Об утверждении Правил регистрации в Государственном реестре товарных знаков передачи исключительного права, предоставления права на использование товарного знака
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 1345. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 сентября 2018 года № 17331.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаний и наименованиях мест происхождения товаров" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации в Государственном реестре товарных знаков передачи исключительного права, предоставления права на использование товарного знака.
2. Департаменту по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Бекетаев
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 августа 2018 года № 1345
Правила регистрации в Государственном реестре товарных знаков передачи исключительного права, предоставления права на использование товарного знака
Сноска. Правила в редакции приказа Министра юстиции РК от 21.04.2020 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Тауар белгілерін мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде айрықша құқықтарды беру, тауар белгісін пайдалануға құқық беру туралы қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 1345 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 4 қыркүйекте № 17331 болып тіркелді.
"Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тауар белгілерін мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде айрықша құқықтарды беру, тауар белгісін пайдалануға құқық беру туралы қағидаттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақша және орысша тілдерінде ресми жариялануы үшін және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында оны ресми жариялағаннан кейін орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 29 тамыздағы
№ 1345 бұйрығымен
бекітілген
Тауар белгілерін мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде айрықша құқықтарды беру, тауар белгісін пайдалануға құқық беру туралы қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 21.04.2020 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8) платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) – информационная система, автоматизирующая процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг, оказываемых в электронной форме;
9) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок регистрации передачи исключительного права на товарный знак
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
3. Государственная услуга "Регистрация передачи исключительного прав на товарный знак, селекционное достижение и объект промышленной собственности, а также топологии интегральной микросхемы" (далее – государственная услуга) оказывается Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.06.2021 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Для получения государственной услуги физическое и (или) юридическое лицо (далее – услугополучатель) направляет через портал заявление с приложением документов, указанных в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация передачи исключительного прав на товарный знак, селекционное достижение и объект промышленной собственности, а также топологии интегральной микросхемы" согласно приложению 1 (далее – перечень) в форме электронного документа, подписанного ЭЦП, в соответствии с приложениями 2 и 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, приведен в перечне.
Примечание ИЗПИ!
В абзац второй пункта 5 предусматривается изменение приказом Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Оплата осуществляется безналичным способом через платежный шлюз банка второго уровня, интегрированного c информационной системой услугодателя newcab.kazpatent.kz по банковским реквизитам, указанным в приложении 4 (далее – приложение 4) к настоящим Правилам.
При направлении услугополучателем заявления через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЦҮТШ) – өтеулі қызметтер көрсету шеңберінде төлемдер жүргізу туралы ақпаратты беру процестерін автоматтандыратын цифрлық объект;
9) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Тауар таңбасын пайдалануға айрықша құқықты беруді тіркеу тәртібі
3. "Тауар таңбасына, селекциялық жетістікке, өнеркәсіптік меншік объектісіне, сондай-ақ интегралдық микросхема топологиясына айрықша құқықты беруді тіркеу" мемлекеттік қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен көрсетіледі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке және (немесе) заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) осы қағиданың 1-қосымшасындағы "Тауар таңбасына, селекциялық жетістікке, өнеркәсіптік меншік объектісіне, сондай-ақ интегралдық микросхема топологиясына айрықша құқықты беруді тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің (бұдан әрі – тізбе) 8-тармағында көрсетілген қосымша құжаттарымен осы қағидалардың 2 және 3-қосымшаларына сәйкес ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат түріндегі өтініштерді көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы жолдайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі тізбеде келтірілген.
Төлем қолма-қол ақшасыз аударым тәсілімен көрсетілетін қызметті берушінің "newscab.kazpatent.kz" цифрлық жүйесімен түйістірілген екінші деңгейлі банктің төлем шлюзі арқылы, осы Қағидалардың 4-қосымшасында (бұдан әрі – 4-қосымша) көрсетілген банктік реквизиттер бойынша жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті портал арқылы жіберген кезде, мемлекеттік қызмет көрсетуге сұранысты қабылдау күйі автоматты түрде "жеке кабинетте" көрсетіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

6. Заявление о регистрации и прилагаемые к нему документы представляются на казахском или русском языках. Иностранные имена и наименования юридических лиц указываются в казахской или русской транслитерации.
Физические лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, но временно находящиеся за ее пределами, могут осуществлять свои права заявителя, а также права заинтересованного лица без патентного поверенного при указании адреса для переписки в пределах Республики Казахстан.
Экспертиза и регистрация договоров о передаче прав, одной из сторон которых является физическое или юридическое лицо иностранного государства-участника Сингапурского договора, осуществляются в соответствии с положениями Сингапурского договора.
7. Заявлению на оказание государственной услуги автоматически присваивается регистрационный номер на момент поступления услугодателю.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов проверяет их полноту.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов или отсутствии сведений, необходимых для оказания государственной услуги в соответствии с настоящими правилами, услугодатель в сроки, указанные в части третьей настоящего пункта, направляет услугополучателю уведомление с указанием каким требованиям не соответствует пакет документов.
Срок приведения в соответствие указанных в уведомлении документов составляет 2 (два) рабочих дня со дня получения уведомления услугодателем.
В случае, если в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления услугополучатель не привел его в соответствие с требованиями, услугодатель направляет отказ в дальнейшем рассмотрении заявления согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
В абзац седьмой пункта 7 предусматривается изменение приказом Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Сведения о документе, подтверждающем оплату, услугодатель получает из соответствующей государственной информационной системы через шлюз "электронного правительства".
По результатам проверки соответствующих документов и оплаты, а также при отсутствии оснований для отказа, услугодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней готовит уведомление об оказании государственной услуги и направляет в "личный кабинет" услугополучателя в электронной форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При вынесении решения об отказе в оказании государственной услуги, услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления возможности услугополучателю выразить позицию по предварительному решению.

6. Тіркеу туралы өтініш және оған қоса берілетін құжаттар қазақ немесе орыс тілдерінде ұсынылады. Шетелдік есімдер мен заңды тұлғалардың атаулары қазақ немесе орыс транслитерациясында көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, бірақ уақытша одан тыс жерлерде жүрген жеке тұлғалар өтініш берушінің өз құқықтарын, сондай-ақ мүдделі тұлғаның құқықтарын патенттік сенім білдірілген өкілсіз Қазақстан Республикасының шегінде хат-хабар алмасуға арналған мекенжайын көрсеткен кезде жүзеге асыра алады.
Сингапур шартына қатысушы мемлекеттің жеке немесе заңды тұлғасы болып табылатын тараптардың біріне құқықтарды беру туралы келісімдерді сараптау және тіркеу Сингапур шартының ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
7. Мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған өтінішке көрсетілетін қызметті берушіге келіп түскен сәтте автоматты түрде тіркеу нөмірі енгізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштер қабылдау мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде олардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған немесе осы қағидаларға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтер болмаған кезде көрсетілетін қызметті беруші осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген мерзімде көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасының қандай талаптарға сәйкес келмейтінін көрсете отырып, хабарлама жібереді.
Хабарламада көрсетілген құжаттарды сәйкес келтіру мерзімі көрсетілетін қызметті беруші хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Егер хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушы оны талаптарға сәйкес келтірмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші осы қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес өтінішті одан әрі қараудан бас тартуды жібереді.
Төлемді растайтын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйеден ЦҮТШ арқылы алады.
Тексеру және тиісті құжаттарға ақы төлеу нәтижелері бойынша, сондай-ақ бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарлама дайындайды және осы қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес электрондық нысанда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолдайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы шешім шығарған кезде көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.06.2021 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Для получения государственной услуги физическое и (или) юридическое лицо (далее – услугополучатель) направляет через портал заявление с приложением документов, указанным в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация предоставления права на использование товарного знака, селекционного достижения и объекта промышленной собственности, а также топологии интегральной микросхемы" согласно приложению 7 (далее – перечень) в форме электронного документа, подписанного ЭЦП, согласно приложениями 8, 9 и 10 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, приведен в перечне.
Примечание ИЗПИ!
В абзац второй пункта 12 предусматривается изменение приказом Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Оплата осуществляется безналичным способом через платежный шлюз банка второго уровня, интегрированного c информационной системой услугодателя newcab.kazpatent.kz по банковским реквизитам, указанным в приложении 4 к настоящим Правилам.
При направлении услугополучателем заявления через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Заявление о регистрации и прилагаемые к нему документы представляются на казахском или русском языках. Иностранные имена и наименования юридических лиц указываются в казахской или русской транслитерации.
Физические лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, но временно находящиеся за ее пределами, могут осуществлять свои права заявителя, а также права заинтересованного лица без патентного поверенного при указании адреса для переписки в пределах Республики Казахстан.
Экспертиза и регистрация договоров о передаче прав, одной из сторон которых является физическое или юридическое лицо иностранного государства-участника Сингапурского договора, осуществляются в соответствии с положениями Сингапурского договора.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 15.06.2021 № 508 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке және (немесе) заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) осы қағидалардың 7-қосымшасындағы "Тауар таңбасын, селекциялық жетістікті, өнеркәсiптiк меншiк объектiсiн, сондай-ақ интегралдық микросхеманың топологиясын пайдалану құқығын беруді тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің (бұдан әрі – тізбе) 8-тармағында көрсетілген қосымша құжаттарымен осы қағидалардың 8, 9 және 10-қосымшаларына сәйкес ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат түріндегі өтініштерді көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы жолдайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі тізбеде келтірілген.
Төлем қолма-қол ақшасыз аударым тәсілімен көрсетілетін қызметті берушінің "newscab.kazpatent.kz" цифрлық жүйесімен түйістірілген екінші деңгейлі банктің төлем шлюзі арқылы, осы Қағидалардың 4-қосымшасында көрсетілген банктік реквизиттер бойынша жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті портал арқылы жіберген кезде, мемлекеттік қызмет көрсетуге сұранысты қабылдау күйі автоматты түрде "жеке кабинетте" көрсетіледі.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
13. Тіркеу туралы өтініш және оған қоса берілетін құжаттар қазақ немесе орыс тілдерінде ұсынылады. Шетелдік есімдер мен заңды тұлғалардың атаулары қазақ немесе орыс транслитерациясында көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, бірақ уақытша одан тыс жерлерде жүрген жеке тұлғалар өтініш берушінің өз құқықтарын, сондай-ақ мүдделі тұлғаның құқықтарын патенттік сенім білдірілген өкілсіз Қазақстан Республикасының шегінде хат-хабар алмасуға арналған мекенжайын көрсеткен кезде жүзеге асыра алады.
Сингапур шартына қатысушы мемлекеттің жеке немесе заңды тұлғасы болып табылатын тараптардың біріне құқықтарды беру туралы келісімдерді сараптау және тіркеу Сингапур шартының ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.

15. В случае регистрации услугодатель публикует в бюллетене сведения о регистрации предоставления права на использование товарного знака.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 16 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
16. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) статьи 5 Закона о госуслугах.
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила уполномоченный орган направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуру "электронного правительства", в Единый контакт-центр, услугодателю информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 21.10.2022 № 876 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросу оказания государственных услуг
17. Жалоба на решение, действий (бездействия) сотрудников структурных подразделений уполномоченного органа подается на имя руководителя услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, органом, рассматривающим жалобу.
Жалобы подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услогодатель должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.

15. Тіркелген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші бюллетеньде тауар таңбасын пайдалану құқықығын беруді тіркеу туралы мәліметтерді жариялайды.
16. Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде, уәкілетті орган "цифрлық үкіметтің" операторына, Бірыңғай байланыс орталығына, көрсетілетін қызметті берушіге тиісті нормативтік құқықтық акт Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
Мемқызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрі міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен бекітілген "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" қағидаларда белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсетудің мониторингі цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген).
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
17. Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) беріледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды тұлға, шағымды қарайтын орган жүргізеді.
Шағымдар көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасаған лауазымды тұлғаға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлға шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды тұлға, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешімді немесе әкімшілік әрекетті қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 25 Закона о госуслугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2021 № 550 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам регистрации в
Государственном реестре
товарных знаков передачи
исключительного права,
предоставления права на
использование товарного знака
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Регистрация передачи исключительного права на товарный знак,
селекционное достижение и объект промышленной собственности,
а также топологии интегральной микросхемы"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – РГП на ПХВ "НИИС").
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "электронного правительства": www.​egov.​kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о регистрации передачи исключительного права на товарный знак либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги. Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе в соответствии с Ценами на услуги в области охраны товарных знаков, утверждаемыми, согласно пункту 2 статьи 3-1 Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаний и наименованиях мест происхождения товаров" и размещаемыми на официальных сайтах уполномоченного органа www.​adilet.​gov.​kz и услугодателя www.​kaz​pate​nt.​kz. Оплата осуществляется безналичным способом через платежный шлюз банка второго уровня, интегрированного c информационной системой услугодателя newcab.kazpatent.kz.
7
График работы
Услугодатель − с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Портал − круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем согласно трудовому законодательству Республики Казахстан).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление физического и юридического лица для регистрации передачи исключительного права на использование товарного знака по договору уступки/частичной уступки в электронном виде по формам, согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам;
2) электронная копия договора о передаче исключительного на использование товарного знака либо нотариально заверенная копия договора;
3) электронная копия решения органов управления владельца охранного документа или исключительных прав, или общего собрания учредителей/ акционеров по вопросу заключения договора и представления полномочий по подписанию договора руководителем предприятия при подаче заявления национальным услугополучателем;
4) электронная копия доверенности при подаче заявления через представителя.
Сведения о документе, подтверждающем оплату, услугодатель получает из соответствующей государственной информационной системы через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) истечение срока для восстановления прекращенного срока действия исключительного права на объект;
2) истечение срока для устранения оснований, временно препятствующих регистрации;
3) получение заявления о регистрации от лица, не являющегося стороной договора;
4) отсутствие регистрации лицензионного договора или дополнительного соглашения к нему;
5) наличие у стороны принятых обязательств, препятствующих предоставлению права на использование объекта;
6) введение в заблуждение относительно товара или его изготовителя при передаче права на товарный знак;
7) при отсутствии согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
При нарушении требований к оформлению документов или наличия оснований, препятствующих регистрации договора, но которые устраняются, услугодателем направляется уведомление услугополучателю с предложением в трехмесячный срок с даты его отправки представить отсутствующие или исправленные документы либо внести необходимые изменения и дополнения. В этом случае, срок проведения проверки документов исчисляется с даты представления отсутствующих или исправленных документов;
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию

Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Шағымды қарайтын органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2021 № 550 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Мемлекеттiк көрсетілген қызметтiң нәтижелерiмен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетілетін қызметті алушы сотқа жүгінеді.
Тауар белгілерін мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде айрықша құқықтарды беру, тауар белгісін
пайдалануға құқық беру туралы қағидаларына 1-қосымша
Нысан
"Тауар таңбасына, селекциялық жетістікке, өнеркәсіптік меншік объектісіне, сондай-ақ интегралдық микросхема топологиясына айрықша құқықты беруді тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы:
"Тауар таңбасына, селекциялық жетістікке, өнеркәсіптік
меншік объектісіне, сондай-ақ интегралдық микросхема топологиясына айрықша құқықты беруді тіркеу"
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
(бар болған жағдайда)
жоқ
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Тауар белгісіне айрықша құқықты беруді тіркеу немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан төлем мөлшері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері, оның ішінде мемлекеттік қызметтің кіші түрлері (бар болған жағдайда)
"Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасының Заңның 3-1 бабының 2-тармағына сәйкес бекітілетін және уәкілетті органның www.​adilet.​gov.​kz және мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушінің www.kazpatent.kz ресми сайттарында орналастырылған тауар белгілерін қорғау саласындағы қызметтерге және бағаларға сәйкес ақылы негізде көрсетіледі. Төлем қолма-қол ақшасыз аударым тәсілімен көрсетілетін қызметті берушінің "newscab.kazpatent.kz" цифрлық жүйесімен түйістірілген екінші деңгейлі банктің төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 12:00-ден 13:00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8:30-дан 17:30-ға дейін; 2) веб-портал – техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Еңбек кодексіне және Мерекелер туралы заңға сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін, оның ішінде кіші түрлері (бар болған жағдайда) бойынша, көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы қағиданың 2 және 3-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша өзгеге беру/ішінара беру шарты бойынша тауар таңбасына айрықша құқықты беруді тіркеу үшін жеке және (немесе) заңды тұлғаның электрондық нысандағы өтініштері; 2) тауар таңбасын пайдалануға айрықша құқықты беру туралы шарттың электрондық көшірмесі немесе шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесі; 3) ұлттық көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген жағдайда, қорғау құжаты немесе айрықша құқықтар иесінің басқару органдары немесе құрылтайшылардың/акционерлердің жалпы шешімімен шарт жасасу және шартқа кәсіпорын басшысының қол қою өкілеттігін беру мәселесі бойынша шешімінің электрондық көшірмесі; 4) сенімхаттың электрондық көшірмесі егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш өкіл арқылы берілсе. Төлемді растайтын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйеден ЦҮТШ арқылы алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден және оның кіші түрлерін (бар болған жағдайда) көрсетуден бас тарту негіздері
1) объектіге айрықша құқықтың тоқтатылған қолданылу мерзімін қалпына келтіру мерзімінің аяқталуы; 2) тіркеуге уақытша кедергі келтіретін негіздерді жою үшін мерзімнің өтуі; 3) шарттың тарапы болып табылмайтын тұлғадан тіркеу туралы өтінішті алу; 4) лицензиялық шартты немесе оған қосымша келісімді тіркеудің болмауы; 5) тараптың объектіні пайдалану құқығын беруге кедергі келтіретін қабылданған міндеттемелердің болуы; 6) тауар таңбасына құқық берілген жағдайда тауарға немесе оны дайындаушыға қатысты жаңылыстыруға; 7) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмаған жағдайда жол берілмейді. Құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар бұзылған немесе шартты тіркеуге кедергі келтіретін негіздер болған жағдайда, бірақ көрсетілетін қызметті берушімен қалпына келтірілуі мүмкін көрсетілетін қызметті алушыға жіберілген күннен бастап үш ай ішінде болмаған немесе түзетілген құжаттарды ұсынуға не болмаса тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізуге хабарлама жолданады. Бұл жағдайда құжаттарға тексеру жүргізу мерзімі болмаған немесе түзетілген құжаттар ұсынылған күннен бастап есептеледі.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызмет

1) услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777;
2) контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсах уполномоченного органа www.​adilet.​gov.​kz и услугодателя www.​kaz​pate​nt.​kz.
Приложение 2
к Правилам регистрации в
Государственном реестре
товарных знаков передачи
исключительного права,
предоставления права на
использование товарного знака
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
о передаче исключительного права по договору уступки
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу зарегистрировать передачу исключительного права по договору уступки в
отношении охранного документа (охранных документов), указанного (указанных) в
настоящем заявлении.
1. Наименование (наименования) и номер (номера) охранного документа (охранных
документов):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. Владелец (Ф.И.О. при его наличии (далее – ФИО) физического лица / наименование
юридического лица; юридический адрес):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
3. Правопреемник (Ф.И.О. физического лица / наименование юридического лица;
юридический адрес):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
4. Патентный поверенный или иной представитель заявителя
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
5. Адрес для переписки, контактный телефон
__________________________________________________________________ __________________________________________________________________
6. Даю согласие на сбор и обработку персональных данных в соответствии со
статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Ф.И.О ___________________
Приложения:
Договор на __ листах;
Доверенность, подтверждающая полномочия патентного поверенного или другого
полномочного представителя на __ листах в __ экземплярах;
Документ, подтверждающий оплату услуг услугодателя;
Другой документ (указать)
Дата
(Ф.И.О.)
ЭЦП
(роль)
Приложение 3
к Правилам регистрации в
Государственном реестре
товарных знаков передачи
исключительного права,
предоставления права на
использование товарного знака
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
о передаче исключительного права по договору частичной уступки

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттiк қызмет көрсетудің мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға және бiрыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар;
2) мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпараттық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның www.adilet.gov.kz және көрсетілетін қызметті берушінің www.kazpatent.kz интернет-ресурстарында көрсетілген.
Тауар белгілерін мемлекеттiк
тіркеу тiзiлiмiнде айрықша
құқықтарды беру, тауар белгісін
пайдалануға құқық беру туралы
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Айрықша құқықты басқаға беру шарты бойынша беруді тіркеу туралы ӨТІНІШ
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы өтініште көрсетілген қорғау құжатына (қорғау құжаттарына) қатысты айрықша құқықты басқаға беру шарты бойынша беруді тіркеуді сұраймын.
1. Қорғау құжатының (қорғау құжаттарының) атауы (атаулары) мен нөмірі (нөмірлері):
____________________________________________________________________
2. Иеленуші (жеке тұлғаның Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.) /
заңды тұлғаның атауы, заңды мекенжайы):
___________________________________________________________________
3. Құқықтық мирасқор (жеке тұлғаның Т.А.Ә. / заңды тұлғаның атауы, заңды мекенжайы):
____________________________________________________________________
4. Патенттік сенім білдірілген өкіл немесе өтініш берушінің басқа өкілі:
____________________________________________________________________
5. Хат алмасу үшін мекенжайы және байланыс телефондары:
____________________________________________________________________
6. Өтініш беруші "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісемін.
Т.А.Ә. ________________________
Қосымшалар:
Шарт ___ парақта;
Өкілдің өкілеттігін растайтын сенімхат көшірмесі ___ парақта ___ данада;
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметі үшін төлемді растайтын құжат;
Басқа құжат (көрсету).
Күні
ЭЦҚ (Т.А.Ә.)
Рөлі
Тауар белгілерін мемлекеттiк
тіркеу тiзiлiмiнде айрықша
құқықтарды беру, тауар белгісін
пайдалануға құқық беру туралы
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Айрықша құқықты ішінара басқаға беру шарты бойынша беруді тіркеу туралы ӨТІНІШ

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу зарегистрировать передачу исключительного права по договору частичной
уступки в отношении охранного документа (охранных документов), указанного (указанных) в
настоящем заявлении.
1. Наименование (наименования) и номер (номера) охранного документа (охранных
документов):
________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
2. Владелец (Ф.И.О. при его наличии (далее – ФИО) физического лица / наименование
юридического лица; юридический адрес):
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
3. Правопреемник (Ф.И.О. физического лица / наименование юридического лица;
юридический адрес):
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
4. Патентный поверенный или иной представитель заявителя
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
5. Объем передаваемых прав, предусмотренных договором
________________________________________________________________________
6. Адрес для переписки, контактный телефон
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
7. Даю согласие на сбор и обработку персональных данных в соответствии со
статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Ф.И.О ___________________
Приложения:
Договор на __ листах;
Доверенность, подтверждающая полномочия патентного поверенного или другого
полномочного представителя на __ листах в __ экземплярах;
Документ, подтверждающий оплату услуг услугодателя;
Другой документ (указать)
Дата
ЭЦП (Ф.И.О.)
(роль)
Приложение 4
к Правилам регистрации в
Государственном реестре
товарных знаков передачи
исключительного права,
предоставления права на
использование товарного знака
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 4 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Банковские реквизиты, необходимые для оплаты услуг услугодателя
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 21.10.2022 № 876 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Получатель: Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан
Адрес: 010000, Республика Казахстан, город Астана, район Есиль, проспект Мәңгілік ел, здание 57А, нежилое помещение 8
БИН: 020940003199
КБЕ: 16
КНП: 859
Наименование банка, ИИК, БИК: Акционерное общество "Нурбанк" KZ8584905KZ006015415NURSKZKX
Акционерное общество "Народный Банк Казахстана" KZ386010111000288323 HSBKKZKX, KZ366017111000000792 HSBKKZKX

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы өтініште көрсетілген қорғау құжатына (қорғау құжаттарына) қатысты айрықша құқықты ішінара басқаға беру шарты бойынша беруді тіркеуді сұраймын.
1. Қорғау құжатының (қорғау құжаттарының) атауы (атаулары) мен нөмірі (нөмірлері):
____________________________________________________________________
2. Иеленуші (жеке тұлғаның Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.) немесе заңды тұлғаның атауы, заңды мекенжайы):
____________________________________________________________________
3. Құқықтық мирасқор (жеке тұлғаның Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы, заңды мекенжайы):
____________________________________________________________________
4. Патенттік сенім білдірілген өкіл немесе өтініш берушінің басқа өкілі:
____________________________________________________________________
5. Берілетін құқықтардың шартпен көзделген көлемі:
____________________________________________________________________
6. Хат алмасу үшін мекенжайы және байланыс телефондары:
____________________________________________________________________
7. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісемін.
Т.А.Ә. _________________________
Қосымшалар:
Шарт ___ парақта;
Өкілдің өкілеттігін растайтын сенімхат көшірмесі ___ парақта ___ данада;
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметі үшін төлемді растайтын құжат;
Басқа құжат (көрсету).
Күні
ЭЦҚ (Т.А.Ә.)
Рөлі
Тауар белгілерін мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде
айрықша құқықтарды беру, тауар белгісін пайдалануға құқық беру туралы қағидаларына 4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік баж төлеу үшін көрсетілетін қызметті берушінің қажетті банк деректемелері
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қабылдаушы: Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шарушылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
Мекенжайы: 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік ел даңғылы, 57А ғимараты, тұрғын емес үй-жай 8
БСН: 020940003199
КБЕ: 16
ТБК: 859
Банк атауы, ЖСК, БСК: "Нұрбанк" акционерлік қоғамы KZ8584905KZ006015415NURSKZKX
"Қазақстанның Халық Банкі" акционерлік қоғамы KZ386010111000288323 HSBKKZKX, KZ366017111000000792 HSBKKZKX

Акционерное общество "Bereke Bank" KZ14914012203KZ0047J SABRKZKA
Филиал акционерного общества "ForteBank" в городе Астана KZ1096503F0007611692IRTYKZKA
Приложение 5
к Правилам регистрации
в Государственном реестре
товарных знаков передачи
исключительного права,
предоставления права на
использование товарного знака
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 5 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Регистрационный номер договора:
Дата регистрации договора:
Правообладатель:
Правопреемник:
УВЕДОМЛЕНИЕ
об оказании государственной услуги "Регистрация передачи исключительного прав на товарный знак, селекционное достижение и объект промышленной собственности, а также топологии интегральной микросхемы"
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан уведомляет, что в соответствии с пунктом _ статьи _ Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаний и наименованиях мест происхождения товаров" передача исключительного права по договору (частичной) уступки прав на товарный знак № _ зарегистрирован в Государственном реестре товарных знаков Республики Казахстан.
(Электронная цифровая подпись)
Приложение 6 к Правилам
регистрации в Государственном
реестре товарных знаков
передачи исключительного
права, предоставления права на
использование товарного знака
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 6 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Регистрационный номер договора:
Дата регистрации договора:
Правообладатель, Лицензиар (Сублицензиар),
Комплексный лицензиар (Сублицензиар):
Правопреемник, Лицензиат (Сублицензиат),
Комплексный лицензиат (Сублицензиат):
МОТИВИРОВАННЫЙ ОТКАЗ
в дальнейшем рассмотрении заявления
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.06.2021 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан сообщает, что в связи с ____________, согласно статье 19 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" в дальнейшем рассмотрении заявления отказано.
(Электронная цифровая подпись)
Приложение 7
к Правилам регистрации
в Государственном реестре
товарных знаков передачи
исключительного права,
предоставления права на
использование товарного знака
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 7 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Регистрация предоставления права на использование товарного знака, селекционного достижения и объекта промышленной собственности, а также топологии интегральной микросхемы"
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – РГП на ПХВ "НИИС").
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "электронного правительства": www.​egov.​kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о регистрации предоставления права на использование товарного знака либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

"Bereke Bank" акционерлік қоғамы KZ14914012203KZ0047J SABRKZKA
Астана қаласындағы "ForteBank" акционерлік қоғамының филиалы KZ1096503F0007611692IRTYKZKA
Тауар белгілерін мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде айрықша құқықтарды беру, тауар белгісін
пайдалануға құқық беру туралы қағидаларына 5-қосымша
Нысан
Шарттың тіркеу нөмірі:
Шартты тіркеу күні:
Құқық иеленуші:
Құқықтық мирасқор:
"Тауар таңбасына, селекциялық жетістікке, өнеркәсіптік меншік объектісіне, сондай-ақ интегралдық микросхема топологиясына айрықша құқықты беруді тіркеу" мемлекеттік қызметін көрсету туралы
ХАБАРЛАМА
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының _ бабының _ тармағына сәйкес № _ тауар таңбасына құқықтарды басқаға беру шарты (ішінара) бойынша айрықша құқықты беру Қазақстан Республикасы тауар таңбаларының мемлекеттік тізілімінде тіркелгенін хабарлайды.
Қосымша:
(Электрондық цифрлық қолтаңба)
Тауар белгілерін мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде
айрықша құқықтарды беру, тауар белгісін пайдалануға құқық беру туралы қағидаларына 6-қосымша
Нысан
Шарттың тіркеу нөмірі:
Шартты тіркеу күні:
Құқық иеленуші, Лицензиар (Қосалқы лицензиар),
Кешенді лицензиар (Қосалқы лицензиар):
Құқықтық мирасқор, Лицензиат (Қосалқы лицензиат),
Кешенді лицензиат (Қосалқы лицензиат):
Өтінішті одан әрі қараудан
ДӘЛЕЛДІ БАС ТАРТУ
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны ____________ байланысты, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабына сәйкес өтінішті одан әрі қараудан бас тартылғанын хабарлайды.
Қосымша:
(Электрондық цифрлық қолтаңба)
Тауар белгілерін мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде
айрықша құқықтарды беру, тауар белгісін пайдалануға құқық беру туралы қағидаларына 7-қосымша
Нысан
"Тауар таңбасын, селекциялық жетістікті, өнеркәсiптiк меншiк объектiсiн, сондай-ақ интегралдық микросхеманың топологиясын пайдалану құқығын беруді тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы:
"Тауар таңбасын, селекциялық жетістікті, өнеркәсiптiк меншiк
объектiсiн, сондай-ақ интегралдық микросхеманың топологиясын пайдалану құқығын беруді тіркеу"
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
(бар болған жағдайда)
жоқ
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Тауар белгісіне пайдалану құқығын беруді тіркеу туралы хабарламаны жіберу немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан төлем мөлшері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері, оның ішінде мемлекеттік қызметтің кіші түрлері (бар болған жағдайда)

Государственная услуга оказывается на платной основе в соответствии с Ценами на услуги в области охраны товарных знаков, утверждаемыми согласно пункту 2 статьи 3-1 Закона Республики Казахстан от "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаний и наименованиях мест происхождения товаров" и размещаемыми на официальных сайтах уполномоченного органа www.​adilet.​gov.​kz и услугодателя www.​kaz​pate​nt.​kz. Оплата осуществляется безналичным способом через платежный шлюз банка второго уровня, интегрированного c информационной системой услугодателя newcab.kazpatent.kz.
7
График работы
Услугодатель − с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Портал − круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем согласно трудовому законодательству Республики Казахстан).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление физического и юридического лица для регистрации предоставления права на использование товарного знака по лицензионному договору, договору комплексной предпринимательской лицензии или иному договору, включающему условия лицензионного договора в электронном виде по формам, согласно приложениям 8, 9 и 10 к настоящим Правилам;
2) электронная копия договора о предоставление права на использование товарного знака (лицензионный договор, договор комплексной предпринимательской лицензии или иной договор);
3) электронная копия решения органов управления владельца охранного документа или исключительных прав, или общего собрания учредителей/ акционеров по вопросу заключения договора и представления полномочий по подписанию договора руководителем предприятия при подаче заявления национальным услугополучателем;
4) электронная копия доверенности при подаче заявления через представителя;
Сведения о документе, подтверждающем оплату, услугодатель получает из соответствующей государственной информационной системы через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) истечение срока для восстановления прекращенного срока действия исключительного права на объект;
2) истечение срока для устранения оснований, временно препятствующих регистрации;
3) получение заявления о регистрации от лица, не являющегося стороной договора;
4) отсутствие регистрации лицензионного договора или дополнительного соглашения к нему;
5) наличие у стороны принятых обязательств, препятствующих предоставлению права на использование объекта;
6) введение в заблуждение относительно товара или его изготовителя при передаче права на товарный знак;
7) при отсутствии согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
При нарушении требований к оформлению документов или наличия оснований, препятствующих регистрации договора, но которые устраняются, услугодателем направляется уведомление услугополучателю с предложением в трехмесячный срок с даты его отправки представить отсутствующие или исправленные документы либо внести необходимые изменения и дополнения. В этом случае, срок проведения проверки документов исчисляется с даты представления отсутствующих или исправленных документов.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777;
2) контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсах уполномоченного органа www.​adilet.​gov.​kz и услугодателя www.​kaz​pate​nt.​kz.
Приложение 8
к Правилам регистрации в
Государственном реестре
товарных знаков передачи
исключительного права,
предоставления права на
использование товарного знака
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
о предоставлении права по лицензионному или сублицензионному договору
Прошу зарегистрировать предоставление права по лицензионному или сублицензионному договору в отношении охранного документа (охранных документов), указанного (указанных) в настоящем заявлении.

"Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасының Заңның 3-1 бабының 2-тармағына сәйкес бекітілетін және уәкілетті органның adilet.gov.kz және мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушінің www.kazpatent.kz ресми сайттарында орналастырылған тауар белгілерін қорғау саласындағы қызметтерге және бағаларға сәйкес ақылы негізде көрсетіледі. Төлем қолма-қол ақшасыз аударым тәсілімен көрсетілетін қызметті берушінің "newscab.kazpatent.kz" цифрлық жүйесімен түйістірілген екінші деңгейлі банктің төлем шлюзі арқылы, жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 12:00-ден 13:00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8:30-дан 17:30-ға дейін; 2) веб-портал – техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Еңбек кодексіне және Мерекелер туралы заңға сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін, оның ішінде кіші түрлері (бар болған жағдайда) бойынша, көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы қағидалардың 8, 9 және 10-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша лицензиялық шарт, кешенді кәсіпкерлік лицензия шарты немесе лицензиялық шарттың электрондық түрдегі талаптарын қамтитын өзге шарт бойынша селекциялық жетістікті пайдалану құқығын беруді тіркеу үшін жеке және (немесе) заңды тұлғалардың өтініштері; 2) тауар таңбасын пайдалану құқығын беру туралы шарттың электрондық көшірмесі немесе шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесі; 3) ұлттық көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген жағдайда, қорғау құжаты немесе айрықша құқықтар иесінің басқару органдары немесе құрылтайшылардың/акционерлердің жалпы шешімімен шарт жасасу және шартқа кәсіпорын басшысының қол қою өкілеттігін беру мәселесі бойынша шешімінің электрондық көшірмесі; 4) сенімхаттың электрондық көшірмесі егер мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш өкіл арқылы берілсе. Төлемді растайтын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйеден ЦҮТШ арқылы алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден және оның кіші түрлерін (бар болған жағдайда) көрсетуден бас тарту негіздері
1) объектіге айрықша құқықтың тоқтатылған қолданылу мерзімін қалпына келтіру мерзімінің аяқталуы; 2) тіркеуге уақытша кедергі келтіретін негіздерді жою үшін мерзімнің өтуі; 3) шарттың тарапы болып табылмайтын тұлғадан тіркеу туралы өтінішті алу; 4) лицензиялық шартты немесе оған қосымша келісімді тіркеудің болмауы; 5) Тараптың объектіні пайдалану құқығын беруге кедергі келтіретін қабылданған міндеттемелердің болуы; 6) тауар таңбасына құқық берілген жағдайда тауарға немесе оны дайындаушыға қатысты жаңылыстыруға жол берілмейді; 7) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмаған жағдайда жол берілмейді. Құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар бұзылған немесе шартты тіркеуге кедергі келтіретін негіздер болған жағдайда, бірақ көрсетілетін қызметті берушімен қалпына келтірілуі мүмкін көрсетілетін қызметті алушыға жіберілген күннен бастап үш ай ішінде болмаған немесе түзетілген құжаттарды ұсынуға не болмаса тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізуге хабарлама жолданады. Бұл жағдайда құжаттарға тексеру жүргізу мерзімі болмаған немесе түзетілген құжаттар ұсынылған күннен бастап есептеледі.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызмет
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттiк қызмет көрсетудің мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға және бiрыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар; 2) мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпараттық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның www.adilet.gov.kz және көрсетілетін қызметті берушінің www.kazpatent.kz интернет-ресурстарында көрсетілген.
Тауар белгілерін мемлекеттiк
тіркеу тiзiлiмiнде айрықша
құқықтарды беру, тауар белгісін
пайдалануға құқық беру туралы
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Құқықты лицензиялық немесе қосалқы лицензиялық шарт бойынша беруді тіркеу туралы ӨТІНІШ
Осы өтініште көрсетілген қорғау құжатына (қорғау құжаттарына) қатысты құқықты
лицензиялық немесе қосалқы лицензиялық шарт бойынша беруді тіркеуді сұраймын.

1. Наименование (наименования) и номер (номера) охранного документа (охранных документов):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
2. Лицензиар (Сублицензиар) (Ф.И.О. при его наличии (далее – ФИО) физического лица / наименование юридического лица5; юридический адрес):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
3. Лицензиат (Сублицензиат) (Ф.И.О. физического лица / наименование юридического лица6; юридический адрес):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
4. Патентный поверенный или иной представитель заявителя
_________________________________________________________________
5. Объем передаваемых прав, с учетом видов использования, предусмотренных договором
_________________________________________________________________
6. Адрес для переписки, контактный телефон
_________________________________________________________________
Приложения:
Договор на __ листах;
Доверенность, подтверждающая полномочия патентного поверенного или другого полномочного представителя на __ листах в __ экземплярах;
Документ, подтверждающий оплату услуг услугодателя;
Другой документ (указать)
Дата
ЭЦП (Ф.И.О.)
(роль)
__________________________
5 Иностранные наименования юридических лиц указываются в казахской и русской транслитерации
6 Иностранные наименования юридических лиц указываются в казахской и русской транслитерации
Приложение 9
к Правилам регистрации в
Государственном реестре
товарных знаков передачи
исключительного права,
предоставления права на
использование товарного знака
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
о предоставлении права по договору комплексной предпринимательской
лицензии или сублицензии (франчайзинга)
Прошу зарегистрировать предоставление права по договору комплексной предпринимательской лицензии или сублицензии (франчайзинга) в отношении охранного документа (охранных документов), указанного (указанных) в настоящем заявлении.
1. Наименование (наименования) и номер (номера) охранного документа (охранных документов):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
2. Комплексный лицензиар (Комплексный сублицензиар) (Ф.И.О. при его наличии (далее – ФИО) физического лица / наименование юридического лица7; юридический адрес):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

1. Қорғау құжатының (қорғау құжаттарының) атауы (атаулары) мен нөмірі (нөмірлері):
________________________________________________________________________________
2. Лицензиар (қосалқы лицензиар) (жеке тұлғаның Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса)
(бұдан әрі - Т.А.Ә.) / заңды тұлғаның атауы*, заңды мекенжайы):
________________________________________________________________________________
3. Лицензиат (қосалқы лицензиат) (жеке тұлғаның Т.А.Ә. / заңды тұлғаның атауы*, заңды мекенжайы):
________________________________________________________________________________
4. Патенттік сенім білдірілген өкіл немесе өтініш берушінің басқа өкілі:
________________________________________________________________________________
5. Пайдаланылатын түрлерін ескере отырып, берілетін құқықтардың шартпен көзделген көлемі:
________________________________________________________________________________
6. Хат алмасу үшін мекенжайы және байланыс телефондары:
________________________________________________________________________________
Қосымшалар:
Шарт ____ парақта;
Өкілдің өкілеттігін растайтын сенімхат көшірмесі _______ парақта ______ данада;
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметі үшін төлемді растайтын құжат;
Басқа құжат (көрсету).
Күні
ЭЦҚ (Т.А.Ә.)
Рөлі
*Заңды тұлғалардың шетелдік атаулары қазақ немесе орыс транслитерациясымен беріледі
*Заңды тұлғалардың шетелдік атаулары қазақ немесе орыс транслитерациясымен беріледі
Тауар белгілерін мемлекеттiк
тіркеу тiзiлiмiнде айрықша
құқықтарды беру, тауар белгісін
пайдалануға құқық беру туралы
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Құқықты кешенді кәсіпкерлік лицензия шарты (франчайзинг) бойынша беруді тіркеу туралы ӨТІНІШ
Осы өтініште көрсетілген қорғау құжатына (қорғау құжаттарына) қатысты құқықты
кешенді кәсіпкерлік лицензия шарты (франчайзинг) бойынша беруді тіркеуді сұраймын.
1. Қорғау құжатының (қорғау құжаттарының) атауы (атаулары) мен нөмірі (нөмірлері):
________________________________________________________________________________
2. Кешенді лицензиар (жеке тұлғаның Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі - Т.А.Ә.) / заңды тұлғаның атауы*, заңды мекенжайы):
________________________________________________________________________________

3. Комплексный лицензиат (Комплексный сублицензиат) (Ф.И.О. физического лица / наименование юридического лица8; юридический адрес):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
4. Патентный поверенный или иной представитель заявителя
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
5. Объем передаваемых прав, с учетом видов использования, предусмотренных договором
_________________________________________________________________
6. Адрес для переписки, контактный телефон
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Приложения:
Договор на __ листах;
Доверенность, подтверждающая полномочия патентного поверенного или другого полномочного представителя на __ листах в __ экземплярах;
Документ, подтверждающий оплату услуг услугодателя;
Другой документ (указать)
Дата
ЭЦП (Ф.И.О.)
(роль)
__________________________
7 Иностранные наименования юридических лиц указываются в казахской и русской транслитерации
8 Иностранные наименования юридических лиц указываются в казахской и русской транслитерации
Приложение 10
к Правилам регистрации в
Государственном реестре
товарных знаков передачи
исключительного права,
предоставления права на
использование товарного знака
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
о регистрации дополнительного соглашения к лицензионному
(сублицензионному, комплексной предпринимательской лицензии) договору
Прошу зарегистрировать дополнительное соглашение к лицензионному (сублицензионному, комплексной предпринимательской лицензии) договору, заключенному в отношении охранного документа (охранных документов), указанного (указанных) в настоящем заявлении.
1. Наименование (наименования) и номер (номера) охранного документа (охранных документов):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
2. Регистрационный номер и дата регистрации договора:
3. Лицензиар (Сублицензиар, Комплексный лицензиар) (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.) физического лица/наименование юридического лица*; юридический адрес):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
4. Лицензиат (Сублицензиат, Комплексный лицензиат) (Ф.И.О. физического лица/наименование юридического лица*; юридический адрес):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

3. Кешенді лицензиат (жеке тұлғаның Т.А.Ә. / заңды тұлғаның атауы*, заңды мекенжайы):
________________________________________________________________________________
4. Патенттік сенім білдірілген өкіл немесе өтініш берушінің басқа өкілі:
________________________________________________________________________________
5. Пайдаланылатын түрлерін ескере отырып, берілетін құқықтардың шартпен көзделген көлемі:
________________________________________________________________________________
6. Хат алмасу үшін мекенжай және байланыс телефондар:
________________________________________________________________________________
Қосымшалар:
Шарт ____ парақта;
Өкілдің өкілеттігін растайтын сенімхат көшірмесі _______ парақта ______ данада;
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметі үшін төлемді растайтын құжат;
Басқа құжат (көрсету).
Күні
ЭЦҚ (Т.А.Ә.)
Рөлі
*Заңды тұлғалардың шетелдік атаулары қазақ немесе орыс транслитерациясымен беріледі
*Заңды тұлғалардың шетелдік атаулары қазақ немесе орыс транслитерациясымен беріледі
Тауар белгілерін мемлекеттiк
тіркеу тiзiлiмiнде айрықша
құқықтарды беру, тауар белгісін
пайдалануға құқық беру туралы
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Құқықты лицензиялық (қосалқы лицензиялық, кешенді кәсіпкерлік лицензия) шартына қосымша келісімді тіркеу туралы ӨТІНІШ
Осы өтініште көрсетілген қорғау құжатына (қорғау құжаттарына) қатысты жасалған
лицензиялық (қосалқы лицензиялық, кешенді кәсіпкерлік лицензия) шартына қосымша
келісімді тіркеуді сұраймын.
1. Қорғау құжатының (қорғау құжаттарының) атауы (атаулары) мен нөмірі (нөмірлері):
________________________________________________________________________________
2. Шарттың тіркеу нөмірі және тіркелген күні:
________________________________________________________________________________
3. Лицензиар (қосалқы лицензиар, кешенді лицензиар) (жеке тұлғаның Тегі Аты
Әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі - Т.А.Ә.) / заңды тұлғаның атауы*, заңды мекенжайы):
________________________________________________________________________________
4. Лицензиат (қосалқы лицензиат, кешенді лицензиат) (жеке тұлғаның Т.А.Ә. / заңды
тұлғаның атауы*, заңды мекенжайы):
________________________________________________________________________________

5. Патентный поверенный или иной представитель заявителя:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
6. Адрес для переписки, контактный телефон:
_________________________________________________________________
Приложения:
Договор на __ листах;
Доверенность, подтверждающая полномочия патентного поверенного или другого полномочного представителя на __ листах в __ экземплярах;
Документ, подтверждающий оплату услуг услугодателя;
Другой документ (указать)
Дата
ЭЦП (Ф.И.О.)
(роль)
___________________________
5 Иностранные наименования юридических лиц указываются в казахской и русской транслитерации
6 Иностранные наименования юридических лиц указываются в казахской и русской транслитерации
Приложение 11
к Правилам регистрации
в Государственном реестре
товарных знаков передачи
исключительного права,
предоставления права на
использование товарного знака
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 11 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Регистрационный номер договора:
Дата регистрации договора:
Лицензиар (Сублицензиар):
Лицензиат (Сублицензиат):
УВЕДОМЛЕНИЕ
об оказании государственной услуги "Регистрация предоставления права на использование товарного знака, селекционного достижения и объекта промышленной собственности, а также топологии интегральной микросхемы"
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан уведомляет, что в соответствии с пунктом _ статьи _ Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаний и наименованиях мест происхождения товаров" предоставление (не) исключительной (суб) лицензии по лицензионному договору на использование товарного знака №_ зарегистрировано в Государственном товарных знаков Республики Казахстан.
(Электронная цифровая подпись)
Приложение 12
к Правилам регистрации в
Государственном реестре
товарных знаков передачи
исключительного права,
предоставления права на
использование товарного знака
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 12 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Регистрационный номер договора:
Дата регистрации договора:
Комплексный лицензиар (Сублицензиар):
Комплексный лицензиат (Сублицензиат):
УВЕДОМЛЕНИЕ
об оказании государственной услуги "Регистрация предоставления права на использование товарного знака, селекционного достижения и объекта промышленной собственности, а также топологии интегральной микросхемы"
Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан уведомляет, что в соответствии с пунктом _ статьи _ Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаний и наименованиях мест происхождения товаров" договор комплексной предпринимательской (суб) лицензии о предоставлении (не) исключительной лицензии на использование товарного (ых) знака (ов) № _ зарегистрирована в Государственном реестре товарных знаков Республики Казахстан.
(Электронная цифровая подпись)
Приложение 13 к Правилам
регистрации в Государственном
реестре товарных знаков
передачи исключительного
права, предоставления права на
использование товарного знака
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 13 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.04.2026 № 393 (вводится в действие c 12.07.2026).
Регистрационный номер договора:
Дата регистрации договора:
Патентообладатель, Лицензиар (Сублицензиар), Комплексный лицензиар (Сублицензиар):
Правопреемник, Лицензиат (Сублицензиат),
Комплексный лицензиат (Сублицензиат):
МОТИВИРОВАННЫЙ ОТКАЗ
в дальнейшем рассмотрении заявления
Сноска. Приложение 13 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.06.2021 № 508 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан сообщает, что в связи с ____________, согласно статье 19 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" в дальнейшем рассмотрении заявления отказано.
(Электронная цифровая подпись)

5. Патенттік сенім білдірілген өкіл немесе өтініш берушінің басқа өкілі:
________________________________________________________________________________
6. Хат алмасу үшін мекенжай және байланыс телефондар:
________________________________________________________________________________
Қосымшалар:
Шарт ____ парақта;
Өкілдің өкілеттігін растайтын сенімхат көшірмесі _______ парақта ______ данада;
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметі үшін төлемді растайтын құжат;
Басқа құжат (көрсету).
Күні
ЭЦҚ
Рөлі
*Заңды тұлғалардың шетелдік атаулары қазақ немесе орыс транслитерациясымен беріледі
*Заңды тұлғалардың шетелдік атаулары қазақ немесе орыс транслитерациясымен беріледі
Тауар белгілерін мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде
айрықша құқықтарды беру, тауар белгісін
пайдалануға құқық беру туралы қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Шарттың тіркеу нөмірі:
Шартты тіркеу күні:
Лицензиар (Қосалқы лицензиар):
Лицензиат (Қосалқы лицензиат):
"Тауар таңбасын, селекциялық жетістікті, өнеркәсiптiк меншiк объектiсiн, сондай-ақ интегралдық микросхеманың топологиясын пайдалану құқығын беруді тіркеу" мемлекеттік қызметін көрсету туралы
ХАБАРЛАМА
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының _ бабының _ тармағына сәйкес № _ тауар таңбасын пайдалануға арналған лицензиялық шарт бойынша айрықша (қосалқы) лицензия беру (бермеу) Қазақстан Республикасы тауар таңбаларының мемлекеттік тізілімінде тіркелгенін хабарлайды.
Қосымша:
(Электрондық цифрлық қолтаңба)
Тауар белгілерін мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде
айрықша құқықтарды беру, тауар белгісін
пайдалануға құқық беру туралы қағидаларына 12-қосымша
Нысан
Шарттың тіркеу нөмірі:
Шартты тіркеу күні:
Кешенді лицензиар (Қосалқы лицензиар):
Кешенді лицензиат (Қосалқы лицензиат):
"Тауар таңбасын, селекциялық жетістікті, өнеркәсiптiк меншiк объектiсiн, сондай-ақ интегралдық микросхеманың топологиясын пайдалану құқығын беруді тіркеу" мемлекеттік қызметтін көрсету туралы
ХАБАРЛАМА
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының _ бабының _ тармағына сәйкес № _ тауар таңбасын (ларды) пайдалануға айрықша лицензия беру (бермеу) туралы кешенді кәсіпкерлік (қосалқы) лицензия шарты Қазақстан Республикасы тауар таңбаларының мемлекеттік тізілімінде тіркелгенін хабарлайды.
Қосымша:
(Электрондық цифрлық қолтаңба)
Тауар белгілерін мемлекеттiк тіркеу тiзiлiмiнде
айрықша құқықтарды беру, тауар белгісін пайдалануға құқық беру туралы қағидаларына 13-қосымша
Нысан
Шарттың тіркеу нөмірі:
Шартты тіркеу күні:
Құқық иеленуші, Лицензиар (Қосалқы лицензиар),
Кешенді лицензиар (Қосалқы лицензиар):
Құқықтық мирасқор, Лицензиат (Қосалқы лицензиат),
Кешенді лицензиат (Қосалқы лицензиат):
Өтінішті одан әрі қараудан ДӘЛЕЛДІ БАС ТАРТУ ТУРАЛЫ
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 28.04.2026 № 393 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны ____________ байланысты, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабына сәйкес өтінішті одан әрі қараудан бас тартылғанын хабарлайды.
Қосымша:
(Электрондық цифрлық қолтаңба)