Об утверждении Правил выплаты денежной компенсации в размере стоимости общевойскового пайка при отсутствии возможности обеспечения питанием по установленным нормам основных продовольственных пайков военнослужащим по контракту органов национальной безопасности Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 49 нс. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 августа 2017 года № 15487.
В соответствии с пунктом 7 статьи 44 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты денежной компенсации в размере стоимости общевойскового пайка при отсутствии возможности обеспечения питанием по установленным нормам основных продовольственных пайков военнослужащим по контракту органов национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в одном экземпляре его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
приказом Председателя
Комитета национальной
безопасности
Республики Казахстан
от 17 июля 2017 года № 49 нс
Правила выплаты денежной компенсации в размере стоимости общевойскового пайка
при отсутствии возможности обеспечения питанием по установленным нормам
основных продовольственных пайков военнослужащим по контракту органов
национальной безопасности Республики Казахстан
Сноска. Правила - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие с 13.03.2020).

Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге негізгі азық-түлік үлестерінің белгіленген нормалары бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етуге мүмкін болмаған кезде жалпы әскери үлес құны мөлшерінде ақшалай өтемақы төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2017 жылғы 17 шілдедегі № 49 қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 16 тамызда № 15487 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 20.07.2026 № 69/қе бұйрығымен.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге негізгі азық-түлік үлестерінің белгіленген нормалары бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етуге мүмкін болмаған кезде жалпы әскери үлес құны мөлшерінде ақшалай өтемақы төлеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 20.07.2026 № 69/қе бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің қазақ және орыс тілдеріндегі бір данасын қағаз және электрондық түрде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2017 жылғы 17 шілдедегі
№ 49 қе бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге негізгі азық-түлік үлестерінің белгіленген нормалары бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етуге мүмкін болмаған кезде жалпы әскери үлес құны мөлшерінде ақшалай өтемақы төлеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 20.07.2026 № 69/қе бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила выплаты денежной компенсации в размере стоимости общевойскового пайка при отсутствии возможности обеспечения питанием по установленным нормам основных продовольственных пайков военнослужащим по контракту органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 44 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – Закон) и определяют порядок выплаты денежной компенсации в размере стоимости общевойскового пайка при отсутствии возможности обеспечения питанием по установленным нормам основных продовольственных пайков (далее – денежная компенсация) военнослужащим по контракту органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – ОНБ).
В соответствии с пунктом 3 статьи 5 Закона, действие настоящих Правил распространяется также на военнослужащих, проходящих воинскую службу по призыву офицерского состава.
2. В случае нахождения военнослужащего по контракту в служебной командировке, возмещение ему суточных расходов, выплата денежной компенсации не производится.
3. Выплата денежной компенсации осуществляется за счет средств республиканского бюджета, предусмотренных на содержание государственного органа.
4. Перечень подразделений ОНБ, в которых не осуществляется организация питания (далее – перечень) формируется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам:
1) для Пограничной службы, структурных подразделений центрального аппарата и при центральном аппарате, органов военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ) – структурным подразделением Службы финансового и материально-технического обеспечения КНБ по направлению деятельности;
2) для ведомств, военных, специальных учебных заведений КНБ и иных подразделений ОНБ, отнесҰнных к другим войскам и воинским формированиям (далее – иные подразделения ОНБ) – подразделениями по материально-техническому (тыловому) обеспечению данных подразделений ОНБ.
Перечень утверждается заместителями Председателя КНБ по кураторству и рассылается в государственные учреждения КНБ не позднее 20 декабря года, предшествующего году выплаты денежной компенсации.
5. Для выплаты денежной компенсации руководитель подразделения либо лицо, его замещающий с 1 по 5 число месяца, следующего за отчетным месяцем, подает рапорт на имя руководителя (для военнослужащих обособленных структурных подразделений Департамента военной полиции КНБ на имя руководителя подразделения, в котором военнослужащие проходят воинскую службу) с приложением списка военнослужащих, подлежащих к выплате денежной компенсации по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
К списку военнослужащих, подлежащих к выплате денежной компенсации, прилагается:
1) для военнослужащих Пограничной службы КНБ – выписки из приказов по строевой части или книги Пограничной службы на каждого военнослужащего;
2) для военнослужащих иных подразделений ОНБ – график боевой службы (боевого дежурства) в части, подтверждающей исполнение военнослужащим обязанностей воинской службы, при которых в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, ему полагалось обеспечение питанием за счет государства.

1. Осы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге негізгі азық-түлік үлестерінің белгіленген нормалары бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етуге мүмкін болмаған кезде жалпы әскери үлес құны мөлшерінде ақшалай өтемақы төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарында (бұдан әрі – ҰҚО) келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге негізгі азық-түлік үлестерінің белгіленген нормалары бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етуге мүмкін болмаған кезде жалпы әскери үлес құны мөлшерінде ақшалай өтемақы төлеу (бұдан әрі – ақшалай өтемақы) тәртібін айқындайды.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 3-тармағына сәйкес осы Қағидалардың қолданылуы офицерлер құрамын әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге де қолданылады.
2. Ақшалай өтемақы төлеу Заңның 44-бабы 7-тармағына сәйкес ҰҚО әскери қызметшілерінің тамақтандыру шығыстарын өтеу мақсатында жүргізіледі.
Әскери қызметші тәуліктік нарядқа, жауынгерлік кезекшілікке немесе жауынгерлік қызметке түскен кезде, күнтізбелік тәулік ішінде оның тәуліктік нарядқа, жауынгерлік кезекшілікке немесе жауынгерлік қызметке түскен жағдайларының санына қарамастан, бір әскери қызметшіге көрсетілген кезеңде бір реттен артық емес ақшалай өтемақы төленеді.
ҰҚО әскери қызметшілері үшін азық-түлік үлесінің нормасы "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілерін азық-түлікпен, азықпен, техникамен, жабдықпен және асханалық-ас үйлік ыдыспен жабдықтаудың бейбіт уақытқа арналған нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 22 мамырдағы № 38/ҚБП бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11435 болып тіркелген) бекітілген.
Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметші қызметтік іссапарда болған кезде және оған белгіленген тәртіппен тәуліктік шығыстар өтелген жағдайда, ақшалай өтемақы төлеу жүзеге асырылмайды.
3. Ақшалай өтемақы төлеу мемлекеттік органды ұстауға көзделген республикалық бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
2-тарау. Ақшалай өтемақы төлеу тәртібі
4. Негізгі азық-түлік үлестерінің белгіленген нормалары бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етуге мүмкіндігі жоқ Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – ҰҚК) бөлімшелерінің (органдарының) тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызмет бағыты бойынша ҰҚК Қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету қызметінің Материалдық-техникалық қамтамасыз ету департаментімен қалыптастырылады.
Тізбе қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету мәселелеріне жетекшілік ететін ҰҚК Төрағасы орынбасарының бұйрығымен бекітіледі және ақшалай өтемақы төлеу жылының алдындағы жылдың 20 желтоқсанынан кешіктірілмей ҰҚК мемлекеттік мекемелеріне (бөлімшелеріне) жолданады.
5. Ақшалай өтемақы мөлшері тиісті қаржы жылына арналған бюджеттік сұранымда айқындалған жалпы әскери үлес құны негізінде айқындалады.

6. Основанием для выплаты денежной компенсации является приказ руководителя подразделений ОНБ, в котором военнослужащий проходит воинскую службу (в обособленных структурных подразделениях Департамента военной полиции КНБ – приказ соответствующего начальника такого подразделения).
В приказе указывается сумма денежной компенсации за месяц на каждого военнослужащего.
7. Проект приказа по выплате денежной компенсации подготавливается:
1) в ведомствах КНБ и их территориальных подразделениях и подведомственных организациях – подразделениями материально- технического (тылового) обеспечения;
2) в центральном аппарате и при центральном аппарате КНБ и иных подразделениях ОНБ – кадровыми подразделениями соответствующего подразделения ОНБ;
3) в обособленных структурных подразделениях Департамента военной полиции КНБ – ответственное должностное лицо, определенное начальником такого подразделения.
Приказ по выплате денежной компенсации направляется соответствующим финансовым подразделениям ОНБ для осуществления выплаты денежной компенсации.
8. Выплата денежной компенсации производится одновременно с выплатой денежного довольствия по месту прохождения воинской службы в текущем месяце за истекший месяц.
При этом выплата денежной компенсации производится:
1) при наличии средств по плану финансирования – одновременно с выплатой денежного довольствия;
2) при отсутствии средств – после внесения соответствующих изменений в индивидуальный план финансирования.
9. Перечисление денежной компенсации осуществляется по месту прохождения воинской службы, на текущие счета получателей, открытые в организациях, имеющих лицензию на проведение отдельных видов банковских операций.
10. При перемещении военнослужащего из одного подразделения ОНБ в другое, выплата компенсации в месяц убытия к новому месту прохождения воинской службы осуществляется по прежнему месту прохождения воинской службы.
Приложение 1
к Правилам выплаты
денежной компенсации
в размере стоимости
общевойскового пайка
при отсутствии возможности
обеспечения питанием
по установленным нормам
основных продовольственных
пайков военнослужащим
по контракту органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
Перечень подразделений органов национальной безопасности Республики Казахстан,
в которых не осуществляется организация питания
№ п/п
Наименование государственных учреждений ОНБ
Наименование структурных подразделений
Приложение 2
к Правилам выплаты
денежной компенсации
в размере стоимости
общевойскового пайка
при отсутствии возможности
обеспечения питанием
по установленным нормам
основных продовольственных
пайков военнослужащим
по контракту органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
Список военнослужащих, подлежащих к выплате денежной компенсации
№ п/п
Воинское звание
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Количество нарядов в месяц
Общая сумма
Итого:
Руководитель подразделения
_________________________________________________________________
воинская должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)

6. Ақшалай өтемақы төлеу үшін ҰҚК бөлімше (орган) басшысы не оны алмастыратын адам есепті айдан кейінгі айдың 1 мен 5 күндері аралығында басшының атына (ҰҚК әскери полициясы және әскери қарсы барлау органдарының оқшауланған құрылымдық бөлімшелерінің әскери қызметшілері үшін әскери қызметшілер әскери қызметін өткеріп жүрген бөлімше басшысының атына) баянат береді.
Баянатқа осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, ақшалай өтемақы төленетін әскери қызметшілердің тізімі қоса тіркеледі.
Ақшалай өтемақы төленетін әскери қызметшілердің тізіміне:
1) ҰҚК орталық аппаратының және орталық аппараты жанындағы құрылымдық бөлімшелерінің, Шекара академиясының әскери қызметшілері үшін – саптық бөлім бойынша бұйрықтан үзінді көшірме және (немесе) жауынгерлік қызмет (жауынгерлік кезекшілік) кестесінен үзінді көшірме;
2) ҰҚК Шекара қызметінің әскери қызметшілері үшін – әрбір әскери қызметшіге арналған саптық бөлім бойынша бұйрықтан және (немесе) шекара қызметінің кітабынан үзінді көшірме;
3) ҰҚК Авиация қызметінің әскери қызметшілері үшін – жауынгерлік қызмет (жауынгерлік кезекшілік) кестесінен үзінді көшірме және (немесе) әскери қызметті өткеруді растайтын ведомость және (немесе) ұшуларды дайындауға және орындауға қатысуды растайтын ведомость қоса беріледі.
7. Ақшалай өтемақы төлеу үшін әскери қызметшінің әскери қызмет өткеретін ҰҚК бөлімшесі (органы) басшысының бұйрығы (ҰҚК әскери полициясы және әскери қарсы барлау органдарының оқшауланған құрылымдық бөлімшелерінде – осындай бөлімшенің тиісті бастығының бұйрығы) негіз болып табылады.
Бұйрықта әр әскери қызметшіге бір айлық ақшалай өтемақы сомасы көрсетіледі.
8. Ақшалай өтемақы төлеу туралы бұйрықтың жобасын:
1) ҰҚК ведомстволарында және олардың аумақтық бөлімшелерінде және ведомстволық бағынысты ұйымдарда, ҰҚК Шекара академиясында – материалдық-техникалық (тылдық) қамтамасыз ету бөлімшелері;
2) ҰҚК орталық аппаратында және орталық аппараты жанындағы бөлімшелерінде – ҰҚК бөлімшесінің (органының) тиісті кадрлық бөлімшелері;
3) ҰҚК әскери полициясы және әскери қарсы барлау органдарының оқшауланған құрылымдық бөлімшелерінде – осындай бөлімше бастығы айқындаған жауапты лауазымды адам әзірлейді.
Ақшалай өтемақы төлеу туралы бұйрық ақшалай өтемақы төлеуді жүзеге асыру үшін ҰҚО-ның тиісті қаржы бөлімшелеріне жолданады.
9. Ақшалай өтемақыны төлеу әскери қызмет өткеру орны бойынша өткен ай үшін ағымдағы айда ақшалай үлес төлеумен бір мезгілде жүргізіледі.
Бұл ретте ақшалай өтемақы төлеу:
1) қаржыландыру жоспары бойынша қаражат болған кезде – ақшалай үлес төлеумен бір мезгілде;
2) қаражат болмаған кезде – жеке қаржыландыру жоспарына тиісті өзгерістер енгізілгеннен кейін жүргізіледі.
10. Ақшалай өтемақыны аудару жекелеген банктік операциялар түрлерін жүргізуге лицензиясы бар ұйымдарда ашылған алушылардың ағымдағы шоттарына әскери қызмет өткеру орны бойынша жүзеге асырылады.
11. Әскери қызметші ҰҚО-ның бір бөлімшесінен екінші бөлімшесіне ауыстырылған кезде уақтылы төленбеген немесе толық көлемде төленбеген өтемақы төлеу бұрынғы әскери қызметін өткерген орны бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарында
келісімшарт бойынша әскери
қызмет өткеретін әскери
қызметшілерге негізгі азық-түлік үлестерінің белгіленген
нормалары бойынша
тамақтандырумен қамтамасыз
етуге мүмкін болмаған кезде
жалпы әскери үлес құны
мөлшерінде ақшалай өтемақы
төлеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
________ жылға арналған негізгі азық-түлік үлестерінің белгіленген нормалары бойынша тамақтандырумен қамтамасыз ету мүмкіндіктері жоқ Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік комитеті бөлімшелерінің (органдарының) тізбесі
Р/с
ҰҚО мекемелерінің (бөлімшелерінің) атауы
Құрылымдық бөлімшелердің атауы
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарында
келісімшарт бойынша әскери
қызмет өткеретін әскери
қызметшілерге негізгі азық-түлік үлестерінің белгіленген
нормалары бойынша
тамақтандырумен қамтамасыз
етуге мүмкін болмаған кезде
жалпы әскери үлес құны
мөлшерінде ақшалай өтемақы
төлеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ақшалай өтемақы төленетін әскери қызметшілердің тізімі
Р/с
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Айына наряд саны
Жалпы сома
Барлығы:
Бөлімше басшысы ___________________________________________________
әскери лауазымы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)