Об утверждении формы заявления об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 марта 2018 года № 334. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2018 года № 16614.
Примечание ИЗПИ!
Утрачивает силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25.09.2025 № 536 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с пунктом 1 статьи 298 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму заявления об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждена
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 5 марта 2018 года № 334
форма
Заявление об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании
Примечание: пояснение по заполнению заявления об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании приведено в приложении к форме заявления об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании.
Приложение
к форме заявления
об участии (контроле)
в контролируемой иностранной
компании
Пояснение по заполнению формы заявления об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании

Бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтініш нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 5 наурыздағы № 334 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 16 наурызда № 16614 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 25 қыркүйектегі № 536 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2025 № 536 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 298-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтініш нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 5 наурыздағы
№ 334 бұйрығымен бекітілді
нысан
Бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтініші
Ескертпе: Бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтінішін
толтыру бойынша түсіндірме Бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау
жасау) туралы өтініші нысанына қосымшада келтірілген.
Бақыланатын шетелдік
компанияға қатысу
(бақылау жасау)
туралы өтініш нысанына
қосымша
Бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтініш нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Пояснение по заполнению заявления об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании
1. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик-резидент указывает следующие данные:
1) ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется заявление об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании (далее – Заявление) – отчетный налоговый период (указывается арабскими цифрами);
3) наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество физического лица (при его наличии) налогоплательщика;
4) вид заявления (заполняется соответствующая ячейка в зависимости от вида Заявления):
ячейка "первоначальное" – Заявление, представляемое впервые;
ячейка "очередное" – Заявление, представляемое в последующие финансовые годы после представления первоначального Заявления;
ячейка "скорректированное" – Заявление, представляемое с учетом внесенных изменений и (или) дополнений, в случае обнаружения участником неполноты сведений, неточностей либо ошибок в заполнении представленного Заявления;
ячейка "ликвидационное" – Заявление, представляемое при прекращении деятельности, ликвидации или реорганизации контролируемой иностранной компании (далее – КИК);
5) основания подачи заявления.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом представления Заявления по основаниям, указанным в пункте 1 статьи 298 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Соответствующая ячейка отмечается в зависимости к какой категории относится налогоплательщик, указанный в строках А, B, C, D, Е;
7) количество КИК.
Указывается количество КИК, отраженных в данном Заявление;
8) представленные приложения к Заявлению.
Соответствующие ячейки отмечаются в случае их заполнения.
2. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. физического лица или руководителя юридического лица" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с учредительными документами.
Если заявление предоставляется физическим лицом указывается его фамилия, имя, отчество (при наличии отчества в удостоверении личности) в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи заявления.
Указываются дата представления Заявления в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов.
Указывается код органа государственных доходов по месту нахождения или жительства налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лиц, принявшего заявление" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего Заявления;

1-тарау. Бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтінішін толтыру бойынша түсіндірме
1. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде резидент-салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі);
2) Бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтініші (бұдан әрі – Өтініш) табыс етілетін салық кезеңі – есепті салық кезеңі (араб цифрымен көрсетіледі);
3) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлға - салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
4) өтініш түрі (тиісті торкөз өтініш түріне байланысты белгіленеді):
"бастапқы" торкөзі – алғаш рет ұсынылатын өтініш;
"кезекті" торкөзі – бастапқы өтініш ұсынылғаннан кейін келесі салықтық кезеңдерге ұсынылатын өтініш;
"түзетілген" торкөзі – өтініште мәліметтердің толық еместігі, оны толтырудағы дәлсіздіктер не қателер анықталған жағдайда, жаңартылған ақпарат ескеріле отырып түзетілген өтініш;
"тарату" торкөзі – бақылантын шетелдік компания (бұдан әрі – БШК) қызметін тоқтатқан, таратылған немесе қайта ұйымдастырылған кезде ұсынылатын өтініш;
5) өтінішті беру негіздері.
Тиісті торкөздер Өтінішті Салық кодексінің 298-бабының 1-тармағында көрсетілген негіздер бойынша ұсынылуын есепке ала отырып белгіленеді;
6) салық төлеушінің санаты.
Тиісті торкөз, егер салық төлеуші А, B, C, D, Е жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқызылған жағдайда, белгіленеді;
7) БШК саны.
Осы Өтініште көрсетілген БШК саны көрсетіледі;
8) өтінішке табыс етілген қосымшалар.
Тиісті торкөздер оларды толтырған жағдайда, белгіленеді.
2. "Салық төлеушінің жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Жеке тұлға немесе заңды тұлға басшысының Т.А.Ә." деген ашық жолда құрылтай құжаттарға сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Егер Өтінішті жеке тұлға ұсынатын болса, оның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес көрсетіледі;
2) өтініштің берілген күні.
Өтініштің мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық төлеушінің тұрғылықты немесе тұрған жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Өтінішті қабылдаған лауазымды адамның Т.А.Ә." деген ашық жолда Өтінішті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы жұмыскерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;

5) дата приема заявления.
Указываются дата приема Заявления в орган государственных доходов;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Заявления, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Глава 2. Пояснение по заполнению приложения 1 к Заявлению
3. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения 1 к Заявлению указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщика" Заявления.
4. В разделе "Информация о КИК или постоянном учреждении КИК (заполняется по каждой контролируемой компании)" приложения 1 к Заявлению:
1) в графе А указывается номер строки;
2) в графе B указывается наименования каждой КИК или постоянного учреждения КИК;
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или постоянное учреждение КИК созданы (инкорпорированы) и являются резидентом. В случае, если КИК или постоянное учреждение КИК созданы в одной стране и являются резидентом в другой стране, то в данной графе указывается код страны, в которой они созданы (инкорпорированы).
При заполнении кода страны необходимо использовать кодировку стран в соответствии с утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение) кроме государств с льготным налогообложением, включенным в перечень, утвержденный уполномоченным органом согласно пункта 3 статьи 294 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). Для государств с льготным налогообложением, включенным в перечень, утвержденный уполномоченным органом при заполнении кода страны в качестве кода страны необходимо использовать порядковые номера таких государств в соответствии с перечнем. Для государств имеющих на своей территории административные территориальные единицы с льготным налогообложением кодом страны будет считаться порядковый номер этого государства;
4) в графе D указывается один из следующих видов КИК:
10 – юридическое лицо-нерезидент;
21 – траст;
22 – консорциум;
23 – партнерство;
24 – иное фискально-прозрачное лицо (простое товарищество);
5) в графе E указывается номер государственной регистрации каждой КИК или постоянного учреждения КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы);
6) в графе F указывается номер налоговой регистрации каждой КИК или постоянного учреждения КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). Данная графа заполняется только в случае наличия регистрации КИК или постоянного учреждения КИК в налоговом органе иностранного государства;

5) өтініштің қабылданған күні.
Мемлекеттік кірістер органына Өтініштің табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органы беретін Өтініштің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге де байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
2-тарау. Өтінішке 1-қосымшаны толтыру бойынша түсіндірме
3. Өтінішке 1-қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде осы Өтініштің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
4. Өтінішке 1-қосымшаның "БШК немесе БШК тұрақты мекемесі туралы ақпарат (әрбір бақыланатын шетелдік компания бойынша толтырылады)" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында әрбір БШК немесе БШК тұрақты мекемесінің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) және резиденті болып табылатын елдің коды көрсетіледі. Егер де БШК немесе БШК тұрақты мекемесі бір елде құрылып және басқа елдің резиденті болып табылған жағдайда, онда осы бағанда ол құрылған (инкорпорацияланған) елдің коды көрсетіледі.
Елдің кодын толтырған кезде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 294-бабының 1-тармағында сәйкес уәкілетті орган бекіткен, жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер тізбесіне қосылған елдерден басқа, бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" 2010 жылдғы 20 қыркүйектегі Кеден одағы комиссиясының шешіміне сәйкес (бұдан әрі – шешім) елдердің кодталуын қолдану керек. Уәкілетті орган бекіткен, жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер тізбесіне қосылған елдер үшін елдің кодын толтырған кезде елдің коды ретінде тізімге сәйкес сол мемлекеттің реттік нөмірін қолдану керек. Өз аумағында жеңілдікті салық салынатан әкімшілік аумақтық бірлігі бар мемлекеттер үшін елдің коды ретінде тізімге сәйкес реттік нөмір қолдану қажет;
4) D бағанында БШК мынадай түрлерінің бірі көрсетіледі:
10 – бейрезидент-заңды тұлға;
21 – траст;
22 – консорциум;
23 – әріптестік;
24 – өзге де фискальды-айқын тұлға (қарапайым серіктестік);
5) E бағанында әрбір БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) еліндегі мемлекеттік тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында әрбір БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Осы баған БШК шет мемлекеттің салық органында тіркелген жағдайда ғана толтырылады;

7) в графе G указывается размер доли участия, голосующих акций или контроля налогоплательщика-резидента в каждой КИК, в процентах. В данной графе указывается общий размер долей участия (голосующих акций) или контроля налогоплательщика-резидента в КИК при прямом, косвенном, конструктивном владении или прямом, косвенном, конструктивном контроле самостоятельно или через контролируемое лицо (контролируемые лица);
8) в графе H указывается одна из следующих кодировок:
1 – приобретение прямо или косвенно, или конструктивно 25 и более процентов долей участия (голосующих акций) либо прямого или косвенного, или конструктивного контроля в КИК;
2 – наличие прямой или косвенной, или конструктивной 25 и более процентов доли участия (голосующих акций) либо прямого или косвенного, или конструктивного контроля в КИК;
3 – учреждение (создание) КИК;
4 – изменение доли участия (голосующих акций) либо контроля в КИК;
5 – прекращение 25 и более процентов доли участия (голосующих акций) либо контроля в КИК;
6 –прекращение (ликвидация) КИК;
9) в графе I указывается одна из следующих дат в соответствии с информацией, отраженной в графе H:
дата приобретения прямо или косвенно, или конструктивно долей участия (голосующих акций) либо приобретения прямого или косвенного, или конструктивного контроля в КИК;
дата учреждения (создания) КИК;
дата изменения доли участия (голосующих акций) либо контроля в КИК;
дата прекращения доли участия (голосующих акций) либо контроля в КИК;
дата прекращения (ликвидации) КИК;
10) в графах J и K указываются даты первого и последнего дня отчетного периода, в котором признана финансовая прибыль КИК или постоянного учреждения КИК;
11) в графах L и M указываются даты первого и последнего дня налогового периода по налогу на прибыль в государстве, в котором КИК или постоянное учреждение КИК созданы (инкорпорированы);
12) в графе N указывается дата утверждения акционерами (участниками) финансовой отчетности КИК или постоянного учреждения КИК за отчетный период;
13) в графе O указывается дата составления аудиторского отчета к финансовой отчетности КИК или постоянного учреждения КИК.
В случае, если на момент заполнения настоящего Заявления налогоплательщику-резиденту не известны точные дата утверждения финансовой отчетности КИК за отчетный период и дата составления аудиторского отчета к такой финансовой отчетности, то в графах N и O указываются даты, рассчитанные с учетом даты утверждения финансовой отчетности за предыдущий финансовый период и даты составления аудиторского отчета к финансовой отчетности за предыдущий финансовый период, либо предполагаемые (запланированные) даты утверждения финансовой отчетности за отчетный период и даты составления аудиторского отчета к финансовой отчетности за отчетный период.

7) G бағанында резидент-салық төлеушінің әрбір БШК қатысу үлесінің, дауыс беретін акцияларының немесе бақылаудың мөлшері, пайызбен көрсетіледі. Осы бағанда резидент-салық төлеушінің тікелей, жанама, конструктивті иелену немесе тікелей, жанама, конструктивті бақылау кезінде өз бетімен немесе бақыланатын тұлға (бақыланатын тұлғалар) арқылы БШК қатысу үлесінің (дауыс беретін акцияларының) немесе бақылаудың жалпы мөлшері көрсетіледі;
8) H бағанында мынадай кодттаудың бірі көрсетіледі:
1– БШК қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) 25 және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама немесе конструктивті сатып алу не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылау;
2– БШК қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) 25 және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама немесе конструктивті бар болуы не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылау болуы;
3– БШК құрылуы (жасалуы);
4– БШК қатысу үлесінің (дауыс беретін акцияларының) не бақылауының өзгеруі;
5– БШК қатысу үлестерінің (дауыс беретін акцияларының) 25 және одан да көп пайызы не бақылаудың тоқтатылуы;
6– БШК тоқтатылуы (таратылуы);
9) I бағанында H бағанында көрсетілген ақпаратқа сәйкес мынадай күндердің біреуі көрсетіледі:
БШК қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) тікелей немесе жанама немесе конструктивті сатып алған не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылау жүргізілген күні;
БШК құрылған (жасалған) күні;
БШК қатысу үлесі (дауыс беретін акциялары) не бақылау өзгертілген күні;
БШК қатысу үлесі (дауыс беретін акциялары) не бақылау тоқтатылған күні;
БШК тоқтатылған (таратылған) күні;
10) J және K бағандарында БШК немесе БШК тұрақты мекемесінің қаржылық пайдасы танылған есепті кезеңнің алғашқы және соңғы күндері көрсетіледі;
11) L және M бағандарында БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) мемлекеттегі пайда салығы бойынша салық кезеңінің алғашқы және соңғы күндері көрсетіледі;
12) N бағанында есепті кезең ішінде акционерлер (құрылтайшылар) БШК немесе БШК тұрақты мекемесінің қаржылық есептілігін бекіткен күні көрсетіледі;
13) O бағанында БШК немесе БШК тұрақты мекемесінің қаржылық есептілікке аудиторлық есебінің жасалған күні көрсетіледі.
Егер осы Өтінішті толтыру кезінде резидент-салық төлеуші есепті кезең ішіндегі БШК немесе БШК тұрақты мекемесінің қаржылық есепті бекітудің және осындай қаржылық есептілікке аудиторлық есепті жасаудың нақты күні белгісіз болған жағдайда, онда N және O бағандарында өткен қаржы кезеңі ішінде қаржылық есептілікті бекіту күні мен өткен қаржы кезеңі ішінде қаржылық есептілікке қаржылық есепке аудиторлық есепті жасау күнін есепке ала отырып есептелген, не есепті кезең ішіндегі қаржылық есепті бекітудің және есепті кезең ішіндегі қаржылық есептілікке аудиторлық есепті жасаудың болжамды (жоспарланған) күндері көрсетіледі.

Глава 3. Пояснение по заполнению приложения 2 к Заявлению
5. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения 2 к Заявлению указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщика" Заявления.
6. В разделе "Информация о контролируемых лицах (заполняется по каждому контролируемому лицу)" приложения 2 к Заявлению:
1) в графе А указывается номер строки;
2) в графе B указывается наименование каждой КИК или постоянного учреждения КИК, доли участия (голосующие акции) или контроль в которой принадлежит контролируемому лицу;
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или постоянное учреждение КИК созданы (инкорпорированы) и является резидентом. В случае, если КИК или постоянное учреждение КИК созданы в одной стране и являются резидентом в другой стране, то в данной графе указывается код страны, в которой они созданы (инкорпорированы);
4) в графе D указывается номер государственной регистрации КИК или постоянного учреждения КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы);
5) в графе E указывается номер налоговой регистрации КИК или постоянного учреждения КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). Данная графа заполняется только в случае наличия регистрации КИК или постоянного учреждения КИК в налоговом органе иностранного государства;
6) в графе F указывается наименование контролируемого лица, через которого осуществляется владение долями участия (голосующими акциями) или имеется контроль в КИК;
7) в графе G указывается код страны, в которой контролируемое лицо создано (инкорпорировано) и является резидентом. В случае, если контролируемое лицо создано в одной стране и является резидентом в другой стране, то в данной графе указывается код страны, в которой оно создано (инкорпорировано);
8) в графе H указывается номер государственной регистрации контролируемого лица в стране, где оно создано (инкорпорировано);
9) в графе I указывается номер налоговой регистрации контролируемого лица в стране, где оно создано (инкорпорировано). Данная графа заполняется только в случае наличия регистрации контролируемого лица в налоговом органе иностранного государства;
10) в графе J указывается один из следующих видов контролируемого лица:
10 – юридическое лицо-нерезидент;
21 – траст;
22 – консорциум;
23 – партнерство;
24 – иное фискально-прозрачное лицо (простое товарищество);
11) в графе K указывается размер доли участия (голосующих акций) или контроля налогоплательщика-резидента в контролируемом лице, в процентах;
12) в графе L указывается размер доли участия (голосующих акций) или контроля контролируемого лица в КИК, в процентах;

3-тарау. Өтінішке 2-қосымшаны толтыру бойынша түсіндірме
5. Өтінішке 2-қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде осы Өтініштің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
6. Өтінішке 2-қосымшаның "Бақыланатын тұлғалар туралы ақпарат (әрбір бақыланатын тұлға бойынша толтырылады)" деген бөлімінде:
1) А бағанында жолдың нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында қатысу үлесі (дауыс беретін акциялары) немесе бақылау бақыланатын тұлғаларға тиесілі әрбір БШК немесе БШК тұрақты мекемесі атауы көрсетіледі;
3) С бағанында БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) және резиденті болып табылатын елдің коды көрсетіледі. Егер де БШК бір елде құрылып және басқа елдің резиденті болып табылған жағдайда, онда осы бағанда ол құрылған (инкорпорацияланған) елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) еліндегі мемлекеттік тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) E бағанында БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Осы баған БШК шет мемлекеттің салық органында тіркелген жағдайда ғана толтырылады;
6) F бағанында БШК қатысу үлесін (дауыс беретін акцияларын) иеленуді немесе бақылауды жүзеге асыратын бақыланатын тұлғаның атауы көрсетіледі;
7) G бағанында бақыланатын тұлға құрылған (инкорпорацияланған) және резиденті болып табылатын елдің коды көрсетіледі. Егер де бақыланатын тұлға бір елде құрылып және басқа елдің резиденті болып табылған жағдайда, онда осы бағанда ол құрылған (инкорпорацияланған) елдің коды көрсетіледі;
8) H бағанында бақыланатын тұлға құрылған (инкорпорацияланған) еліндегі мемлекеттік тіркеу нөмірі көрсетіледі;
9) I бағанында бақыланатын тұлға құрылған (инкорпорацияланған) еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Осы баған бақыланатын тұлға шет мемлекеттің салық органында тіркелген жағдайда ғана толтырылады;
10) J бағанында бақыланатын тұлғаның мынадай түрлерінің бірі көрсетіледі:
10 – бейрезидент-заңды тұлға;
21 – траст;
22 – консорциум;
23 – әріптестік;
24 – өзгеде фискальды-айқын тұлға (қарапайым серіктестік);
11) K бағанында резидент-салық төлеушінің бақыланатын тұлғадағы қатысу үлесінің (дауыс беретін акцияларының) немесе бақылаудың пайызбен мөлшері көрсетіледі;
12) L бағанында БШК бақыланатын тұлғаның қатысу үлесінің (дауыс беретін акцияларының) немесе бақылаудың, пайызбен мөлшері көрсетіледі;

13) в графе M указывается одна из следующих кодировок:
1 – приобретение прямо или косвенно, или конструктивно 25 и более процентов долей участия (голосующих акций) либо прямого или косвенного, или конструктивного контроля контролируемого лица в КИК;
2 – наличие прямой или косвенной, или конструктивной 25 и более процентов доли участия (голосующих акций) либо прямого или косвенного, или конструктивного контроля контролируемого лица в КИК;
3 – учреждение (создание) контролируемым лицом КИК;
4 – изменение доли участия (голосующих акций) либо контроля контролируемого лица контролируемого лица в КИК;
5 – прекращение 25 и более процентов доли участия (голосующих акций) либо контроля контролируемого лица в КИК;
6 –прекращение (ликвидация) КИК;
14) в графе N указывается одна из следующих дат в соответствии с информацией, отраженной в графе M:
дата приобретения прямо или косвенно, или конструктивно долей участия (голосующих акций) либо приобретения прямого или косвенного, или конструктивного контроля контролируемого лица в КИК;
дата учреждения (создания) контролируемым лицом КИК;
дата изменения доли участия (голосующих акций) либо контроля контролируемого лица в КИК;
дата прекращения доли участия (голосующих акций) либо контроля контролируемого лица в КИК;
дата прекращения (ликвидации) КИК;
15) в графах O и P указываются даты первого и последнего дня отчетного периода контролируемого лица;
16) в графах Q и R указываются даты первого и последнего дня налогового периода по налогу на прибыль в государстве, в котором контролируемое лицо создано (инкорпорировано);
17) в графе S указывается дата утверждения финансовой отчетности контролируемого лица за отчетный период; лица в стране, где оно создано (инкорпорировано).
18) в графе T указывается дата составления аудиторского отчета к финансовой отчетности контролируемого лица.
В случае, если на момент заполнения настоящего Заявления налогоплательщику-резиденту не известны точные дата утверждения финансовой отчетности контролируемого лица за отчетный период и дата составления аудиторского отчета к такой финансовой отчетности, то в графах S и T указываются даты, рассчитанные с учетом даты утверждения финансовой отчетности контролируемого лица за предыдущий финансовый период и даты составления аудиторского отчета к такой финансовой отчетности, либо предполагаемые (запланированные) даты утверждения финансовой отчетности контролируемого лица за отчетный период и даты составления аудиторского отчета к такой финансовой отчетности.
Глава 4. Пояснение по заполнению приложения 3 к Заявлению

13) M бағанында мынадай кодтаулардың бірі көрсетіледі:
1 – бақыланатын тұлғаның БШК қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) 25 және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама немесе конструктивті сатып алған не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылау жүргізген;
2– бақыланатын тұлғаның БШК қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) 25 және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама немесе конструктивті бар болуы не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылау болуы;
3 – бақыланатын тұлға БШК құрған (жасаған);
4 – бақыланатын тұлға БШК қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) не бақылауды өзгерткен;
5 – бақыланатын тұлға БШК қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) 25 және одан да көп пайызы не бақылауды тоқтатқан;
6 – БШК тоқтатылды (таратылды);
14) N бағанында M бағанында көрсетілген ақпаратқа сәйкес мынадай күндердің біреуі көрсетіледі:
бақыланатын тұлғаның БШК қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) тікелей немесе жанама немесе конструктивті сатып алған не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылауды жүргізген күні;
бақыланатын тұлғаның БШК құрған (жасаған) күні;
бақыланатын тұлғаның БШК қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) не бақылауы өзгерткен күні;
бақыланатын тұлғаның БШК қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) не бақылауды тоқтатқан күні;
БШК тоқтатылған (таратылған) күні;
15) O мен P бағандарында бақыланатын тұлғаның есепті кезеңінің алғашқы және соңғы күндері көрсетіледі;
16) Q мен R бағандарында бақыланатын тұлға құрылған (инкорпорацияланған) мемлекеттің пайдасына салық бойынша салық кезеңінің алғашқы және соңғы күндері көрсетіледі;
17) S бағанында есепті кезең ішінде бақыланатын тұлғаның қаржылық есептілігі бекітілген күні көрсетіледі;
18) T бағанында бақыланатын тұлғаның қаржылық есептілігіне аудиторлық есептің жасалған күні көрсетіледі.
Егер осы Өтінішті толтыру кезінде резидент-салық төлеуші есепті кезең ішіндегі бақыланатын тұлғаның қаржылық есебін бекітудің және осындай қаржылық есептілікке аудиторлық есепті жасаудың нақты күні белгісіз болған жағдайда, онда S және T бағандарында өткен қаржы кезеңі ішінде бақыланатын тұлғаның қаржылық есептілігін бекіту күні мен осындай қаржылық есептілікке аудиторлық есепті жасау күнін есепке ала отырып есептелген, не есепті кезең ішіндегі бақыланатын тұлғаның қаржылық есептілігін бекітудің және осындай қаржылық есептілікке аудиторлық есепті жасаудың болжамды (жоспарланған) күндері көрсетіледі.
4-тарау. Өтінішке 3-қосымшаны толтыру бойынша түсіндірме

7. В разделе "Общая информация о налогоплательщике приложения 3 к Заявлению указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщика" Заявления.
8. Данное приложение заполняется физическим лицом-резидентом при конструктивном владении долями участия (голосующими акциями) или при наличии у физического лица-резидента конструктивного контроля в КИК с участием ближайшего родственника-резидента (ближайших родственников), не достигшего (не достигших) совершеннолетнего возраста.
При конструктивном владении физическим лицом-резидентом долями участия (голосующими акциями) или при наличии у физического лица-резидента конструктивного контроля в КИК с участием ближайшего родственника-резидента (ближайших родственников-резидентов), достигшего (достигших) совершеннолетнего и (или) пенсионного возраста, в данном приложении заполняются сведения по такому ближайшему родственнику (таким ближайшим родственникам) при условии наличия у физического лица-резидента письменного согласия такого ближайшего родственника (таких ближайших родственников).
При отсутствии письменного согласия такого ближайшего родственника (таких ближайших родственников) данная форма Заявления заполняется каждым лицом (резидентом и таким ближайшим родственником (такими ближайшими родственниками) резидента) самостоятельно соразмерно доле владения (голосующих акций) или контроля в КИК в случае, если совокупная доля участия (голосующих акций) резидента и такого ближайшего родственника (таких ближайших родственников) в КИК превышает 25 процентов или совокупно резидент и такой ближайший родственник (такие ближайшие родственники) имеют контроль в КИК.
9. В разделе "Информация о контролируемых лицах (заполняется физическим лицом-резидентом по каждому контролируемому лицу, являющемуся ближайшим родственником резидента, при конструктивном владении)" приложения 3 к Заявлению:
1) в графе А указывается номер строки;
2) в графе B указывается наименование каждой КИК или постоянного учреждения КИК, доли участия (голосующие акции) или контроль в которой принадлежит контролируемому лицу-резиденту, являющемуся ближайшим родственником налогоплательщика-резидента (далее – ближайший родственник);
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или постоянное учреждение КИК созданы (инкорпорированы) и являются резидентом. В случае, если КИК или постоянное учреждение КИК создана в одной стране и является резидентом в другой стране, то в данной графе указывается код страны, в которой они созданы (инкорпорированы);

7. Өтінішке 3-қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде осы Өтініштің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
8. Резидент – жеке тұлға кәмелеттік жасқа толмаған резидент-жақын туысының (жақын туыстарының) қатысумен БШК қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) конструктивті иеленген кезде немесе резидент-жеке тұлғада конструктивті бақылау болған кезде осы қосымшаны толтырады.
Резидент – жеке тұлға кәмелеттік жасқа толған және (немесе) зейнетақы жасына жеткен резидент-жақын туысының (резидент-жақын туыстарының) қатысумен БШК қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) конструктивті иеленген кезде немесе резидент-жеке тұлғада конструктивті бақылау болған кезде осы қосымшада резидент-жеке тұлғада осындай жақын туысының (осындай жақын туыстарының) жазбаша келісімі болған жағдайда ғана осындай жақын туыс (осындай жақын туыстар) бойынша мәліметтерді толтырады.
Осындай жақын туыстың (осындай жақын туыстарының) жазбаша келісімі болмаған кезде Өтініштің осы нысанын әрбір тұлға (резидент және резиденттің осындай жақын туысы (туыстары)), егер резиденттің және осындай жақын туыстың (туыстардың) БШК жиынтық қатысу үлесі 25 пайыздан асқан немесе резидент пен жақын туыста (туыстарда) БШК жиынтық бақылауға ие болған жағдайда, БШК иелену (дауыс беретін акцияларына) үлесіне немесе бақылауға мөлшерлес түрде өз бетімен толтырады.
9. Өтінішке 3-қосымшаның "Бақыланатын тұлғалар туралы ақпарат (резидент-жеке тұлға конструктивті иеленген кезде резиденттің жақын туысы болып табылатын әрбір бақыланатын тұлға бойынша толтырады)" деген бөлімінде:
1) А бағанында жолдың нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында резидент-салық төлеушінің жақын туысы болып табылатын резидент-бақыланатын тұлғаға (бұдан әрі – жақын туыс) тиесілі қатысу үлесі (дауыс беретін акциялары) немесе бақылауы бар әрбір БШК немесе БШК тұрақты мекемесі атауы көрсетіледі;
3) С бағанында БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) және резиденті болып табылатын елдің коды көрсетіледі. Егер де БШК бір елде құрылып және басқа елдің резиденті болып табылған жағдайда, онда осы бағанда ол құрылған (инкорпорацияланған) елдің коды көрсетіледі;

4) в графе D указывается номер государственной регистрации КИК или постоянного учреждения КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы);
5) в графе E указывается номер налоговой регистрации КИК или постоянного учреждения КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). Данная графа заполняется только в случае наличия регистрации КИК или постоянного учреждения КИК в налоговом органе иностранного государства;
6) в графе F указывается фамилия, имя, отчество ближайшего родственника (при его наличии);
7) в графе G указывается одна из следующих категорий ближайшего родственника:
100 – супруг (супруга);
101 – дети, в том числе, усыновленные, удочеренные;
102 – внуки;
103 – родители;
104 – иждивенцы;
105 – полнородные, неполнородные братья, сестра;
121 – дети супруга (супруги), в том числе, усыновленные, удочеренные;
122 – внуки супруга (супруги);
123 – родители супруга (супруги);
124 – иждивенцы супруга (супруги);
125 – полнородные, неполнородные братья, сестра супруга (супруги);
8) в графе H указывается ИИН – индивидуальный идентификационный номер ближайшего родственника;
9) в графе I указывается размер доли участия (голосующих акций) или контроля ближайшего родственника в КИК, в процентах;
10) в графе J указывается размер доли участия (голосующих акций) или контроля налогоплательщика-резидента в КИК, в процентах;
11) в графе K указывается общий размер доли участия (голосующих акций) или контроля налогоплательщика-резидента и его ближайшего родственника в КИК, в процентах;
12) в графе L указывается одна из следующих кодировок:
1 – приобретение прямо или косвенно, или конструктивно 25 и более процентов долей участия (голосующих акций) либо приобретение прямого или косвенного, или конструктивного контроля ближайшего родственника в КИК;
2 – наличие прямой или косвенной, или конструктивной 25 и более процентов доли участия (голосующих акций) либо прямого или косвенного, или конструктивного контроля ближайшего родственника в КИК;
3 – учреждение (создание) ближайшим родственником КИК;
4 – изменение доли участия (голосующих акций) либо контроля ближайшего родственника в КИК;
5 – прекращение 25 и более процентов доли участия (голосующих акций) либо контроля ближайшего родственника в КИК;
6 – прекращение (ликвидация) ближайшим родственником КИК;
13) в графе M указывается одна из следующих дат в соответствии с информацией, отраженной в графе L:
дата приобретения ближайшим родственником прямо или косвенно, или конструктивно долей участия (голосующих акций) либо приобретения прямого или косвенного, или конструктивного контроля в КИК;
дата учреждения (создания) ближайшим родственником КИК;
дата изменения доли участия (голосующих акций) либо контроля ближайшего родственника в КИК;
дата прекращения доли участия (голосующих акций) либо контроля ближайшего родственника в КИК;
дата прекращения (ликвидации) ближайшим родственником КИК.

4) D бағанында БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) елдегі мемлекеттік тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) E бағанында БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) елдегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Осы баған БШК шет мемлекеттің салық органында тіркелген жағдайда ғана толтырылады;
6) F бағанында жақын туыстың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
7) G бағанында жақын туыстың мынадай санаттарының бірі көрсетіледі:
100 – жұбайы (зайыбы);
101 – балалар, оның ішінде асырап алынған балалар;
102 – немерелер;
103 – ата-аналар;
104 – асырауындағылар;
105 – бірге туған, бірге тумаған бауырлары мен апа-қарындастары;
121 – жұбайының (зайыбының), оның ішінде асырап алынған балалары;
122 – жұбайының (зайыбының) немерелері;
123 – жұбайының (зайыбының) ата-аналары;
124 – жұбайының (зайыбының) асырауындағылар;
125 – жұбайының (зайыбының) бірге туған, бірге тумаған бауырлары мен апа-қарындастары-сіңілілері;
8) H бағанында жақын туыстың ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
9) I бағанында жақын туыстың БШК қатысу үлесінің (дауыс беретін акцияларының) немесе бақылаудың, пайызбен мөлшері көрсетіледі;
10) J бағанында резидент-салық төлеушінің БШК қатысу үлесінің (дауыс беретін акцияларының) немесе бақылаудың, пайызбен мөлшері көрсетіледі;
11) K бағанында резидент-салық төлеушінің және оның жақын туысының БШК қатысу үлесінің (дауыс беретін акцияларының) немесе бақылаудың, пайызбен жалпы мөлшері көрсетіледі;
12) L бағанында мынадай кодтаулардың бірі көрсетіледі:
1– жақын туыстың БШК қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) 25 және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама немесе конструктивті сатып алған не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылауды сатып алған;
2– жақын туыстың БШК қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) 25 және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама немесе конструктивті бар болуы не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылау болуы;
3 – жақын туыстың БШК құрған (жасаған);
4 – жақын туыстың БШК қатысу үлесін (дауыс беретін акцияларын) не бақылауын өзгерткен;
5 – жақын туыстың БШК қатысу үлестерін (дауыс беретін акциялары) 25 және одан да көп пайызы не бақылауын тоқтатқан;
6 – жақын туыстың БШК тоқтатқан (таратқан);
13) M бағанында L бағанында көрсетілген ақпаратқа сәйкес мынадай күндердің біреуі көрсетіледі:
жақын туыстың БШК қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) тікелей немесе жанама немесе конструктивті сатып алған не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылауды сатып алған күні;
жақын туыстың БШК құрған (жасаған) күні;
жақын туыстың БШК қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) не бақылауын өзгерткен күні;
жақын туыстың БШК қатысу үлестерін (дауыс беру акцияларын) не бақылауды тоқтатқан күні;
жақын туыстың БШК тоқтатқан (таратқан) күні.