Об утверждении Классификатора направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 октября 2018 года № 569. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 октября 2018 года № 17565.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании", подпунктом 27) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 21.07.2023 № 327 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый Классификатор направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
2-1. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан:
1) на основании заявления от лицензиата обеспечить переоформление ранее выданных приложений к лицензиям на занятие образовательной деятельностью по специальностям высшего и (или) послевузовского образования в соответствии с настоящим приказом;
2) при переоформлении приложений к лицензии на занятие образовательной деятельностью по специальностям высшего и (или) послевузовского образования руководствоваться настоящим приказом и методическими рекомендациями уполномоченного органа в области образования.

Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 13 қазандағы № 569 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 17 қазанда № 17565 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3 бабының 11) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 27) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 21.07.2023 № 327 (бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілетін Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне енгізу үшін жолдауды;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
2-1. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті:
1) лицензиаттың өтініші негізінде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мамандықтары бойынша бұрын берілген бiлiм беру қызметiмен айналысуға арналған лицензияларға қосымшаларды осы бұйрыққа сәйкес қайта ресімдеуді қамтамасыз етсін;
2) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мамандықтары бойынша бiлiм беру қызметiмен айналысуға арналған лицензияларға қосымшаларды қайта ресімдеу кезінде осы бұйрықты және білім беру саласындағы уәкілетті органның әдістемелік нұсқаулықтарын басшылыққа алсын.

Сноска. Приказ дополнен пунктом 2-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 25.01.2019 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Аймагамбетова А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 13 октября 2018 года № 569
Классификатор направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием

Ескерту. Бұйрық 2-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 25.01.2019 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.Қ. Аймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 13 қазандағы
№ 569 бұйрығына
қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышы

Сноска. Классификатор - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 05.06.2020 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра науки и высшего образования РК от 16.05.2023 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.04.2026 № 187 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и классификация области образования
Код и классификация направлений подготовки
Код в Международной стандартной классификации образования
Направления подготовки в высшем образовании – бакалавриате

Ескерту. Сыныптауыш жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 05.06.2020 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 16.05.2023 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.04.2026 № 187 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Білім беру саласының коды және атауы
Даярлау бағытының коды және атауы
Халықаралық стандарттық білім беру жіктеуішіндегі код
Жоғары білім беру - бакалавриатта даярлау бағыты

8D11 Услуги
8D111 Сфера обслуживания
1010
8D112 Гигиена и охрана труда на производстве
1020
8D113 Транспортные услуги
1040
8D114 Социальная работа
0920
8D115 Спорт
1014
8D12 Национальная безопасность и военное дело
8D121 Военное дело
1031
8D122 Национальная безопасность
1031
8D123 Общественная безопасность
1032
ПРИМЕЧАНИЕ:
1. Области образования и направлений подготовки высшего и послевузовского образования в Классификаторе объединены по группам и представлены семизначными цифровыми кодами в соответствии с Международной стандартной классификацией образования - 2013:
Первый и второй знак кода, имеющий цифровое и буквенное выражение, означает уровень образования согласно Национальной рамке квалификации в соответствии с Европейской рамкой квалификации:
- бакалавриат – 6B;

8D11 Қызмет көрсету
8D111 Қызмет көрсету саласы
1010
8D112 Гигиена және өндірісте еңбекті қорғау
1020
8D113 Көлік қызметтері
1040
8D114 Әлеуметтік жұмыс
0920
8D115 Спорт
1014
8D12 Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс
8D121 Әскери іс
1031
8D122 Ұлттық қауіпсіздік
1031
8D123 Қоғамдық қауіпсіздік
1032
ЕСКЕРТПЕ:
1. Сыныптауышта жоғары жəне жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру салалары мен даярлау бағыттары топтарға біріктірілген және Халықаралық стандарттық білім беру жіктеуішіне-2013 сәйкес жеті цифрлық кодпен көрсетілген:
Бірінші және екінші код цифрлық және әріптік белгілері Еуропалық біліктілік шеңберіне сәйкес келетін Ұлттық біліктілік шеңберіне сай білім беру деңгейін көрсетеді:
- бакалавриат - 6B;

- магистратура/резидентура – 7M/7R;
- докторантура – 8D.
Третий и четвертый знак кода обозначает области высшего и послевузовского образования.
Пятый знак кода указывает на направление подготовки в данной области высшего и послевузовского образования.
Шестой и седьмой знак кода определяют образовательные программы высшего и послевузовского образования, устанавливаемые вузом самостоятельно.
При этом в рамках каждого направления подготовки вузом самостоятельно разрабатываются междисциплинарные образовательные программы на стыке двух и более областей образования или направлений подготовки кадров. "Принцип основного предмета" используется для определения области образования, к которой следует отнести междисциплинарное обучение. Основной предмет или предметы определяют область образования или направление. Критерием для определения одного или нескольких основных предметов является доля академических кредитов или нормированного учебного времени.
Междисциплинарные образовательные программы классифицируются при помощи добавления цифр "088" в кодах областей образования согласно МСКО и порядкового номера междисциплинарной программы в скобках (пример: 6В01088 (1) "Наименование междисциплинарной программы").
2. В рамках направлений подготовки кадров формируются группы образовательных программ по соответствующему профилю, указанные в Реестре образовательных программ, входящие в Единую платформу высшего образования.

- магистратура/резидентура - 7M/7R;
- докторантура - 8D.
Үшінші және төртінші код белгілері жоғары жəне жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру салаларын көрсетеді.
Бесінші код белгісі жоғары жəне жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы даярлау бағытын көрсетеді.
Алтыншы және жетінші код белгілері жоғары жəне жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын анықтайды және оларды жоғары оқу орны дербес белгілейді.
Осы ретте әрбір даярлау бағыты шеңберінде жоғару оқу орны екі немесе одан да көп білім беру саласының немесе даярлау бағыттарының түйістігінде пәнаралық білім беру бағдарламаларын дербес түрде әзірлейді. "Негізгі пән ұстанымы" пәнаралық оқытуды сәйкестендіру үшін білім беру саласын анықтау мақсатында қолданылады. Негізгі пән немесе пәндер білім беру саласын немесе бағытты анықтайды. Бір немесе бірнеше негізгі пәндерді анықтаудың көрсеткіші ретінде академиялық кредиттер немесе мөлшерленген оқу уақытының үлесі болып табылады.
Пәнаралық бағдарламалар білім беру саласының кодына "088" цифрларын қосу және жақшаларда пәнаралық бағдарламаның реттік нөмерін көрсету арқылы сыныпталады (мысалы: 6В01088 (1) "Пәнаралық бағдарламаның атауы").
2. Кадрларды даярлау бағыттары шеңберінде тиісті бейін бойынша білім беру бағдарламаларының топтары қалыптастырылады, олар өз кезегінде Жоғары білім берудің бірыңғай платформасына кіретін Білім беру бағдарламаларының тізілімінде көрсетіледі.