О внесении изменений и дополнения в приказы Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 241 "Об утверждении Правил, формы и сроков уведомления органов государственных доходов о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства" и № 242 "Об утверждении Правил, сроков и формы представления в орган государственных доходов сведений о получении и расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства"
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 23 мая 2019 года № 476. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2019 года № 18747.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 10.11.2025 № 685 (вводится в действие с 01.01.2026).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан следующие изменения и дополнение:
1) в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 241 "Об утверждении Правил, формы и сроков уведомления органов государственных доходов о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16496, опубликован 19 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан):
в Правилах и сроках уведомления органов государственных доходов о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства, утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Уведомление на бумажном носителе подписывается субъектом, и заверяется его печатью, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства.";
подпункт 4) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"4) сведения, составленные на бумажном носителе, не подписаны субъектом, а также не заверены печатью, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства.";

"Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдарына хабарлау қағидаларын, нысанын және мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 241 және "Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына ұсыну қағидаларын, мерзімін және нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 242 бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 23 мамырдағы № 476 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 29 мамырда № 18747 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің 10.11.2025 № 685 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) "Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдарына хабарлау қағидаларын, нысанын және мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 241 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16496 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 19 наурызда жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдары хабарламаларының қағидаларында және мерзімдерінде:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қағаз жеткізгіштегі хабарламаға жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда, субъектінің қолы қойылады және оның мөрімен куәландырылады.";
15-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қағаз жеткізгіште жасалған мәліметтерге жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда, субъектілердің қолы қойылмаса, сондай-ақ мөрімен куәландырылмаса, мемлекеттік кірістер органдарына табыс етілмеген болып саналады.";

подпункт 2) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"2) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование юридического лица или структурного подразделения – фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование субъекта, получившего деньги и (или) иное имущество от источников, направленные на осуществление видов деятельности, указанных в пункте 2 настоящих Правил;";
приложение 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 242 "Об утверждении Правил, сроков и формы представления в орган государственных доходов сведений о получении и расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16492, опубликован 19 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан):
в Правилах, сроках и форме представления в органы государственных доходов сведений о получении и расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства, утвержденных указанным приказом (далее – Правила):
часть первую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"11. Сведения на бумажном носителе составляются в двух экземплярах, подписываются субъектом, и заверяются его печатью, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства.";
дополнить пунктом 14 следующего содержания:
"14. Сведения считаются не представленными в органы государственных доходов, если:
1) не указан код органа государственных доходов;
2) не указан или неверно указан индивидуальный идентификационный номер (бизнес – идентификационный) номер (далее – ИИН/БИН);
3) не указано или неверно указано наименование источника, передавшего деньги и (или) иное имущество;
4) сведения, составленные на бумажном носителе, не подписаны физическим лицом, руководителем лица, а также не заверены печатью, за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства.".
приложение 1 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

16-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе заңды тұлғаның немесе құрылымдық бөлімшенің атауы - осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген қызмет түрлерін жүзеге асыруға бағытталған көздерден ақша және (немесе) өзге де мүлік алған субъектінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе атауы;";
осы бұйрықтың 2-қосымшасы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) "Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына ұсыну қағидаларын, мерзімін және нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 242 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16492 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 19 наурызда жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органына ұсыну қағидаларында, мерзімдерінде және нысанында (бұдан әрі – Қағидалар):
11-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қағаз тасымалдағышындағы мәліметтер екі данада жасалады, жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда, субъектілер қол қояды және мөрмен куәландырылады.";
мынадай мазмұндағы 14-тармақпен толықтырылсын:
"14. Мәліметтер, егер:
1) мемлекеттік кірістер органының коды көрсетілмесе;
2) жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН) көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе;
3) ақша және (немесе) өзге де мүлікті берген көздің атауы көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе;
4) қағаз жеткізгіште жасалған мәліметтерге жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда, жеке тұлғаның, тұлға басшысының қолы қойылмаса, сондай-ақ мөрімен куәландырылмаса мемлекеттік кірістер органдарына табыс етілмеген болып саналады.".
Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 мая 2019 года № 476
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 241
Приложение 2
к приказу Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 мая 2019 года № 476
Приложение 1
к Правилам, срокам и форме
представления в орган
государственных доходов
сведений о получении и
расходовании денег и (или)
иного имущества, полученных
от иностранных государств,
международных и иностранных
организаций, иностранцев,
лиц без гражданства
Приложение
к форме отчетности "Сведения о
получении и расходовании денег и
(или) имущества, полученных
от иностранных государств,
международных и (или)
иностранных организаций,
иностранцев, лиц без гражданства"
Пояснение по заполнению формы отчетности "Сведения о получении и расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и (или) иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства"
Глава 1. Пояснение по заполнению сведений (форма 018.00)
1. В разделе "Общая информация о физическом лице, юридическом лице (структурном подразделении)" указываются следующие данные:
1) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный номер (бизнес – идентификационный номер) субъекта, получившего деньги и (или) иное имущество от источников в соответствии с подпунктом 2) части первой пункта 1 статьи 29 Налогового кодекса;

2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс–шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2019 жылғы 23 мамырдағы
№ 476 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 241 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2019 жылғы 23 мамырдағы
№ 476 бұйрығына
2-қосымша
Шет мемлекеттерден,
халықаралық және шетелдік
ұйымдардан, шетелдіктерден,
азаматтығы жоқ адамдардан
алынған ақшаны және (немесе)
өзге де мүлікті алғаны және
жұмсағаны туралы мәліметтерді
мемлекеттік кірістер
органдарына ұсыну қағидалары,
мерзіміне және нысанына
1-қосымша
"Шет мемлекеттерден,
халықаралық және шетелдік
ұйымдардан, шетелдіктерден,
азаматтығы жоқ адамдардан
алынған ақшаны және
(немесе) өзге де мүлікті алғаны
және жұмсағаны туралы
ұсынылатын мәліметтер"
есептілігінің нысанына
қосымша
"Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы ұсынылатын мәліметтер" есептілігінің нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Мәліметтерді толтыру бойынша түсіндірме (018.00 нысан)
1. "Жеке тұлғалар, заңды тұлғалар (құрылымдық бөлімшесі) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде мынадай:
1) Салық кодексінің 29-бабының 1-тармағының бірінші бөлімінің 2) тармақшасына сәйкес көздерден ақша және (немесе) өзге де мүлікті алған субъектілердің "ЖСН (БСН)" жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі);

2) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица или структурного подразделения – фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование субъекта, получившего деньги и (или) иное имущество от источников;
3) налоговый период, за который представляются сведения – отчетный период (квартал, год), в котором субъектом получены и (или) израсходованы деньги и (или) реализовано иное имущество от источников (указывается арабскими цифрами);
4) вид сведений.
Соответствующая ячейка отмечается с учетом отнесения сведений к основным либо дополнительным.
2. В разделе "О получении и расходовании денег и (или) иного имущества" указываются следующие данные:
1) в строке 018.00.001 указывается итоговая сумма граф "В" и "F" Реестра о получении денег и (или) иного имущества, полученных от источников (далее – Реестр о получении), прилагаемого к Сведениям, в национальной валюте по рыночному курсу обмена валюты на дату получения;
2) в строке 018.00.002 указывается итоговая сумма граф "F" и "K" Реестра о расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от источников (далее – Реестр о расходовании), прилагаемого к Сведениям, в национальной валюте по рыночному курсу обмена валюты на дату расходования денег и (или) иного имущества.
3. В разделе "Ответственность физического лица, юридического лица (структурного подразделения)":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или руководителя юридического лица (структурного подразделения)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) или руководителя субъекта, и указывается дата подачи сведений;
2) дата подачи сведений – текущая дата представления уведомления в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов по месту жительства/нахождения;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего сведения" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего сведения, и указывается дата приема сведений;
5) дата приема сведений – дата представления сведений в соответствии с подпунктом 2) части первой пункта 1 статьи 29 Налогового кодекса;
6) входящий номер сведений – регистрационный номер сведений, присваиваемый органом государственных доходов.
Подпункты 4), 5) и 6) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим уведомление на бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы 018.01 – Реестр о получении

2) Көздерден ақша және (немесе) өзге де мүлікті алған жеке тұлғаның тегі, аты әкесінің аты (болған кезде) немесе заңды тұлғаның атауы немесе құрылымдық бөлімшесінің - тегі, аты әкесінің аты (болған кезде) немесе субъектінің атауы туралы;
3) Мәліметтер табыс етілетін салықтық кезең - көздерден субъектімен алынған ақша және (немесе) жұмсалған және (немесе) өзге де мүліктер өткізілген есепті кезең (тоқсан, жыл) көрсетіледі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) мәліметтердің түрі деген деректер көрсетіледі.
Тиісті ұяшық мәліметтерді негізгі немесе қосымшаға жатқызуды ескере отырып белгіленеді.
2. "Ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алғаны және жұмсаған туралы" деген бөлімде:
1) 018.00.001 жолда көздерден алынған ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алғаны туралы тізілімнің (бұдан әрі – Алғаны туралы тізілім) "В" және "F" бағандарының қортынды сомасы толтырылады, алған күнгі валютаны нарықтық алмастыру бағамы бойынша ұлттық валютада Мәліметерге қоса беріледі;
2) 018.00.002 жолда көздерден алынған ақша және (немесе) өзге де мүліктерді жұмсағаны туралы тізілімнің (бұдан әрі – Жұмсағаны туралы тізілім) "F" және "К" бағандарының қортынды сомасы толтырылады, ол ақша және (немесе) өзге де мүліктерді жұмсаған күнгі валютаны нарықтық алмастыру бағамы бойынша ұлттық валютада Мәліметерге қоса беріледі;
3. "Жеке тұлғалардың, заңды тұлғалардың (құрылымдық бөлімшелердің) жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген жолда тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе субъектінің басшысының және мәліметтерді берген күн көрсетіледі;
2) мәлімет берілген күн - Мемлекеттік кірістер органына хабарлама берген ағымдағы күн көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды - тұрғылықты/орналасқан жері бойынша көрсетіледі;
4) "Мәліметтерді қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, жөні (болған кезде)" деген жолда мәліметтерді қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, жөні (болған кезде)және мәліметтерді қабылдаған күні көрсетіледі;
5) мәліметтерді қабылдау күні - Салық кодексінің 29-бабының 1-тармағының бірінші бөлімінің 2) тармақшасына сәйкес мәліметтерді берген күн көрсетіледі;
6) мәліметтердің кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органдарымен тағайындалатын мәліметтерді тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Осы аталған тармақтың 4), 5) және 6) тармақшалары қағаз тасымалдағышта хабарламаны қабылдаған мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлерімен толтырылады.
2-тарау. Алғаны туралы тізілімді – 018.01 нысанын толтыру бойынша түсіндірме

4. В разделе "Общая информация о физическом лице, юридическом лице (структурном подразделении)" указывают следующие данные:
1) ИИН (БИН) – ИИН или БИН субъекта, получившего деньги и (или) иное имущество от источников;
2) налоговый период, за который представляются сведения – отчетный период (квартал, год), в котором субъектом получены и (или) израсходованы деньги и (или) реализовано имущество от источников (указывается арабскими цифрами).
5. В разделе "Информация о получении денег и (или) иного имущества":
1) в графе A – порядковый номер строки таблицы, в которой отражаются данные о получении денег и (или) иного имущества, полученных субъектами от источников;
2) в графе B – фактически полученная сумма денег в национальной валюте по рыночному курсу обмена валюты на дату получения.
Итоговая величина графы B указывается по строке "Итого" и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
3) в графе C – наименование фактически полученного имущества (движимого или недвижимого и (или) иного);
4) в графе D – идентификационный номер (при его наличии) фактически полученного имущества;
5) в графе E – количество фактически полученного имущества;
6) в графе F – стоимость фактически полученного имущества в национальной валюте по рыночному курсу обмена валюты на дату получения.
Итоговая величина графы F указывается по строке "Итого" и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
7) в графе G – фактическая дата получения денег и (или) иного имущества;
8) в графе H – виды деятельности:
А – оказание юридической помощи, в том числе правовое информирование, защиту и представительство интересов граждан и организаций, а также их консультирование;
В – изучение и проведение опросов общественного мнения, социологических опросов (за исключением опросов общественного мнения и социологических опросов, проводимых в коммерческих целях), а также распространение и размещение их результатов;
С – сбор, анализ и распространение информации, за исключением случаев, когда указанная деятельность осуществляется в коммерческих целях;
9) в графе I – код источника получения денег и (или) иного имущества:
1 – иностранное государство;
2 – международная и иностранная организация;
3 – иностранец;
4 – лицо без гражданства;
10) в графе J – указывается наименование источника, передавшего деньги и (или) иное имущество, в стране резидентства;
11) в графе K – наименование страны источника, передавшего деньги и (или) иное имущество;

4. "Жеке тұлғалар, заңды тұлғалар (құрылымдық бөлімшесі) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде мынадай:
1) "ЖСН (БСН)" - деген жолда көздерден ақша және (немесе) өзге де мүлікті алған субъектілердің ЖСН немесе БСН көрсетіледі;
2) Мәліметтер табыс етілетін салықтық кезең - Көздерден субъектімен алынған ақша және (немесе) жұмсалған және (немесе) өзге де мүліктер өткізілген есепті кезең (тоқсан, жыл) көрсетіледі (араб цифрларымен көрсетіледі);
5. "Ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алғаны туралы ақпарат" деген бөлімде мынадай:
1) А бағанында - жолдардың реттік нөмірі, қайсысында көздерден субъектілермен ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алғаны туралы ақпарат көрсетіледі;
2) В бағанында - іс жүзінде алынған сома ұлттық валютада алған күнгі валютаны нарықтық алмастыру бағамы бойынша көрсетіледі.
"Барлығы" деген жол бойынша В бағанының қорытынды шамасы көрсетіледі және барлық парақтардың аталған бағанында көрсетілген барлық сомасын қосу арқылы айқындалады;
3) С бағанында – іс жүзінде алынған мүліктің атауы (жылжымалы/ жылжымайтын және (немесе) өзге де мүліктер) көрсетіледі;
4) D бағанында – іс жүзінде алынған мүліктердің сәйкестендіру нөмірлері (ол бар болған кезде) көрсетіледі;
5) Е бағанында - іс жүзінде алынған мүліктің саны көрсетіледі;
6) F бағанында - іс жүзінде алынған мүліктің валютаны нарықтық алмастыру бағамы бойынша ұлттық валютадағы құны көрсетіледі.
"Барлығы" деген жол бойынша F бағанының қортынды шамасы көрсетіледі және барлық парақтардың аталған бағанында көрсетілген барлық сомасын қосу арқылы айқындалады;
7) G бағанында – іс жүзінде ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алған күн көрсетіледі;
8) Н бағанында - қызмет түрі көрсетіледі:
А - заңдық көмек көрсету, оның ішінде құқықтық ақпарат беру, азаматтардың және ұйымдардың мүддесін қорғау және өкілі болу, сондай-ақ оларға консультация беру;
В - қоғамдық пікір сауалнамаларын, әлеуметтік сауалнамалар жүргізу және зерделеу (коммерциялық мақсатта жүргізілген қоғамдық пікір сауалнамаларын және әлеуметтік сауалнамаларды қоспағанда), сондай-ақ олардың нәтижелерін тарату және орналастыру;
С - көрсетілген қызмет коммерциялық мақсатта жүзеге асырылған жағдайларды қоспағанда, ақпараттарды жинау, талдау және тарату;
9) І бағанада - ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алу көзінің коды:
1 - шет мемлекет;
2 - халықаралық және шетелдік ұйымдар;
3 - шетелдіктер;
4 - азаматтығы жоқ тұлғалар;
10) J бағанында - ақша және (немесе) өзге де мүліктерді берген резиденттік елдердегі дереккөздердің атауы көрсетіледі;
11) K бағанында - ақша және (немесе) өзге де мүліктерді берген дереккөздердің елінің атауы көрсетіледі;

12) в графе L – регистрационный номер источника, передавшего деньги и (или) иное имущество в стране резидентства. По лицам без гражданства указывается номер документа, удостоверяющего личность;
13) в графе M – дата документа о получении денег и (или) иного имущества (при наличии документа);
14) в графе N – номер документа о получении денег и (или) иного имущества (при наличии документа);
15) в графе O – форма платежа (в случае наличного получения денег – 1, безналичного – 2);
16) в графе P – наименование банка.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 018.02 – Реестр о расходовании
6. В разделе "Общая информация о физическом лице, юридическом лице (структурном подразделении)" указывают следующие данные:
1) ИИН (БИН) – ИИН либо БИН субъекта, получившего и расходовавшего деньги и (или) иное имущество от источников;
2) налоговый период, за который представляются сведения – отчетный период (квартал, год), в котором израсходованы деньги и (или) реализовано имущество от источников (указывается арабскими цифрами);
3) в графе A – порядковый номер строки таблицы, в которой отражаются данные о расходовании полученных денег и (или) иного имущества субъектами от источников;
4) в графе B – ИИН либо БИН субъекта, получившего деньги и (или) иное имущество от источников;
5) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование субъекта, получившего деньги и (или) иное имущество от источников;
6) в графе D – дата расходования денег или реализации иного имущества;
7) в графе E – номер документа расходования денег или реализации иного имущества;
8) в графе F – сумма израсходованных денег в национальной валюте по рыночному курсу обмена валюты на дату расходования денег.
Итоговая величина графы F указывается по строке "Итого" и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
9) в графе G – форма платежа (в случае наличного получения денег – 1, безналичного – 2);
10) в графе H – наименование реализованного имущества, где указываются сведения о фактически полученном движимом/недвижимом имуществе и (или) ином имуществе;
11) в графе I – идентификационный номер (при его наличии);
12) в графе J – количество реализованного имущества;
13) в графе K – стоимость реализованного имущества в национальной валюте по рыночному курсу обмена валюты на дату реализации имущества.
Итоговая величина графы K указывается по строке "Итого" и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц.

12) L бағанында - ақша және (немесе) өзге де мүліктерді берген субьектінің резиденттік елдегі тіркеу нөмірі. Азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі көрсетіледі;
13) M бағанында - ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алғаны туралы құжаттың күні (құжат болған жағдайда) көрсетіледі;
14) N бағанында - ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алғаны туралы құжаттың нөмірі (құжат болған жағдайда) көрсетіледі;
15) O бағанында - төлем түрі (қолма-қол ақша алған жағдайда - 1, қолма-қол ақшасыз - 2) көрсетіледі;
16) P бағанында - банктің атауы көрсетіледі.
3-тарау. Жұмсағаны туралы тізілімді – 018.02 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
6. "Жеке тұлғалар, заңды тұлғалар (құрылымдық бөлімшесі) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде мынадай:
1) "ЖСН (БСН)" - деген жолда көздерден ақша және (немесе) өзге де мүлікті алған және жұмсаған субъектілердің ЖСН немесе БСН көрсетіледі;
2) Мәліметтер табыс етілетін салықтық кезең - көздерден жұмсалған ақша және (немесе) мүліктер өткізілген есепті кезең (тоқсан, жыл) көрсетіледі (араб цифрларымен көрсетіледі);
3) А бағанында - жолдардың реттік нөмірі, қайсысында көздерден субъектілермен алған ақша және (немесе) өзге де мүліктерді жұмсағаны туралы ақпарат көрсетіледі;
4) В бағанында – көздерден ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алған субъектілердің ЖСН немесе БСН көрсетіледі;
5) С бағанында - көздерден ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алған субъектілердің тегі, аты, әкесінің аты немесе субъектінің атауы көрсетіледі;
6) D бағанында - ақшаны жұмсау немесе өзге де мүлікті өткізу күні;
7) Е бағанында - ақшаны жұмсау немесе өзге де мүлікті өткізу құжатының нөмірі;
8) F бағанында – ақшаны жұмсаған күнгі валютаны нарықтық алмастыру бағамы бойынша ұлттық валютадағы жұмсалған ақшаның сомасы көрсетіледі.
F бағанында – "Барлығы" деген жол бойынша F бағанының қортынды шамасы көрсетіледі және барлық парақтардың аталған бағанында көрсетілген барлық сомасын қосу арқылы айқындалады;
9) G бағанында - төлем түрі (ақшаны қолма-қол алған жағдайда - 1, қолма-қол ақшасыз - 2) көрсетіледі;
10) Н бағанында - өткізілген мүліктің атауы, мұнда іс жүзінде алынған жылжымалы/жылжымайтын мүлік және (немесе) өзге де мүлік туралы мәліметтер көрсетіледі;
11) І бағанында - сәйкестендіру нөмірі (болған кезде) көрсетіледі;
12) J бағанында - өткізілген мүліктің саны көрсетіледі;
13) К бағанында – мүлікті сату күні валютаны нарықтық алмастыру бағамы бойынша ұлттық валютадағы өткізілген мүліктің құны көрсетіледі.
"Барлығы" деген жол бойынша К бағанының қортынды шамасы көрсетіледі және барлық парақтардың аталған бағанында көрсетілген барлық сомасын қосу арқылы айқындалады.