Об утверждении Методики по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2017 года № 14827. Утратил силу приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 116-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 09.06.2025 № 116-НҚ (вводится в действие с 10.06.2025).
В соответствии с подпунктом 4-3) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения.
2. Комитету по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мырзахметов
СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Т. Сулейменов
26 января 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________К. Бозумбаев
19 января 2017 года
Утверждена
приказом Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2016 года № 545
Методика по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения (далее – методика) разработана в соответствии с подпунктом 4-3) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (далее – Кодекс) и определяет порядок разработки водопользователями удельных норм водопотребления и водоотведения (далее – удельные нормы).

Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 24 ақпанда № 14827 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 116-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 09.06.2025 № 116-НҚ (10.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Су кодексінің 37-бабы 1-тармағының 4-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістеме бекiтілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі баспа және электрондық түрдегі көшірмесінің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Премьер-
Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_____________Т. Сүлейменов
2017 жылғы 26 қаңтар
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_____________Қ. Бозымбаев
2017 жылғы 19 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2016 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 545 бұйрығымен
бекітілген
Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістеме
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістеме (бұдан әрі – әдістеме) 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Су кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 37-бабы 1-тармағының 4-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және су пайдаланушылардың су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын (бұдан әрі – үлестік норма) әзірлеуі тәртібін айқындайды.

2. Разработка удельных норм осуществляется в целях реализации принципа комплексного и рационального водопользования с освоением современных технологий, позволяющих сократить забор воды и снизить вредное воздействие вод.
Глава 2. Порядок разработки удельных норм водопотребления и водоотведения
Параграф 1. Общие положения расчета удельных норм
3. Нормированию подлежит:
1) потребление общего количества воды, необходимой для производства единицы продукции (объема выполняемой работы), в том числе потребность для технологических и хозяйственно-питьевых нужд, вспомогательного производства, с учетом системы водоснабжения и качества воды;
2) общее количество отводимых от производства сточных вод, образующихся потерь, безвозвратного водопотребления и воды, переданной другим потребителям.
4. Удельные нормы устанавливаются в кубических метрах на единицу производимой продукции (выполненной работы) заданного качества.
5. В качестве единицы измерения производимой продукции используются количественные показатели.
6. Разработка удельных норм предусматривает выполнение следующих последовательных взаимосвязанных действий:
1) проведение ежегодного анализа организации учета расхода вод, потерь воды в транспортирующих сетях, точках потребления воды и возможности сокращения объемов изъятия воды из водных объектов (далее – анализ), в котором рассматриваются условия потребления воды и сброса сточных вод, факторы, определяющие расход воды и степень влияния каждого из факторов на величину нормы, причины потерь воды, имеющих место в производстве;
2) расчет удельных норм.
7. Расчет удельных норм состоит из следующих разделов:
1) общие сведения о деятельности физического или юридического лица, в которых указываются направление деятельности, цель водопользования, объем выпускаемой продукции, характеристика систем водоснабжения и водоотведения, характеристика водоизмерительных систем или устройств;
2) выводы, полученные в ходе проведенного анализа с указанием сведений об использовании воды в течение пяти лет, предшествовавших году расчета удельных норм, информацию о реализованных организационно-технических мероприятиях по рациональному использованию водных ресурсов, за исключением физических или юридических лиц, планирующих впервые осуществлять водопользование;
3) методический раздел, содержащий алгоритм расчета удельных норм;
4) результаты расчета удельных норм:
удельные нормы водопотребления на единицу продукции для различных отраслей промышленности, согласно приложению 1 к настоящей методике;
удельные нормы водоотведения на единицу продукции для различных отраслей промышленности, согласно приложению 2 к настоящей методике;
удельные нормы водопотребления и водоотведения при регулярном орошении, согласно приложению 3 к настоящей методике;
удельные нормы водопотребления и водоотведения при лиманном орошении, согласно приложению 4 к настоящей методике;
удельные нормы водопотребления для водопоя скота при обводнении пастбищ, согласно приложению 5 к настоящей методике;

2. Үлестік нормаларды әзірлеу су алуды қысқартуға және сулардың зиянды әсерін төмендетуге мүмкіндік беретін қазіргі заманғы технологияларды игере отырып, суды кешенді және ұтымды пайдалану қағидатын іске асыру мақсатында жүзеге асырылады.
2-бөлім. Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу тәртібі
1-параграф. Үлестік нормаларды есептеудің жалпы ережелер
3. Нормалауға жатады:
1) сумен жабдықтау жүйесін және су сапасын ескере отырып, өнім бірлігін (орындалатын жұмыс көлемін) өндіру үшін қажетті жалпы су көлемін тұтыну, оның ішінде технологиялық және шаруашылық-ауыз су мұқтаждықтарына, қосалқы өндіріске арналған қажеттілік;
2) өндірістен бұрылатын сарқынды сулардың, орын алатын ысыраптардың, өтеусіз су тұтыну және басқа тұтынушыларға берілген су мөлшері.
4. Үлестік нормалар берілген сападағы өндірілетін өнім (орындалған жұмыс) бірлігіне арналған текше метрлермен белгіленеді.
5. Өндірілетін өнімнің өлшем бірлігі ретінде сандық көрсеткіштер пайдаланылады.
6. Үлестік нормаларды әзірлеу мынадай бірізді өзара байланысқан іс-қимылдарды көздейді:
1) су тұтыну және сарқынды суларды жіберу талаптары, су шығысын айқындайтын факторлар және факторлардың әрқайсысының норма шамасына әсер ету дәрежесі, өндірісте орын алатын су ысыраптарының себептері қарастырылатын су шығысын, тасымалдаушы желілердегі, су тұтыну нүктелеріндегі су ысыраптарын есепке алуды ұйымдастыруға және су объектілерінен су алу көлемдерін қысқарту мүмкіндігіне жыл сайын талдау (бұдан әрі - талдау) жүргізу;
2) үлестік нормаларды есептеу.
7. Үлестік нормаларды есептеу мынадай бөлімдерден құралады:
1) жеке немесе заңды тұлғаның қызметі туралы жалпы мәліметтер, онда қызметтің бағыты, су пайдалану мақсаты, шығарылатын өнім көлемі, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің сипаттамасы, су өлшеу жүйелерінің немесе құрылғыларының сипаттамасы көрсетіледі;
2) су пайдалануды алғаш рет жүзеге асыруды жоспарлаушы жеке немесе заңды тұлғаларды қоспағанда, үлестік нормаларды есептеу жылының алдындағы бес жыл ішінде суды пайдалану туралы мәліметтерді, іске асырылған су ресурстарын ұтымды пайдалану жөніндегі ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралар туралы ақпаратты көрсете отырып, жүргізілген талдау барысында алынған қорытындылар;
3) үлестік нормаларды есептеу алгоритмін қамтитын әдістемелік бөлім;
4) үлестік нормаларды есептеу нәтижелері:
осы әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес өнеркәсіптің түрлі салалары үшін өнім бірлігіне су тұтынудың үлестік нормалары;
осы әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес өнеркәсіптің түрлі салалары үшін өнім бірлігіне су бұрудың үлестік нормалары;
осы әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес тұрақты суармалау кезінде су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормалары;
осы әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес лиманды суару кезінде су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормалары;
осы әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес жайылымдарды суландыру кезінде малды суару үшін су тұтынудың үлестік нормалары;

5) план по рациональному использованию водных ресурсов, содержащий перечень организационно-технических мероприятий на будущий пятилетний период.
8. Для разработки норм используются теоретический и расчетно-аналитический методы.
9. Потребности воды для противопожарных нужд при расчете норм не учитываются.
Параграф 2. Расчет удельных норм водопотребления для различных отраслей промышленности
10. Удельные нормы водопотребления рассчитываются с учетом качества воды (питьевая, техническая) и систем водоснабжения (оборотная, последовательно-используемая) по следующим этапам:
1) определяются объемы водопотребления для технологических и хозяйственно-питьевых нужд, а также потребности вспомогательного производства на основе проектных нормативов расхода воды на различные технологические процессы;
2) рассчитывается удельная норма потребления воды для технологических нужд, удельная норма потребления воды вспомогательного производства и удельная норма потребления воды на хозяйственно-питьевые нужды;
3) определяется совокупная удельная норма водопотребления, представляющая собой сумму удельных норм водопотребления на технологические нужды, удельных норм потребления воды на вспомогательные нужды и удельных норм потребления воды на хозяйственно-питьевые нужды.
11. Основой для определения удельных норм потребления воды для технологических нужд (далее – технологическая удельная норма) являются проектные нормативы расхода воды.
Проектные нормативы расхода воды определяют потребность в воде на производство единицы продукции (выполненной работы) при выполнении определенной операции и состоят из технологически необходимого количества воды и нормируемых ее потерь, приходящихся на единицу основной продукции (работы).
Проектные нормативы расхода воды на технологические нужды определяются исходя из:
1) технических характеристик оборудования, обеспечивающего технологический процесс основного производства;
2) роли воды в процессе производства (для подачи или отвода тепла, как транспортирующее средство, для промывки продукции, как технологический компонент);
3) схемы производственного водоснабжения;
4) условий использования воды (температура нагрева, химический состав, вид и количество поступающих загрязнений);
5) климатических условий места расположения предприятия.
В производстве, где осуществляется выпуск одного вида продукции, проектные нормативы расхода воды определяются по формуле:
где,
Нтех.is – проектный норматив расхода воды;
Wтех.i – необходимое количество воды для выполнения технологической операции в единицу времени;
Wтех.п.i – количество нормируемых потерь при выполнении технологической операции в единицу времени;
Qs – количество продукции (работы), произведенной за единицу времени.
В производстве, где осуществляется выпуск нескольких видов продукции, проектные нормативы расхода воды определяются по формуле:
где,
Нтех.is – проектный норматив расхода воды;
Wтех.i – необходимое количество воды для выполнения технологической операции в единицу времени;
Wтех.п.i – количество нормируемых потерь при выполнении технологической операции в единицу времени;
Qi объем продукции (работы), произведенной или прошедшей обработку на операции i;
Kis – коэффициент, показывающий расход продукции, произведенной или прошедшей обработку на операции "i" на единицу готовой продукции (работы).
Технологическая удельная норма водопотребления включает потребление воды, предусмотренное технологией основного производства с учетом нормируемых потерь воды.
Технологическая удельная норма водопотребления представляет собой сумму проектных нормативов расхода воды исходя из технологии изготовления продукции по формуле:
где,
Ни.тех.s – технологическая удельная норма водопотребления;
Нтех.is – проектный норматив расхода воды;
n – индекс операции основного производства.
В производстве, где осуществляется выпуск одного вида продукции, технологическая удельная норма водопотребления определяется делением количества воды, требуемого для производства продукции (работы) по каждому технологическому циклу в процессе ее изготовления и за определенный период времени, на объем выпускаемой продукции (работы) за этот же период по формуле:
где,
Ни.тех.s – технологическая удельная норма водопотребления;
Wтех.i – необходимое количество воды для выполнения технологического цикла в единицу времени;
Wтех.п.i – количество нормируемых потерь при выполнении технологического цикла в единицу времени;
Qs – объем выпускаемой продукции (работы).
При выпуске однородной продукции различного ассортимента, изготавливаемой из одного сырья, технологическая норма на единицу продукции (работы) определяется путем распределения общего объема воды, требуемого для изготовления продукции (осуществления работы) по каждому технологическому циклу, пропорционально расходу сырья или стоимости единицы продукции по формуле:
где,
Ни.тех.s – технологическая удельная норма водопотребления;
Wтех.i – необходимое количество воды для выполнения технологического цикла в единицу времени;
Wтех.п.i – количество нормируемых потерь при выполнении технологического цикла в единицу времени;
Ds – расход сырья в натуральном или стоимостном выражении на единицу продукции (работы);
D – общий расход сырья в натуральном или стоимостном выражении.

5) болашақ бес жылдық кезеңге арналған ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралардың тізбесін қамтитын, су ресурстарын ұтымды пайдалану жөніндегі жоспар.
8. Нормаларды әзірлеу үшін теориялық және есептік-талдамалық әдістер пайдаланылады.
9. Өртке қарсы мұқтаждықтар үшін су қажеттіліктері нормаларды есептеу кезінде ескерілмейді.
2-параграф. Өнеркәсіптің әртүрлі салалары үшін су тұтынудың үлестік нормаларын есептеу
10. Су тұтынудың үлестік нормалары судың сапасы (ауыз су, техникалық) және сумен жабдықтау жүйелері (айналмалы, бірізді пайдаланылатын) ескере отырып, сатылар бойынша есептеледі:
1) әртүрлі технологиялық процестерге су шығысының жобалық нормативтері негізінде технологиялық және шаруашылық-ауыз су мұқтаждары, сондай-ақ қосалқы өндіріс қажеттілігі үшін су тұтыну көлемдері анықталады;
2) технологиялық мұқтаждықтар үшін су тұтынудың үлестік нормасы, қосалқы өндірістің су тұтынуының үлестік нормасы және шаруашылық-ауыз су мұқтаждықтарына су тұтынудың үлестік нормасы есептеледі;
3) технологиялық мұқтаждықтарға арналған су тұтынудың үлестік нормасының, қосалқы мұқтаждықтарға арналған су тұтынудың үлестік нормасының және шаруашылық-ауыз су мұқтаждықтарына арналған су тұтынудың үлестік нормасының жиынтығын құрайтын су тұтынудың жиынтық үлестік нормасы анықталады.
11. Технологиялық мұқтаждықтар үшін су тұтынудың үлестік нормаларын (бұдан әрі – технологиялық үлестік норма) анықтауға арналған негіз су шығысының жобалық нормативтері болып табылады.
Су шығысының жобалық нормативтері белгілі бір операцияны орындау кезінде өнім (орындалған жұмыс) бірлігін өндіруге арналған суға қажеттілікті анықтайды және негізгі өнім (жұмыс) бірлігіне кететін технологиялық қажетті судың мөлшерінен және судың нормаланатын шығыстарынан құралады.
Технологиялық мұқтаждықтарға арналған су шығысының жобалық нормативтері:
1) негізгі өндірістің технолгиялық процесін қамтамасыз ететін жабдықтардың техникалық сипаттамаларына;
2) өндіріс процесіндегі судың рөліне (тасымалдаушы құрал ретінде жылуды беру немесе бұру үшін, технологиялық компонент ретінде өнімді жуып-шаю үшін);
3) өндірістік сумен жабдықтау схемаларына;
4) суды пайдалану шарттарына (жеткізілетін ластаушылардың қыздыру температурасы, химиялық құрамы, түрі мен мөлшері);
5) кәсіпорынның орналасқан жерінің климаттық жағдайларына сүйене отырып анықталады.
Өнімнің бір түрін шығару жүзеге асырылатын өндірісте су шығысының жобалық нормативтері мынадай формула бойынша анықталады:
мұнда,
Нтех.is – су шығысының жобалық нормативі;
Wтех.i – уақыт бірлігінде технологиялық операцияны орындау үшін қажетті су көлемі;
Wтех.п.i – уақыт бірлігінде технологиялық операцияны орындау кезіндегі нормаланатын шығыс көлемі;
Qs уақыт бірлігі ішінде өндірілген өнімнің (жұмыстың) көлемі.
Өнімнің бірнеше түрін шығару жүзеге асырылатын өндірісте су шығынының жобалық нормативтері мынадай формула бойынша анықталады:
мұнда,
Нтех.is су шығысының жобалық нормативі;
Wтех.i – уақыт бірлігінде технологиялық операцияны орындау үшін қажетті су көлемі;
Wтех.п.i –уақыт бірлігінде технологиялық операцияны орындау кезінде нормаланатын шығыс көлемі;
Оi – өндірілген немесе і операциясында өңдеуден өткен өнімнің (жұмыс) көлемі;
Кis дайын өнімнің (жұмыстың) бірлігіне өндірілген немесе "і" операциясында өңдеуден өткен өнім шығысын көрсететін коэффициент.
Технологиялық үлестік норма нормаланатын су шығысын ескере отырып, негізгі өндіріс технологиясында көзделген судың тұтынылуын қамтиды.
Су тұтынудың технологиялық үлестік нормасы мынадай формула бойынша өнім дайындау технологиясына сүйене отырып, су шығысының жобалық нормативтері жиынтығын білдіреді:
мұнда,
Ни.тех.is – су тұтынудың технологиялық үлестік нормасы;
Нтех.is – су шығысының жобалық нормативі;
n – негізгі өндіріс операциясының индексі.
Өнімнің бір түрін шығару жүзеге асырылатын өндірісте су пайдаланудың технологиялық үлестік нормасы өнімді (жұмыстың) дайындау процесінде және белгілі бір уақыт кезеңінде әрбір технологиялық цикл бойынша оны өндіру үшін қажет етілетін су көлемін осы кезеңде шығарылатын өнім (жұмыс) көлеміне бөлумен мынадай формула бойынша анықталады:
мұнда,
Ни.тех.is су тұтынудың технологиялық үлестік нормасы;
Wтех.i – уақыт бірлігінде технологиялық циклді орындау үшін қажетті су көлемі;
Wтех.п.i – уақыт бірлігінде технологиялық циклді орындау кезінде нормаланатын шығын көлемі;
Оs – шығарылатын өнімнің (жұмыс) көлемі.
Бір шикізаттан жасалатын түрлі ассортименттегі біртекті өнімді шығарған кезде өнім (жұмыс) бірлігіне технологиялық норма мынадай формула бойынша әрбір технологиялық цикл бойынша өнімді жасау (жұмысты жүзеге асыру) үшін талап етілетін судың жалпы көлемін шикізат шығысына немесе өнім бірлігінің құнына пропорционалды бөліп тарату арқылы айқындалады:
мұнда,
Ни.тех.s – су тұтынудың технологиялық үлестік нормасы;
Wтех.i – уақыт бірлігіне технологиялық циклді орындау кезінде қажетті су көлемі;
Wтех.п.i – уақыт бірлігіне технологиялық циклді орындау кезінде нормаланатын ысыраптың көлемі;
Ds – өнім (жұмыс) бірлігіне заттай немесе құн түрінде шикізаттың шығысы;
D – заттай немесе құн түрінде шикізаттың жалпы шығысы.

12. Удельная норма водопотребления вспомогательным производством рассчитывается в три этапа.
На первом этапе определяется норматив расхода воды вспомогательного производства на единицу услуги, оказываемой основному производству по аналогии с расчетами, выполняемыми для определения количества потребляемой воды в основном производстве и осуществляется в следующем порядке:
1) определяется необходимое количество воды с учетом ее потерь по технологическим циклам, агрегатам, участкам вспомогательного производства на вид услуги;
2) подсчитывается общий объем воды, необходимый для выполнения вида услуги по формуле:
где,
Wв.q– общий объем воды, необходимый для выполнения вида услуги;
Wв.fq – необходимое количество воды для выполнения технологического цикла вспомогательного производства в единицу времени;
Wв.п.fq – количество нормируемых потерь при выполнении технологического цикла вспомогательного производства в единицу времени;
f – индекс операции вспомогательного производства.
3)      определяется норматив расхода воды, на единицу вида услуги (например: на 1 гигакалорий пара, 1000 кубических метров сжатого воздуха) путем деления необходимого количества воды для производства данного вида услуги в единицу времени на объем произведенных услуг за этот же период по формуле:
где,
Вв. – норматив расхода воды, на единицу вида услуги;
Wв.q – необходимое количество воды для производства определенного вида услуги;
Qq – объем произведенных услуг в единицу времени;
Wв.fq – необходимое количество воды для выполнения технологического цикла вспомогательного производства в единицу времени;
Wв.п.fq – количество нормируемых потерь при выполнении технологического цикла вспомогательного производства в единицу времени;
f – индекс операции вспомогательного производства.
На втором этапе осуществляется распределение количества воды вспомогательного производства на единицу продукции основного производства по видам услуг в зависимости от принятых на предприятии методов расчета себестоимости продукции, пропорционально расходам. В производстве, где осуществляется выпуск одного вида продукции, общее количество воды вспомогательного производства полностью относится на производство основной продукции.
В производстве, где осуществляется выпуск нескольких видов продукции, распределение объемов воды вспомогательного производства (по видам услуг) на единицу основной продукции производится по формуле:
где,
Вв.s – норматив расхода воды на единицу вида услуги;
Wв.q – необходимое количество воды для производства определенного вида услуги;
Fqs – расход q-ой услуги на единицу основной продукции вида в натуральном или стоимостном выражении.
На третьем этапе осуществляется определение удельной нормы водопотребления вспомогательным производством на единицу основной продукции путем суммирования расхода воды по видам услуг вспомогательного и подсобного производств на единицу продукции основного производства по формуле:
где,
Нu.в.s – удельная норма водопотребления вспомогательным производством;
Вв.s – норматив расхода воды на единицу вида услуги;
q – индекс услуги вспомогательного производства.
В производстве, где осуществляется выпуск одного вида продукции, удельная норма водопотребления вспомогательным производством на единицу основной продукции определяется по формуле:
где,
Нu.в.s – удельная норма водопотребления вспомогательным производством;
Wв.fq – необходимое количество воды для выполнения технологического цикла вспомогательного производства в единицу времени;
Wв.п.fq – количество нормируемых потерь при выполнении технологического цикла вспомогательного производства в единицу времени;
Qi – объем произведенных услуг в единицу времени;
q – индекс услуги вспомогательного производства;
f – индекс операции вспомогательного производства.

12. Қосалқы өндірістің суды тұтынуының үлестік нормасы үш кезеңге есептеледі.
Бірінші кезеңде негізгі өндірісте тұтынатын судың көлемін айқындау үшін орындалатын есептемелерге ұқсас негізгі өндіріске көрсетілетін қызмет бірлігіне қосалқы өндірістің су шығысының нормативі айқындалады және мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) технологиялық циклдер, агрегаттар, көрсетілетін қызмет түріне қосалқы өндіріс учаскелері бойынша су шығысы есебімен қажетті су көлемі айқындалады;
2) мынадай:
формуласы бойынша көрсетілетін қызметтің түрін орындау үшін қажетті көлемнің жалпы көлемі есептеледі,
мұнда,
Wв.q– көрсетілетін қызмет түрін орындау үшін жалпы қажетті су көлемі;
Wв.fq – уақыт бірлігіне қосалқы өндірістің технологиялық циклін орындау үшін қажетті су көлемі;
Wв.п.fq – уақыт бірлігіне қосалқы өндірістің технологиялық циклін орындау кезінде нормаланатын ысыраптың көлемі;
f – қосалқы өндіріс операциясының индексі;
3) уақыт бірлігіне көрсетілетін қызметтің осы түрінің өндірісі үшін қажетті су көлемін мынадай формула бойынша сол кезеңдегі өндірілген қызметтер көлеміне бөлу арқылы көрсетілетін қызмет түрінің бірлігіне (мысалы: 1 гигакалорий буға 1000 текше метр тығыздалған ауа) су шығысының нормативі айқындалады:
мұнда,
Вв. – көрсетілетін қызмет түрінің бірлігіне су шығысының нормативі;
Wв.q – көрсетілетін қызметтің белгілі бір түрін өндіру үшін қажетті су көлемі;
Qq – уақыт бірлігіне өндірілген қызметтер көлемі;
Wв.fq – уақыт бірлігіне қосалқы өндірістің технологиялық циклін орындау үшін қажетті су көлемі;
Wв.п.fq – уақыт бірлігіне қосалқы өндірістің технологиялық циклін орындау кезінде нормаланатын ысыраптың көлемі;
f – қосалқы өндіріс операциясының индексі.
Екінші кезеңде өнімнің өзіндік құнын есептеудің кәсіпорындарда қабылданған әдістеріне байланысты көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша негізгі өндірістің өнім бірлігіне қосалқы өндірістің су көлемін бөліп тарату шығысына пропорционалды жүзеге асырылады. Өнімнің бір түрін шығару жүзеге асырылатын өндірісте қосалқы өндіріс суының жалпы көлемі негізгі өнім өндірісіне толық жатады.
Өнімнің бірнеше түрін шығару жүзеге асырылатын өндірісте негізгі өнімнің бірлігіне қосалқы өндіріс суының көлемін бөліп тарату (көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша):
формуласы бойынша жүргізіледі,
мұнда,
Вв.s – көрсетілетін қызмет түрінің бірлігіне су шығысының нормативі;
Wв.q – көрсетілетін қызметтің белгілі бір түрін өндіру үшін қажетті су көлемі;
Fqs – түрдің негізгі өнім бірлігіне заттай немесе құн түрінде q көрсетілетін қызметінің шығысы.
Үшінші кезеңде негізгі өндірістің өнім бірлігіне қосалқы және қосымша өндірістердің көрсетілетін қызметтерінің түрлері бойынша судың шығысын мынадай формуласы бойынша жинақтау арқылы негізгі өнімнің бірлігіне қосалқы өндірістің суды тұтынуының үлестік нормасын айқындау жүзеге асырылады:
мұнда,
Нu.в.s – қосалқы өндірістің су тұтынуының үлестік нормасы;
Вв.s – көрсетілетін қызмет түрінің бірлігіне су шығысының нормативі;
q – қосалқы өндірістің көрсетілетін қызметінің индексі.
Өнімнің бір түрін шығару жүзеге асырылатын өндірісте негізгі өнім бірлігіне қосалқы өндірістің су тұтынуының үлестік нормасы мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда,
Нu.в.s – қосалқы өндірістің су тұтынуының үлестік нормасы;
Wв.fq – уақыт бірлігіне қосалқы өндірістің технологиялық циклін орындау үшін қажетті су көлемі;
Wв.п.fq – уақыт бірлігіне қосалқы өндірістің технологиялық циклін орындау кезінде нормаланатын ысыраптың көлемі;
Qi – уақыт бірлігіне өндірілген қызметтердің көлемі;
q – – қосалқы өндірістің көрсетілетін қызметінің индексі;
f – қосалқы өндіріс операциясының индексі.

13. Удельная норма водопотребления на хозяйственно-питьевые нужды рассчитывается в три этапа.
В удельную норму водопотребления на хозяйственно-питьевые нужды входит количество воды, необходимое на питьевые, санитарные, бытовые и хозяйственные нужды, для полива территории и зеленых насаждений, приготовления блюд, стирки белья, душевых и отнесенное на единицу основной продукции (работы).
Основой расчета удельной нормы водопотребления на хозяйственно-питьевые нужды служат строительные нормы и правила (далее – СНиП).
На первом этапе расходы воды на хозяйственно-питьевые нужды в зависимости от направлений использования воды и принципов расчета ее потребности распределяются по следующим группам:
1) расходы воды, определяемые в зависимости от численности работающих (питьевые и коммунальные нужды, приготовление блюд, стирка белья, душевые, бани, бассейны, санитарные пункты и больницы);
2) расходы воды, рассчитываемые в зависимости от поливаемой или обрабатываемой площади территории (полива территории и зеленых насаждений, уборка помещений, пылеподавление).
Определяется потребность в воде на хозяйственно-питьевые нужды по группам направлений ее использования согласно формуле:
где,
Wх.ч – объем воды, определяемый в зависимости от численности работающих;
Wj – объем воды на хозяйственно-питьевые нужды по группам направлений;
Wх.f – объем воды, определяемый в зависимости от поливаемой или обрабатываемой площади территории;
j – индекс направления использования воды на хозяйственно-питьевые нужды.
На втором этапе рассчитывается расход воды на хозяйственно-питьевые нужды на единицу основной продукции (работы) по группам направлений использования воды.
Расход воды на хозяйственно-питьевые нужды по первой группе направлений использования воды, определяется путем распределения рассчитанных по СНиП суммарных объемов воды по указанным направлениям ее использования двумя методами:
пропорционально трудоемкости продукции по формуле:
где,
Вх.ч.s – расход воды на хозяйственно-питьевые нужды в зависимости от численности работающих;
Wх.ч. – объем воды, определяемый в зависимости от численности работающих;
Т – общая трудоемкость выпускаемой продукции, человек/час;
Тs трудоемкость единицы выпускаемой продукции, человек/час;
величина Wx.ч./T представляет собой норматив расхода воды на 1 человека в час;
2) при отсутствии учета трудоемкости продукции распределение воды осуществляется пропорционально заработной плате по формуле:
где,
Вх.ч.s – расход воды на хозяйственно-питьевые нужды в зависимости от численности работающих;
Wх.ч. – объем воды, определяемый в зависимости от численности работающих;
Зs основная заработная плата производственных рабочих на единицу продукции (на основании расчета себестоимости единицы продукции);
Фпр – основная заработная плата производственных рабочих предприятия;
величина Wx.ч.пр представляет собой норматив расхода воды на один тенге заработной платы.
Расход воды на хозяйственно-питьевые нужды на единицу основной продукции по второй группе направлений использования воды, определяется путем распределения суммарных объемов воды по указанным направлениям ее использования (Wх.f) пропорционально стоимости валовой продукции:
где,
Вх.fs – расход воды на хозяйственно-питьевые нужды в зависимости от поливаемой или обрабатываемой площади территории;
Wх.f – суммарный объем воды на хозяйственно-питьевые нужды по группе направлений использования воды, рассчитываемой по площади территории (занимаемой или обрабатываемой);
Р – валовая продукция в оптовых ценах предприятия;
Ps – оптовая цена единицы продукции;
величина Wх.f/Р представляет собой норматив расхода воды на один тенге валовой продукции.
На третьем этапе определяется удельная норма потребления воды на хозяйственно-питьевые нужды на единицу продукции основного производства (Ни.х.s) путем суммирования расходов воды на единицу продукции по каждой из групп (Вх.ч.s и Вх.fs) направлений использования воды:
где,
Ни.х.s – удельная норма водопотребления на хозяйственно-питьевые нужды;
Вх.ч.s – расход воды на хозяйственно-питьевые нужды в зависимости от численности работающих;
Вх.fs – расход воды на хозяйственно-питьевые нужды в зависимости от поливаемой или обрабатываемой площади территории.
В производстве, где осуществляется выпуск одного вида продукции, удельная норма потребления воды на хозяйственно-питьевые нужды на единицу продукции рассчитывается путем деления требуемого объема воды на хозяйственно-питьевые нужды по группам направлений ее использования на объем выпускаемой продукции по формуле:
где,
Ни.х.s – удельная норма водопотребления на хозяйственно-питьевые нужды;
Wо.х. – расход воды на хозяйственно-питьевые нужды по группам направлений ее использования;
Qs – объем выпускаемой продукции.
При выпуске малотоннажной продукции нескольких видов для расчета удельной нормы водопотребления на хозяйственно-питьевые нужды на единицу продукции основного производства допускается использоваться упрощенный метод, заключающийся в следующем:
1) определяется потребность воды на хозяйственно-питьевые нужды по всем направлениям ее использования;

13. Шаруашылық-ауыз су мұқтаждықтарына су тұтынудың үлестік нормасы үш кезеңге есептелген.
Шаруашылық-ауыз су мұқтаждықтарына су тұтыну нормасына ауыз суға, санитариялық, тұрмыстық және шаруашылық мұқтаждықтарына аумақ пен жас көшеттерді суару, тағамдар дайындау, кір жуу үшін судың, душқа түсетін орынның және негізгі өнімнің (жұмыстың) бірлігіне жатқызылғанның көлемі жатады.
Шаруашылық-ауыз су мұқтаждықтарына су тұтынудың үлестік нормасын есептеудің негізі құрылыс нормалары мен қағидалары (бұдан әрі – ҚН және Қ) болады.
Шаруашылық-ауыз су мұқтаждықтарына су шығысының бірінші кезеңінде суды пайдаланудың бағыттарына және оны тұтынуды есептеу қағидаттарына байланысты мынадай топтар бойынша бөліп таратылады:
1) жұмыс істейтіндердің санына байланысты айқындалатын су шығысы (ауызсу және коммуналдық мұқтаждықтар, тағамдар дайындау, кір жуу, душ түсетін орындар, моншалар, бассейндер, санитариялық пункттер мен ауруханалар);
2) аумақтың суарылатын немесе өңделетін алқапқа байланысты су шығысы (аумақтар мен жас көшеттерді суару, үй-жайларды жинау, шаң басу).
Шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына суға қажеттілік мынадай формулаға сәйкес суды пайдалану бағыттарының топтары бойынша айқындалады:
мұнда,
Wх.ч – жұмыс істейтіндердің санына байланысты айқындалатын су көлемі;
Wj – бағыттар топтары бойынша шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтары суның көлемі;
Wх.f – аумақтың суарылатын немесе өңделетін алқапқа байланысты айқындалатын су көлемі;
j – шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су пайдалану бағытының индексі.
Екінші кезеңде суды пайдалану бағыттарының топтары бойынша негізгі өнімнің (жұмыстың) бірлігіне шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су шығысы есептеледі.
Суды пайдалану бағыттарының бірінші тобы бойынша шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су шығысы оны пайдаланудың көрсетілген бағыттары бойынша ҚН және Қ бойынша есептелген судың жиынтық көлемдерін екі әдіспен бөліп тарату арқылы айқындалады:
1) мынадай формула бойынша өнімнің еңбек сыйымдылығына пропорционалды:
мұнда,
Вх.ч.s – жұмыс істейтіндердің санына байланысты шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су шығысы;
Wх.ч. – жұмыс істейтіндердің санына байланысты айқындалатын су көлемі;
Т – шығарылатын өнімнің жалпы еңбек сыйымдылығы, адам/сағат;
Тs шығарылатын өнім бірлігінің еңбек сыйымдылығы, адам/сағат;
Wx.ч./T шамасы 1 адамға сағатына су шығысын есептеу нормативін білдіреді;
2) өнімнің еңбек сыйымдылығын есепке алу болмаған кезде суды бөліп тарату жалақыға пропорционалды түрде мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда,
Вх.ч.s – жұмыс істейтіндердің санына байланысты шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су шығысы;
Wх.ч. – жұмыс істейтіндердің санына байланысты айқындалатын су көлемі;
Зs өнім бірлігіне өндірістік жұмысшылардың негізгі жалақысы (өнім бірлігінің өзіндік құнын есептеудің негізінде);
Фпр – кәсіпорынның өндірістік жұмысшыларының негізгі жалақысы;
Wx.ч.пр шамасы жалақының бір теңгесіне су шығысының нормативін білдіреді.
Суды пайдалану бағыттарының екінші тобы бойынша негізгі өнімнің бірлігіне шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су шығысы оны пайдаланудың көрсетілген бағыттары бойынша судың жиынтық көлемін (Wх.f) жалпы өнімнің құнына пропорционалды бөліп тарату арқылы айқындалады:
мұнда,
Вх.fs – аумақтың суарылатын немесе өңделетін алқапқа байланысты шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су шығысы;
Wх.f – аумақтың алқабы (алынатын немесе өңделетін) бойынша есептелетін суды пайдалану бағыттарының тобы бойынша шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына судың жиынтық көлемі;
Р – кәсіпорынның көтерме бағаларындағы жаппай өнім;
Ps – өнім бірлігінің көтерме бағасы;
Wx.ч./T шамасы жаппай өнімнің бір теңгеге су шығысының нормативін білдіреді.
Үшінші кезеңде суды пайдалану бағыттары топтарының (Вх.ч.s және Вх.fs) әрқайсысы бойынша өнім бірлігіне су шығысын жинақтау арқылы негізгі өндірістің өнім бірлігіне (Ни.х.s) шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су тұтынудың үлестік нормасы айқындалады:
мұнда,
Ни.х.s – шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су тұтынудың үлестік нормасы;
Вх.ч.s – жұмыс істейтіндердің санына байланысты шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су шығысы;
Вх.fs – аумақтың суарылатын немесе өңделетін алқабына байланысты шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су шығысы.
Өнімнің бір түрін шығару жүзеге асырылатын өндірісте өнім бірлігіне шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су тұтынудың үлестік нормасы оны пайдалану бағыттарының топтары бойынша шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына қажетті су көлемін шығарылатын өнімнің көлеміне мынадай формула бойынша бөлу арқылы есептеледі:
мұнда,
Ни.х.s – шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су тұтынудың үлестік нормасы;
Wо.х. – суды пайдалану бағыттарының топтары бойынша шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су шығысы;
Qs – шығарылатын өнімнің көлемі.
Аз тонналы өнімнің бірнеше түрін шығарған кезде негізгі өндіріс өнімінің бірлігіне шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су тұтынудың үлестік нормаларын есептеу үшін оңайлатылған әдісті пайдалануға жол беріледі, ол мынадай:
1) суды пайдаланудың барлық бағыттары бойынша шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына суға қажеттілік айқындалады;

2) рассчитывается удельная норма водопотребления на хозяйственно-питьевые нужды пропорционально стоимости единицы продукции основного производства по формуле:
где,
Ни.х.s – удельная норма водопотребления на хозяйственно-питьевые нужды;
Wо.х. – расход воды на хозяйственно-питьевые нужды по группам направлений ее использования;
Р – валовая продукция в оптовых ценах предприятия;
Ps – оптовая цена единицы продукции;
величина Wо.х./Р представляет собой норматив расхода воды на один тенге цены продукции основного производства.
14. В зависимости от применяемых систем водоснабжения (прямоточная, оборотная и повторно-последовательная) методический подход к расчету удельной нормы водопотребления свежей воды будет различным.
При использовании на отдельных операциях различных систем водоснабжения, удельная норма водопотребления свежей воды на единицу продукции определяется суммированием удельных норм водопотребления свежей воды по каждой системе водоснабжения.
При прямоточной системе водоснабжения весь объем воды, потребляемой для технологических, вспомогательных и подсобных, а также хозяйственно-питьевых нужд, обеспечивается свежей водой.
Удельная норма водопотребления свежей воды на единицу продукции при прямоточной системе водоснабжения определяется по формулам 1 и 17.
При оборотной системе водоснабжения удельная норма водопотребления свежей воды представляет величину необходимого добавочного количества свежей воды (
), подаваемого в систему оборотного водоснабжения и необходимого для нормального ее функционирования при использовании воды на технологические, вспомогательные, подсобные нужды и отнесенного на единицу выпускаемой продукции.
Добавочное количество свежей воды определяется по формуле:
где,
– объем добавочного количества свежей воды;
Wбп – безвозвратное потребление;
Wпи – потери воды на испарение при ее охлаждении;
Wпу – потери воды, вследствие уноса ветром;
Wпф в фильтрационные воды;
Wпе – потери воды на естественное испарение и транспирацию;
Wпр – расход воды на продувку оборотных систем.
На хозяйственно-питьевые нужды по группе, определяемой в зависимости от численности работающих, применяется только свежая вода. По группе, рассчитываемой в зависимости от поливаемой или обрабатываемой площади территории, в условиях оборотного водоснабжения, свежая вода используется частично, остальная часть необходимой воды покрывается за счет воды из оборотной системы водоснабжения.
Удельная норма водопотребления свежей воды на единицу продукции в условиях оборотного водоснабжения определяется суммированием удельных норм водопотребления свежей воды на технологические, вспомогательные и подсобные, а также хозяйственно-питьевые нужды по формуле:
где,
– удельная норма водопотребления свежей воды в системе оборотного водоснабжения;
– удельная норма водопотребления свежей воды на технологические нужды в системе оборотного водоснабжения;
– удельная норма водопотребления свежей воды на вспомогательные нужды в системе оборотного водоснабжения;
– удельная норма водопотребления свежей воды на хозяйственно-питьевые нужды в системе оборотного водоснабжения.
Удельная норма водопотребления оборотной воды определяется суммированием удельных норм водопотребления оборотной воды по технологическим операциям и рассчитывается как разница между удельной нормой водопотребления при прямоточной системе водоснабжения и величиной безвозвратного потребления и потерь воды по формуле:
где,
– удельная норма водопотребления оборотной воды;
– удельная норма водопотребления при прямоточной системе водоснабжения;
– удельная норма безвозвратного потребления при прямоточной системе водоснабжения;
– удельная норма потерь воды при прямоточной системе водоснабжения.
При повторно-последовательной системе водоснабжения удельная норма водопотребления свежей воды (
) рассчитывается по формуле:
где,
– удельная норма водопотребления свежей воды при повторно-последовательной системе водоснабжения;
– удельная норма водопотребления свежей воды на единицу продукции при прямоточной системе водоснабжения;
– удельная норма водопотребления повторно-последовательно используемой воды на единицу продукции, которая рассчитывается по операциям технологического процесса и представляет экономию потребления свежей воды за счет применения повторно-последовательной системы водоснабжения.

2) негізгі өндіріс өнімі бірлігінің құнына пропорционалды шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су тұтынудың үлестік нормасы мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда,
Ни.х.s – шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су тұтынудың үлестік нормасы;
Wо.х. – суды пайдалану бағыттарының топтары бойынша шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су шығысы;
Р – кәсіпорынның көтерме бағаларындағы жаппай өнім;
Ps – өнім бірлігінің көтерме бағасы;
Wо.х./Р шамасы негізгі өндіріс өнімі бағасының бір теңгеге су шығысының нормативін білдіреді.
14. Сумен жабдықтаудың қолданылатын жүйелеріне (тіке ағынды, айналымды және қайталама-біркелкі) байланысты таза су тұтынудың үлестік нормасын есептеуге әдістемелік тәсіл әртүрлі болады.
Жекелеген операцияларда сумен жабдықтаудың түрлі жүйелерін пайдаланған кезде өнім бірлігіне таза су тұтынудың үлестік нормасы сумен жабдықтаудың әрбір жүйесі бойынша таза су тұтынудың үлестік нормаларын жинақтаумен айқындалады.
Сумен жабдықтаудың тіке ағынды жүйесі болған кезде технологиялық, қосалқы және қосымша, сондай-ақ шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтары үшін тұтынылатын бүкіл су көлемі таза сумен қамтамасыз етіледі.
Сумен жабдықтаудың тіке ағынды жүйесі болған кезде өнім бірлігіне таза су тұтынудың үлестік нормасы 1 және 17-формулалары бойынша айқындалады.
Сумен жабдықтаудың айналымды жүйесі болған кезде айналымды сумен жабдықтау жүйесіне берілетін және суды технологиялық, қосымша, қосалқы мұқтаждықтарға пайдаланған кезде оның қалыпты жұмыс істеуі үшін қажетті және шығарылатын өнімнің бірлігіне жатқызылған таза судың қажетті үстеме көлемінің шамасын (
) білдіреді.
таза судың үстеме көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда,
– таза судың үстеме көлемі;
Wбп – қайтарымсыз тұтыну;
Wпи –суды суытқан кезде оның булануындағы ысыраптар;
Wпу – желдің әкетуі салдарынан болған су ысыраптары;
Wпф сүзілген суларға;
Wпе – табиғи булануға және транспирацияға су ысыраптары;
Wпр – айналымды жүйелерді үрлеуге су шығысы.
Жұмыс істейтіндердің санына байланысты айқындалатын топ бойынша шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына тек таза су ғана қолданылады. Аумақтың суарылатын немесе өңделетін ауданына байланысты есептелетін топ бойынша айналымды сумен жабдықтаудың жағдайларында таза су ішінара пайдаланылады, қажетті судың қалған бөлігі сумен жабдықтаудың айналымды жүйесінен судың есебінен орны толтырылады.
Айналымды сумен жабдықтаудың жағдайларында өнім бірлігіне таза су тұтынудың үлестік нормасы технологиялық, қосалқы және қосымша, сондай-ақ шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына таза су тұтынудың үлестік нормаларын мынадай формула бойынша жиынтығымен айқындалады:
мұнда,
– айналымды сумен жабдықтау жүйесінде таза су тұтынудың үлестік нормасы;
– айналымды сумен жабдықтау жүйесінде технологиялық мұқтаждықтарға таза су тұтынудың үлестік нормасы;
– айналымды сумен жабдықтау жүйесінде қосалқы және қосымша мұқтаждықтарға таза су тұтынудың үлестік нормасы;
– айналымды сумен жабдықтау жүйесінде шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына таза су тұтынудың үлестік нормасы.
Айналымды су тұтынудың үлестік нормасы технологиялық операциялар бойынша айналымды су тұтынудың үлестік нормаларын жинақтаумен айқындалады және сумен жабдықтаудың тіке ағынды жүйесі кезінде су тұтынудың үлестік нормасы мен судың қайтарымсыз тұтынылуы мен ысырабының шамасы арасындағы айырмашылық ретінде мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда,
– айналымды су тұтынудың үлестік нормасы;
– сумен жабдықтаудың тіке ағынды жүйесі кезінде су тұтынудың үлестік нормасы;
– сумен жабдықтаудың тіке ағынды жүйесі кезінде қайтарымсыз тұтынудың үлестік нормасы;
– сумен жабдықтаудың тіке ағынды жүйесі кезінде су ысырабының үлестік нормасы.
Сумен жабдықтаудың қайталама-біркелкі жүйесі болған кезде таза су тұтынудың үлестік нормасы (
) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда,
– сумен жабдықтаудың қайталама-біркелкі жүйесі болған кезде таза су тұтынудың үлестік нормасы;
– сумен жабдықтаудың тіке ағынды жүйесі кезінде өнім бірлігіне таза су тұтынудың үлестік нормасы;
– технологиялық процесс операциялары бойынша есептелетін және сумен жабдықтаудың қайталама-біркелкі жүйесін қолдану есебінен таза су тұтынудың үнемделуін білдіретін өнім бірлігіне қайталама-біркелкі пайдаланылатын су тұтынудың үлестік нормасы.

Параграф 3. Расчет удельных норм водоотведения для различных отраслей промышленности
15. Удельная норма водоотведения на единицу продукции рассчитывается по агрегатам, технологическим циклам изготовления продукции в зависимости от направления использования воды и степени загрязнения отводимых от производства сточных вод.
16. Удельная норма водоотведения определяется удельной нормой водопотребления свежей воды и удельными нормами безвозвратного потребления и потерь воды в процессе ее использования по формуле:
где,
– удельная норма водоотведения;
Ни.св.s – удельная норма водопотребления свежей воды;
Бп.s – удельная норма безвозвратного потребления воды в производстве единицы продукции при условии использования воды в качестве составляющей готового продукта;
Пs удельная норма потерь воды в производстве единицы продукции (испарение, унос, транспирация, фильтрационные воды). Величина потерь воды определяется по формулам теплового и водного балансов.
Удельные нормы безвозвратного водопотребления могут устанавливаться в процентах к объему потребляемой свежей воды и рассчитываются по формуле:
где,
– удельная норма водоотведения;
Ни.св.s – удельная норма водопотребления свежей воды;
Боп.s – удельная норма безвозвратного водопотребления в производстве единицы продукции при условии использования воды в качестве составляющей готового продукта;
Поs – удельная норма потерь воды в производстве единицы продукции.
Безвозвратное потребление и потери воды в производстве определяют для технологических, вспомогательных и подсобных, хозяйственно-питьевых нужд.
17. Удельная норма водоотведения на единицу продукции (работы) представляет собой сумму удельной нормы водоотведения на технологические нужды, удельные нормы водоотведения во вспомогательном и подсобном производствах и удельной нормы водоотведения при использовании воды на хозяйственно-питьевые нужды:
где,
– удельная норма водоотведения;
– удельная норма водоотведения при использовании воды на технологические нужды;
– удельная норма водоотведения во вспомогательном и подсобном производствах;
– удельные нормы водоотведения при использовании воды на хозяйственно-питьевые нужды;
Бп.тех.s – удельная норма безвозвратного потребления воды, используемой на технологические нужды;
Бп.в.s – удельная норма безвозвратного потребления воды, используемой во вспомогательном и подсобном производствах;
Бп.х.s – удельная норма безвозвратного потребления воды, используемой для хозяйственно-питьевых нужд;
Птех.s – удельная норма потерь воды, используемой на технологические нужды;
Пв.s – удельная норма потерь воды, используемой во вспомогательном и подсобном производствах;
Пх.s – удельная норма потерь воды, используемой для хозяйственно-питьевых нужд.
Отводимые от производства сточные воды по степени загрязнения разделяются на требующие очистки и нормативно-чистые (не требующие очистки) сточные воды.

3-параграф. Өнеркәсіптің әртүрлі салалары үшін су бұрудың үлестік нормаларын есептеу
15. Өнім бірлігіне су бұрудың үлестік нормасы суды пайдалану бағытына және өндірістен бұрылатын ағынды сулардың ластануы дәрежесіне байланысты өнімді жасаудың агрегаттары, технологиялық циклдері бойынша есептеледі.
16. Су бұрудың үлестік нормасы таза су тұтынудың үлестік нормасында және оны пайдалану процесінде суды қайтарымсыз тұтыну мен ысырабының үлестік нормаларында мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда,
– су бұрудың үлестік нормасы;
Ни.таз.s –таза су тұтынудың үлестік нормасы;
Бп.s – су дайын өнімнің құрамдас бөлігі ретінде пайдаланылған жағдайда өнім бірлігінің өндірісінде суды қайтарымсыз тұтынудың үлестік нормасы;
Пs – өнім бірлігінің өндірісінде су ысырабының үлестік нормасы (булану, әкету, транспирация, сүзілген сулар). Су ысырабының шамасы жылу және су теңгерімдерінің формулалары бойынша айқындалады.
Суды қайтарымсыз тұтынудың үлестік нормалары тұтынылатын таза судың көлеміне қатысты пайыздармен белгіленуі мүмкін және мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда,
су бұрудың үлестік нормасы;
Ни.таз. – таза су тұтынудың үлестік нормасы;
Бп.s – су дайын өнімнің құрамдас бөлігі ретінде пайдаланылған жағдайда өнім бірлігінің өндірісінде суды қайтарымсыз тұтынудың үлестік нормасы;
Пs – өнім бірлігінің өндірісінде су ысырабының үлестік нормасы.
Өндірісте суды қайтарымсыз тұтыну мен оның ысырабы технологиялық, қосалқы және қосымша, шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтары үшін айқындалады.
17. Өнім (жұмыс) бірлігіне су бұрудың үлестік нормасы технологиялық мұқтаждықтарға су бұрудың үлестік нормасының, қосалқы және қосымша өндірістерде су бұрудың үлестік нормасының және су шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтары үшін пайдаланылған кезде су бұрудың үлестік нормасының сомасын білдіреді:
мұнда,
су бұрудың үлестік нормасы;
технологиялық мұқтаждықтарға су пайдаланылған кезде су бұрудың үлестік нормасы;
қосалқы және қосымша өндірістерде су бұрудың үлестік нормасы;
су шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтары үшін пайдаланылған кезде су бұрудың үлестік нормасы;
Бп.тех. – технологиялық мұқтаждықтарға пайдаланылатын суды қайтарымсыз тұтыну нормасы;
Бп.қ.s. – қосалқы және қосымша өндірістерде пайдаланылатын суды қайтарымсыз тұтынудың үлестік нормасы;
Бп.ш.s. – шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтары үшін пайдаланылатын суды қайтарымсыз тұтынудың үлестік нормасы;
Птех – технологиялық мұқтаждықтарға пайдаланылатын су ысырабының үлестік нормасы;
Пқ.s. – қосалқы және қосымша өндірістерде пайдаланылатын су ысырабының үлестік нормасы;
Пш.s. – шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтары үшін пайдаланылатын су ысырабының үлестік нормасы.
Өндірістен тартылатын ағынды сулар ластану дәрежесіне қарай тазалауды қажет ететін және нормативтік-таза (тазалауды қажет етпейтін) ағынды суларға бөлінеді.

18. Удельная норма водоотведения на единицу продукции (работы) представляет собой сумму норм водоотведения по направлениям использования воды в производстве, по степени загрязнения сточных вод и определяется по формуле:
где,
– удельная норма водоотведения;
– удельная норма отведения сточных вод, требующих очистки;
– удельная норма отведения нормативно-чистых (не требующих очистки) сточных вод;
– удельная норма отведения сточных вод, использованных на технологические нужды и требующих очистки;
– удельная норма отведения нормативно-чистых (не требующих очистки) сточных вод, использованных на технологические нужды;
– удельная норма отведения сточных вод, требующих очистки во вспомогательном и подсобном производствах;
– удельная норма отведения нормативно-чистых (не требующих очистки) сточных вод во вспомогательном и подсобном производствах;
– удельная норма отведения сточных вод, образующихся при использовании воды на хозяйственно-бытовые нужды и требующих очистки.
19. В добывающих отраслях промышленности при определении удельных норм водоотведения учитывается объем воды, добытой попутно с полезными ископаемыми по формуле:
где,
– удельная норма водоотведения;
Ни.св.s – удельная норма водопотребления свежей воды;
Бп.s – удельная норма безвозвратного потребления воды;
Пs – удельная норма потерь воды;
Шs – объем воды, добытой попутно с полезными ископаемыми.
Параграф 4. Разработка удельных норм водопотребления и водоотведения для орошения
20. Величины удельных норм водопотребления для орошения (далее – оросительные нормы) отражают условия незасоленных и слабозасоленных почв при различной глубине залегания уровня грунтовых вод (далее – УГВ) с их минерализацией не превышающей 3 грамма на литр (далее – г/л).
Оросительные нормы рассчитываются по следующим трем расчетным годам обеспеченности стока:
1) среднему – 50 % обеспеченности;
2) среднесухому – 75 % обеспеченности;
3) сухому – 95 % обеспеченности.
21. Определение оросительных норм при регулярном орошении осуществляется в следующей последовательности:
1) уточняются места расположения хозяйств-водопользователей в привязке водохозяйственных бассейнов, административных областей и районов к природным и соответствующим агроклиматическим зонам увлажненности (далее – Ку). Размещение водохозяйственных бассейнов, административных областей и районов по природным и соответствующим агроклиматическим зонам увлажненности в соответствии с которым уточняются места расположения хозяйств-водопользователей приведено в таблице 1 приложения 6 к настоящей методике;

18. Өнім (жұмыс) бірлігіне су бұрудың үлестік нормасы өндірісте суды пайдалану бағыттары бойынша, ағынды сулардың ластануы дәрежесі бойынша су бұру нормаларының жиынтығын білдіреді және мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда,
су бұрудың үлестік нормасы;
тазалауды қажет ететін ағынды суларды бұрудың үлестік нормасы;
нормативтік-таза (тазалауды қажет етпейтін) ағынды суларды бұрудың үлестік нормасы;
технологиялық мұқтаждықтарға пайдаланылған және тазалауды қажет етпейтін ағынды суларды бұрудың үлестік нормасы;
технологиялық мұқтаждықтарға пайдаланылған нормативтік-таза (тазалауды қажет етпейтін) ағынды суларды бұрудың үлестік нормасы;
қосалқы және қосымша өндірістерде тазалауды қажет ететін ағынды суларды бұрудың үлестік нормасы;
қосалқы және қосымша өндірістерде нормативтік-таза (тазалауды қажет етпейтін) ағынды суларды бұрудың үлестік нормасы;
шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтарына су пайдаланылған кезде пайда болатын және тазалауды қажет ететін ағынды суларды бұрудың үлестік нормасы.
19. Өнеркәсіптің өндіруші салаларында су бұрудың үлестік нормаларын айқындаған кезде пайдалы қазбалармен бірге өндірілген судың көлемі мынадай формула бойынша есепке алынады:
мұнда,
су бұрудың үлестік нормасы;
таза су тұтынудың үлестік нормасы;
Бп.s – суды қайтарымсыз тұтынудың үлестік нормасы;
Пs – су ысырабының үлестік нормасы;
Шs пайдалы қазбалармен бірге өндірілген су көлемі.
4-параграф. Суармалау үшін су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу
20. Суармалау үшін су тұтынудың үлестік нормаларының (бұдан әрі суландыру нормалары) шамалары минералдануы литрге 3 граммнан (бұдан әрі г/л) аспайтындай жерасты сулары деңгейінің (бұдан әрі - ЖСД) орналасуының тереңдігі әртүрлі болған кезде сортаңданбаған және аз сортаңданған топырақтың жағдайларын көрсетеді.
Суландыру нормалары ағынның қамтамасыз етілуінің мынадай үш есептеу жылы бойынша есептеледі:
1) орташа – 50 % қамтамасыз етілген;
2) орташа құрғақ – 75 % қамтамасыз етілген;
3) құрғақ – 95 % қамтамасыз етілген.
21. Тұрақты түрде суармалаған кезде суландыру нормаларын айқындау мынадай кезектілікпен жүзеге асырылады:
1) ылғалдылықтың табиғи және тиісті агроклиматтық аймақтарына (бұдан әрі – Ык) су шаруашылық бассейндердің, әкімшілік облыстар мен аудардардың байланысты болуымен шаруашылықтар-су пайдаланушылардың орналасқан жерлері нақтыланады. Шаруашылықтар-су пайдаланушылардың орналасқан жерлері нақтыланатын ылғалдылықтың табиғи және тиісті агроклиматтық аймақтары бойынша су шаруашылығы бассейндерінің, әкімшілік облыстардың және аудандардың орналасуы осы әдістемеге 6-қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген;

2) по структуре посевов сельскохозяйственных культур хозяйства и его почвенно-гидрогеологических областей определяются значения оросительных норм нетто сельскохозяйственных культур в вегетационный период для лет различной обеспеченности и различных почвенно-гидрологических областей. Значения оросительных норм нетто сельскохозяйственных культур в вегетационный период для лет различной обеспеченности и различных почвенно-гидрогеологических областей приведены в таблице 2 приложения 6 к настоящей методике;
3) определяются оросительные нормы брутто для конкретного орошаемого поля в зависимости от условий и способов проведения поливов по формуле:
где,
М бр.кон.поля – оросительная норма брутто конкретного поля;
Мнт – оросительная норма нетто;
кон.поля – коэффициент использования воды на конкретном поле.
Значение коэффициента использования воды при поверхностном поливе на конкретном поле учитывает условия проведения поливов (спланированность орошаемого участка, уклон поля, водопроницаемость почвогрунтов, применяемые технические средства). Значения коэффициента использования воды при поверхностном поливе приведены в таблице 3 приложения 6 к настоящей методике.
Значения коэффициента использования воды при орошении дождеванием на конкретном поле устанавливаются по агроклиматическим зонам увлажненности республики с учетом различных типов почв и способов подачи воды к дождевальной технике. Значения коэффициента использования воды при орошении дождеванием приведены в таблице 4 приложения 6 к настоящей методике.
При капельном орошении коэффициент использования воды на конкретном поле зависит от технологии капельного орошения, вида орошаемых культур и механического состава почв (легкие, средние, тяжелые) и изменяется от 0,90 до 0,98.
Оросительная норма нетто садов и виноградников с учетом локального увлажнения почвы при капельной технологии полива – на 28 – 30 % меньше, значений оросительных норм нетто сельскохозяйственных культур в вегетационный период, приведенных в таблице 2 приложения 6 к настоящей методике;
4) определяются оросительные нормы брутто межвегетационных поливов:
влагозарядковые (предпахотные) определяются в зависимости от природных зон;
промывные (профилактические) на засоленных промываемых землях определяются с учетом типа и степени засоления почвы.
Значения оросительных норм брутто влагозарядковых (предпахотных) поливов по природным зонам приведены в таблице 5 приложения 6 к настоящей методике. Значения оросительных норм брутто промывных (профилактических) поливов засоленных промываемых земель приведены в таблице 6 приложения 6 к настоящей методике.

2) шаруашылықтың ауыл шаруашылығы дақылдарының егісі мен оның топырақ-гидрогеологиялық облыстарының құрылымы бойынша әртүрлі қамтамасыз етудің жылдары мен әртүрлі топырақ-гидрогеологиялық облыстар үшін вегетациялық кезеңде ауыл шаруашылығы дақылдарының нетто суландыру нормаларының мәндері айқындалады. Қамтамасыз етілуі әртүрлі жылдар мен түрлі топырақтық-гидрогеологиялық облыстар үшін вегетациялық кезеңдегі ауыл шаруашылығы дақылдары неттосының суармалау нормаларының мәндері осы әдістемеге 6-қосымшаның 2-кестесінде көрсетілген;
3) суару жүргізудің жағдайлары мен тәсілдеріне байланысты нақты суармаланатын алқап үшін бруттоның суландыру нормалары мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда,
Мбр.нақ.егістік – нақты алқап бруттосының суландыру нормасы;
Мнт – суландыру нормасының таза салмағы;
нақ.егіcтiк – нақты алқапта суды пайдалану коэффициенті.
Жер бетімен суару кезінде нақты алқапта суды пайдалану коэффициентінің мәні суару жүргізудің жағдайларын (суармаланатын учаскенің жоспарланғандығы, алқаптың бағыты, топырақ-жердің су өткізгіштігі, қолданылатын техникалық құралдар) есепке алады. Жер бетімен суару барысында суды пайдалану коэффициентінің мәндері осы әдістемеге 6-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
Жаңбырлатумен суармалау кезінде нақты алқапта суды пайдалану коэффициенттерінің мәндері топырақтың түрлі типтері мен жаңбырлату техникасына суды беру тәсілдері ескеріле отырып, республика ылғалдылығының агроклиматтық аймақтары бойынша белгіленеді. Жаңбырлатып суармалау кезінде суды пайдалану коэффициентінің мәндері осы әдістемеге 6-қосымшаның 4- кестесінде көрсетілген.
Тамшылап суармалау кезінде нақты алқапта суды пайдаланудың коэффициенті тамшылап суармалау технологиясына, суармаланатын дақылдардың түріне және топырақтың механикалық құрамына (жеңіл, орташа, ауыр) байланысты және 0,90 бастап 0,98 дейін өзгертіледі.
Бақтар мен жүзімдіктер неттосының суландыру нормасы тамшылап суару технологиясы кезінде топырақты жергілікті ылғалдандыру есебімен – осы әдістемеге 6-қосымшаның 5-кестесінде көрсетілген вегетациялық кезеңде ауыл шаруашылығы дақылдары неттосының суармалау нормасының мәндерінен 28 – 30 %-ға аз;
4) вегетацияаралық суарулар бруттосының суландыру нормалары айқындалады:
ылғал зарядты (жер жыртуалды) нормалар табиғи аймақтарға байланысты айқындалады;
сортаңданған шайылатын жерде шайылатын (профилактикалық) нормалар топырақ сортаңдануының түрі мен дәрежесі есебімен айқындалады.
Табиғи аймақтар бойынша ылғал зарядты (топырақты жырту алдындағы) суаруларының суармалау нормасының мәндері осы әдістемеге 6-қосымшаның 5-кестесінде көрсетілген. Тұздалған жуып-шайылатын жерді жуып-шаюдың (профилактикалық) суару бруттосының суландыру нормаларының мәндері осы әдістемеге 6-қосымшаның 6-кестесінде көрсетілген.

22. В рисосеющих зонах оросительные нормы брутто риса в зависимости от составляющих ее элементов (насыщения почвы, фильтрации, испарения и транспирации, технологических сбросов) определяются по массивам орошения. Значения оросительных норм брутто для риса в основных районах рисосеяния приведены в таблице 7 приложения 6 к настоящей методике.
23. Оросительные нормы брутто лиманного орошения определяются в зависимости от природных зон, водохозяйственных бассейнов, разновидности почвы, УГВ, применительно к естественным лугам или сеяным культурам. Значения оросительных норм брутто при лиманном орошении по природным зонам и водохозяйственным бассейнам приведены в таблице 8 приложения 6 к настоящей методике.
24. Удельная норма водоотведения при регулярном и лиманном орошении (при наличии дренажных систем) определяется по формуле:
где,
Мводоотв – удельная норма водоотведения при регулярном и лиманном орошении;
вооотв – коэффициент водоотведения с орошаемого поля, который изменяется в зависимости от условий проведения полива (хорошие, средние, плохие) и способа полива (поверхностный, дождевание, капельный). Значения коэффициента водоотведения с орошаемого поля в зависимости от вида и способов орошения приведены в таблице 9 приложения 6 к настоящей методике.
Параграф 5. Разработка удельных норм водопотребления и водоотведения для водопоя скота при обводнении пастбищ
25. При организации обводнения пастбищ подаваемая вода предназначена для водопоя скота, хозяйственно-питьевых нужд персонала и обслуживания животноводческих помещений.
26. Нагрузка на водопойный пункт зависит от продолжительности использования пастбищ. Для северного региона она принимается равной
180 суткам в теплый период (летом 110 суток, весной и осенью – 70 суток) и 185 суткам – в зимний. Для южного региона теплый период содержания животных составляет 250 суток (150 суток летом и 100 суток – весной и осенью) и 115 суток – в холодный зимний период.
К южному региону относится территория республики от 40,5 до
48 градусов северной географической широты, к северному региону – от 48 до 53,5 градусов северной географической широты.
27. Удельная норма водопотребления для водопоя скота при обводнении пастбищ определяется с учетом всех потребителей воды: людей, занятых в животноводстве, продуктивного и рабочего скота, применяемого сельскохозяйственного оборудования по формуле:
где,
ni – количество голов i-ой группы животных;
qi – среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных, определяемое согласно таблице 10 приложения 6 к настоящей методике.

22. Күріш егілетін аймақтарда күріш бруттосының суландыру нормалары оның құрамдас элементтеріне (топырақтың қанықтылығына, сүзілгеніне, булануына, транспирациясына, технологиялық ағызуларға) байланысты суару алабы бойынша айқындалады. Күріш өсірілетін негізгі аудандарда күріш үшін суару бруттосының суландыру нормаларының мәндері осы әдістемеге 6-қосымшаның 7-кестесінде көрсетілген.
23. Лиманды суармалау бруттосының суландыру нормалары табиғи аймақтарға, су шаруашылығы бассейндеріне, топырақ түрлеріне, ЖСД байланысты, табиғи шабындықтарға немесе егілген дақылдарға қатысты айқындалады. Табиғи аймақтар және су шаруашылығы бассейндері бойынша көлтабандап суарудың суару бруттосының суландыру нормаларының мәндері осы әдістемеге 6-қосымшаның 8-кестесінде көрсетілген.
24. Су бұрудың үлестік нормасы тұрақты және лиманды суармалау кезінде (дренаж жүйелері болған кезде) мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда,
Мсу бұру – тұрақты және лиманды суармалау кезінде су бұрудың үлестік нормасы;
су бұру – суару жүргізу жағдайларына (жақсы, орташа, жаман) және суару тәсіліне (үстіңгі бетін, жаңбырлатып, тамшылап) байланысты өзгеретін суармалы алқаптан су бұру коэффициенті. Суару түріне және тәсіліне байланысты суармалы алқаптан су бұру коэффициентінің мәні осы әдістемеге 6-қосымшаның 9-кестесінде көрсетілген.
5-параграф. Жайылымдарды суландыру кезінде малды суару үшін су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу
25. Жайылымдарды суландыруды ұйымдастыру кезінде берілетін су малды суару, персоналдың шаруашылық-ауызсу мұқтаждықтары және мал шаруашылығы үй-жайларына қызмет көрсету үшін арналған.
26. Суару пункттеріне жүктеме жайылымдарды пайдалану ұзақтығына байланысты. Солтүстік өңір үшін ол жылы кезеңде 180 тәулікке (жазда 110 тәулік және күзде – 70 тәулік) және қысқы кезеңде – 185 тәулікке тең қабылданады. Оңтүстік өңір үшін малды ұстаудың жылы кезеңі 250 тәулікті (жазда 150 тәулікті және көктемде және күзде - 100 тәулікті) және қыстың суық кезеңінде - 115 тәулікті құрайды.
Оңтүстік өңірге солтүстік географиялық ендіктің 40,5-тен 48 градусқа дейін, солтүстік өңірге географиялық ендіктің 48-ден 53,5 градусқа дейін республиканың аумағы жатады.
27. Жайылымдарды суландыру кезіндегі малды суару үшін су тұтынудың үлестік нормасы барлық су тұтынушылар: мал шаруашылығында жұмыс істейтін адамдар, өнімдік және жұмыс малы, қолданылатын ауыл шаруашылығының жабдығы ескеріле отырып мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда,
ni – малдың i топтағы бас саны;
qi – осы әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалатын ауыл шаруашылығы малдарының орташа тәуліктік су тұтынуы.

1. Водохозяйственный бассейн
1.1 Водохозяйственный район
Вегетационные поливы
Наименование и площадь сельскохозяйственных культур
Поверх
Дождевание
Капельное
Межвегетационные поливы
Влагозарядковые
Промывные
Приложение 4
к Методике по разработке удельных норм
водопотребления и водоотведения
Удельные нормы водопотребления и водоотведения
при лиманном орошении
Ку, шифр агроклиматических зон
Виды лиманов
Растительность на лиманах
Нормы лиманного орошения, (нетто кубический метр/гектар)
Водопотребление (брутто, кубический метр/гектар)
Водоотведение, кубический метр/гектар
Залегание УГВ
глубокое
близкое
глубокое
близкое
глубокое
близкое
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Водохозяйственный бассейн
Водохозяйственный район
Мелководные
Естественные луга
Сеяные культуры
Глубоководные
Естественные луга
Сеяные культуры
Приложение 5
к Методике по разработке удельных норм
водопотребления и водоотведения
Удельные нормы водопотребления для водопоя
скота при обводнении пастбищ
КУ, регион Республики Казахстан
Животные
Суточные нормы водопотребления по сезонам года, (литр/сутки на 1 голову скота)
летом
весной и осенью
зимой
1
2
3
4
5
Южный регион
Виды животных
Северный регион
Виды животных
Приложение 6
к Методике по разработке
дельных норм водопотребления водоотведения
Сноска. Приложение 6 в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 18.09.2020 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Размещение водохозяйственных бассейнов, административных областей и районов по природным и соответствующим агроклиматическим зонам увлажненности
Природные зоны и соответствующие коэффициенты увлажненности, Ку
Шифр
Административные области и районы
Основные типы почв
1. Арало-Сырдарьинский водохозяйственный бассейн
Предгорная полупустыня,
Ку =0,20-0,30
ПГП
Туркестанская область: Толебийский, Тюлькубасский районы, предгорья Казыгуртского, Байдибекского, Сайрамского, Сарыагашского районов
сероземы обыкновенные, темные сероземы
Пустыня южная,
Ку 0,10-0,15
Пю
Туркестанская область:
Мактааральский, Жетысайский, Сарыагашский, Шардаринский, Казыгуртский, Отрарский, Арысский, Сайрамский, Байдибекский, Ордабасынский районы, города Туркестан и Шымкент
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
Пустыня южная,
Ку 0,10-0,20
Пю
Кызылординская область: Аральский, Казалинский, Кармакчинский, Джалагашский, Сырдарьинский, Шиелийский, Жанакорганский районы
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
2. Балкаш-Алакольский водохозяйственный бассейн
Предгорная степь,
Ку =0,3-0,5
ПГС
Алматинская область: Райымбекский район, южные части Ескельдинского, Панфиловского, Енбекшиказахского, Талгарского, Илийского, Карасайского районов
темно-каштановые
Предгорная полупустыня,

1. Су шаруашылығы бассейні
1.1 Су шаруашылығы ауданы
Вегетациялық суару
Ауыл шаруашылығы дақылдарының атауы және ауданы
Үстіңгі бетін
Жаңбырлатып
Тамшылап
Вегетацияаралық суару
Ылғал зарядтылар
Шаю
Су тұтынудың және су бұрудың
үлестік нормаларын әзірлеу
жөніндегі әдістемеге
4-қосымша
Лиманды суару кезінде су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормалары
Ык, агроклиматтық аймақтардың шифры
Лимандар түрлері
Лимандардағы өсімдіктер
Лимандық суармалау нормалары,
(нетто текше метр/гектар
Су тұтыну
(брутто, текше метр/гектар)
Су бұру, текше метр/гектар
ЖСД орналасуы
терең
жақын
терең
жақын
терең
жақын
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Су шаруашылығы бассейні
Су шаруашылығы ауданы
Суы таяз
Табиғи шабындықтар
Егілген дақылдар
Суы терең
Табиғи шабындықтар
Егілген дақылдар
Су тұтынудың және су бұрудың
үлестік нормаларын әзірлеу
жөніндегі әдістемеге
5-қосымша
Жайылымдарды суландыру кезінде малды суару үшін су тұтынудың үлестік нормалары
Ык, Қазақстан Республикасының өңірі
Жануарлар
Жылдың маусымдары бойынша су тұтынудың тәуліктік нормалары,
(1 мал басына тәулікке/литр)
жазда
көктемде және күзде
қыста
1
2
3
4
5
Оңтүстік өңір
Жануарлар түрлері
Солтүстік өңір
Жануарлар түрлері
Су тұтынудың және су бұрудың
үлестік нормаларын әзірлеу
жөніндегі әдістемеге
6-қосымша
1-кесте
Ылғалдылықтың табиғи және тиісті агроклиматтық аймақтары бойынша су шаруашылығы бассейндерінің, әкімшілік облыстардың және аудандардың орналасуы
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 18.09.2020 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Табиғи аймақтар мен ылғалдылықтың тиісті коэффициенттері, Ык,
Шифр
Әкімшілік облыстар мен аудандар
Топырақтың негізгі типтері
1. Арал-Сырдария су шаруашылығы бассейні
Тау бөктеріндегі шөлейт,
Ык=0,20-0,30
ТБШ
Түркістан облысы: Төле би, Түлкібас аудандары, Қазығұрт, Бәйдібек, Сайрам, Сарыағаш аудандарының тау бөктері
қарапайым сұр топырақ, қою сұр топырақ
Оңтүстік шөл дала,
Ык0,10-0,15
Ош
Түркістан облысы:
Мақтаарал, Жетісай, Сарыағаш, Шардара, Қазығұрт, Отырар, Арыс, Сайрам, Бәйдібек, Ордабасы аудандары, Түркістан және Шымкент қалалары
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
Оңтүстік шөл дала,
Ык0,10-0,20
Ош
Қызылорда облысы: Арал, Қазалы, Қармақшы, Жалағаш, Сырдария, Шиелі, Жаңақорған аудандары
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
2. Балқаш-Алакөл су шаруашылығы бассейні
Тау бөктеріндегі дала,
Ык=0,3-0,5
ТБД
Алматы облысы: Райымбек ауданы, Ескелді, Панфилово, Еңбекшіқазақ, Талғар, Іле, Қарасай аудандарының оңтүстік бөліктері
қара талшынды
Тау бөктеріндегі шөлейт,

Ку =0,2-0,3
ПГП
Алматинская область: Ескельдинский, Кербулакский районы, юго-восточная часть Алакольского, Саркандского, Аксуского, Коксуского, центральная часть Панфиловского, Уйгурского, Енбекшиказахского, Талгарского, Илийского,Карасайского, Жамбылского районов
сероземы обыкновенные, темные сероземы
Пустыня южная,
Ку 0,10-0,20
Пю
Алматинская область: Каратальский и Балхашский районы , северные и центральные части Алакольского, Саркандского, Аксуского, Енбекшиказахского, Талгарского, Илийского, Жамбылского районов, южная часть Панфиловского и северная часть Уйгурского районов
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
Пустыня южная,
Ку =0,10-0,20
Пю
Жамбылская область: северо-воссточная часть Мойынкумского района
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
Пустыня северная,
Ку =0,10-0,20
Пс
Карагандинская область: южная часть Актогайского района
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
Пустыня северная,
Ку =0,10-0,20
Пс
Восточно-Казахстанская область: Уржарский, Аягозский районы
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
3. Ертисский водохозяйственный бассейн
Горные степи,
Ку 0,50
ГС
Восточно-Казахстанская область: Шемонаихинский, Глубоковский, Уланский, Зыряновский, Катон-Карагайский, восточная часть Куршумского района, города Риддер и Усть-Каменогорск
горные типы почв
Предгорные степи,
Ку =0,50-0,30
ПГС
Восточно-Казахстанская область: Бескарагайский, Бородулихинский районы, правобережная часть Жарминского и западная часть Куршумского районов
темно-каштановые
Полупустыня,
Ку =0,30-0,20
ПП
Восточно-Казахстанская область: Тарбагатайский, Зайсанский районы, город Семей, Абайский, Кокпектынский районы, левобережье Жарминского района
светло-каштановые
Засушливая степь,
Ку =0,50-0,40
ЗС
Павлодарская область: Железинский, Иртышский районы
южные черноземы
Сухая степь,
Ку =0,40-0,30
СС
Павлодарская область: Качирский, Актогайский, Успенский, Павлодарский, Щербактинский районы, города Аксу и Экибастуз
темно-каштановые, типично-каштановые
Полупустыня,
Ку =0,30-0,20
ПП
Павлодарская область: Лебяжинский, Баянаульский, Майский районы
светло-каштановые
4. Есильский водохозяйственный бассейн
Лесостепь,
Ку =0,60-0,50
ЛС
Северо-Казахстанская область: Кызылжарский, Мамлютский, Айыртауский районы, северная часть Булаевского, Аккайынского и Есильского районов, северо-восточная часть Жамбылского района
выщелоченные черноземы, обыкновенные черноземы
Засушливая степь,
Ку =0,50-0,40
ЗС
Северо-Казахстанская область: Уалихановский, Акжарский, Тайыншинский, Тимирязевский, Шал Акына, Целинный районы, южная часть Булаевского, Аккайынского и Есильского районов, северо-восточная часть Жамбылского района
южные черноземы
Лесостепь,
Ку =0,60-0,50
ЛС
Акмолинская область: Щучинский район
выщелоченные черноземы, обыкновенные черноземы
Засушливая степь,
Ку =0,50-0,40
ЗС
Акмолинская область: Зерендинский, Енбекшильдерский, Сандыктауский, Буландыкский, Аккольский, Ерейментауский, Шортандинский, Аршалынский, Есильский, Атбасарский районы
южные черноземы
Сухая степь,

Ык =0,2-0,3
ТБШ
Алматы облысы: Ескелді, Кербұлақ аудандары, Алакөл, Сарқан, Ақсу, Көксу аудандарының оңтүстік-шығыс бөлігі, Панфилово, Ұйғыр, Еңбекшіқазақ, Талғар, Іле, Қарасай, Жамбыл аудандарының орталық бөлігі
қарапайым сұр топырақ, қою сұр топырақ
Оңтүстік шөл дала,
Ык 0,10-0,20
Ош
Алматы облысы: Қаратал және Балқаш аудандары, Алакөл, Сарқан, Ақсу, Еңбекшіқазақ, Талғар, Іле, Жамбыл аудандарының солтүстік және орталық бөліктері, Панфилово ауданының оңтүстік бөлігі және Ұйғыр ауданының солтүстік бөлігі
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
Оңтүстік шөл дала,
Ык =0,10-0,20
Ош
Жамбыл облысы: Мойынқұм ауданының солтүстік-шығыс бөлігі
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
Солтүстік шөл дала,
Ык =0,10-0,20
Сш
Қарағанды облысы: Ақтоғай ауданының оңтүстік бөлігі
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
Солтүстік шөл дала,
Ык =0,10-0,20
Сш
Шығыс Қазақстан облысы: Үржар, Аягөз аудандары
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
3. Ертіс су шаруашылығы бассейні
Таулы дала,
Ык 0,50
ТД
Шығыс Қазақстан облысы: Шемонаиха, Глубокое, Ұлан, Алтай, Қатон-Қарағай аудандары, Күршім ауданының, Риддер және Өскемен қалаларының шығыс бөлігі
таулы топырақтың типтері
Тау бөктеріндегі дала,
Ык =0,50-0,30
ТБД
Шығыс Қазақстан облысы: Бесқарағай, Бородулиха аудандары, Жарма ауданының оң жағадағы бөлігі және Күршім ауданының батыс бөлігі
қара талшынды
Шөлейт,
Ык =0,30-0,20
Ш
Шығыс Қазақстан облысы: Тарбағатай, Зайсан аудандары, Семей қаласы, Абай, Көкпекті аудандары, Жарма ауданының сол жағадағы бөлігі
ақшыл талшынды
Қуаң дала,
Ык =0,50-0,40
ҚД
Павлодар облысы: Железин, Ертіс аудандары
оңтүстік қара топырақ
Құрғақ дала,
Ык =0,40-0,30
ҚД
Павлодар облысы: Қашыр, Ақтоғай, Успен, Павлодар, Шарбақты аудандары, Ақсу және Екібастұз қалалары
қара талшынды, типтік-талшынды
Тау бөктеріндегі дала,
Ык =0,30-0,20
ТБД
Павлодар облысы: Лебяжі, Баянауыл, Май аудандары
ақшыл талшынды
4. Есіл су шаруашылығы бассейні
Орманды дала,
Ык =0,60-0,50
ОД
Солтүстік Қазақстан облысы: Қызылжар, Мамлют, Айыртау аудандары, Булаев, Аққайың және Есіл аудандарының солтүстік бөлігі, Жамбыл ауданының солтүстік-шығыс бөлігі
сілтісіздендірілген қара топырақ, қарапайым қара топырақ
Қуаң дала,
Ык =0,50-0,40
ҚД
Солтүстік Қазақстан облысы: Уәлиханов, Ақжар, Тайынша, Тимирязев, Шал Ақын, Целинный аудандары, Булаев, Аққайың және Есіл аудандарының оңтүстік бөлігі, Жамбыл ауданының солтүстік-шығыс бөлігі
оңтүстік қара топырақ
Орманды дала,
Ык =0,60-0,50
ОД
Ақмола облысы: Щучинск ауданы
сілтісіздендірілген қара топырақ, қарапайым қара топырақ
Қуаң дала,
Ык =0,50-0,40
ҚД
Ақмола облысы: Зеренді, Еңбекшілдер, Сандықтау, Бұланды, Аккөл, Ерейментау, Шортанды, Аршалы, Есіл, Атбасар аудандары
оңтүстік қара топырақ
Құрғақ дала,

Ку =0,40-0,30
СС
Акмолинская область: Есильский, Жаксынский, Жаркаинский, Егиндыкольский, Астраханский, Целиноградский, Коргалжынский районы
темно-каштановые, типично-каштановые
5. Нура-Сарысуский водохозяйственный бассейн
Засушливая степь,
Ку =0,50-0,40
ЗС
Карагандинская область: Осакаровский, Бухар-Жирауский, Каркаралинский районы
южные черноземы
Сухая степь,
Ку =0,40-0,30
СС
Карагандинская область: Абайский район, северная часть Шетского района, город Караганда
темно-каштановые, типично-каштановые
Полупустыня,
Ку =0,30-0,20
ПП
Карагандинская область: Нуринский район, северная часть Актогайского района, центральная часть Шетского и северо-восточная часть Жанааркинского районов
светло-каштановые
Пустыня северная,
Ку =0,20-0,10
Пс
Карагандинская область: Улытауский и Жанааркинский районы
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
6. Тобол-Торгайский водохозяйственный бассейн
Засушливая степь,
Ку =0,50-0,40
ЗС
Костанайская область: Карабалыкский, Федоровский, Мендыкаринский, Узункольский, Костанайский, Сарыкольский, Житикаринский, Денисовский районы
южные черноземы
Сухая степь,
Ку =0,40-0,30
СС
Костанайская область: Тарановский, Аулиекольский, Карасуский, Алтынсаринский, Наурзумский, Камыстинский
темно-каштановые, типично-каштановые
Полупустыня,
Ку =0,30-0,20
ПП
Костанайская область: Северная территория Джангильдинского и Амангельдинского районов, город Аркалык
светло-каштановые
Пустыня северная,
Ку =0,20-0,10
Пс
Костанайская область: Южные территории Джангильдинского и Амангельдинского районов
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
7. Жайык-Каспийский водохозяйственный бассейн
Сухая степь,
Ку=0,40-0,30
СС
Западно-Казахстанская область: северо-западная часть Таскалинского района, северная часть Зеленовского, Бурлинского районов, город Уральск
темно-каштановые, типично-каштановые
Полупустыня,
Ку=0,30-0,20
ПП
Западно-Казахстанская область: Теректинский, Бурлинский, Чингирлауский, Джаныбекский, Казталовский районы, южная часть Таскалинского и Зеленовского, северная часть Акжаинского и Сырымского районов
светло-каштановые
Пустыня северная,
Ку=0,20-0,10
Пс
Западно-Казахстанская область: Урдинский, Джангалинский районы, южная часть Акжаикского, Сырымского и Каратобинского районов
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
Пустыня северная,
Ку=0,20-0,10
Пс
Атырауская область: Индерский, Кзылкогинский, Курмангазинский, Исатайский, Махамбетский, Макатский, Жылыойский районы
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
Пустыня южная,
Ку=0,20-0,10
Пю
Мангистауская область: Бейнеуский, Мангистауский, Тупкарагайский, Каракиянский районы
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
Сухая степь,
Ку=0,40-0,30
СС
Актюбинская область: Каргалинский район, северная часть Мартукского района
темно-каштановые, типично-каштановые
Полупустыня,
Ку=0,30-0,20
ПП
Актюбинская область: Хобдинский, Алгинский, Хромтауский, Айтекебийский районы, южная часть Мартукского и северная часть Мугалжарского районов, город Актобе
светло-каштановые
Пустыня северная,
Ку=0,20-=0,10
Пс
Актюбинская область: Темирский, Уилский, Иргизский, Байганинский, Шалкарский район, южная часть Мугалжарского района
бурые, серо-бурые, светлые сероземы

Ык =0,40-0,30
ҚД
Ақмола облысы: Есіл, Жақсы, Жарқайың, Егіндікөл, Астрахан, Целиноград, Қорғалжын аудандары
қара талшынды, типтік-талшынды
5. Нұра-Сарысу су шаруашылығы бассейні
Қуаң дала,
Ык =0,50-0,40
ҚД
Қарағанды облысы: Осакаров, Бұқар-Жырау, Қарқаралы аудандары
оңтүстік қара топырақ
Құрғақ дала,
Ык =0,40-0,30
ҚД
Қарағанды облысы: Абай ауданы, Шет ауданының солтүстік бөлігі, Қарағанды қаласы
қара талшынды, типтік-талшынды
Шөлейт,
Ык =0,30-0,20
Ш
Қарағанды облысы: Нұра ауданы, Ақтоғай ауданының солтүстік бөлігі, Шет ауданының орталық бөлігі және Жаңаарқа аудандарының солтүстік-шығыс бөлігі
ақшыл талшынды
Солтүстік шөл дала,
Ык =0,20-0,10
Сш
Қарағанды облысы: Ұлытау және Жаңаарқа аудандары
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
6. Тобыл-Торғай су шаруашылығы бассейні
Қуаң дала,
Ык =0,50-0,40
ҚД
Қостанай облысы: Қарабалық, Федоров, Меңдіқара, Ұзынкөл, Қостанай, Сарыкөл, Жетіқара, Денисов аудандары
оңтүстік қара топырақ
Құрғақ дала,
Ык =0,40-0,30
ҚД
Қостанай облысы: Таранов, Әулиекөл, Қарасу, Алтынсары, Наурызым,
Қамысты аудандары
қара талшынды, типтік-талшынды
Шөлейт,
Ык =0,30-0,20
Ш
Қостанай облысы: Жангелді және Амангелді аудандарының солтүстік аумағы, Арқалық қаласы
ақшыл талшынды
Солтүстік шөл дала,
Ык =0,20-0,10
Сш
Қостанай облысы: Жангелді және Армангелді аудандарының солтүстік аумақтары
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
7. Жайық-Каспий су шаруашылығы бассейні
Құрғақ дала,
Ык =0,40-0,30
ҚД
Батыс Қазақстан облысы: Тасқала ауданының солтүстік-шығыс бөлігі, Зеленов, Бөрлі аудандарының солтүстік бөлігі, Орал қаласы
қара талшынды, типтік-талшынды
Шөлейт,
Ык =0,30-0,20
Ш
Батыс Қазақстан облысы: Теректі, Бөрлі, Шыңғырлау, Жәнібек, Қазталов аудандары, Тасқала және Зеленов аудандарының оңтүстік бөлігі, Ақжайық және Сырым аудандарының солтүстік бөлігі
ақшыл талшынды
Солтүстік шөл дала,
Ык =0,20-0,10
Сш
Батыс Қазақстан облысы: Бөкейорда, Жаңақала аудандары, Ақжайық, Сырым және Қаратөбе аудандарының оңтүстік бөлігі
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
Солтүстік шөл дала,
Ык =0,20-0,10
Сш
Атырау облысы: Индер, Қызылқоға, Құрманғазы, Исатай, Махамбет, Мақат, Жылыой аудандары
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
Оңтүстік шөл дала,
Ык =0,20-0,10
Ош
Маңғыстау облысы: Бейнеу, Маңғыстау, Түпқараған, Қарақия аудандары
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
Құрғақ дала,
Ык =0,40-0,30
ҚД
Ақтөбе облысы: Қарғалы ауданы, Мәртөк ауданының солтүстік бөлігі
қара талшынды, типтік-талшынды
Шөлейт,
Ык =0,30-0,20
Ш
Ақтөбе облысы: Қобда, Алға, Хромтау, Әйтеке би аудандары, Мәртөк ауданының оңтүстік бөлігі және Мұғалжар ауданының солтүстік бөлігі, Ақтөбе қаласы
ақшыл талшынды
Солтүстік шөл дала,
Ык =0,20-=0,10
Сш
Ақтөбе облысы: Темір, Ойыл, Ырғыз, Байғанин, Шалқар аудандары, Мұғалжар ауданының оңтүстік бөлігі
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ

650-700
1100-1200
1100-1200
1000-1100
Таблица 6
Значения оросительных норм брутто межвегетационных поливов промывных (профилактических) засоленных промываемых землях
Степень засоления почв (содержания солей в процентах от плотного остатка в слое 0 – 100 сантиметров)
Допустимое содержание солей после промывки в зависимости от типа засоления
хлоридное
(0,2 процента)
сульфатно-хлоридное
(0,3 процента)
сульфатно-натриевое
(0,4 процента)
Почвы легкого механического состава

650-700
1100-1200
1100-1200
1000-1100
6-кесте
Тұздалған жуып-шайылатын жерді жуып-шаюдың (профилактикалық) суару бруттосының суландыру нормаларының мәндері
Топырақтардың тұздану дәрежесі (0-100 см қабаттағы тығыз қалдықтан тұздардың %-дық мөлшері)
Топырақ грунттарының тұздану түріне байланысты жуып-шайылғаннан кейінгі тұздардың рауалы мөлшері
хлоридтік (0,2 пайыз)
сульфатты-хлоридтік (0,3 пайыз)
сульфатты-натрийлік (0,4 пайыз)
Механикалық құрамы бойынша жеңіл топырақтар