Об утверждении Правил передачи сведений об оформленных и (или) забронированных билетах в уполномоченный государственный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 апреля 2015 года № 527. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2016 года № 12993.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
Примечание ИЗПИ!
В приказ предусматриваются изменения приказом Министра транспорта РК от 13.07.2026 № 179 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 24-2 Закона Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила передачи сведений об оформленных и (или) забронированных билетах в уполномоченный государственный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением главы 2 Правил, которая вводится в действие с 1 января 2016 года.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Генеральный прокурор
Республики Казахстан
________________ А. Дауылбаев
30 декабря 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
________________ Н. Абыкаев

Уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 29 сәуірдегі № 527 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 3 ақпанда № 12993 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" 1994 жылғы 24 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Заңының 24-2-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiліп отырған Уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру қағидалары бекiтiлсiн (бұдан әрі – Қағидалар).
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізілетін Қағидалардың 2-тарауын қоспағанда, оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасы
Бас прокуроры
_______________ А. Дауылбаев
2015 жылғы "__" __________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
_______________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 18 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
_______________ Н. Әбіқаев

15 июня 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
________________ М. Демеуов
26 мая 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Директор Службы внешней разведки
Республики Казахстан "Сырбар"
________________ Г. Байжанов
30 ноября 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
________________ Б. Султанов
18 сентября 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Начальник службы
государственной охраны
Республики Казахстан
________________ А. Куренбеков
22 октября 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
________________ К. Кожамжаров
29 октября 2015 года
Утверждены
приказом
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 29 апреля 2015 года № 527
Правила передачи сведений об оформленных и (или) забронированных билетах в уполномоченный государственный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы
Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 12.08.2025 № 260 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила передачи сведений об оформленных и (или) забронированных билетах в уполномоченный государственный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 24-2 Закона Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан" (далее – Закон), и определяют порядок передачи сведений об оформленных и (или) забронированных билетах в уполномоченный государственный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) поставщик информационной системы – поставщик, отвечающий за поддержку и обслуживание системы, назначенный уполномоченным государственным органом в соответствии с законодательством о государственно-частном партнерстве;
2) информационная система для сбора и обработки данных об авиапассажирах и членах экипажа (далее − информационная система) − единая информационная система Республики Казахстан, содержащая данные об авиапассажирах и членах экипажа, прибывающих на территорию Республики Казахстан, убывающих с ее территории или следующих транзитом, с пересадкой на территории Республики Казахстан;
3) данные об авиапассажирах и членах экипажа – сведения об оформленных и/или забронированных авиабилетах, содержащиеся в предварительной информации о пассажирах и членах экипажа (API) и (или) в записях регистрации пассажиров (PNR), а также в случае отсутствия авиабилетов для нерегулярных воздушных перевозок предварительная информация о пассажирах и членах экипажа (API);

2015 жылғы 15 маусым
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет
қызметінің бастығы
______________ А. Күреңбеков
2015 жылғы "__" қазан
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушы
_______________ М. Демеуов
2015 жылғы 26 мамыр
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
және сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл
агенттігінің төрағасы
_______________ Қ. Қожамжаров
2015 жылғы 29 қазан
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасы
"Сырбар" Сыртқы барлау
қызметінің директоры
_______________ Ғ. Байжанов
2015 жылғы 30 қараша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 29 сәуірдегі № 527
бұйрығымен бекітілген
Уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 12.08.2025 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 24-2-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді, уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру тәртібін айқындайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Көлік министрінің 13.07.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйені жеткізуші – мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамаға сәйкес уәкілетті мемлекеттік орган тағайындаған жүйені қолдау мен қызмет көрсетуге жауапты жеткізуші;
2) авиажолаушылар мен экипаж мүшелері туралы деректерді жинауға және өңдеуге арналған ақпараттық жүйе (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) − Қазақстан Республикасының аумағына келетін, оның аумағынан кетіп бара жатқан немесе транзитпен келе жатқан авиажолаушылар мен экипаж мүшелері туралы деректерді қамтитын Қазақстан Республикасының бірыңғай ақпараттық жүйесі;
3) авиажолаушылар мен экипаж мүшелері туралы деректер − ресімделген және/немесе броньға қойылған авиа билеттері туралы мәліметтер, жолаушылар және экипаж мүшелері туралы алдын ала ақпаратта (API) және (немесе) жолаушыларды тіркеу жазбаларында (PNR), сондай-ақ тұрақты емес авиатасымалы үшін авиабилеттері болмаған жағдайда жолаушылар мен экипаж мүшелері туралы алдын ала ақпарат (API) қамтылған;

4) авиакомпания − юридическое лицо, имеющее сертификат эксплуатанта гражданских воздушных судов;
5) пассажир − физическое лицо, не входящее в состав экипажа и перевозимое на воздушном судне в соответствии с договором воздушной перевозки или на иных законных основаниях;
6) перевозчик – физическое или юридическое лицо, владеющее транспортным средством на праве собственности или на иных законных основаниях, предоставляющее услуги по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений за плату или по найму и имеющее на это соответствующее разрешение, выданное в установленном порядке;
7) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий реализацию государственной политики в области транспорта, координацию и регулирование деятельности транспортного комплекса Республики Казахстан, а также использования воздушного пространства.
3. В соответствии с пунктом 3 статьи 24-2 Закона, перевозчик или иное лицо, осуществляющее продажу билетов, обеспечивает запись следующих данных:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии);
2) вид и номер документа, удостоверяющего личность, по которому приобретается проездной документ (билет);
3) место и дата отправления, пункт назначения, вид маршрута следования (беспересадочный, транзитный);
4) с согласия пассажира контактные данные (адрес электронной почты и (или) номер телефона), посредством которых перевозчик или иное лицо, осуществляющие продажу билетов, может связаться с данным пассажиром.
4. Перевозчик или иное лицо осуществляющее продажу билетов, обеспечивает получение согласия пассажиров на передачу (сбор) и обработку персональных данных в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" (далее – Закон о персональных данных и их защите).
5. Все сведения об оформленных и (или) забронированных билетах, предназначенные для передачи в правоохранительные и специальные государственные органы, передаются через систему информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов и/или путем прямой интеграции с информационными системами правоохранительных и специальных государственных органов.
6. Фиксация всех временных параметров в процессе приема-передачи сведений об оформленных и (или) забронированных билетах производится по времени города Астаны.
7. В случае возникновения в ходе информационного обмена проблемных ситуаций, участники информационного обмена принимают меры для их устранения.

4) авиакомпания − азаматтық әуе кемелерін пайдаланушы сертификаты бар заңды тұлға;
5) жолаушы − экипаж құрамына кірмейтін және авиатасымалы шартына сәйкес немесе өзге де заңды негіздерде әуе кемесімен тасымалданатын жеке тұлға;
6) тасымалдаушы − көлік құралын меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде иеленетін, жолаушыларды, багажды, жүктерді және почта жөнелтілімдерін ақыға немесе жалдау бойынша тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін және оған белгіленген тәртіппен берілген тиісті рұқсаты бар жеке немесе заңды тұлға;
7) уәкілетті мемлекеттік орган – көлік саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды, Қазақстан Республикасының көлік кешенінің қызметін, сондай-ақ әуе кеңістігін пайдалануды үйлестіруді және реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3. Заңның 24-2-бабының 3-тармағына сәйкес тасымалдаушы немесе билеттерді сатуды жүзеге асыратын өзге адам мынадай деректердің жазылуын қамтамасыз етеді:
1) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
2) жол жүру құжаты (билет) сатып алынатын жеке басты куәландыратын құжаттың түрі мен нөмірі;
3) жөнелту орны мен күні, межелі пункті, жүру маршрутының түрі (трансплантациясыз, транзиттік);
4) жолаушының келісімімен тасымалдаушы немесе билеттерді сатуды жүзеге асыратын өзге адам осы жолаушымен байланыса алатын байланыс деректері (электрондық пошта мекенжайы және (немесе) телефон нөмірі).
4. Тасымалдаушы немесе билеттерді сатуды жүзеге асыратын өзге адам "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Дербес деректер және оларды қорғау туралы заң) талаптарына сәйкес жолаушылардың дербес деректерді беруге (жинауға) және өңдеуге келісімін алуды қамтамасыз етеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Көлік министрінің 13.07.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарға беруге арналған ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы барлық мәліметтер құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпараттық алмасу жүйесі арқылы және/немесе құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен тікелей ықпалдасу жолымен беріледі.
6. Ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді қабылдау-беру процесінде барлық уақытша параметрлерді тіркеу Астана қаласының уақыты бойынша жүргізіледі.
7. Ақпараттық алмасу барысында проблемалық жағдайлар туындаған жағдайда, ақпарат алмасуға қатысушылар оларды жою үшін шаралар қабылдайды.

10. Доступ к информационной системе и к обрабатываемым ею данным предоставляется уполномоченному государственному органу и (или) правоохранительным и специальным государственным органам.
Информационная система интегрируется в порядке, установленном Правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года №123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16777). При работе с информационной системой государственными органами обеспечивается соблюдение требований Закона о персональных данных и их защите. Срок хранения данных об авиапассажирах и членах экипажа составляет пять лет с момента их сбора.
11. Поставщик информационной системы:
1) осуществляет поставку информационной системы;
2) проводит сервисное обслуживание информационной системы с целью обеспечения ее эксплуатационной готовности;
3) взаимодействует с авиакомпаниями и государственными органами с целью обеспечения представления в информационную систему данных об авиапассажирах и членах экипажа;
4) обучает персонал государственных органов, имеющих право на доступ к информационной системе, и персонал авиакомпаний в связи с использованием системы.
12. Авиакомпании, в том числе иностранные, представляют в информационную систему данные об авиапассажирах и членах экипажа.
13. В течение 30 минут после завершения регистрации на конкретный рейс авиакомпания направляет в информационную систему следующие сведения об оформленных и/или забронированных авиабилетах, содержащиеся в предварительной информации о пассажирах и членах экипажа (API) в отношении каждого лица:
1) код авиакомпании и номер рейса;
2) планируемые дата и время прибытия;
3) место и дата вылета, пункт назначения, вид маршрута следования (беспересадочный, транзитный);

10. Ақпараттық жүйеге және ол өңдейтін деректерге қолжетімділік уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарға беріледі.
Ақпараттық жүйе Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы №123 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларында белгіленген тәртіппен интеграцияланады. Ақпараттық жүйемен жұмыс кезінде мемлекеттік органдар Дербес деректер және оларды қорғау туралы Заңның талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді. Авиажолаушылар мен экипаж мүшелері туралы деректерді сақтау мерзімі олар жиналған сәттен бастап бес жылды құрайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Көлік министрінің 13.07.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Ақпараттық жүйені жеткізуші:
1) ақпараттық жүйені жеткізуді жүзеге асырады;
2) ақпараттық жүйенің пайдалану әзірлігін қамтамасыз ету мақсатында оған сервистік қызмет көрсетуді жүргізеді;
3) ақпараттық жүйеге авиажолаушылар мен экипаж мүшелері туралы деректерді ұсынуды қамтамасыз ету мақсатында авиакомпаниялармен және мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасайды;
4) ақпараттық жүйеге қол жеткізуге құқығы бар мемлекеттік органдардың персоналын және жүйені пайдалануға байланысты авиакомпаниялардың персоналын оқытады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
12-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Көлік министрінің 13.07.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Авиакомпаниялар, оның ішінде шетелдік компаниялар ақпараттық жүйеге авиажолаушылар мен экипаж мүшелері туралы деректерді ұсынады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР Көлік министрінің 13.07.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Белгілі бір рейске тіркелу аяқталғаннан кейін 30 минут ішінде авиакомпания ақпараттық жүйеге әрбір адамға қатысты жолаушылар мен экипаж мүшелері (API) туралы алдын ала ақпаратта қамтылған ресімделген және/немесе броньға қойылған авиабилеттер туралы мынадай мәліметтерді жібереді:
1) авиакомпанияның коды және рейс нөмірі;
2) жоспарланған келу күні мен уақыты;
3) ұшып шығу орны мен күні, межелі пункті, жүру маршрутының түрі (тоқтаусыз, транзиттік);

4) последний пункт / порт захода воздушного судна;
5) пункт/порт первоначальной посадки воздушного судна;
6) пункт/порт посадки на территории страны;
7) количество пассажиров и членов экипажа;
8) фамилия, имя, отчество (при его наличии);
9) дата рождения;
10) пол;
11) гражданство;
12) вид и номер документа, удостоверяющего личность, по которому приобретен проездной документ (билет);
13) страна или организация выдачи документа, удостоверяющего личность, по которому приобретен проездной документ;
14) срок действия документа, удостоверяющего личность, по которому приобретен проездной документ;
15) статус путешествующего (пассажир, член экипажа или транзитный пассажир);
16) номер посадочного места, полученного пассажиром;
17) номер багажной бирки;
18) количество зарегистрированных мест багажа;
19) с согласия пассажира – контактные данные (адрес электронной почты и (или) номер телефона), посредством которых перевозчик или иное лицо, осуществляющие продажу билетов, может связаться с данным пассажиром;
20) регистрационный номер записи регистрации пассажира и идентификатор пассажира.
14. Данные, указанные в пункте 10 настоящих Правил, передаются в информационную систему в соответствии со стандартами и рекомендациями, изложенными в Руководстве по передаче предварительной информации о пассажирах (API) Всемирной таможенной организации (ВТО), Международная ассоциация воздушного транспорта (ИАТА) и Международная организация гражданской авиации (ИКАО) в формате сообщения PAXLST стандарта ЭДИФАКТ ООН.
15. За 48 часов до планируемого времени отправления и при завершении регистрации на рейс каждой авиакомпанией в информационную систему направляются следующие сведения об оформленных и/или забронированных авиабилетах, содержащиеся в записях регистрации пассажиров (PNR) в отношении каждого пассажира:
1) уникальный буквенно-цифровой регистрационный номер (указатель) бронирования билета;
2) дата бронирования и оформления билета;
3) дата (даты) планируемой поездки;
4) фамилии, имена в записи регистрации пассажира, а также даты рождения, пол, гражданство, вид и номер документа, удостоверяющего личность;
5) сведения о часто летающих пассажирах (бесплатные билеты, премиальное повышение класса обслуживания);
6) другие имена, указанные в записи регистрации пассажира, включая количество путешествующих;

4) әуе кемесінің соңғы кіру пункті/порты;
5) әуе кемесінің бастапқы қону пункті/порты;
6) ел аумағындағы қону пункті/порты;
7) жолаушылар мен экипаж мүшелерінің саны;
8) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
9) туған күні;
10) еден;1) азаматтық;
12) жол жүру құжаты (билет) сатып алынған жеке басты куәландыратын құжаттың түрі мен нөмірі;
13) жол жүру құжаты сатып алынған ел немесе жеке басын куәландыратын құжатты беруді ұйымдастыру;
14) жол жүру құжаты сатып алынған жеке басты куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімі;
15) саяхатшы мәртебесі (жолаушы, экипаж мүшесі немесе транзиттік жолаушы);
16) жолаушы алған отырғызу орнының нөмірі;
17) багаж белгісінің нөмірі;
18) тіркелген багаж орындарының саны;
19) жолаушының келісімімен – тасымалдаушы немесе билеттерді сатуды жүзеге асыратын өзге тұлға осы жолаушымен байланыса алатын байланыс деректері (электрондық пошта мекенжайы және (немесе) телефон нөмірі);
20) жолаушыны тіркеу жазбасының тіркеу нөмірі және жолаушының сәйкестендіргіші.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Көлік министрінің 13.07.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген деректер ақпараттық жүйеге Дүниежүзілік кеден ұйымының (ДКҰ) Жолаушылар туралы алдын ала ақпаратты беру (API) жөніндегі нұсқаулығында баяндалған стандарттар мен Халықаралық әуе көлігі қауымдастығының (ИАТА) және Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) ұсынымдарына сәйкес БҰҰ ЭДИФАКТ стандартының PAXLST хабарламасының форматында беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР Көлік министрінің 13.07.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Жоспарланған жөнелту уақытынан 48 сағат бұрын және әрбір авиакомпания рейске тіркеуді аяқтаған кезде ақпараттық жүйеге әрбір жолаушыға қатысты жолаушыларды тіркеу жазбаларында (PNR) қамтылған ресімделген және/немесе броньға қойылған әуе билеттері туралы мынадай мәліметтер жіберіледі:
1) билетті броньға қоюдың бірегей әріптік-цифрлық тіркеу нөмірі (көрсеткіші);
2) билетті броньға қою және ресімдеу күні;
3) жоспарланған сапардың күні (күндері);
4) жолаушының тегі, тіркеу жазбасындағы есімдері, сондай-ақ туған күні, жынысы, азаматтығы, жеке басын куәландыратын құжаттың түрі мен нөмірі;
5) жиі ұшатын жолаушылар туралы мәліметтер (тегін билеттер, қызмет көрсету класын премиум көтеру);
6) саяхатшылар санын қоса алғанда, жолаушыны тіркеу жазбасында көрсетілген басқа да атаулар;

7) все имеющиеся контактные данные;
8) информация обо всех способах оплаты и выставления счетов;
9) маршрут следования для конкретной записи регистрации пассажира;
10) информация об источнике продажи билета;
11) данные о код-шеринге (совместном коде) в записи регистрации пассажира;
12) статус пассажира;
13) данные о билете, включая номер билета, данные о билетах в один конец и ценовых предложениях на автоматические билеты;
14) все сведения о багаже (передается после завершения регистрации);
15) сведения о посадочном месте, включая номер места (передается после завершения регистрации);
16) общие примечания, включая информацию о других услугах и запросах специальных услуг;
17) любая собранная информация при регистрации пассажира (передается после завершения регистрации);
18) все изменения данных по подпунктам с 1) по 17) настоящего пункта (вся история записи регистрации пассажира) (передается после завершения регистрации).
16. Данные, указанные в пункте 12 настоящих Правил, передаются в информационную систему в соответствии со стандартами, изложенными в Рекомендациях отношении записей регистрации пассажиров (PNR) Международной организации гражданской авиации Doc 9944 в формате сообщения PNRGOV.
17. При наличии у авиакомпаний собственных информационных систем, авиакомпании представляют сведения об оформленных и (или) забронированных билетах путем прямого межмашинного соединения в автоматическом режиме. В случае отсутствия у авиакомпании собственных информационных систем, авиакомпания загружает сведения об оформленных и (или) забронированных билетах в ручном режиме.
18. Авиакомпании не имеют доступ к информационной системе, за исключением:
функций по передаче в информационную систему сведений об оформленных и (или) забронированных билетах;
заблаговременного получения информации о лицах, которым отказано во въезде в Республику Казахстан.
19. Для обеспечения передачи информации об оформленных и (или) забронированных билетах в информационную систему авиакомпания:
1) определяет ответственное лицо для взаимодействия с поставщиком информационной системы и принятия решений, связанных с установкой ее элементов;
2) принимает от уполномоченного государственного органа и (или) поставщика информационной системы технические условия, определяющие порядок соединения авиакомпаний с информационной системой, а также обеспечивает их соблюдение;
3) предоставляет поставщику информационной системы необходимую информацию и поддержку для содействия соединению с их системами и соблюдения формата запрашиваемых данных об авиапассажирах и членах экипажа;

7) барлық қолда бар байланыс деректері;
8) төлем мен шот-фактураның барлық тәсілдері туралы ақпарат;
9) жолаушыны тіркеудің нақты жазбасы үшін жүру бағыты;
10) билетті сату көзі туралы ақпарат;
11) жолаушыны тіркеу жазбасындағы код-шеринг (бірлескен код) туралы деректер;
12) жолаушы мәртебесі;
13) билет нөмірін, бір жақты билеттер туралы деректерді және автоматты билеттерге баға ұсыныстарын қоса алғанда, билет туралы деректер;
14) багаж туралы барлық мәліметтер (тіркеу аяқталғаннан кейін беріледі);
15) орын нөмірін қоса алғанда, отырғызу орны туралы мәліметтер (тіркеу аяқталғаннан кейін беріледі);
16) басқа қызметтер мен арнайы қызметтердің сұрау салулары туралы ақпаратты қоса алғанда, жалпы ескертпелер;
17) жолаушыны тіркеу кезінде жиналған кез келген ақпарат (тіркеу аяқталғаннан кейін беріледі);
18) осы тармақтың 1) - 17) тармақшалары бойынша деректердің барлық өзгерістері (жолаушыны тіркеу жазбасының бүкіл тарихы) (тіркеу аяқталғаннан кейін беріледі).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
16-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Көлік министрінің 13.07.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген деректер Doc 9944 Халықаралық Азаматтық авиация ұйымының жолаушыларды тіркеу жазбаларына (PNR) қатысты ұсынымдарда баяндалған стандарттарға сәйкес PNRGOV хабарламасы форматында ақпараттық жүйеге беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
17-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Көлік министрінің 13.07.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Авиакомпаниялардың жеке ақпараттық жүйелері болған кезде авиакомпаниялар автоматты режимде тікелей машинааралық қосылу жолымен ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді ұсынады. Авиакомпанияда өзінің ақпараттық жүйелері болмаған жағдайда, авиакомпания ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді қолмен режимде жүктейді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
18-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Көлік министрінің 13.07.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Авиакомпаниялар мыналарды қоспағанда, ақпараттық жүйеге қол жеткізе алмайды:
ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді ақпараттық жүйеге беру жөніндегі функциялар;
Қазақстан Республикасына кіруден бас тартылған адамдар туралы ақпаратты алдын ала алу.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
19-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Көлік министрінің 13.07.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Авиакомпанияның ақпараттық жүйесіне ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы ақпараттың берілуін қамтамасыз ету үшін:
1) ақпараттық жүйені жеткізушімен өзара іс-қимыл жасау және оның элементтерін орнатуға байланысты шешімдер қабылдау үшін жауапты адамды айқындайды;
2) уәкілетті мемлекеттік органнан және (немесе) ақпараттық жүйені жеткізушіден авиакомпаниялардың ақпараттық жүйемен қосылу тәртібін айқындайтын техникалық шарттарды қабылдайды, сондай-ақ олардың сақталуын қамтамасыз етеді;
3) ақпараттық жүйені жеткізушіге олардың жүйелерімен қосылуға жәрдемдесу және авиажолаушылар мен экипаж мүшелері туралы сұратылатын деректердің форматын сақтау үшін қажетті ақпарат пен қолдау көрсетеді;

4) соблюдает инструкции поставщика информационной системы по эксплуатации и использованию оборудования и программного обеспечения, необходимых для функционирования информационной системы;
5) заключает соглашения с эксплуатантами аэропорта и оплачивает услуги, связанные с функционированием информационной системы, в порядке, установленном Правилами осуществления наземного обслуживания в аэропортах, утвержденных приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 октября 2019 года № 750 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19433);
6) в случае сбора данных об авиапассажирах и членах экипажа сторонними обслуживающими организациями от имени авиакомпаний, обеспечивает соблюдение такими организациями обязательств соответствующих авиакомпаний по представлению данных об авиапассажирах и членах экипажа и иных обязательств, необходимых для надлежащей эксплуатации информационной системы в соответствии с инструкциями поставщика информационной системы.
Глава 3. Порядок передачи сведений об оформленных и (или) забронированных билетах на железнодорожном транспорте в уполномоченный государственный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы
20. Передача сведений об оформленных и (или) забронированных билетах на железнодорожном транспорте в уполномоченный государственный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы осуществляется путем передачи информации из базы данных автоматизированной системой управления пассажирскими перевозками (далее – АСУ "Экспресс").
21. Источником информации об оформленных и (или) забронированных билетах на железнодорожном транспорте является АСУ "Экспресс", доступ к которой организовывает Национальная железнодорожная компания по согласованию с уполномоченным государственным органом в соответствии с пунктом 4-1 статьи 65 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте".
22. Перевозчики, в том числе иностранные перевозчики, осуществляющие перевозки пассажиров железнодорожным транспортом (кроме пригородного сообщения и случаев посадки пассажиров в местах, не оборудованных билетными кассами) обеспечивают передачу сведений об оформленных и (или) забронированных билетах, записанных согласно пункту 3 настоящих Правил, из АСУ "Экспресс" в уполномоченный государственный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы. Сведения предоставляются в виде выгрузки данных в текстовом формате.

4) ақпараттық жүйені жеткізушінің ақпараттық жүйенің жұмыс істеуі үшін қажетті жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану және пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарын сақтайды;
5) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 қазандағы №750 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19433 болып тіркелген) Әуежайларда жерүсті қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидаларында белгіленген тәртіппен әуежайды пайдаланушылармен келісімдер жасасады және ақпараттық жүйенің жұмыс істеуіне байланысты көрсетілетін қызметтерге ақы төлейді;
6) авиакомпаниялардың атынан сыртқы қызмет көрсететін ұйымдардың авиажолаушылар мен экипаж мүшелері туралы деректерді жинаған жағдайда, осындай ұйымдардың авиажолаушылар мен экипаж мүшелері туралы деректерді ұсыну жөніндегі тиісті авиакомпаниялардың міндеттемелерін және ақпараттық жүйені жеткізушінің нұсқаулықтарына сәйкес ақпараттық жүйені тиісінше пайдалану үшін қажетті өзге де міндеттемелерді сақтауын қамтамасыз етеді.
3-тарау. Уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға темір жол көлігінде ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру тәртібі
20. Уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға темір жол көлігінде ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру жолаушылар тасымалдарын басқарудың автоматтандырылған жүйесімен (бұдан әрі – "Экспресс" БАЖ) деректер базасынан ақпарат беру арқылы жүзеге асырылады.
21. Темір жол көлігінде ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы ақпарат көзі "Экспресс" БАЖ болып табылады, оған қолжетімділікті "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 65-бабының 4-1-тармағына сәйкес уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша Ұлттық темір жол компаниясы ұйымдастырады.
22. Тасымалдаушылар, оның ішінде жолаушыларды темір жол көлігімен тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдік тасымалдаушылар (қала маңындағы қатынастардан және жолаушыларды билет кассаларымен жабдықталмаған орындарға отырғызу жағдайларынан басқа) осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес жазылған мәліметтерді "Экспресс" БАЖ-дан уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етеді. Мәліметтер мәтіндік форматта деректерді түсіру түрінде ұсынылады.

23. Сведения предоставляются по всем оформленным и (или) забронированным билетам на пассажирские поезда, введенные в АСУ "Экспресс".
24. Передача осуществляется 5 раз в сутки. Время передачи данных:
1) с 5 часов 00 минут до 6 часов 00 минут (первая выгрузка за период с 22 часов 01 минут до 5 часов 00 минут);
2) с 8 часов 00 минут до 9 часов 00 минут (вторая выгрузка за период с 5 часов 01 минут до 8 часов 00 минут);
3) с 10 часов 00 минут до 11 часов 00 минут (третья выгрузка за период с 8 часов 01 минут до 10 часов 00 минут);
4) с 16 часов 00 минут до 17 часов 00 минут (четвертая выгрузка за период с 10 часов 01 минут до 16 часов 00 минут);
5) с 22 часов 00 минут до 23 часов 00 минут (пятая выгрузка за период с 16 часов 01 минут до 22 часов 00 минут).
Глава 4. Порядок передачи сведений об оформленных и (или) забронированных билетах на морском транспорте в уполномоченный государственный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы
25. Передача сведений об оформленных и (или) забронированных билетах на морском транспорте в уполномоченный государственный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы обеспечивается перевозчиками, в том числе иностранными перевозчиками, осуществляющими перевозки пассажиров морским транспортом, прибывающих на территорию Республики Казахстан (убывающих с ее территории) или следующих транзитом, с пересадкой на территории Республики Казахстан.
26. Перевозчик или иное лицо, осуществляющее продажу проездных документов (билетов) в билетных кассах морских вокзалов, либо доставку на место требования пассажира с оплатой за доставку, обеспечивает запись данных согласно пункту 3 настоящих Правил.
27. Сведения об оформленных и (или) забронированных билетах на морском транспорте предоставляются перевозчиками в уполномоченный государственный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы периодически до 4-х раз в сутки в зависимости от графика пребывания и убывания морских пассажирских транспортных средств.

23. Мәліметтер "Экспресс" БАЖ-ға енгізілген жолаушылар пойыздарына ресімделген және (немесе) броньға қойылған барлық билеттер бойынша ұсынылады.
24. Беру күніне 5 рет жүзеге асырылады. Деректерді беру уақыты:
1) 5 сағат 00 минуттан 6 сағат 00 минутқа дейін (алғашқы түсіру 22 сағат 01 минуттан 5 сағат 00 минутқа дейін);
2) 8 сағат 00 минуттан 9 сағат 00 минутқа дейін (екінші түсіру 5 сағат 01 минуттан 8 сағат 00 минутқа дейін);
3) 10 сағат 00 минуттан 11 сағат 00 минутқа дейін (үшінші түсіру 8 сағат 01 минуттан 10 сағат 00 минутқа дейін);
4) 16 сағат 00 минуттан 17 сағат 00 минутқа дейін (төртінші түсіру 10 сағат 01 минуттан 16 сағат 00 минутқа дейін);
5) 22 сағат 00 минуттан 23 сағат 00 минутқа дейін (бесінші түсіру 16 сағат 01 минуттан 22 сағат 00 минутқа дейін).
4-тарау. Уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға теңіз көлігінде ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру тәртібі
25. Уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға теңіз көлігінде ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беруді тасымалдаушылар, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағына келетін (оның аумағынан азаятын) немесе транзитпен жүретін жолаушыларды теңіз көлігімен тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдік тасымалдаушылар Қазақстан Республикасының аумағында ауыстыра отырып қамтамасыз етеді.
26. Тасымалдаушы немесе теңіз вокзалдарының билет кассаларында жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатуды не жеткізгені үшін ақы төлей отырып, жолаушының талап ету орнына жеткізуді жүзеге асыратын өзге тұлға осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес деректердің жазылуын қамтамасыз етеді.
27. Уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға теңіз көлігінде ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді теңіз жолаушылар көлік құралдарының болу және кему кестесіне байланысты тәулігіне 4 ретке дейін мерзімді түрде ұсынады.