Об утверждении Положения о лесной пожарной станции государственного лесовладельца
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 18-02/54. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 марта 2015 года № 10408
В соответствии с подпунктом 18-36) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о лесной пожарной станции государственного лесовладельца.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Мамытбеков
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Комитета по
чрезвычайным ситуациям
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
___________ В. Петров
3 февраля 2015 года
Утверждено
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 января 2015 года
№ 18-02/54
Положение
о лесной пожарной станции государственного лесовладельца
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о лесной пожарной станции государственного лесовладельца (далее – Положение) разработано в соответствии с подпунктом 18-36) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года.
2. Лесная пожарная станция – объект государственного лесовладельца, предназначенный для размещения противопожарной службы и техники, обеспечивающих проведение мер по предотвращению лесных пожаров и их своевременной ликвидации.
3. Лесная пожарная станция создается государственными лесовладельцами на территории государственного лесного фонда и за его пределами в соответствии с лесоустроительным проектом и (или) проектом противопожарного устройства лесов для выполнения следующих задач:

Мемлекеттік орман иеленушінің орман өрт сөндіру станциясы туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 18-02/54 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 10 наурызда № 10408 тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ережесінің 15-тармағы 199) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 15.12.2025 № 346-Ө (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман иеленушінің орман өрт сөндіру станциясы туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Төтенше жағдайлар жөніндегі
комитетінің төрағасы
В. Петров ________________
2015 жылғы 3 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 18-02/54
бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік орман иеленушінің орман өрт
сөндіру станциясы туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік орман иеленушінің орман өрт сөндіру станциясы туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ережесінің 15-тармағы 199) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 15.12.2025 № 346-Ө (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Орман өрт сөндіру станциясы – орман өрттерінің алдын алу және оларды уақтылы жою жөніндегі шаралардың жүргізілуін қамтамасыз ететін өртке қарсы қызмет пен техниканы орналастыруға арналған мемлекеттік орман иеленушінің объектісі.
3. Орман орналастыру жобасына және (немесе) ормандарды өртке қарсы орналастыру жобасына сәйкес мемлекеттік орман қоры аумағында және одан тыс жерлерде мемлекеттік орман иеленушілермен мынадай:

1) первый тип – обеспечение ликвидации возникающих лесных пожаров на территории лесного фонда лесничества государственного лесовладельца;
2) второй тип – обеспечение ликвидации лесных пожаров на всей территории лесного фонда государственного лесовладельца.
4. На лесной пожарной станции составляется паспорт лесной пожарной станции по форме согласно приложению к настоящему Положению, утверждаемый руководителем государственного лесовладельца, по согласованию с соответствующим подразделением государственной противопожарной службы.
5. В лесной пожарной станции размещается противопожарная служба, в состав которой входят начальник лесной пожарной станции, водитель пожарной машины, тракторист-машинист, радиооператор, слесарь по ремонту пожарных машин, оборудования и аппаратуры, лесной пожарный, которые принимаются на постоянную работу.
6. Наблюдатель пожарно-наблюдательной вышки (пункта) принимается на сезонную работу в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
2. Основные функции противопожарной службы
лесной пожарной станции
7. Основными функциями начальника лесной пожарной станции являются:
1) организация и проведение перед началом и в течение пожароопасного сезона инструктажей по охране труда и технике безопасности, а также тренировок работников противопожарной службы лесной пожарной станции по тушению лесных пожаров;
2) распределение за работниками противопожарной службы лесной пожарной станции пожарной техники и оборудования, средств связи;
3) определение класса пожарной опасности в лесу по условиям погоды;
4) обеспечение выезда работников противопожарной службы лесной пожарной станции на пожарной технике к месту лесного пожара при получении сообщения с пожарно-наблюдательной вышки (пункта), авиапатрульного вертолета (самолета), других источников информации о возникновении пожара на обслуживаемой лесной пожарной станции территории;
5) руководство работниками противопожарной службы лесной пожарной станции при тушении лесного пожара;
6) организация ремонта пожарной техники и оборудования лесной пожарной станции;
7) обеспечение хранения и эффективного применения огнегасящих химических средств пожаротушения.
8. Основными функциями водителя пожарной машины и тракториста-машиниста являются:
1) использование пожарной техники и оборудования на работах по тушению лесных пожаров;
2) выезд на закрепленной технике к месту пожара и выполнение указаний руководителя работ по тушению лесного пожара.

1) бірінші үлгі – мемлекеттік орман иеленушінің орманшылығы орман қорының аумағында шыққан орман өрттерін жоюды қамтамасыз ету;
2) екінші үлгі – мемлекеттік орман иеленушінің орман қорының бүкіл аумағында орман өрттерін жоюды қамтамасыз ету мақсаттарын орындау үшін орман өрт сөндіру станциясы құрылады.
4. Орман өрт сөндіру станциясында өртке қарсы мемлекеттік қызмет тиісті бөлімшесінің келісімі бойынша мемлекеттік орман иеленушінің басшысымен бекітілетін осы Ереженің қосымшасына сәйкес нысан бойынша орман өрт сөндіру станциясының паспорты жасалады.
5. Орман өрт сөндіру станциясында өртке қарсы қызмет орналастырылады, оның құрамына тұрақты жұмысқа қабылданатын орман өрт сөндіру станциясының бастығы, өрт сөндіру машинасының жүргізушісі, тракторист-машинист, радиооператор, өрт сөндіру машиналарын, жабдықтар мен аппаратура жөндеу жөніндегі слесарь, орман өрт сөндірушісі кіреді.
6. Өрт бақылау мұнарасының (бекетінің) бақылаушысы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес маусымдық жұмысқа қабылданады.
2. Орман өрт сөндіру станциясының өртке қарсы қызметінің негізгі функциялары
7. Орман өрт сөндіру станциясы бастығының негізгі функциялары:
1) өрт қаупі бар маусым басталар алдында және оның өн бойында еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша жүйелі нұсқаулықтар, сондай-ақ орман өрт сөндіру станциясының өртке қарсы қызметі қызметкерлерінің орман өрттерін сөндіру бойынша жаттығуларын ұйымдастыру және өткізу;
2) орман өрт сөндіру станциясының өртке қарсы қызметінің қызметкерлеріне өрт сөндіру техникасы мен жабдықтарын, байланыс құралдарын бөліп беру;
3) ауа райы жағдайлары бойынша ормандағы өрт қаупі сыныбын анықтау;
4) өрт бақылау мұнарасынан (бекетінен), авиациямен қарауылдау тікұшағынан (ұшағынан), орман өрт сөндіру станциясы қызмет көрсететін аумақта өрт шыққаны туралы басқа да ақпарат көздерінен хабар алған кезде орман өрт сөндіру станциясының өртке қарсы қызметі қызметкерлерінің орман өрті болып жатқан жерге аттануын қамтамасыз ету;
5) орман өртін сөндіру кезінде орман өрт сөндіру станциясының өртке қарсы қызметінің қызметкерлеріне басшылық жасау;
6) орман өрт сөндіру станциясының өрт сөндіру техникасы мен жабдықтарын жөндеуді ұйымдастыру;
7) өрт сөндірудің от өшіретін химиялық құралдарын сақтауды және тиімді қолдануды қамтамасыз ету болып таблады.
8. Өрт сөндіру машинасын жүргізушінің және тракторшы-машинистің негізгі функциялары:
1) өрт сөндіру техникасы мен жабдықтарын орман өрттерін сөндіру жұмыстарында пайдалану;
2) бекітіп берілген техникамен өрт болып жатқан жерге аттану және орман өртін сөндіру жөніндегі жұмыстар басшысының нұсқауларын орындау болып табылады.

9. Основными функциями радиооператора являются:
1) организация телефонной и радиосвязи по схеме оповещения при возникновении лесных пожаров;
2) проведение эксплуатационно-технического обслуживания радиостанций.
10. Основными функциями слесаря по ремонту пожарных машин, оборудования и аппаратуры являются:
1) проведение ремонта техники, оборудования и аппаратуры, обеспечение постоянной их готовности к выезду на лесной пожар;
2) выезд к месту пожара и выполнение указаний руководителя работ по тушению лесного пожара.
11. Основными функциями лесного пожарного лесной пожарной станции являются:
1) выезд к месту пожара и выполнение указаний руководителя работ по тушению лесного пожара;
2) осуществление тушения лесных пожаров с использованием пожарной техники, оборудования, пожарного инвентаря, а также огнегасящих химических средств пожаротушения;
3) содержание в исправном состоянии закрепленного за ними пожарного оборудования, аппаратуры, инструмента и снаряжения;
4) проведение работ по приготовлению растворов огнегасящих химических средств пожаротушения.
12. Основными функциями наблюдателя пожарно-наблюдательной вышки (пункта) являются:
1) наблюдение за появлением над пологом леса признаков возникающего лесного пожара;
2) определение места лесного пожара методом засечек с использованием азимутальных кругов;
3) передача информации об обнаруженных лесных пожарах в лесную пожарную станцию и контору государственного лесовладельца.
3. Порядок работы противопожарной службы
лесной пожарной станции
13. В дни с первым и вторым классом пожарной опасности в лесах по условиям погоды работники противопожарной службы лесной пожарной станции, если они не заняты на тушении лесных пожаров, находятся в местах несения дежурства и занимаются подготовкой техники и оборудования к выезду на лесной пожар.
14. В дни с третьим классом пожарной опасности в лесах по условиям погоды работники противопожарной службы лесной пожарной станции, если они не заняты на тушении лесных пожаров, находятся в местах несения дежурства в полной готовности к немедленному выезду на лесной пожар. Пожарная техника и оборудование находятся в полной готовности к использованию.
15. В дни с четвертым и пятым классом пожарной опасности в лесах по условиям погоды работники противопожарной службы лесной пожарной станции находятся в назначенных им местах сосредоточения, занимаются изучением тактики тушения лесных пожаров и технических характеристик пожарно-технического вооружения.

9. Радиооператордың негізгі функциялары:
1) орман өрттері шыққан кезде хабардар ету схемасы бойынша телефон және радио байланысын ұйымдастыру;
2) радиостанцияларға техникалық-пайдалану қызметін көрсету болып табылады.
10. Өрт сөндіру машиналарын, жабдықтар мен аппаратура жөндеу жөніндегі слесарьдің негізгі функциялары:
1) техниканы, жабдықтар мен аппаратураны жөндеу, олардың орман өрті болып жатқан жерге аттанып кетуге ұдайы әзір жағдайда болуын қамтамасыз ету;
2) өрт болып жатқан жерге аттану және орман өртін сөндіру жөніндегі жұмыстар басшысының нұсқауларын орындау болып табылады.
11. Орман өрт сөндіру станциясы орман өртін сөндірушісінің негізгі функциялары:
1) өрт болып жатқан жерге аттану және орман өртін сөндіру жөніндегі жұмыстар басшысының нұсқауларын орындау;
2) өрт сөндіру техникасын, жабдықтарды, өрт сөндіру құрал-саймандарын, сондай-ақ өрт сөндірудің химиялық құралдарын пайдаланып, орман өрттерін сөндіруді жүзеге асыру;
3) өзіне бекітіп берілген өрт сөндіру жабдықтарын, аппаратураны, аспаптар мен саймандарды ақаусыз күйде күтіп ұстау;
4) өрт сөндірудің от өшіретін химиялық құралдарының ерітінділерін әзірлеу жұмыстарын жүргізу болып табылады.
12. Өрт бақылау мұнарасы (бекеті) бақылаушысының негізгі функциялары:
1) орман шымылдығы астында орман өртінің шығу белгілерінің пайда болуын қадағалау;
2) азимуттық шеңберлерді пайдаланып тіркеу әдісімен орман өрті болып жатқан жерді анықтау;
3) байқалған орман өрттері туралы ақпаратты орман өрт сөндіру станциясына және мемлекеттік орман иеленушінің кеңсесіне беру болып табылады.
3. Орман өрт сөндіру станциясының өртке қарсы қызметі жұмысының тәртібі
13. Ауа райы жағдайлары бойынша ормандардағы өрт қаупінің бірінші және екінші сыныптары күндері орман өрт сөндіру станциясының өртке қарсы қызметінің қызметкерлері орман өрттерін сөндірумен айналысып жатпаса, олар кезекшілік атқару орындарында болып, техника мен жабдықтарды орман өртіне шығуға дайындаумен шұғылданады.
14. Ауа райы жағдайлары бойынша ормандардағы өрт қаупінің үшінші сыныбы күндері орман өрт сөндіру станциясының өртке қарсы қызметінің қызметкерлері орман өрттерін сөндірумен айналысып жатпаса, олар орман өртіне дереу аттанып кетуге толық әзірлік жағдайында кезекшілік атқару орындарында болады. Өрт сөндіру техникасы мен жабдықтар пайдалануға толық әзірлік жағдайында тұрады.
15. Ауа райы жағдайлары бойынша ормандардағы өрт қаупінің төртінші және бесінші сыныптары күндері орман өрт сөндіру станциясының өртке қарсы қызметінің қызметкерлері өздеріне белгіленген жиналу орындарында болады, орман өртін сөндіру тактикасын және өрт-техникалық жарақтандырудың техникалық сипаттамасын зерделеумен айналысады.

16. На территории государственного лесного фонда, обслуживаемой авиационной охраной лесов, работа противопожарной службы лесной пожарной станции увязывается с работой соответствующих авиаотделений.
17. В длительные периоды, неопасные в пожарном отношении, работники противопожарных служб лесной пожарной станции по поручению руководителя государственного лесовладельца привлекаются к выполнению профилактических противопожарных мероприятий на обслуживаемой лесной пожарной станции территории лесного фонда.
18. При тушении лесного пожара учитываются особенности местности и погодные условия, вид пожара, наличие сил и средств пожаротушения.
19. Тушение лесных пожаров противопожарной службой лесной пожарной станции включает стадии:
1) ликвидация пожара – стадия (этап) тушения пожара, на которой прекращено горение и устранены условия для его самопроизвольного возникновения;
2) локализация пожара – стадия (этап) тушения пожара, на которой отсутствует или ликвидирована угроза людям (животным), прекращено распространение пожара и созданы условия для его ликвидации имеющимися силами и средствами;
3) окарауливание – дежурство рабочих пожарных команд на пройденной пожаром площади в течение определенного времени, достаточного, чтобы убедиться в отсутствии скрытых очагов горения и возможности возобновления пожара.
20. Противопожарной службой лесной пожарной станции используются следующие способы тушения лесных пожаров:
1) захлестывание или забрасывание грунтом кромки низового пожара;
2) прокладка минерализованных полос и канав при помощи почвообрабатывающих орудий и взрывчатых материалов;
3) тушение пожаров водой или растворами огнетушащих химикатов;
4) отжиг или встречный огонь.
21. После ликвидации пожара работники противопожарной службы лесной пожарной станции обеспечивают окарауливание мест пожара для предотвращения повторного возгорания леса от скрытых очагов горения.
4. Обеспечение лесной пожарной станции
22. Лесная пожарная станция оснащается пожарной техникой, оборудованием, средствами связи в соответствии с нормами и нормативами по охране, защите, пользованию лесным фондом, воспроизводству лесов и лесоразведению на участках государственного лесного фонда, утверждаемыми согласно подпункту 18-23) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан.

16. Авиациялық орман күзеті қызмет көрсететін мемлекеттік орман қорының аумағында орман өрт сөндіру станциясының өртке қарсы қызметінің жұмысы тиісті авиабөлімшелердің жұмысымен байланыстырылады.
17. Өрт тұрғысынан алғанда қауіпсіз ұзақ мерзімді кезеңдерде орман өрт сөндіру станциясының өртке қарсы қызметінің қызметкерлері мемлекеттік орман иеленуші басшысының тапсырмасы бойынша орман өрт сөндіру станциясы қызмет көрсететін орман қоры аумағында өртке қарсы алдын алу іс-шараларын орындауға жұмылдырылады.
18. Орман өртін сөндіру кезінде жергілікті жердің ерекшеліктері мен ауа райы жағдайлары, өрттің түрі, өрт сөндіру күштері мен құралдарының бар-жоғы ескеріледі.
19. Орман өрт сөндіру станциясының өртке қарсы қызметінің орман өрттерін сөндіруі мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) өртті жою – жану тоқтатылған және оның өздігінен жану жағдайы жойылған өртті сөндіру сатысы (кезеңі);
2) өртті шектеу – адамдарға (жануарларға) қауіп төндірмейтін немесе жойылған, өрттің жайылуы тоқтатылған және қолда бар күштер мен құралдардың көмегімен оны жою үшін жағдай жасалған өртті сөндіру сатысы (кезеңі);
3) қарауылдау – жасырын жану ошақтарының және өрттің қайта басталып кету мүмкіндігінің жоқ екеніне көз жеткізуге жеткілікті белгілі бір уақыт бойы өрт болған алқапта жұмысшы өрт сөндірушілер командаларының кезекшілік атқаруы.
20. Орман өрт сөндіру станциясының өртке қарсы қызметі орман өрттерін сөндірудің мынадай тәсілдерін пайдаланады:
1) төменгі өрт жиегін сабалау немесе оған топырақ шашу;
2) жер өңдейтін құралдар мен жарылғыш материалдардың көмегімен минералдандырылған жолақтар мен орлар тарту;
3) өрттерді сумен немесе от өшіретін химикаттардың ерітінділерімен сөндіру;
4) жағу немесе қарсы от жіберу.
21. Өртті жойғаннан кейін орман өрт сөндіру станциясының өртке қарсы қызметінің қызметкерлері жасырын жану ошағынан орманның қайта тұтануынан алдын алу үшін өрт ошағын қарауылдауды қамтамасыз етеді.
4. Орман өрт сөндіру станциясын жарақтандыру
22. Орман өрт станциясы өртке қарсы техникамен, жабдықтармен, байланыс құралдарымен, сондай-ақ мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орманды қорғау, пайдалану, орманды қайта өндіру және орман өсіру жөніндегі нормалар мен нормативтерге сәйкес жабдықталады. Бұл нормалар Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ережесінің 15-тармағы 193) тармақшасына сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 15.12.2025 № 346-Ө (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.