Об утверждении Правил определения первоначальной стоимости фиксированных активов, получаемых концессионером (правопреемником или юридическим лицом, специально созданным исключительно концессионером для реализации договора концессии) по договору концессии, а также стоимости, уменьшающей стоимостные балансы концессионера II, III и IV групп при передаче фиксированных активов концеденту при прекращении договора концессии
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 195. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2018 года № 16485.
Примечание ИЗПИ!
Утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 09.10.2025 № 586 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с пунктом 10 статьи 268 и подпунктом 2) пункта 13 статьи 270 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения первоначальной стоимости фиксированных активов, получаемых концессионером (правопреемником или юридическим лицом, специально созданным исключительно концессионером для реализации договора концессии) по договору концессии, а также стоимости, уменьшающей стоимостные балансы концессионера II, III и IV групп при передаче фиксированных активов концеденту при прекращении договора концессии.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 209 "Об утверждении Правил определения первоначальной стоимости фиксированных активов, получаемых концессионером (правопреемником или юридическим лицом, специально созданным исключительно концессионером для реализации договора концессии) от концедента по договору концессии, а также стоимости, уменьшающей стоимостные балансы групп концессионера при передаче фиксированных активов концессионером концеденту при прекращении договора концессии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10978, опубликованный 25 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А. М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Концессионер (концессия шартын іске асыру үшін тек қана концессионер арнайы құрған құқықтық мирасқор немесе заңды тұлға) концессия шарты бойынша алатын, тіркелген активтердің бастапқы құнын, сондай-ақ концессия шарты тоқтатылған кезде концессионер тіркелген активтерді концедентке беру кезінде II, III және IV топтар концессионерінің құндық теңгерімін азайтатын құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 195 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 3 наурызда № 16485 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 586 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2025 № 586 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 268-бабының 10-тармағына және 270-бабы 13-тармағының 2)-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Концессионер (концессия шартын іске асыру үшін тек қана концессионер арнайы құрған құқықтық мирасқор немесе заңды тұлға) концессия шарты бойынша алатын, тіркелген активтердің бастапқы құнын, сондай-ақ концессия шарты тоқтатылған кезде концессионер тіркелген активтерді концедентке беру кезінде II, III және IV топтар концессионерінің құндық теңгерімін азайтатын құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. "Концессионер (концессия шартын іске асыру үшін тек қана концессионер арнайы құрған құқықтық мирасқор немесе заңды тұлға) концессия шарты бойынша концеденттен алатын, тіркелген активтердің бастапқы құнын, сондай-ақ концессия шарты тоқтатылған кезде концессионер тіркелген активтерді концедентке беру кезінде концессионер топтарының құндық теңгерімін азайтатын құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 209 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10978 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 25 маусымда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2018 года № 195
Правила определения первоначальной стоимости фиксированных активов, получаемых концессионером (правопреемником или юридическим лицом, специально созданным исключительно концессионером для реализации договора концессии) по договору концессии, а также стоимости, уменьшающей стоимостные балансы концессионера II, III и IV групп при передаче фиксированных активов концеденту при прекращении договора концессии
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения первоначальной стоимости фиксированных активов, получаемых концессионером (правопреемником или юридическим лицом, специально созданным исключительно концессионером для реализации договора концессии) по договору концессии, а также стоимости, уменьшающей стоимостные балансы концессионера II, III и IV групп при передаче фиксированных активов концеденту при прекращении договора концессии (далее-Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 268 и подпунктом 2) пункта 13 статьи 270 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее - Налоговый кодекс) в целях регламентации порядка определения стоимости активов, признаваемых фиксированными активами, получаемых концессионером (правопреемником или юридическим лицом, специально созданным исключительно концессионером для реализации договора концессии) от концедента в рамках договора концессии, а также стоимости фиксированных активов, уменьшающей стоимостные балансы групп концессионера при передаче фиксированных активов концессионером концеденту при прекращении договора концессии.
Глава 2. Определение первоначальной стоимости фиксированных активов, получаемых концессионером (правопреемником или юридическим лицом, специально созданным исключительно концессионером для реализации договора концессии) по договору концессии
2. Для целей налогообложения первоначальная стоимость объектов концессии определяется по каждому объекту отдельно в порядке, установленном пунктами 3 и 4 настоящих Правил.

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 15 ақпандағы
№ 195 бұйрығымен
бекітілген
Концессионер (концессия шартын іске асыру үшін тек қана концессионер арнайы құрған құқықтық мирасқор немесе заңды тұлға) концессия шарты бойынша алатын, тіркелген активтердің бастапқы құнын, сондай-ақ концессия шарты тоқтатылған кезде концессионер тіркелген активтерді концедентке беру кезінде II, III және IV топтар концессионерінің құндық теңгерімін азайтатын құнын айқындау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Концессионер (концессия шартын іске асыру үшін тек қана концессионер арнайы құрған құқықтық мирасқор немесе заңды тұлға) концессия шарты бойынша алатын, тіркелген активтердің бастапқы құнын, сондай-ақ концессия шарты тоқтатылған кезде концессионер тіркелген активтерді концедентке беру кезінде II, III және IV топтар концессионерінің құндық теңгерімін азайтатын құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2018 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 268-бабының 10-тармағына және 270-бабы 13-тармағының 2)-тармақшасына сәйкес концессионер (концессия шартын іске асыру үшін тек қана концессионер арнайы құрған құқықтық мирасқор немесе заңды тұлға) концессия шарты бойынша концеденттен алатын, тіркелген активтер деп танылған активтердің бастапқы құнын, сондай-ақ концессия шарты тоқтатылған кезде, концессионер тіркелген активтерді концедентке беру кезінде концессионер топтарының құндық теңгерімін азайтатын тіркелген активтердің құнын айқындау тәртібін регламенттеу мақсатында әзірленді.
2-тарау. Концессионер (концессия шартын іске асыру үшін тек қана концессионер арнайы құрған құқықтық мирасқор немесе заңды тұлға) концессия шарты бойынша концеденттен алатын, тіркелген активтердің бастапқы құнын айқындау
2. Салық салу мақсаттары үшін концессия объектілерінің бастапқы құны осы Қағидалардың 4 және 5-тармақтарында белгіленген тәртіппен әрбір объект бойынша жеке айқындалады.

3. В первоначальную стоимость объектов концессии, признаваемых в качестве фиксированных активов, включаются фактические затраты, понесенные концессионером в рамках договора концессии до дня ввода таких фиксированных активов в эксплуатацию. К таким затратам относятся затраты на приобретение, строительство, монтаж и установку, а также другие затраты, произведенные концессионером с целью создания объекта концессии и увеличивающие его стоимость в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и Законом Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", кроме:
1) затрат (расходов), не подлежащих отнесению на вычеты в соответствии с Налоговым кодексом;
2) затрат (расходов), по которым налогоплательщик осуществляет вычеты на основании пункта 7, части второй пункта 9 статьи 243, а также статей 244 - 263 Налогового кодекса;
3) амортизационных отчислений;
4) затрат (расходов), возникающих в бухгалтерском учете и не рассматриваемых как расход в целях налогообложения в соответствии с пунктом 5 статьи 242 Налогового кодекса.
4. В целях налогообложения в первоначальную стоимость объекта концессии включаются, в том числе следующие фактические затраты концессионера, связанные с объектом концессии, на:
1) разработку проектно-сметной документации;
2) проведение необходимых экспертиз, установленных законодательством;
3) получение лицензий и разрешений, предусмотренных в соответствии с Законами Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" до момента введения объекта концессии в эксплуатацию;
4) сырье, материалы, работы и услуги, используемые в создании (строительстве) объекта концессии;
5) управление компанией в период создания (строительства) объекта концессии;
6) вознаграждения за кредиты (займы), полученные на строительство, начисленные в период строительства;
7) курсовые разницы по кредитам (займам), полученные на строительство, начисленные в период строительства;
8) все виды страхования, связанные с созданием (строительством) объекта концессии, включая страхование по поручительству государства по инфраструктурным облигациям;
9) привлечение займов;
10) организацию выпуска инфраструктурных облигаций;
11) банковские услуги и комиссии по банковским гарантиям;
12) обязательные сборы и платежи, взимаемые уполномоченными государственными органами, согласно Налоговому кодексу и Бюджетному кодексу Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года;

3. Тіркелген активтер ретінде танылатын концессия объектілерінің бастапқы құнына осындай тіркелген активтер пайдалануға енгізілген күнге дейін концессия шарты шеңберінде концессионер шеккен іс жүзіндегі шығындар кіреді. Мұндай шығындарға сатып алуға, салуға, монтаждау мен орнатуға арналған шығындар, сондай-ақ концессия объектісін жасау мақсатында концессионер жүргізген және:
1) Салық кодексіне сәйкес шегерімдерге жатқызылмайтын шығындардан (шығыстардан);
2) салық төлеуші Салық кодексінің 243-бабы 7-тармағының, 9-тармағының екінші бөлігінің, сондай-ақ 244-263-баптарының негізінде шегерімдерді жүзеге асыратын шығындардан (шығыстардан);
3) амортизациялық аударымдардан;
4) бухгалтерлік есепке алуда туындайтын және Салық кодексінің 242-бабының 5-тармағына сәйкес салық салу мақсатында шығыс ретінде қарастырылмайтын шығындардан (шығыстардан) басқа, активтерді сатып алуға, өндіруге, салуға, монтаждауға және орнатуға арналған шығындардың, сондай-ақ олардың құнын арттыратын, оның ішінде қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына және "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңына сәйкес олардың құнын сатып алынғаннан кейін арттыратын басқа да шығындар кіреді.
4. Салық салу мақсатында концессия объектісінің бастапқы құнына, оның ішінде концессионердің концессия объектісімен байланысты:
1) жобалау-сметалық құжаттама әзірлеуге;
2) заңнамада белгіленген қажетті сараптамаларды жүргізуге;
3) Қазақстан Республикасының "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы және "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңдарына сәйкес концессия объектісін пайдалануға енгізгенге дейін лицензиялар мен рұқсаттар алуға;
4) концессия объектісін құруға (салуға) пайдаланылатын шикізат, материалдарға, жұмыстар мен қызметтерге;
5) концессия объектісін құру (салу) кезеңінде компанияны басқаруға;
6) құрылыс кезеңінде есептелген құрылыс үшін алынған кредиттерге (қарыздарға) сыйақыға;
7) құрылыс кезеңінде есептелген құрылыс үшін алынған кредиттер (қарыздар) бойынша бағамдық айырмаларға;
8) мемлекеттің кепілдігі бойынша инфрақұрылымдық облигациялар бойынша сақтандыруды қоса алғанда, концессия объектісін құруға (салуға) байланысты сақтандырудың барлық түрлеріне;
9) қарыздарды тартуға;
10) инфрақұрылымдық облигацияларды шығаруды ұйымдастыруға;
11) банктік кепілдіктер бойынша ақылы банк қызметтері мен комиссияларына;
12) Салық кодексіне және Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне сәйкес уәкілетті мемлекеттік органдар алатын міндетті алымдар мен төлемдерге;

13) аудиторские проверки;
14) иные фактические затраты, связанные с созданием (строительством) объекта концессии.
Глава 3. Определение стоимости, уменьшающей стоимостные балансы концессионера II, III и IV групп при передаче фиксированных активов концеденту при прекращении договора концессии
5. При прекращении договора концессии и передаче фиксированных активов концеденту стоимостный баланс концессионера по II, III и IV группам уменьшается:
1) при передаче всех активов группы - на величину стоимостного баланса группы, исчисленную в порядке, предусмотренном пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
2) в остальных случаях - на первоначальную стоимость передаваемых активов, определенную в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса, уменьшенную на сумму амортизационных отчислений. При этом амортизационные отчисления исчисляются за каждый налоговый период, предшествовавший отчетному налоговому периоду, исходя из норм амортизации:
установленных в налоговом регистре концессионера по определению стоимостных балансов групп (подгрупп) фиксированных активов и последующим расходам по фиксированным активам, для налоговых периодов, в течение которых осуществлялась эксплуатация объектов концессии, которые не должны превышать предельные нормы, установленные пунктом 2 статьи 271 Налогового кодекса - в случае установления таких норм;
установленных пунктом 2 статьи 271 Налогового кодекса в качестве предельных для соответствующих групп фиксированных активов.

13) аудиторлық тексерулер жұмсалатын іс жүзіндегі шығындары;
14) концессия объектісін құруға (салуға) байланысты өзге де іс жүзіндегі шығындар енгізіледі.
3-тарау. Концессия шарты тоқтатылған кезде тіркелген активтерді концедентке беруі кезінде II, III және IV топтар концессионерінің құндық теңгерімін азайтатын құнды айқындау
5. Концессия шарты тоқтатылған және тіркелген активтер концедентке берілген кезде II, III және IV топтар бойынша концессионердің құндық теңгерімі:
1) топтың барлық активтерін беру кезінде - Салық кодексінің 267-бабының 8-тармағында көзделген тәртіппен есептелген топтың құндық теңгерімінің мәніне;
2) қалған жағдайларда - амортизациялық аударымдар сомасына азайтылуы белгіленген Салық кодексінің 268-бабына сәйкес берілетін активтердің бастапқы құнына азайтылады. Бұл ретте амортизациялық аударымдар есепті салықтық кезеңнің алдындағы әрбір салықтық кезеңге:
осындай нормалар белгіленген жағдайда - Салық кодексінің 271-бабы 2-тармағында белгіленген шекті нормалардан аспауы тиіс концессия объектілерін пайдалану жүзеге асырылған салықтық кезеңдерге тіркелген активтер топтарының (кіші топтарының) құндық теңгерімдерін айқындау және тіркелген активтер бойынша кейінгі шығыстар бойынша салықтық тіркелімде белгіленген;
Салық кодексінің 271-бабы 2-тармағында белгіленген тіркелген активтердің тиісті топтары үшін шекті ретінде амортизациялық нормаларға сүйене отырып есептеледі.