Об утверждении Правил оказания медицинской помощи пассажирам в гражданской авиации
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 июня 2017 года № 329. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июля 2017 года № 15323.
В соответствии с подпунктом 41-71) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра транспорта РК от 02.12.2024 № 393 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания медицинской помощи пассажирам в гражданской авиации.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
______________ Е. Биртанов
9 июня 2017 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 6 июня 2017 года № 329
Правила оказания медицинской помощи пассажирам в гражданской авиации

Азаматтық авицияда жолаушыларға медициналық көмек көрсету қағидаларын бектіу туралы
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 6 маусымдағы № 329 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 11 шілдеде № 15323 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-71) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 02.12.2024 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық авиацияда жолаушыларға медициналық көмек көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму жөнінде жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ол алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
______________ Е. Біртанов
2017 жылғы 9 маусым
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 6 маусымдағы
№ 329 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық авиацияда жолаушыларға медициналық көмек көрсету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания медицинской помощи пассажирам в гражданской авиации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-71) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и определяют порядок оказания медицинской помощи пассажирам в гражданской авиации Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 02.12.2024 № 393 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. При выполнении международных полетов настоящие Правила применяются в части, не противоречащей международным договорам ратифицированным Республикой Казахстан, а также законодательству страны на территории, с территории или через территорию которой осуществляются такие полеты.
3. Первая и доврачебная медицинская помощь на борту воздушного судна оказываются пассажирам и экипажу воздушного судна.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 29.12.2018 № 958 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. При оказании медицинской помощи, в том числе иностранным авиапассажирам, не допускается использование лекарственных средств и медицинских изделий с истекшим сроком годности, использование медицинских изделий, не прошедшим поверку и регистрацию в установленном законодательством порядке Республики Казахстан, а также лекарственных средств и медицинских изделий, имеющиеся у больного, за исключением случаев, если они назначены медицинским работником.
При использовании лекарственных средств и медицинских изделий, имеющихся у больного и назначенных врачом, делается запись в Бланке оказания медицинской помощи на борту воздушного судна (далее – Бланк оказания медицинской помощи на борту воздушного судна).
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 02.12.2024 № 393 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В настоящих Правилах используются следующие понятия и термины:
1) авиакомпания – юридическое лицо, имеющее сертификат эксплуатанта гражданских воздушных судов;
2) организация гражданской авиации – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в сфере гражданской авиации;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық авиацияда жолаушыларға медициналық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 1-тармағының 41-71) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының азаматтық авиацияда жолаушыларға медициналық көмек көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 02.12.2024 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Халықаралық ұшуларды орындау кезінде осы Қағидалар Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға, сондай-ақ аумағында, аумағынан немесе аумағы арқылы осындай ұшулар жүзеге асырылатын елдің заңнамасына қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады.
3. Әуе кемесінің бортында әуежолаушыларға, кейбір жағдайларда әуе кемесінің экипажына дәрігерге дейінгі, шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 29.12.2018 № 958 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Медициналық көмек көрсету кезінде, оның ішінде шетелдік авиажолаушыларға жарамдылық мерзімі өткен дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды пайдалануға, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тексеруден және тіркеуден өтпеген медициналық бұйымдарды қолдануға, сондай-ақ науқастың қолындағы медициналық заттар мен медициналық бұйымдарды медициналық қызметкердің тағайындауынан басқа жағдайларды қоспағанда пайдалануға рұқсат етілмейді.
Науқаста бар және дәрігер тағайындаған медициналық бұйымдарды пайдаланған кезде Әуе кемесінің бортында медициналық көмек көрсету бланкісінде (бұдан әрі - Әуе кемесінің бортында медициналық көмек көрсету бланкісі) жазба жазылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 02.12.2024 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
1) авиакомпания – азаматтық әуе кемелерін пайдаланушының сертификаты бар заңды тұлға;
2) азаматтық авиация ұйымы – азаматтық авиация саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;

3) первая помощь – это комплекс срочных базовых мероприятий для спасения жизни человека, предупреждения осложнений при экстренных состояниях, а также в целях снижения угрозы для здоровья и жизни пострадавшего лица при неотложном состоянии, проводимых на месте происшествия самим пострадавшим (самопомощь) или другим лицом, находящимся поблизости (взаимопомощь), до прибытия медицинских работников.
Первая помощь может оказываться лицами без медицинского образования, в том числе прошедшими соответствующую подготовку, в порядке, определяемом уполномоченным органом;
4) комплект первой помощи "first aid kit" (далее – комплект первой помощи) – комплект медицинских изделий, предназначенный для оказания первой помощи на борту воздушного судна;
5) аэропорт – комплекс сооружений, предназначенный для приема и отправки воздушных судов, обслуживания воздушных перевозок и имеющий для этих целей аэродром, аэровокзал, другие необходимые сооружения и оборудование;
6) воздушное судно – аппарат, поддерживаемый в атмосфере за счет его взаимодействия с воздухом, исключая взаимодействие с воздухом, отраженным от земной (водной) поверхности;
7) полет воздушного судна – перемещение воздушного судна по земной (водной) поверхности и в воздушном пространстве от начала разбега при взлете (отрыва от земной или водной поверхности при вертикальном взлете) до окончания пробега (освобождения взлетно-посадочной полосы без остановки) или касания земной (водной) поверхности при вертикальной посадке;
8) экипаж воздушного судна – лица авиационного персонала, которым в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере гражданской авиации или уполномоченным органом в сфере государственной авиации, поручено исполнение определенных обязанностей по управлению и обслуживанию воздушного судна по выполнению полетов;
9) универсальный профилактический комплект "universal precaution kit" (далее – универсальный профилактический комплект) – комплект медицинских изделий на борту воздушного судна, предназначенный для организации и проведения первичных мероприятий при выявлении больного (трупа), подозрительного на заболевания инфекционными болезнями, карантинными инфекциями, контагиозными вирусными геморрагическими лихорадками, малярией и инфекционными болезнями неясной этиологии;
10) бортпроводник – лицо, относящееся к авиационному персоналу, которое в интересах безопасности и в целях обслуживания пассажиров и (или) перевозки грузов выполняет обязанности на борту воздушного судна поручаемые ему эксплуатантом или командиром воздушного судна, но не являющимся членом летного экипажа;

3) алғашқы көмек – бұл оқиға орнында зардап шегушінің өзі (өзіне-өзі көмек көрсету) немесе жақын жердегі басқа адам (өзара көмек) медицина қызметкерлері келгенге дейін жүргізетін, шұғыл жағдайлар кезінде адамның өмірін құтқаруға, асқынулардың алдын алуға арналған, сондай-ақ кезек күттірмейтін жағдай кезінде зардап шегушінің денсаулығы мен өміріне қауіп-қатерді төмендету мақсатындағы жедел базалық іс-шаралар кешені.
Алғашқы көмекті медициналық білімі жоқ, оның ішінде уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен тиісті даярлықтан өткен адамдар көрсете алады;
4) алғашқы көмек жиынтығы "first aid kit" (бұдан әрі – алғашқы көмек жиынтығы) – әуе кемесінің бортында алғашқы көмек көрсетуге арналған медициналық бұйымдар;
5) әуежай – әуе кемелерiн қабылдауға және жөнелтуге, әуе тасымалдарына қызмет көрсетуге арналған және осы мақсаттар үшiн әуеайлағы, аэровокзалы, сондай-ақ басқа да қажетті құрылыстары мен жабдықтары бар құрылыстар кешенi;
6) әуе кемесі – жер (су) бетiнен шағылысқан ауамен әрекеттесуді болғызбай, ауамен өзара әрекеттесу есебiнен атмосферада қалықтайтын аппарат;
7) әуе кемесінің ұшуы – әуе кемесінің ұшып көтерiлу кезіндегі екпін алудан (тiк ұшып көтерiлген кезде жер немесе су бетiнен ажыраудан) бастап жүру аяқталғанға (ұшу-қону жолағын аялдамай босатқанға дейін) немесе тiк қонған кезде жер (су) бетiне жанасқанға дейiн әуе кемесiнiң жер (су) бетiмен және әуе кеңiстiгiнде қозғалуы;
8) әуе кемесінің экипажы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган немесе мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган белгiлеген тәртiпте ұшуды орындау бойынша әуе кемесін басқару және оған қызмет көрсету жөнiндегі белгiлi бiр мiндеттердi атқару тапсырылған авиация персонал;
9) әмбебап профилактикалық жиынтығы "universal precaution kit" (бұдан әрі – әмбебап профилактикалық жиынтығы) – әуе кемесінің бортында жұқпалы ауруларға, карантинді жұқпаларға, контагиозды вирусты геморрагиялық қалтырауға, безгекке және этиологиясы анық емес аурулармен ауруларға күдікті науқас адам (мәйіт) анықталған жағдайларда бастапқы іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге арналған медициналық бұйымдар мен басқа да құралдардың жиынтығы;
10) бортсерік – қауіпсіздік мүддесінде және жолаушыларға қызмет көрсету және (немесе) жүктерді тасымалдау мақсатында әуе кемесінің бортында оған әуе кемесінің пайдаланушысы немесе командирі тапсыратын, бірақ ұшу экипажының мүшесі болып табылмайтын міндеттерді орындайтын авиация персоналына жататын тұлға;

11) бортовая аптечка – набор лекарственных средств и медицинских изделий, предназначенные для оказания первой и доврачебной медицинской помощи, а также для профилактики распространения инфекционных заболеваний;
12) доврачебная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая средними медицинскими работниками самостоятельно или в составе мультидисциплинарной команды, включающая в себя пропаганду здоровья, оценку состояния пациента, постановку доврачебного диагноза, назначение плана доврачебных вмешательств, исполнение доврачебных манипуляций и процедур и уход за больными, лицами с инвалидностью и умирающими людьми;
13) лекарственное средство – средство, представляющее собой или содержащее вещество либо комбинацию веществ, вступающее в контакт с организмом человека, предназначенное для лечения, профилактики заболеваний человека или восстановления, коррекции или изменения его физиологических функций посредством фармакологического, иммунологического либо метаболического воздействия, или для диагностики заболеваний и состояния человека;
14) исключен приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.02.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
15) пассажир – физическое лицо, не входящее в состав экипажа и перевозимое на воздушном судне в соответствии с договором воздушной перевозки или на иных законных основаниях;
16) пассажирский салон – часть воздушного судна, оборудованной пассажирскими креслами и предназначенной для размещения пассажиров;
17) инфекционные и паразитарные заболевания - заболевания человека, возникновение и распространение которых обусловлено воздействием на него биологических факторов среды обитания и возможностью передачи болезни от заболевшего человека, животного к здоровому человеку;
18) член кабинного экипажа – лицо, относящееся к авиационному персоналу, которое в интересах безопасности и в целях обслуживания пассажиров и (или) перевозки грузов выполняет обязанности на борту воздушного судна, поручаемые ему эксплуатантом или командиром воздушного судна, но не являющееся членом летного экипажа;
19) неотложная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, не представляющих явную угрозу жизни пациента;
20) комплект медицинских средств "medical kit" (далее – комплект медицинских средств) – комплект лекарственных средств и медицинских изделий, предназначенный для оказания доврачебной медицинской помощи на борту воздушного судна;

11) борттық дәрі қобдишасы – дәрігерге дейінгі және білікті медициналық көмек көрсетуге, сондай-ақ жұқпалы аурулардың таралуының алдын алуға арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың жиынтығы;
12) дәрігерге дейінгі медициналық көмек – орта медицина қызметкерлері дербес немесе денсаулықты насихаттауды, пациенттің жай-күйін бағалауды, дәрігерге дейін диагноз қоюды, дәрігерге дейінгі араласу жоспарын тағайындауды, дәрігерге дейінгі манипуляциялар мен емшараларды орындауды және науқастарға, мүгедек адамдар мен хал үстіндегі адамдарға күтімді қамтитын мультипәндік команда құрамында көрсететін медициналық көмек;
13) дәрілік зат затты не заттардың комбинациясын білдіретін немесе қамтитын, адам организмімен байланысқа түсетін, адамның ауруларын емдеуге, олардың профилактикасына немесе оның физиологиялық функцияларын фармакологиялық, иммунологиялық не метаболизмдік әсер ету арқылы қалпына келтіруге, түзетуге немесе өзгертуге немесе адамның аурулары мен жай-күйінің диагностикасына арналған зат;
14) алып тасталды - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.02.2026 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15) жолаушы – экипаж құрамына кірмейтін және әуе тасымалы шартына сәйкес немесе өзге де заңды негіздерде әуе кемесімен тасымалданатын жеке тұлға;
16) жолаушылар салоны – әуе кемесі жолаушылар кабинасының жолаушылар креслоларымен жабдықталған және жолаушыларды орналастыруға арналған бөлігі;
17) инфекциялық және паразиттік аурулар – өмір сүру ортасының биологиялық факторларының әсерінен пайда болатын және таралатын, ауырған адамнан, жануардан сау адамға жұғу ықтималдығымен байланысты адам аурулары;
18) кабиналық экипаж мүшесi – қауіпсіздік мүддесіне орай және жолаушыларға қызмет көрсету және (немесе) жүктерді тасымалдау мақсатында әуе кемесінің бортында пайдаланушы немесе әуе кемесінің командирі өзіне тапсыратын міндеттерді орындайтын, авиация персоналына жататын, бірақ ұшу экипажының мүшесі болып табылмайтын тұлға;
19) кезек күттірмейтін медициналық көмек - пациенттің өміріне анық қатер төндірмейтін, кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
20) медициналық құралдар жиынтығы "medical kit" (бұдан әрі – медициналық құралдар жиынтығы) – әуе кемесінің бортында медициналық жәрдем көрсетуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар жиынтығы;

21) медицинский пункт – структурное подразделение организации гражданской авиации или медицинской организации по договору с организацией гражданской авиации, оказывающее медицинскую помощь в соответствии с настоящими Правилами и действующим законодательством Республики Казахстан;
22) эксплуатант – физическое или юридическое лицо, занимающееся эксплуатацией гражданских воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области
23) задание на полет – документ установленной формы, содержащий необходимые сведения об экипаже, воздушном судне, определяющий маршрут и цель полета (полетов);
24) безопасность полета – комплекс мер, обеспечивающих безопасное проведение полетов, при котором риск причинения вреда жизни или здоровью людей или нанесения ущерба имуществу снижен до приемлемого уровня и поддерживается на этом либо более низком уровне посредством непрерывного процесса выявления источников опасности и контроля факторов риска;
25) член летного экипажа - лицо, относящееся к авиационному персоналу, имеющее действующее свидетельство авиационного персонала, на которого возложены обязанности, связанные с управлением воздушным судном в течение полетного времени;
26) международный полет – полет воздушного судна, при котором воздушное судно пересекает границу иностранного государства;
27) экстренная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.02.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания медицинской помощи в медицинском пункте аэропорта и на борту воздушного судна во время его стоянки
7. Медицинская помощь пассажирам и экипажу воздушного судна оказывается медицинскими работниками медицинского пункта (далее – медпункт) на территории аэропорта, а также на борту воздушного судна во время его стоянки.
8. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

21) медициналық пункт – осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес азаматтық авиация ұйымының құрылымдық бөлімшесі немесе азаматтық авиация ұйымымен шарт бойынша медициналық көмек көрсететін медициналық ұйым;
22) пайдаланушы – азаматтық әуе кемелерiн пайдаланумен айналысатын немесе осы салада өз қызметтерiн ұсынатын жеке немесе заңды тұлға;
23) ұшуға арналған тапсырма – ұшу (ұшулар) бағыты мен мақсатын айқындайтын, экипаж, әуе кемесі туралы қажетті мәліметтерді қамтитын белгіленген нысандағы құжат;
24) ұшу қауіпсіздігі – ұшудың қауiпсiз жүргiзiлуiн қамтамасыз ететiн шаралар кешенi, бұл ретте адамдардың өміріне немесе денсаулығына зиян келтіру немесе мүлкіне залал келтіру тәуекелі шекті деңгейге дейін төмендетіледі және қауіптілік көздерін анықтаудың және тәуекел факторларын бақылаудың үздіксіз процесі арқылы осындай не бұдан да төмен деңгейде сақталады;
25) ұшу экипажының мүшесі – авиация персоналына жататын, авиация персоналының қолданыстағы куәлігі бар, ұшу уақыты ішінде әуе кемесін басқаруға байланысты міндеттер жүктелген тұлға;
26) халықаралық ұшу – ұшу кезінде әуе кемесі шетел мемлекеттерінің шекарасын кесіп өтетін ұшу;
27) шұғыл медициналық көмек - денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау және (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.02.2026 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Әуежайдың медициналық пунктінде және әуе кемесі тұрақта тұрған кезде
оның бортында медициналық көмек көрсету тәртібі
7. Медициналық пункттің (бұдан әрі – медпункт) қызметкерлері әуе кемесінің жолаушылары мен экипажына әуежай аумағында, сондай-ақ әуе кемесі тұрақта тұрған кезде оның бортында медициналық көмек көрсетеді.
8. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9. В медпункте оказывается медицинская помощь в формах экстренной и неотложной медицинской помощи без круглосуточного медицинского наблюдения, включающей комплекс медицинских услуг и санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий на территории аэропорта.
Деятельность медицинского пункта осуществляется согласно главе 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.03.2023 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При получении сообщения о наличии на борту воздушного судна пассажира, нуждающегося в медицинской помощи, медицинский работник медпункта прибывает к воздушному судну во время его стоянки, оказывает соответствующую помощь и принимает решение о возможности дальнейшего полета (госпитализации) пассажира.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При обращении пассажира за медицинской помощью в медпункт:
1) проводится медицинское обследование пассажира, устанавливается предварительный диагноз и оказывается медицинская помощь;
2) обеспечивается кратковременный отдых пассажиру и наблюдение за ним;
3) при наличии показаний для стационарного лечения больной направляется в лечебное учреждение территориального органа здравоохранения;
4) при наличии противопоказаний для пользования воздушным транспортом больному пассажиру выдается справка служащая основанием для возвращения авиационного билета согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
5) диспетчер службы организации перевозок информируется о пассажире, у которого имеются противопоказания для пользования воздушным транспортом;
6) в Журнале обращений больных и регистрации медицинской помощи делается соответствующая запись согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 02.12.2024 № 393 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-1. Порядок оказания медицинской помощи иностранным пассажирам:
1) прошедшим таможенное оформление - на месте, а также с разрешения работника таможни - в медпункт;
2) не имеющим визы - на месте пребывания больного;
3) находящимся в санитарно-карантинном пункте (далее – СКП) или санитарно-карантинном контроле (далее – СКК) медицинским работником медпункта совместно со специалистами СКП или СКК.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 11-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.02.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Медпунктте медициналық қызметтер кешенін және әуежай аумағындағы санитариялық эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды қамтитын тәулік бойы медициналық бақылаусыз шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек нысандарында медициналық көмек көрсетіледі.
Медициналық пункттің қызметі осы Қағидаларға 4-тарауға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 07.03.2023 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Бортта медициналық көмек қажет науқас жолаушы бар екендігі туралы хабарламаны алған кезде, медпункттің медициналық қызметкері әуе кемесінің тұрақта тұрған кезінде келіп, науқасқа тиісті көмек көрсетеді және жолаушының одан әрі қарай ұшуы (емханаға жатуы) туралы шешімді қабылдайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жолаушы медпунктке медициналық көмекке жүгінген кезде:
1) жолаушыға медициналық тексеру жүргізіледі, алдын ала диагноз қойылады және қажетті медициналық көмек көрсетіледі;
2) жолаушыға қысқа мерзімді демалыс және оны бақылау қамтамасыз етіледі;
3) стационарлық емдеу үшін көрсетілімдер болған кезде науқас белгіленген тәртіппен аумақтық денсаулық сақтау органының емдеу мекемесіне жіберіледі;
4) әуе көлігін пайдалану үшін қарсы көрсетілімдер болған кезде науқас жолаушыға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жолаушыға авиациялық билетті қайтару үшін негіз болатын анықтама беріледі;
5) тасымалдауды ұйымдастыру қызметінің диспетчеріне әуе көлігін пайдалануға қарсы көрсетілімдері бар жолаушы туралы хабарланады;
6) жолаушылардың медициналық көмекке жүгіну және медициналық көмекті тіркеу журналына осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес тиісті жазба жасалады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 02.12.2024 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-1. Шетелдік жолаушыларға медициналық көмек көрсету:
1) кедендік ресімдеуден өткен жерде - сол жерде, сондай-ақ кеден органы қызметкерінің рұқсатымен - медпунктте;
2) визасы жоқ адамдарға – науқастың болған жерінде;
3) санитарлық-карантиндік пунктте (бұдан әрі – СКП) немесе санитарлық-карантиндік бақылауда (бұдан әрі – СКБ) орналасқан медпункттің медицина қызметкері СКП немесе СКБ мамандарымен бірлесіп жүргізеді.
Ескерту. 11-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.02.2026 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. При наличии у пассажира медицинских противопоказаний для пользования воздушным судном дежурный медицинский работник медпункта выдает справку о состоянии здоровья пассажира, служащую основанием для возвращения авиабилета.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 02.12.2024 № 393 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Медицинская консультация пассажиров по вопросам медицинских показаний (противопоказаний) для полета на воздушных судах гражданской авиации проводится по медицинским показаниям (противопоказаниям) к транспортировке пациентов (авиапассажиров) на воздушных судах гражданской авиации согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Определение состояния транспортабельности больного пассажира воздушным транспортом относится к компетенции лечебно-профилактического учреждения, направляющего больного.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Медицинская помощь оказывается на месте пребывания больного либо в медпункте по медицинским показаниям.
15. При возникновении авиационного происшествия на территории аэропорта медицинские работники медпункта участвуют в аварийно-спасательных работах в составе аварийно-спасательных команд согласно главе 5 к настоящим Правилам.
Для своевременного оказания медицинской помощи и сортировки пострадавших используются карточки идентификации пострадавших по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.03.2023 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок оказания медицинской помощи на борту воздушного судна (во время полета)
16. На борту воздушного судна оказывается доврачебная, экстренная и неотложная медицинская помощь, при наличии среди пассажиров медицинского работника.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. На борту воздушного судна проводятся первичные мероприятия при выявлении больного, смерти пассажира (члена экипажа), подозрительного на заболевания инфекционными болезнями, карантинными инфекциями, контагиозными вирусными геморрагическими лихорадками, малярией и инфекционными болезнями неясной этиологии, имеющими важное международное значение.

12. Егер жолаушыда әуе кемесін пайдалануға медициналық қарсы көрсетілімдер болса, медпункттің кезекші медициналық қызметкері авиациялық билетті қайтару үшін негіз болатын жолаушының денсаулық жағдайы туралы анықтама береді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 02.12.2024 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Жолаушыларға азаматтық авиацияның әуе кемелерінде ұшуға медициналық көрсетімдер (қарсы көрсетімдер) мәселелері бойынша кеңес беру осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес азаматтық авиацияның әуе кемелерінде пациенттерді (авиажолаушыларды) тасымалдауға медициналық көрсетімдер (қарсы көрсетімдерге) бойынша жүргізіледі.
Науқас жолаушының әуе көлігімен тасымалдануының жай-күйін анықтау науқасты жіберетін емдеу-алдын алу мекемесінің құзыретіне жатады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Медициналық көмек науқастың орналасқан жерінде немесе медициналық айғақтары бойынша медпунктте көрсетіледі.
15. Әуежайдың аумағында авиациялық оқиға туындаған кезде медпункттің медициналық қызметкерлері осы Қағидаларға 5-тарауға сәйкес авариялық құтқару жұмыстарына авариялық-құтқару командасының құрамында қатысады.
Зардап шеккендерге уақтылы медициналық көмек көрсету және сұрыптау мақсатында осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес зардап шеккендерді біріздендіру карточкасы пайдаланылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 07.03.2023 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Әуе кемесінің бортында (ұшу барысында) медициналық көмек көрсету тәртібі
16. Әуе кемесінің бортында жолаушылар арасында медицина қызметкері болған жағдайда дәрігерге дейінгі, шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Әуе кемесінің бортында жұқпалы ауруларға, карантинді жұқпаларға, контагиозды вирусты геморрагиялық қалтырауға, безгекке және маңызды халықаралық мәні бар этиологиясы айқын емес ауруларға күдік тудыратын науқас адам, жолаушы (экипаж) мүшесі қаза болуы анықталған жағдайларда алғашқы іс-шаралар жүргізіледі.

Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Первая помощь с использованием лекарственных средств, находящихся на борту воздушного судна, оказывается членами кабинного экипажа или членами лҰтного экипажа воздушного судна, где не предусмотрено наличие кабинного экипажа, прошедшими соответствующую подготовку.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Эксплуатант обеспечивает наличие на воздушном судне следующих типов комплектов и дефибриллятора для оказания медицинской помощи:
1) комплект (ы) первой помощи;
2) комплект (ы) медицинских средств;
3) универсальный профилактический комплект/ы;
4) автоматический наружный дефибриллятор.
Количество и типы комплектов бортовых аптечек и дефибриллятора, состав комплектов бортовых аптечек, расположение комплектов бортовых аптечек регламентируется согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Укомплектование, хранение и утилизация медицинских и иных средств бортовых аптечек регламентируется руководством по укомплектованию, хранению и утилизации медицинских и иных средств бортовых аптечек согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Для оказания первой помощи применяется комплект первой помощи.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Комплект первой помощи использует любой член экипажа воздушного судна.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 29.12.2018 № 958 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 29.12.2018 № 958 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Әуе кемесі бортындағы дәрілік заттарды пайдалана отырып алғашқы көмек тиісті даярлықтан өткен әуе кемесінің кабиналық экипажы мүшелері немесе әуе кемесінде кабиналық экипажы көзделмеген кезде ұшу экипажы мүшелерімен көрсетіледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Пайдаланушы әуе кемесінде медициналық көмек көрсетуге арналған жиынтықтар мен дефрибиллятордың мына түрлерінің болуын қамтамасыз етеді:
1) алғашқы көмек жиынтығы (жиынтықтары);
2) медициналық құралдар жиынтығы (жиынтықтары);
3) әмбебап профилактикалық жиынтық (жиынтықтар);
4) автоматтық сыртқы дефрибиллятор.
Борттық дәрі-дәрмек қобдишалары мен дефибриллятор жиынтықтарының саны және түрлері, борттық дәр дәрмек қобдишалары жиынтықтарының құрамы, борттық жиынтықтардың орналасуы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес реттеледі.
Борттық жиынтықтарды жинақтау, сақтау және оның құрамындағы медициналық және өзге де басқа заттарды кәдеге жарату жөніндегі басшылық нұсқау осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес реттеледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Алғашқы көмек көрсету үшін алғашқы көмек жиынтығы қолданылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Алғашқы көмек жиынтығын әуе кемесі экипажының кез келген мүшесі қолданады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 29.12.2018 № 958 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 29.12.2018 № 958 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

24. Лекарственные средства комплекта первой помощи предоставляются членами экипажа, прошедшими соответствующую подготовку.
Лекарственные средства комплекта медицинских средств используются медицинскими работниками на борту воздушного судна либо по их рекомендации или консультации (устная, письменная, дистанционная).
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. При состоянии здоровья пассажира, требующего вмешательства медицинского работника, старший бортпроводник информирует об этом командира воздушного судна для передачи информации в аэропорт прибытия.
26. Когда после оказания первой помощи состояние пассажира не улучшается, появляются признаки угрожающие жизни пассажира, старший бортпроводник докладывает командиру воздушного судна об ухудшении состояния больного.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Командир воздушного судна производит экстренную посадку в случае, когда он считает, что продолжение полета небезопасно для состояния здоровья пассажира.
28. Последовательность передачи сообщения о наличии больного с борта воздушного судна:
1) командир воздушного суда передает сообщение в авиадиспетчерскую службу;
2) авиадиспетчерская служба передает сообщение в аэропорт прибытия (экстренной посадки) воздушного суда;
3) аэропорт прибытия/экстренной посадки передает сообщение в органы здравоохранения страны пребывания (экстренной посадки).
При необходимости органы здравоохранения страны пребывания (экстренной посадки), компетентные органы аэропорта, связываются с авиакомпанией для получения более подробных сведений о заболевании.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Для эффективного реагирования для оказания медицинской помощи пассажиру члены экипажа руководствуются алгоритмом реагирования "Возникновение у пассажира на борту воздушного судна состояния или заболевания, угрожающего его жизни и здоровью" согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
30. Для привлечения пассажира с медицинским образованием к оказанию медицинской помощи следует воспользоваться громко говорящей связью.

24. Алғашқы көмек жиынтығының дәрілік заттары тиісті даярлықтан өткен экипаж мүшелері береді.
Медициналық құралдар жиынтығының дәрілік заттарын медициналық қызметкер (ауызша, жазбаша, қашықтықтан) берген ұсыныс және кеңес бойынша қолданады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Жолаушының денсаулығы медициналық қызметкердің араласуын талап ететін күйде болған кезде, аға бортсерік ол туралы әуе кемесінің командиріне келу әуежайына ақпарат жіберу үшін хабарлайды.
26. Алғашқы көмек көрсетілгеннен кейін жолаушының жағдайы жақсармаса, жолаушының өміріне қауіп төндіретін белгілер пайда болса, аға бортсерік әуе кемесінің командиріне науқастың жағдайы нашарлағаны туралы баяндайды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Әуе кемесінің командирі ұшуды жалғастыру авиажолаушының денсаулық жағдайына қауіпті деп санаған жағдайда шұғыл қонуды жүзеге асырады.
28. Әуе кемесінің бортынан науқастың бар екендігі хабарлама беру бірізділігі:
1) әуе кемесінің командирі хабарламаны әуедиспетчерлік қызметке береді;
2) әуедиспетчерлік қызмет хабарламаны әуе кемесінің келу (шұғыл) қону әуежайына хабарлайды;
3) келу (шұғыл) қону әуежайы елінің денсаулық сақтау органдарына хабарлайды.
Келу (шұғыл) қону әуежайы елінің денсаулық сақтау органдары, әуежайдың құзыретті органдары ауру туралы егжей-тегжейлі мәлімет алу үшін авиакомпаниямен байланысады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Жолаушыға медициналық көмек көрсетуде тиімді ден қою үшін кабиналық және ұшу құрамының мүшелері осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес "Әуе кемесінің бортындағы жолаушыда оның өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жай-күйдің немесе аурудың пайда болуына" әрекет ету алгоритмін қолданады.
30. Медициналық білімі бар жолаушыны медициналық көмек көрсетуге тарту үшін дауыс зорайтқыш байланысты пайдалану қажет.

31. Для оказания доврачебной, экстренной и неотложной медицинской помощи используется комплект первой помощи, а при необходимости комплект медицинских средств.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Комплект медицинских средств использует пассажир с медицинским образованием, находящийся на борту воздушного судна, либо старший бортпроводник после получения рекомендации или консультации (устная, письменная, дистанционная) медицинского работника.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Член кабинного экипажа, при необходимости, действует по указанию пассажира с медицинским образованием.
34. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 29.12.2018 № 958 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 29.12.2018 № 958 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Бланк оказания медицинской помощи хранится во всех бортовых аптечках, их количество указываются в накладной.
37. Оформление Бланка оказания медицинской помощи осуществляется по завершению оказания медицинской помощи по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам. Запись производится разборчиво (прописью) с заполнением всех граф.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 02.12.2024 № 393 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Бланк оказания медицинской помощи на борту воздушного судна составляется в двух экземплярах. Оригинал передается больному или лицу, сопровождающему его, копия прикладывается к заданию на полет и возвращается авиакомпании по прилету.
Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 29.12.2018 № 958 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Копия Бланка оказания медицинской помощи в дальнейшем передается в медицинскую службу или медицинскому работнику аэропорта прибытия, экстренной посадки или авиакомпании (при наличии) для учета.

31. Дәрігерге дейінгі, шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету үшін алғашқы көмек жиынтығы, сондай-ақ медициналық құралдар жиынтығы қолданылады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Медициналық құралдар жиынтығын әуе кемесінің бортындағы медициналық білімі бар жолаушы, не болмаса, аға бортсерік (ауызша, жазбаша, қашықтықтан) медициналық қызметкерден ұсыныс және кеңес алғаннан кейін қолданады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Кабиналық экипаж мүшесі, қажет болған кезде, медициналық білімі бар жолаушының нұсқауы бойынша әрекет етеді.
34. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 29.12.2018 № 958 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 29.12.2018 № 958 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Медициналық көмек көрсету бланкісі барлық борттық дәрі қобдишаларында сақталады, олардың саны жүкқұжатта көрсетіледі.
37. Медициналық көмек көрсету бланкісін ресімдеу осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық көмек көрсетіліп болғаннан кейін жүзеге асырылады. Жазу анық (жазу үлгісімен) жазылады және барлық бағандар толтырылады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 02.12.2024 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Медициналық көмек көрсету бланкісі екі данада жасалады. Түпнұсқасы науқасқа немесе оны ертіп жүрген тұлғаға беріледі, көшірмесі ұшуға арналған тапсырмаға тіркеліп, ұшып келгеннен кейін авиакомпанияға қайтарады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 29.12.2018 № 958 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Медициналық көмек көрсету бланкісінің көшірмесі одан әрі қарай ұшып келу, жедел қону әуежайының немесе авиакомпанияның (бар болған жағдайда) медициналық қызметке немесе медициналық қызметкерге (болған жағдайда) есепке алу үшін беріледі.

40. Если члены экипажа или пассажиры имеют симптомы инфекционных и паразитарных заболеваний перед полетом, то они не допускаются на борт воздушного судна.
Члены кабинного экипажа или члены летного экипажа воздушного судна, где кабинный экипаж не предусмотрен, обладают знаниями о симптомах инфекционных и паразитарных заболеваний.
Сноска. Пункт 40 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 29.12.2018 № 958 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. В случае обнаружения больного с признаками инфекционного и паразитарного заболевания алгоритм действий членов кабинного и летного экипажа предусмотрен в приложении 8 к настоящим Правилам.
42. Воздушные суда, выполняющие международные полеты в страны, имеющие зараженные районы, оснащаются защитной одеждой, необходимым медицинским оборудованием, лекарственными и профилактическими препаратами, дезинфекционными, дезинсекционными средствами и ратицидами.
43. Командир воздушного судна принимает решение о применении чрезвычайных мер, необходимых для охраны здоровья и безопасности пассажиров и экипажа на борту воздушного судна.
44. Если имеется медицинская поддержка с земли члены экипажа воздушного судна, при необходимости, выполняют их медицинские рекомендации.
45. Для проведения первичных противоэпидемических мероприятий применяется универсальный комплект.
46. Универсальный профилактический комплект используется любым членом экипажа воздушного судна в соответствии с рекомендацией по применению универсального профилактического комплекта согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
47. Член экипажа, который проводит первичные противоэпидемические мероприятия в рейсе, воспользуется алгоритмом экипажа в случае обнаружения инфекционного больного на борту воздушного судна в рейсе, рекомендацию по использованию универсального профилактического комплекта и следовать выполнению данных документов.
48. Старший бортпроводник уведомляет медицинскую службу или врача авиакомпании (при наличии)/аэропорта прибытия (экстренной посадки) о каждом случае использования универсального профилактического комплекта, посредством составления служебной записки.
Глава 4. Порядок организации работы медицинского пункта организации гражданской авиации (эксплуатанта)
Сноска. Правила дополнены главой 4 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.03.2023 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

40. Егер экипаж мүшелерінде немесе жолаушыларда ұшу алдында инфекциялық және паразитарлық аурулардың белгісі бар болса, олар әуе кемесі бортына жіберілмейді.
Әуе кемесінің кабиналық экипаж мүшелері немесе ұшу экипаж мүшелері жұқпалы және паразитарлық аурулардың белгілері туралы білімдері бар.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 29.12.2018 № 958 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әуе кемесі экипажының мүшелерінің жұқпалы аурулардың белгілері туралы білімдері болуы тиісті.
41. Жұқпалы және паразиттік аурулардың белгілері бар науқас анықталған жағдайда кабиналық және ұшу экипажының әрекет ету алгоритмі осы Тәртіпке 8-қосымшада қарастырылған.
42. Зақымданған аудандары бар елдерге ұшатын әуе кемелері қорғану киімдерімен, қажетті медициналық жабдықпен, емдік және профилактикалық дәрі-дәрмектермен, дезинфекциялайтын, дезинсекциялайтын құралдармен және ратицидтермен жарақталады.
43. Әуе кемесінің командирі ұшу кезінде әуе кемесінің бортында жолаушылардың және экспаждың денсаулығы мен қауіпсіздігін қорғау үшін қажетті төтенше шараларды қолдану туралы шешім қабылдайды.
44. Егер жерден медициналық қолдау болса, әуе кемесі экипажының мүшелері, қажет болған кезде, олардың медициналық ұсыныстарын орындайды.
45. Эпидемияға қарсы алғашқы іс-шараларды жүргізу үшін әмбебап жиынтық қолданылады.
46. Әмбебап профилактикалық жиынтықты әуе кемесі экипажының кез келген мүшесі осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес әмбебап профилактикалық жиынтықты қолдану жөніндегі ұсынымға сәйкес пайдалана алады.
47. Рейсте эпидемияға қарсы алғашқы іс-шараларды жүргізетін экипаж мүшесі рейс кезінде әуе кемесі бортында жұқпалы ауруы бар науқас анықталған жағдайдағы экипаж мүшелерінің алгоритмі, әмбебап профилактикалық жиынтықты пайдалану бойынша ұсынымды пайдаланады және осы құжаттардың орындалуын қадағалайды.
48. Аға бортсерік авиакомпанияның (болған кезде)/келу (шұғыл қону) әуежайының медициналық қызметіне немесе дәрігеріне қызметтік жазба жасау арқылы әмбебап профилактикалық жиынтықты әрбір қолдану туралы хабарлайды.
4-тарау. Азаматтық авиация ұйымының (пайдаланушының) медициналық пунктінің жұмысын ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 4-тараумен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 07.03.2023 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

49. Медпункт возглавляет заведующий (врач, средний медицинский работник).
50. Административная подчиненность заведующего, структура и штаты медпункта определяются первым руководителем организации гражданской авиации или первым руководителем медицинской организации по договору с организацией гражданской авиации.
Организация гражданской авиации обеспечивает соблюдение требований настоящих Правил вне зависимости от передачи функций медицинского пункта под управление медицинской организации по договору.
Сноска. Пункт 50 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.02.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Должностные инструкции работников медпункта утверждаются первым руководителем организации гражданской авиации, по медицинским вопросам заведующий медпункта взаимодействует с Департаментом авиационной медицины уполномоченной организации.
52. Медпункт обеспечивается:
1) помещениями и необходимым имуществом в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ-96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21080) и перечню кабинетов медпункта (площади) и их оснащению согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
2) водоснабжением, отоплением, электроэнергией;
3) прямой телефонной связью с диспетчером обслуживания воздушного движения (руководителем полетов), производственно-диспетчерской службой и станцией скорой медицинской помощи территориальных органов здравоохранения;
4) интернетом и радиосвязью;
5) дежурным санитарным радиофицированным автотранспортом на все время полетов воздушных судов в аэропорту, для связи с другими подразделениями аэропорта, для ежедневной работы и для оперативного задействования аварийного оборудования при авиационных происшествиях и инцидентах;
6) лекарственными средствами в соответствии с Перечнем лекарственных средств медпункта согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
53. График работы медпункта соответствует регламенту работы организации гражданской авиации (эксплуатанта).
54. Помещения медпункта располагаются на первом этаже здания, имеют выход на перрон и в зал ожидания, удобный подъезд для санитарного транспорта. Ширина дверей и их расположение обеспечивают проход с носилками.
55. В медпункте предусматриваются:
1) ожидальная;
2) приемная (комната медицинского осмотра);

49. Медпунктті меңгеруші (дәрігер, орташа медицина қызметкері) басқарады.
50. Медпункт меңгерушісінің әкімшілік бағыныстылығын, құрылымы мен штатын азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысы немесе азаматтық авиация ұйымымен жасалған шарт бойынша медициналық ұйымның бірінші басшысы айқындайды.
Азаматтық авиация ұйымы медициналық пункттың міндеттерін шарт бойынша медициналық ұйымның басшылығына берілуіне қарамастан, осы Қағидалар талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.02.2026 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Медпункт қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысы бекітеді, медициналық мәселелер бойынша медпункт меңгерушісі уәкілетті ұйымның Авиациялық медицина департаментімен өзара іс-қимыл жасайды.
52. Медпункт:
1) "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген) және медпункт кабинеттерінің (ауданы) тізбесіне және оларды жарақтандыру осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес үй-жайлармен және қажетті мүлікпен;
2) сумен жабдықтау, жылыту, электр энергиясымен;
3) әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерімен (ұшу басшысымен), өндірістік-диспетчерлік қызметпен және аумақтық денсаулық сақтау органдарының жедел медициналық жәрдем станциясымен тікелей телефон байланысымен;
4) интернетпен және радиобайланыспен;
5) әуе кемелерінің әуежайда барлық ұшу уақытында, әуежайдың басқа бөлімшелерімен байланыс үшін, күнделікті жұмыс үшін және авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалар кезінде авариялық жабдықты жедел іске қосу үшін кезекші санитариялық радиофицирленген автокөлікпен;
6) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес Медпункттің дәрілік заттар тізбесіне сәйкес дәрілік заттармен қамтамасыз етіледі.
53. Медпункттің жұмыс кестесі азаматтық авиация ұйымының (пайдаланушының) жұмыс регламентіне сәйкес келеді.
54. Медпункт үй-жайлары ғимараттың бірінші қабатында орналасады, перронға және күту залына шығатын есігі, санитариялық көлік үшін ыңғайлы кіреберісі болады. Есіктердің ені және олардың орналасуы зембілдермен өтуді қамтамасыз етеді.
55. Медпунктте:
1) күту орны;
2) қабылдау бөлмесі (медициналық қарап-тексеру бөлмесі);

3) комната для оказания доврачебной (экстренной и неотложной медицинской помощи);
4) изолятор с санузлом;
5) подсобные помещения (для хранения медицинского имущества при проведении аварийно– спасательных работ, средств для организации и проведения первичных противоэпидемических мероприятий в пределах своей компетенции при обнаружении больного (подозрительного) карантинной инфекцией).
56. Медпункт имеет лицензию на медицинскую деятельность соответствующего подвида, выдаваемого в установленном законодательством порядке.
57. Медпункт ведет медицинскую документацию и представляет отчеты о деятельности медпункта организации гражданской авиации в Департамент авиационной медицины уполномоченной организации в сфере гражданской авиации по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
58. Задачи медпункта:
1) медицинское обеспечение полетов;
2) оказание медицинской помощи пассажирам, работникам организации гражданской авиации и авиационному персоналу;
3) проведение в пределах своей компетенции первичных противоэпидемических мероприятий по недопущению распространения инфекционных и карантинных заболеваний.
59. Деятельность медпункта:
1) проведение предполетного медицинского осмотра членов экипажей воздушных судов и предсменного медицинского осмотра авиадиспетчеров согласно главе 3 к Правилам медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденный приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 5 июня 2017 года № 324 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15325);
2) проведение предсменного и послесменного медицинского осмотра работников организации гражданской авиации;
3) подготовка авиационного персонала к очередному медицинскому освидетельствованию (для авиакомпании);
4) проведение мониторинга за состоянием здоровья авиационного персонала и работников (при наличии в штате врача, авиационного персонала);
5) оказание доврачебной, экстренной и неотложной медицинской помощи пассажирам, работникам и авиационному персоналу;
6) участие в аварийно-спасательных работах при авиационном происшествии на территории ответственности организации гражданской авиации в части, касающейся медицинского обеспечения;
7) контроль за бортовыми аптечками для оказания медицинской помощи в полете членам экипажа и пассажирам (для авиакомпании);
8) участие совместно с заинтересованными структурными подразделениями в ведении учета и анализа причин общей и профессиональной заболеваемости, травматизма в организации гражданской авиации;

3) дәрігерге дейінгі (шұғыл және кезек күттірмейтін) медициналық көмек көрсетуге арналған бөлме;
4) санитарлық торабы бар изолятор;
5) қосалқы үй-жайлар (авариялық-құтқару жұмыстарды жүргізу кезінде медициналық мүлікті, карантиндік инфекциямен науқас (күдікті) анықталған жағдайда өз құзыреті шегінде эпидемияға қарсы алғашқы іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге арналған құралдарды сақтау үшін).
56. Медпункттің заңнамада белгіленген тәртіппен берілетін тиісті кіші түрдің медициналық қызметіне лицензиясы болады.
57. Медпункт медициналық құжаттаманы жүргізеді және осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның Авиациялық медицина департаментіне азаматтық авиация ұйымдарының медпункт қызметі туралы есеп береді.
58. Медпункт міндеттері:
1) ұшуларды медициналық қамтамасыз ету;
2) жолаушыларға, азаматтық авиация ұйымының қызметкерлеріне және авиациялық персоналға медициналық көмек көрсету;
3) өз құзыреті шегінде инфекциялық және карантиндік аурулардың таралуына жол бермеу бойынша алғашқы эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу.
59. Медпункт қызметі:
1) Қазақстан Республикасының инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 5 маусымдағы № 324 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15325 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидаларын 3-тарауға сәйкес әуе кемелері экипаждарының мүшелерін ұшу алдындағы медициналық қарап-тексеруді және авиадиспетчерлерді ауысым алдындағы медициналық қарап-тексеруді жүргізу;
2) азаматтық авиация ұйымы қызметкерлерінің ауысым алдындағы және ауысымнан кейінгі медициналық қарап-тексеруді жүргізу;
3) авиация персоналын кезекті медициналық куәландыруға дайындау (авиакомпания үшін);
4) авиация персоналы мен жұмыскерлерінің (штатында дәрігер, авиация персоналы болған кезде) денсаулық жағдайына мониторинг жүргізу;
5) жолаушыларға, қызметкерлерге және авиация персоналына дәрігерге дейінгі, шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету;
6) медициналық қамтамасыз етуге қатысты бөлігінде азаматтық авиация ұйымының жауапкершілігі аумағында авиациялық оқиға кезінде авариялық-құтқару жұмыстарына қатысу;
7) экипаж мүшелері мен жолаушыларға ұшуда медициналық көмек көрсету үшін борттық дәрі қобдишаларын бақылау (авиакомпания үшін);
8) мүдделі құрылымдық бөлімшелермен бірлесіп азаматтық авиация ұйымдарында жалпы және кәсіптік сырқаттанушылықтың, жарақаттанудың себептерін есепке алуды және талдауды жүргізуге қатысу;

9) организация санитарно-профилактических и первичных противоэпидемических мероприятий в соответствии с действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
10) внедрение в практику работы современных достижений науки, клинической и авиационной медицины;
11) формирование у работающих в организации гражданской авиации принципов здорового образа жизни с целью укрепления и сохранения их здоровья, профессиональной работоспособности и долголетия;
12) взаимодействие медпункта в процессе деятельности с организациями здравоохранения и гражданской авиации в части, касающейся функций медпункта;
13) отстранение по состоянию здоровья:
члена экипажа - от полета;
авиадиспетчера - от смены;
работника - от работы;
14) консультация пассажиров по вопросам медицинских показаний или противопоказаний для полета на воздушных судах гражданской авиации.
Сноска. Пункт 59 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 02.12.2024 № 393 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Медпункт имеет штамп о прохождении предполетного (предсменного и послесменного) медицинского осмотра с указанием его наименования (при наличии).";
Глава 5. Порядок организации медицинского обеспечения поисковых и аварийно-спасательных работ
Сноска. Правила дополнены главой 5 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.03.2023 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. При возникновении авиационного происшествия на территории аэропорта медицинские работники медпункта участвуют в поисковых и аварийно-спасательных работах в составе аварийно-спасательных команд (далее – АСК).
Действия медицинских работников медпункта определяются Аварийным планом по организации и проведению аварийно-спасательных работ на территории аэропорта (аэродрома) и прилегающей к аэропорту (аэродрому) местности (далее - Аварийный план), разработанным с учетом местных условий и интенсивности полетов в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 325 "Об утверждении Правил аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12216).
62. Медицинский персонал при проведении аварийно-спасательных работ руководствуется Планом лечебно-эвакуационных мероприятий, который является составной частью Аварийного плана.
План лечебно-эвакуационных мероприятий утверждается на календарный год руководителем организации гражданской авиации и согласовывается руководителем Департамента (Управления) общественного здоровья территориального органа здравоохранения.
План лечебно-эвакуационных мероприятий находится в папке документов дежурного медицинского персонала медпункта и передается по смене. Выписки из Плана лечебно-эвакуационных мероприятий находятся в территориальных органах здравоохранения в части их касающейся.

9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес санитариялық-профилактикалық және эпидемияға қарсы бастапқы іс-шараларды ұйымдастыру;
10) жұмыс практикасына ғылымның, клиникалық және авиациялық медицинаның қазіргі заманғы жетістіктерін енгізу;
11) азаматтық авиация ұйымында жұмыс істейтіндердің денсаулығын, кәсіби жұмыс қабілеттілігін және ұзақ өмір сүруін нығайту және сақтау мақсатында салауатты өмір салты қағидаттарын қалыптастыру;
12) медпункттің функцияларына қатысты бөлігінде қызмет процесінде медпункттің денсаулық сақтау және азаматтық авиация ұйымдарымен өзара іс-қимылы;
13) денсаулық жағдайы бойынша шеттету:
экипаж мүшесін – ұшудан;
авиадиспетчерді – ауысымнан;
қызметкерді – жұмыстан;
14) азаматтық авиацияның әуе кемелерінде ұшу үшін медициналық көрсетілімдер немесе қарсы айғақтар мәселелері бойынша жолаушыларға консультация беру.
Ескерту. 59-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 02.12.2024 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Медпункттің атауы көрсетілген ұшу алдындағы (ауысым алдындағы және ауысымнан кейінгі) медициналық қарап-тексеруден өткені туралы мөртабаны (бар болса) болады.
5-тарау. Іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстарын медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 5-тараумен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 07.03.2023 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Әуежай аумағында авиациялық оқиға туындаған кезде медпункттің медицина қызметкерлері авариялық-құтқару команда (бұдан әрі – АҚК) құрамында іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстарына қатысады.
Медпункттің медицина қызметкерлерінің іс-қимылы "Қазақстан Республикасының әуежайларында ұшуды авариялық-құтқару тұрғысынан қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 325 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12216 болып тіркелген) сәйкес ұшудың жергілікті жағдайлары мен қарқындылығын ескере отырып әзірленген Әуежайдың (әуеайлақтың) аумағында және әуежайға (әуеайлаққа) іргелес жерде авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі Авариялық жоспармен (бұдан әрі Авариялық жоспар) айқындалады.
62. Медициналық персонал авариялық-құтқару жұмыстарды жүргізу кезінде Авариялық жоспардың құрамдас бөлігі болып табылатын Емдеу-эвакуациялық іс-шаралар жоспарын басшылыққа алады.
Емдеу-эвакуациялық іс-шаралар жоспарын күнтізбелік жылға азаматтық авиация ұйымының басшысы бекітеді және оны аумақтық денсаулық сақтау органның Қоғамдық денсаулық департаментінің (Басқармасының) басшысымен келіседі.
Емдеу-эвакуациялық іс-шаралар жоспары медпункттің кезекші медицина персоналының құжаттар топтамасында болады және ауысым бойынша беріледі. Емдеу-эвакуациялық іс-шаралар жоспарынан үзінділер оларға қатысты бөлігінде аумақтық денсаулық сақтау органдарында болады.

63. В Плане лечебно-эвакуационных мероприятий предусматриваются:
1) порядок взаимодействия служб при организации и проведении поисковых и аварийно - спасательных работ;
2) порядок формирования медицинского расчета АСК;
3) порядок передачи сигналов "Тревога" или "Готовность";
4) действия дежурного медицинского персонала медпункта, руководителя медицинского расчета АСК после получения сигналов "Тревога" или "Готовность";
5) порядок оповещения работников аэропорта, медицинских учреждений территориальных органов здравоохранения, станций скорой помощи, службы экстренной медицинской помощи (днем, в вечернее и ночное время, в выходные и праздничные дни) по номерам телефонов ответственных должностных лиц (списки телефонов систематически уточняются);
6) пути следования медицинского расчета АСК к месту авиационного происшествия;
7) действия дежурного медицинского персонала, остающегося в медпункте;
8) действия дежурного врача станции скорой медицинской помощи и (или) службы экстренной медицинской помощи;
9) лечебные учреждения для эвакуации пострадавших, количество санитарного транспорта, необходимого для эвакуации в соответствии с типом воздушного судна, терпящего бедствие.
64. К Плану лечебно-эвакуационных мероприятий прилагаются следующие документы:
1) схема оповещения медицинского расчета АСК;
2) схема района аэродрома, расположения стоянок и путей движения транспорта по аэродрому;
3) схема размещения аварийных выходов на воздушных судах, обслуживаемых аэропортом и порядок их открытия;
4) список персонала медпункта, входящего в медицинский расчет АСК;
5) состав группы усиления, схема ее оповещения, сбора и доставки;
6) карта расположения лечебных учреждений и пути следования к ним.
65. Действия медицинского расчета АСК на месте авиационного происшествия:
1) до прибытия средств эвакуации медицинский расчет АСК:
проводит сортировку пострадавших, определяет порядок и очередность транспортировки, готовит пострадавших к эвакуации. При сортировке пострадавших используются карточки идентификации пострадавших;
руководит оказанием первой помощи пострадавшим силами расчета АСК;
оказывает экстренную и неотложную медицинскую помощь пострадавшим;
осуществляет сбор пострадавших в безопасном и удобном месте для подхода средств эвакуации;
2) после прибытия средств эвакуации медицинский расчет АСК отправляет пострадавших в лечебные учреждения и продолжает оказывать оставшимся пострадавшим необходимую медицинскую помощь.

63. Емдеу-эвакуациялық іс-шаралар жоспарында мыналар көзделеді:
1) іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу кезіндегі қызметтердің өзара іс-қимыл тәртібі;
2) АҚК медициналық жасағын қалыптастыру тәртібі;
3) "Дабыл" немесе "Дайындық" сигналдарын беру тәртібі;
4) "Дабыл" немесе "Дайындық" сигналдарын алғаннан кейін медпункттің кезекші медицина персоналының, АҚК медициналық жасақ басшысының іс-қимылы;
5) әуежайдың, аумақтық денсаулық сақтау органдарының медициналық мекемелерінің, жедел жәрдем станцияларының, шұғыл медициналық көмек қызметінің қызметкерлерін (күндіз, кешкі және түнгі уақытта, демалыс және мереке күндері) жауапты лауазымды тұлғалардың телефон нөмірлері (телефон тізімдері жүйелі түрде нақтыланады) және басқа байланыс бойынша хабардар ету тәртібі;
6) АҚК медициналық жасақтың авиациялық оқиға орнына баратын жолы;
7) медпунктте қалатын кезекші медицина персоналының іс-қимылы;
8) жедел медициналық көмек станциясының және (немесе) шұғыл медициналық көмек қызметінің кезекші дәрігерінің іс-қимылы;
9) зардап шеккендерді эвакуациялау үшін емдеу мекемелері, авариялық ұшыраған әуе кемесінің үлгісіне сәйкес эвакуациялау үшін қажетті санитариялық көлік саны.
64. Емдеу-эвакуациялық іс-шаралар жоспарына мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) АҚК медициналық медициналық жасақтың хабардар ету схемасы;
2) әуеайлақ ауданының, тұрақтардың және әуеайлақ бойынша көлік қозғалысы жолдарының орналасу схемасы;
3) әуежай қызмет көрсететін әуе кемелерінде авариялық шығуларды орналастыру схемасы және оларды ашу тәртібі;
4) АҚК медициналық жасағына кіретін медпункт персоналының тізімі;
5) күшейту тобының құрамы, оны хабардар ету, жинау және жеткізу схемасы;
6) емдеу мекемелерінің орналасу картасы және оларға баратын жол.
65. Авиациялық оқиға орнында АҚК медициналық жасақтың іс-қимылы:
1) эвакуациялау құралдары келгенге дейін АҚК медициналық жасағы:
зардап шеккендерді сұрыптайды, тасымалдау тәртібі мен кезектілігін анықтайды, зардап шеккендерді эвакуациялауға дайындайды. Зардап шеккендерді сұрыптау кезінде зардап шеккендерді біріздендіру карточкалары пайдаланылады.
АҚК есеп айырысу күшімен зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетуді басқарады;
зардап шеккендерге шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетеді;
зардап шеккендерді эвакуациялау құралдарына келу үшін қауіпсіз және ыңғайлы жерде жинауды жүзеге асырады;
2) эвакуациялау құралдары келгеннен кейін АҚК медициналық жасағы зардап шеккендерді емдеу мекемелеріне жібереді және қалған зардап шеккендерге қажетті медициналық көмек көрсетуді жалғастырады.

66. Оснащение медицинского расчета АСК:
1) санитарный автомобиль и (или) медицинский фургон:
санитарный автомобиль обеспечивает доставку медицинского расчета АСК к месту авиационного происшествия или месту сбора. В период проведения аварийно-спасательных работ водитель санитарного автотранспорта подчиняется дежурному врачу (среднему медицинскому работнику) медпункта;
в санитарном автомобиле постоянно находятся ингалятор кислородный для искусственной вентиляции легких, носилки, спинальный щит, электрический фонарь;
2) сумка-укладка для медицинского расчета:
количество сумок-укладок рассчитывается на одну четвертую часть пассажировместимости самого крупного воздушного судна, допущенного к эксплуатации на данном аэродроме;
количество сумок-укладок определяется типом самого большого воздушного судна, обслуживаемого организацией гражданской авиации;
сумки-укладки в опломбированном виде хранятся в медпункте (или в медицинском фургоне) при условии обеспечения соответствующего температурного режима для лекарственных средств;
в каждую сумку-укладку закладывается опись лекарственных средств с указанием сроков годности.
Медицинский фургон и сумки-укладки комплектуются лекарственными средствами, медицинскими изделиями и аварийным снаряжением в соответствии с перечнем оснащения медицинского фургона согласно приложению 14 и перечнем оснащения сумки-укладки согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 66 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.02.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам в гражданской
авиации
Форма
Справка о состоянии здоровья пассажира № ___, служащая основанием для возвращения авиабилета пассажира
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 02.12.2024 № 393 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дана _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), день, месяц, год рождения)
в том, что он (а) по состоянию здоровья лететь не может.
Рейс № ___________
Дата вылета ___________________________________________________
Авиабилет подлежит возврату.
Диагноз: ______________________________________________________
Медицинский работник медпункта ________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, день, месяц, год)
Представитель авиакомпании _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, день, месяц, год)
Представитель авиакомпании _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, день, месяц, год).
Место печати (при наличии).
Приложение 2
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам в гражданской
авиации
Медицинские показания/противопоказания к транспортировке
пациентов/авиапассажиров на воздушных судах гражданской авиации
Диагнозы
Оценка врачом с опытом в авиационной медицине
Приемлемо
Комментарий
Нарушения сердечно-сосудистой системы
Стенокардия
Нестабильная стенокардия или стенокардия с минимальной нагрузкой
Контролируемая, лекарственными средствами. Без проявлений в состоянии покоя.
Инфаркт миокарда

66. АҚК медициналық жасағын жарақтандыру:
1) санитариялық автомобиль және (немесе) медициналық фургон:
санитариялық автомобиль АҚК медициналық жасағы авиациялық оқиға орнына немесе жинау орнына жеткізуді қамтамасыз етеді. Авариялық-құтқару жұмыстарды жүргізу кезеңінде санитариялық автокөліктің жүргізушісі медпункттің кезекші дәрігеріне (орта медицина қызметкеріне) бағынады;
санитариялық автомобильде өкпені жасанды желдетуге арналған оттегі ингаляторы, зембілдер, қатты қалқан қатты қалқан, электр шамы үнемі болады;
2) медициналық жасаққа арналған жиналмалы сөмке:
жиналмалы сөмкелер саны осы әуеайлақта пайдалануға жіберілген ең ірі әуе кемесінің жолаушылар сыйымдылығының төрттен бір бөлігіне есептелінген;
жиналмалы сөмкелер саны азаматтық авиация ұйымы қызмет көрсететін ең үлкен әуе кемесінің түрімен айқындалады;
жиналмалы сөмкелер пломбаланған түрде дәрілік заттар үшін тиісті температуралық режим қамтамасыз етілген жағдайда медпунктте (немесе медициналық фургонда) сақталады;
әрбір жиналмалы сөмкеге жарамдылық мерзімі көрсетілген дәрілік заттардың тізімдемесі салынады.
Медициналық фургон мен жиналмалы сөмкелер осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес медициналық фургонды жарақтандыру тізбесіне және 15-қосымшаға сәйкес жиналмалы сөмкесін жарақтандыру тізбесіне сәйкес дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен және авариялық жарақтармен жинақталады.
Ескерту. 66-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.02.2026 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жолаушының авиабилетін қайтаруға негіз болатын денсаулық жағдайы туралы № _______ анықтама
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 02.12.2024 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі (болған жағдайда), туған жылы, күні, айы)
ол денсаулық жағдайына байланысты ұша алмайды.
Рейс № _________________
Ұшу күні ____________________
Авиабилет қайтарылуы тиіс.
Диагноз: ____________________________________________
Медпункттің медициналық қызметкері ____________________________
(аты, әкесінің аты, тегі (болған жағдайда), жылы, қолы, күні, айы)
Авиакомпания өкілі ______________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі (болған жағдайда), жылы, қолы, күні, айы)
Авиакомпания өкілі _________________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі (болған жағдайда), жылы, қолы, күні, айы
Мөр орны (бар болса).
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
2-қосымша
Азаматтық авиацияның әуе кемелерінде пациенттерді/авиажолаушыларды
тасымалдауға медициналық көрсетімдер/қарсы көрсетімдер
Диагноздар
Авиациялық медицинада тәжірибесі бар дәрігердің бағалауы
Жарамды
Түсіндірме
Жүрек-қан тамырлары жүйесінің бұзылуы
Жүрек қыспасы
Тұрақсыз жүрек қыспасы немесе жүктемесі төмен жүрек қыспасы
Емдік дәрілермен бақыланады. Тыныштық күйде білінбейді
Миокард инфарктісі

Случившийся, в течение последних 10 дней или с высоким риском (ФВ <40%, сердечная недостаточность, необходимость дальнейшего исследования, реваскуляризация или добавочное устройство для лечения)
≥10 дней и более, если без осложнений
Сердечная недостаточность
Острая сердечная недостаточность или не контролируемая хроническая сердечная недостаточность
Если сердечная недостаточность является контролируемой и условия стабильные
Адекватный контроль, если кто-то может ходить 50 метров или пойти вверх по лестнице при нормальном темпе без одышки.
В противном случае, во время полета необходим кислород.
Отек легких
Не разрешенный
Разрешенный отек легких или любой провоцирую-щий фактор
Может потребоваться соблюдение тактики при инфаркте миокарда
Врожденные пороки сердца
Все случаи
Во всех случаях в полете необходим кислород
Операции на сердце
Операции на сердце 9 дней или меньше для АКШ и при вмешатель-ствах на клапанах сердца хирургия. Недавние операции по ДМПП, ДМЖП, трансплантация и др.
10 дней и более
ДМПП - дефект межпредсер-дной перегородки
ДМЖП – дефект межжелудоч-ковой перегородки
АКШ – аортокоронарное шунтирование
Ангиография/коронарография
24 часа и меньше
24 часа и более, если условия стабильные
Ангиопластика с или без стента
2 дня и меньше
3 дня и более еслиасимпто-матичны
Имплантация пейсмекера или дефибриллятора
2 дня и более, если отсутствует пневмоторакс и ритм сердца стабильный
Радиочастотная абляция
2 дня и более
Пациент летает в течение недели и процедуры считается с высоким риском тромбоза глубоких вен
Глубокий тромбоз вен нижних конечностей
Если активное течение
Когда проходит асимптомно
Состояние стабильное с оральными антикоагулянтами
Легочная эмболия
Если ситуация возникла в течение 4 дней и меньше
5 дней и более, если антикоагуляция стабильная и PAO 2 нормальная в комнатных условиях
С новым прямым ингибитором фактора Ха может быть приемлемо
Нарушения кроветворения
Анемия
Уровень гемоглобина менее чем 9,5 г/дл (5,9 ммоль/л), если нет хронического заболевания
Уровень гемоглобина более 9,5 г/дл (5,9 ммоль/л)
Если острая анемия, уровень гемоглобина следует оценивать более 24 часов после последней потери крови, которая разрешилась (остановилась)
Серповидно-клеточная анемия (Sickle cell disease)
Выработка серповидно-клеточных эритроцитов в предыдущие 9 дней
10 дней и более
Всегда нужна поддержка кислорода
Заболевания дыхательной системы
Пневмоторакс (воздух в полости вокруг легких из-за прокольной раны или спонтанный пневмоторакс)
6 дней или меньше после полной инфляции (наполнения воздуха).
Приемлемо если общее состояние является адекватным, ранняя транспор-тировка с дренажом типа "Heimlich" и в сопровождении врач или медсестра

Соңғы 10 күн ішінде болған немесе жоғары тәуекелмен (ФВ <40%, жүрек жеткіліксіздігі, бұдан әрі тексерудің қажеттілігі, реваскуляризация немесе емдеуге арналған қосымша құрылғы
асқынып кетпесе ≥10 күн және одан астам
Жүрек жеткіліксіздігі
Асқынған жүрек жеткіліксіздігі немесе бақыланбайтын созылмалы жүрек жеткіліксіздігі
Егер жүрек жеткіліксіздігі бақыланатын болса және жағдайы қалыпты болса
Егер 50 метр жүре алатын болса немесе қалыпты қарқынмен сатымен жоғары демікпестен көтерілетін болса қалыпты бақылау. Олай болмаған жағдайда ұшу уақытында оттегі қажет.
Өкпе ісінуі
Рұқсат етілмеген
Рұқсат етілген өкпе ісінуі немесе кез келген қоздыратын фактор
Миокард инфаркты кезінде тактика сақтау талап етілуі мүмкін
Туа біткен жүрек кемістігі
Барлық жағдайлар
Ұшу кезінде барлық жағдайларда оттегі қажет
Жүрекке жасалған оталар
Жүрекке ота 9 күн және ҚТАТ және жүрек құлақшасына хириугиялық араласу кезінде үшін одан аз күн. ЖААК, ЖҚАК, трансплантация бойынша жақында жасалған оталар және басқалары
10 күн және одан артық
ЖААК – жүрекше алды аралығындағы кемістік
ЖҚАК – жүрек қарынша аралығындағыкемістік
ҚТАТ – қолқа-тәж артериясын тамырластыру
Ангиография/коронарография
24 сағат және одан аз
Жағдайы қалыпты болса, 24 сағат және одан артық
Стенталы және стентасыз ангиопластика
2 күн және одан аз
Симптомсыз болса, онда 3 күн және одан артық
Пейсмекер немесе дефибриллятор имплантациясы
Пневмоторакс болмаса және жүрек соғысы қалыпты болса, онда 2 күн және одан артық
Радиожиілікті абляция
2 күн және одан артық
Пациент апта бойы ұшады және терең күретамырларда қанның ұю қаупі жоғары
Аяқ көктамырларының тереңде ұйып қалуы
Егер ағымы белсенді болса
Симптомсыз өтіп жатса
Ішетін антикоагулянттармен жағдайы тұрақты
Өкпе эмболиясы
Егер жағдай 4 және одан да аз күн ішінде болған болса
Егер антикоагуляция тұрақты болса, 5 және одан да артық күн, PAO 2 бөлме жағдайларында қалыпты
Ха факторының жаңа тура ингибиторы-мен жарамды бола алады
Қантүзілімінің бұзылуы
Анемия
Созылмалы аурулар болмаса, гемоглобиннің деңгейі 9,5 г/дл (5,9 ммоль/л) аз
Гемоглобиннің деңгейі 9,5 г/дл (5,9 ммоль/л) артық
Егер асқынған анемия болса, гемоглобиннің деңгейін соңғы тоқтатылған қан жоғалтудан кейін
24 сағаттан артық бағалау керек
Орақ-жасушалы анемия (Sickle cell disease)
Орақ-жасушалы анемия эритроциттерініңалдыңғы 9 күндегі өнімділігі
10 және одан да артық күн
Әрдайым оттегімен қолдап отыру керек
Тыныс алу жүйесінің аурулары
Пневмоторакс (үшкір қарудан болған жараға байланысты өкпе айналасындағы ауа немесе күтпеген пневмоторакс)
Толық инфляциядан (ауа толтырылғаннан) кейін 6 және одан да аз күн. Жағдайы адекватты болса, онда жарамды, "Heimlich" үлгісінің дренажымен ерте тасымалдау және дәрігердің немесе мейіргердің еріп жүруі

7 дней или более, после полной инфляции (наполнения воздуха). 14 дней после полной инфляции (наполнения воздуха) при травматическом пневмотораксе
Хирургические вмешательства в грудной клетке
10 дней и менее
11 дней и более с не осложненным восстановлением
Например, лобэктомия, плеврэктомия, открытая биопсия легких
Пневмония
С симптомами
Полностью разрешенный, или если рентгеновская признаки не проходят, симптомы отсутствуют
Туберкулез
Не леченный или в первые 2 недели лечения
По меньшей мере, после двух недель соответствующего лечения и асимптоматичны
ХОБЛ, эмфизема, легочный фиброз, плевральный выпот (жидкость в полость легких) и гемоторакс (кровь в полости легких) и т.д.
На земле необходим кислород.
PO2 < 50mmHg.
При не разрешении последнего обострения
Толерантен к упражнением (пешком) >50 метров без одышки и общее состояние адекватное. Полное восстановление, если недавно было обострение.
В настоящее время нет инфекции.
Кистозный фиброз
Форсированный выдох воздуха за 1 мин. < 50% на земле
В настоящее время нет инфекции.
Астма
В настоящее асимптоматичное течение и нет инфекции
Рак
После активного лечения (радио- или химио-) Плевральный выпот.
Одышка на земле.
Асимптоматичное. Большой гемоптоз – является противопоказанием
Бронхоэктаз
Гипоксемия на земле
В настоящее время нет инфекции.
Нейромышечные заболевания
Сильные внелегочные ограничения. Необходима домашняя вентиляция
Легочные артерио-венозные мальформации
Если тяжелая гипоксемия (Сатурация кислорода на земле < 80%)
Заболевания центральной нервной системы
Транзиторная ишемическая атака
2 дня и менее
После 2 дней и собственного наблюдения
Инсульт
4 дня и менее
5-14 дней, если состояние стабильное, или идет улучшение в сопровождении среднего медицинского персонала. Пассажир путешествует первые 2 недели после инсульта с поддержкой кислорода
Если восстановле-ние без осложнений, сопровожде-ние среднего медицинского персонала не требуется.
Большие припадки (Grand Mal)
24 часа и менее
24 часа и более, если общее состояние хорошо контролируемое
Внутричерепные вмешательства
9 дней и менее
10 дней и более, адекватное общее состояние
Желудочно-кишечные заболевания
Желудочно-кишечное кровотечение
24 часа и менее, после кровотечения
10 дней и более
Через 1-9 дней можно допускать, если эндоскопически или другим методом кровотечение отсутствует (например, уровень гемоглобина повышается и кровотечение остановилось)
Большие хирургические вмешательства в брюшной полости
9 дней и менее
10 дней и более, если восстановлено без осложнений
Например, резекция кишечника, открытая гистерэктомия, вмешательства на почках и др.
Аппендэктомия
4 дня и менее
5 дней и более, если восстановлено без осложнений
Лапароскопическая хирургия (Keyhole)
4 дня и менее
5 дней и более, если восстановлено без осложнений
Например, холецистэктомия (удаление желчного пузыря), вмешательства на маточной трубе
Диагностическая лапароскопия
24 часа и менее
24 часа и более, если газ рассосался
ЛОР заболевания
Воспаление среднего уха и синуситы
Острая боль или потеря функции Евстахиевой трубы
Если в состоянии очистить уши
Хирургические вмешательства на среднем ухе
9 дней и менее
10 дней и более с медицинским заключением о проведенном лечении ЛОР органов
Например, стапедэктомия
Тонзилэктомия
10 дней и менее
Укрепление проволокой нижней челюсти
Без сопровождения
В сопровождении (+ резчики) или быстрое самостоятельное удаление проволоки
Психиатрические заболевания
Острый психоз
Эпизоды в течении 30 дней (например, шизофрения или мания, индуцированная лекарственными средствами)
Это по соображениям безопасности
Хронические психические нарушения
Если значительный риск ухудшения в полете
Если контролируется лекарствами и состояние стабильное (например, жить в обществе и заботиться обо всех собственных нуждах, в том числе лекарства)
Заболевания глаз
Проникающие ранения глаз
6 дней и менее
7 дней и более
Внутриглазные вмешательства
6 дней и менее
7 дней и более

Толық инфляциядан (ауа толтырылғаннан) кейін 7 және одан да артық күн. Жарақат пневмоторакста толық инфляциядан (ауа толтырылғаннан) кейін 14 күн
Кеуде қуысына хирургиялық араласулар
10 және одан да аз күн
Асқынбай қалпына келген жағдайда 11 және одан артық күн
мысалы, лобэктомия, плеврэктомия, ашық өкпе биопсиясы
Пневмония
Симптомдары бар
Толық рұқсат берілген немесе егер рентгендік белгілер өтпесе, симптомдар болмаса
Туберкулез
Емделмеген немесе емдеудің алғашқы 2 аптасы
Ең аз дегенде екі апта тиісті ем алғаннан кейін және симптомдарсыз
ХОБЛ, эмфизема, фибриозы фиброзы, өкпеқап сарысуы (өкпе қуысындағы сұйықтық) және гемоторакс (өкпе қуысындағы қан) және т.б.
Жерде оттегі қажет.
PO2 < 50mmHg.
Соңғы асқыну қайтарылмаған кезде
Жаттығуларға (жаяу) шыдамды >50 метрді демікпестен жүріп өту және жалпы жай-күйі адекватты. Жақында асқыну болған болса, онда толық қалпына келу. Қазіргі уақытта инфекция жоқ.
Іріңді фиброз
Жерде 1 минутта < 50% ауа үрлеу
Қазіргі уақытта инфекция жоқ.
Астма
Қазіргі уақытта ауруға тән белгілер мен инфекция жоқ.
Обыр
Белсенді емделуден кейін (радио және химия). өкпеқап сарысуы. Жерде демігу
Белгілері жоқ. Үлкен гемоптаз – қарсы көрсетім болып табылады
Бронхоэктаз
Жерде гипоксемияның болуы
Қазіргі уақытта инфекция жоқ
Жүйке бұлшық еттерінің ауруы
Өкпеден тыс күшті шектеулер. Үй жағдайындағы желдету қажет
Артериа-веналық өкпе мальформациясы
Егер ауыр гипоксемия болса (Жердегі оттегі сатурациясы < 80%)
Орталық нерв жүйесінің аурулары
Транзиторлық ишемиялық шабуыл
2 және одан да аз күн
2 күннен кейін өзінің бақылауынан кейін
Инсульт
4 және одан да аз күн
Жағдайы қалыпты болса, 5-14 күн немесе жазылып келе жатса, орта медициналық персоналдың еріп жүруімен. Жолаушы инсульт алғаннан кейін алғашқы екі аптада оттегінің сүйемелдеуімен сапарға шығады.
Егер қалпына келу ешбір қиындықсыз, орта медициналық персоналдың сүйемелдеуі талап етілмесе
Үлкен талма (Grand Mal)
24 және одан да аз сағат
Жалпы жай-күйі жақсы бақыланса, онда 24 және одан да артық сағат
Бас сүйек ішіне араласулар
9 және одан да аз күн
10 және одан да артық күн адекватты жалпы жағдай
Асқазан-ішек аурулары
Асқазан-ішек жолынан қан кету
Қан кеткеннен кейін 24 және одан да аз сағат
10 және одан да артық күн
Эндоскопиялық немесе басқа да әдістермен қанның тоқтағандығы анықталса, онда 1-9 күннен кейін рұқсат етуге болады (мысалы, гемоглобин нің деңгейі көтерілсе және қан кету тоқтаса)
Құрсақ қуысына үлкен хирургиялық араласулар
9 және одан да аз күн
Асқынусыз қалпына келсе, онда 10 және одан да артық күн
мысалы, ішектердің резекциясы, ашық гистерэкто-мия, бүйректерге араласулар және т.б.
Аппендэктомия
4 және одан да аз күн
Асқынусыз қалпына келсе, онда 5 және одан да артық күн
Лапароскопиялық хирургия (Keyhole)
4 және одан да аз күн
Асқынусыз қалпына келсе, онда 5 және одан да артық күн
мысалы, холецистэкто-мия (өт қабын алып тастау), жатыр түтігіне араласу
Диагностикалық лапароскопия
24 және одан да аз күн
Егер газ тараса, онда 24 және одан да артық сағат
ЛОР аурулары
Ортаңғы құлақтың қабынуы және синуситтер
Асқынған ауру және Евстахиев түтігінің функциясынан айырылу
Құлағын тазартатын халде болса
Ортаңғы құлаққа хирургиялық араласулар
9 және одан да аз күн
ЛОР мүшелеріне жүргізілген ем туралы медициналық қорытындымен 10 және одан да артық күн
Мысалы, стапедэктомия
Тонзилэктомия
10 және одан да аз күн
Төменгі жақ сүйектерді сыммен бекіту
Еріп жүретін адамсыз
Еріп жүретін адаммен (+ кескіштер) немесе сымды өзі алып тастау
Психиатриялық аурулар
Асқынған психоз
30 күн ішіндегі эпизодтар (мысалы, шизофрения немесе дәрілік заттардан болған мания)
Бұл қауіпсіздікті ойлау бойынша
Психикалық созылмалы бұзылулар
Ұшу кезінде нашарлап кету тәуекелі болса
Егер дәрілермен бақыланатын және жағдайы қалыпты болса (мысалы, қоғамда өмір сүру және өзінің барлық мұқтаждықтарын орындай алса, оның дәрілерді іше алса)
Көз аурулары
Көздің ойық жарасы
6 және одан да аз күн
7 және одан да артық күн
Көз ішіне араласулар
6 және одан да аз күн
7 және одан да артық күн

Для инъекции SF6, как минимум 2 недели и как минимум 6 недель для инъекции C3F8;
Хирургические вмешательства по поводу катаракты
24 часа и менее
24 часа и более
Лазерная хирургия роговицы
24 часа и менее
24 часа и более
Беременность
Одиночная, не осложненная
До конца 36 недели при расчете приблизительной даты рождения – (EDD)
Множественная, не осложненная
До конца 32 недели при расчете приблизительной даты рождения – (EDD)
Осложненная беременность
На индивидуальном основании с разрешения врача
Выкидыш
(под угрозой или полная)
С активным кровотечением
После того, как стабильная, отсутствие кровотечения и боли, по крайней мере, за 24 часа
Новорожденные
Новорожденность
Менее чем за 48 часов назад под инкубатором +/- случаи вентиляции
Здоровые дети могут путешествовать в 48 часов, но предпочтительно в течение 7 дней
Травма
Полное гипсование (продолжительность более 2 часов)
Менее чем за 48 часов после травмы, если гипсовая повязка не двустворчатая лонгета
48 часов и более
Соблюдать также правила с анемией для индекса бедро /таз, например гемоглобин 9,5 г/дл (5,9 ммоль/л)
Ожоги
Если до сих пор в шоке или с широким распространением инфекции
Общее состояние стабильное
Искуственная вентиляция
Серьезный случай заболевания, который может быть приемлем после детального обсуждения с врачом авиакомпании, медицинской организации
Долгосрочное стабильное состояние, только с вентиляцией воздуха
Разные болезни
Передающиеся заболевания (инфекционные)
В заразной стадии болезни
Вмешательства на позвоночнике
В течении 7 дней после вмешательства
После 7 дней
Пассажиры в состоянии сидеть прямо в течение взлета и посадки и в состоянии терпеть неожиданные, сильные турбулентности и вибрации, связанные с полетами. Поддержка скобки, такие как скобки Halo, которые предотвращают ношение спасательного жилета при чрезвычайной ситуации.
Заболевания в терминальной стадии (если прогноз для полета неблагоприятный)
Индивидуальная оценка
Декомпрессионная болезнь
Не леченный или с симптомами
3 дня после лечения кессонной болезни или 7 дней после лечения неврологических симптомов
Приложение 3
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам в гражданской
авиации
форма
Карточка идентификации пострадавших
Над медицинской эмблемой имеется небольшое отверстие с тесемкой
Левый угол ЖЕЛТОГО ЦВЕТА и
перфорирован вдоль указанной линии.
На треугольнике указан номер карточки, и он может оставаться у водителя машины скорой помощи для учета пострадавших, которых он доставил в каждую больницу. Если пострадавшие доставляются в несколько больниц, карточки следует хранить отдельно для каждой больницы
Основная часть карточки
прикрепляется
к пострадавшему
ЧЕРНАЯ ПОЛОСА
Погибшие
КРАСНАЯ ПОЛОСА
Очередность I
Кролик - немедленная помощь
ЖЕЛТАЯ ПОЛОСА
Очередность II
Черепаха - помощь может быть
оказана через некоторое время
ЗЕЛЕНАЯ ПОЛОСА
Очередность III
Зачеркнутая машина скорой помощи означает, что требуется только незначительная медицинская помощь
Правый угол ЖЕЛТОГО ЦВЕТА и перфорирован вдоль указанной линии.
Треугольник имеет небольшое
отверстие с тесемкой и номер карточки. Он может прикрепляться к колышку, обозначающему место обнаружения пострадавшего, или использоваться персоналом медицинской службы для
учета пострадавших, которым оказана помощь
Номер карточки
Место, где указывается время первой стабилизации состояния пострадавшего
Место, где указывается фамилия пострадавшего (если известно) Место, где указывается адрес пострадавшего (если известно)
Место, где указывается название города и государства пострадавшего
(если известно)
Место, где указывается фамилия или инициалы сотрудника медицинской службы, который оказал помощь пострадавшему
Отрываются три нижние перфорированные части в случае смертельного
исхода
Отрываются две нижние перфорированные части, если пострадавший имеет очередность I
Отрывается нижняя перфорированная
часть, если пострадавший имеет очередность II
Сохраняются все перфорированные
части, если пострадавший имеет очередность III
ПРИМЕЧАНИЕ. Если состояние пострадавшего ухудшается, в карточку
вносятся соответствующие изменения
Лицевая сторона карточки идентификации пострадавшего.
Продолжение
Описание отрывных частей карточки
содержится на рисунке лицевой стороны карточки идентификации пострадавшего
Указать после (jy) тип любых
сделанных пострадавшему внутривенных инъекций
Обозначить травмированные участки, обнаруженные при первоначальном осмотре
Указать после (im) тип любых
сделанных пострадавшему внутримышечных инъекций
Оборотная сторона карточки пострадавшего
Приложение 4
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам в гражданской
авиации
Количество и типы комплектов бортовых аптечек и дефибриллятора на борту воздушного суда, состав комплектов бортовых аптечек, расположение комплектов бортовых аптечек

SF6 инъекциясы үшін кемінде 2 апта және C3F8 инъекциясы үшін кемінде 6 апта;
Шелді алып тастауға қатысты хирургиялық араласулар
24 және одан да аз сағат
24 және одан да артық сағат
Көздің мүйізгек қабығына лазерлік хирургия
24 және одан да аз сағат
24 және одан да артық сағат
Жүктілік
Бір нәрестеге жүктілік, бірақ асқынбаған
туу күн шамамен есептегенде 36 аптаның соңына дейін – (EDD)
Көп нәрестеге жүктілік, бірақ асқанбаған
туу күн шамамен есептегенде 32 аптаның соңына дейін – (EDD)
Күрделі жүктілік
Дәрігердің рұқсаты бойынша жеке негіздерде
Түсік тастау
(түсік тастау қаупі немесе толық түсік тастау)
Қарқынды қан кету
Жағдайы қалыпты болғаннан кейін, кемінде 24 сағат бойы қан кету мен ауырудың болмауы
Жаңа туған нәрестелер
Жаңа туылу
48 сағаттан кем сағатқа инкубатор астында +/-ажелдету жағдайлары
Дені сау балалар 7 күн ішінде
48 сағатқа саяхатқа шыға алады, бірақ 7 күн бойы ғана
Жарақат
Толық гипстеу (ұзақтығы 2 сағаттан артық)
Гипсті таңғыш жармалы лонгета болмаса, онда жарақат алғаннан кейін кемінде 48 сағаттан соң
48 және одан да артық сағат
Сан/жамбас индексі үшін анемия ережелерін сақтау, мысалы гемоглобин 9,5 г/дл (5,9 ммоль/л)
Күйік
Егер осы уақытқа дейін есеңгіреп тұрса немесе инфекция кең таралған болса
Егер жалпы жағдайы тұрақты болса
Жасанды желдету
Аурудың қауіпті жағдайы, авиакомпания, медициналық ұйым дәрігерімен егжей-тегжейлі талқылағаннан кейін қолайлы болуы мүмкін
Тек қана ауаны желдету арқылы, ұзақ мерзімді тұрақты жағдай
Әр түрлі аурулар
Берілетін жұқпалы аурулар
Аурудың жұқпалы сатысында
Омыртқаға араласу
Араласудан кейін 7 күн ішінде
7 күннен кейін
Жолаушылар ұшу және қону аралығында тіке отыра алады, ұшуға байланысты күтпеген жерден болатын турбуленттілік пен дірілге шыдайды төтенше жағдайлардағы құтқару жилетін киюдің алдын алатын Halo жақшасы сияқты жақшалар
Терминалдық сатыдағы аурулар (егер ұшу болжам қолайсыз болса)
Жеке бағалау
Декомпрессия ауруы
Емделмеген немесе белгілері бар
кессон ауруын емдеуден кейін
3 күн немесе неврологиялық белгілерді емдеуден кейін 7 күн
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
3-қосымша
Зардап шеккендерді сәйкестендіру карточкасы Медициналық эмблеманың үстінде таспалы шағын тесік бар
Сол жақ бұрышы САРЫ ТҮСТІ және көрсетілген сызық бойы тесілген.
Үшбұрыштың ішінде карточка нөмірі көрсетілген және әр ауруханаға жеткізген зардап шегушілерді есепке алу үшін жедел жәрдем машинасының жүргізушісінде қалады
Егер зардап шеккендер бірнеше аурухана жеткізілетін болса, карточканы әрбір аурухана үшін бөлек сақтаған жөн.
Карточканың
негізгі бөлігі зардап шеккен
адамға тағылады
ҚАРА ЖОЛАҚ
Қаза тапқандар
ҚЫЗЫЛ ЖОЛАҚ
І кезек
Қоян - дереу көмек көрсету
САРЫ ЖОЛАҚ
ІІ кезек
Тасбақа – көмек біраз уақыттан кейін көрсетілуі мүмкін
ЖАСЫЛ ЖОЛАҚ
ІІІ кезек
Сызылып тасталған жедел жәрдем машинасы болмашы медициналық көмек керек екенін білдіреді.
Оң жақ бұрышы САРЫ ТҮСТІ және көрсетілген сызық бойы тесілген
Үшбұрыштың ішінде таспалы шағын тесік пен карточка нөмірі бар. Ол зардап шеккен адамды тапқан орынды белгілейтін қазыққа бекітілуі мүмкін немесе оны дәрігерге дейінгі медициналық көмек қызметінің персоналы көмек көрсетілген зардап шегушілерді есепке алу үшін пайдалануы мүмкін. Карточка нөмірі, зардап шегушінің бастапқы қалыпты жағдайының
уақыты көрсетілетін орын.
Зардап шегушінің тегі көрсетілетін орын (егер белгілі болса)
Зардап шегушінің мекен-жайы көрсетілетін орын (егер белгілі болса)
Зардап шегушінің мемлекеті, қаласының аты көрсетілетін орын (егер белгілі болса)
Зардап шегушіге дәрігерге дейінгі медициналық көмек қызметі қызметкерінің аты, жөні, тегі көрсетілетін орын.
Өліммен аяқталған жағдайда төменгі үш тесілген бөлігі жыртып алынады.
Егер зардап шегуші І кезекті болса, онда төменгі тесілген екі бөлік жыртып алынады.
Егер зардап шегуші ІІ кезекті болса, онда төменгі тесілген бөлік жыртып алынады.
Егер зардап шегуші ІІІ кезекті болса, онда тесілген барлық бөлік сақталады
ЕСКЕРТУ. Егер зардап шегушінің жағдайы нашарласа, онда карточкаға
тиісті өзгерістер енгізіледі.
Зардап шегушіні сәйкестендіру карточкасының беттік жағы
Жалғасы
Карточканың жыртпалы бөліктерінің сипаттамасы зардап шегушіні сәйкестендіру карточкасының беттік жағындағы суретте берілген
Кейін зардап шегушінің тамырына дәрі егудің кез келген түрін (jy) көрсету
Алғашқы тексеріп қарау кезінде анықталған жарақаттанған учаскелерді белгілеу
Кейін зардап шегушінің бұлшық дәрі егудің кез келген түрін (im) көрсету
Зардап шегуші карточкасының сырт жағы
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
4-қосымша
Әуе кемесі бортындағы борттық дәрі-дәрмек қобдишалары мен дефибриллятор жиынтықтарының саны және түрлері, борттық дәрі-дәрмек қобдишалары жиынтықтарының құрамы, борттық жиынтықтардың орналасуы

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 02.12.2024 № 393 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.02.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Количество и типы комплектов бортовых аптечек и дефибриллятора на борту воздушного судна
Количество пассажирских кресел
Типы бортовых комплектов
Дефибриллятор
Комплект первой помощи (шт)/ First aid kit
Комплект медицинских средств (шт)/ Medical kit
Универсальный профилактический комплект (шт)/ Universal precaution kit
Автоматический наружный дефибриллятор
с или без членов кабинного экипажа
с членами кабинного экипажа и при продолжительности полета более двух часов
с членами кабинного экипажа
с членами кабинного экипажа и при продолжительности полета более двух часов

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 02.12.2024 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.02.2026 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Әуе кемесі бортындағы борттық дәрі-дәрмек қобдишалары мен дефибриллятор жиынтықтарының саны және түрлері
Жолаушылар креслоларының саны
Борттық жиынтықтардың түрлері
Дефибриллятор
Алғашқы көмек жиынтығы (дана)/ First aid kit
Медициналық құралдар жиынтығы (дана)/ Medical kit
Әмбебап профилактикалық жиынтық (дана)/Universal precaution kit
Автоматттық сыртқы дефибриллятор
Кабиналық экипаж мүшелерімен немесе кабиналық экипаж мүшелерінсіз
Кабиналық экипаж мүшелерімен және ұзақтығы екі сағаттан астам ұшқанда
Кабиналық экипаж мүшелерімен
Кабиналық экипаж мүшелерімен және ұзақтығы екі сағаттан астам ұшқанда

2. Состав комплектов бортовых аптечек на борту воздушного суда
2.1. Комплект первой помощи комплектуется:
1) антисептические тампоны (упаковка из 10 штук);
2) лейкопластырные повязки (полоски лейкопластыря);
3) бинт марлевый размером 7,5 см х 4,5 м;
4) повязка косыночная с булавками безопасными размером 1.0 х1.0 х 1.5 м или бандаж для верхней конечности;
5) повязка противоожоговая размером 10 х 10 см;
6) повязка компрессионная стерильная размером 7,5 х 12см (или повязка стерильная адгезивная, или пакет индивидуальный перевязочный стерильный);
7) повязка марлевая стерильная размером 10,0 х 10,0см (или аналогичная повязка);
8) лента клейкая шириной 2,5 см (рулон);
9) клейкие стерильные полоски (аналогичные клейкие полоски);
10) очищающее средство для рук (дезинфицирующие салфетки);
11) прокладка со щитком или лента для глаза;
12) ножницы тупоконечные размером 10 см;
13) лента клейкая хирургическая размером 1,2 см х 4,6 м;
14) пинцеты для удаления осколков;
15) одноразовые перчатки (пара);
16) термометры (не ртутные);
17) реанимационная маска с обратным клапаном для искусственного дыхания;
18) руководство по оказанию первой помощи (текущее издание);
19) бланк оказания медицинской помощи 10 штук;
20) болеутоляющее средство слабого (умеренного действия);
21) противорвотное средство;
22) средство против заложенности носа;
23) антацидное (противокислотное) средство;
24) антигистаминное средство;
25) антидиарейное средство;
26) жгут кровоостанавливающий.
2.2. Универсальный профилактический комплект комплектуется:
1) сухой порошок, который превращает небольшое количество пролитой жидкости в гранулированный гель не менее 500 мл.;
2) бактерицидное дезинфицирующее средство для очистки поверхностей (в готовом виде, не выделяющий газ и летучие органические соединения);
3) салфетки для очистки кожи;
4) лицевая или глазная маска (отдельная или комбинированная);
5) перчатки (одноразовые);
6) защитный фартук;
7) большое абсорбирующее полотенце;
8) подборная ложка со скребком (для сбора биологических отходов);
9) мешок для биологически опасных отходов;
10) рекомендация по применению комплекта;
11) алгоритм экипажа при обнаружении инфекционного и паразитарного больного на борту в рейсе;
12) бланк оказания медицинской помощи 5 штук
2.2.1. Укладка 2* комплектуется:
1) инсектицид в аэрозольных баллонах;
2) респиратор маски (согласно инструкции к инсектициду);
3) медицинская шапочка на резинке одноразовая - 1 штука;

2. Әуе кемесі бортындағы борттық дәрі-дәрмек қобдишалары жиынтықтарының құрамы
2.1. Алғашқы көмек жиынтығы мына дәрі-дәрмектен жинақталады:
1) антисептикалық тығындар (10 данадан тұратын қаптама);
2) бұластыр таңғыштар (бұластыр кесінділері);
3) өлшемі 7,5 см х 4,5 м дәке бинт;
4) өлшемі 1,0м х1,0м х 1,5м қауіпсіз түйреуіштері бар үшкіл таңғыш немесе аяқ-қолға арналған бандаж;
5) өлшемі 10 х 10 см. күйікке қарсы таңғыш;
6) өлшемі 7,5 х 12см компрессиялық зарарсыздандырылған таңғыш (немесе зарарсыздандырылған жабысқақ таңғыш, немесе зарарсыздандырылған жеке таңғыш қап);
7) 10,0 х 10,0см зарарсыздандырылған дәке таңғыш (немесе ұқсас таңғыш);
8) ені 2,5 см (орам) жабысқақ таспа;
9) зарарсыздандырылған жабысқақ кесінділер (немесе ұқсас жабысқақ кесінділер);
10) қолға арналған тазартқыш құралдар және залалсыздандыратын сулықтар;
11) қалқаншасы бар төсемшелер немесе көзге арналған таспа;
12) өлшемі 10 см мұқал басты қайшылар;
13) өлшемі 1,2 см х 4,6 м. хирургиялық жабысқақ таспа;
14) жарықшақтарды алуға арналған пинцеттер;
15) бір рет пайдаланылатын қолғаптар (жұп);
16) термометрлер (сынабы жоқ);
17) жасанды тыныс алуға арналған кері қақпақшасы бар реанимациялық маска;
18) алғашқы көмек көрсету бойынша нұсқаулық (ағымдағы басылым);
19) медициналық көмек көрсету бланкісі 10 дана;
20) ауруды әлсіз немесе орташа әсер ету арқылы басатын дәрі;
21) құсуға қарсы дәрі;
22) мұрынның бітелуіне қарсы дәрі;
23) антацидті (қышқылға қарсы) дәрі;
24) антигистамин дәрісі;
25) диареяға қарсы дәрі;
26) қан тоқтатуға арналған бұрау.
2.2. Әмбебап профилактикалық жиынтық мыналардын жинақталады:
1) аз мөлшерде төгілген сұйықтықты кем дегенде 500 мл түйіршікті гельге айналдыратын құрғақ ұнтақ;
2) беткі қабаттарды тазартуға арналған бактерецидті залалсыздандырушы дәрі (дайын күйінде, газ және ұшпа органикалық қосылыстар бөлмейді);
3) теріні тазартуға арналған сулықтар;
4) бетке немесе көзге арналған маскалар (жеке немесе құрамдастырылған);
5) қолғаптар (бір рет пайдаланатын);
6) қорғану алжапқышы;
7) үлкен сіңіргіш сүлгі;
8) қырғышы бар алу қасығы (биологиялық қалдықтарды жинау үшін);
9) биологиялық қауіпті қалдықтарға арналған қап;
10) әмбебап профлактикалық жиынтықты қолдану жөніндегі ұсыным;
11) рейсте бортта инфекциялық немесе паразиттік науқас анықталған кездегі экипаж алгоритмі;
12) медициналық көмек көрсету бланкісі 5 дана.
2.2. 1. Қобди 2* былай жинақталады:
1) аэрозоль баллондарындағы инсектицид;
2) маска респираторы (инсектицидке берілген нұсқаулыққа сәйкес);
3) бір рет пайдаланатын медициналық резеңке бас киім - 1 дана;

4) защитные очки - 1 штука;
5) инструкция по применению инсектицида.
* используется на борту воздушного судна при выполнении рейсов в страны с тропическим климатом и страны, требующие проведения процедуры дезинсекции на борту воздушного судна.
2.3. Комплект медицинских средств комплектуется:
перечень содержимого:
1) бланк оказания медицинской помощи на борту 5 штук;
2) стетоскоп;
3) сфигмоманометр;
4) дыхательные трубки ротоглоточные (3 размера);
5) шприцы (соответствующих размеров);
6) катетеры для внутривенного вливания (соответствующих размеров);
7) антисептические салфетки;
8) перчатки (одноразовые);
9) ящик (коробка) для медицинских отходов класса "В";
10) мочевыводящий катетер;
11) система внутривенного вливания;
12) венозный кровоостанавливающий жгут;
13) марлевый тампон;
14) лента клейкая;
15) хирургическая маска;
16) трахеальный катетер (внутривенозная канюля большого диаметра) для оказания неотложной помощи;
17) зажим для пуповины;
18) комплект для принятия родов;
19) термометр (не ртутный);
20) основные карты реанимационной деятельности;
21) маска с клапаном;
22) карманный электрический фонарь и батарейки;
23) адреналин 1:1000;
24) антигистаминное средство (инъекционный);
25) глюкоза 40 % (инъекционная 10 мл) (ее эквивалент);
26) нитроглицерин (в таблетках/спрей) (ее аналог);
27) основные болеутоляющие средства;
28) седативные антиконвульсанты (инъекционные);
29) противорвотное средство (инъекционное);
30) инъекционный расширитель бронхов;
31) атропин (инъекционный);
32) адренокортикальный стероид (инъекционный);
33) мочегонное средство (инъекционное);
34) лекарство для борьбы с противородовым кровотечением;
35) хлористый натрий 0,9 % (минимум 250 мл);
36) ацетилсалициловая кислота (аспирин для перорального использования);
37) пероральный бета-блокатор.
3. Расположение комплектов бортовых аптечек на борту воздушного судна:
1) комплект первой помощи, медицинских средств и универсальный профилактический комплект размещаются в пассажирской кабине воздушного судна равномерно, в легкодоступных для бортпроводников местах. Каждый комплект содержится в надежной упаковке, в опломбированном виде;
2) во время выполнения рейса все бортовые аптечки хранятся в опломбированном виде, при вскрытии их на рейсе, по окончанию рейса во время стоянок воздушного судна, их опломбируют, для этого они укомплектовываются дополнительными пломбами;
3) места хранения бортовых аптечек на борту воздушного судна (багажные полки (отсеки) аварийно-спасательного оборудования) маркируются. Размер, формы маркеров на багажных полках указаны в Руководстве по техническому обслуживанию типа самолета. Бортовые аптечки маркируются:
Наименование бортовых аптечек
Наименование маркировки
Вид маркировки
Комплект первой помощи
Зеленый знак "+"
Комплект медицинских средств
Красный знак "+"
Универсальный профилактический комплект
Знак биологической опасности
Приложение 5
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам в гражданской
авиации

4) қорғану көзілдірігі - 1 дана;
5) инсектицидті қолдану жөніндегі нұсқаулық.
* тропикалық климатты елдерге және әуе кемелерінің бортында дезинсекция рәсімдерін жүргізуді талап ететін елдерге рейстерді орындау кезінде әуе кемелерінің бортында қолданылады.
2.3. Медициналық құралдар жиынтығы жинақталады:
мазмұн тізімі:
1) медициналық көмек көрсету бланкісі 5 дана;
2) стетоскоп;
3) сфигмоманометр;
4) ауыз-жұтқыншақпен тыныс алу түтікшелері (3 өлшем);
5) шприцтер (тиісті өлшемдерде);
6) көктамыр ішіне енгізуге арналған катетерлер (тиісті өлшемдерде);
7) антисептикалық сулықтар;
8) қолғаптар (бір рет пайдаланатын);
9) "В" сыныбындағы медициналық қалдықтарға арналған жәшік (қорап);
10) зәр шығару катетері;
11) көктамыр ішіне енгізу жүйесі;
12) күретамырдың қанын тоқтатуға арналған бұрау;
13) дәке тығын;
14) жабысқақ таспа;
15) хирургиялық маска;
16) шұғыл көмек көрсетуге арналған кеңірдек катетері (немесе күретамырдың ішіне салынатын үлкен диаметрі канюля);
17) кіндікке арналған қысқыш;
18) босандыруға арналған жиынтық;
19) термометр (сынабы жоқ);
20) реанимациялық қызметтің негізгі карталары;
21) қақпақшасы бар маска;
22) электрлік қалта шамы және батареялар;
23) адреналин 1:1000;
24) антигистаминді дәрі (инъекциялық);
25) глюкоза 40% (немесе оның баламасы) (инъекциялық 10 мл);
26) нитроглицерин (таблеткаларда немесе спрейде) (немесе оның аналогы);
27) ауырсынуды басатын негізгі дәрілер;
28) тыныштандыратын антиконвульсанттар (инъекциялық);
29) құсуға қарсы дәрілер (инъекциялық);
30) бронхты инъекциялық кеңейткіш;
31) атропин (инъекциялық);
32) адренокортикалды стероид (инъекциялық);
33) несеп айдайтын дәрі (инъекциялық);
34) босануға қарсы қан кетумен күресетін дәрі;
35) хлорлы натрий 0,9% (минимум 250 мл);
36) ацетилсалицил қышқылы (ауыз арқылы қабылдайтын аспирин);
37) ауыз арқылы бета-блокатор.
3. Борттық жиынтықтардың әуе кемесі бортындағы орналасуы:
1) алғашқы көмек, медициналық құралдар жиынтығы және әмбебап профилактикалық жиынтық жолаушылар кабинасында бортсеріктерге оңай қолжетімді жерлерге бірқалыпты қойылады. Әрбір жиынтық сенімді қаптамада, пломбаланған түрде сақталады.
2) рейсті орындау кезінде барлық борттық дәрі қобдишалары пломбаланған түрде сақталады, оларды рейсте ашқан кезде, рейс аяқталғаннан кейін әуе кемесінің тұрағы кезінде оларды пломбалау қажет, ол үшін олар қосымша пломбалармен жабдықталады.
3) әуе кемесінің бортында борттық дәрі қобдишалары сақталатын орындар (авариялық-құтқару жабдығының жүк сөрелері (бөліктері)) таңбаланады. Жүк сөрелеріндегі таңбалардың өлшемдері мен нысандары Ұшақ түріне техникалық қызмет көрсету бойынша нұсқаулықта берілген. Борттық дәрі қобдишалары таңбаланады:
Борттық қобдишаның атауы
Белгілеу атауы
Белгілеу түрі
Алғашқы көмек жиынтығы
"+" жасыл түсті белгісі
Медициналық құралдар жиынтығы
"+" қызыл түсті белгісі
Әмбебап профилактикалық жиынтығы
биологиялық қауіптілік белгісі
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
5-қосымша
Борттық дәрі қобдишаларының медициналық және өзге құралдарын жарақтау, сақтау және жою бойынша басшылық нұсқау

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.12.2022 № 707 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.02.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководство по укомплектованию, хранению и утилизации медицинских и иных средств бортовых аптечек
1. Бортовые аптечки подлежат комплектации лекарственными средствами и медицинскими изделиями, зарегистрированными на территории Республики Казахстан, во вторичной (потребительской) упаковке без изъятия инструкции по их применению.
2. По истечении сроков годности лекарственных средств, медицинских изделий и прочих средств, а также при их использовании комплекты бортовых аптечек пополняются.
3. Не допускается использование, в том числе повторное, медицинских изделий и прочих средств, загрязнҰнных кровью и другими биологическими жидкостями.
4. Лекарственные средства и медицинские изделия хранятся в соответствии с Правилами хранения и транспортировки лекарственных средств и медицинских изделий, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-19 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22230).
5. Для сбора и утилизации отходов, образовавшихся при оказании медицинской помощи, используется контейнер для безопасного сбора и утилизации медицинских отходов (желтого цвета) класса "В".
6. Организацию комплектования бортовых аптечек и контроль за их комплектованием, в том числе контроль за сроком годности их использования осуществляется медицинской службой, либо медицинским работником авиакомпании (при наличии) либо по договору с медицинской организацией.
Приложение 6
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам в гражданской
авиации
Алгоритм реагирования "Возникновение у пассажира на борту воздушного судна состояния или заболевания, угрожающего его жизни и здоровью"
Сноска. Приложение 6 исключено приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 29.12.2018 № 958 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам
в гражданской авиации
Алгоритм реагирования "Возникновение у пассажира на борту воздушного судна состояния или заболевания, угрожающего его жизни и здоровью"

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.12.2022 № 707 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.02.2026 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Борттық дәрі қобдишалары Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен, қайталама (тұтынушы) қаптамасындағы пайдалану бойынша нұсқаулығы алынбастан жинақталуға тиіс.
2. Дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың және басқа да құралдардың жарамдылық мерзімі өткеннен кейін немесе олар пайдаланылған жағдайда борттық дәрі қобдишаларының жиынтықтары толықтырылу қажет.
3. Қанмен және (немесе) басқа да биологиялық сұйықтықтармен ластанған медициналық бұйымдарды және басқа да құралдарды қолдануға, оның ішінде қайтадан қолдануға рұқсат етілмейді.
4. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 16 ақпандағы № ҚР ДСМ-19 бұйрығымен бекітілген Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22230 болып тіркелген) сәйкес сақталады.
5. Көмек көрсету кезінде жиналған қалдықтарды жинау және кәдеге жарату үшін "В" сыныбындағы (сары түсті) медициналық қалдықтарды қауіпсіз жинауға және кәдеге жаратуға арналған контейнер қолданылады.
6. Борттық дәрі қобдишаларын жинақтауды ұйымдастыруды және оларды жинақтауды бақылауды, оның ішінде оларды бақылаудың жарамдылық мерзімдерін бақылауды авиакомпанияның медициналық қызметі немесе медициналық қызметкерлері (болған жағдайда), не болмаса, медициналық ұйыммен шарт бойынша жүзеге асырады.
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
6-қосымша
"Әуе кемесінің бортындағы жолаушыда оның өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін
жай-күйдің немесе аурудың пайда болуына" әрекет ету алгоритмі
Ескерту. 6-қосымша алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 29.12.2018 № 958 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
6-қосымша
"Әуе кемесінің бортындағы жолаушыда оның өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жай-күйдің немесе аурудың пайда болуына" әрекет ету алгоритмі

Сноска. Правила дополнены приложением 6 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 28.01.2022 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра транспорта РК от 02.12.2024 № 393 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Ответственный
Командир воздушного судна
Вовлеченные функции на борту воздушного судна
Бортпроводник Старший бортпроводник
Внешние стороны
Исполнители
Диспетчер аэродромного диспетчерского пункта/диспетчер по маршруту следования воздушного судна. Управления здравоохранения областей и гг. Астана, Алматы и Шымкент
Ситуация 1: Состояние или заболевание, возникшее у пассажира на борту воздушного судна, угрожающее его жизни и здоровью, требующее проведения реанимационных мероприятий
1. Меры реагирования на борту воздушного судна
Функция/Орган управления
Меры реагирования
Срок
1.1
Бортовой проводник
При обнаружении визуальных признаков Ситуации 1 у пассажира, либо при поступлении такой информации от очевидца, информирует старшего бортпроводника кабинного экипажа о необходимости оказания первой помощи пассажиру.
1 минута
Должностная инструкция
Оказывает первую помощь пассажиру.
1 минута
Привлекает по громкой связи других пассажиров рейса с медицинским образованием и соответствующей подготовкой для оказания пострадавшему пассажиру экстренной/неотложной медицинской помощи с использованием комплекта медицинских средств.
1 минута
1.2
Старший бортовой проводник
Информирует командира воздушного судна о сложившейся на борту ситуации, уточняя:
1. Состояние пострадавшего пассажира (в сознании/ без сознания).
2. Причину ухудшения состояния, указав признаки: нарушения работы сердца (легких): акроцианоз, тяжелое дыхание, отсутствие пульса на магистральных артериях, отсутствие артериального давления, гипергидроз (наличие липкого пота на лице), острый живот, внезапные кровотечения, представляющие угрозу жизни, начало родовой деятельности, психическое расстройство.
3. Необходимость проведения реанимационных мероприятий.
1 минута
Должностная инструкция
1.3
Командир воздушного судна
Принимает решение об экстренной посадке воздушного судна в случае, когда продолжение полета небезопасно для здоровья пассажира.
1 минута
Передает диспетчеру аэродромного диспетчерского пункта/ диспетчеру по маршруту следования воздушного судна сообщение "Реанимация", уточняя:
1) причину ухудшения состояния (сердечный приступ, роды, психическое расстройство);

Ескерту. Қағидалар 6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 28.01.2022 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 02.12.2024 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Жауапты
Әуе кемесінің командирі
Әуе кемесінің бортында қатыстырылған функциялар
Бортсерік/Аға бортсерік
Сыртқы тараптар
Орындаушылар
Әуеайлақтық диспетчерлік пункттің диспетчері / әуе кемесінің жүру маршруты бойынша диспетчер. Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының денсаулық сақтау басқармалары.
1-жағдай: Әуе кемесінің бортындағы жолаушыда оның өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін, реанимациялық іс-шаралар жүргізуді талап ететін жай-күй немесе ауру
1. Әуе кемесінің бортында ден қою шаралары
Функция/ Басқару органы
Әрекет ету шаралары
Мерзімі
1.1
Бортсерік
Жолаушыдан 1-жағдайдың сыртқы белгілері анықталған, не болмаса, көзімен көрген адамнан осындай ақпарат келіп түскен кезде, кабиналық экипаждың аға бортсерігіне жолаушыға алғашқы көмек көрсету қажеттілігі туралы хабарлайды.
1 минут
Лауазымдық нұсқаулық
Жолаушыға алғашқы көмек көрсетеді.
1 минут
Дауыс зорайтқыш байланыс арқылы медициналық білімі мен тиісті дайындығы бар рейстің басқа жолаушыларды зардап шеккен жолаушыға борттағы медициналық құралдар жиынтығын пайдалану арқылы жедел/шұғыл түрдегі медициналық көмек көрсетуге шақырады.
1 минут
1.2
Аға бортсерік
Әуе кемесінің командиріне бортта болып жатқан жағдайды хабарлайды, атап айтқанда:
1. Зардап шеккен жолаушының жай-күйін (есі бар/ ессіз).
2. Белгілерін көрсете отырып жай-күйінің нашарлау себебін: жүрек (өкпе) жұмысының бұзылуы; акроцианоз; ауыр тыныс алу; магистральды артерияларда пульстің болмауы; артериальды қан қысымының болмауы; гипергидроз (бетте жабысқақ тердің пайда болуы); асқынған іш; өмірге қауіп төндіретін кенеттен қан кету; босану қызметінің басталуы; психиканың бұзылуы.
3. реанимациялық іс-шараларды жүргізу қажеттілігі
1 минут
Лауазымдық нұсқаулық
1.3
Әуе кемесінің командирі
Ұшуды жалғастыру жолаушы денсаулығы үшін қауіпті болған жағдайда әуе кемесін шұғыл қондыру туралы шешім қабылдайды.
1 минут
Әуеайлақтық диспетчерлік пункттің диспетчеріне/ әуе кемесінің жүру маршруты бойынша диспетчерге "Реанимация" хабарламасын төмендегілерді нақтылай отырып береді:
1) жай-күйінің нашарлау себебі (жүрек ұстамасы, босану, психиканың бұзылуы);

2) состояние пострадавшего пассажира (в сознании/ без сознания);
3) потребность в вызове реанимационной бригады скорой медицинской помощи.
1 минута
2. Меры реагирования на транспортном объекте
2.1
Диспетчер аэродромного диспетчерского пункта/ диспетчер по маршруту следования воздушного судна
Вызывает реанимационную бригаду скорой медицинской помощи при получении информации от командира воздушного судна о потребности по сигналу "Реанимация".
1 минута
Должностная инструкция
Информирует службы аэропорта о необходимости пропуска и сопровождения автомобиля бригады скорой медицинской помощи к месту стоянки воздушного судна с пострадавшим пассажиром.
1 минута
Направляет трап к месту стоянки воздушного судна
1 минута
2.2
Дежурный персонал медпункта аэропорта
Выдвигается к воздушному судну и оказывает больному медицинскую помощь.
10 минут
Должностная инструкция
3. Меры реагирования экстренных оперативных служб
3.1
Диспетчер по приему вызовов скорой медицинской помощи станции скорой медицинской помощи
Информирует службы аэропорта по компетенции о направлении специализированной выездной бригады скорой медицинской помощи анестезиологии-реанимации.
1 минута
Инструкция о порядке взаимодействия служб аэропорта с экстренными оперативными службами, устанавливаемыми между администрацией конкретного аэропорта и медицинской организацией
3.2
Специализированная выездная бригада скорой медицинской помощи анестезиологии-реанимации
Прибывает на контрольно-пропускной пункт аэропорта.
15 минут
Проходит осмотр и проезд через контрольно-пропускной пункт аэропорта.
5 минут
Прибывает на место стоянки воздушного судна.
5 минут
Поднимается по трапу на борт воздушного судна.
2 минуты
Работает на борту воздушного судна в соответствии с обстановкой.
10 минут
Спускается по трапу с борта воздушного вместе с пассажиром, нуждающимся в проведении реанимационных мероприятий.
2 минуты
Осуществляется медицинскую эвакуацию пациента в профильную медицинскую организацию.
До 40 минут
Исполнители представляют доклад о завершении мероприятий (необходимо определить кому).
5 минут
Приложение 7
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам
в гражданской авиации
форма
Бланк оказания медицинской помощи на борту воздушного суда
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 02.12.2024 № 393 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
COMPLETED FORM TO BE RETURNED TO:
ЗАПОЛНЕННАЯ ФОРМА ВОЗВРАЩАЕТСЯ В:
ТОЛТЫРЫЛҒАН НЫСАН ҚАЙТАРЫЛУЫ КЕРЕК ОРЫНЫ:
CABIN CREW DEPARTMENT
СЛУЖБУ БОРТПРОВОДНИКОВ
БОРТСЕРІКТЕР ҚЫЗМЕТІ
NAME OF PERSON COMPLETING FORM:
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО
(ПРИ НАЛИЧИИ) ЗАПОЛНЯЕМОГО:
ТОЛТЫРҒАН АДАМНЫҢ ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ (БОЛҒАН ЖАҒДАЙДА):
DATE:
ДАТА:
КҮНІ:
FLIGHT №:
№ РЕЙСА:
САПАР №:
FROM:
ОТКУДА:
ҚАЙДАН:
TO:
КУДА:
ҚАЙДА:
PASSENGER DETAILS/ ИНФОРМАЦИЯ ПАССАЖИРА/ ЖОЛАУШЫ АҚПАРАТЫ
NAME:
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО
(ПРИ НАЛИЧИИ):
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ (БОЛҒАН ЖАҒДАЙДА):
Seat №:
№ места:
Орын №:
HOME ADDRESS:
АДРЕС:
МЕКЕНЖАЙЫ
Age:
Возраст:
Жасы:
SYMPTOM SANDSIGNS (circle appropriate) / СИМПТОМЫ И ПРИЗНАКИ (обведите кругом) /СИМПТОМДАРЫ МЕН БЕЛГІЛЕРІ (шеңбер сызыңыз)
Pain:
Боль:
Ауру сезімі:
Site:
Место:
Орналасуы:
Character:
Особенность:
Ерекшелігі:
Mild /Moderate / Severe
Легкая / Умеренная / Сильная
Жеңіл/ Орташа/ Ауыр
Severity:
Степень тяжести:
Ауырлық дәрежесі:
Sharp / Cramping / Aching / Throbbing
Острая / Спазмирующая / Ноющая / Пульсирующая
Жедел/Түйілген /Сыздаулы/ Бүлкілдеген
Pattern:
Характер:
Сипаты:
Constant /Variable
Постоянная / Переменная
Тұрақты/ Ауыспалы
BLEEDING:
Кровотечение:
Қан кету:
Site:
Место:
Орналасуы:
Severity:
Степень тяжести:
Ауырлық дәрежесі:
Sharp / Cramping / Aching / Throbbing
Острая / Спазмирующая / Ноющая / Пульсирующая
Жедел/Түйілген /Сыздаулы / Ырғағылықты
Nausea:
Тошнота:
Лоқсу:
Vomiting:
Рвота:
Құсу:
Diarrhea:
Диарея:
Іш өту:
Cough:
Кашель:
Жөтел:
Breathless or wheezy:
Задыхающийся или хриплый:
Тұншықтырушы немесе сырылды:
Faint:
Головокружение:
Бас айналу:
Pale:
Бледный:
Бозарған:
Blue:
Посиневший:
Көгерген:
Flushed:
Покрасневший:
Қызарған:
Clammy/sweating:
Влажный/потеющий:
Ылғалды/тер
Hot/ Feverish:
Жар / Лихорадка:
Қызу/ Қалтырау:
Cold:
Простуда:
Суық тию:
Dizzy:
Головокружение:
Бас айналу:
Weakness:
Слабость:
Әлсіздік:
Fit/convulsion:
Припадок/конвульсии:
Ұстама/ тырыспа:
Anxious:
Тревога:
Алаңдау сезімі:
Confused:
В замешательстве:
Абдырған:
Aggressive:
Агрессивность:
Агрессияшылдық:
Intoxicated:
Интоксикация:
Улану:
Rash/spots:
Покраснение / сыпь:
Қызару/ бөрітпе:
Where:
Где:
Қайда:
Other/ specify:
Другое / уточнить:
Басқасы/ айқындаңыз:
Observations:
Наблюдения:
Бақылау:
Pulse:
Пульс:
Тамырдың соғуы:
Blood pressure: mm/Hg
Кровяное давление: мм рт. ст.
Қан ысымы: мм.сын.бағ.
Temperature:
Температура:
Температурасы:
Respiration: /minutes
Дыхание:/в минуту
Тыныс алуы: / минутына
Other symptoms:
Другие симптомы:
Басқа симптомдар:
CABIN CREW ACTIONS (circle orcomplete a sindicated) / ДЕЙСТВИЯ БОРТПРОВОДНИКОВ (по кругу или по порядку)/ БОРТСЕРІКТЕРДІҢ ІС-ӘРЕКЕТІ (қайта айналып немесе ретімен)
Oxygengiven?
Дан кислород?
Оттегі берілді ме?
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
If yes, did condition improve?
Если да, улучшилось ли состояние?
Егер берілсе, жағдайы жақсарды ма?
YES
ДА ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
Medication given? (specify)
Даны лекарства? (указать)
Дәрі берілді ме? (көрсетіңіз)
Was own medication or from another passenger used? (specify)
Были ли использованы медикаменты от других пассажиров? (указать)
Басқа жолаушылардан қолданылған дәрілер болды ма? (көрсетіңіз)
Defibrillator used?
Использован дефибриллятор?
Дефибрилляторды пайдаланды ма?
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
If yes, were any shocks administered?
Если да, применялся ли разряд?
Егер пайдаланса, разряд қолданылды ма?
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
Other onboard medical equipmentused (specify)
Использование другого медицинского оборудования (указать)
Бақсқа медициналық жабдықтарды пайдалану (көрсетіңіз)
Defibrillator used?
Использован дефибриллятор?
Дефибрилляторды пайдаланды ма?
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
If yes, were any shocks administered?
Если да, применялся ли разряд?
Егер пайдаланса, разряд қолданылды ма?
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
Was CPR performed?
Проведена ли сердечно-легочная реанимация?
Жүрек-өкпелік реанимация өткізілді ме?
Pulse Restored?
Пульс восстановился?
Тамыр соғуы қалпына келді ме?
Respiration restored?
Дыхание восстановилось?
Тыныс алуы қалпына келді ме?
Consciousness regained?
Сознание восстановилось?
Есі қалпына келді ме?
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ ЖОҚ
Assistance of on-board Doctor or Health Professional:
Помощь врача или медицинского специалиста на борту воздушного судна:
Әуе кемесінің дәрігері немесе медициналық маманының көмегі:
Successful
Успешно
Сәтті
Unsuccessful
Неуспешно
Сәтсіз
Contacts details of Doctor or Health Professional:
Контактные данные доктора или медицинского специалиста на борту ВС:
Әуе кемесінің дәрігері немесе медициналық маманының байланыс ақпараты:
Name
ФАМИЛИЯ,ИМЯ, ОТЧЕСТВО (при наличии):
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ (болған жағдайда):
Phone
Телефон
Телефон нөмері
Аddress:
Адрес:
Мекенжайы:
OUTCOME / Результат / Нәтиже
Diversion
Отклонения
Ауытқушылық
Patient recovered before landing
Пациент восстановился до посадки
Науқас келіп қонуға дейін қалпына келді
Patient walked off aided/unaided
Пациент вышел с помощью/без помощи
Науқас көмекпен/көмексіз шықты
Patient left aircraft by wheelchair
Пациент вышел на инвалидной коляске
Науқас мүгедектер арбасымен шықты
Patient left aircraft by stretcher
Пациент вышел на носилках
Науқасты зембілмен шығарды
Patient died on aircraft
Пациент умер на борту воздушного судна
Науқас әуе кемесінде өлді
TREATMENT / ЛЕЧЕНИЕ / ЕМДЕУ
NONE
Не оказывалось
Көрсетілмеген
First aid
Первая помощь
Бірінші көмек
Ground medical
Наземная медицинская помощь
Жердегі медициналық көмек
Hospital
Больница
Аурухана
CREW/Экипаж
Fit to operate
Способен к дальнейшей работе
Кейінгі жұмысқа қабілетті
Fit to fly as passenger
Способен лететь как пассажир
Жолаушы ретінде ұшуға қабілетті
Remained in hotel /hospital
Остался в гостинице/больнице
Қонақ үйде / ауруханада қалды
TRANSFER OF CARE TO GROUND MEDICAL SERVICE/ ИНФОРМАЦИЯ О МЕДИЦИНСКОЙ ПОМОЩИ МЕДИЦИНСКИМ РАБОТНИКОМ/ МЕДИЦИНАЛЫҚ ҚЫЗМЕТКЕРМЕН МЕДИЦИНАЛЫҚ КӨМЕК ЖӨНІНДЕГІ МӘЛІМЕТ:
Name of Casualty:
Название случая:
Оқиғаның атауы:
Date and time of onset:
Дата и время начала:
Басталған уақыты мен күні:
Brief Details of Incident:
Короткая информация инцидента:
Оқиға жайлы қысқаша мағлұмат:
Oxygengiven?
Дан кислород?
Оттегі берілді ме?
YES
ДА
Иә
NO
НЕТ
Жоқ
If yes, did condition improve?
Если да, улучшилось ли состояние?
Егер берілсе, жағдайы жақсарды ма?
YES
ДА
Иә
NO
НЕТ
ЖОҚ
MEDICATION ADMINISTERED:
ИСПОЛЬЗОВАНЫ МЕДИКАМЕНТЫ:
ҚОЛДАНЫЛҒАН ДӘРІ-ДӘРІМЕКТЕР:
DRUG: DOSE: Time (GMT)
Лекарство: ДОЗА: Время (Среднее время по Гринвичу)
Дәрі: МӨЛШЕРІ: Уақыты (Гринвич бойынша орташа уақыт)
Any other treatment given:
Оказана ли другая помощь:
Басқа көмек көрсетілді ме?
Crew member name (cabin crew):
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена экипажа (бортпроводника):
Экипаж мүшесінің (бортсеріктің) Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):
Signature
Подпись:
Қолы:
Приложение 8
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам в гражданской
авиации
Алгоритм действий членов кабинного и летного экипажа, в случае
обнаружения больного с признаками инфекционного и паразитарного заболевания

2) зардап шеккен жолаушының жай-күйі (есі бар/ ессіз);
3) жедел медициналық жәрдемнің реанимациялық бригадасын шақыру қажеттілігі.
1 минут
2. Көлік объектісінде ден қою шаралары
2.1
Әуеайлақтық диспетчерлік пункттің диспетчері/ әуе кемесінің жүру маршруты бойынша диспетчер
Әуе кемесінің командирінен "Реанимация" сигналы бойынша ақпарат алған кезде жедел медициналық жәрдемнің реанимациялық бригадасын шақырады.
1 минут
Лауазымдық нұсқаулық
Зардап шеккен жолаушысы бар әуе кемесі тұрған орынға жедел медициналық жәрдем бригадасының автокөлігін өткізу және ертіп бару қажеттілігі туралы әуежайдың қызметіне хабарлайды.
1 минут
Трапты әуе кемесі тұрған орынға жібереді.
1 минут
2.2
Әуежайдың медпунктінің кезекші персоналы
Әуе кемесіне барады және науқасқа медициналық көмек көрсетеді.
10 минут
Лауазымдық нұсқаулық
3. Шұғыл жедел қызметттердің ден қою шаралары
3.1
Жедел медициналық жәрдем станциясының жедел медициналық көмек шақыртуларды қабылдау жөніндегі диспетчері
Құзыреті бойынша әуежай қызметтеріне анестезиология-реанимациясының мамандандырылған жедел медициналық жәрдемінің көшпелі бригадасы жіберілгендігі туралы хабарлайды.
1 минут
Нақты әуежай әкімшілігі мен медициналық ұйымның арасында белгіленетін әуежай қызметтерінің шұғыл жедел қызметтермен өзара әрекет ету тәртібі туралы нұсқаулық
3.2
Анестезиология-реанимацияның мамандандырылған жедел медициналық жәрдемінің көшпелі бригадасы
Әуежайдың бақылау-өткізу пунктіне келеді.
15 минут
Әуежайдың бақылау-өткізу пункті арқылы қарап-тексеруден өтеді.
5 минут
Әуе кемесінің тұрақ орнына келеді.
5 минут
Әуе кемесінің бортына траппен көтеріледі.
2 минуты
Әуе кемесінің бортында жағдайға сәйкес жұмыс істейді.
10 минут
Реанимациялық шара жүргізуді қажет ететін жолаушымен бірге әуе кемесінің бортынан траппен түседі.
2 минут
Бейінді медициналық ұйымға пациентті медициналық эвакуациялауды жүзеге асырады.
40 минутқа дейін
Орындаушылар іс-шаралардың аяқталғандығы туралы баяндаманы ұсынады (кімге екендігін анықтау қажет)
5 минут
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Әуе кемесінің бортында медициналық көмек көрсету бланкісі
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 02.12.2024 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
COMPLETED FORM TO BE RETURNED TO:
ЗАПОЛНЕННАЯ ФОРМА ВОЗВРАЩАЕТСЯ В:
ТОЛТЫРЫЛҒАН НЫСАН ҚАЙТАРЫЛУЫ КЕРЕК ОРЫНЫ:
CABIN CREW DEPARTMENT
СЛУЖБУ БОРТПРОВОДНИКОВ
БОРТСЕРІКТЕР ҚЫЗМЕТІ
NAME OF PERSON COMPLETING FORM:
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО (ПРИ НАЛИЧИИ) ЗАПОЛНЯЕМОГО:
ТОЛТЫРҒАН АДАМНЫҢ ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ (БОЛҒАН ЖАҒДАЙДА):
DATE:
ДАТА:
КҮНІ:
FLIGHT №:
№ РЕЙСА:
САПАР №:
FROM:
ОТКУДА: ҚАЙДАН:
TO:
КУДА:
ҚАЙДА:
PASSENGER DETAILS/ ИНФОРМАЦИЯ ПАССАЖИРА/ ЖОЛАУШЫ АҚПАРАТЫ
NAME:
ФАМИЛИЯ,ИМЯ, ОТЧЕСТВО (ПРИ НАЛИЧИИ):
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ (БОЛҒАН ЖАҒДАЙДА):
Seat №:
№ места:
Орын №:
HOME ADDRESS:
АДРЕС:
МЕКЕНЖАЙЫ
Age:
Возраст:
Жасы:
SYMPTOM SANDSIGNS (circle appropriate) / СИМПТОМЫ И ПРИЗНАКИ (обведите кругом) /СИМПТОМДАРЫ МЕН БЕЛГІЛЕРІ (шеңбер сызыңыз)
Pain:
Боль:
Ауру сезімі:
Site:
Место:
Орналасуы:
Character:
Особенность:
Ерекшелігі:
Mild /Moderate / Severe
Легкая / Умеренная / Сильная
Жеңіл/ Орташа/ Ауыр
Severity:
Степень тяжести:
Ауырлық дәрежесі:
Sharp / Cramping / Aching / Throbbing
Острая / Спазмирующая / Ноющая / Пульсирующая
Жедел/Түйілген /Сыздаулы/ Бүлкілдеген
Pattern:
Характер:
Сипаты:
Constant /Variable
Постоянная / Переменная
Тұрақты/ Ауыспалы
BLEEDING:
Кровотечение:
Қан кету:
Site:
Место:
Орналасуы:
Severity:
Степень тяжести:
Ауырлық дәрежесі:
Sharp / Cramping / Aching / Throbbing
Острая / Спазмирующая / Ноющая / Пульсирующая
Жедел/Түйілген /Сыздаулы / Ырғағылықты
Nausea:
Тошнота:
Лоқсу:
Vomiting:
Рвота:
Құсу:
Diarrhea:
Диарея:
Іш өту:
Cough:
Кашель:
Жөтел:
Breathless or wheezy:
Задыхающийся или хриплый:
Тұншықтырушы немесе сырылды:
Faint:
Головокружение:
Бас айналу:
Pale:
Бледный:
Бозарған:
Blue:
Посиневший:
Көгерген:
Flushed:
Покрасневший:
Қызарған:
Clammy/sweating:
Влажный/потеющий:
Ылғалды/тер
Hot/ Feverish:
Жар / Лихорадка:
Қызу/ Қалтырау:
Cold:
Простуда:
Суық тию:
Dizzy:
Головокружение:
Бас айналу:
Weakness:
Слабость:
Әлсіздік:
Fit/convulsion:
Припадок/конвульсии:
Ұстама/ тырыспа:
Anxious:
Тревога:
Алаңдау сезімі:
Confused:
В замешательстве:
Абдырған:
Aggressive:
Агрессивность:
Агрессияшылдық:
Intoxicated:
Интоксикация:
Улану:
Rash/spots:
Покраснение / сыпь:
Қызару/ бөрітпе:
Where:
Где:
Қайда:
Other/ specify:
Другое / уточнить:
Басқасы/ айқындаңыз:
Observations:
Наблюдения:
Бақылау:
Pulse:
Пульс:
Тамырдың соғуы:
Blood pressure: mm/Hg
Кровяное давление: мм рт. ст.
Қан ысымы: мм.сын.бағ.
Temperature:
Температура:
Температурасы:
Respiration: /minutes
Дыхание:/в минуту
Тыныс алуы: / минутына
Other symptoms:
Другие симптомы:
Басқа симптомдар:
CABIN CREW ACTIONS (circle orcomplete a sindicated) / ДЕЙСТВИЯ БОРТПРОВОДНИКОВ (по кругу или по порядку)/ БОРТСЕРІКТЕРДІҢ ІС-ӘРЕКЕТІ (қайта айналып немесе ретімен)
Oxygengiven?
Дан кислород?
Оттегі берілді ме?
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
If yes, did condition improve?
Если да, улучшилось ли состояние?
Егер берілсе, жағдайы жақсарды ма?
YES
ДА ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
Medication given? (specify)
Даны лекарства? (указать)
Дәрі берілді ме? (көрсетіңіз)
Was own medication or from another passenger used? (specify)
Были ли использованы медикаменты от других пассажиров? (указать)
Басқа жолаушылардан қолданылған дәрілер болды ма? (көрсетіңіз)
Defibrillator used?
Использован дефибриллятор?
Дефибрилляторды пайдаланды ма?
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
If yes, were any shocks administered?
Если да, применялся ли разряд?
Егер пайдаланса, разряд қолданылды ма?
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
Other onboard medical equipmentused (specify)
Использование другого медицинского оборудования (указать)
Бақсқа медициналық жабдықтарды пайдалану (көрсетіңіз)
Defibrillator used?
Использован дефибриллятор?
Дефибрилляторды пайдаланды ма?
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
If yes, were any shocks administered?
Если да, применялся ли разряд?
Егер пайдаланса, разряд қолданылды ма?
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
Was CPR performed?
Проведена ли сердечно-легочная реанимация?
Жүрек-өкпелік реанимация өткізілді ме?
Pulse Restored?
Пульс восстановился?
Тамыр соғуы қалпына келді ме?
Respiration restored?
Дыхание восстановилось?
Тыныс алуы қалпына келді ме?
Consciousness regained?
Сознание восстановилось?
Есі қалпына келді ме?
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ
ЖОҚ
YES
ДА
ИӘ
NO
НЕТ ЖОҚ
Assistance of on-board Doctor or Health Professional:
Помощь врача или медицинского специалиста на борту воздушного судна:
Әуе кемесінің дәрігері немесе медициналық маманының көмегі:
Successful
Успешно
Сәтті
Unsuccessful
Неуспешно
Сәтсіз
Contacts details of Doctor or Health Professional:
Контактные данные доктора или медицинского специалиста на борту ВС:
Әуе кемесінің дәрігері немесе медициналық маманының байланыс ақпараты:
Name
Ф.И.О
Аты- жөні
Phone
Телефон
Телефон нөмері
Аddress:
Адрес:
Мекенжайы:
OUTCOME / Результат / Нәтиже
Diversion
Отклонения
Ауытқушылық
Patient recovered before landing
Пациент восстановился до посадки
Науқас келіп қонуға дейін қалпына келді
Patient walked off aided/unaided
Пациент вышел с помощью/без помощи
Науқас көмекпен/көмексіз шықты
Patient left aircraft by wheelchair
Пациент вышел на инвалидной коляске
Науқас мүгедектер арбасымен шықты
Patient left aircraft by stretcher
Пациент вышел на носилках
Науқасты зембілмен шығарды
Patient died on aircraft
Пациент умер на борту воздушного судна
Науқас әуе кемесінде өлді
TREATMENT / ЛЕЧЕНИЕ / ЕМДЕУ
NONE
Не оказывалось
Көрсетілмеген
First aid
Первая помощь
Бірінші көмек
Ground medical
Наземная медицинская помощь
Жердегі медициналық көмек
Hospital
Больница
Аурухана
CREW/Экипаж
Fit to operate
Способен к дальнейшей работе
Кейінгі жұмысқа қабілетті
Fit to fly as passenger
Способен лететь как пассажир
Жолаушы ретінде ұшуға қабілетті
Remained in hotel /hospital
Остался в гостинице/больнице
Қонақ үйде / ауруханада қалды
TRANSFER OF CARE TO GROUND MEDICAL SERVICE/ ИНФОРМАЦИЯ О МЕДИЦИНСКОЙ ПОМОЩИ МЕДИЦИНСКИМ РАБОТНИКОМ/ МЕДИЦИНАЛЫҚ ҚЫЗМЕТКЕРМЕН МЕДИЦИНАЛЫҚ КӨМЕК ЖӨНІНДЕГІ МӘЛІМЕТ:
Name of Casualty:
Название случая:
Оқиғаның атауы:
Date and time of onset:
Дата и время начала:
Басталған уақыты мен күні:
Brief Details of Incident:
Короткая информация инцидента:
Оқиға жайлы қысқаша мағлұмат:
Oxygengiven?
Дан кислород?
Оттегі берілді ме?
YES
ДА
Иә
NO
НЕТ
Жоқ
If yes, did condition improve?
Если да, улучшилось ли состояние?
Егер берілсе, жағдайы жақсарды ма?
YES
ДА
Иә
NO
НЕТ
ЖОҚ
MEDICATION ADMINISTERED:
ИСПОЛЬЗОВАНЫ МЕДИКАМЕНТЫ:
ҚОЛДАНЫЛҒАН ДӘРІ-ДӘРІМЕКТЕР:
DRUG: DOSE: Time (GMT)
Лекарство: ДОЗА: Время (Среднее время по Гринвичу)
Дәрі: МӨЛШЕРІ: Уақыты (Гринвич бойынша орташа уақыт)
Any other treatment given:
Оказана ли другая помощь:
Басқа көмек көрсетілді ме?
Crew member name (cabin crew):
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена экипажа (бортпроводника):
Экипаж мүшесінің (бортсеріктің) Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):
Signature
Подпись:
Қолы:
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
8-қосымша
Әуе кемесінің бортында жұқпалы немесе паразиттік ауру жұқтырған науқас анықталған жағдайдағы ұшу және кабина экипажының алгоритмі

Сноска. Приложение 8 – в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 29.12.2018 № 958 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.02.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Уделяется особое внимание людям на борту воздушного судна, которые могут страдать инфекционным или паразитарным заболеванием, особенно если у них гриппоподобные признаки и симптомы.
1. Порядок действий кабинного экипажа при выявлении пассажира с признаками инфекционного или паразитарного заболевания:
1) по внутренней связи (не входя в кабину пилотов) известить об этом командира воздушного судна;
2) командир воздушного судна после сообщения от старшего бортпроводника:
- информирует диспетчера службы управления воздушным движением аэропорта назначения о выявлении на борту пассажира (пассажиров) с признаками инфекционного или паразитарного заболевания для передачи информации должностным лицам санитарно-карантинного контроля аэропорта назначения;
- выполняет требования аэропорта назначения;
3) ограничить сервис пассажиров на борту воздушного судна; пассажирам передвигаться по воздушному судну только по согласованию с бортпроводниками;
4) членам экипажа и пассажирам находящимся рядом с пассажиром с признаками инфекционного или паразитарного заболевания надеть медицинские маски (при подозрении на аэрогенный путь передачи инфекции);
5) организовать проведение первичных санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий с использованием комплекта первой помощи и универсального профилактического комплекта;
6) назначить для ухода за больным и освободить от обслуживания остальных пассажиров бортпроводника (из числа тех бортпроводников, кто ранее обслуживал пассажира с признаками инфекционного или паразитарного заболевания), который будет оказывать больному первую помощь и проводить первичные санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия;
7) организовать наблюдение за состоянием здоровья пассажиров и членов экипажа, информировать командира воздушного судна о состоянии здоровья пассажира с признаками инфекционного или паразитарного заболевания в течении полета;
8) с назначенным бортпроводником принять меры по разобщению пассажира с признаками инфекционного или паразитарного заболевания от остальных пассажиров (пересадить в свободное, изолированное место; отгородить кресло плотным материалом или иными подручными средствами; обеспечить крафт-пакетами);

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 29.12.2018 № 958 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.02.2026 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әуе кемесінің бортындағы жұқпалы немесе паразиттік аурулардан зардап шегуі мүмкін адамдарға, әсіресе, оларда тұмауға ұқсас белгілер мен симптомдар болса, ерекше көңіл бөлінеді.
1. Жұқпалы немесе паразиттік аурулардың белгілері бар жолаушы анықталған кездегі кабиналық экипаждың іс-әрекетінің тәртібі:
1) ішкі байланыс арналары арқылы (ұшқыштар кабинасына кірмей) бұл туралы әуе кемесінің командиріне хабарлау;
2) әуе кемесінің командирі аға бортсеріктен хабарлама алғаннан кейін:
- межелі әуежайдың әуе қозғалысын басқару қызметінің диспетчеріне межелі әуежайдың санитариялық-карантиндік бақылауының лауазымды тұлғаларына ақпарат беру үшін бортта жұқпалы немесе паразиттік ауру белгілері бар жолаушының (жолаушылардың) анықталғаны туралы хабарлайды;
- межелі әуежайдың талаптарын орындайды;
3) әуе кемесінің бортындағы жолаушылардың сервисін шектеу; жолаушыларға әуе кемесі бойынша тек бортсеріктердің келісімі бойынша ғана жүріп-тұру;
4) жұқпалы немесе паразиттік ауру белгілері бар жолаушының қасындағы экипаж мүшелері мен жолаушыларға медициналық маскалар кию (егер инфекцияның аэрогендік берілу жолына күдік болса);
5) алғашқы көмек жиынтығын және әмбебап профилактикалық жиынтығын пайдалана отырып, алғашқы санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;
6) науқасқа күтім жасау үшін алғашқы көмек көрсететін және алғашқы санитарлық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар жүргізетін бортсерікті (бұрын жұқпалы немесе паразиттік ауру белгілері бар жолаушыға қызмет көрсеткен бортсеріктердің ішінен) тағайындау және басқа жолаушыларға қызмет көрсетуден босату;
7) жолаушылар мен экипаж мүшелерінің денсаулық жағдайын бақылауды ұйымдастыру, ұшу барысында жұқпалы немесе паразиттік ауру белгілері бар жолаушының денсаулық жағдайы туралы әуе кемесінің командирін хабардар ету;
8) тағайындалған бортсерікпен қалған жолаушылардан инфекциялық немесе паразиттік ауру белгілері бар жолаушыны ажырату жөнінде шаралар қабылдау (бос, оқшауланған жерге отырғызу; орындықты қалың материалмен немесе басқа қолжетімді құралдармен қоршау; крафт-пакеттермен қамтамасыз ету);

9) организовать дезинфекцию туалета после каждого посещения его больным, а также места пребывания больного с использованием дезинфицирующего средства;
10) организовать выдачу пассажирам анкет для заполнения сведений, необходимых для дальнейшего проведения эпидемиологического расследования и проведения профилактических мероприятий;
11) организовать заполнение карты (схемы) о местонахождении пассажира с указанием номеров посадочных мест;
12) бортпроводник, назначенный для ухода за больным, собирает сведения для передачи информации о больном должностным лицам санитарно-карантинного контроля аэропорта назначения;
13) по прибытию в аэропорт назначения убедиться, что ручная кладь больного пассажира вынесена с воздушного судна вместе с пассажиром.
2. Командир воздушного суда уполномочен принимать решения о применении чрезвычайных мер во время полета, необходимых для охраны здоровья и безопасности пассажиров на борту воздушного суда.
3. Событие, связанное с выявлением больного с признаками инфекционного заболевания, необходимо зафиксировать в разделе медико-санитарная часть Генеральной декларации воздушного судна.
4. Командир воздушного суда непосредственно после получения информации от кабинного экипажа о любых случаях, свидетельствующих о наличии заболевания инфекционной или паразитарной природы или риска для здоровья людей на борту воздушного суда, информирует авиадиспетчерскую службу.
5. После выявления случая подозрения на инфекционное или паразитарное заболевание или другого риска для общественного здоровья на борту воздушного суда летный экипаж находящегося в пути воздушного суда передает в отдел службы управления воздушным движением, с которым связан пилот, перечисленные ниже данные:
регистрационный номер воздушного суда;
аэропорт вылета;
аэропорт прилета;
расчетное время прибытия;
количество человек на борту;
количество человек с подозрением на заболевание на борту воздушного судна;
природа риска для общественного здоровья, если она известна.
Приложение 9
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам в гражданской
авиации
Рекомендация по применению универсального профилактического комплекта
Процедура дезинфекции:
1. Наденьте защитные перчатки.
2. Если есть опасность разбрызгивания, используйте защиту для глаз (очки защитные).
3. Приготовьте мешок для биологических отходов и положите его рядом с местом разлива. Если мешка для биологических отходов нет, маркируйте обычный мешок для отходов надписью "для биологических отходов".
4. Очистите, а затем продезинфицируйте следующие поверхности на кресле подозреваемого больного (больных), смежных креслах в том же ряду (рядах), смежном ряду (рядах) и других областях:

9) дәретхананы науқас әр барғаннан кейін, сондай-ақ дезинфекциялау құралын қолдана отырып, науқастың болған жерлерді дезинфекциялауды ұйымдастыру;
10) жолаушыларға эпидемиологиялық тергеп-тексеруді және профилактикалық іс-шараларды одан әрі жүргізу үшін қажетті мәліметтерді толтыру бойынша сауалнамалар беруді ұйымдастыру;
11) жолаушының орын нөмірлерін көрсете отырып орналасқан жерінің картасын (сызбасын) толтыруды ұйымдастыру;
12) науқасқа күтім жасау үшін тағайындалған бортсерік науқас туралы ақпаратты тағайындалған әуежайдың санитарлық-карантиндік бақылауының лауазымды тұлғаларына беру үшін мәліметтер жинайды;
13) межелі әуежайға келгеннен кейін науқас жолаушының қол жүгі әуе кемесінен жолаушымен бірге шығарылғанына көз жеткізу қажет.
2. Әуе кемесінің командирі ұшу уақытында әуе кемесінің бортындағы жолаушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігін қорғау үшін қажетті төтенше шараларды қолдану туралы шешімдерді қабылдауға уәкілетті.
3. Жұқпалы аурудың белгілері бар науқастың анықталуына байланысты оқиғаны әуе кемесінің бас декларациясының медициналық-санитариялық бөліміне жазу қажет.
4. Әуе кемесінің командирі кабиналық экипаждан әуе кемесінің бортында жұқпалы және паразиттік табиғатты аурулардың бар екендігін растайтын кез келген жағдайлар немесе адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп бар екендігі туралы ақпарат алғаннан кейін, авиадиспетчерлік қызметке хабарлайды.
5. Әуе кемесінің бортында жұқпалы және паразиттік ауруларға күдік тудыратын жағдайлар немесе адамдардың өмірі мен денсаулығы үшін басқа да қауіп бар екендігі анықталған кейін жолда келе жатқан әуе кемесінің ұшу экипажы ұшқыш байланысып отырған әуе қозғалысын басқару қызметінің бөліміне төменде көрсетілген деректерді береді:
әуе кемесінің тіркеу нөмірі;
ұшып шыққан әуежайы;
ұшып келетін әуежайы;
ұшып келудің есептік уақыты;
борттағы адамдар саны;
әуе кемесінің бортындағы ауруға күдікті адамдар саны;
егер ол белгілі болса, қоғамдық денсаулық үшін қауіптің табиғаты.
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
9- қосымша
Әмбебап профилактикалық жиынтықты қолдану жөніндегі ұсыным
Дезинфекциялау рәсімі:
1. Қорғану қолғаптарын киіңіз.
2. Егер шашырау қаупі болса, онда көзге арналған қорғанышты (қорғану көзілдірігін) пайдаланыңыз.
3. Биологиялық қалдықтар үшін қап дайындаңыз және оны төгілген жердің қасына қойыңыз. Егер биологиялық қалдықтарға арналған қап жоқ болса, онда кәдімгі қапты "Биологиялық қалдықтар үшін" деген жазумен таңбалаңыз.
4. Күдікті науқастың (науқастардың) креслосының, сол қатардағы (қатарындағы), іргелес қатардағы (қатарындағы) аралас-креслоның беттерін және басқа да аймақтарды тазалаңыз, содан кейін:

1) зона кресла:
подлокотники;
спинки сидений (пластмассовые и/или металлические части);
откидные столики;
пряжки ремней безопасности;
управление светом и вентиляцией, кнопка вызова бортпроводника и ручки верхнего отсека;
стены и окна рядом;
индивидуальный видеомонитор;
2) туалеты:
оборудование, использованное больным пассажиром:
ручка двери;
замок двери;
сиденье туалета;
кран;
раковина;
стены рядом и стойка.
5. Очистите грязную область (уберите твердые частицы или впитайте жидкость).
Нанесите дезинфектант (раствор Хлоргексидина).
Когда место будет смочено, вычистите его абсорбирующим полотенцем и выбросьте их в мешок.
6. Убедитесь, что время контакта между дезинфектантом и поверхностью достаточно для уничтожения микроорганизмов.
Выполняйте все меры предосторожности, как указано (например, обеспечьте надлежащую вентиляцию в закрытых помещениях, таких как туалеты, и избегайте случайного разбрызгивания аэрозолей).
7. Если перчатки испачкались, смените их.
8. Снимите все затронутые части коврового покрытия.
9. Промойте поверхность водой и высушите. Сложите полотенца в мешок.
10. Снимите перчатки и положите их в мешок.
11. Запакуйте использованный мешок и обеспечьте надлежащую транспортировку и утилизацию.
12. Когда уборка и дезинфекция завершены и перчатки сняты, вымойте руки водой с мылом или протрите салфеткой. Избегайте касаний лица руками в перчатках или немытыми руками.
13. Не используйте для чистки сжатый воздух и/или воду под давлением, а также любые другие методы, которые могут вызвать разбрызгивание или распространение инфекционного материала в виде аэрозоля. Пылесосы можно использовать только после правильно произведенной дезинфекции.

1) креслоның айналасын:
шынтақ қойғыштарды;
орындықтардың арқаларын (пластмасса және/немесе металл бөліктерін);
қайырмалы үстелдерді;
қауіпсіздік белдігінің тоғаларын;
жарықты және желдетуді басқару құралын, бортсерікті шақыру түймесі мен жоғарғы бөліктің тұтқасын;
жанындағы қабырға мен терезелерді;
жеке видеомониторды;
2) дәретханаларды:
науқас жолаушы пайдаланған жабдықтарды:
есіктің тұтқасын;
есіктің құлпын;
дәретхана отырғышын;
кранды;
шұңғылшаны;
жанындағы қабырғалар мен бағандарды залалсындандырыңыз.
5. Лас жерлерді тазалаңыз (қатты бөлшектерді алып тастаңыз немесе сұйықтық сіңдіріп алыңыз).
Дезинфектантты (Хлоргексидин ерітіндісі) жағыңыз.
Орын суланған уақытта оны сіңіргіш сүлгімен тазалап, оларды қапқа лақтырып тастаңыз.
6. Үстіңгі беттер мен дезинфектант арасындағы байланыс уақыты микроорганизмдерді жою үшін жеткілікті екендігіне көз жеткізіңіз.
Барлық сақтық шараларын көрсетілгендей орындаңыз (мысалы, дәретханалар сияқты жабық үй-жайларда тиісті желдетуді қамтамасыз етіңіз, аэрозольдің кездейсоқ шашырауынан аулақ болыңыз).
7. Егер қолғап бүлініп қалса, онда оны ауыстырыңыз.
8. Кілем жабының барлық тиген бөлігін алып тастаңыз.
9. Бетін сумен жуып, кептіріңіз. Сүлгіні бүктеп қапқа салыңыз.
10. Қолғаптарды шешіп, оларды қапқа салыңыз.
11. Пайдаланылған қапты байлап, тиісті дәрежеде тасымалдануын және кәдеге жаратылуын қамтамасыз етіңіз.
12. Тазалау және дезинфекциялауды аяқтап, қолғапты шешкеннен кейін қолды сабындап жуыңыз немесе сулықпен сүртіңіз. Қолғаппен немесе жуылмаған қолмен бетті ұстаудан сақ болыңыз.
13. Тазалау үшін сығылған ауаны және/немесе қысым астындағы суды, сондай-ақ, аэрозоль сияқты инфекциялық материалды шашыратуы немесе таратуы мүмкін әдістерді пайдаланбаңыз. Шаңсорғыштарды тек дұрыс жүргізілген дезинфекциядан кейін пайдалануға болады.

Кружка Эсмарха 1.5 мл.
1 штука
13.
Грелка резиновая
2 штуки
14.
Пузырь для льда
2 штуки
15.
Холодильник с морозильной камерой
1 штука
16.
Лейкопластырь шириной 2.0 см.
5 штук
17.
Простыня одноразовая
Согласно потребности
18.
Ножницы для разрезания ткани
1 штука
19.
Жгут кровоостанавливающий
не менее 1 штуки
20.
Перчатки не стерильные
Согласно потребности
21.
Перчатки стерильные
Согласно потребности
22.
Средства для обработки кожи рук
Согласно потребности
23.
Медицинская клеенка
Согласно потребности
24.
Вата и (или) салфетки спиртовые
Согласно потребности
25.
Бинты (стерильные, нестерильные)
Согласно потребности
26.
Ножницы для перевязочного материала
1 штука
27.
Пакет для рвотных масс
Согласно потребности
28.
Пакет для отходов класса "А"
Согласно потребности
29.
Пакет для отходов класса "Б"
Согласно потребности
30.
КБСУ
Согласно потребности
31.
Мочевой катетер всех размеров
1 комплект
32.
Набор воздуховодов (все размеры по 1 штуке)
1 комплект
33.
Роторасширитель
1 штука
34.
Языкодержатель
1 штука
35.
Коникотомический набор
1 комплект
36.
Комплект жестких шин для конечностей
1 комплект
37.
Жесткий шейный воротник
1 штука
38.
Экспресс-измеритель концентрации глюкозы в крови портативный с набором тест-полосок, скарификаторов
1 комплект
39.
Штатив для вливаний
1 штука
40.
Носилки санитарные
2 штуки
41.
Щит спинальный
1 штука
42.
Ингалятор кислородный для искусственной вентиляции легких
1 штука
43.
Кварцевая лампа (или облучатель – рециркулятор)
1 штука
44.
Дозатор медицинский настенный в комплекте для антисептических средств
1 штука
45.
Ведро для отходов класса "А"
1 штука
46.
Лоток почкообразный
2 штуки
47.
Мешок Амбу
1 штука
48.
ЭКГ портативный****
1 штука
49.
Дефибриллятор****
1 штуки
50.
Акушерская укладка со скобой для наложения на пуповину
1 комплект
51.
Катетеры внутривенные периферические разных размеров
1 набор
52.
Ларингеальные маски разных размеров
1 набор
53.
Термоодеяло
Согласно потребности
54.
Противоожоговые повязки
Согласно потребности
55.
Спейсер
Согласно потребности
Изолятор с санузлом**- 10 квадратных метров
1.
Кушетка медицинская
2 штуки
2.
Шкаф для белья
1 штука
3.
Ширма
1 штука
4.
Судно подкладное
2 штуки
5.
Кварцевая лампа (или облучатель – рециркулятор)
1 штука
6.
Дозатор медицинский настенный в комплекте для антисептических средств
1 штука
7.
КБСУ
не менее 1 штуки
8.
Защитные очки (экран)
5 штук
9.
Противочумный костюм 1 типа*** в наборе (одноразовый) для каждого сотрудника
Согласно потребности
Раздевалка** – 11 квадратных метров
1.
Индивидуальные шкафы
по количеству персонала в 1 смену
2.
Дозатор медицинский настенный в комплекте для антисептических средств
1 штука
Бытовая комната с моечной раковиной**– 8 квадратных метров
1.
Стол для приема пищи
1 штука
2.
Бытовой холодильник
1 штука
3.
Микроволновая печь
1 штука
4.
Электрочайник
1 штука
Помещение для приготовления и хранения дезинфицирующих средств и хранения медицинских отходов с моечной раковиной**– 4 квадратных метров
1.
Холодильник с морозильной камерой
1 штука
2.
Шкаф для хранения КБСУ
1 штука
3.
Шкаф для хранения дезинфицирующих растворов
1 штука
4.
Шкаф для хранения средств индивидуальной защиты***
1 штука
5.
Напольные или ручные весы
1 штука
*оснащение медпункта изменяется с учетом внедрения в практику современных эффективных лекарственных средств и медицинских изделий, а также в зависимости от класса аэропорта и пассажиропотока;
**оснащение кабинетов осуществляется при их наличии в структуре организаций гражданской авиации и исходя из специфики возложенных на медпункт функций и объема выполняемых задач;
***средствами индивидуальной защиты медпункт укомплектовывается согласно Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний (чума, холера)", утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-116 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 25254);
****для аэровокзалов большой и крупной групп;
средства измерения калибруются (поверяются). Поверка медицинских изделий (средств измерений) согласно Закону Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений";
устройство, состав, размеры площадей, оборудование помещений (зон) хранения лекарственных средств и медицинских изделий и их эксплуатация регулируется Правилами хранения и транспортировки лекарственных средств и медицинских изделий, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-19 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22230). Помещения для хранения лекарственных средств и медицинских изделий обеспечиваются соответствующим оборудованием для контроля температуры, влажности воздуха (термометрами, гигрометрами другими видами приборов, контролирующими температуру и влажность воздуха).
Приложение 12
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам в гражданской авиации
Перечень лекарственных средств медпункта*
Сноска. Правила дополнены приложением 12 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.03.2023 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра транспорта РК от 02.12.2024 № 393 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.02.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Код АТХ
Фармако-терапевтическая группа
1
А
Препараты для лечения заболеваний пищеварительного тракта и обмена веществ
A02А
Препараты для лечения заболеваний, связанных с нарушением кислотности
А03А
Препараты для лечения функциональных желудочно-кишечных расстройств
A05А
Препараты для лечения заболеваний печени и желчевыводящих путей
А05В
А06
Препараты для лечения запоров (Слабительные средства)
A07В
Кишечные адсорбенты
2
В
Препараты, влияющие на кровь и органы кроветворения

Эсмарх саптыаяғы 1,5 мл.
1 дана
13.
Резеңке жылытқыш
2 дана
14.
Мұзға арналған көпіршік
2 дана
15.
Мұздатқыш камерасы бар тоңазытқыш
1 дана
16.
Бұластыр ені 2.0 см.
5 дана
17.
Бір реттік жайма
Қажеттілікке сәйкес
18.
Матаны кесуге арналған қайшы
1 дана
19.
Қан тоқтатуға арналған бұрау
1 данадан кем емес
20.
Зарарсыздандырылмаған қолғаптар
Қажеттілікке сәйкес
21.
Зарарсыздандырылған қолғаптар
Қажеттілікке сәйкес
22.
Қол терісін өңдеуге арналған құралдар
Қажеттілікке сәйкес
23.
Медициналық клеенка
Қажеттілікке сәйкес
24.
Мақта және (немесе) спирт майлықтары
Қажеттілікке сәйкес
25.
Бинттер (зарарсыздандырылған, зарарсыздандырылмаған)
Қажеттілікке сәйкес
26.
Таңғыш материалға арналған қайшы
1 дана
27.
Құсық массасына арналған пакет
Қажеттілікке сәйкес
28.
"А" сыныбындағы қалдықтарға арналған пакет
Қажеттілікке сәйкес
29.
"Б" сыныбындағы қалдықтарға арналған пакет
Қажеттілікке сәйкес
30.
ҚЖКЖК
Қажеттілікке сәйкес
31.
Барлық мөлшердегі зәр шығару катетері
1 жиынтық
32.
Ауа өткізгіштердің жиынтығы (барлық өлшемдері 1 данадан)
1 жиынтық
33.
Ауыздыкеңейткіш
1 дана
34.
Тілұстағыш
1 дана
35.
Коникотомиялық жиынтық
1 жиынтық
36.
Аяқ-қолдарға арналған қатты шиналар жиынтығы
1 жиынтық
37.
Қатты мойын жағасы
1 дана
38.
Тест-жолақтар, скарификаторлар жиынтығы бар портативті қандағы қант концентрациясының экспресс-өлшегіші
1 жиынтық
39.
Жүйеге арналған штатив
1 дана
40.
Санитариялық зембілдер
1 дана
41.
Арқаға арналған қатты қалқан
1 дана
42.
Өкпені жасанды желдетуге арналған оттегі ингаляторы
1 дана
43.
Кварц шамы (немесе сәулелендіргіш – рециркулятор)
1 дана
44.
Антисептикалық құралдарға арналған жиынтықтағы қабырғалық медициналық мөлшерлегіш
1 дана
45.
"А" сыныбындағы қалдықтарға арналған шелек
1 дана
46.
Бүйрек тәрізді науа
2 дана
47.
Амбу қабы
1 дана
48.
Портативті ЭКГ ****
1 дана
49.
Дефибриллятор ****
1 дана
50.
Кіндікке салу үшін қапсырмасы бар акушерлік төсеу
1 жиынтық
51.
Әр түрлі өлшемдегі перифериялық көктамырішілік катетерлер
1 жиынтық
52.
Әр түрлі мөлшердегі ларингеальды маскалар
1 жиынтық
53.
Жылу көрпе
Қажеттілікке сәйкес
54.
Күйікке қарсы таңғыштар
Қажеттілікке сәйкес
55.
Спейсер
Қажеттілікке сәйкес
Санитарлық торабы бар оқшаулағыш**, 10 шаршы метр
1.
Медициналық кушетка
2 дана
2.
Киімге арналған шкаф
1 дана
3.
Ширма
1 дана
4.
Астарлы кеме
2 дана
5.
Кварц шамы (немесе сәулелендіргіш – рециркулятор)
1 дана
6.
Антисептикалық құралдарға арналған жиынтықтағы қабырғалық медициналық мөлшерлегіш
1 дана
7.
ҚЖКЖК
1 данадан кем емес
8.
Қауіпсіздік көзілдірігі (экран)
5 дана
9.
Әрбір қызметкерге арналған жиынтықтағы обаға қарсы 1 типті костюм***
Қажеттілікке сәйкес
Шешінетін бөлме **, 11 шаршы метр
1.
Жеке шкафтар
1 ауысымдағы персонал саны бойынша
2.
Антисептикалық құралдарға арналған жиынтықтағы қабырғалық медициналық мөлшерлегіш
1 дана
Жуу раковинасы бар тұрмыстық бөлме**– 8 шаршы метр
1.
Тамақтануға арналған үстел
1 дана
2.
Тұрмыстық тоңазытқыш
1 дана
3.
Микротолқынды пеш
1 дана
4.
Электршәйнек
1 дана
Дезинфекциялық құралдарды дайындауға және сақтауға арналған және жуу раковинасы бар медициналық қалдықтарды сақтауға бөлме **, 4 шаршы метр
1.
Мұздатқыш камерасы бар тоңазытқыш
1 дана
2.
ҚЖКЖК сақтау үшін шкаф
1 дана
3.
Дезинфекциялық ерітінділерді сақтауға арналған шкаф
1 дана
4.
ЖҚҚ сақтауға арналған шкаф ***
1 дана
5.
Еден немесе қол таразысы
1 дана
* медпунктті жарақтандыру практикаға қазіргі заманғы тиімді дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды енгізуді ескере отырып, сондай-ақ әуежай сыныбына және жолаушылар ағынына байланысты өзгереді;
**кабинеттерді жарақтандыру олар азаматтық авиация ұйымдарының құрылымында болған кезде және медициналық пунктке жүктелген функциялар ерекшелігі мен орындалатын міндеттер көлеміне қарай жүзеге асырылады;
*** медпункт Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығымен бекітілген "Инфекциялық аурулардың (обаның, тырысқақтың) алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (Нормативтiк құқықтық актілерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiнде № 25254 болып тіркелген) сәйкес жеке қорғаныш құралдарымен жабдықталады;
**** үлкен және ірі топ аэровокзалдары үшін;
өлшеу құралдары калибрленеді (тексеріледі). "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес медициналық бұйымдарды (өлшем құралдарын) тексеру;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау үй-жайларын (аймақтарын) орналастыру, құрамы, алаңдарының мөлшері, жабдықтау және оларды пайдалану Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығымен (Нормативтiк құқықтық актілерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiнде № 22230 болып тіркелген) бекітілген Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау қағидаларымен реттеледі. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтауға арналған үй-жайлар ауаның температурасын, ылғалдылығын бақылауға арналған тиісті жабдықпен (термометрлермен, гигрометрлермен ауаның температурасы мен ылғалдылығын бақылайтын аспаптардың басқа түрлерімен) қамтамасыз етіледі.
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
12-қосымша
Медициналық пункт дәрілік заттарының тізбесі*
Ескерту. Қағида 12-қосымшамен толықтырлыды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 07.03.2023 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.02.2026 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
АТХ коды
Фармако-терапиялық тобы
1
А
Ас қорыту жолдары мен зат алмасу ауруларын емдеуге арналған препараттар
A02А
Қышқылдықтың бұзылуымен байланысты ауруларды емдеуге арналған препараттар
А03А
Функционалдық асқазан-ішек бұзылыстарын емдеуге арналған препараттар
A05А
Бауыр және өт шығару жолдарының ауруларын емдеуге арналған препараттар
А05В
А06
Іш қатуды емдеуге арналған препараттар (Іш жүргізетін препараттар)
A07В
Ішек адсорбенттері
2
В
Қан мен қан түзілу ағзаларына әсер ететін препараттар

B01АC06
Ингибиторы агрегации тромбоцитов, исключающие гепарин
B05C
Кровезаменители и перфузионные растворы
3
C
Препараты для лечения заболеваний сердечно-сосудистой системы
C01
Кардиологические препараты
С07
Бета-адреноблокаторы, бета-адреноблокаторы в комбинации
С09АА
Ангиотензин-конвертирующего фермента ингибиторы, простые
4
D
Препараты, применяемые в дерматологии
D03A
Препараты для наружного применения
D08A
5
H
Гормоны для системного применения (исключая половые гормоны и инсулин)
H02A
Кортикостероиды для системного применения
6
M
Препараты для лечения заболеваний костно-мышечной системы
М01
Противовоспалительные и противоревматические препараты, нестероидные
M02
Препараты для местного применения при заболеваниях костно-мышечной системы
7
N
Препараты для лечения заболеваний нервной системы
N02
Другие анальгетики и антипиретики
8
R
Препараты для лечения заболеваний дыхательной системы
R01AA08
Деконгестанты и другие препараты для местного применения (симпатомиметики, симпатомиметики в комбинации с другими препаратами (исключая кортикостероиды)
R03А
Бета2- адреностимуляторы селективные (для купирования приступов бронхиальной астмы)
R06А
Антигистаминные препараты системного действия
R07AB
Стимуляторы дыхательного центра
*оснащение медпункта изменяется с учетом внедрения в практику современных эффективных лекарственных средств, а также в зависимости от класса (группы) аэропорта и пассажиропотока.
Приложение 13
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам в гражданской авиации
Форма
Отчеты о деятельности медпункта организации гражданской авиации за _________ 20_ года
Сноска. Правила дополнены приложением 13 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.03.2023 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 02.12.2024 № 393 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Предсменное медицинское освидетельствование*
№№
Наименование
Всего проведено предполетных и предсменных медицинских осмотров
Отстранено от работы – всего
В том числе по причинам:
утомление
алкогольное опьянение
артериальная гипертензия
Другие
1
Авиадиспетчеры
2
Пилоты
3
Бортпроводники
4
Прочие
5
Всего
2. Медицинское обслуживание пассажиров*
№ п/п
Мероприятия
Всего
В том числе (из графы 1):
беременные женщины
дети (до достижения 18 лет)
с заболеваниями ССС
с подозрением на инфекционные заболевания
другие
1
Обратилось по медицинским вопросам и за медицинской помощью
2
Из числа обратившихся - оказана медицинская помощь
3
Выдано справок, служащих основанием для возврата авиационного билета
* заполненная форма подписывается первым руководителем организаций гражданской авиации и отправляется в Департамент авиационной медицины уполномоченной организации не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным.
Приложение 14
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам
в гражданской авиации
Перечень оснащения медицинского фургона

B01АC06
Гепаринді қоспағанда тромбоциттер агрегациясының тежегіштері
B05C
Қан алмастырғыштар және перфузиялық ерітінділер
3
C
Жүрек-тамыр жүйесі ауруларын емдеуге арналған препараттар
C01
Кардиологиялық препараттар
С07
Бета-адреноблокаторлар, комбинациядағы бета-адреноблокаторлар
С09АА
Ангиотензин-түрлендіретін фермент тежегіштері
4
D
Дерматологияда қолданылатын препараттар
D03A
Сыртқы қолдануға арналған препараттар
D08A
5
H
Жүйелі әсер ететін гормональді препараттар (жыныс гормондарын және инсулиндерді қоспағанда)
H02A
Жүйелі қолдануға арналған кортикостероидтар
6
M
Сүйек-бұлшықет жүйесінің ауруларын емдеуге арналған препараттар
М01
Қабынуға қарсы және ревматизмге қарсы препараттар, стероид емес
M02
Сүйек-бұлшықет жүйесінің аурулары кезінде жергілікті қолдануға арналған препараттар
7
N
Жүйке жүйесінің ауруларын емдеуге арналған препараттар
N02
Басқа да анальгетиктер және антипиретиктер
8
R
Тыныс алу жүйесінің ауруларын емдеуге арналған препараттар
R01AA08
Деконгестанттар және жергілікті қолдануға арналған басқа да препараттар (кортикостероидтарды қоспағанда)
R03А
Бета2-селективті адреностимуляторлар (бронх демікпесінің ұстамаларын басу үшін)
R06А
Жүйелі әсер ететін антигистаминді препараттар
R07AB
Тыныс алу орталығының стимуляторлары
*медпунктті жарақтандыру практикаға заманауи тиімді дәрілік заттарды енгізуді ескере отырып, сондай-ақ әуежай мен жолаушылар ағынының класына (тобына) байланысты өзгереді.
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
13-қосымша
Нысан
20 жылғы азаматтық авиация ұйымдарының медпункт қызметі туралы есеп
Ескерту. Қағида 13-қосымшамен толықтырлыды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 07.03.2023 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 02.12.2024 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1. Ауысым алдындағы медициналық қарап-тексеру*
Р/с №
Атауы
Барлығы өткізілген ұшу алдындағы және ауысым алдындағы
Жұмыстан шеттетілгені барлығы
Оның ішінде себептер бойынша:
шаршау
алкогольдік мас болу опьянение
артериялық гипертензия
басқа
1
Әуедиспетчерлер
2
Ұшқыштар
3
Бортсеріктер
4
Өзгелері
5
Барлығы
2. Әуежолаушыларға медициналық қызмет көрсету *
Р/с №
Іс-шара
Барлығы
Оның ішінде (1-бағаннан)
жүкті әйелдер
балалар (18 жасқа толғанға дейін)
ЖТЖ аурулары
жұқпалы ауруларға күдікті
Басқа
1
Медициналық сұрақтар бойынша және медициналық көмекке жүгінді
2
Өтініш білдіргендердің ішінен медициналық көмек көрсетілді
3
Авиациялық билетті қайтару үшін негіз болып табылатын анықтамалар берілді
* толтырылған нысанға азаматтық авиация ұйымының басшысы қол қояды және есепті айдан кейінгі айдың 10 күнінен кешіктірмей уәкілетті ұйымның медициналық басқармасына жіберіледі.
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
14-қосымша
Медициналық фургон жабдықтарының тізбесі

Сноска. Правила дополнены приложением 14 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.03.2023 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра транспорта РК от 02.12.2024 № 393 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.02.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование
Количество
1
Шины для транспортной иммобилизации
25% от наибольшей пассажировместимости ВС
2
Носилки санитарные
25 % от наибольшей пассажировместимости воздушного судно
3
Щит спинальный
не менее 3 штук
4
Брезентовое полотно 10х2 м
не менее 2 штук
5
Одеяло байковое
25 % от наибольшей пассажировместимости воздушного судно
6
Палатка с кольями (или надувная)
не менее 1 штуки
7
Комплект сезонного дежурного обмундирования
на каждого медицинского работника.
8
Электрофонарь
не менее 3 штук
9
Стол раскладной
не мене 1 штуки
10
Стулья раскладные
не менее 4 штук
Состояние и оснащение фургона контролируется с отметкой о проверке: заведующим медпунктом – ежемесячно, а курирующим руководителем организации гражданской авиации – 1 раз в полгода;
оснащение фургона изменяется с учетом внедрения в практику современных медицинских изделий, а также в зависимости от класса (группы) аэропорта и пассажиропотока.
Приложение 15
к Правилам оказания
медицинской помощи
пассажирам
в гражданской авиации
Перечень оснащения сумки-укладки

Ескерту. Қағида 14-қосымшамен толықтырлыды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 07.03.2023 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 02.12.2024 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.02.2026 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Атауы
Саны
1
Тасымалдау иммобилизациясына арналған шиналар
ӘК ең жоғары жолаушылар сыйымдылығының 25%
2
Санитариялық зембілдер
ӘК ең жоғары жолаушылар сыйымдылығының 25%
3
Жұлын қалқаны
3 данадан кем емес
4
Брезент төсемі 10х2 м
2 данадан кем емес
5
Жылы көрпе
ӘК ең жоғары жолаушылар сыйымдылығының 25%
6
Бағандары бар шатыр (немесе үрлемелі)
1 данадан кем емес
7
Маусымдық қызметтік киім жиынтығы
әрбір медицина қызметкеріне
8
Электр шамы
3 данадан кем емес
9
Жиналмалы үстел
1 данадан кем емес
10
Жиналмалы орындықтар
4 данадан кем емес
Фургонның жай-күйі мен жабдықталуын тексеру туралы белгімен бақыланады: медпункт меңгерушісі-ай сайын, ал азаматтық авиация ұйымының жетекшілік ететін басшысы-жарты жылда 1 рет;
фургонды жарақтандыру практикаға қазіргі заманғы тиімді дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды енгізуді ескере отырып, сондай-ақ әуежайдың класына (тобына) және жолаушылар ағынына байланысты өзгереді.
Азаматтық авиацияда
жолаушыларға медициналық
көмек көрсету қағидаларына
15-қосымша
Жиналмалы сөмке жабдықтарының тізбесі

Лейкопластырь рулонный 2х300 см.
2 штуки
26
Блокнот с карандашом
1 комплект
27
Фонарь электрический (налобный) с батарейками
1 штука
28
Карточка идентификации пострадавших, либо цветовая карточка, либо цветовой браслет для идентификации пострадавших
10 штук
29
Раствор викасола 1 % 1 мл. (или аналог)
1 упаковка
30
Исключена приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.02.2026 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Состояние и оснащение комплектов (укладок) контролируется с отметкой о проверке: заведующим медпунктом – ежемесячно, а курирующим руководителем организации гражданской авиации – 1 раз в полгода;
оснащение комплектов (укладок) изменяется с учетом внедрения в практику современных эффективных лекарственных средств и медицинских изделий, а также в зависимости от класса (группы) аэропорта и пассажиропотока.

Бұластыр 2х300см.
2 дана
26
Қарындашпен блокнот
1 жиынтық
27
Батареялары бар электр шамы (маңдай)
1 дана
28
Зардап шеккендерді біріздендіру карточкасы, немесе зардап шеккендерді біріздендіру үшін түсті карта, немесе түсті білезік
10 дана
29
Викасол ерітіндісі 1% 1 мл. (немесе аналогы)
1 қаптама
30
Алып тасталды - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.02.2026 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жиынтықтардың (жинақтардың) жай-күйі мен жабдықталуы тексеру туралы белгімен бақыланады: медпункт меңгерушісі - ай сайын, ал азаматтық авиация ұйымының жетекшілік ететін басшысы-жарты жылда 1 рет;
жиынтықтарды (жинақтарды) жарақтандыру практикаға қазіргі заманғы тиімді дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды енгізуді ескере отырып, сондай-ақ әуежайдың класына (тобына)және жолаушылар ағынына байланысты өзгереді.