмет көрсету тәсілін; мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін; мемлекеттік қызмет көрсету нысанын; мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін; мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделгенде оны алу тәсілін; көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектісінің жұмыс кестесін; мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесін; мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негізді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну ерекшелігі ескерілген өзге де талаптар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Ұлы Отан соғысының ардагеріне куәлік беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) нысанында жазылған.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін жеке тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрақты тіркелген жері бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы не көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық нысанда www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталына (бұдан әрі – портал) өтініш береді.
Құжаттар қабылданғанда Мемлекеттік корпорация қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат береді не көрсетілетін қызметті алушы толық құжаттар топтамасын ұсынбағанда құжаттарды қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолхат береді.

Сведения о документе, удостоверяющем личность (для идентификации) услугополучателя, работник Государственной корпорации и услугодатель получают из государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства", дополнительно из указанных источников услугодатель получает цифровую фотографию размером 30х40 миллиметров в виде графического файла.
При обращении на портал, услугополучателем выбирается филиал Государственной корпорации для получения результата оказания государственной услуги. В "личный кабинет" услугополучателя направляется уведомление о принятии заявления с указанием даты получения результата оказания государственной услуги, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передачу для исполнения ответственному исполнителю. Ответственный исполнитель услугодателя в течение 1 рабочего дня осуществляет рассмотрение документов и при наличии информации и необходимых сведений, подтверждающих правовой статус услугополучателя, организует подготовку удостоверения, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, для выдачи либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – уведомление об отказе).
При отсутствии информации и необходимых сведений для выдачи удостоверения, срок оказания государственной услуги продлевается:
до 30 рабочих дней – при необходимости получения подтверждения от соответствующих органов Республики Казахстан;
до 90 рабочих дней – при необходимости получения информации из архивов стран бывшего Союза Советских Социалистических Республик, с последующим уведомлением услугополучателя через Государственную корпорацию о продлении срока в течение 1 рабочего дня по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам или в электронной форме в "личный кабинет" услугополучателя при обращении через портал.
При получении запрошенной информации и необходимых сведений в течение 1 рабочего дня оформляется и выдается удостоверение, либо уведомление об отказе.
При обращении на портал, в "личный кабинет" услугополучателя направляется уведомление о готовности удостоверения, либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги.
Уведомление об отказе оформляется в случаях, предусмотренных разделом 9 Перечня.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра обороны РК от 19.02.2025 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын (сәйкестендіру үшін) құжат туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорация қызметкері және көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген көзден графикалық файл түрінде көлемі 30х40 миллиметр цифрлық фотосуретті қосымша алады.
Порталға жүгінгенде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу үшін Мемлекеттік корпорация филиалын таңдайды. Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті адамының ЭЦҚ-сымен қол қойылған мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алған күнін көрсетіп, өтінішті қабылдағаны туралы хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді және жауапты орындаушыға орындау үшін беруді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы 1 жұмыс күні ішінде құжаттарды қарауды жүзеге асырады және көрсетілетін қызметті алушының құқықтық мәртебесін растайтын ақпарат және қажетті мәліметтер болғанда беру үшін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлік не осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама (бұдан әрі – бас тарту туралы хабарлама) дайындауды ұйымдастырады.
Куәлік беру үшін ақпарат және қажетті мәліметтер болмағанда мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
30 жұмыс күніне дейін – Қазақстан Республикасының тиісті органынан растауды алу қажет болғанда;
90 жұмыс күніне дейін – кейіннен көрсетілетін қызметті алушыны Мемлекеттік корпорация арқылы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша немесе портал арқылы жүгінгенде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық нысанда 1 жұмыс күні ішінде мерзімді ұзарту туралы хабардар етіп, бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы елдерінің архивінен ақпарат алу қажет болғанда ұзартылады.
Сұрау салынған ақпаратты және қажетті мәліметтер алынғанда 1 жұмыс күні ішінде куәлік не бас тарту туралы хабарлама ресімделеді және беріледі.
Порталға жүгінгенде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" куәліктің дайын екені туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама жіберіледі.
Бас тарту туралы хабарлама Тізбенің 9-бөлімінде көзделгенде ресімделеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 19.02.2025 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Услугодатель обеспечивает доставку результата оказания государственной услуги в выбранный филиал Государственной корпорации или по месту обращения не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания.
Выдача результата оказания государственной услуги услугополучателю осуществляется через Государственную корпорацию при предъявлении документа, удостоверяющего личность или цифровой документ удостоверения личности, из раздела "Цифровые документы" мобильного приложения "электронного правительства" (для идентификации) либо его представителя по нотариально заверенной доверенности.
7. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
8. Обжалование решений, действий (бездействия) должностных лиц осуществляется в соответствии с требованиями Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам выдачи
удостоверений ветеранам
Великой Отечественной войны
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра обороны РК от 19.02.2025 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Выдача удостоверений ветеранам Великой Отечественной войны"
1
Наименование услугодателя
Местные органы военного управления Министерства обороны Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявлений осуществляется через:
1) государственную корпорацию;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1) 1 (один) рабочий день;
2) при отсутствии информации и необходимых сведений для выдачи удостоверения, срок продлевается до 30 (тридцати) рабочих дней с уведомлением услугополучателя о продлении срока в течение одного рабочего дня;
3) в случае необходимости получения информации из архивов стран бывшего Союза Советских Социалистических Республик срок выдачи удостоверения продлевается до 90 (девяноста) рабочих дней с уведомлением услугополучателя о продлении срока в течение одного рабочего дня.
При обращении через Государственную корпорацию:

6. Көрсетілетін қызметті беруші таңдалған Мемлекеттік корпорация филиалына немесе өтініш жасаған орны бойынша қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін жеткізуді қамтамасыз етеді.
Көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Мемлекеттік корпорация арқылы жеке басын куәландыратын құжатты немесе "электрондық үкімет" мобильдік қосымшасының "Цифрлық құжаттар" бөлімінен жеке куәлігінің цифрлық құжатын (сәйкестендіру үшін) не нотариат растаған сенімхат бойынша оның өкілінің құжатын ұсынған кезде жүзеге асырылады.
7. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсетуді мониторингтеудің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша лауазымды адамдардың шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
8. Лауазымды адамдардың шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ұлы Отан соғысының
ардагерлеріне куәліктер беру
қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 19.02.2025 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне куәлік беру"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жергілікті әскери басқару органы
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілі
Өтінішті қабылдау:
1) Мемлекеттік корпорация;
2) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) 1 (бір) жұмыс күні;
2) куәлік беру үшін ақпарат және қажетті мәліметтер болмағанда көрсетілетін қызметті алушыны бір жұмыс күні ішінде мерзімді ұзарту туралы хабардар етіп, мерзімі 30 (отыз) жұмыс күніне дейін ұзартылады;
3) бұрынғы Кеңестік Социалистік Республика Одағы елдерінің мұрағатынан ақпарат алу қажет болғанда көрсетілетін қызметті алушыны бір жұмыс күні ішінде мерзімді ұзарту туралы хабардар етіп, куәлік беру мерзімі 90 (тоқсан) жұмыс күніне дейін ұзартылады.
Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінгенде:

1) максимально допустимое время ожидания до получения государственной услуги – 15 (пятнадцать) минут;
2) максимально допустимое время обслуживания в день обращения – 15 (пятнадцать) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
на портале:
информация о месте получения результата оказания государственной услуги, подписанное ЭЦП услугодателя, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, по основаниям, предусмотренным разделом 9 настоящего Перечня, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
через Государственную корпорацию (выбранный услугополучателем на портале филиал):
выдача удостоверения ветерана Великой Отечественной войны.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов, кроме праздничных и выходных дней, согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, днем приема заявления является следующий рабочий день).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) в Государственную корпорацию:
заявление на выдачу удостоверения ветерана Великой Отечественной войны по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
военный билет или справка, подтверждающая участие в действующей армии в годы Великой Отечественной войны;
2) на портал:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия военного билета или справки, подтверждающая участие в действующей армии в годы Великой Отечественной войны.

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алғанға дейін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут;
2) өтініш жасаған күні қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағазда
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
порталда:
көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу орны туралы ақпарат не осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Тізбенің 9-бөлімінде көзделген негiз бойынша мемлекеттiк қызметтi көрсетуден бас тарту туралы дәлелдi жауап.
Мемлекеттік корпорация арқылы (көрсетілетін қызметті алушы порталда таңдаған филиал):
Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігін беру.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделгенде оны алу тәсілі
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектісінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күнінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін;
2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күнінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейінгіні қоса алғанда, түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін Мемлекеттік корпорация арқылы, дүйсенбіден бастап жұмаға дейінгіні қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Мемлекеттік корпорацияның кезекші халыққа қызмет көрсету бөлімі арқылы жүзеге асырылады.
3) порталда – жөндеу жұмысын жүргізуге байланысты техникалық үзілісті қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күні жүгінгенде өтінішті қабылдау күні келесі жұмыс күні болып табылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайы:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында;
2) www.egov.kz порталында орналастырылған
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұратылатын құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1) Мемлекеттік корпорацияға:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігін беруге өтініш;
Ұлы Отан соғысы жылдарында әрекеттегі армияға қатысуын растайтын әскери билет немесе анықтама;
2) порталға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылғанда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
Ұлы Отан соғысы жылдарында әрекеттегі армияға қатысуын растайтын әскери билеттің немесе анықтаманың электрондық көшірмесі.

Сведения о документе, удостоверяющем личность (для идентификации) услугополучателя, работник Государственной корпорации и услугодатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства", дополнительно из указанных источников услугодатель получает цифровую фотографию размером 30х40 миллиметров в виде графического файла.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын (сәйкестендіру үшін) құжат туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорация қызметкері және көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген көздерден графикалық файл түрінде көлемі 30х40 миллиметр цифрлық фотосуретті қосымша алады
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, ограничивающее его жизнедеятельность, в случае необходимости прием документов, для оказания государственной услуги, производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz, а также на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам выдачи
удостоверений ветеранам
Великой Отечественной войны
Форма
Начальнику управления
(отдела) по делам обороны
____________________________
(района (города))
____________________________(области)
Заявление на выдачу удостоверения ветерана Великой Отечественной войны
1._______________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество, (при его наличии))
2._______________________________________________________________________
(число месяц, год рождения, № удостоверения личности (паспорта),
индивидуальный идентификационный номер)
3._______________________________________________________________________
(место рождения - село, поселок, район, область)
4._______________________________________________________________________
(семейное положение)
5._______________________________________________________________________
(адрес регистрации по месту жительства)
6._______________________________________________________________________
(адрес временного пребывания, проживания (при наличии))
Прошу выдать удостоверение ветерана Великой Отечественной войны в связи
с _____________________________________________________________________
(указать причину)
_______________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
с одержащихся в информационных системах. "___"______20__года
_________________________________________________________
(фамилия и инициалы) (подпись)
Приложение 3
к Правилам выдачи
удостоверений ветеранам
Великой Отечественной войны
Расписка об отказе в приеме документов

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) нақты еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және ұсынылған (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті материалдардың, деректер мен мәліметтердің сәйкес келмеуі
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызмет ерекшелігін ескерілген өзге де талаптар
Тіршілік әрекетін шектейтін организм қызметінің тұрақты бұзылуымен денсаулығы нашарлаған көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды қажет болғанда Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы өтініш жасап, тұрғылықты жеріне барумен Мемлекеттік корпорация қызметкері жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтан қолжетімділік режимінде көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефондары арқылы мемлекеттік қызмет көрсету белгісі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы болғанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда ала алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның www.gov4.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады
Ұлы Отан
соғысының ардагерлеріне
куәліктер беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________
(облысы)
____________________________
(ауданы (қаласы) қорғаныс
істері жөніндегі басқармасының
(бөлімінің) бастығына
Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігін беруге өтініш
1.________________________________________________________________________ (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болған кезде) 2.________________________________________________________________________ (туған күні, айы, жылы, жеке куәлігінің (төлқұжатының) №, жеке сәйкестендіру нөмірі) 3.________________________________________________________________________ (туған жері – ауыл, кент, аудан, облыс) 4.________________________________________________________________________ (отбасы жағдайы) 5.________________________________________________________________________ (тұрғылықты жері бойынша тіркелген мекенжайы) 6.________________________________________________________________________ (уақытша келген, тұратын мекенжайы (бар болған кезде) __________________________________________________________________________ (себебін көрсету) _______________________________________________________________________________ байланысты Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігін беруіңізді сұраймын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20__жылғы "___"______ _______________________________ ____________________ (тегі және инициалдары) (қолы)
Ұлы Отан соғысының
ардагерлеріне куәліктер беру
қағидаларына
3-қосымша
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 19.02.2025 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах", отдел №____ филиала Государственной корпорации
"Правительство для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме документов
на оказание государственной услуги _______________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование государственной услуги)
ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню основных
требований к оказанию государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) ____________________________________;
2) ____________________________________;
Настоящая расписка составлена в 2-х экземплярах, по одному для каждой стороны.
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии (подпись) работника
Государственной корпорации)
Исполнитель____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Телефон ___________________
Получил: _________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя) (подпись)
"___" ____________20__ года
Приложение 4
к Правилам выдачи
удостоверений ветеранам
Великой Отечественной войны
Форма
Удостоверение ветерана Великой Отечественной войны
Приложение 5
к Правилам выдачи
удостоверений ветеранам
Великой Отечественной войны
Форма
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
услугополучателя)
____________________________
(адрес услугополучателя)
Уведомление об отказе в оказании государственной услуги
_______________________________________________________________
(наименование государственной услуги)
В связи недостаточностью, предоставленной Вами и полученной, в соответствии
направленными запросами, информации и необходимых сведений для установления
правового статуса в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан
"О ветеранах", уведомляем об отказе оказания Вам государственной услуги.
Уведомление составлено в 2-х экземплярах, по одному для каждой стороны.
Начальник Управления (Отдела) по делам обороны
_______________________________________________________________________
района (города) (наименование района или районов)
_______________________________________________________________________
области (наименование столицы, городов республиканского значения или области)
_______________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Исполнитель
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Телефон ___________________
Получил: _______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя)
(подпись) "___" ____________20__года
Приложение 6
к Правилам выдачи
удостоверений ветеранам
Великой Отечественной войны
Форма
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
услугополучателя)
____________________________
(адрес услугополучателя)
Уведомление о продлении срока оказания государственной услуги
_______________________________________________________________
(наименование государственной услуги)
В связи недостаточностью, предоставленной Вами информации и необходимых
сведений для установления Вам правового статуса в соответствии со статьей 9
Закона Республики Казахстан "О ветеранах" Управлением (Отделом) по делам
обороны
________________________________________________________________________
района (города) (наименование района или районов)
________________________________________________________________________
области (наименование столицы, городов республиканского значения или области)
направлен "___" _________ 20 __ года №
________________________________________________________________________
запрос (дата) (исходящий номер)
в ______________________________________________________________________
(наименование соответствующего органа)
________________________________________________________________________
для получения подтверждения имеющейся информации.
В соответствии с Правилами выдачи удостоверений ветеранам Великой
Отечественной войны срок оказания государственной услуги продлевается до

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 19.02.2025 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 2-тармағын басшылыққа алып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының №____ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына негізгі талаптарының тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға байланысты________________________________
_________________________________________________________________
(мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы)
мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
Жоқ құжаттар атауы:
1)____________________________________;
2)____________________________________;
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
____________________________________________________________________
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болса) (қолы)
Орындаушы____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болса)
Телефоны ___________________
Алдым:_________________________________________ ____________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (болса) (қолы)
20__ жылғы "___" ___________
Ұлы Отан
соғысының ардагерлеріне
куәліктер беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігі
Ұлы Отан
соғысының ардагерлеріне
куәліктер беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
____________________________
(облысы)
____________________________
(ауданы (қаласы) қорғаныс
істері жөніндегі басқармасының
(бөлімінің) бастығына
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлама ______________________________________________________________________________ (мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы)
"Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес құқықтық мәртебені белгілеу үшін Сіз ұсынған және жолданған сұрау салуларға сәйкес алынған ақпараттың және қажетті мәліметтердің жеткілікті болмауына байланысты Сізді мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартылғаны туралы хабардар етеміз.
Хабарлама әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды. _________________________________________________________________ облысы (астананың, республикалық маңызы бар қаланың немесе облыстың атауы _________________________________________________________ ауданы (қаласы) (ауданның немесе аудандардың атауы) қорғаныс істері жөніндегі басқармасының (бөлімінің) бастығы ________________________________________________________________________ (әскери атағы,қолы, тегі және инициалдары)
Орындаушы ____________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде) Телефон ___________________ Алдым: ____________________________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде) (қолы) 20__жылғы "___" ____________
Ұлы Отан
соғысының ардагерлеріне
куәліктер беру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
____________________________
(облысы)
____________________________
(ауданы (қаласы) қорғаныс
істері жөніндегі басқармасының
(бөлімінің) бастығына
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін ұзарту туралы хабарлама ____________________________________________________________________________________ (мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы)
"Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес Сізге құқықтық мәртебе белгілеу үшін Сіз ұсынған ақпараттың және қажетті мәліметтердің жеткілікті болмауына байланысты
___________________________________________________________ облысы (астананың, республикалық маңызы бар қаланың немесе облыстың атауы) _________________________________________________ауданының (қаласының) (ауданның немесе аудандардың атауы) қорғаныс істері жөніндегі басқармасы (бөлімі) 20 __ жылғы "___" ___________ № ____________ __________________________________ (күні) (шығыс нөмірі) ____________________________________________________________________ (тиісті органның атауы) ____________________________________________________________________ қолда бар ақпаратқа растау алу үшін сұрау салу жолдады.

30 (тридцати) или 90 (девяноста) рабочих дней.
О готовности результата оказания государственной услуги будете проинформированы
дополнительно.
Уведомление составлено в 2-х экземплярах, по одному для каждой стороны.
Начальник Управления (Отдела) по делам обороны
____________________________________________________________
района (города) (наименование района или районов) (города)
________________________________________________________________________
области (наименование столицы, городов республиканского значения или области)
________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Исполнитель
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Телефон __________________
Получил:
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя)
(подпись) "___" ____________20__года

Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне куәліктер беру қағидаларына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі 30 (отыз) немесе 90 (тоқсан) жұмыс күніне дейін ұзартылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің дайын екені туралы қосымша хабардар боласыз.
Хабарлама әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды. ______________________________________________________________________ облысы (астананың, республикалық маңызы бар қаланың немесе облыстың атауы) ________________________________________________________________ ауданы (қаласы) (ауданның немесе аудандардың (қаланың) атауы) қорғаныс істері жөніндегі басқармасының (бөлімінің) бастығы _____________________________________________________________________________ (әскериатағы, қолы, тегі және инициалдары) Орындаушы __________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде) Телефон ___________________ Алдым: _____________________________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде) (қолы) 20__жылғы "___" ____________