Об утверждении Правил хранения, учета, списания и утилизации имущества гражданской обороны
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 июня 2016 года № 611. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июля 2016 года № 13905.
В соответствии с подпунктом 26) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 15.08.2025 № 323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила хранения, учета, списания и утилизации имущества гражданской обороны.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Беккер В.Р.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Ильина Ю.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 10 июня 2016 года № 611
Правила
хранения, учета, списания и утилизации имущества
гражданской обороны
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила хранения, учета, списания и утилизации имущества гражданской обороны (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 26) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите".

Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтау, есепке алу, есептен шығару және кәдеге жарату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 10 маусымдағы № 611 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 11 маусымда № 13905 болып тіркелді.
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 15.08.2025 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтау, есепке алу, есептен шығару және кәдеге жарату қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.Р.Беккер) заңда белгiленген тәртiппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттiк тiркеудi;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттiк тiркегеннен кейін күнтiзбелiк он күн iшiнде мерзiмдi баспа басылымдарында және "Әдiлет" ақпараттық-құқықтық жүйесiнде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Ю.В. Ильинге жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 10 маусымдағы
№ 611 бұйрығымен бекітілген
Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтау, есепке алу, есептен шығару және кәдеге жарату
қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтау, есепке алу, есептен шығару және кәдеге жарату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 26) тармақшасына сәйкес әзірленген.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 15.08.2025 № 323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила определяют порядок хранения, учета, списания и утилизации имущества гражданской обороны.
3. К имуществу гражданской обороны относятся: средства индивидуальной защиты, приборы радиационной, химической разведки и дозиметрического контроля, средства индивидуальной медицинской защиты, средства связи и оповещения и другие материально-технические средства, созданные или закупленные за счет бюджетных средств соответствующих государственных органов и организаций для использования в интересах гражданской обороны.
Глава 2. Хранение
Параграф 1. Расположение склада, оборудование территории
4. Место расположения склада выбирается с учетом требований защиты от современных средств поражения, обеспечения пожарной безопасности и на безопасном отдалении от предприятий, деятельность которых отрицательно сказывается на качественном состоянии имущества гражданской обороны. Участки местности должны быть не затапливаемыми паводковыми и другими водами.
5. Склады располагаются в непосредственной близости от подъездных путей, источников электро и водоснабжения.
5-1. Места хранения и выдачи запасов средств индивидуальной защиты (фильтрующие противогазы, респираторы, самоспасатели, камеры защитные детские) располагаются в местах максимально приближенных к местам работы и проживания населения с целью гарантированного обеспечения защиты.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.09.2018 № 674 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-2. Допускается хранение средств индивидуальной защиты (фильтрующие противогазы, камеры защитные детские, респираторы) в административных зданиях и учебных учреждениях по согласованию собственником здания.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-2 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.09.2018 № 674 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Территория склада ограждается и освещается в ночное время. Склад охраняется круглосуточно и оборудуется охранной сигнализацией.
7. Подъездные пути к складу содержатся в исправном состоянии и обеспечивают проезд транспорта в любое время года.
8. Система телефонизации склада организуется с учетом обеспечения внешней и внутренней связи, постовой и пожарной сигнализации.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 15.08.2025 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидалар азаматтық қорғаныс мүлкін сақтау, есепке алу, есептен шығару және кәдеге жарату тәртібін айқындайды.
3. Азаматтық қорғаныс мүлкіне: азаматтық қорғаныс мүдделерінде пайдалану үшін тиісті мемлекеттік органдар мен ұйымдардың бюджет қаражаты есебінен құрылған немесе сатып алынған жеке қорғану құралдары, радиациялық, химиялық барлау және дозиметрлік бақылау аспаптары, жеке медициналық қорғану құралдары, байланыс және құлақтандыру құралдары және басқа материалдық-техникалық құралдар жатады.
2-тарау. Сақтау
1-параграф. Қойманың орналасуы, аумақты жабдықтау
4. Қойманың орналасқан орны қазіргі заманғы зақымдау құралдарынан қорғау, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарын есепке ала отырып, қызметі азаматтық қорғаныс мүлкінің сапалық жай-күйіне теріс ықпал ететін кәсіпорындардан қауіпсіз алшақтықта таңдалады. Жергілікті жердің учаскелерін тасқын су мен басқа да су баспауы тиіс.
5. Қоймалар кірме жолдарға, электрмен және сумен жабдықтау көздеріне тікелей жақын жерде орналасады.
5-1. Жеке қорғану құралдарын (сүзгіш газқағарлар, респираторлар, өзін - өзі құтқарғыштар, балаларға арналған қорғаныш камералары) сақтау және беру қоймаларының орны кепілдендірілген қорғауды қамтамасыз ету мақсатында халықтың жұмыс жасайтын жəне тұратын жерлеріне барынша жақын жерлерде орналасады.
Ескерту. 1-параграф 5-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.09.2018 № 674 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-2. Жеке қорғану құралдарын (сүзгіш газтұмшалар, балаларға арналған қорғаныш камералары, респираторлар) әкімшілік ғимараттарда және оқу мекемелерінде ғимарат иесімен келісу бойынша сақтауға рұқсат етіледі.
Ескерту. 1-параграф 5-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.09.2018 № 674 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қойма аумағы қоршалады және түнгі уақытта жарықтандырылады. Қойма тәулік бойы күзетіледі және күзет сигнализациясымен жабдықталады.
7. Қоймаға кірме жолдар жарамды жай-күйде ұсталады және жылдың кез келген уақытында көліктің өтуін қамтамасыз етеді.
8. Қойманың телефондандыру жүйесі сыртқы және ішкі байланысты, бекет және өрт сөндіру сигнализациясын қамтамасыз етуді есепке ала отырып, ұйымдастырылады.

9. На территории склада размещаются хранилища для хранения запасов имущества гражданской обороны, способные по своему устройству, планировке, техническому состоянию и оснащению обеспечивать полную сохранность находящихся в них изделий и выдачу их в любое время.
10. Хранилища оснащаются средствами механизации погрузочно-разгрузочных работ для оперативной загрузки запасов имущества гражданской обороны.
11. Складские помещения сооружаются из железобетона или сборных железных конструкций с кирпичной кладкой, а также из дерева.
12. Все хранилища пронумеровываются. Каждому присваивается порядковый номер.
13. Склад имеет отапливаемые, не отапливаемые хранилища и обеспечивает хранение, размещение, наблюдение, проведение работ по поддержанию в исправном состоянии, прием и выдачу запасов имущества гражданской обороны.
14. В каждом хранилище устанавливаются приборы для измерения температуры и относительной влажности воздуха (термометры, гигрометры или психрометры).
15. Полы хранилищ обеспечивают устойчивость поверхности к образованию крошки, песка, пыли, выдерживают нагрузку хранящихся изделий и устанавливаемых или передвигающихся с грузом средств механизации.
16. Для размещения запасов имущества гражданской обороны хранилища оборудуются стеллажами, шкафами, поддонами, подставками конструктивно обеспечивающими нормальное хранение изделий в упаковке и без нее.
17. Стеллажное оборудование устанавливается с расчетом наиболее эффективного использования внутреннего объема мест хранения, обеспечения естественного освещения, удобств для наблюдения за хранящимися изделиями и выполнения необходимых операций.
18. В отапливаемых хранилищах температуру воздуха следует поддерживать в пределах от +15 до +20 С, влажность воздуха не выше 70%. Допускается кратковременное повышение относительной влажности воздуха до 90%. Оптимальными условиями хранения запасов имущества гражданской обороны является относительная влажность воздуха в пределах 40-55%.
19. Для контроля входа (въезда) на территорию склада, а также выхода (выезда) организовывается контрольно-пропускной пункт склада.
20. Допуск на территорию склада и в хранилище посторонних лиц (в том числе прибывших для проверки складской работы) производится только по письменному разрешению руководителя органа (организации), которому подчинен склад. В безотлагательных случаях (аварии, срочный ремонт) допуск прибывших лиц разрешает заведующий складом по устному разрешению руководителя организации, которому подчинен склад, с отметкой в журнале регистрации.

9. Қойма аумағында азаматтық қорғаныс мүлкінің қорларын сақтауға арналған сақтау орны орналасады, олар өз құрылысы, жоспарлау, техникалық жай-күйі және жарақталуы бойынша олардағы бұйымдардың толық сақталуын, кез келген уақытта және белгіленген мерзімдерде беруді қамтамасыз етеді.
10. Сақтау орны азаматтық қорғаныс мүлкінің қорларын жедел тиеу үшін тиеу-түсіру жұмыстарын механикаландыру құралдарымен жарақталады.
11. Қойма үй-жайлары кірпіштен қаланған темірбетоннан немесе жиналмалы темір конструкциялардан, сондай-ақ ағаштан жасалуы мүмкін.
12. Барлық сақтау орындары нөмірленеді. Әрқайсысына реттік нөмір беріледі.
13. Қойманың жылытылатын, жылытылмайтын сақтау орындары болады және азаматтық қорғаныс мүлкін сақтау, орналастыру, бақылау, жарамды жай-күйде ұстау, қорларды қабылдау және беру бойынша жұмыстарды жүргізуді қамтамасыз етеді.
14. Әрбір сақтау орнында температура мен ауаның салыстырмалы ылғалдығын өлшеуге арналған аспаптар (термометрлер, гигрометрлер немесе психрометрлер) орнатылады.
15. Сақтау орындарының едендері үгінділердің, құмның, шаңның пайда болуына үстінгі беттің төзімділігін қамтамасыз етеді, сақтаудағы бұйымдардың және механикаландыру құралдарының жүгімен орнатылатын немесе қозғалатын жүктемені көтереді.
16. Азаматтық қорғаныс мүлкі қорларын орналастыру үшін сақтау орындары стеллаждармен, шкафтармен, тегендермен, орамда және орамы жоқ бұйымдардың қалыпты сақталуын конструктивті қамтамасыз ететін тіреуіштерімен жабдықталады.
17. Стеллаж жабдықтары сақтау орындарының ішкі көлемін анағұрлым тиімді пайдалану, табиғи жарықтандыруды қамтамасыз ету, сақталатын бұйымдарды бақылау үшін ыңғайлылық және қажетті операцияларды орындау есебімен орналастырылады.
18. Жылытылатын сақтау орындарында ауа температурасын +15-тен +20 С дейінгі шекте, ауа ылғалдығы 70%-дан аспайтындай етіп ұстау керек. Салыстырмалы ауа ылғалдығын 90%-ға дейін қысқа мерзімде жоғарылатуға жол беріледі. Азаматтық қорғаныс мүлкі қорларын сақтаудың оңтайлы жағдайлары 40-55% шегіндегі салыстырмалы ауа ылғалдығы болып табылады.
19. Қойма аумағына кіруді, сондай-ақ аумақтан шығуды бақылау үшін қойманың бақылау-өткізу пункті ұйымдастырылады.
20. Қойма және сақтау орындарының аумағына бөгде адамдарды жіберу (оның ішінде қойма жұмысын тексеру үшін келген адамдар) қойма оған бағынысты орган (ұйым) басшысының тек жазбаша рұқсаты бойынша жүргізіледі. Кейінге қалдырылмайтын жағдайларда (авариялар, жедел жөндеу және т.б.) келген адамдарды аумаққа жіберуге тіркеу журналында белгілей отырып, қойма оған бағынысты ұйым басшысының ауызша рұқсаты бойынша қойма меңгерушісі рұқсат береді.

Параграф 2. Общие правила хранения запасов имущества
гражданской обороны
21. Запасы имущества гражданской обороны размещаются в оборудованных хранилищах, в заводской упаковке, ящиках, складываемых в штабеля крышками вверх, замками, маркировкой в сторону проходов.
22. Штабеля размещаются на подкладках, высота которых над полом не менее 0,25 метров. С целью лучшего проветривания нижних рядов подкладки устанавливаются на столбики.
23. В каждом хранилище штабеля нумеруются по порядку. На каждом штабеле (стеллаже) на видном месте, в середине, на высоте 1,5 метров от пола крепится заполненный стеллажный ярлык.
Высота штабелей:
для фильтрующих, изолирующих противогазов и камер защитных детских - не более 7-8 ящиков;
для регенерирующих патронов - до 7 ящиков, причем верхние ряды ящиков отстоять должны от перекрытия не менее чем на 1 метр;
для средств защиты кожи - до 6-7 ящиков;
для средств химической разведки - до 6 ящиков;
для дозиметрических приборов, газосигнализаторов, ремонтных комплектов к ним и средств связи при хранении в упаковочных ящиках - с учетом допускаемой нагрузки на тару.
Ширина штабелей - 2 ящика.
24. Запасы имущества гражданской обороны в хранилище размещаются:
по номенклатуре (каждая номенклатура хранится в отдельном штабеле);
по партиям (каждая партия одной и той же номенклатуры отделяется от другой партии).
25. Условия хранения имущества гражданской обороны отражены в приложении 1 к настоящим Правилам, а допустимость совместного хранения имущества гражданской обороны в приложении 2 к настоящим Правилам.
25-1. До истечения предельного срока хранения имущества гражданской обороны государственных органов подвергается испытанию в аккредитованных лабораториях.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25-1 в соответствии с приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.08.2023 № 425 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25-2. Сроки (периодичность) проведения испытания имущества гражданской обороны государственных органов в аккредитованных лабораториях определены в приложении 2-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25-2 в соответствии с приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.08.2023 № 425 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25-3. Заключение аккредитованной лаборатории является основанием для списания или продления сроков хранения имущества гражданской обороны.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25-3 в соответствии с приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.08.2023 № 425 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-параграф. Азаматтық қорғаныс мүлкі қорларын сақтаудың жалпы қағидалары
21. Азаматтық қорғаныс мүлкі қорлары жабдықталған сақтау орындарында, қақпағы жоғары, өтетін жерлерге құлыптарымен, таңбалауымен қойылған қатарлап салынатын зауыттық орамада, жәшіктерде орналастырылады.
22. Қатарлар төсемде орналастырылады, олардың биіктігі еден үстінен кемінде 0,25 м. Төменгі қатарларын жақсы желдету мақсатында төсемдер бағандарға орнатылады.
23. Әрбір сақтау орнында қатарлар ретімен нөмірленеді. Әрбір қатарда (стеллажда) көрінетін жерде, ортасында, еденнен 1,5 м. биіктікте толтырылған стеллажды затбелгі бекітіледі.
Қатарлардың биіктігі:
сүзгіш, оқшаулаушы газқағарлар мен балаларды қорғау камералары үшін - 7-8 жәшіктен артық емес;
регенерацияланатын патрондар үшін - 7 жәшікке дейін, жәшіктердің жоғары қатарлары тоқтатудан кемінде 1 метр жерде тұруы тиіс;
теріні қорғау құралдары үшін - 6-7 жәшікке дейін;
химиялық барлау құралдары үшін - 6 жәшікке дейін;
орам жәшіктерінде сақтау кезінде дозиметрлік аспаптар, газсигнализаторлары мен оларға жөндеу жиынтықтары және байланыс құралдары үшін - ыдысқа рұқсат берілген жүктемені есепке ала отырып.
Қатарлардың ені - 2 жәшік.
24. Азаматтық қорғаныс мүлкі қорлары сақтау орнында:
номенклатура бойынша (әрбір номенклатура жеке қатарда сақталады);
партиялар бойынша (бір номенклатураның әрбір партиясы басқа партиядан бөлінеді) орналастырылады.
25. Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтау шарттары осы Қағидаларға 1-қосымшада, ал азаматтық қорғаныс мүлкін бірге сақтауға жол беру осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген.
25-1 "Мемлекеттік органдардың азаматтық қорғаныс мүлкін сақтаудың шекті мерзімі өткенге дейін аккредиттелген зертханаларда сынақтан өтеді".
Ескерту. Қағида 25-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.08.2023 № 425 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25-2 Аккредиттелген зертханаларда мемлекеттік органдардың азаматтық қорғаныс мүлкіне сынақ жүргізу мерзімдері (кезеңділігі) осы Қағидаларға 2-1-қосымшада айқындалған.
Ескерту. Қағида 25-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.08.2023 № 425 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25-3 Аккредиттелген зертхананың қорытындысы азаматтық қорғаныс мүлкін есептен шығаруға немесе сақтау мерзімін ұзартуға негіз болып табылады.
Ескерту. Қағида 25-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.08.2023 № 425 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 3. Особенности хранения средств индивидуальной защиты
26. Фильтрующие противогазы, камеры защитные детские хранят в сухих не отапливаемых хранилищах, окна хранилищ затемняют. При хранении противогазов, камер защитных детских не допускают попадание осадков на ящики.
26-1. По решению акимов соответствующих административно-территориальных единиц, средства индивидуальной защиты (фильтрующие противогазы, респираторы, самоспасатели, камеры защитные детские) выдаются населению на хранение по месту жительства при условии обеспечения их сохранности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.09.2018 № 674 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-2. Выданные населению средства индивидуальной защиты (фильтрующие противогазы, респираторы, самоспасатели, камеры защитные детские) на ответственное хранение, используются населением самостоятельно при получении сигналов оповещения гражданской обороны и об угрозе возникновения или при возникновении чрезвычайных ситуаций.
Пункты выдачи имущества гражданской обороны определяются в соответствии с Правилами приобретения и использования имущества гражданской обороны, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 июня 2015 года № 510 "Об утверждении Правил приобретения и использования имущества гражданской обороны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11587).
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-2 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.09.2018 № 674 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 15.08.2025 № 323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Изолирующие противогазы хранят в не отапливаемых хранилищах. Не смазывать маслами и смазками металлические части, узлы и соединения изолирующих противогазов, и регенеративных патронов к ним.
28. Регенеративные патроны, пусковые брикеты и брикеты дополнительной подачи кислорода относятся к разряду огнеопасного имущества и их хранят отдельно от других видов изделий в несгораемых, сухих, не отапливаемых хранилищах с исправной крышей и хорошей естественной и искусственной вентиляцией; хранение указанных изделий в отапливаемых хранилищах воспрещается. Оптимальная температура в хранилищах в летнее время не выше + 35 оС, а относительная влажность не более 80-90%.

3-параграф. Жеке қорғану құралдарын сақтау ерекшеліктері
26. Сүзгіш газқағарларды, балалар қорғану камераларын жылытылмайтын құрғақ сақтау орындарында сақтайды, сақтау орындарының терезелері қараңғыланады. Газқағарларды, балалар қорғану камераларын сақтаған кезде жәшіктерге жауын-шашынның түсуіне жол берілмейді.
26-1. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің шешімі бойынша жеке қорғану құралдары (сүзгіш газқағарлар, респираторлар, өзін - өзі құтқарғыштар, балаларға арналған қорғаныш камералары) халыққа олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жағдайда тұрғылықты жері бойынша сақтауға беріледі.
Ескерту. 3-параграф 26-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.09.2018 № 674 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26-2. Халыққа жауапты сақтауға берілген жеке қорғану құралдарын (сүзгіш газқағарлар, респираторлар, өзін - өзі құтқарғыштар, балаларға арналған қорғаныш камералары) азаматтық қорғаныстан құлақтандыру сигналын алған және төтенше жағдайлардың туындау қаупі немесе туындауы кезінде халық өздігімен қолданады.
Азаматтық қорғаныс мүлкін беру пункттері "Азаматтық қорғаныс мүлкін сатып алу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 8 маусымдағы № 510 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11587 болып тіркелген) бекітілген Азаматтық қорғаныс мүлкін сатып алу, құру және пайдалану қағидаларына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 3-параграф 26-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.09.2018 № 674 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 15.08.2025 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
27. Оқшаулаушы газқағарларды жылытылмайтын сақтау орындарында сақтайды. Оқшаулаушы газқағарларының, оларға регенеративтік патрондардың металл бөлшектеріне, тораптары мен қосындыларына май және майлаулар жағуға болмайды.
28. Регенеративтік патрондар, жіберу брикеттері мен оттегін қосымша беру брикеттері отқауіпті мүлік разрядына жатады және оларды жанбайтын, құрғақ, жарамды қақпағы мен жақсы табиғи және жасанды желдеткіші бар жылытылмайтын сақтау орындарында бұйымдардың басқа түрлерінен бөлек сақтау ұсынылады; көрсетілген бұйымдарды жылытылатын сақтау орындарында сақтауға тыйым салынады. Сақтау орындарындағы оңтайлы температура жазғы уақытта + 35оС жоғары емес, ал салыстырмалы ылғалдық 80-90%-дан артық емес.

29. Индивидуальные средства защиты кожи хранят в сухих, не отапливаемых хранилищах в заводской упаковке. Окна хранилищ затемняют. Осмотр и просушку средств защиты кожи проводят только в местах, исключающих воздействие на изделия прямых солнечных лучей.
30. При приемке средств индивидуальной защиты обращают внимание на состояние тары - внешним осмотром всех ящиков; комплектность и качество изделий - выборочным контролем. Выборочный контроль осуществляют внешним осмотром изделий с пpовеpкой качества, наличия и комплектности всех изделий во вскрытых ящиках.
Параграф 4. Особенности хранения пpибоpов химической и
радиационной разведки, дозиметрического контроля
31. При отсутствии отапливаемых хранилищ допускается временное хранение пpибоpов радиационной разведки и дозиметрического контроля в неотапливаемых хранилищах в герметичных чехлах из полимеpной пленки с осушителем (силикагелем).
32. Пpибоpы пеpед закладкой на хранение консервируют.
33. Способ консервации посредством помещения пpибоpов в чехол из полимеpной пленки с осушителем (силикагелем) применяется при сроках хранения приборов в отапливаемых хранилищах - более одного года, в не отапливаемых хранилищах - независимо от срока хранения.
34. Приборы химической и радиационной разведки, дозиметрического контроля в консервационной упаковке в хранилищах хранятся на стеллажах или в упаковочных ящиках в штабелях.
35. При приеме приборов химической и радиационной разведки, дозиметрического контроля проверяют: состояние тары - внешним осмотром всех ящиков и упаковок, качество изделий - выборочным контролем. Выборочный контроль осуществляют с проверкой наличия комплектности изделий и их качества (по внешнему виду).
36. Сухие элементы и батарейки для приборов хранятся в заводской упаковке или без нее в вертикальном положении. В неупакованном виде элементы устанавливают на полках стеллажей в один ряд. Элементы, у которых истек срок хранения или обнаружены такие дефекты, как изменение внешнего вида и формы, появление влажных пятен и налета солей на оболочке от просочившегося электролита и растрескивание изоляционной смолки, оболочки подлежат снятию с хранения.
Параграф 5. Особенности хранения средств специальной обработки
37. Резинотехнические изделия специальной обработки хранятся в развернутом виде на стеллажах или настилах по партиям. При гидравлическом испытании рукава выдерживают давление в течении 10 минут. Во время испытаний на изделиях не должны появляться свищи, вздутия и выступления жидкости в виде капель.

29. Теріні қорғаудың жеке құралдарын зауыттық орамада құрғақ, жылытылмайтын сақтау орындарында сақтау ұсынылады. Сақтау орындарының терезелері қараңғыланады. Теріні қорғау құралдарын қарауды және құрғатуды бұйымдарға тікелей күн сәулелерінің түсуін болдырмайтын орындарда ғана жүргізеді.
30. Жеке қорғау құралдарын қабылдаған кезде барлық жәшіктерді сырттай қараумен - ыдыстың жай-күйіне; ішінара бақылаумен - бұйымдардың жиынтықтылығы мен сапасына назар аударады. Ішінара бақылауды бұйымның сапасын, ашылған жәшіктерде барлық бұйымдардың болуын және жиынтықтылығын тексере отырып, сырттай қараумен жүзеге асырады.
4-параграф. Химиялық және радиациялық барлау, дозиметрлік бақылау аспаптарын сақтау ерекшеліктері
31. Жылытылатын сақтау орындары болмаған кезде құрғатқышы (силикагелі) бар полимерлі пленкадан жасалған герметикалық тыстарда жылытылмайтын сақтау орындарында радиациялық барлау және дозиметрлік бақылау аспаптарын уақытша сақтауға жол беріледі.
32. Аспаптар сақтауға қойылар алдында консервіленеді.
33. Құрғатқышы (силикагелі) бар полимерлі пленкадан жасалған тыстарға аспаптарды орнату арқылы консервациялау тәсілі жылытылатын сақтау орындарында аспаптарды - бір жылдан артық, жылытылмайтын сақтау орындарында - сақтау мерзіміне қарамастан сақтағанда қолданылады.
34. Химиялық және радиациялық барлау, дозиметрлік бақылау аспаптары сақтау орындарындағы консервациялық орамда стеллаждарда және қатарлардағы орам жәшіктерде сақталады.
35. Химиялық және радиациялық барлау, дозиметрлік бақылау аспаптары қабылдаған кезде: ыдыстың жай-күйі - барлық жәшіктер мен орамдарды сырттай қарап, бұйымдар сапасы - ішінара бақылаумен тексеріледі. Ішінара бақылау бұйымдардың жиынтықтылығы мен олардың сапасын (сыртқы түрі бойынша) тексерумен жүзеге асырылады.
36. Аспаптарға арналған құрғақ элементтер мен батарейкалар зауыттық орамада немесе тік күйде орамасыз сақталады. Оралмаған түрдегі элементтер стеллаждар сөрелерінде бір қатарға орнатылады. Сақтау мерзімі өткен немесе сыртқы түр мен нысанның өзгеруі, ылғалды дақтардың пайда болуы және тарап кеткен электролиттен қабыршықта тұздың болуы және оқшаулау желімбасының, қабыршықтың ағуы сияқты ақаулар табылған элементтер сақтаудан алуға жатады.
5-параграф. Арнайы өңдеу құралдарын сақтау ерекшеліктері
37. Арнайы өңделген резеңке техникалық бұйымдар ашық түрде стеллаждарда немесе сөрелерде партиялар бойынша сақталады. Гидравликалық сынақ кезінде жеңқұбырлар 10 минут бойы қысымға төтеп береді. Сынақ кезінде бұйымдарда жыланкөздер, ісінулер пайда болмауы және тамшы түріндегі сұйықтық ақпауы тиіс.

38. Дегазирующие, дезинфицирующие и дезактивирующие вещества и рецептуры являются легковоспламеняющимися веществами и жидкостями. В процессе хранения необходимо строго выполнять требования пожарной безопасности.
39. Дегазирующие вещества и рецептуры на щелочной основе в железных и деревянных барабанах разрешается хранить под навесом, на кислотной основе и ядовитые жидкости в железных бочках - на открытых площадках.
Глава 3. Учет имущества гражданской обороны
40. Учет и отчетность по имуществу гражданской обороны, находящемуся на длительном хранении, его переоценка осуществляются предприятиями (организациями), начальниками гражданской обороны, в ведении которых находится склад.
41. На складе учет наличия имущества гражданской обороны ведется по карточкам, где содержится информация об оприходовании, закладке, отпуске, замене, освежении или списании имущества гражданской обороны.
42. Сверка бухгалтерского и складского учета производится два раза в год - на 1 января и 1 июля. В актах сверки отмечаются расхождения и принимаются меры к их устранению.
Глава 4. Порядок списания имущества гражданской обороны
43. Имущество гражданской обороны, находящееся в эксплуатации или на хранении, подлежит списанию по истечении предельного срока хранения, а также при выявлении отклонений от нормативных показателей, установленных государственными стандартами или техническими характеристиками.
44. Списание имущества гражданской обороны осуществляется на основании акта технического (качественного) состояния имущества гражданской обороны согласно приложению 3 к настоящим Правилам и лабораторного заключения о наличии отклонений от нормативных показателей.
45. При списании имущества гражданской обороны комиссией составляется акт на списание имущества гражданской обороны согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
46. Списание имущества гражданской обороны по истечении предельного срока хранения производится без проведения лабораторных испытаний, на основании документов (паспорт, журнал), подтверждающих истечение предельных сроков хранения.
46-1. Предельный срок хранения имущества гражданской обороны для длительного хранения определен согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 46-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.09.2018 № 674 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

38. Газсыздандыратын, дезинфекциялайтын және дезактивациялайтын заттар мен рецептуралар тез тұтанғыш заттар мен сұйықтықтар болып табылады. Сақтау процесінде өрт қауіпсіздігі талаптарын қатаң түрде орындау қажет.
39. Газсыздандыратын заттар мен темір және ағаш барабандардағы сілтілі негіздегі рецептураларды бастырманың астында, темір бөшкелердегі қышқыл негізіндегі және улы сұйықтықтарды - ашық алаңдарда сақтауға рұқсат етіледі.
3-тарау. Азаматтық қорғаныс мүлкін есепке алу
40. Ұзақ сақтаудағы азаматтық қорғаныс мүлкі бойынша есепке алуды және есептілікті, оны қайта бағалауды кәсіпорындар (ұйымдар), қарамағында қойма тұрған азаматтық қорғаныс бастықтары жүзеге асырады.
41. Қоймада азаматтық қорғаныс мүлкінің бар-жоғын есепке алу карточкалар бойынша жүргізіледі, онда азаматтық қорғаныс мүлкін жұмсау, салу, шығару, ауыстыру, жаңарту немесе есептен шығару туралы ақпарат қамтылады.
42. Бухгалтерлік және қоймалық есепке алуды салыстыра тексеру жылына екі рет - 1 шілдеде және 1 қаңтарда жүргізіледі. Салыстыра тексеру актілерінде айырмашылықтар белгіленеді және оларды жою бойынша шаралар қабылданады.
4-тарау. Азаматтық қорғау мүлкін есептен шығару тәртібі
43. Пайдаланудағы немесе сақтаудағы азаматтық қорғаныс мүлкі сақтаудың шекті мерзімі өтуі бойынша, сондай-ақ мемлекеттік стандарттарда немесе техникалық сипаттамаларда белгіленген нормативтік көрсеткіштерден ауытқуы анықталған кезде есептен шығаруға жатады.
44. Азаматтық қорғаныс мүлкін есептен шығару осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес азаматтық қорғаныс мүлкінің техникалық (сапалық) жай-күйі актісінің және нормативтік көрсеткіштерден ауытқуының болуы туралы зертханалық қорытындының негізінде жүзеге асырылады.
45. Азаматтық қорғаныс мүлкін есептен шығару кезінде комиссия осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес азаматтық қорғаныс мүлкін есептен шығару актісін жасайды.
46. Сақтаудың шекті мерзімі өтуі бойынша азаматтық қорғаныс мүлкін есептен шығару зертханалық сынақтар өткізусіз, сақтаудың шекті мерзімінің өтуін растайтын құжаттардың (паспорт, журнал) негізінде жүргізіледі.
46-1. Ұзақ сақтауға азаматтық қорғаныс мүлкін шекті сақтау мерзімі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес айқындалған;
Ескерту. 4-тарау 46-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.09.2018 № 674 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

46-2. Имущество гражданской обороны обновляется (освежается) с учетом потребности для конкретного объекта в настоящий момент времени.
Сноска. Правила дополнены пунктом 46-2 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.09.2018 № 674 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок утилизации имущества гражданской обороны
47. На основании акта списания имущества гражданской обороны составляется акт передачи имущества гражданской обороны на утилизацию, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

46-2. Азаматтық қорғаныс мүлкі қазіргі уақыттағы нақты объект үшін қажеттілікті есепке ала отырып жаңартылады (жаңғыртылады).
Ескерту. 4-тарау 46-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.09.2018 № 674 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Азаматтық қорғаныс мүлкін кәдеге жарату тәртібі
47. Азаматтық қорғаныс мүлкін есептен шығару актісі негізінде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес азаматтық қорғаныс мүлкін кәдеге жаратуға беру актісі жасалады.

Сноска. Пункт 47 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.09.2018 № 674 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Утилизация имущества гражданской обороны, проводится уполномоченными организациями, которые самостоятельно выбирают методы и способы утилизации комплектующих (компонентов) в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан.

Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.09.2018 № 674 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Азаматтық қорғаныс мүлкін кәдеге жаратуды уәкілетті ұйымдар жүргізеді, олар Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес құрамдас бөлшектерді (компоненттерді) кәдеге жарату әдістері мен тәсілдерін дербес таңдайды.

1,3,5,10,16.
15
Специальные машины химических войск, войсковые средства засечки
3,5,10,16.
16
Приборы и комплекты специальной обработки.
Групповые и ремонтные комплекты ЗИП специальной обработки. Неснаряженные системы регенерации воздуха
1,3,5,9,10,
14,15.
17
Дегазирующие рецептуры, едкий натр, моноэтаноламин
5
При определении допустимости совместного хранения конкретных изделий необходимо, кроме данной таблицы, руководствоваться также требованиями к условиям хранения изделий в отапливаемых и не отапливаемых хранилищах.

1,3,5,10,16.
15
Химиялық әскердің арнайы машиналары, әскери анықтау құралдары
3,5,10,16.
16
Арнайы өңдеу құралдары мен жиынтықтар. Арнайы өңдейтін ЗИП-тің топтық және жөндеу жиынтықтары. Ауа регенерациясының жарақталмаған жүйесі
1,3,5,9,10,
14,15.
17
Газсыздандыратын рецептуралар, сілтілік натрий, моноэтаноламин
5
Нақты бұйымдарды бірге сақтауға жол беруді анықтау кезінде осы кестеден басқа, жылытылатын және жылытылмайтын сақтау орындарында бұйымдарды сақтау шарттарының талаптарын да басшылыққа алу қажет.
Азаматтық қорғаныс
мүлкін сақтау, есепке алу,
есептен шығару және
кәдеге жарату қағидаларына

Приложение 2-1
к Правилам хранения, учета,
списания и утилизации
имущества гражданской
обороны
Сроки (периодичность) проведения испытания имущества гражданской обороны государственных органов в аккредитованных лабораториях
Сноска. Правила дополнены приложением 2-1 в соответствии с приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 10.08.2023 № 425 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование имущества
Периодичность осмотра при хранении
Периодичность лабораторных испытаний, количество образцов, отбираемого имущества гражданской обороны для испытаний
1. Противогазы фильтрующие (гражданские, детские, в том числе респираторы), камеры защитные детские, дополнительные патроны.
Один раз в два
года
Первый раз за шесть месяцев до истечения гарантийного срока хранения; второй раз через четыре года после истечения гарантийного срока хранения и далее один раз в два года. Испытания - по пять противогазов, дополнительных патронов, респираторов и по две камеры защитные детские от заводской партии. (при хранении неполной партии противогазов - 1 противогаз от 1000 штук)
2. Приборы радиационной разведки и дозиметрического контроля
Один раз в год
Один раз в пять лет – поверка и консервация, 100% приборов, находящихся на хранении
3. Приборы химической разведки
Один раз в год
Один раз в пять лет - проверка работоспособности, поверка, техническое обслуживание и замена комплектующих изделий, 100% приборов, находящихся на хранении
4. Индикаторные трубки для приборов радиационной и химической разведки
Один раз в год
Первый раз за шесть месяцев до истечения гарантийного срока хранения и далее один раз в год (ИТ-44 – один раз в шесть месяцев)
5. Противогазы изолирующие
Один раз в два года
Первый раз за год до истечения гарантийного срока хранения, далее один раз в два года; по 6 штук от партии (по 3 противогаза из 2 ящиков)
6. Регенеративные патроны и пусковые брикеты
Один раз в год
Первый раз за год до истечения гарантийного срока хранения, далее один раз в два года; по 6 штук от партии
7. Средства защиты кожи
Один раз в два года
Первый раз за год до истечения гарантийного срока хранения, далее один раз в два года; 1 изделие от партии
8. Индивидуальные противохимические пакеты
Один раз в год
Первый раз за год до истечения гарантийного срока хранения, далее один раз в пять лет, 10 пакетов от партии без проверки химических показателей
9. Средства фильтровентиляции для защитных сооружений гражданской обороны
Один раз в два года
Первый раз за шесть месяцев до истечения гарантийного срока хранения и далее один раз в пять лет, 100% от всего наличия

2-1-қосымша
Аккредиттелген зертханаларда мемлекеттік органдардың азаматтық қорғаныс мүлкіне сынақ жүргізу мерзімдері (кезеңділігі)
Ескерту. Қағида 2-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 10.08.2023 № 425 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мүліктің атауы
Сақтау кезіндегі тексеру кезеңділігі
Зертханалық сынақтардың кезеңділігі, сынақтар үшін азаматтық қорғаныстың іріктеп алынатын мүліктер үлгілерінің саны
1. Сүзгіш газтұмшалар (азаматтық, балаларға арналған, оның ішінде респираторлар), балаларды қорғау камералары, қосымша патрондар.
Екі жылда бір рет
Бірінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі біткенге дейін алты ай бұрын; екінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі біткеннен кейінгі төрт жылдан кейін және одан әрі екі жылда бір рет. Сынау - зауыттық партиядан бес газтұмшалар, қосымша патрондар мен екі балаларға арналған қорғау камералары бойынша (газтұмшалардың толық емес партиясын сақтау кезінде - 1000 данадан 1 газтұмша) жасалады
2. Радиациялық барлау және дозиметрлік бақылау аспаптары
Жылына бір рет
Бес жылда бір рет - тексеру және консервациялау. Сақтаудағы аспаптардың 100%
3. Химиялық барлау аспаптары
Жылына бір рет
Бес жылда бір рет - жұмыс қабілеттілігін тексеру, тексеру, техникалық қызмет көрсету, бұйымның жинақтаушы бөлшектерін ауыстыру. Сақтаудағы аспаптардың 100%
4. Радиациялық және химиялық барлау аспаптарға арналған индикаторлы түтіктері
Жылына бір рет
Бірінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі аяқталғанға дейін алты ай бұрын және одан кейін жылына бір рет (ИТ-44 – алты айда бір рет)
5. Оқшаулау газтұмшалары
Екі жылда бір рет
Бірінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі аяқталғанға дейін бір жыл бұрын, содан кейін екі жылда бір рет; партиядан 6 дана (екі жәшіктен үш газтұмша)
6. Регенеративті патрондар және ісқе қосу брикеттері
Жылына бір рет
Бірінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі аяқталғанға дейін бір жыл бұрын, одан әрі екі жылда бір рет; партиядан 6 дана
7. Теріні қорғау құралдары
Екі жылда бір рет
Бірінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі біткенге дейін бір жыл бұрын, одан әрі екі жылда бір рет; партиядан 1 бұйым
8. Жеке химияға қарсы пакеттер
Жылына бір рет
Бірінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі аяқталғанға дейін бір жыл бұрын, одан әрі жылына бір рет, химиялық көрсеткіштерді тексермей партиядан 10 пакет
9. Азаматтық қорғаныс құрылыстарына арналған сүзгі желдету құралдары
Екі жылда бір рет
Бірінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі аяқталғанға дейін алты ай бұрын, одан әрі екі жылда бір рет, барынан 100%

10. Средства медицинской защиты
Один раз в год
Первый раз за год до истечения гарантийного срока хранения, далее один раз в 2 года, 1 изделие от партии
Примечание: Образцы после испытаний хранятся в тех же ящиках вместе с копиями протоколов испытаний (сертификатов), из которых они были взяты и учитываются как лабораторные. Ящики с лабораторными образцами маркируются буквой "Л" в квадрате со стороной 12 см.
Приложение 3
к Правилам хранения, учета,
списания и утилизации
имущества гражданской обороны
Форма
__________________________
(наименование организации)
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель
__________________________
Должность (ФИО) (подпись)
"__"___________20___г
АКТ
технического (качественного) состояния имущества
гражданской обороны
(наименование имущества гражданской обороны)
Дата составления акта "___" _________ 20___г.
Комиссия, созданная приказом от "__" ___ 20__ г. №__ на ______
Председатель комиссии _______________ _____________
(должность) (ФИО)
Члены комиссии: _______________ _____________
(должность ) (ФИО)
_______________ ______________
произвела осмотр имущества гражданской обороны (наименование имущества гражданской обороны)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
При ознакомлении с документами, осмотре (проверке) имущества гражданской обороны (наименование имущества гражданской обороны) установлено:

10. Медициналық қорғау құралдары
Жылына бір рет
Бірінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі біткенге дейін бір жыл бұрын, одан әрі екі жылда бір рет; партиядан 1 бұйым
Ескертпе: Сынақтардан кейінгі үлгілер олар алынған сынақ хаттамаларының (сертификаттардың) көшірмелерімен бірге сол жәшіктерде сақталады және зертханалық үлгілер ретінде есепке алынады. Зертханалық үлгілері бар жәшіктер жағы 12 см квадратта "Л" әрпімен таңбаланады.
Азаматтық қорғаныс мүлкін
сақтау, есепке алу, есептен
шығару және кәдеге жарату
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
__________________________________
(ұйымның атауы)
БЕКІТЕМІН
_______________________басшысы
Лауазымы (ТАӘ), (қолы)
20___ж "__"___________
Азаматтық қорғаныс мүлкінің техникалық (сапалық) жай-күйінің АКТІСІ
Актіні толтыру күні 20___жылғы "___" _________
Комиссия, 20__ жылғы "___" ________ №___ ___ бұйрықпен құрылды.
Комиссия төрағасы _______________ _____________
(лауазымы) (ТАӘ)
Комиссия мүшелері: _______________ _____________
(лауазымы) (ТАӘ)
_______________ ______________
Азаматтық қорғаныс мүлкін (азаматтық қорғаныс мүлкінің атауы) қарап тексерді _____________________________________________________________________
Азаматтық қорғаныс мүлкін (азаматтық қорғаныс мүлкінің атауы) қарап тексеру (тексеру) құжатымен танысқан кезде мыналар анықталды:

4. Установлены:
ресурс (циклов, часов)
срок эксплуатации (лет, месяцев)
гарантийная наработка (циклов, часов.)
гарантийный срок (лет, месяцев)
5. Произведен ремонт (вид, дата)
6. Находится в эксплуатации после последнего ремонта (лет, месяцев)
7. Наработка после последнего ремонта (циклов, часов, км пробега)
8.Имеет недоработку (переработку):
по назначенному ресурсу
по сроку эксплуатации (лет, месяцев)
по гарантийной наработке (циклов, часов.)
по сроку годности (лет, месяцев)
3. Комплектность
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Техническое состояние
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Причины досрочного износа или повреждения
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Предложения комиссии
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Заключение комиссии _____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________ ___ М.П. ___________________________________
Председатель комиссии _______________ _____________ ___________
(подпись) (ФИО) (дата)
Члены комиссии: _______________ _____________ ___________
(подпись) (ФИО) (дата)
Приложение 4
к Правилам хранения, учета,
списания и утилизации
имущества гражданской обороны
Форма
_________________________________
(Наименование организации)
Утверждаю
(руководитель)
______________
(должность)
"___" ______20__г.
__________________
(подпись) (ФИО)
Акт
на списание имущества гражданской обороны
(наименование имущества гражданской обороны)
№ ____
Комиссией, созданной приказом № ___ от "___"_ _____ 20__г. в составе:
Председатель комиссии _____________ _____________
(должность) (ФИО)
Члены комиссии: _____________ _____________
(должность) (ФИО)
_____________ _____________
Произведен осмотр имущества гражданской обороны (наименование имущества гражданской обороны), числящихся в подотчете.
В результате осмотра установлено, что нижеперечисленное имущество гражданской обороны (наименование имущества гражданской обороны) в процессе хранения (эксплуатации) полностью утратило свои защитные качества и не пригодно для дальнейшего хранения (эксплуатации).
Наименование имущества гражданской обороны
единица измерения
количество
цена, в тенге за единицу
сумма в тенге
год закладки
дата передачи в эксплуатацию
гарантийный срок хранения
нормативный срок эксплуатации, лет
результаты лабораторных испытаний
примечание
наименование, размер/ марка
шифр
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Всего подлежит списанию
Председатель комиссии __________ ______
(подпись) (ФИО)
Члены комиссии: __________ ______
(подпись) (ФИО) Дата составления "_" __ 20__ г.
Приложение 5
к Правилам хранения, учета,
списания и утилизации
имущества гражданской обороны
Предельный срок хранения имущества гражданской обороны для длительного хранения

4. Мыналар белгіленді:
ресурс (циклдері, сағаттары)
пайдалану мерзімі (жылы, айы)
кепілді жұмыс істеуі (циклдері, сағаттар)
кепілдік мерзімі (жылы, айы)
5. Жөндеу жүргізілді (түрі, күні)
6. Соңғы жөндеуден кейін пайдалануда (жылы, айы)
7. Соңғы жөндеуден кейін жұмыс істеуі (циклдері, сағаттары, жүрілген жолы км)
8. Істеліп бітпеген жұмысы бар (қайта істеу):
тағайындалған ресурс бойынша
пайдалану мерзімі бойынша (жылы, айы)
кепілді жұмыс істеуі бойынша (циклдер, сағаттар)
жарамдылық мерзімі бойынша (жылы, айы)
3. Жинақталымы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Техникалық жай-күйi
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Мерзiмiнен бұрын тозу немесе бүлiну себептерi
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Комиссия ұсыныстары
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Комиссия қорытындысы
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
М.О. ___________________________________
Комиссия төрағасы _______________ _____________ ___________
(қолы) (ТАӘ) (күні)
Комиссия мүшелері: _______________ _____________ ___________
(қолы) (ТАӘ) (күні)
Азаматтық қорғаныс мүлкін
сақтау, есепке алу, есептен
шығару және кәдеге жарату
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
__________________________________
(ұйымның атауы)
БЕКІТЕМІН
_______________________басшысы
Лауазымы (ТАӘ), (қолы)
20___ж "__"___________
________________________________
Азаматтық қорғаныс мүлкін (азаматтық қорғаныс мүлкінің тауы) есептен шығару актісі
________жылғы "___" _____ № ____ бұйрығымен құрылған комиссия, құрамы:
Комиссия төрағасы _____________ _____________
(лауазымы) (ТАӘ)
Комиссия мүшелері: _____________ _____________
(лауазымы) (ТАӘ)
_____________ _____________
Есеп тұрған азаматтық қорғаныс мүлкін (азаматтық қорғаныс мүлкінің атауы) қарау жүргізілді.
Қарау нәтижесінде төменде санамаланған азаматтық қорғаныс мүлкін (азаматтық қорғаныс мүлкінің атауы) сақтау (пайдалану) процесінде толығымен өзінің қорғау қабілетін жойғаны және алдағы уақытта сақтауға (қолдануға) жарамсыз екені анықталды.
Азаматтық қорғаныс мүлкінің атауы
өлшем бірлігі
саны
теңгедегі бірлік бағасы
теңгедегі сомасы
салынған жылы
пайдалануға берілген жылы
кепілдемелік сақтау мерзімі
нормативтік пайдалану мерзімі, жыл
зертханалық сынау нәтижелері
ескертпе
Атауы, көлемі, маркасы
шифрі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Барлығы есептен шығаруға жатады
Комиссия төрағасы _____________ _____________
(лауазымы) (ТАӘ)
Комиссия мүшелері: _____________ _____________
(лауазымы) (ТАӘ)
Құрылған мерзімі 20 ж. " "
Азаматтық қорғаныс мүлкін
сақтау, есепке алу, есептен
шығару және кәдеге жарату
қағидаларына
5-қосымша
Ұзақ сақтауға азаматтық қорғаныс мүлкін шекті сақтау мерзімі

Сноска. Правила дополнены приложением 6 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.09.2018 № 674 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Основание: акт списания №____ от "___" _________ _____ года
Материально ответственное лицо организации, в ведении которых находится имущество гражданской обороны _____________ _____________________________________
(должность)                   (ФИО (при его наличии))
Ответственное лицо организаций или предприятий, производящие утилизацию
_____________ __________________________________________________________________
(должность)                               (ФИО (при его наличии))
Перечень имущества гражданской обороны
Наименование имущества гражданской обороны
Единица измерения
Инвентарный номер
Номер партии
Количество партии
Количество в партии
Цена за единицу в тенге
Сумма, в тенге
примечание
1
2
3
4
5
6
7
10
11
12
Всего подлежит утилизации ________________________ экз.
(прописью)
Материально ответственное лицо организации, в ведении которых находится имущество гражданской обороны
_____________ ________________________________________________ "__"_____20___года
(должность)                         (ФИО (при его наличии))
Ответственное лицо организаций или предприятий, производящие утилизацию
______________ ____________________________________ "___" ______________ 20 __ года
(должность)                         (ФИО (при его наличии))
После утверждения акта перечисленное имущество гражданской обороны перед
утилизацией сверили с записями в акте и полностью утилизированы путем
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"___" __________ 20___года

Ескерту. Қағида 6-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.09.2018 № 674 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Негіз: _____ жылғы "___" _________№____ есептен шығару актісі
Азаматтық қорғаныс мүлкі қарамағында тұрған ұйымның материалдық жауапты адамы _____________ _________________________ (лауазымы) (ТАӘ (болған жағдайда))
Кәдеге жаратуды жүргізетін ұйымның немесе кәсіпорынның жауапты адамы _____________ __________________________ (лауазымы) (ТАӘ (болған жағдайда))
Азаматтық қорғаныс мүлкінің тізбесі
Р/с №
Азаматтық қорғаныс мүлкінің атауы
Өлшем бірлігі
Түгендеу нөмірі
Партия нөмірі
Партия саны
Партиядағы саны
Теңгедегі бірлік бағасы
Теңгедегі сомасы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
10
11
12
Барлығы ________________________ дана кәдеге жаратуға жатады (жазумен) Азаматтық қорғаныс мүлкі қарамағында тұрған ұйымның материалдық жауапты адамы ___________________________________ 20__ жылғы "__"_____________ (жазумен) (ТАӘ (болған жағдайда))
Кәдеге жаратуды жүргізетін ұйымның немесе кәсіпорынның жауапты адамы ____________ ________________________ 20__жылғы "__" ______________ (жазумен) (ТАӘ (болған жағдайда))
Актіні бекіткеннен кейін санамаланған азаматтық қорғаныс мүлкі кәдеге жаратар алдында актідегі жазбамен салыстыра тексерілді және мынадай жолмен толық кәдеге жаратылды. _______________________________________________________________________
20___жылғы "__" ____________