О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 282 "Об утверждении правил установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размера предельно допустимых розничных цен на них"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 августа 2018 года № 4. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 сентября 2018 года № 17333. Утратил силу приказом и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 306-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 30.10.2025 № 306-НҚ (вводится в действие с 31.12.2025).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 282 "Об утверждении правил установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размера предельно допустимых розничных цен на них" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11245, опубликован 29 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размера предельно допустимых розничных цен на них, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту регулирования торговой деятельности Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

"Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін және оларға бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 282 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2018 жылғы 1 тамыздағы № 4 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 4 қыркүйекте № 17333 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2025 жылғы 30 қазандағы № 306-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 30.10.2025 № 306-НҚ (31.12.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін және оларға бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 282 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11245 болып тіркелген, 2015 жылғы 29 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін және оларға бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін белгілеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Сауда қызметін реттеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
Р. Даленов
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________А. Евниев
21 июля 2018 год
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
______________Б. Шолпанкулов
30 июля 2018 год
Приложение
к приказу исполняющего
обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 1 августа 2018 года № 4
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 282
Правила установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размера предельно допустимых розничных цен на них
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размера предельно допустимых розничных цен на них.
2. На территории области, города республиканского значения, столицы устанавливается пороговое значение розничных цен на социально значимые продовольственные товары по перечню, утвержденному постановлением Правительства, согласно подпункту 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий".
3. Пороговое значение розничных цен на социально значимые продовольственные товары определяется по каждому отдельному социально значимому продовольственному товару, на территории города областного и республиканского значения, столицы для каждого квартала.
Глава 2. Порядок установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары
4. Для расчета порогового значения розничных цен на социально значимые продовольственные товары используется официальная статистическая информация, формируемая органами государственной статистики согласно Плану статистических работ.
Источником информации являются опубликованные официальные данные по уровню и изменению цен на социально значимые продовольственные товары.
Расчет пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары осуществляется по следующей формуле:
pi=pbase * rav,i,
где:
pi – пороговое значение розничных цен на социально значимые продовольственные товары за i-ый квартал, в тенге;
pbase – базовая розничная цена по товару, в тенге;
rav,i – среднее изменение индекса цен по товару за i-ый квартал последних трех лет, в процентах;
i – порядковый номер квартала.
Базовой розничной ценой по товару является розничная цена социально значимых продовольственных товаров в столице, городах республиканского и областного значения на 20 ноября текущего года.
Среднее изменение индекса цен по товару за кварталы последних трех лет рассчитывается по следующей формуле:
где:
rn,i – индекс цен по товару за i-ый квартал n-го года, в процентах;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
Р. Дәленов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
______________ А. Евниев
2018 жылғы 21 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
______________ Б. Шолпанқұлов
2018 жылғы 30 шілде
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 1 тамыздағы
№ 4 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 наурыздағы
№ 282 бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін және оларға бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін белгілеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 15) тармақшасына сәйкес әзірленді және әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін және оларға бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін белгілеу тәртібін айқындайды.
2. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәні "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шілдедегі Заңының 5-бабының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген тізбе бойынша белгіленеді.
3. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәні облыстық және республикалық маңызы бар қала, астана аумағында әрбір тоқсан үшін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарының әрқайсысы бойынша бөлек айқындалады.
2-тарау. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін белгілеу тәртібі
4. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін есептеу үшін Статистикалық жұмыс жоспарына сәйкес мемлекеттік статистика органдары қалыптастыратын ресми статистикалық ақпарат пайдаланылады.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары бағаларының деңгейі мен өзгеруі бойынша жарияланған ресми деректер ақпарат көзі болып табылады.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
pi = Pbase*rav,i,
мұндағы:
pi – әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына i-ші тоқсандағы бөлшек сауда бағаларының шекті мәні, теңгемен;
pbase – тауар бойынша базалық бөлшек сауда бағасы, теңгемен;
rav,i – тауар бойынша соңғы үш жылдағы i-ші тоқсанда баға индексінің орташа өзгерісі, пайызбен;
i – тоқсанның реттік нөмірі.
Астанадағы, республикалық және облыстық маңызы бар қалалардағы әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының ағымдағы жылғы 20 қарашадағы бөлшек сауда бағасы тауар бойынша базалық бөлшек сауда бағасы болып табылады.
Тауар бойынша соңғы үш жылдағы тоқсандарда баға индексінің орташа өзгерісі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
rn,i – тауар бойынша n-ші жылғы i-ші тоқсандағы баға индексі, пайызбен;

rn-1,i – индекс цен по товару за i-ый квартал n-1 года, в процентах;
rn-2,i – индекс цен по товару за i-ый квартал n-2 года, в процентах;
n – год, предшествующий году, на который производится установление пороговых значений розничных цен.
При этом пороговые значения розничных цен на социально значимые продовольственные товары на четвертый квартал предстоящего года устанавливаются с учетом индекса цен по товару за четвертый квартал двух предшествующих лет и за октябрь n-го года и корректируются на основании вышеуказанной формулы, после опубликования органами государственной статистики данных за четвертый квартал n-го года.
5. Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения и столицы (далее – местные исполнительные органы), проводят на основании данных органов государственной статистики сравнительный анализ текущих розничных цен с пороговыми значениями на социально значимые продовольственные товары и ежеквартально к 5 числу месяца, следующего за отчетным периодом, представляют в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности (далее – уполномоченный орган).
6. Местные исполнительные органы вносят в уполномоченный орган:
1) ежегодно до 5 декабря текущего года предложения по утверждению пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары на кварталы предстоящего года;
2) ежегодно до 20 февраля текущего года скорректированные предложения по утверждению пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары на четвертый квартал текущего года.
В целях определения пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней проводит макроэкономический анализ со дня предоставления предложений местных исполнительных органов.
7. После получения соответствующего решения уполномоченного органа по итогам макроэкономического анализа местные исполнительные органы утверждают пороговые значения розничных цен на социально значимые продовольственные товары до 31 января года, предшествующего установлению пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары, и до 25 марта текущего года скорректированные данные на четвертый квартал текущего года.
Глава 3. Порядок определения размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары
8. Местные исполнительные органы устанавливают размер предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары на территории области, города республиканского значения, столицы на срок не более чем девяносто календарных дней с возможностью его пересмотра не ранее чем через 15 календарных дней:

rn-1,i – тауар бойынша n-1-ші жылғы i-ші тоқсандағы баға индексі, пайызбен;
rn-2,i – тауар бойынша n-2-ші жылғы i-ші тоқсандағы баға индексі, пайызбен;
n – бөлшек сауда бағаларының шекті мәндері белгіленетін жылдың алдындағы жыл.
Бұл ретте әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының алдағы жылдың төртінші тоқсанына арналған шекті мәндері өткен екі жылдың төртінші тоқсаны үшін және n-ші жылдың қазаны үшін тауар бойынша бағалар индексін ескере отырып белгіленеді және мемлекеттік статистика органдары n-ші жылдың төртінші тоқсанының деректерін жариялағаннан кейін жоғарыда көрсетілген формула негізінде түзетіледі.
5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) мемлекеттік статистика органдарының деректері негізінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының шекті мәндері мен ағымдағы бөлшек сауда бағаларына салыстырмалы талдау жүргізеді және тоқсан сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 5 күніне сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсынады.
6. Жергілікті атқарушы органдар уәкілетті органға:
1) жыл сайын ағымдағы жылғы 5 желтоқсанға дейін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының алдағы жылдың тоқсандарына арналған шекті мәндерін бекіту бойынша ұсыныстар;
2) жыл сайын ағымдағы жылғы 20 ақпанға дейін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының ағымдағы жылдың төртінші тоқсанына арналған шекті мәндерін бекіту бойынша түзетілген ұсыныстар енгізеді.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін анықтау мақсатында уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органдар ұсыныстарды берген күннен бастап макроэкономикалық талдау жүргізеді.
7. Макроэкономикалық талдау қорытындысы бойынша уәкілетті органның тиісті шешімін алғаннан кейін жергілікті атқарушы органдар әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін белгілеудің алдындағы жылғы 31 қаңтарға дейін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін және ағымдағы жылғы 25 наурызға дейін ағымдағы жылдың төртінші тоқсанына арналған түзетілген деректерді бекітеді.
3-тарау. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін айқындау тәртібі
8. Жергілікті атқарушы органдар әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін облыс, республикалық маңызы бар қала, астана аумағында күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімге:

1) в случае превышения пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары на 15%;
2) при одновременном росте розничных цен на 30% в течение 30 дней с превышением пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары.
9. Источником информации являются еженедельные данные официальной статистики по уровню и изменению цен на социально значимые продовольственные товары.
10. Размер предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары определяется по следующей формуле:
где:
pp – размер предельно допустимых розничных цен;
pn-1 – розничная цена на социально значимые продовольственные товары на неделю ранее;
pn – текущая розничная цена на социально значимые продовольственные товары.
11. Размер предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары утверждается решением акима области, города республиканского значения, столицы на основе рекомендации Комиссии по утверждению размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары (далее – Комиссия).
12. Состав Комиссии утверждается распоряжением акима области, города республиканского значения, столицы. Рабочим органом Комиссии является местный исполнительный орган.
Председателем Комиссии является заместитель акима области, города республиканского значения, столицы. Секретарь Комиссии не является ее членом и не имеет права голоса при принятии Комиссией рекомендаций. В состав Комиссии входят представители местных представительных и исполнительных органов, представители субъектов торговой деятельности. Число членов Комиссии является нечетным и составляет не менее 7 человек, включая председателя. Представители субъектов торговой деятельности составляют не менее 40 % от общего числа членов Комиссии.
Палаты предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы обеспечивают участие субъектов торговой деятельности в зависимости от характера рассматриваемого вопроса на заседании Комиссии.
13. При принятии рекомендаций Комиссией учитываются:
1) территориальная отдаленность региона от мест производства социально значимых продовольственных товаров;
2) покупательская способность и плотность населения;
3) условия и возможности хранения социально значимых продовольственных товаров в регионе;
4) экономическая целесообразность установления размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары.

1) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерінен 15%-ға асып түскен жағдайда;
2) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерінен асуымен қоса 30 күн ішінде бөлшек сауда бағаларының бір уақытта 30%-ға өсуі кезінде күнтізбелік 15 күннен кейін қайта қарау мүмкіндігімен белгілейді.
9. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары бағаларының деңгейі мен өзгерісі бойынша апта сайынғы ресми статистика деректері ақпарат көзі болып табылады.
10. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшері мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
pp – бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшері;
pn-1 – бір апта бұрынғы әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының бөлшек сауда бағасы;
pn – әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының ағымдағы бөлшек сауда бағасы.
11. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшері Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін бекіту жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) ұсынымы негізінде облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің шешімімен бекітіледі.
12. Комиссия құрамы облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің өкімімен бекітіледі. Комиссияның жұмыс органы жергілікті атқарушы орган болып табылады.
Комиссияның Төрағасы облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің орынбасары болып табылады. Комиссия хатшысы оның мүшесі болып табылмайды және комиссияның ұсынымдар қабылдау кезіндегі дауыс беру құқығына ие емес. Комиссия құрамына жергілікті өкілді және атқарушы органдардың өкілдері, сауда қызметі субъектілерінің өкілдері кіреді.
Комиссия мүшелерінің саны тақ және Төрағаны қоса алғанда кемінде 7 адамды құрайды. Сауда қызметі субъектілерінің өкілдері Комиссия мүшелерінің жалпы санынан кемінде 40% құрайды.
Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана кәсіпкерлерінің палаталары Комиссия отырысына қаралатын мәселенің сипатына байланысты сауда қызметі субъектілерінің қатысуын қамтамасыз етеді.
13. Ұсынымдар қабылдау кезінде Комиссия:
1) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндіру орындарынан өңірдің аумақтық алшақтығын;
2) халықтың сатып алу қабілеті мен тығыздығын;
3) өңірде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын сақтау жағдайлары мен мүмкіндіктерін;
4) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін белгілеудің экономикалық орындылығын есепке алады.

14. В случаях, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, Комиссия вносит рекомендацию акиму области, города республиканского значения, столицы в течение пяти рабочих дней.
15. На основании рекомендации Комиссии, аким области, города республиканского значения, столицы в течение трех рабочих дней принимает решение по утверждению размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары, реализуемые на территории соответствующего региона Республики Казахстан, с указанием наименований продовольственных товаров, размеров предельно допустимых розничных цен на такие товары и сроков, на которые вводятся предельно допустимые розничные цены.
16. Рабочий орган Комиссии после принятия решения в однодневный срок уведомляет уполномоченный орган и уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса, а также в средствах массовой информации распространяет информацию об утверждении размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары в регионе.
17. Местными исполнительными органами осуществляется контроль над превышением субъектами торговой деятельности размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары в соответствии с подпунктом 7) статьи 8 Закона.
18. При утверждении размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары, местные исполнительные органы проводят мониторинг и анализ воздействия решения принятого в соответствии с подпунктом 2) части второй статьи 8 Закона, на ценообразование данных товаров.

14. Осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген жағдайларда Комиссия бес жұмыс күн ішінде облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкіміне ұсыным енгізеді.
15. Комиссияның ұсынымы негізінде облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімі үш жұмыс күн ішінде азық-түлік тауарларының атауларын, осындай тауарларға бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерлерін және оларға енгізілетін шекті рұқсат етілген бөлшек сауда бағаларының мерзімдерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының тиісті өңірінің аумағында сатылатын әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін бекіту бойынша шешім қабылдайды.
16. Комиссияның жұмыс органы шешім қабылданғанан кейін бір күндік мерзімде уәкілетті органды және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органды хабардар етеді, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарында өңірде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшері бекітілгендігі туралы ақпарат таратады.
17. Заңның 8-бабының 7) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органдар сауда қызметі субъектілерінің әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін арттыруына бақылауды жүзеге асырады.
18. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті рұқсат етілген бөлшек сауда бағаларының мөлшерін бекіту кезінде жергілікті атқарушы органдар Заңның 8–бабы екінші бөлімінің 2) тармақшасына сәйкес қабылданған шешімнің аталған тауарларға баға белгілеуге ықпалына мониторинг және талдау жүргізеді.