Об утверждении форм сведений по договорам, содержащим условия перехода права (требования)
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года № 291. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 марта 2018 года № 16575.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 12.11.2025 № 699 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с подпунктами 16) и 16-1) статьи 24, пунктом 10 статьи 26, пунктом 1 статьи 28 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), подпунктом 1-3) пункта 4 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 11-1) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.06.2023 № 715 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) форму сведений, представляемых коллекторскими агентствами, банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций по договорам, содержащим условия перехода права (требования) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму сведений, представляемых Агентством Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка по объему приобретенных и взысканных займов, содержащим условия перехода права (требования) согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму сведений, представляемых коллекторскими агентствами, банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций по налогоплательщикам, реализующим права кредитора в отношении уступленного ему права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.06.2023 № 715 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А. М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Құқықтың (талап етудің) өту жағдайларын қамтитын шарттар бойынша мәліметтер нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 ақпандағы № 291 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 наурызда № 16575 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 қарашадағы № 699 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 12.11.2025 № 699 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 24-бабы 16) және 16-1) тармақшаларына, 26-бабының 10-тармағына, 28-бабының 1-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабы 4-тармағының 1-3) тармақшасына және "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 1-тармағының 11-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.06.2023 № 715 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес құқықтың (талап етудің) өту жағдайларын қамтитын шарттар бойынша коллекторлық агенттіктер, екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары мен жекелеген банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын мәліметтер нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес құқықтың (талап етудің) өту жағдайларын қамтитын, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі сатып алынған және өндіріп алынған қарыздардың көлемі бойынша ұсынатын мәліметтер нысаны;
3) коллекторлық агенттіктер, екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша өзіне берілген құқыққа (талап етуге) қатысты кредитордың құқықтарын іске асыратын салық төлеушілер бойынша мәліметтер нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.06.2023 № 715 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
_______________ Д. Акишев
26 февраля 2018 года
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2018 года № 291
форма
Сведения, представляемые коллекторскими агентствами, банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций по договорам, содержащим условия перехода права (требования) за период с "___" ______________ 20____ года по "____" ________________ 20___ года
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 06.05.2021 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
тенге
№ по порядку
Наименование коллекторского агентства
БИН* коллекторского агентства
Наименование кредитора, уступившего право требования коллекторскому агентству
БИН* кредитора (банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, микрофинансовые организаций), уступившего право требования коллекторскому агентству
Ф.И.О.***/ Наименование заемщика (должника)
БИН*/ИИН** заемщика (должника)
№ договора займа
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Дата заключения договора займа
Дата окончания договора займа
№ договора и дата заключения договора, содержащего условия перехода права (требования)
Стоимость приобретения права требования
Приобретенная задолженность коллекторским агентством
Погашено задолженности c нарастающем итогом с момента приобретения
Погашено задолженности за отчетный налоговый период
Всего
основной долг
вознаграждение
иные начисления в виде штрафов, пени и другие
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Примечание:
* БИН – бизнес-идентификационный номер;
** ИИН – индивидуальный-идентификационный номер;
*** Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).

2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Төрағасы
Д. Ақышев_________________
20118 жылғы 26 ақпан
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 26 ақпандағы
№ 291 бұйрығына
1-қосымша
нысан
20____ жылғы "___" ______________ 20___ жылғы "____" ________________ аралығындағы кезең үшін құқықтың (талап етудің) өту жағдайларын қамтитын шарттар бойынша коллекторлық агенттіктер, екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары мен жекелеген банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын мәліметтер
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 06.05.2021 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
тенге
№ реті бойынша№
Коллекторлық агенттіктің атауы
Коллекторлық агенттіктің БСН*
Талап ету құқығын коллекторлық агенттікке берген кредитордың атауы
Коллекторлық агенттікке талап ету құқығын берген кредитордың (екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, жекелеген банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдар, микроқаржы ұйымдары) БСН*
Қарыз алушының (борышкердің) атауы/Т.А.Ә.***
Қарыз алушының (борышкердің) ЖСН**/ БСН*
Қарыз шартының №
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Қарыз шартын жасасу күні
Қарыз шартының аяқталған күні
Құқықтың (талап етудің) өту шарттарын қамтитын шартының № және шарт жасасудың күні
Талап ету құқығының сатып алу құны
Коллекторлық агенттік сатып алған берешек
Сатып алу кезінен бастап өспелі қорытындымен берешек өтелді
Есепті салық кезеңі үшін берешек өтелді
Барлығы
негізгі борыш
сыйақы
айыппұл, өсімпұл және тағы басқалары түріндегі басқа есептеулер
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Ескертпе:
* БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
** ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.
*** Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);

Графы 17, 18 – не заполняются банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2018 года № 291
форма
Сведения, представляемые Агентством Республики Казахстан по регулированию
и развитию финансового рынка по объему приобретенных и взысканных займов,
содержащих условия перехода права (требования)
по состоянию на "____" ___________ 20__ года

17, 18 – бағандарды екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары мен жекелеген банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдар толтырмайды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 26 ақпандағы
№ 291 бұйрығына
2-қосымша
нысан
20___ жылғы "___" ________ жағдай бойынша құқықтың (талап етудің) өту
жағдайларын қамтитын, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі сатып алынған және өндіріп алынған қарыздардың
көлемі бойынша ұсынатын мәліметтер

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.06.2023 № 715 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
в тысячах тенге
Наименование коллекторского агентства
Бизнес-идентификационный номер коллекторского агентства
Объем приобретенных прав требований в отчетном периоде, в том числе
Всего
Банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Микрофинансовые организации
Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Сумма взысканной задолженности в отчетном периоде, в том числе
Текущий остаток на конец отчетного периода прав приобретенных требований, в том числе
Всего
Банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Микрофинансовые организации
Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Всего
Банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Микрофинансовые организации
Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
7
8
9
10
11
12
13
14
Приложение 3 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2018 года № 291
форма
Сведения, представляемые коллекторскими агентствами, банками второго уровня
и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций
по налогоплательщикам, реализующим права кредитора в отношении уступленного
ему права (требования) по договору банковского займа в рамках договора
доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством
за период с "___" ________ 20__ года по "___" _________ 20__ года
Сноска. Приказ дополнен приложением 3 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.06.2023 № 715 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
в тысячах тенге
Наименование коллекторского агентства
БИН коллекторского агентства
Наименование кредитора, уступившего право требования
БИН кредитора (банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, микрофинансовые организации), уступившего право требования
ФИО/Наименование кредитора, которому уступлены права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
ИИН/БИН кредитора, которому уступлены право (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством
ФИО./ Наименование заемщика (должника)
БИН/ИИН заемщика (должника)
№ договора займа
Дата заключения договора займа
Дата окончания договора займа
№ договора и дата заключения договора, содержащего условия перехода права (требования)
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Приобретенная задолженность кредитором, которому уступлены права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством
Начисленное вознаграждение с момента уступки права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством
Иные начисления в виде штрафов, пени и другие с момента уступки права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством
Всего
основной долг
вознаграждение
иные начисления в виде штрафов, пени и другие
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы
Погашено задолженности c нарастающем итогом с момента приобретения, за исключением начисленных вознаграждений и иных начислений с момента уступки права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством
Погашено начисленных вознаграждений и иных начислений c нарастающем итогом с момента уступки права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством
Погашено задолженности c нарастающем итогом с момента приобретения, за исключением начисленных вознаграждений и иных начислений с момента уступки права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством за отчетный налоговый период
Погашено начисленных вознаграждений и иных начислений c нарастающем итогом с момента уступки права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством за отчетный налоговый период
20
21
22
23
Расшифровка аббревиатуры:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный-идентификационный номер;
ФИО – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Примечание:

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.06.2023 № 715 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
мың теңге
Коллекторлық агенттіктің атауы
Коллекторлық агенттіктің бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Есепті кезеңде сатып алынған талап ету құқықтарының көлемі, оның ішінде
Барлығы
Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент- банктерінің филиалдары
Микроқаржы ұйымдар
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Есепті кезеңде өндіріп алынған берешек сомасы, оның ішінде
Есепті кезеңнің соңында ағымдағы қалдығы сатып алынған талаптар құқығы, оның ішінде
Барлығы
Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары
Микроқаржы ұйымдар
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Барлығы
Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент- банктерінің филиалдары
Микроқаржы ұйымдар
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
7
8
9
10
11
12
13
14
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 26 ақпандағы
№ 291 бұйрығына
3-қосымша
нысан
20____ жылғы "___" __________ бастап 20___ жылғы "___" ___________ кезең үшін
коллекторлық агенттіктер, екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының
жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын, коллекторлық агенттікпен
жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша
өзіне берілген құқыққа (талап етуге) қатысты кредитордың құқықтарын іске
асыратын салық төлеушілер бойынша мәліметтер
Ескерту. Бұйрық 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.06.2023 № 715 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
мың теңге
Коллекторлық агенттіктің атауы
Коллекторлық агенттік БСН
Талап ету құқығын берген кредитордың атауы
Талап ету құқығын басқаға берген кредитордың (екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезиденті- банктерінің филиалдары, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, микроқаржы ұйымдары) БСН
Коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша құқықтарын (талаптарын) басқаға берген кредитордың ТАӘ/атауы
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша құқықтарын (талаптарын) басқаға берген кредитордың ЖСН/БСН
Қарыз алушының (борышкердің)ТАӘ/ атауы
Қарыз алушының (борышкердің) БСН/ЖСН
Қарыз шартының №
Қарыз шартын жасасу күні
Қарыз шартының аяқталу күні
Шарттың № және құқықтың (талаптың) ауысу талаптарын қамтитын шартты жасасу күні
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша құқықтарын (талаптарын) басқаға берген кредитордың сатып алған берешегі
Коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша құқықтарын (талаптарын) басқаға берген сәттен бастап есептелген сыйақы
Коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша құқықтарын (талаптарын) басқаға берген сәттен бастап айыппұлдар, өсімпұлдар және басқалар түріндегі өзге де есептеулер
Барлығы
негізгі қарыз
сыйақы
айыппұлдар, өсімпұлдар және басқалар түріндегі өзге де есептеулер
14
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы
Коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша есептелген сыйақылар мен өзге де есептеулерді қоспағанда, сатып алынған сәттен бастап өспелі қорытындымен берешек өтелді
Коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша құқықтарын (талаптарын) басқаға берген сәттен бастап өспелі қорытындымен есептелген сыйақылар мен өзге де есептеулер өтелді
Есепті салық кезеңі үшін коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша есептелген сыйақыларды және құқықтарын (талаптарын) басқаға берген сәттен бастап өзге де есептеулерді қоспағанда, сатып алынған сәттен бастап өспелі қорытындымен берешек өтелді
Есепті салық кезеңі үшін коллекторлық агенттікпен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша құқықтарын (талаптарын) басқаға берген сәттен бастап өспелі қорытындымен есептелген сыйақылар мен өзге де есептеулер өтелді
20
21
22
23
Аббревиатураларды ашып жазу:
СН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі; ЖСН – жеке-сәйкестендіру нөмірі. ТАӘ – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Ескертпе:

Графы 18, 19, 20, 21, 22 и 23 – не заполняются банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями,
осуществляющими отдельные виды банковских операций.

18, 19, 20, 21, 22 және 23-бағандарды – екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар толтырмайды.