Об утверждении Государственного норматива по формированию и представлению технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации в электронно-цифровой форме в экспертные организации и в Единый государственный электронный банк предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора
Приказ Председателя Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 21 апреля 2016 года № 106-нқ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2016 года № 13736.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.09.2016 г.
В соответствии с подпунктом 489) абзаца три пункта 16 Положения о Министерстве индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936, подпунктом 46) пункта 14 Положения республиканского государственного учреждения "Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан", утвержденного приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 января 2019 года № 55, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.11.2019 № 177-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый Государственный норматив по формированию и представлению технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации в электронно-цифровой форме в экспертные организации и в Единый государственный электронный банк предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора.

Мемлекеттік инвестициялардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілердің құрылысына арналған жоба алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын сараптамалық ұйымдарға және Бірыңғай мемлекеттік электрондық банкке электрондық-сандық нысандағы техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттамасын қалыптастыру және ұсыну жөніндегі мемлекеттік нормативті бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті Төрағасының 2016 жылғы 21 сәуірдегі № 106-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 мамырда № 13736 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті Төрағасының м.а. 2026 жылғы 21 қаңтардағы № 5-нқ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті Төрағасының м.а. 21.01.2026 № 5-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.09.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі туралы ереженің 16-тармағының үшінші абзацының 489) тармақшасына және Қазақстан Республикасы индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 30 қаңтардағы № 55 бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі ережесінің 14-тармағының 46) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 06.11.2019 № 177-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік инвестициялардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілердің құрылысына арналған жоба алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын сараптамалық ұйымдарға және Бірыңғай мемлекеттік электрондық банкке электрондық-сандық нысандағы техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттамасын қалыптастыру және ұсыну жөніндегі мемлекеттік норматив бекітілсін.

2. Управлению сметных норм в строительстве Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя председателя Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 сентября 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Комитета по делам строительства,
жилищно-коммунального хозяйства и
управления земельными ресурсами
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
М. Жайымбетов
Утвержден
приказом Председателя Комитета
по делам строительства,
жилищно-коммунального хозяйства и
управления земельными ресурсами
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 апреля 2016 года № 106-нқ
Государственный норматив по формированию и представлению
технико-экономических обоснований и проектно-сметной
документации в электронно-цифровой форме в экспертные
организации и в Единый государственный электронный банк
предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации на
строительство объектов, финансируемых за счет государственных
инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.11.2019 № 177-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящий "Государственный норматив по формированию и представлению технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации в электронно-цифровой форме в экспертные организации и в Единый государственный электронный банк предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора" (далее – Государственный норматив)разработан в соответствии с требованиями законодательства в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің Құрылыстағы сметалық нормалар басқармасы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері және жер ресурстарын
басқару комитетінің төрағасы
М. Жайымбетов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері және жер
ресурстарын басқару
комитеті төрағасының 2016 жылғы
21 ақпандағы № 106-нқ бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік инвестициялардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілердің құрылысына арналған жоба алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын сараптамалық ұйымдарға және Бірыңғай мемлекеттік электрондық банкке электрондық-цифрлық нысандағы техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттамасын қалыптастыру және ұсыну жөніндегі мемлекеттік норматив
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 06.11.2019 № 177-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы "Мемлекеттік инвестициялардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілердің құрылысына арналған жоба алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын сараптамалық ұйымдарға және Бірыңғай мемлекеттік электрондық банкке электрондық-цифрлық нысандағы техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттамасын қалыптастыру және ұсыну жөніндегі мемлекеттік норматив" (бұдан әрі – Мемлекеттік норматив) Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнаманың талаптарына сәйкес әзірленді.

2. Настоящий Государственный норматив предъявляет требования к электронно-цифровой форме технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, представляемых в экспертные организации и в Единый государственный электронный банк предпроектной (технико-экономических обоснований) и проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора (далее– Единый электронный банк).
3. В настоящем Государственном нормативе используются следующие основные понятия:
1) паспорт проекта и/или рабочего проекта в электронно-цифровой форме (далее – электронный паспорт проекта) – электронный документ, в котором приводятся схематическое изображение основных фасадов, планов и разрезов (сечений), краткое описание и основные технико-экономические показатели, в том числе эксплуатационные характеристики;
2) проектно-сметная документация (далее – ПСД) – документация, содержащая объемно-планировочные, конструктивные, технологические, инженерные, природоохранные, экономические и иные решения, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства;
3) технико-экономические обоснования строительства объектов в электронно-цифровой форме (далее – ЭТЭО) – логически структурированная и организованная совокупность электронных документов и файлов, содержащая основные исходные данные с описаниями цели инвестирования, обоснования эффективности инвестиций, в том числе: ожидаемый экономический, социальный и (или) коммерческий эффект от функционирования объекта (комплекса), а также сведения об основных технических и технологических параметрах объекта строительства и расчеты с определением технико-экономических показателей объекта;
4) Единый государственный электронный банк предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора (далее – Единый электронный банк) – предпроектная и проектная (проектно-сметная) документация на электронных носителях на строительство объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора, утвержденная в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) проектно-сметная документация строительства объектов в электронно-цифровой форме (далее – ЭПСД)– логически структурированная и организованная совокупность электронных документов и файлов, содержащая объемно-планировочные, конструктивные, технологические, инженерные, природоохранные, экономические и иные решения, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства;

2. Осы Мемлекеттік норматив сараптамалық ұйымдар мен мемлекеттік инвестициялардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаттары есебінен қаржыландыралатын объектілердің құрылысына арналған жоба алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманың бірыңғай мемлекеттік электрондық банкіне (бұдан әрі – Бірыңғай электрондық банк) ұсынылатын техникалық-экономикалық негіздемелердің және жобалау-сметалық құжаттамасының электрондық-цифрлық нысанына қойылатын талаптарды қамтиды.
3. Осы Мемлекеттік нормативте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жобаның және/немесе жұмыс жобасының электрондық-цифрлық нысандағы паспорты (бұдан әрі – жобаның электрондық паспорты) – негізгі қасбеттердің, жоспарлардың және бөліністердің (қималардың) схемалық бейнесі, қысқаша сипаттамасы және негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері, оның ішінде пайдалану сипаттамалары келтірілетін электрондық құжат;
2) жобалау-сметалық құжаттама (ЖСҚ) – көлемдік-жоспарлау, конструкциялық, технологиялық, инженерлік, табиғат қорғау, экономикалық және өзге де шешімдерді, сондай-ақ құрылысты, аумақты инженерлік дайындауды, абаттандыруды ұйымдастыруға және жүргізуге арналған сметалық есептерді қамтитын құжаттама;
3) құрылыс объектілерінің электрондық-цифрлық нысандағы техникалық-экономикалық негіздемелері (бұдан әрі – ЭТЭН) – инвестициялау мақсатын, инвестициялар тиімділігінің негіздемелерін сипаттап, негізгі бастапқы деректерден тұратын электрондық құжаттар мен файлдардың логикалық құрылымдалған және ұйымдастырылған жиынтығы, оның ішінде: объектінің (кешеннің) жұмыс істеуінен күтілетін экономикалық, әлеуметтік және (немесе) коммерциялық тиімділік, сондай-ақ, құрылыс объектісінің негізгі техникалық және технологиялық өлшемдері туралы мәліметтер және объектінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің айқындамасы бар есептер;
4) Мемлекеттік инвестициялардың және квазимемлекеттік сектор субъектілері қаражатының есебінен қаржыландырылатын объектілердің құрылысына арналған жоба алдындағы және жобалау (жобалық-сметалық) құжаттамасының бірыңғай мемлекеттік электрондық банкі (бұдан әрі – Бірыңғай электрондық банк) – Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен бекітілген мемлекеттік инвестициялардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаттары есебінен қаржыландыралатын объектілердің құрылысына арналған электрондық жеткізгіштердегі жоба алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттама;
5) объект құрылысының электрондық-цифрлық нысандағы жобалау-сметалық құжаттамасы (бұдан әрі – ЭЖСҚ) – көлемдік-жоспарлау, конструкциялық, технологиялық, инженерлік, табиғат қорғау, экономикалық және өзге де шешімдерді қамтитын электрондық құжаттар мен файлдардың қисындық жағынан құрылымдалған және ұйымдастырылған жиынтығы, сондай-ақ құрылысты, аумақты инженерлік дайындауды, абаттандыруды ұйымдастыруға және жүргізуге арналған сметалық есептер;

6) технико-экономическое обоснование (далее – ТЭО) – документ, содержащий сведения об основных технических, технологических и иных решениях, а также результаты изучения осуществимости и эффективности инвестиционного проекта, проводимого на основе экономического анализа выгод и затрат с определением основных технико-экономических параметров;
7) файл – идентифицированная совокупность экземпляров полностью описанного в конкретной программе типа данных, находящихся вне программы во внешней памяти и доступных программе посредством специальных операций;
8) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
9) электронный носитель – материальный носитель, предназначенный для хранения информации в электронной форме, а также записи или ее воспроизведения с помощью технических средств;
10) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП)– набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Требования к технико-экономическим обоснованиям и проектно-сметной документации в электронно-цифровой форме
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.11.2019 № 177-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Требования к составу и содержанию разделов ТЭО в электронно-цифровой форме формируется в соответствии со строительными нормами Республики Казахстан "Правила разработки, согласования, утверждения и состав технико-экономических обоснований на строительство", утвержденными приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан № 163 от 29 мая 2007 года, полностью идентично оригиналу документации на бумажном носителе.
5. Требования к составу и содержанию разделов ПСД в электронно-цифровой форме формируется в соответствии со строительными нормами Республики Казахстан "Порядок разработки, согласования, утверждения и состав проектной документации на строительство", утвержденными приказом Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства № 540 от 29 декабря 2011 года, полностью идентично оригиналу документации на бумажном носителе.

6) техникалық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ТЭН) – негізгі техникалық, технологиялық және өзге де шешімдер туралы мәліметтерді, сондай-ақ, негізгі техникалық-экономикалық параметрлерді айқындай отырып, пайданы және шығындарды экономикалық талдау негізінде жүргізілетін бюджеттік инвестициялық жобаның жүзеге асырушылығы мен тиімділігін зерделеу нәтижелерін қамтитын құжат;
7) файл – бағдарламадан тыс сыртқы жақта орналасатын және арнайы операциялар арқылы бағдарламаға қол жетімді болатын деректер түрінде нақты бағдарламада толық сипатталған даналардың сәйкестендірілген жиынтығы;
8) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
9) электрондық тасығыш – ақпаратты электрондық нысанда сақтауға, сондай-ақ, оны техникалық құралдардың көмегімен жазуға немесе көрсетуге арналған материалдық тасығыш;
10) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиістілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
2-тарау. Техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаларға электрондық-цифрлық нысанына қойылатын талаптар
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 06.11.2019 № 177-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Электрондық-цифрлық нысанда ЖСҚ бөлімдерінің құрамына және мазмұнына қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті Төрағасының 2007 жылғы 29 мамырдағы № 163 бұйрығымен бекітілген Құрылысқа арналған техникалық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу, келісу, бекіту және құрамы туралы ережелердің Қазақстан Республикасының құрылыс нормаларына сәйкес қалыптастырылады және қағаз тасығыштағы құжаттаманың түпнұсқасына толық ұқсас.
5. Электрондық-цифрлық нысандағы ЖСҚ құрамына және мазмұнына қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің 2011 жылғы 29 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен бекітілген Құрылыстың жобалық құжаттамасын әзірлеу, келісу, бекіту тәртібі мен құрамының Қазақстан Республикасының құрылыс нормаларына сәйкес қалыптастырылады және қағаз тасығыштағы құжаттаманың түпнұсқасына толық ұқсас.

6. При предоставлении ТЭО и ПСД для проведения комплексной вневедомственной экспертизы по каждому из разделов проекта Заказчик формирует электронные документы одним из следующих способов:
1) сканирование бумажных оригиналов;
2) на основе электронно-цифровой формы оригинала, без воспроизведения на бумажном носителе.
7. Формирование ЭПСД и ЭТЭО способом сканирования бумажных оригиналов текстовой и графической части разделов проекта проводится с учетом следующих требований:
1) сканированные материалы текстовой и графической части разделов проекта необходимо формировать в виде многостраничных файлов формата PDF по принципу: "один раздел (подраздел) проекта - один том (книга) - один файл";
2) не допускается формирование документации по принципу "одна страница-один чертеж - один файл";
3) в файлах PDF необходимо создавать закладки по оглавлению и по полному перечню таблиц и рисунков;
4) сканирование должно осуществляться непосредственно с оригинала документа (не допускается сканирование с ксерокопий);
5) при отсутствии в документе каких-либо графических изображений сканирование осуществляется в черно-белом режиме при условии, что текст в документе черного цвета;
6) при наличии в документе цветных графических изображений либо цветного текста необходимо сканировать документ в цветном режиме;
7) при наличии в документе изображений, отличных от цветного, сканирование необходимо осуществлять в режиме "Оттенки серого" при условии, что текст в документе черного цвета;
8) файлы текстовой части ПСД (ТЭО) необходимо сканировать с разрешением 300 dpi;
9) файлы графической части ПСД(ТЭО) сканируются с разрешением не менее 300 dpi для форматов А4, А3, А2 (включая кратные форматы) и не менее 400 dpi для форматов А1 (включая кратные форматы) и А0.
10) каждый файл документации в электронно-цифровой форме, представляющий собой раздел (подраздел), том (книгу) ПСД (ТЭО) заверяются ЭЦП уполномоченного лица.
8. Формирование ЭПСД и ЭТЭО на основе электронно-цифровой формы оригинала, без воспроизведения на бумажном носителе проводится с учетом следующих требований:
1) электронно-цифровая форма текстовой части ПСД (ТЭО) готовится путем непосредственной публикации файла в формат многостраничного PDF-файла;
2) электронно-цифровая форма графической части ПСД (ТЭО) готовится путем непосредственной публикации файла в формат многостраничных файлов форматов DWF, DWFX;
3) включение в состав ЭПСД документов от третьих организаций (субподрядных, эксплуатирующих), полученных на бумажных носителях и согласованных в принятом порядке, производится в соответствии с требованиями пункта 7 настоящего Государственного норматива;

6. Жоба бөлімдерінің әрқайсысы бойынша кешенді ведомстводан тыс сараптама жүргізу үшін ТЭН мен ЖСҚ ұсыну кезінде Тапсырыс беруші мынадай тәсілдердің бірімен электрондық құжаттарды қалыптастырады:
1) қағаз түпнұсқаларды сканерлеу;
2) қағаз тасығышта шығарусыз электрондық-цифрлық нысанның негізінде электрондық құжаттарды қалыптастырады.
7. Жобаның мәтіндік және графикалық бөлігінің қағаз түпнұсқаларын сканерлеу тәсілімен ЭЖСҚ және ЭТЭН қалыптастыру мынадай талаптарды ескере отырып, жүргізіледі:
1) жоба бөлімдерінің мәтіндік және графикалық бөлігінің сканерленген материалдарын мынадай қағидат бойынша PDF форматының көп бетті файлдары түрінде қалыптастыру қажет: "жобаның бір бөлімі (кіші бөлімі) – бір том (кітап) – бір файл";
2) "бір бет - бір сызба - бір файл" қағидаты бойынша құжаттаманы қалыптастыруға жол берілмейді;
3) PDF файлдарында мазмұны бойынша және кестелер мен суреттердің толық тізбесі бойынша бетбелгі жасау қажет;
4) сканерлеу құжаттың түпнұсқасынан тікелей жүзеге асырылуы тиіс (ксерокөшірмеден сканерлеуге жол берілмейді);
5) құжатта кез келген графикалық бейнелер болмаған кезде сканерлеу құжаттағы мәтін қара түсті болуы шартымен қара-ақ режимде жүзеге асырылады;
6) құжатта түрлі-түсті графикалық бейнелер немесе түрлі-түсті мәтін болған кезде құжатты түрлі-түсті режимде сканерлеу қажет;
7) құжатта түрлі-түстіден өзгеше бейнелер болған кезде сканерлеуді құжаттағы мәтіннің қара түсті болуы шартымен "Қоңыр түс" режиміне жүзеге асыру қажет;
8) ЖСҚ (ТЭН) мәтіндік бөлігіндегі файлдарды 300 dpi рұқсатымен сканерлеу қажет;
9) ЖСҚ (ТЭН) бөлігінің графикалық бөлігінің файлдары А4, А3, А2 форматы үшін кем дегенде 300 dpi (еселік форматтарды қоса алғанда) және А1 және А0 форматы үшін кем дегенде 400 dpi (еселік форматтарды қоса алғанда) рұқсатымен сканерленеді;
10) ЖСҚ (ТЭН) бөлімін (кіші бөлімін), томды (кітапты) білдіретін электрондық-цифрлық нысандағы құжаттаманың әр файлы уәкілетті тұлғаның электрондық-цифрлық қолымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылады.
8. Қағаз тасығышта шығарусыз электрондық-цифрлық нысанның түпнұсқасы негізінде ЭЖСҚ және ЭТЭН қалыптастыру мынадай талаптарды ескере отырып, жүргізіледі:
1) ЖСҚ (ТЭН) мәтіндік бөлігінің электрондық-цифрлық нысаны көп бетті PDF-файлдың форматында файлды тікелей жариялау жолымен дайындалады;
2) ЖСҚ (ТЭН) графикалық бөлігінің электрондық-цифрлық нысаны DWF, DWFX форматының көп бетті файлдарындағы файлдарды тікелей жариялау жолымен дайындалады;
3) қағаз тасығыштарда алынған және қабылданған тәртіппен келісілген үшінші ұйымдардан (мердігерлік, пайдаланушы) құжаттарды ЭЖСҚ құрамына енгізу осы Мемлекеттік нормативтің 7-тармағының талаптарына сәйкес жүргізіледі;

4) электронно-цифровая форма ПСД (ТЭО) комплектуется по принципу "один раздел (подраздел) проекта - один том (книга) - один файл". Допускается комплектовать отдельные книги (файлы) для текстовой и графической частей раздела (подраздела) ПСД. Не допускается формирование документации по принципу "одна страница-один чертеж - один файл";
9. Если при формировании ПСД (ТЭО) разрабатывалась 3D модель объекта или его отдельных частей (разделов/подразделов), ставших основой графической части проекта, то проектировщик предоставляет на экспертизу 3D модель проектируемого объекта. В этом случае необходимо включить отдельные компоненты, виды, узлы 3D модели или 3D модель полностью в состав графической части соответствующего раздела проекта. Для этого передаваемая графическая часть комплекта ПСД (ТЭО) дополняется файлом с 3D моделью объекта. 3D модель или ее отдельные фрагменты могут быть представлены в нередактируемых форматах для публикации 3D PDF, 3D DWF или 3D DWFX.
10. Заверение ЭПСД (ЭТЭО) в режиме без воспроизведения на бумажном носителе осуществляется одним из следующих способов:
1) каждое лицо, участвующее в разработке, осуществляющее нормоконтроль и согласование ПСД (ТЭО) заверяет электронный документ (далее – ЭД) своей ЭЦП. Порядок заверения определяется внутренними регламентами организации-проектировщика. Полностью подготовленный ЭД подписывает ЭЦП Заказчик;
2) в случае невозможности обеспечить всех ответственных лиц ЭЦП на отдельные документы, книги, разделы (тома) проекта оформляется информационно-удостоверяющий лист (далее – УЛ). В УЛ указывают обозначения ЭД, к которым он выпущен, фамилии и подлинные подписи лиц, разработавших, проверивших, согласовавших и утвердивших соответствующий ЭД. Подпись лица, разработавшего ЭД и УЛ, и нормоконтролера являются обязательными. В соответствующей графе "Дата" УЛ указывается дата и время последнего изменения утверждаемого файла. Рекомендации по оформлению УЛ содержатся в ГОСТ 2.051-2006 "Электронные документы". Полностью оформленный на бумажном носителе УЛ сканируется с сохранением в формате PDF, заверяется ЭЦП Заказчика, после чего сшивается в одну книгу (файл) и передается для прохождения экспертизы.
11. Сметную документацию необходимо представлять в универсальном формате представления исходных данных и результатов расчета локальных ресурсных смет (далее - формат KENML) и одновременно в виде электронного документа в формате PDF в соответствии с требованиями пунктов 7, 8 настоящего Государственного норматива. Описание и назначение формата представления исходных данных и результатов расчета локальных ресурсных смет представлено в приложении 1 к настоящему Государственному нормативу.
Сметно-расчетным программам необходимо иметь техническую возможность выгружать исходные данные и результаты расчетов смет в формате KENML, в соответствии с требованиями представленными в техническом описании универсального формата файлов локальных смет (KENML на основе XML) согласно приложению 2 к настоящему Государственному нормативу.

4) ЖСҚ (ТЭН) электрондық-цифрлық нысаны "жобаның бір бөлімі (кіші бөлімі) – бір том (кітап) – бір файл" қағидаты бойынша жинақталады. ЖСҚ бөлімінің (кіші бөлімінің) мәтіндік және графикалық бөліктері үшін жекелеген кітаптарды (файлдарды) жинақтауға рұқсат беріледі. "Бір бет - бір сызба - бір файл" қағидаты бойынша құжаттаманы қалыптастыруға жол берілмейді.
9. Егер, ЖСҚ (ТЭН) қалыптастыру кезінде жобаның графикалық бөлігінің негізіне айналған объектінің немесе оның жекелеген бөліктерінің (бөлімдерінің/кіші бөлімдерінің) 3D моделі әзірленсе, онда жобалаушы жобаланатын объектінің 3D моделін сараптамаға жібереді. Бұл жағдайда жобаның тиісті бөлімінің графикалық бөлігінің құрамына 3D моделдің жекелеген компоненттерін, түрлерін, тораптарын немесе 3D моделді толықтай енгізу қажет. Бұл үшін ЖСҚ (ТЭН) кешенінің берілетін графикалық бөлігі объектінің 3D моделімен толықтырылады. 3D модель немесе оның жекелеген бөлшектері 3D PDF, 3D DWF немесе 3D DWFX жариялау үшін редакцияланбайтын форматта ұсынылуы мүмкін.
10. Қағаз тасығышта шығарусыз режимінде ЭЖСҚ (ЭТЭН) куәландыру мынадай тәсілдердің бірімен жүзеге асырылады:
1) ЖСҚ (ТЭН) норма бақылауды әзірлеуге және келісуге қатысатын әрбір тұлға өз ЭЦҚ-мен электрондық құжатты (бұдан әрі - ЭҚ) куәландырады. Куәландыру тәртібі жобалаушы ұйымның ішкі регламенттерімен айқындалады. Толық дайындалған ЭҚ-ға Тапсырыс беруші ЭЦҚ қол қояды;
2) барлық жауапты тұлғалардың ЭЦҚ қамтамасыз ету мүмкін емес болған жағдайда жобаның жекелеген құжаттарына, кітаптарына, бөлімдеріне (томдарына) ақпараттық-куәландыру парағын (бұдан әрі - КП) рәсімделеді. КП-да оларға шығарылған тиісті ЭҚ әзірлеген, тексерген, келіскен және бекіткен тұлғалардың тектері мен түпнұсқа қолдары ЭҚ белгілеуі көрсетіледі. ЭҚ пен КП әзірлеген тұлғаның қолы және норма бақылау міндетті болып табылады. "Күні" тиісті бағанындағы КП-да бекітілген файлдың соңғы өзгерісінің күні мен уақыты көрсетіледі. КП ресімдеу бойынша ұсынымдар 2.051-2006 "Электрондық құжаттар" МЕСТ-те бар. Қағаз тасығышта толық ресімделген КП PDF форматында сақтаумен сканерленеді, Тапсырыс берушінің ЭЦҚ куәландырылады, одан кейін бір кітапқа (файлға) тігіледі және сараптамадан өту үшін беріледі.
11. Сметалық құжаттаманы осы Мемлекеттік нормативтің 7, 8-тармақтарының талаптарына сәйкес жергілікті ресурстық сметалардың шығыс деректері мен есебі нәтижелерін ұсынудың әмбебап форматында (бұдан әрі – KENML форматы) және PDF форматында электрондық құжат түрінде бір мезгілде ұсыну қажет. Жергілікті ресурстық сметалар есебінің нәтижелерін беру форматының сипаттамасы және мақсаты осы Мемлекеттік нормативтің 1-қосымшасына сәйкес ұсынылады.
Сметалық-есептік бағдарламалардың осы Мемлекеттік нормативке 2-қосымшаға сәйкес жергілікті сметалар файлдарының әмбебап форматын (ХМL негізінде KENML) техникалық сипаттауда ұсынылған талаптарға сәйкес KENML форматында сметалық есептердің шығыс деректері мен есеп нәтижелерін жүктеудің техникалық мүмкіндігі болуы тиіс.

12. Наименование файлов должны соответствовать наименованиям, указанным на титульных листах, в основных надписях (штампах) текстовых и графических документов и составу проектной документации.
13. Состав материалов сформированного электронного документа и форма их представления необходимо представить в таком виде, чтобы при их распечатке обеспечивалось изготовление полной бумажной копии документа – без каких-либо дополнительных действий со стороны пользователя. Графические изображения должны соответствовать оригиналу, как по масштабу, так и по цветовому отображению и должны быть оптимизированы для просмотра.
14. В качестве справочного материала по запросу экспертной организации, Заказчик предоставляет файлы/электронные документы в форматах файлов программ, использовавшихся для создания ЭПСД и/или ЭТЭО.
Глава 3. Представление технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации в электронно-цифровой форме в экспертные организации и Единый государственный электронный банк
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.11.2019 № 177-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Представление ТЭО и ПСД в электронно-цифровой форме в экспертные организации осуществляется в соответствии Правилами проведения комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций независимо от источников финансирования (далее – Правила), утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 апреля 2015 года № 299, зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10722.
16. Включение проектов, разработанных за счет средств, финансируемых за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора в Единый электронный банк осуществляются согласно Правил формирования Единого государственного электронного банка предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора, утвержденного Приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2015 года, № 705, зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12422.
Приложение 1
к Государственному нормативу по
формированию и представлению технико-
экономических обоснований и проектно-
сметной документации в электронно-
цифровой форме в экспертные организации и
в Единый государственный электронный банк
предпроектной (технико-экономических
обоснований) и проектной (проектно-сметной)
документации на строительство объектов,
финансируемых за счет государственных
инвестиций и средств субъектов
квазигосударственного сектора
Описание и назначение формата представления исходных данных и
результатов расчета локальных ресурсных смет

12. Файлдардың атауы титулды парақтарда, негізгі мәтіндік және графикалық құжаттардағы жазбаларда (мөртаңбаларда) және жобалау құжаттамасының құрамында көрсетілген атауларына сәйкес келуі тиіс.
13. Қалыптастырылған электрондық құжат материалдарының құрамы және оларды ұсыну нысаны оларды басып шығару кезінде пайдаланушының тарапынан қандай да бір қосымша іс-әрекеттерді – құжаттың толық қағаз көшірмесін дайындауды басып шығару кезінде осындай түрде ұсынылуы қажет. Графикалық бейнелеу масштабы бойынша да және түсті бейнелеу бойынша да түпнұсқаға сәйкес келуі тиіс және қарау үшін оңтайландырылуы тиіс.
14. Тапсырыс беруші сараптама ұйымының сұрау салуы бойынша анықтама материалы ретінде файлдарды/электрондық құжаттарды ЭЖСҚ және/немесе ЭТЭН құру пайдаланатын бағдарламалар файлдардың форматында ұсынады.
3-тарау. Сараптамалық ұйымдарға және Бірыңғай электрондық банкке техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттамаларды электрондық-цифрлық нысанда беру
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 06.11.2019 № 177-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Сараптамалық ұйымдарға ТЭН-ді және ЖСҚ-ны электрондық-цифрлық нысанда беру Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10722 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 1 сәуірдегі № 299 бұйрығымен бекітілген Қаржыландыру көздеріне қарамастан, жаңаларын салуға, сондай-ақ, бұрыннан бар үйлер мен ғимараттарды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамасына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) сәйкес жүзеге асырылады.
16. Мемлекеттік инвестициялардың және квазимемлекеттік сектор субъектілері қаражатының есебінен қаржыландырылатын қаражат есебінен әзірленген жобаларды Бірыңғай электрондық банкке енгізу Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 қарашадағы № 705 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12422 болып тіркелген Мемлекеттік инвестициялардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаттары есебінен қаржыландыралатын объектілердің құрылысына арналған жоба алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманың бірыңғай мемлекеттік электрондық банкін қалыптастыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік инвестициялардың және
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің
қаражаты есебінен қаржыландырылатын
объектілердің құрылысына арналған жоба
алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық)
құжаттамасын сараптамалық ұйымдарға және
Бірыңғай мемлекеттік электрондық банкке
электрондық-цифрлық нысандағы
техникалық-экономикалық негіздемелерді
және жобалау-сметалық құжаттамасын
қалыптастыру және ұсыну жөніндегі
мемлекеттік нормативке
1-қосымша
Жергілікті ресурстық сметалар есебінің нәтижелерін беру
форматының сипаттамасы және мақсаты

1. Универсальный формат хранения и передачи исходных данных и результатов расчета локальных смет предназначен для целей:
1) обмена исходными данными и результатами расчета между участниками проектного процесса;
2) выполнения экспертизы смет;
3) формирования электронного архива в едином формате;
2. Универсальный формат представляет собой файл формата XML (RFC 3023) в кодировке UTF-8 (RFC 3629), что позволяет использовать в одном файле множество языковых и специальных символов. Идеология использования открытого формата хранения данных, основанная на языке XML, позволяет пользователям выбирать любое программное обеспечение для работы с документом, вплоть до текстового редактора. Хранение всех исходных данных и результатов сметных расчетов в едином формате позволит безболезненно сменить поставщика программного обеспечения в случае необходимости. Кроме этого, обмен результатами в едином открытом формате не будет обязывать всех участников проектного процесса работать в одном программном продукте.
Приложение 2
к Государственному нормативу по
формированию и представлению технико-
экономических обоснований и проектно-
сметной документации в электронно-
цифровой форме в экспертные организации и
в Единый государственный электронный банк
предпроектной (технико-экономических
обоснований) и проектной (проектно-сметной)
документации на строительство объектов,
финансируемых за счет государственных
инвестиций и средств субъектов
квазигосударственного сектора
Техническое описание универсального формата файлов локальных
смет ( KENML на основе XML)
Узел
Атрибут
Тип
Значение
ДОКУМЕНТ
Корневой узел файла
Версия Формата
STRING
номер версии формата экспорта, XX.YY,
где XX – основной номер,.YY – дополнительный
Тип
INTEGER
тип документа,
1 – Инвесторский проект
2 – Оферта
Генератор
STRING
программа, сформировавшая документ
Дата
STRING
Дата создания документа в формате ДД.ММ.ГГГГ
Время
STRING
Время создания документа в формате ЧЧ:ММ:СС
Версия СНБ
STRING
Версия использованной при расчете сметно-нормативной базы
Версия
STRING
Версия программы, выполнявшей расчет
Уникальный Идентификатор
GUID
GUID документа, в формате
['{F02A446F-F449-420E-B9A5-166A9303EBF8}']
Наименование Стройки
STRING
Наименование стройки
Шифр Стройки
STRING
Шифр стройки
Стадия Проектирования
STRING
Стадия проектирования
Руководитель
STRING
ФИО руководителя проектной организации
ГИП
STRING
ФИО главного инженера
Начальник Сметного Отдела
STRING
ФИО начальника сметного отдела
Валюта
STRING
Наименование валюты документа
Код Валюты
STRING
Международный код валюты документа
Номер Региона
INTEGER
Номер региона расчета смет
Номер Района
INTEGER
Номер района расчета смет
Номер Зоны
INTEGER
Номер зоны расчета смет
Номер Зоны КСЦ
INTEGER
Номер зоны по каталогу сметных цен
Код Организации
STRING
Код организации
Вид Строительства
STRING
Код вида строительства – Шифр норматива Приложение 3 к Государственному нормативу по определению величины накладных расходов в строительстве
Показатель НК2
DOUBLE
Принятый показатель для расчета накладных расходов 2 уровня, %.
Показатель СП
DOUBLE
Принятый показатель для расчета сметной прибыли, %.
Уровень Цен
STRING
Уровень цен, формат ГГГГ.К – год. квартал
Округление Единицы
INTEGER
Количество десятичных знаков при округлении единичной стоимости позиции
Округление Всего
INTEGER
Количество десятичных знаков при округлении стоимости позиции
Округление Труд Единицы
INTEGER
Количество десятичных знаков при округлении затрат труда на единицу измерения позиции
Округление Труд Всего
INTEGER
Количество десятичных знаков при округлении затрат труда на объем позиции
Глава
INTEGER
Номер главы сметного расчета стоимости строительства
Наименование Объекта
STRING
Наименование объекта
Наименование Док
STRING
Наименование документа
ШифрОбъекта
STRING
Шифр объекта
Шифр Сметы
STRING
Шифр сметы
Список Чертежей
STRING
Список чертежей по смете
Строительный Объем
DOUBLE
Строительный объем по смете
Измеритель
STRING
Измеритель сметы
Номер Документа
STRING
Номер документа в сметной системе
Список Работ
STRING
Список работ сметы
Составил
STRING
ФИО составителя
Проверил
STRING
ФИО проверяющего
Ввод Данных
STRING
ФИО оператора
СТРУКТУРА
родительский узел ДОКУМЕНТ
Содержит иерархическое описание структуры документа типа локальный сметный документ
РАЗДЕЛ
Родительский узел СТРУКТУРА или РАЗДЕЛ
Тип
INTEGER

1. Жергілікті сметалардың бастапқы деректерін және есеп нәтижелерін сақтау мен берудің әмбебап форматы мынадай:
1) жобалау процесіне қатысушылар арасында бастапқы деректермен және есеп нәтижелерімен алмасу;
2) сметалардың сараптамасын орындау;
3) электрондық мұрағатты бірыңғай форматта қалыптастыру мақсатына арналған.
2. Әмбебап форматы UTF-8 (RFC 3629) кодтауда XML (RFC 3023) форматының файлын білдіреді, бұл бір файлда көптеген тілді және арнайы нышандарды пайдалануға мүмкіндік береді. XML тіліне негізделген деректерді сақтаудың ашық форматын пайдалану идеологиясы пайдаланушыларға құжатпен жұмыс істеу үшін мәтіндік редакторға дейін кез келген бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдауға мүмкіндік береді. Сметалық есептердің барлық нәтижелерін бірыңғай форматта сақтау қажет болған жағдайда бағдарламалық қамтамасыз етуді жеткізушіні ауыртпалықсыз ауыстыруға мүмкіндік береді. Бұдан өзге, бірыңғай ашық форматтағы нәтижелермен алмасу жобалау процесіне барлық қатысушыларды бір бағдарламалық өнімде жұмыс істеуге міндеттемейді.
Мемлекеттік инвестициялардың және
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің
қаражаты есебінен қаржыландырылатын
объектілердің құрылысына арналған жоба
алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық)
құжаттамасын сараптамалық ұйымдарға және
Бірыңғай мемлекеттік электрондық банкке
электрондық-цифрлық нысандағы
техникалық-экономикалық негіздемелерді
және жобалау-сметалық құжаттамасын
қалыптастыру және ұсыну жөніндегі
мемлекеттік нормативке
2-қосымша
Жергілікті сметалар файлдарының әмбебап форматының
(XML негізінде KENML) техникалық сипаттамасы
Торап
Атрибут
Типі
Мәні
ҚҰЖАТ
Файлдың негізгі торабы
Формат нұсқасы
STRING
Экспорт форматы нұсқасының нөмірі, XX.YY, онда XX – негізгі нөмір,.YY – қосымша
Типі
INTEGER
Құжат типі,
1 – Инвесторлық жоба
2 – Оферта
Генератор
STRING
Құжатты қалыптастырған бағдарлама
Күні
STRING
КК.АА.ЖЖЖЖ форматынде құжатты жасау акүні
Уақыты
STRING
СС:ММ:СС форматында құжатты жасау уақыты
СНБ нұсқасы
STRING
Сметалық-нормативтік базаның есебі кезінде пайдаланылатын нұсқа
Нұсқа
STRING
Есепті орындаған бағдарлама нұсқасы
Бірегей Сәйкестендіруші
GUID
['{F02A446F-F449-420E-B9A5-166A9303EBF8}'] форматындағы құжаттың GUID
Құрылыс атауы
STRING
Құрылыс атауы
Құрылыс шифрі
STRING
Құрылыс шифры
Жобалау сатысы
STRING
Жобалау сатысы
Басшы
STRING
Жобалау ұйымы басшысының аты-жөні
ЖБИ
STRING
Бас инженердің аты-жөні
Сметалық Бөлім Бастығы
STRING
Сметалық бөлім бастығының аты-жөні
Валюта
STRING
Құжат валютасының атауы
Валюта Коды
STRING
Құжат валютасының халықаралық коды
Өңір Нөмірі
INTEGER
Сметалық есеп өңірінің нөмірі
Аудан Нөмірі
INTEGER
Сметалық есеп ауданының нөмірі
Аумақ Нөмірі
INTEGER
Сметалық есеп аумағының нөмірі
СБК Аймақ Нөмірі
INTEGER
Сметалық бағалар каталогы бойынша аймақ нөмірі
Ұйым Коды
STRING
Ұйым коды
Құрылыс Түрі
STRING
Құрылыс түрінің коды – Норматив шифрі Құрылыстағы үстеме шығыстардың шамасын айқындау жөніндегі мемлекеттік нормативке 3-қосымша
ҮСТ2 Көрсеткіші
DOUBLE
2 деңгейдегі үстеме шығыстар есебі үшін қабылданған көрсеткіш, %.
СП Көрсеткіші
DOUBLE
Сметалық пайданың есебі үшін қабылданған көрсеткіш, %.
Баға Деңгейі
STRING
Баға деңгейі, формат ЖЖЖЖ.Т – жыл.тоқсан форматы
Бірлікті Дөңгелектеу
INTEGER
Позицияның бірлік құнын дөңгелектеу кезінде он таңбалық белгілердің саны
Дөңгелектер Барлығы
INTEGER
Позицияның құнын дөңгелектеу кезінде он таңбалық белгілердің саны
Еңбек Бірлігін Дөңгелектеу
INTEGER
Позицияның өлшем бірлігіне арналған еңбек шығындарын дөңгелектеу кезінде он таңбалық белгілер саны
Барлық Еңбекті Дөңгелектеу
INTEGER
Позицияның көлеміне арналған еңбек шығындарын дөңгелектеу кезінде он таңбалық белгілер саны
Тарау
INTEGER
Құрылыс құнының сметалық есебі тарауының нөмірі
Объектінің Атауы
STRING
Объект атауы
Құжат Атауы
STRING
Құжат атауы
Объект Шифрі
STRING
Объект шифры
Смета Шифры
STRING
Смета шифры
Сызбалар Тізімі
STRING
Смета бойынша сызбалар тізімі
Құрылыс Көлемі
DOUBLE
Смета бойынша құрылыс көлемі
Өлшегіш
STRING
Смета өлшегіші
Құжат Нөмірі
STRING
Сметалық құжаттағы құжат нөмірі
Жұмыстар Тізімі
STRING
Смета жұмыстарының тізімі
Құрастырды
STRING
Құрастырушының аты-жөні
Тексерді
STRING
Тексерушінің аты-жөні
Деректерді Енгізу
STRING
Оператордың аты-жөні
Құрылысы
ҚҰЖАТТЫҢ ата-ана торабы
Жергілікті сметалық құжат типінің құжат құрылымының иерархиялық сипаттауынан тұрады
ТАРАУ
Ата-ана торабы ҚҰРЫЛЫМ немесе БӨЛІМ
Типі
INTEGER

Тип раздела, 1 – Часть, 2 – Отдел, 3 – Раздел, 4 - Подраздел
ID
GUID
GUID раздела документа
Наименование
STRING
Наименование раздела документа
Измеритель
STRING
Измеритель раздела документа
Примечание
STRING
Примечание к разделу документа
ПОЗИЦИЯ
Родительский узел СТРУКТУРА или РАЗДЕЛ
Содержит описание отдельной сметной позиции документа с приведением всех ресурсных и стоимостных показателей.
ID
INTEGER
Номер позиции в документе
GUID
GUID
GUID позиции
Тип
INTEGER
Тип сметной позиции,
0 – работа, 1 – материал, 2 – местный материал, 2 – оборудование инженерное, 3 – оборудование технологическое, 4 – мебель и инвентарь, 5 – конструкция, 6 - перевозки
КодСНБ
STRING
Код сметной позиции, принятый в сметно-нормативной базе, например ХХ-ХХХХХХ-ХХХХ.
Если текстовая позиция – пустая строка.
Код Локальный
STRING
Код сметной позиции, принятый в сметной программе
Наименование
STRING
Наименование позиции
Коммент Код
STRING
Комментарий к шифру (обоснованию) позиции
Коммент Наим
STRING
Комментарий к наименованию позиции
Объем
DOUBLE
Объем позиции
Объем Формула
STRING
Строка формулы расчета объема
Измеритель
STRING
Единица измерения позиции
Вид Работ
STRING
Код вида работ – Шифр норматива Приложение 2 к Государственному нормативу по определению величины накладных расходов в строительстве
Вид Затрат
STRING
Вид затрат, С – строительные работы, М – монтажные работы, О – оборудование, П – пусконаладочные работы, ПР – прочие работы и затраты
НК1
DOUBLE
Показатель для расчета накладных расходов 1 уровня, если он отличается от нормативного
НК2
DOUBLE
Показатель для расчета накладных расходов 2 уровня, если он отличается от нормативного
СП
DOUBLE
Показатель для расчета сметной прибыли, если он отличается от нормативного
СТОИМОСТЬ
Родительский узел ПОЗИЦИЯ
Содержит стоимостные показатели позиции на единицу и на объем
ЕДИНИЦА
Родительский узел СТОИМОСТЬ
Стоимостные показатели позиции на единицу объема, в валюте проекта
ПЗ
DOUBLE
Цена единицы позиции (сметная)
МТ
DOUBLE
Стоимость материальных ресурсов
ЗП
DOUBLE
Оплата труда рабочих
СР
DOUBLE
Средний разряд труда рабочих
ЗМ
DOUBLE
Оплата труда механизаторов
ЕМ
DOUBLE
Стоимость эксплуатации машин и механизмов
МАССА
DOUBLE
Показатель массы сметной позиции документа на единицу объема (для позиций оборудования и конструкций), в КГ
МТВ
DOUBLE
Стоимость возвращаемых материалов
ОТП
DOUBLE
Отпускная цена оборудования
ТР
DOUBLE
Транспортные расходы (для оборудования)
ЗГС
DOUBLE
Заготовительно-складские расходы (для оборудования)
ЗГСП
DOUBLE
Показатель для расчета заготовительно-складских расходов, % (для оборудования)
ВСЕГО
Родительский узел СТОИМОСТЬ
Стоимостные показатели позиции на объем
ПЗ
DOUBLE
Прямые затраты
МТ
DOUBLE
Стоимость материалов
ЗП
DOUBLE
Оплата труда рабочих
СР
DOUBLE
Средний разряд труда рабочих
ЗМ
DOUBLE
Оплата труда механизаторов
ЕМ
DOUBLE
Стоимость эксплуатации машин и механизмов
МТВ
DOUBLE
Стоимость возвращаемых материалов
МТМ
DOUBLE
Стоимость местных материалов
МТК
DOUBLE
Стоимость конструкций
ПУСК
DOUBLE
Стоимость затрат на пуск и регулировку
ОБ
DOUBLE
Сметная стоимость оборудования
ОТП
DOUBLE
Отпускная цена оборудования на объем
ТР
DOUBLE
Транспортные расходы (для оборудования) на объем
ЗГС
DOUBLE
Заготовительно-складские расходы (для оборудования) на объем
НК1
DOUBLE
Накладные 1 уровня
НК2
DOUBLE
Накладные 2 уровня
СП
DOUBLE
Сметная прибыль
ВСЕГО
DOUBLE
Сметная стоимость
РЕСУРС
Родительский узел ПОЗИЦИЯ
Содержит описание ресурса позиции. Если позиция типа материал или оборудования, узел ресурс так же заполняется.
ID
GUID
GUID ресурса
Наименование
STRING
Наименование ресурса
Тип
INTEGER

Тарау типі, 1 – Бөлік, 2 – Бөлім, 3 - Бөлімше, 4 – Кіші бөлімше
ID
GUID
Құжат бөлімшесінің GUID
Атауы
STRING
Құжат бөлімшесінің атауы
Өлшегіш
STRING
Құжат бөлімшесінің өлшегіші
Ескерту
STRING
Құжат бөлімшесіне ескерту
ПОЗИЦИЯ
Ата-ана торабы ҚҰРЫЛЫМ немесе БӨЛІМ
Барлық ресурстық және құндық көрсеткіштерді келтірумен құжаттың жекелеген сметалық позициясының сипаттамасынан тұрады.
ID
INTEGER
Құжаттағы позиция нөмірі
GUID
GUID
Позиция GUIDи
Типі
INTEGER
Сметалық позиция типі,
0 – жұмыс, 1 – материал, 2 – жергілікті материал, 2 – инженерлік жабдық, 3 – технологиялық жабдық, 4 – жиһаз және мүкәммал, 5 – конструкция, 6 - тасымалдар
СНБ коды
STRING
Сметалық-нормативтік базада қабылданған сметалық позиция коды, мысалы ХХ-ХХХХХХ-ХХХХ.
Егер мәтіндік позиция – бос жол.
Жергілікті Код
STRING
Сметалық бағдарламада қабылданған сметалық позиция коды
Атауы
STRING
Позиция атауы
Код түсініктемесі
STRING
Позиция шифріне (негіздемеге) түсініктеме
Атау түсініктемесі
STRING
Позиция атауына түсініктеме
Көлем
DOUBLE
Позиция көлемі
Формула Көлемі
STRING
Көлем есебі формуласының жолы
Өлшегіш
STRING
Позицияның өлшем бірлігі
Жұмыстар Түрлері
STRING
Жұмыс түрінің коды – Норматив шифрі Құрылыстағы үстеме шығыстардың шамасын айқындау жөніндегі мемлекеттік нормативке 2-қосымша
Шығындар Түрі
STRING
Шығындар түрі, Қ – құрылыс жұмыстары, М – монтаж жұмыстары, Ж – жабдық, І – іске қосу жұмыстары, ӨЖ – өзге де жұмыстар және шығындар
ҮСТ1
DOUBLE
Егер, ол нормативтіктен ерекшеленетін болса, 1 деңгейдегі үстеме шығыстар есебі үшін көрсеткіш
ҮСТ2
DOUBLE
Егер, ол нормативтіктен ерекшеленетін болса, 2 деңгейдегі үстеме шығыстар есебі үшін көрсеткіш
СП
DOUBLE
Егер, ол нормативтіктен ерекшеленетін болса, сметалық пайданың есебі үшін көрсеткіш
ҚҰНЫ
Ата-ана торабы ПОЗИЦИЯ
Бірлік пен көлемге арналған позицияның құн көрсеткіштерінен тұрады
БІРЛІК
Ата-ана торабы ҚҰНЫ
Жоба валютасында көлем бірлігіне позицияның құн көрсеткіштері
ПЗ
DOUBLE
Позиция (сметалық) бірлік бағасы
МТ
DOUBLE
Материалдық ресурстар құны
ЖА
DOUBLE
Жұмысшылардың еңбегін төлеу
ОР
DOUBLE
Жұмысшылар еңбегінің орташа разряды
МЖ
DOUBLE
Механизаторлардың еңбегін төлеу
ЕМ
DOUBLE
Машиналар мен механизмдерді пайдалану құны
САЛМАҚ
DOUBLE
КГ-да көлем бірлігіне арналған сметалық позиция салмағының көрсеткіші (жабдық пен конструкциялардың позициялары үшін)
МТВ
DOUBLE
Қайтарылатын материалдардың құны
БОС
DOUBLE
Жабдықтың босатылатын құны
КШ
DOUBLE
Көлік шығыстары (жабдық үшін)
ДАҚ
DOUBLE
Дайындау-қойма шығыстары (жабдық үшін)
ДАҚК
DOUBLE
Дайындау-қойма шығыстарының есебі үшін көрсеткіш, % (жабдық үшін)
БАРЛЫҒЫ
Ата-ана торабы ҚҰНЫ
Көлемге арналған позицияның құн көрсеткіштері
ТШ
DOUBLE
Тікелей шығындар
МТ
DOUBLE
Материалдардың құны
ЖА
DOUBLE
Жұмысшылардың еңбегін төлеу
ОР
DOUBLE
Жұмысшылар еңбегінің орташа разряды
МЖ
DOUBLE
Механизаторлардың еңбегін төлеу
ЕМ
DOUBLE
Машиналар мен механизмдерді пайдаланудың құны
МТВ
DOUBLE
Қайтарылатын материалдардың құны
ЖМҚ
DOUBLE
Жергілікті материалдардың құны
МТК
DOUBLE
Конструкциялар құны
ІСҚ
DOUBLE
Іске қосуға және реттеуге арналған шығындар құны
ЖА
DOUBLE
Жабдықтың сметалық құны
БОС
DOUBLE
Көлемге арналған жабдықтың босатылым бағасы
КШ
DOUBLE
Көлемге арналған көлік шығыстары (жабдық үшін)
ДҚШ
DOUBLE
Көлемге арналған дайындау-қойма шығыстары (жабдық үшін)
ҮСТ1
DOUBLE
1 деңгейдегі үстеме шығыстары
ҮСТ2
DOUBLE
2 деңгейдегі үстеме шығыстары
СП
DOUBLE
Сметалық пайда
БАРЛЫҒЫ
DOUBLE
Сметалық құн
РЕСУРС
Ата-ана ПОЗИЦИЯ
Позиция ресурсының сипаттамасынан тұрады. Егер, материал немесе жабдық типінің позициясы, онда ресурс торабы сондай толтырылады.
ID
GUID
Ресурс GUID
Атауы
STRING
Ресурс атауы
Типі
INTEGER

Тип ресурса: 1 – затраты труда, 2 – материал, 3 – машина, 4 – оборудование инженерное, 5- оборудование технологическое
Код СНБ
STRING
Код ресурса, принятый в СНБ
Код Локальный
STRING
Код ресурса, принятый в программе, выполнявшей расчет
Цена
DOUBLE
Цена ресурса
ЗМ
DOUBLE
Для машин в т.ч. оплата труда механизаторов
СР
DOUBLE
Для затрат труда – средний разряд
ОТП
DOUBLE
Для материалов и оборудования – отпускная цена
ТР
DOUBLE
Для материалов и оборудования – транспортные расходы
ЗГС
DOUBLE
Для материалов и оборудования – заготовительно-складские расходы
ЗГСП
DOUBLE
Показатель для расчета заготовительно-складских расходов, %
Норма
DOUBLE
Норма расхода на единицу
Измеритель
STRING
Единица измерения ресурса
Масса
DOUBLE
Масса единицы измерения ресурса
Статус
STRING
Примененное воздействие на ресурс относительно норматива:
Заменен, корректирован, удален, добавлен, исключен
IDЗамены
GUID
Ссылка на замененный ресурс, исходный по нормативу
Поставка
STRING
Признак поставки: П – подрядчик, З – заказчик, Г – Генподрядчик.
ИТОГДОК
родительский узел ДОКУМЕНТ
Итоговые стоимостные показатели документа
Строительные
DOUBLE
Стоимость строительных работ
Монтажные
DOUBLE
Стоимость монтажных работ
Инженерное ОБ
DOUBLE
Стоимость инженерного оборудования
Технологическое ОБ
DOUBLE
Стоимость оборудования технологического
Мебель Инвентарь
DOUBLE
Стоимость мебели и инвентаря
Прочие
DOUBLE
Прочие затраты
Всего
DOUBLE
Всего сметная стоимость
Затраты Подрядчика
DOUBLE
В т.ч. затраты подрядчика
Затраты Заказчика
DOUBLE
В т.ч. затраты заказчика
ИТОГРЕСУРС
Родительский узел ДОКУМЕНТ
Содержит описание ресурсов по документу
ИРЕСУРС
Родительский узел ИТОГРЕСУРС
Содержит описание ресурса документа.
ID
INTEGER
Порядковый номер ресурса
Наименование
STRING
Наименование ресурса
Тип
INTEGER
Тип ресурса: 1 – затраты труда, 2 – материал, 3 – машина, 4 - оборудование
Код СНБ
STRING
Код ресурса, принятый в СНБ
Код Локальный
STRING
Код ресурса, принятый в программе, выполнявшей расчет
Цена
DOUBLE
Усредненная цена ресурса по документу
ЗМ
DOUBLE
Для машин в т.ч. оплата труда механизаторов
СР
DOUBLE
Для затрат труда – средний разряд
ОТП
DOUBLE
Для материалов и оборудования – отпускная цена
ТР
DOUBLE
Для материалов и оборудования – транспортные расходы
ЗГС
DOUBLE
Для материалов и оборудования – заготовительно-складские расходы
ЗГСП
DOUBLE
Показатель для расчета заготовительно-складских расходов, %
Норма
DOUBLE
Норма расхода на единицу
Измеритель
STRING
Единица измерения ресурса
Масса
DOUBLE
Масса единицы измерения ресурса
Поставка
STRING
Признак поставки: П – подрядчик, З – заказчик, Г – Генподрядчик.
КОЭФФИЦИЕНТЫ
Родительский узел
ДОКУМЕНТ или РАЗДЕЛ или ПОЗИЦИЯ
Содержит список установленных коэффициентов
КОЭФФИЦИЕНТ
Содержит описание коэффициента
Наименование
STRING
Наименование коэффициента
Ссылка
STRING
Ссылка на норматив
Тип
INTEGER
Тип коэффициента:
1 – Условия производства работ,
2 – Условия применения,
3 – Начисления на оборудование,
4 – Коэффициенты к показателям для расчета накладных и прибыли,
5 – Не определен
Список Позиций
STRING
Если коэффициент для документа типа ЛС или раздела, список номеров позиций, для которых применяется данный коэффициент, в формате Список= ID | Список[, ID]
Тип Работ
STRING
Для коэффициента типа условия производства определяет тип работ, для которых применяется данный коэффициент:
С – строительные, М – монтажные, Р – ремонтно-строительные, П – пусконаладочные, К – строительные 46 раздела.
К труд
DOUBLE
Коэффициент к затратам труда рабочих, влияет и на величину оплаты труда
Кзп
DOUBLE
Коэффициент к заработной плате рабочих
Кмаш
DOUBLE
Коэффициент к времени эксплуатации машин, влияет и на затраты труда машинистов и на оплату труда машинистов
Ктрудмаш
DOUBLE
Коэффициент к затратам труда машинистов, влияет и на оплату труда машинистов
Кзпмашин
DOUBLE
Коэффициент к заработной плате машинистов
Кматериалов
DOUBLE
Коэффициент к расходу материальных ресурсов, влияет и на стоимость материалов
Кстмт
DOUBLE
Коэффициент к стоимости материалов
Ктрпрц
DOUBLE
Процент от отпускной цены для расчета стоимости транспортных затрат для оборудования
Кзгспрц
DOUBLE
Процент от стоимости оборудования франко-приобъектный склад
КНК1
DOUBLE
Коэффициент к показателю для расчета накладных расходов 1 уровня
КНК2
DOUBLE
Коэффициент к показателю для расчета накладных расходов 2 уровня
КСП
DOUBLE
Коэффициент к показателю для расчета сметной прибыли

Ресурс типі: 1 – еңбек шығындары, 2 – материал, 3 – машина, 4 – инженерлік жабдық, 5- технологиялық жабдық
СНБ коды
STRING
СНБ-те қабылданған ресурс коды
Жергілікті Код
STRING
Есепті орындаған бағдарламада қабылданған ресурс коды
Баға
DOUBLE
Ресурс бағасы
МЖ
DOUBLE
Машиналар үшін, оның ішінде, механизаторларлың еңбегін төлеу
ОР
DOUBLE
Еңбек шығындары үшін – орташа разряд
БОС
DOUBLE
Материалдар мен жабдық үшін – босатылым бағасы
КШ
DOUBLE
Материалдар мен жабдықтар үшін – көлік шығыстары
ДҚШ
DOUBLE
Материалдар мен жабдықтар үшін – дайындау-қойма шығыстары
ДҚШК
DOUBLE
Дайындау-қойма шығыстарының есебі үшін көрсеткіш, %
Норма
DOUBLE
Бірлікке арналған шығыс нормасы
Өлшегіш
STRING
Ресурсты өлшеу бірлігі
Салмақ
DOUBLE
Ресурсты өлшеу бірлігінің салмағы
Мәртебе
STRING
Нормативке қатысты ресурсқа арналған қолданылғн әсер ету:
Ауыстырылды, түзетілді, жойылды, қосылды, алып тасталды
ID Ауыстыру
GUID
Норматив бойынша шығыс, ауыстырылған ресурсқа арналған сілтеме
Жеткізу
STRING
Жеткізу белгісі: М – мердігер, Т – тапсырыс беруші, Б – Бас мердігер.
ҚҰЖАТ ЖИЫНЫ
Ата-ана торабы ДОКУМЕНТ
Құжаттың жиынтық құн көрсеткіші
Құрылыс
DOUBLE
Құрылыс жұмыстарының құны
Монтаж
DOUBLE
Монтаж жұмыстарының құны
Инженерлік Жабдық
DOUBLE
Инженерлік жабдық құны
Технологиялық Жабдық
DOUBLE
Технологиялық жабдық құны
Жиһаз Мүкәммал
DOUBLE
Жиһаз мен мүкәммал құны
Өзгелері
DOUBLE
Өзге де шығындар
Барлығы
DOUBLE
Сметалық құнның барлығы
Мердігердің Шығындары
DOUBLE
Оның ішінде мердігердің шығындары
Тапсырыс берушінің Шығындары
DOUBLE
Оның ішінде тапсырыс берушінің шығындары
РЕСУРС ЖИЫНЫ
Ата-ана торабы ДОКУМЕНТ
Құжат бойынша ресурстардың сипаттамасынан тұрады
ЖИЫН РЕСУРС
Ата-ана торабы ЖИЫН РЕСУРС
Құжат ресурсының сипаттамасынан тұрады.
ID
INTEGER
Ресурстың реттік нөмірі
Атауы
STRING
Ресурс атауы
Типі
INTEGER
Ресурс типі: 1 – еңбек шығындары, 2 – материал, 3 – машина, 4 - жабдық
СНБ коды
STRING
СНБ-да қабылданған ресурс коды
Жергілікті Код
STRING
Есепті орындаған, бағдарламада қабылданған ресурс коды
Баға
DOUBLE
Құжат бойынша ресурстың орташаланған бағасы
МЖ
DOUBLE
Машиналар үшін, оның ішінде, механизаторлардың еңбегін төлеу
ОР
DOUBLE
Еңбек шығындары үшін – орташа разряд
БОС
DOUBLE
Материалдар мен жабдықтар үшін – босатылым бағасы
КШ
DOUBLE
Материалдар мен жабдықтар үшін – көлік шығыстары
ДҚШ
DOUBLE
Материалдар мен жабдықтар үшін – дайындау-қойма шығыстары
ДҚШК
DOUBLE
Дайындау-қойма шығыстарының есебі үшін көрсеткіш, %
Норма
DOUBLE
Бірлікке арналған шығыс нормасы
Өлшегіш
STRING
Ресурс өлшегішінің бірлігі
Салмақ
DOUBLE
Ресурс өлшегіші бірлігінің салмағы
Жеткізу
STRING
Жеткізу белгісі: М – мердігер, Т – тапсырыс беруші, Б – Бас мердігер.
КОЭФФИЦИЕНТТЕР
Ата-ана торабы
ҚҰЖАТ немесе ТАРАУ не ПОЗИЦИЯ
Белгіленген коэффициенттердің тізімінен тұрады
КОЭФФИЦИЕНТ
Коэффициенттің сипаттамасынан тұрады
Атауы
STRING
Коэффициент атауы
Сілтеме
STRING
Нормативке сілтеме
Типі
INTEGER
Коэффициент типі:
1 – Жұмыс жүргізу талаптары,
2 – Қолдану талаптары,
3 – Жабдыққа есептеулер,
4 – Үстеме есебіне және пайда үшін көрсеткіштерге коэффициенттер,
5 – Айқындалмаған
Позициялар Тізімі
STRING
Егер, құжаты үшін коэффициент ЛС немесе бөлімше типі олар үшін осы коэффициент қолданылатын позициялар нөмірлерінің тізімі, Тізім форматында = ID | Тізім[, ID]
Жұмыс Типі
STRING
Өндіріс талаптарының типі коэффициенттері үшін олар үшін осы коэффициент қолданылатын жұмыстар типі:
Қ – құрылыс, М – монтаж, Ж – жөндеу-құрылыс, І – іске қосу, К – 46-бөлімшенің құрылыс.
Еңбек Коэффициенті
DOUBLE
Жұмысшылардың еңбек шығындарына коэффициент еңбекті төлеу шамасына да әсер етеді
ЖаК
DOUBLE
Жұмысшылардың жалақысына коэффициент
МашК
DOUBLE
Машиналарды пайдалану уақытына коэффициент машинистердің еңбек шығындарына және машинистердің еңбегін төлеуге әсер етеді
ЕңбекмашК
DOUBLE
Машинистердің еңбек шығындарына коэффициент машинистердің еңбегін төлеуге әсер етеді
МашжалК
DOUBLE
Машинистердің жалақысына коэффициент
МатериалдарК
DOUBLE
Материалдық ресурстардың шығысына коэффициент материалдардың құнына әсер етеді
матқұнК
DOUBLE
Материалдардың құнына коэффициент
КөлпрцК
DOUBLE
Жабдық үшін көлік шығындарының құны есебі үшін босатылым бағасынан процент
ДҚпрцК
DOUBLE
Франко-жоба маңы қоймасы жабдығының құнынан процент
ҮШК1
DOUBLE
1 деңгейдегі үстеме шығыстар есебі үшін көрсеткішке коэффициент
ҮШК2
DOUBLE
2 деңгейдегі үстеме шығыстар есебі үшін көрсеткішке коэффициент
СПК
DOUBLE
Сметалық пайда есебі үшін көрсеткішке коэффициент