Об утверждении Правил государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 409. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 августа 2017 года № 15553.
Примечание ИЗПИ!
В приказ предусматриваются изменения приказом Министра транспорта РК от 11.06.2026 № 144 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.07.2019 № 596 (вводится в действие с 01.08.2019).
В соответствии с пунктом 2 статьи 45 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 193 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.07.2019 № 596 (вводится в действие с 01.08.2019).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды, мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 409 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 24 тамызда № 15553 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.07.2019 № 596 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 45-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.07.2019 № 596 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар мен даму министрлігінің Азаматтық авиация комитетіне:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
______________Д. Абаев
5 июля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Т. Сулейменов
25 июля 2017 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 30 июня 2017 года № 409
Правила государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них
Сноска. Правила в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.07.2019 № 596 (вводится в действие с 01.08.2019).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них (далее – Правила) разработаны в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), определяют порядок государственной регистрации гражданских воздушных судов и прав на них и оказания государственной услуги "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан", а также форм документов, удостоверяющих права на них.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 193 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила применяются также в отношении беспилотных авиационных систем, подлежащих регистрации и учету в уполномоченной организации в сфере гражданской авиации.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 193 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Гражданское воздушное судно регистрируется в Государственном реестре гражданских воздушных судов Республики Казахстан по заявке его собственника (владельца) или его эксплуатанта только при условии, если:

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
Д. Абаев________________________
2017 жылғы 5 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов ________________
2017 жылғы 25 шілде
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 30 маусымдағы
№ 409 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.07.2019 № 596 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) талаптарына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік қызметтер көрсету туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді, азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу тәртібін және "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік қызметті көрсету, сондай-ақ оларға құқықтарды куаландыратын құжаттардың нысандарын мемлекеттік тіркеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы қағидалар, сонымен қатар азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымымен тіркеуге және есепке алуға жататын пилотсыз авиациялық жүйесіне қатысты қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Азаматтық әуе кемесі оның меншік иесінің (иеленушінің) немесе оны пайдаланушының өтініші бойынша Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде тек қана мынадай шартпен тіркеледі, егер:

1) воздушное судно не зарегистрировано в другом государстве;
2) собственником или эксплуатантом воздушного судна является физическое или юридическое лицо Республики Казахстан;
3) собственником или эксплуатантом воздушного судна не является лицо, включенное в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением воздушного судна, конфискованного и (или) взысканного по решению суда;
4) сертификат типа или другой аналогичный документ был выдан или признан действительным уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации;
5) календарный срок эксплуатации воздушных судов, предназначенных для перевозки грузов (срок, исчисляемый с даты выпуска воздушного судна до дня регистрации), не превышает двадцати пяти лет;
6) ресурс воздушного судна, предназначенного для перевозки грузов, исчисляемый по количеству циклов полетов и по часам не более двух третей части от установленного заводского ресурса (с официальным подтверждением завода изготовителя или конструкторского бюро);
7) наличие оборудования, обеспечивающего передачу данных о состоянии и местоположении борта, предназначенного для перевозки грузов посредством наземных и спутниковых каналов.
Воздушное судно, включаемое в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан, соответствует нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 367 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12038) (далее – нормы летной годности) и требованиям эксплуатационно-технической документации завода изготовителя или конструкторского бюро, определяющей летную годность.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.03.2021 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 193 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. С момента внесения в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан гражданское воздушное судно приобретает национальную принадлежность Республики Казахстан.

1) әуе кемесі басқа мемлекетте тіркелмеген болса;
2) Қазақстан Республикасының жеке немесе заңды тұлғасы әуе кемесінің меншік иесі немесе пайдаланушысы болып табылса;
3) сот шешімі бойынша тәркіленген және (немесе) өндіріп алынған әуе кемесін қоспағанда, жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне енгізілген адам әуе кемесінің меншік иесі немесе пайдаланушысы болып табылмаса;
4) үлгі сертификатын немесе соған ұқсас басқа құжатты азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым берсе немесе жарамды деп таныса;
5) жүктерді тасымалдауға арналған әуе кемелерін пайдаланудың күнтізбелік мерзімі (әуе кемесі шығарылған күннен бастап тіркелген күнге дейін есептелетін мерзім) жиырма бес жылдан аспаса;
6) жүктерді тасымалдауға арналған, ұшу циклдарының саны бойынша және сағат бойынша есептелетін әуе кемесінің белгіленген зауыт ресурсының үштен екісінен аспайтын ресурсы (дайындаушы зауыттың немесе конструкторлық бюроның ресми растауымен);
7) жерүсті және спутниктік арналар арқылы жүктерді тасымалдауға арналған борттың жай-күйі мен орналасқан жері туралы деректерді беруді қамтамасыз ететін жабдықтың болуы.
Қазақстан Республикасы Азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілетін әуе кемесі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 367 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12038 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық нормаларына (бұдан әрі – ұшуға жарамдылық нормалары) және ұшу жарамдылығын айқындайтын дайындаушы зауыттың немесе конструкторлық бюроның пайдалану-техникалық құжаттамасының талаптарына сәйкес келеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.03.2021 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілген кезден бастап азаматтық әуе кемесі Қазақстан Республикасының ұлттық тиесілігін алады.

5. Свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна находится на борту воздушного судна.
6. Гражданское воздушное судно, занесенное в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан, допускается к полетам как в воздушном пространстве Республики Казахстан, так и за его пределами.
7. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
2) Свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна (далее – Свидетельство о государственной регистрации) – документ установленного образца, выданный уполномоченной организацией (либо уполномоченным органом в сфере гражданской авиации) и подтверждающий внесение гражданского воздушного судна в Государственный Реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
3) дерегистрация воздушного судна – исключение воздушного судна из Государственного реестра по письменной заявке лица, в пользу которого выдано безотзывное полномочие;
4) должник – эксплуатант или собственник воздушного судна, выдавший Безотзывное полномочие;
5) принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления;
6) Государственный Реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан (далее – Государственный реестр) – документ, в котором производится государственная регистрация гражданских воздушных судов Республики Казахстан, прав на них;
7) безотзывное полномочие – полномочие физического или юридического лица, в пользу которого дано право предъявлять требования на исключение из Государственного реестра (дерегистрацию) и вывоз воздушного судна в соответствии с Протоколом по авиационному оборудованию к Конвенции о международных гарантиях в отношении подвижного оборудования;
8) собственник (владелец) – физическое или юридическое лицо Республики Казахстан, которому принадлежит воздушное судно на праве собственности или других законных основаниях;
9) заявитель – физическое или юридическое лицо, являющееся собственником (владельцем) или эксплуатантом гражданского воздушного судна;
10) эксплуатант – физическое или юридическое лицо, занимающееся эксплуатацией гражданских воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области;

5. Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік әуе кемесінің бортында болады.
6. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілген азаматтық әуе кемесі Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде де, сол сияқты одан тысқары жерде де ұшуға жіберіледі.
7. Осы қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
2) азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (бұдан әрі – Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік) – уәкілетті ұйым (немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган) берген азаматтық әуе кемесінің Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің Мемлекеттік тізіліміне енгізілгенін растайтын белгіленген үлгідегі құжат;
3) әуе кемесін тіркеуден алып тастау – оның пайдасына қайтарып алынбайтын өкілеттік берілген тұлғаның өтініші бойынша әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару;
4) борышкер – қайтарып алынбайтын өкілеттікті берген әуе кемесінің пайдаланушысы немесе меншік иесі;
5) "бір өтініш" қағидаты – бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтердің жиынтығын көздейтін мемлекеттік қызметті көрсету нысаны;
6) Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің Мемлекеттік тізілімі (бұдан әрі – Мемлекеттік тізілім) – Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелеріне, оларға арналған құқықтарға мемлекеттік тіркеу жүргізетін құжат;
7) қайтарып алынбайтын өкілеттік – жылжымалы жабдыққа қатысты халықаралық кепілдіктер туралы конвенцияға авиациялық жабдық жөніндегі хаттамаға сәйкес азаматтық әуе кемелерін Мемлекеттік тізілімнен шығаруға (тіркеуден алып тастауға) және әуе кемесін әкетуге талап қою құқығы оның пайдасына берілген, заңды және жеке тұлғалардың өкілеттігі;
8) меншік иесі (иеленуші) – меншік құқығында немесе өзге де заң негіздемелерінде әуе кемелерінің иесі болып табылатын Қазақстан Республикасының жеке немесе заңды тұлғалары;
9) өтініш беруші – азаматтық әуе кемесінің иесі (меншік иесі) немесе пайдаланушысы болып табылатын жеке немесе заңды тұлғасы;
10) пайдаланушы – азаматтық әуе кемелерін пайдаланумен немесе осы салада қызмет көрсетумен айналысатын жеке немесе заңды тұлға;

11) беспилотная авиационная система – беспилотное воздушное судно и связанные с ним элементы (включая каналы связи и компоненты, управляющие беспилотным воздушным судном), которые необходимы для безопасной и эффективной эксплуатации беспилотного воздушного судна в воздушном пространстве;
12) беспилотное воздушное судно – воздушное судно, которое эксплуатируется или предназначено для автономной работы и (или) для дистанционного управления без пилота на борту;
13) декларация о соответствии – документ единой формы, путем оформления и подписания которого заявитель подтверждает единоличную ответственность за безопасную эксплуатацию и соответствие беспилотной авиационной системы требованиям Правил использования беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 декабря 2020 года № 706 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22031);
14) зарегистрированная международная гарантия – соответствующее право кредитора в отношении воздушного судна, запись о котором включена в Международный регистр;
15) уполномоченная сторона – лицо, в пользу которого выдано безотзывное полномочие;
16) сертификат типа – документ, выданный уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации, международной организацией в сфере гражданской авиации, осуществляющей сертификацию воздушных судов или иностранным государством для определения конструкции типа гражданского воздушного судна, двигателя или воздушного винта и подтверждающий соответствие конструкции нормам летной годности;
17) международный регистр – международная служба регистрации, созданная в соответствии с Кейптаунской конвенцией и Авиационным протоколом для регистрации прав кредиторов на воздушные суда.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 193 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них
8. Для получения свидетельств о государственной регистрации гражданского воздушного судна заявитель представляет в уполномоченную организацию через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) заявку на государственную регистрацию воздушного судна по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам.
Aкт проверки технического состояния воздушного судна представляемый с пакетом документов составляется по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги.

11) пилотсыз авиациялық жүйе – пилотсыз әуе кемесі және пилотсыз әуе кемесін әуе кеңістігінде қауіпсіз және тиімді пайдалану үшін қажетті онымен байланысты (пилотсыз әуе кемесін басқаратын байланыс арналары мен құрамдастарды қоса алғанда) элементтер;
12) пилотсыз әуе кемесі – дербес жұмыс істеуге және (немесе) бортында пилотсыз қашықтан басқаруға пайдаланылатын немесе арналған әуе кемесі;
13) сәйкестік туралы декларация – өтініш беруші ресімдеу және қол қою арқылы қауіпсіз пайдаланғаны және пилотсыз авиациялық жүйенің Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 706 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22031 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде пилотсыз авиациялық жүйесін пайдалану қағидаларының талаптарына сәйкестігі үшін жеке-дара жауапкершілікті растайтын бірыңғай нысандағы құжат;
14) тіркелген халықаралық кепілдік – Халықаралық тіркелімге ол туралы жазба енгізілген әуе кемесіне қатысты кредитордың тиісті құқығы;
15) уәкілетті тарап – оның пайдасына қайтарып алынбайтын өкілеттік берілген тұлға;
16) үлгі сертификаты – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым, әуе кемелерін сертификаттауды жүзеге асыратын азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйым немесе азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың немесе әуе винтінің үлгісінің конструкциясын айқындау үшін шет мемлекет берген және конструкцияның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін растайтын құжат;
17) халықаралық тіркелім – Кейптаун конвенциясына және Авиациялық хаттамаға сәйкес, кредиторлардың әуе кемелеріне құқықтарын тіркеу үшін құрылған халықаралық тіркеу қызметі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерді алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесін мемлекеттік тіркеуге өтінімді және осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын ұсынады.
Құжаттар топтамасымен ұсынылатын әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случае обращения через портал заявителю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты, места получения результата оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае обращения заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявки по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. Срок рассмотрения заявки и выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан составляет 20 (двадцать) рабочих дней.
По выбору услугополучателя:
государственная услуга "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан" оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственными услугами "Выдача сертификата воздушного судна по шуму" и (или) "Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры" (далее – услуга по принципу "одного заявления").
Срок оказания услуги по принципу "одного заявления" составляет 25 рабочих дней, из них:
срок выдачи свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан составляет 20 (двадцать) рабочих дней;
срок выдачи сертификата воздушного судна по шуму и (или) выдачи разрешения на использование радиопередающей аппаратуры составляет 5 (пять) рабочих дней;
государственные услуги "Выдача сертификата воздушного судна по шуму" и "Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры" оказываются отдельно, в соответствии с Правилами сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов за № 12073).

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Портал арқылы жүгінген жағдайда өтініш берушіге "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күні көрсетіле отырып, мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету бойынша өтінімдерді тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-1. Өтінімді қарау және Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша:
"Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік қызметі "Шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын беру" және (немесе) "Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру" (бұдан әрі – "бір өтініш" қағидаты бойынша қызмет) мемлекеттік көрсетілетін қызметтермен жиынтықта "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
"Бір өтініш" қағидаты бойынша қызметті көрсету мерзімі 25 жұмыс күнін құрайды, оның ішінде:
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерді беру мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды;
шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын беру және (немесе) радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру мерзімі 5 (бес) жұмыс күнін құрайды;
"Шуыл бойынша сертификат беру" және "Радиоберуші аппаратураны пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметтері Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12073 болып тіркелген) сәйкес жеке көрсетіледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-2. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, сертификата по шумам на местности, сертификата на радиостанцию, свидетельства на право выполнения авиационных работ уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-3. При представлении заявителем неполного пакета документов по перечню, предусмотренному в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация отказывает в приеме заявления.
При представлении заявителем полного пакета документов, по перечню, предусмотренному в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги, уполномоченной организацией проверяется соответствие предоставленного пакета документов требованиям настоящих Правил и проводится осмотр воздушного судна авиационным инспектором уполномоченной организации в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
Осмотр воздушного судна авиационным инспектором уполномоченной организации не проводится при государственной регистрации новых, ранее не эксплуатированных, гражданских воздушных судов (при приемке с завода-изготовителя) за исключением случаев:
1) государственной регистрации типа гражданского воздушного судна, ранее не состоявшего в Государственном реестре;
2) письменного обращения заявителя в уполномоченную организацию о проведения осмотра воздушного судна.
В срок не менее чем за 2 (два) рабочих дня до начала проведения осмотра воздушного судна, на портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица уполномоченной организации в произвольной форме, содержащее информацию о дате начала, возможных изменениях и дополнениях к процедуре государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан.

Ескерту. 10-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-2-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-2. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, жергілікті жердегі шуыл бойынша сертификат, радиостанцияға сертификат, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ескерту. 10-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
10-3. Өтініш беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбе бойынша құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынбаған кезде уәкілетті ұйым өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Өтініш беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбе бойынша құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, уәкілетті ұйым ұсынылған құжаттар топтамасының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді және уәкілетті ұйымның авиациялық инспекторы әуе кемесін қарап-тексеруді 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Уәкілетті ұйымның авиациялық инспекторы әуе кемесін қарап-тексеруді бұрын пайдаланылмаған жаңа азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу кезінде (дайындаушы зауыттан қабылдау кезінде) мынадай жағдайларды қоспағанда:
1) бұрын Мемлекеттік тізілімде болмаған азаматтық әуе кемесінің үлгісін мемлекеттік тіркеу кезінде;
2) өтініш беруші тексеру жүргізу үшін уәкілетті ұйымға жазбаша өтініш берген кезде жүргізбейді.
Әуе кемесін қарап-тексеруді жүргізу басталғанға дейін кемінде 2 (екі) жұмыс күні бұрын порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу рәсіміне басталу күні, ықтимал өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты қамтитын еркін нысандағы уәкілетті ұйымның уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған хабарлама жіберіледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 10-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 193 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-4. По результатам осмотра воздушного судна с использованием инструктивного материала в течение 1 (одного) рабочего дня составляется акт оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна (далее – акт оценки) по форме, согласно приложению 2-1 в соответствии с пунктом 9-2 Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12073).
Сведения о гражданском воздушном судне включаются в Государственный реестр в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил и выдается Свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна сроком на 5 (пять) лет или на срок действия договора аренды по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам при:
1) положительном результате акта оценки гражданского воздушного судна;
2) соответствии предоставленного пакета документов пункту 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги для получения свидетельства о государственной регистрации новых, ранее не эксплуатированных, гражданских воздушных судов (при приемке с завода-изготовителя), для которых осмотр не проводится в соответствии с пунктом 10-3 настоящих Правил;
3) соответствии предоставленного пакета документов пункту 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги для внесения изменений в свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна.
При отрицательном результате акта оценки оформляется мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, который направляется на портал в "личный кабинет" заявителя подписанный ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.

Ескерту. 10-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
10-4. Нұсқаулық материалды пайдалана отырып, әуе кемесін қарап-тексеру нәтижелері бойынша 1 (бір) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы инвестициялық және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12073 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру қағидаларының 9-2-тармағына сәйкес азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығын бағалау актісі (бұдан әрі – бағалау актісі) 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Азаматтық әуе кемесі туралы мәліметтер осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес Мемлекеттік тізілімге енгізіледі және мынадай жағдайларда:
1) азаматтық әуе кемесін бағалау актісі оң нәтижесі;
2) ұсынылған құжаттар топтамасы осы Қағидалардың 10-3-тармағына сәйкес қарап-тексеру жүргізілмейтін, бұрын пайдаланылмаған жаңа азаматтық әуе кемелерін (дайындаушы зауыттан қабылдау кезінде) мемлекеттік тіркеу үшін Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағына сәйкес;
3) ұсынылған құжаттар топтамасы Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізу үшін мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағына сәйкес келген кезде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 5 (бес) жыл мерзімге немесе жалдау шартының қолданылу мерзіміне Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беріледі.
Бағалау актісі теріс нәтиже берген кезде Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап ресімделеді, ол уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған өтініш берушінің порталға "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК). Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-4 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 193 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. На основании представленных документов уполномоченная организация вносит гражданское воздушное судно в Государственный реестр и в зависимости от назначения гражданскому воздушному судну присваивается одно из следующих наименований:
1) пассажирское;
2) транспортное;
3) конвертируемое;
4) грузо-пассажирское;
5) специального применения;
6) санитарное;
7) учебно-тренировочное.
12. При наличии в заявки указания эксплуатанта в целях авиации общего назначения, в графе Эксплуатант вносится аббревиатура "АОН".
13. За выдачу свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан, государственную регистрацию договора о залоге воздушного судна, дополнительного соглашения к нему, безотзывного полномочия на дерегистрацию и вывоз воздушного судна взимается плата в порядке и размере, определенном приказами исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 марта 2023 года № 177 "Об утверждении Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №32120) (далее – Правила взимания платежей в сфере гражданской авиации) и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32089) (далее - Перечень платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации).
Выдача свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна Республики Казахстан, государственная регистрация договора о залоге воздушного судна, дополнительного соглашения к нему, безотзывного полномочия на дерегистрацию и вывоз воздушного судна осуществляются после поступления платы в бюджет уполномоченной организации.

Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Ескерту. 10-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
11. Ұсынылған құжаттар негізінде уәкілетті ұйым азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тізілімге енгізеді және тағайындауына байланысты әуе кемесіне мына атаулардың бірі беріледі:
1) жолаушылар;
2) көліктік;
3) айырбасталымды;
4) жүк-жолаушылар;
5) арнайы қолдану;
6) санитарлық;
7) оқу-жаттығу.
12. Жалпы тағайындаудағы авиация (ЖТА) мақсаты пайдаланушының өтінішінде көрсетілген жағдайда, Пайдаланушы бағанында "ЖТА" аббревиатурасы енгізіледі.
13. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерді бергені, әуе кемесінің кепілі туралы шартты, оған қосымша келісімді, әуе кемесін тіркеуден шығаруға және әкетуге қайтарып алынбайтын өкілеттікті мемлекеттік тіркегені үшін "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласындағы төлемдерді алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 24 наурыздағы № 177 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32120 болып тіркелген) (бұдан әрі – Азаматтық авиация саласындағы төлемдерді алу қағидалары) және "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) (бұдан әрі –Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерінің тізбесі) бұйрықтарымен айқындалған тәртіпте және мөлшерде төлем алынады.
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру, әуе кемесінің кепілі туралы шартты, оған қосымша келісімді, әуе кемесін тіркеуден шығаруға және әкетуге қайтарып алынбайтын өкілеттікті мемлекеттік тіркеу уәкілетті ұйымның бюджетіне төлем түскеннен кейін жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При соответствии представленных документов требованиям настоящих Правил сведения о гражданском воздушном судне включаются в Государственный реестр и заявителю выдается Свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна сроком на 5 (пять) лет или на срок действия договора аренды по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
17. В случае обнаружения ошибок в Свидетельстве о государственной регистрации либо поступления заявки о допущенной ошибке, уполномоченная организация вносит исправления в срок 3 (три) рабочих дня.
18. Уполномоченная организация при регистрации в Государственном реестре гражданского воздушного судна нового типа уведомляет в письменной форме в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней государство-разработчика этого типа о внесении этого гражданского воздушного судна в Государственный реестр.
19. Государственный реестр является документом, состоящим из табличных листов учета, в которые вносится информация о воздушных судах, которым посредством регистрации была присвоена национальная принадлежность Республики Казахстан, а также дополнительная информация.
Ведение Государственного реестра осуществляется уполномоченной организацией по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам в бумажном виде. При наличии соответствующего защищенного программного продукта Государственный реестр ведется на электронных носителях с возможностью дублирования. При несоответствии между записями на бумажных и электронных носителях приоритет имеют записи на бумажных носителях.
20. Уполномоченная организация формирует дело на каждое гражданское воздушное судно, которое включает документы, послужившие основанием для государственной регистрации воздушного судна, а также копию выданного Свидетельства о государственной регистрации и является неотъемлемой частью Государственного реестра.
21. Дело гражданского воздушного судна в том числе, переданные уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, хранится в течение всего срока его эксплуатации в уполномоченной организации и через год после его исключения из Государственного реестра передается в архив в соответствии с Правилами приема, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 235 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33338).
Уничтожение или изъятие из дела гражданского воздушного судна каких-либо документов или их частей не допускается.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Ұсынылған құжаттардың осы Қағиданың талаптарына сәйкес болған кезде азаматтық әуе кемесі туралы мәліметтер Мемлекеттік тізілімге енгізіледі және өтініш берушіге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 5 (бес) жылға немесе жалдау шартының мерзіміне нысан бойынша Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беріледі.
17. Мемлекеттік тіркеу туралы куәліктен қате табылған болмаса жіберілген қателік туралы өтініш түскен жағдайда уәкілетті ұйым 3 (үш) жұмыс күні мерзімінде түзетулер енгізеді.
18. Уәкілетті ұйым алғашқы рет Мемлекеттік тізілімге жаңа үлгідегі әуе кемесін енгізген жағдайда, ол осы әуе кемесін шығарған мемлекетке оны Мемлекеттік тізілімге енгізгені туралы жазбаша түрде 15 (он бес) жұмыс күн ішінде хабарлайды.
19. Мемлекеттік тізілім есепке алынатын кесте парақтарынан, оның ішіне әуе кемелері туралы ақпарат енгізілген, яғни тіркеу арқылы Қазақстан Республикасының ұлттық тиесілігі меншіктелген, сондай-ақ қосымша ақпараттан тұратын құжат болып табылады.
Мемлекеттік тізілімді жүргізу осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті ұйым қағаз түрінде жүрзеге асырады. Тиісті қорғалған бағдарламалық өнім болған жағдайда Мемлекеттік тізілім қайталау мүмкіндігімен электронды тасығыштарда жүргізіледі. Қағаз және электронды тасығыштардағы жазбалар арасында сәйкессіздіктер болса қағаз тасығыштағы жазба басым болады.
20. Уәкілетті ұйым әрбір әуе кемесіне әуе кемесін мемлекеттік тіркеуге негіз болған құжаттардан, сол сияқты берілген Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік көшірмесінен тұратын іс қалыптастырады және бұл Мемлекеттік тізілімнің ажырамас бөлігі болып табылады.
21. Азаматтық әуе кемесінің ісі, оның ішінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган берген іс оны пайдаланудың бүкіл мерзімі ішінде уәкілетті ұйымда сақталады және ол Мемлекеттік тізілімнен шығарылғаннан кейін бір жылдан соң Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 235 бұйрығымен бекітілген Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды ведомстволық және жеке архивтердің қабылдау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33338 болып тіркелген) сәйкес мұрағатқа тапсырылады.
Азаматтық әуе кемесінің ісінен қандай да бір құжаттарды немесе олардың бөліктерін жоюға немесе алуға жол берілмейді.

Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 13.08.2025 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Собственник (владелец) или эксплуатант гражданского воздушного судна, занесенного в Государственный реестр, сообщает уполномоченной организации обо всех изменениях права собственности и других прав на гражданское воздушное судно, а также обременении на эти права, выдаче Безотзывного полномочия, изменении условий аренды, чрезвычайных происшествиях, пропаже, поломке гражданского воздушного судна в течение одного месяца с момента таких изменений.
23. Внесение изменений в Государственный реестр и в Свидетельство о государственной регистрации осуществляется уполномоченной организацией через портал в случаях изменения:
1) собственника (владельца) гражданского воздушного судна и (или) его наименования и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии);
2) эксплуатанта гражданского воздушного судна и (или) его наименования;
3) назначения гражданского воздушного судна, в связи с его переоборудованием;
4) срока действия Свидетельства о государственной регистрации при обращении заявителя до истечения срока его действия.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В связи с изменением собственника, эксплуатанта гражданского воздушного судна, назначения воздушного судна, после его переоборудования или срока действия Свидетельства о государственной регистрации, заявитель представляет в уполномоченную организацию через портал документы по перечню, предусмотренному в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Если в результате аренды (лизинга) собственник и эксплуатант гражданского воздушного судна окажутся в разных государствах, тогда прилагается Соглашение между полномочными органами гражданской авиации этих стран об ответственности за летную годность, организацию контроля безопасной эксплуатации гражданского воздушного судна.
26. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.03.2021 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.08.2025 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Мемлекеттік тізілімге енгізілген азаматтық әуе кемесінің меншік иесі (иеленушісі) және пайдаланушысы барлық азаматтық әуе кемесінің иелік құқығы және басқа құқықтардың өзгерістері, сондай-ақ осы құқықтарға ауыртпалықтар, қайтарымсыз өкілеттікті беру, жалға алу шартының өзгеруі, төтенше жағдайлардың, жоғалу, азаматтық әуе кемесінің ақаулығы осындай өзгерістерді айқындау сәтінен бір айдың ішінде уәкілетті ұйымға хабарлайды.
23. Мемлекеттік тізілімге және мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізуді уәкілетті ұйым өзгерістер болған жағдайда портал арқылы жүзеге асырады:
1) азаматтық әуе кемесінің меншік иесі (иеленушісі) және (немесе) оның атауы және (немесе) оның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
2) азаматтық әуе кемесін пайдаланушының және (немесе) оның атауының;
3) азаматтық әуе кемесін қайта жабдықтауға байланысты оның мақсаты болып табылады;
4) өтініш беруші өтініш жасаған кезде мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін оның қолданылу мерзімін қамтиды.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Азаматтық әуе кемесінің меншік иесінің, пайдаланушысының, әуе кемесінің жабдықталғаннан кейін мақсатының немесе мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің қолданылу мерзімінің өзгеруіне байланысты өтініш беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбе бойынша құжаттарды портал арқылы уәкілетті ұйымға ұсынады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Егер азаматтық әуе кемесінің иесі және пайдаланушысы жалға алу (лизинг) нәтижесінде әртүрлі мемлекеттерде болғанда, онда азаматтық авиация сының уәкілетті органдары арасындағы ұшу жарамдылығына, азаматтық әуе кемесін қауіпсіз пайдалануды бақылау ұйымына қатысты жауапкершілігі тіркеледі.
26. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.03.2021 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

27. При положительных результатах рассмотрения представленных документов, в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня подачи заявителем необходимых документов, уполномоченной организацией осуществляется внесение изменений в Государственный реестр и выдача заявителю Свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам с заполнением отметки о дате регистрации гражданского воздушного судна.
После выдачи Свидетельства о государственной регистрации ранее выданное Свидетельство о государственной регистрации теряет силу.
В случае сбоя информационной системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, уполномоченная организация с момента обнаружения возникновения технических сбоев незамедлительно уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки с предоставлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа или уникального идентификационного номера заявления, номера и кода административного документа или уникального идентификационного номера разрешительного документа, индивидуального идентификационного номера или бизнес идентификационного номера заявителя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки с указанием точного времени ошибки.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.03.2021 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-1. Уполномоченная организация обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан" в соответствии с Правилами внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8555).
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.

27. Ұсынылған құжаттарды қараудың оң нәтижелері кезінде өтініш беруші қажетті құжаттарды берген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде уәкілетті ұйым Мемлекеттік тізілімге өзгерістер енгізуді және өтініш берушіге азаматтық әуе кемесінің тіркелген күні туралы белгіні толтыра отырып, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беруді жүзеге асырады.
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік берілгеннен кейін бұрын берілген Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік күшін жояды.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда, уәкілетті ұйым техникалық іркілістердің туындағанын анықтаған сәттен бастап бірыңғай қолдау қызметіне сұрау салу жіберу арқылы "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторын мемлекеттік қызметтің атауы, әкімшілік құжаттың нөмірі мен коды немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі бойынша ақпарат ұсыныла отырып, әкімшілік құжаттың нөмірі мен коды немесе рұқсат беру құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі немесе өтініш берушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі, авторландыру сәтінен бастап қатенің нақты уақытын көрсете отырып, қате туындаған сәтке дейінгі қадамдық скриншоттарды қоса бере отырып, дереу хабардар етеді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.03.2021 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27-1. Уәкілетті ұйым мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) бекітілген мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметтер көрсету сатысы туралы деректерді енгізу Қағидаларына сәйкес қамтамасыз етеді (бұдан әрі – деректерді АЖ-ға енгізу Қағидасы).
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, мемлекеттік қызмет берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 27-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-2. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) сотрудников уполномоченной организации, связанное с принятием административного акта в административном (досудебном) порядке производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
уполномоченной организацией – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба подается в уполномоченную организацию и (или) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если в течение 3 (трех) рабочих дней принято решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 27-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
27-2. Уәкілетті ұйымның әкімшілік актіні әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қабылдауға байланысты әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
27-2-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініш берушінің шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
уәкілетті ұйымның – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауына жатады.
Шағым уәкілетті ұйымға және (немесе) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлғаға беріледі.
Уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылданса, уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Ескерту. 27-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
27-3-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

27-3. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменном виде (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронной форме) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК РК.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Гражданское воздушное судно исключается из Государственного реестра в случаях:
1) списания или снятия воздушного судна с эксплуатации;
2) продажи или передачи воздушного судна иностранному государству, иностранному физическому или юридическому лицу;
3) регистрации гражданского воздушного судна в Реестре воздушных судов государственной авиации Республики Казахстан или реестре иностранных государств;
4) отсутствия действительного сертификата летной годности более двух лет, календарный срок эксплуатации которого превышает сорок лет с даты выпуска воздушного судна, кроме случаев наличия обременения имущества;
5) воздушное судно было признано пропавшим без вести;
6) исполнения безотзывного полномочия.
Исключение из Государственного реестра воздушного судна, находящегося в залоге, осуществляется с согласия залогодержателя.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.03.2021 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 193 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

27-3. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңының 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 27-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
28. Азаматтық әуе кемесі:
1) әуе кемесі есептен шығарылған немесе пайдаланудан алып тасталған;
2) әуе кемесі шет мемлекетке, шетелдік жеке немесе заңды тұлғаға сатылған немесе берілген;
3) азаматтық әуе кемесін Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуе кемелерінің тізілімінде немесе шет мемлекеттердің тізілімінде тіркелген;
4) мүліктің ауыртпалығы болған жағдайларды қоспағанда, күнтізбелік пайдалану мерзімі әуе кемесі шығарылған күннен бастап қырық жылдан асатын, екі жылдан астам ұшуға жарамдылығының жарамды сертификаты болмаған;
5) әуе кемесі хабарсыз жоғалып кеткен деп танылған;
6) қайтарылмайтын өкілеттікті атқарған жағдайларда Мемлекеттік тізілімнен шығарылады.
Кепілдегі әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару кепіл ұстаушының келісімімен жүзеге асырылады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.03.2021 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

29. При исключении гражданского воздушного судна из Государственного реестра (кроме случаев дерегистрации воздушного судна) заявитель представляет в уполномоченную организацию через портал следующие документы:
1) электронная копия заявки по форме согласно приложению 6, либо электронная копия заявки на замену свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна с национального опознавательного знака "UN" на государственный и регистрационный опознавательные знаки "UP" с последующим его исключением по форме согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам и оригинала Свидетельства о государственной регистрации" с национальным опознавательным знаком "UN";
2) электронные копии документов, подтверждающих переход права собственности воздушного судна к иностранному государству (физическому, юридическому лицу) или документ, предусмотренный случаями, при которых воздушное судно исключается из Государственного реестра или их копии;
3) в случае, когда собственник является нерезидентом Республики Казахстан: электронную копию документов удостоверяющих личность физического лица или Справку (свидетельство) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица-заявителя;
4) электронная копия письменного согласия залогодержателя на исключение воздушного судна, если оно находится в залоге;
5) электронная копия акта на списание (в случае списания гражданского воздушного судна) по форме согласно приложению 1 к Правилам списания воздушных судов, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 9 марта 2011 года № 123 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6868);
6) электронная копия документов об утилизации воздушного судна или их копии (в случае списания воздушного судна);
7) электронная копия акта о снятии опознавательных знаков с воздушного судна и подтверждающие фотоснимки (за исключением случаев списания воздушного судна).
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Акт о снятии опознавательных знаков составляется в произвольной форме, подписывается членами комиссии, в состав которой включаются собственник или эксплуатант воздушного судна и представитель аэродрома базирования воздушного судна.

29. Азаматтық әуе кемелерін Мемлекеттік тізілімнен шығарған кезде (әуе кемесін тіркеуден шығару жағдайларын қоспағанда) өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімнің электрондық көшірмесі немесе осы Қағидаларға  6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кейіннен алып тастай отырып, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті "UN" ұлттық тану белгісінен "UP" мемлекеттік және тіркеу тану белгісіне ауыстыруға өтінімнің және "UN" ұлттық тану белгісімен мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасының электрондық көшірмесі;
2) әуе кемесінің меншік құқығының шет мемлекетке (жеке, заңды тұлғаға) өткендігін растайтын құжат немесе әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару жағдайларын қарастырған құжат немесе олардың электрондық көшірмелері;
3) меншік иесі Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда жеке тұлғаның тұлғаны куәландыратын құжаттарының немесе өтініш иесі – Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамасының (куәлік) электрондық көшірмесі;
4) әуе кемесі кепілде тұрған жағдайда кепіл ұстаушының оның тізілімнен шығарылуына жазбаша келісімінің электрондық көшірмесі;
5) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 9 наурыздағы № 123 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6868 болып тіркелген) Әуе кемелерін есептен шығару қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептен шығарып тастау актісінің электрондық көшірмесі (әуе кемесі есептен шығарылған кезде);
6) әуе кемесін кәдеге жарату туралы құжаттардың электрондық көшірмесі немесе олардың көшірмелері (әуе кемесі есептен шығарылған кезде);
7) әуе кемесінен айырым белгілерді алып тастау туралы актісінің электрондық көшірмесі және оны растайтын фотосуреттер (әуе кемесін есептен шығару жағдайларын қоспаған кезде).
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
30. Айырым белгілерді алып тастау туралы актісі әуе кемесінің иесі немесе пайдаланушысы және әуе кемесінің тұрақтау әуеайлағының өкілі кіретін комиссия мүшелерінің қол қоюы арқылы еркін нысанда жазылады.

31. До выдачи Свидетельства об исключении воздушного судна (далее – Свидетельство об исключении) из Государственного реестра, уполномоченная организация осуществляет:
1) проверку воздушного судна в целях подтверждения удаления с воздушного судна государственных и регистрационно-опознавательных знаков;
2) возврат оригиналов документов ранее выданных уполномоченным органом в сфере гражданской авиации;
3) проверки факта аннулирования адреса воздушного судна (24-х битовый код).
32. В случае, если воздушное судно внесено в Приложение к Сертификату эксплуатанта (Свидетельству на выполнение авиационных работ), оно не исключается из Государственного реестра до момента завершения процедуры исключения этого воздушного судна из Приложения к Сертификату эксплуатанта (Свидетельству на выполнение авиационных работ).
33. При соответствии представленных документов уполномоченная организация выдает заявителю Свидетельство об исключении из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 33 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.03.2021 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. При исключении воздушного судна из Государственного реестра Свидетельство о государственной регистрации и все записи, сделанные в отношении него в Государственном реестре, теряют силу.
35. Для исключения из Государственного реестра воздушного судна, находящегося в залоге прилагается согласие залогодержателя.
Данный пункт не применяется при дерегистрации воздушного судна, если такой залог не является зарегистрированной международной гарантией.
36. Уполномоченная организация осуществляет государственную регистрацию договоров о залоге и (или) дополнительных соглашений к ним.
Для регистрации залогодатель или залогодержатель воздушного судна представляет помимо обращения следующие документы:
1) копию документа, подтверждающего плату за государственную регистрацию договора о залоге воздушного судна и (или) дополнительного соглашения к нему;
2) договор о залоге или ипотеке гражданского воздушного судна и (или) дополнительное соглашение к нему в 3 экземплярах;
3) копию учредительного документа (для иностранных юридических лиц) или документ удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц).
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

31. Мемлекеттік тізілімнен шыққанға дейін Мемлекеттік тізілімнен шығуы туралы куәлікті (бұдан әрі – Шығу туралы куәлік) уәкілетті ұйым:
1) әуе кемесінен мемлекеттік және тіркеу-айырым белгілері алып тасталғандығын растау мақсатында тексеруді;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бұрын берген құжаттардың түпнұсқаларын қайтаруді;
3) әуе кемесінің мекенжайының жойылғандығы фактісін тексеру жүзеге асырады.
32. Егер әуе кемесі Пайдаланушы сертификатының (Авиациялық жұмыстарды орындау куәлігінің) қосымшасына енгізілген жағдайда ол Мемлекеттік тізілімнен осы әуе кемесі Пайдаланушы сертификатының (Авиациялық жұмыстарды орындау куәлігінің) қосымшасынан шығару рәсімі аяқталғанға дейін шығарылмайды.
33. Ұсынылған құжаттар сәйкес келген кезде уәкілетті ұйым өтініш берушіге осы қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шығару туралы куәлік береді.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.03.2021 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Әуе кемесі Мемлекеттік тізілімнен шыққаннан кейін Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік және оған қатысты Мемлекеттік тізілімде жасалынған барлық жазбалар күшін жояды.
35. Кепілде тұрған әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару үшін кепіл ұстаушының оның тізілімнен алып тасталуына жазбаша келісімі қоса беріледі.
Егер кепіл халықаралық кепілдіктермен тіркелмеген болса, бұл тармақ әуе кемесін тіркеуден шығару кезінде қолданылмайды.
36. Уәкілетті ұйым кепіл туралы шарттарды және (немесе) оларға қосымша келісімдерді мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырады.
Тіркеу үшін кепіл беруші немесе әуе кемесінің кепіл ұстаушысы өтініштен басқа мынадай құжаттарды ұсынады:
1) әуе кемесінің кепілі туралы шартты және (немесе) әрбір әуе кемесі үшін оған қосымша келісімді мемлекеттік тіркегені үшін төлемді растайтын құжаттың көшірмесі;
2) азаматтық әуе кемесінің кепілі немесе ипотекасы туралы шарт және (немесе) оған қосымша келісім 3 данада;
3) құрылтай құжатының көшірмесі (шетелдік заңды тұлғалар үшін) немесе жеке басын куәландыратын құжат (шетелдік жеке тұлғалар үшін).
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

37. При соответствии представленных документов уполномоченная организация регистрирует договор о залоге гражданского воздушного судна и /или дополнительного соглашения к нему.
38. Уполномоченная организация осуществляет государственную регистрацию безотзывных полномочий. Для регистрации безотзывного полномочия эксплуатант или уполномоченная сторона воздушного судна представляет помимо обращения следующие документы:
1) копию документа, подтверждающего плату за государственную регистрацию безотзывного полномочия на дерегистрацию и вывоз воздушного судна;
2) оригинал безотзывного полномочия;
3) копию учредительного документа (для иностранных юридических лиц) или документ удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц).
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. При соответствии представленных документов уполномоченная организация регистрирует Безотзывное полномочие на дерегистрацию и вывоз воздушного судна по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
40. В случае наличия зарегистрированного Безотзывного полномочия, Уполномоченная сторона или ее представитель, действующий на основании доверенности (далее – полномочный представитель), является единственным лицом, которое правомочно требовать исключения воздушного судна из Государственного реестра и вывоза воздушного судна. Уполномоченная сторона или ее представитель действуют таким образом только в соответствии с Безотзывным полномочием и нормативными положениями о безопасности полетов.
41. Безотзывное полномочие не может быть отозвано должником без письменного согласия Уполномоченной стороны. Уполномоченная организация исключает Безотзывное полномочие из Государственного реестра только при наличии письменного согласия Уполномоченной стороны.
42. Уполномоченная организация удовлетворяет просьбу о дерегистрации и вывозе воздушного судна при представлении Уполномоченной стороной следующих документов:
1) заявка о дерегистрации по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
2) Безотзывное полномочие или его нотариально заверенную копию;
3) подтверждение, что все зарегистрированные международные гарантии, числящиеся в порядке очередности перед зарегистрированной гарантией Уполномоченной стороны, удовлетворены (в форме сертификата, выданного Международным регистром, или письменного подтверждения всех обладателей таких международных гарантий), или письменное согласие всех обладателей таких международных гарантий на дерегистрацию и вывоз;

37. Ұсынылған құжаттар сәйкес болған жағдайда уәкілетті ұйым кепіл туралы шартты және/немесе оған қосымша келісімшарттарының мемлекеттік тіркеуін жүзеге асырады ады.
38. Уәкілетті ұйым қайтарып алынбайтын өкілеттіктерді мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырады. Қайтарып алынбайтын өкілеттікті тіркеу үшін әуе кемесін пайдаланушы немесе уәкілетті тарап өтініштен басқа мынадай құжаттарды ұсынады:
1) әуе кемесін тіркеуден шығаруға және әкетуге қайтарып алынбайтын өкілеттікті мемлекеттік тіркегені үшін төлемді растайтын құжаттың көшірмесі;
2) қайтарып алынбайтын өкілеттіктің түпнұсқасы;
3) құрылтай құжатының көшірмесі (шетелдік заңды тұлғалар үшін) немесе жеке басын куәландыратын құжат (шетелдік жеке тұлғалар үшін).
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Ұсынылған құжаттар сәйкес келген жағдайда уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесін тіркеуден шығаруға және әкетуге Қайтарып алынбайтын өкілеттікті тіркейді.
40. Тіркелген Қайтарып алынбайтын өкілеттік бар болған жағдайда, Уәкілетті тарап немесе сенімхаттың негізінде әрекет ететін оның өкілі (бұдан әрі – өкілетті өкіл) әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығаруды және әуе кемесін әкетуді талап етуге құқылы жалғыз адам болып табылады. Уәкілетті тарап немесе оның өкілі осындай әрекеттерді тек Қайтарып алынбайтын өкілеттікке және ұшу қауіпсіздігі туралы нормативтік ережелерге сәйкес жасайды.
41. Қайтарып алынбайтын өкілеттікті борышкер Уәкілетті тараптың жазбаша келісімінсіз қайтарылуы мүмкін емес. Уәкілетті ұйым Қайтарып алынбайтын өкілеттікті Мемлекеттік тізілімнен Уәкілетті тараптың жазбаша келісімінің болуы жағдайында ғана шығарады.
42. Уәкілетті ұйым әуе кемесін тіркеуден шығару және әкету туралы өтінішті Уәкілетті тарап мынадай құжаттарды тапсырған кезде қанағаттандырады:
1) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта тіркеу туралы өтініш;
2) Қайтарып алынбайтын өкілеттік немесе оның нотариалды расталған көшірмесі;
3) Уәкілетті тараптың тіркелген кепілдігінің алдында кезектілік тәртібімен есепте тұрған барлық тіркелген халықаралық кепілдіктердің қанағаттандырылуының растамасы (Халықаралық тіркелім берген сертификат немесе осындай халықаралық кепілдіктердің барлық иелерінің жазбаша растамасы нысанында) немесе халықаралық кепілдіктердің барлық иелерінің тіркеуден шығаруға және әкетуге жазбаша келісімі;

4) подтверждение предварительного уведомления заинтересованных лиц в письменном виде за 10 (десять) рабочих дней (Уполномоченное лицо добивается дерегистрации и вывоза иначе, чем на основании судебного акта);
5) акт о снятии опознавательных знаков с воздушного судна и подтверждающие фотоснимки;
6) копию учредительного документа (для иностранных юридических лиц) или документ удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц).
43. При соответствии представленных документов уполномоченная организация в течение 20 (двадцати) рабочих дней выдает Уполномоченной стороне Свидетельство о дерегистрации воздушного судна согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
44. Акт о снятии опознавательных знаков составляется в произвольной форме, подписывается членами комиссии, в состав которой включаются Уполномоченная сторона или ее полномочный представитель, собственник или эксплуатант воздушного судна и представитель аэродрома базирования воздушного судна. В случае отказа собственника или эксплуатанта воздушного судна, выдавшего Безотзывное полномочие, от участия в комиссии или подписания акта, акт составляется и подписывается без его участия.
45. Уполномоченная организация направляет уведомление о дерегистрации воздушного судна собственнику или эксплуатанту воздушного судна, выдавшему Безотзывное полномочие. Собственник или эксплуатант, выдавший Безотзывное полномочие, в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения уведомления представляет в уполномоченную организацию следующие документы:
1) свидетельство о государственной регистрации;
2) сертификат летной годности гражданского воздушного судна;
3) сертификат по шумам на местности;
4) разрешение на радиостанцию.
Глава 3. Порядок присвоения государственных и регистрационных опознавательных знаков гражданских воздушных судов Республики Казахстан
46. При государственной регистрации гражданского воздушного судна в Государственном реестре ему присваиваются государственный и регистрационный опознавательные знаки, которые наносятся на гражданское воздушное судно.
47. Без опознавательных знаков полеты гражданского воздушного судна не допускаются.
48. Опознавательные знаки, нанесенные на элементы конструкции воздушных судов идентичны знакам, указанным в Свидетельстве о государственной регистрации данного судна.
49. Опознавательные знаки должны быть четкими и видными как на земле, так и в воздухе.
50. Выполнение полетов на воздушных судах, опознавательные знаки которых трудно различимы или не соответствуют требованиям настоящих Правил, не допускается.

4) мүдделі адамдардың 10 (он) жұмыс күні бұрын жазбаша түрде алдын ала хабарландырылуының растамасы (егер Уәкілетті адам сот актісінің негізіндегіден басқаша тіркеуден шығаруға және әкетуге әрекет етсе);
5) әуе кемесінен таным белгілерін алып тастау туралы актісі және оны растайтын фотосуреттер;
6) құрылтайшылық құжаттың (шетелдік заңды тұлғалар үшін) көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжат (шетелдік жеке тұлғалар үшін).
43. Құжаттарды қарау оң нәтижелері кезінде уәкілетті ұйым Уәкілетті тарапқа 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес әуе кемесін шығару туралы куәлік береді.
44. Тану белгілерін алып қою туралы акті ерікті нысанда жасалады, құрамына Уәкілетті тарап немесе оның өкілетті өкілі, әуе кемесінің иесі немесе пайдаланушысы және әуе кемесі орналасатын аэродромның немесе өзге бөтен ұйымның өкілі кіретін комиссияның мүшелері қолдарын қояды. Қайтарып алынбайтын өкілеттікті берген әуе кемесінің меншік иесі немесе пайдаланушысы комиссияға қатысудан немесе актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда, акт оның қатысуынсыз жасалады және қол қойылады.
45. Уәкілетті ұйым әуе кемесінің қайта тіркелуі туралы хабарламаны Қайтарымсыз өкілеттікті берген әуе кемесінің иесіне немесе пайдаланушысына жібереді. Қайтарымсыз өкілеттікті берген меншік иесі немесе пайдаланушы хабарламаны алған кезден бастап 10 (он) жұмыс күнінің ішінде уәкілетті ұйымына мынадай құжаттарды береді:
1) мемлекеттік тіркеу туралы куәлік;
2) азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификаты;
3) жергілікті жердегі шуылдар жөніндегі сертификат;
4) радиостанцияға рұқсат.
3-тарау. Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің Мемлекеттік және тіркеу айырым белгілерін тағайындау тәртібі
46. Азаматтық әуе кемесін Мемлекеттік тізілімге мемлекеттік тіркеу кезінде оған азаматтық әуе кемесіне тағылатын айырым белгілері тағайындалады.
47. Айырым белгісінсіз азаматтық әуе кемесінің ұшуларына жол берілмейді.
48. Азаматтық әуе кемесінің конструкциясының элементтеріне тағылатын айырым белгілері осы кеменің Мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінде көрсетілген белгіге парапар болды.
49. Айырым белгілері жерде де, әуеде де айқын және көрнекі болуға тиіс.
50. Айырым белгілері айыруы қиын немесе осы Қағидалардың талаптарына сәйкес болмаған әуе кемелерінде ұшуларды орындау рұқсат етілмейді.

51. Гражданскому воздушному судну, оснащенному оборудованием, работающим в режиме "S" вторичной обзорной радиолокации и имеющим устройство опознавания, при государственной регистрации присваивается 24 битовый адрес воздушного судна. Диапазоном адреса воздушного судна является 011010000011000000000001 - 011010000011001111111111 битов.
Уполномоченная организация осуществляет ведение журнала присвоения 24 битового адреса воздушного судна по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам в бумажном виде.
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Aдреса присваиваются воздушным судам в соответствии со следующими принципами:
1) один и тот же 24 битовый код не присваивается более чем одному воздушному судну;
2) воздушному судну присваивается только один 24 битовый код, независимо от комплектации оборудования на борту;
3) 24 битовый код меняется только при изменении государства регистрации воздушного судна и никогда не изменяется во время полета;
4) при изменении государства регистрации воздушного судна, первоначальный присвоенный адрес аннулируется и уполномоченной организацией присваивается новый адрес;
5) 24 битовый код присваивается в целях опознавания воздушного судна и он не используется для передачи какой-либо конкретной информации;
6) воздушным судам не присваиваются адреса, состоящие из 24 нулей или 24 единиц;
7) адрес воздушного судна присваивается с учетом конкретного номера, присваиваемого уполномоченной организацией. Присваиваемый номер, записанный в десятичной системе, переводится в двоичное исчисление и вносится в выделенные ИКAО свободные 10 разрядов.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Эксплуатант гражданского воздушного судна, по требованию уполномоченной организации предъявляет установленный на бортовом оборудовании воздушного судна 24-битовый адрес.
54. При снятии воздушного судна с Государственного реестра адрес воздушного судна аннулируется, о чем делается соответствующая запись.
Если на воздушном судне, которое подлежит снятию с Государственного реестра, установлены приемоответчики или другая аппаратура, работающая в режиме "S", то перед снятием воздушного судна с Государственного реестра, эксплуатант уведомляет уполномоченную организацию об аннулировании адреса воздушного судна с соответствующего бортового оборудования.

51. Екінші шолу радиолокаторының "S" режимімен жұмыс істейтін жабдықпен жарақталған және тану құрылғысы бар азаматтық әуе кемесіне мемлекеттік тіркеу кезінде әуе кемесінің 24-биттік адресі беріледі. Әуе кемесінің мекенжайының диапазоны 011010000011000000000001-011010000011001111111111 бит болып табылады.
Уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз түрінде әуе кемесінің 24-биттік адресін беру туралы журналын жүргізуді жүзеге асырады.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Әуе кемелеріне мекенжайлар мынадай қағидаттарға сәйкес тағайындалады:
1) бір және сол 24-биттік код бірден артық әуе кемесіне тағайындалмайды;
2) әуе кемесіне борттағы жабдықтарының жиынтық байланыссыз тек қана бір 24 биттік код тағайындалады;
3) 24-биттік код тек қана әуе кемесінің тіркеу мемлекеті өзгерген жағдайда ғана ауысады және ұшу уақытында ешқашан өзгермейді;
4) әуе кемесінің тіркеу мемлекеті өзгерген жағдайда тағайындалған алғашқы мекенжайы жойылады және уәкілетті ұйымымен жаңа мекенжай беріледі;
5) 24-биттік код әуе кемесін анықтау мақсатында тағайындалады және ол қандай да бір нақты ақпаратты жіберу үшін пайдаланылмайды;
6) әуе кемелеріне тек қана 24 нөлден немесе 24 бірліктен тұратын мекенжай тағайындалмайды;
7) уәкілетті ұйымының беретін нақты нөмірін есепке ала отырып, әуе кемесіне мекенжай тағайындалады. Ондық жүйеде жазылып тағайындалған нөмір екілік есептеуге аударылады және ИКАО бөлген 10 разрядтағы бос орынға енгізіледі.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Әуе кемесінің пайдаланушысы уәкілетті ұйымының талабы бойынша әуе кемесінің борттағы жабдығында орнатылған 24 биттік мекенжайды көрсетеді.
54. Әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығарған кезде әуе кемесінің мекенжайы жойылады, ол туралы тиісті жазу жазылады.
Егер Мемлекеттік тізілімнен шығарылатын әуе кемесінде "S" режимімен жұмыс істейтін қабылдау құрылғысы орнатылған болса, онда әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығарар алдында пайдаланушы әуе кемесінің тиісті борттық жабдығынан мекенжайы жойылғандығы туралы уәкілетті ұйымға хабарлайды.

55. Эксплуатант обеспечивает по требованию уполномоченной организации возможность проверки факта аннулирования адреса воздушного судна с бортового оборудования.
Глава 4. Порядок регистрации и учета беспилотных авиационных систем
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 193 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Учету подлежат беспилотные авиационные системы с беспилотным воздушным судном максимальной взлетной массой 0,25 кг и более и все беспилотные авиационные системы вне зависимости от максимальной взлетной массы входящего в состав системы беспилотного воздушного судна, оснащенные техническими средствами способными осуществлять сбор персональных данных и (или) конфиденциальной информации, за исключением беспилотных авиационных систем с беспилотным воздушным судном максимальной взлетной массы 750 кг и более, которые подлежат государственной регистрации в порядке определенном главой 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 193 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56-1. Для получения свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы заявитель представляет в уполномоченную организацию через портал заявку на учет беспилотной авиационной системы по форме, согласно приложению 10-1 к настоящим Правилам и (или) документы по перечню, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Постановка на учет беспилотной авиационной системы" (далее – Перечень основных требований) согласно приложению 10-2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований.
После обращения через портал заявителю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявки для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата оказания государственной услуги.
При направлении документов посредством портала они удостоверяются ЭЦП заявителя.
При сбоях информационной системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, уполномоченная организация с момента обнаружения возникновения технических сбоев незамедлительно уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 56-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

55. Пайдаланушы уәкілетті ұйымының талабы бойынша борттық жабдықтан әуе кемесінің мекенжайының жойылғандығы фактісін тексеру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
4-тарау. Пилотсыз авиациялық жүйесін тіркеу және есепке алу тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Ең жоғары ұшу салмағы 0,25 кг және одан асатын пилотсыз әуе кемесі бар пилотсыз авиациялық жүйелер және ең жоғары пилотсыз әуе кемесі бар пилотсыз авиациялық жүйелерді қоспағанда, дербес деректерді және (немесе) құпия ақпаратты жинауды жүзеге асыруға қабілетті техникалық құралдармен жарақтандырылған пилотсыз әуе кемесі жүйесінің құрамына кіретін пилотсыз әуе кемесінің ең жоғары ұшу массасына қарамастан барлық пилотсыз авиациялық жүйелер есепке алынуға жатады ұшу массасы 750 кг және одан жоғары, осы Қағидалардың 2-тарауында айқындалған тәртіппен мемлекеттік тіркеуге жатады.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
56-1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56-1. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікті алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 10-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пилотсыз авиациялық жүйені есепке қоюға өтінімді және (немесе) осы Қағидаларға 10-2-қосымшаға сәйкес "Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында (бұдан әрі – Негізгі талаптардың тізбесі) көзделген тізбе бойынша құжаттарды ұсынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер негізгі талаптардың тізбесінде баяндалған.
Портал арқылы жүгінгеннен кейін өтініш берушіге "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтінімнің қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Құжаттарды портал арқылы жіберген кезде олар өтініш берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйенің істен шығуы кезінде уәкілетті ұйым техникалық іркілістер анықталған сәттен бастап бірыңғай қолдау қызметіне сұрау салу жіберу арқылы "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторын дереу хабардар етеді.
Ескерту. Қағида 56-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
56-2-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

56-2. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию заявки в день их поступления.
При подаче заявки день приема не входит в срок оказания государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявки по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 56-2 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56-3. При представлении заявителем неполного пакета документов по перечню, предусмотренному в перечне основных требований и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация отказывает в приеме заявления в течение 3 (трех) рабочих дней.
Отказ не препятствует повторному обращению.
При предоставлении заявителем полного пакета документов, согласно перечню документов, предусмотренного перечнем основных требований, уполномоченная организация принимает заявку и документы.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 56-3 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. По результатам рассмотрения заявки на выдачу свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы уполномоченная организация выдает свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе по форме согласно приложению 11-1 к настоящим Правилам в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 перечня основных требований и направляет на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
Свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы выдается на срок 5 лет или на срок действия договора аренды.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.

56-2. Уәкілетті ұйым өтінімді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Өтінім берген кезде қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі өтінімді тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 56-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56-3. Өтініш беруші негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған кезде уәкілетті ұйым 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Бас тарту қайта қарауға кедергі келтірмейді.
Өтініш беруші негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттар тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде уәкілетті ұйым өтінім мен құжаттарды қабылдайды.
Ескерту. Қағида 56-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікті беруге арналған өтінімді қарау нәтижелері бойынша уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікті не негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 11-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты береді және уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен қол қойылып, өтініш берушінің "жеке кабинетіне" порталға электрондық құжат нысанында жолдайды.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік 5 жыл мерзімге немесе жалдау шартының қолданылу мерзіміне беріледі.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статье 73 АППК РК. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ по форме согласно приложению 11-1 к настоящим Правилам в оказании государственной услуги.
Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57-1. При постановке на учет уполномоченная организация присваивает беспилотной авиационной системе бортовой номер.
Присвоенный бортовой номер состоит из семи знаков и наносится шрифтом не менее 5 мм на беспилотное воздушное судно способом, обеспечивающим сохранение и читаемость номера при воздействии воды.
Маркировка на беспилотные воздушные суда с максимальной взлетной массой до 1,5 кг наносится в трех местах, а для беспилотных воздушных судов массой более 1,5 кг наносится в пяти местах.
Присвоенный бортовой номер содержит следующую информацию:
1) принадлежность Республики Казахстан – "Q";
2) классификатор максимальной взлетной массы;
3) классификатор типа конструкции;
4) учетный номер.
Бортовой номер подлежит нанесению владельцем на беспилотное воздушное судно до начала его эксплуатации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 57-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.03.2021 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 193 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57-2. При обнаружении ошибок в Свидетельстве о постановке на учет либо поступления заявки о допущенной ошибке, уполномоченная организация вносит исправления в срок 3 (три) рабочих дня.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 57-2 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Учет беспилотных авиационных систем ведется уполномоченной организацией в реестре беспилотных авиационных систем гражданской авиации Республики Казахстан (далее – Реестр беспилотных авиационных систем).
Учетные номера постановки на учет беспилотных авиационных систем должны соответствовать их порядковым номерам в Реестре беспилотных авиационных систем.
Уполномоченной организацией осуществляется внесение данных в Реестр беспилотных авиационных систем по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам в бумажном виде. При наличии соответствующего защищенного программного продукта Реестр беспилотных авиационных систем ведется на электронных носителях с возможностью дублирования. При несоответствии между записями на бумажных и электронных носителях приоритет имеют записи на бумажных носителях.

Тыңдау туралы хабарлама ҚР ӘРПК 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындысы бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе осы Қағидаларға 11-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57-1. Есепке қою кезінде уәкілетті ұйым пилотсыз авиациялық жүйесіне борттық нөмірді береді.
Берілген борттық нөмір жеті белгіден тұрады және судың әсері кезінде нөмірдің сақталуы мен оқылуын қамтамасыз ететін тәсілмен пилотсыз әуе кемесіне кемінде 5 мм қаріппен жазылады.
Ең жоғары ұшу массасы 0,25 кг-нан 1,5 кг-ға дейінгі "ерекше" санатындағы операцияларды орындайтын пилотсыз әуе кемесіне таңбалау үш жерде, ал салмағы 1,5 кг-дан асатын пилотсыз әуе кемелері үшін бес жерде жазылады.
Берілген борттық нөмір мынадай ақпаратты қамтиды:
1) Қазақстан Республикасының тиесілігі – "Q";
2) ең жоғары ұшу массасының жіктеуіші;
3) конструкция типінің жіктеуіші;
4) есептік нөмірі.
Борттық нөмірді пилотсыз әуе кемесінің иесі оны пайдалануды бастағанға дейін жазады.
Пилотсыз авиациялық жүйені тіркеу кезінде уәкілетті ұйым азаматтық және эксперименттік әуе кемелеріне мемлекеттік, тіркеу тану және қосымша белгілерді салу тәртібіне сәйкес пилотсыз әуе кемесіне қолданылатын мемлекеттік және тіркеу тану белгілерін береді.
Ескерту. Қағида 57-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.03.2021 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
57-2. Есепке қою туралы куәлікте қателер не жіберілген қателік туралы өтінім келіп түскен кезде уәкілетті ұйым түзетулерді 3 (үш) жұмыс күні мерзімінде енгізеді.
Ескерту. Қағида 57-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою уәкілетті ұйымымен Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының пилотсыз авиациялық жүйелерінің тізілімінде (бұдан әрі – Пилотсыз авиациялық жүйелердің тізілімі) жүргізіледі.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою нөмірлері олардың пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою Пилотсыз авиациялық жүйелердің тізіліміндегі реттік нөмірлеріне сәйкес келуі тиіс.
Уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз түрінде пилотсыз авиациялық жүйелер тізіліміне деректерді енгізуді жүзеге асырады. Тиісті қорғалған бағдарламалық өнім болған жағдайда Пилотсыз авиациялық жүйелердің тізілімі қайталау мүмкіндігімен электронды тасығыштарда жүргізіледі. Егер қағаз және электронды тасығыштардағы жазбалар арасында сәйкессіздіктер болса қағаз тасығыштағы жазба басым болады.

Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Срок рассмотрения заявки и выдача свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы составляет 10 (десять) рабочих дней;
внесение изменений в свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы – 10 (десять) рабочих дней.
продление срока действия свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы – 10 (десять) рабочих дней.
выдача Свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы – 10 (десять) рабочих дней.
В случае необходимости проведения дополнительной оценки представленных документов срок рассмотрения продлевается до 5 (пяти) рабочих дней, о чем, до истечения срока, через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление.
Сноска. Пункт 59 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Исключен приказом и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60-1. Внесение изменений в Свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы и в Реестр беспилотных авиационных систем осуществляется уполномоченной организацией через портал при изменении собственника (владельца) и (или) эксплуатанта беспилотной авиационной системы и (или) его наименования и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии).
При представлении заявителем неполного пакета документов по перечню, предусмотренному в перечне основных требований и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация отказывает в приеме заявления в течение 3 (трех) рабочих дней.
При предоставлении заявителем полного пакета документов, согласно перечню документов, предусмотренного Перечнем основных требований, уполномоченная организация принимает заявку и документы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 60-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60-2. В связи с изменением наименования собственника (владельца) и (или) эксплуатанта беспилотной авиационной системы и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии) заявитель представляет в уполномоченную организацию через портал заявку по форме согласно приложению 13-1 к настоящим Правилам и (или) пакет документов по перечню, предусмотренному в перечне основных требований.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о постановке на учет беспилотной авиационной системы, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
После выдачи свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы ранее выданное свидетельство о постановке на учет теряет силу.

Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Өтінімді қарау мерзімі және пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік беру 10 (он) жұмыс күнін құрайды;
пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке өзгерістер енгізу - 10 (он) жұмыс күні.
пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәліктің қолданылу мерзімін ұзарту-10 (он) жұмыс күні.
пилотсыз авиациялық жүйені алып тастау туралы куәлік беру - 10 (он) жұмыс күні.
Ұсынылған құжаттарға қосымша бағалау жүргізу қажет болған жағдайда қарау мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне дейін ұзартылады, бұл туралы мерзім аяқталғанға дейін өтініш берушінің "жеке кабинетіне" портал арқылы хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Алып тасталды - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60-1. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке және пилотсыз авиациялық жүйелер тізіліміне өзгерістер енгізуді уәкілетті ұйым пилотсыз авиациялық жүйенің меншік иесі (иесі) және (немесе) пайдаланушысы және (немесе) оның атауы және (немесе) оның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) өзгерген кезде портал арқылы жүзеге асырады.
Өтініш беруші негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған кезде уәкілетті ұйым 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Өтініш беруші мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттар тізбесіне сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде уәкілетті ұйым өтінім мен құжаттарды қабылдайды.
Ескерту. Қағида 60-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
60-2. Пилотсыз авиациялық жүйе меншік иесінің (иесінің) және (немесе) пайдаланушысының атауының және (немесе) оның тегінің, атының, әкесінің атының (ол болған кезде) өзгеруіне, пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәліктің қолданылу мерзімінің өтуіне байланысты өтініш беруші уәкілетті ұйымға негізгі талаптар тізбесінде көзделген тізбе бойынша құжаттарды және осы Қағидаларға 13-1-қосымшаға сәйкес өтінімді портал арқылы ұсынады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік берілгеннен кейін бұрын берілген есепке қою туралы куәлік күшін жоғалтады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 60-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60-3. По истечении срока действия свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы для получения нового свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы заявитель представляет в уполномоченную организацию через портал заявку на учет беспилотной авиационной системы по форме, согласно приложению 13–2 к настоящим Правилам и (или) пакет документов по перечню, предусмотренному в перечне основных требований.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о постановке на учет беспилотной авиационной системы, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
По результатам рассмотрения заявки на соответствие представленных данных, Закона уполномоченная организация оформляет Свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ по форме согласно приложению 11-1 к настоящим Правилам в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 Перечня основных требований и направляет на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
Ранее выданное свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы теряет силу.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 60-3 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Беспилотная авиационная система исключается из Реестра беспилотных авиационных систем при:
1) списании или снятии беспилотной авиационной системы с эксплуатации;
2) продажи или передачи (вывоз) беспилотной авиационной системы иностранному государству, иностранному физическому или юридическому лицу;
3) истечении срока действия Свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы;

Ескерту. Қағида 60-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
60-3. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәліктің қолданылу мерзімі өткеннен кейін пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы жаңа куәлікті алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 13-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пилотсыз авиациялық жүйені есепке қоюға өтінім береді және (немесе) негізгі талаптар тізбесінде көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын ұсынады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ұсынылған деректердің, Заңның сәйкестігіне өтінімді қарау нәтижелері бойынша уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікті не негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 11-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді және уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" порталға жібереді.
Бұрын берілген пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік күшін жояды.
Ескерту. Қағида 60-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Пилотсыз авиациялық жүйе пилотсыз авиациялық жүйелер тізілімінен алынып тасталады:
1) пилотсыз авиациялық жүйені пайдаланудан шығару немесе алып тастау;
2) пилотсыз авиациялық жүйені шет мемлекетке, шетелдік жеке немесе заңды тұлғаға сату немесе беру (әкету);
3) пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәліктің қолданылу мерзімі өткен;

4) утере или хищении беспилотной авиационной системы;
5) изменении классификатора максимальной взлетной массы и (или) классификатора типа конструкции беспилотной авиационной системы в соответствии с Приложением 1 к Правилам использования беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 декабря 2020 года № 706 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22031).
При исключении из Реестра беспилотных авиационных систем беспилотной авиационной системы заявитель представляет в уполномоченную организацию через портал заявку на снятие с учета беспилотной авиационной системы по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о постановке на учет беспилотной авиационной системы, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
По результатам рассмотрения заявки на выдачу Свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы уполномоченная организация выдает Свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе по форме согласно приложению 11-1 к настоящим Правилам в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 перечня основных требований и направляет на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61-1. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) сотрудников уполномоченной организации, связанное с принятием административного акта в административном (досудебном) порядке, производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
уполномоченной организацией – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба подается в уполномоченную организацию и (или) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если в течение 3 (трех) рабочих дней принято решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 61-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) пилотсыз авиациялық жүйенің жоғалуы немесе ұрлануы;
5) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 706 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22031 тіркелген) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде пилотсыз авиациялық жүйелерді пайдалану Қағидаларының 1-қосымшасына сәйкес пилотсыз авиациялық жүйенің ең жоғары ұшу массасының жіктеуіші және (немесе) конструкция типінің сыныптауышы өзгерген кезде жүзеге асырылады.
Пилотсыз авиациялық жүйенің пилотсыз авиациялық жүйелерінің тізілімінен шығарылған кезде өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пилотсыз авиациялық жүйені есептен шығаруға өтінімді ұсынады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Пилотсыз авиациялық жүйені алып тастау туралы куәлікті беруге арналған өтінімді қарау нәтижелері бойынша уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пилотсыз авиациялық жүйені алып тастау туралы куәлікті береді не осы Қағидаларға 11-1-қосымшаға сәйкес негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің портал арқылы "жеке кабинетіне" жібереді.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61-1. Әкімшілік актіні әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қабылдауға байланысты уәкілетті ұйым қызметкерлерінің әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
61-1-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес өтініш берушінің шағымы қаралуға тиіс:
уәкілетті ұйым тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде.
Шағым уәкілетті ұйымға және (немесе) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға беріледі.
Уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік іс-әрекет қабылданса, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Ескерту. Қағида 61-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
61-2-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

61-2. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней при необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
При продлении срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменном виде (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронной форме) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК РК.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 61-2 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. При соответствии представленных документов уполномоченная организация выдает заявителю Свидетельство об исключении беспилотной авиационной системы с учета согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 193 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Исключен приказом и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Исключен приказом и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации гражданских
воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
___________________________________________________
наименование уполномоченной организации
от _________________________________________________
Фамилия Имя Отчество (при его наличии) заявителя
____________________ № удостоверения личности (паспорта)
___________________________________________________
наименование организации юридического лица
____________________________
адрес, контактный телефон
____________________________ (ИИН/БИН)
___________________________________
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Заявка на государственную регистрацию воздушного судна
1
Прошу произвести государственную регистрацию воздушного судна (тип ВС) ________________:
Выдать
Внести изменения в Свидетельство о государственной регистрации в связи с изменением:
собственника (владельца) гражданского воздушного судна и (или) его наименования и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии);
эксплуатанта гражданского воздушного судна и (или) его наименования;
назначения гражданского воздушного судна, в связи с его переоборудованием;
срока действия Свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна;
2.
Данные о воздушном судне:
2.1
Государство прежней регистрации гражданского воздушного судна:
(наименование и опознавательный знак государства прежней регистрации)
2.2
Опознавательный знак:
2.3
Серийный (заводской) номер
2.4
Дата выпуска завода: (день, месяц, год)
2.5
Изготовитель (завод, государство):
2.6
Назначение гражданского воздушного судна
2.7
Класс гражданского воздушного судна
2.8
Мощность двигателя
2.9
Максимальная взлетная масса
3.0
Дата и место проведения последнего ремонта
3.1
Кем и когда произведен технический осмотр или летное испытание
3.2
Остаток ресурса воздушного судна до ремонта (в часах, посадках, годах)
3.3
Место постоянного базирования воздушного судна:
3.4
Вид права на воздушное судно (нужное подчеркнуть):

61-2. Шағымды уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның қарау мерзімі мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған кезде 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезде шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарау өкілеттігі берілген лауазымды адам шағымды берген өтініш берушіге қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша түрде (шағымды қағаз жеткізгіште берген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық нысанда берген кезде) хабарлайды ұзарту себептері көрсетілген шағымдар.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. Қағида 61-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Ұсынылған құжаттар сәйкес болған жағдайда уәкілетті ұйым өтініш берушіге осы Қағидалардың 15-қосымшасына сәйкес Пилотсыз авиациялық жүйені есептен шығару туралы куәлікті береді.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Алып тасталды - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Алып тасталды - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
__________________________
уәкілетті ұйымның атауы
_________________________
өтініш берушінің тегі, аты-жөні (болған жағдайда)
____________________________
жеке куәліктің (паспорт) №
____________________________
заңды тұлға ұйымының атауы
____________________________
мекенжайы, байланыс телефоны
____________________________
(ЖСН / БСН)
____________________________
Тегі Аты Әкесінің Аты (болған жағдайда)
Әуе кемесін мемлекеттік тіркеуге арналған өтінім
1
Әуе кемесін (ӘК үлгісі) мемлекеттік тіркеуді жүргізуді сұраймын ________________:
Берілсін: мынадай өзгерістерге байланысты азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізу:
азаматтық әуе кемесінің меншік иесі (иесі) және (немесе) оның атауы және (немесе) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
азаматтық әуе кемесін пайдаланушы және (немесе) оның атауы (бар болса);
азаматтық әуе кемесін қайта жабдықтауға байланысты оның мақсаты;
азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі;
2.
Әуе кемесі туралы деректер:
2.1
Азаматтық әуе кемесін бұрынғы тіркеген мемлекет:
(бұрынғы тіркелген мемлекеттің атауы және айырым белгісі)
2.2
Тану белгісі:
2.3
Сериялық (зауыттық) нөмірі
2.4
Зауыттан шығарылған күні: (күні, айы, жылы)
2.5
Дайындаушы (зауыт, мемлекет):
2.6
Азаматтық әуе кемесінің мақсаты
2.7
Азаматтық әуе кемесінің сыныбы
2.8
Қозғалтқыш қуаты
2.9
Ең жоғары ұшу салмағы
3.0
Соңғы жөндеу жүргізілген күні мен орны
3.1
Техникалық байқауды немесе ұшу сынағын кім және қашан жүргізді
3.2
Жөндеуге дейінгі әуе кемесі ресурсының қалдығы (сағатпен, қонумен, жылдармен)
3.3
Әуе кемесінің тұрақты орналасу орны:
3.4
Әуе кемесіне құқық түрі (қажеттісінің астын сызу):

1) право собственности;
2) право эксплуатации;
3) право оперативного управления;
4) право хозяйственного управления.
4.
Номер договора и дата приобретения:
Собственником
№_____ "__" ________20__ года
Эксплуатантом
№_____ "__" ________20__ года
Категория собственника (подчеркнуть):
1) физическое лицо;
2) юридическое лицо.
5.
Категория документа собственника (для юридического лица):
наименование юридического лица:
БИН юридического лица
юридический адрес собственника (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
номер телефона, факса и
e-mail адрес собственника
6.
Категория документа собственника (для физического лица)
серия и дата выдачи документа
№ ___ "__" ______ 20__ года
Фамилия Имя Отчество (при его наличии), дата рождения
________ "__" ____20__ года
ИИН
адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
номер телефона, факса и
e-mail адрес
7.
Категория документа эксплуатанта (для юридического лица):
наименование юридического лица
БИН юридического лица
юридический адрес эксплуатанта (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
номер телефона, факса и
e-mail адрес эксплуатанта
8.
Категория документа эксплуатанта (для физического лица)
Серия и дата выдачи документа
№ ___ "__" _____ 20__ года
Фамилия Имя Отчество (при его наличии), дата рождения
_____ "__" ______20__ года
ИИН
адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
номер телефона, факса и e-mail адрес
9.
Номер, дата и сумма платы:
№____ "__" _____20___года _________ тенге.
10.
Контактное лицо (Фамилия Имя Отчество (при его наличии), должность, номер телефона, факса и e-mail адрес)
11.
В случае получения под услуг (как Сертификата по шуму, радиопередающую аппаратуру) Заполните данные по ниже указанным таблицам
12.
Номер, дата и сумма платы: №____ "__" _____20___года _________ тенге.
Для получения Сертификата по шуму
+/-
Опишите
Самолет
Вертолет
другие
Данные воздушного винта (при его наличии)
Максимальная взлетная масса воздушного судна
Максимальная посадочная масса воздушного судна
Стандарт сертификации по шуму
Дополнительная модификация, введенные с целью приведения в соответствие с применяемыми Стандартами сертификации по шуму
Уровень шума сбоку от взлетно-посадочной полосы/на режиме полной мощности
Уровень шума при заходе на посадке
Уровень шума при пролете
Уровень шума при перелете
Уровень шума при взлете
для получения Разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах
Самолет
Вертолет
другие
Перечень радиопередающих устройств, работающих в авиационном радиочастотном диапазоне:
Сведения о подтверждении:
отсутствия обременения на регистрируемое гражданское воздушное судно;
наличия оборудования, обеспечивающее передачу данных о состоянии и местоположении борта, предназначенного для перевозки грузов посредством наземных и спутниковых каналов за исключением случаев внесения изменений в Государственный реестр и в Свидетельство о государственной регистрации;
внесения платы за государственную регистрацию или перерегистрацию гражданских воздушных судов ________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах (Собственник/ Эксплуатант)
Собственник гражданского воздушного судна
(для юридического лица)
Эксплуатант гражданского воздушного судна
(для юридического лица)
Место печати (при его наличии)
"__" ___________ 20__года (для физического лица):
_____________________________________
подпись, Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
"__" ___________ 20__года
Приложение 2
к Правилам государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Первый руководитель организации (либо лицо
его заменяющий)
_________ ____________________
(подпись) (Фамилия Имя Отчество) (при
наличии)
"___" ____________ 20__ года
Акт проверки технического состояния воздушного судна
Комиссия в составе:
Председатель: ____________________________________________________
должность, Фамилия Имя Отчество (при наличии)
Члены комиссии: __________________________________________________
должность, Фамилия Имя Отчество (при наличии)
"___" _____________ 20__ года произвела технический осмотр
____________________________________________________________________
(тип и назначение гражданского воздушного судна, государственный и
регистрационный опознавательные знаки, серийный (заводской) номер)
_________________________________________________________________
Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска с завода
Назначенный ресурс
______час______пос________лет
Налет с начала эксплуатации
______час______пос________лет
Количество ремонтов
Дата и место проведения последнего ремонта
Налет после последнего ремонта
______час______пос________лет
Остаток ресурса до ремонта
______час______пос________лет
Межремонтный ресурс
______час______пос________лет

1) меншік құқығы;
2) пайдалану құқығы;
3) жедел басқару құқығы;
4) шаруашылық басқару құқығы.
4.
Шарттың нөмірі және сатып алу күні:
Меншік иесі
№_____ "__" ________20__ жыл
Пайдаланушы
№_____ "__" ________20__ жыл
Меншік иесінің санаты (астын сызу):
1) жеке тұлға;
2) заңды тұлға.
5.
Меншік иесі құжатының санаты (заңды тұлға үшін):
заңды тұлғаның атауы:
заңды тұлғаның БСН
меншік иесінің заңды мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үйдің нөмірі, пәтер)
меншік иесінің телефон, факс нөмірі және e-mail мекенжайы
6.
Меншік иесі құжатының санаты (жеке тұлға үшін):
Құжаттың сериясы және берілген күні:
№ ___ "__" ______ 20__ жыл
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), туған күні
________ "__" ____20__ жыл
ЖСН
мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үй нөмірі, пәтер)
телефон, факс нөмірі және
e-mail мекенжайы
7.
Пайдаланушы құжатының санаты (заңды тұлға үшін):
заңды тұлғаның атауы
заңды тұлғаның БСН
пайдаланушының заңды мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үйдің нөмірі, пәтер)
пайдаланушының телефон, факс нөмірі және e-mail мекенжайы
8.
Пайдаланушы құжатының санаты (жеке тұлға үшін):
Құжаттың сериясы және берілген күні
№ ___ "__" _____ 20__ жыл
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), туған күні
_____ "__" ______20__ жыл
ЖСН
мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үй нөмірі, пәтер)
телефон, факс нөмірі және e-mail мекенжайы
9.
Төлем нөмірі, күні және сомасы:
№_____20___жылғы "__"______ ____теңге.
10.
Байланысушы тұлға (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), лауазымы, телефон, факс нөмірі және e-mail мекенжайы)
11.
Қызметтерді алған жағдайда (Шуыл бойынша сертификат, радиотаратқыш аппаратура ретінде) төменде көрсетілген кестелер бойынша деректерді толтырыңыз
12.
Төлем нөмірі, күні және сомасы: _№ _________ 20___ жылғы "__" _____ _____ теңге.
Шуыл бойынша сертификат алу үшін
+/-
сипаттаңыз
Ұшақ
Тікұшақ
басқа
Әуе винтінің деректері (бар болса)
Әуе кемесінің ең жоғары ұшу массасы
Әуе кемесінің ең жоғары қону массасы
Шуылды сертификаттау стандарты
Қолданылатын шуыл бойынша сертификаттау стандарттарына сәйкес келтіру мақсатында енгізілген қосымша модификация
Ұшу-қону жолағының бүйіріндегі шу деңгейі / толық қуат режимінде
Қону кезінде шу деңгейі
Ұшу кезіндегі шу деңгейі
Ұшып келу кезіндегі шу деңгейі
Ұшып кету кезіндегі шу деңгейі
азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиотаратушы аппаратураны пайдалануға рұқсат алу үшін
Ұшақ
Тікұшақ
басқа
Авиациялық радиожиілік диапазонында жұмыс істейтін радиотаратушы құрылғылардың тізбесі:
Мыналардың:
тіркелетін азаматтық әуе кемесіне ауыртпалықтың болмауын;
Мемлекеттік тізілімге және Мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізу жағдайларын қоспағанда, жерүсті және спутниктік арналар арқылы жүктерді тасымалдауға арналған борттың жай-күйі мен орналасқан жері туралы деректерді беруді қамтамасыз ететін жабдықтың болуын;
азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркегені немесе қайта тіркегені үшін төлемақы енгізу. ________________________________________________________
растау туралы мәліметтер
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін (Меншік иесі/ Пайдаланушы)
Азаматтық әуе кемесінің меншік иесі (заңды тұлға үшін)
Азаматтық әуе кемесін пайдаланушы (заңды тұлға үшін)
Мөр орны (бар болса)
20__жылғы "__" ___________ (жеке тұлға үшін): _____________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__жылғы "__" ___________
Қазақстан Республикасы
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
Ұйымның бірінші басшысы
(немесе оның міндетін
атқарушы тұлға)
___________ ___________
қолы Тегі Аты Әкесінің аты
(болған жағдайда)
20__ жылғы "__" _______
Әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісі
Комиссия құрамы:
Төрағасы: ________________________________________________________
лауазымы, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: _______________________________________________
лауазымы, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
___ __________ 20__ жылы техникалық тексеру жүргізді __________
_________________________________________________________________
(азаматтық әуе кемесінің үлгісі мен тағайындалуы, мемлекеттік және
тіркеу айырымдық белгілері сериялық (зауыттық) нөмірі)
_________________________________________________________________
1. Әуе кемесі туралы мәліметтер:
Зауыттан шығарылған күні
Тағайындалған ресурс
_____ сағат ____ қону _______ жыл
Пайдалана бастағаннан бергі ұшуы
_____ сағат ____ қону _______ жыл
Жөндеу жүргізулер саны
Соңғы жөндеу жүргізілген күн және орын
Соңғы жөндеу жүргізілгеннен кейінгі ұшуы
_____ сағат ____ қону _______ жыл
Келесі жөндеу жүргізгенге дейінгі қалған ресурс
_____ сағат ____ қону _______ жыл
Жөндеуаралық ресурс
_____ сағат ____ қону _______ жыл

2. Основание для продления ресурса воздушного судна _________________
3. Основание для продления ресурса двигателя ________________________
4. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный винт
1-й
2-й
3-й
4-й
Вспомогательная силовая установка/Главный редуктор
Тип
Заводской номер
Наработка с начала эксплуатации (час)
Дата последнего ремонта
Наработка после последнего ремонта (час)
Остаток ресурса до ремонта (час)
Количество ремонтов
5. Воздушное судно осмотрено в объеме,
(форма технического обслуживания или ремонта)
________________ о чем внесена запись в формуляр ____________________ (дата)
6. Комплектность воздушного судна __________________________________
7. Наличие бортовой системы предупреждения столкновения в воздухе
8. Все доработки данного типа воздушного судна, обязательные для выполнения на
дату составления настоящего акта выполнены;
изменений типовой конструкции, не предусмотренных утвержденной документацией,
(имеются/не имеются).
9. Организация, утвердившая изменения в Руководстве по летной эксплуатации,
дата утверждения
____________________________________________________________________
10. Заключение комиссии о техническом состоянии, годности к полетам гражданского
воздушного судна и возможности выдачи (продления срока действия) сертификата летной
годности _________________________________________________________________
11. Заключение руководителя инженерно-авиационной службы* эксплуатанта о
годности гражданского воздушного судна к полетам (в том числе к полетам по
международным трассам при наличии необходимого оборудования) ___________________________________________________________________
Председатель: ____________________________________________________
подпись, дата, Фамилия Имя Отчество (при наличии)
Члены комиссии: _________________________________________________
подпись, дата, Фамилия Имя Отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
* – в пункте 11 Руководитель инженерно-авиационной службы делает следующее заключение:
"Самолет (вертолет) технически исправен и годен к эксплуатации"
или
"Самолет (вертолет) технически не исправен и не годен к эксплуатации".

2. Әуе кемесінің ресурсын ұзарту негізі _______________________
3. Қозғалтқыштың ресурсын ұзарту негізі _______________________
4. Қозғалтқыштар және әуе винттері туралы мәліметтер:
Қозғалтқыш/әуе винті
1
2
3
4
Қосалқы күш қондырғысы/Бас редуктор
Үлгісі
Зауыттық нөмірі
Пайдалана басталғаннан бергі ұшуы (сағат)
Соңғы жөндеу жүргізілген күні
Соңғы жөндеу жүргізілгеннен кейінгі ұшуы (сағат)
Келесі жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы
Жүргізілген жөндеу саны
5. Әуе кемесі _______________________________________ көлемде тексерілді.
(техникалық қызмет көрсету немесе жөндеу нысаны)
бұл туралы формулярға жазба жасалынды _____________________________.
(күні)
6. Әуе кемесінің жабдықталғандығы __________________________________.
7. Әуедегі қақтығысты ескертетін борттық жүйенің болуы
_________________________________________________________________.
8. Осы әуе кемесі үлгісінің осы актіні жасау күніне дейінгі орындалуға міндетті
барлық жөндеулер орындалған. Үлгі конструкцияда бекітілген құжаттамада
көзделмеген өзгерістер (бар болу/жоқ болу).
9. Ұшуды пайдалану нұсқаулығындағы өзгерістерді бекіткен ұйым,
бекіткен күні ___________________________________________________________.
10. Комиссияның азаматтық әуе кемесінің техникалық жай-күйі, ұшуға
жарамдылығы және ұшу жарамдылығы сертификатын (қолданылу мерзімін ұзарту)
беру мүмкіндігі туралы қорытындысы _____________________________________.
______________________________________________________________________
11. Пайдаланушының инженерлік-авиациялық қызмет* басшысының азаматтық
әуе кемесінің ұшу жарамдылығы (оның ішінде қажетті жабдығы болған жағдайда
халықаралық трассалар бойынша ұшуына) туралы қорытындысы
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Төраға: _______________________________________________________________
қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: _______________________________________________
қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
* - 11-тармақта Инженерлік-авиациялық қызмет бастығы мынадай қорытынды
жасайды:
"Ұшақ (Тікұшақ) техникалық жарамды және пайдалануға жарамды" немесе
"Ұшақ (Тікұшақ) техникалық жарамсыз және пайдалануға жарамсыз".
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына

Приложение 2-1 к Правилам
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан"
Сноска. Правила дополнены приложением 2-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан".
Наименование подвида государственной услуги:
1. Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
2. Выдача свидетельства об исключении воздушного судна из Государственного реестра.
1
Наименование услугодателя
Aкционерное общество "Aвиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
20 (двадцати) рабочих дней.
При оказании услуги по принципу "одного заявления" - 25 рабочих дней, из них:
при выдаче свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан - 20 (двадцать) рабочих дней;
при выдаче сертификата воздушного судна по шуму и (или) выдаче разрешения на использование радиопередающей аппаратуры - 5 (пять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданского воздушного судна, внесение изменений в свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1. Государственная услуга "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан" – платно, в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации.

2-1-қосымша
"Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 2-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру;
2. Әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару туралы куәлік беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкімет" порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
20 (жиырма) жұмыс күні. "бір өтініш" қағидаты бойынша қызметті көрсету мерзімі – 25 жұмыс күнін құрайды, оның ішінде:
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерді, әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару туралы куәлік беру мерзімі – 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды;
шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын беру және (немесе) радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру мерзімі – 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1. Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізу не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2. Әуе кемесін Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шығару туралы куәлік беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
1. "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі – "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағына және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерінің тізбесіне сәйкес ақылы көрсетіледі.

2. Государственная услуга "Выдача свидетельства об исключении воздушного судна из Государственного реестра" оказывается бесплатно.
7
График работы
1. Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2. Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 08.30 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, сертификата по шумам на местности, сертификата на радиостанцию, свидетельства на право выполнения авиационных работ, подтверждения оплаты в бюджет сбора за регистрацию гражданского воздушного судна уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
1. Для получения свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
2) электронная копия договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
3) электронная копия документа подтверждающего, письменное согласие участников долевой собственности при продаже доли в праве общей собственности на воздушное судно лицу, не являющийся участником собственности на воздушное судно (при долевой собственности);
4) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);

2. "Әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару туралы куәлік беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс істеу кестесі
1. Портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2. Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.30-ден 17.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, жергілікті жердегі шуыл бойынша сертификат, радиостанцияға сертификат, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
1. Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу үшін мынадай құжаттармен қоса ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі:
1) құрылтай құжатының (заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
2) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған сатып алу-сату шартының немесе ресми аудармасы бар ағылшын тілінде меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);
3) әуе кемесіне ортақ меншік құқығындағы үлесті әуе кемесіне меншікке қатысушы болып табылмайтын тұлғаға сату кезінде (үлестік меншік кезінде) үлестік меншікке қатысушылардың жазбаша келісімін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың ресми аудармасы бар электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);

5) электронная копия акта приема-передачи гражданского воздушного судна;
6) электронная копия акта проверки технического состояния воздушного судна;
7) электронная копия сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, выданной государством разработчика гражданского воздушного судна;
8) электронная копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации.
При наличии предоставляются следующие документы:
1) электронная копия документа, подтверждающего исключение гражданского воздушного судна из реестра государственной авиации или из реестра гражданских воздушных судов иностранного государства;
2) электронная копия экспортного сертификата летной годности, выданного иностранным государством;
3) электронная копия документов о переоборудовании воздушного судна;
4) электронная копия временного удостоверения о годности воздушного судна к полетам, выданное заводом-изготовителем;
Для получения свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна новых, ранее не эксплуатированных, гражданских воздушных судов (при приемке с завода-изготовителя) подается заявка подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
2) электронная копия договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
3) электронная копия документа подтверждающего, письменное согласие участников долевой собственности при продаже доли в праве общей собственности на воздушное судно лицу, не являющийся участником собственности на воздушное судно (при долевой собственности);
4) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);

5) азаматтық әуе кемесін қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
6) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
7) азаматтық әуе кемесін әзірлеуші мемлекет берген үлгі сертификатының немесе оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін куәландыратын оған балама құжаттың электрондық көшірмесі.
8) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
Болған жағдайда мынадай құжаттар ұсынылады:
1) Азаматтық әуе кемесінің мемлекеттік авиация тізілімінен немесе шет мемлекеттің азаматтық әуе кемелері тізілімінен шығарылғанын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
2) шет мемлекет берген ұшу жарамдылығы экспорттық сертификатының электрондық көшірмесі;
3) әуе кемесін қайта жабдықтау туралы құжаттардың электрондық көшірмесі;
4) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы туралы дайындаушы зауыт берген уақытша куәліктің электрондық көшірмесі;
Азаматтық әуе кемесін жаңа, бұрын пайдаланылмаған, азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу үшін (дайындаушы зауыттан қабылдау кезінде) мынадай құжаттармен қоса ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі:
1) құрылтай құжатының электрондық көшірмесі (заңды тұлғалар үшін) немесе жеке басын куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
2) мемлекеттік және (немесе)орыс тілдерінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасымен (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) ағылшын тілінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың нотариалды куәландырылған электрондық көшірмесі;
3) әуе кемесіне ортақ меншік құқығындағы үлесті әуе кемесіне меншікке қатысушы болып табылмайтын тұлғаға (үлестік меншік кезінде) сату кезінде үлестік меншікке қатысушылардың жазбаша келісімін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде әуе кемесін пайдалану құқығын растайтын жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасы бар ағылшын тілінде әуе кемесін пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалардың);

5) электронная копия акта приема-передачи гражданского воздушного судна;
6) электронная копия акта проверки технического состояния воздушного судна;
7) электронная копия сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, выданной государством разработчика гражданского воздушного судна.
8) электронная копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации;
9) письмо заявителя либо завода-изготовителя с приложением документов и фотоснимков, подтверждающие установку:
серийного (заводского) номера воздушного судна, указанного на опознавательных табличках завода-изготовителя;
опознавательная табличка, на которой указаны государственный и регистрационный опознавательные знаки;
местонахождение государственных и регистрационных опознавательных знаков воздушного судна;
при наличии подтверждение правильной кодировки 24-битого адреса воздушного судна;
Для внесения изменений в свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
При изменении собственника (владельца) гражданского воздушного судна и (или) его наименования и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии);
эксплуатанта гражданского воздушного судна и (или) его наименования либо срока действия Свидетельства о государственной регистрации:
1) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
2) электронная копия договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
3) электронная копия документа подтверждающего, письменное согласие участников долевой собственности при продаже доли в праве общей собственности на воздушное судно лицу, не являющийся участником собственности на воздушное судно (при долевой собственности);
4) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);

5) азаматтық әуе кемесін қабылдау-беру актісінің электрондық көшірмесі;
6) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
7) азаматтық әуе кемесін әзірлеуші мемлекет берген ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігін куәландыратын үлгі сертификатының немесе оған баламалы құжаттың электрондық көшірмесі.
8) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
9) өтініш берушінің не дайындаушы зауыттың: дайындаушы зауыттың тану тақтайшаларында көрсетілген әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі;
мемлекеттік және тіркеу тану белгілері көрсетілген тану тақтайшасы; әуе кемесінің мемлекеттік және тіркеу тану белгілерінің орналасқан жері; әуе кемесінің 24-биттік мекенжайы болған жағдайда дұрыс кодталғанын растайтын құжаттары мен суреттері қоса берілген хаты.
Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі: Азаматтық әуе кемесінің меншік иесі және (немесе) оның атауы және (немесе) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса); азаматтық әуе кемесінің пайдаланушысы және (немесе) оның атауы не Мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі:
1) құрылтай құжатының (заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
2) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған сатып алу-сату шартының немесе ресми аудармасы бар ағылшын тілінде меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);
3) әуе кемесіне ортақ меншік құқығындағы үлесті әуе кемесіне меншікке қатысушы болып табылмайтын тұлғаға сату кезінде (үлестік меншік кезінде) үлестік меншікке қатысушылардың жазбаша келісімін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың ресми аудармасы бар электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);

5) электронная копия акта приема-передачи гражданского воздушного судна;
6) электронная копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации.
При изменении назначения воздушного судна, после его переоборудования подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия документов на право переоборудования гражданского воздушного судна;
2) электронная копия акта проведенных работ по переоборудованию гражданского воздушного судна;
3) электронная копия акта проверки технического состояния воздушного судна по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
5) электронная копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации;
2. Для получения свидетельства об исключении воздушного судна из Государственного реестр подается заявка по форме согласно приложению 6, либо электронная копия заявки на замену свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна с национального опознавательного знака "UN" на государственный и регистрационный опознавательные знаки "UP" с последующим его исключением по форме согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам и оригинала Свидетельства о государственной регистрации с национальным опознавательным знаком "UN", подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронные копии документов, подтверждающих переход права собственности воздушного судна к иностранному государству (физическому, юридическому лицу) или документ, предусмотренный случаями, при которых воздушное судно исключается из Государственного реестра или их копии;
2) в случае, когда собственник является нерезидентом Республики Казахстан: электронную копию документов, удостоверяющих личность физического лица или Справку (свидетельство) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица-заявителя;
3) электронная копия письменного согласия залогодержателя на исключение воздушного судна, если оно находится в залоге;
4) электронная копия акта на списание (в случае списания гражданского воздушного судна) по форме согласно приложению 1 к Правилам списания воздушных судов, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 9 марта 2011 года № 123 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6868);

5) азаматтық әуе кемесін қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
6) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі. Әуе кемесінің мақсаты өзгерген кезде, ол қайта жабдықталғаннан кейін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі:
1) азаматтық әуе кемесін қайта жабдықтау құқығына арналған құжаттардың электрондық көшірмесі;
2) азаматтық әуе кемесін қайта жабдықтау бойынша жүргізілген жұмыстар актісінің электрондық көшірмесі;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
4) құрылтай құжатының (заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариат куәландырған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері қоса беріледі;
5) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
2. Әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару туралы куәлікті алу үшін 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім не Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті "UN" ұлттық тану белгісінен "UP" мемлекеттік және тіркеу тану белгілеріне ауыстыруға арналған осы Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімнің электрондық көшірмесі кейіннен алып тастала отырып және "UN" ұлттық тану белгісімен мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы, ЭЦҚ-мен қол қойылған, мынадай құжаттар қоса берілген:
1) әуе кемесінің меншік құқығының шет мемлекетке (жеке, заңды тұлғаға) өткендігін растайтын құжат немесе әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару жағдайларын қарастырған құжат немесе олардың электрондық көшірмелері;
2) меншік иесі Қазақстан Республикасының резидент емес болған жағдайда жеке тұлғаның тұлғаны куәландыратын құжаттарының немесе өтініш иесі – Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамасының (куәлік) электрондық көшірмесі;
3) әуе кемесі кепілде тұрған жағдайда кепіл ұстаушының оның тізілімнен шығарылуына жазбаша келісімінің электрондық көшірмесі;
4) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 9 наурыздағы № 123 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6868 болып тіркелген) Әуе кемелерін есептен шығару қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептен шығарып тастау актісінің электрондық көшірмесі (әуе кемесі есептен шығарылған кезде);

5) электронная копия документов об утилизации воздушного судна или их копии (в случае списания воздушного судна);
6) электронная копия акта о снятии опознавательных знаков с воздушного судна и подтверждающие фотоснимки (за исключением случаев списания воздушного судна).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности, Закона;
3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz
Услугополучатель имеет возможность получения:
государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3
к Правилам государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Акт
оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна
Сноска. Приложение 3 исключено приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 193 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Правилам государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
ӘК тағайындауы
Назначение ВС
Designation of aircraft
ӘК пайдаланушысы
Эксплуатант ВС
Operator of aircraft
Символ
Наименование уполномоченной организации
Қазақстан Республикасы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті
ұйымның атауы, адресі, телефоны, e-mail, интернет адресі Наименование уполномоченной организации в сфере гражданской авиации Республики Казахстан, адрес, телефон, e-mail, интернет адрес Name of Civil Aviation Authorized organization Republic of Kazakhstan Address, telephone, e-mail, the internet address
АЗАМАТТЫҚ ӘУЕ КЕМЕСІН МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
СВИДЕТЕЛЬСТВО О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ГРАЖДАНСКОГО ВОЗДУШНОГО СУДНА
CERTIFICATE OF THE STATE REGISTRATION OF CIVIL AIRCRAFT №

5) әуе кемесін кәдеге жарату туралы құжаттардың электрондық көшірмесі немесе олардың көшірмелері (әуе кемесі есептен шығарылған кезде);
6) әуе кемесінен айырым белгілерді алып тастау туралы актісінің электрондық көшірмесі және оны растайтын фотосуреттер (әуе кемесін есептен шығару жағдайларын қоспаған кезде).
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың, ұшуға жарамдылығы нормаларының, Заңның талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурста орналастырылған: "Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caa.gov.kz Көрсетілетін қызметті алушының: ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету; Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасы
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісі
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды- ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 193 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
ӘК тағайындауы
Назначение ВС
Desіgnatіon of aіrcraft
ӘК пайдаланушысы
Эксплуатант ВС
Operator of aіrcraft
Рәміз Уәкілетті ұйымның атауы Қазақстан Республикасы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның атауы, адресі, телефоны, e-maіl, Интернет адресі Наименование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации Республики Казахстан, адрес, телефон, e-maіl, Интернет адрес Name of Cіvіl Avіatіon Authorіty Republіc of Kazakhstan Address, telefone, e-maіl, the Іnternet address АЗАМАТТЫҚ ӘУЕ КЕМЕСІН МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК СВИДЕТЕЛЬСТВО О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ГРАЖДАНСКОГО ВОЗДУШНОГО СУДНА CERTІFІCATE OF THE STATE REGІSTRATІON OF CІVІL AІRCRAFT №

1. Мемлекеттік және тіркеу айырым белгілері
Государственный и регистрационный опознавательные знаки
State identification and registration number
UP-XXXX
2. Әуе кемесін дайындаушы және дайындаушының белгілеуі
Изготовитель и обозначение воздушного судна изготовителем
Manufacturer and manufacturer’s designation of aircraft
3. Азаматтық әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі
Серийный (заводской) номер гражданского воздушного судна
Manufacturer's serial number
for the aircraft
4. Меншік иесі:
Собственник:
Owner:
5. Меншік иесінің адресі, телефоны, e-mail:
Адрес собственника, телефон, e-mail:
Address of owner, telephone, e-mail:
6. Осымен осы азаматтық әуе кемесінің Қазақстан Республикасының заңнамасына және Халықаралық азаматтық авиация туралы Конвенцияға (Чикаго, 1944 ж.) сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілгендігін куәландырылады.
Настоящим удостоверяется, что данное гражданское воздушное судно занесено в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Конвенцией о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.).
This is to certify that the aforementioned aircraft is duly registered in the State Civil Aircraft Registry of the Republic of Kazakhstan pursuant to Legislation of the Republic of Kazakhstan and the International Civil Aviation Convention (Chicago, 1944).
7. Осы Куәлік тек қана тіркеу мақсатында берілген және азаматтық әуе кемесіне меншік құқығын куәландыратын құжат болып табылмайды.
Данное Свидетельство выдано только для целей регистрации и не является документом, удостоверяющим право на владение воздушным судном.
This Certificate is issued for registration purpose only and is not to certify the right for aircraft ownership.
10. Куәліктің қолданылу мерзiмi: ____________________ дейiн
Срок действия свидетельства до: _________________________
The certificate is valid till:
Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Служащий уполномоченной организации либо лица, им уполномоченного
Employee authorized organization or Employee authorized by him
____________________________________________
Берілген күні:
Дата выдачи:
Date of issue:
24-тік биттік код: XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX
24-х битовый код:
24 bit code:
Приложение 5
к Правилам государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан
(информация о зарегистрированном воздушном судне на дату регистрации)
1
2
3
4
Номер свидетельства о государственной регистрации
Дата регистрации
Тип воздушного судна
Государственный и регистрационный опознавательные знаки
5
6
7
8
Заводской (серийный) номер
Собственник воздушного судна
Эксплуатант воздушного судна
Номер свидетельства об исключении из Государственного реестра
9
10
11
Дата исключения из Государственного реестра
Подпись и Фамилия Имя Отчество (при наличии) должностного лица уполномоченной организации, внесшего запись в Государственный реестр
Подпись, Фамилия Имя Отчество (при наличии), должность и дата лица, получившего свидетельства о государственной регистрации
Приложение 6
к Правилам государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
_________________________________
наименование уполномоченной организации
от ________________________________
Ф.И.О. (при наличии) заявителя
________________________________
№ удостоверения личности (паспорта)
________________________________
наименование организации юридического лица
_________________________________
адрес, контактный телефон
_________________________________
(ИИН/БИН)
_________________________________
Ф.И.О. (при наличии)
Заявка
Прошу исключить воздушное судно _________________________________,
(тип воздушного судна)
принадлежащее:
собственнику _____________________________________________________
эксплуатанту _____________________________________________________
из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан и выдать на него Свидетельство об исключении.
Причина, по которой воздушное судно исключается __________________
Данные о воздушном судне:

1. Мемлекеттік және тіркеу айырым белгілері
Государственный и регистрационный опознавательные знаки
State іdentіfіcatіon and regіstratіon number UP-XXXX
2. Әуе кемесін дайындаушы және дайындаушының белгілеуі
Изготовитель и обозначение воздушного судна изготовителем
Manufacturer and manufacturer’s desіgnatіon of aіrcraft
3. Азаматтық әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі
Серийный (заводской) номер гражданского воздушного судна
Manufacturer's serіal number for the aіrcraft
4. Меншік иесі:
Собственник:
Owner:
5. Меншік иесінің мекенжайы, телефоны, e-maіl:
Адрес собственника, телефон, e-maіl:
Address of owner, telefony, e-maіl:
6. Осымен осы азаматтық әуе кемесінің Қазақстан Республикасының заңнамасына және Халықаралық азаматтық авиация туралы Конвенцияға (Чикаго, 1944 ж.) сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілгендігін куәландырылады.
Настоящим удостоверяется, что данное гражданское воздушное судно занесено в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Конвенцией о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.).
Thіs іs to certіfy that the aforementіoned aіrcraft іs duly regіstered іn the State Cіvіl Aіrcraft Regіstry of the Republіc of Kazakhstan pursuant to Legіslatіon of the Republіc of Kazakhstan and the Іnternatіonal Cіvіl Avіatіon Conventіon (Chіcago, 1944).
7. Осы Куәлік тек қана тіркеу мақсатында берілген және азаматтық әуе кемесіне меншік құқығын куәландыратын құжат болып табылмайды.
Данное Свидетельство выдано только для целей регистрации и не является документом, удостоверяющим право на владение воздушным судном.
Thіs Certіfіcate іs іssued for regіstratіon purpose only and іs not to certіfy the rіght for aіrcraft ownershіp.
10. Куәліктің қолданылу мерзімі: ____________________ дейін
Срок действия свидетельства до: _____________________________
The certіfіcate іs valіd tіll:
Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Служащий уполномоченной организации либо лица, им уполномоченного
Employee authorіzed organіzatіon or Employee authorіzed by hіm
____________________________________________
Берілген күні:
Дата выдачи:
Date of іssue:
24-тік биттік код: XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX
24-х битовый код:
24 bіt code:
Қазақстан Республикасы
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің Мемлекеттік тізілімі (тіркелген әуе кемесінің тіркелу күніндегі ақпараты)
1
2
3
4
Мемлекеттік тіркелу туралы куәліктің нөмірі
Тіркеу күні
Әуе кемесінің үлгісі
Мемлекеттік және тіркеу айырымдық белгілері
5
6
7
8
Зауыттық (сериялық) нөмірі
Әуе кемесінің меншік иесі
Әуе кемесін пайдаланушы
Мемлекеттік тізілімнен шығуы туралы куәлік нөмірі
9
10
11
Мемлекеттік тізілімнен шығарған күн
Мемлекеттік тізілімге жазуды енгізген уәкілетті ұйымның лауазымдық тұлғасының қолы және Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алған тұлғаның қолы, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы және күні
Қазақстан Республикасы
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
____________________________
уәкілетті ұйымның атауы
_______________________ - дан
өтініш берушінің Тегі Аты
Әкесінің аты (болған жағдайда)
____________________________
Жеке куәлігінің (паспортының)
____________________________
Заңды тұлға ұйымның атауы
____________________________
мекенжайы, байланыс телефоны
____________________________
(ЖСН/БСН)
____________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Өтінім
Меншік иесі _____________________________________________________
Пайдаланушы _____________________________________________________
тиесілі __________________________________________________________ әуе
(әуе кемесінің үлгісі) кемесін Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің
Мемлекеттік тізілімінен
шығаруыңызды және шығуы туралы куәлігін беруіңізді өтінемін.
Әуе кемесін шығарылу себебі ______________________________________
Әуе кемесі туралы деректер:

1. Тип гражданского воздушного судна: _____________________________
2. Опознавательный знак: _________________________________________
3. Серийный (заводской) номер: ____________________________________
4. Дата выпуска с завода: (день, месяц, год) __________________________
5. Изготовитель (завод, государство): _______________________________
6. Назначение гражданского воздушного судна: ______________________
7. Мощность двигателя (кВт): _____________________________________
8. Максимальная взлетная масса ___________________________________
9. Остаток ресурса воздушного судно до ремонта:
(в часах, посадках, годах) ________________________________________
10. Кем и когда произведен технический осмотр или летное испытание: _
11. Дата снятия опознавательных знаков с воздушного судна:__________
12. Дата аннулирования 24-х битового кода: ________________________
13. Дата исключения ВС из приложения к Сертификату эксплуатанта
(Свидетельства на выполнения авиационных работ) ________________________
14. Дата согласия залогодержателя ВС _____________________________
15. Дата списания ВС ____________________________________________
16. Место базирования: __________________________________________
17. Государство, в которое экспортируется воздушное судно: __________
18. Категория документа собственника (для юридического лица):
1) наименование юридического лица:_______________________________
2) БИН юридического лица: ______________________________________
3) юридический адрес собственника (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
______________________________________________________________
4) номер телефона, факса и e-mail адрес собственника: _______________
Категория документа собственника (для физического лица):
1) серия и дата выдачи документа: № ___ "__" _____ 20__ года.
2) Ф.И.О. (при наличии), дата рождения: ____ "__" ________20__ года, ИИН _______________________
3) адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
______________________________________________________________
4) номер телефона, факса и e-mail адрес: ___________________________
19. Категория документа эксплуатанта (для юридического лица):
1) наименование юридического лица: ______________________________
2) БИН юридического лица: ______________________________________
3) юридический адрес эксплуатанта (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
______________________________________________________________

1. Азаматтық әуе кемесінің үлгісі ________________________________
2. Айырым белгісі ________________________________________________
3. Сериялық (зауыттық) нөмірі _____________________________________
4. Зауыттан шығарылған күні (күні, айы, жылы) _______________________
5. Шығарушы (зауыт, мемлекет) ___________________________________
6. Азаматтық әуе кемесінің тағайындалуы ____________________________
7. Қозғалтқыш қуаты (кВт) _______________________________________
8. Барынша ұшу массасы ___________________________________________
9. Әуе кемесінің жөндеуге дейінгі қалдық ресурсы
(сағат, қону, жыл) ___________________________________________
10. Кім және қашан техникалық тексеруді немесе ұшу сынағын жүргізді
_________________________________________________________________
11. Әуе кемесінен айырым белгілерін алып тастау күні: _______________
12. 24 биттік кодтың жойылу датасы: ________________________________
13. Әуе кемесін Пайдаланушы сертификатының
(Авиациялық жұмыстарды орындау куәлігінің)
қосымшасынан шығару датасы ____________
14. ӘК кепілұстаушының келісімінің датасы ___________________________
15. ӘК есептен шығарылу күні ______________________________________
16. Әуе кемесінің орналасу орны ____________________________________
17. Әуе кемесі экспортталған мемлекет _______________________________
18. Меншік иесінің құжатының санаты (заңды тұлға үшін):
1) заңды тұлғаның атауы: __________________________________________
2) заңды тұлғаның БИН-і: ___________________________________________
3) меншік иесінің заңды мекенжайы (облысы, ауданы, елді мекені, көшесі,
үйдің нөмірі, пәтері) _________________________________________
4) меншік иесінің телефон нөмірі, факсы и e-maіl мекенжайы:
_________________________________________________________________
Меншік иесінің құжатының санаты (жеке тұлға үшін):
1) құжаттың сериясы және берілген датасы № ___ 20 ___ жылғы "__" ___
2) Т.А.Ә. (болған жағдайда), туған күні: __________ 20 ___ жылғы "__" ______ ,
ИИН ____________________________________.
3) мекенжайы (облысы, ауданы, елді мекені, көшесі, үйдің нөмірі, пәтері)
_________________________________________________________________
6) телефон нөмірі, факсы и e-maіl мекенжайы:
_________________________________________________________________
19. Пайдаланушының құжатының санаты (заңды тұлға үшін):
1) заңды тұлғаның атауы: ____________________________________
2) заңды тұлғаның БИН-і: ____________________________________
3) пайдаланушының заңды мекенжайы (облысы, ауданы, елді мекені, көшесі,
үйдің нөмірі, пәтері) _________________________________________

4) номер телефона, факса и e-mail адрес эксплуатанта: _______________
Категория документа эксплуатанта (для физического лица):
1) серия и дата выдачи документа: № ___ "__" _____ 20__ года.
2) Ф.И.О. (при наличии), дата рождения: _____ "__" _________20__ года,
ИИН _______________
3) адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
________________________________________________________________
4) номер телефона, факса и e-mail адрес:_____________________________
20. Контактное лицо (Ф.И.О. (при наличии), должность, номер телефона,
факса и e-mail адрес):
_________________________________________________________________
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах
Собственник гражданского воздушного судна (для юридического лица):
_________________________________________________________________
подпись руководителя, Ф.И.О.(при наличии)
Место печати (при наличии) "___" ___________ 20__года
(для физического лица):
____________________________________________________________
подпись,                   Ф.И.О.(при наличии)
"___" ___________ 20__года
Эксплуатант гражданского воздушного судна (для юридического лица):
___________________________________________________________________
подпись руководителя, (Ф.И.О.(при наличии)
Место печати (при наличии)             "___" ___________ 20__года
(для физического лица):
_________________________________________________________________
подпись,                         Ф.И.О.(при наличии)
"___" ___________ 20__года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – Фамилия имя отчество;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Приложение 6-1
к Правилам государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
_______________________________________________
наименование уполномоченной организации
от _____________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) заявителя _________________________________
№ удостоверения личности (паспорта) ________________________________
наименование организации юридического лица ________________________
адрес, контактный телефон __________________________________________
(ИИН/БИН) _________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
Заявка
Сноска. Правила дополнены приложением 6-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу произвести замену Свидетельства о государственной регистрации
гражданского воздушного судна с национального опознавательного знака "UN"
на государственный и регистрационный опозновательные знаки "UP" и исключить
воздушное судно_________________________________, (тип воздушного судна)
принадлежащее:
собственнику _____________________________________________________
эксплуатанту _____________________________________________________
из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан
и выдать на него Свидетельство об исключении.
Причина, по которой воздушное судно исключается __________________
Данные о воздушном судне:

4) пайдаланушының телефон нөмірі, факсы и e-maіl мекенжайы:
_________________________________________________________________
Пайдаланушының құжатының санаты (жеке тұлға үшін):
1) құжаттың сериясы және берілген датасы № ___ 20 ___ жылғы "__" ___
2) Т.А.Ә. (болған жағдайда), туған күні: ______ 20 ___ жылғы "__"______ ,
ИИН ____________________________________.
3) мекенжайы (облысы, ауданы, елді мекені, көшесі, үйдің нөмірі, пәтері)
_________________________________________________________________
6) телефон нөмірі, факсы и e-maіl мекенжайы:
_________________________________________________________________
20. Байланыс тұлғасы (Т.А.Ә. (болған жағдайда), лауазымы, телефон нөмірі,
факсі и e-maіl мекенжайы):___________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылатын Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Азаматтық әуе кемесінің меншік иесі (заңды тұлға үшін):
___________________________________
басшының қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)             20__ жылғы "___" _________
(жеке тұлға үшін):
_____________________________
Қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" _________
Азаматтық әуе кемесін пайдаланушы (заңды тұлға үшін):
___________________________________
басшының қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)             20__ жылғы "___" _________
(жеке тұлға үшін):
_____________________________
Қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" _________
Ескерту: аббреватураның толық жазылуы:
Т.А.Ә. – Тегі Аты Әкесінің аты;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
6-1-қосымша
Нысан
____________________________
уәкілетті ұйымның атауы
_______________________ - дан
өтініш берушінің Тегі Аты
Әкесінің аты (болған жағдайда)
____________________________
Жеке куәлігінің (паспортының)
____________________________
Заңды тұлға ұйымның атауы
____________________________
мекенжайы, байланыс телефоны
____________________________
(ЖСН/БСН)
____________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Өтінім
Ескерту. Қағида 6-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азаматтық әуе кемесін мемлекетік тіркеу туралы куәлікті "UN" ұлттық тану белгісінен
"UP" мемлекетік және тіркеу тану белгілеріне ауыстыруды жүргізуді және әуе кемесін
алып тастауды сұраймын _____________________, (әуе кемесінің үлгісі)
Меншік иесі _____________________________________________________
Пайдаланушы _____________________________________________________
тиесілі __________________________________________________________ әуе
(әуе кемесінің үлгісі) кемесін Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің
Мемлекеттік тізілімінен
шығаруыңызды және шығуы туралы куәлігін беруіңізді өтінемін.
Әуе кемесін шығарылу себебі ______________________________________
Әуе кемесі туралы деректер:

1. Тип гражданского воздушного судна: _____________________________
2. Опознавательный знак: _________________________________________
3. Серийный (заводской) номер: ___________________________________
4. Дата выпуска с завода: (день, месяц, год) __________________________
5. Изготовитель (завод, государство): _______________________________
6. Назначение гражданского воздушного судна: ______________________
7. Мощность двигателя (кВт): _____________________________________
8. Максимальная взлетная масса ___________________________________
9. Остаток ресурса воздушного судно до ремонта:
(в часах, посадках, годах) _________________________________________
10. Кем и когда произведен технический осмотр или летное испытание: _
11. Дата снятия опознавательных знаков с воздушного судна:___________
12. Дата аннулирования 24 битового кода: ___________________________
13. Дата исключения ВС из приложения к Сертификату эксплуатанта
(Свидетельства на выполнения авиационных работ) ____________________
14. Дата согласия залогодержателя ВС _______________________________
15. Дата списания ВС ______________________________________________
16. Место базирования: ____________________________________________
17. Государство, в которое экспортируется воздушное судно: ____________
18. Категория документа собственника (для юридического лица):
1) наименование юридического лица:_________________________________
2) БИН юридического лица: _________________________________________
3) юридический адрес собственника (область, район, населенный пункт, улица,
номер дома, квартира)
__________________________________________________________________
4) номер телефона, факса и e-mail адрес собственника: ___________________
Категория документа собственника (для физического лица):
1) серия и дата выдачи документа: № ___ "__" _____ 20__ года.
2) Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения: ____ "__" ________20__ года,
ИИН _______________________
3) адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
__________________________________________________________________
4) номер телефона, факса и e-mail адрес: _______________________________
19. Категория документа эксплуатанта (для юридического лица):
1) наименование юридического лица: __________________________________
2) БИН юридического лица: __________________________________________
3) юридический адрес эксплуатанта (область, район, населенный пункт, улица,
номер дома, квартира)
___________________________________________________________________

1. Азаматтық әуе кемесінің үлгісі ________________________________
2. Айырым белгісі ________________________________________________
3. Сериялық (зауыттық) нөмірі _____________________________________
4. Зауыттан шығарылған күні (күні, айы, жылы) _______________________
5. Шығарушы (зауыт, мемлекет) ___________________________________
6. Азаматтық әуе кемесінің тағайындалуы ____________________________
7. Қозғалтқыш қуаты (кВт) _______________________________________
8. Барынша ұшу массасы ___________________________________________
9. Әуе кемесінің жөндеуге дейінгі қалдық ресурсы
(сағат, қону, жыл) ___________________________________________
10. Кім және қашан техникалық қарап-тексеруді немесе ұшу сынағын жүргізді
_________________________________________________________________
11. Әуе кемесінен айырым белгілерін алып тастау күні: _______________
12. 24-биттік кодтың жойылу күні: ________________________________
13. ӘК Пайдаланушы сертификатының
(Авиациялық жұмыстарды орындау куәлігінің)
қосымшасынан шығару күні ____________
14. ӘК кепілұстаушының келісімінің күні ___________________________
15. ӘК есептен шығарылу күні ______________________________________
16. Әуе кемесінің орналасу орны ____________________________________
17. Әуе кемесі экспортталған мемлекет _______________________________
18. Меншік иесі құжатының санаты (заңды тұлға үшін):
1) заңды тұлғаның атауы: __________________________________________
2) заңды тұлғаның БСН-і: ___________________________________________
3) меншік иесінің заңды мекенжайы (облысы, ауданы, елді мекені, көшесі,
үйдің нөмірі, пәтері) _________________________________________
4) меншік иесінің телефон нөмірі, факсы және e-maіl мекенжайы:
_________________________________________________________________
Меншік иесінің құжатының санаты (жеке тұлға үшін):
1) құжаттың сериясы және берілген күні № ___ 20 ___ жылғы "__" ___
2) Т.А.Ә. (болған жағдайда), туған күні: __________ 20 ___ жылғы "__" ______ ,
ЖСН ____________________________________.
3) мекенжайы (облысы, ауданы, елді мекені, көшесі, үйдің нөмірі, пәтері)
_________________________________________________________________
4) телефон нөмірі, факсы және e-maіl мекенжайы:
_________________________________________________________________
19. Пайдаланушы құжатының санаты (заңды тұлға үшін):
1) заңды тұлғаның атауы: ____________________________________
2) заңды тұлғаның БСН-і: ____________________________________
3) пайдаланушының заңды мекенжайы (облысы, ауданы, елді мекені, көшесі,
үйдің нөмірі, пәтері) _________________________________________

4) номер телефона, факса и e-mail адрес эксплуатанта: ____________________
Категория документа эксплуатанта (для физического лица):
1) серия и дата выдачи документа: № ___ "__" _____ 20__ года.
2) Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения: _____ "__" _________20__ года,
ИИН _______________
3) адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
________________________________________________________________
4) номер телефона, факса и e-mail адрес:_____________________________
20. Контактное лицо (Ф.И.О. (при его наличии), должность, номер телефона,
факса и e-mail адрес):
_____________________________________________________________________
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах Собственник гражданского
воздушного судна (для юридического лица):
_____________________________________________________________________
подпись руководителя, Ф.И.О. (при его наличии)
Место печати (при его наличии) "___" ___________ 20__года (для физического лица):
____________________________________________________________
подпись, Ф.И.О. (при его наличии) "___" ___________ 20__года
Эксплуатант гражданского воздушного судна (для юридического лица):
___________________________________________________________________
подпись руководителя, Ф.И.О. (при его наличии)
Место печати (при его наличии) "___" ___________ 20__года (для физического лица):
_________________________________________________________________
подпись, Ф.И.О. (при его наличии) "___" ___________ 20__года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – Фамилия имя отчество;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Приложение 7
к Правилам государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Сноска. Приложение 7 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.03.2021 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Символ Наименование уполномоченной организации Қазақстан Республикасы
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның атауы, адресі, телефоны, e-mail,
интернет адресі Name of civil aviation authorized organization Republic of Kazakhstan,
address, telephone, e-mail, the internet address Қазақстан Республикасының азаматтық
әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шығуы туралы куәлік Certificate of cancellation
from the state register civil aircraft Republic of Kazakhstan №
Осымен куәландырамыз, әуе кемесінің үлгісі :__________________________________
This confirm the following model aircraft type: ___________________________________
Сериялық (зауыттық) нөмірі: ________________________________________________
Serial Number: _____________________________________________________________
Бұрынғы мемлекеттік тіркеу және айырым белгісі: Former nationality and registration
marks: ____________________________________________________________________
Бұрынғы меншік иесі:
__________________________________________________________________________
Formerly owned by:__________________________________________________________
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шықты.
Негіз:
______________________________
Reason: _______________________
Was cancelled from the state register civil aircraft Republic of Kazakhstan.
Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Employee authorized organization or Employee authorized by him
Берілген күні:
Date of issue:
Приложение 8
к Правилам государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
______________________________
наименование уполномоченной организации
от ______________________________
Ф.И.О. (при наличии) заявителя
______________________________
№ удостоверения личности (паспорта)
______________________________
наименование организации юридического лица
______________________________
адрес, контактный телефон
______________________________
(ИИН/БИН)
______________________________
Ф.И.О. (при наличии)
Безотзывное полномочие на дерегистрацию и вывоз воздушного судна
Нижеподписавшееся лицо является зарегистрированным эксплуатантом
__________________________________________________________________
собственником_____________________________________________________
(название изготовителя планера воздушного судна/вертолета и номер модели),
носящего серийный номер изготовителя _______________________________
(серийный номер изготовителя)
и регистрационный номер/знак _______________________________________
(регистрационный номер/знак)
(в комплекте со всеми установленными, вмонтированными или приданными
принадлежностями, частями и оборудованием - воздушного судна).
Настоящий документ является безотзывным полномочием на дерегистрацию и вывоз, предоставленным нижеподписавшимся лицом в пользу
_______________________________________________________________________
уполномоченной стороны в силу
(наименование кредитора)
положений статьи XIII Протокола по авиационному оборудованию к Конвенции
о международных гарантиях в отношении подвижного оборудования (Кейптаун,
16 ноября 2001 года). В соответствии с указанной статьей нижеподписавшееся лицо
настоящим просит:

4) пайдаланушының телефон нөмірі, факсы және e-maіl мекенжайы:
_________________________________________________________________
Пайдаланушы құжатының санаты (жеке тұлға үшін):
1) құжаттың сериясы және берілген күні № ___ 20 ___ жылғы "__" ___
2) Т.А.Ә. (болған жағдайда), туған күні: ______ 20 ___ жылғы "__"______ ,
ЖСН ____________________________________.
3) мекенжайы (облысы, ауданы, елді мекені, көшесі, үйдің нөмірі, пәтері)
_________________________________________________________________
4) телефон нөмірі, факсы және e-maіl мекенжайы:
_________________________________________________________________
20. Байланыс тұлғасы (Т.А.Ә. (болған жағдайда), лауазымы, телефон нөмірі,
факсі және e-maіl мекенжайы):___________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылатын заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Азаматтық әуе кемесінің меншік иесі (заңды тұлға үшін):
___________________________________
басшының қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда) 20__ жылғы "___" _________
(жеке тұлға үшін):
_____________________________
Қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" _________
Азаматтық әуе кемесін пайдаланушы (заңды тұлға үшін):
___________________________________
басшының қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда) 20__ жылғы "___" _________
(жеке тұлға үшін):
_____________________________
Қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" _________
Ескерту: аббреватуралардың толық жазылуы:
Т.А.Ә. – Тегі Аты Әкесінің аты;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
Қазақстан Республикасы
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.03.2021 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Рәміз Уәкілетті ұйымның атауы Қазақстан Республикасы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның атауы, адресі, телефоны, e-maіl, интернет адресі Name of Civil Aviation Authorized Organization Republic of Kazakhstan address, telephone, e-mail, the internet address Қазақстан Республикасының Азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шығуы туралы куәлік Certificate of cancellation from the state register civil aircraft Republic of Kazakhstan №
Осымен куәландырамыз, әуе кемесінің үлгісі :__________________
Thіs confіrm the followіng model aіrcraft type: ________________________
Сериялық (зауыттық) нөмірі: ___________________________________
Serіal Number: ___________________________________________________
Бұрынғы мемлекеттік тіркеу және айырым белгісі:
Former natіonalіty and regіstratіon marks:
______________________________________________
Бұрынғы меншік иесі: _________________________________
Formerly owned by: _____________________________________________
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шықты.
Негіз: ____________
Reason: ____________
Was cancelled from the state register civil aircraft Republic of Kazakhstan.
Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Employee authorized organization or Employee authorized by him
Берілген күні:
Date of issue:
Қазақстан Республикасы
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
____________________________
уәкілетті ұйымның атауы
_______________________ - дан
өтініш берушінің Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
____________________________
Жеке куәлігінің (паспортының)
____________________________
Заңды тұлға ұйымның атауы
____________________________
мекенжайы, байланыс телефоны
____________________________
(ЖСН/БСН)
____________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда
Тіркеуден шығаруға және әкетуге қайтарып алынбайтын өкілеттік
Төменде қолын қоюшы тұлға шығарушының сериялық нөмірімен
_________________________________________________________________
(дайындаушының сериялық нөмірі)
және тіркеу нөмірі/белгісі
_________________________________________________________
(тіркеу нөмірі/белгісі)
Белгіленген
___________________________________________________________________
(әуе кемесінің/тікұшақтың планерін дайындаушысының атауы және моделінің нөмірі)
(әуе кемесінің барлық орнатылған, кіріктірілген немесе берілген керек- жарақтарымен,
бөліктерімен және жабдықтарымен бірге жиынтықта) тіркелген
пайдаланушы
______________________________________________________________
меншік иесі
_______________________________________________________________
болып табылады.
Осы құжат төменде қолын қоюшы тұлға Авиациялық хаттаманың ХІІІ бабы
ережелерінің күшіне орай ______________________________________________
(кредитордың атауы)
уәкілетті тарабының пайдасына берген тіркеуден шығаруға және әкетуге
қайтарып алынбайтын өкілеттік болып табылады. Аталған бапқа сәйкес төменде
қолын қоюшы тұлға
осымен:

1) признать, что уполномоченная сторона или лицо, назначенное этой стороной, является единственным лицом, имеющим право:
а) обеспечить дерегистрацию воздушного судна в Государственном реестре
гражданских воздушных судов Республики Казахстан для целей главы III Конвенции о международной гражданской авиации, подписанной в Чикаго 7 декабря 1944 года;
б) обеспечить перемещение воздушного судна из Республики Казахстан;
2) подтвердить, что уполномоченная сторона или лицо, назначенное этой стороной, могут предпринять действия, указанные выше в пункте 1), по письменному требованию без согласия на то нижеподписавшегося лица, и что после предъявления такого требования полномочные органы Республики Казахстан сотрудничают с уполномоченной стороной в целях скорейшего завершения таких действий.
Права уполномоченной стороны, установленные настоящим документом, не могут быть отозваны нижеподписавшимся лицом без письменного согласия уполномоченной стороны.
Прошу подтвердить ваше согласие с этим запросом и его условиями путем внесения соответствующей записи в отведенное для этого место в нижней части документа и передачи данного документа в уполномоченную организацию.
_________________________________________________________________
(Наименование эксплуатанта/собственника, реквизиты)
Согласовано и передано
Служащий уполномоченной организации либо лица, им уполномоченного
_____________________________________
подпись, должность, Ф.И.О. (при наличии)
"____" ________________ 20__ года
________________________________________
(адресат)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – Фамилия имя отчество;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Приложение 9
к Правилам государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
_______________________________
наименование уполномоченной организации
от ______________________________
Ф.И.О. (при наличии) заявителя
_______________________________
№ удостоверения личности (паспорта)
_______________________________
наименование организации юридического лица
_______________________________
адрес, контактный телефон
_______________________________
(ИИН/БИН)
_______________________________
Ф.И.О. (при наличии)
Заявка о дерегистрации
Прошу исключить воздушное судно ______________________________
(тип воздушного судна)
принадлежащее
собственнику _________________________________________________
эксплуатанту _________________________________________________
из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан и выдать на него Свидетельство об исключении.
Данные о воздушном судне:

1) уәкілетті тарап немесе осы тарап тағайындаған тұлға:
a) Қазақстан Республикасының Азаматтық авиация комитеті 1944 жылғы 7 желтоқсанда Чикагода қол қойылған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның ІІІ тарауының мақсаттары үшін жүргізетін Қазақстан Республикасы Азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде әуе кемесін тіркеуден шығаруды қамтамасыз етуге;
б) әуе кемесінің Қазақстан Республикасынан орын ауыстыруын қамтамасыз етуге;
2) уәкілетті тарап немесе осы тарап тағайындаған тұлға жоғарыда 1) тармақта көрсетілген әрекеттерді жазбаша талап ету бойынша оған төменде қол қоюшы тұлғаның келісімінсіз орындай алатын және осындай талап қойылғаннан кейін Қазақстан Республикасының өкілетті органдары уәкілетті тараппен осындай әрекеттерді тезірек аяқтау мақсатында ынтымақтастық жасайтынын растауды сұрайды.
Осы құжатта белгіленген уәкілетті тараптың құқықтарын төменде қолын қоюшы тұлға уәкілетті тараптың жазбаша келісімінсіз қайтарып ала алмайды.
Осы сұрау салумен және оның шарттарымен сіздің келісіміңізді құжаттың төменгі бөлігіндегі сол үшін бөлінген жерге тиісті жазбаны енгізу және осы құжатты уәкілеті ұйым беру жолымен растауды сұраймын.
_________________________________________________________________
(Пайдаланушының/иесінің атауы, реквизиттері )
Келісілді және берілді
Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
___________________________
Қолы, лауазымы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" _______________________
________________________________________
(адресаты)
Ескерту: аббреватураның толық жазылуы:
Т.А.Ә. – Тегі Аты Әкесінің аты;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
Қазақстан Республикасы
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
____________________________
уәкілетті ұйымның атауы
_______________________ - дан
өтініш берушінің Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
____________________________
Жеке куәлігінің (паспортының)
____________________________
Заңды тұлға ұйымның атауы
____________________________
мекенжайы, байланыс телефоны
____________________________
(ЖСН/БСН)
____________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда
Шығу туралы өтінім
Меншік иесі _________________________________________________________
Пайдаланушы ________________________________________________________
Тиесілі____________________________________________________________ әуе
(әуе кемесінің үлгісі)
кемесін Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің
Мемлекеттік тізілімінен шығаруыңызды және шығуы туралы куәлігін беруіңізді
өтінемін.
Әуе кемесі туралы деректер:

1. Тип гражданского воздушного судна:__________________________
2. Серийный (заводской) номер:_________________________________
3. Дата выпуска с завода (день, месяц, год):_______________________
4. Изготовитель (завод, государство):____________________________
5. Назначение воздушного судна: _______________________________
6. Место базирования: ________________________________________
7. Мощность двигателя: _______________________________________
8. Максимальная взлетная масса ________________________________
9. Государство, в которое экспортируется воздушное судно:_________
Согласно на использование сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах
Уполномоченная сторона: ___________             ___________________
подпись руководителя Ф.И.О.             (при наличии)
Место печати (при наличии)
"____" _____________20___ года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – Фамилия имя отчество;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Приложение 10
к Правилам государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Символ
Наименование уполномоченной организации
Қазақстан Республикасы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның
атауы, адресі, телефоны, e-mail, интернет адресі
Name of Civil Aviation Authorized Organization Republic of Kazakhstan
Address, telephone, e-mail, the internet address
ШЫҒУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
CERTIFICATE OF DEREGISTRATION №
Осымен куәландырамыз, ______ сериялық (зауыттық) нөмірі: ________ бұрынғы
мемлекеттік тіркеу және айырым UP - _______ белгісінде болған _______ бұрынғы әуе
кемесінің үлгісі Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің тізілімінен шықты
және UP - _______ белгісі күшін жойды.
This is to certify that the former nationally aircraft type _________, serial number _______, formerly
bearing nationality and registration marks UP - _______ has been removed from the Civil Aircraft
Register of the Republic of Kazakhstan and the marks UP- ________ have been cancelled.
Мөр орны (болған жағдайда) Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Stamp (in the presence)
Employee authorized organization or Employee authorized by him
Берілген күні:
Date of issue:
Приложение 10-1 к Правилам
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Заявка на учет беспилотной авиационной системы
Сноска. Правила дополнены приложением 10-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Сведения о заявителе:
Указать, является ли заявитель:
Собственником ☐
Эксплуатантом ☐
Полное название юридического лица / Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) физического лица
Юридический адрес заявителя (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
Номер телефона, e-mail адрес заявителя
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер заявителя
2
Номер документа и дата приобретения(передачи):
Собственником
Эксплуатантом
№_ "_" 20_года
№_ "_" 20_года
3
Данные собственника или эксплуатанта, если отличается от заявителя
Полное название юридического лица / Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) физического лица
Юридический адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
Номер телефона, e-mail адрес
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер
4
Место постоянного базирования воздушного судна:
5
Сведения о беспилотной авиационной системе
5.1
Присвоенный уполномоченной организацией учетный номер декларации или сертификата соответствия или удостоверения соответствия экземпляра
5.2
Предыдущий бортовой номер (при его наличии)
5.3
Производитель беспилотной авиационной системы
5.4
Модель беспилотной авиационной системы
5.5
Дата выпуска беспилотной авиационной системы
5.6
Серийный номер беспилотной авиационной системы
5.7
Максимальная взлетная масса беспилотной авиационной системы
5.8
Тип беспилотной авиационной системы:
Самолет
Вертолет
Мульти роторный
Гибрид
Сведения о подтверждении:
отсутствия обременения на заявленную беспилотную авиационную систему.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Я заявляю, что приведенная в настоящей заявке сведения и (или) приложенные к ней документы верны во всех отношениях.
(Электронно цифровая подпись) (Фамилия, Имя, Отчество при его наличии)

1. Азаматтық әуе кемесінің үлгісі ___________________________________
2. Сериялық (зауыттық) нөмірі ______________________________________
3. Зауыттан шығарылған күні (күні, айы, жылы) _______________________
4. Шығарушы (зауыт, мемлекет) ____________________________________
5. Азаматтық әуе кемесінің тағайындалуы _____________________________
6. Орналасу орны _________________________________________________
7. Қозғалтқыш күші (кВт) ___________________________________________
8. Ең жоғарғы ұшу массасы _________________________________________
9. Әуе кемесі экспортталған мемлекет ________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылатын Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Уәкілетті тарап:_______________________ ______________
басшының қолы Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" _______________________
Ескерту: аббреватураның толық жазылуы:
Т.А.Ә. – Тегі Аты Әкесінің аты;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
Қазақстан Республикасы
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Рәміз Уәкілетті ұйымның атауы Қазақстан Республикасы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның атауы, адресі, телефоны, e-maіl, интернет адресі Name of Cіvіl Avіatіon Authorіzed Organіzatіon Republіc of Kazakhstan Address, telephone, e-maіl, the іnternet address ШЫҒУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК CERTІFІCATE OF DEREGІSTRATІON №
Осымен куәландырамыз, ______ сериялық (зауыттық) нөмірі : ________ бұрынғы мемлекеттік тіркеу және айырым UP - _______ белгісінде болған _______ бұрынғы әуе кемесінің үлгісі Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің тізілімінен шықты және UP - _______ белгісі күшін жойды.
Thіs іs to certіfy that the former natіonally aіrcraft type _________, serіal number _______, formerly bearіng natіonalіty and regіstratіon marks UP - _______ has been removed from the Cіvіl Aіrcraft Regіster of the Republіc of Kazakhstan and the marks UP- ________ have been cancelled.
Мөр орны (болған жағдайда) Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Stamp (іn the presence)
Employee authorіzed organіzatіon or Employee authorіzed by hіm
Берілген күні:
Date of іssue:
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
10-1-қосымша
Нысан
Пилотсыз ұшу аппаратын есепке қою өтінімі
Ескерту. Қағида 10-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Өтініш беруші туралы мәлімет:
Өтініш берушіні көрсетіңіз:
Меншік иесі ☐
Пайдаланушы ☐
Заңды/жеке тұлғаның тегі. аты, әкесінің аты (бар болса) толық атауы
Өтініш берушінің заңды мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үй нөмірі, пәтер)
Телефон нөмірі, өтініш берушінің e-mail мекенжайы
Өтініш берушінің Жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі
2
Құжаттың нөмірі және сатып алынған күні:
Меншік иесі
Пайдаланушы
№_ "_" 20_жыл
№_ "_" 20_жыл
3
Егер өтініш берушіден өзгеше болса, меншік иесінің деректері
Толық атауы заңды/жеке тұлғалар / тегі. аты, әкесінің аты (бар болса)
Заңды мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үй нөмірі, пәтер)
Телефон нөмірі, өтініш берушінің e-mail мекенжайы
Жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі
4
Әуе кемесінің тұрақты орналасқан орны:
5
Пилотсыз авиациялық жүйе туралы мәліметтер
5.1
Уәкілетті ұйым берген сәйкестік декларациясының немесе сертификатының немесе сәйкестік куәлігінің есептік нөмірі
5.2
Алдыңғы есептік нөмір (бар болса)
5.3
Пилотсыз авиациялық жүйені өндіруші
5.4
Пилотсыз авиациялық жүйенің моделі
5.5
Пилотсыз авиациялық жүйенің шығарылған күні
5.6
Пилотсыз авиациялық жүйенің сериялық нөмірі
5.7
Пилотсыз авиациялық жүйенің максималды ұшу салмағы
5.8
Пилотсыз авиациялық жүйенің түрі:
Ұшақ
Тікұшақ
Мульти роторлық
Гибрид
Растау туралы мәліметтер:
мәлімделген ұшақсыз авиациялық жүйеге ауыртпалықтың болмауы.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Мен осы өтінімде келтірілген мәліметтер және (немесе) оған қоса берілген құжаттар барлық жағынан дұрыс екенін мәлімдеймін.
(Электрондық цифрлық қолтаңба)            (Тегі, Аты, Әкесінің аты бар болса)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-2-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына

Приложение 10-2 к Правилам
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Постановка на учет беспилотной авиационной системы"
Сноска. Правила дополнены приложением 10-2 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Постановка на учет беспилотной авиационной системы". Наименование подвида государственной услуги:
1. Выдача свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы;
2. Выдача свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы из Реестра беспилотных авиационных систем.
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
Выдача свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы – 10 (десять) рабочих дней.
Внесение изменений в свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы – 10 (десять) рабочих дней.
Продление срока действия свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы - 10 (десять) рабочих дня.
Выдача Свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы - 10 (десять) рабочих дня.
В случае необходимости проведения дополнительной оценки представленных документов срок рассмотрения продлевается до 5 (пяти) рабочих дней, о чем, до истечения срока, указанного в части первой настоящего пункта, через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление.
4
Форма оказания государственной услуги
1. Выдача свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы – Электронная (частично автоматизированная);
2. Выдача свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы из Реестра беспилотных авиационных – Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
1. Выдача свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы, внесение изменений в свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
2. Выдача свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы из Реестра беспилотных авиационных систем, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

10-2-қосымша
"Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. Қағида 10-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік беру;
2. Пилотсыз авиациялық жүйені пилотсыз авиациялық жүйелердің тізілімінен шығару туралы куәлік беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" АҚ
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"электрондық үкіметтің" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік беру - 10 (он) жұмыс күні.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке өзгерістер енгізу - 10 (он) жұмыс күні.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәліктің қолданысын ұзарту - 10 (он) жұмыс күні.
Пилотсыз авиациялық жүйені алып тастау туралы куәлік беру-10 (он) жұмыс күні.
Ұсынылған құжаттарға қосымша бағалау жүргізу қажет болған жағдайда қарау мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне дейін ұзартылады, бұл туралы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткенге дейін өтініш берушінің "жеке кабинетіне" портал арқылы хабарлама жіберіледі.
4
Мемлекеттік қызметті көрсетудің көрсету нысаны
1. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік беру – электрондық (ішінара автоматтандырылған );
2. Пилотсыз авиация жүйені пилотсыз авиация тізілімінен шығару туралы куәлік беру – электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
1. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік беру, пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке өзгерістер енгізу не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2. Пилотсыз авиациялық жүйені пилотсыз авиациялық жүйелер тізілімінен шығару туралы куәлік немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері

1. Государственная услуга выдача свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы оказывается бесплатно.
2. Государственная услуга выдача свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы из Реестра беспилотных авиационных систем оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя, и объектов информации
1. Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2. Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8.30 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о постановке на учет беспилотной авиационной системы, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Для получения свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы максимальной взлетной массой до 0,25 кг подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующего документа
1) свидетельство об исключении беспилотной авиационной системы (в случае беспилотная авиационная система состояла на учете иностранного государства) с учета иностранного государства (при наличии).
Для получения свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы максимальной взлетной массой 0,25 кг и более подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия нотариально заверенного и нотариально удостоверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного и нотариально удостоверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
2) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);

1. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік беру мемлекеттік қызметі тегін көрсетіледі.
2. Пилотсыз авиациялық жүйелерді пилотсыз авиациялық жүйелер тізілімінен шығару туралы куәлік беру мемлекеттік көрсетілетін қызметі тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1. Портал-жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2. Көрсетілетін қызметті беруші-Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін түскі үзіліспен сағат 8.30-дан 17.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікті алу үшін ең жоғары ұшу салмағы 0,25 кг-ға дейін мынадай құжатты қоса бере отырып, ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінім беріледі.
1) пилотсыз авиациялық жүйені (пилотсыз авиациялық жүйе шет мемлекеттің есебінде болған жағдайда) шет мемлекеттің есебінен шығару туралы куәлік.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікті алу үшін ең жоғары ұшу салмағы 0,25 кг және одан астам мынадай құжаттарды қоса бере отырып, ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінім беріледі:
1) нотариат куәландырған және нотариат куәландырған сатып алу-сату шартының немесе мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариат куәландырған және нотариат куәландырған сатып алу-сату шартының немесе ресми аудармасы бар ағылшын тілінде меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі;
2) мемлекеттік және (немесе) орыс тілінде пайдалану құқығын растайтын жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасымен ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, электрондық көшірмесі;ілдерінде пайдалану құқығын растайтын жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасымен ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, электрондық көшірмесі;

3) свидетельство об исключении беспилотной авиационной системы (в случае беспилотная авиационная система состояла на учете иностранного государства) с учета иностранного государства.
Для внесения изменений в Свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы максимальной взлетной массой до 0,25 кг подается заявка, подписанная ЭЦП.
Для внесения изменений в Свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы максимальной взлетной массой 0,25 кг и более подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
2) электронная копия нотариально заверенного и нотариально удостоверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного и нотариально удостоверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
3) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
Для продления срока действия свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующего документа:
1) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
Для получения свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы из Реестра беспилотных авиационных систем подается заявка, подписанная ЭЦП.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, требованиям настоящих Правил, Закона;

3) пилотсыз авиациялық жүйені (пилотсыз авиациялық жүйе шет мемлекеттің есебінде болған жағдайда) шет мемлекеттің есебінен шығару туралы куәлік.
Ең жоғары ұшу салмағы 0,25 кг дейін Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке өзгерістер енгізу үшін ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі.
Ең жоғары ұшу салмағы 0,25 кг және одан жоғары пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке өзгерістер енгізу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінім беріледі:
1) құрылтай құжатының электрондық көшірмесі (заңды тұлғалар үшін) немесе жеке басын куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін)не нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
3) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде пайдалану құқығын растайтын жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасымен ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, электрондық көшірмесі;
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәліктің қолданылуын ұзарту үшін үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінім беріледі:
1) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде пайдалану құқығын растайтын жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасымен ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, электрондық көшірмесі;
Пилотсыз авиациялық жүйені пилотсыз авиациялық жүйелер тізілімінен шығару туралы куәлікті алу үшін ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінім беріледі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) сенімсіздігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың, Заңның талаптарына сәйкес келмеуі;

3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении авиационной деятельности или его отдельных видов;
4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с получением Свидетельств о постановке на учет.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе: Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz Услугополучатель имеет возможность получения: государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 11 к Правилам
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Рәміз Символ Уәкілетті ұйымның атауы
Наименование уполномоченной организации
Уәкілетті ұйымның мекенжайы Адрес уполномоченной организации
ПИЛОТСЫЗ АВИАЦИЯЛЫҚ ЖҮЙЕСІН ЕСЕПКЕ ҚОЮ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
СВИДЕТЕЛЬСТВО О ПОСТАНОВКЕ НА УЧЕТ БЕСПИЛОТНОЙ АВИАЦИОННОЙ СИСТЕМЫ
CERTIFICATE OF REGISTRATION OF AN UNMANNED AIRCRAFT SYSTEM №
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Пилотсыз авиациялық жүйесінің үлгісі, моделі
Тип, модель беспилотной авиационной системы
Type, model of an unmanned aircraft system
2. Сериялық нөмірі
Серийный номер
Serial number
3. Дайындаушысы
Изготовитель
Manufacture
4. Борттық нөмірі
Бортовой номер
Board number
5. Меншік иесі, адресі
Собственник, адрес
Owned, аdress
6. Пайдаланушысы, адресі
Эксплуатант, адрес
Operator, аdress
7. Осымен жоғарыда көрсетілген қашықтықтан ұшу авиациялық жүйесінің тиісті
түрде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепке қойылғандығын
куәландырылады.
Настоящим удостоверяется, что вышеупомянутое дистанционно пилотируемая
авиационная система должным образом учтена в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.
This is to certify that the unmanned aircraft system is duly registered in the State Civil
Aircraft Registry of the Republic of Kazakhstan pursuant to Legislation of the Republic
of Kazakhstan.

3) өтініш берушіге қатысты авиациялық қызметке немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімі (үкімі) бар;
4) өтініш берушіге қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі бар, оның негізінде өтініш беруші есепке қою туралы куәліктерді алуға байланысты арнайы құқығынан айырылады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурста орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caa.gov.kz
Көрсетілетін қызметті алушының:
ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті;
порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
11-қосымша
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Рәміз Символ Уәкілетті ұйымның атауы Наименование уполномоченной организации Уәкілетті ұйымның мекенжайы Адрес уполномоченной организации ПИЛОТСЫЗ АВИАЦИЯЛЫҚ ЖҮЙЕНІ ЕСЕПКЕ ҚОЮ ТУРАЛЫ КУӘЛІК СВИДЕТЕЛЬСТВО О ПОСТАНОВКЕ НА УЧЕТ БЕСПИЛОТНОЙ АВИАЦИОННОЙ СИСТЕМЫ CERTIFICATE OF REGISTRATION OF AN UNMANNED AIRCRAFT SYSTEM №
Пилотсыз авиациялық жүйенің үлгісі, моделі
Тип, модель беспилотной авиационной системы
Type, model of an unmanned aircraft system
2. Сериялық нөмірі
Серийный номер
Serial number
3. Дайындаушысы
Изготовитель
Manufacture
4. Борттық нөмірі
Бортовой номер
Board number
5. Меншік иесі, адресі
Собственник, адрес
Owned, аdress
6. Пайдаланушысы, адресі
Эксплуатант, адрес
Operator, аdress
7. Осымен жоғарыда көрсетілген қашықтықтан ұшу авиациялық жүйенің тиісті түрде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепке қойылғандығын куәландырылады.
Настоящим удостоверяется, что вышеупомянутое дистанционно пилотируемая авиационная система должным образом учтена в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
This is to certify that the unmanned aircraft system is duly registered in the State Civil Aircraft Registry of the Republic of Kazakhstan pursuant to Legislation of the Republic of Kazakhstan.

8. Осы Куәлік тек қана есепке қою мақсатында берілген және қашықтықтан ұшу
авиациялық жүйесінің меншік құқығын куәландыратын құжат болып табылмайды.
Данное Свидетельство выдано только для целей учета и не является документом,
удостоверяющим право на владение дистанционно пилотируемой авиационной системой.
This Certificate is issued for accounting purpose only and is not to certify the right for
remotely piloted aviation system ownership.
9. Куәліктің қолданылу мерзiмi: ____________________ дейiн
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға не оның орнындағы адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(Фамилия, Имя, Отчество при его наличии) (Электронно цифровая подпись)
Срок действия свидетельства до: _____________________________
The certificate is valid till: ____________________________________
Берiлген күнi:
Дата выдачи:
Date of issue:
Приложение 11-1 к Правилам
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Мотивированный отказ

8. Осы Куәлік тек қана есепке қою мақсатында берілген және қашықтықтан ұшу авиациялық жүйенің меншік құқығын куәландыратын құжат болып табылмайды.
Данное Свидетельство выдано только для целей учета и не является документом, удостоверяющим право на владение дистанционно пилотируемой авиационной системой.
This Certificate is issued for accounting purpose only and is not to certify the right for remotely piloted aviation system ownership.
9. Куәліктің қолданылу мерзiмi: ____________________ дейiн
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға немесе оны алмастыратын адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(Тегі, Аты, Әкесінің аты бар болса) (Электрондық цифрлық қолтаңба)
Срок действия свидетельства до: _____________________________
The certificate is valid till: _____________________________
Берiлген күнi:
Дата выдачи:
Date of issue:
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
11-1-қосымша
Нысан
Дәлелді бас тарту

Сноска. Правила дополнены приложением 11-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
АО "Авиационная администрация Казахстана" рассмотрев Вашу заявку
от [дата заявки] года № [номер заявки], сообщает об отказе _______________
[Причина отказа].
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, ее замещающее
(Фамилия Имя Отчество при его наличии)
(Электронно-цифровая подпись)
Приложение 12 к Правилам
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Реестр беспилотных авиационных систем гражданской авиации Республики Казахстан (информация о беспилотных авиационных системах на дату учета)

Ескерту. Қағида 11-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" АҚ Сіздің [өтініш берген күні]
жылғы № [өтініш нөмірі] өтінішіңізді қарап, ___________________________
беруден бас тарту туралы хабарлайды.
[Бас тарту себебі].
Уәкілетті ұйымның
лауазымды тұлғасы немесе оны
алмастыратын адам
(Тегі,Аты, Әкесінің аты бар болса)
(электрондық цифрлық қолтаңба)
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
12-қосымша
Пилотсыз ұшу аппаратын есепке қою тізілімі (есепке қою күніндегі пилотсыз ұшу аппараты туралы ақпарат)

Сноска. Приложение 13 исключено приказом и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 13-1 к Правилам
государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
Заявка на внесение изменений в Свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы и в Реестр беспилотных авиационных систем гражданской авиации Республики Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 13-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
В связи с изменением:
собственника (владельца) беспилотной авиационной системы
эксплуатанта беспилотной авиационной системы
наименования собственника (владельца) и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии);
наименование эксплуатанта и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии)
2
Срок действия (заполняется заявителем)
На срок 5 лет ☐
На срок договора аренды ☐
Срок действия договора аренды (при наличии)
3
Сведения о беспилотной авиационной системе
Номер свидетельства, дата выдачи
Бортовой номер
Производитель
Модель
Серийный номер
Место постоянного базирования
Присвоенный уполномоченной организацией учетный номер декларации или сертификата соответствия или удостоверения соответствия экземпляра
3
Сведения о заявителе:
Указать, является ли заявитель:
Собственником ☐
Эксплуатантом ☐
Полное название юридического лица / Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) физического лица
Юридический адрес заявителя (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
Номер телефона, e-mail адрес заявителя
Бизнес-идентификационный номер / Индивидуальный идентификационный номер заявителя
4
Номер документа и дата приобретения(передачи):
Собственником
Эксплуатантом
№_ "_" 20_года
№_ "_" 20_года
5
Данные собственника или эксплуатанта, если отличается от заявителя
Полное название юридического лица / Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) физического лица
Юридический адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
Номер телефона, e-mail адрес
Бизнес-идентификационный номер / Индивидуальный идентификационный номер
Сведения о подтверждении:
отсутствия обременения на заявленную беспилотную авиационную систему.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Я заявляю, что приведенная в настоящей заявке сведения и (или) приложенные к ней документы верны во всех отношениях.
(Электронно цифровая подпись)
(Фамилия, Имя, Отчество при его наличии)

Ескерту. 13-қосымша алып тасталды - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
13-1-қосымша
Нысан
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке және Қазақстан Республикасы Азаматтық авиациясының пилотсыз авиациялық жүйелерінің тізіліміне өзгерістер енгізуге өтінім
Ескерту. Қағида 13-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1
Өзгеріске байланысты:
пилотсыз авиациялық жүйенің меншік иесі (иесі)
пилотсыз авиациялық жүйенің пайдаланушысы
меншік иесінің (иесінің) атауы және (немесе) оның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
пайдаланушының атауы және (немесе) оның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2
Қолданылу мерзімі (Өтініш беруші толтырады)
☐ 5 жыл мерзімге
☐ Жалдау шартының мерзіміне
Жалдау шартының қолданылу мерзімі (бар болса)
3
Пилотсыз авиациялық жүйе туралы мәліметтер
Пилотсыз авиациялық жүйенің куәлік нөмірі, берілген күні
Борттық нөмірі
Өндіруші
Моделі
Сериялық нөмірі
Тұрақты орналасу орны
Уәкілетті ұйым берген сәйкестік декларациясының немесе сертификатының немесе сәйкестік куәлігінің есептік нөмірі
4
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Өтініш берушіні көрсетіңіз:
Меншік иесі ☐
Пайдаланушы ☐
Заңды/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)толық атауы
Өтініш берушінің заңды мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үй нөмірі, пәтер)
Телефон нөмірі, өтініш берушінің e-mail мекенжайы
Өтініш берушінің Бизнес сәйкестендіру нөмірі / жеке сәйкестендіру нөмірі
5
Құжаттың нөмірі және сатып алынған күні:
Меншік иесі
Пайдаланушы
20_жылғы №_ "_"
20_жылғы №_ "_"
6
Егер өтініш берушіден өзгеше болса, меншік иесінің деректері
Заңды/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)толық атауы
Өтініш берушінің заңды мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үй нөмірі, пәтер)
Телефон нөмірі, өтініш берушінің e-mail мекенжайы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі / жеке сәйкестендіру нөмірі
Растау туралы мәліметтер:
мәлімделген ұшақсыз авиациялық жүйеге ауыртпалықтың болмауы.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Мен осы өтінімде келтірілген мәліметтер және (немесе) оған қоса берілген құжаттар барлық жағынан дұрыс екенін мәлімдеймін.
(Электрондық цифрлық қолтаңба)             (Тегі, Аты, Әкесінің аты бар болса)
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына

Сноска. Приложение 15 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 13.09.2024 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Пилотсыз авиациялық жүйесінің үлгісі, моделі
Тип, модель беспилотной авиационной системы
Type, model of an unmanned aircraft system
2. Сериялық нөмірі
Серийный номер
Serial number
3. Дайындаушысы
Изготовитель
Manufacture
4. Меншік иесі, адресі
Собственник, адрес
Owner, аdress
5. Борттық нөмір
Бортовой номер
Board number
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ АЗАМАТТЫҚ АВИАЦИЯСЫНЫҢ ПИЛОТСЫЗ
АВИАЦИЯЛЫҚ ЖҮЙЕЛЕРІНІҢ ТІЗІЛІМНЕН ЕСЕПТЕН ШЫҚТЫ.
ИСКЛЮЧЕН ИЗ РЕЕСТРА БЕСПИЛОТНЫХ АВИАЦИОННЫХ СИСТЕМ ГРАЖДАНСКОЙ
АВИАЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН.
WAS CANCELLED FROM THE REGISTER REMOTELY PILOTED AIRCRAFT SYSTEM
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN.
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға не оның орнындағы адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(Фамилия, Имя, Отчество при его наличии) (Электронно цифровая подпись)
Дата выдачи:
Берiлген күнi:
Date of issue
Приложение 16
к Правилам государственной
регистрации гражданских
воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Сноска. Правила дополнены приложением 16 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
п/п
Номер свидетельства регистрации
Дата присвоения
24 битовый адрес воздушного судна
Тип воздушного судна
Эксплуатант
Серийный (заводской) номер
Бортовой номер
Исполнитель
Приложение
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 30 июня 2017 года № 409
Перечень
некоторых приказов Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
1. Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 сентября 2012 года № 613 "Об утверждении Правил государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан, прав на них и сделок с ними, а также форм документов, удостоверяющих права на них" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8020, опубликованный 22 ноября 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 404-405 (27223-27224).

Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 13.09.2024 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Рәміз Символ Уәкілетті ұйымның атауы Наименование уполномоченной организации Уәкілетті ұйымның мекенжайы Адрес уполномоченной организации ПИЛОТСЫЗ АВИАЦИЯЛЫҚ ЖҮЙЕНІ ЕСЕПТЕН ШЫҒАРУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК СВИДЕТЕЛЬСТВО ОБ ИСКЛЮЧЕНИИ БЕСПИЛОТНОЙ АВИАЦИОННОЙ СИСТЕМЫ CERTIFICATE OF CANCELLATION OF THE UNMANNED AIRCRAFT SYSTEM №
1. Пилотсыз авиациялық жүйенің үлгісі, моделі
Тип, модель беспилотной авиационной системы
Type, model of an unmanned aircraft system
2. Сериялық нөмірі
Серийный номер
Serial number
3. Дайындаушысы
Изготовитель
Manufacture
4. Меншік иесі, адресі
Собственник, адрес
Owner, аdress
5. Борттық нөмір
Бортовой номер
Board number
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ АЗАМАТТЫҚ АВИАЦИЯСЫНЫҢ ПИЛОТСЫЗ АВИАЦИЯЛЫҚ ЖҮЙЕЛЕРІНІҢ ТІЗІЛІМНЕН ЕСЕПТЕН ШЫҚТЫ.
ИСКЛЮЧЕН ИЗ РЕЕСТРА БЕСПИЛОТНЫХ АВИАЦИОННЫХ СИСТЕМ ГРАЖДАНСКОЙ АВИАЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН.
WAS CANCELLED FROM THE REGISTER REMOTELY PILOTED AIRCRAFT SYSTEM REPUBLIC OF KAZAKHSTAN.
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлғасы
немесе оны
алмастыратын адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(Тегі, Аты, Әкесінің аты бар болса) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Дата выдачи:
Берiлген күнi:
Date of issue
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Ескерту. Қағида 16-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с
Тіркеу куәлігінің нөмірі
Берілген күні
Әуе кемесінің 24 биттік мекенжайы
Әуе кемесінің түрі
Пайдаланушысы
Сериялық (зауыттық) нөмірі
Борттық нөмірі
Орындаушы
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 30 маусымдағы
№ 409 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің күші жойылған деп танылатын кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерін, оларға арналған құқықтарды және олармен жасалатын мәмілелерді, сондай-ақ оларға құқықты куәландыратын құжаттар нысандарын мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 18 қыркүйектегі № 613 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8020 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2012 жылғы 21 қарашада № 763-767 (27839) жарияланған).

2. Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 15 мая 2013 года № 356 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 сентября 2012 года № 613 "Об утверждении Правил государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан, прав на них и сделок с ними, а также форм документов, удостоверяющих права на них" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8477, опубликованный 19 октября 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 297 (27571).
3. Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 17 июля 2013 года № 546 "О внесении изменений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 сентября 2012 года № 613 "Об утверждении Правил государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан, прав на них и сделок с ними, а также форм документов, удостоверяющих права на них" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8631, опубликованный 31 октября 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 305 (27579).

2. "Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерiн, оларға арналған құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi, сондай-ақ оларға құқықты куәландыратын құжаттар нысандарын мемлекеттiк тiркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 18 қыркүйектегі № 613 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 15 мамырдағы № 356 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8477 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2013 жылғы 19 қазанда № 235 (28174) жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерiн, оларға арналған құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi, сондай-ақ оларға құқықты куәландыратын құжаттар нысандарын мемлекеттiк тiркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 18 қыркүйектегі № 613 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 17 шілдедегі № 546 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8631 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2013 жылғы 31 қазанда № 243 (28182) жарияланған).