Об утверждении Правил размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, принудительного прекращения деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 259. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2018 года № 17825.
Сноска. Заголовок – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 01.01.2019.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, принудительного прекращения деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту регулирования небанковских финансовых организаций (Кошербаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Сақтандыру ұйымдары таратылған, Қазақстан Республикасының бейрезиденттер-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, сақтандыру омбудсманы, дерекқор қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым қызметі мәжбүрлеп тоқтатылған жағдайда, сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 259 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 қарашада № 17825 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулы 01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру ұйымдары таратылған, Қазақстан Республикасының бейрезиденттер-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, сақтандыру омбудсманы, дерекқор қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым қызметі мәжбүрлеп тоқтатылған жағдайда, сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Банктік емес қаржы ұйымдарын реттеу департаменті (Көшербаева А.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Курманова Ж.Б.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Национального Банка Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 октября 2018 года № 259
Правила размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, принудительного прекращения деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных
Сноска. Заголовок – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, принудительного прекращения деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и устанавливают порядок размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, принудительного прекращения деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных (далее – участники страхового рынка).

2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ж.Б. Құрмановқа жүктелсін.
5. Осы қаулы 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк Төрағасы Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 29 қазандағы
№ 259 қаулысымен бекітілген
Сақтандыру ұйымдары таратылған, Қазақстан Республикасының бейрезиденттер-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, сақтандыру омбудсманы, дерекқор қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым қызметі мәжбүрлеп тоқтатылған жағдайда, сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Сақтандыру ұйымдары таратылған, Қазақстан Республикасының бейрезиденттер-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, сақтандыру омбудсманы, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым қызметі мәжбүрлеп тоқтатылған жағдайда сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және сақтандыру ұйымдары таратылған, Қазақстан Республикасының бейрезиденттер-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, сақтандыру омбудсманы, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым (бұдан әрі – сақтандыру нарығының қатысушылары) қызметі мәжбүрлеп тоқтатылған жағдайда, сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру тәртібін белгілейді.

Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Целью использования интернет-ресурса является оперативное доведение участниками страхового рынка информации о своей деятельности до страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей) и лиц, имеющих намерение заключить договор страхования и (или) урегулировать страховой случай по договору страхования.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2024).
3. При размещении информации на интернет-ресурсе участники страхового рынка обеспечивают:
1) круглосуточный онлайн-доступ страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей) и лиц, имеющих намерение заключить договор страхования и (или) урегулировать страховой случай по договору страхования, к интернет-ресурсу участника страхового рынка в целях ознакомления и (или) иного эффективного использования информации без ограничений, за исключением случаев непредвиденных технических сбоев;
2) предоставление объективной, полной и достоверной информации на интернет-ресурсе участника страхового рынка;
3) информационную безопасность в целях защиты информации от уничтожения, модификации и блокирования доступа к ней, а также иных неправомерных действий в отношении такой информации;
4) возможность сохранения документа, размещенного в электронном формате, и копирования из него произвольного фрагмента текста на технические средства страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей) и лиц, имеющих намерение заключить договор страхования и (или) урегулировать страховой случай по договору страхования;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) предусматривается в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2025 № 82 (вводится в действие с 01.02.2026).
5) доступ к информации путем последовательного перехода по гиперссылкам (с указанием на информацию, к которой она ведет), начиная с главной страницы интернет-ресурса.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 101 (вводится в действие с 01.01.2024).
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматриваются дополнить пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2025 № 82 (вводится в действие с 01.02.2026).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Сақтандыру нарығы қатысушыларының өз қызметі туралы ақпаратты сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) және сақтандыру шартын жасасуға және (немесе) сақтандыру шарты бойынша сақтандыру оқиғасын реттеуге ниет білдірген адамдардың назарына жедел жеткізу интернет-ресурсты пайдаланудың мақсаты болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Сақтандыру нарығының қатысушылары интернет-ресурста ақпаратты орналастыру кезінде:
1) сақтанушылардың (сақтандырылушылардың, пайда алушылардың) және сақтандыру шартын жасасуға және (немесе) сақтандыру шарты бойынша сақтандыру оқиғасын реттеуге ниет білдірген адамдардың, көзделмеген техникалық іркіліс жағдайларын қоспағанда, шектеусіз, ақпаратпен танысу және (немесе) өзге де тиімді пайдалану мақсатында сақтандыру нарығы қатысушысының интернет-ресурсында тәулік бойы онлайн-қолжетімділігін;
2) сақтандыру нарығы қатысушының интернет-ресурсында объективті, толық және дәйекті ақпарат беруді;
3) ақпаратты жоюдан, түрлендіруден және оған қолжетімділікті бұғаттаудан, сондай-ақ осындай ақпаратқа қатысты заңсыз іс-қимылдардан қорғау мақсатында ақпараттық қауіпсіздікті;
4) электрондық форматта орналастырылған құжатты сақтау және сақтанушылардың (сақтандырылушылардың, пайда алушылардың) және сақтандыру шартын жасасуға және (немесе) сақтандыру шарты бойынша сақтандыру оқиғасын реттеуге ниет білдірген адамдардың техникалық құралдарында одан мәтіннің еркін түрдегі үзіндісінің көшірмесін жасау мүмкіндігін;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2025 № 82 (01.02.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5) интернет-ресурстың басты бетінен бастап гиперсілтемелер (оған сілтеме жасалған ақпаратты көрсете отырып) бойынша бірте-бірте өту арқылы ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 101 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағидаларды 3-1-тармақпен толықтыру көзделген - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2025 № 82 (01.02.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

4. Перечень информации, размещаемой участниками страхового рынка на интернет ресурсе, определен в соответствии с приложением к Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматриваются дополнить пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2025 № 82 (вводится в действие с 01.02.2026).
5. Информация на интернет-ресурсе участников страхового рынка размещается на казахском и русском языках, а также при необходимости на других языках.
6. Все действия, выполняемые на интернет-ресурсе участника страхового рынка, осуществляются ответственным должностным лицом или лицом, назначенным в соответствии с внутренними документами участника страхового рынка.
Участник страхового рынка ведет электронный журнал учета операций, выполненных с помощью программного обеспечения и технологических средств, позволяющих обеспечивать учет всех действий ответственного должностного лица или лица, назначенного в соответствии с внутренними документами участника страхового рынка, с указанием точного времени их выполнения.
Примечание ИЗПИ!
Приложение предусматривается в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2025 № 82 (вводится в действие с 01.02.2026).
Приложение к Правилам
размещения информации
на интернет-ресурсе страховой
организации, страхового
брокера, филиала страховой
(перестраховочной)
организации-нерезидента
Республики Казахстан,
филиала страхового
брокера-нерезидента
Республики Казахстан,
организации, гарантирующей
осуществление страховых
выплат страхователям
(застрахованным,
выгодоприобретателям) в случае
ликвидации страховых
организаций, принудительного
прекращения деятельности
филиалов страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан,
страхового омбудсмана,
организации по формированию
и ведению базы данных
Перечень информации, размещаемой участниками страхового рынка на интернет-ресурсе
Сноска. Приложение - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 31.08.2023 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование информации
Периодичность размещения (обновления) информации
Срок размещения информации
Содержание информации
Информация, размещаемая на интернет-ресурсе страховой организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
1.
Полное наименование, адрес (место нахождения), номера телефонов, режим работы, в том числе филиалов и представительств
По мере обновления
В течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и (или) учетной регистрации филиала и (или) представительства, регистрации изменений и (или) дополнений в учредительные документы, требующих перерегистрации
Полное наименование, место нахождение, контактные номера телефонов, факсов (при наличии) с указанием кодов города (области, района), режим работы страховой организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, их филиалов и (или) представительств (при наличии)
2.
Сведения об акционерах
По мере изменения в составе акционеров
В течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг
Сведения об акционерах в соответствии с реестром держателей ценных бумаг: для физического лица – фамилия, имя, отчество (при его наличии) с указанием соотношения принадлежащих ему количества ценных бумаг к количеству ценных бумаг эмитента (размещенных и (или) голосующих) в процентах; для юридического лица – полное наименование и место нахождения юридического лица с указанием соотношения принадлежащих ему количества ценных бумаг к количеству ценных бумаг эмитента (размещенных и (или) голосующих) в процентах
3.
Сведения о руководящих работниках
По мере изменения в составе руководящих работников
В течение 10 (десяти) календарных дней со дня их назначения (избрания, наделения соответствующими функциями) или перевода на другую должность
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая должность и дата назначения (избрания, наделения соответствующими функциями) или перевода на другую должность руководящего работника
4.
Сведения о государственном регистрационном номере и бизнес-идентификационном номере
По мере обновления
В течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и (или) учетной регистрации филиала и (или) представительства
Справки о государственной регистрации (перерегистрации) страховой организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и (или) об учетной регистрации (перерегистрации) филиала и (или) представительства страховой организации (при наличии) (документы в формате *pdf)
5.
Сведения о номере, дате выдачи лицензии
По мере получения (переоформления) лицензии
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты выдачи (переоформления) лицензии
Лицензия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (документ в формате *pdf)
6.
Сведения об осуществляемых видах деятельности
По мере обновления
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты осуществления деятельности
Перечень страховых продуктов и дополнительных разрешенных видов деятельности, осуществляемых страховой организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в соответствии законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности
7.
Годовая финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией, за 3 (три) предыдущих отчетных года
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан
Годовая финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале и пояснительная записка), подтвержденная аудиторской организацией (документы в формате *pdf)
8.
Годовая консолидированная финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией, за 3 (три) предыдущих отчетных года (при наличии)
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан
Годовая консолидированная финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале и пояснительная записка) при наличии дочерней (дочерних) организации (организаций), подтвержденная аудиторской организацией (документы в формате *pdf)
9.
Отчеты об итогах деятельности за 3 (три) предыдущих отчетных года (при наличии)
Ежегодно
Не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, одновременно с публикацией в периодических печатных изданиях
Отчет, содержащий анализ основных показателей, характеризующих деятельность страховой организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и значимые события в ее деятельности по итогам завершенного финансового года (документ в формате *pdf)
10.
Сведения об участии в ассоциациях (союзах), в том числе в объединении страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (при наличии)
По мере вступления
В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты вступления
Полное наименование, место нахождение объединения, созданного в форме ассоциации (союза), и дата вступления в него
11.
Присвоенные страховой организации рейтинговыми агентствами рейтинги (в случае присвоения)
По мере присвоения, обновления рейтинга
В течение 3 (трех) рабочих дней со дня публикации рейтинговым агентством новости на сайте рейтингового агентства о присвоении рейтинга
Полное наименование рейтинговых агентств, присвоенные рейтинги и дата присвоения рейтинга либо дата пересмотра рейтинга по итогам мониторинга рейтингового агентства
12.
Сведения о созданных страховых (перестраховочных) пулах (для страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, являющейся ведущей в деятельности страхового (перестраховочного) пула)
По мере создания страхового пула, внесения изменений и дополнений
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подписания договора о совместной деятельности участников страхового (перестраховочного) пула
Сведения, включающие: номер и дату заключения договора о совместной деятельности участников страхового (перестраховочного) пула, срок действия; полное наименование участников страхового (перестраховочного) пула; полное наименование страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера, являющихся ведущими в деятельности страхового (перестраховочного) пула; классы (виды) страхования и перечень страховых рисков, являющихся предметом деятельности страхового (перестраховочного) пула
13.
Правила страхования по видам страхования в добровольной форме, по которым предусматривается возможность заключения договора страхования в электронной форме, с возможностью просмотра их предыдущих редакций, внесенных в них изменений и дополнений
По мере обновления
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня утверждения
Правила страхования по определенному виду страхования, утвержденные советом директоров страховой организации и соответствующим органом управления страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с указанием номера и даты утверждения, и их предыдущие редакции (документы в формате *pdf)
14.
Информация о размерах страховых тарифов (страховых премий, взносов) по видам страхования
По мере разработки (обновления)
В течение 10 (десяти) рабочих дней со дня утверждения финансового продукта

4. Сақтандыру нарығының қатысушылары интернет-ресурста орналастыратын ақпараттың тізбесі Қағидаларға қосымшаға сәйкес айқындалған.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағидаларды 4-1-тармақпен толықтыру көзделген - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2025 № 82 (01.02.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Сақтандыру нарығы қатысушыларының интернет-ресурсында ақпарат қазақ және орыс тілдерінде, сондай-ақ қажет болғанда басқа тілдерде орналастырылады.
6. Сақтандыру нарығы қатысушысының интернет-ресурсында орындалатын барлық іс-әрекеттерді жауапты лауазымды тұлға немесе сақтандыру нарығы қатысушысының ішкі құжаттарына сәйкес тағайындалған тұлға жүзеге асырады.
Сақтандыру нарығының қатысушысы олардың орындалуының нақты уақытын көрсете отырып, бағдарламалық қамтамасыз етудің және технологиялық құралдардың көмегімен орындалған, жауапты лауазымды тұлғаның немесе сақтандыру нарығы қатысушысының ішкі құжаттарына сәйкес тағайындалған тұлғаның барлық іс-әрекетін есепке алуды қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін операцияларды электрондық есепке алу журналын жүргізеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2025 № 82 (01.02.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сақтандыру ұйымдары,
Қазақстан Республикасының
бейрезиденттер-сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымдарының филиалдары,
сақтандыру омбудсманы,
дерекқор қалыптастыру және
жүргізу жөніндегі ұйым
таратылған жағдайда,
қызметі мәжбүрлеп
тоқтатылатын сақтандыру
ұйымының, сақтандыру
брокерінің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымы филиалының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру брокері
филиалының, сақтанушыларға
(сақтандырылушыларға, пайда
алушыларға) сақтандыру
төлемдерін жүзеге асыруға
кепілдік беретін ұйымның
интернет-ресурсында ақпарат
орналастыру қағидаларына
қосымша
Сақтандыру нарығына қатысушылар интернет-ресурста орналастыратын ақпараттың тізбесі
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 31.08.2023 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ақпараттың атауы
Ақпаратты орналастыру (жаңарту) кезеңділігі
Ақпаратты орналастыру мерзімі
Ақпараттың мазмұны
Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының интернет-ресурсында орналастырылатын ақпарат
1.
Осы ұйымның, оның ішінде филиалдары мен өкілдіктерінің толық атауы, мекенжайы (тұрған жері), телефон нөмірлері, жұмыс режимі
Жаңартылуына қарай
Заңды тұлға мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) және (немесе) филиал және (немесе) өкілдік есептік тіркелген, қайта тіркеуді талап ететін құрылтай құжаттарына енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар тіркелген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, олардың филиалдарының және (немесе) өкілдіктерінің (бар болса) толық атауы, орналасқан жері, қаланың (облыстың, ауданның) кодтарын көрсете отырып, байланыс телефондарының, факстарының (бар болса) нөмірлері, жұмыс режимі
2.
Акционерлер туралы мәліметтер
Акционерлер құрамының өзгеруіне қарай
Бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотынан үзінді-көшірме алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізіліміне сәйкес акционерлер туралы мәліметтер: жеке тұлға үшін – оған тиесілі бағалы қағаздар санының эмитенттің бағалы қағаздарының (орналастырылған және (немесе) дауыс беретін) санына пайызбен арақатынасын көрсете отырып, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса); заңды тұлға үшін – оған тиесілі бағалы қағаздар санының эмитенттің бағалы қағаздарының (орналастырылған және (немесе) дауыс беретін) санына пайызбен арақатынасын көрсете отырып, заңды тұлғаның толық атауы және орналасқан жері
3.
Басшы қызметкерлер туралы мәліметтер
Басшы қызметкерлер құрамының өзгеруіне қарай
Олар басқа қызметке тағайындалған (сайланған, тиісті функциялар берілген) немесе ауыстырылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде
Басшы қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), атқаратын лауазымы және басқа қызметке тағайындалған (сайланған, тиісті функциялар берілген) немесе ауыстырылған күні
4.
Мемлекеттік тіркеу нөмірі және бизнес-сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер
Жаңартылуына қарай
Заңды тұлға мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) және (немесе) филиал және (немесе) өкілдік есептік тіркелген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы және (немесе) сақтандыру ұйымының филиалын және (немесе) өкілдігін (бар болса) есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамалар (*pdf форматтағы құжаттар)
5.
Лицензияның нөмірі, берілген күні туралы мәліметтер
Лицензияны алуға (қайта ресімдеуге) қарай
Лицензия берілген (қайта ресімделген) күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы (*pdf форматтағы құжаттар)
6.
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері туралы мәліметтер
Жаңартылуына қарай
Қызметті жүзеге асырған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы жүзеге асыратын сақтандыру өнімдері мен қосымша рұқсат етілген қызмет түрлерінің тізбесі
7.
Аудиторлық ұйым растаған, алдыңғы есептік 3 (үш) жылға жылдық қаржылық есептілік
Жыл сайын
Бір мезгілде Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей
Аудиторлық ұйым растаған жылдық қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, пайда мен шығын туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, капиталдағы өзгерістер туралы есеп және түсіндірме жазба) (*pdf форматтағы құжаттар)
8.
Аудиторлық ұйым растаған, алдыңғы есептік 3 (үш) жылға жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік (бар болса)
Жыл сайын
Бір мезгілде Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей
Аудиторлық ұйым растаған, еншілес ұйым (ұйымдар) болған кезде жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, пайда мен шығын туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, капиталдағы өзгерістер туралы есеп және түсіндірме жазба) (*pdf форматтағы құжаттар)
9.
Алдыңғы есептік 3 (үш) жылдағы қызмет қорытындылары туралы есептер (бар болса)
Жыл сайын
Бір мезгілде мерзімді баспа басылымдарында жариялай отырып, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей
Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін және аяқталған қаржы жылының қорытындылары бойынша оның қызметіндегі маңызды оқиғаларды сипаттайтын негізгі көрсеткіштердің талдауын қамтитын есеп (*pdf форматтағы құжат)
10.
Қауымдастықтарға (одақтарға), оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бірлестіктеріне қатысу туралы мәліметтер (бар болса)
Кіруіне қарай
Кірген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Қауымдастық (одақ) нысанында құрылған бірлестіктің толық атауы, орналасқан жері және оған кірген күні
11.
Сақтандыру ұйымына рейтингтік агенттіктер берген рейтингтер (берген жағдайда)
Рейтингтің берілуіне, жаңартылуына қарай
Рейтингтік агенттік рейтинг беру туралы рейтингтік агенттіктің сайтында жариялаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде
Рейтингтік агенттіктердің толық атауы, берілген рейтингтер және рейтинг берілген күн не рейтингтік агенттік мониторингінің қорытындылары бойынша рейтингті қайта қарау күні
12.
Құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) пулдары туралы мәліметтер (сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметінде жетекші болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы үшін)
Сақтандыру пулының құрылуына, өзгерістер мен толықтырулар енгізілуіне қарай
Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының бірлескен қызметі туралы шартқа қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қатысушыларының бірлескен қызметі туралы шарттың нөмірі мен жасалған күнін, қолданылу мерзімін; сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қатысушыларының толық атауын; сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қызметінде жетекші болып табылатын сақтандыру брокерінің толық атауын қамтитын мәліметтер; сақтандыру сыныптары (түрлері) және сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қызметінің мәні болып табылатын сақтандыру тәуекелдерінің тізбесі
13.
Олар бойынша олардың алдыңғы редакцияларын, енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды көру мүмкіндігімен сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу мүмкіндігі көзделетін, ерікті нысандағы сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қағидалары
Жаңартылуына қарай
Бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде
Сақтандыру ұйымының директорлар кеңесі және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиісті басқару органы бекіткен, бекітілген нөмірі мен күні көрсетілген сақтандырудың белгілі бір түрі бойынша сақтандыру қағидалары және олардың бұрынғы редакциялары (*pdf форматтағы құжаттар)
14.
Сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру тарифтерінің (сақтандыру сыйлықақыларының, жарналарының) мөлшері туралы ақпарат
Әзірленуіне (жаңартылуына) қарай
Қаржы өнімі бекітілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде