Об утверждении нарукавных знаков военнослужащих Авиационной службы и морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 48 нс. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 августа 2017 года № 15503. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 13 мая 2025 года № 49/қе.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 13.05.2025 № 49/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 2, 8 Описания и рисунков образцов военной формы одежды и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 144 "О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые нарукавные знаки военнослужащих Авиационной службы и морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в бумажном и электронном виде в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Комитета национальной безопасности сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Авиация қызметінің және Шекара қызметінің теңіз бөлімшелері әскери қызметшілерінің жеңдегі белгілерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2017 жылғы 17 шілдедегі № 48 қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 17 тамызда № 15503 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2025 жылғы 13 мамырдағы № 49/қе бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 13.05.2025 № 49/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 144 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері үлгілерінің сипаттамасы мен суреттерінің 2, 8-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Авиация қызметінің және Шекара қызметінің теңіз бөлімшелері әскери қызметшілерінің жеңдегі белгілері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электронды түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерінің эталондық бақылау банкiне орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
приказом Председателя
Комитета национальной
безопасности
Республики Казахстан
от 17 июля 2017 года № 48 нс
Нарукавные знаки военнослужащих Авиационной службы и морских подразделений
Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Сноска. Нарукавные знаки - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рисунок 1. Нарукавный знак военнослужащих Авиационной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Рисунок 2. Нарукавный знак военнослужащих морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Рисунок 3. Нарукавный знак военнослужащих морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Рисунок 4. Нарукавный знак военнослужащих морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Примечание:
1. Нарукавный знак военнослужащих Авиационной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (рисунок 1), нашиваемый на правом рукаве обмундирования, представляет собой шеврон в форме круга диаметром 70 мм, от края шеврона шириной 10 мм находится полоса с фоном василькового (установленного) цвета, в верхней части - надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰҚК", в нижней – "АВИАЦИЯ ҚЫЗМЕТІ". Цвет канта шеврона, надписи и изображения на нем – золотистый (установленного цвета). В центре нарукавного знака расположена эмблема авиации – винт с крыльями желтого (установленного) цвета. За эмблемой фон василькового (установленного) цвета, в верхней части внутреннего круга над винтом расположен стилизованная семиконечная звезда темно-красного (установленного) цвета на золотом (установленном) основании, имеющем также семь тупоугольных лучей.
По центру рубиновой звезды – малый щит.
По окружности щита василькового (установленного) цвета, окольцованной золотистым (установленным) кантом, нанесена надпись на государственном языке: девиз "НАМЫС. АЙБЫН. ОТАН". Надпись выполнена серебристым (установленным) цветом.
По центру щита – стилизованное изображение свода остова юрты – "шанырак" золотистого (установленного) цвета на бирюзовом (установленном) фоне.
2. Нарукавный знак военнослужащих морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (рисунок 2), нашиваемый на правом рукаве обмундирования черного цвета, представляет собой шеврон в форме круга диаметром 81 мм, внутри шеврона нанесен круг светло-зеленого цвета, в центре – пятиконечная звезда голубого цвета с солнцем, под которым изображен якорь. В верхней части – надпись: "ЖАҒАЛАУ КҮЗЕТІ", в нижней – позолоченная мишура.

3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2017 жылғы 17 шілдедегі
№ 48 қе бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Авиация қызметінің және Шекара қызметінің теңіз бөлімшелері әскери қызметшілерінің жеңдегі белгілері
Ескерту. Белгілер жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-сурет. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Авиация қызметі әскери қызметшілерінің жеңдегі белгісі
2-сурет. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімшелері әскери қызметшілерінің жеңдегі белгісі
3-сурет. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімшелері әскери қызметшілерінің жеңдегі белгісі
4-сурет. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімшелері әскери қызметшілерінің жеңдегі белгісі
Ескерту:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Авиация қызметі әскери қызметшілерінің жеңдегі белгісі (1-сурет) киім-кешектің оң жақ жеңінің сыртқы жағына жапсыра тігілетін, диаметрі 70 мм шеңбер нысанды шевроннан тұрады, шевронның шетінен ені 10 мм ашық көк (белгіленген) түсті аяда жолақ орналасқан, жоғарғы бөлігінде – "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰҚК", төменгі бөлігінде – "АВИАЦИЯ ҚЫЗМЕТІ" деген жазу жазылған. Шевронның жиегі, ондағы жазулар мен суреттің түсі – алтын түстес (белгіленген түсті). Жеңдегі белгінің ортасында авиацияның эмблемасы – сары (белгіленген) түсті қанаты бар бұранда орналасқан. Эмблеманың артында ашық көк (белгіленген) түсті аясы бар, ішкі шеңбердің жоғарғы бөлігінде, бұранданың үстінде жеті доғал шұғыласы бар, алтын (белгіленген) негізіне қою қызыл (белгіленген) түсті айшықты жеті ұшты жұлдыз орналасқан.
Жақұтты жұлдыздың ортасында кіші қалқан орналасқан.
Алтын (белгіленген) жиекпен көмкерілген ашық көк (белгіленген) түсті қалқанның шеңберін бойлай "НАМЫС. АЙБЫН. ОТАН" деген мемлекеттік тілдегі ұран жазуы жазылған. Жазулар күміс түстес (белгіленген) түсте орындалған.
Қалқанның ортасында көгілдір (белгіленген) түстің үстіне алтын (белгіленген) түсті киіз үй күмбезінің айшықты бейнесі – "шаңырақ" орналасқан.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімшелері әскери қызметшілерінің жеңдегі белгісі (2-сурет), қара түсті киім-кешектің оң жақ жеңінің сыртқы жағына жапсыра тігілетін, диаметрі 81 мм шеңбер нысанды шевроннан тұрады, шевронның ішінде – ашық жасыл түсті шеңбер, ортасында – күн бар, көгілдір түсті бесбұрышты жұлдыз, оның астында зәкір бейнеленген. Жоғарғы бөлігінде – "ЖАҒАЛАУ КҮЗЕТІ" деген жазу, төменде – алтындалған зер жіп.

3. Нарукавный знак военнослужащих морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (рисунок 3), нашиваемый на правом рукаве тужурки белого цвета, представляет собой шеврон в форме круга диаметром 81 мм, внутри шеврона нанесен круг светло-зеленого цвета, в центре – пятиконечная звезда голубого цвета с солнцем, под которым изображен якорь. В верхней части – надпись: "ЖАҒАЛАУ КҮЗЕТІ", в нижней – позолоченная мишура.
4. Нарукавный знак военнослужащих морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (рисунок 4), нашиваемый на правом рукаве обмундирования синего цвета, представляет собой шеврон в форме круга диаметром 81 мм, внутри шеврона нанесен круг светло-зеленого цвета, в центре – пятиконечная звезда голубого цвета с солнцем, под которым изображен якорь. В верхней части – надпись: "ЖАҒАЛАУ КҮЗЕТІ", в нижней – позолоченная мишура.

3. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімшелері әскери қызметшілерінің жеңдегі белгісі (3-сурет), ақ түсті тужурканың оң жақ жеңінің сыртқы жағына жапсыра тігілетін, диаметрі 81 мм шеңбер нысанды шевроннан тұрады, шевронның ішінде – ашық жасыл түсті шеңбер, ортасында – күн бар, көгілдір түсті бесбұрышты жұлдыз, оның астында зәкір бейнеленген. Жоғарғы бөлігінде – "ЖАҒАЛАУ КҮЗЕТІ" деген жазу, төменде – алтындалған зер жіп.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімшелерінің әскери қызметшілерінің жеңдегі белгісі (4-сурет), көк түсті киім-кешектің оң жақ жеңінің сыртқы жағына жапсыра тігілетін, диаметрі 81 мм шеңбер нысанды шевроннан тұрады, шевронның ішінде – ашық жасыл түсті шеңбер, ортасында – күн бар, көгілдір түсті бесбұрышты жұлдыз, оның астында зәкір бейнеленген. Жоғарғы бөлігінде – "ЖАҒАЛАУ КҮЗЕТІ" деген жазу, төменде – алтындалған зер жіп.