О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 февраля 2016 года № 81 "Об утверждении Перечня товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размера ставок и срока их действия и Правил расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 июня 2019 года № 54. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2019 года № 18831. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции РК от 29.07.2026 № 228-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официально опубликования).
Сноска. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции РК от 29.07.2026 № 228-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официально опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 февраля 2016 года № 81 "Об утверждении Перечня товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размера ставок и срока их действия и Правил расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13217, опубликован 25 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Перечне товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия, утвержденном указанным приказом:
в разделе 2. "Нефть сырая и товары, выработанные из нефти, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия":
строки:
"
2709 00 900 9
Нефть сырая
40 долларов за 1 тонну
40 долларов за 1 тонну
До 1 марта 2016 года
В соответствии с Правилами расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти
С 1 марта 2016 года постоянно
2710 12 за исключением 2710 12 110 1, 2710 12 150 1, 2710 12 900 2
Легкие дистилляты и продукты
168,88 долларов за 1 тонну
168,88 долларов за 1 тонну
постоянно
2710 19 110 0, 2710 19 150 0, 2710 19 210 0, 2710 19 250 0, 2710 19 290 0
Средние дистилляты
168,88 долларов за 1 тонну
168,88 долларов за 1 тонну
постоянно
2710 19 42, 2710 19 460 0
Тяжелые дистилляты: газойли
168,88 долларов за 1 тонну
168,88 долларов за 1 тонну
200 евро за 1 тонну с 15 февраля по 15 октября
"
изложить в следующей редакции:
"
2709 00 900 9
Нефть сырая
В соответствии с Правилами расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти
постоянно

"Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімін және Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 ақпандағы № 81 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 11 маусымдағы № 54 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 12 маусымда № 18831 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2026 жылғы 29 шілдедегі № 228-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 29.07.2026 № 228-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімін және Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 ақпандағы № 81 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 24 ақпанда № 13217 болып тіркелді, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 25 ақпанда жарияланды) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесіне, мөлшерлемелер көлеміне және олардың қолданылу мерзіміне:
2. "Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға қолданылатын әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемі және олардың қолданылу мерзімі" деген бөлімде.
мына жолдар:
"
2709 00 900 9
Шикі мұнай
1 тоннасына 40 доллар
1 тоннасына 40 доллар
2016 жылғы 1 наурызға дейін
Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес
2016 жылғы 1 наурыздан бастап тұрақты
2710 12 2710 12 110 1, 2710 12 150 1, 2710 12 900 2 қоспағанда
Жеңіл дистилляттар мен өнімдер
1 тоннасына 168,88 доллар
1 тоннасына 168,88 доллар
тұрақты
2710 19 110 0, 2710 19 150 0, 2710 19 210 0, 2710 19 250 0, 2710 19 290 0
Орташа дистилляттар
1 тоннасына 168,88 доллар
1 тоннасына 168,88 доллар
тұрақты
2710 19 42, 2710 19 460 0
Ауыр дистилляттар: газойлдар
1 тоннасына 168,88 доллар
1 тоннасына 168,88 доллар
1 тоннасына 200 евро 15 ақпаннан 15 қазанға дейін
"
мынадай редакцияда жазылсын:
"
2709 00 900 9
Шикі мұнай
Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес
тұрақты

2710 12 за исключением 2710 12 110 1, 2710 12 150 1, 2710 12 900 2
Легкие дистилляты и продукты
168,88 долларов за 1 тонну
168,88 долларов за 1 тонну
До 30 апреля 2019 года включительно
В соответствии с Правилами расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти
С 1 мая 2019 года постоянно
2710 19 110 0, 2710 19 150 0, 2710 19 210 0, 2710 19 250 0, 2710 19 290 0
Средние дистилляты
168,88 долларов за 1 тонну
168,88 долларов за 1 тонну
До 30 апреля 2019 года включительно
В соответствии с Правилами расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти
С 1 мая 2019 года постоянно
2710 19 42, 2710 19 460 0
Тяжелые дистилляты: газойли
168,88 долларов за 1 тонну
168,88 долларов за 1 тонну
До 30 апреля 2019 года включительно
В соответствии с Правилами расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти
С 1 мая 2019 года постоянно
";
Правила расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти, утвержденные указанным приказом изложить в редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 1 к Правилам расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития внешнеторговой деятельности в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 мая 2019 года.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Р. Даленов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 11 июня 2019 года № 54
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 февраля 2019 года № 81
Правила расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти

2710 12 110 1, 2710 12 150 1, 2710 12 900 2 қоспағанда 2710 12
Жеңіл дистилляттар мен өнімдер
1 тоннасына 168,88 доллар
1 тоннасына 168,88 доллар
2019 жылғы 30 сәуірді қоса алғанға дейін
Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес
2019 жылғы 1 мамырдан бастап тұрақты
2710 19 110 0, 2710 19 150 0, 2710 19 210 0, 2710 19 250 0, 2710 19 290 0
Орташа дистилляттар
1 тоннасына 168,88 доллар
1 тоннасына 168,88 доллар
2019 жылғы 30 сәуірді қоса алғанға дейін
Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес
2019 жылғы 1 мамырдан бастап тұрақты
2710 19 42, 2710 19 460 0
Ауыр дистилляттар: газойлдар
1 тоннасына 168,88 доллар
1 тоннасына 168,88 доллар
2019 жылғы 30 сәуірді қоса алғанға дейін
Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес
2019 жылғы 1 мамырдан бастап тұрақты
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
"Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына 1-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Сыртқы сауда қызметін дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Қазақстан Республикасының заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2019 жылғы 1 мамырдан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Р. Дәленов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 11 маусымдағы
№ 54 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 17 ақпандағы
№ 81 бұйрығына
2-қосымша
Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" и определяют порядок расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин в отношении сырой нефти и товаров, выработанных из нефти.
Глава 2. Порядок расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть
2. Ставка вывозной таможенной пошлины на сырую нефть определяется исходя из средней рыночной цены сырой нефти, сложившейся на мировых рынках нефтяного сырья за предшествующий период (далее – средняя рыночная цена сырой нефти).
Предшествующий период – начинается с 20 числа за два месяца, до 20 числа месяца, предшествующего месяцу применения вывозных таможенных пошлин.
3. Расчет средней рыночной цены сырой нефти осуществляется уполномоченным органом в области реализации налоговой и таможенной политики следующим образом:
1) Рассчитывается среднеарифметическое значение цен сырой нефти марки URALS (MED) и BRENT (DTD), сложившихся на мировых рынках нефтяного сырья за день на бирже, по следующей формуле:
где:
Сюmin минимальная рыночная цена "URALS (MED)" за день на бирже;
Сюmax максимальная рыночная цена "URALS (MED)" за день на бирже;
Сбmin минимальная рыночная цена "BRENT (DTD)" за день на бирже;
Сбmax максимальная рыночная цена "BRENT (DTD)" за день на бирже;
2) Рассчитывается значение средней рыночной цены сырой нефти, в долларах США за баррель сырой нефти по следующей формуле:
где:
– сумма среднеарифметических значений ежедневных средних рыночных цен сырой нефти марки URALS (MED) и BRENT (DTD) в дни публикации таких котировок в течение предшествующего периода;
n – количество дней публикации таких котировок в течение предшествующего периода.
4. Полученное значение средней рыночной цены сырой нефти за предшествующий период, математически округляется до второго знака после запятой и публикуется не позднее 25 числа месяца, предшествующего месяцу применения вывозных таможенных пошлин на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа в области реализации налоговой и таможенной политики.
5. В отношении вывозимой сырой нефти, классифицируемой кодом Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) 2709 00 900 9, в течение календарного месяца применяется одна из ставок вывозных таможенных пошлин, предусмотренная приложением 1 к настоящим Правилам, в зависимости от значения средней рыночной цены на сырую нефть за предшествующий период.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға салынатын әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Шикі мұнайға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу тәртібі
2. Шикі мұнайға әкету кедендік бажының мөлшерлемесі мұнай шикізатының әлемдік нарықтарында алдыңғы кезеңде қалыптасқан шикі мұнайдың орташа айлық нарықтық бағасына (бұдан әрі – шикі мұнайдың орташа айлық нарықтық бағасы) негізделе отырып айқындалады.
Алдыңғы кезең – әкету кедендік бажы қолданылған айдың алдындағы екі айдың 20 күнінен бастап, алдыңғы айдың 20 күніне дейін.
3. Шикі мұнайдың орташа айлық нарықтық бағасын есептеуді салықтық және кедендік саясатты іске асыру саласындағы уәкілетті орган былайша жүзеге асырады:
1) Биржада бір күнде шикі мұнайдың әлемдік нарықтарында қалыптасқан URALS (MED), BRENT (DTD) маркалы шикі мұнай бағаларының орташа арифметикалық мәні мына формула бойынша есептелінеді:
мұнда:
"URALS (MED)" биржадағы бір күнде Сюmіn ең төменгі нарықтық бағасы;
"URALS (MED)" биржадағы бір күнде Сюmax ең жоғары нарықтық бағасы;
BRENT(DTD) биржадағы бір күнде Сбmіn ең төменгі нарықтық бағасы;
BRENT (DTD) биржадағы бір күнде Сбmax ең жоғары нарықтық бағасы;
2) Шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасының мәні шикі мұнайдың бір баррелі үшін АҚШ долларымен мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
- мұндай баға белгілеулер жарияланған алдыңғы кезең ішіндегі күндердегі (URALS (MED) және BRENT (DTD) маркалы шикі мұнайдың күнделікті орташа нарықтық бағасы мәндерінің орташа арифметикалық сомасы; n – алдыңғы кезең ішіндегі мұндай баға белгілеулер жарияланған күндердің саны.
4. Алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа айлық нарықтық бағасының алынған мәні үтірден кейін екінші таңбаға дейін математикалық түрде дөңгелектенеді және әкету кедендік бажы қолданылатын айдың 25 күнінен кешіктірілмей, салық және кеден саясатын іске асыру саласындағы уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
5. Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің Тауар номенклатурасындағы (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) 2709 00 900 9 кодымен жіктелген әкетілетін шикі мұнайға қатысты күнтізбелік бір айдың ішінде шикі мұнайдың алдыңғы кезеңдегі орташа айлық нарықтық бағасының мәніне байланысты осы Қағидалардың 1-қосымшасында көзделген әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің бірі қолданылады.

6. Вывоз сырой нефти классифицируемой кодом ТН ВЭД ЕАЭС 2709 00 900 9 с территории Республики Казахстан не облагается вывозными таможенными пошлинами в случаях:
1) вывоза в страны Евразийского экономического союза, либо страны, с которыми у Республики Казахстан заключены дву- или многосторонние договоры, предусматривающие освобождение вывоза сырой нефти от уплаты вывозных таможенных пошлин, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан;
2) вывоза недропользователями сырой нефти, добытой ими по соглашениям (контрактам) о разделе продукции, заключенным с Правительством Республики Казахстан или компетентным органом до 1 января 2009 года и прошедшим обязательную налоговую экспертизу, в которых предусмотрено освобождение сырой нефти от уплаты вывозных таможенных пошлин;
3) вывоза недропользователями сырой нефти, добытой ими по контрактам на недропользование, не являющимся соглашениями (контрактами) о разделе продукции, в которых предусмотрено освобождение сырой нефти от уплаты вывозных таможенных пошлин за исключением сырой нефти, вывозимой недропользователями, осуществляющими уплату роялти.
Глава 3. Порядок расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на товары, выработанные из нефти
7. Для целей настоящих Правил под товарами, выработанными из нефти, (далее – нефтепродукты) понимаются товары, указанные в приложении 2 к настоящим Правилам.
8. Вывоз нефтепродуктов с территории Республики Казахстан не облагается вывозными таможенными пошлинами в случаях:
1) вывоза в страны Евразийского экономического союза, либо страны, с которыми у Республики Казахстан заключены двусторонние или многосторонние договоры, предусматривающие освобождение вывоза нефтепродуктов от уплаты вывозных таможенных пошлин, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан;
2) при сложившейся средней рыночной цены сырой нефти до 187,5 долларов США за 1 тонну (включительно).
Параграф 1. Расчет размера ставок вывозных таможенных пошлин в отношении светлых нефтепродуктов
9. Ставки вывозных таможенных пошлин на светлые нефтепродукты определяются исходя из ставки вывозной таможенной пошлины на сырую нефть на текущий месяц по следующей формуле:
СВТПс= К*ВТПнефть,
где:
СВТПс – ставка вывозной таможенной пошлины в отношении светлых нефтепродуктов;
К – поправочный коэффициент 0,9;
ВТПнефть – ставка вывозной таможенной пошлины на сырую нефть.
10. Размер ставок вывозных таможенных пошлин в отношении вывозимых светлых нефтепродуктов предусмотрен приложением 1 к настоящим Правилам.

6. Қазақстан Республикасы аумағынан ЕАЭО СЭҚ ТН 2709 00 900 9 кодымен жіктелген шикі мұнайды әкетуге мына жағдайда әкету кедендік бажымен:
1) Еуразиялық экономикалық одақ елдеріне әкетуде немесе Қазақстан Республикасы әкету кедендік бажын төлеуден босату көзделген екі - немесе көпжақты шарттар жасасқан елдер, егер өзге де Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделмесе;
2) олар 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметімен немесе құзыретті органмен жасалған және міндетті салықтық сараптамадан өткен, шикі мұнайға әкету кедендік баждарын төлеуден босату көзделген өнімді бөлу туралы келісімдер (келісімшарттар) бойынша өндірген шикі мұнайды жер қойнауын пайдаланушылардың әкетуіне;
3) олар роялти төлеуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар әкететін шикі мұнайды қоспағанда, шикі мұнайға әкету кедендік баждарын төлеуден босату көзделген өнімді бөлу туралы келісімдер (келісімшарттар) болып табылмайтын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша өндірген шикі мұнайды жер қойнауын пайдаланушылардың әкетуіне салық салынбайды.
3-тарау. Мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу тәртібі
7. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген тауарлар Мұнайдан жасалған тауарлар (бұдан әрі – мұнай өнімдері) деп түсініледі.
8. Қазақстан Республикасының аумағынан мұнай өнімдерін әкетуге мына жағдайда:
1) Еуразиялық экономикалық одақ елдеріне әкетуде не Қазақстан Республикасымен әкету кедендік бажын төлеуден босату көзделген екі жақты немесе көпжақты шарттар жасалған елдерге әкетуде, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе;
2) 1 тоннасы үшін (қоса алғанда) 187,5 АҚШ долларына дейін шикі мұнайдың орташа айлық нарықтық бағасы қалыптасқан кезде әкету кедендік бажы салынбайды.
1-параграф. Ашық түсті мұнай өнімдеріне қатысты әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу
9. Ашық түсті мұнай өнімдеріне әкету кедендік баждарының мөлшерлемелері ағымдағы айға шикі мұнайға әкету кедендік бажының мөлшерлемесін негізге ала отырып, мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘКБМа= К*ӘКБмұнай,
мұнда:
ӘКБМа – ашық түсті мұнай өнімдеріне қатысты әкету кедендік бажының мөлшерлемесі;
К – түзету коэффициенті 0,9;
ӘКБмұнай – шикі мұнайға әкету кедендік бажының мөлшерлемесі.
10. Әкетілетін ашық түсті мұнай өнімдеріне қатысты әкету кедендік баждары мөлшерлемесінің көлемі осы Қағидаларға 1-қосымшада көзделген.

11. Ставки вывозных таможенных пошлин в отношении светлых нефтепродуктов применяются в течение календарного месяца.
Параграф 2. Расчет размера ставок вывозных таможенных пошлин в отношении темных нефтепродуктов
12. Вывоз темных нефтепродуктов с территории Республики Казахстан облагается вывозными таможенными пошлинами, размер которых утверждается уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности.
13. Расчет размера ставок вывозных таможенных пошлин в отношении темных нефтепродуктов осуществляется уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности ежеквартально по следующей формуле:
СВТПт = К*(Ц – 187,5),
где:
СВТПт – ставка вывозной таможенной пошлины в отношении темных нефтепродуктов;
К – поправочный коэффициент, позволяющий скорректировать ставку вывозной таможенной пошлины с учетом процента выхода из тонны сырой нефти темных нефтепродуктов и цен на них:
К=0,9*(0,35+0,4)/2*0,8=0,27.
Ц – среднеарифметическое значение средних рыночных цен сырой нефти за три календарных месяца, в долларах США за тонну (с учетом коэффициента перевода баррелей в тонну 7,5);
187,5 – рыночная цена сырой нефти, ниже которой вывоз темных нефтепродуктов вывозными таможенными пошлинами не облагается.
14. Результаты расчетов размера ставок вывозных таможенных пошлин на темные нефтепродукты, произведенных в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил математически округляются до второго знака после запятой.
15. Размер ставок вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, выработанных из нефти, классифицируемых кодами 2713 20 000 0, 2715 00 000 0 ТН ВЭД ЕАЭС, утверждаются уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности без применения формулы, в соответствии с подпунктом 2-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности".

11. Ашық түсті мұнай өнімдеріне қатысты әкету кедендік баждарының мөлшерлемелері күнтізбелік ай ішінде қолданылады.
2-параграф. Қара түсті мұнай өнімдеріне қатысты әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу
12. Қазақстан Республикасының аумағынан қара түсті мұнай өнімдерін әкетуге әкету кедендік бажы салынады, олардың мөлшерін сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
13. Қара түсті мұнай өнімдеріне қатысты әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеуді сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган тоқсан сайын мынадай формула бойынша жүзеге асырады:
ӘКБМқ = К*(Б – 187,5),
мұнда:
ӘКБМқ – қара түсті мұнай өнімдеріне қатысты әкету кедендік бажы мөлшерлемесі;
К – қара түсті мұнай өнімдерінің шикі мұнайының тоннасынан шығу процентін және олардың бағаларын ескере отырып, әкету кедендік бажы мөлшерлемесін түзетуге мүмкіндік беретін түзету коэффициенті:
К=0,9*(0,35+0,4)/2*0,8=0,27.
Б – бір тонна үшін АҚШ долларымен (баррельдерді тоннаға ауыстырудың 7,5 коэффициентін ескере отырып) күнтізбелік үш айдағы шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасының орташа арифметикалық мәні;
187,5 – шикі мұнайдың нарықтық бағасы, одан төмен болғанда қара түсті мұнай өнімдерін әкетуге әкету кедендік бажы салынбайды.
14. Осы Қағиданың 13-тармағына сәйкес жүргізілген қара түсті мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу нәтижелері үтірден кейін екінші таңбаға дейін математикалық түрде дөңгелектенеді.
15. 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының "Сауда қызметін реттеу туралы" Заңының 7-бабының 2-1) тармақшасына сәйкес, ЕАЭО СЭҚ ТН 2713 20 000 0, 2715 00 000 0 кодтарымен жіктелген мұнайдан өндірілген тауарларға қатысты әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган формуланы қолданбай бекітеді.

16. В случае изменения средней рыночной цены на сырую нефть по итогам отчетного месяца (за исключением месяца, приходящегося на конец отчетного квартала), в сравнении с предыдущим месяцем, более чем на 15 долларов США за баррель, ставки вывозных таможенных пошлин на темные нефтепродукты корректируются в том месяце, в котором это было установлено.
17. В случае снижения средней рыночной цены на сырую нефть по результатам ежемесячного мониторинга цен ниже 375 долларов США за тонну, размер ставок вывозных таможенных пошлин на товары, выработанные из нефти, утверждаются уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности без применения формулы, в соответствии с подпунктом 2-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности".

16. Есепті айдың қорытындылары бойынша (есепті тоқсанның соңына келетін айды қоспағанда) шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы өткен аймен салыстырғанда бір баррель үшін 15 АҚШ долларынан астам өзгерген жағдайда, қара түсті мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажының мөлшерлемелері сол белгіленген айда түзетіледі.
17. 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының "Сауда қызметін реттеу туралы" Заңының 7-бабының 2-1) тармақшасына сәйкес, ай сайынғы бағалар мониторингінің нәтижелері бойынша шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы тоннасына 375 АҚШ долларынан төмендеген жағдайда, мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган формуланы қолданбай бекітеді.

18. В случае снижения средней рыночной цены на сырую нефть ставки вывозных таможенных пошлин на темные нефтепродукты корректируются только при наличии положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии.
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 11 июня 2019 года № 54
Приложение 1
к Правилам расчета
размера ставок вывозных
таможенных пошлин на
сырую нефть и товары,
выработанные из нефти
Ставки вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и светлые нефтепродукты

18. Шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы төмендеген жағдайда, қара түсті мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажының мөлшерлемелері Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысы болған кезде ғана түзетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 11 маусымдағы
№ 54 бұйрығына
2-қосымша
Шикі мұнай мен мұнайдан
өндірілген тауарларға әкету
кедендік бажы
мөлшерлемелерінің
көлемін есептеу қағидаларына
1-қосымша
Шикі мұнайға және ашық түсті мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажының мөлшерлемелері