Об утверждении перечня государств с льготным налогообложением
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2018 года № 16404. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 сентября 2025 года № 492
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 12.09.2025 № 492 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с пунктом 3 статьи 294 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень государств с льготным налогообложением.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту налогового и таможенного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан (Инкербаев Ж.Д.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 февраля 2018 года № 142
Перечень государств с льготным налогообложением
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 25.09.2020 № 920 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.11.2022 № 1215 (вводится в действие с 01.12.2022).
1. Княжество Андорра.
2. Антигуа и Барбуда.

Жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 21 ақпанда № 16404 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 қыркүйектегі № 492 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 12.09.2025 № 492 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 294-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер тізбесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық және кеден заңнамасы департаменті (Ж. Д. Іңкәрбаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбек он күн ішінде оның көшірмелерін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
2018 жылғы 8 ақпандағы
№142 бұйрығымен
бекітілген
Жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер тiзбесi
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2020 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.11.2022 № 1215 (01.12.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1. Андорра Княздығы.
2. Антигуа және Барбуда.

3. Содружество Багамских островов.
4. Барбадос.
5. Королевство Бахрейн.
6. Белиз.
7. Султанат Бруней Даруссалам.
8. Республика Вануату.
9. Кооперативная Республика Гайана.
10. Республика Гватемала.
11. Гренада.
12. Республика Джибути.
13. Доминиканская Республика.
14. Содружество Доминики.
15. Королевство Испания (только в части территории Канарских островов).
16. Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг).
17. Республика Колумбия.
18. Федеральная Исламская Республика Коморские Острова.
19. Республика Коста-Рика.
20. Малайзия (только в части территории анклава Лабуан).
21. Республика Либерия.
22. Ливанская Республика.
23. Исключен приказом Министра финансов РК от 25.09.2020 № 920 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Республика Маврикий.
25. Исламская Республика Мавритания.
26. Португальская Республика (только в части территории островов Мадейра).
27. Мальдивская Республика.
28. Республика Маршалловы острова.
29. Княжество Монако.
30. Мальта.
31. Марианские острова.
32. Королевство Марокко (только в части территории города Танжер).
33. Республика Союз Мьянма.
34. Республика Науру.
35. Королевство Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов).
36. Федеративная Республика Нигерия.
37. Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ).
38. Республика Палау.
39. Республика Панама.
40. Независимое Государство Самоа.
41. Республика Сан-Марино.
42. Республика Сейшельские острова.
43. Сент-Винсент и Гренадины.
44. Федерация Сент-Китс и Невис.
45. Сент-Люсия.
46. Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
1) Острова Ангилья;
2) Бермудские острова;
3) Британские Виргинские острова;
4) Гибралтар;
5) Каймановы острова;
6) Остров Монтсеррат;
7) Острова Терке и Кайкос;
8) Остров Мэн;
9) Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
10) Остров Южная Георгия;
11) Южные Сэндвичевы острова;
12) Остров Чагос.
47. Соединенные Штаты Америки (только в части следующих территорий):
1) Американские Виргинские острова;
2) Остров Гуам;
3) Содружество Пуэрто-Рико;
4) штат Вайоминг;
5) исключен приказом и.о. Министра финансов РК от 30.11.2022 № 1215 (вводится в действие с 01.12.2022).
48. Республика Суринам.
49. Объединенная Республика Танзания.
50. Королевство Тонга.
51. Республика Тринидад и Тобаго.
52. Суверенная Демократическая Республика Фиджи.
53. Республика Филиппины.

3. Багам аралдары Достастығы.
4. Барбадос.
5. Бахрейн Корольдігі.
6. Белиз.
7. Бруней Даруссалам Сұлтанаты.
8. Вануату Республикасы.
9. Гайана Кооператив Республикасы.
10. Гватемала Республикасы.
11. Гренада.
12. Джибути Республикасы.
13. Доминика Республикасы.
14. Доминика Достастығы.
15. Испания Корольдігі (Канар аралдарының аумағы бөлігінде ғана).
16. Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкімшілік аудандарының аумақтары бөлігінде ғана).
17. Колумбия Республикасы.
18. Ислам Федеральдық Республикасы Комор аралдары.
19. Коста-Рика Республикасы.
20. Малайзия (Лабуан анклавы аумағы бөлігінде ғана).
21. Либерия Республикасы.
22. Ливан Республикасы.
23. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 25.09.2020 № 920 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Маврикий Республикасы.
25. Мавритания Ислам Республикасы.
26. Португалия Республикасы (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана).
27. Мальдив Республикасы.
28. Маршалл аралдары Республикасы.
29. Монако Княздығы.
30. Мальта.
31. Мариан аралдары.
32. Марокко Корольдігі (Танжер қаласы аумағы бөлігінде ғана).
33. Мьянма Одағы Республикасы.
34. Науру Республикасы.
35. Нидерланды Корольдігі (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелді аумақтары бөлігінде ғана).
36. Нигерия Федеративтік Республикасы.
37. Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумақтары бөлігінде ғана).
38. Палау Республикасы.
39. Панама Республикасы.
40. Самоа Тәуелсіз Мемлекеті.
41. Сан-Марино Республикасы.
42. Сейшель аралдары Республикасы.
43. Сент-Винсент және Гренадины.
44. Сент-Китс және Невис Федерациясы.
45. Сент-Люсия.
46. Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігі (мынадай аумақтары бөлігінде ғана):
1) Ангилья аралдары;
2) Бермуд аралдары;
3) Британдық Виргин аралдары;
4) Гибралтар;
5) Кайман аралдары;
6) Монтсеррат аралы;
7) Теркс және Кайкос аралдары;
8) Мэн аралы;
9) Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
10) Оңтүстік Георгия аралы;
11) Оңтүстік Сэндвич аралдары;
12) Чагос аралы.
47. Америка Құрама Штаттары (мынадай аумақтары бөлігінде ғана):
1) Американдық Виргин аралдары;
2) Гуам аралы;
3) Пуэрто-Рико Достастығы;
4) Вайоминг штаты;
5) алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.11.2022 № 1215 (01.12.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Суринам Республикасы.
49. Біріккен Танзания Республикасы.
50. Тонга Корольдігі.
51. Тринидад и Тобаго Республикасы.
52. Фиджи Егеменді Демократиялық Республикасы.
53. Филиппин Республикасы.

54. Французская Республика (только в части следующих территорий):
1) Острова Кергелен;
2) Французская Полинезия;
3) Французская Гвиана.
55. Черногория.
56. Демократическая Республика Шри-Ланка.
57. Ямайка.
Приложение
к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 февраля 2018 года № 142
Перечень
утративших силу некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан
1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 595 "Об утверждении перечня государств со льготным налогообложением" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10097, опубликованный 27 января 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 139 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 595 "Об утверждении перечня государств со льготным налогообложением" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10462, опубликованный 20 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 393 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 595 "Об утверждении перечня государств со льготным налогообложением" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11833, опубликованный 17 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
4. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 сентября 2016 года № 480 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 595 "Об утверждении перечня государств со льготным налогообложением" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14296, опубликованный 24 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").

54. Француз Республикасы (мынадай аумақтары бөлігінде ғана):
1) Кергелен аралдары;
2) Франциялық Полинезия;
3) Франциялық Гвиана.
55. Черногория.
56. Шри-Ланка Демократиялық Республикасы.
57. Ямайка.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 8 ақпандағы
№ 142 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 595 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10097 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық – құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 27 қаңтарда жарияланған);
2. "Салық салуда жеңiлдiгi бар мемлекеттердiң тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 595 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 139 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10462 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық – құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 20 наурызда жарияланған);
3. "Салық салуда жеңiлдiгi бар мемлекеттердiң тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 595 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 393 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 11833 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық – құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 17 тамызда жарияланған);
4. "Салық салуда жеңiлдiгi бар мемлекеттердiң тiзбесiн бекiту туралы "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 595 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 5 қыркүйектегі № 480 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 14296 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық – құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 24 қазанда жарияланған).