Об утверждении Правил предоставления военнослужащим и членам их семей права на проезд за счет государства на воздушном транспорте
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 2 августа 2017 года № 406. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2017 года № 15659.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра обороны РК от 17.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 8 статьи 44 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления военнослужащим и членам их семей права на проезд за счет государства на воздушном транспорте.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра обороны РК от 17.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Управлению начальника Тыла и вооружения Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном видах в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 2 августа 2017 года № 406
Правила предоставления военнослужащим и членам их семей права на проезд за счет государства на воздушном транспорте

Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелеріне әуе көлігімен мемлекет есебінен жол жүру құқығын беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 2 тамыздағы № 406 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 12 қыркүйекте № 15659 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 17.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 44-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелеріне әуе көлігімен мемлекет есебінен жол жүру құқығын беру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 17.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тылы және қару-жарақ бастығының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 2 тамыздағы
№ 406 бұйрығымен
бекітілген
Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелеріне әуе көлігімен мемлекет есебінен жол жүру құқығын беру қағидалары

Сноска. Заголовок Правила в редакции приказа Министра обороны РК от 17.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Правила предоставления военнослужащим и членам их семей права на проезд за счет государства на воздушном транспорте (далее - Правила) определяют порядок предоставления военнослужащим и членам их семей права на проезд за счет государства на воздушном транспорте.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра обороны РК от 17.05.2019 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Военнослужащим и членам их семей условия проезда на воздушном транспорте определяются по тарифу экономического класса.
Не допускается оформление и проезд на воздушном транспорте военнослужащих и членов их семей экспериментальными воздушными судами.
3. Проезд военнослужащих и членов их семей при переводе к новому месту службы в иностранные государства осуществляется за счет государства на воздушном транспорте, если в соответствии с международными договорами Республики Казахстан не предусмотрен иной порядок.
4. Проезд военнослужащих при зачислении военнослужащего в зарубежное учебное заведение, реализующего программы послевузовского образования и по его окончании, а также при направлении уполномоченным органом в зарубежные учебные заведения по программам дополнительного образования (повышение квалификации, переподготовка, курсовая подготовка, усовершенствование, специализация и интернатура) осуществляется за счет государства в порядке, определенном пунктом 61 Правил оформления и оплаты воинских перевозок в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 8 августа 2017 года № 428 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15676).
Перевозка багажа и ручной клади военнослужащих и членов их семей при зачислении военнослужащего в зарубежное военное учебное заведение и по его окончании осуществляется за счет государства в пределах разрешенного веса багажа и ручной клади, включенных авиаперевозчиком в стоимость проездного документа (билета) по тарифу экономического класса.
Оплата за перевозку дополнительного багажа и ручной клади, превышающих разрешенный вес производится за личные средства военнослужащих, при этом данные расходы возмещению за счет государства не подлежат. Проезд военнослужащих и членов их семей на обучение в зарубежные военные учебные заведения и обратно выполняется органами военных сообщений по заявкам структурного подразделения Министерства обороны Республики Казахстан, ответственного за военное образование.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.07.2026 № 847 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 17.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелеріне әуе көлігімен мемлекет есебінен жол жүру құқығын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелеріне әуе көлігімен мемлекет есебінен жол жүру құқығын беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 17.05.2019 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелеріне әуе көлігімен жол жүру шарттары экономикалық класс тарифі бойынша айқындалады.
Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерін әуе көлігіндегі эсперименттік әуе кемелерге ресімдеуге және жол жүруіне жол берілмейді.
3. Егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес өзгеше тәртіп көзделмесе, шетел мемлекеттеріне жаңа қызмет орнына ауысқан кезде әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің жол жүруі мемлекет есебінен әуе көлігімен жүзеге асырылады.
4. Әскери қызметші жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетелдік оқу орнына қабылданған кезде және оны аяқтағаннан кейін, сондай-ақ уәкілетті орган қосымша білім беру (біліктілікті арттыру, қайта даярлау, курстық даярлау, жетілдіру, мамандандыру және интернатура) бағдарламалары бойынша шетелдік оқу орындарына оқуға жіберген кезде әскери қызметшілердің жол жүруі Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 8 тамыздағы № 428 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінде әскери тасымалдарды ресімдеу және оларға ақы төлеу қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15676 болып тіркелген) 61-тармағында айқындалған тәртіппен мемлекет есебінен жүзеге асырылады.
Әскери қызметші шетелдік әскери оқу орнына оқуға қабылданған кезде және оны аяқтағаннан кейін әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің багажы мен қол жүгін тасымалдау авиатасымалдаушы экономикалық класс тарифі бойынша жол жүру құжатының (билеттің) құнына қосқан багаж бен қол жүгінің рұқсат етілген салмағы шегінде мемлекет есебінен жүзеге асырылады.
Рұқсат етілген салмақтан асатын қосымша багаж бен қол жүгін тасымалдау үшін ақы төлеу әскери қызметшілердің жеке қаражаты есебінен жүргізіледі, бұл ретте осы шығыстар мемлекет есебінен өтеуге жатпайды.Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің шетелдік әскери оқу орындарына оқуға және кері қарай жол жүруін әскери білімге жауапты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі құрылымдық бөлімшесінің өтінімдері бойынша әскери қатынастар органдары орындайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.07.2026 № 847 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

5. Проезд военнослужащего, обучающегося в зарубежном учебном заведении, на стажировку в Республику Казахстан и обратно, если международными договорами Республики Казахстан не предусмотрен иной порядок, осуществляется за счет государства на воздушном транспорте от места обучения до места дислокации органа военного управления, в распоряжение которого направлен военнослужащий, и от места прохождения стажировки (пункта отправления) до места обучения.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.07.2026 № 847 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Проезд на воздушном транспорте военнослужащих, требующих срочной медицинской помощи, оперативного вмешательства и в других неотложных случаях, угрожающих их жизни и здоровью, а также перевозка гроба с телом погибшего (умершего) военнослужащего и проезд лиц сопровождающих его до места погребения, осуществляется за счет государства на основании распоряжений, указаний высшего командования.
7. Проезд военнослужащих на полевые выходы (выходы в море), учения, парады войск и обратно на воздушном транспорте осуществляется воздушными судами государственной авиации на основании распоряжений, указаний высшего командования.
8. Перевозки военнослужащих на воздушном транспорте для участия в антитеррористических операциях, миротворческих операциях по поддержанию мира и безопасности, боевых действиях, ликвидации чрезвычайных ситуаций, выполнения задач в условиях вооруженных конфликтов, в том числе на территории иностранных государств, осуществляются за счет государства, если в соответствии с международными договорами Республики Казахстан не предусмотрен иной порядок.
9. Проезд курсантов, кадетов, обучающихся в зарубежных учебных заведениях, в каникулярные отпуска, если в соответствии с международными договорами Республики Казахстан не предусмотрен иной порядок, осуществляется за счет государства на воздушном транспорте от места обучения до места проведения отпуска, проводимого в пределах Республики Казахстан и обратно.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.07.2026 № 847 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-1. Проезд военнослужащих, проходящих службу в Объединенном штабе Организации Договора о коллективной безопасности и членов их семей при следовании в отпуск и обратно осуществляется за счет государства на воздушном транспорте от места службы (ближайшего международного аэропорта) до места проведения отпуска (ближайшего международного аэропорта) проводимого в пределах Республики Казахстан, один раз в год, с последующей оплатой расходов за проезд.
Перевозка багажа и ручной клади военнослужащих, проходящих службу в Объединенном штабе Организации Договора о коллективной безопасности и членов их семей в отпуск и обратно осуществляется за счет государства в пределах разрешенного веса багажа и ручной клади, включенных авиаперевозчиком в стоимость проездного документа (билета) по тарифу экономического класса.
Оплата за перевозку дополнительного багажа и ручной клади, превышающих разрешенный вес производится за личные средства военнослужащих, при этом данные расходы возмещению за счет государства не подлежат.

5. Егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен өзгеше тәртіп көзделмесе, шетелдік оқу орнында білім алатын әскери қызметшінің Қазақстан Республикасына тағылымдамаға келуге және кері қарай жол жүруі білім алатын жерінен әскери қызметші өкіміне жіберілген әскери басқару органының орналасқан жеріне дейін және тағылымдамадан өтетін орнынан (жөнелту пунктінен) білім алатын жеріне дейін мемлекет есебінен әуе көлігімен жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.07.2026 № 847 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Әскери қызметшілерге жедел медициналық көмекті, операция жасауды қажет ететін және олардың өмірі мен денсаулығына қатер төндіретін басқа да шұғыл жағдайларда, сонымен қатар қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшінің мәйітін тасымалдау және оны жерлеу орнына дейін алып жүретін адамдардың әуе көлігімен жол жүруі жоғары қолбасшылықтың өкімдері, нұсқаулары негізінде мемлекет есебінен жүзеге асырылады.
7. Әскери қызметшілердің далалық шығуларға (теңізге шығуларға), оқу-жаттығуларға, әскерлер парадтарына және кері қарай әуе көлігімен жол жүруі жоғары қолбасшылықтың өкімдері, нұсқаулары негізінде мемлекеттік авиация кемелерімен жүзеге асырылады.
8. Егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес өзгеше тәртіп көзделмесе, әскери қызметшілерді терроризмге қарсы операцияларға, бейбітшілікті және қауіпсіздікті қолдау жөніндегі бітімгершілік операцияларға, жауынгерлік іс-қимылдарға, төтенше жағдайларды таратуларға қатысу, қарулы жанжалдар шарттарында міндеттерді орындау үшін, сонымен қатар шетел мемлекеттерінің аумағында әуе көлігімен тасымалдау мемлекет есебінен жүзеге асырылады.
9. Егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес өзгеше тәртіп көзделмесе, шетелдік оқу орындарында оқитын курсанттардың, кадеттердің каникулдық демалыстарға жол жүруі білім алатын жерінен Қазақстан Республикасының шегіндегі демалысты өткізу орнына дейін және кері қарай әуе көлігімен мемлекет есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 9-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.07.2026 № 847 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-1. Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымының біріккен штабында қызмет өткеретін әскери қызметші мен оның отбасы мүшелерінің демалысқа барған және кері қайтқан кезде қызмет орнынан (жақын маңдағы халықаралық әуежайдан) Қазақстан Республикасы шегінде демалыс өткізетін жеріне (жақын маңдағы халықаралық әуежайға) дейін және кері қарай әуе көлігімен жол жүруі жылына бір рет жол жүргені үшін шығысты кейіннен төлеу мемлекет есебінен жүзеге асырылады.
Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымының Біріккен штабында қызмет өткеретін әскери қызметші мен оның отбасы мүшелерінің демалысқа барғанда және кері қайтқанда жүк пен қол жүгін жеткізу авиатасымалдаушы экономикалық класс тарифі бойынша жол жүру құжатының (билеттің) құнына қосқан жүк пен қол жүгінің рұқсат етілген салмағы шегінде мемлекет есебінен жүзеге асырылады.
Рұқсат етілген салмақтан астам қосымша жүк пен қол жүгін жеткізу үшін ақы төлеу әскери қызметшінің жеке қаражаты есебінен жүргізіледі, бұл ретте осы шығыс мемлекет есебінен өтелмейді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 28.12.2023 № 1380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае, если курсант, обучающийся в зарубежном учебном заведении, после прохождения стажировки убывает в отпуск, проводимый в пределах Республики Казахстан и далее к месту обучения, его проезд осуществляется за счет государства на воздушном транспорте от места проведения отпуска (пункта отправления) до места обучения.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.07.2026 № 847 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Проезд военнослужащих и членов их семей при переводе к новому месту службы в другую местность в пределах Республики Казахстан на воздушном траснпорте за счет государства допускается по рапорту военнослужащего (взамен проезда на железнодорожном, автомобильном и внутреннем водном транспорте) при расстоянии от прежнего до нового места службы более двух тысяч километров, с последующей оплатой расходов за проезд.
12. Оплата расходов за приобретение военнослужащими и членами их семей проездных документов (билетов) для проезда на воздушном транспорте из личных средств в случаях, когда настоящими Правилами проезд предусмотрен за счет государства (далее – оплата расходов за проезд), производится:
1) в теңге по курсу, установленному Национальным банком Республики Казахстан на дату приобретения проездных документов (билетов);
2) в воинской части, в которой военнослужащий состоит на денежном довольствии;
3) не позднее двух месяцев со дня издания приказа командира воинской части об оплате расходов за проезд, кроме случаев проезда, осуществленных в четвертом квартале года, которые оплачиваются в первом квартале следующего финансового года.
Приказ командира воинской части об оплате расходов за проезд издается при представлении военнослужащим рапорта, оригиналов проездных документов (билетов) и посадочных талонов.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 31.07.2026 № 847 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Қағидалар 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 28.12.2023 № 1380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Егер шетелдік оқу орнында білім алатын курсант тағылымдамадан өткеннен кейін Қазақстан Республикасының шегінде өткізілетін демалысқа және одан әрі білім алатын жеріне кеткен жағдайда, оның әуе көлігімен жол жүруі демалысты өткізу орнынан (жөнелту пунктінен) білім алатын жеріне дейін мемлекет есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.07.2026 № 847 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің жол жүруі Қазақстан Республикасының шегінде басқа жергілікті жерге жаңа қызмет орнына ауысқан жағдайда бұрынғы орнынан жаңа қызмет орнына дейінгі аралық екі мың шақырымнан артық болған жағдайда әуе көлігімен әскери қызметшінің баянаты бойынша (теміржол, автомобиль және ішкі су көлігінде жол жүрудің орнына) одан әрі жол жүруі үшін шығындарды мемлекет есебінен төлеумен рұқсат етіледі.
12. Осы Қағидаларда мемлекет есебінен жол жүру көзделген жағдайларда әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің өз қаражаты есебінен әуе көлігімен жол жүру үшін жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатып алғаны үшін шығыстарды төлеу (бұдан әрі – жол жүру үшін шығыстарды төлеу):
1) жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатып алатын күні Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша теңгеде;
2) әскери қызметші ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде;
3) келесі қаржы жылының бірінші тоқсанында төленетін жылдың төртінші тоқсанында жүзеге асырылған жол жүру жағдайларынан басқа, әскери бөлім командирінің жол жүру үшін шығыстарды төлеу туралы бұйрығы шығарылған күннен бастап екі айдан кешіктірілмей жүргізіледі.
Әскери бөлім командирінің жол жүру үшін шығыстарды төлеу туралы бұйрығы әскери қызметші баянатты, жол жүру құжаттарын (билеттерді) және отырғызу талондарын ұсынған кезде шығарылады
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Қорғаныс министрінің 31.07.2026 № 847 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

13. Проезд военнослужащих в служебную командировку, а также проезд военнослужащих и членов их семей при следовании в отпуск и обратно или переводе к новому месту службы в другую местность воздушными судами государственной авиации допускается при условии выполнения рейса в попутном направлении от начального до конечного пункта маршрута, при этом основанием для проезда являются распоряжения, указания высшего командования.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.07.2026 № 847 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13-1. Рапорт на проезд военослужащего направляется Командующему Военно-воздушными Силами Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан с предоставлением информации о целях проезда, подписанный прямым начальником структурного подразделения.
Перед посадкой в воздушное судно должны предъявить:
1) военнослужащий – документ подтверждающий цель перелета (командировочное удостоверение, отпускной билет, предписание о переводе к новому месту службы, направление на военно-врачебной комиссий (госпитализацию), выписной эпикриз);
2) члены семьи военнослужащего – документ удостоверяющий личность и документ удостоверяющий степень родства.
В случае отсутствия подтверждающих документов, перевозка военнослужащих и членов их семей не осуществляется.
При этом не допускается раздельная перевозка военнослужащих и членов семей судами государственной авиации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.07.2026 № 847 (вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Документы, на основании которых издан приказ командира воинской части об оплате расходов за проезд, подшиваются в дело по воинским перевозкам и подлежат хранению в течение пяти лет.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 15.04.2021 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Әскери қызметшілердің қызметтік іссапарға, сондай-ақ әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің демалысқа және кері қарай немесе басқа жергілікті жерге жаңа қызмет орнына ауысқанда мемлекеттік авиацияның әуе кемесімен жол жүруіне ол маршруттың бастапқыдан соңғы пунктіне дейін жолшыбай бағыттағы рейсті орындаған жағдайда жол беріледі, бұл ретте жол жүру үшін жоғары қолбасшылықтың өкімдері, нұсқаулары негіз болып табылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 31.07.2026 № 847 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13-1. Құрылымдық бөлімшенің тура бастығы қол қойған жол жүру мақсаты туралы ақпарат қоса берілетін әскери қызметшінің жол жүруге баянаты Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері Әскери-әуе күштерінің қолбасшысына жіберіледі.
Әуе кемесіне отырғызу алдында:
1) әскери қызметші – ұшу мақсатын растайтын құжатты (іссапар куәлігін, демалыс билетін, жаңа қызмет орнына ауысу туралы нұсқаманы, әскери-дәрігерлік комиссияға (госпитальға жатуға) жолдаманы, шығару эпикризін);
2) әскери қызметшінің отбасы мүшелері – жеке куәлігі мен туыстық дәрежесін куәландыратын құжатты ұсынуға тиіс.
Растау құжаты болмаған жағдайда әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерін жеткізу жүзеге асырылмайды.
Бұл ретте әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерін мемлекеттік авиация кемесімен бөлек жеткізуге жол берілмейді.
Ескерту. 13-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.07.2026 № 847 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Әскери бөлім командирінің жол жүру үшін шығыстарды төлеу тұралы бұйрығының шығуына негіз болып табылатын құжаттар әскери тасымалдау жөніндегі іске тігіледі және бес жыл бойы сақталуға тиіс.
Ескерту. Қағида 14-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 217 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.