Об утверждении формы сведений по обменным пунктам юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 278. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 марта 2018 года № 16570. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 586
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 09.10.2025 № 586 (вводится в действие с 01.01.2026).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 03.12.2019 № 1319 (вводится в действие с 01.01.2020).
В соответствии с пунктом 11 статьи 26 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму сведений по обменным пунктам юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 03.12.2019 № 1319 (вводится в действие с 01.01.2020).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетелдік валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың айырбастау пункттері жөніндегі мәліметтер нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 278 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 13 наурызда № 16570 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 586 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2025 № 586 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 03.12.2019 № 1319 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 26-бабының 11-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетелдік валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың айырбастау пункттері жөніндегі мәліметтер нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 03.12.2019 № 1319 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін қазақ және орыс тілдерінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуын қамтамасыз етсін.

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
_____________________ Д. Акишев
"_____" _____________2018 года
Утверждена
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 278
форма
Сведения по обменным пунктам юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой по состоянию на конец _________квартала 20____ года
Сноска. Форма сведений в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 03.12.2019 № 1319 (вводится в действие с 01.01.2020).
Наименование уполномоченной организации
Бизнес идентификационный номер
Место нахождения уполномоченной организации
Данные по лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой (далее – лицензия)
Номер и дата выдачи лицензии
Дата переоформления лицензии, номер
Дата приостановления лицензии
Дата окончания периода приостановления лицензии
Дата добровольного возвращения лицензии
Дата лишения лицензии (отзыва)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Данные по приложениям к лицензии
Номер и дата выдачи
Текущий статус
Дата закрытия обменного пункта
Филиал уполномоченной организации *
Место нахождения обменного пункта (адрес)
11
12
13
14
15
_________________________________________________________ (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя либо его заместителя)
_________________________________________________________ (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), лица ответственного за составление сведений)
Дата составления сведений "___" _____ 20 __ года
____________ (подпись)
_____________ (подпись)
Примечание: * указывается при открытии дополнительного обменного пункта вне региона места нахождения уполномоченной организации.
Пояснение по заполнению формы "Сведения по обменным пунктам юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме "Сведения по
обменным пунктам
юридических лиц,
осуществляющих деятельность
исключительно через обменные
пункты на основании лицензии
Национального Банка
Республики Казахстан
на обменные операции
с наличной иностранной валютой"
Пояснение по заполнению формы "Сведения по обменным пунктам юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой"

3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
_______________ Д. Ақышев
2018 жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 278 бұйрығымен
Бекітілген
нысан
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 03.12.2019 № 1319 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20___ жылғы______ тоқсан соңындағы жағдай бойынша Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетелдік валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың айырбастау пункттері жөніндегі мәліметтер
Уәкілетті ұйымның атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Уәкілетті ұйымның орналасқан жері
Қолма-қол шетелдік валютамен айырбастау операцияларына арналған лицензия бойынша деректер (бұдан әрі – лицензия)
Лицензияның нөмірі және берілген күні
Қайта ресімделген лицензияның күні, нөмірі
Лицензияның тоқтатылған күні
Лицензияны тоқтату кезеңінің аяқталған күні
Лицензияны ерікті қайтару күні
Лицензиядан айыру (кері қайтару) күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғысы
Лицензияға қосымшалар бойынша деректер
Нөмірі және берілген күні
Ағымдық мәртебесі
Айырбастау пунктінің жабылған күні
Уәкілетті ұйымның филиалы*
Айырбастау пунктінің орналасқан жері (мекен-жайы)
11
12
13
14
15
_________________________________________________________
(Бірінші басшының не орынбасарының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
________________________________________________
(Мәліметті жасауға жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
Мәліметтердің жасалған күні 20__ жылғы "___" _________
_________ (қолы)
_________ (қолы)
Ескертпе: * уәкілетті ұйымның орналасқан жерінің өңірінен тыс қосымша айырбастау пунктін ашу кезінде көрсетіледі.
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетелдік валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың айырбастау пункттері жөніндегі мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Қызметін Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкінің
қолма-қол шетелдік
валютасымен айырбастау
операцияларына арналған
лицензиясы негізінде тек қана
айырбастау пункттері арқылы
жүзеге асыратын заңды
тұлғалардың айырбастау
пункттері жөніндегі мәліметтер"
нысанына қосымша
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетелдік валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың айырбастау пункттері жөніндегі мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1. Форма сведений по обменным пунктам юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой (далее – Форма) разработана в соответствии с пунктом 11 статьи 26 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
2. Форма заполняется нарастающим итогом на последнее число отчетного квартала и предоставляется в срок не позднее 25 числа, следующего за кварталом в органы государственных доходов соответствующей области, городов республиканского значения, столицы.
3. Форма заполняется должностным лицом территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан, ответственным за составление сведений.
4. Форма подписывается первым руководителем либо его заместителем, а также должностным лицом территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан, ответственным за составление сведений, и скрепляется печатью.
5. В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация нумеруется по порядку.
6. В графе 2 "Наименование уполномоченной организации" указывается полное наименование юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложение (приложения) к ней, в котором (которых) указывается обменный пункт (обменные пункты) уполномоченной организации.
7. В графе 3 "Бизнес идентификационный номер" указывается бизнес-идентификационный номер уполномоченной организации, указанной в графе 2.
8. В графе 4 "Место нахождения уполномоченной организации" указывается юридический адрес уполномоченной организации, указанной в графе 2 (почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения), а также этаж, сектор, блок и прочее (при его наличии)).
9. В графе 5 "Номер и дата выдачи лицензии" указывается номер и дата выдачи лицензии.
10. В графе 6 "Дата переоформления лицензии, номер" указывается дата переоформления лицензии, номер.
11. В графе 7 "Дата приостановления лицензии" указывается дата начала периода приостановления лицензии.
12. В графе 8 "Дата окончания периода приостановления лицензии" указывается дата окончания периода приостановления лицензии.
13. В графе 9 "Дата добровольного возвращения лицензии" указывается дата добровольного возвращения лицензии.

1. "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетелдік валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың айырбастау пункттері жөніндегі мәліметтер" нысаны (бұдан әрі – Нысан) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 26-бабы 11-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Нысан өсу қорытындысымен есепті тоқсанның соңғы күніне толтырылады және тоқсаннан кейінгі айдың 25-і күнінен кешіктірмейтін мерзімде тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік кірістер органдарына ұсынады.
3. Нысанды мәліметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарының жауапты лауазымды тұлға толтырады.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарының бірінші басшы не орынбасары, мәліметті жасауға жауапты лауазымды тұлға нысанға қол қояды және мөрмен бекітеді.
5. "№" деген 1-бағанда нөмір ретімен көрсетіледі. Келесі ақпарат реті бойынша нөмірленеді.
6. "Уәкілетті ұйымның атауы" деген 2-бағанда, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетелдік валютасы және оған қосымшасы (қосымшалары) бар айырбастау операцияларын ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі, онда уәкілетті ұйымдардың айырбастау пункті (айырбастау пункттері) көрсетіледі.
7. "Бизнес сәйкестендіру нөмірі" деген 3-бағанда 2-бағанда көрсетілген уәкілетті ұйымның бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
8. "Уәкілетті ұйымның орналасқан жері" деген 4-бағанда 2-бағанда көрсетілген уәкілетті ұйымның заңды мекенжайы (пошта индексі, облысы, қала, аудан, елді мекен, көшенің атауы, үйдің/ғимараттың нөмірі (стационарлық үй-жай), сондай-ақ қабат, сектор, блок және басқа (ол болған кезде)) көрсетіледі.
9. "Лицензияның нөмірі және берілген күні" деген 5-бағанда лицензияның нөмірі және берілген күні көрсетіледі.
10. "Қайта ресімделген лицензияның күні, нөмірі" деген 6-бағанда қайта ресімделген лицензияның күні, нөмірі көрсетіледі.
11. "Лицензияның тоқтатылған күні" деген 7-бағанда лицензияны тоқтата тұру кезеңінің басталған күні көрсетіледі.
12. "Лицензияны тоқтату кезеңінің аяқталу күні" деген 8-бағанда лицензияны тоқтата тұру кезеңінің аяқталу күні көрсетіледі.
13. "Лицензияны ерікті қайтару күні" деген 9-бағанда лицензияның ерікті қайтару күні көрсетіледі.

14. В графе 10 "Дата лишения лицензии (отзыва)" указывается дата лишения или отзыва лицензии.
15. В графе 11 "Номер и дата выдачи" указывается номер и дата приложения к лицензии обменного пункта уполномоченной организации.
16. В графе 12 "Текущий статус" указывается статус приложения к лицензии – выдано, переоформлено, добровольно возвращено, приостановлено, лишено (отозвано).
17. В графе 13 "Дата закрытия обменного пункта" указывается дата закрытия обменного пункта.
18. В графе 14 "Филиал уполномоченной организации" указывается наименование филиала уполномоченной организации при открытии дополнительного обменного пункта вне региона места нахождения уполномоченной организации.
19. В графе 15 "Место нахождения обменного пункта" указывается адрес нахождения обменного пункта (область, город, район, улица, дом, этаж, сектор, блок).

14. "Лицензиядан айыру (кері қайтару) күні" деген 10-бағанда лицензиядан айыру немесе кері қайтару күні көрсетіледі.
15. "Нөмірі және берілген күні" деген 11-бағанда уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің лицензиясына қосымшаның нөмірі мен күні көрсетіледі.
16. "Ағымдық мәртебесі" деген 12-бағанда лицензияға қосымшаның мәртебесі – берілгені, қайта ресімделгені, ерікті қайтарылғаны, тоқтатылғаны, айырылғаны (кері қайтарып алынғаны) көрсетіледі.
17. "Айырбастау пунктінің жабылған күні" деген 13-бағанда айырбастау пунктінің жабылған күні көрсетіледі.
18. "Уәкілетті ұйымның филиалы" деген 14-бағанда уәкілетті ұйымның орналасқан жерінің өңірінен тыс қосымша айырбастау пунктін ашу кезінде уәкілетті ұйымы филиалының атауы көрсетіледі.
19. "Айырбастау пунктінің орналасқан жері" деген 15-бағанда айырбастау пунктінің орналасқан мекен-жайы (облысы, қала, аудан, көше, үй, қабат, сектор, блок) көрсетіледі.