Об утверждении Правил адресации объектов недвижимости на территории Республики Казахстан
Совместный приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 декабря 2015 года № 783 и Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1262. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2016 года № 12938.
Примечание ИЗПИ!
Совместный приказ утрачивает силу совместным приказом Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 217 и Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 30.04.2026 № 230/НҚ (вводится в действие с 01.07.2026).
В соответствии с подпунктом 11-10) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила адресации объектов недвижимости на территории Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 27 июня 2012 года № 278 и Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 июня 2012 года № 378 "Об утверждении Правил адресации объектов недвижимости на территории Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7845, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 19, 2012 года (дата выхода тиража 22 октября 2012 года).
3. Комитету по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде
на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и
в информационно-правовой системе "Әділет", а также Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 3 настоящего приказа.

Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлік объектілерін адрестеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 783 және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1262 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 27 қаңтарда № 12938 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.04.2026 № 217 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 30.04.2026 № 230/НҚ (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 11-10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлік объектілерін адрестеу қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы аумағында жылжымайтын мүлік объектілерін адрестеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2012 жылғы 27 маусымдағы № 278 және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 26 маусымдағы № 378 Бірлескен бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7845 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге орталық мемлекеттік органдарының актілерінің жинағында 2012 жылы № 19 болып жарияланған (таралымның шығу күні 2012 жылғы 22 қазан) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті заңнамамен бекітілген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің баспа және электрондық түрде мерзімдік баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпараттар орталығына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
____________ А. Исекешев
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр юстиции
Республики Казахстан
_______________ Б. Имашев
" " ______ 20___ года "СОГЛАСОВАН"
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
____________ А. Мухамедиулы
29 декабря 2015 год
Утверждены
совместным приказом
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 1262 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 22 декабря 2015 года № 783
Правила адресации объектов недвижимости
на территории Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила адресации объектов недвижимости на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11-10) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок адресации объектов недвижимости на территории Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные термины:
1) предварительный адрес (проектный номер) – адрес объекта недвижимости, присваиваемый на стадии оформления предпроектной документации до сдачи объекта в эксплуатацию и при отводе земельного участка для строительства объекта недвижимости;
2) наименования – имена собственные, присваиваемые составным частям населенного пункта, служащие для их выделения и распознавания;
3) административно-территориальная единица – составная часть системы административно-территориального устройства Республики Казахстан (село, поселок, сельский округ, район в городе, город, район, область);
4) гараж – сооружение для постоянного или временного хранения автомобильного транспортного средства;
5) здание – искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей. Здание может иметь подземную часть;
6) проспект – дорога или улица общегородского значения;
7) населенный пункт – часть компактно заселенной территории республики, сложившаяся в результате хозяйственной и иной общественной деятельности граждан, с численностью не менее 50 человек, учтенная и зарегистрированная и управляемая местными представительными и исполнительными органами;

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
________________ Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
министрі
______________ Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
_______________ Б. Имашев
20___ жылғы " " ______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
_______________А.Мұхамедиұлы
2015 жылғы 29 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1262 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 783 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлік
объектілерін адрестеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлік объектілерін адрестеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 20-бабының 11-10) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы аумағындағы жылжымайтын мүлік объектілерін адрестеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі терминдер пайдаланылады:
1) алдын ала берілген мекенжай (жобалық нөмір) – объектіні пайдалануға бергенге дейін жобалау алдындағы құжаттаманы ресімдеу кезеңінде және жылжымайтын мүлік объектісін салу үшін жер учаскесін бөліп беру кезінде берілетін жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы;
2) атау – елді мекеннің құрамдас бөлігіне берілетін, оларды белгілеу мен тануға қызмет ететін жалқы есімдер;
3) әкімшілік-аумақтық бірлік – Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы жүйесiнің құрамдас бөлігі (ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан, қала, аудан, облыс);
4) гараж – автомобиль көлік құралын тұрақты немесе уақытша сақтауға арналған құрылыс;
5) ғимарат – адамдардың тұруына немесе iшiнде болуына, өндiрiстiк процестердi орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға пайдаланылатын функционалдық мақсатына қарай, мiндеттi түрде жер бетiне салынып, тұйық көлемдi құрайтын, тiреу және қоршау конструкцияларынан тұратын жасанды құрылғы. Ғимараттың жерасты бөлiгi болуы мүмкiн;
6) даңғыл – жалпы қалалық маңызы бар жол немесе көше;
7) елдi мекен – республика аумағының халық жинақы орналасқан, кемiнде 50 адамы бар, азаматтардың шаруашылық және басқа қоғамдық қызметi нәтижесiнде қалыптасқан, есепке алынған және тiркелген, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар басқаратын бiр бөлiгi;

8) составные части населенных пунктов – улица, проспект, переулок, бульвар, микрорайон и иные составные части, указанные в Перечне наименований типов составных частей населенного пункта согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
9) встроенно-пристроенные помещения – помещения, имеющие как пристроенную к основному зданию, так и встроенную в него часть;
10) встроенные помещения – помещения общественного назначения, размещаемые в объеме основного здания с организацией отдельного входа;
11) дорога – вся полоса отвода земли либо поверхность искусственного сооружения, обустроенная или приспособленная и используемая для движения транспортных средств. Дорога включает в себя одну или несколько проезжих частей, а также трамвайные пути, тротуары, обочины и разделительные полосы при их наличии;
12) недвижимое имущество (далее – объекты недвижимости) – земельные участки, здания, сооружения и иное имущество, прочно связанное с землей, то есть объекты, перемещение которых без несоразмерного ущерба их назначению невозможно;
13) первичный объект недвижимости – здания и сооружения различного функционального назначения, а также объекты особого регулирования и градостроительной регламентации;
14) вторичный объект недвижимости - жилые и нежилые помещения, которым в целях регистрации прав на них присваиваются кадастровые номера как объектам индивидуального (раздельного) права собственности (иного вещного права);
15) адресация объектов недвижимости (далее – адресация) – определение и отнесение объекта недвижимости к населенному пункту в соответствии с административно-территориальным делением Республики Казахстан и составной части этого населенного пункта с присвоением порядкового номера объекта;
16) дежурный план – картографическая основа на бумажном и (или) электронном носителях, являющаяся составной частью государственного градостроительного кадастра, предназначенный для ведения мониторинга реализации архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и содержащий информационные данные, идентифицирующие земельные участки и объекты недвижимости, пространственную часть первичного объекта как самостоятельного объекта гражданского или иного права;
17) корпус – здание и сооружение, входящее в единый комплекс, представляющий собой комплекс зданий и сооружений, расположенных на одном земельном участке и объединенных по функциональному назначению;
17-1) парковочное место – место для временного и постоянного хранения автотранспорта, расположенное во внутреннем пространстве здания;
18) улица (проезжая часть улицы) – автомобильная дорога в пределах границ населенных пунктов;

8) елді мекендердің құрамдас бөліктері – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Елді мекендердің құрамдас бөліктері типтері атауларының тізбесінде көрсетілген көше, даңғыл, тұйық көше, бульвар, шағын аудан және өзге де құрамдас бөліктер;
9) жапсарлас-жанастыра салынған үй-жайлар – негізгі ғимаратқа жанастыра салынған, сондай-ақ оның бөлігіне жапсарлас салынған үй-жайлар;
10) жапсарлас салынған үй-жайлар – жеке кіру есігі бар, негізгі ғимараттың көлемінде орналастырылатын қоғамдық мақсаттағы үй-жайлар;
11) жол – көлiк құралдарының жүруі үшін жайластырылған немесе ыңғайластырылған және пайдаланылатын жердің барлық бөлінген жолағы не жасанды құрылыстың үстi. Жол бiр немесе бiрнеше жүру бөлiктерiн, сондай-ақ трамвай жолдарын, тротуарларды, жол жиектерiн және олар болған кезде бөлу жолақтарын қамтиды;
12) жылжымайтын мүлік (бұдан әрі – жылжымайтын мүлік объектілері) – жер учаскелері, ғимараттар, құрылыстар және жермен тығыз байланысты өзге де мүлік, яғни мақсатына шамадан тыс зиян келтірілмей көшірілуі мүмкін болмайтын объектілер;
13) жылжымайтын мүліктің бастапқы объектісі – әртүрлі функционалдық мақсаттағы ғимараттар және құрылыстар, сондай-ақ ерекше реттеу және қала құрылысын регламенттеу объектілері;
14) жылжымайтын мүліктің кейінгі объектісі – құқықтарды тіркеу мақсатында меншіктің жеке (бөлек) құқық (өзге де заттық құқық) объектілері ретінде оларға кадастрлық нөмірлер берілетін тұрғын және тұрғын емес үй-жайлар;
15) жылжымайтын мүлік объектілерін адрестеу (бұдан әрі – адрестеу) – жеке реттік нөмір бере отырып Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бөлінісіне сәйкес жылжымайтын мүлік объектісін айқындау және елді мекен мен осы елді мекеннің құрамдас бөлігіне жатқызу;
16) кезекші жоспар – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің жүзеге асуына мониторинг жүргізуге арналған мемлекеттік қала құрылысы кадастрының құрамдас бөлігі болып табылатын және жер учаскелері мен жылжымайтын мүлік объектілерін, азаматтық немесе басқа да құқықтағы жеке дербес объектілер ретінде бастапқы объектілердің кеңістіктік бөлігін сәйкестендіретін ақпараттық деректері бар қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштердегі картографиялық негіз;
17) корпус – бір жер учаскесінде орналасқан және функционалдық мақсаты бойынша біріктірілген ғимараттар мен құрылыстар кешенін білдіретін бірыңғай кешенге кіретін ғимарат пен құрылыс;
17-1) көлік қою орны – ғимараттың ішкі кеңістігінде орналасқан автокөлікті уақытша және тұрақты сақтауға арналған орын;
18) көше (көшенiң көлiк жүретiн бөлiгi) – елдi мекендер шекарасының шегiндегi автомобиль жолы;

19) сооружение – искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение;
20) мансардный этаж – этаж в чердачном пространстве, фасад которого полностью или частично образован поверхностью (поверхностями) наклонной, ломаной или криволинейной крыши;
21) адрес – описание местоположения объекта недвижимости (регион, населенный пункт, составные части населенного пункта, первичный объект недвижимости, вторичный объект недвижимости (при наличии);
22) информационная система "Адресный регистр" (далее – ИС "Адресный регистр") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для создания, накопления, обработки сведений об адресах и унификации адресного поля Республики Казахстан;
23) регистрационный код адреса (далее – РКА) – уникальный код адреса объекта недвижимости, генерируемый ИС "Адресный регистр";
24) исключен совместным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 25.07.2017 № 496 и Министра информации и коммуникаций РК от 04.08.2017 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
25) порядковый номер объекта – реквизит адреса объекта, состоящий из последовательности цифр с возможным добавлением заглавной буквы или через знак дроби дополнительных целых цифр (не более двух знаков). При этом в номере исключаются местоимения (например, буква "Я"), казахские буквы алфавита (Ә, І, Ғ, Қ, Ң, Ө, Ү, Ұ, Һ) и буквы трудного произношения (не имеющие звука), и похожие на цифры (О, Ж, З, И, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ь, Ы, Ъ);
26) квартал – структурный элемент застройки, не разделенный улицами/переулками;
27) местный исполнительный орган в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности (далее – орган архитектуры и градостроительства) – структурное подразделение местного исполнительного органа, осуществляющее регулирование в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
28) регистрирующий орган – территориальные органы юстиции, осуществляющие государственную регистрацию по месту нахождения недвижимого имущества;
29) постоянная адресация – присвоение постоянного адреса объекту недвижимости на территории Республики Казахстан, в соответствии с настоящими Правилами;

19) құрылыс – табиғи немесе жасанды кеңiстiк шекаралары бар және өндiрiстiк процестердi орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе адамдарды, жүктердi уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргiзуге) арналған жасанды жасалған ауқымды, тегiстiктi немесе желiлiк объект (жер үстi, су бетi және (немесе) жер асты, су асты). Құрылыс көркемдiк-эстетикалық, әшекей-қолданбалы не мемориалдық мақсатта да болуы мүмкiн;
20) мансардттық қабат – қасбеті толығымен немесе жартылай еңкіс беттен (беттерден) немесе сынық төбеден пайда болған шатырдағы кеңістіктегі қабат;
21) мекенжай – жылжымайтын мүлік объектісінің орналасқан жерін сипаттау (өңір, елді мекен, елді мекеннің құрамдас бөлігі, бастапқы жылжымайтын мүлік объектісі, жылжымайтын мүліктің кейінгі объектісі (бар болған жағдайда);
22) "Мекенжай тіркелімі" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Мекенжай тіркелімі" АЖ) – Қазақстан Республикасының мекенжай өрiсiн біріздендіру және мекенжайлары туралы деректерді қалыптастыруға, жинақтауға және өңдеуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
23) мекенжайдың тіркеу коды (бұдан әрі – МТК) – "Мекенжай тіркелімі" АЖ бірігетін жылжымайтын мүлік объектілері мекенжайының бірегей коды;
24) алып тасталды - ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 04.08.2017 № 279 және ҚР Инвестициялар және даму министрінің 25.07.2017 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен
25) объектінің реттік нөмірі – бас әріптің қосылуы мүмкін немесе қосымша бүтін цифрлардың (екі таңбадан көп емес) бөлшегі арқылы бірізді цифрлардан тұратын объект мекенжайының деректемесі. Бұл ретте нөмірде есімдіктер (мысалы "Я" әрпі), аліпбидегі қазақ әріптері (Ә, І, Ғ, Қ, Ң, Ө, Ү, Ұ, Һ), айтылуы қиын әріптер (дыбыссыз) және цифрға ұқсас әріптер (О, Ж, З, И, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ь, Ы, Ъ) алып тасталады;
26) орам – құрылыстың көшелермен/тұйық көшелермен бөлінбеген құрылымдық элементі;
27) сәулет, қала құрылысы, құрылыс қызметі саласындағы жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – сәулет және қала құрылысы органы) – сәулет, қала құрылысы, құрылыс қызметі саласында реттеуді жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
28) тіркеуші орган – мемлекеттік тіркеуді жылжымайтын мүліктің орналасқан жері бойынша жүзеге асыратын аумақтық әділет органдары.
29) тұрақты адрестеу – осы Қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлік объектілеріне тұрақты мекенжай беру;

30) жилое помещение (квартира) – отдельное помещение, предназначенное и используемое для постоянного проживания, включающее как жилую площадь, так и нежилую площадь жилища;
31) помещение – отдельное внутреннее пространство в жилом доме (жилом здании). Границами каждого помещения являются внутренние неотделанные поверхности стен, пола и потолка (междуэтажных перекрытий) помещения, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или соглашением между собственниками;
32) микрорайон – градообразующий структурно-планировочный элемент застройки.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 25.07.2017 № 496 и Министра информации и коммуникаций РК от 04.08.2017 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Адресация объектов на территории Республики Казахстан проводится в целях формирования адреса объекта недвижимости.
4. Адрес объекта излагается на казахском и русском языках.
5. Адрес объекта состоит из:
наименования области, района, города, района в городе, сельского округа, поселка, села;
наименования составных частей населенного пункта;
номера первичного объекта;
номера вторичного объекта.
Перечень категорий первичных объектов недвижимости, применяемых при адресации, определяется согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перед номером первичного объекта указывается тип первичного объекта (дом, здание, строение, сооружение, гараж).
В зависимости от типа объекта недвижимости структура адреса дополняется дополнительными элементами (корпус, блок, ряд, проезд, линия).
Сноска. Пункт 5 в редакции совместного приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 25.07.2017 № 496 и Министра информации и коммуникаций РК от 04.08.2017 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Реквизиты адреса указываются в определенной последовательности написания дедуктивным способом (от общего к частному).
2. Порядок адресации объектов недвижимости
на территории Республики Казахстан
7. Объектам недвижимости присваиваются предварительные и/или постоянные адреса.
8. Предварительный адрес присваивается:
земельным участкам, предоставленным для строительства объектов недвижимости;
объектам незавершенного строительства на стадии подготовки к сдаче в эксплуатацию;
первичным объектам, планируемым к вводу в эксплуатацию;
вторичным объектам в составе первичных, планируемых к вводу в эксплуатацию.
Информация о предварительном адресе объекта недвижимости подлежит регистрации в ИС "Адресный регистр".

30) тұрғын үй-жай (пәтер) – тұрақты тұруға арналған және соған пайдаланылатын, тұрғынжайдың тұрғын алаңын да, тұрғын емес алаңын да қамтитын жеке үй-жай;
31) үй-жай – тұрғын үйдегі (тұрғын ғимараттағы) жеке ішкі кеңістік. Үй-жай қабырғасының, еденінің және төбесінің (қабатаралық жабынның) ішкі әрленбеген беті, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе меншік иелері арасындағы келісімде өзгеше көзделмесе, әрбір үй-жайдың шекарасы болып табылады;
32) шағын аудан – құрылыстың қала құрушы құрылымдық-жоспарлық элементі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 04.08.2017 № 279 және ҚР Инвестициялар және даму министрінің 25.07.2017 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен
3. Қазақстан Республикасы аумағындағы объектілерді адрестеу жылжымайтын мүлік объектілерінің мекенжайын қалыптастыру мақсатында жүргізіледі.
4. Объект мекенжайы мемлекеттік және орыс тілдерінде жазылады.
5. Объект мекенжайы:
облыстың, ауданның, қаланың, қаладағы ауданның, ауылдық округтің, кенттің, ауылдың атауларынан;
елді мекеннің құрамдас бөліктерінің атауынан;
бастапқы объектінің нөмірінен;
кейінгі объектінің нөмірінен тұрады.
Адрестеу кезінде пайдаланатын бастапқы жылжымайтын мүлік объектілері санаттарының тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Бастапқы объектінің нөмірінің алдында бастапқы объектінің типі (үй, ғимарат, құрылым, құрылыс, гараж) көрсетіледі.
Жылжымайтын мүлік объектісінің типіне байланысты мекенжайдың құрылымы қосымша элементтермен (корпус, блок, қатар, өтпе жол, желі) толықтырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 04.08.2017 № 279 және ҚР Инвестициялар және даму министрінің 25.07.2017 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен
6. Мекенжайдың деректемелері (жалпыдан жекеге) дедуктивтік тәсілмен жазудың белгілі бір жүйесі бойынша көрсетiледi.
2. Қазақстан Республикасы аумағында жылжымайтын мүлік
объектілерін адрестеу тәртібі
7. Жылжымайтын мүлік объектілеріне алдын ала және/немесе тұрақты мекенжайлар беріледі.
8. Алдын ала мекенжай:
жылжымайтын мүлік объектілерін салу үшін берілген жер учаскелеріне;
пайдалануға беруге дайындау сатысында құрылысы аяқталмаған объектілерге;
пайдалануға беруге жоспарланған бастапқы объектілерге;
бастапқы объектілер құрамындағы пайдалануға беруге жоспарланған кейінгі объектілерге беріледі.
Жылжымайтын мүлік объектісінің алдын ала мекенжайы туралы ақпарат "Мекенжай" АЖ-да тіркелуге тиіс.

9. Постоянный адрес присваивается:
всем существующим, а также вновь построенным зданиям, сооружениям, сданным в эксплуатацию и имеющим правоустанавливающие документы, при этом адресация объектов садоводства (дачи) осуществляется без приемки в эксплуатацию на основании идентификационного документа;
гаражам, встроенным, пристроенным, встроенно-пристроенным к зданию помещениям, жилым помещениям, мансардным этажам;
объектам, образовавшимся в результате деления на несколько самостоятельных частей, в соответствии с Законом;
земельным участкам, право собственности на которых зарегистрированы в регистрирующих органах, предоставленным для строительства и эксплуатации зданий и сооружений.
10. Адрес не присваивается:
самовольно возведенным объектам;
объектам временного назначения, хозяйственным постройкам, гаражам, размещенным на земельном участке, выделенном гражданам для индивидуального жилищного строительства, объектам инженерной инфраструктуры населенных пунктов, очистным сооружениям, нефтеперегонным сооружениям, отдельно стоящим рекламным, антенно-мачтовым сооружениям, мобильным павильонам, киоскам, навесам, остановкам, паркам, скверам.
Сноска. Пункт 10 в редакции совместного приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 25.07.2017 № 496 и Министра информации и коммуникаций РК от 04.08.2017 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Основными признаками, формирующими адрес, являются:
1) административно-территориальная привязка, включающая в себя наименование административно-территориальной единицы;
2) градостроительная привязка, включающая в себя:
наименование составных частей населенного пункта;
номер объекта недвижимости;
регистрационный код адреса.
12. Адрес объекта недвижимости, расположенного вне населенного пункта в придорожной полосе автомобильной дороги, содержит:
наименование области;
наименование района;
наименование сельского округа;
наименование близлежащего населенного пункта, которому подчиняется административно или территориально;
наименование автомобильной дороги;
расстояние в километрах от начала автомобильной дороги и номер строения/сооружения.
13. Адрес объекта недвижимости, расположенного в поселениях (населения которых составляет менее 50 человек), содержит:
наименование области;
наименование района;
наименование округа;
наименование близлежащего населенного пункта, которому подчиняется административно или территориально;
наименование поселения;
номер здания/сооружения.
14. При наличии в поселениях улиц в адресе объекта указывается также наименование улицы.

9. Тұрақты мекенжай:
барлық бұрыннан бар, сондай-ақ жаңадан салынған, пайдалануға берілген және құқық белгілейтін құжаттары бар ғимараттарға, құрылыстарға, бұл ретте бағбаншылық (саябақ) объектілерін адрестеу пайдалануға берусіз сәйкестендіру құжатының негізінде жүзеге асырылады;
гараждарға, ғимаратқа жапсарлас, жанастыра, жапсарлас-жанастыра салынған үй-жайларға, тұрғын үй-жайларға, мансардтық қабаттарға;
Заңға сәйкес бірнеше дербес бөліктерге бөлу нәтижесінде пайда болған объектілерге;
меншік құқығы тіркеуші органдарында тіркелген, ғимарат пен құрылыстарды салу және пайдалану үшін берілген жер учаскелеріне беріледі.
10. Мыналарға:
өз бетімен тұрғызылған объектілерге;
жеке тұрғын үй құрылысы үшін азаматтарға бөлінген жер учаскелерінде орналасқан уақытша мақсаттағы объектілерге, шаруашылық құрылыстарға, гараждарға, елді мекендердің инженерлік инфрақұрылым объектілеріне, тазарту құрылыстары, мұнай айдайтын құрылыстар, жеке тұрған жарнамалық, антенналы-бағанды құрылыстарға, мобильдік павильондарға, дүңгіршектерге, шатырларға, аялдамаларға, бақтарға, саябақтарға мекенжай берілмейді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 04.08.2017 № 279 және ҚР Инвестициялар және даму министрінің 25.07.2017 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен
11. Мекенжайды қалыптастыратын негізгі белгілерге мыналар жатады:
1) әкімшілік-аумақтық бірліктің атауын қамтитын әкімшілік-аумақтық бекіту;
2) мыналарды қамтитын қала құрылысына бекіту:
елді мекеннің құрамдас бөлігінің атауы;
жылжымайтын мүлік объектісінің нөмері;
мекенжайдың тіркеу коды.
12. Елді мекеннен тыс автомобиль жолының жол бойы жолағында орналасқан жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы:
облыс атауын;
аудан атауын;
ауылдық округ атауын;
оған әкімшілік немесе аумақтық тұрғыда бағынатын жақын маңдағы елді мекеннің атауын;
автомобиль жолының атауын;
автомобиль жолының басталуынан километрмен арақашықтықты және құрылыс/ғимарат нөмірін қамтиды.
13. Қоныстарда (халқының саны 50 адамнан кем) орналасқан жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы:
облыс атауын;
аудан атауын;
округ атауын;
оған әкімшілік немесе аумақтық тұрғыда бағынатын жақын маңдағы елді мекеннің атауын;
қоныс атауын;
ғимарат/құрылыс атауын қамтиды.
14. Қоныстарда көшелер болса, объектінің мекенжайында көше атауы да көрсетіледі.

15. Адрес объекта недвижимости, расположенного в крестьянских хозяйствах, зонах (базах) отдыха, лагерях, фермах и других поселениях, содержит:
наименование области:
наименование района;
наименование округа;
наименование близлежащего населенного пункта, которому подчиняется административно или территориально;
наименование поселения (зона (база) отдыха, лагерь, ферма и т.п.);
номер здания/сооружения.
16. Адрес производственных зданий содержит:
наименование области/города республиканского значения;
наименование района/района города республиканского значения;
наименование округа (при наличии);
наименование населенного пункта;
наименование составной части населенного пункта;
номер здания и сооружения, в случае деления на блоки, корпусы присваивается соответствующий номер с указанием дополнительного элемента.
17. Адрес гаража, дачи (огородного участка) содержит:
наименование административно-территориальной единицы;
наименование гаражного и дачного (садового) кооператива (общества), в случае деления на улицы (кварталы, ряды) указывается наименование улицы (квартала), номер ряда (бокса) через пробел.
18. При написании адреса наименование составных частей населенного пункта воспроизводится полностью.
19. Перечень наименований составных частей населенного пункта ведется в электронном и бумажном виде с указанием наименования на казахском и русском языках, транскрипции наименования и документа-основания.
20. Присвоение наименований составным частям населенного пункта осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан
"Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".
21. Не допускается присвоение нескольких наименований одной составной части населенного пункта и одного наименования нескольким составным частям населенного пункта одной категории.
Не допускается присвоение одного (одинакового) порядкового номера двум первичным либо вторичным объектам.
При повороте проспекта (улицы, переулка, проезда) более чем на тридцать градусов допускается присвоение обособленного наименования от места поворота.
Сноска. Пункт 21 в редакции совместного приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 25.07.2017 № 496 и Министра информации и коммуникаций РК от 04.08.2017 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При пересечении составных частей населенного пункта естественными преградами (реки, овраги) допускается присвоение отдельного наименования образующимся участкам.
23. При объединении составных частей населенного пункта в пределах населенного пункта, объединенным составным частям населенного пункта присваивается одно из наименований этих составных частей населенного пункта.

15. Шаруа қожалықтары, демалыс аймақтары (базалар), лагерьлер, фермалар және басқа қоныстарда орналасқан жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы:
облыс атауын;
аудан атауын;
округ атауын;
оған әкімшілік немесе аумақтық тұрғыда бағынатын жақын маңдағы елді мекеннің атауын;
қоныс (демалыс аймағы (база), лагерь, ферма және т.с.с.) атауын;
ғимарат/құрылыс нөмірін қамтиды.
16. Өндірістік ғимараттар мекенжайы:
облыс/республикалық маңызы бар қала атауын;
аудан/республикалық маңызы бар қала ауданының атауын;
округ атауын (бар болса);
елді мекеннің атауын;
елді мекеннің құрамдас бөлігінің атауын қамтиды;
ғимараттар мен құрылыстар нөмірі, блоктарға, корпустарға бөлінген жағдайда қосымша элементтерді көрсете отырып, тиісті нөмір беріледі.
17. Гараждың, саяжайдың (бақшалық учаскенің) мекенжайы:
әкімшілік-аумақтық бірлік атауын;
гараждық және саяжайлық (бау-бақшалық) кооператив (қоғам) атауын қамтиды, көшелерге (кварталдар, қатарлар) бөлінген жағдайда, көшенің (кварталдың) атауы, қатардың (бокстың) нөмірі бос орын арқылы көрсетіледі.
18. Мекенжайды жазуда елді мекеннің құрамдас бөлігінің атауы толығымен айтылады.
19. Елді мекендегі елді мекеннің құрамдас бөлігінің тізбесі электрондық және қағаз түрінде атаулары мемлекеттік және орыс тілдерінде, атаулар транскрипциясы мен құжат-негіздеме көрсетіле отырып жүргізіледі.
20. Елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атау беру "Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
21. Елді мекендегі бір елді мекеннің құрамдас бөлігіне бірнеше атау беруге және бір санаттағы елді мекеннің бірнеше елді мекеннің құрамдас бөліктеріне бір атау беруге жол берілмейді.
Екі бастапқы немесе кейінгі объектілерге бір (бірдей) реттік нөмір беруге жол берілмейді.
Даңғыл (көше, орам, өтпе жол) айналымы отыз градустан артық болған жағдайда, айналым орнынан бөлек атау беруге рұқсат етіледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 04.08.2017 № 279 және ҚР Инвестициялар және даму министрінің 25.07.2017 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен
Даңғыл (көше, орам, өтпе жол) айналымы отыз градустан артық болған жағдайда, айналым орнынан бөлек атау беруге рұқсат етіледі.
22. Елді мекеннің құрамдас бөліктері табиғи бөгеттермен (өзендер, аңғарлар) бөлінген жағдайда пайда болған учаскелерге жеке атау беруге рұқсат етіледі.
23. Елді мекен шегінде елді мекеннің құрамдас бөліктері біріктірілген жағдайда елді мекеннің біріктірілген құрамдас бөліктеріне осы елді мекеннің құрамдас бөліктерінің бірінің атауы беріледі.

24. Порядковый номер объекта присваивается объектам принятым в эксплуатацию и/или при проведении комплексной инвентаризации объектов на территории населенного пункта в целях упорядочивания и устранения некорректных адресных данных.
25. Присвоение порядковых номеров зданиям (сооружениям), образующим непрерывную застройку с юга на север (с запада на восток), производится соответственно с юга на север (с запада на восток) с нечетными номерами по левой стороне составной части населенного пункта и четными номерами по правой стороне.
26. Зданиям, находящимся на пересечении составных частей населенного пункта различных категорий, присваивается порядковый номер по составной части населенного пункта более высокой категории.
27. Зданиям, находящимся на пересечении составных частей населенного пункта равных категорий, присваивается порядковый номер по составной части населенного пункта, на который выходит главный фасад здания. Если на угол выходит два равнозначных фасада одного здания, порядковый номер присваивается по составной части населенного пункта, идущему в направлении к центру населенного пункта. Если главный фасад здания находится внутри двора, присваивается порядковый номер по составной части населенного пункта, вдоль которого вытянуто здание.
28. Присвоение порядкового номера зданиям, образующим периметр площади, производится по часовой стрелке, начиная от главной дороги со стороны центра населенного пункта. В случае, если угловое здание имеет главный фасад и значительную протяженность вдоль примыкающей составной части населенного пункта, его нумерация производится по составной части населенного пункта.
29. При формировании новой застройки территории населенного пункта, при котором невозможно выполнение требований пункта 25 настоящих Правил, допускается присвоение порядковых номеров на данных территориях в обратном порядке, то есть с севера на юг либо с востока на запад, с нечетными номерами по правой стороне составной части населенного пункта и четными номерами по левой стороне составной части населенного пункта.
30. При объединении или делении составных частей населенного пункта производится перенумерация зданий и сооружений, находящихся на указанных составных частях населенного пункта, в соответствии с пунктом 25, 26, 27, 54 и 56 настоящих Правил.
31. При возведении дополнительно на земельном участке, принадлежащем физическому или юридическому лицу на праве частной собственности, землепользования (аренды), или ином вещном праве, одного или нескольких объектов недвижимого имущества, каждому объекту присваивается тот же порядковый номер, но с добавлением дополнительного номера корпуса или строения (кроме строений, расположенных на собственном приусадебном земельном участке, предназначенных для хозяйственно-бытовых нужд).

24. Объектінің реттік нөмірі объектілерді пайдалануға беру және/немесе қате мекенжайлық деректерді реттеу және жою мақсатында елді мекен аумағындағы объектілерге кешенді түгендеу жүргізу барысында беріледі.
25. Оңтүстіктен солтүстікке (батыстан шығысқа) қарай құрылыстың үздіксіз бағытын түзеген ғимараттарға (құрылыстарға) реттік нөмір беру тиісінше оңтүстіктен солтүстікке (батыстан шығысқа) қарай елді мекеннің құрамдас бөлігінің сол жағы бойынша тақ нөмірлермен және оң жағы бойынша жұп нөмірлермен жүргізіледі.
26. Әртүрлі санаттағы елді мекеннің құрамдас бөліктерінің қиылысында орналасқан ғимараттарға көшелердің жіктегішіне сәйкес жоғары санатты елді мекеннің құрамдас бөліктері бойынша реттік нөмір беріледі.
27. Тең санаттағы елді мекеннің құрамдас бөлігінің қиылысында орналасқан ғимараттарға ғимараттың қасбеті шығатын елді мекеннің құрамдас бөлігі бойынша реттік нөмір беріледі. Егер бұрышқа бір ғимараттың екі бірдей қасбеті шығып тұрса, реттік нөмір елді мекеннің орталығы бағытына қарай жүретін елді мекеннің құрамдас бөлігі бойынша беріледі. Егер ғимараттың басты қасбеті аула ішінде орналасқан болса, ғимарат созылып жатқан бойдағы елді мекеннің құрамдас бөлігі бойынша реттік нөмір беріледі.
28. Алаң периметрін түзуші ғимараттарға реттік нөмір беру елді мекеннің орталық жағындағы басты жолдан бастап сағат тілі бағыты бойынша жүргізіледі. Егер бұрыштық ғимаратта басты қасбеті бар және жалғасушы елді мекеннің құрамдас бөлігі бойында едәуір созылып жатса, оның нөмірленуі елді мекеннің құрамдас бөлігі бойынша жүргізіледі.
29. Осы Қағидалардың 25-тармағын орындау мүмкін болмаған, елді мекен аумағында жаңа құрылыс жолмен қалыптасқан жағдайда, сол аумақтағы реттік нөмірлерді кері тәртіппен, яғни елді мекеннің құрамдас бөлігінің оң жағы бойынша тақ нөмірлермен және сол жағы бойынша жұп нөмірлермен солтүстіктен оңтүстікке немесе шығыстан батысқа қарай беруге болады.
30. Елді мекендердің құрамдас бөліктерін біріктірген немесе бөлген жағдайда, осы Қағидалардың 25, 26, 27, 54 және 56-тармақтарына сәйкес көрсетілген елді мекендердің құрамдас бөліктерінде орналасқан ғимараттар мен құрылыстарды қайта нөмірлеу жүргізіледі.
31. Жеке меншік, жерді пайдалану (жалға) құқығындағы немесе басқа мүліктік құқықтағы жеке немесе заңды тұлғаға тиісті жер учаскесіне бір немесе бірнеше жылжымайтын мүлік объектісін қосымша тұрғызған жағдайда, әрбір объектіге сол реттік нөмір беріледі, бірақ корпус немесе құрылыстың (шаруашылық-тұрмыстық қажеттілікке арналған жеке меншік үй жанындағы жер учаскесінде орналасқан құрылысты қоспағанда) қосымша нөмірі қосылады.

32. На территории застроенного земельного участка определяется основное здание, относительно которого осуществляется нумерация зданий, сооружений, расположенных на данной территории.
33. При возведении на одном земельном участке двух и более объектов, образующих единый архитектурный ансамбль или являющихся частью одного архитектурно-строительного комплекса, порядковые номера этих объектов будут состоять из номера основного здания и дополнительного номера корпуса. Указатель "корпус" определяется в зависимости от функционального назначения зданий с учетом функционального использования территории земельного участка, на котором они расположены, и сложившейся нумерации близлежащих зданий.
При этом нумерация зданий производится от главного въезда на территорию земельного участка с учетом расположения основного здания.
34. Если объект расположен внутри квартала и ни один фасад объекта не выходит на улицы, к порядковому номеру объекта добавляются через знак дроби дополнительные целые цифры. При этом за основной порядковый номер принимается порядковый номер объекта, расположенном на близком расстоянии к подлежащему нумерации объекту.
35. Цифра через знак дроби увеличивается соответственно по мере удаления от объекта с основным порядковым номером. Не допускается добавлять дополнительные целые цифры или заглавные буквы через знак дроби или тире к порядковому номеру объекта, имеющему знак дроби.
36. Земельным участкам, предоставленным для строительства объектов недвижимости, присваивается предварительный адрес, который содержит следующие реквизиты:
наименование административно-территориальной единицы, наименование составной части населенного пункта;
порядковый или проектный номер земельного участка.
37. Нумерация зданий, расположенных между двумя уже пронумерованными зданиями, строениями с последовательными номерами (вставку объектов), производится с использованием меньшего номера соответствующего объекта с добавлением к нему дроби в соответствии
с настоящими Правилами.
38. На территориях сноса, производимого в связи с изъятием земельных участков для государственных нужд, производится резервирование порядковых номеров для проектируемых зданий, сооружений.
39. Встроенным и встроенно-пристроенным объектам недвижимости, обладающим признаками самостоятельных объектов (зданий, сооружений) присваивается самостоятельный порядковый номер с добавлением к номеру основного здания буквы (без использования дополнительных символов – пробела, тире, дроби).
40. Порядковые номера вторичным объектам недвижимости присваиваются по часовой стрелке (снизу вверх) от главного фасада здания. Нумерация начинается с 1 (единицы) и далее, с левого (первого) подъезда от главного фасада здания. Вторичным объектам недвижимости нумерация присваивается после ввода в эксплуатацию первичного объекта недвижимости.

32. Құрылыс салынған жер учаскесіндегі негізгі ғимарат айқындалады, оған қатысты осы аумақта орналасқан ғимараттарды, құрылыстарды нөмірлеу жүзеге асырылады.
33. Бір жер учаскесінде бірыңғай сәулет ансамблін құрушы немесе бір сәулет-құрылыс кешенінің бөлігі болып табылатын екі немесе одан да көп объект тұрғызылған жағдайда осы объектілердің реттік нөмірі негізгі ғимараттың нөмірінен корпустың қосымша нөмірінен тұрады. "Корпус" белгісі олар орналасқан жер учаскесі аумағын функционалдық пайдалануды ескере отырып, ғимараттың функционалдық мақсатына және жақын тұрған ғимараттардың қалыптасқан нөмірленуіне байланысты қажеттілік бойынша анықталады.
Бұл ретте, ғимаратты нөмірлеу негізгі ғимараттың орналасқан жерін ескере отырып, жер учаскесінің аумағына негізгі кіру жолынан бастап жүргізіледі.
34. Егер объект орам ішінде орналасқан және объектінің ешбір қасбеті көшелерге шықпаған болса, объектінің реттік нөміріне бөлшек белгісі арқылы қосымша бүтін сандар қосылады. Бұл ретте, негізгі реттік нөмір болып объектінің тиісті нөмірленуіне өте жақын объектінің реттік нөмірі жатады.
35. Бөлшек белгісі арқылы жазылған цифр негізгі реттік нөмірі бар объектіден жойылу мөлшеріне сәйкес өседі. Бөлшек белгісі арқылы қосымша бүтін цифрлар немесе бас әріптер қосуға немесе бөлшек белгісі бар объектінің реттік нөміріне сызықша қосуға жол берілмейді.
36. Жылжымайтын мүлік объектілерін салу үшін берілген жер учаскелеріне алдын ала мекенжай беріледі және олар мынадай деректемелерді қамтиды:
әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы, елді мекеннің құрамдас бөлігінің атауы;
жер учаскесінің реттік немесе жобалық нөмірі.
37. Бірізді нөмірленген нөмірлері бар екі ғимараттың, құрылыстың аралығында орналасқан ғимараттарды нөмірлеу (объектілер қоюды), осы Қағидаларға сәйкес тиісті объектінің кіші нөміріне бөлшек белгісін қосу қолданыла отырып жүргізіледі.
38. Мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер учаскелерін алуға байланысты бұзу жүргізіліп жатқан аумақтарда жобаланушы ғимараттар, құрылыстар үшін реттік нөмірлерді резервке қойылады.
39. Дербес объектілердің (ғимараттар, құрылыстар) белгілері бар жапсарлас салынған, жапсарлас-жанастыра салынған объектілерге негізгі ғимарат нөміріне әріп қосу арқылы дербес реттік нөмір беріледі (қосымша символдар (бос орын, сызықша, бөлшек және т. б.) қолданусыз).
40. Жылжымайтын мүліктің кейінгі объектілерге реттік нөмір ғимараттың басты қасбетінен сағат тілі бойымен (төменнен жоғары) беріледі. Нөмірлеу 1-ден (бірден) басталып, әрі қарай рет бойынша, ғимараттың басты қасбетінен сол жақтағы (бірінші) кіреберістен басталуы тиіс. Жылжымайтын мүліктің кейінгі объектілерге нөмірлеу жүргізу, жылжымайтын мүліктің бастапқы объектісі пайдалануға берілгеннен кейін жасалады.

41. Вторичным объектам недвижимости в зависимости от категории (внутреннее, встроенное, встроенное-пристроенное) присваивается тип вторичного объекта (квартира, нежилое помещение, парковочное место).
Сноска. Пункт 41 в редакции совместного приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 25.07.2017 № 496 и Министра информации и коммуникаций РК от 04.08.2017 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Вторичным объектам недвижимости, присваивается порядковый номер помещения с указанием типа вторичного объекта недвижимости.
43. Встроенным вторичным объектам недвижимости присваивается номер встроенного помещения с привязкой к номеру основного здания, в котором он расположен. Встроенным вторичным объектам недвижимости не присваивается самостоятельный порядковый номер, отличный от номера основного здания.
44. При объединении вторичных объектов недвижимости объединенному объекту присваивается больший номер, при этом меньший номер остается в резерве. При делении вторичных объектов разделенному объекту присваивается имеющийся номер вторичного объекта недвижимости с присоединением строчной буквенной литерации в случае отсутствия резервного номера.
45. Присвоение одному объекту нескольких адресов, в том числе угловых, относительно нескольких частей населенного пункта не допускается.
46. Наименование микрорайона добавляется к адресу объекта при условии расположения объекта в установленных границах соответствующего микрорайона.
47. Наименование составной части населенного пункта, относительно которого нумеруется объект, устанавливается в соответствии с перечнем наименований составных частей населенного пункта.
48. Адрес является единым для различных частей одного и того же объекта.
49. Адрес объекта недвижимости излагается полностью.
50. Орган архитектуры и градостроительства:
1) проводит инвентаризацию объектов (подворовой, подомовой обход) с внесением данных инвентаризации объектов в дежурный план населенного пункта и ИС "Адресный регистр" для целей выявления отсутствия или упорядочивания и устранения некорректных адресных данных;
2) ведет учет снесенных зданий с упразднением их адресов, а также присвоением новых адресов, вновь возведенным на этих участках зданиям;
3) определяет категории градостроительных элементов, подлежащих наименованию или переименованию, включая категории дорог и улиц, используемых при присвоении наименований;
4) осуществляет идентификацию объектов недвижимости на территории населенных пунктов;

41. Жылжымайтын мүліктің кейінгі объектілеріне санатына байланысты (ішкі, жапсарлас салынған, жапсарлас-жанастыра салынған) кейінгі объект типі (пәтер, тұрғын емес үй-жай, көлік қою орны) беріледі.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 04.08.2017 № 279 және ҚР Инвестициялар және даму министрінің 25.07.2017 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен
42. Жылжымайтын мүліктің кейінгі объектілеріне кейінгі объектінің түрі көрсетіле отырып, үй-жайдың реттік нөмірі беріледі.
43. Жанастыра салынған жылжымайтын мүліктің кейінгі объектілеріне ол орналасқан негізгі ғимарат нөміріне тіркелген жанастыра салынған үй-жай нөмірі беріледі. Жанастыра салынған жылжымайтын мүліктің кейінгі объектілеріне негізгі ғимараттан ерекшеленетін дербес реттік нөмір берілмейді.
44. Жылжымайтын мүліктің кейінгі объектілерін біріктірген кезде біріктірген объектіге үлкен нөмір беріледі, мұнда кіші нөмір резервте қалады. Кейінгі объектілерді бөлген кезде резервтік нөмір болмаған жағдайда, бөлінген объектіге жылжымайтын мүліктің кейінгі объектісінің бұрынғы нөмірі кіші әріптік жазбаны біріктіре отырып беріледі.
45. Бір объектіге бірнеше мекенжай, оның ішінде елді мекеннің бірнеше бөлігіне қатысты бұрыштық мекенжай беруге жол берілмейді.
46. Объект тиісті шағын ауданның белгіленген шекараларында орналасқан жағдайда шағын аудан атауы объект мекенжайына қосылады.
47. Соған қатысты объект нөмірленетін елді мекеннің құрамдас бөлігінің атауы елді мекен көшелері атауларының тізбесіне сәйкес белгіленеді.
48. Мекенжай бір объектінің әртүрлі бөліктері үшін ортақ болып табылады.
49. Жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы толық жазылады.
50. Сәулет және қала құрылысы органы:
1) қате адрестеу деректерінің болуын анықтау немесе ретке келтіру және жою мақсатында елді мекен аумағындағы кезекші жоспарға және "Мекенжай тіркелімі" АЖ-ға объектілерді түгендеу деректерін енгізе отырып, объектілерге (аулаларды, үйлерді аралап шығу) түгендеу жүргізеді;
2) бұзылған ғимараттардың мекенжайларын жойып, сондай-ақ оған жаңа мекенжай беріп, осы учаскелерде қайта салынған ғимараттардың есебін жүргізеді;
3) атау беру кезінде пайдаланылатын жол мен көше санатын қоса алғанда, атауға немесе қайта атауға жататын қала құрылысы элементтерінің санатын айқындайды;
4) елді мекендер аумағындағы жылжымайтын мүлік объектілерінің сәйкестігін жүзеге асырады;

5) регистрирует и вносит информацию об адресе объекта недвижимости в дежурный план населенного пункта и в ИС "Адресный регистр";
6) формирует адрес объекта недвижимости с указанием кода РКА с внесением в ИС "Адресный регистр";
7) приказом органа архитектуры и градостроительства присваивает порядковые номера объектам недвижимости, указанным в пунктах 8 и 9 настоящих Правил;
8) для дальнейшего проведения работ по присвоению наименования, переименованию, упразднению адреса, составных частей населенного пункта формирует и направляет в местный исполнительный орган по развитию языков перечень составных частей населенного пункта:
не имеющих наименований;
наименования которых совпадают;
прекративших существование в связи со сносом находившихся на них объектов недвижимости;
утвержденных собственным приказом предварительные адреса (проектные номера) составных частей населенного пункта;
9) в течение семи рабочих дней с момента присвоения порядкового номера представляет регистрирующему органу, а также всем заинтересованным органам копии приказов о присвоении, изменении, упразднении порядковых номеров первичных и вторичных объектов недвижимости;
10) обеспечивает своевременное присвоение, изменение и упразднение адресов первичных и вторичных объектов недвижимости;
11) присваивает предварительные адреса (проектные номера) первичным и вторичным объектам.
Сноска. Пункт 50 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 25.07.2017 № 496 и Министра информации и коммуникаций РК от 04.08.2017 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. При отсутствии наименования предварительного адреса орган архитектуры и градостроительства отправляет письменное уведомление заинтересованным структурным подразделениям местного исполнительного органа о присвоении временного проектного номера до присвоения объекту постоянного адреса.
52. При отсутствии наименования составной части населенного пункта орган архитектуры и градостроительства приказом присваивает составной части населенного пункта временный проектный номер до присвоения ему официального наименования.
53. Уполномоченный орган по земельным отношениям местного исполнительного органа при отводе земельного участка обращается в орган архитектуры и градостроительства для присвоения предварительного адреса земельному участку. В решении о выдаче земельного участка указывается предварительный адрес объекта и РКА.
54. В случаях, когда нумерация объектов одной части населенного пункта прерывается (теряется) более чем на десять единиц, органом архитектуры и градостроительства инициируется внесение изменений в нумерацию объектов, требующих перенумерации.

5) жылжымайтын мүлік объектілерінің мекенжайы туралы ақпаратты тіркейді және елді мекеннің кезекші жоспарына және "Мекенжай тіркелімі" АЖ-ға енгізеді;
6) "Мекенжай тіркелімі" АЖ-ға МТК кодын көрсете отырып, жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайын қалыптастырады;
7) сәулет және қала құрылысы органының бұйрығымен осы Қағидалардың 8 және 9-тармақтарында көрсетілген жылжымайтын мүлік объектілеріне реттік нөмір береді;
8) елді мекендердің құрамдас бөліктерінің:
атауы жоқтардың;
атаулары сәйкес келетіндердің;
орналасқан жылжымайтын мүлік объектілерін бұзуға байланысты қызметі тоқтатылғандардың;
жеке бұйрықпен бекітілген елді мекендердің құрамдас бөліктерінің алдын ала мекенжайлардың (жобалық нөмірлерінің) тізбесін қалыптастырады және оны елді мекендердің құрамдас бөліктерін атау, қайта атау, жою бойынша одан әрі жұмыс жүргізу үшін тілдерді дамыту жөніндегі жергілікті атқарушы органға жібереді;
9) реттік нөмірді берген уақыттын бастап жеті жұмыс күнінің ішінде тіркеуші органға, сондай-ақ барлық мүдделі органдарға бастапқы және кейінгі жылжымайтын мүлік объектілерінің реттік нөмірін беру, өзгерту, жою туралы бұйрықтың көшірмесін ұсынады;
10) бастапқы және кейінгі жылжымайтын мүлік объектілеріне мекенжайды уақытында беруді, өзгертуді және жоюды қамтамасыз етеді;
11) бастапқы және кейінгі объектілерге алдын ала мекенжайларды (жобалық нөмірлерді) береді.
Ескерту. 50-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 04.08.2017 № 279 және ҚР Инвестициялар және даму министрінің 25.07.2017 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен
51. Алдын ала мекенжайдың атауы болмаған жағдайда сәулет және қала құрылысы органы объектіге тұрақты мекенжай берілгенге дейін жазбаша түрде уақытша жобалық нөмір беру туралы жазбаша хабарламаны жергілікті атқарушы органның мүдделі құрылымдық бөлімшелеріне жібереді.
52. Елді мекеннің құрамдас бөлігінің атауы болмаған жағдайда сәулет және қала құрылысы органы бұйрықпен елді мекеннің құрамдас бөлігіне ресми атау берілгенге дейін уақытша жобалық нөмір береді.
53. Жергілікті атқарушы органдардың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы жер учаскесіне алдын ала мекенжай алу үшін сәулет және қала құрылысы органына жүгінеді. Жер учаскесін беру туралы шешімде объектінің алдын ала мекенжайы және МТК көрсетіледі.
54. Елді мекеннің бір бөлігіндегі объектілердің нөмірленуі оннан артық бірлікке тоқтатылған (жоғалған) жағдайда, сәулет және қала құрылысы органы қайта нөмірлеуді талап ететін объектілердің нөмірленуіне өзгерістер енгізуге бастама жасайды.

55. При наличии некорректных адресных сведений (номеров объектов недвижимости) орган архитектуры и градостроительства присваивает правильный порядковый номер объекту недвижимости с указанием РКА.
56. Упразднение адреса объекта недвижимости осуществляется органом архитектуры и градостроительства при выявлении физического отсутствия объекта недвижимости, посредством инвентаризации (подворового и подомового обхода), а также при упорядочении порядковых номеров объектов недвижимости привязанных к составной части населенного пункта.
57. Определение местоположения гаражей и дачных (огородных) участков, входящих в состав гаражных и дачных (садовых) кооперативов (обществ) осуществляется органом архитектуры и градостроительства,
по обращению заявителей и по предоставленным данным уполномоченного органа по земельным отношениям местного исполнительного органа.
58. Не производится произвольное написание порядковых номеров объектов недвижимости при заполнении в документах данных о порядковых номерах объектов.
59. Адресные сведения формируются в дежурном плане населенного пункта с учетом данных инвентаризации объектов недвижимости (подворовой, подомовой обход).
Сноска. Пункт 59 в редакции совместного приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 25.07.2017 № 496 и Министра информации и коммуникаций РК от 04.08.2017 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Адресные сведения объектов недвижимости вносятся еженедельно органом архитектуры и градостроительства в ИС "Адресный регистр" согласно данным дежурного плана населенного пункта.
Сноска. Пункт 60 в редакции совместного приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 25.07.2017 № 496 и Министра информации и коммуникаций РК от 04.08.2017 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Электронные копии официальных документов, подтверждающих присвоение, изменение наименований, упразднение административно-территориальных единиц, составных частей населенного пункта и адресов вносятся органом архитектуры и градостроительства в течение десяти рабочих дней с момента их утверждения в дежурный план населенного пункта и ИС "Адресный регистр".
Сноска. Пункт 61 в редакции совместного приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 25.07.2017 № 496 и Министра информации и коммуникаций РК от 04.08.2017 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

55. Қате мекенжайлық мәліметтер (жылжымайтын мүлік объектілерінің нөмірлері) болған жағдайда, сәулет және қала құрылысы органы жылжымайтын мүлік объектісіне МТК көрсете отырып, дұрыс реттік нөмір береді.
56. Жылжымайтын мүлік объектілерінің атауын жою түгендеу (әрбір ауланы және әрбір үйді тексеру) арқылы жылжымайтын мүлік объектісінің жоқ екені анықталған кезде, сондай-ақ елді мекеннің құрамдас бөлігіне бекітілген жылжымайтын мүлік объектілерінің реттік нөмірін нақтылаған кезде сәулет және қала құрылысы органының жеке бұйрығымен жүзеге асырылады.
57. Гараждық және саяжайлық (бау-бақшалық) кооперативтер (қоғамдар) құрамына кіретін гараждар мен саяжайлық (бақшалық) учаскелердің орналасқан жерін анықтауды өтініш берушілердің өтінімдері мен жергілікті атқарушы органның жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы ұсынған деректер бойынша сәулет және қала құрылысы органы жүзеге асырады.
58. Объектілердің реттік нөмірі туралы ұйымдарда дайындалатын және шығарылатын деректер құжаттарын толтыру кезінде жылжымайтын мүлік объектілерінің реттік нөмірлерін ерікті түрде жазылмайды.
59. Мекенжай деректері жылжымайтын мүлік объектілерінің түгендеу деректерін (аулаларды, үйлерді аралап шығу) ескере отырып, елді мекеннің кезекші жоспарында қалыптастырылады.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 04.08.2017 № 279 және ҚР Инвестициялар және даму министрінің 25.07.2017 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен
60. Жылжымайтын мүлік объектілерінің мекенжайлық мәліметтерін сәулет және қала құрылысы органы елді мекеннің кезекші жоспарындағы деректерге сәйкес "Мекенжай тіркелімі" АЖ-ға апта сайын енгізеді.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 04.08.2017 № 279 және ҚР Инвестициялар және даму министрінің 25.07.2017 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен
61. Әкімшілік-аумақтық бірліктер мен елді мекендердің құрамдас бөліктерін, мекенжайларды алуды, атауын өзгертуді, жоюды нақтылайтын ресми құжаттардың электрондық көшірмелерін сәулет және қала құрылысы органы бекітілген сәтінен бастап он жұмыс күні ішінде елді мекеннің кезекші жоспарына және "Мекенжай тіркелімі" АЖ-ға енгізеді.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 04.08.2017 № 279 және ҚР Инвестициялар және даму министрінің 25.07.2017 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен

62. Регистрация адреса объекта недвижимости в ИС "Адресный регистр" является подтверждением существования адреса объекта на территории населенного пункта. Документом, подтверждающим регистрацию адреса, является справка по определению адреса объекта недвижимости.
63. РКА формируется ИС "Адресный регистр" в момент регистрации адреса в системе.
РКА состоит из 16 символов и включает в себя код типа объекта недвижимости, год создания адреса объекта недвижимости и порядковый номер регистрации объекта недвижимости в ИС "Адресный регистр".
Сноска. Пункт 63 в редакции совместного приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 25.07.2017 № 496 и Министра информации и коммуникаций РК от 04.08.2017 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам адресации объектов
недвижимости на территории
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 в редакции совместного приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 25.07.2017 № 496 и Министра информации и коммуникаций РК от 04.08.2017 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень наименований
типов составных частей населенного пункта
1. Улица
2. Бульвар
3. Аллея
4. Площадь
5. Проспект
6. Линия
7. Дорога
8. Набережная
9. Переулок
10. Проезд
11. Зимовка
12. Лесхоз
13. Воинская часть
14. Разъезд
15. Станция
16. База отдыха
17. Микрорайон
18. Квартал
19. Застава
20. Шоссе
21. Тракт
22. Дачный кооператив
23. Гаражный кооператив
24. Массив
25. Гаражное общество
26. Дачное общество
27. Трасса
28. Гаражный массив
29. Садовое (садоводческое) общество
30. Жилой массив
31. Участок
32. Промышленная зона
33. Отделение
34. Тупик
35. Крестьянское хозяйство
36. Садоводческий коллектив
37. Потребительский кооператив собственников гаражей
38. Потребительский кооператив
39. Садоводческое товарищество
40. Дачный массив
41. Ферма
42. Урочище
43. Зона
44. Потребительский гаражный кооператив
45. Потребительский кооператив собственников дачных участков
46. Таможенный пост
47. Лесничество
48. Кордон
49. Потребительский кооператив собственников индивидуальных гаражей
50. Гаражно-строительный кооператив
51. Потребительский кооператив садоводов, садоводческих товариществ
52. Заимка
53. Площадка
54. Территория
55. Разрез
56. Дачный комплекс
57. Учетный квартал
58. Гаражно-эксплуатационный кооператив
59. Кадастровый квартал
60. Садоводческо-потребительский кооператив
61. Общество садоводов
62. Имущественный комплекс
63. Оздоровительный комплекс
64. Комплекс
65. Рыбопитомник

62. Жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайын "Мекенжай тіркелімі" АЖ тіркеу елді мекен аумағында объект мекенжайының бар екенін растау болып табылады. Мекенжай тіркелімін растайтын құжат жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайын анықтау туралы анықтама болып табылады.
63. МТК жүйеге мекенжайды тіркеу сәтінде "Мекенжай тіркелімі" АЖ қалыптастырады.
МТК 16 символдан құрылады және жылжымайтын мүлік объектісі типінің кодын, жылжымайтын мүлік объектінің адресі жасалған жылды және "Мекенжай тіркелімі" АЖ-да тіркелген жылжымайтын мүлік объектісінің реттік нөмірін қамтиды.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 04.08.2017 № 279 және ҚР Инвестициялар және даму министрінің 25.07.2017 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен
Қазақстан Республикасының
аумағындағы жылжымайтын
мүлік объектілерін адрестеу
қағидаларына
1-қосымша
Елді мекендердің құрамдас бөліктері типтері атауларының тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 04.08.2017 № 279 және ҚР Инвестициялар және даму министрінің 25.07.2017 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен
1. Көше
2. Бульвар
3. Аллея
4. Алаң
5. Даңғыл
6. Желі
7. Жол
8. Жағалау
9. Тұйық көше
10. Өтпе жол
11. Қыстау
12. Орман шаруашылығы
13. Әскери бөлiм
14. Разъезд
15. Станция
16. Демалыс базасы
17. Шағын аудан
18. Орам
19. Шекара бекеті
20. Шоссе
21. Даңғыл жол
22. Саяжай кооперативі
23. Гараж кооперативі
24. Алап
25. Гараж қоғамы
26. Саяжай қоғамы
27. Трасса
28. Гараж алабы
29. Бау-бақша (Бағбаншылық) қоғамы
30. Тұрғын үй алабы
31. Учаске
32. Өнеркәсіптік аймақ
33. Бөлімше
34. Кірме жол
35. Шаруа қожалығы
36. Бағбаншылық ұжымы
37. Гараж меншік иелерінің тұтыну кооперативі
38. Тұтыну кооперативі
39. Бағбаншылық серіктестігі
40. Саяжай алабы
41. Ферма
42. Қоныс
43. Аймақ
44. Гараж тұтыну кооперативі
45. Саяжай учаскелері меншік иелерiнің тұтыну кооперативі
46. Кеден бекеті
47. Орман шаруашылығы
48. Кардон
49. Жеке гараж меншік иелерінің тұтыну кооперативі
50. Гараж-құрылыс кооперативі
51. Бағбаншылардың, бағбаншылық серіктестіктерінің тұтыну кооперативі
52. Заимка
53. Алаңша
54. Аумақ
55. Қиық
56. Саяжай кешені
57. Есептік орам
58. Гараж пайдаланушылар кооперативі
59. Кадастрлық орам
60. Бау-бақша тұтынушылар кооперативі
61. Бау-бақша қоғамы
62. Мүліктік кешені
63. Сауықтыру кешені
64. Кешен
65. Балық питомнигі

66. Центр отдыха
67. Полевой стан
68. Простое садоводческое товарищество
69. Потребительский дачный кооператив
70. Потребительский кооператив "Садоводческое общество"
71. Дом отдыха
72. Жилой район
73. Потребительский кооператив собственников садовых, дачных участков
74. Блок
75. Военный городок
Приложение 2
к Правилам адресации объектов
недвижимости на территории
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 2 в редакции совместного приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 25.07.2017 № 496 и Министра информации и коммуникаций РК от 04.08.2017 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень категорий первичных объектов недвижимости,
применяемых при адресации
1. Жилой фонд
2. Производственные здания
3. Объекты науки, образования и воспитания
4. Объекты здравоохранения и отдыха
5. Административные и общественные организации и управления
6. Объекты физкультурно-оздоровительные и спортивные
7. Объекты культурно-просветительных и зрелищных учреждений
8. Объекты торговли
9. Объекты общественного питания
10. Объекты бытового обслуживания
11. Объекты коммунального обслуживания
12. Производственные объекты для транспорта и для непосредственного обслуживания населения
13. Промышленные и складские объекты
14. Территории зеленых насаждений пригородной зоны
15. Временные нежилые объекты
16. Сооружения
17. Объекты сельскохозяйственного и животноводческого назначения
18. Садоводческие участки

66. Демалыс орталығы
67. Егіс алаңы
68. Қарапайым бағбаншылық серіктестігі
69. Тұтыну саяжай кооперативі
70. "Бағбаншылық қоғамы" тұтыну кооперативі
71. Демалыс үйі
72. Тұрғын аудан
73. Бау-бақша, саяжай учаскелер меншік иелерінің тұтыну кооперативі
74. Блок
75. Әскери қалашық
Қазақстан Республикасының
аумағындағы жылжымайтын
мүлік объектілерін адрестеу
қағидаларына
2-қосымша
Адрестеу кезінде пайдаланатын бастапқы жылжымайтын мүлік объектілері санаттарының тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 04.08.2017 № 279 және ҚР Инвестициялар және даму министрінің 25.07.2017 № 496 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен
1. Тұрғын үй қоры
2. Өндiрiстiк ғимараттар
3. Ғылым, білім және тәрбие объектілері
4. Денсаулық сақтау және демалыс объектілері
5. Әкімшілік және қоғамдық ұйымдар және басқармалар
6. Дене шынықтыру-сауықтыру және спорт объектілері
7. Мәдени-ағарту және ойын-сауық мекемелері объектілері
8. Сауда объектілері
9. Қоғамдық тамақтандыру объектілері
10. Тұрмыстық қызмет көрсету объектілері
11. Коммуналдық қызмет көрсету объектілері
12. Көлікке және халыққа тікелей қызмет көрсетуге арналған өндірістік объектілер
13. Өнеркәсіптік және қоймалық объектілер
14. Қала маңы аймағының көгалдандырылған аумақтары
15. Уақытша тұруға жарамсыз объектілер
16. Құрылыстар
17. Ауыл шаруашылығы және мал шаруашылығы мақсатындағы объектілер
18. Бағбаншылық учаскелер