Об утверждении Правил представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 41. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2019 года № 18509.
Примечание ИЗПИ!
Сроки представления отчетности продлеваются в период действия чрезвычайного положения, введенного Указом Президента РК от 15.03.2020 № 285 "О введении чрезвычайного положения в Республике Казахстан" в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2020 № 42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2019 года.
В соответствии с подпунктом 45) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 99 (вводится в действие вводится в действие с 01.01.2026).
1. Утвердить прилагаемые Правила представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 263 "Об утверждении Правил осуществления мониторинга валютных операций нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13691, опубликовано 25 мая 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Куандыков А.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 41 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 12 сәуірде № 18509 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
"Қазақстан Республикасында төтенше жағдайды енгізу туралы" ҚР Президентінің 15.03.2020 № 285 Жарлығымен енгізілген төтенше жағдай қолданылу кезеңінде есептіліктің жекелеген түрлерін ұсыну мерзімдері ұзартылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 45) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 99 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің валюталық операцияларына мониторингті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 263 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13691 болып тіркелген, 2016 жылғы 25 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Қуандықов Ә.Ә.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;

3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
6. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 июля 2019 года.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 марта 2019 года № 41
Правила представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан
1. Настоящие Правила представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 45) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Положение о Национальном Банке), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан более одного года, (далее – филиалы (представительства) информации, включая формы и сроки представления отчетов, а также виды деятельности, при осуществлении которой филиалами (представительствами) требуется представление отчетов.

3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) және 3) тармақшаларында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
6. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2019 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 30 наурыздағы
№ 41 қаулысымен
бекітілді
Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидалары
1. Осы Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы ереже) 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 45) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйымдар филиалдарының (өкілдіктерінің) (бұдан әрі – филиалдар (өкілдіктер) есептерді ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ филиалдар (өкілдіктер) жүзеге асыру кезінде есептерді ұсыну талап етілетін қызмет түрлерін қоса алғанда, ақпаратты ұсыну тәртібі айқындалады.

Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 99 (вводится в действие вводится в действие с 01.01.2026).
2. В Правилах используются понятия и термины, применяемые в значениях, указанных в Законе Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 99 (вводится в действие вводится в действие с 01.01.2026).
3. Территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан (далее – территориальный филиал Национального Банка) направляет филиалу (представительству) письменный запрос в произвольной форме. Филиал (представительство) не позднее десяти рабочих дней со дня получения такого запроса представляет в территориальный филиал Национального Банка по месту своего нахождения отчет о филиале (представительстве) иностранной нефинансовой организации по форме согласно приложению 1 к Правилам.
4. Территориальный филиал Национального Банка на основе полученной информации формирует список филиалов (представительств), представляющих информацию об операциях с резидентами и нерезидентами в форме отчетов в соответствии с Правилами (далее – список филиалов (представительств).
В список филиалов (представительств) включаются филиалы (представительства), осуществляющие следующие виды деятельности:
1) добыча сырой нефти, природного и попутного газа;
2) строительные услуги;
3) услуги, связанные с добычей полезных ископаемых;
4) архитектурные, инженерные и иные технические услуги;
5) научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы.
5. Территориальный филиал Национального Банка не позднее тридцати календарных дней со дня получения отчета о филиале (представительстве) иностранной нефинансовой организации по форме согласно приложению 1 к Правилам информирует филиал (представительство) о включении его в список филиалов (представительств) и необходимости представления отчетов в соответствии с пунктом 7 Правил.
Список филиалов (представительств) размещается на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан и актуализируется по мере изменения.
6. Филиал (представительство), включенный в список филиалов (представительств), об изменениях реквизитов и показателей, представленных ранее в части А "Общая информация" отчета о филиале (представительстве) иностранной нефинансовой организации по форме согласно приложению 1 к Правилам, направляет в территориальный филиал Национального Банка по месту своего нахождения письменное уведомление в произвольной форме.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 99 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
2. Қағидаларда "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көрсетілген мағынасында қолданылатын ұғымдар мен терминдер пайдаланылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 99 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы (бұдан әрі – Ұлттық Банктің аумақтық филиалы) филиалға (өкілдікке) еркін нысандағы жазбаша сұратуды жібереді. Филиал (өкілдік) осындай сұратуды алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей өзі орналасқан орны бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі) туралы есепті ұсынады.
4. Ұлттық Банктің аумақтық филиалы алынған ақпараттың негізінде Қағидаларға сәйкес есептер нысанында резиденттермен және бейрезиденттермен жасалған операциялар туралы ақпаратты ұсынатын филиалдардың (өкілдіктердің) тізімін (бұдан әрі – филиалдардың (өкілдіктердің) тізімі) жасайды.
Филиалдардың (өкілдіктердің) тізіміне қызметтің мына түрлерін жүзеге асыратын филиалдар (өкілдіктер) енгізіледі:
1) өңделмеген мұнайды, табиғи және ілеспе газды өндіру;
2) құрылыс қызметі;
3) пайдалы қазбаларды игерумен байланысты қызмет;
4) сәулет, инженерлік және өзге техникалық қызмет;
5) ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыс.
5. Ұлттық Банктің аумақтық филиалы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі) туралы есепті алған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей филиалға (өкілдікке) ол филиалдардың (өкілдіктердің) тізіміне енгізілгені және Қағидалардың 7-тармағына сәйкес есептерді ұсыну қажеттілігі туралы хабарлайды.
Филиалдардың (өкілдіктердің) тізімі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында орналастырылады және өзгеруіне қарай жаңартылып отырады.
6. Филиалдардың (өкілдіктердің) тізіміне енгізілген филиал (өкілдік) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі) туралы есептің "Жалпы ақпарат" А бөлігінде бұдан бұрын берілген деректемелері мен көрсеткіштері өзгертілгені жөніндегі еркін нысандағы хабарламаны өзінің орналасқан орны бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жібереді.

7. Филиал (представительство), включенный в список филиалов (представительств), представляет в территориальный филиал Национального Банка по месту своего нахождения следующие отчеты:
1) отчет о проектах, осуществляемых в Республике Казахстан, по форме согласно приложению 2 к Правилам – ежегодно до 5 (пятого) апреля (включительно) текущего года;
2) отчет о реализации проектов в Республике Казахстан по форме согласно приложению 3 к Правилам – ежеквартально до 20 (двадцатого) числа (включительно) первого месяца, следующего за отчетным кварталом;
3) отчет о движении денег на банковских счетах в иностранных банках по форме согласно приложению 4 к Правилам – ежеквартально до 20 (двадцатого) числа (включительно) первого месяца, следующего за отчетным кварталом;
4) отчет о возмещении затрат и распределении прибыли по соглашению о разделе продукции по форме согласно приложению 5 к Правилам – ежеквартально до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) первого месяца, следующего за отчетным кварталом.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 99 (вводится в действие вводится в действие с 01.01.2026).
8. Филиал (представительство) представляет в территориальный филиал Национального Банка отчеты, требуемые в соответствии с Правилами, на бумажном носителе либо электронным способом посредством использования информационных систем с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписью.
Отчет, представленный иным способом, требует последующего подтверждения на бумажном носителе либо электронным способом посредством использования информационных систем с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписью.
При представлении одного отчета разными способами датой представления отчета считается ранняя из дат.
Если срок представления отчета, установленный Правилами, истекает в нерабочий день, то датой окончания срока представления отчета считается следующий за ним рабочий день. Датой представления отчета на бумажном носителе считается день получения отчета адресатом при представлении нарочным или день отправления на почтовом штемпеле.
9. Филиал (представительство), включенный в список филиалов (представительств), по запросу территориального филиала Национального Банка представляет документы, необходимые для проверки достоверности представленных отчетов (копии положения о филиале (представительстве), договоров, счетов-фактур, актов приема-передачи, платежных поручений, а также финансовой отчетности).
9-1. Филиал (представительство), включенный в список филиалов (представительств), по запросу Национального Банка представляет прогнозную информацию о реализации проекта, финансировании и возврате финансирования, иных финансово-производственных показателях по форме и в срок, указанные в запросе.

7. Филиалдардың (өкілдіктердің) тізіміне енгізілген филиал (өкілдік) өзінің орналасқан орны бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына мына есептерді:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында жүзеге асырылатын жобалар туралы есепті – жыл сайын, ағымдағы жылғы 5 (бесінші) сәуірге дейін (қоса алғанда);
2) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында жобаларды іске асыру туралы есепті – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың 20 (жиырмасына) дейін (қоса алғанда);
3) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетел банктеріндегі банктік шоттардағы ақша қозғалысы туралы есепті – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың 20 (жиырмасына) дейін (қоса алғанда);
4) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнімді бөлу туралы келісім бойынша шығынды өтеу және пайданы бөлу туралы есепті тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда) ұсынады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 99 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
8. Филиал (өкілдік) Ұлттық Банктің аумақтық филиалына Қағидаларға сәйкес талап етілетін есептерді қағаз тасымалдағышта не электрондық цифрлық қолтаңбамен растау рәсімін сақтай отырып, ақпараттық жүйелерді қолдану арқылы электрондық тәсілмен ұсынады.
Өзге тәсілмен ұсынылған есеп кейіннен қағаз тасымалдағышта не электрондық цифрлық қолтаңбамен растау рәсімін сақтай отырып, ақпараттық жүйелерді қолдану арқылы электрондық тәсілмен растауды талап етеді.
Бір есеп түрлі тәсілдермен ұсынылған кезде есепті ұсыну күні болып бұрын ұсынылған күн саналады.
Егер Қағидаларда белгіленген есепті ұсыну мерзімі жұмыс істемейтін күні аяқталса, онда есепті ұсыну мерзімінің аяқталу күні деп одан кейінгі жұмыс күні саналады. Қағаз тасымалдағышта есепті ұсыну күні қолма-қол ұсынылған кезде адресаттың есепті алу күні немесе пошта штемпеліндегі жөнелту күні саналады.
9. Филиалдардың (өкілдіктердің) тізіміне енгізілген филиал (өкілдік) Ұлттық Банк аумақтық филиалының сұратуы бойынша ұсынылған есептердің дәйектілігін тексеру үшін қажетті құжаттарды (филиал (өкілдік) туралы ереженің, шарттардың, шот-фактуралардың, қабылдау-өткізу актілерінің, төлем тапсырмаларының, сондай-ақ қаржылық есептіліктің көшірмесін) ұсынады.
9-1. Филиалдардың (өкілдіктердің) тізіміне енгізілген филиал (өкілдік) Ұлттық Банктің сұратуы бойынша сұратуда көрсетілген нысан бойынша және мерзімде жобаны іске асыру, қаржыландыру және қаржыландыруды қайтару, өзге де қаржы-өндірістік көрсеткіштер туралы болжамды ақпаратты өтініште көрсетілген нысанда және мерзімде ұсынады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае наличия у филиала (представительства) копии решения территориального подразделения органа государственных доходов о приостановлении налоговой отчетности налогоплательщиком, представление отчетов, указанных в пункте 7 Правил, не требуется со дня представления филиалом (представительством) в территориальный филиал Национального Банка по месту своего нахождения копии такого решения и до истечения срока приостановления представления налоговой отчетности.
11. Филиал (представительство) исключается из списка филиалов (представительств) при прекращении осуществления видов деятельности, указанных в части второй пункта 4 Правил, снятии с учетной регистрации в органах юстиции, окончании реализации проекта и/или снижении динамики показателей, получаемых из отчетов о реализации проектов в Республике Казахстан по форме согласно приложению 3 к Правилам, в течение четырех кварталов подряд.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам представления
информации филиалами
(представительствами)
иностранных нефинансовых
организаций, осуществляющими
деятельность в
Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 99 (вводится в действие вводится в действие с 01.01.2026).
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения филиала (представительства) иностранной нефинансовой организации, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан более одного года
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о филиале (представительстве) иностранной нефинансовой организации
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: VM_BI_1
Периодичность: единовременная, по запросу территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан
Отчетный период: за _________ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиал (представительство) иностранной нефинансовой организации, осуществляющий деятельность в Республике Казахстан более одного года
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня получения запроса территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан
БИН: _______________________
Метод сбора: на бумажном носителе
______________________________________________________________________
наименование филиала (представительства) иностранной нефинансовой организации,
осуществляющего деятельность в Республике Казахстан более одного года
(далее – филиал (представительство)
Часть А. "Общая информация"

Ескерту. Қағида 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Филиалда (өкілдікте) мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің салық төлеушінің салық есептілігін тоқтата тұрғаны туралы шешімінің көшірмесі болған жағдайда, филиал (өкілдік) өзінің орналасқан орны бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына осындай шешімнің көшірмесін берген күннен бастап салық есептілігін ұсынуды тоқтата тұру мерзімі аяқталғанға дейін Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген есептерді ұсыну талап етілмейді.
11. Филиал (өкілдік) Қағидалардың 4-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген қызмет түрлерін жүзеге асыру тоқтатылған, әділет органдарында есептік тіркеуден шығарылған, жобаны іске асыру аяқталған және/немесе Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында жобаларды іске асыру туралы есептерден алынатын көрсеткіштер серпіні қатарынан төрт тоқсан ішінде төмендеген кезде филиалдардың (өкілдіктердің) тізімінен алып тасталады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Шетелдік қаржылық емес
ұйымдардың Қазақстан
Республикасында қызметін
жүзеге асыратын
филиалдарының (өкілдіктерінің)
ақпарат ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі) орналасқан орны бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі) туралы есеп
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 99 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанының индексі: VM_BI_1
Кезеңділігі: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының сұратуы бойынша, біржолғы
Есепті кезеңі: _________ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының сұрау салуын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште
_______________________________________________________________
Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) атауы (бұдан әрі – филиал (өкілдік)
А-бөлігі. "Жалпы ақпарат"

1. Руководитель _________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
2. Фактический адрес ____________________________________________
телефон ____________ факс _______________ e-mail__________________
3. Информация об иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) на территории Республики Казахстан:
Наименование __________________________________________________
Страна регистрации______________________________________________
Идентификационный номер страны регистрации (при наличии) ________
БИН (при наличии) ______________________________________________
4. Информация об учредителях и (или) акционерах иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) на территории Республики Казахстан, владеющие не менее десятью процентами голосующих акций или голосов участников, или их эквивалента
Наименование
Страна регистрации
Идентификационный номер страны регистрации
(для нерезидента, при наличии), БИН или индивидуальный идентификационный номер (для резидента)
Доля (в процентах) участия в уставном капитале
1
2
3
4

1. Басшы _________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
2. Нақты мекенжайы ____________________________________________
телефоны ____________ факсы _______________ e-mail ________________
3. Қазақстан Республикасының аумағында филиал (өкілдік) құрған шетелдік қаржылық емес ұйым туралы ақпарат:
Атауы __________________________________________________
Тіркелген елі ______________________________________________
Тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса) ________
БСН (бар болса) ______________________________________________
4. Қазақстан Республикасының аумағында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымның дауыс беруші акцияларының немесе қатысушылар дауысының кемінде он пайызын немесе оның баламасын иеленетін құрылтайшылары және (немесе) акционерлері туралы ақпарат
Атауы
Тіркелген елі
Тіркеу елінің сәйкестендіру нөмірі
(бейрезидент үшін , болған жағдайда), БСН немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (резидент үшін)
Жарғылық капиталға қатысу үлесі (пайызбен)
1
2
3
4

в том числе обязательства перед нерезидентами (за исключением обязательств перед филиалами (представительствами) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан) ((17)+(18)+(19)+(20))
17
обязательства перед иностранной нефинансовой организацией, создавшей филиал (представительство) на территории Республики Казахстан, ее структурными подразделениями за рубежом
18
финансовые займы от других нерезидентов
19
кредиторская задолженность перед другими нерезидентами, связанная с поставками товаров (работ, услуг)
20
иные обязательства
21
Часть 5. Чистая прибыль (убыток) после уплаты налогов
Наименование ________________________ Адрес ________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель____________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о филиале (представительстве) иностранной нефинансовой организации".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о филиале
(представительстве)
иностранной нефинансовой
организации"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе
Отчет о филиале (представительстве) иностранной нефинансовой организации
(индекс – VM_BI_1, периодичность – единовременная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о филиале (представительстве) иностранной нефинансовой организации" (далее – Форма).
2. Форму подписывает первый руководитель (в период его отсутствия – лицо, его замещающее).
3. Форма представляется на бумажном носителе.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Для заполнения Формы используются следующие понятия:
1) страна регистрации – страна регистрации юридического лица, филиала (представительства) юридического лица или страна постоянного проживания физического лица, в том числе на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства;

оның ішінде бейрезиденттер алдындағы міндеттемелер (Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржылық және қаржылық емес ұйымдардың филиалдары (өкілдіктері) алдындағы міндеттемелерді қоспағанда) ((17)+(18)+(19)+(20))
17
Қазақстан Республикасының аумағында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымның, оның шетелдегі құрылымдық бөлімшелері алдындағы міндеттемелер
18
басқа бейрезиденттерден қаржылай қарыздар
19
басқа бейрезиденттер алдындағы тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) жеткізумен байланысты кредиторлық берешек
20
басқа да міндеттемелер
21
5-бөлік. Салықтарды төлегеннен кейінгі таза пайда (шығын)
Атауы __________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы_______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________ _________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Шетелдік қаржылық емес
ұйымның филиалы (өкілдігі)
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі) туралы есеп (индексі – VM_BI_1, кезеңділігі – біржолғы) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам) қол қояды.
3. Нысан қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанды толтыру үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тіркелген елі – заңды тұлғаны, заңды тұлғаның филиалын (өкілдігін) тіркеген ел немесе жеке тұлғаның тұрақты тұратын елі, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген азаматтығы немесе құқығы негізінде тұрақты тұратын елі;

2) идентификационный номер страны регистрации – уникальный идентификационный номер иностранного государства, формируемый для физического лица или юридического лица в соответствии с законодательством страны регистрации.
5. В части А Формы по "Стране регистрации" указывается двухбуквенный код страны согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
6. В части Б Формы отражаются результаты операций филиала (представительства) в миллионах тенге.
7. Показатели разделов 1, 2 и 5 отражаются по итогам года:
в строке с кодом 4 указывается объем приобретенных товаров, который включает затраты на сырье и материалы, комплектующие изделия, полуфабрикаты, вспомогательные материалы, топливо и энергию;
в строке с кодом 8 указывается объем приобретенных услуг, который включает услуги производственного и непроизводственного характера, выполненные сторонними организациями.
8. Показатели разделов 3 и 4 отражаются по состоянию на конец года:
в строке с кодом 9 указывается общая сумма активов (требований) из раздела "Активы" бухгалтерского баланса филиала (представительства);
в строке с кодом 10 указывается сумма требований к нерезидентам (за исключением требований к филиалам (представительствам) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан);
в строке с кодом 15 указывается общая сумма обязательств из раздела "Обязательства" бухгалтерского баланса филиала (представительства);
в строке с кодом 16 указывается сумма обязательств перед нерезидентами (за исключением обязательств перед филиалами (представительствами) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан).
9. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 2
к Правилам представления
информации филиалами
(представительствами)
иностранных нефинансовых
организаций, осуществляющими
деятельность в
Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

2) тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі – жеке тұлға немесе заңды тұлға үшін тіркеген елінің заңнамасына сәйкес қалыптасатын шет мемлекеттің бірегей сәйкестендіру нөмірі.
5. Нысанның А бөлігінде "Тіркелген елі" бойынша "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес елдің екі әріптік коды көрсетіледі.
6. Нысанның Б бөлігінде филиал (өкілдік) операцияларының нәтижелері миллион теңгемен көрсетіледі.
7. 1, 2 және 5-бөлімдердің көрсеткіштері жылдың қорытындылары бойынша көрсетіледі:
4-коды бар жолда шикізат пен материалдарға, жинақталатын бұйымдарға, жартылай фабрикаттарға, қосалқы материалдарға, отын мен энергияға жұмсалған шығын қамтылатын сатып алынған тауарлардың көлемі көрсетіледі;
8-коды бар жолда бөгде ұйымдар орындаған өндірістік және өндірістік емес сипаттағы қызметтер қамтылатын сатып алынған қызметтердің көлемі көрсетіледі.
8. 3 және 4-бөлімдердің көрсеткіштері жыл соңындағы жағдай бойынша көрсетіледі:
9-коды бар жолда филиалдың (өкілдіктің) бухгалтерлік балансының "Активтер" бөлімінен активтердің (талаптардың) жалпы сомасы көрсетіледі;
10-коды бар жолда бейрезиденттерге қойылатын талаптар сомасы көрсетіледі (Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржылық және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарына (өкілдіктеріне) қойылатын талаптарды қоспағанда);
15-коды бар жолда филиалдың (өкілдіктің) бухгалтерлік балансының "Міндеттемелер" бөлімінен міндеттемелердің жалпы сомасы көрсетіледі;
16-коды бар жолда бейрезиденттер алдындағы міндеттемелер сомасы көрсетіледі (Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржылық және қаржылық емес ұйымдардың филиалдары (өкілдіктері) алдындағы міндеттемелерді қоспағанда).
9. Есепті кезең үшін ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәнмен ұсынылады.
Шетелдік қаржылық емес
ұйымдардың Қазақстан
Республикасында қызметін
жүзеге асыратын
филиалдарының (өкілдіктерінің)
ақпарат ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қазақстан Республикасында жүзеге асырылатын жобалар туралы есеп

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 99 (вводится в действие вводится в действие с 01.01.2026).
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения филиала (представительства) иностранной нефинансовой организации, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан более одного года
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о проектах, осуществляемых в Республике Казахстан
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: VM_P_2
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: за __________ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиал (представительство) иностранной нефинансовой организации, включенный в список филиалов (представительств), формируемый в соответствии с пунктом 5 Правил представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан, который является оператором по соглашению о разделе продукции
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 5 (пятого) апреля (включительно) текущего года
БИН: _______________________
Метод сбора: на бумажном носителе либо в электронном виде
_________________________________________________________________________
наименование филиала (представительства) иностранной нефинансовой
организации, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан
более одного года (далее – филиал (представительство)
Часть 1. Строительство объектов
Наименование объекта
Место нахождения объекта
Заказчик
Сроки действия проекта
Наименование
БИН (Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) (при наличии)
дата начала
дата окончания
А
1
2
3
4
5
6
Часть 2. Выполнение работ (оказание услуг)
Наименование выполненных работ (оказанных услуг)
Место реализации проекта
Заказчик
Сроки действия проекта
Наименование
БИН (ИИН) (при наличии)
дата начала
дата окончания
А
1
2
3
4
5
6
Часть 3. Подрядчики и субподрядчики
Наименование подрядчика (субподрядчика)
БИН (ИИН) (при наличии)
Страна регистрации
Идентификационный номер страны регистрации (при наличии)
Наименование выполненных работ (оказанных услуг)
А
1
2
3
4
5
Наименование ________________________ Адрес ________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель____________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о проектах, осуществляемых в Республике Казахстан".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о проектах,
осуществляемых в Республике
Казахстан"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе
Отчет о проектах, осуществляемых в Республике Казахстан
(индекс - VM_P_2, периодичность - ежегодная)
Глава 1. Общие положения

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 99 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: VM_P_2
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезеңі: __________ жыл үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: өнімді бөлу туралы келісім бойынша оператор болып табылатын, Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларының 5-тармағына сәйкес қалыптастырылатын филиалдардың (өкілдіктердің) тізіміне енгізілген шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ағымдағы жылғы 5 (бесінші) сәуір (қоса алғанда)
БСН: _______________________
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште не электрондық түрде
________________________________________________________________
Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) (бұдан әрі – филиал (өкілдік) атауы
1-бөлік. Объектілердің құрылысы
Объектінің атауы
Объектінің орналасқан жері
Тапсырыс беруші
Жобаның қолданылу мерзімі
Атауы
БСН (Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) (ол болған жағдайда)
басталу күні
аяқталукүні
А
1
2
3
4
5
6
2-бөлік. Жұмысты орындау (қызмет көрсету)
Орындалған жұмыстың (көрсетілген қызметтің) атауы
Жобаны іске асыру орны
Тапсырыс беруші
Жобаның қолданылу мерзімі
Атауы
БСН (ЖСН) ( ол болған жағдайда )
басталу күні
аяқталу күні
А
1
2
3
4
5
6
3-бөлік. Мердігерлер және қосалқы мердігерлер
Мердігердің (қосалқы мердігердің) атауы
БСН (ЖСН) (ол болған жағдайда)
Тіркелген елі
Тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (ол болған жағдайда)
Орындалған жұмыстың (көрсетілген қызметтің) атауы
А
1
2
3
4
5
Атауы ________________________ Мекенжайы______________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
__________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қазақстан Республикасында жүзеге асырылатын жобалар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қазақстан Республикасында
жүзеге асырылатын жобалар
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Қазақстан Республикасында жүзеге асырылатын жобалар туралы есеп (индексі – VM_P_2, кезеңділігі – жыл сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о проектах, осуществляемых в Республике Казахстан" (далее – Форма).
2. Форму подписывают первый руководитель (в период его отсутствия - лицо, его замещающее) и исполнитель.
3. Форма представляется на бумажном носителе либо в электронном виде.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Для заполнения Формы используются следующие понятия:
1) проект – совокупность выполняемых работ (оказываемых услуг) по договору, заключенному между заказчиком и исполнителем (подрядчиком и субподрядчиком);
2) страна регистрации – страна регистрации юридического лица, филиала (представительства) юридического лица или страна постоянного проживания физического лица, в том числе на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства;
3) идентификационный номер страны регистрации – уникальный идентификационный номер иностранного государства, формируемый для физического лица или юридического лица в соответствии с законодательством страны регистрации.
5. В Форме отражается информация о проектах, осуществляемых в отчетном периоде в Республике Казахстан, с участием филиала (представительства).
6. В части 1 отражается информация о строительных услугах, оказываемых в отчетном периоде на территории Республики Казахстан.
7. В части 2 отражается информация о выполняемых работах (оказываемых услугах), осуществляемых в отчетном периоде в Республике Казахстан, которые не отражены в части 1.
8. В части 3 отражается информация о подрядчиках или субподрядчиках, привлекаемых в отчетном периоде для выполнения работ, указанных в части 2, и для оказания услуг, указанных в частях 1 и 2.
В графе 3 "Страна регистрации" указывается двухбуквенный код страны согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
9. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
10. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после установленного пунктом 7 Правил представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан, срока представления.
Приложение 3
к Правилам представления
информации филиалами
(представительствами)
иностранных нефинансовых
организаций, осуществляющими
деятельность в
Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасында жүзеге асырылатын жобалар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам) және орындаушы қол қояды.
3. Нысан қағаз жеткізгіште не электрондық түрде ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанды толтыру үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жоба – тапсырыс беруші мен орындаушы (мердігер және қосалқы мердігер) арасында жасалған шарт бойынша орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) жиынтығы;
2) тіркелген елі – заңды тұлғаны, заңды тұлғаның филиалын (өкілдігін) тіркеген елі немесе жеке тұлғаның тұрақты тұратын елі, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген азаматтығы немесе құқығы негізінде тұрақты тұратын елі;
3) тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі – жеке тұлға немесе заңды тұлға үшін тіркеген елінің заңнамасына сәйкес қалыптасатын шет мемлекеттің бірегей сәйкестендіру нөмірі.
5. Нысанда Қазақстан Республикасында филиалдың (өкілдіктің) қатысуымен есепті кезеңде жүзеге асырылатын жобалар туралы ақпарат көрсетіледі.
6. 1-бөлікте Қазақстан Республикасының аумағында есепті кезеңде көрсетілетін құрылыс қызметтері туралы ақпарат көрсетіледі.
7. 2-бөлікте Қазақстан Республикасында есепті кезеңде жүзеге асырылатын, 1-бөлікте көрсетілмеген орындалатын жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) туралы ақпарат көрсетіледі.
8. 3-бөлікте 2-бөлікте көрсетілген жұмыстарды орындау үшін және 1 және 2-бөліктерде көрсетілген қызметтерді көрсету үшін есепті кезеңде тартылатын мердігерлер немесе қосалқы мердігерлер туралы ақпарат көрсетіледі.
"Тіркелген елі" деген 3-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес елдің екі әріптік коды көрсетіледі.
9. Есепті кезең үшін ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәнмен ұсынылады.
10. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларының 7-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Шетелдік қаржылық емес
ұйымдардың Қазақстан
Республикасында қызметін
жүзеге асыратын
филиалдарының (өкілдіктерінің)
ақпарат ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қазақстан Республикасында жобаларды іске асыру туралы есеп

Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 99 (вводится в действие вводится в действие с 01.01.2026).
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения филиала (представительства) иностранной нефинансовой организации, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан более одного года
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о реализации проектов в Республике Казахстан
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: VM_PR_3
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: за _____ квартал 20____ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиал (представительство) иностранной нефинансовой организации, включенный в список филиалов (представительств), формируемый в соответствии с пунктом 5 Правил представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 20 (двадцатого) числа (включительно) первого месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: на бумажном носителе либо в электронном виде
_____________________________________________________________________
наименование филиала (представительства) иностранной нефинансовой
организации, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан более
одного года (далее – филиал (представительство)
Часть 1. Приобретение и реализация товаров
в тысячах долларов Соединенных
Штатов Америки (далее – США)
Код строки
Наименование показателя
Стоимость
А
Б
1
10
Оборудование, полученное от иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, от ее структурных подразделений за рубежом
11
Другие товары, полученные от иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, от ее структурных подразделений за рубежом
12
Оборудование и другие товары, полученные от ее структурных подразделений в Казахстане
13
Приобретение оборудования и других товаров у нерезидентов из группы инвесторов (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
14
Приобретение оборудования и других товаров у иных нерезидентов (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
15
Оборудование, отправленное иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, ее структурным подразделениям за рубежом
16
Другие товары, отправленные иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, ее структурным подразделениям за рубежом
17
Оборудование и другие товары, отправленные ее структурным подразделениям в Казахстане
18
Реализация оборудования и других товаров нерезидентам из группы инвесторов (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
19
Реализация оборудования и других товаров иным нерезидентам (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
Часть 2. Оказание услуг нерезидентам (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
в тысячах долларов США
Описание операции
Код вида услуг
Заказчик
Сумма
наименование
страна регистрации
БИН
(при наличии)
идентификационный номер страны регистрации (при наличии)
А
1
2
3
4
5
6
7
Итого:
Часть 3. Приобретение услуг у нерезидентов (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
в тысячах долларов США
Описание операции
Код вида услуг
Исполнитель
Сумма
наименование
страна регистрации
БИН (при наличии)
идентификационный номер страны регистрации (при наличии)
А
1
2
3
4
5
6
7
Итого:
Часть 4. Оплата труда
в тысячах долларов США
Код строки
Наименование показателя
Сумма
А
Б
1
1
Заработная плата, выплаченная работникам-нерезидентам
в том числе по странам регистрации:
Часть 5. Отдельные финансовые показатели
в тысячах долларов США
Код строки
Наименование показателя
Всего
В том числе по странам регистрации
А
Б
1
2

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 99 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: VM_PR_3
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы ________ тоқсан үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларының 5-тармағына сәйкес қалыптастырылатын филиалдардың (өкілдіктердің) тізіміне енгізілген шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың 20 (жиырмасына) (қоса алғанда) дейін
БСН: _______________________
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште не электрондық түрде
__________________________________________________________________
Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) (бұдан әрі – филиал (өкілдік) атауы
1-бөлік. Тауарларды сатып алу және өткізу
мың Америка Құрама Штаттарының
(бұдан әрі – АҚШ) долларымен
Жол коды
Көрсеткіштің атауы
Құны
А
Б
1
10
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымнан, оның шетелдегі құрылымдық бөлімшелерінен алынған жабдық
11
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымнан, оның шетелдегі құрылымдық бөлімшелерінен алынған басқа тауарлар
12
Оның Қазақстан Республикасындағы құрылымдық бөлімшелерінен алынған жабдық және басқа тауарлар
13
Инвесторлар тобындағы бейрезиденттерден (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) жабдық және басқа тауарлар сатып алу
14
Өзге бейрезиденттерден (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) жабдық және басқа тауарлар сатып алу
15
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымға, оның шетелдегі құрылымдық бөлімшелеріне жіберілген жабдық
16
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымға, оның шетелдегі құрылымдық бөлімшелеріне жіберілген басқа тауарлар
17
Оның Қазақстандағы құрылымдық бөлімшелеріне жіберілген жабдық және басқа тауарлар
18
Инвесторлар тобындағы бейрезиденттерге (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) жабдықты және басқа тауарларды өткізу
19
Өзге бейрезиденттерге (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) жабдықты және басқа тауарларды өткізу
2-бөлік. Бейрезиденттерге (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) қызмет көрсету
мың АҚШ долларымен
Операцияның сипаты
Қызмет түрінің коды
Тапсырыс беруші
Сомасы
атауы
тіркелген елі
БСН
(ол болған жағдайда)
тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (ол болған жағдайда)
А
1
2
3
4
5
6
7
Жиынтығы:
3-бөлік. Бейрезиденттерден (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) қызметін сатып алу
мың АҚШ долларымен
Операцияның сипаты
Қызмет түрінің коды
Орындаушы
Сомасы
атауы
тіркелген елі
БСН
(ол болған жағдайда)
тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (ол болған жағдайда)
А
1
2
3
4
5
6
7
Жиынтығы:
4-бөлік. Еңбекақы төлеу
мың АҚШ долларымен
Жол коды
Көрсеткіштің атауы
Сомасы
А
Б
1
1
Бейрезидент-қызметкерлерге төленген жалақы
оның ішінде тіркелген елдер бойынша:
5-бөлік. Жекелеген қаржы көрсеткіштері
мың АҚШ долларымен
Жол коды
Көрсеткіштің атауы
Барлығы
Оның ішінде тіркелген елдер бойынша
А
Б
1
2

Часть 5.1. Активы (требования) филиала (представительства) на конец отчетного периода
10
Всего активов
Х
Х
из них:
Х
Х
Х
11
Требования к иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, к ее структурным подразделениям за рубежом
12
Требования к нерезидентам из группы инвесторов (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
13
Требования к иным нерезидентам (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
Часть 5.2. Обязательства филиала (представительства) на конец отчетного периода
20
Всего обязательств
Х
Х
из них:
Х
Х
Х
21
Обязательства перед иностранной нефинансовой организацией, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, ее структурными подразделениями за рубежом
22
Обязательства перед нерезидентами из группы инвесторов (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
23
Обязательства перед иными нерезидентами (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
Часть 5.3. Доход филиала (представительства) за отчетный период
30
Чистый доход (убыток), полученный от деятельности филиала (представительства)
Х
Х
31
из них чистый доход (убыток), полученный от изменения курса валют
Х
Х
32
Налоги, уплаченные в бюджет Республики Казахстан
Х
Х
33
Доход от деятельности филиала (представительства), выплаченный иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан
Х
Х
34
из них перечисленный на счета иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан ((35)+(36)+(37))
Х
Х
35
филиалом (представительством)
Х
Х
36
заказчиками-резидентами
Х
Х
37
заказчиками-нерезидентами
Часть 6. Финансирование филиала (представительства)
в тысячах долларов США
Код строки
Наименование показателя
Сумма
10
Финансирование, предоставленное иностранной нефинансовой организацией, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, за отчетный период
20
Возврат финансирования, предоставленного иностранной нефинансовой организацией, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан
Наименование _____________________ Адрес _______________________
Телефон________________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о реализации проектов в Республике Казахстан".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о реализации проектов в
Республике Казахстан"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о реализации проектов в Республике Казахстан
(индекс - VM_PR_3, периодичность - ежеквартальная)

5.1-бөлік. Филиалдың (өкілдіктің) есепті кезеңнің соңындағы активтері (талаптары)
10
Барлық активтер
Х
Х
оның ішінде:
Х
Х
Х
11
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымға, оның шетелдегі құрылымдық бөлімшелеріне қойылатын талаптар
12
Инвесторлар тобындағы бейрезиденттерге (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) қойылатын талаптар
13
Өзге бейрезиденттерге (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) қойылатын талаптар
5.2-бөлік. Филиалдың (өкілдіктің) есепті кезеңнің соңындағы міндеттемелері
20
Барлық міндеттемелер
Х
Х
оның:
Х
Х
Х
21
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйым, оның шетелдегі құрылымдық бөлімшелері алдындағы міндеттемелер
22
Инвесторлар тобындағы бейрезиденттер (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) алдындағы міндеттемелер
23
Өзге бейрезиденттер (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) алдындағы міндеттемелер
5.3-бөлік. Филиалдың (өкілдіктің) есепті кезеңдегі кірісі
30
Филиал (өкілдік) қызметінен алынған таза кіріс (шығын)
Х
Х
31
оның ішінде валюта бағамының өзгеруінен алынған таза кіріс (шығын)
32
Қазақстан Республикасының бюджетіне төленген салықтар
Х
Х
33
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымға төленген филиал (өкілдік) қызметінен кіріс
Х
Х
34
оның ішінде Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымның шотына аударылғаны ((35)+(36)+(37))
Х
Х
35
филиал (өкілдік)
Х
Х
36
резидент-тапсырыс берушілер
Х
Х
37
бейрезидент-тапсырыс берушілер
6-бөлік. Филиалды (өкілдікті) қаржыландыру
мың АҚШ долларымен
Жол коды
Көрсеткіш атауы
Сомасы
10
Есепті кезеңде Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйым берген қаржыландыру
20
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйым ұсынған қаржыландыруды қайтару
Атауы ________________________ Мекенжайы______________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе оның міндеттерін атқаратын адам
__________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қазақстан Республикасында жобаларды іске асыру туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қазақстан Республикасында
жобаларды іске асыру туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Қазақстан Республикасында жобаларды іске асыру туралы есеп (индексі – VM_PR_3, кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о реализации проектов в Республике Казахстан" (далее – Форма).
2. Форму подписывают главный бухгалтер (в период его отсутствия – лицо, его замещающее), исполнитель.
3. Форма представляется на бумажном носителе либо в электронном виде.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Для заполнения Формы используются следующие понятия:
1) косвенный инвестор – непосредственный инвестор непосредственного инвестора;
2) проект – совокупность выполняемых работ (оказываемых услуг) по договору, заключенному между заказчиком и исполнителем (подрядчиком и субподрядчиком);
3) группа инвесторов – непосредственные инвесторы, косвенные инвесторы, сестринские организации иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан;
4) непосредственный инвестор – учредитель и (или) акционер иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, владеющий не менее десятью процентами голосующих акций или голосов участников, или их эквивалента;
5) страна регистрации – страна регистрации юридического лица, филиала (представительства) юридического лица или страна постоянного проживания физического лица, в том числе на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства;
6) идентификационный номер страны регистрации – уникальный идентификационный номер иностранного государства, формируемый для физического лица или юридического лица в соответствии с законодательством страны регистрации.
5. В Форме отражаются отчетные данные о ходе реализации в отчетном периоде проектов на территории Республики Казахстан с участием филиала (представительства).
Филиал (представительство), который является оператором по соглашению о разделе продукции, заполняет часть 1 Формы.
6. Все показатели Формы отражаются в тысячах долларов США, в целых числах. Если валюта операции и показателя отличается от доллара США, эквивалент суммы рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день проведения операции.
7. Операции по товарам (работам, услугам) отражаются по сроку их осуществления фактической поставки товаров (фактического выполнения работ, оказания услуг), а не по времени фактической оплаты. Датой фактического выполнения работ (оказания услуг) считается дата подписания акта приемки выполненных работ (оказанных услуг). Если договором не предусмотрено составление актов приемки выполненных работ (оказанных услуг), датой выполнения работ (оказания услуг) считается дата выставления счета-фактуры (инвойса).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасында жобаларды іске асыру туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға бас бухгалтер (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), орындаушы қол қояды.
3. Нысан қағаз жеткізгіште не электрондық түрде ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанды толтыру үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жанама инвестор – тікелей инвестордың тікелей инвесторы;
2) жоба – тапсырыс беруші мен орындаушы (мердігер және қосалқы мердігер) арасында жасалған шарт бойынша орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) жиынтығы;
3) инвесторлар тобы – Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымның тікелей инвесторлары, жанама инвесторлары, тел ұйымдары;
4) тікелей инвестор – Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымның дауыс беретін акциялардың немесе қатысушылар дауыстарының немесе олардың баламасының кемінде он пайызын иеленетін құрылтайшысы және (немесе) акционері;
5) тіркелген елі – заңды тұлғаны, заңды тұлғаның филиалын (өкілдігін) тіркеген ел немесе жеке тұлғаның тұрақты тұратын елі, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген азаматтығы немесе құқығы негізінде тұрақты тұратын елі;
6) тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі – жеке тұлға немесе заңды тұлға үшін тіркеген елінің заңнамасына сәйкес қалыптасатын шет мемлекеттің бірегей сәйкестендіру нөмірі.
5. Нысанда есепті кезеңдегі Қазақстан Республикасының аумағында филиалдың (өкілдіктің) қатысуымен есепті кезеңде жобалардың іске асырылуы туралы есептік деректер көрсетіледі.
Өнімді бөлу туралы келісім бойынша оператор болып табылатын филиал (өкілдік) Нысанның 1-бөлігін толтырады.
6. Нысанның барлық көрсеткіштері мың АҚШ долларымен, бүтін санмен көрсетіледі. Егер операция мен көрсеткіш валютасы АҚШ долларынан өзгеше болса, соманың баламасы валюталарды айырбастаудың операция жүргізілген күнгі нарықтық бағамы пайдаланыла отырып есептеледі.
7. Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша операциялар нақты ақы төлеу уақыты бойынша емес, тауарларды нақты жеткізу (жұмыстарды нақты орындау, қызметтерді нақты көрсету) мерзімі бойынша көрсетіледі. Орындалған жұмыстарды (көрсетілген қызметтерді) қабылдау актісіне қол қойылған күн жұмыстарды нақты орындау (қызметтер көрсету) күні болып саналады. Егер шартта орындалған жұмыстарды (көрсетілген қызметтерді) қабылдау актісін жасау көзделмесе, шот-фактура (инвойс) ұсынылған күн жұмыстарды орындау (қызмет көрсету) күні болып саналады.

8. В части 1 отражается информация о приобретении и реализации товаров в рамках реализации проектов.
9. В части 2 отражается информация о выполнении работ (оказании услуг) нерезидентам (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан) в рамках реализации проектов.
10. В части 3 отражается информация о выполненных работах (оказанных услугах) нерезидентами (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан) для реализации проектов.
11. В частях 2 и 3:
в графе 1 отражается описание совершенной операции по оказанным услугам согласно актам приемки оказанных услуг или назначению платежа в счетах-фактурах;
в графе 2 проставляется код вида оказанных услуг в соответствии с таблицей 1;
в графе 3 указывается наименование заказчика (исполнителя);
в графе 4 указывается страна заказчика (исполнителя);
в графе 5 указывается БИН (при наличии) заказчика (исполнителя);
в графе 6 указывается идентификационный номер страны регистрации (при наличии) заказчика (исполнителя);
в графе 7 указывается сумма операции в тысячах долларов США.
12. В части 4 отражается начисленная за отчетный период заработная плата работников-нерезидентов в денежной и натуральной форме. В графе 3 указывается сумма в тысячах долларов США согласно наименованию показателя (строки 50 и 60). К работникам-нерезидентам относятся иностранные работники, нанятые на работу на срок менее года, и иностранные работники, привлеченные на работу вахтовым методом. Заработная плата в натуральной форме состоит из выплат в форме товаров и услуг, таких как питание, жилье, транспортные средства, бесплатный проезд, перевозка на работу и с работы, услуги спортивных центров и домов отдыха, опционы на акции.
13. В части 5 отражается показатели из финансовой отчетности филиала (представительства).

8. 1-бөлікте жобаларды іске асыру шеңберінде тауарларды сатып алу және өткізу туралы ақпарат көрсетіледі.
9. 2-бөлікте жобаларды іске асыру шеңберінде (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) бейрезиденттерге жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) туралы ақпарат көрсетіледі.
10. 3-бөлікте жобаларды іске асыру шеңберінде бейрезиденттер (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) орындаған жұмыстар (көрсеткен қызметтер) туралы ақпарат көрсетіледі.
11. 2 және 3-бөліктерде:
1-бағанда көрсетілген қызметтерді қабылдау актілеріне сәйкес көрсетілетін қызметтер немесе шот-фактуралардағы төлем мақсаты бойынша жасалған операцияның сипаты көрсетіледі;
2-бағанда көрсетілген қызметтер түрінің коды 1-кестеге сәйкес қойылады;
3-бағанда тапсырыс берушінің (орындаушының) атауы көрсетіледі;
4-бағанда тапсырыс берушінің (орындаушының) елі көрсетіледі;
5-бағанда тапсырыс берушінің (орындаушының) БСН (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
6-бағанда тапсырыс берушінің (орындаушының) тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
7-бағанда операция сомасы мың АҚШ долларымен көрсетіледі.
12. 4-бөлікте бейрезидент-қызметкерлердің есепті кезеңде ақшалай және заттай нысанда есептелген жалақысы көрсетіледі. 3-бағанда сомасы көрсеткіштің атауына сәйкес мың АҚШ долларымен көрсетіледі (50 және 60-жолдар). Бейрезидент-қызметкерлерге жұмысқа бір жылдан аз мерзімге жалданған шетелдік қызметкерлер және вахталық әдіспен жұмысқа тартылған шетелдік қызметкерлер жатады. Заттай нысандағы жалақы тағам, баспана, көлік құралдары, тегін жол жүру, жұмысқа және жұмыстан кері тасымалдау, спорт орталықтары мен демалыс үйлерінің қызметтері, акцияларға опциондар сияқты тауарлар мен көрсетілетін қызметтер нысанындағы төлемдерден тұрады.
13. 5-бөлікте филиалдың (өкілдіктің) қаржылық есептілігіндегі көрсеткіштер көрсетіледі.

14. В части 5.1 отражается информация из раздела "Активы", в части 5.2 – информация из раздела "Обязательства" бухгалтерского баланса филиала (представительства): общая (строки с кодами 10 и 20) и по отношению к различным типам партнеров:
к иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, и к ее структурным подразделениям за рубежом,
к нерезидентам из группы инвесторов (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан),
к иным нерезидентам (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан).
Требования, обязательства включают в себя требования, обязательства по финансовым займам, по экспорту (импорту) товаров (работ, услуг), иным операциям.

14. 5.1-бөлікте филиалдың (өкілдіктің) бухгалтерлік балансының "Активтер" бөлімінен ақпарат, 5.2-бөлікте "Міндеттемелер" бөлімінен ақпарат жалпы (10 мен 20-кодтары бар жолдар) және әріптестердің әр алуан түрлеріне:
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымға және оның шетелдегі құрылымдық бөлімшелеріне,
инвесторлар тобындағы бейрезиденттерге (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда),
өзге бейрезиденттерге (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) қатынасы бойынша көрсетіледі.
Талаптарға, міндеттемелерге қаржылық қарыздар бойынша, тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспорты (импорты) бойынша және өзге операциялар бойынша талаптар, міндеттемелер кіреді.

15. В строках с кодами 30 и 31 отражается информация из отчета о доходах (расходах) филиала (представительства).
В строках с кодами 35 и 36 отражается доход филиала (представительства) по реализуемым проектам, перечисленный заказчиками проекта на счета иностранной нефинансовой организации, минуя счета филиала (представительства) в иностранных и (или) в уполномоченных банках.
16. В целях заполнения части 5 для конвертации используются курсы обмена валют, применяемые при формировании финансовой отчетности. При этом для конвертации доходов используются средневзвешенные курсы за отчетный период, для остатков на конец отчетного периода - курсы на соответствующую дату.

15. 30 және 31-кодтары бар жолда филиалдың (өкілдіктің) кірісі (шығысы) туралы есептен ақпарат көрсетіледі.
35 және 36-кодтары бар жолдарда іске асырылатын жобалар бойынша, жобаның тапсырыс берушілері филиалдың (өкілдіктің) шетелдік және (немесе) уәкілетті банктердегі шотын ескермей, шетелдік қаржылық емес ұйымның шотына аударған филиалдың (өкілдіктің) кірісі көрсетіледі.
16. 5-бөлікті толтыру мақсатында конвертациялау үшін қаржылық есептілікті қалыптастыру кезінде қолданылатын валюталарды айырбастау бағамы пайдаланылады. Бұл ретте кірісті конвертациялау үшін есепті кезеңдегі орташа өлшемді бағам, есепті кезеңнің соңындағы қалдық үшін тиісті күнгі бағам қолданылады.

17. Отчетные данные отражаются в разбивке по странам регистрации партнеров по внешнеэкономическим операциям. Допускается объединять отчетные данные по нескольким странам и относить их к стране "Другие страны", если объемы операций и позиций (остатков) по каждой отдельной стране не превышают одной тысячи долларов США.
18. В частях 2, 3, 4 и 5 Формы по "Стране регистрации" указывается двухбуквенный код страны согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".

17. Есепті деректер сыртқы экономикалық операциялар бойынша әріптестер тіркелген елдер бойынша бөле отырып көрсетіледі. Егер әрбір жекелеген ел бойынша операциялар мен позициялардың көлемі (қалдықтар) бір мың АҚШ долларынан аспаса, есепті деректерді бірнеше ел бойынша біріктіруге және оларды "Басқа елдер" деген елге жатқызуға жол беріледі.
18. Нысанның 2, 3, 4 және 5-бөліктерінде "Тіркелген елі" бойынша "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес елдің екі әріптік коды көрсетіледі.

19. В части 6 отражаются фактические объемы полученного от иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, и возвращенного ей финансирования за отчетный период.
20. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
21. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после установленного пунктом 7 Правил представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан, срока представления.
Таблица 1
Виды услуг
Виды услуг
Код вида услуг
1.
Строительные услуги охватывают все товары и услуги, которые являются неотделимой частью строительных контрактов, включающих подготовку строительного участка, строительство объектов, монтаж сборных конструкций и оборудования. Включают бурение и постройку водных скважин, и другие строительные услуги, такие как аренда строительного или демонтажного оборудования с оператором, строительный ремонт.

19. 6-бөлікте Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымнан алынған және есепті кезеңде оған қайтарылған қаржыландырудың нақты көлемі көрсетіледі.
20. Есепті кезең үшін ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәнмен ұсынылады.
21. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларының 7-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
1-кесте
Қызмет түрі
Қызмет түрі
Қызмет түрінің коды
1.
Құрылыс қызметтерінде құрылыс учаскесін дайындау, объектілер салу, құрастырмалы құрылғылар мен жабдықты құрастыру кіретін құрылыс келісімшарттарының ажырамас бөлігі болып табылатын барлық тауарлар мен көрсетілетін қызметтер қамтылады. Су ұңғымаларын бұрғылау мен салу және салынатын немесе бұзылатын жабдықты операторымен бірге жалдау, құрылыс жөндеу жұмыстары сияқты басқа құрылыс қызметтері кіреді.

200
2.
Финансовые услуги включают комиссионное вознаграждение посредников по финансовым сделкам и, как правило, предоставляются банками и иными финансовыми организациями (за исключением услуг страховых компаний и пенсионных фондов). Включают также другие вспомогательные финансовые услуги (финансовые консультации, управление финансовыми активами, услуги кредитного рейтинга). Вознаграждение по депозитам, кредитам и займам в финансовые услуги не включаются.
201
3.
Страховые услуги охватывают обеспечение различными видами страховых услуг страховыми компаниями, а также дополнительные услуги по страхованию, такие как комиссионные страховых агентов, консультации по страхованию и пенсионному обеспечению.
202
4.
Компьютерные услуги включают: продажу (приобретение) заказного и незаказного (массового производства) программного обеспечения и связанных с этим лицензий; установку технических средств и программного обеспечения; консалтинг в области компьютерной техники и программного обеспечения; ремонт и техническое обслуживание компьютеров и периферийных устройств, обработку данных и их размещение на сервере; покупку и продажу оригиналов и прав собственности на системное и прикладное программное обеспечение. В компьютерные услуги не включаются: плата за лицензии на воспроизводство и (или) распространение программного обеспечения (использование интеллектуальной собственности), неразработанные для конкретного пользователя учебные компьютерные курсы (иные услуги частным лицам).
203
5.
Информационные услуги включают предоставление новостей, фотографий и статей средствам массовой информации; создание, хранение и распространение баз данных; прямую индивидуальную подписку на периодические издания с доставкой по почте и иными способами; услуги библиотек и архивов.
204
6.
Плата за использование интеллектуальной собственности включает плату за пользование правами собственности (такими как патенты, авторские права, торговые марки, технологические процессы, дизайн), а также плату за лицензии на воспроизводство и (или) распространение произведенных оригиналов и прототипов (таких как книги и рукописи, компьютерное программное обеспечение, кинематографические работы, звукозаписи).
205
7.
Операционный лизинг охватывает аренду оборудования без персонала, аренду транспортных средств без экипажа, аренду недвижимости. Исключаются финансовый лизинг, аренда телекоммуникационных линий или мощностей (телекоммуникационные услуги), аренда транспортных средств с экипажем (грузовые или пассажирские перевозки).

200
2.
Қаржылық қызметтерге делдалдардың қаржылық мәмілелер бойынша комиссиялық сыйақылары кіреді және әдетте, оларды банктер және өзге қаржы ұйымдары (сақтандыру компанияларының және зейнетақы қорларының қызметтерін қоспағанда) көрсетеді. Басқа қосалқы қаржылық қызметтер де (қаржылық консультациялар, қаржы активтерін басқару, кредиттік рейтинг қызметтері) кіреді. Депозиттер, кредиттер, және қарыздар бойынша сыйақы қаржылық қызметтерге кірмейді.
201
3.
Сақтандыру қызметтері сақтандыру компанияларының түрлі сақтандыру қызметтерінің түрлерімен қамтамасыз етуін, сондай-ақ сақтандыру агенттерінің комиссиялары, сақтандыру және зейнетақымен қамсыздандыру жөніндегі консультациялар сияқты сақтандыру бойынша қосымша қызметтерді қамтиды.
202
4.
Компьютерлік қызметтерге: тапсырыс берілген және тапсырыс берілмеген (жаппай өндірілетін) бағдарламалық қамтамасыз ету және онымен байланысты лицензияларды сату (сатып алу); техникалық құралдар мен бағдарламалық қамтылымды орнату; компьютерлік техника және бағдарламалық қамтылым саласындағы консалтинг; компьютерлер мен перифериялық құрылғыларды жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету, деректерді өңдеу және оларды серверде орналастыру; жүйелік және қолданбалы бағдарламалық қамтылымға түпнұсқаларды және меншік құқықтарын сатып алу және сату кіреді. Компьютерлік қызметтерге бағдарламалық қамтылымды қалпына келтіруге және (немесе) таратуға лицензияларға ақы төлеу (зияткерлік меншікті пайдалану), нақты пайдаланушы үшін әзірленбеген компьютерлік оқу курстары (жеке тұлғаларға өзге көрсетілетін қызметтер) кірмейді.
203
5.
Ақпараттық қызметтерге бұқаралық ақпарат құралдарына жаңалықтар, фотосуреттер және мақалалар беру; дерекқорларды құру, сақтау және тарату; пошта бойынша және өзге тәсілдермен жеткізілетін мерзімді басылымдарға тікелей жеке жазылу; кітапханалар мен архив қызметтері кіреді.
204
6.
Зияткерлік меншікті пайдаланғаны үшін төленетін ақыға меншік құқықтарын (патенттер, авторлық құқықтар, сауда маркалары, технологиялық процестер, дизайн сияқты) пайдаланғаны үшін ақы, сондай-ақ шығарылған түпнұсқалар мен прототиптерді (кітаптар мен қолжазбалар, компьютерлік бағдарламалық қамтылым, кинематографиялық жұмыстар, дыбыс жазбалары сияқты) шығаруға және (немесе) таратуға арналған лицензия үшін ақы кіреді.
205
7.
Операциялық лизинг жабдықты қызметкерлерсіз жалдауды, көлік құралдарын экипажсыз жалдауды, жылжымайтын мүлікті жалдауды қамтиды. Қаржы лизингі, телекоммуникациялық желілерді немесе қуат көздерін (телекоммуникациялық қызметтер), көлік құралдарын экипажымен жалдау (жүк немесе жолаушылар тасымалдау) кірмейді.

206
8.
Услуги по переработке товаров включают обработку, сборку материальных ресурсов. К данным услугам относятся: переработка сырой нефти, природного газа, металлических руд и концентратов; пошив одежды, сборка электроники и другие виды сборки, за исключением сборки готовых строительных конструкций (строительные услуги).
207
9.
Услуги по ремонту и техническому обслуживанию включают капитальный и текущий ремонт, техническое обслуживание морских и воздушных судов, других транспортных средств, а также других товаров, за исключением строительного ремонта, ремонта компьютеров, ремонта нефтяных и газовых скважин. Исключается чистка и уборка транспортных средств (иные транспортные услуги).
208
10.
Юридические услуги – юридические советы и консультации; предоставление услуг в юридических, судебных и законодательных процессах; оказание оперативной помощи фирмам; подготовка юридической документации; услуги арбитража.
209
11.
Бухгалтерские, аудиторские услуги – консультационные услуги по бухгалтерскому учету, счетоводству, аудиту и налогообложению, составление финансовой отчетности.
210
12.
Услуги по консультации бизнеса и управления охватывают общие управленческие консультации, финансовый менеджмент, кадровый менеджмент, производственный менеджмент и другие управленческие консультации; консультации, руководство и оперативная помощь в вопросах бизнес политики и стратегии; услуги по связям с общественностью. Исключается руководство строительным проектом (строительные услуги).
211
13.
Услуги в области рекламы и изучения конъюнктуры рынка – включают проектирование, создание и маркетинг рекламы посредством рекламных агентств; размещение рекламы в средствах массовой информации, включая покупку и продажу рекламного времени; организация выставок и торговых ярмарок; рекламирование товаров за рубежом; маркетинговые исследования; проведение опросов общественного мнения по различным проблемам.
212
14.
Научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы (НИОКР) охватывают фундаментальные и прикладные исследования в области естественных и гуманитарных наук, опытные разработки новых продуктов и технологий, разработку операционных систем, представляющих собой технические нововведения, а также покупку и продажу результатов НИОКР (таких как патенты, авторские права, технологические процессы).
213
15.
Архитектурные, инженерные и иные технические услуги включают разработку архитектурных и строительных проектов; геологическую разведку и изыскания, картографию; метеорологические услуги; проверку и сертификацию качества продукции, технические испытания и анализы, технический контроль; инженерные консультации и консультации по окружающей среде. Горнодобывающая инженерия отражается в услугах, связанных с добычей полезных ископаемых.

206
8.
Тауарларды қайта өңдеу бойынша қызметтерге материалдық ресурстарды өңдеу, жинау кіреді. Бұл қызметтерге шикі мұнайды, табиғи газды, металл кендерін және концентраттарды қайта өңдеу; киім тігу, дайын құрылыс құрылғыларын жинауды (құрылыс қызметтері) қоспағанда, электроника жинау және жинаудың басқа түрлері жатады.
207
9.
Жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша қызметтерге теңіз және әуе кемелерін, басқа көлік құралдарын, сондай-ақ құрылыс жөндеуді, компьютерлер жөндеуді, мұнай мен газ ұңғымаларын жөндеуді қоспағанда, басқа тауарларды күрделі және ағымдағы жөндеу, техникалық қызмет көрсету кіреді. Көлік құралдарын тазарту мен жинау (басқа да көлік қызметтері) кірмейді.
208
10.
Заң қызметтері – заң кеңестері мен консультациялары; заң, сот және заңнамалық процестерде қызметтер көрсету; фирмаларға жедел көмек көрсету; заң құжаттамасын дайындау; төрелік қызметтері.
209
11.
Бухгалтерлік, аудиторлық қызметтер – бухгалтерлік есеп, есеп жүргізу, аудит және салық салу бойынша консультациялық қызметтер, қаржылық есептілікті жасау.
210
12.
Бизнес және басқару консультациясы бойынша қызметтерге жалпы басқару консультациялары, қаржы менеджменті, кадр менеджменті, өндіріс менеджменті және басқа басқару консультациялары; бизнес саясат және стратегия мәселелеріндегі консультациялар, басшылық және жедел көмек; жұртшылықпен байланыс жөніндегі қызметтер кіреді. Құрылыс жобасын басқару (құрылыс қызметтері) кірмейді.
211
13.
Жарнама және нарық конъюнктурасын зерделеу саласындағы қызметтер – жарнама агенттіктері арқылы жарнама жобалау, жарнама жасау және маркетингі; жарнама уақытын сатып алу мен сатуды қоса алғанда бұқаралық ақпарат құралдарына жарнама орналастыру; көрме және сауда жәрмеңкелерін ұйымдастыру; тауарды шетелде жарнамалау; маркетингтік зерттеулер; әртүрлі мәселелер бойынша қоғамдық пікір сауалнамаларын жүргізу.
212
14.
Ғылыми-зерттеу жұмыстары және тәжірибе-конструкторлық әзірлемелер (ҒЗЖТКӘ) жаратылыстану және гуманитарлық ғылымдар саласындағы іргелі және қолданбалы зерттеулерді, жаңа өнімдер мен технологияларды тәжірибелік әзірлемелерді, техникалық жаңалықтарды білдіретін операциялық жүйелерді әзірлеуді, сондай-ақ ҒЗЖТКӘ нәтижелерін (патенттер, авторлық құқықтар, технологиялық процестер және т.с.с.) сатып алу мен сатуды қамтиды.
213
15.
Сәулет, инженерлік және басқа да техникалық қызметтерге сәулет және құрылыс жобаларын әзірлеу; геологиялық барлау және зерттеу, картография; метеорологиялық қызметтер; өнімнің сапасын тексеру және сертификаттау, техникалық сынау және талдау, техникалық бақылау; инженерлік консультациялар және қоршаған орта бойынша консультациялар кіреді. Кен өндіру инженериясы пайдалы қазбаларды өндіруге байланысты қызметтерде көрсетіледі.

214
16.
Переработка отходов и очистка – переработка радиоактивных и других отходов; очистка загрязненной почвы и сточных вод; очистка загрязнений, включая нефтяные пятна; восстановление горнодобывающих мест; очистительные и санитарные услуги. Также включает все услуги, связанные с очисткой и реставрацией окружающей среды.
215
17.
Услуги, связанные с добычей полезных ископаемых – услуги, связанные с добычей нефти, газа и других полезных ископаемых, включая бурение, постройку буровых вышек, ремонт и демонтаж, цементирование нефтяных и газовых скважин; горнодобывающая инженерия.
216
18.
Обучение и подготовка кадров – профессиональное обучение и повышение квалификации работников. Исключаются оплата за обучение иностранным языкам, обучение в школах, вузах и других (услуги частным лицам).
217
19.
Медицинские услуги – медицинское обслуживание работников, связанное с осуществлением их профессиональной деятельности. Исключается оплата за лечение и санаторное обслуживание (услуги частным лицам).
218
20.
Услуги, связанные с торговлей, включают комиссионное вознаграждение по операциям с товарами и услугами, подлежащее выплате трейдерам, брокерам биржевых товаров, дилерам, аукционистам. Исключаются брокерские услуги по финансовым инструментам (финансовые услуги) и комиссионное вознаграждение агентов, связанное с грузовыми и пассажирскими перевозками (иные транспортные услуги).
219
21.
Иные услуги включают услуги по распределению электроэнергии, воды, газа; подбор кадров, охрану, устный и письменный перевод, фотографические услуги, уборку помещений, организацию питания, риэлторские услуги, издательские услуги, ветеринарные услуги и другие деловые услуги, которые не включены в вышеперечисленные услуги.
220
22.
Грузовые перевозки – услуги транспортных организаций по перевозке грузов.
221
23.
Пассажирские перевозки – услуги транспортных организаций по перевозке пассажиров чартерными рейсами (без приобретения билетов).
222
24.
Вспомогательные транспортные услуги – включают погрузочно-разгрузочные работы, хранение и складирование, упаковку, вспомогательное обслуживание транспортных средств, а также комиссионное вознаграждение агентов, связанное с грузовыми и пассажирскими перевозками. Вспомогательные транспортные услуги не включают стоимость транспортировки (грузовые или пассажирские перевозки).

214
16.
Қалдықтарды қайта өңдеу және тазалау – радиоактивті және басқа қалдықтарды қайта өңдеу; ластанған топырақты және ағынды суды тазалау; мұнай қалдықтарын қоса алғанда ластануды тазалау; кен өндіру орындарын қалпына келтіру; тазалау және санитарлық қызметтер. Сондай-ақ қоршаған ортаны тазалауға және қайта жаңғыртуға байланысты барлық қызметтер кіреді.
215
17.
Пайдалы қазбаларды өндіруге байланысты қызметтер - бұрғылауды, бұрғылау мұнараларын салуды, жөндеуді және бұзуды, мұнай және газ ұңғыларын цементтеуді қоса алғанда мұнай, газ және басқа пайдалы қазбаларды өндіруге байланысты қызметтер; кен өндіру инженериясы.
216
18.
Кадрларды оқыту және даярлау – қызметкерлерді кәсіби оқыту және біліктілігін арттыру. Шет тілдерін оқыту, мектептерде, ЖОО-да және басқа оқыту үшін ақы төлеу (жеке тұлғаларға қызметтер) кірмейді.
217
19.
Медициналық қызметтер – қызметкерлердің кәсіби қызметін жүзеге асыруға байланысты оларға медициналық қызмет көрсету. Емделу және санаторий қызметі үшін ақы төлеу (жеке тұлғаларға қызмет көрсету) кірмейді.
218
20.
Саудамен байланысты қызметтерге трейдерлерге, биржалық тауарлардың брокерлеріне, дилерлерге, аукционшыларға төленуге жататын тауарлармен және көрсетілетін қызметтермен операциялар бойынша комиссиялық сыйақы кіреді. Қаржы құралдары бойынша брокерлік қызметтер (қаржылық қызметтер) және агенттердің жүк және жолаушылар тасымалдарымен байланысты комиссиялық сыйақысы (өзге көлік қызметтері) кірмейді.
219
21.
Өзге қызметтер электр энергиясын, суды, газды бөлу жөніндегі қызметтерді; кадрлар іріктеуді, күзетті, ауызша және жазбаша аударманы, фотографиялық қызметтерді, үй-жайларды жинауды, тамақтануды ұйымдастыруды, риэлторлық қызметтерді, баспа қызметтерін, мал дәрігерлік қызметтерді және жоғарыда аталған қызметтерге кірмеген басқа іскерлік қызметтерді қамтиды.
220
22.
Жүк тасымалдау – көлік кәсіпорындарының жүктер тасымалдау жөніндегі қызметтері.
221
23.
Жолаушы тасымалдау – көлік кәсіпорындарының жолаушыларды чартерлік рейстермен (билет сатып алмай) тасымалдау жөніндегі қызметтері.
222
24.
Қосалқы көлік қызметтеріне тиеу-түсіру жұмыстары, сақтау және қоймаға салу, орау, көлік құралдарына қосалқы қызмет көрсету, сондай-ақ агенттердің жүк және жолаушы тасымалдауға байланысты комиссиялық сыйақысы кіреді. Қосалқы көлік қызметтеріне тасымалдау (жүк немесе жолаушы тасымалдау) құны кірмейді.

223
25.
Услуги связи включают почтовые услуги, курьерские услуги и телекоммуникационные услуги. Телекоммуникационные услуги охватывают передачу звука, изображения или другой информации с помощью телефона, телетайпа, телеграфа, радиовещания, спутниковой связи, электронной почты, факса, а также включают деловые сетевые услуги, телеконференции, сопутствующие услуги, интернет и доступ к нему. Телекоммуникационные услуги не включают стоимость передаваемой информации, услуги по установке телефонной сети (строительные услуги), компьютерные услуги, а также доступ и использование информации базы данных.

223
25.
Байланыс қызметтеріне пошта қызметтері, курьерлік қызметтер және телекоммуникациялық қызметтер кіреді. Телекоммуникациялық қызметтер дыбысты, бейнені немесе басқа ақпаратты телефон, телетайп, телеграф, радиотарату, серіктік байланыс, электрондық пошта, факс көмегімен өткізуді, сондай-ақ іскерлік желілік қызметтерді, телеконференцияларды, ілеспе қызметтерді, интернетті және оған кіру рұқсатын қамтиды. Телекоммуникациялық қызметтерге берілетін ақпараттың құны, телефон желісін орнату қызметтері (құрылыс қызметтері), компьютерлік қызметтер, сондай-ақ дерекқор ақпаратын алу және пайдалану қызметтері кірмейді.

224
26.
Услуги частным лицам и услуги в сфере культуры и отдыха охватывают услуги, связанные с производством фильмов, радио- и телепрограмм и записью музыкальных произведений; оплату труда актеров, режиссеров в связи с гастролями, созданием театральных постановок, музыкальных, спортивных и цирковых программ; плату за аренду видео- и звукозаписей, за право пользования (демонстрации) видео- и звукозаписями, за доступ к телеканалам; платежи и поступления от проката; покупку и продажу оригиналов и массового производства рукописей, видео- и звукозаписей; услуги, связанные с работой музеев, библиотек, архивов; услуги по организации спортивных мероприятий; услуги преподавателей и медицинских работников за пределами своей страны, включая услуги, предоставляемые дистанционно.

224
26.
Жеке тұлғаларға қызметтерге және мәдениет пен демалыс саласындағы қызметтерге фильмдерді, радио- және телебағдарламалар шығаруға және музыкалық туындыларды жазуға байланысты қызметтер; гастрольдермен, театр қойылымдарын, музыкалық, спорт және цирк бағдарламаларын жасауға байланысты актерлер мен режиссерлердің еңбекақысы; бейне және дыбыс жазбаларын жалдауға, бейне және дыбыс жазбаларын пайдалану (көрсету) құқығына, телеарналарға кіруге ақы төлеу; пайдалануға алудан төлемдер мен түсімдер; қолжазбаларды, бейне және дыбыс жазбаларының түпнұсқаларын сатып алу мен сату және жаппай шығару; мұражайлардың, кітапханалардың, архивтердің жұмысына байланысты қызметтер; спорттық іс-шараларды ұйымдастыру жөніндегі қызметтер; қашықтан көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда, оқытушылар мен медициналық қызметкерлердің өз елінен тыс қызметтері кіреді.

225
27.
Аренда природных ресурсов включает плату за предоставление во временное пользование природных ресурсов, таких как земля, леса, заповедники, водоемы; за предоставление права на добычу полезных ископаемых и ловлю рыбы; за право пролета над территорией.
226
Приложение 4
к Правилам представления
информации филиалами
(представительствами)
иностранных нефинансовых
организаций, осуществляющими
деятельность в
Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 99 (вводится в действие вводится в действие с 01.01.2026).
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения филиала (представительства) иностранной нефинансовой организации, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан более одного года
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о движении денег на банковских счетах в иностранных банках
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: VM_MF_4
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: за _____ квартал 20____ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиал (представительство) иностранной нефинансовой организации, включенный в список филиалов (представительств), формируемый в соответствии с пунктом 5 Правил представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 20 (двадцатого) числа (включительно) первого месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: на бумажном носителе либо в электронном виде
________________________________________________________________________
наименование филиала (представительства) иностранной нефинансовой организации,
осуществляющего деятельность в Республике Казахстан более одного года (далее –
филиал (представительство)
в тысячах единиц валюты счета
Код строки
Наименование показателя
Наименование иностранного банка, страна регистрации
доллар Соединенных Штатов Америки (далее – США)
евро
российский рубль
иное
А
Б
1
2
3
4
10
Остаток на начало периода
20
Поступило денег за период

225
27.
Табиғи ресурстарды жалдау жер, ормандар, қорықтар, су қоймалары сияқты табиғи ресурстарды уақытша пайдаланғаны үшін; пайдалы қазбаларды өндіруге және балық аулауға құқық бергені үшін; аумақтың үстінен ұшып өту құқығына төлемдерді қамтиды.
226
Шетелдік қаржылық емес
ұйымдардың Қазақстан
Республикасында қызметін
жүзеге асыратын
филиалдарының (өкілдіктерінің)
ақпарат ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Шетел банктеріндегі банктік шоттардағы ақша қозғалысы туралы есеп
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 99 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: VM_MF_4
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы ____ тоқсан үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларының 5-тармағына сәйкес қалыптастырылатын филиалдардың (өкілдіктердің) тізіміне енгізілген шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың 20 (жиырмасына) (қоса алғанда) дейін
БСН: _______________________
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште не электрондық түрде
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) (бұдан әрі – филиал (өкілдік) атауы
шот валютасының мың бірлігімен
Жол коды
Көрсеткіштің атауы
Шетелдік банктің атауы, тіркелген елі
Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) доллары
еуро
Ресей рублі
өзге
А
Б
1
2
3
4
10
Кезең басындағы қалдық
20
Кезең ішінде түскен қаражат

в порядке перевода на другие собственные банковские счета, включая конвертацию валют ((73)+(74))
73
на счета в уполномоченных банках
74
на счета в иностранных банках
80
Курсовые изменения (+)/(-)
Х
Х
Х
81
Остаток на конец периода ((10)+(20)-(50)+(80))
82
Вознаграждение, начисленное в отчетном периоде иностранным банком по данному счету
83
Задолженность по овердрафту на конец периода (при наличии)
Наименование _____________________ Адрес _______________________
Телефон________________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель ___________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о движении денег на банковских счетах в иностранных банках".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о движении денег на
банковских счетах в
иностранных банках"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о движении денег на банковских счетах в иностранных банках
(индекс – VM_MF_4, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о движении денег на банковских счетах в иностранных банках" (далее – Форма).
2. Форму подписывают главный бухгалтер (в период его отсутствия – лицо, его замещающее), исполнитель.
3. Форма представляется на бумажном носителе либо в электронном виде.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Для заполнения Формы используются следующие понятия:
1) косвенный инвестор – непосредственный инвестор непосредственного инвестора;
2) группа инвесторов – непосредственные инвесторы, косвенные инвесторы, сестринские организации иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан;
3) непосредственный инвестор – учредитель и (или) акционер иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, владеющий не менее десятью процентами голосующих акций или голосов участников, или их эквивалента;

валюталарды конвертациялауды қоса алғанда, басқа меншікті банктік шоттарға аудару тәртібімен ((73)+(74))
73
уәкілетті банктердегі шоттарға
74
шетелдік банктердегі шоттарға
80
Бағамдық өзгерістер (+)/(-)
Х
Х
Х
81
Кезең соңындағы қалдық ((10)+(20)-(50)+(80))
82
Есепті кезеңде аталған шот бойынша шетелдік банк есептеген сыйақы
83
Кезең соңындағы овердрафт бойынша берешек (ол болған жағдайда)
Атауы ________________________ Мекенжайы______________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе оның міндеттерін атқаратын адам
__________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Шетел банктеріндегі банктік шоттардағы ақша қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Шетел банктеріндегі банктік
шоттардағы ақша қозғалысы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізінде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Шетел банктеріндегі банктік шоттардағы ақша қозғалысы туралы есеп (индексі – VM_MF_4, кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шетел банктеріндегі банктік шоттардағы ақша қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысанға бас бухгалтер (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), орындаушы қол қояды.
3. Нысан қағаз жеткізгіште не электрондық түрде ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанды толтыру үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жанама инвестор – тікелей инвестордың тікелей инвесторы;
2) инвесторлар тобы – Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымның тікелей инвесторлары, жанама инвесторлары, тел ұйымдары;
3) тікелей инвестор – Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымның дауыс беретін акциялардың немесе қатысушылар дауыстарының немесе олардың баламасының кемінде он пайызын иеленетін құрылтайшысы және (немесе) акционері;

4) страна регистрации – страна регистрации юридического лица, филиала (представительства) юридического лица или страна постоянного проживания физического лица, в том числе на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства.
5. По "Стране регистрации" указывается двухбуквенный код страны согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
6. Форма заполняется по банковским счетам в иностранных банках в разрезе иностранных банков (с указанием наименования и страны регистрации) и трех валют, в которых открыты банковские счета – доллар США, евро, российский рубль. По остальным валютам, в которых открыты банковские счета, информация представляется в суммарном виде.
Если в одном иностранном банке одной страны регистрации открыто несколько банковских счетов в одной валюте, то информация о таких счетах представляется в суммарном виде.
Если в рамках текущего счета открывается вклад (вклады), то информация о таком вкладе (вкладах) представляется в суммарном виде с текущим счетом в соответствующей валюте.
7. Банковские счета включают текущие, сберегательные и эскроу-счета филиала (представительства), открытые в иностранных банках, а также совместные счета, открытые подрядными компаниями для финансирования проектов, осуществляемых филиалами (представительствами).
Финансовые займы включают запросы о предоставлении денег ("Cash Call Loan"), то есть займы под запросы о выделении денег на случай, если потребность филиала (представительства) превышает их поступление. Иностранная нефинансовая организация, создавшая филиал (представительство) на территории Республики Казахстан, резервирует сумму в установленном (определенном) размере для оплаты таких запросов, которые используются для финансирования проекта и текущей деятельности филиала (представительства).
Овердрафт включает кредитование иностранным банком банковского счета филиала (представительства) для оплаты им платежных документов при недостаточности (отсутствии) на банковском счете филиала (представительства) денег в соответствии с условиями открытия банковского счета в иностранном банке.
8. По банковским счетам, открытым в долларах США, евро, российских рублях, отчет заполняется в тысячах единиц валюты счета.
По банковским счетам, открытым в иных валютах, а также по мультивалютным счетам отчет заполняется в тысячах долларов США. Показатели в долларах США рассчитываются с использованием рыночного курса обмена валют на конец предыдущего периода (строка с кодом 10), на конец отчетного периода (строка с кодом 81) и на день проведения операции для остальных строк. Возникающая курсовая разница отражается в строке с кодом 80.

4) тіркелген елі – заңды тұлғаны, заңды тұлғаның филиалын (өкілдігін) тіркеген ел немесе жеке тұлғаның тұрақты тұратын елі, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген азаматтығы немесе құқығы негізінде тұрақты тұратын елі.
5. "Тіркелген елі" бойынша "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1 бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес елдің екі әріптік коды көрсетіледі.
6. Нысан шетелдік банктер (атауы мен тіркелген елін көрсете отырып) бойынша шетелдік банктердегі банктік шоттар және банктік шоттар ашылған үш валюта – АҚШ доллары, еуро, Ресей рублі бойынша толтырылады. Банк шоттары ашылған қалған валюталар бойынша ақпарат жиынтық түрде ұсынылады.
Егер бір тіркелген елдің бір шетел банкінде бірнеше банктік шот бір валютада ашылса, онда мұндай шоттар туралы ақпарат жиынтық түрде ұсынылады.
Егер ағымдағы шот шеңберінде салым (салымдар) ашылса, онда осындай салым (салымдар) туралы ақпарат тиісті валютадағы ағымдағы шотпен жиынтық түрде ұсынылады.
7. Банктік шоттар шетел банктерінде ашылған филиалдың (өкілдіктің) ағымдағы, жинақ және экскроу-шоттарын, сондай-ақ филиалдар (өкілдіктер) жүзеге асыратын жобаларды қаржыландыру үшін мердігерлік компаниялар ашқан бірлескен шоттарды қамтиды.
Қаржылай қарыздар ақша беру туралы сұратуларды ("Cash Call Loan"), егер филиалдың (өкілдіктің) қажеттілігі олардың түсімінен асып кеткен жағдайға ақша бөлу туралы сұратуларға берілетін қарыздарды қамтиды. Қазақстан Республикасының аумағында филиал (өкілдік) құрған шетелдік қаржылық емес ұйым жобаны қаржыландыру үшін пайдаланылатын осындай сұратуларды және филиалдың (өкілдіктің) ағымдағы қызметіне ақы төлеу үшін белгіленген (айқындалған) мөлшердегі соманы резервтейді.
Овердрафт шетел банкінде банктік шотын ашу талаптарына сәйкес филиалдың (өкілдіктің) банктік шотында ақша жеткіліксіз болған (болмаған) кезде шетел банкінің төлем құжаттарына ақы төлеу үшін филиалдың (өкілдіктің) банктік шотын кредиттеуді қамтиды.
8. АҚШ долларында, еурода, Ресей рублінде ашылған банктік шоттар бойынша есеп шот валютасының мың бірлігімен толтырылады.
Өзге валюталарда ашылған шоттар бойынша, сондай-ақ мультивалюталық шоттар бойынша есеп мың АҚШ долларымен толтырылады. АҚШ долларындағы көрсеткіштер өткен кезеңнің соңындағы (10 коды бар жол), есепті кезеңнің соңындағы (81 коды бар жол) және қалған жолдар үшін операция жүргізген күні валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі. Пайда болған бағамдық айырма 80 коды бар жолда көрінеді.

9. Остаток на начало отчетного периода (строка с кодом 10) равен остатку на конец предыдущего периода (строка с кодом 81);
10. По строке с кодом 82 отражается вознаграждение, начисленное иностранным банком в отчетном периоде, без учета налогов на это вознаграждение.
11. По строке с кодом 83 отражается задолженность по овердрафту, предоставленному иностранным банком (при наличии).
12. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
13. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после установленного пунктом 7 Правил представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан, срока представления.
Приложение 5
к Правилам представления
информации филиалами
(представительствами)
иностранных нефинансовых
организаций, осуществляющими
деятельность в
Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 99 (вводится в действие вводится в действие с 01.01.2026).
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения филиала (представительства) иностранной нефинансовой организации, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан более одного года
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о возмещении затрат и распределении прибыли по соглашению о разделе продукции
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: VM_SRP_5
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: за _____ квартал 20____ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиал (представительство) иностранной нефинансовой организации, включенный в список филиалов (представительств), формируемый в соответствии с пунктом 5 Правил представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан, который является оператором по соглашению о разделе продукции.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) первого месяца, следующего за отчетным кварталом.
БИН: _______________________
Метод сбора: на бумажном носителе либо в электронном виде
________________________________________________________________
наименование проекта в рамках соглашения о разделе продукции
________________________________________________________________
наименование филиала (представительства) иностранной
нефинансовой организации, осуществляющего деятельность в Республике
Казахстан более одного года
в тысячах долларов Соединенных Штатов Америки
Код строки
Наименование показателя
Всего
Доля Республики Казахстан
в том числе подрядные компании
резиденты
нерезиденты
Наименование подрядной компании

9. Есепті кезеңнің басындағы (10 коды бар жол) қалдық өткен кезеңнің соңындағы (81 коды бар жол) қалдыққа тең.
10. 82 коды бар жол бойынша шетел банкі есептеген сыйақыға салықтарды есептемегенде, есепті кезеңдегі сол сыйақы көрсетіледі.
11. 83 коды бар жол бойынша шетел банкі ұсынған овердрафт бойынша берешек (бар болса) көрсетіледі.
12. Есепті кезең үшін ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
13. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларының 7-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі) орналасқан орны бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Өнімді бөлу туралы келісім бойынша шығынды өтеу және пайданы бөлу туралы есеп
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 99 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанының индексі: VM_SRP_5
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20____ жылғы _____ тоқсан үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: өнімді бөлу туралы келісім бойынша оператор болып табылатын, Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларының 5-тармағына сәйкес қалыптастырылатын филиалдардың (өкілдіктердің) тізіміне енгізілген шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың 25 (жиырмасы бесіне) (қоса алғанда) дейін.
БСН: _______________________
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште не электрондық түрде
______________________________________________________
өнімді бөлу туралы келісім шеңберіндегі жобаның атауы
______________________________________________________
Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) атауы
Америка Құрама Штаттарының мың долларымен
Жолдар коды
Көрсеткіш атауы
Барлығы
Қазақстан Республикасының үлесі
оның ішінде мердігерлік компаниялар
резиденттер
бейрезиденттер
Мердігерлік компанияның атауы

100
Доля подрядной компании в соглашении о разделе продукции (далее – СРП), %
200
Операции за отчетный период
х
х
х
х
х
х
х
300
Затраты по СРП
х
х
х
х
х
х
х
310
невозмещаемые
320
возмещаемые
330
прочие
400
Доходы по СРП
х
х
х
х
х
х
х
410
начисленный аплифт
420
выплаченный аплифт
430
прочие
500
Раздел продукции – доля подрядной компании
х
х
х
х
х
х
х
510
кост-ойл
520
профит-ойл
600
Корректировки по СРП
х
х
х
х
х
х
х
610
невозмещаемым затратам
620
возмещаемым затратам
630
аплифту
640
прочим
700
Балансовые позиции (накопленные запасы)
х
х
х
х
х
х
х
710
На начало периода
х
х
х
х
х
х
х

100
Мердігерлік компанияның өнімді бөлу туралы келісімдегі (бұдан әрі - ӨБК) үлесі, %
200
Есепті кезеңдегі операциялар
х
х
х
х
х
х
300
ӨБК бойынша шығын
х
х
х
х
х
х
310
өтелмейтін
320
өтелетін
330
басқалар
400
ӨБК бойынша кіріс
х
х
х
х
х
х
410
есептелген аплифт
420
төленген аплифт
430
басқалар
500
Өнімді бөлу - мердігерлік компанияның үлесі
х
х
х
х
х
х
510
кост-ойл
520
профит-ойл
600
ӨБК бойынша түзетулер
610
өтелмейтін шығынға
х
х
х
х
х
х
х
620
өтелетін шығынға
630
аплифтке
640
басқаларға
700
Баланстық позициялар (жинақталған қорлар)
х
х
х
х
х
х
710
Кезең басындағы
х
х
х
х
х
х

711
невозмещаемые затраты
712
возмещаемые затраты
713
начисленный, но невыплаченный аплифт
714
прочие
720
На конец периода
х
х
х
х
х
х
х
721
невозмещаемые затраты
722
возмещаемые затраты
723
начисленный, но невыплаченный аплифт
724
прочие
Наименование _______________________ Адрес _______________________
Телефон________________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о возмещении затрат и распределении прибыли по соглашению о разделе продукции".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о возмещении затрат и
распределении прибыли по
соглашению о разделе продукции"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе
Отчет о возмещении затрат и распределении прибыли по соглашению о разделе продукции
(индекс – VM_SRP_5, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о возмещении затрат и распределении прибыли по соглашению о разделе продукции" (далее – Форма).
2. Форму подписывают главный бухгалтер (в период его отсутствия – лицо, его замещающее), исполнитель.
3. Форма представляется на бумажном носителе либо в электронном виде.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Для заполнения Формы используются следующие понятия:
1) аплифт – процент, начисленный (выплаченный) на невозмещенную часть затрат;
2) кост-ойл – компенсационное нефтегазовое сырье;
3) подрядная компания – входящий в состав подрядчика участник соглашения о разделе продукции (далее – СРП);
4) профит-ойл – прибыльное нефтегазовое сырье.
5. Форма представляется операторами по проектам в рамках СРП на территории Республики Казахстан в разрезе наименований подрядных компаний и их резидентства.
6. В строке 100 указывается доля подрядной компании в СРП в процентах. Все остальные показатели отражаются в тысячах долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США).

711
өтелмейтін шығын
712
өтелетін шығын
713
есептелген, бірақ төленбеген аплифт
714
басқалар
720
Кезең соңындағы
х
х
х
х
х
х
721
өтелмейтін шығын
722
өтелетін шығын
723
есептелген, бірақ төленбеген аплифт
724
басқалар
Атауы __________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________
Телефоны_____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы__________________________________
Орындаушы___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________ _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Өнімді бөлу туралы келісім бойынша шығынды өтеу және пайданы бөлу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Өнімді бөлу туралы келісім
бойынша шығынды өтеу және
пайданы бөлу туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Өнімді бөлу туралы келісім бойынша шығынды өтеу және пайданы бөлу туралы есеп (индексі – VM_SRP_5, кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Өнімді бөлу туралы келісім бойынша шығынды өтеу және пайданы бөлу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысанға бас бухгалтер (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), орындаушы қол қояды.
3. Нысан қағаз жеткізгіште не электрондық түрде ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанды толтыру үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аплифт – шығынның өтелмеген бөлігіне есептелген (төленген) пайыз;
2) кост-ойл – орны толтырылатын мұнай-газ шикізаты;
3) мердігерлік компания – мердігердің құрамына кіретін өнімді бөлу туралы келісімнің (бұдан әрі – ӨБК) қатысушысы;
4) профит-ойл – табысты мұнай-газ шикізаты.
5. Нысанды жобалар жөніндегі операторлар Қазақстан Республикасының аумағындағы ӨБК шеңберіндегі жобалар бойынша мердігерлік компаниялардың атаулары мен олардың резиденттігі бөлігінде ұсынады.
6. 100-жолда мердігерлік компанияның ӨБК-тегі үлесі пайызбен көрсетіледі. Барлық қалған көрсеткіштер Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) мың долларымен көрсетіледі.

7. Для операций за отчетный период (строки с кодами 310, 320, 330, 410, 420, 430, 510 и 520) если валюта показателя отличается от доллара США, эквивалент суммы рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день проведения операции.
8. Для показателей остатков на начало периода (строки с кодами 711, 712, 713 и 714) эквивалент суммы в долларах США рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на конец предыдущего периода. При этом остатки на начало периода должны совпадать с остатками на конец предыдущего периода.
9. Для показателей остатков на конец периода (строки с кодами 721, 722, 723 и 724) эквивалент суммы в долларах США рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на конец периода.
10. В случае представления нулевых значений в строках 510 и 520, в примечании указываются объемы кост-ойл и профит-ойл в натуральном выражении с указанием средней цены реализации продукции за отчетный период.
11. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
12. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся по мере внесения изменений в бухгалтерские документы и (или) отчеты по СРП.

7. Егер көрсеткіш валютасы АҚШ долларынан ерекшеленетін болса, есепті кезеңдегі (310, 320, 330, 410, 420, 430, 510 және 520 кодтары бар жолдар) операциялар үшін соманың баламасы операция жүргізген күнгі валюталардың нарықтық айырбастау бағамы пайдаланыла отырып есептеледі.
8. Кезең басындағы (711, 712, 713 және 714 кодтары бар жолдар) қалдықтардың көрсеткіштері үшін АҚШ долларындағы соманың баламасы алдыңғы кезеңнің соңындағы валюталардың нарықтық айырбастау бағамы пайдаланыла отырып есептеледі. Бұл ретте кезең басындағы қалдықтар алдыңғы кезеңнің соңындағы қалдықтармен сәйкес келуі тиіс.
9. Кезең соңындағы (721, 722, 723 және 724 кодтары бар жолдар) қалдықтардың көрсеткіштері үшін АҚШ долларындағы соманың баламасы кезеңнің соңындағы валюталардың нарықтық айырбастау бағамы пайдаланыла отырып есептеледі.
10. 510 және 520-жолдарда нөлдік мәндер ұсынылған жағдайда, ескертпеде есепті кезеңде өнімді өткізудің орташа бағасы көрсетіле отырып, заттай көріністегі кост-ойл және профит-ойл көлемдері көрсетіледі.
11. Есепті кезең үшін ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
12. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) бухгалтерлік құжаттарға және (немесе) ӨБК жөніндегі есептерге өзгерістер енгізілуіне қарай енгізіледі.