Об утверждении Правил организации деятельности акцизного поста
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2018 года № 76. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 февраля 2018 года № 16361.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 09.10.2025 № 586 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 15 статьи 172 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности акцизного поста.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 декабря 2015 года № 652 "Об утверждении Правил организации деятельности акцизного поста" (зарегистрированый в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12700, опубликованый 15 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 апреля 2017 года № 248 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 декабря 2015 года № 652 "Об утверждении Правил организации деятельности акцизного поста" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15305, опубликован 18 июля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаеву А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного введения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

Акциздік бекеттің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 қаңтардағы № 76 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 ақпанда № 16361 болып тіркелді.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 172-бабы 15-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакция - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Акциздік бекеттің қызметін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Мыналар:
1) "Акциздік бекетінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 14 желтоқсандағы № 652 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №12700 болып тіркелген, 2015 жылы 31 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Акциздік бекетінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 14 желтоқсандағы № 652 бұйрығына өзгерту енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 14 сәуірдегі № 248 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15305 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің 2017 жылғы 18 шілдеде Эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаевқа) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 января 2018 года №76
Правила организации деятельности акцизного поста
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности акцизного поста (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 15 статьи 172 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок организации деятельности акцизных постов.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Акцизные посты устанавливаются на территории налогоплательщика, осуществляющего производство этилового спирта и алкогольной продукции (кроме пивоваренной продукции), бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива и табачных изделий.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации деятельности акцизного поста
3. Руководство и координация деятельности акцизного поста осуществляется руководителями органов государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столицы (далее – органы государственных доходов) по месту осуществления производства подакцизных товаров.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 13.11.2018 № 992 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Организация места нахождения и состав работников акцизного поста, утверждается приказом руководителя органа государственных доходов.
5. Руководителем органа государственных доходов составляется график дежурства акцизного поста (далее – график дежурства), в который включаются работники территориальных органов государственных доходов (далее – должностные лица), а также при необходимости Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет).
6. Посещение акцизного поста осуществляется должностными лицами в соответствии с графиком дежурства и графиком работы производителя.
Время нахождения должностного лица на акцизном посту определяется исходя из времени, необходимого для осуществления функции, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил.
По результатам нахождения на акцизном посту заполняется акт посещения акцизного поста производителя этилового спирта и алкогольной продукции или акт посещения акцизного поста производителя бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 26 қаңтардағы
№76 бұйрығына қосымша
Акциздік бекеттің қызметін ұйымдастыру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Акциздік бекеттің қызметін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 172-бабы 15-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және акциз бекеттерінің қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакция - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Акциз бекеттері этил спирті мен алкоголь өнімін (сыра қайнату өнімінен басқа), бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсулардың қоспаларын, экологиялық отынды және темекі бұйымдарын өндіруді жүзеге асыратын салық төлеушінің аумағына орнатылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакция - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Акциздік бекеттің қызметін ұйымдастыру тәртібі
3. Акциздік бекеттің қызметін басқару және үйлестіру акцизделетін тауардарды өндіруді жүзеге асыру орындары бойынша астанада, республикалық маңызы бар қалаларда және облыс бойынша мемлекеттік кірістер органдарының (бұдан әрі – мемлекеттік кірістер органдары) басшылары жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.11.2018 № 992 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Акциздік бекеттің орналасу орындары мен қызметкерлердің құрамын ұйымдастыру мемлекеттік кірістер органы басшысының бұйрығымен бекітіледі.
5. Мемлекеттік кірістер органдарының басшылары аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының, сондай-ақ, қажет болған жағдайда, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі – Комитет) қызметкерлерінен (бұдан әрі – лауазымды тұлға) тұратын акциз бекетінің кезекшілік кестесін жасайды.
6. Акциз бекетінде болу лауазымды тұлғалармен өндірушінің жұмыс кестесі және кезекшілік кестесіне сәйкес жүзеге асырады.
Лауазымды қызметкердің акциз бекетінде болу уақыты осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген қызметтерді жүзеге асыру үшін қажетті уақытына қарай айқындалады.
Акциз бекетінде болу нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша этил спиртін және алкоголь өнімдерін өндірушінің акциз бекетінде болу актісі немесе бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсулардың қоспаларын, экологиялық отынды өндірушінің акциз бекетінде болу актісі толтырылады.

Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Должностное лицо, находящееся на акцизном посту, осуществляет контроль за:
1) соблюдением налогоплательщиком требований законодательства Республики Казахстан, регулирующего производство и оборот подакцизных товаров;
2) отводом и (или) отпуском подакцизных товаров исключительно через измеряющие аппараты или реализацией (розливом) через приборы учета, а также эксплуатацией таких приборов учета в опломбированном виде, в частности:
функционированием контрольных приборов учета в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 марта 2016 года № 126 "Об утверждении Правил и требованиями по оснащению резервуаров производственных объектов производителей нефтепродуктов, баз нефтепродуктов и автозаправочных станций (кроме автозаправочных станций передвижного типа) контрольными приборами учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13607);
передачей данных об объемах производства, перемещения и реализации, этилового спирта, алкогольной продукции и бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива через контрольные приборы учета (далее –КПУ) в Комитет;
целостностью одноразовых индикаторных контрольных пломб (далее – пломба):
на контрольных приборах учета;
в местах установления пломб (к 1 и 15 числу ежемесячно):
от ректификационной колонны до КПУ (для производителей этилового спирта);
от выхода емкости готовой продукции до КПУ (для производителей алкогольной продукции);
пломбированием, в случае осуществления ремонтных работ, замены оборудования, приостановления действия лицензии, а также на нерабочий период времени и время простоя:
линий по производству этилового спирта и (или) алкогольной продукции;
складских помещений, предназначенных для хранения отдельных видов подакцизных товаров (в случае приостановления действия лицензии, а также на нерабочий период времени и время простоя);
кранов подачи этилового спирта со спиртохранилища в производство алкогольной продукции;
впускных и выпускных трубопроводов купажного цеха производителя алкогольной продукции;
кранов (вентилей) впускных и (или) выпускных трубопроводов организаций, осуществляющих компаундирование бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива;
кранов отпуска (реализации) бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива;
фиксированием места срыва или повреждения (фото, видеосъемка), в случае обнаружения срыва или повреждения пломбы (за исключением возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера);
фиксированием несанкционированного вмешательства в работу КПУ и (или) выявления оборудованием технического зрения учетно-контрольных марок, не поддающихся идентификации;

Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Акциздік бекеттегі лауазымды адам:
1) Қазақстан Республикасының акцизделетін тауарлардың өндірісі мен айналымын реттейтін заңнамасының талаптарын салық төлеушінің сақтауын;
2) акцизделетін тауарлардың тек қана өлшеуіш аппараттары арқылы бөлінуін және (немесе) босатылуын немесе есепке алу аспаптары арқылы өткізілуін (құйылуын), сондай-ақ осындай есепке алу аспаптарының пломбаланған түрде пайдаланылуын, атап айтқанда:
"Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 16 наурыздағы № 126 бұйрығымен бекітілген "Мұнай өнімдерін өндірушілердің өндірістік объектілерінің, мұнай өнімдері базаларының резервуарларын және автожанармай құю станцияларын (жылжымалы үлгідегі автожанармай құю станцияларынан басқа) есепке алатын бақылау аспаптарымен жарақтандыру қағидалары мен талаптарына" (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілiмінде № 13607 болып тіркелген) сәйкес есепке алудың бақылау аспаптарының жұмысын;
этил спирті, алкоголь өнімі және бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын, ауыстырылу және өткізу көлемдері туралы деректерді есепке алудың бақылау аспаптары (бұдан әрі – ЕБА) арқылы Комитетке беруді;
бір жолғы индикаторлық бақылау пломбаларының (бұдан әрі – пломба):
есепке алудың бақылау аспаптарына:
пломба қойылған жерлерде (әр айдың 1 және 15 күндері):
ректификациялық бағаналардан ЕБА-на дейін (этил спиртін өндірушілер үшін);
дайын өнімнің ыдыста шығуынан ЕБА-на дейін (алкоголь өнімін өндірушілер үшін) бүлінбеуін;
жөндеу жұмыстары, құрал-жабдықтарды ауыстыру жүзеге асырылған, лицензияның қолдану мерзімі тоқтатылған жағдайда, сондай-ақ жұмыс істемейтін уақыт кезеңіне және тұрып қалған уақытта:
этил спирті және (немесе) алкоголь өнімін өндіру бойынша желілерінің;
акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін сақтауға арналған үй-жай қоймаларының (лицензияның қолдану мерзімі тоқтатылған жағдайда, сондай-ақ жұмыс істемейтін уақыт кезеңіне және тұрып қалған уақытта);
спирт сақталатын қоймадан алкоголь өнімін өндіруге этил спиртін беру крандарының (бұрандаларының);
алкоголь өнімдерін өндірушінің араластыру цехындағы кіргізу және (немесе) шығару құбыр желілерінің;
бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсулардың қоспаларын, экологиялық отынды араластыруды жүзеге асыратын ұйымдардағы кіргізу және (немесе) шығару құбыр желілері крандарының (бұрандаларының);
Бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсулардың қоспаларын, экологиялық отынды босату (өткізу) крандарының пломбалануын;
пломбаның үзілгені немесе бүлінгені анықталған жағдайда (табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайдың туындауын қоспағанда) үзілген немесе бүлінген жердің тіркелуін (суреті, бейне түсірілімі);
ЕБА-ның жұмысына санкциясыз араласқан және (немесе) техникалық көру жабдығымен сәйкестендіруге жатпайтын есепке алу-бақылау таңбаларын анықтаған жағдайда тіркелуін;

3) соблюдением налогоплательщиком порядка маркировки отдельных видов подакцизных товаров, в частности проводит выборочную проверку подлинности учетно-контрольных марок (не менее 100 бутылок каждого вида выпускаемой продукции) на алкогольную продукцию посредством специальных приборов;
4) движением готовой продукции, учетно-контрольных марок или средств идентификации.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра финансов РК от 13.11.2018 № 992 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Должностное лицо, находящееся на акцизном посту, вправе:
1) обследовать с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан административные, производственные, складские, торговые, подсобные помещения налогоплательщика, используемые для производства, хранения и реализации подакцизных товаров, снимать остатки в производственных помещениях, на складах готовой продукции, используемых для хранения и реализации подакцизных товаров, о чем составляет акт снятия остатков отдельных видов подакцизных товаров по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) присутствовать при реализации подакцизных товаров;
3) осматривать грузовые транспортные средства, выезжающие (въезжающие) с территории (на территорию) налогоплательщика;
4) пломбировать на нерабочий период времени и время простоя:
линии по производству отдельных видов подакцизных товаров таким образом, чтобы исключалось их использование и функционирование;
краны подачи этилового спирта со спиртохранилища в производство алкогольной продукции;
краны (вентили) подачи сырой нефти, нефтепродуктов в производство отдельных видов нефтепродуктов;
въездные и выездные ворота производителя или оптовика (по согласованию с производителем или оптовиком);
впускные и выпускные трубопроводы купажного цеха производителя алкогольной продукции;
краны (вентили) впускных и выпускных трубопроводов предприятия, осуществляющего компаундирование нефтепродуктов и мининефтеперерабатывающего завода;
складские помещения, предназначенные для хранения отдельных видов подакцизных товаров;
краны отпуска (реализации) бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра финансов РК от 13.11.2018 № 992 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) салық төлеушінің акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін таңбалау тәртібін сақтауын, атап айтқанда, арнайы аспаптар арқылы алкоголь өнімдерінің есепке алудың бақылау таңбаларының (шығарылған өнімінің әрбір түрінен 100 бөтелкеден кем емес) түпнұсқалылығына ішінара тексеру жүргізеді;
4) дайын өнімнің, есепке алу-бақылау маркаларының немесе сәйкестендіру құралдарының қозғалысын бақылауды жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.11.2018 № 992 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8. Акциздік бекеттегі лауазымды адам:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, акцизделетін тауарларды өндіру, сақтау және өткізу үшін пайдаланатын салық төлеушінің әкімшілік, өндірістік, қойма, сауда, қосалқы үй-жайларын зерттеп-қарауға, акцизделетін тауарлардың сақтау және өткізу үшін пайдаланатын өндірістік үй-жайлардағы, қоймалардағы дайын өнімдердің қалдығын алады, олар туралы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерінің қалдықтарын шығару актісін толтырады.
2) акцизделетін тауарларды өткізу кезінде қатысуға;
3) салық төлеушінің аумағынан (аумағына) шығып бара жатқан (кіріп келе жатқан) жүк көлік құралдарын қарап-тексеруге құқылың;
4) жұмыс істемейтін уақыт кезеңіне және тұрып қалған уақытта:
акцизделенетін тауарлардың жекелеген түрлерін пайдалану мен жұмыс істеуін болдырмау үшін өндіру желілерін;
спирт сақталатын қоймадан алкоголь өнімін өндіруге этил спиртін беру крандарын;
мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруге арналған шикі мұнайды, мұнай өнімдерін жіберу крандарын (бұрандаларын);
өндірушінің немесе көтерме сатушының кіру және шығу қақпаларын (өндірушімен немесе көтерме саудада сатушымен келісім бойынша);
алкоголь өнімдерін өндірушінің араластыру цехындағы кіргізу және шығару құбыр желілерін;
мұнай өнімдерін араластыруды жүзеге асыратын кәсіпорындар мен шағын мұнай өндіруші зауыттардағы кіргізу және шығару құбыр желілерінің крандарын (бұрандаларын);
акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін сақтауға арналған қойма үй-жайларын;
бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсулардың қоспаларын, экологиялық отынды босату (өткізу) крандарына пломба салуға.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.11.2018 № 992 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

9. В случаях осуществления ремонтных работ, замены оборудования, приостановления действия лицензии, несанкционированного вмешательства в работу КПУ и (или) выявления оборудованием технического зрения учетно-контрольных марок, не поддающихся идентификации составляется соответствующий акт, который в срок не позднее одного рабочего дня с момента составления доводится до вышестоящего органа государственных доходов по месту осуществления производства подакцизных товаров и Комитета.
При необходимости должностное лицо ходатайствует о привлечении работников Управления администрирования акцизов, внутренней безопасности, сотрудников службы экономических расследований для проведения мероприятии указанных в пункте 7 и 8 настоящих Правил, с включением в график дежурства.
10. Пломбирование и снятие одноразовых индикаторных контрольных пломб осуществляется должностными лицами, о чем составляется акт опломбирования и/или снятия пломб по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
11. При возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера указанные пломбы снимаются представителями производителя.
12. Должностное лицо на следующий рабочий день после нахождения на акцизном посту посредством информационной системы обеспечивает передачу в Комитет отчета по объемам производства и реализации этилового спирта и (или) алкогольной продукции (кроме вина наливом) по акцизному посту по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, отчета об объемах реализации (отгрузки) бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, отчета об объемах производства, реализации (в том числе экспорта) и импорта табачных изделий предприятиями, производящими табачные изделия по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Должностное лицо после посещения акцизного поста заполняет журнал учета производства и реализации подакцизной продукции по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Журнал учета пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется подписью руководителя и печатью соответствующего органа государственных доходов.
14. Контроль за деятельностью акцизных постов осуществляется посредством анализа данных КПУ, акта посещения акцизного поста, а также отражением данных в информационной системе.
Приложение 1
к Правилам организации
деятельности акцизного поста
форма
Акт посещения акцизного поста производителя этилового спирта и алкогольной продукции

9. Жөндеу жұмыстары, құрал-жабдықтарды ауыстыру жүзеге асырылған, лицензияның қолдану мерзімі тоқтатылған, ЕБА-ның жұмысына санкциясыз араласқан және (немесе) техникалық көру жабдығымен сәйкестендіруге жатпайтын есепке алу-бақылау таңбаларын анықтаған жағдайда тиісті акт толтырылады, акт толтырылған сәттен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірілмей акцизделетін тауарларды өндіру жүзеге асыралытын орны бойынша жоғары тұрған мемлекеттік кірістер органының және Комитеттің назарына жеткізеді.
Лауазымды тұлға қажеттілігіне қарай, осы Қағидалардың 7 және 8-тармақтарында көрсетілген іс-шараларды жүргізу үшін, акциз бекетінің кестесіне қосумен, Акциздік әкімшілендіру, ішкі қауіпсіздік басқармасының қызметкерлерін, экономикалық тергеу қызметі қызметкерлерін тарту туралы ұсыным хат береді.
10. Бір жолғы индикаторлық бақылау пломбаларын қою және алуды лауазымды тұлға жүзеге асырады, ол туралы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пломбаларды қою және/немесе алу актісі жасалады.
11. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде аталған пломбаларды өндірушінің өкілі шешеді.
12. Лауазымды тұлға акциз бекетінде егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсен кейінгі жұмыс күні осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акциз бекеті бойынша (толысылған шараптан басқа) этил спирті және (немесе) алкоголь өнімдерін өндіру мен өткізу көлемдері бойынша есепті, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бензинді (авиациялықты қоспағанда) және дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсулардың қоспаларын, экологиялық отынды өткізу (тиеп жөнелту) көлемдері туралы есепті, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша темекі өнімдерін өндіретін кәсіпорындардың темекі өнімдерін өндіру, өткізу (оның ішінде экспорт) және импортының көлемдері туралы есепті ақпараттық жүйе арқылы Комитетке беруді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Лауазымды тұлға акциз бекетінде болғаннан кейін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акцизделетін тауарлардың өндірісі мен өткізуін есепке алу журналын толтырады.
Есепке алу журналы нөмірленеді, тігіледі және тиісті мемлекеттік кірістер органының басшысының қолы қойылып, мөрі басылады.
14. Акциз бекеттерінің қызметін бақылау ЕБА-ның, акциз бекетінде болу актісі, сондай-ақ ақпараттық жүйедегі мәліметтерді көрсету арқылы деректерін талдау арқылы жүзеге асырылады.
Акциздік бекеттің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
нысан
Этил спирті мен алкоголь өнімдерін өндірушінің акциз бекетінде болу актісі

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________________
(дата и время составления)
__________________
(место составления)
Мною (нами) ______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должность работника (ов) органа государственных доходов) в присутствии
__________________________________________________________________________
(наименование налогоплательщика (бизнес идентификационный номер (далее-БИН),
Фамилия имя отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
представителя налогоплательщика (индивидуальный идентификационный номер
(далее-ИИН)) произведено опломбирование и (или) снятие пломбы
__________________________________________________________________________
(место опломбирования)
__________________________________________________________________________
(номер одноразовой контрольной пломбы, количество наложенных пломб)
Ответственность за сохранность пломбы несет налогоплательщик.
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
работника органа государственных доходов
______________ ___________________________________________________________
(подпись) Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
личность) работника органа государственных доходов
________________ _________________________________________________________
(подпись) Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
личность) уполномоченного представителя предприятия
_________________________________________________________________________
(подпись) Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
личность) уполномоченного представителя предприятия
_______________ _________________________________________________ (подпись)
Приложение 4
к Правилам организации
деятельности акцизного поста
форма
Отчет по объемам производства и реализации этилового спирта и (или) алкогольной
продукции (кроме вина наливом)
по акцизному посту по состоянию на _______20 ____года

Ескерту. 3-қосымшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_______________________                        ________________________
(жасалған күні, уақыты)                        (жасалған орны)
Мен (бізбен) _____________________________________________________________________
(Мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің (қызметкерлерінің) Тегі, аты, әкесінің
аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) лауазымы)
_____________________________________________________________________ қатысуымен
(салық төлеушінің атауы (бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН),
салық төлеуші өкілінің Тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты
куәландыратын құжатта көрсетілсе) жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН))
________________________________________________________________________________
(пломба қойылған орын)
________________________________________________________________________________
(бір жолғы бақылау пломбасының нөмірі және қойылған пломбаның саны)
пломба қойылды немесе алынды.
Пломбаның сақталуына салық төлеуші жауапты болады.
Мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің Тегі, аты, әкесінің аты
(егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
________________________________________________________ ______________
(қолы)
Мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің Тегі, аты, әкесінің аты
(егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
________________________________________________________ ______________
(қолы)
Кәсіпорынның уәкілетті өкілінің Тегі, аты, әкесінің аты
(егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
________________________________________________________ ______________
(қолы)
Кәсіпорынның уәкілетті өкілінің Тегі, аты, әкесінің аты
(егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
________________________________________________________ ______________
(қолы)
Акциздік бекеттің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
4-қосымша
нысан
Акциздік бекеттің бойынша этил спирті және (немесе) алкоголь өнімінің (толысылған шараптан басқа) өндірісі мен өткізу көлемі бойынша есебі 20 __жылғы _______ жағдай бойынша

1. Общие положения
1. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Отчет по объемам производства и реализации этилового спирта и (или) алкогольной продукции (кроме вина наливом) по акцизному посту" (далее – Форма) разработана в соответствии с пунктом 12 Правил организации деятельности акцизного поста, утвержденных настоящим приказом.
Основной задачей ведения Формы является получение сведений по производству и реализации этилового спирта и (или) алкогольной продукции (кроме вина наливом).
2. Форма заполняется работниками территориальных органов государственных доходов на следующий рабочий день после нахождения на акцизном посту, посредством информационной системы обеспечивает передачу Формы в Комитет.
3. Форма заполняется и предоставляется на основании данных представленных предприятиями производителями этилового спирта и (или) алкогольной продукции (кроме вина наливом).
2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер строки.
5. В графе 2 Формы указывается бизнес-идентификационный номер предприятия производителя.
6. В графе 3 Формы указывается полное наименование производителя этилового спирта и (или) алкогольной продукции.
7. В графе 4 Формы указывается остаток продукции на начало дня.
8. В графе 5 Формы указывается вид произведенной продукции в отчетном периоде.
9. В графе 6 Формы указывается наименование продукции, произведенной в отчетном периоде.
10. В графе 7 Формы указывается количество бутылок, произведенной в отчетном периоде (для алкогольной продукции, разлитой в бутылки).
11. В графе 8 Формы указывается емкость бутылок, произведенной в отчетном периоде (для алкогольной продукции, разлитой в бутылки).
12. В графе 9 Формы указывается объем произведенной продукции в отчетном периоде в декалитрах.
13. В графе 10 Формы указывается номер контрольного спиртоизмеряющего аппарата.
14. В графе 11 Формы указываются показания контрольных приборов учета спирта – "водного".
15. В графе 12 Формы указываются показания контрольных приборов учета спирта – "безводного".
16. В графе 13 Формы указывается номер линии розлива.
17. В графе 14 Формы указываются показания контрольных приборов учета алкогольной продукции в V(литр) на начало дня.
18. В графе 15 Формы указываются показания контрольных приборов учета алкогольной продукции в бутылках на начало дня.
19. В графе 16 Формы указываются показания контрольных приборов учета алкогольной продукции зафиксированных учетно-контрольных марок оборудованием технического зрения на начало дня.
20. В графе 17 Формы указываются показания контрольных приборов учета алкогольной продукции в V(литр) на конец дня.

1. Жалпы ережелер
1. "Акциз бекеті бойынша этил спирті және (немесе) алкоголь өнімінің (толысылған шараптан басқа) өндірісі мен өткізу көлемі бойынша есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан (бұдан әрі – Нысан) осы бұйрықпен бекітілген Акциз бекетінің қызметін ұйымдастыру қағидаларының 12-тармағына сәйкес әзірленді.
Нысанды жүргізудің негізгі мақсаты этил спирті және (немесе) алкоголь өнімінің (толысылған шараптан басқа) өндірісі мен өткізу көлемі бойынша деректерді алу.
2. Нысанды акциз бекетінде болғаннан кейінгі келесі жұмыс күні аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының қызметкері толтырады, Нысанды ақпараттық жүйе арқылы Комитетке беруді қамтамасыз етеді.
3. Нысан этил спирті және (немесе) алкоголь өнімінің (толысылған шараптан басқа) өндіруші кәсіпорындар ұсынған деректердің негізінде толтырылады және ұсынылады.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысандағы 1-бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі.
5. Нысандағы 2-бағанда өндіруші кәсіпорынның бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
6. Нысандағы 3-бағанда өндіруші кәсіпорынның толық атауы көрсетіледі.
7. Нысандағы 4-бағанда күннің басындағы өнім қалдығы көрсетіледі.
8. Нысандағы 5-бағанда Есепті кезеңде өндірілген өнімнің түрі көрсетіледі.
9. Нысандағы 6-бағанда есепті кезеңде өндірілген өнімнің атауы көрсетіледі.
10. Нысандағы 7-бағанда есепті кезеңде өндірілгені бөтелкенің саны (бөтелкеге құйылған алкоголь өнімі үшін) көрсетіледі.
11. Нысандағы 8-бағанда есепті кезеңде өндірілгені бөтелкенің сыйымдылығы (бөтелкеге құйылған алкоголь өнімі үшін) көрсетіледі.
12. Нысандағы 9-бағанда есепті кезеңде өндірілген өнімнің көлемі декалитрде көрсетіледі.
13. Нысандағы 10-бағанда бақылау спирт көлемін өлшейтін аппараттың нөмірі көрсетіледі.
14. Нысандағы 11-бағанда спиртті есеп алудың бақылау аспабының көрсеткіші – "сулы" көрсетіледі.
15. Нысандағы 12-бағанда спиртті есепке алудың бақылау аспабының көрсеткіші – "сусыз" көрсетіледі.
16. Нысандағы 13-бағанда құю желісінің нөмірі көрсетіледі.
17. Нысандағы 14-бағанда алкоголь өнімін есепке алудың бақылау аспабының күннің басындағы көрсеткіші V (литр) көрсетіледі.
18. Нысандағы 15-бағанда алкоголь өнімін есепке алудың бақылау аспабының күннің басындағы көрсеткіші бөтелкеде көрсетіледі.
19. Нысандағы 16-бағанда ЕБТ-ның техникалық көру құралымен тіркелген алкоголь өнімін есепке алудың бақылау аспабының күннің басындағы көрсеткіші көрсетіледі.
20. Нысандағы 17-бағанда алкоголь өнімін есепке алудың бақылау аспабының күннің соңындағы көрсеткіші V (литр) көрсетіледі.

21. В графе 18 Формы указываются показания контрольных приборов учета алкогольной продукции в бутылках на конец дня.
22. В графе 19 Формы указываются показания контрольных приборов учета алкогольной продукции зафиксированных учетно-контрольных марок оборудованием технического зрения на конец дня.
23. В графе 20 Формы указывается вид прихода алкогольной продукции (поступившей со стороны или возврат ранее реализованной продукции).
24. В графе 21 Формы указывается вид продукции, поступившей со стороны или возврат ранее реализованной продукции.
25. В графе 22 Формы указывается емкость бутылок (для алкогольной продукции, разлитой в бутылки), поступившей со стороны или возврат ранее реализованной продукции.
26. В графе 23 Формы указывается объем продукции в декалитрах, поступившей со стороны или возврат ранее реализованной продукции.
27. В графе 24 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер поставщика.
28. В графе 25 Формы указывается наименование юридического или физического лица поставщика.

21. Нысандағы 18-бағанда алкоголь өнімін есепке алудың бақылау аспабының күннің соңындағы көрсеткіші бөтелкеде көрсетіледі.
22. Нысандағы 19-бағанда ЕБТ-ның техникалық көру құралымен тіркелген алкоголь өнімін есепке алудың бақылау аспабының күннің соңындағы көрсеткіші көрсетіледі.
23. Нысандағы 20-бағанда алкоголь өнімнің кіріс түрі (басқа жақтан келген немесе кері қайтарылған) көрсетіледі.
24. Нысандағы 21-бағанда басқа жақтан келген өнімнің немесе бұрын өткізілген өнімді кері қайтару түрлері бойынша көрсетіледі.
25. Нысандағы 22-бағанда басқа жақтан келген немесе бұрын өткізілген өнімді кері қайтарылған бөтелкенің сыйымдылығы (бөтелкеге құйылған алкоголь өнімі үшін) көрсетіледі.
26. Нысандағы 23-бағанда басқа жақтан келген өнімнің немесе бұрын өткізілген өнімнің кері қайтарылған көлемі декалитрде көрсетіледі.
27. Нысандағы 24-бағанда жеткізушінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
28. Нысандағы 25-бағанда жеткізуші заңды және жеке тұлғаның атауы көрсетіледі.

29. В графе 26 Формы указывается вид продукции, отгруженного этилового спирта и (или) алкогольной продукции (кроме вина наливом) юридическому или физическому лицу в отчетном периоде.
30. В графе 27 Формы указывается количество бутылок в штуках (для алкогольной продукции, разлитой в бутылки), отгруженной юридическому или физическому лицу в отчетном периоде.
31. В графе 28 Формы указывается емкость бутылок в штуках (для алкогольной продукции, разлитой в бутылки), отгруженной юридическому или физическому лицу в отчетном периоде.

29. Нысандағы 26-бағанда есепті кезеңде заңды және жеке тұлғаларға этил спирті және (немесе) алкоголь өнімі (толысылған шараптан басқа) жөнелтілген өнімнің түрі көрсетіледі.
30. Нысандағы 27-бағанда есепті кезеңде заңды және жеке тұлғаларға жөнелтілген бөтелкенің саны (бөтелкеге құйылған алкоголь өнімі үшін) данада көрсетіледі.
31. Нысандағы 28-бағанда есепті кезеңде заңды және жеке тұлғаларға жөнелтілген бөтелкенің сыйымдылығы (бөтелкеге құйылған алкоголь өнімі үшін) данада көрсетіледі.

32. В графе 29 Формы указывается объем отгруженной юридическому или физическому лицу в отчетном периоде в декалитрах.
33. В графе 30 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер получателя.
34. В графе 31 Формы указывается наименование юридического или физического лица получателя.
35. В графе 32 Формы указывается остаток этилового спирта и (или) алкогольной продукции (кроме вина наливом) на конец дня.
Приложение 5
к Правилам организации
деятельности акцизного поста
форма
Отчет об объемах реализации (отгрузки) бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива по состоянию на _______20 ____года

32. Нысандағы 29-бағанда есепті кезеңде заңды және жеке тұлғаларға жөнелтілген көлемі декалитрде көрсетіледі.
33. Нысандағы 30-бағанда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
34. Нысандағы 31-бағанда алушы заңды және жеке тұлғаның атауы көрсетіледі.
35. Нысандағы 32-бағанда этил спиртінің және (немесе) алкоголь өнімінің (толысылған шараптан басқа) күннің соңындағы өнімнің қалдығы көрсетіледі.
Акциздік бекеттің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
5-қосымша
нысан
Бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсулардың қоспаларын, экологиялық отынды өткізу (тиеп жөнелту) көлемі туралы есебі 20 __жылғы _______ жағдай бойынша

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Бизнес идентификационный номер (далее –БИН) производителя
Наименование предприятия производителя
Вид нефтепродукта
Персональный идентификационный номер
Отгружено бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива (в тоннах)
Код операции
Дата сопроводительной накладной
Номер сопроводительной накладной
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Продолжение таблицы
БИН получателя
Наименование предприятия получателя
Адрес поставки бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива
Вид отгрузки (железнодорожный, автотранспорт, трубопровод)
10
11
12
13
Исполнитель:
________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
контактный телефон
Пояснение по заполнению формы приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета об объемах
реализации (отгрузки) бензина
(за исключением авиационного),
дизельного топлива, газохола,
бензанола, нефраса,
смеси легких углеводов,
экологического топлива
Пояснение по заполнению формы
"Отчет об объемах реализации (отгрузки) бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива"
1. Общие положения

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өндірушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі -БСН)
Өндіруші кәсіпорынның атауы
Мұнай өнімінің түрі
Дара сәйкестендіру коды
Тиеп жөнелтілген бензин (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отын, газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулардың қоспалары, экологиялық отын (тоннада)
Операция коды
Ілеспе жүкқұжатының күні
Ілеспе жүкқұ жатының нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы
Алушының БСН-і
Алушы кәсіпорынның атауы
Бензин (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсулардың қоспаларын, экологиялық отынды жеткізу мекенжайы
Тиеп жөнелту түрі (темір жол, автокөлік, құбыр желісі арқылы)
10
11
12
13
Орындаушы: ___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
байланыс телефоны
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілді.
Бензинді (авиациялық бензинді
қоспағанда) және дизель
отынын, газохолды, бензанолды,
мұнай еріткішін, жеңіл
көмірсулардың қоспаларын,
экологиялық отынды
өткізу (тиеп жөнелту) көлемі
туралы есебінің нысанына
қосымша
"Бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсулардың қоспаларын, экологиялық отынды өткізу (тиеп жөнелту) көлемі туралы есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1. Жалпы ережелер

1. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Отчет об объемах реализации (отгрузки) бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива" (далее – Форма) разработана в соответствии с пунктом 12 Правил организации деятельности акцизного поста, утвержденных настоящим приказом.
Основной задачей ведения Формы является получение сведений по объемам реализации (отгрузки) бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива.
2. Форма заполняется работниками территориальных органов государственных доходов на следующий рабочий день после нахождения на акцизном посту, посредством информационной системы обеспечивает передачу Формы в Комитет.
3. Форма заполняется и предоставляется на основании данных представленных предприятиями производителями нефтепродуктов.
2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается номер по порядку.
5. В графе 2 Формы указывается бизнес-идентификационный номер производителя.
6. В графе 3 Формы указывается наименование предприятия производителя.
7. В графе 4 Формы указывается вид бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива.
8. В графе 5 Формы указывается персональный идентификационный код.
9. В графе 6 Формы указывается количество отгруженных бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива (в тоннах).
10. В графе 7 Формы указывается код операции.
11. В графе 8 Формы указывается дата сопроводительной накладной.
12. В графе 9 Формы указывается номер сопроводительной накладной.
13. В графе 10 Формы указывается бизнес-идентификационный номер получателя.
14. В графе 11 Формы указывается наименование предприятия получателя.
15. В графе 12 Формы указывается адрес поставки бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива.
16. В графе 13 Формы указывается вид отгрузки (железнодорожный, автотранспорт, трубопровод).
Приложение 6
к Правилам организации
деятельности акцизных постов
форма
Отчет об объемах производства, реализации (в том числе экспорта) и импорта
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
табачных изделий предприятиями, производящими табачные изделия
по состоянию на _______20 ____года
Тысяч штук
Произведено табачных изделий
Импорт табачных изделий
Реализация табачных изделий
Всего
Отечественного производства
Импортного производства
На экспорт
1
2
3
4
5
6
7
Исполнитель:
________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
контактный телефон
Пояснение по заполнению формы приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета об объемах
производства, реализации
(в том числе экспорта)
и импорта табачных изделий
предприятиями, производящими
табачные изделия
Пояснение по заполнению формы
"Отчет об объемах производства, реализации (в том числе экспорта) и импорта табачных изделий предприятиями, производящими табачные изделия"
1. Общие положения

1. "Бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсулардың қоспаларын, экологиялық отынды өткізу (тиеп жөнелту) көлемі туралы есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан (бұдан әрі – Нысан) осы бұйрықпен бекітілген Акциздік бекеттің қызметін ұйымдастыру қағидаларының 12-тармағына сәйкес әзірленді.
Нысанды жүргізудің негізгі міндеті бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсулардың қоспаларын, экологиялық отынды өткізу (тиеп жөнелту) көлемі бойынша мәліметтерді алу.
2. Нысанды акциз бекетінде болғаннан кейінгі келесі жұмыс күні аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының қызметкері толтырады, Нысанды ақпараттық жүйе арқылы Комитетке беруді қамтамасыз етеді.
3. Нысан мұнай өндіруші кәсіпорындар ұсынған деректер негізінде толтырылады және ұсынылады.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанның 1-бағанында реті бойынша нөмірі көрсетіледі.
5. Нысанның 2-бағанында өндірушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
6. Нысанның 3-бағанында өндіруші кәсіпорынның атауы көрсетіледі.
7. Нысанның 4-бағанында бензиннің (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отыны, газахолдың, бензанолдың, мұнай еріткішінің, жеңіл көмірсулар қоспаларының, экологиялық отынның түрі көрсетіледі.
8. Нысанның 5-бағанында дара сәйкестендіру коды көрсетіледі.
9. Нысанның 6-бағанында тиеп жөнелтілетін мұнай өнімінің көлемі (тоннада) көрсетіледі
10. Нысанның 7-бағанында операцияның коды көрсетіледі.
11. Нысанның 8-бағанында ілеспе жүкқұжаттың күні көрсетіледі.
12. Нысанның 9-бағанында ілеспе жүкқұжаттың нөмірі көрсетіледі.
13. Нысанның 10-бағанында алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
14. Нысанның 11-бағанында алушы кәсіпорынның атауы көрсетіледі.
15. Нысанның 12-бағанында бензиннің (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отыны, газахол, бензанол, мұнай еріткішінің, жеңіл көмірсулар қоспалары, экологиялық отынды жеткізу мекенжайы көрсетіледі.
16. Нысанның 13-бағанында тиеп жөнелту түрі (теміржол, автокөлік, құбыржелісі арқылы) көрсетіледі.
Акциздік бекеттің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
6-қосымша
нысан
Темекі өнімдерін өндіретін кәсіпорындардың темекі өнімдерін өндіру, өткізу (оның ішінде экспорт) және импортының көлемі туралы есебі 20 __жылғы _______ жағдай бойынша
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мың дана
Өндірілген темекі өнімдері
Темекі өнімдерінің импорты
Темекі өнімдерін өткізу
Барлығы
Отандық өндіріс
Импорт өндірісі
Экспортқа
1
2
3
4
5
6
7
Орындаушы:___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
байланыс телефоны
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілді
Темекі өнімдерін өндіретін
кәсіпорындардың темекі
өнімдерін өндіру, өткізу (оның
ішінде экспорт) және
импортының көлемдері
туралы есебінің нысанына
қосымша
"Темекі өнімдерін өндіретін кәсіпорындардың темекі өнімдерін өндіру, өткізу (оның ішінде экспорт) және импортының көлемдері туралы есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1. Жалпы ережелер

1. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Отчет об объемах производства, реализации (в том числе экспорта) и импорта табачных изделий предприятиями, производящими табачные изделия" (далее – Форма) разработана в соответствии с пунктом 12 Правил организации деятельности акцизного поста, утвержденных настоящим приказом.
Основной задачей ведения Формы является получение сведений по производству и импорту табачных изделий.
2. Форма заполняется работниками территориальных органов государственных доходов на следующий рабочий день после нахождения на акцизном посту, посредством информационной системы обеспечивает передачу Формы в Комитет.
3. Форма заполняется и предоставляется на основании данных представленных предприятиями, производящими табачные изделия.
2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается номер по порядку.
5. В графе 2 Формы указывается количество произведенных табачных изделий в тысячах штук.
6. В графе 3 Формы указывается количество импортированных табачных изделий в тысячах штук.
7. В графе 4 Формы указывается общее количество реализованных табачных изделий в тысячах штук.

1. "Темекі өнімдерін өндіретін кәсіпорындардың темекі өнімдерін өндіру, өткізу (оның ішінде экспорт) және импортының көлемдері туралы есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан (бұдан әрі – Нысан) осы бұйрықпен бекітілген Акциздік бекеттің қызметін ұйымдастыру қағидаларының 12-тармағына сәйкес әзірленді.
Нысанды жүргізудің негізгі міндеті темекі өнімдерін өндіру және импортының көлемі бойынша мәліметтерді алу.
2. Нысанды акциз бекетінде болғаннан кейінгі келесі жұмыс күні аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының қызметкері толтырады, Нысанды ақпараттық жүйе арқылы Комитетке беруді қамтамасыз етеді.
3. Нысан темекі өнімдерін өндіретін кәсіпорындар ұсынған деректер негізінде толтырылады және ұсынылады.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанның 1-бағанында реті бойынша нөмірі көрсетіледі.
5. Нысанның 2-бағанында өндірілген темекі өнімдерінің саны мың данада көрсетіледі.
6. Нысанның 3-бағанында импортталатын темекі өнімдерінің саны мың данада көрсетіледі.
7. Нысанның 4-бағанында өткізілген темекі өнімдерінің жалпы саны мың данада көрсетіледі.

8. В графе 5 Формы указывается количество реализованных табачных изделий отечественного производства в тысячах штук.
9. В графе 6 Формы указывается количество реализованных табачных изделий импортного производства в тысячах штук.
10. В графе 7 Формы указывается количество реализованных табачных изделий на экспорт в тысячах штук.
Приложение 7
к Правилам организации
деятельности акцизных постов
форма
Журнал учета производства и реализации подакцизной продукции

8. Нысанның 5-бағанында өткізілген отандық өндірілген темекі өнімдерінің саны мың данада көрсетіледі.
9. Нысанның 6-бағанында өткізілген импорттық өндірілген темекі өнімдерінің саны мың данада көрсетіледі.
10. Нысанның 7-бағанында экспортқа өткізілген темекі өнімдерінің саны мың данада көрсетіледі.
Акциздік бекеттің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
7-қосымша
Акцизделетін өнімдердің өндірісі мен өткізуін есепке алу журналы

Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 14.04.2022 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата
Наименование налогоплательщика
Бизнес идентификационный номер налогоплательщика
Производство и реализация подакцизной продукции (для этилового спирта и алкогольной продукции – декалитр, для табачных изделий – тысяч штук, для бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводов, экологического топлива - тонн)
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и подпись ответственного лица производителя подакцизной продукции
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и подпись должностного лица органа государственных доходов
Остаток на начало дня
Произведено за день
Отпущено в производство
Производственные потери
Реализовано за день
Остаток на конец дня
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 14.04.2022 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Күні
Салық төлеушінің атауы
Салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі
Акцизделетін өнімдердің өндірісі және өткізуі (этил спирті мен алкоголь өнімі үшін - декалитр, темекі өнімі үшін – мың дана, бензин (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отыны, газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсулар қоспалары, экологиялық отын үшін – тонна)
Акциз делетін өнімді өндірушінің жауапты адамының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және қолы
Мемлекеттік кірістер органының лауазымды қыз меткерінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және қолы
Күннің басындағы қалдық
Бір күнде өнді ілгені
Өндір іске жібер ілгені
Өндірістік шығындар
Бір, күнде өткіз ілгені
Күн соңындағы қалдық
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11