Об утверждении Правил корректировки размера облагаемого импорта в рамках Евразийского экономического союза
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 103. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 февраля 2018 года № 16384.
Примечание ИЗПИ!
Утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 11.11.2025 № 690 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с пунктом 7 статьи 444 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.07.2021 № 685 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила корректировки размера облагаемого импорта в рамках Евразийского экономического союза.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 февраля 2018 года № 103
Правила корректировки размера облагаемого импорта в рамках Евразийского экономического союза
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила корректировки размера облагаемого импорта в рамках Евразийского экономического союза (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 444 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Кодекс) и определяют порядок корректировки размера облагаемого импорта при ввозе товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза.

Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде салық салынатын импорттың мөлшерін түзету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 103 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 19 ақпанда № 16384 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 11 қарашадағы № 690 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 11.11.2025 № 690 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 444-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.07.2021 № 685 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде салық салынатын импорттың мөлшерін түзету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 1 ақпандағы
№ 103 бұйрығымен
бекітілген
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде салық салынатын импорттың мөлшерін түзету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде салық салынатын импорттың мөлшерін түзету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Кодекс) 444-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленді және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу кезінде салық салынатын импорттың мөлшерін түзету тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.07.2021 № 685 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок корректировки размера облагаемого импорта
2. Органы государственных доходов корректируют размер облагаемого импорта в рамках Евразийского экономического союза в случае непредставления налогоплательщиком документов, подтверждающих стоимость ввезенных (ввозимых) товаров на территорию Республики Казахстан.
К документам, подтверждающим стоимость ввезенных (ввозимых) товаров на территорию Республики Казахстан, относится один из документов в следующей очередности:
1) договоры (контракты), указанные в подпункте 4) пункта 2 статьи 456 Кодекса;
2) счета-фактуры, указанные в подпункте 3) пункта 2 статьи 456 Кодекса;
3) товаросопроводительные и (или) иные документы, указанные в подпункте 2) пункта 2 статьи 456 Кодекса;
4) документы, предусмотренные пунктом 3 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.07.2021 № 685 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В случае отсутствия сведений, предусмотренных пунктом 2 настоящих Правил, источниками информации при корректировке размера облагаемого импорта в рамках Евразийского экономического союза являются ниже перечисленные сведения, которые используются в следующей очередности:
1) акт экспертизы товаров (заключения), выдаваемый Национальной палатой, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о национальной палате предпринимателей либо отчет оценки товаров, выдаваемый оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
2) сведения о ценах на идентичные (аналогичные) (а при их отсутствии – однородные) товары, имеющиеся в органах государственных доходов, полученные путем анализа налоговой отчетности по товарам, импортированным на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза, не ранее чем за девяносто дней до ввоза таких товаров.
Под идентичными (аналогичными) товарами подразумеваются товары, имеющие одинаковые характерные для них основные признаки: физические характеристики, качество, страну происхождения и производителя.
Под однородными товарами подразумеваются товары, которые, не являясь идентичными (аналогичными), имеют сходные характеристики, состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции и быть взаимозаменяемыми.
При этом, в случае отсутствия информации, указанной в данном подпункте, в качестве источников информации при корректировке размера облагаемого импорта в рамках Евразийского экономического союза используется информация по ценам на идентичные (аналогичные) или однородные товары, сложившимся за предыдущие календарные кварталы до ввоза таких товаров на территорию Республики Казахстан, но не превышающие одного календарного года.
Если при применении информации, указанной в настоящем подпункте выявляется две и более цены сделки идентичным (аналогичным), а при их отсутствии – однородным товарам, то для определения размера облагаемого импорта применяется минимальная из них;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.07.2021 № 685 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Салық салынатын импорттың мөлшерін түзету тәртібі
2. Салық төлеушілер Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың құнын растайтын құжаттарды ұсынбаған жағдайда мемлекеттік кірістер органдары Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде салық салынатын импорттың мөлшерін түзетеді.
Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың құнын растайтын құжаттарға мынадай кезектіліктегі құжаттардың бірі:
1) Кодекстің 456-бабының 2-тармағының 4) тармақшасында көрcетiлген шарттар (келiсiмшарттар);
2) Кодекстің 456-бабының 2-тармағының 3) тармақшасында көрcетiлген шот-фактуралар;
3) Кодекстің 456-бабының 2-тармағының 2) тармақшасында көрcетiлген тауарға iлеспе және (немесе) өзге де құжаттар;
4) осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген құжаттар жатады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.07.2021 № 685 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидалардың 2-тармағында көзделген мәліметтер болмаған жағдайда, мынадай кезектілікпен пайдаланылатын төменде келтірілген мәліметтер Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде салық салынатын импорттың мөлшерін түзету кезіндегі ақпарат көздері болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы заңнамасына сәйкес Ұлттық палатасы беретін тауарларға сараптама актісі (қорытынды) не Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес бағалаушы беретін тауарлар бағасының есебі;
2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына осындай тауарларды әкелгенге дейін тоқсан күннен ерте емес импортталған тауарлар бойынша салық есептілігін талдау жолымен алынған мемлекеттік кірістер органдарында бар бірдей (ұқсас) тауарлардың (олар болмаған жағдайда – біртекті тауарлар) бағалары туралы мәліметтер.
Бірдей (ұқсас) тауарлар деп өзіне тән мынадай бірдей негізгі белгілері: физикалық сипаттамалары, сапасы, шығарылған елі және өндірушісі бар тауарлар түсініледі.
Біртекті тауарлар деп бірдей (ұқсас) болмаса да жақын сипаттамалары бар, ұқсас құрамдастардан тұратын тауарлар түсініледі, бұл оларға бір және сол функцияларды атқаруға және оларды өзара алмастыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте, осы тармақшада көрсетілген ақпарат болмаған жағдайда Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде салық салынатын импорттың мөлшерін түзету кезінде бағалар туралы ақпарат көздері ретінде бірдей (ұқсас) немесе біртекті тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелгенге дейін алдыңғы күнтізбелік тоқсандар ішінде, бірақ күнтізбелік бір жылдан аспайтын мерзімде қалыптасқан осындай тауарларға ақпарат пайдаланылады.
Егер осы тармақшада көрсетілген ақпарат қолданылған кезде бірдей (ұқсас) тауарлар, ал олар болмаған кезде – біртекті тауарлар бойынша мәміленің екі және одан көп бағасы анықталса, онда салық салынатын импорттың мөлшерін айқындау үшін олардың ең төменгі бағасы қолданылады.

3) официально признанные источники информации о рыночных ценах, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании.
4. Налогоплательщик, импортировавший товары на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза, самостоятельно корректирует размер облагаемого импорта в случае, предусмотренном пунктом 2 настоящих Правил.
Сведения о ценах, предусмотренных подпунктом 2) пункта 3 настоящих Правил, в качестве источника информации для целей подтверждения стоимости ввезенных (ввозимых) товаров на территорию Республики Казахстан, запрашивается налогоплательщиком с органов государственных доходов.
Органы государственных доходов представляют такие сведения о ценах в течение десяти рабочих дней с приложением перечня ценовой информации по запрашиваемым товарам.
При этом не допускается корректировка налогоплательщиком размера облагаемого импорта в соответствующей налоговой отчетности:
1) проверяемого налогового периода – в период проведения комплексных и тематических проверок;
2) обжалуемого налогового периода – в период срока подачи и рассмотрения жалобы на уведомление о результатах проверки с учетом восстановленного срока подачи жалобы;
3) по налоговым периодам, по которым произведена налоговая проверка.
5. Орган государственных доходов, рассматривающий заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, осуществляет корректировку размера облагаемого импорта в течении 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия заявления.
По результатам корректировки налогоплательщику направляется уведомление об устранении нарушений, выявленных органами государственных доходов по результатам камерального контроля, предусмотренное подпунктом 10) пункта 2 статьи 114 Кодекса..
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра финансов РК от 31.03.2021 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасында көзделген нарықтық бағалар туралы ресми танылған ақпарат көздері болып табылады.
4. Осы Қағидалардың 2-тармағында көзделген жағдайда, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды импорттайтын салық төлеуші салық салынатын импорттың мөлшерін дербес түзетеді.
Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың құнын растау мақсаттары үшін ақпарат көзі ретінде осы Қағидалардың 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген баға туралы мәліметтерді салық төлеуші мемлекеттік кірістер органдарынан сұратады.
Мемлекеттік кірістер органдары сұрау салған тауарлар бойынша баға ақпаратының тізбесін қоса бере отырып мұндай баға туралы мәліметтерді он жұмыс күні ішінде табыс етеді.
Бұл ретте салық төлеушінің салық салынатын импорттың мөлшерінің тиісті салық есептілігіне түзету енгізуіне:
1) тексерілетін салық кезеңі – кешенді және тақырыптық тексерулер кезеңінде;
2) шағымдалатын салық кезеңі – шағым берудің қалпына келтірілген мерзімі ескеріле отырып, тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымды беру және қарау мерзімі кезеңінде;
3) салықтық тексеру жүргізілген салық кезеңі бойынша жол берілмейді.
5. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қарайтын мемлекеттік кірістер органы салық салынатын импорттың мөлшеріне түзетуді өтінішті қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Түзету нәтижелері бойынша салық төлеушіге Кодекстің 114-бабы 2-тармағының 10)-тармақшасында көзделген камералдық бақылау нәтижелері бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама жолданады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 31.03.2021 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.