Об утверждении натуральных норм расхода материалов для ветеринарных лабораторий
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 16-04/1142. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 марта 2016 года № 13424. Утратил силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 120.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 22.04.2025 № 120 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) натуральные нормы расхода материалов на лабораторно-диагностические исследования заболеваний животных, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) натуральные нормы расхода материалов на референтные исследования заболеваний животных и лабораторные исследования по освежению и поддержанию жизнеспособности штаммов, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) натуральные нормы расхода материалов на лабораторные анализы по гигиеническим требованиям безопасности пищевой продукции животного происхождения (мясо и мясопродукты, молоко и молокопродукты, рыба и рыбопродукты, яйца и яйцепродукты, продукции пчеловодства), согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
____________Б. Султанов

Ветеринарлық зертханаларға арналған материалдар шығысының заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 16-04/1142 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 9 наурызда № 13424 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 120 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 22.04.2025 № 120 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 69-бабы 2-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жануарлар ауруларын зертханалық-диагностикалық зерттеулерге материалдар шығысының заттай нормалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жануарлар ауруларын референттік зерттеулерге және штаммдардың өміршеңдігін жаңарту мен қолдау бойынша зертханалық зерттеулерге материалдар шығысының заттай нормалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жануардан алынатын тамақ өнімдері (ет және ет өнімдері, сүт және сүт өнімдері, балық және балық өнімдері, жұмыртқа және жұмыртқа өнімдері, бал ара шаруашылығы өнімдері) қауіпсіздігінің гигиеналық талаптары бойынша зертханалық талдауларға материалдар шығысының заттай нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринарлық бақылау және қадағалау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2)иосы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________Б. Сұлтанов

29 января 2016 года
Приложение 1 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года
№ 16-04/1142
Натуральные нормы расхода материалов на лабораторно-диагностические исследования заболеваний животных
Сноска. Натуральные нормы - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.03.2020 № 73 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 16.06.2021 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование материала
Единица измерения
Норма расхода на 1 исследование
Срок годности (хранения), месяцы
Область применения
Область распространения
1
2
3
4
5
6
7
В сфере ветеринарии, для проведения лабораторно-диагностических исследований заболеваний животных.
РГП на ПХВ "РВЛ" КВКН МСХ РК и его филиалы в областях, районах, городах республиканского значения и столице.
Раздел 1. По лабораторно-диагностическим исследованиям болезней, общих для нескольких видов животных

2016 жылғы 29 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 16-04/1142 бұйрығына
1-қосымша
Жануарлар ауруларын зертханалық-диагностикалық зерттеулерге материалдар шығысының заттай нормалары
Ескерту. Заттай нормалар жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.03.2020 № 73 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 16.06.2021 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Материалдың атауы
Өлшем бірлігі
1 зерттеуге жұмсалатын шығыс нормасы
Жарамдылық мерзімі (сақтау), ай
Қолданылу саласы
Таралу саласы
1
2
3
4
5
6
7
Ветеринария саласында, жануарлар ауруларына зертханалық-диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін.
ҚР АШМ ВБҚК "РВЗ" ШЖҚ РМК және оның облыстардағы, аудандардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы филиалдары.
1-бөлім. Жануарлардың бірнеше түрлеріне ортақ ауруларды зертханалық-диагностикалық зерттеулер бойынша

8) РИД – реакция иммунодиффузии;
9) ИФА – иммуноферментный анализ;
10) ИХА – иммунохроматографический анализ;
11) РСК – реакция связывания комплемента;
12) кг – килограмм;
13) РДСК – реакция длительного связывания комплемента;
14) РГП на ПХВ "РВЛ" КВКН МСХ РК – республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканская ветеринарная лаборатория" Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
15) РМА – реакция микроагглютинации;
16) МЕ – микробных единиц;
17) ПЦР – полимеразная цепная реакция;
18) РБП – роз бенгал проба;
19) МРС – мелкий рогатый скот;
20) КРС – крупный рогатый скот.
2. Учитывая фабричные расфасовки диагностических материалов, а также непредвиденные естественные технологические потери при использовании их в работе, транспортировке и хранении допускается увеличение приведенных выше норм расхода диагностикумов в пределах 10 процентов.

8) ИДР – иммундық диффузия реакциясы;
9) ИФТ – иммундық ферментті талдау;
10) ИХТ – иммундық хроматографиялық талдау;
11) КБР – комплементті байланыстыру реакциясы;
12) кг – килограмм;
13) КҰБР – комплементті ұзақ байланыстыру реакциясы;
14) ҚР АШМ ВБҚК "РВЗ" ШЖҚ РМК – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің "Республикалық ветеринариялық зертхана" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорыны;
15) МАР – микроагглютинация реакциясы;
16) МБ – микробтық бірлік;
17) ПТР – полимеразалық тізбек реакциясы;
18) РБС – роз бенгал сынамасы;
19) ҰМ – ұсақ мал;
20) ІҚМ – ірі қара мал.
2. Диагностикалық материалдарды фабрикалық өлшеп-орауды, сондай-ақ оларды жұмыста пайдалану, тасымалдау және сақтау кезіндегі күтпеген табиғи технологиялық ысыраптарды ескере отырып, диагностикумдардың жоғарыда келтірілген шығыс нормаларының 10 пайыз шегінде ұлғайтылуына жол беріледі.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 16.06.2021 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 16-04/1142
Натуральные нормы расхода материалов на референтные
исследования заболеваний животных и лабораторные исследования
по освежению и поддержанию жизнеспособности штаммов
Наименование материала
Единица измерения
Норма расхода на 1 исследование
Срок годности (хранения), месяцы
Область применения
Область распространения
1
2
3
4
5
6
7
В сфере ветеринарии, для проведения референтных исследований заболеваний животных и птиц
РГП "НРЦВ" КВКиН МСХ РК, а также его филиал
Раздел 1. По лабораторно-диагностическим исследованиям болезней, общих для нескольких видов животных

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 16.06.2021 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 16-04/1142 бұйрығына
№ 2-қосымша
Штаммдардың өміршеңдігін жаңарту және қолдау бойынша зертханалық зерттеулерге және жануарлардың ауруларына референттік зерттеулерге арналған материалдар шығысының заттай нормалары
Материалдың атауы
Өлшем бірлігі
1 зерттеуге кететін шығыс нормасы
Жарамдылық мерзімі (сақтау), ай
Қолданылу саласы
Таралу саласы
1
2
3
4
5
6
7
Ветеринария саласында, жануарлар және құстар ауруларының референттік зерттеулерін жүргізу үшін
ҚР АШМ ВБҚК ШЖҚ "ВҰРО" РМК және оның филиалы
1 - бөлім. Жануарлардың бірнеше түріне ортақ ауруларды зертханалық-диагностикалық зерттеу бойынша

8) ИФА – иммуноферментный анализ;
9) ИХА – иммунохроматографический анализ;
10) ИЦ - СОП – Испытательный центр – стандартная опреационная процедура;
11) ИНАН – инфекционная анемия лошадей;
12) КРС – крупный рогатый скот;
13) кДНК – комплементарная дезоксирибонуклеиновая кислота;
14) КЧС – классическая чума свиней;
15) МУ – методологическое указание;
16) МПА – мясопептонный агар;
17) МПБ – мясопептонный бульон;
18) МРС – мелкий рогатый скот;
19) МЭБ (OIE) – Международное эпизоотическое бюро;
20) ОПС – О-полисахарид;
21) ПМ N – процедура к методу отдела депонирования штаммов;
22) ПМ G – процедура к методу отдела бактериологии;
23) ПМ А – процедура к методу отдела серологии;
24) ПМ В – процедура к методу отдела молекулярной биологии;
26) ПМИМ – прямой метод иммунолюминисцентной микроскопии;
27) ПЦР – полимеразная цепная реакция;
28) ПРМ – прямая люминисцентная микроскопия;
29) РА – реакция агглютинации;
30) РДП – реакция диффузной преципитации;
31) РИД – реакцияиммунодиффузии;
32) РСК – реакция связывания комплемента;
33) РДСК – реакция длительного связывания комплемента;
34) РБП – роз бенгал проба;
35) РГП "НРЦВ" КВКиН МСХ РК - республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный референтный центр по ветеринарии" Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
36) РЕВЕРТА-L – набор для обратной транскрипции;
37) РИБО-сорб – набор для выделения РНК/ДНК;
38) РНК – рибонуклеиновая кислота;
39) РРСС – репродуктивный респираторный синдром свиней;
40) ФПА – флюорисцентно-поляризационный анализ;
41) ЧМЖ – чума мелких жвачных;
42) ЭФ – электрофорез.

8) ДАФИ – диагностикалық антирабикалық флюорисцирусцентті иммуноглобулин;
9) ДМСО – диметилсульфоксид;
10) ДНҚ – дезоксирибонуклеинді қышқылы;
11) ДПР – диффузды преципитирлеу реакциясы;
12) ЕПА – ет-пептонды агар;
13) ЕПС – ет-пептонды сорпасы;
14) ЖІА – жылқының індетті анемиясы;
16) ИДР – иммунодиффуздеу реакциясы;
17) ИМТӘ – иммунды люминесценттiк микроскопия тікелей әдісі;
18) ИФТ – иммуноферментті талдау;
19) ИХТ – иммунохроматографиялық талдау;
20) ИЦ – СОР – зерттеу орталығы – стандарттық операциялық рәсім;
21) ІҚМ – ірі қара мал;
22) КБР – комплементті байланыстыру реакциясы;
23) КДНК – комплементарлы дезоксирибонуклеинді қышқылы;
24) ҚР АШМ ВБҚК ШЖҚ "ВҰРО" РМК – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринарлық бақылау және қадағалау комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы "Ветеринариядағы ұлттық референттік орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорыны;
25) ҚІТ – құстың індетті тұмауы;
26) КҰБР – комплементті ұзақ байланыстыру реакциясы;
27) МЕМСТ – мемлекеттік стандарт;
28) ОПС – о-полисахарид;
29) ПТР – полимеразды тізбектеу реакциясы;
30) РБС – роз бенгал сынамасы;
31) РЕВЕРТА-L – қайта транскрипциялауға арналған жиынтық;
32) РИБО-сорб – РНК/ДНК бөлуге арналған жиынтық;
33) РНҚ – рибонуклеинді қышқылы;
34) ТЛМ – тікелей люминисцентті микроскопия;
35) ҰҚМ – ұсақ қара мал;
36) ҰКҚО – ұсақ күйіс қайырушылардың обасы;
37) ФПТ – флюоресцентті-поляризациялық талдау;
38) ХЭБ (OIE) – халықаралық эпизоотиялық бюросы;
39) ШАО – шошқаның африкалық обасы;
40) ШКО – шошқаның кәдімгі обасы;
41) ШРРС – шошқаның репродуктивті респираторлы синдромы;
42) ЭФ – электрофорез.

2. Учитывая фабричные расфасовки диагностических материалов, а также непредвиденные естественные технологические потери при использовании их в работе (так как поступившие в сухом виде диагностикумы при их разведении и при разливе для применения остаются на стенках лабораторной посуды), транспортировке и хранении допускается увеличение приведенных выше норм расхода диагностикумов в пределах 10 процентов.
Приложение 3
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 16-04/1142
Натуральные нормы расхода материалов на лабораторные анализы по
гигиеническим требованиям безопасности пищевой продукции
животного происхождения (мясо и мясопродукты, молоко и
молокопродукты, рыба и рыбопродукты, яйца и яйцепродукты,
продукции пчеловодства)
Наименование материала
Единица измерения
Норма расхода на 1 исследование
Срок годности (хранения), месяцы
Область применения
Область распространения
1
2
3
4
5
6
7
В сфере ветеринарии, для проведения лабораторного анализа по гигиеническим требованиям безопасности пищевой продукции животного происхождения
РГП "НРЦВ" КВКиН МСХ РК, а также его филиал

2. Диагностикалық материалдарды фабрикалық өлшеп-орау, сондай-ақ оларды қолдану (яғни, құрғақ күйінде түскен диагностикумдар, оларды пайдалану үшін еріту және зертханалық ыдыстарға құю кезінде, зертханалық ыдыстардың қабырғасында қалып қояды), тасымалдау және сақтау кезіндегі күтпеген табиғи технологиялық ысыраптарды ескере отырып, диагностикумдардың жоғарыда келтірілген шығындарының нормалары 10 % шегінде ұлғаяды.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 16-04/1142 бұйрығына
№ 3-қосымша
Жануардан алынатын тамақ өнімдері (ет және ет өнімдері, сүт
және сүт өнімдері, балық және балық өнімдері, жұмыртқа және
жұмыртқа өнімдері, бал ара шаруашылығы өнімдері)
қауіпсіздігінің гигиеналық талаптары бойынша зертханалық
талдауларға жұмсалатын материал шығысының заттай нормалары
Материалддың атауы
Өлшем бірлігі
1 Зерттеуге кететін шығыс нормасы
Жарамдылық мерзімі (сақтау), ай
Қолданылу саласы
Таралу саласы
1
2
3
4
5
6
7
Ветеринария саласында, жануардан алынатын тамақ өнімдері қауіпсіздігінің гигиеналық талаптары бойынша зертханалық талдау жүргізу үшін
ҚР АШМ ВБҚК ШЖҚ "ҰРВО" РМК және оның филиалы