Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области защиты прав ребенка
Совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 708 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 832. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 января 2016 года № 12844.
Сноска. Заголовок в редакции совместного приказа Министра образования и науки РК от 26.11.2018 № 645 и Министра национальной экономики РК от 26.11.2018 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется cовместным приказом Министра образования и науки РК от 02.03.2022 № 72 и Министра национальной экономики РК от 05.03.2022 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 85, пунктом 5 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула – в редакции совместного приказа и.о. Министра просвещения РК от 12.06.2026 № 165-НҚ и Заместителя Премьер-Министра РК - Министра национальной экономики РК от 15.06.2026 № 73 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени риска в области защиты прав ребенка, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области защиты прав ребенка в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области защиты прав ребенка в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности организаций дошкольного образования согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области защиты прав ребенка в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности организаций среднего образования согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области защиты прав ребенка в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности организаций технического и профессионального образования согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;

Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 708 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 832 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 11 қаңтарда № 12844 болып тіркелді.
Ескерту. Бірлескен бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.03.2022 № 72 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.03.2022 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 85-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына, 141-бабының 5-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 12.06.2026 № 165-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 15.06.2026 № 73 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Қоса берілген:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдар қызметіне қатысты тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы мектепке дейінгі ұйымдардың қызметіне қатысты тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы орта білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты тексеру парағы;

6) проверочный лист в области защиты прав ребенка в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности организаций дополнительного образования для детей, предоставляющих образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним, согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
7) проверочный лист в области защиты прав ребенка в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности специальных организаций образования согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу.
Сноска. Пункт 1 – в редакции совместного приказа и.о. Министра просвещения РК от 12.06.2026 № 165-НҚ и Заместителя Премьер-Министра РК - Министра национальной экономики РК от 15.06.2026 № 73 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу совместный приказ Министра образования Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 419 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 488 "Об утверждении критериев оценки степени риска и формы проверочного листа в области защиты прав ребенка" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11868, опубликованный в информационно-правовой системе нормативно-правовых актов Республики Казахстан "Әділет" 24 августа 2015 года).
3. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (А. Макенова) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в десятидневный срок на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и размещение в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан Е. Имангалиева.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки Республики Казахстан
_____________ А. Саринжипов
Министр национальной экономики Республики Казахстан
_____________ Е. Досаев
Исполняющий обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан
_____________ М. Кусаинов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
"____" ____________ 201_ года
_______________ С.Айтпаева
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
"____" ____________ 201_ года
_______________ Т.Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
"____" ____________ 201_ года
_________________ Е. Биртанов
Приложение 1
к совместному приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 708
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 832
Критерии оценки степени риска в области защиты прав ребенка

6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін ұсынатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты тексеру парағы;
7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы арнаулы білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты тексеру парағы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 12.06.2026 № 165-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 15.06.2026 № 73 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. "Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 26 маусымдағы № 419 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 маусымдағы № 488 бірлескен бұйрығының (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11868 болып тіркелген, "Әділет" Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 24 тамызда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (А. Мәкенова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткененнен кейін оны он күн мерзімде баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Е. Иманғалиевке жүктелсiн.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_____________ А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика Министрінің
міндетін атқарушы
_____________ М. Құсайынов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті
201_ жылғы "___"___________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушы
201_ жылғы "___"___________
_______________ С. Айтпаева
______________ Е.Біртанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
201_ жылғы "___"___________
_______________ Т.Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 708 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 832 бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары

Сноска. Приложение 1 – в редакции совместного приказа и.о. Министра просвещения РК от 12.06.2026 № 165-НҚ и Заместителя Премьер-Министра РК - Министра национальной экономики РК от 15.06.2026 № 73 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска в области защиты прав ребенка (далее – Критерии) разработаны для отбора субъектов (объектов) контроля проверяемых организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка, организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального образования, организаций дополнительного образования для детей, предоставляющие образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним, специальных организаций образования.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
3) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта (объекта) контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
4) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
5) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
6) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта (объекта) контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 12.06.2026 № 165-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 15.06.2026 № 73 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) балалардың құқықтарын қорғау функцияларын жүзеге асыратын ұйымдарды, мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын, кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін ұсынатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнаулы білім беру ұйымдарын бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
3) тәуекел – бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
4) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;
5) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
6) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің (объектісінің) тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;

7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
8) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
9) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
3. Управление рисками при осуществлении государственного контроля в форме профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе по объективным критериям субъекты (объекты) контроля распределяются к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска по объективным критериям, применяются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска по объективным критериям, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
На втором этапе по субъективным критериям относят субъекты (объекты) контроля к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.

7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
9) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылаудың нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
2-тарау. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (Шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Субъективті өлшемшар жөніндегі тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ды қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.

4. Критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
5. По объективным критериям субъекты (объекты) контроля:
1) к высокой степени риска относятся организации, осуществляющие функции по защите прав ребенка, организации дошкольного образования, интернатные организации, организации дополнительного образования для детей, предоставляющие образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним;
2) к средней степени риска относятся организации технического и профессионального образования, специальные организации образования;
3) к низкой степени риска относятся организации среднего образования, за исключением интернатных организаций, организации дополнительного образования для детей, не включающих предоставление образовательно-оздоровительных услуг несовершеннолетним.
Параграф 2. Субъективные критерии
6. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
7. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля.
Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством цифровой системы "Национальная образовательная база данных";
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля.
8. Степень нарушений требований определяются согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящим Критериям:
1) степень нарушений требований организациями, осуществляющими функции по защите прав ребенка;
2) степень нарушений требований организациями дошкольного образования;
3) степень нарушений требований организациями среднего образования;
4) степень нарушений требований организациями технического и профессионального образования;
5) степень нарушений требований организациями дополнительного образования для детей, предоставляющие образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним;
6) степень нарушений требований специальными организациями образования.
9. Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям согласно приложению 7 к настоящим Критериям.
Глава 3. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям

4. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
5. Объективті өлшемдер бойынша бақылау субъектілері (объектілері):
1) жоғары тәуекел дәрежесіне баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдары, мектепке дейінгі білім беру ұйымдары, интернаттық ұйымдар, кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін ұсынатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары жатады;
2) орташа тәуекел дәрежесіне техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары, арнаулы білім беру ұйымдары жатады;
3) төменгі тәуекел дәрежесіне интернаттық ұйымдарды қоспағанда, орта білім беру ұйымдары, сондай-ақ кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін көрсетуді қамтымайтын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары жатады.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
6. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдану арқылы жүзеге асырылады:
1) дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
7. Бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау қажет.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде "Ұлттық білім беру дерекқоры" ақпараттық жүйесі арқылы;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) жүргізілген алдыңғы тексерулердің және бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері.
8. Талаптарды бұзу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес айқындалады:
1) баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдардың талаптарды бұзу дәрежесі;
2) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі;
3) орта білім беру ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі;
4) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі;
5) кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін ұсынатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі;
6) арнаулы білім беру ұйымдарының талаптарды бұзу дәрежесі;
9. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдылығы мен субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы осы өлшемшарттардың 7-қосымшасына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін берілген субъективтік өлшемшарттар тізбесіне сәйкес белгіленеді.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін есептеу тәртібі

10. Для отнесения субъекта (объекта) контроля к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC,
где:
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям;
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 9 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля.
При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
11. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 7 настоящих Критериев, субъекту (объекту) контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.

10. Бақылау субъектісін (объектісін) тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша (SC) субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC ,
мұнда:
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші;
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SC – осы Өлшемшарттардың 9-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылаудың әрбір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі.
Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
11. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 7-тармағына көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРе = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SРе – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРб = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
SРб – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.

Сноска. Совместный приказ дополнен приложением 3 в соответствии с совместным приказом Министра образования и науки РК от 26.11.2018 № 645 и Министра национальной экономики РК от 26.11.2018 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции совместного приказа и.о. Министра просвещения РК от 12.06.2026 № 165-НҚ и Заместителя Премьер-Министра РК - Министра национальной экономики РК от 15.06.2026 № 73 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля с
посещением субъекта (объекта) контроля _____________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля____________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля _________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля______________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие документов, подтверждающих дальнейшее обучение выбывшего обучающегося из организации среднего образования
2
Соблюдение требований по ведению обязательных документов: личные дела обучающихся (в бумажном или электронном формате word или pdf); книга регистрации приказов по движению обучающихся, алфавитная книга записи обучающихся; книга учета выбывших обучающихся; книга учета прибывших обучающихся
3
Наличие документов, подтверждающих деятельность психологических служб в организациях среднего образования (план работы педагога-психолога, журнал учета групповой и индивидуальной работы психологической службы)
4
Наличие документов, подтверждающих оказание помощи обучающимся, родителям учащихся или лицам, их заменяющим в решении конкретных психологических проблем (журнал учета консультаций)
5
Наличие подтверждающих документов по организации воспитательного процесса, контроля деятельности социальных педагогов, педагогов-психологов, осуществляющих комплекс мер по воспитанию, образованию, развитию и социальной защите обучающихся, по проведению работы по профилактике суицидов, правонарушений и жестокого обращения обучающихся
6
Обеспечение деятельности по профилактике и предупреждению травли (буллинга) ребенка, наличие утвержденного плана по профилактике травли (буллинга) ребенка
7
Создание специальных условий для детей с особыми образовательными потребностями для получения ими образования (наличие помещений, оснащение мебелью и (или) специальным оборудованием для реализации образовательных и коррекционных задач)
8
Обеспечение психолого-педагогического сопровождения и необходимых социальных и психолого-педагогических условий для полноценного развития и обучения ребенка с ограниченными возможностями
9
Обеспечение деятельности службы психолого-педагогического сопровождения в организациях образования
10
Допуск к работе в организации образования лиц, имеющих педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю (заместитель руководителя по воспитательной работе, педагог-психолог, специальный педагог (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, социальный педагог, воспитатель общежития, интернатных организаций)
11
Соблюдение срока повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории (не реже одного раза в пять лет) педагогов (педагог-психолог, специальный педагог (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, социальный педагог, воспитатель общежития, интернатных организаций)
12
Соблюдение срока повышения квалификации (не реже одного раза в три года) педагогов (заместитель руководителя по воспитательной работе, педагог-психолог, специальный педагог (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, социальный педагог, воспитатель общежития, интернатных организаций)
13
Обеспечение штатных единиц заместителя директора по воспитательной работе, педагога-психолога, педагога-ассистента (при его наличии рекомендации психолого-медико-педагогической консультации), воспитателя
14
Обеспечение антитеррористической безопасности (система оповещения, видеонаблюдения, мобильное и (или) стационарное средство подачи тревоги (тревожная кнопка), система контроля и управления доступом - домофонная система, ограждение объектов, средство для снижения скорости транспортных средств в целях предотвращения риска наезда)
Должностное (ые) лицо (а) _______________________ ___________
должность подпись
__________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля _________ ____________________
должность подпис
_________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 708
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 832
Проверочный лист в области защиты прав ребенка в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности организаций дополнительного образования для детей, предоставляющие образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним

Ескерту. 3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 26.11.2018 № 645 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.11.2018 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 12.06.2026 № 165-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 15.06.2026 № 73 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды
тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________________________
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт _____________________________
(№, күні)
Бақылау субъектінің (объектінің) атауы ________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-
сәйкестендіру нөмірі _______________________________________________________
Орналасқан мекенжайы ____________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Жергілікті атқарушы органдардың баланы ұйымдарға жіберу туралы шешімдерінің болуы (бұйрық, қаулы)
2
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар тәрбиеленушілерінің тыныс-тіршілігін қамтамасыз етуге бағытталған әлеуметтік-тұрмыстық жағдайлардың болмауы (тұрғылықты жері, үй-жайлар, жиһаз және (немесе) оңалту және емдеу, білім беру, мәдени іс-шараларды өткізуге, өзін-өзі қызмет көрсету дағдыларына, тұрмыстық бағдар негіздеріне үйретуге арналған арнайы жабдықтың болмауы;
киіммен, аяқ киіммен және жұмсақ мүкәммалмен қамтамасыз ету;
көлік қызметтерін ұсыну; тұрмыстық қызмет көрсетумен қамтамасыз ету;
тәрбиеленушілердің зияткерлік, эмоциялық, рухани және дене дамуына ықпал ететін, отбасылық жағдайларға жақын қолайлы жағдайлар жасай отырып, кәсіби өзін-өзі айқындауға және шығармашылық еңбекке қажетті жабдықпен қамтамасыз етудің болуы)
3
Әлеуметтік-медициналық қызметтердің сапалы көрсетілуін растайтын құжаттардың болуы
4
Тәрбиеленушілерге әлеуметтік-психологиялық патронаж жүргізілгенін, психологиялық кеңес берілгенін, психологиялық көмек көрсетілгенін және психологиялық түзету жүргізілгенін растайтын құжаттардың болуы
5
Физикалық мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып, педагогикалық түзету мен оқытуға бағытталған әлеуметтік-педагогикалық қызметтердің көрсетілгенін растайтын құжаттардың болуы
6
Физикалық мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып, түзету-педагогикалық сүйемелдеудің жүргізілгенін, білім алуға жәрдем көрсетілгенін растайтын құжаттардың болуы
7
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласында заңгерлік консультация жүргізілгенін, заңдық маңызы бар құжаттарды ресімдеуге көмек көрсетілгенін, балаларды отбасына орналастыруға, оның ішінде асырап алуға, қамқоршылыққа, патронатқа, қорғаншылыққа беруге қорғаншылық және қамқоршылық органдарына жәрдем көрсетілгенін растайтын құжаттардың болуы
8
Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың өздеріне тиесілі алименттерге, жәрдемақыларға және әлеуметтік төлемдерге құқықтарының сақталуын растайтын құжаттардың болуы
9
Тәрбиеленушілердің алименттерден, жәрдемақылардан түскен қаражаттарын және басқа да әлеуметтік төлемдерін банк шоттарынан алуға тыйымның сақталуы
10
Жетім балалардың және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үй алу құқығының сақталуын растайтын құжаттардың болуы
11
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға тиесілі тұрғын үй анықталған жағдайларда, тіркелген тұлғаларды, сондай-ақ тексеріліп отырған тұрғын үйде нақты тұрып жатқан адамдарды көрсете отырып, тұрғын үйдің техникалық және санитариялық жай-күйі туралы актінің болуы
12
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларда тұрғын үйінің бар екені анықталған жағдайда әрқайсысының ерекше белгілерін көрсете отырып, тұрғын үйдегі мүлік тізімдемесінің болуы
13
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін жалға (жалдауға) беру туралы үлгілік шарттың болуы
14
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін жалға (жалдауға) беруден түскен қаражатты аудару үшін балалардың банктік шоттарының болуы
15
Тұрғын үйдің жай-күйі, осы тұрғын үйге қатысты жүзеге асырылатын іс-әрекеттер туралы мәліметтерді қамтитын қамқорлыққа алынушының тұрғын үйін басқару жөніндегі есептердің (кемінде алты айда бір рет еркін нысанда) болуы
16
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қорғау ұйымдарының педагогтерін қоспағанда, педагогтердің педагогикалық әдеп нормаларын орындауы (педагог атағының беделін түсіруге қабілетті іс-әрекеттер жасауға жол бермейді, өзінің қызметтік міндеттерін адал және сапалы орындайды, еңбек тәртібін сақтайды, қызметтік ақпаратты пайдакүнемдік және өзге де жеке мақсаттарда пайдалануға жол бермейді, өзінің педагог мәртебесін пайдакүнемдік және өзге де жеке мақсаттарда пайдаланудан аулақ болады), (өтініштер болған кезде тексеріледі)
17
Білім беру ұйымы басшысының немесе өзге де лауазымды тұлғасының тәрбиеленушілердің денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы (өтініш болған жағдайда тексеріледі)
18
Білім беру ұйымы бекіткен алқалық органдардың (педагогикалық, қамқоршылық кеңестердің) қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстар хаттамаларының болуы
19
Тиісті бейін бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ адамдарды білім беру ұйымында жұмысқа жіберу
20
Денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарының педагогтерін қоспағанда, педагогтердің біліктілік санатының деңгейін арттыру (растау) мерзімін (кемінде бес жылда бір рет) сақтау
21
Педагогтардың біліктілігін арттыру мерзімін сақтау талаптарының бұзылмауы (әр үш жыл сайын кемінде бір рет), денсаулық сақтау және әлеуметтік қорғау ұйымдарының педагогтарын қоспағанда
22
Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың жұмысқа орналасуын растайтын құжаттардың болуы
23
Ұзақтығы күніне кемінде 42 және кемінде 60 академиялық сағат, тренинг нысанында кемінде 3 академиялық сағат сәйкес жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасыларына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарын психологиялық даярлау бағдарламасының болуы
24
Жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарын психологиялық даярлау жөніндегі қызметті ұйымдастыруды растайтын құжаттардың болуы
25
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында сертификат беруді есепке алу журналында сертификат беру және оларды тіркеу есебін жүргізу
26
"Бару кестесін" қалыптастырудың бір күндік мерзімін сақтау, сондай-ақ бала асырап алуға кандидаттардың республикалық деректер банкінде баламен танысу (не оның болуы) фактілерін растау
27
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды тамақтандыру, киіммен, аяқ киіммен, жұмсақ мүкәммалмен қамтамасыз ету нормаларының сақталуын растайтын құжаттардың болуы
28
Антитеррористік қауіпсіздіктің болуы (хабарлау жүйесі, бейнебақылау, мобильді және/немесе стационарлық дабыл беру құралы (дабыл батырмасы), қолжетімділікті бақылау және басқару жүйесі (турникеттер), объектілерді қоршау, көлік құралдарының жылдамдығын төмендетуге арналған құралдар — көлікпен соқтығыс қаупін болдырмау мақсатында)
Лауазымды адам (-дар) _________________________ ________
лауазымы қолы
____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы _________________ ___________
лауазымы қолы
_______________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 708 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 832 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы мектепке дейінгі ұйымдардың қызметіне қатысты тексеру парағы

Сноска. Совместный приказ дополнен приложением 4 в соответствии с совместным приказом Министра образования и науки РК от 26.11.2018 № 645 и Министра национальной экономики РК от 26.11.2018 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции совместного приказа и.о. Министра просвещения РК от 12.06.2026 № 165-НҚ и Заместителя Премьер-Министра РК - Министра национальной экономики РК от 15.06.2026 № 73 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля _______________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля____________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта)
контроля______________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Обеспечение образовательно-оздоровительных программ несовершеннолетним и документов, подтверждающих их выполнение
2
Наличие в образовательном модуле образовательно-оздоровительных программ несовершеннолетним воспитательных мероприятий и проектов, направленных на формирование патриотизма, высокой морали и нравственности, развитие разносторонних интересов и способностей детей
3
Наличие у педагогов педагогического или профессионального образования по соответствующим профилям
4
Соблюдение срока повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории (не реже одного раза в пять лет) педагогов
5
Соблюдение повышения квалификации (не реже одного раза в три года) педагогов организаций дополнительного образования для детей, предоставляющих образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним, круглогодичного действия
6
Обеспечение реализации мероприятий по профилактике травли (буллинга) ребенка
7
Обеспечение антитеррористической безопасности (система оповещения, видеонаблюдения, мобильное и (или) стационарное средство подачи тревоги (тревожная кнопка), система контроля и управления доступом – домофонная система, ограждение объектов, средство для снижения скорости транспортных средств в целях предотвращения риска наезда)
Должностное (ые) лицо (а) _______________________ ___________
должность подпись
__________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля _________ ____________
должность подпис
_________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 5
к совместному приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 708
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 832
Проверочный лист в области защиты прав ребенка в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности специальных организаций образования

Ескерту. 4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 26.11.2018 № 645 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.11.2018 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 12.06.2026 № 165-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 15.06.2026 № 73 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
__________________________________________________________________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды
тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________________________
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт _____________________________
(№, күні)
Бақылау субъектінің (объектінің) атауы ________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-
сәйкестендіру нөмірі _______________________________________________________
Орналасқан мекенжайы ____________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Мектепке дейінгі ұйым мен ата-аналар (баланың заңды өкілдері) арасында жасалған білім беру қызметтерін көрсетудің шартының болуы
2
Жасына сәйкес топтардағы ерекше білім беру қажеттіліктері бар үштен аспайтын тәрбиеленушінің болуы
3
Тәрбиеленушілерді заңсыз шығару фактілерінің болмауы
4
Төрт апталық маусымдық перспективалық мәзірдің болуы
5
Күндік мәзірдің төрт апталық маусымдық мәзірге сәйкес болуы
6
Мектепке дейінгі ұйымдарды жабдықтармен және жиһазбен қамтамасыз етпеу (үй-жайлардың болуы, жиһазбен жарақтандыру)
7
Антитеррористік қауіпсіздіктің болуы (хабарлау жүйесі, бейнебақылау, мобильді және/немесе стационарлық дабыл беру құралы (дабыл батырмасы), қолжетімділікті бақылау және басқару жүйесі – домофон жүйесі, объектілерді қоршау, көлік құралдарының жылдамдығын төмендетуге арналған құралдар — көлікпен соқтығыс қаупін болдырмау мақсатында)
8
Объектінің орналасқан жері бойынша аумақтық ішкі істер органының басшысымен келісілген террористік тұрғыдан осал терроризмге қарсы қорғалуының паспортының болуы
9
Дамуында, дамуының бұзылуын түзетуде және әлеуметтік бейімделуінде мүмкіндіктері шектеулі балалар үшін арнайы жағдайлар жасау (бар болса)
Лауазымды адам (-дар) _________________________ ________
лауазымы қолы
____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы _________________ ___________
лауазымы қолы
_______________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 708 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 832 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы орта білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты тексеру парағы

Сноска. Совместный приказ дополнен приложением 5 в соответствии с совместным приказом Министра образования и науки РК от 26.11.2018 № 645 и Министра национальной экономики РК от 26.11.2018 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции совместного приказа и.о. Министра просвещения РК от 12.06.2026 № 165-НҚ и Заместителя Премьер-Министра РК - Министра национальной экономики РК от 15.06.2026 № 73 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля ___________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля____________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ______________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля__________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие специальных условий для детей с ограниченными возможностями (наличие помещений, оснащение мебелью и (или) специальным оборудованием, методических пособий и дидактических материалов для реализации коррекционно-развивающих и реабилитационных задач)
2
Наличие документов, подтверждающих оказание психолого-педагогической коррекционной помощи (обследования, коррекционно-развивающих занятия, реабилитационные и социально-правовых мероприятия)
3
Наличие индивидуально-развивающих программ, коррекционно-развивающих программ, учета пребывания ребенка, краткая история развития ребенка, протокола оценки психофизического развития
4
Наличие специалистов, осуществляющих оценку психофизического развития ребенка с ограниченными возможностями: специальный педагог (дефектолог, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог, учитель-логопед (логопед)), педагог-психолог, инструктор лечебной физической культуры, социальный педагог
5
Допуск к работе в организации образования лиц, имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю
6
Наличие групп кратковременного пребывания в кабинетах психолого-педагогической коррекции
7
Наличие заключений психолого-медико-педагогической консультации для получения услуги в кабинетах психолого-педагогической коррекции
8
Наличие документов, подтверждающих проведение индивидуальных или подгрупповых и групповых занятий
9
Соблюдение срока повышения квалификации (не реже одного раза в три года) педагогов
10
Соблюдение срока повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории (не реже одного раза в пять лет) педагогов
11
Обеспечение антитеррористической безопасности
(система оповещения, видеонаблюдения,
мобильное и (или) стационарное средство подачи тревоги (тревожная кнопка), система контроля и управления доступом - домофонная система, ограждение объектов, средство для снижения скорости транспортных средств в целях предотвращения риска наезда)
Должностное (ые) лицо (а) _______________________ ___________
должность подпись
__________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля _________ ____________
должность подпис
_________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 6
к совместному приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 708
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 832
Проверочный лист в области защиты прав ребенка в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении деятельности организаций дошкольного образования

Ескерту. 5-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 26.11.2018 № 645 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.11.2018 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 12.06.2026 № 165-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 15.06.2026 № 73 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
__________________________________________________________________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды
тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________________________
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт _____________________________
(№, күні)
Бақылау субъектінің (объектінің) атауы ________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-
сәйкестендіру нөмірі _______________________________________________________
Орналасқан мекенжайы ____________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Орта білім беру ұйымынан шыққан білім алушының одан әрі оқуын растайтын құжаттардың бар болуы
2
Қатаң есептіліктегі құжаттарды жүргізу бойынша талаптарды сақтау: білім алушылардың жеке істері (қағаз немесе электрондық Word немесе pdf форматында); білім алушылардың қозғалысы бойынша бұйрықтарды тіркеу кітабы; білім алушылардың әліпбилік жазу кітабы; шығып қалған білім алушыларды есепке алу кітабы; келген білім алушыларды есепке алу кітабы.
3
Орта білім беру ұйымдарындағы психологиялық қызметтердің жұмысын растайтын құжаттардың болуы (педагог-психологтың жұмыс жоспары, психологиялық қызметтің топтық және жеке жұмысын есепке алу журналы)
4
Білім алушыларға, оқушылардың ата-аналарына немесе оларды алмастыратын адамдарға нақты психологиялық проблемаларды шешуде көмек көрсетілгенін растайтын құжаттардың болуы (консультацияларды есепке алу журналы)
5
Білім алушыларды тәрбиелеу, білім беру, дамыту және әлеуметтік қорғау жөніндегі, суицидтің, құқық бұзушылықтың және қатыгездіктің алдын алу жөніндегі жұмыстарды жүргізу жөніндегі шаралар кешенін жүзеге асыратын әлеуметтік педагогтердің, педагог-психологтардың қызметін бақылау, тәрбие процесін ұйымдастыру жөніндегі растайтын құжаттардың болуы
6
Баланы қорқыту (буллинг) профилактикасы мен оның алдын алу жөніндегі қызметтің талаптарға сәйкес келмеуі, сондай-ақ баланы қорқыту (буллинг) профилактикасы бойынша бекітілген жоспардың болуы
7
Ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар балалар үшін олардың білім алуы үшін арнайы жағдайлар жасау (үй-жайлардың болмауы, білім беру және түзету міндеттерін іске асыру үшін жиһазбен және (немесе) арнайы жабдықпен жарақтандыру)
8
Ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар баланы толыққанды дамыту және оқыту үшін психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету және қажетті әлеуметтік және психологиялық-педагогикалық жағдайлар жасау.
9
Білім беру ұйымдарында психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу қызметінің қызметін қамтамасыз етуі
10
Тиісті бейін бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ адамдарды білім беру ұйымдарында жұмысқа жібермеу (басшының тәрбие жөніндегі орынбасары, педагог-психолог, арнайы педагог (мұғалім-дефектолог, дефектолог, мұғалім-логопед,логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, әлеуметтік педагог, жатақхана, интернат ұйымдарының тәрбиешісі) (басшының тәрбие жөніндегі орынбасары, педагог-психолог, арнайы педагог (мұғалім-дефектолог, дефектолог, мұғалім-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, әлеуметтік педагог, жатақхана, интернат ұйымдарының тәрбиешісі)
11
Педагогтердің (педагог-психолог, арнайы педагог (мұғалім-дефектолог, дефектолог, мұғалім-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, әлеуметтік педагог, жатақхана тәрбиешісі, интернаттық ұйымдардың тәрбиешісі) біліктілік санаты деңгейін арттыру (растау) мерзімінің сақталуы (бес жылда бір реттен сирек емес)
12
Педагогтердің (тәрбие жұмысы жөніндегі басшының орынбасары, педагог-психолог, арнайы педагог (мұғалім-дефектолог, дефектолог, мұғалім-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), педагог-ассистент, әлеуметтік педагог, жатақхана тәрбиешісі, интернаттық ұйымдардың тәрбиешісі) біліктілігін арттыру мерзімінің сақталуы (үш жылда бір реттен сирек емес)
13
Штаттық бірліктерінің болуы (тәрбиелік жұмыс жөніндегі директордың орынбасары, педагог-психолог, педагог-ассистент (болған жағдайда психолого-медико-педагогикалық кеңестің ұсынымымен), тәрбиеші)
14
Антитеррористік қауіпсіздіктің болуы (хабарлау жүйесі, бейнебақылау, мобильді және/немесе стационарлық дабыл беру құралы (дабыл батырмасы), қолжетімділікті бақылау және басқару жүйесі (турникеттер), объектілерді қоршау, көлік құралдарының жылдамдығын төмендетуге арналған құралдар — көлікпен соқтығыс қаупін болдырмау мақсатында)
Лауазымды адам (-дар) _________________________ ________
лауазымы қолы
____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы _________________ ___________
лауазымы қолы
_______________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 708 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 832 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты тексеру парағы

Сноска. Совместный приказ дополнен приложением 7 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра просвещения РК от 28.06.2024 № 163 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 48 (вводится в действие с 01.08.2024); в редакции совместного приказа и.о. Министра просвещения РК от 12.06.2026 № 165-НҚ и Заместителя Премьер-Министра РК - Министра национальной экономики РК от 15.06.2026 № 73 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля с
посещением субъекта (объекта) контроля ___________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля____________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля __________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля______________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Предоставление социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь в период получения образования, в том числе предоставление места проживания в интернате организации образования, мягкого инвентаря, оборудования и обмундирования, питания и медицинской помощи
2
Наличие подтверждающих документов учебно-воспитательного процесса (журнал учета обучающихся с девиантным поведением, план работы социального педагога, план работы воспитателя общежития на учебный год, план воспитательной работы на учебный год)
3
Создание специальных условий для получения образования (специальные, индивидуально развивающие и коррекционно-развивающие программы и методы обучения, технические, учебные средства, среда жизнедеятельности, психолого-педагогическое сопровождение, медицинские, социальные услуги, без которых невозможно освоение образовательных программ лицами (детьми) с особыми образовательными потребностями, а также детьми с ограниченными возможностями)
4
Обеспечение антитеррористической безопасности (система оповещения, видеонаблюдения, мобильное и (или) стационарное средство подачи тревоги (тревожная кнопка), система контроля и управления доступом - домофонная система, ограждение объектов, средство для снижения скорости транспортных средств в целях предотвращения риска наезда)
5
Допуска к работе в организации образования лиц, имеющих педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю (педагог-психолог, педагог-организатор, педагог-ассистент, социальный педагог, воспитатель общежития)
6
Соблюдение срока повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории (не реже одного раза в пять лет) педагогов (педагог-психолог, педагог-организатор, педагог-ассистент, социальный педагог, воспитатель общежития)
7
Соблюдение срока повышения квалификации (не реже одного раза в три года) педагогов (педагог-психолог, педагог-организатор, педагог-ассистент, социальный педагог, воспитатель общежития)
8
Обеспечение деятельности по профилактике и предупреждению травли (буллинга) ребенка, наличие утвержденного плана по профилактике травли (буллинга) ребенка
Должностное (ые) лицо (а) _______________________ ___________
должность подпись
__________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля _________ ____________
должность подпис
_________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)

Ескерту. Бірлескен бұйрық 7-қосымшамен толықтырылды – ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 28.06.2024 № 163 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 48 (01.08.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 12.06.2026 № 165-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 15.06.2026 № 73 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
__________________________________________________________________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды
тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________________________
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт _____________________________
(№, күні)
Бақылау субъектінің (объектінің) атауы ________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-
сәйкестендіру нөмірі _______________________________________________________
Орналасқан мекенжайы ____________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Мүмкіндігі шектеулі балалар үшін арнайы жағдайлардың болуы (қызмет көрсететін бөлмелердің болмауы, жиһазбен және (немесе) арнайы құрал-жабдықтармен, коррекциялық-дамытушылық және қалпына келтіру міндеттерін жүзеге асыруға арналған әдістемелік құралдар мен дидактикалық материалдармен қамтамасыз етілмеуі)
2
Психолого-педагогикалық коррекциялық көмек көрсетілгенін растайтын құжаттардың болуы (тексеру, коррекциялық-дамытушылық сабақтар, қалпына келтіру және әлеуметтік-құқықтық шаралар)
3
Баланы жеке дамытушы бағдарламаларының, коррекциялық-дамытушылық бағдарламалардың, баланың келу уақытын есепке алу, баланың дамуының қысқаша тарихы және психофизикалық дамуын бағалау хаттамасының болуы
4
Мүмкіндігі шектеулі балалардың психофизикалық дамуын бағалауды жүзеге асыратын мамандардың болуы: арнайы педагог (дефектолог, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог, логопед-мұғалім (логопед)), педагог-психолог, емдік дене шынықтыру нұсқаушысы, әлеуметтік педагог
5
Тиісті бейін бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіби білімі жоқ тұлғаларды білім беру ұйымында жұмысқа жібермеу
6
Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттерінде қысқа мерзімді топтардың болуы
7
Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеттерінде қызмет алу үшін психолого-медико-педагогикалық кеңестің қорытындыларының болуы
8
Жеке немесе кіші топтық және топтық сабақтарды өткізуді растайтын құжаттардың болуы
9
Педагогтердің біліктілігін арттыру мерзімінің сақталуы (үш жылда бір реттен кем емес)
10
Педагогтердің біліктілік санаты деңгейін арттыру (растау) мерзімінің сақталуы (бес жылда бір реттен кем емес)
11
Антитеррористік қауіпсіздіктің болуы (хабарлау жүйесі, бейнебақылау, мобильді және/немесе стационарлық дабыл беру құралы (дабыл батырмасы), қолжетімділікті бақылау және басқару жүйесі (турникеттер), объектілерді қоршау, көлік құралдарының жылдамдығын төмендетуге арналған құралдар — көлікпен соқтығыс қаупін болдырмау мақсатында)
Лауазымды адам (-дар) _________________________ ________
лауазымы қолы
____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы _________________ ___________
лауазымы қолы
_______________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)