Об утверждении положения об Апелляционной комиссии по рассмотрению жалоб на уведомление о результатах проверки
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 января 2018 года № 23. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2018 года № 16289.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 24.09.2025 № 529 (вводится в действие с 01.01.2026).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 09.04.2021 № 319 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 480 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и пунктом 1 статьи 182 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 29.09.2021 № 995 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемое положение об Апелляционной комиссии по рассмотрению жалоб на уведомление о результатах проверки.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 09.04.2021 № 319 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 мая 2017 года № 322 "Об определении положения об Апелляционной комиссии по рассмотрению жалоб на уведомление о результатах проверки и (или) уведомление об устранении нарушений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15220, опубликованный 27 июня 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту апелляций Министерства финансов Республики Казахстан (Миятов К.И.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;

Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымдарды қарау бойынша апелляциялық комиссия туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 қаңтардағы № 23 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 қаңтарда № 16289 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген – ҚР Қаржы министрінің 24.09.2025 № 529 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.04.2021 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 480-бабы 1-тармағына және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 182-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.09.2021 № 995 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымдарды қарау бойынша апелляциялық комиссия туралы ереже бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.04.2021 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағымдарды қарау бойынша апелляциялық комиссия туралы ережені айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 19 мамырдағы № 322 бұйрығының (Нормативті құқықтық актілердің мемлекеттік тізбесінде № 15220 болып тіркелген Қазақстан Республикасының нормативті құқықтық актілердің Эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 27 маусымда жарияланған) күші жойылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Апелляция департаменті (Қ.И. Миятов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін баспа және электронды түрде, қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;

4) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнений мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждено
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 января 2018 года № 23
Положение об Апелляционной комиссии по рассмотрению жалоб на уведомление о результатах проверки
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 09.04.2021 № 319 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее положение об Апелляционной комиссии по рассмотрению жалоб на уведомление о результатах проверки (далее – Положение) разработано в соответствии с пунктом 1 статьи 480 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс о таможенном регулировании) и пунктом 1 статьи 182 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяет порядок осуществления деятельности Апелляционной комиссии по рассмотрению жалоб на уведомление о результатах проверки (далее – Комиссия).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 29.09.2021 № 995 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, Договором о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 27 ноября 2009 года, Кодексом о таможенном регулировании, Налоговым кодексом, Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан и иными правовыми актами, а также настоящим Положением.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 29.09.2021 № 995 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для целей настоящего Положения применяются следующие понятия:
1) рабочий орган – структурное подразделение уполномоченного органа, обеспечивающее организацию работы Комиссии;
2) заявитель – налогоплательщик (налоговый агент) и (или) декларант либо лицо, осуществляющее деятельность в сфере таможенного дела, подавшее жалобу;

4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 12 қаңтардағы
№ 23 бұйрығымен
бекітілген
Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымдарды қарау бойынша апелляциялық комиссия туралы ережені бекіту туралы
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.04.2021 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымдарды қарау бойынша апелляциялық комиссия туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кедендік реттеу туралы кодекс) 480-бабы 1-тармағына және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 182-бабы 1-тармағына сәйкес әзірленген және Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымдарды қарау бойынша апелляциялық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) қызметін жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.09.2021 № 995 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Комиссия өз қызметінде 1995 жылғы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясын, 2009 жылғы 27 қарашадағы Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартты, Кедендік реттеу туралы кодексті, Салық кодексін, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің актілерін және өзге де құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.09.2021 № 995 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Ереженің мақсаттары үшін мынадай ұғымдар қолданылады:
1) жұмыс органы – Комиссия жұмысын ұйымдастыруды қамтамасыз ететін уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі;
2) өтініш беруші – шағым берген салық төлеуші (салық агенті) және (немесе) декларант не кеден ісі саласында қызметін жүзеге асыратын адам;

3) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов, таможенных и других обязательных платежей в бюджет;
4) ведомство уполномоченного органа – ведомство уполномоченного органа, обеспечивающее полноту и своевременность поступлений налогов, таможенных и других обязательных платежей в бюджет;
5) жалоба – жалоба на уведомление о результатах проверки, поданная в уполномоченный орган заявителем, а также дополнение (дополнения) к ней.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 09.04.2021 № 319 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В состав Комиссии входят Председатель Комиссии, а также члены Комиссии в количестве восьми человек.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра финансов РК от 29.09.2021 № 995 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Организация работы Комиссии
5. Жалоба, поступившая в уполномоченный орган, направляется в рабочий орган.
6. Рабочий орган в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляет членам Комиссии копии:
жалобы;
акта налоговой проверки, и (или) акта выездной таможенной проверки, и (или) акта камеральной таможенной проверки;
уведомления о результатах проверки.
Указанные копии документов направляются на адреса электронной почты членов Комиссии:
являющихся работниками государственных органов – в единой электронной почтовой системе на Интранет-портале государственных органов;
не являющихся работниками государственных органов – предоставленные ими в рабочий орган.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра финансов РК от 09.04.2021 № 319 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. Рабочий орган не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня завершения процедуры заслушивания заявителя направляет членам Комиссии копии письменного возражения заявителя и (или) протокол заслушивания к предварительному решению.
Сноска. Глава 2 дополнена пункт 6-1, в соответствии с приказом Министра финансов РК от 29.09.2021 № 995 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Члены Комиссии рассматривают направленные в их адрес материалы и предоставляют в рабочий орган свои позиции с обоснованиями по обжалуемым вопросам, в том числе, предложения по проведению тематической проверки, в срок:
по жалобам заявителей, являющихся крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу, – не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня направления рабочим органом материалов;
по жалобам заявителей, относящихся к остальным категориям налогоплательщиков, – не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня направления рабочим органом материалов;
по дополнению (дополнений) к жалобе, – не позднее 7 (семи) рабочих дней со дня направления рабочим органом материалов.
По запросам членов Комиссии, рабочим органом предоставляются таким членам Комиссии необходимые для рассмотрения жалобы сведения и (или) информация, касающиеся лица, подавшего жалобу, в том числе относящиеся к охраняемой законом тайне.

3) уәкілетті орган – салықтардың, кеден және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
4) уәкілетті органның ведомствосы – салықтардың, кеден және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің толық және уақтылы түсуінқамтамасыз ететін уәкілетті органың ведомствосы;
5) шағым – уәкілетті органға өтініш берушімен берген тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағым, сондай-ақ оған қосымша (қосымшалар).
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 09.04.2021 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Комиссия құрамына Комиссия Төрағасы, сондай-ақ сегіз адамнан тұратын Комиссия мүшелері кіреді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.09.2021 № 995 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Комиссия жұмысын ұйымдастыру
5. Уәкілетті органға келіп түскен шағым жұмыс органына жіберіледі.
6. Жұмыс органы шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комиссия мүшелеріне:
шағымның;
салықтық тексеру актісінің және (немесе) көшпелі кедендік тексеру актісінің және (немесе) камералдық кедендік тексеру актісінің;
тексеру нәтижелері туралы хабарламаның көшірмелерін жібереді.
Құжаттардың көрсетілген көшірмелері Комиссия мүшелерінің:
мемлекеттік органдар қызметкерлері болып табылатындарға – мемлекеттік органдардың Интранет-порталындағы бірыңғай электронды пошта жүйесінде;
мемлекеттік органдар қызметкерлері болып табылмайтындарға - олармен жұмыс органдарына ұсынылған электронды пошта мекен-жайларына жіберіледі.
Өтініш беруші шағымға қосымша материалдарды қоса берген жағдайда Комиссия мүшелері қажет болған кезде мұндай құжаттармен жұмыс органында таныса алады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.04.2021 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-1. Жұмыс органы өтініш берушінің жазбаша қарсылығының және (немесе) алдын ала шешімге тыңдау хаттамасының көшірмесін өтініш берушіні тыңдау рәсімі аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей Комиссия мүшелеріне жібереді.
Ескерту. Ереже 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 29.09.2021 № 995 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Комиссия мүшелері оларға жіберілген материалдарды қарайды және жұмыс органына шағымдалып отырған мәселелер бойынша негіздемелерді қоса өз ұсынымдарын, оның ішінде тақырыптық тексеру жүргізу бойынша ұсыныстарын:
мониторингке жататын ірі салық төлеушілер болып табылатын өтініш берушілер шағымдары бойынша, – жұмыс органы материалдарды жіберген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей;
салық төлеушілердің басқа санаттарына жататын өтініш берушілер шағымдары бойынша,– жұмыс органы материалдарды жіберген күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады;
шағымға толықтыру (толықтырулар) бойынша, – жұмыс органы материалдарды жіберген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Комиссия мүшелерінің сұранымдары бойынша жұмыс органы осындай Комиссия мүшелеріне шағым қарау, шағым ұсынған тұлғаға қатысты, оның ішінде заңмен қорғалатын құпияға жататын, мәліметтер және (немесе) ақпарат ұсынылады.

7-1. При наличии в письменном возражении заявителя и (или) в протоколе заслушивания к предварительному решению обоснованных доводов, не указанных ранее в жалобе, члены Комиссии предоставляют в рабочий орган свои позиции не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня направления рабочим органом материалов.
Сноска. Глава 2 дополнена пункт 7-1, в соответствии с приказом Министра финансов РК от 29.09.2021 № 995 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Рабочим органом проводится изучение обжалуемых вопросов, а также анализ предоставленных членами Комиссии позиций.
При необходимости рабочий орган направляет запрос в ведомство уполномоченного органа о предоставлении в письменной форме пояснения и (или) позиции по возникшим вопросам.
Ответ на запрос, указанный в части второй настоящего пункта, ведомством уполномоченного органа представляется в рабочий орган в срок не позднее 7 (семи) рабочих дней с даты получения такого запроса.
9. Рабочий орган на основе изучения обжалуемых вопросов, позиций членов Комиссии и ответов ведомства уполномоченного органа готовит материалы для вынесения на заседание Комиссии.
10. Материалы, указанные в пункте 9 настоящего положения, подлежат представлению для ознакомления Председателю Комиссии в срок не позднее чем за 1 (один) рабочий день до проведения заседания Комиссии.
11. По согласованию с Председателем Комиссии рабочий орган формирует повестку очередного заседания Комиссии.
12. Заседания Комиссии проводятся еженедельно каждый четверг.
Если день проведения заседания приходится на праздничный день, то заседание переносится на ближайший следующий за ним рабочий день.
Председатель Комиссии в случае необходимости назначает заседание в онлайн-режиме посредством видеоконференцсвязи, а также переносит дату проведения заседания.
При этом рабочий орган оповещает членов Комиссии о переносе даты заседания.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.08.2020 № 709 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При возникновении вопросов, требующих дополнительных пояснений, на заседание приглашаются представители профильных структурных подразделений ведомства уполномоченного органа, а также органа государственных доходов, осуществившего проверку, результаты которой обжалуются.
14. На заседании участвуют представители рабочего органа.
15. В случае, если на заседании участвуют не все члены Комиссии, такое заседание считается правомочным при наличии кворума и при условии обязательного участия представителя ведомства уполномоченного органа.
Для целей проведения заседания Комиссии кворум составляет не менее половины от количества членов Комиссии, включая Председателя Комиссии, имеющих право голоса.

7-1. Өтініш берушінің жазбаша қарсылығында және (немесе) алдын ала шешімге тыңдау хаттамасында бұдан бұрын шағымда көрсетілмеген негізді дәлелдер болған кезде, Комиссия мүшелері жұмыс органына өз ұстанымдарын жұмыс органы материалдарды жіберген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. Ереже 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 29.09.2021 № 995 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жұмыс органы шағымдалатын мәселелерді зерделейді, сондай-ақ Комиссия мүшелері ұсынған ұстанымдарды талдайды.
Қажет болғанда жұмыс органы уәкілетті органның ведомствосына туындаған мәселелер бойынша жазбаша нысанда түсініктеме және (немесе) ұстаным беру туралы сұрау салу жібереді.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген сұрау салуға жауапты уәкілетті органның ведомствосы жұмыс органына осындай сұрау салуды алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде береді.
9. Жұмыс органы шағымдалып отырған мәселелерді, Комиссия мүшелерінің ұстанымдарын және уәкілетті орган ведомствосының жауаптарын зерделеу негізінде Комиссия отырысына шығару үшін материалдар дайындайды.
10. Осы ереженің 9-тармағында көрсетілген материалдар Комиссия отырысы өткізілгенге дейін Комиссия Төрағасына 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей танысу үшін ұсынылады.
11. Комиссия Төрағасының келісімі бойынша жұмыс органы кезекті Комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастырады.
12. Комиссия отырыстары апта сайын әр бейсенбіде өткізіледі.
Егер отырысты өткізу күні мереке күніне келетін болса, онда отырыс одан кейінгі жұмыс күніне ауыстырылады.
Комиссия Төрағасы қажет болған жағдайда бейнеконференцбайланыс арқылы онлайн режимінде отырыс тағайындайды, сондай-ақ отырысты өткізу күнін ауыстырады.
Бұл ретте жұмыс органы Комиссия мүшелерін отырыс күнінің ауыстырылғаны туралы хабарландырады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 04.08.2020 № 709 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Қосымша түсіндірмелер қажет ететін сұрақтар туындаған кезде, отырысқа уәкілетті орган ведомствосының, сондай-ақ нәтижелері шағымдалып жатқан тексеруді жүзеге асырған мемлекеттік кірістер органының бейінді құрылымдық бөлімшелердің өкілдері шақырылады.
14. Отырысқа жұмыс органының өкілдері қатысады.
15. Егер отырысқа Комиссия мүшелерінің барлығы қатыспаған жағдайда, мұндай отырыс кворум болған кезде және уәкілетті орган ведомствосы өкілінің міндетті қатысуы шартында заңды деп есептеледі.
Комиссия отырысын өткізу мақсатында кворум Комиссия Төрағасын қоса алғанда, дауыс беру құқығы бар Комиссия мүшелері санының жартысынан кем болмау қажет.

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.08.2020 № 709 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При рассмотрении Комиссией жалоб как по налоговым, так и по таможенным проверкам, обязательным условием является участие члена-представителя ведомства уполномоченного органа.
Отсутствие указанного члена Комиссии является основанием для вынесения жалоб для рассмотрения на следующее заседание Комиссии.
При рассмотрении Комиссией жалоб, как по налоговым, так и по таможенным проверкам, от Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" участвуют представители, курирующие соответствующее направление.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.06.2020 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Решение Комиссии по вопросам жалобы принимается открытым голосованием простым большинством голосов, присутствующих на заседании.
Представители Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" голосуют по вопросам, входящим в их компетенцию (по курируемому направлению).
При этом при подсчете голосов за Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" учитывается 1 (один) голос.
Голосование проводится путем заполнения на заседании Комиссии листа голосования членов Апелляционной комиссии, по форме, согласно приложению 1 к настоящему Положению.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал Председатель Комиссии.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.06.2020 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. Член Комиссии не рассматривает жалобу и не выражает свою позицию, а также не принимает участие в голосовании, если подавший жалобу налогоплательщик (налоговый агент) и (или) участник внешнеэкономической деятельности, является такому члену Комиссии близким родственником (родители, дети, усыновители, усыновленные, полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки), супругом (супругой) или свойственником (братья, сестры, родители и дети супругов), а также если имеется прямая или косвенная заинтересованность (конфликт интересов).
Член комиссии в произвольной письменной форме уведомляет Председателя комиссии о возникшем конфликте интересов или возможности его возникновения, как только ему станет об этом известно.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 04.08.2020 № 709 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Комиссия салықтық, сол сияқты кедендік тексерулер бойынша шағымдарды қараған кезде, мүшенің - уәкілетті орган ведомствосы өкілінің қатысуы міндетті шарт болып табылады.
Аталған Комиссия мүшесінің болмауы шағымдарды келесі Комиссия отырысына қарау үшін шығаруға негіз болып табылады.
Комиссия салықтық, сол сияқты кедендік тексерулер бойынша шағымдарды қараған кезде "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасынан тиісті бағытқа тәлімгерлік ететін өкілдер қатысады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.06.2020 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Шағым мәселелері бойынша Комиссияның шешімі отырысқа қатысушылардың қарапайым көпшілік дауысымен ашық дауыс берумен қабылданады.
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдері өзінің құзыретіне енетін мәселер бойынша (тәлімгерлік ететін бағыт бойынша) ғана дауыс береді.
Дауыс санау кезінде "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасынан 1 (бір) дауыс есептеледі.
Дауыс беру Комиссия отырысында осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысанда Апелляциялық комиссия мүшелерінің дауыс беру парағын толтыру арқылы жүргізіледі.
Дауыстар тең болған жағдайда, Комиссия Төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.06.2020 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-1. Егер шағым берген салық төлеуші (салық агенті) және (немесе) сыртқы экономикалық қызметке қатысушы Комиссияның осындай мүшесіне жақын туысы (ата-анасы, балалары, асырап алушылар, асырап алынғандар, бірге туған және бірге тумаған аға-інілері мен апа-сіңлілері (қарындастары), атасы, әжесі, немерелері), жұбайы (зайыбы) немесе жекжаты (ерлі-зайыптылардың аға-інілері, апа-сіңлілері, ата-аналары мен балалары) болып табылса, сондай-ақ егер тікелей немесе жанама мүдделілік (мүдделер қақтығысы) бар болса, онда Комиссия мүшесі шағымды қарамайды және өз ұстанымын білдірмейді, сондай-ақ дауыс беруге қатыспайды.
Комиссия мүшесі туындаған мүдделер немесе оның туындау мүмкіндігі туралы өзіне белгілі болғаннан дереу Комиссия төрағасын еркін жазбаша нысанда хабардар етеді.

Сноска. Положение дополнено пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 04.08.2020 № 709 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. По результатам рассмотрения обжалуемых вопросов Комиссией принимаются следующие виды решений:
оставить обжалуемое уведомление о результатах проверки без изменения, а жалобу без удовлетворения;
отменить обжалуемое уведомление о результатах проверки полностью или в части.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра финансов РК от 09.04.2021 № 319 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Решения, принятые Комиссией по результатам рассмотрения жалобы, отражаются в Протоколе заседания Апелляционной комиссии (далее – Протокол) по форме, согласно приложению 2 к настоящему Положению.
20. Иные вопросы организации работы Комиссии определяются регламентом, утверждаемым Председателем Комиссии.
Глава 3. Порядок оформления результатов заседания Комиссии
21. Протокол ведет секретарь Комиссии из числа представителей рабочего органа.
Протокол подписывается Председателем Комиссии, секретарем Комиссии.
22. В Протоколе указываются:
место и дата заседания;
перечисление присутствовавших членов Комиссии, приглашенных лиц (при наличии), представителей рабочего органа;
наименование или фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющим личность) заявителя, подавшего жалобу, индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН));
номер и дата обжалуемого уведомления о результатах проверки;
наименование органа государственных доходов, вынесшего обжалуемое уведомление;
принятое решение.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра финансов РК от 09.04.2021 № 319 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. В случае рассмотрения на заседании Комиссии вопросов по двум и более жалобам по каждой жалобе оформляется отдельный Протокол.
24. Протокол и листы голосования приобщаются к материалам соответствующей жалобы.
25. В случае если по результатам заседания Комиссии принято решение перенести рассмотрение жалобы, включенной в повестку на последующие заседания Комиссии, то листы голосования и Протокол по данной жалобе не заполняются.
Глава 4. Заключительные положения
26. В случаях, указанных в статье 478 Кодекса о таможенном регулировании и статье 180 Налогового кодекса, уполномоченный орган отказывает в рассмотрении жалобы в сроки, предусмотренные указанными нормами.
При этом, если случаи, предусмотренные вышеуказанными статьями Кодекса о таможенном регулировании и Налогового кодекса, наступили после передачи членам Комиссии материалов по жалобе, рабочий орган письменно уведомляет членов Комиссии о произведенном отказе.

Ескерту. 17-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 04.08.2020 № 709 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Шағымдалған мәселелерді қарау нәтижелері бойынша Комиссия мынадай шешім түрлерін қабылдайды:
шағым жасалып отырған тексеру нәтижелері туралы хабарлама өзгеріссіз, ал шағым қанағаттандырусыз қалдырылсын;
шағым жасалып отырған тексеру нәтижелері туралы хабарламаның толық немесе бір бөлігінің күші жойылсын.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.04.2021 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Шағымды қарау нәтижелері бойынша Комиссия қабылдаған шешімдер осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Апелляциялық комиссия отырысының хаттамасында (бұдан әрі – Хаттама) көрсетіледі.
20. Комиссияның басқа да жұмысын ұйымдастыру мәселелері Комиссия Төрағасы бекітілген ережелерімен анықталады.
3-тарау. Комиссия отырысының нәтижелерін ресімдеу тәртібі
21. Хаттаманы жұмыс органы өкілдерінің санынан Комиссия хатшысы жүргізеді.
Хаттамаға Комиссия Төрағасы, Комиссия хатшысы қол қояды.
22. Хаттамада:
отырыс орны мен күні;
қатысқан Комиссия мүшелерінің, шақырылған адамдардың (болған жағдайда), жұмыс органы өкілдерінің тізімі;
шағым берген өтініш берушінің атауы немесе тегі, аты және әкесінің аты (егер ол тұлғаны куәландыратын құжатта көрсетілсе), жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес–сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН));
шағымдалған тексеру нәтижелері туралы хабарламаның нөмірі мен күні;
шағымдалған хабарламаны шығарған мемлекеттік кірістер органының атауы;
қабылданған шешім қамтылуы тиіс.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.04.2021 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Комиссия отырысында екі және одан да көп шағым бойынша мәселелер қаралған жағдайда әрбір шағым бойынша бөлек Хаттама ресімделеді.
24. Хаттама мен дауыс беру парақтары тиісті шағым материалдарына қосылады.
25. Егер Комиссия отырысы нәтижелері бойынша күн тәртібіне енгізілген шағымды қарау келесі Комиссия отырысына ауыстыру шешімі қаблданған жағдайда аталған шағым бойынша дауыс беру парақтары және Хаттама толтырылмайды.
4-тарау.Қорытынды ережелер
26. Кедендік реттеу туралы кодекстің 478-бабында және Салық кодексінің 180-бабында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган көрсетілген нормаларда көзделген мерзімдерде шағымдарды қараудан бас тартады.
Бұл ретте, егер Кедендік реттеу туралы кодекс пен Салық кодексінің жоғарыда көрсетілген баптарында көзделген жағдайлар Комиссия мүшелеріне шағым бойынша материалдар берілгеннен кейін болған кезде, жұмыс органы Комиссия мүшелерін жүргізілген бас тарту туралы жазбаша хабарлайды.

27. При поступлении повторной жалобы на уведомление о результатах проверки, которое ранее обжаловалось и по которому вынесено решение, уполномоченный орган оставляет такую жалобу без рассмотрения, а также без вынесения на заседание Комиссии.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра финансов РК от 09.04.2021 № 319 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. В случае, если заявителем жалоба в соответствии с пунктом 5 статьи 476 Кодекса о таможенном регулировании и пунктом 5 статьи 178 Налогового кодекса отозвана в ходе рассмотрения ее членами Комиссии, уполномоченный орган такую жалобу оставляет без рассмотрения, с письменным уведомлением членов Комиссии.
29. Информация, составляющая коммерческую тайну, служебную и иную охраняемую законом тайну, полученная членами Комиссии при осуществлении своих функций, не подлежит разглашению.
30. Не допускаются вмешательство в деятельность Комиссии при осуществлении ею своих полномочий по рассмотрению жалобы и оказание какого-либо воздействия на членов Комиссии.
Приложение 1
к положению
об Апелляционной комиссии
по рассмотрению жалоб
на уведомление о результатах
проверки
форма
ЛИСТ ГОЛОСОВАНИЯ членов Апелляционной комиссии
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 09.04.2021 № 319 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
По жалобе _______________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер)
________________________ Дата ____________________
№ вопроса
Содержание вопроса
Решение члена Апелляционной комиссии
Поддерживаю
Не поддерживаю
___________________________ Подпись
Примечание: заполняется непосредственно на заседании Апелляционной комиссии
и передается работникам рабочего органа для учета результатов голосования.
В графах "Поддерживаю", "Не поддерживаю" проставляется подпись исходя
из принятого решения.
Приложение 2
к положению
об Апелляционной комиссии
по рассмотрению жалоб на
уведомление о результатах
проверки
форма
ПРОТОКОЛ № ___ заседания Апелляционной комиссии
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 09.04.2021 № 319 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________ _____________ (место) (дата)
Председатель Апелляционной комиссии: (указывается) члены Апелляционной
комиссии: (перечисляются) секретарь Апелляционной комиссии: (указывается)
ПРИСУТСТВОВАЛИ: приглашенные лица (при наличии): (перечисляются) представители
рабочего органа: (перечисляются)
Жалоба________________________________________________________________________
(указывается: наименование лица, подавшего жалобу, индивидуальный идентификационный
номер (бизнес-идентификационный номер), номер и дата обжалуемого уведомления
о результатах проверки, наименование органа государственных доходов, вынесшего
обжалуемое уведомление)
РЕШЕНИЕ:_____________________________________________________________________
(указывается принятое решение)
Председатель Апелляционной комиссии:
_______________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Секретарь Апелляционной комиссии:
_______________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)

27. Бұрын шағымдалған және шешім шығарылған тексеру нәтижелері туралы хабарламаға қайта шағым түскен кезде уәкілетті орган мұндай шағымды қараусыз, сондай-ақ Комиссия отырысына шығармай қалдырады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.04.2021 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Егер өтініш беруші Кедендік реттеу туралы кодекстің 476-бабы 5-тармағына және Салық кодексінің 178-бабы 5-тармағына сәйкес шағымын Комиссия мүшелерінің қарауы барысында кері қайтарған жағдайда уәкілетті орган мұндай шағымды Комиссия мүшелерін жазбаша хабарландыра отырып, қараусыз қалдырады.
29. Комиссия мүшелері өз функцияларын жүзеге асыру кезінде алған коммерциялық құпияны, қызметтік және өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын ақпарат жариялауға жатпайды.
30. Комиссияның шағымдарды қарау бойынша өз уәкілеттігін жүзеге асыруы кезінде оның қызметіне араласуға және Комиссия мүшелеріне қандай да бір ықпал жасауға тыйым салынады.
Тексеру нәтижелері туралы
хабарламаға шағымдарды
қарау бойынша апелляциялық
комиссия туралы ережеге
1–қосымша
нысан
Апелляциялық комиссия мүшелерінің ДАУЫС БЕРУ ПАРАҒЫ
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.04.2021 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы
___________________ шағымы бойынша
жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) ___________________
Күні____________
Мәселе №
Мәселе мазмұны
Апелляциялық комиссия мүшесінің шешімі
Қолдаймын
Қолдамаймын
__________________ Қолы
Ескертпе: тікелей Апелляциялық комиссия отырысында толтырылады және дауыс беру нәтижелерін есепке алу үшін жұмыс органының қызметкерлеріне беріледі.
"Қолдаймын", "Қолдамаймын" деген бағандарда қабылдаған шешімін негізге ала отырып, қол қойылады.
Тексеру нәтижелері туралы
хабарламаға шағымдарды
қарау бойынша апелляциялық
комиссия туралы ережеге
2–қосымша
нысан
Апелляциялық комиссия отырысының № ___ ХАТТАМАСЫ
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.04.2021 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________
_______________
(орын)
(күн)
Апелляциялық комиссия төрағасы: (көрсетіледі) Апелляциялық комиссия мүшелері: (көрсетіледі) Апелляциялық комиссия хатшысы: (көрсетіледі) ҚАТЫСҚАНДАР: шақырылған адамдар (болған кезде): (көрсетіледі) жұмыс органының өкілдері: (көрсетіледі) _______________________________________________________________________шағымы (шағым берген тұлғаның атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес–сәйкестендіру нөмірі), шағымдалып отырған тексеру нәтижелері туралы хабарламаның нөмірі мен күні, шағымдалып отырған хабарламаны шығарған мемлекеттік кірістер органының атауы көрсетіледі) ШЕШІМ:____________________________________________________________________________ (қабылданған шешім көрсетіледі) Апелляциялық комиссия төрағасы: ______________________________________________________________________________________________________________ (қолы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Апелляциялық комиссия хатшысы: ______________________________________________________________________________________________________________ (қолы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)