Об утверждении Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 апреля 2019 года № 18544.
Примечание ИЗПИ!
Сроки представления отчетности продлеваются в период действия чрезвычайного положения, введенного Указом Президента РК от 15.03.2020 № 285 "О введении чрезвычайного положения в Республике Казахстан" в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2020 № 42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2019 года.
В соответствии с подпунктом 41) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 99 (вводится в действие вводится в действие с 01.01.2026).
1. Утвердить прилагаемые Правила мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.
2. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Куандыков А.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.

Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 18 сәуірде № 18544 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
"Қазақстан Республикасында төтенше жағдайды енгізу туралы" ҚР Президентінің 15.03.2020 № 285 Жарлығымен енгізілген төтенше жағдай қолданылу кезеңінде есептіліктің жекелеген түрлерін ұсыну мерзімдері ұзартылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 41) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 99 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары бекітілсін.
2. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Қуандықов Ә.Ә.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
5. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 июля 2019 года.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 10 апреля 2019 года № 64
Правила мониторинга валютных операций в Республике Казахстан
Сноска. Правила - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Правила мониторинга валютных операций в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Положение о Национальном Банке), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок осуществления мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Действие части первой пункта 2 приостановлено до 12.07.2026 постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 29 установив, что в период приостановления действует в следующей редакции.
2. Понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Законе Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и в Законе Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании и валютном контроле).
Для целей Правил используются также следующие понятия:
1) ценные бумаги эмитентов-нерезидентов – финансовые инструменты, признаваемые ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) страны эмитента, включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-нерезидентов;
2) реестр учетных номеров – перечень действующих учетных номеров, присвоенных Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) валютным договорам, на основании и (или) во исполнение которых проводятся операции движения капитала и приравненные к ним операции, и счетам в иностранных банках, международных финансовых организациях, а также действующих номеров регистрационных свидетельств, свидетельств об уведомлении;

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2019 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 10 сәуірдегі
№ 64 қаулысымен
бекітілді
Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 29 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы ереженің (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы ереже) 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 41) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеуді жүзеге асыру тәртібі айқындалады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тармақтың бірінші бөлігінің қолданысы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады және тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакциясы қолданыста болады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар мен терминдер "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба турал" Қазақстан Республикасының Заңында және "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заң) көрсетілген мағынасында қолданылады.
Қағидалардың мақсаты үшін мынадай ұғымдар да пайдаланылады:
1) бейрезидент-эмитенттердің бағалы қағаздары – базалық активі бейрезидент-эмитенттердің бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының және (немесе) эмитент елінің заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар болып танылатын қаржы құралдары;
2) есептік нөмірлердің тізілімі – олардың негізінде және (немесе) орындалуы үшін капитал қозғалысының операциялары және оларға теңестірілген операциялар жүргізілетін валюталық шарттарға (бұдан әрі – капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттар) және шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттарға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) берген қолданыстағы есептік нөмірлердің, сондай-ақ тіркеу куәліктерінің, хабарлау туралы куәліктердің қолданыстағы нөмірлерінің тізбесі;

3) объект инвестирования – юридическое лицо, паевой инвестиционный фонд, акции, доли участия, паи которых приобретаются (приобретены), а также юридическое лицо, простое товарищество, консорциум, в имущество которого вносятся (внесены) имущественные взносы. В случае осуществления операций с депозитарными расписками объектом инвестирования является эмитент ценной бумаги, являющейся их базовым активом;
4) инвестор – физическое или юридическое лицо, которому переходит (перешло) право собственности на объект инвестирования;
5) валютный договор по движению капитала – соглашения, учредительные документы, включая изменения и (или) дополнения к ним, а также иные документы, на основании и (или) во исполнение которых осуществляются операции движения капитала и приравненные к ним операции;
6) собственные операции – операции резидента, являющегося стороной валютного договора, осуществляемые от своего имени;
7) ценные бумаги эмитентов-резидентов – финансовые инструменты, признаваемые ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-резидентов;
8) регистрационное свидетельство – документ, выданный Национальным Банком при регистрации валютного договора до введения в действие Правил и не утративший силу;
9) свидетельство об уведомлении – документ, выданный Национальным Банком на валютный договор или счет в иностранном банке до введения в действие Правил и не утративший силу;
3. Присвоение учетных номеров валютным договорам по движению капитала и приравненным к ним операциям, счетам резидентов в иностранных банках, международных финансовых организациях осуществляется без каких–либо обязательств со стороны Национального Банка. Наличие учетного номера не является основанием для освобождения от ответственности за нарушение требований законодательства Республики Казахстан.
4. Документом, подтверждающим наступление обстоятельств, предусмотренных подпунктом 9) части первой пункта 15 и подпунктом 4) части первой пункта 22 Правил, является судебное решение либо документ уполномоченного государственного органа иностранного государства о регистрации смерти, объявлении умершим, признании недееспособным или ограниченно дееспособным физического лица-нерезидента, ликвидации юридического лица-нерезидента. Если эти документы составлены на иностранном языке, то представляется также их перевод на казахский или русский язык.
5. Если срок представления сведений, отчетов и (или) иных документов, установленный Правилами, истекает в нерабочий день, то соответствующий срок переносится на следующий за ним рабочий день.

3) инвестициялау объектісі – акциялары, қатысу үлесі, пайлары сатып алынатын (сатып алынған) заңды тұлға, инвестициялық пай қоры, сондай-ақ мүлкіне мүліктік жарналар енгізілетін (енгізілген) заңды тұлға, жай серіктестік, консорциум. Депозитарлық қолхаттармен операциялар жүргізілген жағдайда олардың базалық активі болып табылатын бағалы қағаз эмитенті инвестициялау объектісі болып табылады;
4) инвестор – инвестициялау объектiсiне меншік құқығы өтетін (өткен) жеке немесе заңды тұлға;
5) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт – олардың негізінде және (немесе) орындалуы үшін капитал қозғалысы операциялары мен оларға теңестірілген операциялар жүзеге асырылатын келісімдер, құрылтай құжаттары, оларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар, сондай-ақ өзге де құжаттар;
6) меншікті операциялар – валюталық шарт тарапы болып табылатын резиденттің өз атынан жүзеге асыратын операциясы;
7) резидент-эмитенттердің бағалы қағаздары – базалық активі резидент-эмитенттердің бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар болып танылатын қаржы құралдары;
8) тіркеу куәлігі – Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін валюталық шартты тіркеу кезінде Ұлттық Банк берген және күші жойылмаған құжат;
9) хабарлама туралы куәлік – Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін валюталық шартқа немесе шетелдік банктегі шотқа Ұлттық Банк берген және күші жойылмаған құжат.
3. Капитал қозғалысы және оларға теңестірілген операциялар бойынша валюталық шарттарға, резиденттердің шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттарына есептік нөмірлер беру Ұлттық Банк тарапынан қандай да бір міндеттемелерсіз жүзеге асырылады. Есептік нөмірдің болуы Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарын бұзғаны үшін жауаптылықтан босатуға негіз бола алмайды.
4. Қағидалардың 15-тармағы бірінші бөлігінің 9) тармақшасында және 22-тармағы бірінші бөлігінің 4) тармақшасында көзделген мән-жайлардың туындағанын растайтын құжат сот шешімі не шет мемлекеттің уәкілетті мемлекеттік органының жеке тұлға-бейрезиденттің қайтыс болуын тіркеу, қайтыс болды деп жариялау, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тану, сондай-ақ бейрезидент заңды тұлғаны тарату туралы құжаты болып табылады. Егер бұл құжаттар шет тілінде жасалған болса, онда олардың қазақ немесе орыс тілдеріндегі аудармасы қоса ұсынылады.
5. Егер Қағидаларда белгіленген мәліметтерді, есептерді және (немесе) өзге де құжаттарды ұсыну мерзімі жұмыс істемейтін күнге сәйкес келсе, онда тиісті мерзім келесі жұмыс күніне ауыстырылады.

6. Если Правилами не предусмотрено иное, положения Правил, установленные в отношении юридических лиц (за исключением банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан), распространяются в отношении их филиалов и представительств.
7. Реестр учетных номеров размещается на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.
Глава 2. Порядок мониторинга валютных операций
Параграф 1. Присвоение учетных номеров валютным договорам по движению капитала
8. Присвоению учетного номера подлежит валютный договор по движению капитала, в рамках которого предусмотрено:
1) поступление имущества (денег) в Республику Казахстан и (или) возникновение обязательств у резидента по возврату имущества (денег) нерезиденту на сумму, превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США) в эквиваленте (без начисления вознаграждения, комиссионных, штрафов и других платежей);
2) передача имущества (перевод денег) из Республики Казахстан и (или) возникновение у резидента требований по возврату имущества (денег) нерезидентом на сумму, превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) долларов США в эквиваленте (без начисления вознаграждения, комиссионных, штрафов и других платежей).
9. Если в валютном договоре по движению капитала на дату его подписания (при ее отсутствии - на дату вступления в силу) не указана сумма договора, то валютный договор по движению капитала рассматривается как договор, подлежащий присвоению учетного номера.
Для целей определения необходимости присвоения учетного номера валютному договору по движению капитала, в котором сумма договора выражена в иной валюте, чем доллар США, и отсутствует указание на обменный курс к доллару США, расчет эквивалента суммы валютного договора в долларах США осуществляется с использованием рыночного курса обмена валют на дату подписания валютного договора (при ее отсутствии - на дату вступления валютного договора в силу).
При внесении изменений и (или) дополнений в валютный договор по движению капитала, увеличивающих его сумму, увеличении суммы валютной операции путем заключения договора новации, расчет эквивалента в долларах США увеличения суммы валютного договора осуществляется с использованием рыночного курса обмена валют на дату подписания дополнительного соглашения, договора новации (при ее отсутствии - на дату вступления дополнительного соглашения, договора новации в силу).
По валютному договору по движению капитала, сумма которого не превышает пороговое значение, указанное в пункте 8 Правил, при фактическом увеличении суммы договора без внесения соответствующих изменений в валютный договор, расчет эквивалента в долларах США суммы фактически исполненных обязательств по валютному договору осуществляется с использованием рыночного курса обмена валют на дату осуществления соответствующих операций.
При принятии резидентом права требования к нерезиденту или долга перед нерезидентом в результате уступки требования или перевода долга, суммой валютного договора признается передаваемая (принимаемая) сумма требования или долга соответственно, включая сумму требования или долга по вознаграждению, комиссионным, штрафам и другим платежам.

6. Қағидаларда өзгеше көзделмесе, заңды тұлғаларға қатысты (банктерді, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын бейрезидент банктердің филиалдарын қоспағанда) белгіленген Қағидалардың ережелері олардың филиалдары мен өкілдіктеріне де қолданылады.
7. Есептік нөмірлердің тізілімі Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
2-тарау. Валюталық операцияларды мониторингтеу тәртібі
1-параграф. Капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттарға есептік нөмірлер беру
8. Капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа есептік нөмір беріледі, және оның аясында:
1) баламасы 500 000 (бес жүз мың) Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) долларынан асатын сомада (сыйақы, комиссия, айыппұл және өзге де төлемдерді есептемегенде) Қазақстан Республикасына мүліктің (ақшаның) түсуі және (немесе) резиденттің бейрезидентке мүлікті (ақшаны) қайтару міндеттемесінің туындауы;
2) баламасы 500 000 (бес жүз мың) АҚШ долларынан асатын сомада (сыйақы, комиссия, айыппұл және өзге де төлемдерді есептемегенде) Қазақстан Республикасынан мүлікті беру (ақша аудару) және (немесе) резиденттің бейрезидентке мүлікті (ақшаны) қайтаруы жөнінде талаптардың туындауы көзделеді.
9. Егер капитал қозғалысы бойынша валюталық шартта оған қол қойылған күні (ондай күн болмаған жағдайда – күшіне енген күні) шарттың сомасы көрсетілмеген болса, мұндай валюталық шарт есептік нөмір берілетін шарт ретінде қарастырылады.
Шарттың сомасы АҚШ долларынан өзге валютада көрсетілген және АҚШ долларына айырбастау бағамы көрсетілмеген капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа есептік нөмір беруді айқындау мақсаты үшін АҚШ долларында валюталық шарт сомасының баламасын есептеу валюталық шартқа қол қойылған күні (ондай күн болмаған жағдайда – валюталық шарт күшіне енген күні) валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа оның сомасын ұлғайтатын өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде, новация шартын жасау арқылы валюталық операция сомасы ұлғайтылған кезде, шарт сомасының ұлғаюының АҚШ долларындағы баламасы қосымша келісімге, новация шартына қол қойылған күні (ондай күн болмаған жағдайда – қосымша келісім, новация шарты күшіне енген күні) нарықтық айырбастау бағамы бойынша есептеледі.
Сомасы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген шекті мәннен аспайтын капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт бойынша, шартқа тиісті өзгерістер енгізілмей шарт сомасы нақты ұлғайтылған жағдайда, валюталық шарт бойынша нақты орындалған міндеттемелер сомасының АҚШ долларындағы баламасын есептеу тиісті операциялар жасалған күні валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Талапты басқаға беру немесе борышты ауыстыру нәтижесінде резиденттің бейрезидентке талап ету құқығын немесе бейрезидент алдындағы борышты қабылдауы кезінде валюталық шарттың сомасы ретінде сыйақыны, комиссияны, айыппұлды және өзге де төлемдерді қоса алғанда, берілетін (қабылданатын) талап немесе борыш сомасы танылады.

10. Резидент-участник валютного договора по движению капитала обращается за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала в территориальный филиал Национального Банка, расположенный по месту своего постоянного проживания (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица).
Физическое лицо-резидент, проживающее за пределами Республики Казахстан, обращается за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала в территориальный филиал Национального Банка по месту регистрации (прописки).
11. Резидент-участник валютного договора по движению капитала обращается за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала до начала исполнения обязательств по такому валютному договору любой из его сторон. Если исполнение обязательств по валютному договору первым начинает его участник-нерезидент, и это исполнение связано с передачей имущества (поступлением денег) в пользу резидента, то резидент-участник валютного договора по движению капитала обращается за присвоением учетного номера такому валютному договору до получения имущества (денег) в свое распоряжение.
Резидент-участник валютного договора по движению капитала обращается за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала, сумма которого не превышает пороговое значение, указанное в пункте 8 Правил, до начала исполнения одной из сторон валютного договора обязательства, которое повлечет фактическое превышение суммы валютного договора порогового значения, указанного в пункте 8 Правил.
Резидент, принявший право требования к нерезиденту или принявший долг перед нерезидентом в результате уступки требования или перевода долга, безвозмездной передачи, наследования, наступления гарантийного случая, по решению суда, обращается за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня возникновения такого требования (долга), но до начала исполнения обязательств по возникшему требованию (долгу) любой из его сторон.
Резидент, которому переходит право собственности на недвижимость за границей (за исключением физических лиц-резидентов), на долю в капитале юридического лица-нерезидента в результате приобретения у резидента, безвозмездной передачи, наследования, по решению суда, обращается за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня перехода права собственности, но до отчуждения такого права собственности.
При замене первоначального обязательства, существовавшего между резидентом (экспортером или импортером) и нерезидентом, другим обязательством между теми же лицами, предусматривающим иной предмет или способ исполнения обязательства и относящимся к операциям движения капитала, резидент обращается за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня замены, но до начала исполнения обязательств любой из его сторон.

10. Капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың резидент-қатысушысы есептік нөмір алу үшін өзінің тұрақты тұратын жері (жеке тұлға үшін) немесе орналасқан жері (заңды тұлға үшін) бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына өтініш жасайды.
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұратын резидент жеке тұлға есептік нөмір алу үшін тіркелген (тұрғылықты) жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына өтініш жасайды.
11. Резидент-қатысушы капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт бойынша міндеттемелерді тараптардың кез келгені орындай бастағанға дейін есептік нөмір алуға өтініш жасайды. Егер міндеттемелерді орындауды бірінші болып бейрезидент-қатысушы бастаса және бұл орындау мүлікті резиденттің пайдасына берумен (ақша түсуімен) байланысты болса, онда капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың резидент-қатысушысы мүлікті (ақшаны) алғанға дейін осындай валюталық шартқа есептік нөмір беруге өтініш жасайды.
Сомасы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген шекті мәннен аспайтын валюталық шарт бойынша, тараптардың бірінің міндеттемелерді орындауы шарт сомасының нақты түрде шекті мәннен асып кетуіне әкеп соғатын болса, резидент-қатысушы осындай орындау басталғанға дейін есептік нөмір алуға өтініш жасайды.
Талапты басқаға беру, борышты ауыстыру, өтеусіз беру, мұрагерлік, кепілдік жағдайдың басталуы немесе сот шешімі нәтижесінде резидент бейрезиденттен талап ету құқығын немесе борышты қабылдаған жағдайда, ол мұндай талаптың (борыштың) туындаған күнінен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, бірақ міндеттемелерді орындау басталғанға дейін есептік нөмір алуға өтініш жасайды.
Резидентке шетелдегі жылжымайтын мүлікке меншік құқығы (жеке тұлға-резиденттерді қоспағанда) немесе бейрезидент заңды тұлғаның капиталындағы үлес резиденттен сатып алу, өтеусіз беру, мұрагерлік немесе сот шешімі нәтижесінде ауысқан жағдайда, резидент меншік құқығы ауысқан күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, бірақ оны иеліктен шығарғанға дейін есептік нөмір алуға өтініш жасайды.
Резидент (экспорттаушы немесе импорттаушы) мен бейрезидент арасында болған бастапқы міндеттемені міндеттемені орындаудың өзге нысанасын немесе тәсілін көздейтін және капитал қозғалысының операцияларына жататын сол тұлғалар арасындағы басқа міндеттемемен ауыстырған кезде резидент ауыстырған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, бірақ оның кез келген тарапының міндеттемелерін орындау басталғанға дейін капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа есептік нөмір беруге өтініш жасайды.

Резидент-участник валютного договора по движению капитала обращается за присвоением нового учетного номера валютному договору по движению капитала по основаниям, предусмотренным пунктом 14 Правил, не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня наступления указанных изменений.
12. Для присвоения учетного номера валютному договору по движению капитала резидент-участник такого валютного договора представляет в Национальный Банк:
1) заявление на присвоение учетного номера валютному договору по движению капитала по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) копию документа, подтверждающего право постоянного проживания в Республике Казахстан (для иностранцев или лиц без гражданства);
3) копии валютного договора по движению капитала и изменений и (или) дополнений к нему, касающихся обязательств по валютному договору по движению капитала. Если валютный договор по движению капитала заключен на иностранном языке, то представляется его перевод на казахский или русский язык.
В случае исполнения обязательств по валютному договору по движению капитала до обращения за присвоением учетного номера такому валютному договору резидент-участник представляет в территориальный филиал Национального Банка копии документов, подтверждающих возникновение, исполнение и прекращение обязательств.
Для присвоения нового учетного номера в случаях, предусмотренных пунктом 14 Правил, документы, указанные в подпунктах 2) и 3) части первой и части второй настоящего пункта Правил, повторно не представляются, если они не изменились с момента последнего представления в Национальный Банк.
13. Учетный номер валютному договору по движению капитала присваивается территориальным филиалом Национального Банка в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления резидентом в полном объеме документов и сведений, предусмотренных пунктом 12 Правил, и включается в реестр учетных номеров.
Учетный номер, дата его присвоения указываются на первом листе копии валютного договора по движению капитала с заверением подписью уполномоченного работника и печатью территориального филиала Национального Банка.
Территориальный филиал Национального Банка осуществляет классификацию операции движения капитала и приравненной к ней операции и извещает резидента-участника валютного договора по движению капитала, которому присвоен учетный номер, о необходимости представления отчета в соответствии с пунктами 23 и 24 Правил.
14. Присвоение нового учетного номера валютному договору по движению капитала, которому присвоен учетный номер, требуется при изменении следующих сведений:

Қағидалардың 14-тармағында көзделген негіздер бойынша жаңа есептік нөмір алу қажет болған жағдайда, резидент-қатысушы көрсетілген өзгерістер басталған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей өтініш жасайды.
12. Капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа есептік нөмір алу үшін резидент-қатысушы Ұлттық Банкке:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа есептік нөмір беруге өтініш;
2) Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығын растайтын құжаттың көшірмесін (шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар үшін);
3) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың және оған енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың көшірмелерін ұсынады. Егер капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт шет тілінде жасалса, онда оның қазақ немесе орыс тіліне аудармасы ұсынылады.
Егер капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт бойынша міндеттемелер осындай валюталық шартқа есептік нөмір беруге өтініш бергенге дейін орындалған болса, резидент-қатысушы Ұлттық Банктің аумақтық филиалына міндеттемелердің туындағанын, орындалғанын және тоқтатылғанын растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Қағидалардың 14-тармағында көзделген жағдайларда жаңа есептік нөмір беру үшін Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларында және екінші бөлігінде көрсетілген құжаттар ұсынылады, егер олар Ұлттық Банкке соңғы ұсынылғаннан кейін өзгермеген болса, қайта ұсынылмайды.
13. Ұлттық Банктің аумақтық филиалы резидент Қағидалардың 12-тармағында көзделген құжаттар мен мәліметтерді толық көлемде ұсынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа есептік нөмір береді және есептік нөмірлердің тізіліміне енгізіледі.
Есептік нөмір және оның берілген күні капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың көшірмесінің бірінші бетінде көрсетіледі және Ұлттық Банктің аумақтық филиалының уәкілетті қызметкерінің қолымен және мөрімен расталады.
Ұлттық Банктің аумақтық филиалы капитал қозғалысы операциясын және оған теңестірілген операцияны жіктейді және есептік нөмір берілген капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың резидент-қатысушысына осы Қағидалардың 23 және 24-тармақтарына сәйкес есепті ұсыну қажеттілігі туралы хабарлайды.
14. Есептік нөмір берілген капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа жаңа есептік нөмір беру мына мәліметтер өзгерген кезде талап етіледі:

1) валюты валютного договора по движению капитала;
2) участников валютного договора по движению капитала, если изменение влечет за собой перемену лиц в требованиях или обязательствах резидента-участника валютного договора по движению капитала;
3) предмета валютного договора, если изменение влечет за собой переклассификацию операции движения капитала, приравненной к ней операции и (или) изменение формы отчета;
4) идентификационных данных нерезидентов-участников валютного договора (фамилии, имени, отчества (при наличии), страны постоянного проживания физического лица, в том числе на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством иностранного государства, названия, страны регистрации юридического лица, филиала (представительства) юридического лица);
5) идентификационных данных резидента - участника валютного договора, являющегося юридическим лицом, в связи с его слиянием, присоединением, разделением, выделением.
Присвоение нового учетного номера валютному договору по движению капитала, которому присвоен учетный номер, не требуется при изменении следующих сведений:
1) изменения кредиторов в договорах синдицированного займа, привлекаемого резидентом, при сохранении банка-агента;
2) идентификационных данных резидента - участника валютного договора: наименования юридического лица, фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица. При этом резидент сообщает об изменении идентификационных данных в территориальный филиал Национального Банка по месту своего постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица).
Присвоение нового учетного номера не требуется при изложении валютного договора по движению капитала в новой редакции, не предусматривающей изменения сведений в соответствии с частью первой настоящего пункта.
15. Присвоенный учетный номер валютному договору по движению капитала исключается из реестра учетных номеров в территориальном филиале Национального Банка в следующих случаях:
1) при присвоении нового учетного номера в случаях, предусмотренных пунктом 14 Правил;
2) при изменении условий валютного договора по движению капитала или иных сведений, в результате которых сумма валютного договора устанавливается ниже порогового значения, указанного в пункте 8 Правил, или валютный договор не подлежит присвоению учетного номера в соответствии с пунктом 16 Правил;
3) при отсутствии исполнения обязательств сторонами по валютному договору по истечении трех лет после дня присвоения учетного номера и (или) при отсутствии исполнения обязательств сторонами по валютному договору с истекшим сроком действия и (или) истекшим сроком исполнения обязательств;

1) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың валютасы;
2) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың қатысушылары, егер мұндай өзгеріс капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың резидент-қатысушысының талаптары немесе міндеттемелері бойынша тұлғалардың ауысуына әкеп соқса;
3) валюталық шарттың нысаны, егер мұндай өзгеріс капитал қозғалысы операцияларын, оларға теңестірілген операцияларды қайта жіктеуге және (немесе) есеп нысанының өзгеруіне әкеп соқса;
4) валюталық шартқа қатысушы бейрезиденттердің сәйкестендіру деректері (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тұрақты тұратын елі, оның ішінде азаматтығы немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген құқығы негізінде, заңды тұлғаның, заңды тұлғаның филиалының (өкілдігінің) атауы, тіркелген елі);
5) заңды тұлға болып табылатын, валюталық шарттың резидент-қатысушысының сәйкестендіру деректері, оның бірігуі, қосылуы, бөлінуі, бөлініп шығуы нәтижесінде өзгерген жағдайда.
Есептік нөмір берілген капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа төмендегі мәліметтер өзгерген кезде жаңа есептік нөмір беру талап етілмейді:
1) банк-агент сақталған жағдайда, резидент тартатын синдикатталған қарыз шарттарындағы кредиторлар өзгерген кезде;
2) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың резидент-қатысушысының сәйкестендіру деректері: заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) өзгерген кезде. Бұл ретте резидент сәйкестендіру деректерінің өзгергені туралы өзінің тұрақты тұратын немесе тіркелген жері (жеке тұлға үшін) не орналасқан жері (заңды тұлға үшін) бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына хабарлайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтердің өзгеруін көздемейтін капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың жаңа редакцияда баяндалуы жаңа есептік нөмір беруді талап етпейді.
15. Капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа берілген есептік нөмір мынадай жағдайларда:
1) Қағидалардың 14-тармағында көзделген жағдайларда жаңа есептік нөмір берілген кезде;
2) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың талаптары немесе өзге де мәліметтері өзгеріп, соның нәтижесінде валюталық шарттың сомасы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген шекті мәннен төмен белгіленген немесе Қағидалардың 16-тармағына сәйкес валюталық шартқа есептік нөмір берілмейтін кезде;
3) есептік нөмір берілген күннен бастап үш жыл өткеннен кейін валюталық шарт бойынша тараптар міндеттемелерді орындалмаған және (немесе) қолданылу мерзімі немесе міндеттемелерді орындау мерзімі аяқталған валюталық шарт бойынша міндеттемелер орындалмаған жағдайда;

4) при полном прекращении обязательств между сторонами и (или) при полном исполнении обязательств по фактически полученным (предоставленным) средствам и отсутствии операций по валютному договору в течение последующих трех лет;
5) при завершении владения активом;
6) при изменении резидентства стороны валютного договора по движению капитала, в результате которого операции по договору не будут являться операциями движения капитала;
7) при внесении сведений в Национальный реестр бизнес-идентификационных номеров о прекращении деятельности юридического лица-резидента;
8) при смерти, объявлении умершим, признании недееспособным или ограниченно дееспособным физического лица-резидента и отсутствии правопреемника;
9) при смерти, объявлении умершим, признании недееспособным или ограниченно дееспособным физического лица-нерезидента, ликвидации юридического лица-нерезидента, являющегося стороной валютного договора по движению капитала;
10) при истечении трех лет после отнесения валютного договора по движению капитала на отдельный учет и отсутствии исполнения обязательств по валютному договору.
Подпункт 4) части первой настоящего пункта, не распространяется на случаи, когда резидент является объектом инвестирования, участвует в капитале объекта инвестирования, приобретает право собственности на недвижимость за границей по валютному договору по движению капитала, которому был присвоен учетный номер.
В случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 5), 6) и 9) части первой настоящего пункта, резидент для исключения учетного номера из реестра учетных номеров представляет заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам.
В случаях, предусмотренных подпунктами 2), 4), 5), 6) и 9) части первой настоящего пункта, вместе с заявлением резидент представляет копии документов, подтверждающих наступление указанных в заявлении обстоятельств.
Валютный договор по движению капитала с присвоенным учетным номером подлежит отдельному учету в территориальном филиале Национального Банка при отсутствии резидента по месту его постоянного проживания, регистрации или нахождения. Территориальный филиал Национального Банка совместно с иными государственными органами в пределах их компетенции ежегодно проводит работу по установлению местонахождения резидента.
Заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам в случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 5) и 6) части первой настоящего пункта, представляется резидентом не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня наступления указанных случаев.
Исключение учетного номера валютного договора по движению капитала из реестра учетных номеров осуществляется территориальным филиалом Национального Банка в течение 10 (десяти) рабочих дней после представления резидентом в полном объеме документов и сведений, предусмотренных настоящим пунктом Правил.

4) тараптар арасындағы міндеттемелер толық тоқтатылған және (немесе) нақты алынған (берілген) қаражат бойынша міндеттемелер толық орындалып, одан кейінгі үш жыл ішінде валюталық шарт бойынша операциялар болмаған жағдайда;
5) активке иелік ету аяқталған кезде;
6) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт тарапының резиденттігі өзгеріп, соның салдарынан шарт бойынша операциялар капитал қозғалысы операциялары болып табылмайтын жағдайда;
7) Ұлттық бизнес-сәйкестендіру нөмірлері тізіліміне резидент заңды тұлғаның қызметінің тоқтатылғаны туралы мәліметтер енгізілген кезде;
8) резидент жеке тұлға қайтыс болған, қайтыс болды деп жарияланған, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған және құқықтық мирасқор болмаған жағдайда;
9) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың тарапы болып табылатын бейрезидент жеке тұлға қайтыс болған, қайтыс болды деп жарияланған, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған, сондай-ақ бейрезидент заңды тұлға таратылған жағдайда;
10) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт жеке есепке алынған күннен бастап үш жыл өткен соң валюталық шарт бойынша міндеттемелер орындалмаған жағдайда Ұлттық Банктің аумақтық филиалында есептік нөмірлер тізілімінен алып тасталады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасы резидент инвестициялау объектісі болып табылатын, инвестициялау объектісінің капиталына қатысатын немесе есептік нөмір берілген капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт шеңберінде шетелдегі жылжымайтын мүлікке меншік құқығын алған жағдайларға қолданылмайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6) және 9) тармақшаларында көзделген жағдайларда резидент есептік нөмірді есептік нөмірлер тізілімінен алып тастау үшін Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 4), 5), 6) және 9) тармақшаларында көзделген жағдайларда резидент өтінішпен бірге өтініште көрсетілген мән-жайлардың басталғанын растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Есептік нөмір берілген капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт резиденттің тұрақты тұратын, тіркелген немесе орналасқан жері болмаған жағдайда, Ұлттық Банктің аумақтық филиалында жеке есепке алынады. Ұлттық Банктің аумақтық филиалы өз құзыреті шегінде өзге де мемлекеттік органдармен бірлесіп резиденттің орналасқан жерін анықтау жөніндегі жұмысты жыл сайын жүргізеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген жағдайларда Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті резидент көрсетілген жағдайлар басталған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей ұсынады.
Ұлттық Банктің аумақтық филиалы капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың есептік нөмірін резидент Қағидалардың осы тармағында көзделген құжаттар мен мәліметтерді толық көлемде ұсынғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде есептік нөмірлер тізілімінен алып тастайды.

16. Не подлежат присвоению учетного номера следующие валютные договоры по движению капитала:
1) валютные договоры по движению капитала, участниками которых являются Национальный Банк и (или) Министерство финансов Республики Казахстан;
2) валютные договоры по движению капитала, единственным участником-резидентом (единственными участниками-резидентами) которых является (являются) участник (участники) Международного финансового центра "Астана";
3) соглашения о государственных внешних займах Республики Казахстан, негосударственных внешних займах, имеющих государственные гарантии Республики Казахстан.
Не подлежат присвоению учетного номера валютные договоры, в рамках которых предусмотрены следующие операции движения капитала и приравненные к ним операции:
1) проводимые загранучреждениями Республики Казахстан, филиалами (представительствами) иностранных организаций, осуществляющими свою деятельность на территории Республики Казахстан;
2) собственные операции движения капитала банков, страховых (перестраховочных) организаций, брокеров и (или) дилеров, управляющих компаний, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан;
3) операции, связанные с инвестированием собственных и (или) пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов;
4) размещение, погашение, приобретение, продажа:
государственных ценных бумаг Республики Казахстан;
ценных бумаг эмитента-резидента, выпущенных в соответствии с законодательством другого государства и на его территории (включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитента-резидента);
ценных бумаг эмитента-нерезидента, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан (включая казахстанские депозитарные расписки);
5) приобретение на вторичном рынке:
резидентом у нерезидента долговых ценных бумаг эмитента-резидента, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
нерезидентом у резидента долговых ценных бумаг эмитента-нерезидента, выпущенных в соответствии с законодательством другого государства и на его территории;
6) операции резидентов, осуществляемые на основании договора об оказании брокерских услуг, заключенного с брокером-резидентом, или на основании договора по управлению инвестиционным портфелем, заключенного с управляющим инвестиционным портфелем-резидентом;
7) приобретение полностью исключительного права на результат интеллектуальной творческой деятельности;

16. Мынадай капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттарға есептік нөмір берілмейді:
1) қатысушылары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және (немесе) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі болып табылатын капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттар;
2) "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысы (қатысушылары) жалғыз резидент-қатысушысы (жалғыз резидент-қатысушылары) болып табылатын капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттар;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыртқы қарыздары, Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктері бар мемлекеттік емес сыртқы қарыздар туралы келісімдер.
Капитал қозғалысының мынадай операциялары және оларға теңестірілген операциялар көзделген валюталық шарттарға есептік нөмір берілмейді:
1) Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелерімен, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымдардың филиалдарымен (өкілдіктерімен) жүргізілетін операциялар;
2) банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, брокерлердің және (немесе) дилерлердің, басқарушы компаниялардың, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары мен бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарының өз капитал қозғалысы операциялары;
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының меншікті және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялауға байланысты операциялар;
4) мыналарды орналастыру, өтеу, сатып алу, сату:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
басқа мемлекеттің заңнамасына сәйкес және оның аумағында шығарылған резидент эмитенттің бағалы қағаздары (оның ішінде базалық активі резидент эмитенттің бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттар);
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған бейрезидент эмитенттің бағалы қағаздары (оның ішінде қазақстандық депозитарлық қолхаттар);
5) қайталама нарықта сатып алу:
резиденттің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған резидент эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын бейрезиденттен сатып алуы;
бейрезиденттің басқа мемлекеттің заңнамасына сәйкес және оның аумағында шығарылған бейрезидент эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын резиденттен сатып алуы;
6) резидент брокермен жасалған брокерлік қызмет көрсету шарты немесе резидент инвестициялық портфельді басқарушымен жасалған инвестициялық портфельді басқару шарты негізінде жүзеге асырылатын резиденттердің операциялары;
7) зияткерлік шығармашылық қызмет нәтижесіне толық айрықша құқықты сатып алу;

8) операции физических лиц-резидентов:
осуществляемые на основании договора об оказании брокерских услуг, заключенного с брокером-нерезидентом;
осуществляемые на основании договора по управлению инвестиционным портфелем, заключенного с управляющим инвестиционным портфелем-нерезидентом;
связанные с передачей права собственности на недвижимость;
связанные с безвозмездной передачей денег и иных валютных ценностей, недвижимости;
9) операции резидентов в рамках программ опционов на ценные бумаги эмитентов-нерезидентов для работников юридических лиц-резидентов;
10) операции по уступке права требования, переводу долга, цессии, если основанием такого требования или обязательства является валютный договор по экспорту или импорту.
Учетный номер не присваивается:
1) договору на безвозмездную передачу резидентом нерезиденту (нерезидентом резиденту) денег или иных валютных ценностей либо права собственности на недвижимость за границей, если в результате такой передачи происходит исполнение или прекращение обязательств либо отчуждение права собственности на валютные ценности, на недвижимость за границей по валютному договору по движению капитала, которому ранее был присвоен учетный номер;
2) договору на продажу резидентом нерезиденту акций, долей участия в капитале объекта инвестирования-нерезидента, недвижимости за границей, если ранее присвоен учетный номер валютному договору по движению капитала по участию резидента в капитале (приобретению резидентом акций, долей участия) объекта инвестирования-нерезидента, по приобретению недвижимости за границей в собственность;
3) договору на выкуп объектом инвестирования-резидентом у нерезидента собственных акций, долей участия в капитале, если ранее присвоен учетный номер валютному договору по движению капитала по участию нерезидента в капитале объекта инвестирования-резидента;
4) авансам для участия в торгах по залоговому имуществу - ценным бумагам, инструментам участия в капитале, недвижимости.
Параграф 2. Присвоение учетных номеров счетам юридических лиц-резидентов в иностранных банках, международных финансовых организациях
17. Присвоению учетных номеров подлежат банковские, неаллокированные металлические счета в иностранном банке, международной финансовой организации, за исключением счета, открытого физическим лицом, банком, филиалом (представительством) иностранной организации, осуществляющим свою деятельность на территории Республики Казахстан, и участником Международного финансового центра "Астана".

8) резидент жеке тұлғалардың операциялары:
бейрезидент брокермен жасалған брокерлік қызмет көрсету шарты негізінде жүзеге асырылатын;
бейрезидент инвестициялық портфельді басқарушымен жасалған инвестициялық портфельді басқару шарты негізінде жүзеге асырылатын;
жылжымайтын мүлікке меншік құқығын беруге байланысты;
ақшаны, өзге де валюталық құндылықтарды және жылжымайтын мүлікті өтеусіз беруге байланысты;
9) резидент заңды тұлғалардың қызметкерлері үшін бейрезидент эмитенттердің бағалы қағаздарына арналған опциондық бағдарламалар шеңберіндегі резиденттердің операциялары;
10) егер экспорт немесе импорт бойынша валюталық шарт осындай талаптың немесе міндеттеменің негізі болып табылса, талап ету құқығын басқаға беру, борышты, цессияны аудару жөніндегі операциялар.
Есептік нөмір:
1) егер өтеусіз беру нәтижесінде бұрын есептік нөмір берілген капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт шеңберінде валюталық құндылықтарға немесе шетелдегі жылжымайтын мүлікке меншік құқығы бойынша міндеттемелердің орындалуы, тоқтатылуы немесе иеліктен шығарылуы жүзеге асырылса, резиденттің бейрезидентке (бейрезиденттің резидентке) ақшаны, өзге де валюталық құндылықтарды немесе шетелдегі жылжымайтын мүлікке меншік құқығын өтеусіз беру туралы шартқа;
2) егер бұрын резиденттің бейрезидент инвестициялау объектісінің капиталына қатысуы (акцияларды, қатысу үлестерін сатып алуы) немесе шетелдегі жылжымайтын мүлікті меншікке алуы бойынша капитал қозғалысы туралы валюталық шартқа есептік нөмір берілген болса, резиденттің бейрезидентке инвестициялау объектісі-бейрезиденттің акцияларын, капиталына қатысу үлестерін немесе шетелдегі жылжымайтын мүлікті сату шартына;
3) егер бұрын бейрезиденттің резидент инвестициялау объектісінің капиталына қатысуы бойынша капитал қозғалысы туралы валюталық шартқа есептік нөмір берілген болса, резидент инвестициялау объектісінің бейрезиденттен өз акцияларын, капиталына қатысу үлестерін сатып алу шартына;
4) кепіл мүлкіне – бағалы қағаздарға, капиталға қатысу құралдарына, жылжымайтын мүлікке қатысты сауда-саттыққа қатысу үшін төленетін аванстарға берілмейді.
2-параграф. Резидент заңды тұлғалардың шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттарына есептік нөмірлер беру
17. Жеке тұлға, банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның филиалы (өкілдігі) және "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысы ашқан шоттарды қоспағанда, шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы банктік, аллокцияланбаған металл шоттарына есептік нөмірлер беріледі.

18. Юридическое лицо-резидент для присвоения учетного номера счету в иностранном банке, международной финансовой организации, открытого им или его филиалом (представительством), обращается в территориальный филиал Национального Банка, расположенный по месту своего нахождения, до осуществления операций с использованием такого счета.
19. Для присвоения учетного номера счету в иностранном банке, международной финансовой организации юридическое лицо-резидент представляет в территориальный филиал Национального Банка:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) копию документа иностранного банка, международной финансовой организации об открытии счета с указанными реквизитами счета. Если документ составлен на иностранном языке, то представляется его перевод на казахский или русский язык.
Для присвоения нового учетного номера в случаях, предусмотренных пунктом 21 Правил, документы, указанные в подпункте 2) части первой настоящего пункта, повторно не представляются, если они не изменились с момента последнего представления в Национальный Банк.
20. Учетный номер счету в иностранном банке, международной финансовой организации присваивается территориальным филиалом Национального Банка в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления юридическим лицом-резидентом в полном объеме документов и сведений, предусмотренных пунктом 19 Правил, и включается в реестр учетных номеров.
Учетный номер, дата его присвоения указываются на первом листе документа иностранного банка, международной финансовой организации об открытии счета с заверением подписью уполномоченного работника и печатью территориального филиала Национального Банка.
Территориальный филиал Национального Банка извещает юридическое лицо-резидента о необходимости представления отчета в соответствии с пунктами 23 и 25 Правил по счету в иностранном банке, международной финансовой организации, которому присвоен учетный номер.
21. Присвоение нового учетного номера счету в иностранном банке, международной финансовой организации, которому присвоен учетный номер, требуется при изменении следующих сведений:
1) наименования иностранного банка, международной финансовой организации;
2) идентификационных данных юридического лица-резидента в связи с его слиянием, присоединением, разделением, выделением.
22. Присвоенный учетный номер счету в иностранном банке, международной финансовой организации исключается из реестра учетных номеров в территориальном филиале Национального Банка в следующих случаях:
1) при присвоении нового учетного номера в случаях, предусмотренных пунктом 21 Правил;

18. Шетелдік банкте, халықаралық қаржы ұйымында өзі немесе оның филиалы (өкілдігі) ашқан шотқа есептік нөмір алу үшін резидент заңды тұлға осындай шотты пайдалана отырып, операцияларды жүзеге асыру басталғанға дейін өзінің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына өтініш жасайды.
19. Шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа есептік нөмір беру үшін резидент заңды тұлға Ұлттық Банктің аумақтық филиалына мынадай құжаттарды:
1) Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінішті;
2) шетелдік банктің, халықаралық қаржы ұйымының шот ашылғаны туралы, шоттың деректемелері көрсетілген құжатының көшірмесін ұсынады. Құжат шет тілінде жасалған жағдайда, оның қазақ немесе орыс тілдеріндегі аудармасы ұсынылады.
Қағидалардың 21-тармағында көзделген жағдайларда жаңа есептік нөмір беру үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген құжаттар, егер олар Ұлттық Банкке соңғы рет ұсынылған кезден бастап өзгермеген болса, қайта ұсынылмайды.
20. Шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа есептік нөмір резидент заңды тұлға Қағидалардың 19-тармағында көзделген құжаттар мен мәліметтерді толық көлемде ұсынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің аумақтық филиалымен беріледі және есептік нөмірлер тізіліміне енгізіледі.
Есептік нөмір және оның берілген күні шетелдік банктің, халықаралық қаржы ұйымының шот ашылғаны туралы құжатының бірінші бетінде уәкілетті қызметкердің қолымен және Ұлттық Банктің аумақтық филиалының мөрімен куәландырылады.
Ұлттық Банктің аумақтық филиалы есептік нөмір берілген шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот бойынша Қағидалардың 23 және 25-тармақтарына сәйкес есепті ұсыну қажеттілігі туралы резидент заңды тұлғаны хабардар етеді.
21. Есептік нөмір берілген шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа мына мәліметтер өзгерген кезде жаңа есептік нөмір беру талап етіледі:
1) шетелдік банктің, халықаралық қаржы ұйымының атауы;
2) резидент-заңды тұлғаның бірігуі, қосылуы, бөлінуі, бөлініп шығуы нәтижесінде оның сәйкестендіру деректері өзгерген жағдайда.
22. Шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа берілген есептік нөмір мынадай жағдайларда:
1) Қағидалардың 21-тармағында көзделген жағдайларда жаңа есептік нөмір берілген кезде;

2) при закрытии счета;
3) при внесении записи в Национальный реестр бизнес-идентификационных номеров о прекращении деятельности юридического лица-резидента;
4) при ликвидации иностранного банка, международной финансовой организации;
5) при истечении трех лет после отнесения счета в иностранном банке, международной финансовой организации на отдельный учет и отсутствии движения денег по нему.
В случаях, предусмотренных подпунктами 2) и 4) части первой настоящего пункта, юридическое лицо - резидент для исключения учетного номера, присвоенного счету в иностранном банке, международной финансовой организации, из реестра учетных номеров представляет заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня наступления указанных случаев.
В случаях, предусмотренных подпунктами 2) и 4) части первой настоящего пункта, юридическое лицо-резидент представляет копии документов, подтверждающих наступление указанных в заявлении обстоятельств.
Счет в иностранном банке, международной финансовой организации с присвоенным учетным номером подлежит отдельному учету в территориальном филиале Национального Банка при отсутствии юридического лица-резидента по месту его постоянного нахождения. Территориальный филиал Национального Банка совместно с иными государственными органами в пределах их компетенции ежегодно проводит работу по установлению местонахождения юридического лица-резидента.
Присвоенный учетный номер счету в иностранном банке, международной финансовой организации исключается из реестра учетных номеров территориальным филиалом Национального Банка в течение 10 (десяти) рабочих дней после представления юридическим лицом-резидентом в полном объеме документов и сведений, предусмотренных настоящим пунктом.
Параграф 3. Мониторинг движения денег и иного исполнения обязательств по валютным договорам по движению капитала и счетам в иностранных банках, международных финансовых организациях
23. Резидент ежеквартально до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет в территориальный филиал Национального Банка по месту своего постоянного проживания (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица) отчеты по формам в соответствии с пунктами 24 и 25 Правил.
Физическое лицо-резидент, проживающее за пределами Республики Казахстан, представляет указанные отчеты в территориальный филиал Национального Банка по месту регистрации (прописки).
Представление отчетов начинается с отчета за период, включающий дату присвоения учетного номера, и заканчивается отчетом за период, в котором валютный договор по движению капитала или счет в иностранном банке, международной финансовой организации исключен из реестра учетных номеров.

2) шот жабылған кезде;
3) Ұлттық бизнес-сәйкестендіру нөмірлері тізіліміне резидент заңды тұлғаның қызметінің тоқтатылғаны туралы жазба енгізілген кезде;
4) шетелдік банк, халықаралық қаржы ұйымы таратылған кезде;
5) шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот жеке есепке алынған күннен бастап үш жыл өткен соң және ол бойынша ақша қозғалысы болмаған жағдайда, Ұлттық Банктің аумақтық филиалында есептік нөмірлер тізілімінен алып тасталынады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда резидент-заңды тұлға шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа берілген есептік нөмірді есептік нөмірлер тізілімінен алып тастау үшін көрсетілген жағдайлар басталған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда резидент-заңды тұлға өтінішпен бірге өтініште көрсетілген мән-жайлардың басталғанын растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Есептік нөмір берілген шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот резидент-заңды тұлғаның тұрақты орналасқан жері болмаған жағдайда, Ұлттық Банктің аумақтық филиалында жеке есепке алынады. Ұлттық Банктің аумақтық филиалы өз құзыреті шегінде өзге де мемлекеттік органдармен бірлесіп резидент заңды тұлғаның орналасқан жерін анықтау жөніндегі жұмысты жыл сайын жүргізеді.
Шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа берілген есептік нөмірді резидент-заңды тұлға осы тармақта көзделген құжаттар мен мәліметтерді толық көлемде ұсынғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің аумақтық филиалы есептік нөмірлер тізілімінен алып тастайды.
3-параграф. Капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттар және шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттар бойынша ақша қозғалысын және міндеттемелердің өзге де орындалуын мониторингтеу
23. Резидент есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ына (оны қоса алғанда) дейін тоқсан сайын жеке тұлға үшін – тұрақты тұратын жері бойынша, заңды тұлға үшін – орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына Қағидалардың 24 және 25-тармақтарына сәйкес нысандар бойынша есептерді ұсынады.
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұратын резидент жеке тұлға көрсетілген есептерді тіркелген жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына ұсынады.
Есептерді ұсыну есептік нөмір берілген күнді қамтитын кезең үшін есептен басталады және капитал қозғалысына байланысты валюталық шарт немесе шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот есептік нөмірлер тізілімінен алып тасталған кезең үшін есеппен аяқталады.

24. Резидент-участник валютного договора по движению капитала, которому присвоен учетный номер, представляет следующие отчеты:
1) по финансовым займам – отчет об освоении и обслуживании финансового займа по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) по участию резидента в капитале объекта инвестирования-нерезидента, по приобретению резидентом акций, долей участия в капитале нерезидента – отчет об участии в капитале объекта инвестирования по форме согласно приложению 3 к Правилам;
3) по участию нерезидента в капитале объекта инвестирования-резидента, по приобретению резидентом у нерезидента (продаже резидентом нерезиденту) акций, долей участия в капитале резидента – отчет об участии в капитале объекта инвестирования по форме согласно приложению 3 к Правилам;
4) по операциям с ценными бумагами (за исключением участия в капитале), производными финансовыми инструментами – отчет об исполнении обязательств по форме согласно приложению 4 к Правилам;
5) по операциям, связанным с приобретением права собственности на недвижимость, приобретением полностью исключительного права на средства индивидуализации участников гражданского оборота, товаров, работ или услуг, передачей денег и иного имущества во исполнение обязательств участника совместной деятельности, доверительное управление, траст – отчет об исполнении обязательств по форме согласно приложению 4 к Правилам;
6) по операциям, связанным с передачей денег и финансовых инструментов профессиональным участникам рынка ценных бумаг, осуществляющим валютные операции по поручению клиентов, на счета для учета и хранения денег и (или) финансовых инструментов, принадлежащих клиентам, – отчет об исполнении обязательств по форме согласно приложению 4 к Правилам;
7) по безвозмездной передаче денег, иных валютных ценностей и недвижимости – отчет об исполнении обязательств по форме согласно приложению 4 к Правилам.
25. Юридическое лицо-резидент по счету в иностранном банке, международной финансовой организации, которому присвоен учетный номер, представляет следующие отчеты:
1) отчет по счету в иностранном банке, международной финансовой организации, открытому его филиалом (представительством) с местом нахождения за пределами Республики Казахстан, – отчет об исполнении обязательств по форме согласно приложению 4 к Правилам;
2) в случаях, не указанных в подпункте 1) части первой настоящего пункта Правил – отчет о движении денег на счете в иностранном банке, международной финансовой организации по форме согласно приложению 5 к Правилам.

24. Есептік нөмір берілген капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттың резидент-қатысушысы мынадай есептерді ұсынады:
1) қаржылық қарыздар бойынша – Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржылық қарызды игеру және оған қызмет көрсету туралы есеп;
2) резиденттің бейрезидент инвестициялау объектісінің капиталына қатысуы, резиденттің бейрезиденттің акцияларын, жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін сатып алуы бойынша – Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп;
3) бейрезиденттің резидент инвестициялау объектісінің капиталына қатысуы, резиденттің бейрезиденттен резиденттің акцияларын, жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін сатып алуы (немесе резиденттің бейрезидентке сатуы) бойынша – Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп;
4) бағалы қағаздармен (капиталға қатысуды қоспағанда), туынды қаржы құралдарымен жасалатын операциялар бойынша – Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы есеп;
5) жылжымайтын мүлікке меншік құқығын алуымен, азаматтық айналымға қатысушыларды, тауарларды, жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді дараландыру құралдарына толық айрықша құқықты алумен, бірлескен қызметке қатысушының міндеттемелерін орындау үшін ақша мен өзге де мүлікті берумен, сенімгерлік басқару, трастпен байланысты операциялар бойынша – Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы есеп;
6) бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына клиенттердің тапсырмасы бойынша валюталық операцияларды жүзеге асыру үшін клиенттерге тиесілі ақша және (немесе) қаржы құралдарын есепке алу және сақтау шоттарына ақша мен қаржы құралдарын беруімен байланысты операциялар бойынша – Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы есеп;
7) ақшаны, өзге де валюталық құндылықтарды және жылжымайтын мүлікті өтеусіз беру бойынша – Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы есеп.
25. Есептік нөмір берілген шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот бойынша резидент-заңды тұлға мынадай есептерді ұсынады:
1) Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан оның филиалы (өкілдігі) ашқан шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот бойынша – Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы есеп;
2) осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілмеген жағдайларда – Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттағы ақша қозғалысы туралы есеп.

26. Резидент, представивший отчет в соответствии с пунктом 23 Правил, по запросу Национального Банка в сроки, указанные в запросе представляет:
1) копии документов, подтверждающих возникновение, исполнение и прекращение обязательств по валютному договору по движению капитала;
2) информацию о прогнозных данных по освоению средств и погашению задолженности по финансовым займам;
3) финансовую отчетность объекта инвестирования по участию в капитале;
4) выписку иностранного банка, международной финансовой организации об осуществленных платежах и (или) переводах денег и о сумме денег на счете в иностранном банке.
27. Резидент по валютному договору по движению капитала или счету в иностранном банке, международной финансовой организации с учетным номером письменно сообщает в территориальный филиал Национального Банка не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня:
1) внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор по движению капитала, заключения иного валютного договора или изменений и (или) дополнений к нему, подписания или вступления в силу документов, относящихся к осуществлению операции движения капитала и (или) приравненной к ним операции, - по месту своего постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица) о таких изменениях и (или) дополнениях с представлением копий соответствующих документов;
2) изменения идентификационных данных участников-резидентов и (или) участников-нерезидентов валютного договора по движению капитала (фамилии, имени, отчества (при наличии), страны постоянного проживания, в том числе на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством иностранного государства, физического лица, наименования, страны регистрации юридического лица, филиала (представительства) юридического лица) - по месту своего постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица) о таких изменениях;
3) изменения реквизитов счета в иностранном банке, международной финансовой организации - о таких изменениях по месту нахождения юридического лица-резидента с представлением копий соответствующих документов;
4) изменения наименования юридического лица-резидента - о таком изменении по месту нахождения юридического лица-резидента.
28. Резидент-участник валютного договора по движению капитала по запросу Национального Банка представляет документы и (или) сведения, относящиеся к осуществлению операции движения капитала, приравненной к ней операции, и (или) на которые имеются ссылки в ранее представленных документах.

26. Қағидалардың 23-тармағына сәйкес есеп ұсынған резидент Ұлттық Банктің сұратуы бойынша сұратуда көрсетілген мерзімдерде:
1) капитал қозғалысына байланысты валюталық шарт бойынша міндеттемелердің туындауын, орындалуын және тоқтатылуын растайтын құжаттардың көшірмелерін;
2) қаржылық қарыздар бойынша қаражатты игеру және берешекті өтеу жөніндегі болжамдық деректер туралы ақпаратты;
3) капиталға қатысу бойынша инвестициялау объектісінің қаржылық есептілігін;
4) шетелдік банктің, халықаралық қаржы ұйымының жүргізілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, сондай-ақ шоттағы ақша сомасы туралы үзінді көшірмесін ұсынады.
27. Капитал қозғалысына байланысты валюталық шарт немесе есептік нөмірі бар шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот бойынша резидент мына жағдайлар басталған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жазбаша түрде хабарлайды:
1) капитал қозғалысына байланысты валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген, өзге валюталық шарт жасалған немесе оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген, капитал қозғалысы операциясын және оларға теңестірілген операцияны жүзеге асыруға қатысты құжаттарға қол қойылған немесе олар күшіне енген күннен бастап – жеке тұлға үшін тұрақты тұратын жері немесе тіркелген жері бойынша, заңды тұлға үшін орналасқан жері бойынша, осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы тиісті құжаттардың көшірмелерін қоса отырып;
2) капитал қозғалысына байланысты валюталық шартқа қатысушы резиденттердің және (немесе) қатысушы бейрезиденттердің сәйкестендіру деректері (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), тұрақты тұратын елі, оның ішінде азаматтығы немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген құқық негізінде, заңды тұлғаның, заңды тұлғаның филиалының (өкілдігінің) атауы, тіркелген елі) өзгерген күннен бастап – жеке тұлға үшін тұрақты тұратын жері немесе тіркелген жері бойынша, заңды тұлға үшін орналасқан жері бойынша, осындай өзгерістер туралы;
3) шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттың деректемелері өзгерген күннен бастап – резидент заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша, тиісті құжаттардың көшірмелерін қоса отырып, осындай өзгерістер туралы;
4) резидент заңды тұлғаның атауы өзгерген күннен бастап – резидент заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша, осындай өзгеріс туралы.
28. Капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттың резидент-қатысушысы Ұлттық Банктің сұратуы бойынша капитал қозғалысы операциясын, оларға теңестірілген операцияны жүзеге асыруға қатысты және (немесе) бұрын ұсынылған құжаттарда сілтемелер бар құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынады.

29. Представление отчетов по валютному договору по движению капитала или счету в иностранном банке, международной финансовой организации с учетным номером не требуется при наличии у резидента:
решения суда о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства;
решения территориального подразделения органа государственных доходов о приостановлении представления респондентом налоговой отчетности.
Копии указанных решений представляются в Национальный Банк.
Представление отчетов возобновляется в случае вынесения судом определения о приостановлении или прекращении производства по делу о банкротстве, решения об отказе в признании должника банкротом либо отмены решения суда о признании должника банкротом, после истечения срока, указанного в решении о приостановлении представления респондентом налоговой отчетности, в случае возобновления респондентом деятельности до истечения срока указанного в решении о приостановлении представления налоговой отчетности, а также в случае отмены территориальным подразделением органа государственных доходов решения о приостановлении представления налоговой отчетности.
30. Уполномоченный банк представляет сведения о платежах и (или) переводах денег по валютным договорам по движению капитала и о переводах денег резидентами с собственных счетов (на собственные счета) в иностранных банках, международных финансовых организациях в соответствии с Правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512).
Параграф 4. Уведомление и (или) представление сведений о проведенных валютных операциях банками, филиалами банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан
31. Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий деятельность на территории Республики Казахстан, ежеквартально до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет в центральный аппарат Национального Банка отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, а также обязательств по операциям РЕПО, привлеченных банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, от нерезидентов, по которым имеются непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода, по форме согласно приложению 6 к Правилам.
В рамках отчета банк, филиал банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий деятельность на территории Республики Казахстан, представляет по запросу Национального Банка информацию о прогнозных данных по освоению средств и погашению задолженности.
Примечание ИЗПИ!

29. Резидентте мына құжаттар болған жағдайда есептік нөмірі бар капитал қозғалысына байланысты валюталық шарт немесе шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот бойынша есептерді ұсыну талап етілмейді:
борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғау арқылы оны тарату туралы сот шешімі;
респонденттің салық есептілігін ұсынуды тоқтата тұру туралы мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің шешімі.
Аталған шешімдердің көшірмелері Ұлттық Банкке ұсынылады.
Есептерді ұсыну соттың банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді тоқтата тұру немесе тоқтату туралы ұйғарымы шығарылған, борышкерді банкрот деп танудан бас тарту туралы шешім қабылданған немесе борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімі жойылған жағдайда, сондай-ақ салық есептілігін ұсынуды тоқтата тұру туралы шешімде көрсетілген мерзім өткеннен кейін, респондент көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін қызметін қайта бастаған кезде немесе мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі салық есептілігін ұсынуды тоқтата тұру туралы шешімді жойған жағдайда қайта басталады.
30. Уәкілетті банк капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттар бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, сондай-ақ резиденттердің шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы өз шоттарынан (өз шоттарына) ақша аударымдары туралы мәліметтерді "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес ұсынады.
4-параграф. Банктердің, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары жүргізген валюталық операциялар туралы хабарламасы және (немесе) олар туралы мәліметтер ұсынуы
31. Банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онынан) (қоса алғанда) кешіктірмей, тоқсан сайын Ұлттық Банктің орталық аппаратына банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы бейрезиденттерден тартқан, есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылық қарыздарды, сондай-ақ РЕПО операциялары бойынша міндеттемелерді игеру және қызмет көрсету туралы есепті Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынады.
Есеп шеңберінде банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы Ұлттық Банктің сұрау салуы бойынша қаражатты игеру және берешекті өтеу жөніндегі болжамдық деректер туралы ақпаратты ұсынады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Действие пункта 32 приостановлено до 12.07.2026 постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 29 установив, что в период приостановления действует в следующей редакции.
32. Банки, филиалы банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие деятельность на территории Республики Казахстан, представляют Национальному Банку информацию, требуемую в соответствии с Правилами (документы, сведения, отчеты), электронным способом через информационную систему Национального Банка Республики Казахстан с соблюдением процедур удостоверения посредством электронной цифровой подписи.
Параграф 5. Частные случаи
33. Если за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала обращается участник валютного договора-филиал (представительство) юридического лица-резидента с местом нахождения в Республике Казахстан, то в заявлении на присвоение учетного номера валютному договору по движению капитала по форме согласно приложению 1 к Правилам как участник валютного договора по движению капитала указывается юридическое лицо - резидент с отметкой об осуществлении валютной операции данным филиалом (представительством) юридического лица-резидента. Представление сведений, отчетов и документов осуществляется филиалом (представительством) юридического лица-резидента. Филиал (представительство) юридического лица-резидента обращается в территориальный филиал Национального Банка, расположенный по месту своего нахождения.
34. Для присвоения учетного номера валютному договору по движению капитала или счету в иностранном банке, международной финансовой организации филиала (представительства) юридического лица-резидента с местом нахождения за пределами Республики Казахстан обращается юридическое лицо-резидент. В заявлении на присвоение учетного номера валютному договору по движению капитала или счету в иностранном банке, международной финансовой организации по форме согласно приложению 1 к Правилам указывается юридическое лицо-резидент с отметкой об осуществлении валютной операции или открытии счета в иностранном банке, международной финансовой организации данным филиалом (представительством) юридического лица-резидента. Представление сведений, отчетов и документов осуществляется юридическим лицом-резидентом.
35. Валютному договору по движению капитала с несколькими участниками-резидентами (нерезидентами) учетный номер присваивается при превышении порогового значения, указанного в пункте 8 Правил, общей суммы поступления в Республику Казахстан (передачи из Республики Казахстан) имущества (денег) и (или) возникновения обязательств (требований) между резидентами и нерезидентами в рамках такого валютного договора.

32-тармағының қолданысы 12.07.2026 дейін тоқтатыла тұрады және тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакциясы қолданыста болады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Банктер, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары Ұлттық Банкке Қағидаларға сәйкес талап етілетін ақпаратты (құжаттарды, мәліметтерді, есептерді) электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландыру рәсімдерін сақтай отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесі арқылы электрондық тәсілмен ұсынады.
5-параграф. Жекелеген жағдайлар
33. Егер капитал қозғалысына байланысты валюталық шартқа есептік нөмір беру туралы өтініш Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) болып табылатын валюталық шарттың қатысушысы тарапынан берілсе, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа есептік нөмір беру туралы өтініште капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттың қатысушысы ретінде резидент заңды тұлға көрсетіледі және валюталық операцияның осы резидент заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) арқылы жүзеге асырылатыны туралы белгі қойылады. Мәліметтерді, есептерді және құжаттарды ұсыну резидент заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) арқылы жүзеге асырылады. Резидент заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) өз орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына өтініш жасайды.
34. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан резидент заңды тұлғаның филиалының (өкілдігінің) капитал қозғалысына байланысты валюталық шартына немесе шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотына есептік нөмір беру үшін резидент заңды тұлға өтініш жасайды. Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа немесе шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа есептік нөмір беру туралы өтініште валюталық операцияның жүзеге асырылатыны немесе шетелдік банкте, халықаралық қаржы ұйымында шоттың осы резидент заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) арқылы ашылғаны туралы белгімен резидент заңды тұлға көрсетіледі. Мәліметтерді, есептерді және құжаттарды ұсыну резидент заңды тұлға арқылы жүзеге асырылады.
35. Бірнеше резиденттер (бейрезиденттер) қатысатын капитал қозғалысына байланысты валюталық шартқа Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген шекті мәннен асқан жағдайда, осындай валюталық шарт шеңберінде резиденттер мен бейрезиденттер арасында Қазақстан Республикасына мүліктің (ақшаның) жалпы түсімінің (Қазақстан Республикасынан берудің) және (немесе) міндеттемелердің (талаптардың) туындауы бойынша есептік нөмір беріледі.

36. За присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала, в котором отсутствует сторона-резидент, обращается резидент, являющийся получателем (отправителем) имущества (денег) или у которого возникают обязательства перед нерезидентом или требования к нерезиденту.
37. За присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала с несколькими участниками-резидентами обращается резидент-сторона такого валютного договора, на которого приходится преобладающая часть суммы валютного договора, либо при отсутствии такой стороны – резидент-сторона, который первым начинает (начал) исполнять обязательства перед нерезидентом. В иных случаях за присвоением учетного номера обращается один из резидентов-сторон валютного договора по движению капитала.
Резидент, обратившийся за присвоением учетного номера, представляет письменные согласия других резидентов-сторон валютного договора по движению капитала на обращение в территориальный филиал Национального Банка за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала. В заявлении на присвоение учетного номера валютному договору по движению капитала по форме согласно приложению 1 к Правилам указываются все резиденты-участники валютного договора по движению капитала.
Другие резиденты-участники валютного договора по движению капитала при осуществлении платежа и (или) перевода денег в пользу нерезидента и (или) получении денег от нерезидента представляют в уполномоченный банк копию валютного договора по движению капитала с отметкой о присвоении учетного номера.
Представление сведений, отчетов и документов, предусмотренных параграфом 3 настоящей главы Правил, осуществляется резидентом, обратившимся за присвоением учетного номера.
Допускается представление сведений, отчетов и документов другим резидентом-участником валютного договора на основании его письменного обращения в территориальный филиал Национального Банка, определяемый по месту постоянного проживания или регистрации (физического лица) либо по месту нахождения (юридического лица) резидента, обратившегося за присвоением учетного номера, при наличии письменного согласия такого резидента.
Допускается представление сведений, отчетов и документов резидентами-участниками валютного договора самостоятельно в части исполнения собственных обязательств перед нерезидентом (нерезидентами) на основании их письменного обращения в территориальный филиал Национального Банка, определяемый по месту постоянного проживания или регистрации (физического лица) либо по месту нахождения (юридического лица) резидента, обратившегося за присвоением учетного номера, при наличии письменного согласия такого резидента.
Сведения, отчеты и документы представляются в территориальный филиал Национального Банка по месту постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица) резидента, получившего учетный номер.

36. Тараптарының арасында резидент жоқ капитал қозғалысына байланысты валюталық шартқа есептік нөмір беру үшін мүліктің (ақшаның) алушысы (жөнелтушісі) болып табылатын не бейрезидент алдында міндеттемелері немесе бейрезидентке талаптары туындайтын резидент өтініш жасайды.
37. Бірнеше резидент-қатысушылары бар капитал қозғалысына байланысты валюталық шартқа есептік нөмір беру үшін осындай валюталық шарт сомасының басым бөлігі тиесілі резидент-тарап өтініш жасайды, ал мұндай тарап болмаған жағдайда – бейрезидент алдындағы міндеттемелерді бірінші болып орындауды бастаған (бастаған) резидент-тарап өтініш жасайды. Өзге жағдайларда капитал қозғалысына байланысты валюталық шартқа есептік нөмір беру үшін валюталық шарт тараптарының бірі болып табылатын резиденттердің бірі өтініш жасайды.
Есептік нөмір беру үшін жүгінген резидент капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттың басқа резидент-тараптарының есептік нөмір беру үшін Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жүгінуге берген жазбаша келісімдерін ұсынады. Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа есептік нөмір беру туралы өтініште капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттың барлық резидент-қатысушылары көрсетіледі.
Капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттың басқа резидент-қатысушылары бейрезиденттің пайдасына төлем және (немесе) ақша аудару кезінде және (немесе) бейрезиденттен ақша алған кезде уәкілетті банкке есептік нөмір берілгені туралы белгісі бар капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттың көшірмесін ұсынады.
Қағидалардың осы тарауының 3-параграфында көзделген мәліметтерді, есептерді және құжаттарды ұсынуды есептік нөмір беруге өтініш білдірген резидент жүзеге асырады.
Валюталық шартқа қатысушы басқа резиденттің (жеке тұлғаның) тұрақты тұратын немесе тіркелген жері бойынша не осындай резиденттің жазбаша келісімі болған кезде есептік нөмір беруге өтініш жасаған резиденттің (заңды тұлғаның) орналасқан жері бойынша айқындалатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалына оның жазбаша өтініші негізінде мәліметтерді, есептерді және құжаттарды ұсынуына жол беріледі.
Есептік нөмірді алған резиденттің жазбаша келісімі болған жағдайда, есептік нөмір алған резиденттің тұрақты тұратын немесе тіркелген жері (жеке тұлға үшін) не орналасқан жері (заңды тұлға үшін) бойынша айқындалатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалына валюталық шарттың резидент-қатысушылары бейрезиденттің (бейрезиденттердің) алдындағы өз міндеттемелерін орындау бөлігінде мәліметтерді, есептерді және құжаттарды өз бетінше тапсыруына, осындай резиденттердің жазбаша өтініші негізінде жол беріледі.
Мәліметтер, есептер және құжаттар есептік нөмір алған резиденттің тұрақты тұратын немесе тіркелген жері (жеке тұлға үшін) не орналасқан жері (заңды тұлға үшін) бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына ұсынылады.

38. Присвоенный учетный номер валютному договору по движению капитала с несколькими резидентами-участниками исключается из реестра учетных номеров территориальным филиалом Национального Банка, определяемым по месту постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо по месту нахождения (для юридического лица) резидента, получившего учетный номер, после получения письменного сообщения от всех резидентов-участников о полном исполнении обязательств.
39. При открытии счета в иностранном банке, международной финансовой организации в режиме "эскроу-счет" за присвоением учетного номера обращается юридическое лицо-резидент, на имя которого открыт счет. В заявлении на присвоение учетного номера счету в иностранном банке, международной финансовой организации по форме согласно приложению 1 к Правилам указывается также лицо, открывшее счет в иностранном банке, международной финансовой организации.
40. Если учетный номер присвоен смешанному договору и по каждой валютной операции по движению капитала в рамках валютного договора предусмотрено представление отчетов по разным формам, то представляется отдельный отчет на каждую валютную операцию по движению капитала в рамках смешанного договора.
41. Валютные операции, связанные с производным финансовым инструментом, который приобретается в целях применения или реализации базового актива и не может быть передан (продан) независимо от базового актива, рассматриваются как валютные операции с базовым активом.
Глава 3. Переходные положения
42. Валютный договор или счет в иностранном банке, международной финансовой организации, по которым до введения в действие Правил было получено регистрационное свидетельство или свидетельство об уведомлении, за исключением указанных в пункте 43 Правил, считаются включенными в реестр учетных номеров. Номер регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении указывается как учетный номер валютного договора по движению капитала, счета в иностранном банке, международной финансовой организации при осуществлении платежей и (или) переводов денег и представлении отчетов в Национальный Банк. Представление отчетов, присвоение нового учетного номера, исключение из реестра учетных номеров по таким валютным договорам, счетам в иностранных банках, международных финансовых организациях осуществляется в порядке, установленном Правилами.
43. Свидетельство об уведомлении, выданное банку на финансовый заем от нерезидента, действует до полного исполнения обязательств по валютному договору по движению капитала и признается утратившим силу по основаниям, предусмотренным пунктом 15 Правил, а также при изменении сведений, указанных в части первой пункта 14 Правил.

38. Бірнеше резидент-қатысушылары бар капитал қозғалысына байланысты валюталық шарт резидент-қатысушылардың барлығынан міндеттемелердің толық орындалғаны туралы жазбаша хабарлама алынғаннан кейін, есептік нөмір алған резиденттің тұрақты тұратын немесе тіркелген жері (жеке тұлға үшін) не орналасқан жері (заңды тұлға үшін) бойынша айқындалатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы арқылы есептік нөмірлер тізілімінен шығарылады.
39. Шетелдік банкте, халықаралық қаржы ұйымында "эскроу-шот" режимінде шот ашылған жағдайда есептік нөмір беру үшін шот өз атына ашылған резидент заңды тұлға өтініш жасайды. Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа есептік нөмір беру туралы өтініште шетелдік банкте, халықаралық қаржы ұйымында шот ашқан тұлға да көрсетіледі.
40. Егер есептік нөмір аралас шартқа беріліп, валюталық шарт шеңберінде капитал қозғалысына байланысты әрбір валюталық операция бойынша әртүрлі нысандарда есептер ұсыну көзделсе, аралас шарт шеңберінде капитал қозғалысына байланысты әрбір валюталық операция бойынша жеке есеп ұсынылады.
41. Негізгі активті қолдану немесе іске асыру мақсатында сатып алынатын және негізгі активтен бөлек берілмейтін (сатылмайтын) туынды қаржы құралына байланысты валюталық операциялар негізгі активпен жасалатын валюталық операциялар ретінде қарастырылады.
3-тарау. Өтпелі ережелер
42. Осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін тіркеу куәлігі немесе хабарлама туралы куәлік алынған валюталық шарт немесе шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот, Қағидалардың 43-тармағында көрсетілгендерді қоспағанда, есептік нөмірлер тізіліміне енгізілген болып саналады. Тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің нөмірі капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың, шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттың есептік нөмірі ретінде төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру кезінде және Ұлттық Банкке есептерді ұсыну барысында көрсетіледі. Осындай валюталық шарттар, шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттар бойынша есептерді ұсыну, жаңа есептік нөмір беру, есептік нөмірлер тізілімінен шығару Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
43. Бейрезиденттен алынған қаржылық қарыз бойынша банкке берілген хабарлама туралы куәлік капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейін қолданылады және Қағидалардың 15-тармағында көзделген негіздер бойынша, сондай-ақ Қағидалардың 14-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде өз күшін жойды деп танылады.

44. Присвоение учетного номера валютному договору по движению капитала или счету в иностранном банке, международной финансовой организации, на который на дату введения в действие Правил остается действующим регистрационное свидетельство или свидетельство об уведомлении, осуществляется при обращении резидента в произвольной форме в территориальный филиал Национального Банка, по месту постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица), путем переноса номера и даты ранее оформленного регистрационного свидетельства или свидетельства об уведомлении на копию валютного договора в соответствии с частью второй пункта 13 и частью второй пункта 20 Правил.
45. Валютные договоры по движению капитала, счета в иностранных банках, международных финансовых организациях, на которые требование по присвоению учетного номера распространилось со дня введения в действие Правил, подлежат учету в территориальном филиале Национального Банка до первого исполнения обязательств, перевода денег с использованием счета в иностранном банке, международной финансовой организации после введения в действие Правил.
Приложение 1
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма
Директору
___________________________
филиала
Национального Банка
Республики Казахстан
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии))
Заявление
от __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица,
наименование юридического лица)
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН),
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)
____________________________________________________________________
адрес _______________________________________________________________
____________________________________________________________________
телефон _____________________________________________________________
электронная почта ____________________________________________________
Прошу _____ присвоить учетный номер валютному договору по движению капитала,
счету в иностранном банке, международной финансовой организации; ________
исключить учетный номер из реестра учетных номеров. (нужное отметить)
Валютный договор № __________________________ от "___" ___________ года
Учетный номер (номер регистрационного свидетельства, свидетельства
об уведомлении) Национального Банка Республики Казахстан по данному валютному
договору, счету в иностранном банке, международной финансовой организации
_____________________________________________________________________
Уполномоченное лицо заявителя: _______________ ________________________
_____________________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Исполнитель ___________ ______________________________________________
телефон __________ (подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии))
"____" ___________ 20___ года

44. Қағидалар қолданысқа енгізілген күнге тіркеу куәлігі немесе хабарлама туралы куәлігі қолданыста болып қалған капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа немесе шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа есептік нөмір беру резиденттің Ұлттық Банктің аумақтық филиалына еркін нысанда жүгінуі арқылы жүзеге асырылады: жеке тұлға үшін – тұрақты тұратын немесе тіркелген жері бойынша, заңды тұлға үшін – орналасқан жері бойынша. Бұл ретте бұрын рәсімделген тіркеу куәлігінің немесе хабарлама туралы куәліктің нөмірі мен күні Қағидалардың 13-тармағының екінші бөлігіне және 20-тармағының екінші бөлігіне сәйкес валюталық шарттың көшірмесіне көшіріледі.
45. Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен бастап есептік нөмір беру талабы қолданылатын капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттар, шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттар Қағидалар қолданысқа енгізілгеннен кейін міндеттемелерді алғаш орындағанға, шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотты пайдалана отырып ақша аударғанға дейін Ұлттық Банктің аумақтық филиалында есепке алуға жатады.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
______________филиалының
директорына
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда)
Өтініш
_______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) _____________________________________________________ мекенжайы __________________________________________________________ ____________________________________________________________________ телефоны ___________________________________________________________ электрондық поштасы _________________________________________________
_____ капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа, шетел банкіндегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа есептік нөмір беруді; _____ есептік нөмірлердің тізілімінен есептік нөмірді алып тастауды сұраймын. (қажеттісін белгілеу керек) ___ жылғы "__" ________ №______________________ валюталық шарт Осы валюталық шарт, шетел банкіндегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептік нөмірі (тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің нөмірі)_____________________________
Өтініш берушінің уәкілетті адамы: _______________ ___________ ___________________________________ (лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Орындаушы ___________ ____________________________________ телефоны __________ (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
20___ жылғы "____" ___________

Раздел 1. Финансовые займы
1. Тип операции (отметить):
1) _____ финансовый заем резидента нерезиденту;
2) _____ финансовый заем нерезидента резиденту.
2. Резиденты - другие участники валютного договора:
фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, ИИН, наименование
юридического лица, БИН ______________________________________________
____________________________________________________________________
3. Нерезиденты - участники валютного договора:
для физического лица: фамилия, имя, отчество (при наличии), страна (страны)
постоянного проживания
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
страна (страны) гражданства (заполняется, если не совпадает со страной
постоянного проживания)
____________________________________________________________________
для юридического лица: наименование, страна регистрации, идентификационный
номер страны регистрации (при наличии) ________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Сумма валютного договора __________________________________________
(в валюте валютного договора)
5. Валюта договора ___________________________________________________
6. Отношение нерезидента к резиденту (отметить):
1) _____ прямое владение нерезидентом 10 (десятью) процентами и более
голосующих акций, голосов участников резидента;
2) _____ косвенное владение нерезидентом 10 (десятью) процентами и более
голосующих акций, голосов участников резидента;
3) _____ прямое владение резидентом 10 (десятью) процентами и более голосующих
акций, голосов участников нерезидента;
4) _____ косвенное владение резидентом 10 (десятью) процентами и более
голосующих акций, голосов участников нерезидента;
5) _____ резидент и нерезидент не имеют никакого контроля или влияния друг
на друга, но находятся под контролем или влиянием одного и того же инвестора,
прямо или косвенно владеющего не менее 10 (десятью) процентами голосующих
акций, голосов участников резидента;
6) _____ случаи, не указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 5) настоящего пункта
заявления.
7. Краткая характеристика операции (инструкция по оплате, схема движения
средств и другое) _____________________________________________________
____________________________________________________________________

1-бөлім. Қаржылай қарыздар
1. Операция түрі (белгіленсін): 1) _____ резиденттің бейрезидентке берген қаржылай қарызы; 2) _____ бейрезиденттің резидентке берген қаржылай қарызы.
2. Валюталық шарттың резидент басқа қатысушылары: жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), ЖСН, заңды тұлғаның атауы, БСН ___________________________________________________________ ____________________________________________________________________
3. Валюталық шарттың бейрезидент қатысушылары: жеке тұлға үшін: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тұрақты тұратын елі (елдері)___________________________________________________________ ___________________________________________________________________ азаматтығы – елі (елдері) (егер тұрақты тұратын елімен сәйкес келмейтін болса, толтырылады) ______________________________________________________ заңды тұлға үшін: атауы, тіркелген елі, тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса) _________________________________________________________ ___________________________________________________________________ __________________________________________________________________
4. Валюталық шарттың сомасы ________________________________________ (валюталық шарттың валютасында)
5. Шарт валютасы __________________________________________________
6. Бейрезиденттiң резидентке қатысы (белгiленсiн): 1) _____ бейрезиденттің резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10 (он) пайызын және одан астамын тікелей иелік етуі; 2) _____ бейрезиденттің резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10 (он) пайызын және одан астамын жанама иелік етуі; 3) _____ резиденттің бейрезиденттің дауыс беруші акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10 (он) пайызын және одан астамын тікелей иелік етуі; 4) _____ резиденттің бейрезиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10 (он) пайызын және одан астамын жанама иелік етуі; 5) _____ резидент және бейрезидент бір-біріне ешқандай бақылау жасай алмайды және әсер ете алмайды, бірақ резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының кемінде 10 (он) пайызына тікелей немесе жанама иелік ететін бір инвестордың бақылауында немесе ықпалында болады; 6) _____ өтініштің осы тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілмеген жағдайлар.
7. Операцияның қысқаша сипаттамасы (ақы төлеу бойынша нұсқау, қаражат қозғалысының схемасы және басқасы) ___________________________________ ____________________________________________________________________

8. Сведения об агенте (операторе, организаторе) (при наличии):
резидент ___ нерезидент ___ (отметить)
наименование________________________________________________________
БИН резидента _______________________________________________________
страна регистрации, идентификационный номер страны регистрации нерезидента
(при наличии)) _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. График поступления средств и погашения задолженности
тысяч единиц валюты договора
Поступление средств по кредиту заемщику
Платежи по обслуживанию кредита заемщиком
дата
сумма
дата
погашение основного долга
оплата вознаграждения
А
1
Б
2
3
ИТОГО
ИТОГО
из них на дату подачи заявления
из них на дату подачи заявления
10. Примечание ______________________________________________________
____________________________________________________________________
Раздел 2. Участие в капитале, операции с ценными бумагами, долями участия и производными финансовыми инструментами
1. Тип операции (отметить):
1) _____ участие в капитале нерезидента;
2) _____ участие в капитале резидента;
3) _____ операции с долговыми ценными бумагами эмитентов-нерезидентов;
4) _____ операции с долговыми ценными бумагами эмитентов-резидентов;
5) _____ операции с депозитарными расписками;
6) _____ операции с производными финансовыми инструментами;
7) _____ операции купли-продажи участия в капитале третьего лица- нерезидента;
8) _____ операции купли-продажи участия в капитале третьего лица-резидента.
2. Резиденты - другие участники валютного договора:
фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, ИИН, наименование
юридического лица,
БИН _______________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Нерезиденты - участники валютного договора:
для физического лица: фамилия, имя, отчество (при наличии), страна (страны)
постоянного проживания ______________________________________________
____________________________________________________________________
страна (страны) гражданства (заполняется, если не совпадает со страной
постоянного проживания) _____________________________________________
для юридического лица: наименование, страна регистрации, идентификационный
номер страны регистрации (при наличии) ________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Сумма валютного договора __________________________________________
(в валюте валютного договора)

8. Агент (оператор, ұйымдастырушы) туралы мәлiметтер (бар болса): резидент ___
бейрезидент ___ (белгiленсiн) атауы
_______________________________________________________________ резиденттің
БСН _____________________________________________________ бейрезиденттің
тіркелген елі, тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Қаражаттың түсу және берешектi өтеу графигі
шарт валютасының мың бiрлiгi
Қарыз алушыға кредиті бойынша қаражат түсуi
Қарыз алушының кредитке қызмет көрсетуi бойынша төлемдер
күні
сомасы
күні
негізгі борышты өтеу
сыйақыны төлеу
А
1
Б
2
3
ЖИЫНЫ
ЖИЫНЫ
оның iшiнде өтiнiш беру күнi
оның iшiнде өтiнiш беру күнi
10. Ескертпе _________________________________________________________
____________________________________________________________________
2-бөлім. Капиталға қатысу, бағалы қағаздармен, қатысу үлестерімен және туынды қаржы құралдарымен операциялар
1. Операция түрі (белгіленсін):
1) _____ бейрезиденттің капиталына қатысу;
2) _____ резиденттің капиталына қатысу;
3) _____ бейрезидент эмитенттердің борыштық бағалы қағаздарымен операциялар;
4) _____ резидент эмитенттердің борыштық бағалы қағаздарымен операциялар;
5) _____ депозитарлық қолхаттармен операциялар;
6) _____ туынды қаржы құралдарымен операциялар;
7) _____ бейрезидент үшінші тұлғаның капиталына қатысуды сатып алу-сату операциялары;
8) _____ резидент үшінші тұлғаның капиталына қатысуды сатып алу-сату операциялары.
2. Валюталық шарттың резидент басқа қатысушылары:
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), ЖСН, заңды тұлғаның атауы,
БСН __________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Валюталық шарттың бейрезидент қатысушылары:
жеке тұлға үшін: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тұрақты тұратын елі (елдері)
__________________________________________________________
____________________________________________________________________
азаматтығы – елі (елдері) (егер тұрақты тұратын елімен сәйкес келмейтін болса, толтырылады)
______________________________________________________
заңды тұлға үшін: атауы, тіркелген елі, тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
_________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Валюталық шарттың сомасы ________________________________________
(валюталық шарттың валютасында)

5. Валюта договора ___________________________________________________
6. Отношение нерезидента к резиденту (заполняется для типов операций 3), 4)):
1) _____ прямое владение нерезидентом 10 (десятью) процентами и более
голосующих акций, голосов участников резидента;
2) _____ косвенное владение нерезидентом 10 (десятью) процентами и более
голосующих акций, голосов участников резидента;
3) _____ прямое владение резидентом 10 (десятью) процентами и более голосующих
акций, голосов участников нерезидента;
4) _____ косвенное владение резидентом 10 (десятью) процентами и более
голосующих акций, голосов участников нерезидента;
5) _____ резидент и нерезидент не имеют никакого контроля или влияния друг
на друга, но находятся под контролем или влиянием одного и того же инвестора,
прямо или косвенно владеющего не менее 10 (десятью) процентами голосующих
акций, голосов участников резидента;
6) _____ случаи, не указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 5) настоящего пункта
заявления.
7. Исполнение обязательств по валютному договору на дату подачи заявления:
Отправитель
Бенефициар
Дата
Вид исполнения обязательства
Сумма, тысяч единиц
Валюта
8. Сведения об инвесторе (не заполняется, если заявитель является инвестором):
резидент _____ нерезидент _____ (отметить)
для физического лица: фамилия, имя, отчество (при наличии), ИИН резидента,
страна (страны) постоянного проживания нерезидента______________________
____________________________________________________________________
страна (страны) гражданства нерезидента (заполняется, если не совпадает со
страной постоянного проживания)_______________________________________
____________________________________________________________________
для юридического лица: наименование, БИН резидента, страна регистрации
нерезидента, идентификационный номер страны регистрации нерезидента (при
наличии)____________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Сведения о продавце (не заполняется, если заявитель является продавцом):
резидент _____ нерезидент _____ (отметить)
для физического лица: фамилия, имя, отчество (при наличии), ИИН резидента,
страна (страны) постоянного проживания нерезидента _____________________
____________________________________________________________________
страна (страны) гражданства нерезидента (заполняется, если не совпадает
со страной постоянного проживания) ___________________________________
____________________________________________________________________
для юридического лица: наименование, БИН резидента, страна регистрации
нерезидента, идентификационный номер страны регистрации нерезидента (при
наличии) ____________________________________________________________
____________________________________________________________________

5. Шарт валютасы ___________________________________________________
6. Бейрезиденттің резидентке қатысы (3), 4) операция түрлері үшін толтырылады):
1) _____ бейрезиденттің резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10 (он) пайызын және одан астамын тікелей иелік етуі;
2) _____ бейрезиденттің резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10 (он) пайызын және одан астамын жанама иелік етуі;
3) _____ резиденттің бейрезиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10 (он) пайызын және одан астамын тікелей иелік етуі;
4) _____ резиденттің бейрезиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10 (он) пайызын және одан астамын жанама иелік етуі;
5) _____ резидент және бейрезидент бір-біріне ешқандай бақылау жасай алмайды және әсер ете алмайды, бірақ резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының кемінде 10 (он) пайызын тікелей немесе жанама иелік ететін бір инвестордың бақылауында немесе ықпалында болады;
6) _____ өтініштің осы тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілмеген жағдайлар.
7. Өтініш берілген күні валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындау:
Жөнелтуші
Бенефициар
Күні
Міндеттемелерді орындау түрі
Сомасы, мың бірлік
Валютасы
8. Инвестор туралы мәлiметтер (егер өтiнiш берушi инвестор болып табылса, толтырылмайды):
резидент _____ бейрезидент _____ (белгiленсiн)
жеке тұлға үшін: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), резиденттің ЖСН, бейрезиденттің тұрақты тұратын елі (елдері)
______________________________
____________________________________________________________________
бейрезиденттің азаматтығы – елі (елдері) (егер тұрақты тұратын елімен сәйкес келмейтін болса, толтырылады)
_________________________________________
____________________________________________________________________
заңды тұлға үшін: атауы, резиденттің БСН, бейрезиденттің тіркелген елі, бейрезиденттің тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса) ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Сатушы туралы мәлiметтер (егер өтiнiш берушi сатушы болып табылса, толтырылмайды):
резидент _____ бейрезидент _____ (белгiленсiн)
жеке тұлға үшін: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), резиденттің ЖСН, бейрезиденттің тұрақты тұратын елі (елдері)
_____________________________
____________________________________________________________________
бейрезиденттің азаматтығы – елі (елдері) (егер тұрақты тұратын елімен сәйкес келмейтін болса, толтырылады)
________________________________________
____________________________________________________________________
заңды тұлға үшін: резиденттің атауы, БСН, бейрезиденттің тіркелген елі, бейрезиденттің тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса) ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

10. Сведения об объекте инвестирования (не заполняется, если заявитель является
объектом инвестирования):
резидент _____ нерезидент _____ (отметить)
наименование, БИН резидента, страна регистрации нерезидента,
идентификационный номер страны регистрации нерезидента (при наличии)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
11. Капитал объекта инвестирования (заполняется по операциям участия в капитале):
До осуществления операции по валютному договору
После осуществления операции по валютному договору
сумма
валюта
сумма
валюта
1.
Уставный капитал объекта инвестирования, тысяч единиц валюты по учредительным документам
1.1
в том числе по инвесторам
2.
Капитал объекта инвестирования (иной, чем уставный), паи в стоимостном выражении, тысяч единиц валюты
2.1
в том числе по инвесторам
3.
Доля инвестора (инвесторов) в капитале объекта инвестирования, в %
3.1.
в том числе по инвесторам
12. Информация об акциях объекта инвестирования (заполняется в случае осуществления операций с акциями):
Вид акции (простая, привилегированная, с правом голоса, без права голоса)
Международный идентификационный номер (далее - ISIN)
Номинальная стоимость или цена размещения одной ценной бумаги (единиц валюты)
Валюта выпуска (размещения)
До осуществления операции по валютному договору
После осуществления операции по валютному договору
простые
привилегированные
простые
привилегированные
1.
Количество акций, принадлежащее инвестору (инвесторам), штук
1.1
в том числе по инвесторам
13. Сведения о долговых ценных бумагах:
ISIN ________________________________________________________________
количество ценных бумаг _________________________________________ штук
номинальная стоимость одной ценной бумаги ________________ единиц валюты
валюта выпуска ______________________________________________________
14. Сведения о паях инвестиционных фондов:
вид фонда (акционерный, паевой, открытый, закрытый, интервальный, иной
(указать)) ____________________________________________________________
управляющая компания ________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование, страна регистрации нерезидента, идентификационный номер
страны регистрации нерезидента (при наличии))
15. Сведения о производных финансовых инструментах:
вид производного финансового инструмента (отметить):
_____ опцион, _____ форвард, _____ фьючерс, _____ иное
(расшифровать)
____________________________________________________________________
наименование базового актива производного финансового инструмента:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
ISIN ценной бумаги ___________________________________________________

10. Инвестициялау объектiсi туралы мәлiметтер (егер өтiнiш берушi инвестициялау объектiсi болып табылса, толтырылмайды):
резидент _____ бейрезидент _____ (белгiленсiн)
резиденттің атауы, БСН, бейрезиденттің тіркелген елі, бейрезиденттің тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса) ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
11. Инвестициялау объектiсiнiң капиталы (капиталға қатысу операциялары бойынша толтырылады):
Валюталық шарт бойынша операция жүргiзілгенге дейiн
Валюталық шарт бойынша операция жүргiзілгеннен кейiн
сомасы
валютасы
сомасы
валютасы
1.
Инвестициялау объектiсiнiң жарғылық капиталы, құрылтай құжаттары бойынша валютаның мың бiрлiгi
1.1
оның iшiнде инвесторлар бойынша
2.
Инвестициялау объектiсiнiң капиталы (жарғылықтан өзгеше), құн бойынша көрсетудегі пайлар, валютаның мың бiрлiгi
2.1
оның iшiнде инвесторлар бойынша
3.
Инвестордың (инвесторлардың) инвестициялау объектiсi капиталындағы үлесi, %-бен
3.1.
оның iшiнде инвесторлар бойынша
12. Инвестициялау объектiсiнiң акциялары туралы ақпарат (акциялармен операцияларды жүзеге асырған жағдайда толтырылады):
Акцияның түрi (жай, артықшылық берілген, дауыс беру құқығы бар, дауыс беру құқығы жоқ)
Халықаралық сәйкестендiру нөмiрi (бұдан әрі – ISIN)
Бiр бағалы қағаздың номиналдық құны немесе орналастыру бағасы (валюта бiрлiгi)
Шығару (орналастыру) валютасы
Валюталық шарт бойынша операция жүргiзілгенге дейiн
Валюталық шарт бойынша операция жүргiзілгеннен кейiн
жай
артықшылық берілген
жай
артықшылық берілген
1.
Инвесторға (инвесторларға) тиесiлi акциялардың саны, данасы
1.1
оның iшiнде инвесторлар бойынша
13. Борыштық бағалы қағаздар туралы мәліметтер:
ISIN ________________________________________________________________
бағалы қағаздардың саны __________________________________________ дана
бір бағалы қағаздың номиналдық құны ______________________ валюта бірлігі
шығарылым валютасы ________________________________________________
14. Инвестициялық қорлардың пайлары туралы мәліметтер:
қор түрі (акционерлік, пайлық, ашық, жабық, аралық, өзге (көрсетілсін)
___________________________________________________________________
басқарушы компания _________________________________________________
____________________________________________________________________
(атауы, бейрезиденттің тіркелген елі, бейрезиденттің тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
15. Туынды қаржы құралдары туралы мәліметтер:
туынды қаржы құралының түрі (белгіленсін):
_____ опцион, _____ форвард, _____ фьючерс, _____ өзге
(ашып жазу)
____________________________________________________________________
туынды қаржы құралының базалық активінің атауы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бағалы қағаздың ISIN _________________________________________________

16. Примечание ______________________________________________________
____________________________________________________________________
Раздел 3. Другие операции движения капитала и приравненные к ним операции
1. Тип операции (отметить):
1) _____ приобретение права собственности на недвижимость;
2) _____ приобретение полностью исключительного права на объекты интеллектуальной собственности;
3) _____ исполнение обязательств участника совместной деятельности;
4) _____ передача денег и иного имущества в доверительное управление, траст;
5) _____ передача денег и финансовых инструментов профессиональным
участникам рынка ценных бумаг на счета для учета и хранения денег и (или)
финансовых инструментов, принадлежащих клиентам;
6) _____ безвозмездная передача денег, недвижимости и иных валютных ценностей.
2. Резиденты - другие участники валютного договора:
фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, ИИН, наименование
юридического лица,
БИН _______________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Нерезиденты - участники валютного договора:
для физического лица: фамилия, имя, отчество (при наличии), страна (страны)
постоянного проживания ______________________________________________
____________________________________________________________________
страна (страны) гражданства (заполняется, если не совпадает со страной
постоянного проживания) _____________________________________________
для юридического лица: наименование, страна регистрации, идентификационный
номер страны регистрации (при наличии) ________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Сумма валютного договора __________________________________________
(в валюте валютного договора)
5. Валюта договора ___________________________________________________
6. Предоставлено денег и иного имущества по валютному договору на дату подачи заявления:
Отправитель
Бенефициар
Дата
Вид исполнения обязательства
Сумма, тысяч единиц
Валюта
7. Примечание _______________________________________________________
____________________________________________________________________
Раздел 4. Счет в иностранном банке, международной финансовой организации
1. Тип счета (отметить):
1) _____ текущий счет резидента, филиала (представительства) резидента с местом
нахождения в Республике Казахстан;
2) _____ текущий счет филиала (представительства) резидента с местом нахождения
за пределами Республики Казахстан;

16. Ескертпе _________________________________________________________
____________________________________________________________________
3-бөлiм. Капитал қозғалысының басқа операциялары және оған теңестірілген операциялар
1. Операция түрі (белгіленсін):
1) _____ жылжымайтын мүлiкке меншiк құқығын сатып алу;
2) _____ зияткерлiк меншiк объектiлерiне айрықша құқықты толық сатып алу;
3) _____ бiрлескен қызметке қатысушының мiндеттемелерiн орындау;
4) _____ ақша мен өзге мүлікті сенімгерлік басқаруға, трастқа беру;
5) _____ бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына клиенттерге тиесілі ақшаны және (немесе) қаржы құралдарын есепке алу және сақтау үшін арналған шоттарға ақша мен қаржы құралдарын аудару;
6) _____ ақшаны, жылжымайтын мүлікті және өзге валюталық құндылықтарды өтеусіз беру.
2. Валюталық шарттың резидент басқа қатысушылары:
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), ЖСН, заңды тұлғаның атауы,
БСН__________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Валюталық шарттың бейрезидент қатысушылары:
жеке тұлға үшін: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тұрақты тұратын елі (елдері)
__________________________________________________________
____________________________________________________________________
азаматтығы – елі (елдері) (егер тұрақты тұратын елімен сәйкес келмейтін болса, толтырылады)
_______________________________________________________
заңды тұлға үшін: атауы, тіркелген елі, тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
__________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Валюталық шарттың сомасы _________________________________________
(валюталық шарттың валютасында)
5. Шарт валютасы ____________________________________________________
6. Өтiнiш берiлген күнi валюталық шарт бойынша ұсынылған ақша және өзге мүлік:
Жөнелтуші
Бенефициар
Күні
Міндеттемелерді орындау түрі
Сомасы, мың бiрлiк
Валютасы
7. Ескертпе __________________________________________________________
____________________________________________________________________
4-бөлім. Шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот
1. Шот түрі (белгіленсін):
1) _____ резиденттің, Қазақстан Республикасында орналасу орнымен резидент филиалдың (өкілдіктің) ағымдағы шоты;
2) _____ Қазақстан Республикасынан тыс жерде орналасу орнымен резидент филиалдың (өкілдіктің) ағымдағы шоты;

3) _____ вклад резидента;
4) _____ неаллокированный металлический счет резидента;
5) _____ прочее (расшифровать) ________________________________________
2. Филиал (представительство) резидента, открывшего счет ________________
____________________________________________________________________
(наименование, страна, адрес)
3. Иностранный банк, международная финансовая организация
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование, адрес, номер в международной межбанковской системе перевода
информации и совершения платежей (SWIFT) и иные банковские реквизиты)
4. Номер счета _______________________________________________________
Валюта счета ________________________________________________________
5. Условия счета (при наличии):
Ставка вознаграждения (интереса) по счету (% годовых) ____________________
____________________________________________________________________
(в случае плавающей процентной ставки указывается база ее исчисления
и размер маржи)
_____ допускается ли овердрафт (кредитование иностранным банком,
международной финансовой организацией в рамках данного счета)
_____ прочее (расшифровать) __________________________________________
____________________________________________________________________
6. Примечание _______________________________________________________
____________________________________________________________________
Приложение
к форме "Заявление"
Пояснение по заполнению формы "Заявление"
1. Разделы 1, 2, 3 и 4 заполняются при подаче заявления на присвоение учетного номера валютному договору по движению капитала, счету в иностранном банке, международной финансовой организации. Незаполненные разделы не представляются.
В случае образования простого товарищества (консорциума) на основе договора о совместной деятельности заполняются Раздел 2 или Раздел 3 в соответствии с признанием резидентом-юридическим лицом данной операции в своем бухгалтерском балансе.
2. Страна постоянного проживания физического лица-нерезидента заполняется на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством иностранного государства.
3. В поле "Примечание" отражаются условия договора, которые заявитель считает необходимым указать, включая способ (порядок) образования суммы валютного договора, в случае, если она не зафиксирована.
4. В пункте 9 Раздела 1 отражается информация о поступлении средств резиденту и погашении им задолженности по валютному договору (в случае финансовых займов, предоставленных нерезидентами резидентам), а также о поступлении средств нерезиденту и погашении им задолженности (в случае финансовых займов, предоставленных резидентами нерезидентам) в тысячах единиц валюты договора. Если заем мультивалютный, суммы отражаются в тысячах долларов Соединенных Штатов Америки.

3) _____ резидент салымы;
4) _____ резиденттің аллокирленбеген металл шоты;
5) _____ өзгелері (ашып жазылсын) _____________________________________
2. Шот ашқан резиденттің филиалы (өкілдігі) _____________________________
____________________________________________________________________ (атауы, елі, мекенжайы)
3. Шетелдік банк, халықаралық қаржы ұйымы ____________________________
____________________________________________________________________
(атауы, мекенжайы, ақпаратты аудару және төлемдерді жасау халықаралық
банкаралық жүйедегі нөмірі (SWIFT) және өзге банктік деректемелері)
4. Шот нөмірі ________________________________________________________
Шот валютасы _______________________________________________________
5. Шот талаптары (бар болса):
Шот бойынша сыйақы (мүдделік) мөлшерлемесі (жылдық %)
_________________________________________________________________
(өзгермелі пайыздық мөлшерлеме жағдайында, оны есептеу негізі мен маржа мөлшері көрсетіледі)
_____ овердрафт рұқсат етіле ме (осы шот шеңберінде шетелдік банктің, халықаралық қаржы ұйымының кредиттеуі)
_____ басқалары (ашып жазылсын) _____________________________________
____________________________________________________________________
6. Ескерте ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
"Өтініш" нысанына
қосымша
"Өтініш" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. 1, 2, 3 және 4-бөлімдер капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа, шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа есептік нөмір беру туралы өтініш берілген кезде толтырылады. Толтырылмаған бөлімдер ұсынылмайды.
Бірлескен қызмет туралы шарт негізінде қарапайым серіктестік (консорциум) құрылған жағдайда, осы операцияның резидент-заңды тұлға тарапынан бухгалтерлік баланста танылуына сәйкес 2-бөлім немесе 3-бөлім толтырылады.
2. Бейрезидент жеке тұлғаның тұрақты тұратын елі оның азаматтығына немесе шетел мемлекетінің заңнамасына сәйкес берілген құқық негізінде көрсетіледі.
3. "Ескертпе" жолында өтініш беруші көрсету қажет деп санайтын шарт талаптары, оның ішінде валюталық шарт сомасы бекітілмеген жағдайда, оның қалыптасу тәсілі (тәртібі) көрсетіледі.
4. 1-бөлімнің 9-тармағында резидентке қаражаттың түсуі және оның валюталық шарт бойынша берешекті өтеуі туралы (резиденттерге бейрезиденттер берген қаржылық қарыздар бойынша), сондай-ақ бейрезидентке қаражаттың түсуі және оның берешекті өтеуі туралы (бейрезиденттерге резиденттер берген қаржылық қарыздар бойынша) ақпарат шарт валютасының мың бірлігінде көрсетіледі. Егер қарыз мультивалюталық болса, сома Америка Құрама Штаттарының мың долларында көрсетіледі.

В графе А указывается фактическая и (или) предполагаемая (в будущем) дата поступления средств, как в денежной форме, так и в форме товаров, работ, услуг, а в графе 1 - фактическая и (или) предполагаемая (в будущем) сумма поступлений. Если сумма договора не оговорена, то в графе 1 отражается информация только о фактическом поступлении средств.
Информация о платежах (как в денежной, так и в иных формах) по обслуживанию задолженности отражается в графах Б, 2 и 3. В графе Б указывается фактическая и (или) предполагаемая (в будущем) дата осуществления платежа. В графах 2 и 3 - погашение основного долга и оплата вознаграждения, соответственно. В случае плавающей процентной ставки предполагаемая сумма оплаты вознаграждения рассчитывается исходя из значения базы на дату подачи заявления (уведомления), если иное не установлено валютным договором.
В случае осуществления резидентом или нерезидентом авансовых платежей указываются соответствующая дата осуществления платежа и сумма в графах Б и 2.
Итоговые суммы в графах 1 и 2 равны между собой и сумме договора или сумме фактического поступления средств на дату подачи заявления, если сумма договора не оговорена.
При наличии опциона на пролонгацию в графе Б указывается срок погашения, установленный основным договором.
Общая сумма валютных операций, осуществленных до момента обращения за присвоением учетного номера, указывается в соответствующих графах строки "из них на дату подачи заявления".
В случае присвоения нового учетного номера в соответствии с пунктом 14 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64 "Об утверждении Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544), допускается отражение фактического исполнения обязательств по договору только по строке "из них на дату подачи заявления".
5. По типам операций, указанным в пункте 1 Раздела 2, заполняются следующие пункты Раздела 2:
по операциям участия в капитале - пункты 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 14;
по операциям с долговыми ценными бумагами - пункты 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 13;
по операциям с производными финансовыми инструментами - пункты 2, 3, 4, 5, 7 и 15, а если базовым активом является ценная бумага - дополнительно пункты 10, 11, 12, 13 и 14.
6. По графе "Вид исполнения обязательства" в пункте 7 Раздела 2 и в пункте 6 Раздела 3 отражается вид исполнения обязательств по валютному договору:

А бағанында қаражаттың ақшалай нысанда да, сондай-ақ тауарлар, жұмыстар, қызметтер түрінде де нақты және (немесе) болжамды (болашақтағы) түсу күні, ал 1-бағанда – нақты және (немесе) болжамды (болашақтағы) түсім сомасы көрсетіледі. Егер шарт сомасы айқындалмаған болса, 1-бағанда тек қаражаттың нақты түсуі туралы ақпарат көрсетіледі.
Берешекке қызмет көрсету бойынша төлемдер (ақшалай және өзге нысандарда) туралы ақпарат Б, 2 және 3-бағандарда көрсетіледі. Б бағанында төлемді жүзеге асырудың нақты және (немесе) болжамды (болашақтағы) күні көрсетіледі. 2 және 3-бағандарда тиісінше негізгі қарызды өтеу және сыйақыны төлеу көрсетіледі. Өзгермелі пайыздық мөлшерлеме болған жағдайда, сыйақыны төлеудің болжамды сомасы, егер валюталық шартта өзгеше белгіленбесе, өтініш (хабарлама) берілген күнгі базалық мәніне сүйене отырып есептеледі.
Резидент немесе бейрезидент аванстық төлемдерді жүзеге асырған жағдайда, Б және 2-бағандарда тиісті төлемді жүзеге асыру күні мен сомасы көрсетіледі.
1 және 2-бағандардағы қорытынды сома бір-біріне тең болады және шарт сомасына немесе шарт сомасы айқындалмаған жағдайда, өтініш берілген күнгі қаражаттың нақты түсу сомасына тең болады.
Ұзарту опционы болған жағдайда, Б бағанында негізгі шартта белгіленген өтеу мерзімі көрсетіледі.
Есептік нөмірді беруге жүгінгенге дейін жүзеге асырылған валюталық операциялардың жалпы сомасы "оның ішінде өтініш берілген күнге" жолының тиісті бағандарында көрсетіледі.
"Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының 14-тармағына сәйкес жаңа есептік нөмір берілген жағдайда, шарт бойынша міндеттемелердің нақты орындалуын "оның iшiнде өтiнiш беру күнi" жолы бойынша ғана көрсетуге жол беріледі.
5. 2-бөлімнің 1-тармағында көрсетілген операция түрлері бойынша 2-бөлімнің мынадай тармақтары толтырылады:
капиталға қатысу операциялары бойынша – 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 14-тармақтар;
борыштық бағалы қағаздармен операциялар бойынша – 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 13-тармақтар;
туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша – 2, 3, 4, 5, 7 және 15-тармақтар, ал егер базалық актив бағалы қағаз болса – қосымша 10, 11, 12, 13 және 14-тармақтар.
6. 2-бөлімнің 7-тармағындағы және 3-бөлімнің 6-тармағындағы "Міндеттемені орындау түрі" бағанында валюталық шарт бойынша міндеттемені орындау түрі көрсетіледі:

1) в виде платежей и (или) переводов денег;
2) в виде поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг);
3) в виде передачи актива (ценные бумаги, доли участия, паи инвестиционных фондов, недвижимость, право на объект интеллектуальной собственности, иные виды актива, требующие расшифровки);
4) иное (требующее расшифровки).
7. В пункте 1 Раздела 4 указывается тип счета. В случае открытия счета в иностранном банке, международной финансовой организации филиалу (представительству) резидента с местом нахождения за пределами Республики Казахстан, указываются реквизиты такого филиала (представительства).
В пункте 3 Раздела 4 указываются реквизиты иностранного банка, международной финансовой организации, где открыт счет. В пунктах 4 и 5 Раздела 4 указываются реквизиты (номер, валюта) и условия счета.
Приложение 2
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица) резидента, получившего учетный номер.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Отчет об освоении и обслуживании финансового займа.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПР-К/Э-2.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: __________ квартал ____ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: резидент.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом.
БИН/ИИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Учетный номер Национального Банка Республики Казахстан ___________
Валюта договора ________________________________________________
тысяч единиц валюты
валютного договора
Код строки
Наименование показателей
Всего
в том числе в виде денег
1
2
10
Ставка, по которой начисляется вознаграждение по кредиту в отчетном периоде (% годовых)
Х

1) төлемдер және (немесе) ақша аударымдары түрінде;
2) тауарларды жеткізу (жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету) түрінде;
3) активті беру түрінде (бағалы қағаздар, қатысу үлестері, инвестициялық қорлардың пайлары, жылжымайтын мүлік, зияткерлік меншік объектісіне құқық, ашып жазуды талап ететін өзге де актив түрлері);
4) өзге де (ашып жазуды талап етеді).
7. 4-бөлімнің 1-тармағында шоттың түрі көрсетіледі. Егер шот Қазақстан Республикасынан тыс жерде орналасқан резиденттің филиалына (өкілдігіне) шетелдік банкте, халықаралық қаржы ұйымында ашылған болса, осындай филиалдың (өкілдіктің) деректемелері көрсетіледі.
4-бөлімнің 3-тармағында шот ашылған шетелдік банктің немесе халықаралық қаржы ұйымының деректемелері көрсетіледі. 4-бөлімнің 4 және 5-тармақтарында шоттың деректемелері (нөмірі, валютасы) және оның талаптары көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: есептік нөмірін алған резиденттің тұрақты тұрғылықты жері немесе тіркелген жері (жеке тұлға үшін) немесе орналасқан жері (заңды тұлға үшін) бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: ПР-К/Э-2
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: _____ жылғы _____ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: резидент
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейін
БСН/ЖСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептік нөмірі _______________
Шарттың валютасы ______________________________________________
валюталық шарт валютасының мың бірлігі
Жолдар коды
Көрсеткіштердің атауы
Барлығы
оның ішінде ақша түрінде
1
2
10
Есепті кезеңде кредит бойынша сыйақы есептелетін мөлшерлеме (жылдық %)
Х

Задолженность по вознаграждению на конец отчетного периода (=(46) + (48) + (49) + (50) - (51) - (52) - (54) - (55) - (56) - (57) - (58) + (59) - (60) + (61)), в том числе:
Х
63
просроченная задолженность
Х
64
задолженность по налогам
Х
Раздел 3. Сведения по сопутствующим платежам к оплате заемщиком
69
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к оплате заемщиком, на начало отчетного периода
Х
70
Оплачено заемщиком в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к оплате заемщиком
71
Прощено заемщику в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к оплате заемщиком
Х
72
Списано в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к оплате заемщиком
Х
73
Оплачено заемщиком в отчетном периоде штрафов и других платежей, налагаемых на заемщика судами и другими государственными учреждениями
74
Прочие платежи заемщика (расшифровать)
75
Прочие операции заемщика, прочие изменения (расшифровать)
76
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к оплате заемщиком, на конец отчетного периода
Х

Есепті кезеңнің соңындағы сыйақы бойынша берешек (=(46) + (48) + (49) + (50) - (51) - (52) - (54) - (55) - (56) - (57) - (58) + (59) - (60) + (61)), оның ішінде:
Х
63
мерзімі өткен берешек
Х
64
салықтар бойынша берешек
Х
3-бөлім. Қарыз алушы төлейтін ілеспе төлемдер бойынша мәліметтер
69
Есепті кезеңнің басындағы төленбеген комиссиялық төлемдер, айыппұлдар және қарыз алушы төлейтін басқа да төлемдер
Х
70
Қарыз алушы есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының төлеуі көзделген басқа да төлемдер төледі
71
Қарыз алушыға есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының төлеуі көзделген басқа да төлемдер кешірілді
Х
72
Есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының төлеуі көзделген басқа да төлемдер есептен шығарылды
Х
73
Қарыз алушы есепті кезеңде айыппұлдарды және қарыз алушыға соттар мен басқа да мемлекеттік мекемелер салған басқа да төлемдерді төледі
74
Қарыз алушының басқа да төлемдері (ашып жазу)
75
Қарыз алушының басқа да операциялары, басқа өзгерістер (ашып жазу)
76
Есепті кезеңнің соңындағы төленбеген комиссиялар, айыппұлдар және қарыз алушы төлейтін басқа төлемдер
Х

Раздел 4. Сведения по сопутствующим платежам к оплате заемщику
79
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к получению заемщиком, на начало отчетного периода
Х
80
Оплачено заемщику в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к получению заемщиком
81
Прощено заемщиком в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к получению заемщиком
Х
82
Списано в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к получению заемщиком
Х
83
Оплачено заемщику в отчетном периоде штрафов и других платежей, налагаемых на кредитора судами и другими государственными учреждениями
84
Прочие платежи заемщику (расшифровать)
85
Прочие операции в пользу заемщика, прочие изменения (расшифровать)
86
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к получению заемщиком, на конец отчетного периода
Х
Примечание _________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, наименование
юридического лица)
Адрес _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Телефон _____________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________
Исполнитель _________________________________________________________
____________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_____________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об освоении и обслуживании финансового займа".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об освоении
и обслуживании
финансового займа"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об освоении и обслуживании финансового займа
(индекс - ПР-К/Э-2, периодичность - ежеквартальная)

4-бөлім. Қарыз алушыға төленетін ілеспе төлемдер бойынша мәліметтер
79
Есепті кезеңнің басындағы төленбеген комиссиялар, айыппұлдар және қарыз алушының алуына арналған басқа төлемдер
Х
80
Есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының алуы көзделген басқа төлемдер қарыз алушыға төленді
81
Есепті кезеңде қарыз алушы комиссияларды, айыппұлдарды және шарттың талаптарында қарыз алушының алуы көзделген басқа төлемдерді кешірді
Х
82
Есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының алуы көзделген басқа төлемдер есептен шығарылды
Х
83
Есепті кезеңде айыппұлдар және кредиторға соттар мен басқа мемлекеттік мекемелер салған басқа төлемдер қарыз алушыға төленді
84
Қарыз алушыға басқа да төлемдер (ашып жазу)
85
Қарыз алушының пайдасына басқа да операциялар, басқа да өзгерістер (ашып жазу)
86
Есепті кезеңнің соңындағы төленбеген комиссиялар, айыппұлдар және қарыз алушының алуына арналған басқа төлемдер
Х
Ескертпе ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Резидент ____________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы)
Мекенжайы _________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы _________________________________________________________
____________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қаржылай қарызды игеру және
қызмет көрсету туралы есеп"
әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету туралы есеп (индексі – ПР-К/Э-2, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об освоении и обслуживании финансового займа" (далее - Форма).
2. Форма представляется ежеквартально резидентами Республики Казахстан по валютным договорам финансового займа с присвоенным учетным номером.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета (для юридических лиц), и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
4. В графе 1 отражается освоение и обслуживание финансового займа в виде платежей и (или) переводов денег, поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг), передачи активов, иного исполнения обязательств, в графе 2 - только в виде платежей и (или) переводов денег.
5. В строке с кодом 10 отражается чистая (без учета налогов) средневзвешенная в отчетном периоде ставка вознаграждения по кредиту (% годовых). Ставка вознаграждения отражается в числовом виде, с округлением до сотых долей. Если ставка вознаграждения по кредиту плавающая, следует использовать базовое значение ставки в отчетном периоде. Если ставка вознаграждения нулевая, проставляется нулевое значение.
Если Форма представляется с нулевыми значениями, то строка с кодом 10 не заполняется.
6. В разделах 1, 2, 3 и 4 суммы отражаются в тысячах единиц валюты валютного договора. Если заем мультивалютный, суммы отражаются в тысячах долларов Соединенных Штатов Америки. Возникающая курсовая разница отражается в прочих изменениях (строки с кодами 14, 31, 44, 61, 75 и 85).
В разделе 1 отражается информация по освоению и погашению основного долга, в разделе 2 - информация по начислению и оплате вознаграждения (если вознаграждение предусмотрено в валютном договоре), в разделах 3, 4 - информация по иным операциям, не отраженным в разделах 1, 2 (при наличии): в разделе 3 - по операциям самого заемщика, в разделе 4 - по операциям в пользу заемщика.
Информация по налогу на вознаграждение отражается в разделе 2, по иным налогам (при наличии) - в разделах 3, 4.
Разделы 1, 2 включают требования заемщика к кредитору (при наличии) (часть 1) и обязательства заемщика перед кредитором (часть 2).
При наличии авансов (предоплаты), выданных заемщиком кредитору по основному долгу (вознаграждению) (часть 1), информация об обязательствах заемщика перед кредитором (часть 2) заполняется после полного погашения авансов.
7. Задолженность на начало отчетного периода (строки с кодами 11, 16, 17, 41, 46, 47, 69 и 79) равна задолженности на конец предыдущего отчетного периода (строкам с кодами 15, 33, 34, 45, 62, 63, 76 и 86, соответственно). Задолженность отражается, включая задолженность по налогам.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының резиденттері есептік нөмір берілген қаржылай қарыздың валюталық шарттары бойынша тоқсан сайын ұсынады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам (заңды тұлғалар үшін) және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. 1-бағанда төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, тауарлар жеткізу (жұмысты орындау, қызмет көрсету), активтерді беру, міндеттемелерді өзгеше орындау түрінде қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету, 2-бағанда – төлемдер және (немесе) ақша аударымдары түрінде ғана көрсетіледі.
5. Коды 10-жолда есепті кезеңде орташа алынған таза (салықтарды есептемегендегі) кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі (жылдық %) көрсетіледі. Сыйақы мөлшерлемесі жүз бір үлеске дейін дөңгелектей отырып, сан түрінде көрсетіледі. Егер кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі өзгермелі болса, онда мөлшерлеменің есепті кезеңдегі базалық мәнін пайдалану керек. Егер сыйақы мөлшерлемесі нөлдік болса, нөлдік мәндері қойылады.
Егер Нысан нөлдік мәнмен ұсынылса, онда коды 10-жол толтырылмайды.
6. 1, 2, 3 және 4-бөлімдерде сома валюталық шарт валютасының мың бірлігімен көрсетіледі. Егер қарыз мультивалюталық болса, сома мың Америка Құрама Штаттарының долларымен көрсетіледі. Пайда болған бағамдық айырма басқа да өзгерістерде көрсетіледі (кодтары 14, 31, 44, 61, 75 және 85-жолдар).
1-бөлімде негізгі борышты игеру мен өтеу бойынша ақпарат, 2-бөлімде – сыйақы (егер сыйақы валюталық шартта көзделсе) есептеу мен төлеу бойынша ақпарат, 3, 4-бөлімдерде – 1, 2-бөлімдерде көрсетілмеген өзге операциялар бойынша (бар болса): 3-бөлімде – қарыз алушының өзінің операциялары бойынша, 4-бөлімде – қарыз алушының пайдасына операциялар бойынша ақпарат көрсетіледі.
Сыйақыға салық бойынша ақпарат 2-бөлімде, басқа салықтар (бар болса) бойынша 3, 4-бөлімдерде көрсетіледі.
1, 2-бөлімдер қарыз алушының кредиторға талаптарын (бар болса) (1-бөлік) және қарыз алушының кредитордың алдындағы міндеттемесін (2-бөлік) қамтиды.
Қарыз алушының кредиторға негізгі борыш (сыйақы) бойынша берілген аванстары (алдын ала ақылар) бар болса (1-бөлік), қарыз алушының кредитор алдындағы міндеттемелер туралы ақпарат (2-бөлік) аванстар толық өтелгеннен кейін толтырылады.
7. Есепті кезеңнің басындағы берешек (кодтары 11, 16, 17, 41, 46, 47, 69 және 79-жолдар) өткен есепті кезеңнің соңындағы берешекке (тиісінше кодтары 15, 33, 34, 45, 62, 63, 76 және 86-жолдар) тең. Салық бойынша берешекті қоса алғанда, берешек көрсетіледі.

8. Погашение долга (строка с кодом 22) включает в себя погашение в виде денег, товаров, работ (услуг).
Под прощением средств (долга, вознаграждения, комиссионных, штрафов и других платежей - строки с кодами 24, 54, 71 и 81) понимается частичное или полное добровольное уменьшение непогашенного заемщиком долгового обязательства на основании договоренности кредитора и заемщика.
Под списанием средств (долга, вознаграждения, комиссионных, штрафов и других платежей - строки с кодами 30, 60, 72 и 82) понимается:
1) списание средств (за баланс) резидентом в одностороннем порядке в случае ликвидации (смерти) нерезидента;
2) признание средств погашенными при банкротстве юридического лица-резидента (не удовлетворено из-за недостаточности имущества ликвидируемого резидента по незаявленному кредитору до утверждения ликвидационного баланса, не признанным ликвидационной комиссией требованиям кредитора).
При изменении резидентства заемщика (кредитора) обязательства между заемщиком и кредитором отражаются в отчете как списанные (строки с кодами 30, 60, 72 и 82).
Под аннулированием неосвоенной части кредита (строка с кодом 32) понимается уменьшение неполученной (неосвоенной) заемщиком части суммы кредитных средств, предусмотренных валютным договором.
9. Строки с кодами 18, 19, 27, 28, 48, 49, 57 и 58 заполняются при изменении участников договора, в том числе при присвоении нового учетного номера, взамен ранее присвоенного согласно подпункту 2) пункта 14 Правил;
строки с кодами 18, 27, 48 и 57 - если в результате уступок требований (переводов долга) или иных соглашений первоначальный кредитор и новый кредитор (первоначальный должник и новый должник) являются одновременно резидентами или являются одновременно нерезидентами;
строки с кодами 19, 28, 49 и 58 - если в результате уступок требований (переводов долга) или иных соглашений первоначальный кредитор и новый кредитор (первоначальный должник и новый должник) являются резидентом (нерезидентом) и нерезидентом (резидентом).
Строки с кодами 29, 59 заполняются при присвоении нового учетного номера взамен ранее присвоенного, по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4) и 5) пункта 14 Правил.
10. По строке с кодом 50 отражается вознаграждение, начисленное в отчетном периоде, включая налог с этого вознаграждения. Налог, фактически выплаченный в отчетном периоде, отражается по строке с кодом 52 вместе с вознаграждением, фактически выплаченным в отчетном периоде. При этом налог, выплаченный в отчетном периоде, может относиться к вознаграждению, начисленному ранее отчетного периода.
В графе 2 отражается фактическая выплата вознаграждения и налога в виде денег.

8. Борышты өтеу (коды 22-жол) ақша, тауарлар, жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) түрінде өтеуді қамтиды.
Қаражатты (борыш, сыйақы, комиссиялар, айыппұлдар және басқа төлемдер – кодтары 24, 54, 71 және 81-жолдар) кешіру ретінде қарыз алушы өтемеген борыштық міндеттеменің кредитор мен қарыз алушының уағдаластығы негізінде ішінара немесе толық ерікті түрде азаюы танылады.
Қаражатты (борыш, сыйақы, комиссиялар, айыппұлдар және басқа төлемдер – кодтары 30, 60, 72 және 82-жолдар) есептен шығару мыналарды:
1) резиденттің бейрезидент жойылған (қайтыс болған) жағдайда қаражатты (баланстан тыс) біржақты тәртіппен есептен шығаруды;
2) резидент заңды тұлғаның банкроттығы кезінде қаражатты өтелген деп тануды (таратылған резиденттің мүлігінің жетіспеушілігінен қанағаттандырылмаған, тарату балансы бекітілгенге дейін мәлімделмеген кредитор бойынша, тарату комиссиясы танымаған кредитордың талаптары) білдіреді.
Қарыз алушының (кредитордың) резиденттігі өзгерген кезде қарыз алушы мен кредитор арасындағы міндеттемелер есепте есептен шығарылғандар ретінде (кодтары 30, 60, 72 және 82-жолдар) көрсетіледі.
Кредиттің игерілмеген бөлігін жою (коды 32-жол) дегеніміз қарыз алушының алмаған (игерілмеген) валюталық шартта көзделген кредиттік қаражатының бір бөлігінің азаюын білдіреді.
9. Кодтары 18, 19, 27, 28, 48, 49, 57 және 58-жолдар шартқа қатысушылар өзгерген кезде, оның ішінде бұрын Қағидалардың 14-тармағының 2) тармақшасына сәйкес берілгеннің орнына жаңа есептік нөмір берілген кезінде:
кодтары 18, 27, 48 және 57-жолдар – талап ету құқығын басқаға беру (борышты аудару) немесе өзге де келісімдер нәтижесінде бастапқы кредитор және жаңа кредитор (бастапқы борышкер және жаңа борышкер) бірмезгілде резиденттер болып табылса немесе бірмезгілде бейрезиденттер болып табылса;
кодтары 19, 28, 49 және 58-жолдар – талап ету құқығын басқаға беру (борышты аудару) немесе өзге де келісімдер нәтижесінде бастапқы кредитор және жаңа кредитор (бастапқы борышкер және жаңа борышкер) резидент (бейрезидент) және бейрезидент (резидент) болып табылса толтырылады.
Кодтары 29, 59-жолдар бұрын Қағидалардың 14-тармағының 1), 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген негіздемелер бойынша берілген есептік нөмірдің орнына жаңа есептік нөмір берілгенде толтырылады.
10. Коды 50-жол бойынша осы сыйақыдан салықты қоса алғанда, есепті кезеңде есептелген сыйақы көрсетіледі. Есепті кезеңде нақты төленген салық есепті кезеңде нақты төленген сыйақымен бірге коды 52-жол бойынша көрсетіледі. Бұл ретте есепті кезеңде төленген салық есепті кезеңнен бұрын есептелген сыйақыға жатқызылуы мүмкін.
2-бағанда ақша түріндегі сыйақы мен салықтың нақты төлемі көрсетіледі.

При оплате в отчетном периоде только налога без выплаты вознаграждения, оплата налога должна быть отражена в графе 1 и в графе 2.
11. Возврат денег (возврат платежа без исполнения) отражается в прочих изменениях (в строках с кодами 31, 61, 74 и 84).
12. Заполнение строк с кодами 25, 26, 31, 55, 56, 61, 74, 75, 84 и 85 требуют расшифровки в примечании к Форме, в том числе описания актива и (или) долгового обязательства заемщика.
13. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
14. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 23 Правил.
Приложение 3
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица) резидента, получившего учетный номер.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Отчет об участии в капитале объекта инвестирования.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПР-И/Г-3.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: __________ квартал ____ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: резидент.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом.
БИН/ИИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Учетный номер Национального Банка Республики Казахстан __________
тысяч долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США)
Код строки
Наименование показателей
Наименование, фамилия, имя, отчество (при наличии) инвестора
А
Б
1
2
Часть 1. Участие инвесторов в капитале объекта инвестирования
10
Накопленная стоимость на начало отчетного периода
20

Есепті кезеңде тек сыйақыны төлемей салықты төлеу кезінде салықты төлеу 1-бағанда және 2-бағанда көрсетілуі тиіс.
11. Ақшаны қайтару (төлемді орындамай қайтару) басқа да өзгерістерде (кодтары 31, 61, 74 және 84-жолдарда) көрсетіледі.
12. Кодтары 25, 26, 31, 55, 56, 61, 74, 75, 84 және 85-жолдар Нысанға ескертпеде, оның ішінде активтің және (немесе) қарыз алушының борыштық міндеттемелерінің сипаттамасына ашып жазуды қажет етеді.
13. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен беріледі.
14. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Қағидалардың 23-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: есептік нөмірін алған резиденттің тұрақты тұрғылықты жері немесе тіркелген жері (жеке тұлға үшін) немесе орналасқан жері (заңды тұлға үшін) бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: ПР-И/Г-3
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: ______ жылғы _____ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: резидент
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейін
БСН/ЖСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептік нөмірі _______________
мың Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) доллары
Жолдар коды
Көрсеткіштердің атауы
Инвестордың атауы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
А
Б
1
2
1-бөлік. Инвесторлардың инвестициялау объектісінің капиталына қатысуы
10
Есептi кезеңнiң басындағы жинақталған құн
20

Изменения (+увеличение/-уменьшение) за отчетный период ((21) + (22) + (23) + (24) + (25) + (26) + (27) + (28) + (29) + (30) + (31) + (32) + (33) + (34) + (36)+(37)+(38))
в том числе за счет:
21
поступления (+)/изъятия (-) денег
22
поступления (+)/изъятия (-) оборудования, товаров и иного имущества
23
поступления (+)/изъятия (-) нематериальных активов
24
увеличения (+)/уменьшения (-) уставного капитала за счет задолженности по коммерческим кредитам и финансовым займам
25
зачисления дивидендов в уставный капитал (выплата дивидендов акциями) (+), выкуп акций объектом инвестирования (-)
26
увеличения (+)/уменьшения (-) уставного капитала за счет нераспределенного дохода прошлых лет, резервного капитала или других статей капитала
27
внесения (+)/изъятия (-) недвижимости
28
внесения (+)/изъятия (-) ценных бумаг эмитентов-нерезидентов (включая векселя)
29
внесения (+)/изъятия (-) ценных бумаг эмитентов-резидентов
30
покупки (+)/продажи (-)/дарения (+/-) долей участия резидентом резиденту (нерезидентом нерезиденту)
31
присвоение нового учетного номера (+)/(-)
32
курсовой разницы (+)/(-)
33
ценовых изменений (+)/(-)
34
списания при ликвидации (-), реорганизации объекта инвестирования (+/-)
36
дарения (+)/(-) долей участия резидентом нерезиденту (нерезидентом резиденту)
37
покупки (+)/продажи (-) долей участия резидентом нерезиденту (нерезидентом резиденту)
38
прочее (расшифровать)
39
Накопленная стоимость на конец отчетного периода ((10) + (20))
40
Доля инвестора в уставном капитале на конец отчетного периода, %
41
Дивиденды, объявленные в отчетном периоде
50
Дивиденды, выплаченные (полученные) за отчетный период, включая выплаченный (подлежащий к выплате) налог:
((51)+(52)+(53)), в том числе
51
в виде денег
52
в виде акций (долей участия)
53
иное (расшифровать)
54
Задолженность на конец отчетного периода по оплате подоходного налога с дохода инвестора, удерживаемого у источника выплаты
Информация о расчетах по покупке (продаже) акций, долей участия объекта инвестирования
Часть 2. Требования резидента к нерезиденту
60
Задолженность нерезидента перед резидентом на начало отчетного периода
61
Увеличение задолженности в отчетном периоде, в том числе:
61.1
предварительная оплата резидентом (в денежном /неденежном видах)
61.2
передача права собственности на объект инвестирования нерезиденту с отсрочкой платежа
62
Погашение задолженности в отчетном периоде, в том числе:
62.1
переход права собственности резиденту на объект инвестирования
62.2
оплата нерезидентом (в денежном /неденежном видах)
63
Прочие изменения по задолженности в отчетном периоде (расшифровать)
64

Есепті кезеңде өзгеруі (+ұлғаю/-азаю) ((21) + (22) + (23) + (24) + (25) + (26) + (27) + (28) + (29) + (30) + (31) + (32) + (33) + (34) + (36)+(37)+(38))
оның ішінде мыналардың есебінен:
21
ақшаның түсуi (+)/алынуы (-)
22
жабдықтың, тауардың және өзге мүлiктiң түсуi (+)/алынуы (-)
23
материалдық емес активтердiң түсуi (+)/алынуы (-)
24
коммерциялық кредиттер және қаржылық қарыздары бойынша берешек есебінен жарғылық капиталдың ұлғаюы (+)/азаюы(-)
25
жарғылық капиталға дивидендтерді есептеу (акциялармен дивидендтер төлеу) (+), инвестициялық объектінің акцияларын сатып алуы (-)
26
өткен жылдардың бөлінбеген кірісі есебінен жарғылық капиталдың, резервтік капиталдың немесе капиталдың басқа баптарының ұлғаюы (+)/азаюы (-)
27
жылжымайтын мүлікті енгізуі (+)/алуы (-)
28
бейрезидент-эмитенттердің бағалы қағаздарын (вексельді қоса) енгізуі (+)/ алуы (-)
29
резидент эмитенттердің бағалы қағаздарын енгізуі (+)/алуы (-)
30
резиденттің резидентке (бейрезиденттің бейрезидентке) қатысу үлесін сатып алуы (+)/сатуы (-)/сыйға тартуы (+/-)
31
жаңа есептік нөмір беруі (+)/(-)
32
бағамдық айырма (+)/(-)
33
баға өзгерістері (+)/(-)
34
инвестициялау объектісін жою (-), қайта ұйымдастыру (+/-) кезінде есептен шығару
36
резиденттің бейрезидентке (бейрезиденттің резидентке) қатысу үлесін сыйға тартуы (+/-)
37
резиденттің бейрезидентке (бейрезиденттің резидентке) қатысу үлесін сатып алуы (+)/сатуы (-)
38
басқалар (ашып жазу)
39
Есепті кезеңнің соңындағы жинақталған құн ((10) + (20))
40
Инвестордың есепті кезеңнің соңындағы жарғылық капиталға үлесі, %
41
Есепті кезеңде жарияланған дивидендтер
50
Есепті кезең үшін төленген (алынған) дивидендтер, төленген (төлеуге жататын) салықты қоса:
((51)+(52)+(53)), оның ішінде
51
ақша түрінде
52
акциялар түрінде (қатысу үлесімен)
53
өзге (ашып жазу)
54
Төлем көзінен ұсталатын инвестордың табысынан табыс салығын төлеу бойынша есепті кезеңнің аяғындағы берешек
Инвестициялау объектісінің акцияларды, қатысу үлестерін сатып алу (сату) бойынша есеп айырысулары туралы ақпарат
2-бөлік. Резиденттің бейрезидентке қоятын талаптары
60
Есепті кезеңнің басындағы бейрезиденттің резидент алдындағы берешегі
61
Есепті кезеңде берешектің ұлғаюы, оның ішінде:
61.1
резиденттің алдын ала ақы төлеуі (ақшалай/ақшалай емес түрде)
61.2
төлем мерзімін кейінге қалдыра отырып инвестициялау объектісіне меншік құқығын бейрезидентке беру
62
Есепті кезеңде берешекті өтеу, оның ішінде:
62.1
инвестициялау объектісіне меншік құқығының резидентке өтуі
62.2
бейрезиденттің ақы төлеуі (ақшалай/ақшалай емес түрде)
63
Есепті кезеңдегі берешек бойынша басқа да өзгерістер (ашып жазу)
64

Задолженность нерезидента перед резидентом на конец отчетного периода (= (60) + (61) - (62) + (63))
Часть 3. Обязательства резидента перед нерезидентом
70
Задолженность резидента перед нерезидентом на начало отчетного периода
71
Увеличение задолженности в отчетном периоде, в том числе:
71.1
предварительная оплата нерезидентом (в денежном /неденежном видах)
71.2
передача права собственности на объект инвестирования резиденту с отсрочкой платежа
72
Погашение задолженности в отчетном периоде, в том числе:

Есепті кезеңнің аяғындағы бейрезиденттің резидент алдындағы берешегі (= (60) + (61) - (62) + (63))
3-бөлік. Резиденттің бейрезидент алдындағы міндеттемелері
70
Есепті кезеңнің басындағы резиденттің бейрезидент алдындағы берешегі
71
Есепті кезеңде берешектің ұлғаюы, оның ішінде:
71.1
бейрезиденттің алдын ала ақы төлеуі (ақшалай/ақшалай емес түрде)
71.2
төлем мерзімін кейінге қалдыра отырып инвестициялау объектісіне меншік құқығын резидентке беру
72
Есепті кезеңде берешекті өтеу, оның ішінде:

72.1
переход права собственности нерезиденту на объект инвестирования
72.2
оплата резидентом (в денежном /неденежном видах)
73
Прочие изменения по задолженности в отчетном периоде (расшифровать)
74
Задолженность резидента перед нерезидентом на конец отчетного периода (= (70) + (71) - (72) + (73))
Примечание _________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
наименование юридического лица)
Адрес ______________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
_______________________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об участии в капитале объекта инвестирования".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об участии
в капитале объекта
инвестирования"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об участии в капитале объекта инвестирования
(индекс - ПР-И/Г-3, периодичность - ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об участии в капитале объекта инвестирования" (далее - Форма).
2. Форма представляется ежеквартально резидентами Республики Казахстан по валютным договорам участия в капитале объекта инвестирования с присвоенным учетным номером.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета (для юридических лиц), и исполнитель.

72.1
инвестициялау объектісіне меншік құқығының бейрезидентке өтуі
72.2
резиденттің ақы төлеуі (ақшалай/ақшалай емес түрде)
73
Есепті кезеңдегі берешек бойынша басқа да өзгерістер (ашып жазу)
74
Есепті кезеңнің аяғындағы резиденттің бейрезидент алдындағы берешегі (= (70) + (71) - (72) + (73))
Ескертпе ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы)
Мекенжайы _________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы _________________________________________________________
____________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Инвестициялау объектісінің
капиталына қатысу туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп (индексі - ПР-И/Г-3, кезеңділігі - тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының резиденттері есептін нөмірі берілген инвестициялау объектісінің капиталына қатысудың валюталық шарттары бойынша тоқсан сайын ұсынады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам (заңды тұлғалар үшін) және орындаушы қол қояды.

Глава 2. Заполнение Формы
4. Для целей заполнения Формы используются следующие понятия:
1) объект инвестирования - юридическое лицо, паевой инвестиционный фонд, акции, доли участия, паи которых приобретаются (приобретены), а также юридическое лицо, простое товарищество, консорциум, в имущество которого вносятся (внесены) имущественные взносы. В случае осуществления операций с депозитарными расписками объектом инвестирования является эмитент ценной бумаги, являющейся их базовым активом;
2) инвестор - физическое или юридическое лицо, которому переходит (перешло) право собственности на объект инвестирования.
5. Форма представляется по операциям участия в уставном капитале (с акциями, долями участия, паями), в капитале ином, чем уставный капитал.
Допускается заполнение резидентом Части 1 по нескольким учетным номерам, присвоенным им по операциям участия в капитале одного объекта инвестирования. В этом случае указываются номера всех учетных номеров, по которым представляется Форма.
6. Если присвоенные учетные номера получены резидентом-юридическим лицом по операциям участия в его капитале, то в графах 1, 2 и далее Части 1 указываются отдельно фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица каждого нерезидента и информация по его участию в капитале резидента.
Если присвоенные учетные номера получены резидентом совместно с другими резидентами по операциям их участия в капитале нерезидента, то в графах 1, 2 и далее Части 1 указываются отдельно фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица каждого резидента и информация по его участию в капитале нерезидента.
По операциям между покупателем и продавцом объекта инвестирования заполняются Части 1 и 2 - при возникновении требования резидента к нерезиденту, Части 1 и 3 - при возникновении обязательства резидента перед нерезидентом. Если присвоенные учетные номера получены резидентом по операциям приобретения у нерезидента (продажи нерезиденту) акций, долей участия в капитале третьего лица-резидента, то Часть 1 не заполняется.
7. Суммы отражаются в тысячах долларов США.
Операции за отчетный период отражаются по их фактической стоимости. Суммы, выраженные в иных валютах, переводятся в доллары США с использованием рыночного курса обмена валют на дату осуществления операции или на конец отчетного периода, соответственно. Возникающая курсовая разница отражается по строкам с кодами 32, 63 и 73.
Остаток на начало отчетного периода (строки с кодами 10, 60 и 70) равен остатку на конец периода, предыдущего отчетному (строки с кодами 39, 64 и 74 соответственно), по каждой графе.

2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанды толтыру мақсаты үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) инвестициялау объектісі - акциялары, қатысу үлестері, пайлары сатып алынатын (сатып алынған) заңды тұлға, инвестициялық пай қоры, сондай-ақ мүлігіне мүліктік жарна енгізілетін (енгізілген) заңды тұлға, жай серіктестік, консорциум. Депозитарлық қолхаттармен операциялар жүзеге асырылған жағдайда инвестициялау объектісі олардың базалық активі болып табылатын бағалы қағаз эмитенті болып табылады;
2) инвестор - инвестициялау объектісіне меншік құқығы өтетін (өткен) жеке немесе заңды тұлға.
5. Нысан жарғылық капиталға (акцияларымен, қатысу үлестерімен, пайлармен), жарғылық капиталға қарағанда өзге капиталға қатысу операциялары бойынша ұсынылады.
Резиденттің инвестициялаудың бір объектісінің капиталына қатысу операциялары бойынша берілген бірнеше есептік нөмірлер бойынша 1-бөлікті толтыруына рұқсат етіледі. Бұл жағдайда Нысан ұсынылатын барлық есептік нөмірлердің нөмірлері көрсетіледі.
6. Егер резидент заңды тұлға оның капиталына қатысу операциялары бойынша берілген есептік нөмірлерді алса, онда 1, 2-бағандарда және одан әрі 1-бөлікте жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), әрбір бейрезидент заңды тұлғаның атауы және оның резиденттің капиталына қатысуы туралы ақпарат жеке көрсетіледі.
Егер резидент берілген есептік нөмірлерді бейрезиденттің капиталына қатысу операциялары бойынша басқа резиденттермен бірлесе отырып алса, онда 1, 2-бағандарда және одан әрі 1-бөлікте жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), әрбір резидент заңды тұлғаның атауы және оның бейрезиденттің капиталына қатысуы туралы ақпарат жеке көрсетіледі.
Инвестициялық объектіні сатып алушы мен сатушы арасындағы операциялар бойынша резиденттің бейрезидентке талабы болған жағдайда 1 және 2-бөліктер, резиденттің бейрезидентке міндеттемесі болған жағдайда 1 және 3-бөліктер толтырылады. Егер резидент берілген есептік нөмірлерді бейрезиденттен резидент үшінші тұлғаның акцияларын, капиталындағы қатысу үлестерін сатып алу (бейрезидентке сату) операциялары бойынша алған болса, онда 1-бөлік толтырылмайды.
7. Сома мың АҚШ долларымен көрсетіледі.
Есепті кезеңдегі операциялар олардың нақты құны бойынша көрсетіледі. Өзге валютамен көрсетілген сома операция жүзеге асырылған күндегі немесе есепті кезеңнің соңындағы валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып АҚШ долларына аударылады. Туындаған бағамдық айырма кодтары 32, 63 және 73-жолдар бойынша көрсетіледі.
Есепті кезеңнің басындағы қалдық (кодтары 10, 60 және 70-жолдар) әрбір баған бойынша есепті кезеңнің алдындағы кезеңнің соңындағы қалдыққа (тиісінше кодтары 39, 64 және 74-жолдар) тең.

8. Увеличение стоимости капитала объекта инвестирования за отчетный период отражается со знаком (+), уменьшение стоимости капитала со знаком (-).
Строка с кодом 31 заполняется при присвоении Национальным Банком Республики Казахстан учетного номера взамен ранее присвоенного учетного номера согласно пункту 14 Правил.
По строкам с кодами 36 и 37 отражается фактическая передача инвестору (инвестором) права собственности на объект инвестирования в случае дарения, покупки у третьих лиц (продажи третьим лицам) объекта инвестирования, в том числе в рассрочку.
Возврат денег (возврат платежа без исполнения) отражается в строке с кодом 38.
9. По строке с кодом 41 отражаются дивиденды, объявленные в отчетном периоде, включая налог, удерживаемый у источника выплаты с этих дивидендов.
По строкам с кодами 51, 52 и 53 отражаются дивиденды, фактически выплаченные инвесторам в отчетном периоде, с суммой налога, удержанного у источника выплаты и фактически выплаченного в отчетном периоде. При этом налог, выплаченный в отчетном периоде, может относиться к дивидендам, объявленным ранее отчетного периода.
При оплате в отчетном периоде только налога без выплаты дивидендов, оплата налога должна быть отражена по соответствующим строкам с кодами 51, 52 и 53.
Задолженность по налогам отражается по строке с кодом 54.
10. Строки с кодами 60, 61, 61.1, 61.2, 62, 62.1, 62.2, 63, 64, 70, 71, 71.1, 71.2, 72, 72.1, 72.2, 73 и 74 заполняются при покупке у третьего лица (продаже третьему лицу) инвестором акций, долей участия объекта инвестирования по предварительной оплате или с отсрочкой платежа. При возникновении у резидента требований к нерезиденту заполняется Часть 2. При возникновении у резидента обязательств перед нерезидентом заполняется Часть 3.
Оплата в виде поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг), иного неденежного исполнения требует расшифровки в примечании к Форме.
11. Заполнение строк с кодами 38, 63 и 73 требует расшифровки в примечании к Форме.
12. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
13. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 23 Правил.
Приложение 4
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица) резидента, получившего учетный номер.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Отчет об исполнении обязательств.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПР-Д-4.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: __________ квартал ____ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: резидент.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом.
БИН/ИИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Учетный номер Национального Банка Республики Казахстан __________

8. Есепті кезеңдегі инвестициялау объектісінің капиталы құнының ұлғаюы (+) белгісімен, капитал құнының азаюы (-) белгісімен көрсетіледі.
Коды 31-жол Қағидалардың 14-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бұрын берілген есептік нөмірдің орнына есептік нөмір берілген кезде толтырылады.
Кодтары 36 және 37-жолдар бойынша үшінші тұлғалардан (үшінші тұлғаларға) инвестициялау объектісін, оның ішінде бөліп төлеп сатып алған (сатқан), сыйға тартқан жағдайда инвесторға (инвестордың) инвестициялау объектісіне меншік құқығын нақты бергені көрсетіледі.
Ақшаны қайтару (төлемді орындаусыз қайтару) коды 38-жолда көрсетіледі.
9. Коды 41-жол бойынша төлем көзінен осы дивидендтерден ұсталатын салықты қоса алғанда, есепті кезеңде жарияланған дивидендтер көрсетіледі.
Кодтары 51, 52 және 53-жолдар бойынша есепті кезеңде инвесторларға нақты төленген дивидендтер төлем көзінен ұсталатын және есепті кезеңде төленген салық сомасымен бірге көрсетіледі. Бұл ретте есепті кезеңде төленген салық есепті кезеңнен бұрын жарияланған дивидендтердің салығы болуы мүмкін.
Есепті кезеңде дивидендтер төлемей тек салық төлеген кезде салық төлемі тиісінше кодтары 51, 52 және 53-жолдарда көрсетілуі керек.
Салық бойынша берешек коды 54-жол бойынша көрсетіледі.
10. Кодтары 60, 61, 61.1, 61.2, 62, 62.1, 62.2, 63, 64, 70, 71, 71.1, 71.2, 72, 72.1, 72.2, 73 және 74-жолдар инвестор алдын ала төлем немесе төлемді кейінге қалдырумен үшінші тұлғадан акцияларды, инвестициялау объектісінің қатысу үлестерін сатып алған (үшінші тұлғаға сатқан) кезде толтырылады. Резиденттің бейрезидентке талаптары туындаған кезде 2-бөлік толтырылады. Резиденттің бейрезидент алдында міндеттемелері туындаған кезде 3-бөлік толтырылады.
Тауарларды жеткізу (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету), өзге де ақшалай емес орындау түріндегі төлем Нысанға ескертпеде толық ашып жазуды талап етеді.
11. Кодтары 38, 63 және 73-жолдарды толтыру Нысанға ескертпеде толық ашып жазуды талап етеді.
12. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
13. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Қағидалардың 23-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: есептік нөмірін алған резиденттің тұрақты тұрғылықты жері немесе тіркелген жері (жеке тұлға үшін) немесе орналасқан жері (заңды тұлға үшін) бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: міндеттемелердің орындалуы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: ПР-Д-4
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы _________ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: резидент
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейін
БСН/ЖСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептік нөмірі ____________

12.1
акций, паев инвестиционных фондов, фондов денежного рынка
13
недвижимости
14
прочее (расшифровать)
20
Доход резидента в отчетном периоде
21
Доход нерезидента в отчетном периоде
Примечание _________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, наименование
юридического лица)
Адрес _______________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефон _____________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________
Исполнитель _________________________________________________________
____________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_____________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об исполнении обязательств".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об исполнении
обязательств"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об исполнении обязательств
(индекс - ПР-Д-4, периодичность - ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об исполнении обязательств" (далее - Форма).
2. Форма представляется ежеквартально резидентами Республики Казахстан по валютным договорам с учетным номером на операции с ценными бумагами, производными финансовыми инструментами, правами собственности на недвижимость, правами на объекты интеллектуальной собственности, на совместную деятельность, доверительное управление, траст, передачу денег и финансовых инструментов профессиональным участникам рынка ценных бумаг, безвозмездную передачу денег, иных валютных ценностей и недвижимости, счета в иностранных банках, международных финансовых организациях филиалов (представительств) резидента с местом нахождения за пределами Республики Казахстан.

12.1
акциялар, инвестициялық қорлардың пайлары, ақша нарығының қорлары
13
жылжымайтын мүлік
14
басқасы (толық жазылсын)
20
Резиденттің есепті кезеңдегі кірісі
21
Бейрезиденттің есепті кезеңдегі кірісі
Ескертпе
__________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Резидент______________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы)
Мекенжайы _________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы _________________________________________________________
_________________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_________________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Міндеттемелердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Міндеттемелердің орындалуы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Міндеттемелердің орындалуы туралы есеп (индексі - ПР-Д-4, кезеңділігі - тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Міндеттемелердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының резиденттері бағалы қағаздармен, туынды қаржы құралдарымен, жылжымайтын мүліктің меншік құқығымен, зияткерлік меншік объектілері, бірлескен қызмет құқығымен операцияларға есептік нөмірі берілген валюталық шарттар, сенімгерлік басқару, траст, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына ақша мен қаржы құралдарын беру, ақшаны, өзге де валюталық құндылықтарды және жылжымайтын мүлікті өтеусіз беру, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан резидент филиалдарының (өкілдігінің) шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттары бойынша тоқсан сайын ұсынады.

3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета (для юридических лиц), и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Для целей заполнения Формы используются следующие понятия:
ценные бумаги эмитентов-нерезидентов - финансовые инструменты, признаваемые ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) страны эмитента, включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-нерезидентов.
5. В Разделе 1 отражаются сведения об исполнении обязательств по валютному договору в отчетном периоде.
В графе 2 отражается вид исполнения обязательств по валютному договору:
1) в виде платежей и (или) переводов денег;
2) в виде поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг);
3) в виде передачи актива (ценные бумаги, доли участия, паи инвестиционных фондов, недвижимость, право на объект интеллектуальной собственности, иные виды актива, требующие расшифровки);
4) иное (требующее расшифровки).
Если исполнение обязательства осуществляется в виде денег, то в графе 3 указывается код назначения платежа, графа 4 не заполняется, а в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 указываются отправитель денег, бенефициар денег, дата платежа, валюта платежа, сумма платежа в тысячах единиц валюты платежа на основе платежного документа на перевод (получение) денег.
Платежи и (или) переводы денег отражаются в Форме, включая налоги. В Форме отражается возврат денег (возврат платежа без исполнения).
Если исполнение обязательства осуществляется в виде передачи актива, то в графе 4 указывается наименование актива, графа 3 не заполняется, а в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 указываются лицо, передающее актив, лицо, принимающее актив, дата передачи актива, валюта стоимости актива, сумма стоимости актива в тысячах единиц валюты договора.
Если исполнение обязательства осуществляется в виде выполнения работ, оказания услуг или иным способом, то графы 3, 4 не заполняются, а в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 указываются лицо, исполняющее обязательство, лицо, принимающее исполнение обязательства, дата исполнения обязательства, валюта и сумма стоимости исполненного обязательства в тысячах единиц валюты договора.
Графы 3, 5, 7 заполняются в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
Графа 10 заполняется в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
При представлении Формы по счету филиала (представительства) юридического лица с местом нахождения за пределами Республики Казахстан в иностранном банке, международной финансовой организации в Форме отражаются внутрикорпоративные переводы денег: отправленные юридическим лицом данному филиалу (представительству) на этот счет, полученные юридическим лицом от данного филиала (представительства) с этого счета.

3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам (заңды тұлғалар үшін) және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанды толтыру мақсатында мына ұғымдар пайдаланылады:
бейрезидент эмитенттердің бағалы қағаздары - Қазақстан Республикасының және (немесе) эмитент елінің заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар деп танылатын қаржы құралдары, оның ішінде бейрезидент эмитенттердің бағалы қағаздары базалық активтері болып табылатын депозиторлық қолхаттар.
5. 1-бөлімде есепті кезеңде валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы мәліметтер көрсетіледі.
2-бағанда валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындау түрі көрсетіледі:
1) төлемдер және (немесе) ақша аударымдары түрінде;
2) тауар жеткізу (жұмысты орындау, қызмет көрсету) түрінде;
3) активті (бағалы қағаздар, қатысу үлестері, инвестициялық қорлардың пайлары, жылжымайтын мүлік, зияткерлік меншік объектісіне арналған құқық, толық жазуды қажет ететін активтің өзге де түрлері) беру түрінде;
4) өзге (толық жазылсын).
Егер міндеттемені орындау ақша түрінде жүзеге асырылатын болса, онда 3-бағанда төлем белгілеу коды көрсетіледі, 4-баған толтырылмайды, ал 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарда ақша аударуға (алуға) арналған төлем құжаты негізінде ақша жөнелтуші, ақша бенефициары, төлем күні, төлем валютасы, төлем сомасы төлем валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
Нысанда төлемдер және (немесе) ақша аударымдары салықпен бірге көрсетіледі. Нысанда ақшаны қайтару (төлемді орындамай қайтару) көрсетіледі.
Егер міндеттемелерді орындау активті беру түрінде жүзеге асырылатын болса, онда 4-бағанда активтің атауы көрсетіледі, 3-баған толтырылмайды, ал 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарда активті беруші тұлға, активті қабылдаушы тұлға, активті беру күні, актив құнының валютасы, актив құнының сомасы шарт валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
Егер міндеттемелерді орындау жұмысты орындау, қызмет көрсету немесе өзге тәсілмен жүзеге асырылатын болса, онда 3, 4-бағандар толтырылмайды, ал 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарда міндеттемені орындайтын тұлға, міндеттемелердің орындалуын қабылдайтын тұлға, міндеттемелерді орындау күні, орындалған міндеттемелердің валютасы мен сомасы шарт валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
3, 5, 7-бағандар "Экономика секторларының кодтарын қолдану мен төлемдер тағайындау және соларға сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының кодтарын қолдану мен төлемдер тағайындау және соларға сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер ұсыну қағидаларына сәйкес толтырылады. 10-баған "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасынан тыс жерде орналасқан заңды тұлға филиалының (өкілдігінің) шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот бойынша Нысанды берген кезде: Нысанда заңды тұлға осы филиалға (өкілдікке) осы шотқа жіберген, заңды тұлға осы филиалдан (өкілдіктен) осы шоттан жіберген ақшаны ішкі корпоративтік аудару көрсетіледі.

6. В Разделе 2 отражаются сведения о накопленной стоимости на конец отчетного периода и доходах за отчетный период.
Раздел 2 заполняется в следующих случаях:
1) при представлении Формы по счету в иностранном банке, международной финансовой организации, открытому филиалу (представительству) юридического лица с местом нахождения за пределами Республики Казахстан, отражается остаток суммы денег на конец отчетного периода на этом счете, вознаграждение, начисленное резиденту в отчетном периоде иностранным банком, международной финансовой организацией по данному счету, включая вклад(ы);
2) при представлении Формы по операциям, связанным с приобретением права собственности на недвижимость за границей: отражается стоимость недвижимости на конец отчетного периода, доход резидента от недвижимости в отчетном периоде;
3) при передаче денег и иного имущества в доверительное управление, траст, отражается стоимость переданного имущества на конец отчетного периода, доходы резидента (нерезидента) в отчетном периоде, в том числе за управление имуществом;
4) по операциям, связанным с передачей денег и финансовых инструментов профессиональным участникам рынка ценных бумаг, осуществляющим валютные операции по поручению клиентов, на счета для учета и хранения денег и (или) финансовых инструментов, принадлежащих клиентам, отражается стоимость переданного имущества на конец отчетного периода, доходы резидента (нерезидента) в отчетном периоде.
7. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
8. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 23 Правил.
Приложение 5
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения резидента, получившего учетный номер.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Отчет о движении денег на счете в иностранном банке, международной финансовой организации.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПР-Ф-5.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: __________ квартал ____ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридическое лицо-резидент.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом.
БИН: ________________________
Метод сбора: в электронном виде
Учетный номер Национального Банка Республики Казахстан ___________
Наименование иностранного банка, международной
финансовой организации, страна
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Валюта счета ___________________________________________________
тысяч единиц валюты счета
Код строки
Наименование показателей
Текущий счет
Вклад, вклад, открытый в рамках данного текущего счета
А
Б
1
2
10
Ставка, по которой начисляется вознаграждение по счету в отчетном периоде (% годовых)
11
Остатки на начало отчетного периода
20

6. 2-бөлімде есепті кезеңнің соңындағы жинақталған құн және есепті кезеңдегі кіріс туралы мәліметтер көрсетіледі.
2-бөлім мына жағдайларда толтырылады:
1) Қазақстан Республикасынан тыс жерде орналасқан заңды тұлғаның филиалына (өкілдігіне) ашылған шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот бойынша Нысанды ұсынған кезде: есепті кезеңнің соңында осы шотта ақша сомасының қалдығы, шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот резидентке есепті кезеңде осы шот бойынша есептеген сыйақы, оның ішінде салым (салымдар) қоса көрсетіледі;
2) шетелде жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алумен байланысты операциялар бойынша Нысанды ұсынған кезде: жылжымайтын мүліктің есепті кезеңнің соңындағы құны, резиденттің есепті кезеңдегі жылжымайтын мүліктен кірісі көрсетіледі;
3) ақша мен өзге мүлікті сенімгерлік басқаруға, трастқа берген кезде берілген мүліктің есепті кезеңнің соңындағы құны, резиденттің (бейрезиденттің) есепті кезеңдегі кірісі, оның ішінде мүлікті басқарғаны үшін кірісі көрсетіледі;
4) клиенттердің атынан валюталық операцияларды жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына ақша мен қаржы құралдарын аударуға байланысты операциялар үшін есепті кезеңнің соңындағы берілген мүліктің құны және есепті кезеңдегі резиденттің (бейрезиденттің) табысы клиенттерге тиесілі ақшаны және (немесе) қаржы құралдарын есепке алу және сақтау шоттарында көрсетіледі.
7. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
8. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Қағидалардың 23-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: есептік нөмірін алған резиденттің орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттағы қаражаттың қозғалысы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: ПР-Ф-5
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы _________ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: резидент заңды тұлға
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейін
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептік нөмірі _______________
Шетелдік банктің, халықаралық қаржы ұйымының атауы, елі
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Шот валютасы __________________________________________________
шот валютасының мың бірлігі
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
Ағымдағы шот
Салым, осы ағымдағы шот шеңберінде ашылған салым
А
Б
1
2
10
Есепті кезеңде шот бойынша сыйақы есептелетін мөлшерлеме (жылдық %)
11
Есепті кезеңнің басындағы қалдық
20

Предоставление иностранным банком, международной финансовой организацией овердрафта ((84) + (85) + (86) + (87))
в том числе:
84
на содержание своих филиалов и представительств
85
иное израсходование на нерезидентов
86
иное израсходование на резидентов
87
в порядке перевода на другие собственные банковские счета, включая конвертацию валют
88
Вознаграждение, начисленное в отчетном периоде иностранным банком, международной финансовой организацией за овердрафт
89
Погашение овердрафта иностранному банку, международной финансовой организации
90
Выплата иностранному банку, международной финансовой организации вознаграждения за овердрафт
91
Иные изменения за отчетный период по овердрафту (расшифровать)
92
Иные изменения за отчетный период по вознаграждению (расшифровать)
93

Шетелдік банктің, халықаралық қаржы ұйымының овердрафты ұсынуы (84) + (85) + (86) + (87)
оның ішінде:
84
өз филиалдары мен өкілдіктерін күтіп ұстауға
85
бейрезиденттерге жұмсалған өзге шығыс
86
резиденттерге жұмсалған өзге шығыс
87
валюта конвертациясын қоса алғанда, басқа меншікті банктік шоттарға аудару тәртібімен
88
Шетелдік банк, халықаралық қаржы ұйымы овердрафт үшін есепті кезеңде есептеген сыйақы
89
Шетелдік банкке, халықаралық қаржы ұйымына овердрафты өтеу
90
Шетелдік банкке, халықаралық қаржы ұйымына овердрафт үшін сыйақы төлеу
91
Есепті кезеңдегі овердрафт бойынша өзге де өзгерістер (толық жазылсын)
92
Есепті кезеңдегі сыйақы бойынша өзге де өзгерістер (толық жазылсын)
93

Остатки на конец отчетного периода ((81) + (83) + (88) - (89) - (90) + (91) + (92))
94
в том числе остатки по вознаграждению по овердрафту ((82) + (88) - (90) + (92))
Примечание _________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
Адрес ______________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
__________________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
__________________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о движении денег на счете в иностранном банке, международной финансовой организации".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о движении
денег на счете в иностранном
банке, международной
финансовой организации"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о движении денег на счете в иностранном банке, международной финансовой организации
(индекс - ПР-Ф-5, периодичность - ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о движении денег на счете в иностранном банке, международной финансовой организации" (далее - Форма).
2. Форма представляется ежеквартально юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан по учетному номеру счета в иностранном банке, международной финансовой организации.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
4. В графе 1 отражается информация о текущем счете, вкладе, неаллокированном металлическом счете, открытом в иностранном банке, международной финансовой организации.
В случаях, если в рамках текущего счета открывается вклад, то информация о таком вкладе отражается в графе 2. В случаях, если в рамках текущего счета открывается несколько вкладов, то информация о таких вкладах отражается по каждому вкладу отдельно.

Есепті кезеңнің соңындағы қалдық ((81) + (83) + (88) - (89) - (90) + (91) + (92))
94
оның ішінде овердрафт сыйақысы бойынша қалдық ((82) + (88) - (90) + (92))
Ескертпе_____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент_____________________________________________________________
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
Мекенжайы__________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефоны____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы _________________________________________________________
____________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттағы қаражаттың қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Шетелдік банктегі,
халықаралық қаржы
ұйымындағы шоттағы
қаражаттың қозғалысы туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына
қосымша
Шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттағы қаражаттың қозғалысы туралы есеп (индексі - ПР-Ф-5, кезеңділігі - тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттағы қаражаттың қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғасы шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттың есептік нөмірі бойынша тоқсан сайын ұсынады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. 1-бағанда шетелдік банкте, халықаралық қаржы ұйымында ашылған ағымдағы шот, салым, аллокирленбеген металл шот туралы ақпарат көрсетіледі.
Егер ағымдағы шот шеңберінде салым ашылатын болса, онда мұндай салым туралы ақпарат 2-бағанда көрсетіледі. Егер ағымдағы шот шеңберінде бірнеше салым ашылатын болса, онда мұндай салымдар туралы ақпарат әрбір салым бойынша жеке көрсетіледі.

5. В строке с кодом 10 отражается чистая (без учета налогов) средняя в отчетном периоде ставка вознаграждения по текущему счету, вкладу (% годовых), в строке с кодом 80 - по овердрафту. Ставка вознаграждения отражается в числовом виде, с округлением до сотых долей. Если ставка вознаграждения плавающая, то используется базовое значение ставки в отчетном периоде. Если ставка вознаграждения нулевая, то проставляется нулевое значение.
Если Форма представляется с нулевыми значениями, то строки с кодами 10, 80 не заполняются.
6. Суммы отражаются в тысячах единиц валюты счета (вклада).
По мультивалютным счетам (вкладам), а также неаллокированным металлическим счетам суммы отражаются в тысячах тенге. Суммы, выраженные в иных валютах, переводятся в тенге с использованием рыночного курса обмена валют на дату осуществления операции или на конец отчетного периода, соответственно. Возникающая курсовая разница отражается по строке с кодом 56.
7. В случае заполнения строк с кодами 34, 35, 55, 55а в примечании следует указать учетный номер счета в иностранном банке, международной финансовой организации, с которого (на который) переводятся деньги.
8. Информация об овердрафте заполняется при предоставлении иностранным банком, международной финансовой организацией юридическому лицу-резиденту овердрафта по данному счету в соответствии с условиями открытия счета в случае отсутствия присвоенного учетного номера по такому овердрафту.
Под овердрафтом понимается кредитование иностранным банком, международной финансовой организацией счета клиента для оплаты им расчетных документов в случае недостаточности или отсутствия на счету клиента денег. При овердрафте банк списывает все имеющиеся на счете клиента деньги и одновременно предоставляет клиенту финансовый заем на часть оплаты, непокрытую деньгами на счете клиента.
Возникающая курсовая разница отражается в иных изменениях (строки с кодами 91 и 92).
9. Остаток на начало отчетного периода (строки с кодом 11, 81 и 82) равен остатку на конец предыдущего отчетного периода (строки с кодом 60, 93 и 94 соответственно).
10. По строкам с кодом 29а, 70 отражается вознаграждение, начисленное в отчетном периоде, без учета налогов на это вознаграждение.
11. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
12. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 23 Правил.
Приложение 6
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, а также обязательств по операциям РЕПО, привлеченных банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, от нерезидентов, по которым имеются непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 11-ОБ.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: __________ квартал ____ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий деятельность на территории Республики Казахстан.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом.
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица. Освоение и обслуживание финансовых займов
Порядковый номер
Порядковый номер из отчета за предыдущий период
Наименование кредитора
Наименование страны кредитора
А
Б
В
Г
продолжение таблицы
Номер кредитного
соглашения
(наименование, номер,
дата)
ПН/УН
Сумма валютного договора (в валюте валютного договора)
Наименование валюты кредита
Период действия
Дата начала освоения
Дата конечного срока погашения
Д
Е
Ж
З
И
продолжение таблицы
Основной долг
Остаток на начало отчетного периода, тысяч единиц валюты договора
Операции в отчетном периоде, тысяч единиц валюты договора
Остаток на конец отчетного периода
Увеличение
Уменьшение
Сумма, тысяч единиц валюты договора
Номер балансового счета
Всего
Из них за счет
Всего
из них за счет реорганизации
реорганизации
капитализированного вознаграждения
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Вознаграждение
Состояние кредита
Прочие выплаты
Примечание
Остаток на начало отчетного периода, тысяч единиц валюты договора
Операции в отчетном периоде, тысяч единиц валюты договора
Остаток на конец отчетного периода
Начислено
Оплачено
Сумма, тысяч единиц валюты договора
Номер балансового счета
9
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы
График платежей по обслуживанию кредита заемщиком
Погашение основного долга
год
год
1-й кв. после отчетного периода
квартал
квартал
квартал
квартал
квартал
квартал
8-й кв. после отчетного периода
после...
17
18
19
20
21
22
23
24
25
продолжение таблицы
График платежей по обслуживанию кредита заемщиком
Оплата вознаграждения
год
год
1-й кв. после отчетного периода
квартал
квартал
квартал
квартал
квартал
квартал
8-й кв. после отчетного периода
после...
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Наименование банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан,
осуществляющего деятельность на территории Республики Казахстан
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
________________________________________________________________
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" __________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, а также обязательств по операциям РЕПО, привлеченных банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, от нерезидентов, по которым имеются непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об освоении
и обслуживании финансовых
займов, а также обязательств
по операциям РЕПО,
привлеченных банком,
филиалом банка – нерезидента
Республики Казахстан,
осуществляющим деятельность
на территории
Республики Казахстан,
от нерезидентов, по которым
имеются непогашенные
обязательства на начало
и (или) конец отчетного периода"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, а также обязательств
по операциям РЕПО, привлеченных банком, филиалом банка – нерезидента
Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории
Республики Казахстан, от нерезидентов, по которым имеются непогашенные
обязательства на начало и (или) конец отчетного периода
(индекс - 11-ОБ, периодичность - ежеквартальная)

5. Коды 10-жолда таза (салықтарды есепке алмағанда) есепті кезеңдегі ағымдағы шот, салым бойынша сыйақының орташа мөлшерлемесі (жылдық %), коды 80-жолда овердрафт бойынша сыйақының орташа мөлшерлемесі көрсетіледі. Сыйақы мөлшерлемесі жүздік үлеске дейін дөңгелектеніп сан түрінде көрсетіледі. Егер сыйақы мөлшерлемесі өзгермелі болса, онда есепті кезеңдегі мөлшерлеменің базалық мәні пайдаланылады. Егер сыйақы мөлшерлемесі нөл болса, онда нөлдік мән қойылады.
Егер Нысан нөлдік мәндермен берілсе, онда кодтары 10, 80-жолдар толтырылмайды.
6. Сома шот (салым) валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
Мультивалюталық шоттар (салымдар), сондай-ақ аллокирленбеген металл шоттар бойынша сома мың теңгемен көрсетіледі. Өзге валюталармен көрсетілген сома тиісінше операция жүзеге асырылған күнгі немесе есепті кезеңнің соңындағы валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып, теңгеге аударылады. Туындайтын бағамдық айырма коды 56-жолда көрсетіледі.
7. Кодтары 34, 35, 55, 55а-жолдар толтырылған жағдайда ескертпеде одан (оған) ақша аударылатын шетел банкіндегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттың есептік нөмірі көрсетілуі тиіс.
8. Овердрафт туралы ақпарат шетелдік банк, халықаралық қаржы ұйымы осындай овердрафт бойынша берілген есептік нөмірі болмаған жағдайда, шотты ашу талаптарына сәйкес осы шот бойынша резидент заңды тұлғаға овердрафт ұсынған кезде толтырылады.
Шетелдік банк, халықаралық қаржы ұйымы клиенттің шотында ақша жеткіліксіз болған немесе болмаған жағдайда оның есеп айырысу құжаттарын төлеуі үшін клиенттің шотын кредиттеуі овердрафтты білдіреді. Овердрафт кезінде банк, халықаралық қаржы ұйымы клиенттің шотындағы барлық ақшаны есептен шығарады және бір мезгілде клиентке клиенттің шотындағы ақшамен өтелмеген ақының бір бөлігіне қаржылай қарыз береді.
Пайда болған бағамдық айырмасы өзге де өзгерістерде көрсетіледі (кодтары 91, 92-жолдар).
9. Есепті кезеңнің басындағы қалдық (кодтары 11, 81, және 82-жолдар) алдыңғы есепті кезеңнің соңындағы қалдыққа (тиісінше кодтары 60, 93 және 94-жолдар) тең келеді.
10. Коды 29а, 70-жолдары бойынша осы сыйақыға салықтарды қоспағанда, есепті кезеңде есептелген сыйақы көрсетіледі.
11. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
12. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Қағидалардың 23-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы бейрезиденттерден тартқан есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды, сондай-ақ РЕПО операциялары бойынша міндеттемелерді игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 11-ОБ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: ____ жылғы __________ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейін
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Кесте. Қаржылық қарыздарды игеру және оған қызмет көрсету
Реттік нөмірі
Алдыңғы кезеңдегі есептен алынған реттік нөмірі
Кредитордың атауы
Кредитор елінің атауы
А
Б
В
Г
кестенің жалғасы
Кредиттік келісімнің нөмірі
(атауы, нөмірі, күні)
ПН/УН
Валюталық шарттың сомасы (валюталық шарттың валютасында)
Кредит валютасының атауы
Жарамдылық мерзімі
Игерудің басталған күні
Өтеудің соңғы мерзімінің күні
Д
Е
Ж
З
И
кестенің жалғасы
Негізгі борыш
Есепті кезең басындағы қалдық, валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңдегі операция,
шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезең соңындағы қалдық
Ұлғаюы
Азаюы
Сомасы, шарт валютасының мың бірлігі
Баланстық шоттың нөмірі
Барлығы
Олардың ішінде мыналар есебінен
Барлығы
олардың ішінде қайта ұйымдастыру есебінен
қайта ұйымдастыру
капиталдандырылған сыйақы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Сыйақы
Кредиттің жай-күйі
Басқа да төлемдер
Ескертпе
Есепті кезеңнің басындағы қалдық, келісімшарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңдегі операция, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңнің соңындағы қалдық
Есептелді
Төленді
Сомасы, шарт валютасының мың бірлігі
Баланстық шоттың нөмірі
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Қарыз алушының кредитке қызмет көрсетуi бойынша төлемдер графигі
Негізгі қарызды өтеу
жыл
жыл
есепті кезеңнен кейінгі 1- тоқсан
тоқсан
тоқсан
тоқсан
тоқсан
тоқсан
тоқсан
есепті кезеңнен кейінгі 8-тоқсан
кейін...
17
18
19
20
21
22
23
24
25
кестенің жалғасы
Қарыз алушының кредитке қызмет көрсетуi бойынша төлемдер графигі
Сыйақыны төлеу
жыл
жыл
есепті кезеңнен кейінгі 1-тоқсан
тоқсан
тоқсан
тоқсан
тоқсан
тоқсан
тоқсан
есепті кезеңнен кейінгі 8-тоқсан
кейін...
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Банктің, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан
Республикасының бейрезидент-банкі филиалының атауы
____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы __________________________________________________
________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы бейрезиденттерден тартқан есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды, сондай-ақ РЕПО операциялары бойынша міндеттемелерді игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Банк, Қазақстан
Республикасының аумағында
қызметін жүзеге асыратын
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банкінің
филиалы бейрезиденттерден
тартқан есепті кезеңнің басында
және (немесе) соңында
өтелмеген міндеттемелері бар
қаржылай қарыздарды,
сондай-ақ РЕПО операциялары
бойынша міндеттемелерді игеру
және оларға қызмет көрсету
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы бейрезиденттерден тартқан есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды, сондай-ақ РЕПО операциялары бойынша міндеттемелерді игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп (индексі - 11-ОБ, кезеңділігі - тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению Формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, а также обязательств по операциям РЕПО, привлеченных банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, от нерезидентов, по которым имеются непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода" (далее - Форма).
2. Форма представляется ежеквартально банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, по финансовым займам, а также по операциям РЕПО, привлеченным ими от нерезидентов.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
4. В Форме отражается информация по освоению, погашению и обслуживанию финансовых займов, а также обязательств по операциям РЕПО, отдельно по каждому валютного договору, по которому имеются непогашенные на начало и (или) конец отчетного периода обязательства перед нерезидентами в целом по системе банка, в целом по филиалу банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющему деятельность на территории Республики Казахстан.
5. Суммы отражаются в тысячах единиц валюты договора.
6. В Таблице
в графе А отражается порядковый номер;
в графе Б указывается порядковый номер финансового займа из Формы, представленной за предыдущий период;
в графе Г Таблицы 1 заполняется в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
в графе Ж Таблицы 1 и строка с кодом 5 Таблицы заполняется в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
в графе 1 отражается непогашенный на начало отчетного периода основной долг, в том числе просроченный;
в графе 2 отражается увеличение за отчетный период основного долга за счет получения кредитных средств, реорганизации долга и капитализации вознаграждения;
в графе 3 отражается увеличение долга за счет реорганизации при уступке требования (переводе долга);
в графе 4 отражается капитализация вознаграждения (отнесение вознаграждения к основному долгу);
в графе 5 отражается уменьшение за отчетный период основного долга, в том числе просроченного, за счет погашения и реорганизации;
в графе 6 отражается уменьшение долга за счет реорганизации. Основными видами реорганизации являются досрочное погашение, прощение, уступка требования (перевод долга), обмен долга на инструменты участия в капитале (заемщика и (или) третьих лиц), недвижимость и иной актив заемщика, долговые ценные бумаги заемщика, поставки товара и иные долговые обязательства заемщика;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы бейрезиденттерден тартқан есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды, сондай-ақ РЕПО операциялары бойынша міндеттемелерді игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы Нысанды бейрезиденттерден олар тартқан қаржылай қарыздар, сондай-ақ РЕПО операциялары бойынша тоқсан сайын ұсынады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанда қаржылай қарыздарды игеру, өтеу және қызмет көрсету, сондай-ақ РЕПО операциялары бойынша міндеттемелер бойынша ақпарат көрсетіледі. Ақпарат есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында бейрезиденттер алдындағы өтелмеген міндеттемелері бар әрбір валюталық шарт бойынша жеке-жеке, банк жүйесі бойынша жалпы және Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банктің филиалы бойынша жалпы түрде көрсетіледі.
5. Сома шарт валютасының мың бірлігінде көрсетіледі.
6. Кестеде
А бағанында – реттік нөмір көрсетіледі;
Б бағанында – алдыңғы кезең үшін ұсынылған Нысаннан алынған қаржылық қарыздың реттік нөмірі көрсетіледі;
1-кестенің Г бағаны Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуіші НК РК ISO 3166-1 "Елдер атаулары мен олардың әкімшілік-аумақтық бірліктерінің атауларын ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Ел кодтары" талаптарына сәйкес толтырылады;
1-кестенің Ж бағаны және Кестенің 5-коды бар жолы Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуіші НК РК 07 ISO 4217 "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" талаптарына сәйкес толтырылады;
1-бағанда есепті кезеңнің басындағы өтелмеген негізгі борыш, оның ішінде мерзімі өткен борыш көрсетіледі;
2-бағанда есепті кезеңде кредит қаражатын алу, борышты қайта ұйымдастыру және сыйақыны капиталдандыру есебінен негізгі борыштың ұлғаюы көрсетіледі;
3-бағанда талапты басқаға беру (борышты аудару) кезінде қайта ұйымдастыру есебінен борыштың ұлғаюы көрсетіледі;
4-бағанда сыйақыны капиталдандыру (сыйақыны негізгі борышқа жатқызу) көрсетіледі;
5-бағанда есепті кезеңде өтеу және қайта ұйымдастыру есебінен негізгі борыштың, оның ішінде мерзімі өткен борыштың азаюы көрсетіледі;
6-бағанда қайта ұйымдастыру есебінен борыштың азаюы көрсетіледі. Қайта ұйымдастырудың негізгі түрлеріне мерзімінен бұрын өтеу, кешіру, талапты басқаға беру (борышты аудару), борышты капиталға қатысу құралдарына (қарыз алушының және (немесе) үшінші тұлғалардың) айырбастау, жылжымайтын мүлікке және қарыз алушының өзге де активтеріне, қарыз алушының борыштық бағалы қағаздарына, тауар жеткізіліміне және қарыз алушының өзге де борыштық міндеттемелеріне айырбастау жатады;

в графах 7 и 8 отражается непогашенный на конец отчетного периода основной долг, в том числе просроченный, и номер балансового счета, на котором учитывается остаток долга;
в графе 9 отражается задолженность по вознаграждению, в том числе просроченная, на начало отчетного периода;
в графе 10 отражаются начисленные в отчетном периоде вознаграждения;
в графе 11 отражается уменьшение в отчетном периоде вознаграждения, в том числе просроченного, за счет оплаты, реорганизации и капитализации вознаграждения;
в графах 12 и 13 отражается задолженность на конец отчетного периода по вознаграждению, в том числе просроченному, и номер балансового счета, на котором учитывается эта задолженность;
в графе 14 отражается состояние кредитного соглашения на конец отчетного периода из списка: "действующее", "полное исполнение обязательств сторонами". Кредитное соглашение считается действующим до полного исполнения обязательств сторонами, в том числе обязательств по вознаграждению или по просроченным платежам;
в графе 15 отражаются (при наличии) прочие выплаты.
в графе 16 отражаются (при наличии) вид обеспечения и сумма обеспечения в тысячах единиц валюты с указанием валюты. При наличии нескольких видов обеспечения указываются все виды обеспечения и общая рыночная стоимость обеспечения в тысячах тенге.
7. В графах с 17 по 38 графика платежей по обслуживанию кредита заемщиком отражаются прогнозные суммы за два года по кварталам следующие за отчетным периодом.
8. Арифметико-логический контроль в Таблице:
графа 1 = графа 7 Формы, представленной за предыдущий квартал;
графа 2 >= графа 3 + графа 4;
графа 5 >= графа 6;
графа 7 = графа 1 + графа 2 - графа 5;
графа 9 = графа 12 Формы, представленной за предыдущий квартал;
графа 12 = графа 9 + графа 10 - графа 11.
9. В случае отсутствия информации за отчетный период, Форма не представляется.
10. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 31 Правил.

7 және 8-бағандарда есепті кезеңнің соңындағы өтелмеген негізгі борыш, оның ішінде мерзімі өткен борыш, сондай-ақ борыш қалдығы есепке алынатын баланстық шоттың нөмірі көрсетіледі;
9-бағанда есепті кезеңнің басындағы сыйақы бойынша берешек, оның ішінде мерзімі өткен берешек көрсетіледі;
10-бағанда есепті кезеңде есептелген сыйақылар көрсетіледі;
11-бағанда есепті кезең ішінде төлеу, қайта ұйымдастыру және сыйақыны капиталдандыру есебінен сыйақының, оның ішінде мерзімі өткен сыйақының азаюы көрсетіледі;
12 және 13-бағандарда есепті кезеңнің соңындағы сыйақы бойынша берешек, оның ішінде мерзімі өткен берешек, сондай-ақ осы берешек есепке алынатын баланстық шоттың нөмірі көрсетіледі;
14-бағанда есепті кезеңнің соңындағы кредиттік келісімнің жай-күйі мынадай тізбеден көрсетіледі: "қолданыстағы", "тараптардың міндеттемелерін толық орындауы". Кредиттік келісім тараптар барлық міндеттемелерді, оның ішінде сыйақы немесе мерзімі өткен төлемдер бойынша міндеттемелерді толық орындағанға дейін қолданыста болып есептеледі;
15-бағанда (болған жағдайда) басқа да төлемдер көрсетіледі;
16-бағанда (болған жағдайда) қамтамасыз ету түрі және қамтамасыз ету сомасы валютасын көрсете отырып, валютаның мың бірлігінде көрсетіледі. Бірнеше қамтамасыз ету түрі болған кезде барлық қамтамасыз ету түрлері және қамтамасыз етудің жалпы нарықтық құны мың теңгемен көрсетіледі.
7. Қарыз алушының кредитке қызмет көрсетуі бойынша төлемдер графигінің 17-ден 38-ге дейінгі бағандарында есепті кезеңнен кейінгі екі жылға арналған тоқсандар бойынша болжамды сома көрсетіледі.
8. Кестедегі арифметикалық-логикалық бақылау:
1-баған = алдыңғы тоқсан үшін ұсынылған Нысанның 7-бағаны;
2-баған ≥ 3-баған + 4-баған;
5-баған ≥ 6-баған;
7-баған = 1-баған + 2-баған − 5-баған;
9-баған = алдыңғы тоқсан үшін ұсынылған Нысанның 12-бағаны;
12-баған = 9-баған + 10-баған − 11-баған.
9. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, Нысан ұсынылмайды.
10. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Қағидалардың 31-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.