Об утверждении учебной программы первоначальной подготовки добровольных пожарных
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 ноября 2015 года № 888. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2015 года № 12416.
В соответствии с подпунктом 32) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую учебную программу первоначальной подготовки добровольных пожарных.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Петров В.В.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа, его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Признать утратившим силу приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 27 мая 2014 года № 256 "Об утверждении учебной программы первоначальной подготовки добровольных пожарных" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9493, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 13 июня 2014 года).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утвержден приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 7 ноября 2021 года № 888
Учебная программа первоначальной подготовки добровольных пожарных

Ерiктi өрт сөндiрушiлердi бастапқы даярлаудың оқу бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 қарашадағы № 888 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 желтоқсанда № 12416 болып тіркелді.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 1-тармағының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берiлiп отырған ерiктi өрт сөндiрушiлердi бастапқы даярлаудың оқу бағдарламасы бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитеті (В.В. Петров):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. "Ерiктi өрт сөндiрушiлердi бастапқы даярлаудың оқу бағдарламасын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 27 мамырдағы № 256 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9493 болып тіркелген, 2014 жылғы 13 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 7 қарашадағы
№ 888 бұйрығымен
бектілген
Ерікті өрт сөндірушілерді бастапқы даярлаудың оқу бағдарламасы

Примечание: по завершению обучения проводится заседание комиссии по результатам первоначальной подготовки с оформлением соответствующего протокола, согласно приложению 1 к настоящей Учебной программе и выдачей сертификата о прохождении первоначальной подготовки добровольных пожарных по соответствующей категории, согласно приложению 2 к настоящей Учебной программе.
1. Содержание тем подлежащих освоению добровольными пожарными:
1) нормативная правовая база в области пожарной безопасности:
Тема № 1. Нормативные правовые акты, регламентирующие вопросы обеспечения пожарной безопасности в Республике Казахстан.
Занятие 1, 2. Основные положения Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", приказа Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867), приказа Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405 Об утверждении технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24045), приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 ноября 2014 года № 782 "Об утверждении Правил осуществления деятельности профессиональных противопожарных служб" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9931). Цели и задачи деятельности добровольных противопожарных формирований.
Метод проведения: аудиторное занятие;
2) Пожарно-спасательная подготовка:
Тема № 1. Боевая одежда и снаряжение пожарного. Сбор, выезд по тревоге и следование на пожар.
Занятие 1. Экипировка пожарного, надевание боевой одежды и снаряжения. Порядок действий личного состава смены при сборе, выезде по тревоге и следовании на пожар, техника безопасности.
Метод проведения: аудиторное и практическое занятие.
Тема № 2. Упражнения с пожарными рукавами, ручными и лафетными стволами по подаче огнетушащих веществ.
Занятие 1. Упражнения с пожарными рукавами, стволами, рукавной арматурой и принадлежностями.
Метод проведения: практическое занятие.
Тема № 3. Упражнения с пожарными лестницами.
Занятие 1. Практическая отработка приемов снятия лестниц их переноски, установки, подъема в этажи, уборка и укладка на автомобиль.
Метод проведения: практическое занятие.
Тема № 4. Упражнения со спасательной веревкой. Спасание и самоспасание.
Занятие 1, 2. Сматывание веревки в клубок, закрепление за конструкцию четырьмя способами. Вязка спасательной петли и одевание на пострадавших. Спасание пострадавших и самоспасание.
Метод проведения: аудиторное и практическое занятия.
Тема № 5. Вскрытие и разборка конструкций на пожаре.
Занятие 1, 2. Определение места и объема вскрытия конструкций на пожаре для спасания пострадавших и выпуска дыма. Инструмент, применяемый для вскрытия и разборки конструкций.
Метод проведения: аудиторное и практическое занятия.
Тема № 6. Развертывание с установкой пожарного автомобиля (мотопомпы) на водоисточник. Действия пожарного при развертывании.

Ескертпе: оқу аяқталғаннан кейін осы Оқу бағдарламаға 1 қосымшға сәйкес тиісті хаттаманы рәсімдеумен бастапқы дацындық нәтижелері бойынша комиссия отырысы өткізіледі және Оқу бағдарламға 2 қосымшаға сәйкес ерікті өрт сөндірушілерді бастапқы дацындаудан өту туралы тиісті санат бойынша сертификат беріледі.
1. Ерікті өрт сөндірушілердің игеруіне жататын тақырыптардың мазмұны:
1) өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік-құқықтық база:
№ 1-тақырып. Қазақстан Республикасында өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
1, 2-сабақ. "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген), "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24045 болып тіркелген), "Кәсіби өртке қарсы қызметтердің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 7 қарашадағы № 782 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9931 болып тіркелген) негізгі ережелері. Ерікті өртке қарсы құралымдардың мақсаттары мен міндеттері.
Жүргізу әдісі: аудиториялық сабақ;
2) өрт-құтқару дайындығы:
№ 1-тақырып. Жауынгерлік киім мен құрал-жабдық. Дабыл бойынша жиналу, шығу және өрт орнына жету.
1-сабақ. Өрт сөндірушінің киім жабдығы, жауынгерлік киім мен құрал-жабдықтарды кию. Ауысымның жеке құрамының жинау, дабыл бойынша шығу және өртке шығу кезіндегі іс-қимыл тәртібі, қауіпсіздік техникасы.
Жүргізу әдісі: аудиториялық және практикалық сабақ.
№ 2-тақырып. Өрт құбырлары, қол және лафетті оқпандармен өрт сөндіру заттарын беру бойынша жаттығулар.
1-сабақ. Өрт құбырларымен, оқпандарымен, құбырлық арматуралармен және керек-жарақтарымен жаттығу.
Жүргізу әдісі: практикалық.
№ 3-тақырып. Өрт сатыларымен жаттығу.
1-сабақ. Сатыларды өрт сөндіру автомобилінен түсіру, оны тасымалдау, орнату, қабаттарға көтеру, жинау және автомобильге орнату тәсілдерімен практикалық пысықтау.
Жүргізу әдісі: практикалық.
№ 4-тақырып. Құтқару арқанымен жаттығу. Құтқару және өзін-өзі құтқару. 1,2-сабақ. Арқанды домалатып орау, конструкцияға төрт тәсілмен орау. Құтқару ілмегін тоқу және зардап шеккендерге кигізу. Зардап шеккендерді құтқару және өзін-өзі құтқару.
Жүргізу әдісі: аудиториялық және практикалық сабақтар.
№ 5 тақырып. Өртте конструкцияларды ашу және бөлшектеу.
1-сабақ. Өртте зардап шеккендерді құтқару және түтінді шығару үшін конструкциялардың ашылатын орны мен көлемін анықтау. Конструкцияны ашу және бөлшектеу үшін пайдаланылатын құрал.
Жүргізу әдісі: аудиториялық және практикалық сабақтар.
№ 6-тақырып. Су көзіне өрт сөндіру автомобилін (мотопомпаны) қойып өрістету. Өрістету кезіндегі өрт сөндірушінің іс-қимылдары.

Занятие 1, 2. Развертывание отделения с подачей одного (двух) ствола на 2-3 рукава без установки и с установкой пожарного автомобиля на водоисточник.
Метод проведения: аудиторное и практическое занятия;
3) специальные оборудование, средства связи, специальная пожарная техника:
Тема № 1. Тактико-технические характеристики пожарных автомобилей и пожарных мотопомп.
Занятие 1, 2. Классификация пожарных автомобилей. Назначение, марки, тактико-технические характеристики основных, специальных и вспомогательных пожарных автомобилей. Назначение, типы пожарных мотопомп, область их применения. Основные технические характеристики и устройство: мотопомп.
Метод проведения: аудиторное занятие.
Тема № 2. Пожарно-техническое оборудование, вывозимое на пожарных автомобилях.
Занятие 1. Размещение и порядок хранения оборудования на пожарном автомобиле. Табель положенности пожарного оборудования на автомобиле. Оборудование пожарного автомобиля основного назначения.
Метод проведения: аудиторное занятие.
Тема № 3. Пожарные рукава, рукавное оборудование, пожарные стволы.
Занятие 1. Назначение, устройство, виды пожарных рукавов и рукавной арматуры, пожарных стволов. Эксплуатация, уход и испытание напорных и напорно-всасывающих рукавов. Техника безопасности при работе с пожарными рукавами и стволами.
Метод проведения: аудиторное занятие.
Тема № 4. Огнетушители.
Занятие 1. Назначение, область применения и принцип работы углекислотных, порошковых и воздушно-пенных огнетушителей.
Метод проведения: практическое занятия.
Тема № 5. Организация связи.
Занятие 1. Назначение и общие принципы организации связи. Аппаратура связи. Стационарные, переносные радиостанции, их устройство и порядок работы. Организация связи на пожаре. Правила ведения радиообмена.
Метод проведения: аудиторное занятие;
4) тактика проведения аварийно-спасательных работ и тушения пожаров:
Тема № 1. Общие сведения о горении и горючих веществах, пожаре и его развитии. Основы прекращения горения на пожаре.
Занятие 1. Общие понятия о процессе горения. Краткие сведения о пожарной опасности и характере горения наиболее распространенных горючих веществ. Температура воспламенения, скорость горения в зависимости от измельченности веществ, смачиваемость водой, способность образовывать взрывоопасные смеси.
Классификация и выбор огнетушащих средств. Общие сведения об основных огнетушащих веществах и способах тушения.
Метод проведения: аудиторное.
Тема № 2. Разведка пожара. Действия пожарного при разведке пожара.
Занятие 1. Цель и задачи разведки пожара. Организация разведки и ее проведение, обязанности лиц, проводящих разведку. Действия при разведке пожара. Методы проведения разведки. Принятие мер по спасанию людей, нуждающихся в помощи. Техника безопасности при проведении разведки пожара.
Метод проведения: аудиторное.
Тема № 3. Поисково-спасательные работы на пожаре. Действия пожарного при спасании людей и эвакуации имущества.
Занятие 1. В каких случаях проводятся поисково-спасательные работы. Способы отыскания людей, порядок, пути и способы спасания. Действия пожарного при спасании людей и эвакуации имущества. Техника безопасности при спасании людей и эвакуации имущества.
Метод проведения: аудиторное.
Тема № 4. Тактика тушения пожаров. Действия при тушении пожара.
Занятие 1. Понятие о пожарной тактике. Боевой устав органов противопожарной службы - основа пожарной тактики. Действия при тушении пожара. Тушение пожаров - составная часть системы противопожарной защиты и основной вид боевых действий подразделений противопожарной службы. Задачи и принципы тушения пожаров.
Метод проведения: аудиторное.
Тема № 5. Особенности тушения пожаров в населенных пунктах и организациях.
Занятие 1. Пожарно-тактическая характеристика, особенности развития и тушения пожаров в населенных пунктах и организациях.
Техника безопасности при тушении пожара.
Метод проведения: аудиторное.
Тема № 6. Особенности тушения степных пожаров.
Занятие 1. Пожарно-тактическая характеристика, особенности развития и тушения степных пожаров.
Техника безопасности при тушении пожара.
Метод проведения: аудиторное;

1, 2-сабақ. Өрт сөндіру автомобилінің су көзіне орнатумен және орнатусыз бір (екі) оқпаннан 2-3 жеңге су берумен бөлімшені өрістету.
Жүргізу әдісі: аудиториялық және практикалық сабақтар;
3) арнайы жабдықтар, байланыс құралдары, арнайы өрт техникасы:
№ 1-тақырып. Өрт сөндіру автомобильдері мен өрт сөндіру мотопомпаларының тактикалық-техникалық сипаттамалары.
1, 2-сабақтар. Өрт сөндіру автомобильдерінің жіктелуі. Негізгі, арнайы және қосалқы өрт сөндіру автомобильдерінің мақсаты, түрлері, тактикалық-техникалық сипаттары.
Өрт сөндіру мотопомпаларының мақсаты, түрлері және олардың қолданылу саласы. Мотопомпалардың негізгі техникалық сипаттары және құрылғысы.
Жүргізу әдісі: аудиториялық сабақ.
№ 2-тақырып. Өрт сөндіру автомобильдерімен шығарылатын өрт-техникалық жабдық.
1-сабақ. Өрт сөндіру автомобилінде жабдықты орналастыру мен сақтау тәртібі. Автомобильдегі өрт жабдығының тиесілік табелі. Негізгі мақсаттағы өрт сөндіру автомобилінің жабдығы.
Жүргізу әдісі: аудиториялық сабақ.
№ 3-тақырып. Өрт құбырлары, жеңдік жабдық, өрт оқпандары.
1-сабақ. Өрт құбырларының және құбырлық арматуралардың, өрт оқпандарының мақсаты, құрылғысы, түрлері. Сорғыш және сорғыш-сору жеңдерді күту, пайдалану және сынағы. Өрт құбырларымен, оқпандармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Жүргізу әдісі: аудиториялық сабақ.
№ 4-тақырып. Өрт сөндіргіштер.
1-сабақ. Көмірқышқыл, ұнтақты және әуе-көбікті өрт сөндіргіштердің жұмысының мақсаты, қолдану саласы және қағидаты.
Жүргізу әдісі: практикалық сабақ.
№ 5-тақырып. Байланысты ұйымдастыру.
1-сабақ. Байланысты ұйымдастырудың мақсаты мен жалпы қағидаттары. Байланыс аппаратурасы. Стационарлық, тасымалданатын радиостанциялар, олардың құрылғысы мен жұмыс істеу тәртібі. Өрттегі байланысты ұйымдастыру. Радиоауысымды жүргізу қағидалары.
Жүргізу әдісі: аудиториялық сабақ;
4) авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу және өртті сөндіру тактикасы:
№ 1-тақырып. Жану және жанғыш заттар, өрт және оның өршуі туралы жалпы мәліметтер. Өртте жануды тоқтататын негіздер.
1-сабақ. Жану процесі туралы жалпы түсінік. Едәуір таралған жанғыш заттардың өрт қауіптілігі мен жану сипаты туралы қысқаша мәліметтер. Заттардың ұсақталуына байланысты тұтану температурасы, жану жылдамдығы, сумен дымқылдауы, жарылыс қауіпті қоспаны түзу қабілеті.
Өрт сөндіргіш құралдарды жіктеу және таңдау. Негізгі өрт сөндіргіш заттар мен сөндіру тәсілдері туралы жалпы мәліметтер.
Жүргізу әдісі: аудиториялық сабақ.
№ 2-тақырып. Өртті барлау. Өртті барлау кезіндегі өрт сөндірушінің іс-қимылдары.
1-сабақ. Өртті барлаудың мақсаты мен міндеттері. Барлауды ұйымдастыру және оны өткізу, барлауды өткізетін адамдардың міндеттері. Өртті барлау кезіндегі іс-қимылдары. Барлауды өткізудің әдістері. Көмекті қажет ететін адамдарды құтқару шараларын қабылдау. Өртті барлау кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Жүргізу әдісі: аудиториялық сабақ.
№ 3-тақырып. Өрттегі іздеу-құтқару жұмыстары. Адамдарды құтқару және мүлікті эвакуациялау кезіндегі өрт сөндірушінің іс-қимылдары.
1-сабақ. Қандай жағдайларда іздеу-құтқару жұмыстары жүргізіледі. Адамдарды іздеп табу тәсілдері, тәртібі, құтқару жолдары мен тәсілдері. Адамдарды құтқару және мүліктерді эвакуациялау кезіндегі өрт сөндірушінің іс-қимылдары. Адамдарды құтқару және мүліктерді эвакуациялау кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Жүргізу әдісі: аудиториялық сабақ.
№ 4-тақырып. Өрт сөндіру тактикасы. Өрт сөндіру кезіндегі іс-қимылдар.
1-сабақ. Өрт тактикасы туралы түсінік. Өртке қарсы қызмет органдарының жауынгерлік жарғысы – өрт тактикасының негізі. Өрт сөндіру кезіндегі іс-қимылдар. Өрт сөндіру – өртке қарсы жүйесінің құрамдас бөлігі және өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің жауынгерлік іс-қимылдарының негізгі түрі. Өрт сөндіру міндеттері мен қағидаттары.
Жүргізу әдісі: аудиториялық сабақ.
№ 5-тақырып. Елді мекендер мен ұйымдарда өрттерді сөндірудің ерекшеліктері.
1-сабақ. Елді мекендер мен ұйымдарда өрттің дамуының және сөндірудің өрт-тактикалық сипаттамасы, ерекшеліктері.
Өрт сөндіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Жүргізу әдісі: аудиториялық сабақ.
№ 6 тақырып. Дала өрттерін сөндіру ерекшеліктері.
1-сабақ. Дала өртінің дамуы мен оны сөндірудің өрт-тактикалық сипаттамасы, ерекшеліктері.
Өрт сөндіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Жүргізу әдісі: аудиториялық сабақ;

5) пожарно-профилактическая подготовка:
Тема № 1. Общие принципы обеспечения пожарной безопасности населенных пунктов, организаций, степных массивов.
Занятие 1. Задачи пожарной профилактики. Основные причины возникновения и распространения пожаров в населенных пунктах, организациях, степных массивах. Понятия "пожарная опасность" и "пожарная безопасность". Понятие о направлениях обеспечения пожарной безопасности объекта. Понятия "система предотвращения пожара", "система противопожарной защиты", "противопожарный режим". Основные нормативные документы, регламентирующие пожарную безопасность.
Метод проведения: аудиторное.
Тема № 2. Виды строительных материалов и их горючесть.
Занятие 1. Характеристика пожароопасных свойств веществ и материалов: группа горючести, температура вспышки, температура воспламенения, температура самовоспламенения, температура самовозгорания. Температурные и концентрационные пределы воспламенения и распространения пламени. Условия пожаро-взрывобезопасности при использовании веществ и материалов.
Метод проведения: аудиторное.
Тема № 3. Общие меры пожарной безопасности в населенных пунктах, организациях, степных массивах. Противопожарные мероприятия при производстве огневых и ремонтных работ.
Занятие 1, 2. Основные причины пожаров, происходящих в населенных пунктах, организациях, степных массивах. Противопожарные инструкции (общеобъектовые, цеховые и для отдельных производственных установок). Обязанности должностных лиц, ответственных за соблюдение пожарной безопасности предприятий, отдельных цехов.
Виды огневых работ и их пожарная опасность. Постоянные и временные места проведения огневых работ. Организация надзора за огневыми работами. Основные руководящие документы на проведение огневых работ. Осмотр места проведения огневых работ до и после их окончания. Организация и проведение огневых работ на пожаро-взрывоопасных объектах, установках и оборудовании.
Метод проведения: аудиторное.
Тема № 4. Наружное и внутреннее противопожарное водоснабжение.
Занятие 1, 2. Схемы наружного и внутреннего водоснабжения объектов хозяйствования. Устройство и противопожарные требования при эксплуатации пожарных водоемов и гидрантов. Требования к размещению и оборудованию внутренних пожарных кранов, использование при пожаре.
Метод проведения: аудиторное и практическое занятия;
6) оказание первой помощи пострадавшим на пожаре:
Тема № 1. Основные правила остановки кровотечения.
Занятие 1. Наложение давящей повязки, прижатие артерий, максимальное сгибание конечностей, наложение жгута.
Метод проведения: аудиторное.
Тема № 2. Основные правила и способы проведения искусственного дыхания и наружного (непрямого) массажа сердца. Определения пульса.
Занятие 1. Признаки жизни и смерти (биологической и клинической). Признаки остановки сердца. Порядок определения пульса. Алгоритмы сердечно-легочной реанимации одним и двумя пожарными. Отработка навыков сердечно-легочной реанимации.
Метод проведения: аудиторное и практическое занятия.
Тема № 3. Способы оказания первой помощи при ранениях, ушибах, вывихах, переломах.
Занятие 1. Проникающие ранения черепа, груди, живота. Особенности оказания первой помощи (обработка ран, повязки, обезболивание, укладка и транспортировка). Первая помощь при ранах головы, шеи, грудной клетки (повязки на область головы, шеи, лицевой части, подбородок). Само- и взаимопомощь при ранах груди и живота. Пневмоторакс. Само- и взаимопомощь. Повязки, отработка навыков наложения повязок на верхние и нижние конечности (плечо, локтевой сустав, кисть, пальцы).
Метод проведения: аудиторное и практическое занятия.
Тема № 4. Способы оказания первой помощи при химических и термических ожогах, обморожении.
Занятие 1. Ожоги, виды, тяжесть. Алгоритмы первой помощи, профилактика шока. Виды обморожения, оказание первой помощи. Гипотермия и гипертермия, особенности оказания первой помощи.
Метод проведения: аудиторное и практическое занятия;

5) өрттің алдын алу дайындығы:
№ 1-тақырып. Елді мекендердің, ұйымдардың, дала алқаптарының өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің жалпы қағидаттары.
1-сабақ. Өрттің алдын алу міндеттері. Елді мекендерде, ұйымдарда, дала алқаптарында өрттердің шығуы мен таралуының негізгі себептері. "Өрт қауіптілігі" және "өрт қауіпсіздігі" түсініктері. Объектінің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету бағыттары туралы түсінік. "Өртті болдырмау жүйесі", "өртке қарсы қорғау жүйесі", "өртке қарсы режим" түсініктері. Өрт қауіпсіздігін регламенттейтін негізгі нормативтік құжаттар.
Жүргізу әдісі: аудиториялық сабақ.
№ 2-тақырып. Құрылыс материалдарының түрлері және олардың жанғыштығы.
№ 1-сабақ. Заттар мен материалдардың өрт қауіптілігі қасиеттерінің сипаттамасы: жану тобы, тұтану температурасы, тұтану температурасы, өздігінен тұтану температурасы және өздігінен жану температурасы. Жалынның тұтануы мен таралуының концентрациялық және температуралық шегі. Заттар мен материалдарды қолдану кезіндегі өрт-жарылыс қауіпсіздігінің шарттары.
Жүргізу әдісі: аудиториялық сабақ.
№ 3-тақырып. Елді мекендердегі, ұйымдардағы, дала алқаптарындағы жалпы өрт қауіпсіздігі шаралары. Отпен байланысты және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі өртке қарсы іс-шаралар.
№ 1, 2-сабақ. Елді мекендерде, ұйымдарда, дала алқаптарында болатын өрттердің негізгі себептері. Өртке қарсы нұсқаулықтар (жалпы объектілік, цехті және жекелеген өндірістік қондырғылар үшін). Кәсіпорындардың, жекелеген цехтердің өрт қауіпсіздігін сақтауға жауапты лауазымды адамдардың міндеттері.
Жұмыстарының түрлері және олардың өрт қауіптілігі. От жұмыстарының тұрақты және уақытша орындары. От жұмыстарына қадағалауды ұйымдастыру. От жұмысын жүргізуде басшылыққа алатын негізгі құжаттар. От жұмысының орындарын жұмыс алдында және оның соңында қарау. Өрт жарылыс қауп объектілерде, қондырғылар мен құрылыстарда от жұмысын ұйымдастыру және жүргізу.
Жүргізу әдісі: аудиториялық сабақ.
№ 4-тақырып. Сыртқы және ішкі өртке қарсы сумен жабдықтау.
1, 2-сабақ. Шаруашылық жүргізу объектілерін сыртқы және ішкі сумен жабдықтау сызбалары. Өрт сөндіру су айдындары мен гидранттарын орнату және оларды пайдалану кезіндегі өртке қарсы талаптар және құрылғы. Ішкі өрт крандарын орналастыру мен жабдықтауға қойылатын талаптар, оларды өртте пайдалану.
Жүргізу әдісі: аудиториялық және практикалық сабақтар;
6) өртте зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету:
№ 1-тақырып. Қан кетуді тоқтатудың негізгі қағидалары.
1-сабақ. Таңғышты қойып, артерияны қысу, буындарды барынша бүгіп, жгут салу.
Жүргізу әдісі: аудиториялық сабақ.
№ 2-тақырып. Жасанды тыныс алдыру мен жүректі сыртынан (тұсынан) уқалаудың негізгі қағидалары мен тәсілдері. Тамырдың соғуын анықтау.
1-сабақ. Өмір мен өлімнің (биологиялық және клиникалық) белгілері. Жүректің тоқтау белгілері. Тамырдың соғысын анықтау тәртібі. Бір және екі өрт сөндірушінің жүрек-өкпе реанимациясын жасау алгоритмдері. Жүрек-өкпе реанимациясының дағдыларын пысықтау.
Жүргізу әдісі: аудиториялық және практикалық сабақтар.
№ 3 тақырып. Жарақат алғанда, шытынағанда, буын тайғанда, сынғанда алғашқы көрсетілетін көмектің әдістері.
1-сабақ. Бас сүйекті, кеудені, ішті тесіп өтетін жарақаттар. Алғашқы көрсету ерекшеліктері (жарақаттарды таңу, таңғыштар, жансыздандыру, жатқызу, тасымалдау). Бас, мойын, кеуде куысы жараланғанда дәрігерге дейінгі көмек (бас, мойын, бет, иек бөліктерін таңу). Кеуде мен іш жараланғанда өзара және өзіне көмек көрсету. Пневмоторакс. Өзіне және өзара көмек. Таңу, аяқ-қолды таңу дағдыларын пысықтау (иық, білек буыны, саусақтар).
Жүргізу әдісі: аудиториялық және практикалық сабақтар.
№ 4-тақырып. Үсіген, химиялық және термиялық күйгенде алғашқы көрсетілетін көмектің әдістері.
1-сабақ. Күйіктер, түрлері, ауыртпалығы. Естен танудың профилактикасы, алғашқы көмек көрсетудің алгоритмдері. Үсіктің түрлері, алғашқы көмек көрсету түрлері. Гипотермия мен гипертермия, алғашқы көмек көрсетудің ерекшеліктері.
Жүргізу әдісі: аудиториялық және практикалық сабақтар;