Об утверждении Правил расчета коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента), за исключением физических лиц, не зарегистрированных в налоговых органах в качестве индивидуальных предпринимателей и не занимающихся частной практикой
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2018 года № 16518.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 23.10.2025 № 620 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента) за исключением физических лиц, не зарегистрированных в налоговых органах в качестве индивидуальных предпринимателей и не занимающихся частной практикой.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 691 "Об утверждении Правил расчета коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12723, опубликованный 13 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 253
Правила расчета коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента), за исключением физических лиц, не зарегистрированных в налоговых органах в качестве индивидуальных предпринимателей и не занимающихся частной практикой
Глава 1. Общие положения

Салық органдарында дара кәсіпкерлер ретінде тіркелмеген және жеке практикамен айналыспайтын жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктемесінің коэффициентін есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 наурызда № 16518 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 23 қазандағы № 620 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 23.10.2025 № 620 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 30-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Салық органдарында дара кәсіпкерлер ретінде тіркелмеген және жеке практикамен айналыспайтын жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктемесінің коэффициентін есептеу қағидалары бекітілсін.
2. "Салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктеме коэффициентін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 691 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12723 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 13 қаңтарда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б.Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 253 бұйрығымен
бекітілген
Салық органдарында дара кәсіпкерлер ретінде тіркелмеген және жеке практикамен айналыспайтын жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктемесінің коэффициентін есептеу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила расчета коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента), за исключением физических лиц, не зарегистрированных в налоговых органах в качестве индивидуальных предпринимателей и не занимающихся частной практикой определяют порядок расчета коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента), используемые в целях реализации подпункта 14) пункта 1 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
2. Коэффициент налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента), за исключением физических лиц, не зарегистрированных в налоговых органах в качестве индивидуальных предпринимателей и не занимающихся частной практикой (далее – коэффициент налоговой нагрузки), отражает характеристику воздействия налоговой системы на хозяйствующий субъект.
Глава 2. Порядок расчета коэффициента налоговой нагрузки
3. Расчет коэффициента налоговой нагрузки определяется по следующей формуле:
КНН = H и ОП / СГД  X 100%,
где:
КНН – коэффициент налоговой нагрузки;
H и ОП – сумма исчисленных налогов и других обязательных платежей в бюджет, налогов, уплаченных в другие государства и корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты, отраженных в налоговой отчетности, за исключением таможенных платежей, налога на добавленную стоимость и акцизов, уплаченных при импорте товаров, налога на добавленную стоимость, в случае если по итогам календарного года общая сумма налога сложилась с отрицательным значением;
СГД – сумма совокупного годового дохода юридического лица без учета корректировок, предусмотренных статьями 241 и 287 Налогового кодекса и (или) дохода юридического лица, применяющего специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации, или дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за отчетный налоговый период.
В случае представления налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности в иностранной валюте, указанная в декларации сумма СГД, пересчитывается в национальную валюту с применением рыночного курса обмена валюты, установленного на дату представления налоговой отчетности.
4. На основании коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента), рассчитывается среднеотраслевое значение коэффициента налоговой нагрузки определяемое по следующей формуле:
СО КНН= КНН1+КНН2+КНН3…КННn/N, где
СО КНН – среднеотраслевое значение коэффициента налоговой нагрузки;
КНН1, КНН2, КНН3, КННn – коэффициент налоговой нагрузки налогоплательщиков соответствующей отрасли за исключением коэффициентов налоговой нагрузки превышающих 50 процентов;
N – количество налогоплательщиков соответствующего раздела, участвующих в расчете, без учета налогоплательщиков у которых отсутствует СГД.

1. Осы Салық органдарында дара кәсіпкерлер ретінде тіркелмеген және жеке практикамен айналыспайтын жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктемесінің коэффициентін есептеу қағидалары "Cалықтық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 30-бабы 1-тармағының 14) тармақшасын іске асыру мақсатында пайдаланылатын,салық органдарында дара кәсіпкерлер ретінде тіркелмеген және жеке практикамен айналыспайтын жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктемесінің коэффициентін есептеу тәртібін айқындайды.
2. Салық органдарында дара кәсіпкерлер ретінде тіркелмеген және жеке практикамен айналыспайтын жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушiнiң (салық агентінің) салықтық жүктеме коэффициенті (бұдан әрі – салықтық жүктеме коэффициенті) шаруашылық субъектісіне салық жүйесі әсерінің сипаттамаларын көрсетеді.
2-тарау. Салықтық жүктеме коэффициентін есептеу тәртібі
3. Салықтық жүктеме коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
СЖК = С және МТ / ЖЖТ X 100%,
мұнда:
СЖК – салықтық жүктеме коэффиценті;
С және МТ – тауарлар импорты кезінде төленген кедендік төлемдер, қосылған құн салығын және акциздерді, егер күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша салықтың жалпы сомасы теріс мәнді құраған жағдайда қосылған құн салығын қоспағанда, есептелген салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, салық есептілігінде көрсетілген басқа мемлекеттерге төленген салықтардың және төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының есептелген сомасы;
ЖЖТ – Салық кодексінің 241 және 287-баптарында көзделгентүзетулерді есепке алмағанда заңды тұлғаның жылдық жиынтық табысыныңжәне (немесе) оңайлатылған декларация негізіндегі арнаулы салық режимін қолданатын заңды тұлғаның табысы немесе дара кәсiпкердiң есепті салық кезеңінде алынған жиынтық табысының сомасы.
Салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігін шетелдік валютада табыс еткен жағдайда, декларацияда көрсетілген ЖЖТ сомасы, салық есептілігі табыс етілген күнгі белгіленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып, ұлттық валютада қайта есептеледі.
4. Салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктеме коэффициентіне сәйкес салықтық жүктеме коэффициентінің орташа салалық мәні мынадай формула бойынша анықталады:
ОС СЖК = СЖК1 + СЖК2 + СЖК3….СЖК n/ N, ол жерде
ОС СЖК – салықтық жүктеме коэффициентінің орташа салалық мәні;
СЖК1, СЖК2, СЖК3,…СЖК n–50 пайыздан артқан салықтық жүктеме коэффициентерді қоспағанда, салық төлеушілердің әр саласындағы салықтық жүктеме коэффициенті;
N – жылдық жиынтық табысы жоқ салық төлеушілірді санамағанда, есепте қатысатын әр бөлімнің салық төлеушілірдің саны.

5. Среднеотраслевое значение коэффициента налоговой нагрузки рассчитывается по соответствующим отраслям (до второго знака кода), определяемым на основании Общего классификатора видов экономической деятельности.
6. Среднеотраслевое значение коэффициента налоговой нагрузки определяется отдельно для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей по каждому областному региону или городу областного значения.
7. Среднеотраслевое значение коэффициента налоговой нагрузки рассчитывается два раза в год не позднее 1 января и 1 июля, следующего за отчетным годом.
8. Коэффициент налоговой нагрузки позволяет производить анализ совокупности налогов и других обязательных платежей в бюджет, исчисленных конкретным налогоплательщиком в различные налоговые периоды, а также отражает уровень воздействия системы налогообложения на конечный результат деятельности налогоплательщика (налогового агента).

5. Салықтық жүктеменің орташа салалық коэфициентінің мәні, экономикалық қызметтегі жалпы жіктеуіштер түрлерінің негізінде анықталатын тиісті салалар бойынша (кодтың екінші белгісіне дейін) есептеледі.
6. Салықтық жүктеме коэфициентінің орта салалық мәні, әр облыстық аймақтар немесе облыстық маңызы бар қалалар бойынша, заңды тұлғалармендара кәсіпкерлер үшін бөлек анықталады.
7. Салықтық жүктеменің орташа салалық коэфициентінің мәні жылына екі рет, 1 қантар және 1 шілде айларынан кешіктірілмей есептеледі.
8. Салықтық жүктеме коэфициенті әртүрлі салық кезеңдерінде нақты салық төлеушініңесептеген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерінің жиынтығына талдау жүргізуге мүмкіндіктер береді жәнесалық төлеушінің (салық агентінің) қызметінің соңғы нәтижесіне салық салу жүйесі әсерінің деңгейін көрсетеді.