Об утверждении Правил проведения конкурса на присуждение гранта "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования" с установлением размера гранта и порядка его присуждения
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 сентября 2018 года № 484. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 октября 2018 года № 17540.
В соответствии с подпунктом 59) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения конкурса на присуждение гранта "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования" с установлением размера гранта и порядка его присуждения.
2. Департаменту технического и профессионального образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Оспанова Н.Ж.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Утвержден
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 21 сентября 2018 года № 484
Правила проведения конкурса на присуждение гранта "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования" с установлением размера гранта и порядка его присуждения

"Техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі бiлiм беретiн үздiк ұйым" грантының мөлшерін және оны беру тәртiбiн белгiлей отырып, оны беруге арналған конкурсты өткiзу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 21 қыркүйектегі № 484 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 12 қазанда № 17540 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 59) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі бiлiм беретiн үздiк ұйым" грантының мөлшерін және оны беру тәртiбiн белгiлей отырып, оны беруге арналған конкурсты өткiзу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Техникалық және кәсіптік білім департаменті (Н.Ж.Оспанова):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы бұйрықтың осы тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б.А. Асыловаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 21 қыркүйектегі
№ 484 бұйрығымен бекітілген
"Техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі бiлiм беретiн үздiк ұйым" грантының мөлшерін және оны беру тәртiбiн белгiлей отырып, оны беруге арналған конкурсты өткiзу қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения конкурса на присуждение гранта "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования" с установлением размера гранта и порядка его присуждения (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 59) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок проведения конкурса на присуждение гранта "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования" с установлением размера гранта и порядка его присуждения.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) организаторы конкурса - местные исполнительные органы в области образования;
2) грант "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования" (далее - Грант) - деньги, выделяемые ежегодно местными исполнительными органами области, города республиканского значения и столицы государственным организациям технического и профессионального, послесреднего образования по итогам конкурса на основе рейтинговых показателей;
3) рейтинговые показатели - критерии, устанавливаемые настоящими Правилами, которым должны соответствовать организации технического и профессионального, послесреднего образования.
3. Конкурс на присуждение гранта "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования" с установлением размера гранта и порядка его присуждения (далее - Конкурс) проводится ежегодно местными исполнительными органами в области образования.
4. Конкурс проводится с целью выявления, обобщения и распространения эффективного педагогического и управленческого опыта, стимулирования профессионального и личностного роста педагогов и руководителей организаций технического и профессионального, послесреднего образования, выявления тенденций развития системы технического и профессионального, послесреднего образования в Республике Казахстан.
5. Грант присуждается победителям Конкурса - лучшим организациям технического и профессионального, послесреднего образования.
2. Порядок проведения конкурса на присуждение гранта "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования" с установлением размера гранта и порядка его присуждения
6. К участию в Конкурсе допускаются организации технического и профессионального, послесреднего образования (далее - организации образования).

1. Жалпы ережелер
1. Осы "Техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі бiлiм беретiн үздiк ұйым" грантының мөлшерін және оны беру тәртiбiн белгiлей отырып, оны беруге арналған конкурсты өткiзу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 59) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі бiлiм беретiн үздiк ұйым" грантының мөлшерін және оны беру тәртiбiн белгiлей отырып, оны беруге арналған конкурсты өткiзу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) конкурстың ұйымдастырушылары – білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар;
2) "Техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі бiлiм беретiн үздiк ұйым" гранты (бұдан әрі – Грант) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары мемлекеттік техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі білім беру ұйымдарына рейтингтік көрсеткіштері негізінде конкурс қорытындылары бойынша жыл сайын бөлетін ақша;
3) рейтингтік көрсеткіштер –техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі білім беру ұйымдары сәйкес болуға тиіс, осы Қағидаларда белгіленетін өлшем шарттар.
3. "Техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі бiлiм беретiн үздiк ұйым" грантының мөлшерін және оны беру тәртiбiн белгiлей отырып, оны беруге арналған конкурсты (бұдан әрі – Конкурс) білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар жыл сайын өткізеді.
4. Конкурс тиімді педагогикалық және басқару тәжірибесін анықтау, қорыту және тарату, техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері мен басшыларының кәсіби және жеке тұлғалық өсуін ынталандыру, Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі білім беру жүйесінің даму үрдісін анықтау мақсатында өткізіледі.
5. Грант Конкурстың жеңімпазы - техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі білім беретін үздік ұйымға беріледі.
2. "Техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі бiлiм беретiн үздiк ұйым" грантының мөлшерін және оны беру тәртiбiн белгiлей отырып, оны беруге арналған конкурсты өткiзу тәртібі
6. Конкурсқа қатысуға техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі білім беру ұйымдарына (бұдан әрі – білім беру ұйымдары) рұқсат беріледі.

7. Конкурс проводится ежегодно в марте месяце, где определяются победители Конкурса.
8. В целях организации и проведения Конкурса местными исполнительными органами в области образования решением акима области (города республиканского значения и столицы) создается конкурсная комиссия под председательством заместителя акима области (города республиканского значения и столицы), курирующего вопросы образования.
9. В состав конкурсной комиссии входят специалисты областных (города республиканского значения и столицы) органов в области образования, опытные педагоги, методисты, психологи, представители общественных организаций, деятели науки, сотрудники департаментов по контролю в сфере образования.
10. Объявление о проведении Конкурса публикуется местными исполнительными органами в области образования в периодических печатных изданиях не менее чем за месяц до начала проведения Конкурса и должно содержать:
1) дату, время, место и порядок проведения Конкурса;
2) место и сроки приема документов.
11. Для обеспечения конкурентоспособности казахстанского образования и достижения высоких рейтинговых показателей отбор участников Конкурса осуществляется конкурсной комиссией по следующим критериям:
1) качество деятельности организации технического и профессионального, послесреднего образования;
прохождение независимой аккредитации;
количество созданных и переоборудованных лабораторий и мастерских с указанием финансовых затрат за последние 3 года;
количество разработанных учебно-методических пособий, цифровых образовательных ресурсов по специальностям;
внедрение информационно-коммуникационных технологий обучения;
охват повышением квалификации и стажировками преподавателей, в том числе за рубежом;
количество приобретенной новой и/или зарубежной литературы по специальностям подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием;
доля выпускников, получивших диплом о техническом и профессиональным, послесреднем образовании с отличием;
наличие веб - сайта, оформление, наполняемость и предоставление сайта на нескольких языках (на государственном, русском и английском языках);
2) профессиональные кадры: инженерно-педагогические работники (далее – ИПР);
доля ИПР прошедших повышение квалификации по модульно-компетентностному подходу;
доля ИПР ведущих занятия по специальным дисциплинам на английском языке;
доля магистров, докторов PhD, кандидатов наук, докторов наук из числа ИПР;
участие ИПР в конкурсах профессионального мастерства "Лучший педагог", "Лучший мастер производственного обучения";
доля работников, награжденных ведомственными знаками отличия и государственными наградами;

7. Жеңімпаздарды анықтайтын конкурс жыл сайын наурыз айында өткізіледі.
8. Конкурсты ұйымдастыру және өткізу мақсатында білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар облыс (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) әкімінің шешімімен облыс (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) әкімінің білім беру саласына жетекшілік ететін орынбасарының төрағалығымен конкурстық комиссия құрылады.
9. Конкурстық комиссияның құрамына облыстық (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) білім беру саласындағы органдардың мамандары, тәжірибелі педагогтер, әдіскерлер, психологтар, қоғамдық ұйымдар өкілдері, ғылым қайраткерлері, білім саласындағы бақылау департаменттерінің қызметкерлері кіреді.
10. Конкурсты өткізу туралы хабарландыруды білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар мерзімді баспасөз басылымдарында конкурстың басталуына кемінде 1 ай қалғанда жариялайды және:
1) Конкурс өткізілетін күнін, уақытын, орнын және тәртібін;
2) құжаттар қабылдау орнын және мерзімін қамтуы тиіс.
11. Қазақстандық білімнің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету және жоғары рейтингтік көрсеткіштерге қол жеткізу үшін конкурстық комиссия Конкурсқа қатысушыларды іріктеуді төмендегідей өлшемшарттар бойынша жүзеге асырады:
1) техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі бiлiм беру ұйымдарының қызмет сапасы;
тәуелсіз аккредиттеуден өтуі;
соңғы 3 жылдағы қаржы шығындарын көрсетіп, құрылған және қайта жабдықталған зертханалар және шеберханалар саны;
мамандықтар бойынша цифрлық білім беру ресурстарының, оқу - әдістемелік құралдардың саны;
оқытудың ақпараттық - коммуникациялық технологияларын енгізу;
оқытушыларды біліктілікті арттырумен және тағылымдалармен қамту, оның ішінде шетелде;
техникалық және кәсіптік білімі бар кадрлар даярлау мамандықтары бойынша сатып алынған жаңа және/немесе шетел әдебиетінің саны;
техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі білім туралы үздік диплом алған түлектердің үлесі;
веб-сайттың бар болуы, толтырылуы және бірнеше тілде (мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде) сайттың қызмет етуі;
2) кәсіби кадрлар: инженерлік-педагогикалық қызметкерлер (бұдан әрі – ИПҚ);
модульдік - құзыреттілік тәсіл бойынша біліктілікті арттырудан өткен ИПҚ үлесі;
ағылшын тілінде арнайы пәндер бойынша сабақ беретін ИПҚ үлесі;
ИПҚ қатарындағы магистрлердің, PhD докторларының, ғылым кандидаттарының, ғылым докторларының үлесі;
"Үздік педагог", "Өндірістік оқытудың үздік шебері" кәсіптік шеберлік конкурстарында ИПҚ қатысуы;
ведомстволық озат белгісімен және мемлекеттік наградалармен марапатталған қызметерлердің үлесі;

3) взаимодействие с бизнес - сообществом;
уровень социального партнерства и сотрудничества с работодателями, бизнесом (попечительские и индустриальные советы);
доля трудоустроенных выпускников в первый год после завершения обучения на основании данных государственного центра по выплате пенсий;
доля студентов, обучающихся по дуальной технологии обучения;
доля обучающихся, прошедших независимую оценку уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации, от общего числа принявших участие;
4) участие в движении WorldSkills и других инновационных проектах;
количество компетенций, по которым принято участие в чемпионатах WorldSkills (региональные, национальные, международные);
количество обученных экспертов по стандартам WorldSkills;
количество победителей в чемпионатах WorldSkills (региональные, национальные, международные);
количество заключенных меморандумов и соглашении по инновационным проектам;
5) контингент обучающихся;
доля студентов, занявших призовые места в конкурсах профессионального мастерства (вне проекта WorldSkills), научно-практических конференциях и других мероприятиях международного, республиканского, областного и городского уровня;
показатели сохранности контингента обучающихся до выпуска по специальностям.
12. Заседания конкурсных комиссий по присуждению гранта считаются правомочными, если на них присутствовали не менее двух третей их состава.
13. Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии. Голос председателя является решающим при равенстве голосов членов комиссии.
14. Для участия в Конкурсе организации образования подают в конкурсную комиссию следующие документы:
1) заявку на участие в конкурсе;
2) представление соответствующих материалов согласно критериям, указанным в пункте 11 настоящих Правил.
Форма заявок устанавливается местными исполнительными органами в области образования.
15. К рассмотрению конкурсной комиссией принимаются документы, представленные в установленные сроки приема, в конверте с пометкой "Конкурс грантов".
16. Организации образования, представившие документы позже установленного срока приема документов, к участию в Конкурсе не допускаются.
17. На основании представленных документов конкурсная комиссия проводит регистрацию участников Конкурса.
18. По результатам рассмотрения представленных материалов конкурсная комиссия определяет победителя Конкурса и принимает решение о присуждении гранта.
19. Решение конкурсной комиссии оформляется протоколом, подписывается председателем, заместителем председателя, секретарем и членами комиссии, принимавшими участие в голосовании.

3) бизнес-қоғамдастықпен өзара әрекеттесу;
жұмыс берушілермен, бизнеспен әлеуметтік әріптестік және ынтымақтастық деңгейі (қамқоршылық және индустриалды кеңестер);
зейнетақы төлеу бойынша мемлекеттік орталықтың деректері негізіндегі оқуды аяқтағаннан кейінгі бірінші жылы жұмысқа орналастырылған түлектердің үлесі;
оқытудың дуальды технологиясы бойынша білім алып жатқан студенттердің үлесі;
кәсіптік даярлық деңгейін тәуелсіз бағалаудан және біліктілікті беруден өткен білім алушылардың қатысқандардың жалпы санынан үлесі;
4) WorldSkills қозғалысына және басқа инновациялық жобаларға қатысу;
WorldSkills чемпионаттарында қатысқан құзыреттердің саны (өңірлік, ұлттық, халықаралық);
WorldSkills стандарттары бойынша оқытылған сарапшылардың саны;
WorldSkills чемпионаттарының (өңірлік, ұлттық, халықаралық) жеңімпаздар саны;
инновациялық жобалар бойынша жасалған меморандумдар мен келісімдердің саны.
5) білім алушылардың контингенті;
кәсіптік шеберлік конкурстарында (WorldSkills жобасынан тыс), ғылыми-практикалық конференцияларда және басқа да халықаралық, республикалық, облыстық және қалалық деңгейлердегі іс-шараларда жүлделі орындарды алған студенттердің үлесі;
мамандықтар бойынша оқуды аяқтағанға дейін білім алушылар контингентінің сақталу көрсеткіштері.
12. Грант беру жөніндегі конкурстық комиссиялардың отырыстары егер оған құрамының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп саналады.
13. Дауыс беру нәтижесі комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен анықталады. Комиссия мүшелерінің дауысы тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші дауыс болып табылады.
14. Білім беру ұйымдары Конкурсқа қатысу үшін конкурстық комиссияға мынадай құжаттарды:
1) Конкурсқа қатысуға өтінімді;
2) осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген өлшем шарттарға сәйкес тиісті материалдарды тапсырады.
Өтінімдер нысанын білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар белгілейді.
15. Конкурстық комиссияның қарауына қабылдаудың белгіленген мерзімінде тапсырылған құжаттар "Гранттар конкурсы" деген белгі қойылған конвертте қабылданады.
16. Құжаттарын құжаттар қабылдаудың белгіленген мерзімінен кеш ұсынған білім беру ұйымдары Конкурсқа қатысуға жіберілмейді.
17. Конкурстық комиссиясы ұсынылған құжаттар негізінде Конкурсқа қатысушыларды тіркеуді жүргізеді.
18. Конкурстық комиссия ұсынылған материалдарды қарау нәтижесінде Конкурс жеңімпазын анықтайды және грант беру туралы шешім қабылдайды.
19. Конкурстық комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді, дауыс беруге қатысқан комиссия төрағасы, төрағаның орынбасары, хатшы және мүшелері қол қояды.

20. Победители Конкурса награждаются специальными почетными дипломами "Лауреат конкурса "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования" и сертификатами о получении гранта.
Формы диплома и сертификата утверждаются местными исполнительными органами.
21. Выплата гранта осуществляется по решению местных исполнительных органов за счет средств местных бюджетов по итогам Конкурсного отбора.
22. Размер гранта составляет восьмисоткратный размер минимальной заработной платы за счет средств республиканского бюджета, установленного законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
23. Государственные учреждения среднего образования, получившие на конкурсной основе грант "Лучшая организация технического и профессионального, послесреднего образования", расходуют грант на улучшения материально-технического оснащения организации образования и научно - методическое обеспечение образовательного процесса.

20. Конкурс жеңімпаздары "Техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі білім беретін үздік ұйым" конкурсының лауреаты" атты арнайы құрмет дипломымен және грант алғаны туралы сертификатпен марапатталады.
Диплом мен сертификаттың нысандарын жергілікті атқарушы органдар бекітеді.
21. Грантты төлеу конкурстық іріктеу қорытындысы бойынша жергілікті атқарушы органдардың шешімімен жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
22. Грант мөлшері республикалық бюджет қаражаты есебінен тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ең төменгі жалақының сегіз жүз еселенген мөлшерін құрайды.
23. Конкурстық негізде "Техникалық және кәсіптік, орта білімінен кейінгі білім беретін үздік ұйым" грантын алған мемлекеттік орта білім беру мекемелері грантты білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық жабдықтауды жақсартуға және білім беру процесін ғылыми-әдістемелік қамтамасыз етуге жұмсайды.