Об утверждении Методики по формированию показателей статистики транспорта
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 15 июля 2016 года № 145. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 августа 2016 года № 14124.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", подпунктом 34) пункта 15 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427 и подпунктом 20) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 22.01.2026 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Методику по формированию показателей статистики транспорта.
2. Управлению статистики услуг и энергетики совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) направление в печатном и электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3 . Управлению статистики услуг и энергетики Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства и использования в работе.

Көлік статистикасы көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 15 шілдедегі № 145 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 18 тамызда № 14124 болып тіркелді.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 5) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің кейбір мәселелері туралы ереженің 15-тармағының 34) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағының 20) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 22.01.2026 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Көлік статистикасы көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Қызмет көрсету және энергетика статистикасы басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Қызмет көрсету және энергетика статистикасы басқармасы осы бұйрықты жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жеткізсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Джаркинбаев Ж.А.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Айдапкелов
Утверждена
приказом Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 15 июля 2016 года № 145
Методика по формированию показателей статистики транспорта
Сноска. Методика – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 22.01.2026 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Методика по формированию показателей статистики транспорта (далее – Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной статистике".
2. Методика включает определение показателей работы транспортной системы по видам транспорта.
3. Информационной базой для формирования данных по статистике транспорта являются:
1) первичные статистические данные общегосударственных статистических наблюдений;
2) административные данные административных источников.
4. Объектами статистического наблюдения являются:
1) перевозки грузов и пассажиров;
2) подвижной состав (флот, суда, вагоны, автомобили) и его использование;
3) транспортная инфраструктура (пути, причалы, протяженность транспортных путей, магистральные трубопроводы);
4) финансовые результаты перевозочной деятельности.
Глава 2. Формирование показателей статистики железнодорожного транспорта
5. Единицей статистического наблюдения на железнодорожном транспорте общего пользования является железная дорога, отделение железной дороги, станция, предприятие железнодорожного транспорта.
6. Учет объемов перевозок осуществляется следующим образом:
1) перевозки грузов на железнодорожном транспорте учитываются по отправлению (вывоз) и по прибытию (ввоз) грузов в международном сообщении, включая транзит по территории Республики Казахстан, по отправлению грузов во внутриреспубликанском сообщении;
2) отправкой считается отдельная партия груза, приватных (собственных) и арендованных вагонов без учета вагонов в порожнем состоянии, багажа, грузобагажа отправленная из одного пункта в другой и оформленная перевозочными документами;

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Ж.Ә. Жарқынбаев) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
Н. Айдапкелов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті Төрағасының
2016 жылғы 15 шілдедегі
№145 бұйрығымен бекітілген
Көлік статистикасы көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша әдістеме
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 22.01.2026 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көлік статистикасы көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
2. Әдістеме көлік түрлері бойынша көлік жүйесінің жұмыс көрсеткіштерін анықтауды қамтиды.
3. Көлік статистикасы бойынша деректерді қалыптастырудың ақпараттық базасы:
1) жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың бастапқы статистикалық деректері;
2) әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректері болып табылады.
4. Статистикалық байқау объектілеріне мыналар жатады:
1) жүк және жолаушылар тасымалы;
2) жылжымалы құрам (флот, кеме, вагондар, автомобильдер) және оны пайдалану; 3) көлік инфрақұрылымы (жолдар, айлақтар, көлік жолдарының ұзындығы, магистральдық құбырлар);
4) тасымалдау қызметінің қаржылық нәтижелері.
2-тарау. Теміржол көлігі статистикасының көрсеткіштерін қалыптастыру
5. Жалпы пайдаланымдағы теміржол көлігіндегі статистикалық байқаудың бірлігі теміржол, теміржол бөлімшесі, станция, теміржол көлігі кәсіпорны болып табылады.
6. Тасымалдау көлемін есепке алу мынадай үлгіде жүзеге асырылады:
1) жүк тасымалдары теміржол көлігімен халықаралық қатынаста, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен, жүктердің жөнелтілуі (шығарылуы) және келуі (әкелінуі) бойынша, сондай-ақ жүктердің республикаішілік қатынаста жөнелтілуі бойынша есепке алынады;
2) жөнелту деп бір пунктіден екінші пунктіге жөнелтілген және тасымалдау құжаттарымен ресімделген жекеменшік (меншікті) және бос күйінде вагондарсыз жалға алынған вагондардағы жүктің, жолжүгінің, жүк-жолжүгінің жеке партиясын айтады;

3) количество перевезенных грузов в тоннах определяется исходя из массы, указанной в перевозочных документах, включая массу тары грузов, а также всех приспособлений и оборудования, применяемых при перевозках;
4) грузооборот на железнодорожном транспорте отражает объем перевозочной работы по доставке грузов с учетом расстояния перевозки и определяется как сумма произведений массы каждой отправки в тоннах на расстояние перевозки, измеряется в тонно-километрах;
5) перевозка пассажиров включает сумму отправленных и прибывших пассажиров в международном сообщении, отправленных пассажиров во внутриреспубликанском и пригородном сообщениях. Единицей наблюдения в статистике перевозок пассажиров является пассажиро-поездка. Объектом учета количества пассажиров является каждая поездка одного пассажира между двумя пунктами в одном направлении. Отправление пассажиров определяется по числу билетов, проданных и выданных бесплатно в данном отчетном периоде с учетом приходящихся на этот период пассажиро-поездок, совершенных по групповым билетам, по абонементным и другим документам;
6) пассажирооборот на железнодорожном транспорте характеризует объем выполненной работы по перевозкам пассажиров отделения дороги, железной дороги и сети в пассажиро-километрах, рассчитываемых умножением количества перевезенных пассажиров на расстояние перевозки, принятое к учету;
7) доходы от грузовых перевозок складываются из провозной платы, платы за порожний пробег приватных (собственных) и арендованных вагонов, дополнительных сборов, расчетов за грузовые перевозки между железнодорожными администрациями;
8) доходы от перевозки багажа определяются по суммам провозной платы и дополнительных сборов, указанных в корешках багажных квитанций;
9) доходы от перевозки пассажиров включают суммы провозной платы и различные доплаты за скорость, спальное место, проезд в купейном и мягком вагоне и прочие. В доходы от перевозок пассажиров включаются дотации и субсидии за оказанные услуги по перевозке пассажиров;
10) показатели железнодорожного транспорта в разрезе областей и городов республиканского значения формируются из автоматизированных систем учета Национального оператора;
11) в доходы от вспомогательной транспортной деятельности на железнодорожном транспорте включаются:
услуги железнодорожного транспорта маневровые и буксировочные;
услуги вспомогательные для железнодорожного транспорта прочие (услуги железнодорожных вокзалов и станций, услуги по техническому обслуживанию и мелкому ремонту подвижного железнодорожного состава, услуги по эксплуатации подъездных путей необщего пользования (тупики), услуги, оказываемые перевозчикам по предоставлению магистральной железнодорожной сети для пропуска и движения поездов);
услуги по транспортной обработке грузов (услуги по обработке контейнеров, погрузка и разгрузка грузов и багажа, закрепление и выгрузка груза (стивидорные работы));
услуги по организации перевозок грузов (экспедиция груза, подготовка транспортной документации и путевых листов, услуги таможенных агентов).

3) тоннамен есептегендегі тасымалданған жүктер саны жүк ыдысының салмағын, сонымен қатар тасымалдау кезінде қолданылатын барлық аспаптар мен жабдықтардың салмағын қоса алғанда, тасымалдау құжаттарында көрсетілген салмаққа сүйене отырып анықталады;
4) теміржол көлігіндегі жүк айналымы жүк тасымалдау қашықтығын ескере отырып, жүк жеткізу бойынша орындалған тасымалдау жұмысының көлемін көрсетеді және тасымалдау арақашықтығына тоннамен әрбір жөнелтудің салмағы көбейтіндісінің сомасы ретінде анықталады, тонна километрмен өлшенеді;
5) жолаушыларды тасымалдау халықаралық қатынаста жөнелтілген және келген жолаушылардың, республикаішілік және қала маңындағы қатынаста жөнелтілген жолаушылардың сомасын қамтиды. Жолаушыларды тасымалдау статистикасындағы байқау бірлігі жолаушылар-сапар болып табылады. Жолаушылар санын есепке алу объектісі бір бағыттағы екі пункт арасындағы бір жолаушының әрбір сапары болып табылады. Жолаушыларды жөнелту топтық билеттер, абонементтік және басқа құжаттар бойынша жасалған, осы кезеңге келетін жолаушылар сапарларын ескере отырып, осы есепті кезеңде сатылған және тегін берілген билеттердің саны бойынша айқындалады;
6) теміржол көлігіндегі жолаушылар айналымы жолаушы-километрмен есептегендегі жол бөлімшесінің, теміржолдың және желінің жолаушылар тасымалы бойынша орындалған жұмыс көлемін сипаттайды, ол тасымалданған жолаушылар санын есепке алынған тасымалдау арақашықтығына көбейтумен есептеледі;
7) жүк тасымалдарынан түскен табыс тасымал төлемінен, жекеменшік (меншікті) және жалға алынған вагондардың бос жүрісі үшін төлемнен, қосымша алымдардан, теміржол әкімшіліктері арасындағы жүк тасымалдары үшін есептесулерден қалыптасады;
8) жолжүкті тасымалдаудан түскен табыс тасымал төлемі және жолжүгі түбіртегінде көрсетілген қосымша алымдар сомасы бойынша анықталады;
9) жолаушылар тасымалынан түскен табыстар тасымал төлемі және жылдамдық, жатын орын, купелі, жұмсақ вагонда және басқада жол жүру үшін әртүрлі қосымша төлемдер сомасын қамтиды. Жолаушылар тасымалынан түскен табыстарға жолаушыларды тасымалдау бойынша көрсетілген қызметтерге бөлінген дотациялар және субсидиялар қосылады;
10) теміржол көлігінің көрсеткіштері облыстар және республикалық маңызы бар қалалар бөлінісінде Ұлттық оператордың автоматтандырылған есепке алу жүйелерінен қалыптастырылады;
11) темір жол көлігіндегі қосалқы көлік қызметінен алынатын кірістерге мыналар кіреді:
маневрлік және тіркеп сүйреу темір жол көлігінің қызметтері;
темір жол көлігіне арналған өзге де қосалқы қызметтер (темір жол вокзалдары мен станцияларының қызметтері, жылжымалы темір жол құрамына техникалық қызмет көрсету және ұсақ жөндеу жөніндегі қызметтер, жалпы пайдаланылмайтын кірме жолдарды (тупиктерді) пайдалану қызметтері, пойыздарды өткізу және қозғалысын қамтамасыз ету үшін магистральдық теміржол желісін тасымалдаушыларға ұсыну бойынша көрсетілетін қызметтер);
жүктерді көліктік өңдеу жөніндегі қызметтер (контейнерлерді өңдеу, жүктер мен жолжүкті тиеу және түсіру, жүкті бекіту және түсіру (стивидорлық жұмыстар)) жөніндегі қызметтер;
жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі қызметтер (жүк экспедициясы, көлік құжаттамасын және жол парақтарын дайындау, кеден агенттерінің қызметтері).

7. Инфраструктура железнодорожного транспорта включает магистральные железнодорожные пути, подразделяемые на главные, второстепенные и запасные железнодорожные пути.
8. Подвижной состав включает локомотивы, автомотрисы, грузовые и пассажирские вагоны.
Глава 3. Формирование показателей статистики внутреннего водного транспорта
9. Единицами наблюдения на внутреннем водном транспорте являются предприятия внутреннего водного транспорта (порты, пароходства, судоходные компании) и предприятия других отраслей экономики, осуществляющие перевозочную, транспортно-экспедиторскую деятельность на внутреннем водном транспорте на коммерческой основе.
10. Учет объемов перевозок осуществляется следующим образом:
1) перевозки грузов учитываются по отправлению. Отправкой считается отдельная партия груза, отправленная из одного пункта в другой и оформленная перевозочными документами;
2) количество отправленных грузов в тоннах определяется исходя из веса, указанного в перевозочных документах, включая вес тары, всех приспособлений и оборудования, применяемых при перевозках. В перевозках грузов учитываются и перевозки грузов на паромах;
3) объем погруженных и выгруженных грузов в суда (из судов) на собственных причалах предприятий, организаций их силами и средствами учитывается по собственным и арендованным судам;
4) во внутреннем водном транспорте учитываются перевозки грузов в контейнерах. Вес грузов в любых контейнерах, грузов в пакетах, поддонах, пучках, связках учитывается с весом контейнера брутто или с учетом веса средств пакетирования;
5) во внутреннем водном транспорте учитываются перевозки опасных грузов;
6) в объем погрузочно-разгрузочных работ включают объемы выполненных портовых и кооперированных работ. К портовым относятся перегрузочные работы, выполненные портом при перевозке грузов внутренним водным транспортом. К кооперированным относятся работы, связанные с перегрузкой средствами порта грузов, перевозимых другими видами транспорта Казахстана и всеми видами транспорта других стран;
7) грузооборот внутреннего водного транспорта определяется путем умножения веса отправки груза в тоннах на расстояние перевозки и суммированием полученных результатов по всем отправкам;
8) в перевозки пассажиров на внутреннем водном транспорте включаются все отправленные пассажиры, оформленные соответствующими проездными документами (платными и льготными пассажирскими билетами, документами групповых перевозок – воинских, экскурсионных и пассажиры в собственных (арендованных) судах для перевозки пассажиров и судах смешанного назначения, а также осуществляющие перевозки на паромах);

7. Теміржол көлігінің инфрақұрылымы негізгі, екінші дәрежелі және запастағы теміржолдарға бөлінетін магистральдық теміржолдарды қамтиды.
8. Жылжымалы құрам локомотивтерді, автомотрисаларды, жүк және жолаушылар вагондарын қосады.
3-тарау. Ішкі су көлігі статистикасының көрсеткіштерін қалыптастыру
9. Ішкі су көлігінде байқау бірліктері ішкі су көліктері кәсіпорындары (кемежайлар, пороход ісін жүргізу, кеме жолдары компаниялары), сонымен қатар тасымалдау, көлік – экспедиторлық және коммерциялық негізде ішкі су көлігінде қызметті жүзеге асыратын экономиканың басқа салаларындағы кәсіпорындар болып табылады.
10. Тасымалдау көлемін есепке алу мынадай үлгіде жүзеге асырылады:
1) жүктерді тасымалдау жөнелту бойынша есепке алынады. Жөнелту деп бір пунктіден екіншісіне жіберілген және тасымалдау құжаттарымен ресімделген жүктің жеке партиясы саналады;
2) тоннамен есептегендегі жөнелтілген жүктер саны ыдыстың, сондай-ақ тасымалдау кезеңінде қолданылатын барлық құралдар мен жабдықтардың салмағын қоса алғанда, тасымалдау құжаттарында көрсетілген салмаққа сүйене отырып анықталады. Жүктерді тасымалдауда паромдарда жүктерді тасымалдау да есепке алынады;
3) кәсіпорындардың, ұйымдардың жекеменшік айлақтарында олардың күштерімен және қаражаттарымен кемелерге (кемелерден) тиелген және түсірілген жүктердің көлемі жеке және жалға алынған кемелер бойынша есепке алынады;
4) ішкі су көлігінде контейнерлердегі жүктерді тасымалдау есепке алынады. Кез келген контейнерлердегі, пакеттердегі, түпқоймалардағы, шоғырлардағы, байламдардағы жүктердің салмағы контейнерлердің брутто салмағымен немесе түйіншектеу құралдарының салмағының есебімен есепке алынады;
5) ішкі су көлігінде қауіпті жүктерді тасымалдау есепке алынады;
6) тиеу-түсіру жұмыстарының көлемі кемежай және кооперацияланған жұмыстардың орындалған көлемдерін қамтиды. Кемежай жұмыстарына ішкі су көлігімен жүктерді тасымалдау кезінде айлақ орындаған тиеу жұмыстары жатады. Кооперацияланған жұмыстарға Қазақстанның басқа көлік түрлерімен және басқа елдердің барлық көлік түрлерімен тасымалданатын жүктерді кемежай құралдары арқылы қайта тиеумен байланысты жұмыстар жатады;
7) ішкі су көлігінің жүк айналымы тоннамен есептегендегі жүкті жөнелту салмағын тасымалдау арақашықтығына көбейту және барлық жөнелтулер бойынша алынған нәтижелерді қосу арқылы анықталады;
8) ішкі су көлігінде жолаушыларды тасымалдауға тиісті жол жүру құжаттарымен (ақылы және жеңілдік берілген жолаушылар билеттері, топтық тасымалдау құжаттары - әскери, экскурсиялық және жолаушыларды тасымалдауға арналған жеке меншікті (жалға алынған) кемелермен және аралас мақсаттағы кемелермен, сонымен қатар паромдармен тасымалдауды жүзеге асыратын жолаушылар) ресімделген, барлық жөнелтілген жолаушылар енгізіледі;

9) пассажирооборот внутреннего водного транспорта определяется по каждой поездке, исходя из количества пассажиров и расстояния перевозки каждого пассажира от пункта отправления до пункта назначения путем умножения количества отправленных пассажиров на расстояние перевозки каждого пассажира и суммированием полученных результатов;
10) доходы от перевозочной деятельности включают, начисленные отчитывающемуся предприятию, за выполненные по перевозочным документам перевозки грузов и пассажиров по действующим видам тарифов;
11) в доходы от вспомогательной транспортной деятельности на внутреннем водном транспорте включаются:
услуги по эксплуатации внутренних водных путей, кроме обработки грузов;
услуги лоцманские и услуги по постановке судов к причалу во внутренних водах;
услуги по спасению и подъему затонувших судов во внутренних водах;
услуги по транспортной обработке грузов (услуги по обработке контейнеров, погрузка и разгрузка грузов и багажа, закрепление и выгрузка груза (стивидорные работы));
услуги прочей вспомогательной транспортной деятельности (услуги терминалов (речные порты, пристани), услуги шлюзов, каналов, услуги навигационные, деятельность маяков);
услуги по организации перевозок грузов (экспедиция груза, подготовка транспортной документации и путевых листов, услуги таможенных агентов).
11. Протяженность эксплуатируемых внутренних водных судоходных путей сообщения измеряется по осевой линии обслуживаемых судовых ходов (фарватеров), определяется как сумма протяженности рек, озер, каналов, транспортных путей, водохранилищ и Аральского моря, по которым производится движение судов и буксировка плотов.
Внутренние водные судоходные пути по естественному судоходному пути подразделяются на естественные или искусственно созданные пути сообщения.
К естественным водным судоходным путям относятся судоходные природные пути.
К искусственным водным судоходным путям относятся каналы, водохранилища и реки, режим стока и уровней которых значительно изменен возведенными на них гидротехническими сооружениями, построенными для регулирования стока и создающими подпор на всем протяжении реки или на отдельных ее участках.
Внутренние водные судоходные пути по обеспеченности установленных габаритов судового хода подразделяются на:
судоходные пути с гарантированными глубинами, к ним относятся пути, обеспечивающие в течение всей навигации или части ее установленные габариты судового хода;
судоходные пути с негарантированными глубинами, к ним относятся пути, обеспечивающие в течение всей навигации или части ее неустановленные габариты судового хода.
Внутренние водные судоходные пути по наличию установок береговых и плавучих сигнальных устройств подразделяются на:
пути с освещаемыми и светоотражающими знаками, к ним относятся пути, на которых установлены береговые и плавучие сигнальные устройства с освещением, светоотражающими знаками, обеспечивающие безопасность судоходства в ночное время;
пути с прочими знаками судоходной обстановки и без знаков судоходной обстановки.

9) ішкі су көлігінің жолаушылар айналымы жөнелтілген жолаушылар санын әрбір жолаушыны тасымалдау қашықтығына көбейтіп, алынған нәтижелерді қосу арқылы әрбіржолаушыны жөнелту пунктінен бастап межелі пунктіне дейін тасымалдау қашықтығына және жолаушылар санына сүйене отырып, әрбір сапар бойынша анықталады;
10) тасымалдау қызметінен түскен табыстар тасымалдау құжаттары бойынша орындалған тарифтердің қолданыстағы түрлері бойынша жүктер мен жолаушыларды тасымалдау үшін есеп беретін кәсіпорынға аударылған табысты қамтиды;
11) ішкі су көлігінде қосалқы көлік қызметінен түскен табыстарға мыналар кіреді:
жүктерді өңдеуден басқа, ішкі су жолдарын пайдалану жөніндегі қызметтері;
лоцмандық қызметтер және кемелерді ішкі суларда айлаққа қою жөніндегі қызметтер;
ішкі суларда батып кеткен кемелерді құтқару және көтеру жөніндегі қызметтер;
жүктерді көліктік өңдеу жөніндегі қызметтер (контейнерлерді өңдеу жөніндегі қызметтер, жүктер мен жолжүкті тиеу және түсіру, жүкті бекіту және түсіру (стивидорлық жұмыстар));
өзге де қосалқы көлік қызметінің қызметтері (терминалдардың қызметтері (өзен порттары, кемежайлар), шлюздердің, арналардың қызметтері, навигациялық қызметтер, маяктардың қызметі);
жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру қызметтері (жүктерді жіберу, көлік құжаттарын және жол парақтарын дайындау, кеден агенттігінің қызметтері).
11. Ішкі су кеме жолдары қатынасының пайдаланылатын ұзындығы қызмет көрсетілетін кеме жолдарының осьтік желісі (фарватерлер) бойынша өлшенеді, кемелер қозғалысы мен салдарды сүйреу жүргізілетін өзендер, көлдер, арналар, көлік жолдары, су қоймалары және Арал теңізінің ұзындығы жиынтық ретінде анықталады.
Ішкі су кеме қатынасы жолдары табиғи кеме қатынасы жолы бойынша табиғи немесе жасанды жолмен жасалған қатынас жолдары болып бөлінеді.
Табиғи су кеме жолдарына кеме жүзетін табиғи жолдар жатады.
Жасанды су кеме қатынасы жолдарына каналдар, су қоймалары мен өзендер, оларға салынған, ағынды реттеу үшін салынған және өзеннің ұзындығы бойына немесе оның жекелеген учаскелерінде тіреу болатын гидротехникалық құрылыстармен едәуір өзгерген олардың ағу режимі мен деңгейлері жатады.
Ішкі су кеме қатынасы жолдары кеме жүрісінің белгіленген габариттерін қамтамасыз ету бойынша мыналарға бөлінеді:
кепілдік берілген тереңдіктері бар ішкі су кеме қатынасы жолдары, оларға барлық навигация бойында немесе оның бөлігінде кеме жолының бекітілген габариттері қамтамасыз етілетін жолдар жатады;
кепілдендірілмеген тереңдіктері бар су кеме қатынасы жолдары, оларға барлық навигация бойында немесе оның бөлігінде кеме жолының бекітілмеген габариттері қамтамасыз етілетін жолдар жатады.
Ішкі су кеме қатынасы жолдары жағалаулық және қалқыма сигналдық құрылғы қондырғыларының қолда бары бойынша мыналарға бөлінеді:
жарықтандыратын және жарықты шағылыстыратын белгілері бар жолдарға түнгі уақытта кеме жолының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін, жарықтандыру, жарықты шағылыстыратын белгілері бар жағалау және жүзбелі дабыл құрылғылары орналастырылған жолдар жатады;
кеме қатынасы жағдайының басқа белгілері бар және кеме қатынасы жағдайының белгілері жоқ жолдар.

12. Транспортные суда внутреннего водного транспорта включают самоходные и несамоходные суда, предназначенные для перевозок грузов и пассажиров.
Глава 4. Формирование показателей статистики морского транспорта
13. Единицами наблюдения на морском транспорте являются предприятия морского транспорта (порты, пароходства, судоходные компании) и предприятия других отраслей экономики, осуществляющие перевозочную, транспортно-экспедиторскую и другую деятельность на морском транспорте на коммерческой основе.
14. Учет объемов перевозок осуществляется следующим образом:
1) морская перевозка включает любую перевозку грузов и (или) пассажиров с использованием торговых судов, совершающих рейсы полностью или частично в море. Включаются перевозки без захода в другой порт (перевозки грузов на установки, расположенные в прибрежных водах, либо для сброса отходов в море или транспортировка грузов, извлекаемых со дна моря и выгружаемых в портах);
2) исключается прием бункерного топлива и запасов на суда в порту, но включаются операции по доставке бункерного топлива на суда прибрежных зон. Включаются перевозки грузов мореходными судами по рекам и морям. Перевозки грузов на судах внутреннего плавания исключаются (они относятся к перевозкам по внутренним водным путям). Исключаются внутренние перевозки грузов между различными бассейнами или доками одного и того же порта;
3) коммерческая морская перевозка включает морскую перевозку, производимую в коммерческих целях либо за плату (по найму и за вознаграждение), либо за собственный счет предприятия в рамках более широкой экономической деятельности;
4) перевозки грузов учитываются по отправлению. Отправкой считается отдельная партия груза, отправленная из одного пункта в другой и оформленная перевозочными документами;
5) количество отправленных грузов в тоннах определяется исходя из веса, указанного в перевозочных документах, включая вес тары, всех приспособлений и оборудования, применяемых при перевозках. В перевозках грузов учитываются и перевозки грузов на паромах;
6) грузооборот морского транспорта определяется путем умножения веса отправки груза в тоннах на расстояние перевозки и суммированием полученных результатов по всем отправкам;
7) в перевозки пассажиров на морском транспорте включаются все отправленные пассажиры, оформленные соответствующими проездными документами (платными и льготными пассажирскими билетами, документами групповых перевозок – воинских, экскурсионных) в собственных (арендованных) судах для перевозки пассажиров и судах смешанного назначения и пассажиры, осуществляющие перевозки на паромах. Исключаются члены экипажа морского судна;

12. Ішкі су көлігінің көлік кемелеріне жүктер мен жолаушылар тасымалдауға арналған өздігінен жүретін және өздігінен жүрмейтін кемелер кіреді.
4-тарау. Теңіз көлігі статистикасының көрсеткіштерін қалыптастыру
13. Теңіз көлігінде байқау бірліктері теңіз көлігі кәсіпорындары (кемежайлар, пароход ісін жүргізу, кеме жолдары компаниялары) және тасымалдау, көліктік-экспедиторлық және коммерциялық негізде теңіз көлігінде басқа қызметті жүзеге асыратын экономиканың басқа салаларындағы кәсіпорындар болып табылады.
14. Тасымалдау көлемін есепке алу мынадай үлгіде жүзеге асырылады:
1) теңіз тасымалы теңізде рейстерді толықтай немесе ішінара жасайтын сауда кемелерін пайдаланумен жүктер және/немесе жолаушыларды кез келген тасымалдауды қамтиды. Басқа кемежайға соқпайтын тасымалдаулар да енгізіледі (жағалаудағы суларда орналасқан құрылғыларға жүктерді тасымалдау не қалдықтарды теңізге тастау немесе теңіз түбінен алынатын және кемежайларға түсірілетін жүктерді тасымалдау үшін);
2) кемежайға кемеге бункерлік отынды және қорды қабылдау алып тасталады, бірақ жағалаудағы аймақтарда кемелермен бункерлік отынды жеткізу бойынша операциялар енгізіледі. Өзендер мен теңіздер бойынша теңізде жүзетін кемелермен жүктерді тасымалдау енгізіледі. Ішкі су кемелерінде жүктерді тасымалдау алып тасталады (олар ішкі су жолдары бойынша тасымалдарға жатады). Бір айлақтың әртүрлі бассейндері немесе доктары арасындағы жүктерді ішкі тасымалдау алынып тасталды;
3) коммерциялық теңіз тасымалы коммерциялық мақсаттарда не төлем үшін (жалдау бойынша және сыйақы), едәуір кең экономикалық қызмет шеңберінде кәсіпорынның меншік есебінен жүргізілетін теңіз тасымалын қамтиды;
4) жүктерді тасымалдау жөнелту бойынша есепке алынады. Бір пункттен екіншісіне жөнелтілген және тасымалдау құжаттарымен ресімделген жүктің бөлек партиясы жөнелту деп саналады;
5) тоннамен есептегендегі жөнелтілген жүктің саны ыдыстың салмағын, сонымен қатар тасымал кезінде қолданылатын барлық құралдар мен жабдықтың салмағын қоса алғанда тасымалдау құжаттарында көрсетілген салмаққа сүйене отырып анықталады. Жүктерді тасымалдауда паромдармен жүктерді тасымалдауда есепке алынады;
6) теңіз көлігінің жүк айналымы тоннамен есептегендегі жүктің жөнелту салмағын тасымалдау ара қашықтығына көбейту арқылы, алынған нәтижелерді барлық жөнелтулер бойынша қосындылаумен анықталады;
7) теңіз көлігінде жолаушыларды тасымалдауға тиісті жол жүру құжаттарымен (ақылы және жеңілдік берілген жолаушылар билетімен, топтық тасымалдау – әскери және экскурсиялық құжаттармен) ресімделген, барлық жөнелтілген жолаушылар, сонымен қатар жолаушыларды тасымалдауға арналған жеке меншікті (жалға алынған) кемелермен және аралас мақсаттағы кемелер және паромдарда тасымалдарды жүзеге асыратын жолаушылар енгізіледі. Теңіз кемесі экипажының мүшелері алынып тасталады;

8) пассажирооборот морского транспорта определяется по каждой поездке, исходя из количества пассажиров и расстояния перевозки каждого пассажира от пункта отправления до пункта назначения путем умножения количества отправленных пассажиров на расстояние перевозки каждого пассажира и суммированием полученных результатов;
9) доходы от перевозочной деятельности включают, начисленные отчитывающемуся предприятию, за выполненные по перевозочным документам перевозки грузов и пассажиров по действующим видам тарифов;
10) в доходы от вспомогательной транспортной деятельности на морском транспорте включаются:
услуги по эксплуатации портов и водных путей, кроме обработки грузов, в морских и прибрежных водах;
услуги лоцманские и услуги по постановке судов к причалу в морских и прибрежных водах;
услуги по спасению и подъему затонувших судов в морских и прибрежных водах;
услуги по транспортной обработке грузов (услуги по обработке контейнеров, погрузка и разгрузка грузов и багажа, закрепление и выгрузка груза (стивидорные работы));
услуги прочей вспомогательной транспортной деятельности (услуги терминалов (морские порты, пристани), услуги шлюзов, каналов, услуги, связанные с навигацией, деятельность маяков);
услуги по организации перевозок грузов (экспедиция груза, подготовка транспортной документации и путевых листов, услуги таможенных агентов).
15. Транспортные грузовые суда торгового флота, подразделяемые по роду перевозимых грузов на сухогрузные и наливные, по типу двигателя на грузовые самоходные, несамоходные и буксиры.
Глава 5. Формирование показателей статистики автомобильного и городского рельсового транспорта
16. Единицей статистического наблюдения на автомобильном и городском рельсовом транспорте являются юридические лица, эксплуатирующие автотранспортные средства, осуществляющие перевозку трамваями, троллейбусами, метрополитеном, легкорельсовым транспортом и прочими видами транспорта (фуникулеры, воздушно-канатные дороги, являющиеся частью системы городского и пригородного транспорта), индивидуальные предприниматели, осуществляющие коммерческие перевозки грузов и пассажиров.
17. Учет объемов перевозок осуществляется следующим образом:
1) перевозки пассажиров автобусами исчисляются как сумма всех пассажиров, перевезенных автобусами в городском, пригородном, междугородном и международном сообщениях, независимо от применяемого тарифа, включая пассажиров, пользующихся правом бесплатного проезда или проездными документами, оплаченными предприятиями (организациями). При применении автоматизированной системы контроля проезда по магнитным билетам или бесконтактным смарт-картам число перевезенных пассажиров определяется по данным этой системы;

8) теңіз көлігінің жолаушылар айналымы жөнелтілген жолаушылар санын әрбір жолаушыны тасымалдау қашықтығына көбейтіп, алынған нәтижелерді қосу арқылы әрбір жолаушыны жөнелту пунктінен бастап межелі пунктіне дейінгі тасымалдау қашықтығына және жолаушылар санына сүйене отырып, әрбір сапар бойынша анықталады;
9) тасымалдау қызметінен түскен табыстар тасымалдау құжаттары бойынша орындаған тарифтердің қолданыстағы түрлері бойынша жүктер мен жолаушыларды тасымалдағаны үшін есеп беретін кәсіпорынға аударылған табысты қамтиды;
10) теңіз көлігінде қосалқы көлік қызметінен түскен табыстарға мыналар кіреді:
теңіз және жағалау суларында, жүктерді өңдеуден басқа, кемежайлар мен су жолдарын пайдалану жөніндегі қызметтер;
лоцмандық қызметтер және кемелерді теңіз және жағалау суларындағы айлаққа қою жөніндегі қызметтер;
теңіз және жағалау суларында батып кеткен кемелерді құтқару және көтеру жөніндегі қызметтер;
жүктерді көліктік өңдеу жөніндегі қызметтер (контейнерлерді өңдеу жөніндегі қызметтер, жүктер мен багажды тиеу және түсіру, жүкті бекіту және түсіру (стивидорлық жұмыстар));
басқа да қосалқы көлік қызметінің қызметтері (терминалдардың қызметтері (теңіз кемежайлары, кеме тұрақтар), шлюздердің, арналардың қызметтері, навигациямен байланысты қызметтер, маяктардың қызметі);
жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру қызметі (жүк экспедициясы, көлік құжаттарын және жол парақтарын дайындау, кеден агенттерінің қызметі).
15. Сауда флотының көлік жүк кемелері олар тасымалданатын жүктердің түрлеріне байланысты құрғақ жүк және құймалы, қозғалтқыш түріне қарай өзі жүретін және өздігінен жүрмейтін жүк кемелері және сүйретпелер болып бөлінеді.
5-тарау. Автомобиль және қалалық рельсті көлігі статистикасының көрсеткіштерін қалыптастыру
16. Автомобиль және қалалық рельсті көлігіндегі статистикалық байқау бірлігі автокөлік құралдарын пайдаланатын, трамвайлармен, троллейбустармен, метрополитенмен, жеңіл рельсті көлікпен және көліктің өзге де түрлерімен (фуникулерлер, қалалық және қала маңындағы көлік жүйесінің бөлігі болып табылатын әуе-аспалы жолдар) тасымалдауды жүзеге асыратын заңды тұлғалар, жүктер мен жолаушыларды коммерциялық тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер болып табылады.
17. Тасымалдау көлемін есепке алу мынадай үлгіде жүзеге асырылады:
1) автобустармен жолаушыларды тасымалдау қала, қала маңы, қалааралық және халықаралық қатынастарда, қолданылатын тарифіне қарамастан автобустармен тасымалданған барлық жолаушылардың, тегін жол жүру немесе кәсіпорындар (ұйымдар) төлеген жол жүру құжаттарын пайдаланатын жолаушыларды қоса алғандағы олардың қосындысы ретінде есептеледі. Магниттік билеттерді немесе контактісіз смарт-карталарды пайдалана отырып, жол жүруді бақылаудың автоматтандырылған жүйесін пайдалану кезінде тасымалданатын жолаушылар саны осы жүйенің деректері негізінде анықталады;

2) перевозки пассажиров такси определяются умножением их платного пробега в автомобиле-километрах на среднее число пассажиров в легковом такси и делением результата на среднее расстояние перевозки пассажира. Среднее расстояние перевозки пассажира в легковом такси принимается равным среднему расстоянию перевозки пассажира автобусом в пригородном сообщении;
3) перевозки пассажиров трамваями, троллейбусами, метро, легкорельсовым транспортом включают число пассажиров с платным проездом и пользующихся правом бесплатного проезда;
4) пассажирооборот автобусов определяется умножением количества перевезенных пассажиров на среднее расстояние поездки;
5) пассажирооборот такси определяется умножением платного пробега легкового такси на среднее число перевезенных пассажиров;
6) пассажирооборот трамваев, троллейбусов, метро, легкорельсового транспорта определяется умножением количества перевезенных пассажиров на среднее расстояние поездки пассажира;
7) перевозки автомобильным грузовым транспортом включают суммарные объемы, выполненные грузовыми автомобилями, пикапами и фургонами на шасси легковых автомобилей и автоприцепами. Учет перевезенных грузов осуществляется по моменту прибытия. Объем перевезенных грузов указывается по фактическому весу перевезенных грузов с учетом веса тары, веса контейнеров за каждую поездку (заезд);
8) грузооборот на автомобильном транспорте определяется умножением веса перевезенного груза (включая груз, перевезенный на автоприцепах) за каждую поездку на расстояние поездки с последующим суммированием произведений по всем поездкам;
9) в доходы от перевозок пассажиров автобусами во всех сообщениях включается общая сумма фактической выручки от продажи всех видов проездных билетов (как по отдельным пассажирам, так и по предприятиям и организациям) и выручка от перевозок пассажиров заказными автобусами;
10) в доходы от перевозок пассажиров легковыми такси, кроме выручки, полученной от перевозок пассажиров легковыми такси (с учетом доходов от предварительных заказов такси по телефону) включаются доходы, поступившие по безналичному расчету от перевозки почты и периодической печати предприятия связи;
11) в доходы от перевозок пассажиров трамваями, троллейбусами, метро, легкорельсового транспорта включается общая сумма фактической выручки от продажи всех видов проездных документов отдельным гражданам, предприятиям и организациям. В городах, где работа городского пассажирского транспорта организована на основе экономических взаимоотношений между органами исполнительной власти и соответствующих транспортных предприятий в доходах отражается выручка, полученная предприятиями за фактически выполненную работу по перевозкам пассажиров по расчетному тарифу (за 100 место-километров).
Примечание:
Среднее число пассажиров в легковом такси принимается равным двум пассажирам.
Среднее расстояние поездки пассажира исчисляется на основании разового (1 раз в пять лет) непосредственного обследования пассажиропотоков в данном городе.
В доходы от перевозок пассажиров включаются дотации и субсидии за оказанные услуги по перевозке пассажиров;

2) жолаушыларды таксимен тасымалдау олардың автомобиль шақырымдағы ақылы жүрісін жеңіл таксидегі жолаушылардың орташа санына көбейту және нәтижені жолаушыларды тасымалдаудың орташа қашықтығына бөлумен анықталады. Жеңіл таксиде жолаушыны тасымалдаудың орташа қашықтығы қала маңындағы қатынастағы автобустың жолаушыны тасымалдауының орташа қашықтығына тең деп алынады;
3) трамвай, троллейбус, метромен, жеңіл рельсті көлікпен жолаушыларды тасымалдау ақылы жол жүру және тегін жол жүру құқығын пайдаланатындар санын қамтиды;
4) автобустардың жолаушылар айналымы тасымалданған жолаушылар санының жол жүрудің орташа қашықтығына көбейтіндісімен анықталады;
5) таксидің жолаушылар айналымы жеңіл таксидің ақылы жүрісін тасымалданған жолаушылардың орташа санына көбейтумен анықталады;
6) трамвай, троллейбус, метролардың, жеңіл рельсті көліктің жолаушылар айналымы тасымалданған жолаушылардың санын жолаушының орташа жол жүру қашықтығына көбейтумен анықталады;
7) автомобильді жүк көлігімен тасымалдаулар жүк автомобильдері, пикаптар және жеңіл автомобильдердің шассиіндегі фургондар және автотіркемелермен орындалған жиынтық көлемді қамтиды. Тасымалданған жүктерді есепке алу келген уақыты бойынша жүргізіледі. Тасымалданған жүктердің көлемі әрбір жүруге ыдыстың салмағын (кіру), контейнер салмағын есепке алумен тасымалданған жүктердің нақты салмағы бойынша көрсетіледі;
8) автомобиль көлігіндегі жүк айналымы әрбір жүруге тасымалданған жүктің (автотіркемелерде тасылған жүкті қоса алғанда) салмағын жүру қашықтығына көбейтумен, бұдан кейін барлық жүрулер бойынша көбейтінділерді қосындылаумен анықталады;
9) барлық қатынастарда автобустармен жолаушыларды тасымалдаудан түсетін табысқа жол жүру билеттерінің барлық түрлерін сатудан (жеке жолаушыларға, сонымен бірге ұйымдар мен кәсіпорындарға) түскен нақты түсімнің жалпы сомасы және жолаушыларды тапсырысты автобустармен тасымалдаудан кірістер енгізіледі;
10) жеңіл таксилермен жолаушыларды тасымалдаудан түскен табысқа, жеңіл таксилермен жолаушыларды тасымалдаудан түскен түсімнен басқа, (телефон бойынша таксиге алдын-ала тапсырыстан табысты есепке алумен), байланыс кәсіпорындарының мерзімді баспасөз басылымдарын және пошта тасымалдаудан қолма-қол емес есеп айырысудан түскен табыстар да енгізіледі;
11) трамвай, троллейбустар, метромен, жеңіл рельсті көлікпен жолаушыларды тасымалдаудан түскен табысқа жол жүру құжаттарының барлық түрлерін жеке азаматтарға, кәсіпорындар мен ұйымдарға сатудан нақты түсімнің жалпы сомасы енгізіледі. Қалалық жолаушылар көлігінің жұмысы атқарушы билік органдары мен тиісті көлік кәсіпорындарының арасындағы экономикалық өзара қарым-қатынас негізінде ұйымдастырылған қалаларда табыстарын кәсіпорынның есеп айырысу тарифі бойынша жолаушыларды тасымалдау бойынша нақты орындалған жұмысы үшін алған кірісі көрсетіледі (100 орын-километрге).
Ескертпе:
Жеңіл таксидегі жолаушылардың орташа саны екі жолаушыға тең деп қабылданады.
Жолаушы сапарының орташа қашықтығы осы қалада жолаушылар ағынын бір реттік тікелей зерттеу (5 жылда 1 рет) негізінде есептеледі.
Жолаушыларды тасымалдаудан түскен табысқа жолаушыларды тасымалдау кезінде көрсетілген қызметтерге дотациялар мен субсидиялар кіреді;

12) в доходы от вспомогательной транспортной деятельности на автомобильном транспорте включаются:
услуги по транспортной обработке грузов и хранению (погрузка и разгрузка грузов и багажа, закрепление и выгрузка груза (стивидорные работы), складские услуги для всех видов товаров, хранение товаров во внешнеторговых зонах);
прочей вспомогательной транспортной деятельности (услуг терминалов (автобусные вокзалы и станции), услуги по эксплуатации автомобильных дорог, услуги по хранению транспортных средств, принадлежащих гражданам);
услуги по организации перевозок грузов (экспедиция груза, подготовка транспортной документации и путевых листов, услуги таможенных агентов).
18. Формирование данных по статистике автомобильного транспорта по показателям перевозка грузов (грузооборот), перевозка пассажиров (пассажирооборот) осуществляется путем суммирования соответствующих объемов отраслевых показателей, полученных по результатам статистических наблюдений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей.
Формирование ежемесячных данных по статистике автомобильного транспорта осуществляется следующим образом:
Объемы перевозок грузов (грузооборота), перевозок пассажиров (пассажирооборота) юридических лиц формируются на основе ежемесячного статистического наблюдения.
Объемы перевозок грузов (грузооборота), перевозок пассажиров (пассажирооборота) индивидуальных предпринимателей формируются на основе ежеквартального выборочного статистического наблюдения. Ежемесячные статистические данные индивидуальных предпринимателей составляют 1/3 часть объемов, полученных в квартальном обследовании.
Доходы от перевозки грузов, пассажиров формируются путем суммирования доходов ежемесячного обследования юридических лиц и 1/3 доходов квартального обследования индивидуальных предпринимателей.
Формирование годовых данных по статистике автомобильного транспорта осуществляется следующим образом:
Объемы перевозок грузов (грузооборота), перевозок пассажиров (пассажирооборота) юридических лиц формируются на основе годового статистического наблюдения.
Объемы перевозок грузов (грузооборота), перевозок пассажиров (пассажирооборота) индивидуальных предпринимателей формируются на основе ежеквартального выборочного статистического наблюдения.
Доходы от перевозки грузов, пассажиров формируются путем суммирования доходов годового обследования юридических лиц и доходов квартального обследования индивидуальных предпринимателей.

12) автомобиль көлігіндегі қосалқы көлік қызметінен түскен кірістерге мыналар кіреді:
жүктерді көліктік өңдеу және сақтау жөніндегі көрсетілетін қызметтері (жүктер мен жолжүкті тиеу және түсіру, жүкті бекіту және түсіру (стивидорлық жұмыстар), тауарлардың барлық түрлеріне арналған қойма қызметтері, тауарларды сыртқы сауда аймақтарында сақтау);
өзге де қосалқы көлік қызметі (терминалдар қызметтері (автобус вокзалдары мен станциялары), автомобиль жолдарын пайдалану жөніндегі қызметтер, азаматтарға тиесілі көлік құралдарын сақтау жөніндегі қызметтері);
жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі қызметтері (жүк экспедициясы, көлік құжаттамасын және жол парақтарын дайындау, кеден агенттерінің қызметтері).
18. Жүктерді тасымалдау (жүк айналымы), жолаушыларды тасымалдау (жолаушылар айналымы) көрсеткіштері бойынша автомобиль көлігі статистикасы бойынша деректерді қалыптастыру заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің статистикалық байқауларының нәтижелері бойынша алынған салалық көрсеткіштердің тиісті көлемдерін қосу арқылы жүзеге асырылады.
Автомобиль көлігі статистикасы бойынша ай сайынғы деректерді қалыптастыру мынадай түрде жүзеге асырылады:
Заңды тұлғалардың жүк тасымалдарының (жүк айналымының), жолаушылар тасымалдарының (жолаушылар айналымының) көлемдері ай сайынғы статистикалық байқау негізінде қалыптастырылады.
Дара кәсіпкерлердің жүк тасымалдарының (жүк айналымының), жолаушылар тасымалдарының (жолаушылар айналымының) көлемдері тоқсан сайынғы іріктемелі статистикалық байқау негізінде қалыптастырылады. Дара кәсіпкерлердің көлемі бойынша ай сайынғы статистикалық деректер дара кәсіпкерлерді тоқсан сайынғы сауалнама нәтижесінде алынған көлемнің 1/3 бөлігін құрайды деп қабылданады.
Жүктерді, жолаушыларды тасымалдаудан түсетін кірістер заңды тұлғаларды тексеруден түсетін ай сайынғы кірістерді және жеке кәсіпкерлерді тексеруден түсетін тоқсандық кірістердің 1/3-ін қосу арқылы қалыптастырылады.
Автомобиль көлігі статистикасы бойынша жылдық деректерді қалыптастыру мынадай түрде жүзеге асырылады:
Заңды тұлғалардың жүк тасымалдарының (жүк айналымының), жолаушылар тасымалдарының (жолаушылар айналымының) көлемдері жылдық статистикалық байқау негізінде қалыптастырылады.
Дара кәсіпкерлердің жүк тасымалдарының (жүк айналымының), жолаушылар тасымалдарының (жолаушылар айналымының) көлемдері тоқсан сайынғы іріктемелі статистикалық байқау негізінде қалыптастырылады.
Жүктерді, жолаушыларды тасымалдаудан түсетін кірістер заңды тұлғаларды жылдық тексеру кірістерін және дара кәсіпкерлерді тоқсандық тексеру кірістерін қосу арқылы қалыптастырылады.

Глава 6. Формирование показателей статистики трубопроводного транспорта
19. Единицей статистического наблюдения являются предприятия, осуществляющие эксплуатацию магистральных трубопроводов, включая транспортировку газов, жидкостей, воды, жидких растворов и других грузов по трубопроводам.
20. Учет объемов перевозок осуществляется следующим образом:
1) для трубопроводного транспорта под объемом перевозки грузов подразумевается перекачка нефти (нефтепродуктов, газа), транспортирование грузов по трубопроводам – первоначальное отправление груза, принятого предприятиями трубопроводного транспорта, для доставки из районов добычи (производства) или из-за границы в пункты потребления (перевалочные базы, предприятия по переработке, газораспределительные станции, пункты налива в вагоны-цистерны, танкерные суда, автомобили-цистерны). Определяется в момент закачки груза в трубопровод по показаниям расходомеров и счетчиков. Перекачка природного газа учитывается в единицах объема и переводится в единицы массы (веса) по следующему соотношению: 1 кубический метр = 0,8 килограмм или 1000 кубический метр газа = 0,8 тонн или 1 тонна = 1250 кубических метров. Транспортировка воды учитывается в единицах объема и переводится в единицы массы (веса) по следующему соотношению: 1 кубический метр = 1000 килограмм воды или 1 тонна воды;
2) грузооборот трубопроводного транспорта – объем работы по перемещению нефти, нефтепродуктов, газа и воды по магистральным трубопроводам. Определяется как сумма произведений объемов перекачки нефти (нефтепродуктов, газа, воды) в тоннах на расстояние перекачки от входного коллектора головной насосной станции до входного коллектора завода, наливного пункта, нефтебазы, газораспределительной системы. Определяется по всем трубопроводам в целом и в отдельности по нефтепроводам, продуктопроводам (по видам нефтепродуктов), газопроводам и водоводам;
3) доходы от транспортирования нефти и нефтепродуктов определяются тарифной платой за перекачку, перевалку и налив этих грузов. На газопроводном транспорте доходы определяются путем умножения тарифа по транспортировке 1000 кубических метров газа на объем транспортировки. Доходы от транспортировки воды по магистральному трубопроводу определяются путем умножения тарифа по транспортировке 1000 кубических метров воды на объем транспортировки;
4) показатели трубопроводного транспорта по регионам формируются респондентом самостоятельно на основе данных из систем учета объемов транспортных услуг;
5) в доходы от вспомогательной транспортной деятельности на трубопроводном транспорте включаются услуги вспомогательные по транспортированию по трубопроводам;

6-тарау. Құбыр көлігі статистикасының көрсеткіштерін қалыптастыру
19. Статистикалық байқау бірлігі болып магистральдық құбыржолдарды пайдалану қызметін жүзеге асыратын кәсіпорындар табылады, оған газдарды, сұйықтықтарды, суды, сұйық ерітінділерді және өзге де жүктерді құбыржолдар арқылы тасымалдау кіреді.
20. Тасымалдау көлемін есепке алу мынадай үлгіде жүзеге асырылады:
1) құбыржолы көлігі үшін жүк тасымалдау көлемі дегеніміз мұнайды (мұнай өнімдерін, газ) қайта айдауды білдіреді; яғни жүкті құбыр арқылы тасымалдау құбыржолы көлігі кәсіпорындары өндіру (өндіріс) ауданынан немесе шекарадан (бастапқы базалар, қайта өңдеу бойынша кәсіпорындар тарату станциялары, вагон цистерналарға құю пунктілері, танкерлік кемелер, автомобиль-цистерналар) жеткізу үшін қабылдаған жүкті бастапқы жөнелту. Құбырға айдау кезіндегі жүк шығыс өлшеуіштері мен есептеуіштер бойынша анықталады. Табиғи газды қайта айдау көлем бірлігімен есепке алынады және көлем бірлігіне (салмақ) келесі арақатынас арқылы аударылады: 1 текше метр = 0,8 кг немесе 1000 текше метр газ = 0,8 тонна немесе 1 тонна = 1250 текше метр. Суды тасымалдау көлем бірлігінде есепке алынады және келесі қатынас бойынша масса (салмақ) бірліктеріне аударылады: 1 текше метр = 1000 килограмм су немесе 1 тонна су;
2) құбыр көлігінің жүк айналымы – мұнай, мұнай өнімдері, газды және су магистральды құбыржолдары арқылы өткізу бойынша жұмыс көлемі. Мұнайды (мұнай өнімдерін, газды, суды) тоннамен бас сорғы станциясының кіреберіс коллекторынан зауыттың, құю пункті, мұнай базасы, газ тарату желісінің кіреберіс коллекторына дейін айдау ара қашықтығына айдау көлемдері көбейтіндісінің қосындысы ретінде анықталады. Жалпы барлық құбыржолдары бойынша және мұнай құбырлары, өнім құбырлары (мұнай өнімдерінің түрлері бойынша), газ құбырлары және су құбырлары бойынша жеке анықталады;
3) мұнайды және мұнай өнімдерін тасымалдаудан түскен табыс осы жүктерді қайта айдау, тиеу және құю үшін төленетін тарифтік ақымен анықталады. Газ құбыры көлігінде түскен табыстар 1000 текше метр газды тасымалдау бойынша тарифті тасымалдау көлеміне көбейту арқылы анықталады. Магистральдық құбыр арқылы суды тасымалдаудан түсетін табыстар 1000 текше метр суды тасымалдау тарифін тасымалдау көлеміне көбейту арқылы анықталады;
4) өңірлер бойынша құбыр көлігінің көрсеткіштерін респондент көлік қызметтерінің көлемін есепке алу жүйелерінің деректері негізінде дербес қалыптастырады;
5) құбыр көлігімен тасымалдауға қатысты қосалқы көлік қызметтерінің кірістеріне құбыр арқылы тасымалдауға байланысты қосалқы қызметтер кіреді.

21. Протяженность магистральных трубопроводов исчисляется следующим образом:
1) нефтепроводов и нефтепродуктопроводов – суммированием протяжений магистральных отрезков трубопроводов для перекачки нефти и нефтепродуктов, расположенных на территории страны. Измеряется в километрах одиночного протяжения;
2) газопроводов – суммированием линейных протяжений участков отдельных ниток газопроводов, поставляющих газ от насосной станции распределительным и промышленным предприятиям страны;
Примечание:
Протяженность газопроводов не охватывает протяженность газораспределительной сети, поставляющей газ бытовым потребителям. Измеряется в километрах одиночного протяжения.
3) водовода – суммированием линейных протяжений участков отдельных ниток водовода, с учетом всех поворотов, подъемов и спусков от источника (реки, водохранилища, скважины) до потребителей (населенных пунктов, промышленных объектов).
Глава 7. Формирование показателей статистики воздушного транспорта
22. Единицами статистического наблюдения являются предприятия воздушного транспорта, выполняющие регулярные и нерегулярные перевозки, а также предприятия, осуществляющие регулирование, управление и контроль за использованием воздушного пространства и обеспечением безопасности воздушного движения.
23. Учет объемов перевозок осуществляется следующим образом:
1) количество перевезенных пассажиров на воздушном транспорте исчисляется суммированием числа всех пассажиров, перевезенных в отчетном периоде самолетами транспортной авиации;
2) пассажирооборот на воздушном транспорте определяется суммированием произведений числа перевезенных пассажиров на каждом участке полета на соответствующее этому участку эксплуатационное расстояние;
3) на воздушном транспорте количество перевезенных грузов исчисляется суммированием веса всех грузов, почты и платного багажа, перевезенных в отчетном периоде самолетами;
4) грузооборот воздушного транспорта определяется суммированием произведений количества тонн груза и почты, перевезенных на каждом участке полета на соответствующее этому участку эксплуатационное расстояние;
5) доходы от транспортной авиации включают поступления от пассажирских, почтовых и грузовых перевозок по международным воздушным линиям, линиям внутреннего сообщения;
6) показатели воздушного транспорта по регионам формируются респондентом самостоятельно на основе данных из систем учета объемов транспортных услуг;
7) в доходы от вспомогательной транспортной деятельности на воздушном транспорте включаются:
услуги аэропортов, кроме обработки грузов;
наземное обслуживание воздушных судов;
временное складирование багажа в аэропортах;
услуги по пожаротушению и противопожарным мерам в аэропортах;
буксировка воздушных судов;
услуги ангаров;
услуги по управлению воздушным движением;
услуги касс по продаже авиабилетов;
услуги по транспортной обработке грузов (погрузка и разгрузка грузов и багажа, закрепление и выгрузка груза (стивидорные работы));
услуги по организации перевозок грузов (экспедиция груза, подготовка транспортной документации и путевых листов, услуги таможенных агентов).

21. Магистральды құбыржолдардың ұзындығы мынадай үлгімен есептеледі:
1) мұнай құбырлары мен мұнай өнімдері құбырлары – ұзындығы ел аумағында орналасқан мұнай мен мұнай өнімдерін айдау үшін магистральды құбыр кесінділерінің ұзындықтарының қосындысымен есептеледі. Бір ұзындықтағы километрлермен өлшенеді;
2) газ құбырлары – газды сорғыш станцияларынан елдің таратушы және өнеркәсіптік кәсіпорындарына жеткізетін газ құбырларының жекелеген тарамдары бөліктерінің желілік ұзындығының қосындысымен анықталады;
Ескертпе:
Газ құбырларының ұзындығы деректер газды тұрмыстық тұтынушыларға жеткізетін газ тарату желілерінің ұзындығын қамтымайды. Бір ұзындықтағы километрмен өлшенеді.
3) су құбырының ұзындығы – су көзі (өзен, су қоймасы, ұңғыма) мен тұтынушылар (елді мекендер, өнеркәсіптік нысандар) аралығындағы барлық бұрылыстарды, көтерілістер мен еңістерді ескере отырып, су құбыры желісінің жекелеген учаскелерінің ұзындықтарын қосу арқылы анықталады.
7-тарау. Әуе көлігі статистикасының көрсеткіштерін қалыптастыру
22. Статистикалық байқау бірлігі болып тұрақты және тұрақсыз тасымалдарды жүзеге асыратын әуе көлігі кәсіпорындары, сондай-ақ әуе кеңістігін пайдалануды реттеу, басқару және бақылау мен әуе қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуді жүзеге асыратын кәсіпорындар табылады.
23. Тасымалдау көлемін есепке алу мынадай үлгіде жүзеге асырылады:
1) әуе көлігімен тасымалданған жолаушылар саны есепті кезеңде көлік авиациясы ұшақтарымен тасымалданған барлық жолаушылар санының қосындысымен есептеледі;
2) әуе көлігіндегі жолаушылар айналымы әрбір ұшу учаскесінде тасымалданған жолаушылар санын осы учаскеге сәйкес келетін пайдалану қашықтығына көбейту сомасымен анықталады;
3) әуе көлігінде тасымалданған жүктер саны есепті кезеңде ұшақпен тасымалданған барлық жүк, пошта және ақылы жолжүк салмағының қосындысымен есептеледі;
4) әуе көлігінің жүк айналымы әрбір ұшу учаскесінде тасымалданған жүк және пошта тоннасының санын осы учаскеге сәйкес пайдалану арақашықтығына көбейтіндісінің қосындысымен анықталады;
5) көлік авиациясынан табыс халықаралық әуе жолақтары, ішкі қатынас жолақтары бойынша жолаушы, пошта және жүк тасымалынан түсімдерді қамтиды;
6) өңірлер бойынша әуе көлігінің көрсеткіштері респондентпен көлік қызметтері көлемін есепке алу жүйелеріндегі деректер негізінде дербес қалыптастырылады;
7) әуе көлігіндегі қосалқы көлік қызметінен табыстарға мыналар кіреді:
жүктерді өңдеуден басқа әуежайлардың қызметтері;
әуе кемелеріне жерде қызмет көрсету;
әуежайларда жолжүгін уақытша сақтау;
әуежайларда өрт сөндіру және өртке қарсы шаралар жөніндегі қызметтер;
әуе кемелерін сүйрету;
ангар қызметтері;
әуе қозғалысын басқару жөніндегі қызметтер;
авиабилеттерді сату бойынша кассалардың қызметтері;
жүктерді көліктік өңдеу жөніндегі қызметтер (жүктер мен жолжұктерді тиеу және түсіру, жүкті бекіту және түсіру (стивидорлық жұмыстар));
жүк тасымалдауды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер (жүкті
экспедициялау, көлік құжаттамалары мен жол парақтарын дайындау, кеден агенттіктерінің көрсетілетін қызметтері).

24. Полеты на воздушном транспорте подразделяются на регулярные и нерегулярные:
1) к регулярным перевозчикам на воздушном транспорте относятся авиапредприятия, осуществляющие перевозки пассажиров, грузов и почты на регулярной и договорной основе;
2) к регулярным авиаперевозкам (по расписанию) относятся полеты, запланированные и выполняемые в соответствии с опубликованным расписанием за плату, или достаточно частые полеты, считающиеся систематически выполняемой серией полетов, места, забронированные непосредственно в любом агентстве и дополнительные полеты, вызванные перегрузкой регулярных рейсов;
3) к нерегулярным перевозчикам на воздушном транспорте относятся предприятия, осуществляющие коммерческие перевозки грузов и пассажиров только на нерегулярной договорной основе: чартерные (заказные) полеты, спецрейсы, туристические маршруты ("инклюзив тур"), не отраженные в регулярных перевозках;
4) к нерегулярным (чартерным) авиаперевозкам относятся и блок-чартерные перевозки (перевозки, при которых вся емкость воздушного судна зафрахтована для чартерных перевозок на основе полетов, указанных в расписании как регулярные, но осуществляемые как чартерные полеты по тем же самым или похожим маршрутам и расписаниям). Для определения показателей перевозок используются данные, указанные в "Задании на полет" каждого рейса и в соответствующих сопроводительных перевозочных документах.
25. Сведения о перевозках, осуществляемых в рамках соглашений о совместном использовании кодов, пуловых соглашений, блок-чартерных перевозок, соглашений о блокировании мест, а также на условиях совместно обслуживаемых рейсов и аренды воздушных судов, представляются авиаперевозчиком, фактически выполняющим полеты.
Данные учитываются по каждому рейсу, выполненному воздушными судами, включенными в Сертификат эксплуатанта данного перевозчика, независимо от коммерческой схемы их выполнения.
26. Регулярность полетов воздушных судов характеризуется отношением количества прибытий, выполненных без опоздания по сравнению с расписанием, к количеству прибытий, предусмотренных расписанием.
27. Работа воздушного транспорта характеризуется следующими показателями:
1) коэффициент использования пассажирских кресел определяется делением фактического пассажирооборота на предельный пассажирооборот, исходя из количества пассажирских кресел, установленных на данном типе самолета, эксплуатируемого по маршруту движения (за исключением рейсов, имеющих почтовый лимит):
Кип = Пфп, (1)
где:
Кип - коэффициент использования пассажирских кресел;
Пф – фактический пассажирооборот;
Пп – предельный пассажирооборот.

24. Әуе көлігімен ұшу тұрақты және тұрақты емес болып бөлінеді:
1) әуе көлігімен тұрақты тасымалдаушыларға тұрақты негізде, шарттық негізде жолаушыларды, жүктер мен поштаны тасымалдауды жүзеге асыратын авиа кәсіпорындар жатады;
2) тұрақты авиа тасымалдауларға (кесте бойынша) төлемге жарияланған кестеге сәйкес жоспарланған және орындалатын ұшулар, немесе орындары кез келген агенттіктерде брондалған жүйелі түрде орындалатын ұшу сериялары есептелетін айтарлықтай жиі ұшулар және тұрақты рейстердің шамадан тыс жүктемелігінен туындаған қосымша ұшулар жатады;
3) әуе көлігіндегі тұрақты емес тасымалдаушыларға жүктер мен жолаушыларды тұрақты тасымалдауларда: чартерлі (тапсырысты) ұшулар, арнайы рейстер, туристік маршруттарда ("инклюзив тур") көрсетілмеген, тек тұрақты емес шарт негізінде коммерциялық тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпорындар жатады;
4) тұрақты емес (чартерлі) авиатасымалдауларға блок чартерлі тасымалдаулар жатады (әуе кемесінің барлық сыйымдылығы кестеде тұрақты ретінде көрсетілген, алайда сол немесе соған ұқсас маршруттар мен кестелер бойынша чартерлі ұшулар ретінде жүзеге асырылатын чартерлі тасымалдаулар үшін жолданған тасымалдаулар). Тасымалдау көрсеткіштерін анықтау үшін әрбір рейстік "Ұшуға тапсырмаларында" және тиісті ілеспе тасымалдау құжаттарында көрсетілген деректер пайдаланылады.
25. Кодтарды бірлесіп пайдалану туралы келісімдер, пулдық келісімдер, блок-чартерлік тасымалдар, орындарды блоктау туралы келісімдер, сондай-ақ бірлесіп қызмет көрсетілетін рейстер мен әуе кемелерін жалға алу шарттары шеңберінде жүзеге асырылатын тасымалдар туралы мәліметтерді нақты ұшуларды орындайтын әуе тасымалдаушысы ұсынады. Деректер осы тасымалдаушының Пайдаланушы сертификатына енгізілген әуе кемелері орындаған әрбір рейс бойынша, олардың коммерциялық сызбаларына қарамастан ескеріледі.
26. Әуе кемелері ұшуының тұрақтылығы кестемен салыстырғанда кешігусіз орындалған келулер санының кестемен көзделген келулер санына арақатынасымен сипатталады.
27. Әуе көлігінің жұмысы келесі көрсеткіштер бойынша сипатталады:
1) жолаушы орындықтарын пайдалану коэффициенті нақты жолаушы айналымын шекті жолаушы айналымына бөлу арқылы қозғалыс бағыты бойынша пайдаланылатын ұшақтың осы түрінде орнатылған жолаушы орындықтарының санына сүйене отырып (пошталық лимиті бар рейстерді қоспағанда) анықталады:
Кжолп = Жн/Жш, ( 1)
мұнда:
Кжолп–жолаушы орындықтарын пайдалану коэффициенті;
Жн – нақты жолаушы айналымы;
Жш – шекті жолаушы айналымы.

2) коэффициент использования грузоподъемности самолетов определяется делением фактических тонно-километров на нормативные тонно-километры:
Киг = Гфн, (2)
где:
Киг – коэффициент использования грузоподъемности самолетов;
Гф – фактический грузооборот;
Гн – нормативный грузооборот;
3) самолето-километры авиаперевозок определяются суммированием произведений, полученных в результате умножения числа выполненных этапов полета на всех типах воздушных судов на протяженность соответствующего этапа соответственно по каждому виду перевозки;
4) налет часов - общее количество часов нахождения воздушного судна в полете с момента начала движения его по взлетной полосе при взлете и до момента торможения и перехода на рулежную дорожку после завершения полета. Фактический налет на 1 списочный самолет - отношение общего коммерческого налета часов на данном типе воздушного судна к среднесписочному числу воздушных судов данного типа;
5) выполненные пассажирские тонно-километры определяются умножением выполненного пассажирооборота на коэффициент 0,09, применяемый, исходя из среднего веса пассажира с ручной кладью, принят равным 90 кг:
Впткм = ВП*0,09, (3)
где:
Впткм – выполненные пассажирские тонно-километры;
ВП – выполненный пассажирооборот;
0,09 – средний вес пассажира с ручной кладью, принятый равным 90 кг;
6) располагаемые кресло-километры определяются суммированием произведений, предлагаемых к продаже кресел на каждом этапе полета на протяженность соответствующего этапа по каждому виду перевозки. При расчетах располагаемых кресло-километров (предельного пассажирооборота) не учитываются кресла, фактически предоставленные для перевозки пассажиров из-за дополнительного топлива или другого груза;
7) выполненные тонно-километры определяются суммированием произведений количества перевезенных грузов (соответственно почты) в тоннах на каждом этапе полета на протяженность этапа. Количество перевезенных грузов, почты на этапе полета равно количеству грузов, почты, находящихся на борту воздушного судна на данном этапе полета;
8) располагаемые тонно-километры определяются суммирование произведений располагаемой коммерческой загрузки в тоннах на каждом этапе полета на протяженность соответствующего этапа по каждому виду перевозки.
Глава 8. Формирование показателей статистики дорожно-транспортных происшествий
28. Формирование статистики дорожно-транспортных происшествий (далее – ДТП) осуществляется по данным административного источника.
29. Основными показателями статистики ДТП являются: число происшествий, число погибших и раненых.
ДТП подразделяются на следующие виды происшествий: столкновения транспортных средств, наезд на пешехода, наезд на препятствие, наезд на стоящие транспортные средства, наезд на животных, наезд на велосипедистов, вследствие опрокидывания, вследствие падения пассажира.
Учитываются ДТП по месту совершения происшествия: в населенных пунктах, на дорогах международного, республиканского значения и на дорогах областного, районного значения.
Учитываются ДТП по причинам: превышение скорости, при проезде пешеходных переходов, выезд на полосу встречного движения, переход пешеходами проезжей части в неустановленном месте происшествия, совершенные в состоянии алкогольного и наркотического опьянения.
Учитываются ДТП во временном промежутке: по времени года, по неделям, по месяцам.
Учитываются ДТП с учетом освещенности и погодных условий.
Количество пострадавших (погибших и раненых) учитывается по возрастной и половой принадлежности.

2) Ұшақтардың жүк көтергіштігін пайдалану коэффициенті нақты тонна - километрді нормативті тонна километрге бөлу арқылы анықталады:
Кжүкп = Жн/Жм, (2)
мұнда:
Кжүкп – ұшақтардың жүк көтергіштігін пайдалану коэффициенті;
Жн – нақты жүкайналым;
Жм – мөлшерлі жүкайналым;
3) авиатасымалдаулардың ұшақ-километрлері барлық түрлердегі әуе кемелерінің орындалған ұшу кезеңдерінің санын тиісінше әрбір тасымалдар бойынша тиісті кезең ұзақтығына көбейту арқылы алынған нәтижесіндегі көбейтінділердің қосындысымен анықталады;
4) ұшу уақыты – әуе кемесінің ұшу жолағымен ұшқан кезде оның қозғалысының басталған сәтінен бастап және тежелген сәтке дейін және ұшу аяқталғаннан кейін рульдеу жолына өткенге дейінгі ұшуда болу сағатының жалпы саны. 1 тізімдік ұшаққа нақты ұшу әуе кемесінің осы түрінде жалпы коммерциялық ұшу сағатының осы типтес әуе кемелерінің орташа тізімдік санына арақатынасы;
5) орындалған жолаушы тонна-километр жолаушы айналымды жолаушының орташа салмағынан шыға отырып 90 кг-ға тең деп қабылданған 0,09 қол жүгінің коэффицентіне көбейту арқылы анықталады:
Ожткм = ОЖ*0,09, ( 3)
мұнда:
Ожткм– орындалған жолаушы тонна-километр;
ОЖ – орындалған жолаушыайналым;
0,09– жолаушының орташа салмағы қол жүгін қоса алғанда 90 кг.
6) орнатылған кресло-километр ұшудың әрбір кезеңіне сатуға ұсынылған креслолардың тасымалдаудың әрбір түрі бойынша тиісті кезеңнің ұзақтығына көбейтінділерін қосындылаумен анықталады. Қолданыстағы кресло-километрді (шекті жолаушылар айналымын) есептеу кезінде қосымша отынның немесе басқа жүктің салдарынан жолаушыларды тасымалдау үшін іс жүзінде ұсынылған креслолар есепке алынбайды;
7) орындалған тонна-километрлер ұшудың әрбір кезеңіндегі тоннадағы тасымалданған жүктер (тиісінше пошта) санын кезең ұзындығына көбейтуден туындыларды қосындылаумен айқындалады. Ұшу кезеңінде тасымалданған жүк, поштасаны ұшудың осы кезеңінде әуе көлігінің бортында болған жүк, поштаның санына тең;
8) орнатылған тонна-километр ұшудың әрбір кезеңіндегі тоннамен есептегендегі орнатылған коммерциялық жүктеудің әрбір түрі бойынша тиісті кезеңнің қашықтығына көбейтінділерін қосындылау арқылы анықталады.
8-тарау. Жол-көлік оқиғалары статистикасының көрсеткіштерін қалыптастыру
28. Жол-көлік оқиғалары (бұдан әрі - ЖКО) статистикасын қалыптастыру әкімшілік дереккөздің деректері бойынша жүзеге асырылады.
29. ЖКО статистикасының негізгі көрсеткіштері: оқиғалар саны, қайтыс болғандар мен жараланған адамдар саны болып табылады.
ЖКО оқиғалардың мынадай түрлеріне бөлінеді: көлік құралдарының соқтығысуы, жаяу жүргіншіні қағып кету, кедергіні қағып кету, тоқтап тұрған көлік құралдарын қағып кету, жануарларды қағып кету, велосипедшілерді қағып кету, аударылу салдары, жолаушының құлау салдары.
Сонымен қатар ЖКО оқиға болған орны бойынша есепке алынады: елді мекендерде, республикалық, халықаралық маңызы бар жолдарда және облыстық, аудандық маңызы бар жолдарда.
ЖКО: жылдамдықты арттыру, жаяу жүргіншілер жолын өтіп бара жатқанда, қарама-қарсы қозғалыс жолағына шығып кету, жаяу жүргіншілердің белгіленбеген орында жолдан өтуі және алкогольдік және есірткіге масайған жағдайда жасалған оқиғалар себептері бойынша есепке алынады.
ЖКО уақыт аралығында есепке алынады: жыл уақыты бойынша, апта бойынша, айлар бойынша.
ЖКО жарықтандыру мен ауа райы жағдайларын ескере отырып есепке алынады.
Зардап шеккендердің (қайтыс болғандар мен жараланғандар) саны жасы мен жыныстық тиістілігі бойынша есепке алынады.

30. Для публикации используются следующие расчетные показатели:
1) число ДТП на 100000 человек населения определяется по формуле:
ДТП = (Дотч. год / Нср. год) * 100000, (4)
где:
ДТП – число ДТП на 100000 человек населения, единиц;
Дотч. год – число ДТП за отчетный год, единиц;
Нср. год – среднегодовая численность населения, человек;
2) частота совершения происшествий во времени определяется по следующим формулам:
Ч = 24 часа / (П / 365 дней), (5)
где:
Ч – частота совершения происшествий в часах;
П – число происшествий, единиц.
М = 60 минут / (П / 365 дней / 24 часа), (6)
где:
М – частота совершения происшествий в минутах;
П – число происшествий, единиц.
Глава 9. Выборочное обследование грузовых и пассажирских перевозок индивидуальных предпринимателей на автомобильном транспорте
31. Обследование деятельности индивидуальных предпринимателей выборочным методом осуществляется по общегосударственным статистическим наблюдениям в соответствии с Методикой по проведению выборочных обследований предприятий органами статистики.
Основными показателями являются перевозки грузов, грузооборот, перевозки пассажиров, пассажирооборот, доходы от перевозки грузов, пассажиров и количество автотранспортных средств.
Единицами обследования являются индивидуальные предприниматели, использующие грузовые автомобили, автобусы и легковые автомобили (такси) для перевозки грузов и пассажиров.
32. В качестве генеральной совокупности для обследования используется Статистический бизнес регистр, содержащий перечень данных об индивидуальных предпринимателях.
33. Выборочная совокупность индивидуальных предпринимателей формируется из числа предпринимателей, основным и вторичным видом деятельности которых, является осуществление перевозок грузов и пассажиров автомобильным транспортом на коммерческой основе.
В рамках выборочного обследования перевозочной деятельности индивидуальными предпринимателями рассматриваются перевозки, выполняемые на коммерческой основе, поскольку они учитываются в статистике транспорта.
Обследование проводится последовательно в течение отчетного года в соответствии с утвержденным графиком проведения статистических наблюдений. Преимущества такого подхода заключаются в адекватном отображении действительного положения дел с перевозками грузов и пассажиров в течение всего года, включая периоды значительного снижения и возрастания объемов перевозок, длительных простоев из-за праздничных дней или неблагоприятных погодных условий. Каждый индивидуальный предприниматель, попавший в выборочную совокупность, обследуется один раз в год в течение одной недели.
Размер и состав выборочной совокупности определяются исходя из описания генеральной совокупности, требований к репрезентативности и допустимой ошибки выборки. Процесс включает стратификацию генеральной совокупности, расчет размеров выборки по стратам, формирование выборочной совокупности и, при необходимости, взвешивание данных.

30. Жариялау үшін келесі есептік көрсеткіштер пайдаланылады:
1) халықтың 100000 адамына шаққандағы орын алған ЖКО саны мына формула бойынша анықталады:
ЖКО= (Кесеп. жыл / Хорт. жыл) * 100000, (4)
мұндағы:
ЖКО– халықтың 100000 адамына шаққандағы ЖКО саны, бірлік;
Кесеп. жыл– есепті жылдағы ЖКО саны, бірлік;
Хорт. жыл– халықтың орташа жылдық саны, адам;
2) уақыт бойынша орын алған оқиғалар жиілігі келесі формула бойынша анықталады:
С = 24 сағат/ (О / 365 күн), (5)
мұндағы:
С – орын алған оқиғалардың жиілігі сағатпен;
О – орын алған оқиғалар саны, бірлік.
М = 60 минут / (П / 365 күн / 24 сағат) (6)
мұндағы:
М – орын алған оқиғалардың жиілігі минутпен;
О – орын алған оқиғалар саны бірлік.
9-тарау. Дара кәсіпкерлердің автомобиль көлігімен жүк және жолаушылар тасымалдарын іріктемелі зерттеу
31. Дара кәсіпкерлердің қызметін іріктемелі әдіспен зерттеу жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша статистика органдары жүзеге асыратын кәсіпорындарды іріктемелі зерттеу әдістемесіне сәйкес жүргізіледі.
Негізгі көрсеткіштер жүктерді тасымалдау, жүк айналымы, жолаушыларды тасымалдау, жолаушылар айналымы, жүктерді, жолаушыларды тасымалдаудан түсетін кірістер және автокөлік құралдарының саны болып табылады.
Зерттеу бірліктері жүк және жолаушылар тасымалы үшін жүк автомобильдерін, автобустарды және жеңіл автомобильдерді (таксиді) пайдаланатын дара кәсіпкерлер болып табылады.
32. Зерттеу үшін бас жиынтық ретінде дара кәсіпкерлер туралы деректер тізбесін қамтитын Статистикалық бизнес тіркелімі пайдаланылады.
33. Дара кәсіпкерлердің іріктемелі жиынтығы қызметінің негізгі және қосалқы түрі коммерциялық негізде автомобиль көлігімен жүк және жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыру болып табылатын кәсіпкерлер қатарынан қалыптастырылады.
ДК тасымалдау қызметін іріктемелі зерттеу шеңберінде коммерциялық негізде орындалатын тасымалдаулар қарастырылады, себебі олар көлік статистикасында ескеріледі.
Зерттеу есепті жыл бойы бекітілген статистикалық байқаулар кестесіне сәйкес дәйекті түрде жүргізіледі. Мұндай тәсілдің артықшылығы жыл бойы тасымалдау көлемі едәуір төмендеген және артқан кезеңдерді, мереке күндерінен немесе қолайсыз ауа райы жағдайларына байланысты ұзақ тоқтап тұруларды қосқанда, жүк пен жолаушыларды тасымалдау ісінің шынайы жағдайын барабар көрсетуді білдіреді. Іріктемелі жиынтыққа түскен әрбір дара кәсіпкер жылына бір рет бір апта бойы зерттеледі.
Іріктемелі жиынтықтың көлемі мен құрамы бас жиынтықтың сипаттамасына, репрезентативтілік талаптарына және іріктемелік қателіктің рұқсат етілген деңгейіне негізделе отырып айқындалады. Процесс бас жиынтықты стратификациялауды, страталар бойынша іріктеме көлемін есептеуді, іріктемелі жиынтықты қалыптастыруды және қажет болған жағдайда деректерді өлшеуді қамтиды.

34. Стратификация осуществляется по следующим признакам:
территория регистрации индивидуального предпринимателя, согласно Классификатора административно-территориальных объектов (КАТО);
основной и вторичный виды деятельности, согласно кодам Общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД) 49.4, 49.31.1, 49.31.9, 49.32.0, 49.39.0.
35. Формирование сводных данных осуществляется по итогам за квартал путем распространения полученных по результатам обследования данных на генеральную совокупность органами статистики.
Глава 10. Расчет валового выпуска услуг отрасли "Транспорт и складирование"
36. Валовой выпуск услуг транспорта представляет собой стоимость транспортных услуг, оказанных всеми производителями услуг, к которым относятся юридические лица и индивидуальные предприниматели, осуществляющие транспортную деятельность любой организационно-правовой формы и любой формы собственности, специализирующиеся на оказании транспортных услуг, включается стоимость услуг, формируемых в сфере ненаблюдаемой экономики.
В состав валового выпуска включаются:
1) объем услуг транспорта (доход) от перевозки грузов и пассажиров, от вспомогательной транспортной деятельности, формируемый на основе данных общегосударственных статистических наблюдений предприятий с основным и вторичным видом деятельности "Транспорт и складирование" и индивидуальных предпринимателей, оказывающих услуги по перевозке грузов и пассажиров автомобильным транспортом;
2) объем услуг транспорта, формируемый в сфере ненаблюдаемой экономики (далее – ННЭ).
Валовой выпуск услуг транспорта рассчитывается суммированием средств (доходов), получаемых в качестве оплаты за грузовые и пассажирские перевозки и оказанные услуги по складированию грузов, вспомогательной транспортной деятельности и производится по видам деятельности:
железнодорожный транспорт;
автомобильный транспорт;
городской рельсовый транспорт;
трубопроводный транспорт;
внутренний водный транспорт;
морской и прибрежный транспорт;
воздушный транспорт;
складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность.
Валовой выпуск услуг транспорта исчисляется по следующей формуле:
Vт = Vп + Vип + Vнпо+ Vнфд, (7)
где:
Vт – валовой выпуск услуг транспорта;
Vп – валовой выпуск малых, средних и крупных предприятий транспорта;
Vип – валовой выпуск услуг индивидуальных предпринимателей на автомобильном транспорте;
Vнпо – объем предприятий сферы услуг транспорта, не представивших отчеты по общегосударственным статистическим обследованиям;
Vнфд - объем неформальной транспортной деятельности.

34. Стратификация мынадай белгілер бойынша жүзеге асырылады:
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес дара кәсіпкерді тіркеу аумағы;
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) кодтарына сәйкес негізгі және қосалқы қызмет түрлері 49.4, 49.31.1, 49.31.9, 49.32.0, 49.39.0.
35. Жиынтық деректерді қалыптастыру статистика органдары тарапынан зерттеу нәтижесінде алынған деректерді бас жиынтыққа тарату арқылы тоқсан қорытындылары бойынша жүзеге асырылады.
10-тарау. "Көлік және қоймалау" саласы қызметінің жалпы шығарылымын есептеу
36. Көлік қызметінің жалпы шығарылымы барлық қызметтерді өндірушілер көрсеткен көлік қызметтерінің құнын білдіреді, оларға кез келген ұйымдық-құқықтық нысандағы және меншіктің кез келген нысанындағы көлік қызметін жүзеге асыратын, көлік қызметтерін көрсетуге маманданған заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер жатады, бақыланбайтын экономика саласында қалыптастырылатын қызметтердің құны қосылады.
Жалпы шығарылымның құрамына мыналар кіреді:
1) "Көлік және қоймалау" қызметінің негізгі және қосалқы түрі бар кәсіпорындардың жалпымемлекеттік статистикалық байқауларының деректері негізінде қалыптастырылатын жүктер мен жолаушыларды тасымалдаудан, қосалқы көлік қызметінен көлік қызметтерінің көлемі (кіріс) және автомобиль көлігімен жүктер мен жолаушыларды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін дара кәсіпкерлер;
2) бақыланбайтын экономика (бұдан әрі – ББЭ) саласында қалыптастырылатын көлік қызметтерінің көлемі.
Көлік қызметінің жалпы шығарылымы жүк және жолаушылар тасымалдары және жүктерді қоймаға қою, қосалқы көлік қызметі бойынша көрсетілген қызметтер үшін төлем ретінде алынатын қаражаттарды қосындылаумен (табыстарды) есептеледі және мынадай қызмет түрлері бойынша жүргізіледі:
теміржол көлігі;
автомобиль көлігі;
қалалық рельсті көлігі;
құбыржолы көлігі;
ішкі су жолы көлігі;
теңіз және жағажай көлігі;
әуе көлігі;
жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі.
Көлік қызметінің жалпы шығарылымы мынадай формула бойынша есептеледі:
Vк = Vкәс + Vдк + Vеб + Vбрқ, (7)
мұндағы:
Vк – көлік қызметінің жалпы шығарылымы;
Vкәс – шағын, орта және ірі көлік кәсіпорындардың жалпы шығарылымы;
Vдк – автомобиль көлігіндегі дара кәсіпкерлердің қызметінің жалпы шығарылымы;
Vеб – жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша есеп бермеген көлік қызметі саласындағы кәсіпорындарының көлемі;
Vбрқ– бейресми көлік қызметінің көлемі.

37. Валовой выпуск в сфере ННЭ по секции "Транспорт и складирование" включает деятельность предприятий неформального сектора (предприятия домашних хозяйств, осуществляющих рыночное производство товаров и оказание услуг, и не имеющих статуса юридического лица), а также оценку неучтенных объемов по зарегистрированным юридическим лицам, не представившим сведения в органы государственной статистики.
Процедура расчета объемов предприятий сферы услуг транспорта, не представивших отчеты, рассчитывается по следующей формуле:
Vнпо = Xij * Uij, (8)
где:
Vнпо - объем предприятий сферы услуг транспорта, не представивших отчеты;
I - индикатор вида деятельности,
J - индикатор размера предприятия,
X - средняя величина агрегата на одно предприятие;
U - количество предприятий, не представивших отчеты.
Валовой выпуск в неформальном секторе формируется по итогам обследований домашних хозяйств.
38. Расчет объема валового выпуска услуг транспорта производится на ежемесячной, ежеквартальной и годовой основе.
Валовой выпуск услуг транспорта ежемесячно (квартально) рассчитывается по формуле:
где:
– валовой выпуск услуг транспорта;
– доходы от перевозки грузов предприятий железнодорожного транспорта;
– доходы от перевозки пассажиров предприятий железнодорожного транспорта;
– доходы от аренды транспортных средств с водителем предприятий железнодорожного транспорта;
– доходы от перевозки грузов предприятий автомобильного транспорта;
– доходы от перевозки пассажиров предприятий автомобильного транспорта;
– доходы от аренды транспортных средств с водителем предприятий автомобильного транспорта;
– доходы от транспортировки грузов предприятий трубопроводного транспорта;
– доходы от перевозки грузов предприятий воздушного транспорта;
– доходы от перевозки пассажиров предприятий воздушного транспорта;
– доходы от аренды транспортных средств с водителем предприятий воздушного транспорта;
– доходы от перевозки грузов предприятий внутреннего водного транспорта;
– доходы от перевозки пассажиров предприятий внутреннего водного транспорта;
– доходы от аренды транспортных средств с водителем предприятий внутреннего водного транспорта;
– доходы от перевозки грузов предприятий морского транспорта;
– доходы от перевозки пассажиров предприятий морского транспорта;
– доходы от аренды транспортных средств с водителем предприятий морского транспорта;
– валовой выпуск услуг предприятий по складированию грузов, вспомогательной транспортной деятельности;
Vнпо – валовой выпуск предприятий сферы услуг транспорта, не представивших отчеты;
Vнфд - валовой выпуск неформальной транспортной деятельности.
Валовой выпуск услуг транспорта на годовой основе рассчитывается по формуле:
где:
– валовой выпуск услуг транспорта;
– доходы от перевозки грузов предприятий железнодорожного транспорта;
– доходы от перевозки пассажиров предприятий железнодорожного транспорта;
– доходы от аренды транспортных средств с водителем предприятий железнодорожного транспорта;
– доходы от перевозки грузов предприятий автомобильного транспорта;
– доходы от перевозки пассажиров предприятий автомобильного транспорта;
– доходы от аренды транспортных средств с водителем предприятий автомобильного транспорта;
– доходы от транспортировки грузов предприятий трубопроводного транспорта;
– доходы от перевозки грузов предприятий воздушного транспорта;
– доходы от перевозки пассажиров предприятий воздушного транспорта;
– доходы от аренды транспортных средств с водителем предприятий воздушного транспорта;
– доходы от перевозки грузов предприятий внутреннего водного транспорта;
– доходы от перевозки пассажиров предприятий внутреннего водного транспорта;
– доходы от аренды транспортных средств с водителем предприятий внутреннего водного транспорта;
– доходы от перевозки грузов предприятий морского транспорта;
– доходы от перевозки пассажиров предприятий морского транспорта;
– доходы от аренды транспортных средств с водителем предприятий морского транспорта;
– валовой выпуск услуг предприятий по складированию грузов, вспомогательной транспортной деятельности;
Vнпо – валовой выпуск предприятий сферы услуг транспорта, не представивших отчеты;
Vнфд - валовой выпуск неформальной транспортной деятельности.

37. "Көлік және қоймалау" секторы бойынша ББЭ саласындағы жалпы шығарылымға бейресми сектордағы кәсіпорындардың қызметі (заңды тұлға мәртебесі жоқ, тауар өндірумен және қызмет көрсетумен айналысатын үй шаруашылықтары кәсіпорындары), сондай-ақ мемлекеттік статистика органдарына мәлімет бермеген тіркелген заңды тұлғалардың есепке алынбаған көлемдерін бағалау кіреді.
Есеп бермеген көлік қызметтері саласындағы кәсіпорындардың көлемін есептеу рәсімі мынадай формуламен есептеледі:
Vеб = Xij * Uij (8)
мұндағы:
Vеб – есеп бермеген көлік қызметі саласындағы кәсіпорындардың көлемі;
I - қызмет түрінің индикаторы;
J - кәсіпорын өлшемінің индикаторы;
X - бір кәсіпорынға арналған агрегаттың орташа мәні;
U - есеп бермеген кәсіпорындар саны.
Бейресми сектордағы жалпы шығарылым үй шаруашылықтарын зерттеу қорытындылары бойынша қалыптастырылады.
38. Көлік қызметтерінің жалпы шығарылымының көлемін есептеу ай сайынғы, тоқсан сайынғы және жылдық негізде жүргізіледі.
Көлік қызметтерінің жалпы шығарылымы ай сайын (тоқсан сайын) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Vк – көлік қызметінің жалпы шығарылымы;
– темір жол көлігі кәсіпорындарының жүк тасымалдауынан түскен кірістер;
– темір жол көлігі кәсіпорындарының жолаушыларды тасымалдаудан түскен кірістер;
– теміржол көлігі кәсіпорындарының жүргізушісі бар көлік құралдарын жалға беру кірістері;
–автокөлік кәсіпорындарының жүк тасымалдауынан түскен кірістері;
– автомобиль көлігі кәсіпорындары жолаушыларын тасымалдаудан түскен табыс;
– автомобиль көлігі кәсіпорындарының жүргізушісі бар көлік құралдарын жалға беруден түскен табыс;
– құбыр көлігі кәсіпорындарының жүк тасымалдауынан түскен табыс;
– әуе көлігі кәсіпорындарының жүк тасымалдауынан түскен табыс;
– әуе көлігі кәсіпорындары жолаушыларын тасымалдаудан түскен табыс;
– әуе көлігі кәсіпорындарының жүргізушісі бар көлік құралдарын жалға беруден түскен табыс;
– ішкі су көлігі кәсіпорындарының жүк тасымалдауынан түскен табыс;
– ішкі су көлігі кәсіпорындары жолаушыларын тасымалдаудан түскен табыс;
– ішкі су көлігі кәсіпорындарының жүргізушісі бар көлік құралдарын жалға беруден түскен табыс;
– теңіз көлігі кәсіпорындарының жүк тасымалдауынан түскен табыс;
– теңіз көлігі кәсіпорындары жолаушыларын тасымалдаудан түскен табыс;
– теңіз көлігі кәсіпорындарының жүргізушісі бар көлік құралдарын жалға беруден түскен табыс;
– жүктерді қоймалаумен және қосалқы көлік қызметімен айналысатын кәсіпорындардың жалпы қызмет шығарылымы;
– есеп бермеген көлік қызметі саласындағы кәсіпорындардың жалпы шығарылымы;
- бейресми көлік қызметінің жалпы шығарылымы.
Жылдық негізде көлік қызметтерінің жалпы шығарылымы мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Vк – көлік қызметінің жалпы шығарылымы;
– темір жол көлігі кәсіпорындарының жүк тасымалдауынан түскен кірістер;
– темір жол көлігі кәсіпорындарының жолаушыларды тасымалдаудан түскен кірістер;
– теміржол көлігі кәсіпорындарының жүргізушісі бар көлік құралдарын жалға беру кірістері;
– автокөлік кәсіпорындарының жүк тасымалдауынан түскен кірістері;
– автомобиль көлігі кәсіпорындары жолаушыларын тасымалдаудан түскен табыс;
– автомобиль көлігі кәсіпорындарының жүргізушісі бар көлік құралдарын жалға беруден түскен табыс;
– құбыр көлігі кәсіпорындарының жүк тасымалдауынан түскен табыс;
– әуе көлігі кәсіпорындарының жүк тасымалдауынан түскен табыс;
– әуе көлігі кәсіпорындары жолаушыларын тасымалдаудан түскен табыс;
– әуе көлігі кәсіпорындарының жүргізушісі бар көлік құралдарын жалға беруден түскен табыс;
– ішкі су көлігі кәсіпорындарының жүк тасымалдауынан түскен табыс;
– ішкі су көлігі кәсіпорындары жолаушыларын тасымалдаудан түскен табыс;
– ішкі су көлігі кәсіпорындарының жүргізушісі бар көлік құралдарын жалға беруден түскен табыс;
– теңіз көлігі кәсіпорындарының жүк тасымалдауынан түскен табыс;
– теңіз көлігі кәсіпорындары жолаушыларын тасымалдаудан түскен табыс;
– теңіз көлігі кәсіпорындарының жүргізушісі бар көлік құралдарын жалға беруден түскен табыс;
– жүктерді қоймалаумен және қосалқы көлік қызметімен айналысатын кәсіпорындардың жалпы қызмет шығарылымы;
– есеп бермеген көлік қызметі саласындағы кәсіпорындардың жалпы шығарылымы;
- бейресми көлік қызметінің жалпы шығарылымы.

Глава 11. Расчет индекса физического объема отрасли "Транспорт и складирование"
39. Индекс физического объема по отрасли "Транспорт и складирование" характеризует изменение объемов грузовых и пассажирских перевозок в отчетном периоде по сравнению с базисным и исчисляется на основе средневзвешенного темпа роста доходов от перевозки грузов и пассажиров с учетом дефлятора (изменения тарифов).
40. При расчете используются доли доходов базисного периода:
d1 - доля доходов грузовых (пассажирских) перевозок каждого отдельного вида транспорта в общей сумме доходов от республиканских грузоперевозок (пассажироперевозок);
d2 - доля доходов грузовых и пассажирских перевозок в общих доходах от перевозок в республике.
При расчете индекса физического объема по республике сначала взвешиваются по доле d1 темпы роста по доходам от перевозки грузов и пассажиров по каждому виду транспорта, затем они суммируются и взвешиваются по доле d2. Индекс физического объема по республике исчисляется путем суммирования взвешенных в два этапа темпов по доходам от перевозки грузов и пассажиров.
41. Расчет индекса физического объема осуществляется в следующей последовательности:
1) объемы доходов от грузо- и пассажироперевозок приводятся в сопоставимые цены путем дефлятирования доходов текущего года индексами цен соответствующих периодов (отношение объемов указанных показателей отчетного периода к базисному с учетом изменения цены). При этом используются индексы цен по видам транспорта, по грузовым и пассажирским перевозкам:
(11)
где:
Iгф.o - индекс физического объема доходов по перевозке грузов отдельного вида транспорта;
D1г.i- доход от перевозки грузов отдельного вида транспорта в отчетном периоде;
D0г.i - доход от перевозки грузов отдельного вида транспорта в базисном периоде;
Iгц - индекс цен на перевозку грузов отдельного вида транспорта;
(12)
где:
Iпф.o - индекс физического объема доходов по перевозке пассажиров отдельного вида транспорта;
D1n.i- доход от перевозки пассажиров отдельного вида транспорта в отчетном периоде;
D0 n.i - доход от перевозки пассажиров отдельного вида транспорта в базисном периоде;
Inц - индекс цен на перевозку пассажиров отдельного вида транспорта;
2) определяется доля доходов грузовых перевозок каждого вида транспорта в республиканских грузоперевозках и доля доходов пассажирских перевозок каждого вида транспорта в республиканских пассажироперевозках:
(13)
где:
- доля доходов грузовых перевозок каждого вида транспорта;
- доходы по грузовым перевозкам каждого вида транспорта за соответствующий период предыдущего года;
- доходы по грузовым перевозкам по всем видам транспорта за соответствующий период предыдущего года;
(14)
где:
- доля доходов пассажирских перевозок каждого вида транспорта;
- доходы по пассажирским перевозкам каждого вида транспорта за соответствующий период предыдущего года;
- доходы по пассажирским перевозкам по всем видам транспорта за соответствующий период предыдущего года;

11-тарау. "Көлік және қоймалау" саласында нақты көлем индексін есептеу
39. "Көлік және қоймалау" саласы бойынша нақты көлем индексі есепті кезеңдегі жолаушы және жүк тасымалының көлемінің базистік кезеңмен салыстырғанда өзгеруін сипаттайды және дефляторды (тарифтердің өзгеруін) ескере отырып, жүк пен жолаушы тасымалынан түскен табыстың орташа салмақталған өсу қарқыны негізінде есептеледі.
40. Есептеу кезінде базистік кезең табысының үлесі пайдаланылады:
d1 - республикалық жүк тасымалынан (жолаушылар тасымалынан) табыстың жалпы сомасында әрбір жеке көлік түрінің жүк (жолаушылар) тасымалдары табысының үлесі;
d2 - республикадағы тасымалдаудан түскен жалпы табыстардағы жүк және жолаушы тасымалдары табысының үлесі.
Республика бойынша нақты көлем индексін есептеу кезінде алдымен d1 үлесі бойынша әрбір көлік түрі бойынша жүк пен жолаушы тасымалынан түскен табыс бойынша өсу қарқыны салмақталады, содан кейін олар қосындыланып, d2 үлесі бойынша салмақталады. Нақты көлем индексі екі кезеңде салмақталған жүк және жолаушылар тасымалынан түскен табыстар бойынша қарқындарды қосындылау арқылы республика бойынша есептелінеді.
41. Нақты көлем индексін есептеу мынадай тізбекпен жүзеге асырылады:
1) жүк және жолаушылар тасымалынан түскен табыс көлемі ағымдағы жыл табысын тиісті кезеңнің баға индекстерімен дефляторлау арқылы (есепті кезеңнің көрсетілген көрсеткіштері көлемінің баға өзгерісін есепке ала отырып базистікке арақатынасы) салғастырылатын бағаларға келтіріледі. Бұл ретте көлік түрлері бойынша, жүк және жолаушылар тасымалдары бойынша баға индекстері пайдаланылады:
(11) мұндағы:
- жекелеген көлік түрі бойынша жүк тасымалдау кірістерінің нақты көлем индексі;
D1жүк.і - есепті кезеңдегі жүк тасымалының жекелеген көлік түрі бойынша кірісі;
D0жүк.і - базалық кезеңдегі жүк тасымалының жекелеген көлік түрі бойынша кірісі;
– жүк тасымалының жекелеген көлік түрі бойынша бағалар индексі.
(12)
мұндағы:
- жекелеген көлік түрі бойынша жолаушыларды тасымалдау кірістерінің нақты көлем индексі;
D1жол.і- есепті кезеңдегі жолаушылар тасымалының жекелеген көлік түрі бойынша кірісі;
D0жол.і - базалық кезеңдегі жолаушылар тасымалының жекелеген көлік түрі бойынша кірісі;
– жолаушылар тасымалының жекелеген көлік түрі бойынша бағалар индексі.
2) әрбір көлік түрімен жүк тасымалы табысының үлесі республикалық жүк тасымалында және әрбір көлік түрімен жолаушылар тасымалы табысының үлесі республикалық жолаушылар тасымалында анықталады:
(13)
мұндағы:
- әрбір көлік түрімен жүк тасымалынан түскен табыс үлесі;
- алдыңғы жылдың тиісті кезеңіндегі әрбір көлік түрімен жүк тасымалынан түскен табыс;
- алдыңғы жылдың тиісті кезеңіндегі барлық көлік түрімен жүк тасымалынан түскен табыс;
(14)
мұндағы:
- әрбір көлік түрімен жолаушылар тасымалынан түскен табыс үлесі;
- алдыңғы жылдың тиісті кезеңіндегі әрбір көлік түрімен жолаушылар тасымалынан түскен табыс;
- алдыңғы жылдың тиісті кезеңіндегі барлық көлік түрімен жолаушылар тасымалынан түскен табыс;

3) исчисляются взвешенные индексы физического объема доходов от перевозок грузов и пассажиров по доле доходов грузовых (пассажирских) перевозок каждого вида транспорта в республиканских грузовых (пассажирских) перевозках, по доле d1:
, (15)
где:
- взвешенные индексы физического объема доходов от перевозок грузов по доле доходов грузовых перевозок каждого вида транспорта в республиканских грузовых перевозках;
- доля доходов грузовых перевозок каждого вида транспорта;
- индекс физического объема доходов по перевозке грузов отдельного вида транспорта;
(16)
где:
- взвешенные индексы физического объема доходов от перевозок пассажиров по доле доходов пассажирских перевозок каждого вида транспорта в республиканских пассажирских перевозках;
- доля доходов пассажирских перевозок каждого вида транспорта;
- индекс физического объема доходов по перевозке пассажиров отдельного вида транспорта;
4) определяются индексы физического объема доходов грузовых и пассажирских перевозок в отдельности:
, (17)
где:
- индекс физического объема доходов по перевозке грузов отдельного вида транспорта;
- сумма взвешенных индексов физического объема доходов от перевозок грузов;
. (18)
где:
- индекс физического объема доходов по перевозке пассажиров отдельного вида транспорта;
- сумма взвешенных индексов физического объема доходов от перевозок пассажиров;
5) определяется доля доходов грузовых перевозок по всем видам транспорта в общих доходах от перевозок грузов и пассажиров и доля доходов пассажирских перевозок по всем видам транспорта в общих доходах от перевозок грузов и пассажиров:
(19)
где:
- доля доходов грузовых перевозок по республике;
- доходы по грузовым перевозкам по республике за соответствующий период предыдущего года;
- доходы по грузовым и пассажирским перевозкам по республике за соответствующий период предыдущего года;
(20)
где:
- доля доходов пассажирских перевозок по республике;
- доходы по пассажирским перевозкам по республике за соответствующий период предыдущего года;
- доходы по грузовым и пассажирским перевозкам по республике за соответствующий период предыдущего года;
6) исчисляются взвешенные индексы физического объема доходов от перевозок грузов и пассажиров по республике по доле доходов грузовых (пассажирских) перевозок всех видов транспорта в республиканских перевозках, по доле d2:
, (21)
где:
- взвешенные индексы физического объема доходов от перевозок грузов;
- доля доходов грузовых перевозок по республике;
- индекс физического объема доходов по перевозке грузов отдельного вида транспорта;
(22)
где:
- взвешенные индексы физического объема доходов от перевозок пассажиров;
- доля доходов пассажирских перевозок по республике;
- индекс физического объема доходов по перевозке пассажиров отдельного вида транспорта;

3) жүк және жолаушы тасымалынан түскен табыстың салмақталған нақты көлем индексі әрбір көлік түрінің жүк (жолаушы) тасымалынан түскен табыстың республикалық жүк (жолаушылар) тасымалындағы үлесі бойынша есептеледі, яғни d1 үлесі бойынша:
, (15)
мұндағы:
- республикалық жүк тасымалындағы әрбір көлік түрінің жүк тасымалынан түскен табыстың үлесі бойынша жүк тасымалдаудан түскен табыстың салмақталған нақты көлем индексі;
- әрбір көлік түрімен жүк тасымалынан түскен табыс үлесі;
- көліктің жекелеген түрінің жүк тасымалдауы бойынша түскен табысының нақты көлем индексі;
, (16)
мұндағы:
- республикалық жолаушылар тасымалындағы әрбір көлік түрінің жолаушылар тасымалынан түскен табыстың үлесі бойынша жолаушылар тасымалдаудан түскен табыстың салмақталған нақты көлем индексі;
- әрбір көлік түрімен жолаушылар тасымалынан түскен табыс үлесі;
- көліктің жекелеген түрінің жолаушылар тасымалдауы бойынша түскен табысының нақты көлем индексі;
4) жүк және жолаушылар тасымалы табыстарының нақты көлем индексі жеке-жеке анықталады:
(17)
мұндағы:
- көліктің жекелеген түрінің жүк тасымалдауы бойынша түскен табысының нақты көлем индексі;
- жүктер тасымалынан түскен табыстардың нақты көлемінің салмақталған индексінің сомасы;
(18)
мұндағы:
- көліктің жекелеген түрінің жолаушылар тасымалдауы бойынша түскен табысының нақты көлем индексі;
- жолаушылар тасымалынан түскен табыстардың нақты көлемінің салмақталған индексінің сомасы;
5) барлық көлік түрлері бойынша жүк тасымалы табысының жүк және жолаушылар тасымалынан түскен жалпы табыстағы үлесі мен барлық көлік түрлері бойынша жолаушылар тасымалы табысының жүк және жолаушылар тасымалынан жалпы табыстағы үлесі айқындалады:
(19)
мұндағы:
- республика бойынша жүк тасымалынан түскен табыстар үлесі;
- республика бойынша алдыңғы жылдың тиісті кезеңіндегі жүк тасымалынан түскен табыстар;
- республика бойынша алдыңғы жылдың тиісті кезеңіндегі жүк және жолаушылар тасымалынан түскен табыстар;
(20)
мұндағы:
- республика бойынша жолаушылар тасымалынан түскен табыстар үлесі;
- республика бойынша алдыңғы жылдың тиісті кезеңіндегі жолаушылар тасымалынан түскен табыстар;
- республика бойынша алдыңғы жылдың тиісті кезеңіндегі жүк және жолаушылар тасымалынан түскен табыстар;
6) республика бойынша жүк және жолаушылар тасымалынан түскен табыстардың салмақталған нақты көлем индексі республикалық тасымалда барлық көлік түрлерінің жүк (жолаушылар) тасымалынан түскен табыстар үлесі бойынша, d2 үлесі бойынша есептеледі:
, (21)
мұндағы:
- жүк тасымалы кірістерінің нақты көлемінің салмақталған индексі;
- республика бойынша жүк тасымалынан түскен табыстар үлесі;
- жүк тасымалының жекелеген көлік түрі бойынша кірістерінің нақты көлем индексі.
, (22)
мұндағы:
- жолаушылар тасымалынан түскен табыстардың нақты көлемінің салмақталған индексі;
- республика бойынша жолаушылар тасымалынан түскен табыстар үлесі;
- жекелеген көлік түрінің жолаушылар тасымалдауы бойынша түскен табыстарының нақты көлем индексі;

7) определяется индекс физического объема по республике (включающий и индекс по вспомогательной и дополнительной транспортной деятельности):
(23)
где:
- индекс физического объема по республике;
- взвешенные индексы физического объема доходов от перевозок грузов;
- взвешенные индексы физического объема доходов от перевозок пассажиров.
Глава 12. Расчет валового регионального продукта отрасли "Транспорт и складирование"
42. По статистике транспорта для системы национальных счетов для расчета валового регионального продукта формируются данные по выпуску и индексы физического объема по областям.
Указанные показатели формируются по следующим видам транспорта:
1) выпуск от перевозки грузов железнодорожным транспортом (распределяется по областям по отчетным данным предприятий по общегосударственному статистическому наблюдению месячной периодичности);
2) выпуск от перевозки пассажиров железнодорожным транспортом (распределяется по областям по отчетным данным предприятий по общегосударственному статистическому наблюдению месячной периодичности);
3) выпуск от перевозки грузов автомобильного транспорта (распределяется по областям по отчетным данным предприятий по общегосударственному статистическому наблюдению месячной периодичности и по отчетным данным индивидуальных предпринимателей по общегосударственному статистическому наблюдению квартальной периодичности);
4) выпуск от перевозки пассажиров автомобильным и городским рельсовым транспортом (распределяется по областям по отчетным данным предприятий по общегосударственному статистическому наблюдению месячной периодичности и по отчетным данным индивидуальных предпринимателей по общегосударственному статистическому наблюдению квартальной периодичности);
5) выпуск от транспортировки грузов трубопроводным транспортом (распределяется по областям по отчетным данным предприятий по общегосударственному статистическому наблюдению месячной периодичности);
6) выпуск от перевозки грузов воздушным транспортом (распределяется по областям по отчетным данным предприятий по общегосударственному статистическому наблюдению месячной периодичности);
7) выпуск от перевозки пассажиров воздушным транспортом (распределяется по областям по отчетным данным предприятий по общегосударственному статистическому наблюдению месячной периодичности);
8) выпуск от перевозки грузов внутренним водным транспортом (распределяется по областям по отчетным данным предприятий по общегосударственному статистическому наблюдению месячной периодичности);
9) выпуск от перевозки пассажиров внутренним водным транспортом (распределяется по областям по отчетным данным предприятий по общегосударственному статистическому наблюдению месячной периодичности);

7) республика бойынша нақты көлем индексі айқындалады (көмекші және қосымша көлік қызметі бойынша индексін қамтитын):
(23)
мұндағы:
- республика бойынша нақты көлем индексі;
- жүк тасымалынан түскен табыстардың нақты көлемінің салмақталған индексі;
- жолаушылар тасымалынан түскен табыстардың нақты көлемінің салмақталған индексі.
12-тарау. "Көлік және қоймалау" саласының жалпы өңірлік өнімін есептеу
42. Көлік статистикасы бойынша ұлттық шоттар жүйесі үшін жалпы өңірлік өнімді есептеу үшін облыстар бойынша шығарылым деректері мен нақты көлем индекстері қалыптастырылады:
Аталған көрсеткіштер мынадай көлік түрлері бойынша қалыптастырылады:
1) теміржол көлігімен жүк тасымалынан шығарылым (айлық кезеңділіктегі жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша кәсіпорындардың есепті деректері негізінде облыстар бойынша бөлінеді);
2) теміржол көлігімен жолаушылар тасымалынан шығарылым (айлық кезеңділіктегі жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша кәсіпорындардың есепті деректері негізінде облыстар бойынша бөлінеді);
3) автомобиль көлігі жүктерін тасымалдаудан шығарылым (айлық кезеңділікті жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша кәсіпорындардың есепті деректері бойынша және тоқсандық кезеңділікті жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша дара кәсіпкерлердің есепті деректері бойынша облыстар бойынша бөлінеді);
4) жолаушыларды автомобиль және қалалық рельсті көлігімен тасымалдаудан шығарылым (айлық кезеңділікті жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша кәсіпорындардың есепті деректері бойынша және тоқсандық кезеңділікті жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша дара кәсіпкерлердің есепті деректері бойынша облыстар бойынша бөлінеді);
5) құбыржол көлігімен жүк тасымалынан шығарылым (айлық кезеңділіктегі жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша кәсіпорындардың есепті деректері негізінде облыстар бойынша бөлінеді);
6) әуе көлігімен жүк тасымалдаудан шығарылым (кәсіпорындардың жалпымемлекеттік статистикалық байқау кезеңділігі айлық бойынша есепті деректері бойынша облыстар бойынша бөлінеді);
7) әуе көлігімен жолаушылар тасымалынан шығарылым (кәсіпорындардың жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша кезеңділігі айлық есепті деректері бойынша облыстар бойынша бөлінеді);
8) су көлігімен жүк тасымалынан шығарылымы (кәсіпорындардың жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша кезеңділігі айлық есепті деректері бойынша облыстар бойынша бөлінеді);
9) су көлігімен жолаушы тасымалынан шығарылымы (кәсіпорындардың жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша кезеңділігі айлық есепті деректері бойынша облыстар бойынша бөлінеді);

10) выпуск от перевозки грузов морским транспортом (распределяется по областям по отчетным данным предприятий по общегосударственному статистическому наблюдению месячной периодичности);
11) выпуск от перевозки пассажиров морским транспортом (распределяется по областям по отчетным данным предприятий по общегосударственному статистическому наблюдению месячной периодичности);
12) выпуск от вспомогательной транспортной деятельности (распределяется по областям по отчетным данным предприятий по общегосударственному статистическому наблюдению годовой периодичности о работе соответствующих видов транспорта (на ежемесячной основе распределение осуществляется пропорционально месяцам года – 1/12)).
43. Индекс физического объема услуг транспорта рассчитывается отдельно по каждому виду вышеперечисленных транспортных услуг, по каждой области отдельно:
1) рассчитывается индекс физического объема в целом по транспорту по каждой области путем взвешивания соответствующих индексов физического объема по каждому виду услуг транспорта:
, (24)
где:
ИФО – индекс физического объема по определенному виду деятельности;
В1, В0 – выпуск в отчетном и базисном периодах;
Ицен – индекс цен (тарифов) в отчетном периоде к базисному периоду.
ИФОобл. = ИФОвд 1 * Двд 1 + … + ИФОвд n * Двд n, (25)
где:
ИФОобл.– взвешенный индекс физического объема по статистике транспорта по каждой области;
ИФОвд 1, ИФОвд n – индекс физического объема по определенному виду деятельности;
Двд 1, Двд n – доля определенного вида деятельности в общем объеме выпуска области в базисном периоде;
2) рассчитывается взвешенный индекс физического объема по статистике транспорта в целом по республике:
ИФОст = ИФОобл 1обл1 + … ИФОобл n * Добл n, (26)
где:
ИФОст – индекс физического объема в целом по статистике транспорта;
ИФОобл 1, ИФОобл n – индекс физического объема по каждой области в целом по статистике транспорта;
Добл 1, Добл n – доля каждой области в общем объеме выпуска республики в базисном периоде.

10) теңіз көлігімен жүк тасымалынан шығарылым (кәсіпорындардың жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша кезеңділігі айлық есепті деректері бойынша облыстар бойынша бөлінеді);
11) теңіз көлігімен жолаушылар тасымалынан шығарылым (кәсіпорындардың жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша кезеңділігі айлық есепті деректері бойынша облыстар бойынша бөлінеді);
12) қосалқы көлік қызметінен шығарылым (кәсіпорындардың тиісті көлік түрлерінің жұмысы туралы жалпы мемлекеттік статистикалық байқау бойынша кезеңділігі жылдық есепті деректері бойынша облыстар бойынша бөлінеді, ай сайынғы негізде бөлу жылдың айларына пропорционалды - 1/12 болып жүзеге асырылады).
43. Көлік қызметінің нақты көлем индексі жоғарыда келтірілген көліктік көрсетілетін қызметтің әрбір түрі бойынша жеке, әрбір облыс бойынша жеке есептеледі:
1) көлік қызметінің әрбір түрі бойынша тиісті нақты көлем индексін салмақтау арқылы әрбір облыс бойынша жалпы көлік бойынша нақты көлем индексі есептеледі:
, (24)
мұндағы:
НКИ – белгілі бір қызмет түрі бойынша нақты көлем индексі;
Ш1, Ш0 – есепті және базистік кезеңдердегі шығарылым;
Иб – базистік кезеңге есепті кезеңдегі баға (тариф) индексі.
НКИ обл = НКИқт1 * Үқт1 + … + НКИқт n * Үқт n, (25)
мұндағы:
НКИобл – әрбір облыс бойынша көлік статистикасы бойынша салмақталған нақты көлем индексі;
НКИқт1, НКИқт n– белгілі бір қызмет түрінің нақты көлем индексі;
Үқт1, Үқт n – базистік кезеңдегі облыс шығарылымының жалпы көлеміндегі белгілі бір қызмет түрінің үлесі;
2) жалпы республика бойынша көлік статистикасы бойынша нақты көлемінің салмақталған индексі есептеледі:
НКИ кс = НКИобл 1 * Үобл 1 + … + НКИобл n * Үобл n, (26)
мұндағы:
НКИ кс - жалпы көлік статистикасы бойынша нақты көлем индексі;
НКИобл1, НКИобл.n - жалпы көлік статистикасы бойынша әрбір облыс бойынша нақты көлем индексі;
Үобл 1, Үобл n - базистік кезеңдегі республика жалпы шығарылымының көлеміндегі әрбір облыстың үлесі.