О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 663. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 октября 2015 года № 12178. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 декабря 2025 года № 133.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 23.12.2025 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9938, опубликованный 19 декабря 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Абзац четвертый части первой пункта 53, часть десятая пункта 114, часть девятая пункта 115, часть девятая пункта 138 Правил действуют до 31 декабря 2015 года.";
в Правилах разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 14 статьи 151, пунктом 6 статьи 152, пунктами 5 и 21 статьи 153, пунктом 13 статьи 154, пунктами 10 и 11 статьи 157, пунктами 3 и 4 статьи 159, подпунктом 2) статьи 187 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 663 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 16 қазанда № 12178 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 133 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 23.12.2025 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығына ("Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы
19 желтоқсанда № 9938 жарияланған нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қағидалардың 53-тармақтың бірінші бөлігінің төртінші абзацы, 114-тармақтың оңыншы бөлігі, 115-тармақтың тоғызыншы бөлігі, 138-тармақтың тоғызыншы бөлігі 2015 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 151-бабының 14-тармағына, 152-бабының 6-тармағына, 153-бабының 5 және 21-тармақтарына, 154-бабының 13-тармағына, 157-бабының 10 және 11-тармақтарына, 159-бабының 3 және 4-тармақтарына, 187-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) оценка (в ходе экономической экспертизы) – выводы, характеризующие информацию, представленную в технико-экономическом обосновании бюджетного инвестиционного проекта либо в финансово-экономическом обосновании бюджетных инвестиций;
2) администратор бюджетных программ (далее – АБП) – государственный орган, ответственный за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ;
3) бюджетные инвестиции – финансирование из республиканского или местного бюджета, направленное на формирование и (или) увеличение уставных капиталов юридических лиц, создание и (или) развитие активов государства путем реализации бюджетных инвестиционных проектов;
4) источники финансирования по бюджетным инвестициям – средства республиканского и/или местных бюджетов, в том числе заемные средства, направленные на реализацию бюджетных инвестиций;
5) результативность бюджетных инвестиций – наличие доказательств, подтвержденных расчетами, экономической и финансовой эффективности бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица, а также возможности достижения прямого и конечного результатов, наличие показателей эффективности и качества;
6) целесообразность бюджетных инвестиций – обоснование экономической целесообразности осуществления бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица и реализации бюджетных инвестиционных проектов, их влияния на экономику страны и соответствие проекта документам системы государственного планирования;
7) бюджетный инвестиционный проект (далее – БИП) – совокупность мероприятий, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, а также создание, внедрение и развитие информационных систем, реализуемых за счет бюджетных средств непосредственно администратором бюджетной программы в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер;
8) экономическое заключение по бюджетному инвестиционному проекту – заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на предмет экономической целесообразности реализации бюджетного инвестиционного проекта, его влияния на экономику страны и соответствие стратегическим и (или) программным документам, подготовленное на основании заключения экономической экспертизы технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта;
9) мониторинг бюджетных инвестиционных проектов – совокупность мероприятий по регулярному и систематическому сбору и анализу информации о ходе создания (строительства) новых, реконструкции имеющихся объектов, а также создания, внедрения и развития информационных систем с момента выделения бюджетных средств до момента ввода в эксплуатацию;

"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) бағалау (экономикалық сараптама барысында) – бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінде не бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесінде көрсетілген ақпаратты сипаттайтын тұжырымдар;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшісі (бұдан әрі – ББӘ) – бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және нәтижелерге қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган;
3) бюджеттік инвестициялар – бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру жолымен заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын қалыптастыруға және (немесе) ұлғайтуға, мемлекет активтерін құруға және (немесе) дамытуға бағытталған республикалық немесе жергілікті бюджеттен қаржыландыру;
4) бюджеттік инвестициялар бойынша қаржыландыру көздері – бюджеттік инвестицияларды іске асыруға бағытталған республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты, оның ішінде қарыз қаражаты;
5) бюджеттік инвестициялардың нәтижелiлiгі – заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестициялардың экономикалық және қаржылық тиімділігінің, сондай-ақ тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу мүмкіндігінің есептеулерімен расталған дәлелдемелердің, сондай-ақ тиімділік пен сапа көрсеткіштерінің болуы;
6) бюджеттік инвестициялардың орындылығы – заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестицияларды жүзеге асырудың және бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың экономикалық орындылығының, олардың ел экономикасына әсерінің негiздемесi және жобаның мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес келуі;
7) бюджеттік инвестициялық жоба (бұдан әрі – БИЖ) – жаңа объектілерді құруға (салуға) не қолда барларын реконструкциялауға, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді құруға, енгізуге және дамытуға бағытталған, белгілі бір уақыт кезеңі ішінде бюджет қаражаты есебінен бюджеттік бағдарлама әкімшісі тікелей іске асыратын және аяқталған сипаттағы іс-шаралар жиынтығы;
8) бюджеттік инвестициялық жоба бойынша экономикалық қорытынды – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның бюджеттік инвестициялық жобаны іске асырудың экономикалық орындылығы, оның елдің экономикасына әсер етуі және стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарға сәйкес келуі тұрғысынан, бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы қорытындысының негізінде дайындалған қорытындысы;
9) бюджеттік инвестициялық жобаларды мониторингілеу – жаңа объектілер құру (салу) және қолда бар объектілерді реконструкциялау, сондай-ақ бюджет қаражаты бөлінген кезден бастап пайдалануға берілген кезге дейін ақпараттық жүйелерді құру, енгізу және дамыту барысы туралы тұрақты және жүйелі түрде ақпарат жинау мен талдау жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;

10) оценка реализации бюджетных инвестиционных проектов – совокупность мер по определению степени достижения целей проекта и соответствия фактически полученных результатов к запланированным с момента ввода объекта в эксплуатацию либо внедрения и эксплуатации информационных систем;
11) техническое задание на разработку или корректировку бюджетного инвестиционного проекта – документ, определяющий требования к технико-экономическому обоснованию бюджетного инвестиционного проекта, квалификационные требования к его потенциальному разработчику, а также регламентирующий сроки и объем работ по разработке или корректировке технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта;
12) осуществимость бюджетного инвестиционного проекта – достижимость показателей (прямого и конечного) результатов проекта;
13) ресурсное и инфраструктурное обеспечение бюджетного инвестиционного проекта – показатели, характеризующие планируемый и достигнутый уровень потребности в ресурсной и инфраструктурной обеспеченности проекта;
14) экономическая экспертиза технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта – комплексная оценка информации, представленной в технико-экономическом обосновании, на предмет определения осуществимости и эффективности проекта, проводимая на основании заключения отраслевой экспертизы и других, требуемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан заключений экспертиз;
15) эффективность бюджетного инвестиционного проекта – достижимость наилучшего прямого результата с использованием запрашиваемого объема бюджетных средств или достижения целей проекта с использованием меньшего объема бюджетных средств или получения положительного экономического эффекта от реализации проекта;
16) бюджетное кредитование – процесс, включающий процедуры принятия решения о предоставлении, использовании, обслуживании и погашении бюджетного кредита;
17) окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита – наличие доказательств, подтвержденных расчетами, возвратности бюджетного кредита и финансовой эффективности проекта;
18) экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования – наличие доказательств, подтвержденных расчетами, наличия социальных и экономических выгод от проекта, планируемого к реализации посредством бюджетного кредитования;
19) диаграмма Ганта – диаграмма, используемая в электронном портале бюджетных инвестиций для иллюстрации графического отображения последовательности и продолжительности плана проекта и графика работ во времени;

10) бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуын бағалау – объектіні пайдалануға беру не ақпараттық жүйелерді енгізу мен пайдалану сәтінен бастап жобаның мақсатына қол жеткізу дәрежесін және нақты алынған нәтижелердің жоспарланған нәтижелерге сәйкестігін айқындау жөніндегі шаралар жиынтығы;
11) бюджеттік инвестициялық жобаны әзірлеуге немесе түзетуге арналған техникалық тапсырма – бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне қойылатын талаптарды, оның әлеуетті әзірлеушісіне қойылатын біліктілік талаптарын айқындайтын, сондай-ақ бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету жөніндегі жұмыстардың мерзімдері мен көлемін регламенттейтін құжат;
12) бюджеттік инвестициялық жобаның жүзеге асырыла алатындығы – жоба нәтижелерінің (тікелей және түпкі) көрсеткіштеріне қолжетімділік;
13) бюджеттік инвестициялық жобаның ресурстық және инфрақұрылымдық қамтамасыз етілуі – жобаның ресурстық және инфрақұрылымдық қамтамасыз етілу қажеттілігінің жоспарланған және қол жеткізілген деңгейін сипаттайтын көрсеткіштер;
14) бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы – салалық сараптама қорытындысының және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін басқа да сараптамалардың қорытындылары негізінде жүргізілетін жобаның жүзеге асырыла алатындығы мен тиімділігін айқындау тұрғысынан техникалық-экономикалық негіздемеде берілген ақпаратты кешенді бағалау;
15) бюджеттік инвестициялық жобаның тиімділігі – бюджет қаражатының сұралатын көлемін пайдалана отырып, ең үздік тікелей нәтижеге қол жеткізу немесе жобаның мақсаттарына бюджет қаражатының ең аз көлемін пайдалана отырып қол жеткізу немесе жобаны іске асырудан оң экономикалық нәтиже алу;
16) бюджеттік кредиттеу – бюджеттік кредитті беру, пайдалану, оған қызмет көрсету және оны өтеу туралы шешім қабылдау рәсімдерін қамтитын процесс;
17) бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы – бюджеттік кредит қайтарымдылығы және жобаның қаржылық тиімділігі есептеулермен расталған дәлелдемелердің болуы;
18) іс-шараларды бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі – бюджеттік кредиттеу арқылы іске асыруға жоспарланатын жобадан әлеуметтік және экономикалық пайдалардың болуының есептеулермен расталған дәлелдемелерінің болуы;
19) Гант диаграммасы – жобаның жоспары мен уақыт бойынша жұмыс кестесінің дәйектілігі мен ұзақтылығын графикалық көрсетуді бейнелеу үшін бюджеттік инвестициялардың электрондық порталында пайдаланылатын диаграмма;

20) мониторинг бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц – совокупность мероприятий по регулярному и систематическому сбору информации, учету и анализу реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, привлеченных из республиканского или местного бюджета, посредством формирования первоначального уставного капитала, приобретения пакета акций (доли участия) юридических лиц до момента окончательной реализации указанных мероприятий;
21) оценка бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц – совокупность мер по определению степени достижения целей и соответствия фактически полученных результатов к запланированным с момента окончательной реализации мероприятий;
22) экономическая экспертиза финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц – комплексная оценка информации, предоставленной в финансово-экономическом обосновании, на предмет соответствия мероприятий критериям обоснованности и результативности, проводимая на основании заключения отраслевой экспертизы и других требуемых в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан заключений экспертиз;
23) экономическое заключение по бюджетным инвестициям посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц – заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на предмет экономической целесообразности осуществления бюджетных инвестиций, их влияния на экономику страны и соответствие стратегическим и (или) программным документам, подготовленное на основании заключения экономической экспертизы финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;
24) документы планирования деятельности юридических лиц – стратегии развития на 10 лет и планы развития на 5 лет национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале, а также планы развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, утвержденные в установленном законодательством Республики Казахстан порядке по разработке и утверждению стратегий развития на 10 лет и планов развития на 5 лет национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале, контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий;

20) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды мониторингілеу – тұрақты және жүйелi түрде ақпарат жинау, көрсетілген іс-шаралар түпкілікті іске асырылған кезге дейін заңды тұлғалардың акциялар пакетін (қатысу үлестерін) бастапқы жарғылық капиталды қалыптастыру, сатып алу арқылы республикалық немесе жергiлiктi бюджеттен тартылған заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды есепке алу мен олардың іске асырылуын талдау іс-шараларының жиынтығы;
21) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды бағалау – іс-шаралар түпкілікті іске асырылған сәттен бастап мақсаттарға қол жеткiзу дәрежесi мен іс жүзінде алынған нәтижелердің жоспарланған нәтижелерге сәйкестігін айқындау жөніндегі шаралар жиынтығы;
22) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы – салалық сараптама қорытындысының және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес талап етілетін басқа да сараптамалардың қорытындылары негізінде жүргізілетін, іс-шаралардың негізділік пен нәтижелілік критерийлеріне сәйкес келуі тұрғысынан қаржылық-экономикалық негіздемеде берілген ақпаратты кешенді бағалау;
23) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар бойынша экономикалық қорытынды – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның бюджеттік инвестицияларды жүзеге асырудың экономикалық орындылығы, оның елдің экономикасына әсер етуі мен стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарға сәйкес келуі тұрғысынан, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы қорытындысының негізінде дайындалған қорытындысы;
24) заңды тұлғалардың іс-әрекетін жоспарлау құжаттары – ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың 10 жылға арналған даму стратегиялары мен 5 жылға арналған даму жоспарлары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың 10 жылға арналған даму стратегиялары мен 5 жылға арналған даму жоспарларын әзірлеу және бекіту жөніндегі заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестердің, мемлекеттік кәсіпорындардың өзге де квазимемелекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарлары;

25) цели развития юридического лица – реализация мероприятий направленных на развитие отрасли, улучшение социально-экономического положения в отрасли, не предусматривающие покрытие текущих убытков хозяйственной деятельности и финансирование текущих расходов;
26) бюджетные инвестиции посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица (далее – Инвестиции) – реализация мероприятий, направленных на развитие юридического лица посредством формирования и (или) увеличения его уставного капитала из республиканского или местного бюджета;
27) получатель бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица (далее – Получатель) – юридическое лицо, являющееся конечным получателем средств для увеличения или формирования уставного капитала, реализующее мероприятия за счет бюджетных инвестиций;
28) обоснованность бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица – наличие доказательств, подтвержденных документально и (или) расчетами, объема финансирования на реализацию мероприятий, а также невозможности финансирования мероприятий за счет собственных и заемных средств;
29) инвестиционное предложение – концептуальное предложение, обосновывающее целесообразность реализации государственных инвестиционных проектов в рамках реализации государственных, отраслевых программ и программ развития территорий для достижения стратегической цели, отражающее пути ее достижения и возможные способы финансирования, включая совокупность соответствующих мероприятий, разрабатываемое администраторами бюджетных программ;
30) информационный лист инвестиционного предложения – документ, содержащий основную информацию по государственному инвестиционному проекту, раскрывающий целесообразность его реализации;
31) экономическое заключение на инвестиционное предложение – комплексная оценка информации, предоставленной в инвестиционном предложении, с использованием анализа выгод и затрат, проводимая на основании заключения отраслевой экспертизы и других заключений экспертиз, требуемых в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
32) субъекты квазигосударственного сектора – государственные предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, в том числе национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, участником или акционером которых является государство, а также дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилированными с ними в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;

25) заңды тұлғаның даму мақсаты – ағымдағы шығыстарды қаржыландыруды және ағымдағы шаруашылық қызмет шығыстарын жабуды көздемейтін, саланы дамытуға бағытталған іс-шараларды іске асыру, саладағы әлеуметтік-экономикалық жағдайды жақсарту;
26) заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестициялар (бұдан әрі – Инвестициялар) – заңды тұлғаның жарғылық капиталын республикалық немесе жергілікті бюджеттен қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы оны дамытуға бағытталған іс-шараларды іске асыру;
27) заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестицияларды алушы (бұдан әрі – Алушы) – жарғылық капиталды ұлғайту немесе қалыптастыру үшiн қаражаттың түпкiлiктi алушысы болып табылатын, iс-шараларды бюджеттік инвестициялар есебiнен iске асыратын заңды тұлға;
28) заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестициялардың негiздiлiгі – iс-шараларды iске асыруға арналған қаржыландыру көлемiнiң, сондай-ақ iс-шараларды меншікті және қарыз қаражаты есебінен қаржыландырудың мүмкiн болмауының құжаттармен және есептеулермен расталған дәлелдемелерінің болуы;
29) инвестициялық ұсыныс – тиісті іс-шаралар жиынтығын қоса алғанда, стратегиялық мақсатқа қол жеткізу үшін мемлекеттік, салалық бағдарламаларды және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру шеңберінде мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың орындылығын негіздейтін, оған қол жеткізу жолдарын және ықтимал қаржыландыру тәсілдерін көрсететін, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері әзірлейтін тұжырымдамалық ұсыныс;
30) инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы – мемлекеттік инвестициялық жоба бойынша негізгі ақпаратты қамтитын, оны іске асыру орындылығын ашып көрсететін құжат;
31) инвестициялық ұсыныстың экономикалық қорытындысы – салалық сараптама қорытындысының және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес талап етілетін басқа да сараптамалар қорытындыларының негiзінде жүргiзiлетiн, пайдалар мен шығындардың талдауын пайдалана отырып, инвестициялық ұсыныста берілген ақпаратты кешенді бағалау;
32) квазимемлекеттік сектор субъектілері – мемлекеттік кәсіпорындар, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар, оның ішінде мемлекет қатысушысы немесе акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар, сондай-ақ еншілес, тәуелді және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес олармен аффилиирленген болып табылатын өзге де заңды тұлғалар;

33) концессионный проект – совокупность мероприятий по осуществлению концессии, реализуемой в течение ограниченного периода времени и имеющей завершенный характер, согласно бюджетному законодательству Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О концессиях";
34) кредитор – сторона кредитного договора, предоставляющая бюджетный кредит в соответствии с бюджетным и гражданским законодательством Республики Казахстан;
35) юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан или местными исполнительными органами – АО "Казахстанский центр государственно-частного партнерства", согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2008 года № 693 "О создании специализированной организации по вопросам концессии" или юридическое лицо, определяемое решением местного исполнительного органа;
36) экономическая экспертиза финансово-экономического обоснования бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами – комплексная оценка информации, представленной в финансово-экономическом обосновании, на предмет соответствия мероприятий критериям "экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования" и "окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита";
37) финансово-экономическое обоснование (далее – ФЭО) – документ, содержащий сведения по целесообразности, обоснованности и оценку результата от вложения бюджетных средств в уставной капитал юридических лиц;
38) финансовое агентство – национальный управляющий холдинг и юридические лица, сто процентов акций которых принадлежит национальному управляющему холдингу, а также банк или организация со стопроцентным участием государства, осуществляющая отдельные виды банковских операций, уполномоченные в соответствии с законодательством Республики Казахстан на реализацию государственной инвестиционной политики в определенных сферах экономики и осуществляющие в этих целях заимствования на финансовом рынке Республики Казахстан и (или) международном финансовом рынке;
39) финансово-экономическое обоснование бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами (далее – ФЭО бюджетного кредита) – документация, содержащая результаты маркетингового, социально-экономического анализа, а также финансовых расчетов, обосновывающие окупаемость и экономическую и социальную эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования;

33) концессиялық жоба – Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына және "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шектеулі уақыт кезеңі ішінде іске асырылатын және аяқталған сипаттағы концессияны жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;
34) кредитор – Қазақстан Республикасының бюджеттік және азаматтық заңнамасына сәйкес бюджеттік кредит беретін кредит шартының тарапы;
35) Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлға – "Концессия мәселелері жөнінде мамандандырылған ұйым құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 17 шілдедегі № 693 қаулысына сәйкес "Қазақстандық мемлекеттік-жеке меншік әріптестік орталығы" АҚ немесе жергілікті атқарушы органның шешімімен айқындаған заңды тұлға;
36) Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаның қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруына бюджеттік кредиттеудің қаржылық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы – іс-шаралардың "іс-шараларды бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі" және "бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы" критерийлеріне сәйкестігі тұрғысынан қаржылық-экономикалық негіздемеде ұсынылған ақпаратты кешенді бағалау;
37) қаржылық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ҚЭН) – заңды тұлғалардың жарғылық капиталына бюджет қаражатын салудан алынатын нәтиженің орындылығы, негізділігі жөніндегі мәліметтерді және оның бағасын қамтитын құжат;
38) қаржы агенттігі – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экономиканың белгілі бір салаларында мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруға уәкілеттік берілген ұлттық басқарушы холдинг және акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар, сондай-ақ мемлекет жүз пайыз қатысатын банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын және осы мақсаттарда Қазақстан Республикасының қаржы нарығынан және (немесе) халықаралық қаржы нарығынан қарыз алуды жүзеге асыратын ұйым;
39) қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруын бюджеттік кредиттеудің қаржылық-экономикалық негіздемесі (бұдан әрi – бюджеттік кредиттің ҚЭН) – маркетингтік, әлеуметтік-экономикалық талдау, сондай-ақ іс-шараларды бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырудың және өзін-өзі ақтауын және экономикалық және әлеуметтік тиімділігі мен негіздейтін нәтижелерді қамтитын құжаттама;

40) участники финансовой схемы – организации, участвующие в получении и распределении бюджетного кредита за исключением конечных заемщиков, не являющихся субъектами квазигосударственного сектора;
41) корректировка финансово-экономического обоснования – изменение установленных финансово-экономических параметров бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, влекущих дополнение и (или) изменение мероприятий, технико-технологических решений, увеличение расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия;
42) заемщик – сторона кредитного договора, получающая бюджетный кредит, которая несет обязательства по погашению основного долга и выплате вознаграждения, а также других платежей в соответствии с кредитным договором;
43) участники (далее – Участники) – организации, участвующие в получении и распределении бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица;
44) компонент – составная часть мероприятия, имеющая завершенный характер;
45) маркетинговая среда – совокупность активных субъектов и условий, в которых осуществляется деятельность юридического лица, являющееся конечным получателем средств для увеличения или формирования уставного капитала, реализующее мероприятия за счет бюджетных инвестиций, и влияющих на возможности устанавливать и поддерживать с целевыми клиентами отношения успешного сотрудничества;
46) модуль мониторинга бюджетных инвестиций электронного портала уполномоченного органа по государственному планированию (далее – электронный портал) – информационная система, предназначенная для автоматизации учета и мониторинга планируемых и реализуемых бюджетных инвестиций;
47) государственный инвестиционный проект (далее – ГИП) – комплекс мероприятий, направленных на достижение стратегических целей государства путем осуществления бюджетных инвестиций и реализации концессионных проектов;
48) продукт – результат хозяйственной деятельности, представленный в материально-вещественной (материальный продукт) или нематериальной (интеллектуальный продукт) форме, либо в виде работ и (или) услуг, в том числе финансовых;
49) заключение отраслевой экспертизы – оценка инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта или технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта или финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций на предмет соответствия приоритетам развития отрасли;
50) сметная стоимость – стоимость строительства объекта (комплекса), определяемая в соответствии со сметными нормативами при разработке проектной документации на строительство;

40) қаржылық схема қатысушылары – квазимемлекеттік сектор субъектілері болып табылмайтын соңғы қарыз алушыларды қоспағанда, бюджеттік кредитті алуға және бөлуге қатысатын ұйымдар;
41) қаржы-экономикалық негіздемені түзету – iс-шараларды, техникалық-технологиялық шешiмдердi толықтыруға және (немесе) өзгертуге, бекiтiлген iс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайтуға алып келетін, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың белгiленген қаржы-экономикалық параметрлерiнің өзгеруі;
42) қарыз алушы – негізгі борышты өтеу және сыйақы, сондай-ақ кредиттік шартқа сәйкес басқа да төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттеме жүктелген, кредиттік шарттың бюджеттік кредитті алатын тарапы;
43) қатысушылар (бұдан әрі – Қатысушылар) – заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестицияларды алуға және бөлуге қатысатын ұйымдар;
44) құрамдауыш – iс-шараның аяқталған сипаты бар құрамдас бөлiгi;
45) маркетингтiк орта – белсенді субъектілер мен іс-шараларды бюджеттік инвестициялар есебінен іске асыратын, нысаналы клиенттермен табысты ынтымақтастық қатынастарын орнату және қолдау мүмкіндіктеріне ықпал ететін, жарғылық капиталды құру немесе ұлғайту үшін қаражаттың түпкілікті алушысы болып табылатын заңды тұлғаның қызметі жүзеге асырылатын жағдайлар жиынтығы;
46) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның электрондық порталы бюджеттік инвестициялар мониторингінің модулі (бұдан әрі – электрондық портал) – жоспарланған және іске асырылып жатқан бюджеттік инвестицияларды есепке алу мен мониторингілеуді автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
47) мемлекеттік инвестициялық жоба (бұдан әрі – МИЖ) – бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру және концессиялық жобаларды іске асыру арқылы мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған іс-шаралар кешені;
48) өнiм – материалдық-заттай (материалдық өнiм) немесе материалдық емес (зияткерлiк өнiм) нысанында немесе жұмыстар және (немесе) қызметтер, оның iшiнде қаржылық көрсетілетін қызметтер түрiнде берiлген шаруашылық қызметiнiң нәтижесi;
49) салалық сараптаманың қорытындысы – мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын немесе бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін немесе бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесін салалық дамудың басымдықтарына сәйкес келуі тұрғысынан бағалау;
50) сметалық құн – құрылысқа арналған жобалау құжаттамасын әзірлеу кезінде сметалық нормативтерге сәйкес айқындалатын объект (кешен) құрылысының құны;

51) технико-экономическое обоснование (далее – ТЭО) – документ, содержащий сведения об основных технических, технологических и иных решениях, а также результаты изучения осуществимости и эффективности бюджетного инвестиционного проекта, проводимого на основе экономического анализа выгод и затрат с определением основных технико-экономических параметров;
52) корректировка технико-экономического обоснования – изменение установленных технико-экономических параметров бюджетного инвестиционного проекта, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы;
53) технико-экономические параметры – основные показатели, предусмотренные в технико-экономическом обосновании, а также учитывающие параметры информационной системы;
54) конечный заемщик – конечный получатель бюджетного кредита, предоставляемого ему специализированной организацией или заемщиком в лице местного исполнительного органа на условиях, определенных кредитором или финансовым агентством;
55) конечный результат – целевое состояние (изменение состояния) уровня и качества жизни населения, социальной сферы, экономики, общественной безопасности и других отраслей (сфер) государственного управления, обусловленное достижением прямых результатов деятельности определенного государственного органа, деятельностью других государственных органов;
56) прямой результат – количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги;
57) мероприятие – комплекс взаимосвязанного(ых) компонента(ов), направленного(ых) на выполнение задач, выполняемых в рамках осуществления бюджетных инвестиций.";
подпункт 1) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"1) бюджетные инвестиции, которые могут быть направлены на:
создание (строительство) и реконструкцию объектов, которые могут быть технически сложными и (или) уникальными, и технически несложными и (или) типовыми, создание, внедрение и развитие информационных систем;
институциональное развитие отрасли (отраслей) посредством формирования или увеличения уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора;";
подпункты 6) и 7) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6) в случае корректировки ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций дополнительно представляется:
сравнительная таблица с указанием предполагаемых изменению технических решений и (или) дополнительных расходов по ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций, а также утвержденное ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций;
акт уполномоченного Правительством Республики Казахстан органа по внутреннему контролю на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
расчет-обоснование стоимости корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций в разрезе компонентов и сроков их разработки;
в случае, если ГИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие первоначальную и предлагаемую к корректировке стоимость ГИП, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на государственный и (или) русский языки;
письмо комплексной вневедомственной экспертизы, представляемое за подписью первого руководителя государственного органа либо лица его замещающего, о целесообразности предполагаемых вносимых изменений в проектные решения ранее утвержденного ТЭО и (или) проектно-сметной документации (далее – ПСД) бюджетных инвестиций;
пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиции, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин не достижения, за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего;

51) техникалық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ТЭН) – негізгі техникалық, технологиялық және өзге шешімдер туралы мәліметтерді, сондай-ақ негізгі техникалық-экономикалық параметрлерді айқындай отырып, пайдалар мен шығындарды экономикалық талдаудың негізінде жүргізілетін, бюджеттік инвестициялық жобаның жүзеге асырыла алатындығын және тиімділігін зерделеу нәтижелерін қамтитын құжат;
52) техникалық-экономикалық негіздемені түзету – техникалық шешімдердің өзгеруіне және қосымша шығыстарға алып келетін бюджеттік инвестициялық жобаның белгіленген техникалық-экономикалық параметрлерінің өзгеруі;
53) техникалық-экономикалық параметрлер – техникалық-экономикалық негіздемеде көзделген, сондай-ақ ақпараттық жүйе параметрлерін ескеретін негізгі көрсеткіштер;
54) түпкілікті қарыз алушы - кредитор немесе қаржы агенттігі айқындаған шарттармен мамандандырылған ұйым немесе жергілікті атқарушы органның атынан қарыз алушы беретін бюджеттік кредитті соңғы алушы;
55) түпкілікті нәтиже – белгілі бір мемлекеттік орган қызметінің, басқа да мемлекеттік органдар қызметінің тікелей нәтижелеріне қол жеткізуіне негізделетін, халықтың өмір сүру деңгейі мен сапасының, әлеуметтік саланың, экономиканың, қоғамдық қауіпсіздіктің және мемлекеттік басқарудың басқа да салаларының мақсатты жай-күйі (жай-күйінің өзгерісі);
56) тікелей нәтиже – қол жеткізілуі осы функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне толықтай тәуелді болатын, көзделген бюджет қаражаты шегінде атқарылатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктер мен мемлекеттік көрсетілетін қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы;
57) іс-шара – бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру шеңберінде орындалатын міндеттерді атқаруға бағытталған өзара байланысты құрамдауыш (тар) кешені.";
5-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"МИЖ мынадай түрлерге бөлінеді:
1) мыналарға:
техникалық күрделі және (немесе) бірегей, техникалық жеңіл және (немесе) үлгілік болуы мүмкін объектілерді құруға (салуға) және реконструкциялауға, ақпараттық жүйелерді құруға, енгізуге және дамытуға;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын құру немесе ұлғайту арқылы саланың (салалардың) институционалдық дамуына бағытталуы мүмкін бюджеттік инвестициялар;";
6-тармақтың 6) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6) БИЖ ТЭН-і не Инвестициялардың ҚЭН-і түзетілген жағдайда қосымша мыналар:
БИЖ-дің ТЭН-і не Инвестициялардың ҚЭН-і бойынша өзгертілуі болжамданатын техникалық шешімдер және (немесе) қосымша шығыстар көрсетілген салыстырма кесте, сондай-ақ бекітілген БИЖ-дің ТЭН-і не Инвестициялардың ҚЭН-і;
Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі органның бюджет қаражатының нысаналы пайдаланылуы тұрғысынан, сондай-ақ, құжаттар берілген күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей белгіленген, жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, бұзушылықтардың болмауы мәніне актісі;
құрамдауыштар және оларды әзірлеу мерзімдері бөлінісінде БИЖ ТЭН-ін немесе Инвестициялар ҚЭН-ін түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу құнының есептеме-негіздемесі ұсынылады;
егер МИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда, МИЖ-дің бастапқы және түзетуге ұсынылатын құнын растайтын, аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті құжаттар аталған заңнаманың мәтінін қоса бере отырып және мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып ұсынылады;
мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе оны алмастыратын тұлғаның қолы қойылып ұсынылатын бұрын бекітілген ТЭН-нің және (немесе) бюджеттік инвестициялардың жобалау-сметалық құжаттамасының (бұдан әрі – ЖСҚ) жобалық шешімдеріне енгізу болжанатын өзгерістердің орындылығы туралы ведомстводан тыс кешенді сараптама хаты;
бекітілген БИЖ-дің ТЭН-інде немесе Инвестициялардың ҚЭН-інде көрсетілген көрсеткіштерге, қол жеткізу немесе жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын, оның себептері көрсетіле отырып, оның ішінде бөлінген бюджет қаражаты толық игерілген кезде, ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға қол қойған түсіндірме жазба;

7) в случае приобретения субъектами квазигосударственного сектора активов, в частности долей уставного капитала юридических лиц, необходимо представить заключение оценки стоимости данных активов, подготовленные:
независимыми оценочными компаниями, если стоимость активов не превышает 1 300 000 (один миллион триста тысяч) месячных расчетных показателей в текущих ценах;
международными профессиональными организациями оценщиков, если стоимость активов превышает 1 300 000 (один миллион триста тысяч) месячных расчетных показателей в текущих ценах;";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Расчеты стоимости разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП в области связи и информатизации соответствующие нормативам затрат на создание, развитие и сопровождение информационных систем, утверждаемой центральным уполномоченным органом в области связи и информатизации.
В случае, если ГИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие стоимость ГИП, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на государственный и (или) русский языки.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Инвестиционное предложение ГИП, в том числе документы, указанные в пункте 6 настоящих Правил, подписываются первым руководителем государственного органа – АБП либо лицом его замещающим, полистно парафируются руководителем структурного подразделения АБП, ответственного за разработку инвестиционного предложения и оформляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов.
По инвестиционному предложению ГИП, по которому планируется осуществление бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП, а также организации, осуществляющей деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан, документы, указанные в пункте 6 настоящих Правил, подписываются первым руководителем государственного органа – АБП либо лицом его замещающим, либо лицом, уполномоченным первым руководителем государственного органа – АБП.";
часть третью пункта 17 исключить;

7) квазимемлекеттік сектор субъектілері заңды тұлғалардың активтерін, атап айтқанда, жарғылық капиталының үлестерін сатып алған жағдайда:
егер активтердің құны ағымдағы бағамен 1300000 (бір миллион үш жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен аспайтын болса, тәуелсіз бағалау компаниялары дайындаған;
егер активтердің құны ағымдағы бағамен 1300000 (бір миллион үш жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен асатын болса, халықаралық кәсіптік бағалаушылар ұйымдары дайындаған осы активтер құнының бағалау қорытындысын ұсыну қажет;";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Байланыс және ақпараттандыру саласындағы БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларды жүргізу құнының есептеулері байланыс және ақпараттандыру саласындағы орталық уәкілетті орган бекітетін ақпараттық жүйелерді құруға, дамытуға және сүйемелдеуге арналған шығындар нормативіне сәйкес келуі тиіс.
Егер МИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда, МИЖ-дің құнын растайтын, аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті құжаттар аталған заңнаманың мәтінін қоса бере отырып және мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып ұсынылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. МИЖ инвестициялық ұсынысқа, оның ішінде осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттарға мемлекеттік органның бірінші басшысы – ББӘ не оны алмастыратын тұлға қол қояды, инвестициялық ұсынысты әзірлеу үшін жауапты ББӘ құрылымдық бөлімшесінің басшысы әрбір парағын дәйектейді және ресми құжаттарға арналған Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделеді.
Бір ББӘ-нің құзыретіне жатқызуға болмайтын, экономиканың әртүрлі салаларындағы жобаларды іске асыруды көздейтін, ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық мамандандырылған көрмені ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру жоспарланған МИЖ инвестициялық ұсынысы бойынша осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттарға мемлекеттік органның бірінші басшысы – ББӘ не оны алмастыратын тұлға, немесе мемлекеттік органның бірінші басшысы уәкілеттік берген тұлға – ББӘ қол қояды";
17-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;

дополнить пунктом 36-1 следующего содержания:
"36-1. В случае, если БИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие стоимость БИП, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на государственный и (или) русский языки.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Экономическая экспертиза ТЭО БИП проводится на основании предоставленного ТЭО БИП, экономического заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение и соответствующих положительных заключений экспертиз ТЭО БИП, требуемых в зависимости от специфики проекта, а именно:
1) заключение комплексной вневедомственной экспертизы;
2) заключение отраслевой экспертизы.";
пункт 59 изложить в следующей редакции:
"59. Запросы по представлению необходимой информации и/или проведению дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами направляются соответствующему АБП, копия запроса - центральному или местному уполномоченному органу по государственному планированию в течение
15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления полного пакета документов, указанных в пунктах 52-56, 58 настоящих Правил.
При этом их сканированные копии направляются на адреса электронной почты представителя АБП, указанные в Краткой характеристике БИП.";
часть первую пункта 60 изложить в следующей редакции:
"60. АБП представляют необходимую информацию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента поступления запроса в виде сканированных копий писем, или уведомляют о необходимости дополнительных сроков для представления информации, но не более 25 (двадцати пяти) рабочих дней.";
подпункт 2) пункта 68 изложить в следующей редакции:
"2) информацию о соответствии ТЭО БИП положительному экономическому заключению уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. В разделе "Общие выводы по проекту" указываются (по итогам экономической экспертизы):
1) основные технико-экономические параметры:
место реализации проекта;
цель проекта;
показатели результата (прямого и конечного);
компоненты проекта;
общая стоимость проекта, с разбивкой финансирования по годам и компонентам;

мынадай мазмұндағы 36-1-тармақпен толықтырылсын:
"36-1. Егер БИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда, БИЖ-дің құнын растайтын, аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті құжаттар аталған заңнаманың мәтінін қоса бере отырып және мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып ұсынылады.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасы ұсынылған БИЖ ТЭН-інің, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның инвестициялық ұсынысқа арналған экономикалық қорытындысы және жобаның ерекшелігіне қарай талап етілетін БИЖ ТЭН-і сараптамаларының тиісті оң қорытындыларының, атап айтқанда:
1) ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындысы;
2) салалық сараптама қорытындысының негізінде жүргізіледі.";
59-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"59. Қажетті ақпаратты ұсыну және/немесе жүргізілген сараптамалармен қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптамаларды жүргізу бойынша сұрау салу тиісті ББӘ-ге, сұрау салудың көшірмесі осы Қағидалардың 52 – 56, 58-тармақтарында көрсетілген құжаттардың толық топтамасы түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жіберіледі.
Бұл ретте олардың сканерленген көшірмелері БИЖ Қысқаша сипаттамасында көрсетілген ББӘ өкілінің электрондық пошта мекенжайына жіберіледі.";
60-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"60. ББӘ хаттың сканерленген көшірмелері түрінде сұрау салудың түскен сәтінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қажетті ақпаратты БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғаға ұсынады немесе ақпаратты ұсыну үшін қосымша, бірақ 25 (жиырма бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімнің қажеттілігі туралы хабардар етеді.";
68-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) БИЖ ТЭН-інің мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның инвестициялық ұсынысқа арналған оң экономикалық қорытындысына сәйкестігі туралы ақпарат.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. "Жоба бойынша жалпы тұжырымдар" (экономикалық сараптаманың қортындылары бойынша) деген бөлімде:
1) негізгі техникалық-экономикалық параметрлер:
жобаны іске асыру орны;
жобаның мақсаты;
нәтиже (тікелей және түпкілікті) көрсеткіштері;
жобаның құрамдауыштары;
қаржыландырылуы жылдар және құрамдауыштар бойынша бөлінген жобаның жалпы құны;

2) основные выводы по проекту:
оценка анализа рисков;
оценка наличия предпосылок к осуществимости проекта;
оценка наличия предпосылок к эффективности проекта;
3) заключение по проекту (положительное заключение или отрицательное заключение, или заключение на доработку).";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Корректировка ТЭО БИП с последующим проведением необходимых экспертиз проводится в случае изменения установленных технико-экономических параметров бюджетного инвестиционного проекта, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы.
В случае если по БИП планируется изменение (дополнение) источника финансирования на привлечение внешнего правительственного заимствования, то ТЭО корректируется только в части включения дополнительного приложения по консультационным услугам по управлению проектом, сопровождению, надзору за строительством, институциональному развитию с последующим проведением необходимых экспертиз.
При этом, данное приложение содержит информацию, указанную в пункте 46 настоящих Правил.
Корректировка ТЭО с проведением последующих экспертиз не требуется при перераспределении бюджета внутри или между мероприятиями, а также категориями затрат для проектов, реализуемых в рамках заключенных договоров о займах между Республикой Казахстан и международными финансовыми организациями, ратифицированных Республикой Казахстан, если общая стоимость проекта остается неизменной и имеется одобрение вышеуказанных изменений со стороны соответствующих международных финансовых организаций.";
дополнить пунктом 74-1 следующего содержания:
"74-1. Корректировка ТЭО без проведения экономической экспертизы и получения экономического заключения проводится в случае:
1) предусмотренном в части четвертой пункта 74 настоящих Правил;
2) предусмотренном в пункте 116 настоящих Правил;
3) если меняется последовательность реализации мероприятии без изменений технических решений и дополнительных расходов.
Не допускается утверждение скорректированного ТЭО БИП, без рассмотрения и предложения бюджетной комиссии.";
дополнить пунктом 75-1 следующего содержания:
"75-1. Рассмотрение вопросов корректировки ТЭО БИП осуществляется в порядке определенном в пункте 114 настоящих Правил.";
пункт 76 исключить;
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. Для рассмотрения скорректированного ТЭО БИП, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 74-1 настоящих Правил, АБП представляют центральному или местному уполномоченному органу по государственному планированию следующие документы:

2) жоба бойынша негізгі тұжырымдар:
тәуекелдерді талдауды бағалау;
жобаның жүзеге асатындығына алғышарттардың болуын бағалау;
жобаның тиімділігіне алғышарттардың болуын бағалау;
3) жоба бойынша қорытынды (оң қорытынды немесе теріс қорытынды, немесе пысықтауға қорытынды) көрсетіледі.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Кейіннен қажетті сараптамалар жүргізе отырып, БИЖ ТЭН түзету техникалық шешімдерді өзгертуге және қосымша шығыстарға алып келетін бюджеттік инвестициялық жобаның белгіленген техникалық-экономикалық параметрлері өзгерген жағдайда жүргізіледі.
Егер БИЖ бойынша қаржыландыру көзін сыртқы үкіметтік қарыз алуға өзгерту (толықтыру) жоспарланса, онда жобаны одан әрі ведомстводан тыс кешенді сараптамадан басқа қажетті сараптамаларды өткізіп басқару, сүйемелдеу, құрылысты қарау, институциональдық дамыту бойынша консультациялық қызметтер қосымшасы ғана қосымша қосу бөлігінде ТЭН түзетіледі.
Бұл ретте, осы қосымша осы Қағидалардың 46-тармағында көрсетілген ақпарат қамтылады.
Егер жобаның жалпы құны өзгеріссіз және тиісті халықаралық қаржы ұйымдары тарапынан жоғарыда аталған өзгерістер мақұлданса, бюджетті іс-шаралар ішінде немесе арасында, сонымен қатар Қазақстан Республикасы ратификациялаған, Қазақстан Республикасы мен халықаралық қаржылық ұйымдар арасында жасасқан қарыз туралы шарттар шеңберінде іске асырылып жатқан жобаларға шығындар санаттары арасында қайта бөлу кезінде кейін сараптамалар өткізумен ТЭН-ді түзету қажет етілмейді.";
мынадай мазмұндағы 74-1-тармақпен толықтырылсын:
"74-1. Экономикалық сараптама жүргізбей және экономикалық қорытынды алмай ТЭН түзету мынадай:
1) осы Қағидалардың 74-тармағының төртінші бөлігінде көзделген;
2) осы Қағидалардың 116-тармағында көзделген;
3) егер техникалық шешімдерді өзгертпей және қосымша шығыстарсыз іс-шараларды іске асыру дәйектілігі өзгерген жағдайларда жүргізіледі.
Бюджет комиссиясының қарауынсыз және ұсынысынсыз түзетілген БИЖ ТЭН-ін бекітуге жол берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 75-1-тармақпен толықтырылсын:
"75-1. БИЖ ТЭН түзету мәселелерін қарау осы Қағидалардың 114-тармағында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.";
76-тармақ алып тасталсын;
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Осы Қағиданың 74-1 тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, түзетілген БИЖ ТЭН-ін қарау үшін ББӘ мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:

1) письмо-заявку за подписью первого руководителя государственного органа - АБП либо лица его замещающего, с указанием предполагаемых изменению технических решений и дополнительных расходов, с приложением соответствующей сравнительной таблицы, подписанной первым руководителем государственного органа либо лицом его замещающим;
2) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли, подтверждающее целесообразность изменения технических решений и предусмотрения дополнительных расходов, за подписью первого руководителя либо лица его замещающего и оформленная в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов;
3) дополнительное заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа в зависимости от специфики проекта, представляемого в форме официального письма, подписанного первым руководителем либо лицом его замещающим либо заместителем первого руководителя и подтверждающего обоснованность и достоверность предполагаемых параметров изменения технических решений и предусмотрение дополнительных расходов;
4) скорректированное ТЭО БИП;
5) заключения экспертиз и требуемые документы на скорректированное ТЭО БИП, необходимые в зависимости от специфики БИП в соответствии с пунктами 52 и 53 настоящих Правил;
6) заключения экспертиз и документы по ТЭО БИП, рассмотренные ранее при получении положительного заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию (по утвержденному первоначальному ТЭО БИП);
7) копия решения соответствующей бюджетной комиссии о целесообразности корректировки ТЭО БИП;
8) акт уполномоченного Правительством Республики Казахстан органа по внутреннему контролю на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
9) в случае, если БИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие стоимость БИП, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на государственный и (или) русский языки.";
пункт 110 изложить в следующей редакции:
"110. Не допускается увеличение сметной стоимости БИП в связи с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном ТЭО или типовом проекте БИП, без рассмотрения и предложения бюджетной комиссии.";

1) мемлекеттік органның бірінші басшысы не оның орынбасары қол қойған тиісті салыстырма кестені қоса бере отырып, өзгеруі болжанатын техникалық шешімдер мен қосымша шығыстар көрсетілген ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оның орынбасары қол қойған өтінім-хат;
2) бірінші басшы не оны алмастыратын тұлға қол қойған және Қазақстан Республикасының заңнамасында ресми құжаттар үшін белгіленген тәртіппен ресімделген, техникалық шешімдерді өзгертудің және шығыстар көздеудің орындылығын растайтын, тиісті саладағы уәкілетті органның салалық сараптамасының қорытындысы;
3) бірінші басшы немесе оны алмастыратын тұлға немесе бірінші басшының орынбасары қол қойған ресми хат нысанында ұсынылатын және техникалық шешімдерді өзгертудің болжанған параметрлерінің және қосымша шығыстарды көздеудің талап ететін негізділігі мен дұрыстығын растайтын жобаның ерекшелігіне байланысты тиісті уәкілетті мемлекеттік органның қосымша салалық сараптама қорытындысы;
4) түзетілген БИЖ ТЭН-і;
5) осы Қағидалардың 52 және 53-тармақтарына сәйкес БИЖ-дің ерекшелігіне байланысты түзетілген БИЖ ТЭН-ге сараптамалардың қорытындылары мен талап етілетін құжаттар;
6) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның оң қорытындысын алған кезде (бекітілген бастапқы БИЖ ТЭН-і бойынша) бұрын қаралған БИЖ ТЭН бойынша сараптамалардың қорытындылары мен құжаттар;
7) бюджет комиссиясының БИЖ ТЭН-ін түзету орындылығы бойынша тиісті ұсынысының көшірмесі;
8) Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі органның бюджет қаражатының нысаналы пайдаланылуы тұрғысынан, сондай-ақ, құжаттар берілген күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей белгіленген, жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, бұзушылықтардың болмауы мәніне актісі;
9) егер БИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда, БИЖ-дің құнын растайтын, аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті құжаттар аталған заңнаманың мәтінін қоса бере отырып және мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып ұсынылады.";
110-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"110. ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған бекітілген ТЭН-де немесе БИЖ-дің үлгі жобасында көзделмеген, қосымша бюджет шығыстарына алып келетін қосымша құрауыштарды енгізуге байланысты БИЖ-дің сметалық құнын бюджет комиссиясының қарауынсыз және ұсынуынсыз ұлғайтуға жол берілмейді.";

пункты 113, 114, 115 изложить в следующей редакции:
"113. Рассмотрение местных БИП, а также местных БИП, планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, предполагающих увеличение сметной стоимости, осуществляется местным уполномоченным органом по государственному планированию, за исключением местных БИП, имеющих стратегическое и (или) социально важное значение, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие республиканского бюджета в столице, увеличение сметной стоимости которых связано с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном ТЭО или типовом проекте БИП, составляющих свыше 1000000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете в порядке, определенном пунктами 114 и 115 настоящих Правил.
114. Вынесение вопросов корректировки ТЭО БИП либо увеличения сметной стоимости БИП, требующих корректировку ТЭО, осуществляется в два этапа.
По первому этапу:
1) разработка АБП инвестиционного предложения по корректировке ТЭО БИП и представление в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 74-1 настоящих Правил;
2) решение соответствующей бюджетной комиссии по определению целесообразности корректировки ТЭО БИП и финансированию корректировки ТЭО БИП (в случае необходимости) на основе представляемых АБП документов и положительного экономического заключения на инвестиционное предложение по корректировке ТЭО БИП центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию. В случаях, предусмотренных в пункте 74-1 настоящих Правил, наличие экономического заключения на инвестиционное предложение по корректировке ТЭО БИП не требуется.
На первом этапе процесс разработки, рассмотрения и отбора инвестиционных предложений по корректировке ТЭО БИП происходит в порядке, определенном в главе 2 настоящих Правил.
Для вынесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопроса целесообразности корректировки ТЭО БИП АБП представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию следующие документы:
1) письмо-заявку за подписью первого руководителя государственного органа - АБП либо лица его замещающего с указанием предполагаемых изменению технических решений и дополнительных расходов, с приложением сравнительной таблицы по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;

113, 114, 115-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"113. Стратегиялық және (немесе) әлеуметтік маңызы бар, республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен астанада іске асырылатын, сметалық құнын ұлғайту ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған бекітілген ТЭН-де немесе БИЖ-дің үлгі жобасында көзделмеген, қосымша бюджет шығыстарына алып келетін қосымша құрамдауыштарды енгізуге байланысты, осы Қағидалардың 114 және 115-тармақтарында айқындалған тәртіппен республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1000000 астам еселенген мөлшерін құрайтын жергілікті БИЖ-ді қоспағанда, жергілікті БИЖ-ді, сондай-ақ сметалық құнын ұлғайту болжанатын, нысаналы даму трансферттері мен жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін кредиттер есебінен қаржыландыру жоспарланатын жергілікті БИЖ-ді қарауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
114. БИЖ ТЭН-ін түзету немесе ТЭН түзетуді талап ететін БИЖ-дің сметалық құнын ұлғайту мәселелерін шығару екі кезеңде жүзеге асырылады.
Бірінші кезең бойынша:
1) осы Қағидалардың 74-1-тармағында көзделген жағдайлардан басқа, ББӘ-нің БИЖ ТЭН-ді түзету бойынша инвестициялық ұсыныс әзірлеуі және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынуы;
2) тиісті бюджет комиссиясының ББӘ ұсынатын құжаттардың және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға БИЖ ТЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсынысына оң экономикалық қорытындының негізінде БИЖ ТЭН-ін түзетудің және БИЖ ТЭН-ді түзетуді қаржыландырудың (қажет болған жағдайда) орындылығын айқындау бойынша шешімі. Егер осы Қағидалардың 74-1-тармағында көзделген жағдайда, БИЖ ТЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды талап етілмейді.
Бірінші кезеңде БИЖ ТЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсыныстарды әзірлеу, қарау және іріктеу процесі осы Қағидалардың 2-тарауында айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
БИЖ ТЭН-ін түзетудің орындылығы мәселесін тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мына құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салыстырмалы кестені қоса берумен, өзгеруі болжамдалған техникалық шешімдермен қосымша шығыстар көрсетілген ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оның орынбасары қол қойған өтініш-хат;

2) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли, подтверждающее целесообразность изменения технических решений и предусмотрения дополнительных расходов, за подписью первого руководителя государственного органа - АБП либо лица его замещающего и оформленная в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов;
3) заключения экспертиз, необходимые в зависимости от специфики БИП;
4) положительное экономическое заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение по корректировке ТЭО БИП, за исключением случаев предусмотренных в пункте 74-1 настоящих Правил;
5) заключения экспертиз и документы по ТЭО БИП, рассмотренные ранее при получении положительного заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию (по утвержденному первоначальному ТЭО БИП), за исключением проектов, утвержденных в соответствующем бюджете без соблюдения процедур, установленных статьей 153 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
6) акт уполномоченного Правительством Республики Казахстан органа по внутреннему контролю на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
7) пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ТЭО БИП, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин не достижения, за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего.
На первом этапе по местным БИП, предусмотренным в пункте 112 настоящих Правил, увеличение сметной стоимости которых предполагается финансировать за счет средств республиканского бюджета, местный исполнительный орган готовит заключение и вносит БИП с приложением документов, указанных в настоящем пункте, соответствующему администратору республиканской бюджетной программы для последующего внесения в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для вынесения на рассмотрение РБК вопроса корректировки ТЭО местных БИП.
При получении положительного решения соответствующей бюджетной комиссии АБП вносит соответствующие корректировки в ТЭО БИП.
По второму этапу:
1) представление АБП скорректированного ТЭО БИП в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 74-1 настоящих Правил;

2) ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оның орынбасары қол қойған және Қазақстан Республикасының заңнамасында ресми құжаттар үшін белгіленген тәртіппен ресімделген, техникалық шешімдерді өзгертудің және қосымша шығыстарды көздеудің орындылығын растайтын, тиісті салалық уәкілетті органның салалық сараптамасының қорытындысы;
3) БИЖ-дің ерекшелігіне байланысты қажетті сараптамалардың қорытындылары;
4) осы Қағидалардың 74-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, БИЖ ТЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсынысқа мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысы;
5) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабында белгіленген рәсімдер сақталмай тиісті бюджетте бекітілген жобаларды қоспағанда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның оң қорытындысын алған кезде бұрын қаралған БИЖ ТЭН-інің сараптама қорытындысы мен құжаттары (бекітілген бастапқы БИЖ-дің ТЭН-і);
6) Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі органның бюджет қаражатының нысаналы пайдаланылуы тұрғысынан, сондай-ақ, құжаттар берілген күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей белгіленген, жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, бұзушылықтардың болмауы мәніне актісі;
7) бекітілген БИЖ-дің ТЭН-інде көрсетілген көрсеткіштерге, қол жеткізу немесе жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын, оның себептері көрсетіле отырып, оның ішінде бөлінген бюджет қаражаты толық игерілген кезде, ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға қол қойған түсіндірме жазба.
Бірінші кезеңде осы Қағидалардың 112-тармағында көзделген, сметалық құнын ұлғайтуды республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын жергілікті БИЖ-дер бойынша жергілікті атқарушы орган қорытынды дайындайды және жергілікті БИЖ-дердің ТЭН-ін түзету мәселесін республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін кейіннен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізу үшін осы тармақта көрсетілген құжаттармен қоса, БИЖ-ді республикалық бюджеттік бағдарламаның тиісті әкімшісіне енгізеді.
ББӘ тиісті бюджет комиссиясының оң қорытындысын алған жағдайда, БИЖ ТЭН-іне тиісті түзетулерді енгізеді.
Екінші кезең бойынша:
1) осы Қағидалардың 74-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ББӘ-нің түзетілген БИЖ ТЭН-ін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынуы;

2) решение соответствующей бюджетной комиссии по определению целесообразности финансирования БИП по скорректированному ТЭО.
На втором этапе рассмотрение скорректированного ТЭО БИП осуществляется центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию в порядке определенном в параграфе 4 главы 3 настоящих Правил.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию вносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопрос целесообразности финансирования по скорректированному ТЭО БИП на основе представляемых АБП следующих документов:
1) заключения экспертиз на скорректированное ТЭО БИП, требуемых в зависимости от специфики БИП;
2) положительного заключения экономической экспертизы и экономического заключения на скорректированное ТЭО БИП, за исключением случаев указанных в пункте 74-1 настоящих Правил;
3) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа соответствующей отрасли, подтверждающее целесообразность изменения технических решений и предусмотрения дополнительных расходов, оформленная в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов;
4) скорректированное ТЭО БИП;
5) акт уполномоченного Правительством Республики Казахстан органа по внутреннему контролю на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
6) заключение комплексной вневедомственной экспертизы на скорректированное ТЭО БИП;
7) заключение комплексной вневедомственной экспертизы по расходам на ввод объекта в эксплуатацию (в случае наличия) согласно ведомственным нормативам на скорректированную стоимость с обоснованием причин увеличения сметной стоимости БИП.
Для крупных объектов единой энергетической системы и технически сложных объектов атомного и теплоэнергетического комплексов, требующих безотлагательного ввода в эксплуатацию в связи с угрозой социально-экономической стабильности, затраты по пусконаладочным работам осуществляются согласно расчетам представленным в заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа, содержащем в том числе подтверждение угрозы социально-экономической стабильности страны.
На втором этапе целесообразность финансирования по скорректированному ТЭО:
республиканских БИП и местных БИП, предусмотренных в пункте 112 настоящих Правил, увеличение сметной стоимости которых предполагается финансировать за счет средств республиканского бюджета, рассматривается РБК;
местных БИП, увеличение сметной стоимости которых предполагается финансировать за счет средств местного бюджета, рассматривается соответствующей бюджетной комиссией.
Отобранные соответствующими бюджетными комиссиями БИП, предполагающие увеличение сметной стоимости, включаются в соответствующий бюджет в порядке, установленном бюджетным законодательством.

2) БИЖ-ді түзетілген ТЭН бойынша қаржыландырудың орындылығын айқындау жөніндегі тиісті бюджет комиссиясының шешімі.
Екінші кезеңде БИЖ-дің түзетілген ТЭН-ін қарауы осы Қағидалардың 3-тарауынның 4-параграфында айқындалған тәртіппен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органмен жүзеге асырылады.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган БИЖ түзетілген ТЭН-і бойынша қаржыландырудың орындылығы мәселесін бюджет комиссиясының қарауына ББӘ ұсынатын мына құжаттардың негізінде шығарады:
1) БИЖ-дің ерекшелігіне байланысты қажетті сараптамалардың қорытындылары;
2) осы Қағидалардың 74-1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, БИЖ-дің түзетілген ТЭН-іне экономикалық сараптаманың оң қорытындысы және экономикалық қорытындысы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында ресми құжаттар үшін белгіленген тәртіппен ресімделген, техникалық шешімдерді өзгертудің және қосымша шығыстарды көздеудің орындылығын растайтын, тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органының салалық сараптамасының қорытындысы;
4) БИЖ-дің түзетілген ТЭН-і;
5) Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі органның бюджет қаражатының нысаналы пайдаланылуы тұрғысынан, сондай-ақ, құжаттар берілген күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей белгіленген, жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, бұзушылықтардың болмауы мәніне актісі;
6) БИЖ-дің түзетілген ТЭН-іне ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы;
7) БИЖ сметалық құнының ұлғаюы себептерінің негіздемесімен ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға енгізу шығындарының түзетілген құнға ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы (бар болған жағдайда).
Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылыққа қауіп төнуіне байланысты, кідіртпей пайдалануға беруді талап ететін, ірі бірыңғай энергетикалық жүйе объектілері мен техникалық күрделі атомдық және жылу энергетикалық кешендері үшін, елдің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығына қауіп төнуі туралы растауы бар уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптама қорытындысында көрсетілген есептерге сәйкес іске қосу жұмыстарының шығындары жүзеге асырылады.
Екінші кезеңде:
сметалық құнның ұлғаюын республикалық бюджет есебінен қаржыландыру болжанатын осы Қағидалардың 112-тармағында көзделген республикалық БИЖ және жергілікті БИЖ-дің түзетілген ТЭН-і бойынша қаржыландырудың орындылығын республикалық бюджет комиссиясы қарайды;
сметалық құнның ұлғаюын жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын жергілікті БИЖ-дің түзетілген ТЭН-і бойынша қаржыландырудың орындылығын тиісті жергілікті бюджет комиссиясы қарайды.
Тиісті бюджет комиссиялары іріктеп алған сметалық құнының ұлғаюы болжанатын БИЖ бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті бюджетке енгізіледі.

115. Вынесение вопросов увеличения сметной стоимости БИП, не требующих разработки или корректировки ТЭО, а также БИП с утвержденным ПСД, требующих разработки ТЭО, осуществляется в два этапа.
Первый этап – решение соответствующей бюджетной комиссии по определению целесообразности корректировки ПСД на основании заключения центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию или местного уполномоченного органа по государственному планированию на основе представляемых АБП документов.
Второй этап – решение соответствующей бюджетной комиссии о финансировании увеличенной сметной стоимости по скорректированной ПСД БИП, не требующих разработки или корректировки ТЭО.
На первом этапе АБП представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию:
1) письмо-заявку за подписью первого руководителя государственного органа - АБП с указанием предполагаемой суммы удорожания;
2) пояснительную записку, подписанную первым руководителем государственного органа - АБП, в которой содержится следующая информация:
обоснование предполагаемых дополнительных бюджетных расходов, которые потребуются для завершения реализации БИП;
информация о заключенных договорах, в рамках реализации БИП, начиная с разработки ПСД, с указанием суммы экономии в результате проведения государственных закупок (в случае, если имеется экономия);
финансирование проекта из бюджета за каждый год, начиная с начала разработки ПСД. Данная информация сопровождается планом и фактом за каждый год с указанием причин неосвоения, в случае наличия таковых;
подробное указание причин, влекущих удорожание (с приложением копий писем подрядчиков, подтверждающих своевременность предупреждения АБП о необходимости превышения указанной в договоре цены (сметы));
организация, либо физическое лицо, по вине которых произошло удорожание, а также меры, принятые в отношении такой организации либо физического лица;
сведение о состоянии незавершенного строительства, в том числе о его стоимостной оценки, актов выполненных работ, подтвержденных независимым техническим аудитом;
информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ПСД, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин не достижения;
3) заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа в зависимости от специфики БИП, представляемое в форме официального письма, за подписью первого руководителя либо лица его замещающего, заверенной печатью, и подтверждающее обоснованность и достоверность увеличения сметной стоимости проекта с приложением разъяснений АБП;

115. ТЭН әзірлеуді немесе түзетуді талап етпейтін БИЖ-дердің, сондай-ақ ТЭН әзірлеуді талап ететін ЖСҚ бекітілген БИЖ-дердің сметалық құнын ұлғайту мәселелерін шығару екі кезеңмен жүзеге асырылады.
Бірінші кезең – ББӘ ұсынатын құжаттар негізінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның қорытындысы негізінде ЖСҚ-ны түзетудің орындылығын айқындау бойынша тиісті бюджет комиссиясының шешімі.
Екінші кезең – ТЭН әзірлеуді немесе түзетуді талап етпейтін БИЖ-дердің түзетілген ЖСҚ бойынша ұлғайтылған сметалық құнды қаржыландыру туралы тиісті бюджет комиссиясының шешімі.
Бірінші кезеңде ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мыналарды ұсынады:
1) болжанатын қымбаттау сомасын көрсете отырып, мемлекеттік органның бірінші басшысы – ББӘ қол қойған өтінім-хат;
2) мемлекеттік органның бірінші басшысы – ББӘ қол қойған түсіндірме жазба, онда мынадай ақпарат қамтылады:
БИЖ-ді іске асыруды аяқтау үшін талап етілетін болжамды қосымша бюджеттік шығыстардың негіздемесі;
мемлекеттік сатып алу жүргізу нәтижесінде үнемделген соманы (егер үнемдеу болған жағдайда) көрсете отырып, ЖСҚ әзірлеуден бастап БИЖ-ді іске асыру шеңберінде жасалған шарттар туралы ақпарат;
ЖСҚ әзірлеу басталғаннан бастап жобаны бюджеттен әрбір жыл үшін қаржыландыру. Игерілмеген жағдайда оның себептері көрсетіле отырып, бұл ақпарат әрбір жыл үшін жоспармен және фактімен сүйемелденеді;
қымбаттауға алып келетін себептерді егжей-тегжейлі көрсету (ББӘ шартта көрсетілген құнды (сметаны) ұлғайту қажеттілігі туралы уақтылы ескертудің орындылығын растайтын мердігерлер хаттарының көшірмелерін қоса бере отырып);
кінәсінен қымбаттау орын алған ұйым не жеке тұлға, сондай-ақ осы ұйымға не жеке тұлғаға қатысты қабылданған шаралар;
аяқталмаған құрылыстың жай-күйі, оның ішінде оның құнының бағалануы, тәуелсіз техникалық аудит растаған орындалған жұмыстар актілері туралы мәлімет;
бекітілген ЖСҚ-да көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізу немесе жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын, оның себептері көрсетіле отырып, оның ішінде бөлінген бюджет қаражаты толық игерілген кезде;
3) бірінші басшы не оны алмастыратын адам қол қойған, мөрмен расталған, ресми хат нысанында ұсынылатын және ББӘ түсіндірмесін қоса бере отырып, жобаның сметалық құнын ұлғайтудың негізділігі мен дұрыстығын растайтын, БИЖ-дің ерекшелігіне байланысты тиісті уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасының қорытындысы;

4) заключение комплексной вневедомственной экспертизы ПСД на первоначальную стоимость;
5) приказ на первоначальную стоимость в случаях, предусмотренных законодательством в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;
6) акт уполномоченного Правительством Республики Казахстан органа по внутреннему контролю на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, который охватывает все бюджетные средства, выделенные в рамках реализации БИП, начиная с разработки ПСД, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
7) сравнительную таблицу и перечень документации по проектам, предполагающим увеличение сметной стоимости, которые представляют в электронный портал, а также на бумажном и электронном носителях в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам за подписью первого руководителя либо лица, его замещающего, и заверяется печатью;
8) материалы фото или видеосъемки, дающие полное представление о фактическом состоянии объекта, снятые не ранее, чем за 1 (один) месяц до даты представления документов;
9) письмо комплексной вневедомственной экспертизы о целесообразности предполагаемых вносимых изменений в проектные решения ранее утвержденного ПСД БИП.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает пакет документов, указанных в настоящем пункте, и вносит заключение по ним на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
По итогам первого этапа по местным БИП, предусмотренным в пункте 112 настоящих Правил, увеличение сметной стоимости которых предполагается финансировать за счет средств республиканского бюджета, местный исполнительный орган готовит заключение и вносит БИП с приложением документов, указанных в настоящем пункте, соответствующему администратору республиканской бюджетной программы для последующего внесения в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для вынесения на рассмотрение республиканской бюджетной комисии.
При получении положительного решения соответствующей бюджетной комиссии АБП вносит соответствующие корректировки в ПСД.
АБП на втором этапе вносит скорректированное ПСД, заключение комплексной вневедомственной экспертизы ПСД, заключение отраслевого уполномоченного государственного органа и заключение комплексной вневедомственной экспертизы по расходам на ввод объекта в эксплуатацию (в случае наличия) согласно ведомственным нормативам на скорректированную стоимость с обоснованием причин увеличения сметной стоимости БИП в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Для крупных объектов единой энергетической системы и технически сложных объектов атомного и теплоэнергетического комплексов, требующих безотлагательного ввода в эксплуатацию в связи с угрозой социально-экономической стабильности, затраты по пусконаладочным работам осуществляются согласно расчетам представленным в заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа, содержащем в том числе подтверждение угрозы социально-экономической стабильности страны.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию вносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии увеличение сметной стоимости БИП по скорректированной ПСД на основании представленных АБП следующих документов:

4) ЖСҚ-ның бастапқы құнына ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы;
5) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамада көзделген жағдайларда, бастапқы құнға бұйрығы;
6) Бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуы, сондай-ақ БИЖ-ді іске асыру шеңберінде ЖСҚ әзірлеуден бастап бөлінген барлық бюджет қаражатын қамтитын бұзушылықтардың болмауы тұрғысынан құжаттар ұсынылған күннен 6 (алты) айдан кешіктірілмейтін уақыт белгіленген Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі органның актісі;
7) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға бірінші басшы не оны алмастыратын адам қол қойған және мөрмен расталған, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық порталға, сондай-ақ қағаз және электрондық жеткізгіштерде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынылатын, сметалық құнын ұлғайту болжанатын жобалар бойынша салыстырмалы кесте мен құжаттама тізбесі;
8) құжаттарды ұсынған күнге дейін 1 (бір) ай бұрын түсірілген, объектінің іс жүзіндегі жай-күйі туралы толық көрініс беретін фото немесе бейне түсірілімдер материалдары;
9) бұрын бекітілген ЖСҚ-ның жобалық шешімдеріне енгізу болжанатын өзгерістердің орындылығы туралы ведомстводан тыс кешенді сараптама хаты.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы тармақта көрсетілген құжаттар топтамасын қарайды және олар бойынша қорытындыны тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Бірінші кезеңнің қорытындысы бойынша сметалық құнының ұлғаюын республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын осы Қағидалардың 112-тармағында көзделген жергілікті БИЖ бойынша жергілікті атқарушы орган қорытынды дайындайды және БИЖ-ді республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін кейіннен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізу үшін республикалық бюджеттік бағдарламаның тиісті әкімшісіне осы тармақта көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып енгізеді.
ББӘ тиісті бюджет комиссиясының оң қорытындысын алған жағдайда, ЖСҚ-ға тиісті түзетулерді енгізеді.
Екінші кезеңде ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға түзетілген ЖСҚ мен ЖСҚ-ға ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы, (бар болған жағдайда) ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға енгізу шығындарының түзетілген құнға мемлекеттік салалық уәкілетті органның және ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы және БИЖ сметалық құнының ұлғаюы себептерінің негіздемесін енгізеді.
Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылыққа қауіп төнуіне байланысты, кідіртпей пайдалануға беруді талап ететін, ірі бірыңғай энергетикалық жүйе объектілері мен техникалық күрделі атомдық және жылу энергетикалық кешендері үшін, елдің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығына қауіп төнуі туралы растауы бар уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптама қорытындысында көрсетілген есептерге сәйкес іске қосу жұмыстары бойынша шығындары жүзеге асырылады.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган түзетілген ЖСҚ бойынша БИЖ сметалық құнының ұлғаюын тиісті бюджет комиссиясының қарауына ББӘ ұсынатын мына құжаттардың негізінде шығарады:

8) материалы фото или видеосъемки, дающие полное представление о фактическом состоянии объекта, снятые не ранее, чем за 1 (один) месяц до даты представления документов;
9) заключение комплексной вневедомственной экспертизы на скорректированное ПСД БИП;
10) скорректированное ПСД БИП.
На втором этапе целесообразность финансирования увеличения сметной стоимости:
республиканских БИП и местных БИП, предусмотренных в пункте 112 настоящих Правил, увеличение сметной стоимости которых предполагается финансировать за счет средств республиканского бюджета, рассматривается РБК;
местных БИП, увеличение сметной стоимости которых предполагается финансировать за счет средств местного бюджета, рассматривается соответствующей бюджетной комиссией.
Отобранные соответствующими бюджетными комиссиями БИП, предполагающие увеличение сметной стоимости, включаются в соответствующий бюджет в порядке, установленном бюджетным законодательством.";
параграф 9 изложить в следующей редакции:
"Параграф 9. Порядок и сроки разработки финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, а также проведения необходимых экспертиз.
119. В ФЭО Инвестиций приводится подтверждение целесообразности Инвестиций, а также подтверждение соответствия планируемых мероприятий критериям обоснованности и результативности, с учетом полного инвестиционного периода мероприятий ФЭО Инвестиций.
В случае, если предполагается финансирование из нескольких источников, в ФЭО Инвестиций раскрывается целесообразность и соответствие критериям обоснованности и результативности всех мероприятий, с выделением обоснования суммы Инвестиций.
120. Разработка или корректировка ФЭО Инвестиций возможно Получателем либо Участниками либо АБП.
Цели и задачи ФЭО Инвестиций соответствуют инвестиционному предложению.
121. Увеличение уставного капитала юридического лица за счет бюджетных средств допускается на цели развития юридического лица.
При осуществлении Инвестиций, могут допускаться увеличение уставного капитала юридического лица на цели развития, в том числе путем возмещения ранее привлеченных заемных средств, в том числе из Национального фонда на реализацию инвестиционного проекта после прохождения соответствующих бюджетных процедур, в случае обоснования невозможности финансирования мероприятий из альтернативных источников и подтверждения, что указанные заемные средства были ранее использованы на цели развития в рамках проекта.
Не допускается увеличение уставного капитала юридического лица на покрытие текущих убытков хозяйственной деятельности и финансирование текущих расходов.

8) құжаттарды ұсынған күнге дейін 1 (бір) ай бұрын түсірілген, объектінің іс жүзіндегі жай-күйі туралы толық көрініс беретін фото немесе бейне түсірілімдер материалдары;
9) БИЖ-дің түзетілген ЖСҚ-ға ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы;
10) БИЖ-дің түзетілген ЖСҚ.
Екінші кезеңде:
сметалық құнның ұлғаюын республикалық бюджет есебінен қаржыландыру болжанатын осы Қағидалардың 112-тармағында көзделген республикалық БИЖ және жергілікті БИЖ бойынша қаржыландырудың орындылығын республикалық бюджет комиссиясы қарайды;
сметалық құнның ұлғаюын жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын жергілікті БИЖ-дің бойынша қаржыландырудың орындылығын тиісті жергілікті бюджет комиссиясы қарайды.
Тиісті бюджет комиссиялары іріктеп алған сметалық құнының ұлғаюы болжанатын БИЖ бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті бюджетке енгізіледі.";
9-параграф мынадай редакцияда жазылсын:
"9-параграф. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттік қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесін әзірлеу, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу тәртібі мен мерзімдері
119. Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының толық инвестициялық кезеңiн ескере отырып, Инвестициялар ҚЭН-інде Инвестициялардың орындылығын растау, сондай-ақ жоспарланатын iс-шаралардың негiздiлiк және нәтижелiлiк өлшемдерiне сәйкестiгiн растау келтіріледі.
Егер бiрнеше көздерден қаржыландыру болжанатын жағдайда, Инвестициялар ҚЭН-інде Инвестициялар сомасының негiздемесiн бөлiп көрсете отырып, барлық іс-шаралардың орындылығы және негiздiлiк пен нәтижелiлiк өлшемдерiне сәйкестігі ашылады.
120. Алушы не Қатысушылар не ББӘ инвестициялар ҚЭН-ін әзірлеуі немесе түзетуі мүмкін.
Инвестициялар ҚЭН-і мақсаттар мен міндеттері инвестициялық ұсынысқа сәйкес келеді.
121. Заңды тұлғаның даму мақсаттарына заңды тұлғаның жарғылық капиталын бюджет қаражаты есебінен ұлғайтуға жол беріледі.
Инвестицияларды жүзеге асыру барысында даму мақсаттарына, оның ішінде бұрын тартылған қарыз қаражатын өтеу арқылы, оның ішінде тиісті бюджеттік рәсімдерді өткеннен кейін инвестициялық жобаны Ұлттық қордан іске асыруға, баламалы көздерден қаржыландыру мүмкіндігі жоқ екенін негіздеген және көрсетілген қарыз қаражаты бұрын жоба шеңберінде даму мақсаттарына жұмсалғанын растаған жағдайда, заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайтуға жол беріледі.
Шаруашылық қызметтің ағымдағы залалдарын жабу және ағымдағы шығыстарды қаржыландыру үшін заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайтуға жол берілмейді.

122. ФЭО Инвестиций соответствует следующей структуре:
1) паспорт Инвестиций;
2) раздел "Ретроспектива";
3) раздел "Институциональный";
4) раздел "Обоснованность";
5) раздел "Результат";
6) приложения.
ФЭО Инвестиций может быть дополнено другими разделами, главами, параграфами и приложениями, когда такое дополнение уместно для раскрытия целей, задач, ключевых показателей, показателей финансово-хозяйственной деятельности и других сведений об организации. В случае дополнения ФЭО Инвестиций разделами, разделов главами, а глав параграфами, каждый дополнительно представляемый раздел и (или) глава, и (или) параграф должны иметь соответствующее обозначение ("раздел", "глава", "параграф"), а также наименование.
123. Паспорт Инвестиций предоставляется по форме согласно приложению 17 к настоящим Правил.
124. Раздел "Ретроспектива" соответствует следующей структуре:
1) параграф "Анализ финансового состояния участников", в котором приводится информация о финансовом состоянии участников, в том числе о суммах и качестве имеющихся требований и обязательств;
2) параграф "Ссудный портфель", в случае, если Получателем Инвестиций является финансовая организация. В параграфе приводится поквартальная информация о состоянии ссудного портфеля Получателя Инвестиций в разрезе источников финансирования (бюджетные средства, собственные средства, займы третьих сторон, средства Национального Фонда Республики Казахстан) по состоянию на конец месяца, предшествующего внесению ФЭО Инвестиций, за последние 3 (три) года, предшествующие внесению ФЭО Инвестиций;
3) параграф "Анализ макроэкономической среды", в котором приводится анализ и характеристика макроэкономической среды (страна, регион или отрасль), в которой предполагается реализация мероприятий ФЭО Инвестиций, с указанием основных макроэкономических (региональных, отраслевых) показателей, на которые повлияет реализация мероприятий ФЭО Инвестиций, и динамики развития как минимум, за последние три года;
4) параграф "Анализ маркетинговой среды", в котором приводится анализ маркетинговой среды, в которой предполагается реализация мероприятий ФЭО Инвестиций, с указанием основных показателей и динамики развития, на которые повлияет реализация мероприятий ФЭО Инвестиций, как минимум, за последние три года.
Анализ маркетинговой среды содержит, с указанием источника информации, анализ рынка, на котором функционирует Получатель Инвестиций, а также рынка, на котором планируется реализация продукции, производимой за счет Инвестиций, в том числе:
емкость рынка с обоснованием расчета и определением выборки данных;
доля Получателя Инвестиций на рынке;
потенциал роста (сокращения) рынка и доля продукции организации в случае изменения емкости рынка;
характеристика конкурентов, доля конкурентов на рынке;
характеристика потребителей, включая их платежеспособность. Если потребителями являются государственные учреждения и (или) участники необходимо привести полный перечень этих организаций с указанием их доли в реализации продукции.

122. Инвестициялар ҚЭН-і мынадай құрылымға сәйкес келедi:
1) Инвестициялар паспорты;
2) "Ретроспектива" бөлiмі;
3) "Институционалдық" бөлiмi;
4) "Негiздiлiк" бөлiмi;
5) "Нәтиже" бөлiмi;
6) қосымшалар.
Мұндай толықтыру мақсаттарды, міндеттерді, негізгі көрсеткіштерді, қаржы-шаруашылық қызметтің көрсеткіштерін және ұйым туралы басқа да мәліметтерді ашу үшін орынды болған жағдайда, Инвестициялар ҚЭН-і басқа бөлімдермен, тараулармен, параграфтармен және қосымшалармен толықтырылуы мүмкін.
Инвестициялар ҚЭН-і бөлімдермен, бөлімдер тараулармен, тараулар параграфтармен толықтырылған жағдайда, әр қосымша ұсынылатын бөлімнің және (немесе) тараудың және (немесе) параграфтың тиісті белгіленуі ("бөлім", "тарау", "параграф"), сондай-ақ атауы болуы тиіс.
123. Инвестициялар паспорты осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
124. "Ретроспектива" бөлiмi мынадай құрылымға сәйкес келеді:
1) "Қатысушылардың қаржылық жағдайын талдау" параграфы, онда қатысушылардың қаржылық жағдайы, оның ішінде бар талаптар мен міндеттемелердің сомасы және сапасы туралы ақпарат келтіріледі;
2) Егер Инвестициялар Алушы қаржы ұйымы болған жағдайда, "Несие қоржыны" параграфы. Параграфта соңғы 3 (үш) жыл ішіндегі Инвестициялар ҚЭН-ін енгізудің алдындағы айдың соңындағы жағдай бойынша қаржыландыру көздері (бюджет қаражаты, меншікті қаражат, үшінші тараптардың қарыздары, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты) бөлінісінде Инвестицияларды Алушының несие қоржынының жай-күйі туралы тоқсан сайынғы ақпарат келтіріледі;
3) "Макроэкономикалық ортаны талдау" параграфы, онда Инвестициялар ҚЭН іс-шараларының іске асырылуы әсер ететін, кемінде соңғы үш жылдағы негізгі макроэкономикалық (өңірлік, салалық) көрсеткіштерді және даму серпінін көрсете отырып, Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асыру болжанатын макроэкономикалық ортаны (ел, өңір немесе сала) талдау және оның сипаттамасы келтіріледі;
4) "Маркетингтiк ортаны талдау" параграфы, онда Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының іске асырылуы әсер ететін, кемінде соңғы үш жылдағы негізгі көрсеткіштерді және даму серпінін көрсете отырып, Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шаралары іске асырылатын маркетингтiк ортаны талдау келтіріледі.
Маркетингтiк ортаны талдау ақпарат көзiн көрсете отырып, Инвестициялар Алушы жұмыс істейтін, сондай-ақ Инвестициялар есебiнен өндiрiлетiн өнiмдi өткiзу жоспарланып отырған нарықты талдауды, оның ішінде:
есептеулердi негiздей және деректердi іріктеуді айқындай отырып, нарықтың сыйымдылығын;
Инвестициялар Алушының нарықтағы үлесiн;
нарықтың өсу (қысқару) әлеуетiн және нарық сыйымдылығы өзгерген жағдайда ұйым өнiмінің үлесiн;
бәсекелестердiң сипаттамасын, бәсекелестердiң нарықтағы үлесiн;
төлем қабілеттілігін қоса алғанда, тұтынушылардың сипаттамасын қамтиды. Егер мемлекеттік мекемелер және (немесе) қатысушылар тұтынушылар болып табылса, олардың сатылатын өнімдегі үлесін көрсете отырып, бұл ұйымдардың толық тізбесін келтіру қажет.

125. Раздел "Институциональный" соответствует следующей структуре:
1) глава "Информация об участниках";
2) глава "Стратегические предпосылки".
126. Глава "Информация об участниках" содержит информацию по каждому участнику по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам, а также финансовую схему реализации мероприятий с указанием сумм и направлений денежных потоков.
127. Глава "Стратегические предпосылки" содержит информацию о стратегических и программных документах, в реализацию которых планируются Инвестиции (ежегодное Послание Президента Республики Казахстан к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики Республики Казахстан, нормативные правовые акты, документы Системы государственного планирования Республики Казахстан, бюджетная программа).
128. В Разделе "Обоснованность" приводится обоснование размера Инвестиций на реализацию мероприятий и невозможности финансирования мероприятий ФЭО Инвестиций из альтернативных источников.
Раздел "Обоснованность" соответствует следующей структуре:
1) глава "Объем Инвестиций";
2) глава "Альтернативные источники финансирования";
3) глава "Соответствие целей и задач ФЭО Инвестиций инвестиционному предложению";
4) глава "Инвестиционная карта субъекта квазигосударственного сектора".
129. В главе "Объем Инвестиций" приводится подтвержденное документально и расчетами обоснование объема Инвестиций в разрезе каждого компонента.
Глава "Объем Инвестиций" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Продукты", в котором приводится обоснование перечня, количества и качества приобретаемых продуктов, с учетом информации, указанной в подпункте 4) пункта 124 настоящих Правил;
2) параграф "Обоснование цен", в котором приводится анализ цен на приобретаемые за счет Инвестиций продукты. Цены на приобретаемые за счет Инвестиций продукты подкрепляются документами, перечисленными в подпункте 3) пункта 138 настоящих Правил.
В случае невозможности представления документов, указанных в подпункте 3) пункта 138 настоящих Правил, АБП прилагает информацию о действующих рыночных ценах на планируемые к приобретению продукты с указанием источника информации.
Анализ цен включает:
информацию о динамике цен за последние два года и возможные изменения текущих цен и события, которые могут привести к такому изменению;
возможные скидки с цены, условия предоставления скидок (объемы закупа, условия оплаты);
3) параграф "Пополнение оборотных средств", в котором раскрывается, но не ограничивается нижеприведенным перечнем, потребность в деньгах для:
оказания финансовых услуг, с указанием в разрезе финансовых продуктов предполагаемого количества клиентов, средней суммы финансовой услуги;
соблюдения пруденциальных нормативов;
финансирования текущих расходов Получателя Инвестиций;

125. "Институционалдық" бөлiмi мынадай құрылымға сәйкес келедi:
1) "Қатысушылар туралы ақпарат" тарауы;
2) "Стратегиялық алғышарттар" тарауы.
126. "Қатысушылар туралы ақпарат" тарауы осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әр қатысушы жөніндегі ақпаратты, сондай-ақ ақша ағындарының сомалары мен бағыттары көрсетілген іс-шараларды іске асырудың қаржылық схемасын қамтиды.
127. "Стратегиялық алғышарттар" тарауы оларды іске асыру үшін жоспарланатын стратегиялық және бағдарламалық құжаттар туралы ақпаратты (елдегі жағдай және Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауы, нормативтік құқықтық актілер, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жоспарлау жүйесінің құжаттары, бюджеттік бағдарлама) қамтиды.
128. "Негiздiлiк" бөлiмiнде iс-шараларды iске асыруға арналған Инвестициялар мөлшерiнiң және Инвестициялар ҚЭН-інің iс-шараларын балама көздерден қаржыландырудың мүмкін болмауының негiздемесi келтiрiледi.
"Негiздiлiк" бөлiмi мынадай құрылымға сәйкес келедi:
1) "Инвестициялар көлемi" тарауы;
2) "Қаржыландырудың балама көздерi" тарауы;
3) "Инвестициялар ҚЭН-інің мақсаттары мен міндеттерінің инвестициялық ұсынысқа сәйкестігі" тарауы;
4) "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің инвестициялық картасы".
129. "Инвестициялар көлемi" тарауында әрбiр құрамдауыш бөлiнiсiнде Инвестициялар көлемiнiң құжатпен және есептеулермен расталған негiздемесi келтiрiледi.
"Инвестициялар көлемi" тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:
1) "Өнiмдер" параграфы, онда осы Қағидаларының 124-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген ақпаратты ескере отырып, сатып алынатын өнiмдер тізбесінің саны мен сапасының негiздемесi келтiрiледi;
2) "Бағалар негiздемесi" параграфы, онда Инвестициялар есебiнен сатып алынатын өнiмдер бағаларына талдау келтiрiледi. Инвестициялар есебiнен сатып алынатын өнiмдердiң бағалары осы Қағидалардың 138-тармағының 3) тармақшасында санамаланған құжаттармен бекiтiледi.
Осы Қағидалардың 138-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген құжаттарды ұсыну мүмкiн болмаған жағдайда, ББӘ ақпарат көзiн көрсете отырып, сатып алу жоспарланатын өнiмдердiң қолданыстағы нарықтық бағалары туралы ақпаратты қоса бередi.
Бағаларды талдау:
соңғы екі жылдағы бағалардың серпіні туралы ақпаратты және өзгеріске әкелуі мүмкін ағымдағы бағалар мен мұндай өзгеріске алып келуі ықтимал оқиғаларды;
бағалардан ықтимал жеңілдіктерді, жеңілдіктер беру шарттарын (сатып алу көлемі, төлеу шарттары) қамтиды;
3) "Айналым қаражатын толықтыру" параграфы, онда мыналар үшін ақшаға қажеттігі ашып көрсетіледі, бірақ төменде келтірілген тізбемен шектелмейді:
қаржылық өнiмдер бөлiнiсiнде клиенттердiң болжамды саны, қаржылық қызметтiң орташа сомасы көрсетiлген қаржылық қызметтер көрсету;
пруденциялық нормативтердi сақтау;
Инвестициялар Алушының ағымдағы шығыстарын қаржыландыру;

4) параграф "Объем Инвестиций", в котором приводятся расчеты, подтверждающие размер планируемых Инвестиций.
Расчеты приводятся в разрезе каждого мероприятия. При необходимости расходы на ввод объектов в эксплуатацию (пусконаладочные работы).
По бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме государственного предприятия, в размер планируемых Инвестиций включаются расходы на разработку ТЭО или ПСД, в случае предоставления обоснования по отсутствию средств на их разработку.
В случае, если Инвестиции предполагаются для оказания финансовых услуг, структурными элементами главы "Объем Инвестиций" являются:
параграф "Пополнение оборотных средств";
параграф "Объем Инвестиций".
В случае, если Инвестиции реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие стоимость Инвестиций, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на государственный и (или) русский языки.
130. Глава "Альтернативные источники финансирования" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Собственные средства", в котором анализируется возможность финансирования мероприятий за счет собственных средств. Анализ также включает возможность финансирования мероприятий за счет перераспределения ранее выделенных средств между аффилированными лицами юридического лица;
2) параграф "Заимствование", в котором анализируется возможность привлечения заемного капитала. Анализ включает, но не ограничивается:
обзором условий получения кредита, включая ставку вознаграждения, сроки предоставления кредита, условия погашения обязательств, в том числе возможность предоставления льготного периода, требование к обеспечению и соблюдению условий ковенантов действующих договоров юридического лица;
обзором инструментов кредитования, включая прямое кредитование, финансовый лизинг, факторинг, облигационный заем;
возможностью бюджетного кредитования.
131. Глава "Соответствие целей и задач ФЭО Инвестиций инвестиционному предложению" содержит анализ на предмет соответствия или несоответствия целей и задач ФЭО Инвестиций инвестиционному предложению.
131-1. Глава "Инвестиционная карта субъекта квазигосударственного сектора" содержит информацию по реализованным, реализуемым и планируемых к реализации инвестиционных проектов субъектов квазигосударственного сектора с указанием источников финансирования (собственные, заемные, бюджетные, спонсорские и другие) по форме Инвестиционная карта субъекта квазигосударственного сектора согласно приложению 18-1 к настоящим Правилам.

4) "Инвестициялар көлемi" параграфы, онда жоспарланатын Инвестициялардың мөлшерiн растайтын есептеулер келтiрiледi.
Есептеулер әрбiр іс-шара бөлiнiсiнде келтiрiледi. Қажет болған жағдайда, объектіні іске қосу шығыстары (іске қосу-баптау жұмыстары) келтіріледі.
Мемлекеттік кәсіпорын нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асырылуы жоспарланатын бюджеттік инвестициялар бойынша жоспарланатын Инвестициялардың мөлшеріне ТЭН немесе ЖСҚ әзірлеуге арналған қаражаттың болмауы бойынша негіздеме ұсынылған жағдайда, оларды әзірлеуге арналған шығыстар қосылады.
Егер Инвестициялар қаржылық қызметтер көрсетуге арналған жағдайда, "Инвестициялар көлемi" тарауының құрылымдық элементтерi:
"Айналым қаражатын толықтыру" параграфы;
"Инвестициялар көлемi" параграфы болып табылады.
Егер Инвестициялар шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда, Инвестициялардың құнын растайтын, аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті құжаттар аталған заңнаманың мәтінін қоса бере отырып және мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып ұсынылады.
130. "Қаржыландырудың балама көздерi" тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:
1) "Меншiкті қаражат" параграфы, онда iс-шараларды меншiкті қаражат есебiнен қаржыландыру мүмкiндiгiне талдау жасалады. Талдау бұрын бөлінген қаражатты заңды тұлғаның үлестес тұлғалары арасында қайта бөлу есебінен іс-шараларды қаржыландыру мүмкіндігін де қамтиды.
2) "Қарыз алу" параграфы, онда қарыз капиталын тарту мүмкiндiгiне талдау жасалады. Талдау мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
сыйақы мөлшерлемесін, кредит беру мерзiмдерiн, мiндеттемелердi өтеу шарттарын, оның iшiнде жеңiлдiк кезеңiн беру мүмкiндiгiн, заңды тұлғаның қолданыстағы шарттары ковенанттарының талаптарын қамтамасыз ету мен сақтауға қойылатын талаптарды қоса алғанда, кредиттi алу шарттарына шолуды;
тiкелей кредит берудi, қаржы лизингiн, факторингтi, облигациялық қарызды қоса алғанда, кредит беру құралдарына шолуды;
бюджеттiк кредит беру мүмкiндiгiн қамтиды.
131. "Инвестициялар ҚЭН-інің мақсаттары мен міндеттерінің инвестициялық ұсынысқа сәйкестігі" тарауы Инвестициялар ҚЭН-інің мақсаттары мен міндеттерінің инвестициялық ұсынысқа сәйкестігі немесе сәйкессіздігі тұрғысында талдауды қамтиды.
131-1. "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің инвестициялық картасы" деген тарауда осы Қағидалардағы 18-1-қосымшасына сәйкес Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің инвестициялық картасы нысаны бойынша қаржыландыру кезеңін көрсете отырып (өзіндік, қарыздық, бюджеттік, демеушілік және тағы басқалар), іске асырылған, іске асырылатын және іске асырылуы жоспарланған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің инвестициялық жобалары бойынша ақпарат қамтылған.

132. В разделе "Результат" приводится подтвержденное расчетами обоснование возможности получения прямого и конечного результатов, а также, при наличии, показателей качества и эффективности Инвестиций, а также планируемые результаты финансово-хозяйственной деятельности Получателя Инвестиций.
Раздел "Результат" соответствует следующей структуре:
1) глава "Производство и реализация";
2) глава "Ресурсы";
3) глава "Финансы";
4) глава "Риски";
5) глава "Итоги".
133. В главе "Производство и реализация" приводится план производства и реализации продукции. Глава "Производство и реализация" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Лицензии и патенты", в котором приводится, но не ограничивается нижеследующим перечнем, информация о:
наличии лицензий на осуществление определенных видов деятельности, дата выдачи и номер лицензии, кем выдана;
наличии комплексной предпринимательской лицензии, предмет и дата заключения договора комплексной предпринимательской лицензии, срок действия, комплексный лицензиар;
необходимости получения лицензий, расходы на получение лицензий;
наличии патентов и предварительных патентов, когда и кем выдан, срок действия;
2) параграф "План производства", в котором приводится обоснование:
производственной программы (в разрезе продуктов) исходя из ситуации на рынке, заключенных договоров, предварительных соглашениях с потребителями;
затрат, исходя из утвержденных норм на выполнение плана производства;
3) параграф "План реализации", в котором приводится:
перечень и описание реализуемых продуктов, в том числе производимых за счет Инвестиций;
обоснование цен на основные продукты, в том числе производимые за счет Инвестиций, включая:
требования законодательства Республики Казахстан по утверждению (установлению) или согласованию цен (тарифов) с уполномоченными государственными органами;
доходность: окупаемость затрат, получение средней или максимальной доходности;
конъюнктуры на рынке: продвижение нового продукта, сохранение существующего объема продаж, вытеснение конкурентов с традиционных рынков, заполнения незанятого сегмента;
ценности продукта: новизна, качество, послепродажные гарантии;
обоснование программы реализации (в разрезе продуктов), исходя из ситуации на рынке, заключенных договоров, предварительных соглашений с потребителями;
планируемые мероприятия по привлечению новых покупателей (реклама, ценовая политика, послепродажное обслуживание).
В случае если деятельность Получателя Инвестиций осуществляется на основании договора о франшизе или лицензионного договора, привести информацию о правах и степени влияния продавца франшизы или лицензии на интеллектуальную собственность на цены и ценовую политику Получателя Инвестиций.

132. "Нәтиже" бөлімінде есептеулермен расталған тікелей және түпкілікті нәтижелерді алу мүмкіндігінің негіздемесі, сондай-ақ Инвестициялардың сапасы мен тиімділігінің көрсеткіштері болған жағдайда, сондай-ақ Инвестициялар Алушының қаржы-шаруашылық қызметінің жоспарланған нәтижелері келтіріледі.
"Нәтиже" бөлімі мынадай құрылымға сәйкес келеді:
1) "Өндіріс және іске асыру" тарауы;
2) "Ресурстар" тарауы;
3) "Қаржы" тарауы;
4) "Тәуекелдер" тарауы;
5) "Қорытындылар" тарауы.
133. "Өндiрiс және іске асыру" тарауында өнiмдi өндiру және сату жоспары келтiрiледi. "Өндiрiс және іске асыру" тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:
1) "Лицензиялар және патенттер" параграфы, онда төменде келтірілген тізбемен шектелмейтін мыналар:
қызметтiң жекелеген түрлерiн жүзеге асыруға арналған лицензияның болуы, лицензияның берiлген күнi мен нөмiрi, кiм бергенi туралы;
кешендi кәсiпкерлiк лицензияның бар-жоғы, кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартын жасасу мәнi мен күнi, қолданылу мерзiмi, кешендi лицензиар туралы;
лицензияны алу қажеттiлiгi, лицензияны алуға арналған шығыстар туралы;
патенттердiң және алдын ала патенттердiң бар-жоғы, қашан және кiм бергенi, қолданыс мерзiмi туралы ақпарат келтіріледі.
2) "Өндiрiс жоспары" параграфы, онда мынадай:
нарық жағдайын, жасалған келісімшарттарды, тұтынушылармен алдын ала келісімдерді негізге ала отырып, өндірістік бағдарламаның (өнімдер бөлінісінде);
бекітілген нормаларды негізге ала отырып, өндіріс жоспарын орындауға арналған шығындардың негіздемелері келтіріледі негiздемелер келтiрiледi;
3) "Іске асыру жоспары" параграфы, онда:
сатылатын, оның ішінде Инвестициялар есебiнен өндірілетін өнiмдердiң саны мен сапасы;
негізгі, оның ішінде Инвестициялар есебiнен өндірілетін өнімдер бағаларының, мыналарды:
бағаларды (тарифтердi) уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың бекiтуi (белгiлеуi) немесе келiсуi бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары;
табыстылығы: шығыстардың өтелімдiлiгi, орташа немесе барынша көп табыстылықты алу;
нарықтағы конъюнктуралар: жаңа өнiмді ілгерілету, қолданыстағы сату көлемiн сақтау, дәстүрлi нарықтардан бәсекелестердi ығыстыру, бос сегменттi толтыру;
өнiмнiң құндылығы: жаңалығы, сапасы, сатудан кейiнгi кепiлдiктер қоса алғандағы негiздемесi;
3-3) нарық жағдайын, жасалған шарттарды, тұтынушылармен алдын ала келісімдерді негізге ала отырып, іске асыру бағдарламасының (өнімдер бөлінісінде) негіздемесі;
3-4) жаңа сатып алушыларды тарту мақсатында жоспарланатын іс-шаралар (жарнама, бағалық саясат, сатып алудан кейiнгi қызмет көрсету).
Егер Инвестициялар Алушының қызметi франшиза туралы шарт немесе лицензиялық шарт негiзiнде жүзеге асырылған жағдайда, франшиза немесе лицензия сатушысының құқықтары және Инвестициялар Алушының бағасына және бағалық саясатына зияткерлiк меншiгiне ықпал ету дәрежесi туралы ақпарат келтiрiледi.

134. В главе "Ресурсы" приводится обоснование потребности во всех видах ресурсов, необходимых для выполнения плана производства и плана реализации. Глава "Ресурсы" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Нормы", в котором приводятся нормы расхода сырья и материалов, тепловой и электрической энергии, труда, денег, в том числе приводится информация о том, когда и кем они утверждены;
2) параграф "Лимиты", в котором приводится информация о размерах лимитов по административным расходам: размеры лимитов, в том числе приводится информация о том, когда и кем они утверждены;
3) параграф "Персонал", в котором приводится, но не ограничивается нижеследующим перечнем, информация о:
планах по увеличению (сокращению) штатной численности персонала, связанных с Инвестициями;
планируемых мероприятиях по повышению профессионального уровня (переподготовки) персонала и затраты, связанные с повышением его профессионального уровня (переподготовке);
4) параграф "Основные средства", в котором приводится информация (с учетом Инвестиций) о:
структуре основных средств (здания, сооружения, машины, оборудование, транспорт, компьютеры и оборудование для обработки информации, другие основные средства), в том числе раскрыть информацию об основных средствах, находящихся в собственности, в финансовой аренде (лизинге), в операционной аренде;
соответствии количества, производительности и технического состояния основных средств для осуществления деятельности;
5) параграф "Запасы", в котором приводится информация о:
потребности (в натуральных единицах измерения) в основных видах запасов;
ценах на основные виды запасов;
планируемых затратах на приобретение запасов;
6) параграф "Коммунальные услуги", в котором приводится информация о:
потребности в тепловой и электрической энергии, водоснабжении и канализации;
ценах на тепловую и электрическую энергию, водоснабжение и канализацию;
планируемых расходах на приобретение тепловой и электрической энергии, водоснабжение и канализацию;
7) параграф "Деньги", в котором приводится:
характеристика должников; мероприятия, проводимые по истребованию задолженности;
кредиторы; мероприятия, проводимые по исполнению обязательств;
неденежные операции: объемы сделок и контрагенты;
потребность в деньгах, кассовые разрывы, мероприятия по привлечению денег;
планы по использованию временно свободных денег: размещение во вклады, приобретение финансовых активов, выдача кредитов (оказание временной финансовой помощи), суммы, доходность, сроки размещения.
При раскрытии информации по мероприятиям, связанным с привлечением денег указываются источники, в том числе:
размещение акций (долей участия) – объемы выпуска и размещения, планируемая цена размещения;
выпуск облигаций – объем выпуска, количество облигаций в выпуске, процедура и порядок их выпуска, размещения, обращения, выплаты вознаграждения, погашения и другая существенная информация;
привлечение займов – займодатели, размер займа, срок привлечения, процент вознаграждения, условия оплаты вознаграждения, условия погашения основной суммы долга.

134. "Ресурстар" тарауында өндiрiс жоспары мен іске асыру жоспарын орындау үшiн қажеттi ресурстардың барлық түрлерiне сұраныстың негiздемелерi келтiрiледi. "Ресурстар" тарауында мынадай параграфтар болады:
1) "Нормалар" параграфы, онда шикізат пен материалдар, жылу және электр энергиясы, еңбек, ақша шығындарының нормалары келтірілген, оның ішінде қашан және кім бекіткені туралы ақпарат келтіріледі;
2) "Лимиттер" параграфы, онда әкiмшiлiк шығыстар бойынша лимиттер мөлшерлері туралы ақпарат келтiрiледi: лимиттер көлемi, оның iшiнде қашан және кiм бекiткені туралы ақпарат келтiрiледi;
3) "Персонал" параграфы, онда төменде келтірілген тiзбемен шектелмейтін мыналар:
Инвестициялармен байланысты персоналдың штат санын ұлғайту (қысқарту) бойынша жоспарлар;
персоналдың бiлiктiлiк деңгейiн арттыру (қайта даярлау) бойынша жоспарланатын iс-шаралар және оның бiлiктiлiк деңгейiн (қайта дайындауын) арттырумен байланысты шығындар туралы ақпарат келтiрiледi.
4) "Негiзгi құралдар" параграфы, онда (Инвестицияларды ескере отырып) мыналар:
негiзгi құралдардың құрылымы (ғимараттар, құрылыстар, машиналар, жабдық, көлiк, компьютерлер және ақпаратты өңдеуге арналған жабдық, басқа негiзгi құралдар), оның iшiнде меншiктегі, қаржылық жалға алудағы (лизингте), операциялық жалдаудағы негiзгi құралдар туралы ақпаратты ашу;
қызметтi жүзеге асыруға арналған негiзгi құралдар санының, өнiмдiлiгiнiң және техникалық жағдайының сәйкестiгi туралы ақпарат келтiрiледi;
5) "Қорлар" параграфы, онда мыналар:
қорлардың негiзгi түрлерiне қажеттіліктер (заттай өлшем бiрлiгiнде);
қорлардың негiзгi түрлерiне бағалар;
қорларды сатып алуға жоспарланатын шығындар туралы ақпарат келтiрiледi;
6) "Коммуналдық қызметтер" параграфы, онда мыналар:
жылу және электр энергиясына, сумен жабдықтау және кәрiз жүйесіне қажеттіліктер;
жылу және электр энергиясының, сумен жабдықтау және кәрiз жүйесінің бағалары;
жылу және электр энергиясын, сумен жабдықтау және кәрiз жүйесін сатып алуға арналған жоспарланатын шығыстар туралы ақпарат келтiрiледi;
7) "Ақша" параграфы, онда мыналар:
борышкерлердiң сипаттамасы; берешектi талап ету бойынша өткiзiлетiн iс-шаралар;
кредиторлар; міндеттемелерді орындау бойынша жүргiзiлетiн iс-шаралар;
ақшалай емес операциялар: мәмiлелер көлемi және контрагенттер;
ақшаға қажеттілік, кассалық алшақтықтар, ақша тарту бойынша iс-шаралар;
уақытша бос ақшаларды пайдалану жөнiндегi жоспарлар: салымдарға орналастыру, қаржы активтерiн сатып алу, кредиттер беру (уақытша қаржылық көмек көрсету), сомалар, табыстылығы, орналастыру мерзiмдерi туралы ақпарат келтiрiледi.
Ақша тартумен байланысты iс-шаралар бойынша ақпаратты ашу кезiнде алынған көздер, оның iшiнде:
акцияларды орналастыру (қатысу үлестерi) – шығару және орналастыру көлемi, орналастырудың жоспарланатын бағасы;
облигациялар шығару – шығару көлемi, шығарылымдағы облигациялар саны, оларды шығару, орналастыру, қолдану, сыйақы төлеу, өтеу рәсiмi мен тәртiбi және басқа да елеулi ақпарат;
қарыздар тарту – қарыз берушілер, қарыз мөлшері, тарту мерзімі, сыйақы пайызы, сыйақы төлеу шарттары, қарыздың негізгі сомасын өтеу шарттары көрсетiледi.

135. В главе "Финансы" приводятся планы по доходам, расходам, информация по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, информация о дивидендах. Глава "Финансы" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Доходы", в котором приводится обоснование:
планируемых доходов от реализации продукции, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждому продукту);
планируемых доходов по финансированию;
доходов по дивидендам (информация представляется отдельно по каждой организации, долевые ценные бумаги которой находятся в собственности Получателя Инвестиций);
планируемых доходов от выбытия активов;
планируемых субсидий из государственного бюджета;
планируемых доходов от операционной аренды;
планируемых доходов по инвестициям, учитываемых методом долевого участия;
прочих планируемых доходов.
Отдельно раскрывается информация о доходах, получаемых в рамках выполнения государственного задания, государственного заказа, либо от реализации продукции государственным учреждениям;
2) параграф "Расходы", в котором приводится обоснование:
себестоимости реализуемой продукции, в том числе обоснование ее роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждому продукту);
планируемых расходов по реализации продукции, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
планируемых административных расходов, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
планируемых расходов по маркетингу и рекламе, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
планируемых расходов по вознаграждениям;
расходов, связанных с выбытием активов;
расходов, связанных с операционной арендой;
расходов по инвестициям, учитываемых методом долевого участия;
планируемых расходов, связанных с прекращаемой деятельностью;
прочих планируемых расходов;
3) параграф "Налоги и другие обязательные платежи в бюджет", в котором приводится обоснование планируемых выплат по каждому виду налога и обязательных платежей в бюджет, в том числе приводится обоснование баз налогообложения;
4) параграф "Дивиденды", в котором приводится информация о планируемых к начислению дивидендах на акцию (долю участия), общей сумме начисления дивидендов, в том числе на государственный пакет акций (доли участия), сумме чистого дохода, планируемой государственным предприятием для перечисления в бюджет.

135. "Қаржы" тарауында кірістер, шығыстар бойынша жоспарлар, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы ақпарат, дивидендтер туралы ақпарат келтіріледі. "Қаржы" тарауы мынадай параграфтардан тұрады:
1) "Кірістер" параграфы, онда мынадай негіздемелер келтіріледі:
өнiмдердi өткізуден түсетін жоспарланатын кiрiстердің, оның iшiнде олардың өсу немесе төмендеу негiздемесi (ақпаратты ашу әрбір өнiм бойынша жүзеге асырылады);
қаржыландыру бойынша жоспарланатын кiрiстер;
дивидендтер бойынша кiрiстер (ақпарат үлестік құнды қағаздары Инвестициялар Алушының меншiгiнде болып табылатын әрбір ұйым бойынша жеке берiледi);
активтердің шығуынан алынатын жоспарланатын кірістер;
мемлекеттiк бюджеттен берілетін жоспарланатын субсидиялар;
операциялық жалға алудан жоспарланатын кiрiстер;
үлестiк қатысу әдiсiмен ескерiлетiн инвестициялар бойынша жоспарланатын кiрiстер;
өзге де жоспарланатын кiрiстер негiздемесi.
Мемлекеттік тапсырманы, мемлекеттік тапсырысты орындау шеңберінде не мемлекеттік мекемелердің өнімдерді сатудан алынатын кірістер туралы ақпарат жеке ашылады;
2) "Шығыстар" параграфы, онда мынадай негiздемелер келтiрiледi:
өткізілетін өнiмнiң өзiндiк құнының негiздемесi, оның iшiнде оның өсу немесе төмендеу негiздемесi (ақпаратты ашу әр өнiм бойынша жүзеге асырылады);
өнiмді өткізу бойынша жоспарланған шығыстар, оның iшiнде олардың өсу немесе азаю негiздемесi (ақпаратты ашу әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
жоспарланатын әкiмшiлiк шығыстар негiздемесi, оның iшiнде олардың өсу және азаю негiздемесi (ақпаратты ашу әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
маркетинг пен жарнама бойынша жоспарланатын шығыстар негiздемесi, оның iшiнде олардың өсу немесе азаю негiздемесi (ақпаратты ашу әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
сыйақылар бойынша жоспарланатын шығыстар;
активтердi iстен шығаруға байланысты шығыстар;
операциялық жалдауға байланысты шығыстар;
үлестiк қатысу әдiсiмен ескерiлетiн инвестициялар жөнiндегi шығыстар;
қызметтiң тоқтатылуына байланысты жоспарланатын шығыстар;
басқа жоспарланатын шығыстар негiздемесi;
3) "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер" параграфы, онда салық және бюджетке төленетiн мiндеттi төлемдердiң әр түрi бойынша жоспарланатын төлемдер негiздемесi, оның iшiнде салық салу базаларының негiздемесi келтiрiледi;
4) "Дивидендтер" параграфы, онда акцияға, оның iшiнде акциялардың мемлекеттiк пакетiне (қатысу үлесi) есептелуі жоспарланатын дивидендтер (қатысу үлесi), дивидендтердi есептеудiң жалпы сомасы, бюджетке аудару үшiн мемлекеттiк кәсiпорын жоспарлайтын таза кiрiс сомасы туралы ақпарат келтiрiледi.

136. В главе "Риски" приводится оценка (определение вероятности наступления неблагоприятного события) и измерение (определение ущерба от наступления неблагоприятного события) рисков, а также содержится информация об использованных методах идентификации и оценки рисков, связанных с выполнением мероприятий и деятельностью Получателя Инвестиций в целом, а также меры управления данными рисками. Глава "Риски" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Операционные риски", в котором анализируется, но не ограничивается нижеследующим перечнем:
персонал: потеря ключевых менеджеров и специалистов Получателя Инвестиций, недостаточная квалификация сотрудников, мошенничество сотрудников;
производство: угроза технических сбоев, поломка оборудования, нарушение технологического процесса;
бизнес-процессы: адекватность организационной структуры задачам и объемам деятельности Получателя Инвестиций, неэффективность бизнес-процессов, несогласованность бизнес-процессов Получателя Инвестиций;
2) параграф "Финансовые риски", в котором анализируется, но не ограничивается нижеследующим перечнем:
потеря платежеспособности: отсутствие или недостаточность у Получателя Инвестиций денег для своевременного исполнения обязательств, в том числе финансовых, по мере наступления их сроков;
потеря ликвидности: недостаточность или невозможность быстрой реализации активов без существенного снижения их стоимости;
3) параграф "Рыночные риски", в котором анализируется, но не ограничивается нижеследующим перечнем:
процентный риск: увеличение процентных расходов по привлеченным ресурсам;
инфляционный риск: обесценение активов или доходов в результате инфляционных процессов;
валютный риск: изменение рыночного курса обмена иностранных валют по отношению к национальной валюте;
4) параграф "Кредитный риск", в котором анализируется возможность потери платежеспособности потребителей (должников) и невозможностью исполнять ими свои обязательства в соответствии с условиями договоров;
5) параграф "Маркетинговые риски", в котором анализируется, но не ограничивается нижеследующим перечнем:
ухудшение динамики развития отрасли;
повышение требований потребителей к качеству продукции;
сокращение спроса на продукцию;
усиление позиции конкурентов;
снижение рыночных цен на продукцию;
ограничения, установленные законодательством Республики Казахстан.
137. В главе "Итоги" раскрывается влияние реализации мероприятий ФЭО Инвестиций на развитие отрасли, экономики государства (региона). Глава "Итоги" содержит следующие параграфы:

136. "Тәуекелдер" тарауында iс-шараларды орындауға және тұтастай алғанда Инвестициялар Алушының қызметiне байланысты тәуекелдердi бағалау (қолайсыз оқиғаның орын алу мүмкiндiгiн анықтау) және өлшеу (қолайсыз оқиғаның орын алуынан келетiн зиян) келтіріледі, сондай-ақ тәуекелдерді сәйкестендірудің және бағалаудың пайдаланылған әдістері туралы ақпарат қамтылған және осы тәуекелдердi басқару шаралары келтiрiлген. "Тәуекелдер" тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:
1) "Операциялық тәуекелдер" параграфы, онда төменде келтірілген тiзбемен шектелмейтін мыналар:
персонал: Инвестициялар Алушының негiзгi менеджерлерi мен мамандарын жоғалту, қызметкерлерiнiң жеткіліксіз бiлiктiлiгi, қызметкерлердiң алаяқтығы;
өндiрiс: техникалық iстен шығу қаупi, жабдықтардың сынуы, технологиялық процестiң бұзылуы;
бизнес-процестер: ұйымдастырушылық құрылымның Инвестицияларды Алушының мiндеттерi мен қызметiнiң көлемiне барабарлығы, бизнес-процестердiң тиiмсiздiгi, Инвестициялар Алушының бизнес-процестерiнiң келiсілмегендігі талданады.
2) "Қаржылық тәуекелдер" параграфы, онда төменде келтірілген тiзбемен шектелмейтін мыналар:
төлем қабілеттілігін жоғалту: Инвестициялар Алушының міндеттемелерді, оның ішінде қаржылық, олардың мерзімінің басталуына қарай уақтылы орындау үшін ақшасының болмауы немесе жеткіліксіздігі;
өтiмдiлiкті жоғалту: активтердi, олардың құнын елеулi төмендетусiз, жедел іске асырудың жетiспеушiлiгi немесе мүмкiн еместiгi талданады;
3) "Нарықтық тәуекелдер" параграфы, онда төменде келтірілген тiзбемен шектелмейтін мыналар:
пайыздық тәуекел: тартылған ресурстар бойынша пайыздық шығыстардың ұлғаюы;
инфляциялық тәуекел: инфляциялық процестер нәтижесiнде активтер мен кiрiстердiң құнсыздануы;
валюталық тәуекел: ұлттық валютаға қатысты шетел валютасының нарықтық айырбас бағамының өзгеруi талданады;
4) "Кредиттiк тәуекел" параграфы, онда тұтынушылардың (борышкерлердің) төлем қабілетін жоғалту мүмкіндігі және олардың шарттардың талаптарына сәйкес өз міндеттемелерін орындауының мүмкін еместігі талданады;
5) "Маркетингтiк тәуекелдер" параграфы, онда төменде келтірілген тiзбемен шектелмейтін мыналар:
саланың даму серпiнiнiң нашарлауы;
өнiм сапасына тұтынушылар талаптарының жоғарылауы;
өнiмге сұраныстың азаюы;
бәсекелестер позицияларының күшеюi;
өнiмге арналған нарықтық бағаның төмендеуi;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген шектеулер талданады.
137. "Қорытындылар" тарауында Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларын іске асырудың саланың, мемлекет экономикасының (өңірдің) дамуына ықпалы ашылады. "Қорытындылар" тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:

1) параграф "Прямые результаты", в котором приводится подтвержденное расчетами обоснование планируемых прямых результатов мероприятий ФЭО Инвестиций;
2) параграф "Конечные результаты", в котором приводится:
подтвержденное расчетами обоснование планируемых конечных результатов мероприятий ФЭО Инвестиций;
анализ перспектив развития социально-экономической ситуации в отрасли и в Республике Казахстан (регионе) в случае реализации мероприятий ФЭО Инвестиций, и их влияние на:
основные социальные показатели (уровень доходов населения, уровень безработицы, занятости);
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде);
анализ выгод и затрат по мероприятиям ФЭО Инвестиций, который включает в себя анализ результатов, следствий и влияния, приращенные выгоды и затраты, дополнительные выгоды потребителя, необратимые издержки, внешние эффекты, международные эффекты, косвенные выгоды от реализации проекта;
анализ влияния реализации мероприятий ФЭО Инвестиций на развитие смежных отраслей (соседних регионов);
анализ влияния мероприятий ФЭО Инвестиций на рост экспортного потенциала Республики Казахстан и импортозамещения, развитие инноваций (при наличии);
3) параграф "Бюджетная эффективность", в котором приводятся расчеты влияния результатов осуществления мероприятий ФЭО Инвестиций на доходы и расходы соответствующих бюджетов.
При оценке бюджетной эффективности в притоке денежных средств учитываются следующие, но не ограничиваясь:
дивиденды по принадлежащим государству акциям (долям участия), выпущенным (сформированным) в связи с реализацией Инвестиций;
поступления в республиканский и местные бюджеты (налоги и другие обязательные платежи, а также иные выплаты).
При оценке бюджетной эффективности в оттоке денежных средств учитываются, но не ограничиваясь:
объем Инвестиций;
расходы бюджета, связанные с мероприятиями ФЭО Инвестиций, производимые в постинвестиционный период;
субсидии, связанные с проведением определенной ценовой политики и обеспечением соблюдения определенных социальных приоритетов.
В случае, если планируются показатели эффективности и качества, глава "Итоги" дополняется параграфами "Эффективность" и "Качество", в которых приводится подтвержденное расчетами обоснование соответствующих показателей.

1) "Тiкелей нәтижелер" параграфы, онда Инвестициялар ҚЭН іс-шараларының жоспарланған тiкелей нәтижелерiнiң есептеулермен расталған негiздемелерi келтiрiледi;
2) "Түпкілікті нәтижелер" параграфы, онда мыналар:
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының жоспарланатын соңғы нәтижелерiнiң есептеулермен расталған негiздемесi;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шаралары іске асырылған жағдайда, саладағы және Қазақстан Республикасындағы (өңірдегі) әлеуметтік-экономикалық жағдайдың даму перспективаларын талдау және олардың мыналарға:
негізгі әлеуметтік көрсеткіштерге (халық табыстарының деңгейі, жұмыссыздық деңгейі, жұмыспен қамтылу);
негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштерге (өнім (тауарлар/көрсетілетін қызметтер) өндіру көлемі, жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланың (өңірдің) үлесі, салаға (өңірге) жасалған инвестициялардың көлемі және олардың жоспарланатын кезеңдегі үрдістері) әсері;
нәтижелерді, салдары мен ықпалын, көбейтілген пайда мен шығындар, тұтынушының қосымша пайдасын, қалпына келмейтін шығындар, сыртқы әсерлер, халықаралық әсерлер, жобаны іске асырудан түсетін жанама пайданы талдауды қамтитын Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шаралары бойынша пайда мен шығындарды талдау;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асырудың шектес салалардың (көршілес өңірлердің) дамуына әсерін талдау;
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының Қазақстан Республикасының экспорттық әлеуетінің өсуіне және импортты алмастыруға, инновациялардың дамуына (бар болса) әсерін талдау келтiрiледi;
3) "Бюджеттік тиімділік" параграфы, онда Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын жүзеге асыру нәтижелерінің тиісті бюджеттердің кірістері мен шығыстарына әсерінің есептеулері келтіріледі.
Бюджеттік тиімділікті бағалау кезінде ақшалай қаражаттың құйылуында мыналар:
Инвестицияларды іске асыруға байланысты шығарылған (қалыптастырылған) мемлекетке тиесілі акциялар (қатысу үлестері) бойынша дивидендтер;
республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсімдер (салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер, сондай-ақ өзге де төлемдер) есепке алынады, бірақ шектелмейді.
Бюджеттік тиімділікті бағалау кезінде ақша қаражатының кетуінде мыналар:
Инвестициялардың көлемі;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асыруға байланысты Инвестициялардан кейінгі кезеңдегі бюджет шығыстары;
белгілі бір бағалық саясатты іске асыруға және белгілі бір әлеуметтік басымдықтарды сақтауды қамтамасыз етуге байланысты субсидиялар есепке алынады, бiрақ мұнымен шектелмейдi.
Егер тиiмдiлiк пен сапа көрсеткiштерi жоспарланатын болса, "Қорытындылар" тарауы тиiстi көрсеткiштердiң есептеулерiмен расталған негiздеме келтiрiлген "Тиiмдiлiк" және "Сапа" параграфтарымен толықтырылады.

138. Приложения укомплектовываются документами:
1) к Разделу "Ретроспектива":
финансовая отчетность участников (отдельная и консолидированная) с печатью и за подписью первого руководителя и главного бухгалтера за последние три года, предшествующие внесению ФЭО Инвестиций в центральный и местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности;
для участников, аудит финансовой отчетности которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности является обязательным, представляются аудированная финансовая отчетность и аудиторские отчеты, составленные за последние три года. При этом участник может предоставить неаудированную финансовую отчетность за последний отчетный период при наличии объективных причин в соответствии с действующим законодательством.
Финансовая отчетность представляется в соответствии с требованиями действующего законодательства, в том числе с приложением информации о финансовых участиях в других организациях, с приложением детальной расшифровкой статей баланса, занимающих 10 % и более в валюте баланса;
2) к Разделу "Институциональный":
копии документов, в соответствии с которыми созданы или создаются участники;
копия устава Получателя Инвестиций (при наличии);
3) к Разделу "Обоснованность":
"Стоимость и характеристики приобретаемых (создаваемых) активов" по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
копии прайс-листов (в случае отсутствия прайс-листов по аналогичным товарам, работам и услугам предоставляется не менее двух независимых оценочных заключений), оценочных актов и других документов, содержащих информацию, подтверждающую приводимую в подпункте 2) пункта 129 настоящих Правил информацию. При этом в случае, если это технологическое и инженерное оборудование, стоимость которого подтверждена в заключении комплексной вневедомственной экспертизы, то дополнительные подтверждающие документы не требуются.
При осуществлении Инвестиций предоставляется заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа.
В случае, если реализация Инвестиций, затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых государственных органов, указанными отраслевыми государственными органами дополнительно предоставляются заключения соответствующих экспертиз Инвестиций.
При этом, дополнительные заключения отраслевых экспертиз предоставляются соответствующими отраслевыми центральными государственными органами за подписью первого руководителя либо лица его замещающего либо заместителя первого руководителя, только в части оценки влияния реализации Инвестиций на курирующую отрасль и соответствия приоритетам отрасли.
Заключение отраслевой экспертизы содержит следующее:
оценку анализа существующей ситуации в отрасли;
оценку анализа ситуации в отрасли в случае нереализации мероприятий, указанных в ФЭО Инвестиций;
оценку влияния реализации мероприятий ФЭО Инвестиций на развитие отрасли с приведением количественных и качественных показателей и указанием:
роли и места мероприятий ФЭО Инвестиций в структуре экономики отрасли;
обоснованности выбора месторасположения и масштаба реализации мероприятий ФЭО Инвестиций;
возможности реализации мероприятий ФЭО Инвестиций;
достаточность и оценка эффективности технических решений по мероприятиям ФЭО Инвестиций;
оценку соответствия мероприятий ФЭО Инвестиций международным стандартам, применение оптимальных новейших технологий;
оценку альтернативных вариантов достижения целей мероприятий ФЭО Инвестиций;
обоснованности затрат на ввод объекта в эксплуатацию согласно ведомственным нормативам, утверждаемым отраслевым уполномоченным государственным органом, в случае наличия.
При осуществлении Инвестиций направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, вместе с ФЭО Инвестиций представляется ТЭО (разработанное в соответствии с настоящими Правилами) или ПСД, а также заключение комплексной вневедомственной экспертизы, землеустроительный проект о предоставлении права на земельный участок (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий), технические условия.
Требование данного пункта не применяется для юридических лиц в форме государственного предприятия в случае предоставления обоснования по отсутствию средств на разработку ТЭО или ПСД.
В случае наличия затрат на ввод объекта в эксплуатацию требуются заключения отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа, и комплексной вневедомственной экспертизы по расходам на ввод объекта в эксплуатацию (пусконаладочные работы) согласно ведомственным нормативам.
Для крупных объектов единой энергетической системы и технически сложных объектов атомного и теплоэнергетического комплексов, требующих безотлагательного ввода в эксплуатацию в связи с угрозой социально-экономической стабильности, затраты по пусконаладочным работам осуществляются согласно расчетам представленным в заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа, содержащем в том числе подтверждение угрозы социально-экономической стабильности страны.
При осуществлении Инвестиций, направленных на создание, внедрение и развитие информационных систем, вместе с ФЭО Инвестиций представляется ТЭО (разработанное в соответствии с настоящими Правилами) информационной системы, а также заключение уполномоченного органа в области связи и информатизации на данное ТЭО информационной системы.
При осуществлении Инвестиций, направленных на реализацию мероприятий, предполагающих инновационную и (или) космическую деятельность, представляется заключение государственной научно-технической экспертизы;

138. Қосымшалар мынадай құжаттармен жиынтықталады:
1) "Ретроспектива" бөлiмiне:
ҚЭН-ді мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергілікті уәкілетті органға енгізудің алдындағы соңғы үш жылдағы мөр басылған және бірінші басшы мен бас бухгалтердің қолы қойылған қатысушылардың қаржылық есептілігі (жеке және шоғырландырылған), сондай-ақ қаржылық есепке түсіндірме жазба;
Қазақстан Республикасының аудит қызметі туралы заңнамасына сәйкес қаржылық есептілік аудиті міндетті болып табылатын қатысушылар үшін соңғы үш жылда жасалған аудиттелген қаржылық есептілік пен аудиттік есептер тапсырылады. Бұл ретте қатысушының қолданыстағы заңнамаға сәйкес объективті себептері болған кезде соңғы есепті кезеңдегі аудиттен өтпеген қаржылық есепті ұсына алады.
Қаржылық есептілік қолданыстағы заңнамаға сәйкес, оның ішінде басқа ұйымдарда қаржылық қатысуы туралы, баланс валютасында 10 % және одан көп үлес алатын баланс баптары егжей-тегжейлі толық ашылған ақпаратты қоса берумен ұсынылады.
2) "Институционалдық" бөлiмiне:
оған сәйкес қатысушылар құрылған немесе құрылып жатқан құжаттардың көшiрмесi;
Инвестициялар Алушы жарғысының көшiрмесi (бар болса);
3) "Негiздiлiк" бөлiмiне:
"Сатып алынатын (құрылатын) активтердiң құны мен сипаттамасы" осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысанда;
осы Қағидалардың 129-тармағының 2) тармақшасында келтiрiлген ақпаратты растайтын түскен прайс-парақтардың (ұқсас тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер бойынша прайс-парақтар және баға ұсыныстары жоқ болған жағдайда кемінде екі тәуелсіз бағалау қорытындысы беріледі), бағалау актiлерi мен басқа да құжаттардың көшiрмелерi. Бұл ретте, егер бұл құны кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысында расталған технологиялық және инженерлік жабдық болса, онда қосымша растаушы құжаттар талап етілмейді.
Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде тиісті уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптама қорытындысы ұсынылады.
Егер Инвестицияларды іске асыру бірнеше салалық орталық мемлекеттік органдардың жауапкершілік аясын қозғайтын жағдайда, көрсетілген салалық орталық органдар Инвестициялардың салалық сараптамасының сәйкес қорытындыларын қосымша ұсынады.
Бұл ретте, бірінші басшы немесе оны алмастыратын тұлға немесе бірінші басшысының орынбасары қол қойған қосымша салалық сараптамалық қорытындыларын тиісті салалық орталық мемлекеттік органдар Инвестициялардың іске асырылуының жетекшілік ететін салаға ықпалын бағалау және саланың басымдықтарына сәйкестігі бөлігінде ғана ұсынады.
Салалық сараптаманың қорытындысы мыналарды:
саладағы қазіргі жағдайды талдауды бағалауды;
Инвестициялар ҚЭН-інде көрсетілген іс-шаралар іске асырылмаған жағдайда, саладағы жағдайды талдауды бағалауды;
сандық және сапалық көрсеткіштерді келтіре және көрсете отырып:
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының сала экономикасының құрылымындағы рөлі мен орнын;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асырудың орналасқан орнын таңдау мен ауқымының негізділігін;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асырудың мүмкіндігін;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шаралары бойынша техникалық шешімдердің жеткілікті болуын және олардың тиімділігін бағалауды;
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының халықаралық стандарттарға сәйкестігін бағалауды, оңтайлы жаңа технологияларды қолдануды;
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының мақсаттарына қол жеткізудің баламалы нұсқаларын бағалауды;
бар болған жағдайда, салалық уәкілетті мемлекеттік орган бекітетін ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға енгізу шығындарының негізділігін қамтиды.
Жаңа объектiлердi құруға (құрылысына) не бар объектiлердi қайта жаңғыртуға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде Инвестициялар ҚЭН-мен бірге ТЭН (осы Қағидаларға сәйкес әзірленген) немесе ЖСҚ, сондай-ақ ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы, жерге құқық беру туралы жерге орналастыру жобасы (қажет болған кезде жер учаскелері иелерiнің және жер пайдаланушылардың шығындарын, алынатын алқаптардың түрлеріне байланысты ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндiрiсінің жоғалтуларын есептеулерді қоса бере отырып), техникалық жағдайлар ұсынылады.
Осы тармақтың талаптары мемлекеттік кәсіпорын нысанындағы заңды тұлғалар үшін ТЭН немесе ЖСҚ әзірлеуге қаражаттың жоқтығы жөніндегі негіздемені ұсынған жағдайда қолданылмайды.
Объектіні пайдалануға беру шығындары болған жағдайда, уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасының және ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға беру (іске-қосу-баптау жұмыстары) шығыстары бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындылары талап етіледі.
Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылыққа қауіп төнуіне байланысты, кідіртпей пайдалануға беруді талап ететін, ірі бірыңғай энергетикалық жүйе объектілері мен техникалық күрделі атомдық және жылу энергетикалық кешендері үшін, елдің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығына қауіп төнуі туралы растауы бар уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптама қорытындысында көрсетілген есептерге сәйкес іске қосу жұмыстарының шығындары жүзеге асырылады.
Ақпараттық жүйенi құруға, енгiзуге және дамытуға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде Инвестициялар ҚЭН-імен бірге ақпараттық жүйенің (осы Қағидаларға сәйкес әзірленген) ТЭН, сондай-ақ аталған ақпараттық жүйенің ТЭН-іне байланыс және ақпараттандыру саласындағы уәкiлеттi органның қорытындысы ұсынылады.
Инновациялық және (немесе) ғарыштық қызметтi болжайтын iс-шараларды жүзеге асыруға бағытталған Инвестицияларды iске асыру кезінде мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптаманың қорытындысы ұсынылады;

4) к разделу "Результат":
"Программа производства продукции" по форме согласно
приложению 20 к настоящим Правилам;
"Программа реализации продукции" по форме согласно
приложению 21 к настоящим Правилам;
финансовая модель, подготовленная согласно форме "Требования к финансовой модели", указанной в приложении 22 к настоящим Правилам;
"Результаты Инвестиций" по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
"Бюджетная эффективность мероприятий ФЭО" по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам;
прогноз финансовых показателей Получателя Инвестиций, без учета Инвестиций, согласно формам, определенным в Перечне и формах годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций), утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 422, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6452:
"Бухгалтерский баланс";
"Отчет о прибылях и убытках";
"Отчет о движении денежных средств (прямой метод)" либо "Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)";
"Отчет об изменениях в капитале";
экономическое заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на данное инвестиционное предложение.
139. В случае необходимости соответствующие юридические лица, определенные Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы Инвестиций, могут требовать предоставления дополнительной информации и (или) проведения дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами и/или независимой экспертизой, а также в предоставленной документации.
К дополнительной информации относится финансовая отчетность участников, составленная на последний день месяца, предшествующего внесению ФЭО Инвестиций в центральный и местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности.
К дополнительным экспертизам относятся:
1) банковская экспертиза Инвестиций;
2) комплексная вневедомственная экспертиза;
3) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа.
140. В случае, если Инвестиции планируются на формирование уставного капитала Получателя Инвестиций, не являющегося дочерней, зависимой или аффилированной организацией, раздел "Ретроспектива" не содержит параграф "Анализ финансового состояния участников".
141. В случае, если Инвестиции направляются на формирование уставного капитала юридического лица в организационно-правовой форме акционерного общества с минимальным размером уставного капитала, установленным законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах, либо в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью или государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, с уставным капиталом в размере, не превышающем двадцатипятитысячекратного размера месячного расчетного показателя, структурными элементами ФЭО Инвестиций являются:

4) "Нәтиже" бөлiмiне:
"Өнім өндiру бағдарламасы" осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысанда;
"Өнімді іске асыру бағдарламасы" осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысанда;
қаржылық модель, осы Қағидаларға 22-қосымшада көрсетілген "Қаржы моделіне қойылатын талаптар" нысанына сәйкес дайындалады;
"Инвестициялар нәтижелерi" осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысанда;
"ҚЭН іс-шараларының бюджеттік тиімділігі" осы Қағидаларға
24-қосымшаға сәйкес нысанда;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 20 тамыздағы № 422 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 6452 болып тіркелген Жария мүдделі ұйымдардың (қаржылық ұйымдарынан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесінде мен нысандарында анықталған нысандар бойынша жасалған Инвестицияларды ескермегендегі Инвестициялар Алушының қаржылық көрсеткіштерінің болжамы:
"Бухгалтерлік баланс";
"Кірістер мен шығындар туралы есеп";
"Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей тәсіл)" немесе "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама тәсіл)";
"Капиталдағы өзгерістер туралы есеп";
осы инвестициялық ұсынысқа мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысы.
139. Қажет болған жағдайда, Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған тиiстi заңды тұлғалар жүргiзiлген сараптамаларда және/немесе тәуелсiз сараптамада, сондай-ақ ұсынылған құжаттамада қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша ақпаратты талап етуге және (немесе) қосымша сараптамалар жүргiзе алады.
Қосымша ақпаратқа қатысушылардың мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органға Инвестициялар ҚЭН-ін енгiзудiң алдындағы айдың соңғы күнiне жасалған қаржылық есептiлiгi, сондай-ақ қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазбалар жатады.
Қосымша сараптамаларға мыналар:
1) Инвестицияларға банктік сараптама;
2) ведомстводан тыс кешенді сараптама;
3) мемлекеттік уәкiлеттi органның салалық сараптама қорытындысы жатады.
140. Егер Инвестициялар еншiлес, тәуелдi немесе үлестес ұйымдар болып табылмайтын Инвестициялар Алушының жарғылық капиталын қалыптастыру үшiн жоспарланған жағдайда, "Ретроспектива" бөлiмiнде "Қатысушылардың қаржылық жай-күйін талдау" параграфы болмайды.
141. Егер Инвестициялар Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында белгiленген барынша аз жарғылық капитал мөлшерi бар акционерлiк қоғам ұйымдық-құқықтық нысанындағы не жарғылық капиталы жиырма бес мың еселенген айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын мөлшердегi жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк немесе шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға бағытталған жағдайда, мыналар Инвестициялар ҚЭН-нiң құрылымдық элементтерi болып табылады:

1) Паспорт Инвестиций;
2) раздел "Ретроспектива". В случае, если Инвестиции планируются на формирование уставного капитала Получателя Инвестиций, не являющегося дочерней, зависимой или аффилированной организацией, раздел "Ретроспектива" не содержит параграф "Анализ финансового состояния участников";
3) раздел "Институциональный";
4) раздел "Обоснованность", в том числе:
глава "Объем Инвестиций" содержит параграфы "Объем Инвестиций" и "Пополнение оборотных средств";
глава "Альтернативные источники финансирования", в случае, если Получатель Инвестиций является дочерней и/или аффилированной организацией;
5) раздел "Результат";
6) приложения к ФЭО Инвестиций, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 138 настоящих Правил, в случае, если Получатель Инвестиций является дочерней, зависимой или аффилированной организацией;
7) заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа, в случае, если Инвестиции затрагивают сферу его ответственности;
8) "Программа производства продукции" по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
9) "Программа реализации продукции" по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
10) финансовая модель, подготовленная согласно форме "Требования к финансовой модели", указанной в приложении 22 к настоящим Правилам;
11) "Результаты Инвестиций" по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
12) "Бюджетная эффективность мероприятий ФЭО" по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
142. В случае, если ФЭО Инвестиций представляется на формирование уставного капитала акционерных обществ в размере, превышающем минимальный размер уставного капитала, установленный законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах, товариществ с ограниченной ответственностью или государственных предприятий на праве хозяйственного ведения, с уставным капиталом в размере, превышающем двадцати пяти тысячи кратный размер месячного расчетного показателя, ФЭО Инвестиций разрабатывается в общем порядке, установленном настоящими Правилами.
143. ФЭО Инвестиций разрабатывается в целях финансового обеспечения мероприятий, направленных на достижение показателей результата, предусмотренных в бюджетной программе АБП.
144. Оригинал ФЭО Инвестиций, а также дополнительные материалы, оговоренные в пунктах 162 и 163 настоящих Правил, представляются АБП отдельным сопроводительным письмом на титульном бланке.
Для единой системы электронного документооборота документы предоставляются в не редактируемом графическом формате.
В сопроводительном письме указывается наименование ФЭО Инвестиций, заявляемая сумма и год осуществления Инвестиций, перечень прилагаемых документов.
ФЭО Инвестиций, а также дополнительные материалы, в том числе опровержения, дополнительные доказательства, либо информация о внесении изменений в ФЭО Инвестиций полистно парафируются либо они прошиваются, нумеруются и заверяются подписью руководителем структурного подразделения АБП, ответственного за разработку ФЭО Инвестиций.
Одобрение ФЭО и ТЭО, разработанного дочерними и зависимыми организациями акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд) при планировании и реализации программ бюджетного кредитования, бюджетных инвестиционных программ, а также их корректировок осуществляется соответствующим Комитетом при Правлении Фонда. ФЭО и ТЭО, направляемые в центральный уполномоченный орган по государственному планированию, полистно парафируются ответственным за данное направление членом правления Фонда, а иные дополнительные материалы к ним - ответственным за данное направление руководителем структурного подразделения Фонда.";

1) Инвестициялар паспорты;
2) "Ретроспектива" бөлiмi. Егер Инвестициялар еншiлес, тәуелдi немесе үлестес ұйымдар болып табылмайтын Инвестициялар Алушының жарғылық капиталын қалыптастыру үшiн жоспарланған жағдайда, "Ретроспектива" бөлiмiнде "Қатысушылардың қаржылық жай-күйін талдау" параграфы болмайды;
3) "Институционалдық" бөлiмi;
4) "Негiздеме" бөлiмi, оның ішінде:
"Инвестициялар көлемi" тарауы "Инвестициялар көлемi" және "Айналым қаражатын толтыру" параграфтарын қамтиды;
"Қаржыландырудың баламалы көздерi" тарауы, егер Инвестициялар Алушы еншiлес және/немесе үлестес ұйым болып табылған жағдайда;
5) "Нәтиже" бөлiмi;
6) егер Инвестициялар Алушы еншiлес, тәуелдi және/немесе үлестес ұйым болып табылған жағдайда, осы Қағидалардың 138-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетiлген ҚЭН-ге қосымшалар;
7) тиісті мемлекеттiк уәкiлеттi органның салалық сараптамасы, егер Инвестициялар оның жауапты саласын қозғаған жағдайда;
8) "Өнім өндiру бағдарламасы" осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысанда;
9) "Өнімді іске асыру бағдарламасы" осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысанда;
10) қаржылық модель, осы Қағидаларға 22-қосымшада көрсетілген "Қаржы моделіне қойылатын талаптар" нысанына сәйкес дайындалады;
11) "Инвестициялар нәтижелерi" осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысанда;
12) "ҚЭН іс-шараларының бюджеттік тиімділігі" осы Қағидаларға
24-қосымшаға сәйкес нысанда.
142. Егер Инвестициялар ҚЭН-і Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында белгiленген барынша аз жарғылық капитал мөлшерi бар акционерлiк қоғам ұйымдық-құқықтық нысанындағы не жарғылық капиталы жиырма бес мың еселiк айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын мөлшердегi жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк немесе шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға бағытталған жағдайда, Инвестициялар ҚЭН-і осы Қағидаларда белгiленген жалпы тәртiпке сәйкес әзiрленедi.
143. Инвестициялар ҚЭН-і ББӘ стратегиялық жоспарының жобасында немесе бюджеттік бағдарламасында көзделген нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткiзуге бағытталған iс-шараларды қаржылық қамтамасыз ету мақсатында әзiрленедi.
144. Инвестициялар ҚЭН-інің түпнұсқасын, сондай-ақ осы Қағидалардың 162 және 163-тармақтарында айтылған қосымша материалдарды, ББӘ титулдық бланкiдегі жеке iлеспе хатпен бередi.
Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі үшін құжаттар редакцияланбайтын графикалық форматта ұсынылады.
Iлеспе хатта Инвестициялар ҚЭН-інің атауы, мәлiмделетiн сома және Инвестицияларды жүзеге асыру жылы, қоса берiлетiн құжаттардың тiзбесi көрсетiледi.
Инвестициялар ҚЭН-інің, сондай-ақ қосымша материалдардың, оның ішінде теріске шығарулардың, қосымша дәлелдемелердің не Инвестициялар ҚЭН-іне өзгерістер енгізу туралы ақпараттың әрбір парағына Инвестициялар ҚЭН-ін әзірлеуге жауапты ББӘ құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қояды.
Инвестициялар ҚЭН-інің, сондай-ақ қосымша материалдардың, оның ішінде теріске шығарулардың, қосымша дәлелдемелердің не Инвестициялар ҚЭН-іне өзгерістер енгізу туралы ақпараттың әрбір парағына қол қойылады не тігіледі, нөмірленеді және Инвестициялар ҚЭН-ін әзірлеуге жауапты ББӘ құрылымдық бөлімшесі басшысының қолымен расталады.
"Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Қор) еншілес және тәуелді ұйымдары әзірлеген ҚЭН мен ТЭН мақұлдауды бюджеттік кредит беру бағдарламаларын, бюджеттік инвестициялық бағдарламаларды жоспарлау мен іске асыру, сондай-ақ оларды түзету кезінде Қор Басқармасы жанындағы тиісті Комитет жүзеге асырады. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жолданатын ҚЭН мен ТЭН-нің әрбір парағына осы бағытқа жауапты Қордың басқарма мүшесі, ал оларға қосымша өзге материалдарға – осы бағытқа жауапты Қордың құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қояды.";

дополнить параграфом 9-1 следующего содержания:
"Параграф 9-1. Порядок корректировки финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, в том числе предполагающих увеличение стоимости, а также проведения необходимых экспертиз
145. Корректировка ФЭО Инвестиций с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан проводится в случае:
1) изменения установленных финансово-экономических параметров, влекущих дополнение и (или) изменение мероприятий, технико-технологических решений, увеличение расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия;
2) если требуется перераспределение ранее выделенных средств, в том числе между аффилированными лицами юридического лица в связи с изменением целей и задач, а также мероприятий юридического лица и (или) их аффилированных лиц;
3) если по итогам реализации бюджетных инвестиций высвободились средства (экономия).
Не допускается утверждение скорректированного ФЭО Инвестиций, прошедшего необходимые экспертизы, без рассмотрения и предложения бюджетной комиссии.
Структура и содержание скорректированного ФЭО Инвестиций соответствуют положениям параграфа 9 главы 3 настоящих Правил, с приведением в соответствующих разделах ФЭО Инвестиций обоснований и расчетов по предполагаемым изменениям в сравнении с ранее утвержденным ФЭО Инвестиций.
145-1. Корректировка ФЭО Инвестиций без проведения экономической экспертизы и получения экономического заключения проводится в случае:
1) увеличения стоимости Инвестиций, не влекущих изменения технических решений, по причине существенного изменения курса национальной валюты к иностранной валюте, за исключением Инвестиций, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов;
2) предусмотренном в пункте 149 настоящих Правил;
3) перераспределения средств между компонентами внутри одного мероприятия, не влекущих изменения технических решений.
146. Рассмотрение республиканских Инвестиций, предполагающих увеличение сметной стоимости, и местных Инвестиций, имеющих стратегическое и (или) социально важное значение, реализуемых за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета на развитие столицы, увеличение сметной стоимости которых связано с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном ТЭО или типовом проекте, и составляющих свыше 1000000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете, осуществляется в порядке определенном пунктом 151 настоящих Правил.

мынадай мазмұндағы 9-1-параграфпен толықтырылсын:
"9-1-параграф. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттік қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесін түзету, оның ішінде құнының ұлғайюы көзделетін, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу тәртібі
145. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейіннен қажетті сараптамалар жүргізе отырып, Инвестициялардың ҚЭН түзету мынадай:
1) іс-шараларды, техникалық-технологиялық шешiмдердi толықтыруға және (немесе) өзгертуге, бекiтiлген iс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайтуға әкеп соғатын, белгiленген қаржылық-экономикалық параметрлер өзгерген;
2) бұған дейін бөлінген қаражатты, оның ішінде заңды тұлғаның үлестес тұлғалары арасында, заңды тұлғаның және (немесе) үлестес тұлғалардың мақсаттары мен міндеттері, сондай-ақ іс-шараларының өзгеруіне, бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындылары бойынша босатылған қаражаттарға (үнемдеулерге) байланысты қайта бөлу талап етілген;
3) егер бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындылары бойынша қаражат босаған (үнемделген) жағдайларда жүргізіледі.
Қажетті сараптамалардан өткен, Инвестициялардың түзетілген ҚЭН-ін бюджет комиссиясының қарауынсыз және ұсынысынсыз бекітуге жол берілмейді.
Инвестициялардың түзетілген ҚЭН-інің құрылымы мен мазмұны осы Қағидалардың 3-тарауының 9-параграфтың ережелеріне сәйкес келеді, ҚЭН-нің тиісті бөлімдерінде бұған дейін бекітілген ҚЭН-мен салыстыра отырып, болжанған өзгерістер бойынша негіздемелер мен есептеулер келтіріледі.
145-1. Инвестициялар түзетілген ҚЭН экономикалық сараптама жүргізу және экономикалық қорытындысын алу мына жағдайда жүзеге асырылады:
1) жаңа немесе қолданыстағы объектілерді жаңарту (салу) құруға бағытталған инвестицияларды қоспағанда, шетелдік валютамен ұлттық валютаның айтарлықтай өзгеруі, техникалық шешімдерді қамтитын өзгерістері, инвестициялардың құнын арттыру;
2) осы Қағидалардың 149-тармағында көзделген:
3) техникалық шешімдерді өзгертуге әкелмейтін, бір іс-шара аясындағы құрамдауыштар арасында қаражатты қайта бөлу.
146. Сметалық құнды ұлғайтуды болжайтын республикалық Инвестициялар мен стратегиялық және (немесе) әлеуметтік маңызы бар, сметалық құнын ұлғайту ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған бекітілген ТЭН-де немесе үлгілік жобада көзделмеген қосымша бюджет шығыстарына алып келетін қосымша құрамдауыштарды енгізуге байланысты республикалық бюджеттен берілетін астананы дамытуға арналған нысаналы трансферттер есебінен іске асырылатын және республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1000000 астам еселенген мөлшерін құрайтын жергілікті Инвестицияларды қарау осы Қағидалардың
151-тармағымен айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.

147. Рассмотрение местных Инвестиций, а также местных Инвестиций, планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, предполагающих увеличение сметной стоимости, осуществляется местным уполномоченным органом по государственному планированию, за исключением местных Инвестиций, имеющих стратегическое и (или) социально важное значение, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие республиканского бюджета в столице, увеличение сметной стоимости которых связано с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном ТЭО или типовом проекте, составляющих свыше 1000000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете, осуществляется в порядке определенном пунктом 151 настоящих Правил.
148. Корректировка Инвестиций проводится, если по итогам реализации проекта(ов) высвободились средства (экономия), которые будут направлены на реализацию нового(ых) проекта(ов), путем разработки нового единого ФЭО Инвестиций в соответствии с бюджетным законодательством, с указанием причин экономии и источников финансирования по образовавшейся экономии.
149. В случае увеличения стоимости Инвестиций, не влекущих изменения технических решений, по причине существенного изменения курса национальной валюты к иностранной валюте, проводится корректировка ФЭО, в том числе ТЭО и (или) ПСД с последующим проведением комплексной вневедомственной экспертизы, при этом экономические экспертиза и заключение не требуются.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию выносит данный вопрос на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии в порядке, указанном в пункте 151 настоящих Правил.
150. В случае разработки ФЭО по корректировке Инвестиций, выделенных без соблюдения процедур, установленных бюджетным законодательством, согласно пункту 7 статьи 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, предоставление ФЭО Инвестиций, экономических экспертизы и заключения для проведения экономической экспертизы не требуется.
151. Порядок вынесения вопросов корректировки ФЭО Инвестиций, в том числе предусматривающих увеличение стоимости утвержденных мероприятий на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии осуществляется в два этапа.
Первый этап:
1) разработка АБП инвестиционного предложения по корректировке ФЭО Инвестиций и представление в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 145-1 настоящих Правил;

147. Стратегиялық және (немесе) әлеуметтік маңызы бар, республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен астанада іске асырылатын, сметалық құнын ұлғайту ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған бекітілген ТЭН-де немесе үлгілік жобада көзделмеген, қосымша бюджет шығыстарына алып келетін қосымша құрамдауыштарды енгізуге байланысты, республикалық бюджет туралы заңда белгіленген тәртіппен айлық есептік көрсеткіштің 1000000 астам еселенген мөлшерін құрайтын жергілікті Инвестицияларды қоспағанда, жергілікті Инвестицияларды, сондай-ақ сметалық құнын ұлғайту болжанатын, нысаналы даму трансферттері мен жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін кредиттер есебінен қаржыландыру жоспарланатын жергілікті Инвестицияларды қарауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Қағидалардың 151-тармағында айқындалған тәртіппен жүзеге асырады.
148. Егер жобаны (жобаларды) іске асыру қорытындылары бойынша қаражат босаса (үнемделсе), ол қалыптасқан үнемдеу бойынша үнемдеу себептері мен қаржыландыру көздерін көрсете отырып, бюджет заңнамасына сәйкес жаңа бірыңғай Инвестициялар ҚЭН-ін әзірлеу арқылы жаңа жобаны (жобаларды) іске асыруға бағытталатын болса, Инвестицияларды түзету жүргізіледі.
149. Ұлттық валюта бағамының шетел валюта бағамына қатысты елеулі өзгеруі себебінен, техникалық шешімдердің өзгеруіне алып келмейтін, Инвестициялардың құны ұлғайған жағдайда, ҚЭН-ге түзету жүргізіледі, оның ішінде, ТЭН-ге және (немесе) ЖСҚ-ға кейіннен ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуімен бұл ретте экономикалық сараптама және қорытынды талап етілмейді.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган аталған мәселені осы Қағидалардың 151-тармағында айқындалған тәртіппен тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
150. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабының 7-тармағына сәйкес бюджет заңнамасында белгіленген рәсімдер сақталмай бөлінген Инвестицияларды түзету бойынша ҚЭН әзірленген жағдайда, экономикалық сараптама жүргізу үшін Инвестициялар ҚЭН-ін, экономикалық сараптаманы және қорытындыны ұсыну талап етілмейді.
151. Инвестициялардың ҚЭН-ін түзету мәселелерін, оның ішінде бекітілген іс-шаралардың құнын ұлғайтуды көздейтін мәселелерді тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару тәртібі екі кезеңмен жүзеге асырылады.
Бірінші кезең:
1) осы Қағидалардың 145-1-тармағында көзделген жағдайдан басқа, ББӘ-нің Инвестициялар ҚЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсыныс әзірлеуі және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынуы;

2) решение соответствующей бюджетной комиссии по определению целесообразности корректировки ФЭО Инвестиций на основе представляемых АБП документов и положительного экономического заключения на инвестиционное предложение по корректировке ФЭО Инвестиций центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию. В случаях предусмотренных в пункте 145-1 настоящих Правил, наличие экономического заключения на инвестиционное предложение по корректировке ФЭО Инвестиций не требуется.
На первом этапе процесс разработки, рассмотрения и отбора инвестиционных предложений по корректировке ФЭО Инвестиций происходит в порядке, определенном в главе 2 настоящих Правил.
На первом этапе по местным Инвестициям, предусмотренным в пункте 146 настоящих Правил, увеличение сметной стоимости которых предполагается финансировать за счет средств республиканского бюджета, местный исполнительный орган готовит заключение и вносит Инвестиции с приложением документов, указанных в настоящем пункте, соответствующему администратору республиканской бюджетной программы для последующего внесения в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для вынесения на рассмотрение РБК вопроса корректировки ТЭО местных Инвестиций.
По инвестиционным предложениям по корректировке ФЭО Инвестиций, по которым представлен неполный пакет документации, либо не дано четких и обоснованных причин возникновения удорожания, а также не указаны виновные лица или организации и принятые к ним меры (в случае наличия таковых), не рассматриваются на предмет увеличения сметной стоимости.
Для вынесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопроса целесообразности корректировки ФЭО Инвестиций АБП представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию следующие документы:
письмо-заявку за подписью первого руководителя государственного органа - АБП либо лица его замещающего, с указанием предполагаемых дополнений и (или) изменений мероприятий, технико-технологических решений в ФЭО Инвестиций, увеличения расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия, с приложением сравнительной таблицы по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
копию приказа АБП (национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП) об утверждении ФЭО Инвестиций (при наличии), получившее положительное экономическое заключение, с приложением первоначальных параметров ФЭО Инвестиций;
копию положительного экономического заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на ранее представленное ФЭО Инвестиций, за исключением проектов, утвержденных в соответствующем бюджете без соблюдения процедур, установленных статьей 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
заключения экспертиз и ФЭО Инвестиций, на которое ранее было получено положительное экономическое заключение уполномоченного органа по государственному планированию;

2) ББӘ ұсынған құжаттар мен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті органға ұсынылатын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның түзетілген Инвестициялар ҚЭН-і бойынша түзетілген Инвестициялар ҚЭН-нің орындылығын айқындау үшін тиісті бюджет комиссиясының шешімі. Осы Қағидалардың 145-1-тармағында көзделген жағдайларда, Инвестициялар ҚЭН-іне түзету бойынша инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды талап етілмейді.
Бірінші кезеңде түзетілген Инвестициялардың ҚЭН-і бойынша инвестициялық ұсыныстарды әзірлеу, қарау және іріктеу процесі осы Қағидалардың 2-тарауында айқындалған тәртіппен өтеді.
Бірінші кезеңде осы Қағидалардың 146-тармағында көзделген, сметалық құнын ұлғайтуды республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын жергілікті Инвестициялар бойынша жергілікті атқарушы орган қорытынды дайындайды және жергілікті Инвестициялардың ТЭН-ін түзету мәселесін республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін кейіннен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізу үшін осы тармақта көрсетілген құжаттармен қоса, Инвестицияларды республикалық бюджеттік бағдарламаның тиісті әкімшісіне енгізеді.
Инвестициялардың ҚЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсыныстар құжаттаманың толық топтамасы ұсынылмаған не қымбаттаудың орын алуының айқын және негізді себептері берілмеген, сондай-ақ кінәлі тұлғалар немесе ұйымдар және оларға қолданылған шаралар (егер ондай болса) көрсетілмеген болса, сметалық құнын ұлғайту тұрғысынан қаралмайды.
Инвестициялардың ҚЭН-ін түзетудің орындылығы мәселесін тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мына құжаттарды ұсынады:
осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салыстырмалы кестені қоса бере отырып, іс-шараларды, Инвестициялар ҚЭН-інің техникалық-экономикалық шешімдерін болжамды толықтырулар және (немесе) өзгертулер, бекітілген іс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайту көрсетілген ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оның орынбасары қол қойған өтінім хат;
Инвестициялар ҚЭН-нің бастапқы параметрлері қоса берілген, оң экономикалық қорытынды алған Инвестициялар ҚЭН-ін (бар болса) бекiту туралы ББӘ (ББӘ құзыретіне жатқызуға болмайтын жобалардың түрлі экономикалық салаларында іске асырылуын көздейтін ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтер) бұйрығының көшірмесі;
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабында белгіленген рәсімдер сақталмай тиісті бюджетте бекітілген жобаларды қоспағанда, бұрын ұсынылған Инвестициялардың ҚЭН-іне мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысының көшірмесі;
сараптамалар қорытындысы және бұрын мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысы алынған Инвестициялардың ҚЭН-і;

положительное экономическое заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение по корректировке ФЭО, за исключением случаев предусмотренных в пункте 145-1 настоящих Правил;
информация о заключенных договорах, в рамках реализации мероприятии ФЭО Инвестиций, в том числе по проектам предполагающим строительную деятельность начиная с разработки ПСД, с указанием суммы экономии в результате проведения государственных закупок (в случае, если имеется экономия);
финансирование мероприятий ФЭО Инвестиций из бюджета за каждый год с начала реализации. Данная информация сопровождается планом и фактом за каждый год с указанием причин неосвоения, в случае наличия таковых;
подробное указание причин, влекущих удорожание (с приложением копий писем подрядчиков, подтверждающих своевременность предупреждения АБП о необходимости превышения указанной в договоре цены (сметы);
организация, либо физическое лицо, по вине которых произошло удорожание, а также меры, принятые в отношении такой организации либо физического лица;
заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа, представляемое в форме официального письма, подтверждающее обоснованность и достоверность увеличения стоимости проекта с приложением разъяснений АБП, в случае отсутствия отрасли предоставляется АБП;
акт уполномоченного Правительством Республики Казахстан органа по внутреннему контролю на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ФЭО Инвестиции, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин не достижения, за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает пакет документов и вносит заключение по ним на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
При получении положительного решения бюджетной комиссии АБП вносит соответствующие корректировки в ФЭО Инвестиций с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Второй этап:
1) представление АБП скорректированного ФЭО Инвестиций в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 145-1 настоящих Правил;

осы Қағидалардың 145-1-тармағында көзделген жағдайларда қоспағанда, ҚЭН түзету бойынша берілген инвестициялық ұсынысқа мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысы;
ЖСҚ-ны әзірлеуден бастап, құрылыс қызметін болжайтын жобалар бойынша мемлекеттік сатып алуды жүргізудің нәтижесінде үнемделген соманы (егер үнемдеу болған жағдайда) көрсете отырып, ҚЭН-ді іске асыру шеңберінде жасалған шарттар туралы ақпарат;
іске асыру басталғаннан бастап әрбір жыл үшін бюджеттен Инвестициялар ҚЭН іс-шараларын қаржыландыру. Бұл ақпарат әрбір жылдың тіркелген жоспары мен фактісі игерілмеген жағдайда, оның себептері көрсетіле отырып беріледі;
қымбаттауға әкелетін себептерді егжей-тегжейлі көрсету (мердігерлердің ББӘ шартта көрсетілген бағаны (сметаны) өсіру қажеттігі туралы уақтылы ескерткендігін растайтын хаттарының көшірмелерін қоса бере отырып);
ұйым не жеке тұлғаның кінәсінен қымбаттау болған жағдайда, сондай-ақ осындай ұйымға не жеке тұлғаға қатысты қабылданған шаралар;
тиісті уәкілетті мемлекеттік органның ресми хат нысанында ұсынылатын, ББӘ түсіндірмелерімен қоса, жоба құнын ұлғайтудың негізділігі мен дұрыстығын растайтын салалық сараптаманың қорытындысы, сала болмаған жағдайда ББӘ-нің қорытындысы ұсынылады;
Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі органның бюджет қаражатының нысаналы пайдаланылуы тұрғысынан, сондай-ақ, құжаттар берілген күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей белгіленген, жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, бұзушылықтардың болмауы мәніне актісі;
бекітілген Инвестициялардың ҚЭН-інде көрсетілген көрсеткіштерге, қол жеткізу немесе жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын, оның себептері көрсетіле отырып, оның ішінде бөлінген бюджет қаражаты толық игерілген кезде, ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға қол қойған түсіндірме жазба..
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға құжаттар топтамасын қарайды және олар бойынша қорытындыны тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Бюджет комиссиясының оң қорытындысын алған жағдайда, ББӘ кейіннен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті сараптамаларды жүргізе отырып, Инвестициялар ҚЭН-іне тиісті түзетулерді енгізеді.
Екінші кезең:
1) осы Қағидалардың 145-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға түзетiлген Инвестициялар ҚЭН-ін ұсыну;

2) решение соответствующей бюджетной комиссии о финансировании Инвестиций по скорректированному ФЭО.
На втором этапе рассмотрение скорректированного ФЭО Инвестиций осуществляется центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию в порядке, установленным настоящими Правилами и бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию выносят вопрос целесообразности финансирования по скорректированному
ФЭО Инвестиций на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий на основе представляемых АБП следующих документов:
письмо-заявку за подписью первого руководителя государственного органа - АБП либо лица его замещающего, с указанием предполагаемых дополнений и (или) изменений мероприятий, технико-технологических решений в ФЭО Инвестиций, обстоятельств и причин, влекущих увеличения расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия, с приложением сравнительной таблицы по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
копию приказа АБП (национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП) об утверждении ФЭО Инвестиций (при наличии), получившее положительное экономическое заключение, с приложением первоначальных параметров ФЭО Инвестиций;
копию положительного экономического заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на ранее представленное ФЭО Инвестиций, за исключением проектов, утвержденных в соответствующем бюджете без соблюдения процедур, установленных статьей 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
заключения экспертиз и документы, в том числе ФЭО Инвестиций, на которое ранее было получено положительное экономическое заключение уполномоченного органа по государственному планированию;
скорректированное ФЭО Инвестиций;
положительное экономическое заключение на скорректированное ФЭО Инвестиций, за исключением случая, указанного в пункте 145-1 настоящих Правил;
информация о заключенных договорах, в рамках реализации мероприятии ФЭО Инвестиций, в том числе по проектам предполагающим строительную деятельность начиная с разработки ПСД, с указанием суммы экономии в результате проведения государственных закупок (в случае, если имеется экономия);
финансирование мероприятий ФЭО Инвестиций из бюджета за каждый год с начала реализации. Данная информация сопровождается планом и фактом за каждый год с указанием причин неосвоения, в случае наличия таковых;
подробное указание причин, влекущих удорожание (с приложением копий писем подрядчиков, подтверждающих своевременность предупреждения АБП о необходимости превышения указанной в договоре цены (сметы);
организация, либо физическое лицо, по вине которых произошло удорожание, а также меры, принятые в отношении такой организации либо физического лица;
заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа, представляемое в форме официального письма, за подписью первого руководителя либо лица его замещающего, заверенной печатью, и подтверждающее обоснованность и достоверность увеличения стоимости проекта с приложением разъяснений АБП, в случае отсутствия отрасли предоставляется АБП;
заключение комплексной вневедомственной экспертизы на скорректированное ТЭО и (или) ПСД Инвестиций;
обоснование предполагаемых дополнительных бюджетных расходов, которые потребуются для завершения реализации мероприятии указанных в ФЭО Инвестиций;
акт уполномоченного Правительством Республики Казахстан органа по внутреннему финансовому контролю на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, охватывающий все бюджетные средства, выделенные в рамках реализации Инвестиций, срок давности которого не более 6 (шести) месяцев от даты предоставления документов;
материалы фото или видеосъемки, дающие полное представление о фактическом состоянии объекта, снятые не ранее, чем за 1 (один) месяц до даты представления документов.

2) тиісті бюджет комиссиясының түзетілген ҚЭН-і бойынша Инвестицияларды қаржыландыру туралы шешімі.
Екінші кезеңде түзетілген Инвестициялар ҚЭН-ін қарау мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органның осы Қағидаларда және Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергiлiктi уәкiлеттi орган ББЭ ұсынған мына құжаттардың негізінде тиісті бюджет комиссияларының қарауына түзетілген Инвестициялар ҚЭН-і бойынша қаржыландырудың орындылығы мәселесін шығарады:
iс-шараларды, Инвестициялар ҚЭН-індегі техникалық-технологиялық шешiмдерге болжанған толықтыруларды және (немесе) өзгертулерді, бекітілген іс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайтуға әкелетін мән-жайлар мен себептерді көрсете отырып, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салыстырмалы кесте қоса берілген ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оның орынбасары қол қойған өтiнiм-хат;
Инвестициялар ҚЭН-інің бастапқы параметрлері қоса берілген, оң экономикалық қорытынды алған Инвестициялар ҚЭН-ін (бар болса) бекiту туралы ББӘ (бір ББӘ құзыретіне жатқызуға болмайтын жобаларды экономиканың түрлі салаларында іске асырылуын көздейтін ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтер) бұйрығының көшірмесі;
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабында белгіленген рәсімдер сақталмай тиісті бюджетте бекітілген жобаларды қоспағанда, бұрын ұсынылған Инвестициялар ҚЭН-іне берілген мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысының көшірмесі;
сараптамалар қорытындылары және құжаттар, сондай-ақ бұрын мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның оң қорытындысы алынған ҚЭН;
түзетiлген Инвестициялар ҚЭН-і;
осы Қағидалардың 145-1-тармағында көрсетілген жағдайдан басқа, түзетiлген Инвестициялар ҚЭН-іне оң экономикалық қорытынды;
ЖСҚ-ны әзірлеуден бастап, құрылыс қызметін болжайтын жобалар бойынша мемлекеттік сатып алуды жүргізудің нәтижесінде үнемделген соманы (егер үнемдеу болған жағдайда) көрсете отырып, ҚЭН-ді іске асыру шеңберінде жасалған шарттар туралы ақпарат;
іске асыру басталғаннан бастап әрбір жыл үшін бюджеттен ҚЭН іс-шараларын қаржыландыру. Бұл ақпарат әрбір жылдың жоспары және фактісі, игерілмеу болған жағдайда, оның себептері көрсетіле отырып беріледі;
қымбаттауға әкелетін себептерді егжей-тегжейлі көрсету (мердігерлердің ББӘ шартта көрсетілген бағаны (сметаны) өсіру қажеттігі туралы уақтылы ескерткендігін растайтын хаттарының көшірмелерін қоса бере отырып);
ұйым не жеке тұлғаның кінәсінен қымбаттау болған жағдайда, сондай-ақ осындай ұйымға не жеке тұлғаға қатысты қабылданған шаралар;
тиісті уәкілетті мемлекеттік органның ресми хат нысанында ұсынылатын бірінші басшы не оны алмастыратын адам қол қойған, мөрмен расталған, салалық сараптама қорытындысының, ББӘ түсіндірмелерімен қоса, жоба құнын ұлғайтудың негізділігі мен дұрыстығын растайтын салалық сараптаманың қорытындысы, сала болмаған жағдайда ББӘ-нің қорытындысы ұсынылады;
Инвестициялар түзетілген ТЭН және (немесе) ЖСҚ ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы;
Инвестициялар ҚЭН-інде көрсетілген іс-шаралардың іске асырылуын аяқтау үшін талап етілетін болжанған қосымша бюджет шығыстарының негіздемесі;
бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуы, сондай-ақ Инвестицияларды іске асыру шеңберінде бөлінген барлық бюджет қаражатын қамтитын бұзушылықтардың болмауы тұрғысынан ескіру мерзімі құжаттар ұсынылған күннен 6 (алты) айдан аспайтын Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі қаржылық бақылау жөніндегі органның актісі немесе Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің қаулысы;
құжаттарды ұсынған күнге дейін көп дегенде 1 (бір) ай бұрын түсірілген, объектінің нақты жай-күйі туралы толық көрініс беретін фото немесе бейне түсірілімдер материалдары.";

152. ФЭО Инвестиций, по которым представлен неполный пакет документации, либо не дано четких и обоснованных причин возникновения удорожания, а также не указаны виновные лица или организации и принятые к ним меры (в случае наличия таковых), не рассматриваются на предмет увеличения сметной стоимости.
153. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает пакет документов, указанных в пункте 151 настоящих Правил, и вносит заключение по увеличению стоимости Инвестиций по скорректированному ФЭО Инвестиций на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
154. Отобранные соответствующими бюджетными комиссиями Инвестиции, предполагающие увеличение сметной стоимости, включаются в соответствующий бюджет в порядке, установленном бюджетным законодательством.";
дополнить параграфами 11, 12 следующего содержания:
"Параграф 11. Порядок разработки финансово-экономического обоснования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами
182-2. В ФЭО бюджетного кредита приводится подтверждение целесообразности бюджетного кредитования, а также подтверждение соответствия планируемых мероприятий следующим критериям бюджетного кредитования согласно бюджетному законодательству:
экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования;
окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита;
кредитоспособность заемщика в соответствии с критериями, определяемыми уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию.
182-3. Экономическая экспертиза ФЭО бюджетного кредита юридического лица, определенного Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы, проводится на предмет соответствия мероприятий ФЭО бюджетного кредита критериям бюджетного кредитования.
182-4. Разработка или корректировка ФЭО бюджетного кредита может осуществляться либо АБП, либо одним из участников финансовой схемы.
182-5. Цели и задачи ФЭО бюджетного кредита должны соответствовать инвестиционному предложению.
182-6. ФЭО бюджетного кредита должно соответствовать следующей структуре:
паспорт проекта;
институциональный раздел;
маркетинговый раздел;
финансовый раздел;
социально-экономический раздел;
оценка и распределение рисков;
выводы по проекту;
приложения.
В случае, если бюджетный кредит предоставляется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие первоначальную и предлагаемую к корректировке стоимость проектов, утвержденных в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на государственный и/или русский языки.
В зависимости от специфики проекта включаются дополнительные разделы, позволяющие детально раскрыть и обосновать принятые в рамках ФЭО бюджетного кредита решения.
При этом, приложения укомплектовываются следующими документами:
расчетами по возможным видам и способам финансирования, которые включают базовые параметры финансово-экономической модели и расчеты показателей экономической эффективности, представляемые по формам согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
информация об участниках, представляемое по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
бумажная и электронная версия финансовой модели, составленной в соответствии с приложением 22 к настоящим Правилам;
прогноз финансовых показателей участников финансовой схемы бюджетного кредита, без учета бюджетного кредита, составленный по формам, утвержденным приказом центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета:
"Бухгалтерский баланс";
"Отчет о прибылях и убытках";
"Отчет о движении денежных средств (прямой или косвенный метод)";
"Отчет об изменениях в капитале";
анализ эффективности инвестиционного проекта, планируемого к реализации за счет бюджетного кредита, представляемый по форме согласно приложению 47 к настоящим Правилам;
анализ заемщика, представляемый по форме согласно приложению 48 к настоящим Правилам;
документ, подтверждающий право собственности на предполагаемое залоговое обеспечение и отсутствие иных обременении на залоговое имущество;
оригинал справки соответствующего налогового органа об отсутствии (наличии) налоговой задолженности и других обязательных платежей в бюджет;
справка (письмо) уполномоченного органа по исполнению бюджета об отсутствии просроченной задолженности по ранее выданным бюджетным кредитам;
отчет об оценке имущества, который предоставляется для обеспечения по своевременному возврату бюджетного кредита, составленный в соответствии с законодательством об оценочной деятельности в Республики Казахстан;
документ, обосновывающий маржу, взимаемую при бюджетном кредитовании конечного заемщика;
копии соответствующих правоустанавливающих документов на недвижимое имущество по проектам, предполагающим строительство новых либо реконструкцию существующих объектов;
копии учредительных документов участников финансовой схемы;
документы о кредитной политике участников финансовой схемы;
финансовая отчетность участников финансовой схемы (отдельная и консолидированная) с печатью и за подписью первого руководителя и главного бухгалтера за последние три года, предшествующие внесению ФЭО бюджетного кредита в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности;
для участников финансовой схемы, аудит финансовой отчетности которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности является обязательным, представляются аудированная финансовая отчетность и аудиторские отчеты, составленные за последние три года. При этом участник финансовой схемы имеет право предоставить неаудированную финансовую отчетность за последний отчетный период при наличии объективных причин в соответствии с действующим законодательством;
копия инвестиционного предложения и экономического заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на данное инвестиционное предложение;
соответствующее заключение комплексной вневедомственной экспертизы;
заключение отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли;
финансовая отчетность участников финансовой схемы, составленная на последний день месяца, предшествующего внесению ФЭО бюджетного кредита в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности.
Финансовая отчетность представляется в соответствии с требованиями действующего законодательства, в том числе с приложением информации о финансовых участиях в других организациях, с приложением детальной расшифровкой статей баланса, занимающих 10 % и более в валюте баланса.
Заключение отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли содержит следующее:

152. Құжаттамасының толық топтамасы ұсынылмаған не қымбаттаудың орын алуының айқын және негізді себептері берілмеген, сондай-ақ кінәлі тұлғалар немесе ұйымдар және оларға қолданылған шаралар (егер ондай болса) көрсетілмеген ҚЭН сметалық құнын ұлғайту тұрғысынан қаралмайды.
153. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Қағидалардың 151-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын қарайды және түзетілген Инвестициялардың ҚЭН-і бойынша Инвестициялар құнын ұлғайту бойынша қорытындыны тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
154. Тиісті бюджет комиссиясы іріктеген, сметалық құнын ұлғайту болжанған Инвестициялар бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті бюджетке енгізіледі.
мынадай мазмұндағы 11, 12-параграфтармен толықтырылсын:
"11-параграф. Қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруын бюджеттік кредиттеудің қаржылық-экономикалық негіздемесін әзірлеу тәртібі
182-2. Бюджеттік кредиттің ҚЭН-інде бюджеттік кредиттеудің орындылығын растау, сондай-ақ жоспарланатын iс-шаралардың бюджет заңнамасына сәйкес бюджеттік кредиттеудің келесі критерийлеріне сәйкестiгiн растау келтіріледі:
іс-шараларды бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі;
бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы;
мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келісу бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкiлеттi орган айқындайтын критерийлерге сәйкес қарыз алушының кредит қабілеттілігі.
182-3. Экономикалық сараптаманы жүзеге асыруға Қазақстан Республикасы Үкіметі немесе жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғаның бюджеттік кредиттің ҚЭН-інің экономикалық сараптамасы бюджеттік кредиттің ҚЭН-інің iс-шараларының бюджеттік кредиттеудің критерийлеріне сәйкестiгi тұрғысынан жүргізіледі.
182-4. Бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді ББӘ не қаржылық схема қатысушыларының бірі жүзеге асырады.
182-5. Бюджеттік кредиттің ҚЭН-інің мақсаттары мен міндеттері инвестициялық ұсынысқа сәйкес келуі тиіс.
186-6. Бюджеттік кредиттің ҚЭН-і:
жобаның паспорты;
институционалдық бөлім;
маркетингтік бөлім;
қаржылық бөлім;
әлеуметтік-экономикалық бөлім;
тәуекелдерді бағалау және бөлу бөлімі;
жоба бойынша тұжырымдар;
қосымшалар құрылымына сәйкес болуға тиіс.
Егер бюджеттік кредит шет мемлекеттердің аумағында берілген жағдайда, БИЖ-дің бастапқы және түзетуге ұсынылатын құнын растайтын, аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті құжаттар аталған заңнаманың мәтінін қоса бере отырып және мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып ұсынылады.
Жобаның ерекшелігіне байланысты бюджеттік кредиттің ҚЭН-і шеңберінде қабылданған шешімдерді егжей-тегжейлі ашуға және негіздеуге мүмкіндік беретін қосымша бөлімдер қосылады.
Бұл ретте, қосымшалар келесі құжаттармен жиынтықталады:
қаржыландырудың ықтимал түрлері мен тәсілдерінің есептеулері, олар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша ұсынылатын қаржылық-экономикалық модельдің базалық параметрлері мен экономикалық тиімділік көрсеткіштерінің есебін қамтиды.;
осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша ұсынылатын қатысушылар туралы ақпарат;
осы Қағидалардың 22-қосымшасына сәйкес жасалған қаржы моделінің қағаз және электрондық нұсқасы;
бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген нысандар бойынша жасалған бюджеттік кредитті есепке алмай, бюджеттік кредиттің қаржылық схемасына қатысушылардың қаржылық көрсеткіштерінің болжамы:
"Бухгалтерлік баланс";
"Пайдалар мен шығындар туралы есеп";
"Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей немесе жанама әдіс)";
"Капиталдағы өзгерістер туралы есеп";
осы Қағидаларға 47-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша ұсынылатын бюджеттік кредиттер есебінен іске асыру жоспарланатын инвестициялық жобаның тиімділігін талдау;
осы Қағидаларға 48-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша ұсынылатын қарыз алушыны талдау;
ұйғарылып отырған кепілзатты қамтамасыз етуге меншік құқығын және кепілзат мүлігіне өзге ауыртпалықтар жоқ екендігін растайтын құжат;
салық берешегінің және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің болмауы (болуы) туралы тиісті салық органының анықтама түпнұсқасы;
бұрын алынған бюджеттік кредиттер бойынша мерзімі өткен берешектің болмауы туралы бюджетті атқару жөніндегі уәкiлеттi органның анықтамасы (хаты);
Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы заңмаға сәйкес жасалған бюджеттік кредиттерді уақтылы қайтару бойынша қамтамасыз ету болып табылатын мүліктің бағалауы туралы есеп бюджеттік кредиттеу кезінде түпкілікті қарыз алушыдан алынатын маржаны негіздейтін құжат;
жаңа объектілердің құрылысын немесе жұмыс істеп тұрған объектілерді реконструкциялауды болжайтын жобалар бойынша жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін тиісті құжаттардың көшірмелері;
қаржылық схема қатысушыларының құрылтай құжаттарының көшірмелері;
қаржылық схема қатысушыларының кредит саясаты туралы құжаттары;
бюджеттік кредиттің ҚЭН-і мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкілетті органға енгізудің алдындағы соңғы үш жылдағы мөр басылған және бірінші басшы мен бас бухгалтердің қолы қойылған қаржылық схема қатысушыларының қаржылық есептілігі (жеке және шоғырландырылған), сондай-ақ қаржылық есептілікке түсіндірме жазбалар;
Қазақстан Республикасының аудит қызметі туралы заңнамасына сәйкес қаржылық есептілік аудиті міндетті болып табылатын қаржылық схема қатысушылары үшін соңғы үш жылда жасалған аудиттелген қаржылық есептілік пен аудиттік есептер тапсырылады. Бұл ретте қаржылық схема қатысушысы қолданыстағы заңнамаға сәйкес объективті себептері болған кезде соңғы есепті кезеңдегі аудиттен өтпеген қаржылық есептілікті ұсынуға құқылы;
инвестициялық ұсыныстың және осы инвестициялық ұсынысқа мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысының көшірмесі;
жобаның ерекшелігіне байланысты ведомстводан тыс кешенді сараптаманың тиісті қорытындысы;
тиісті саладағы уәкілетті органның салалық сараптамасының қорытындысы;
қаржылық схема қатысушыларының мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін енгiзудiң алдындағы айдың соңғы күнiне жасалған қаржылық есептiлiгi, сондай-ақ қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазбалар жатады.
Қаржылық есептілік қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес, оның ішінде басқа ұйымдарға қаржылық қатысу туралы, баланс валютасында 10 % және одан көп үлес алатын баланс баптары егжей-тегжейлі толық ашылған ақпаратты қоса берумен ұсынылады.
Тиісті саладағы уәкілетті органның салалық сараптама қорытындысы:

1) оценку анализа существующей ситуации в отрасли;
2) оценку влияния реализации проекта на развитие отрасли с приведением количественных и качественных показателей и указанием роли и места проекта в структуре экономики отрасли;
3) оценку достаточности и эффективности технических решений по мероприятиям проекта (по проектам, предполагающим строительство и (или) закуп оборудования).
182-7. В паспорте проекта раскрывается краткая информация о проекте. Паспорт проекта содержит следующую информацию:
наименование АБП;
наименование проекта;
место реализации проекта (в случае строительства);
цель и задачи проекта, в том числе в количественном выражении;
период реализации проекта, в том числе период строительства объекта (в случае строительства);
компоненты проекта;
планируемый объем бюджетного кредита;
условия предоставления бюджетного кредита (цель предоставления кредита, ставка вознаграждения, период освоения кредита заемщиком, периодичность погашения основного долга и выплаты вознаграждения по нему, наличие льготного периода, метод погашения кредита);
основные выгодополучатели от реализации проекта.
182-8. В институциональном разделе описывается предлагаемая оптимальная схема управления проектом, участники финансовой схемы проекта и их функции, порядок их взаимодействия.
Данный раздел включает:
1) информацию по каждому участнику финансовой схемы, а также финансовую схему реализации мероприятий с указанием сумм и направлений денежных потоков;
2) информацию о стратегических предпосылках проекта, в частности, информацию о стратегических и программных документах, в реализацию которых планируются мероприятия по ФЭО бюджетного кредита (ежегодное Послание Президента Республики Казахстан к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики Республики Казахстан, нормативные правовые акты, документы Системы государственного планирования Республики Казахстан).
182-9. Маркетинговый раздел содержит анализ существующей и прогнозируемой (на период реализации проекта) конъюнктуры спроса на образующуюся в результате реализации проекта продукцию (товары/услуги) и предложения потребляемых факторов производства.
Данный раздел включает:
1) анализ существующей социально-экономической ситуации в отрасли (регионе) и Республике Казахстан и перспективы ее развития без учета проекта, в том числе:
основные социальные показатели (уровень доходов населения, уровень безработицы, занятости, смертности, рождаемости и тому подобное);
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде);
описание существующей проблемы в отрасли, которую планируется решить посредством реализации проекта;

1) саладағы қазіргі жағдайдың талдауын бағалауды;
2) сандық және сапалық көрсеткіштерді келтіре отырып және жобаның сала экономикасының құрылымындағы рөлі мен орнын көрсете отырып, саланың дамуына жобаның іске асырылуының ықпалын бағалауды;
3) жобаның іс-шаралары бойынша (құрылысты және/немесе жабдықтарды сатып алуды болжайтын жобалар бойынша) техникалық шешімдердің жеткілікті болуын және олардың тиімділігін бағалауды қамтиды.
182-7. Жоба паспортында жоба туралы қысқаша ақпарат ашылады. Жоба паспорты мынадай ақпаратты қамтиды:
ББӘ атауы;
жобаның атауы;
жобаны іске асыру орны (құрылыс болған жағдайда);
жобаның мақсаты мен міндеттері, оның ішінде сандық мәнде;
жобаның іске асырылу кезеңі, оның ішінде объект құрылысының кезеңі (құрылыс болған жағдайда);
жобаның құрамдауыштары;
бюджеттік кредиттің жоспарланатын көлемі;
бюджеттік кредитті беру шарттары (кредитті берудің мақсаты, сыйақы мөлшерлемесі, қарыз алушының кредитті игеру кезеңі, негізгі борышты өтеу және ол бойынша сыйақы төлемдерін төлеу кезеңділігі, жеңілдік кезеңінің болуы, кредитті өтеу әдісі);
жобаның іске асырылуынан негізгі пайда алушылар.
182-8. Институционалдық бөлімде жобаны басқарудың ұсынылатын оңтайлы схемасы, жобаның қаржылық схемасына қатысушылар және олардың функциялары, олардың өзара іс-қимыл тәртібі сипатталады.
Бұл бөлім мыналарды:
1) әрбір қаржылық схема қатысушысы жөніндегі ақпаратты, сондай-ақ ақша ағындарының сомалары мен бағыттарын көрсете отырып іс-шараларды іске асырудың қаржылық схемасын;
2) жобаның стратегиялық алғышарттары туралы ақпаратты, атап айтқанда, іске асыру үшін бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша іс-шаралар жоспарланатын стратегиялық және бағдарламалық құжаттар туралы ақпаратты (елдегі жағдай және Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауын, нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жоспарлау жүйесінің құжаттарын, бюджеттік бағдарламасын) қамтиды.
182-9. Маркетингтік бөлім жобаны іске асырудың нәтижесінде қалыптасатын өнімге (тауарларға/көрсетілетін қызметтерге) сұраныстың және өндірістің тұтыну факторларын ұсынудың қазіргі кездегі және болжамды (жобаны іске асыру кезеңіндегі) конъюнктурасын талдауды қамтиды.
Бұл бөлім мыналарды:
1) саладағы (өңірдегі) және Қазақстан Республикасындағы қазіргі әлеуметтік-экономикалық жағдайды және жобаны есепке алмай оның даму перспективаларын талдауды, оның ішінде:
негізгі әлеуметтік көрсеткіштерді (халықтың табыс деңгейі, жұмыссыздық, жұмыспен қамту, өлім-жітім, туу деңгейі және т.б.);
негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштерді (өнімдерді (тауарларды/көрсетілетін қызметтерді) өндіру көлемі), жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланың (өңірдің) үлесі, салаға (өңірге) жасалған инвестициялардың көлемі және олардың жоспарланатын кезеңдегі үрдістері);
жобаны іске асыру арқылы шешу жоспарланып отырған саланың ағымдағы проблемаларын сипаттауды;

2) анализ перспектив развития социально-экономической ситуации в отрасли (регионе) и в Республике Казахстан в случае реализации проекта, в том числе:
основные социальные показатели (уровень доходов населения, уровень безработицы, занятости, смертности, рождаемости и другие);
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде);
анализ и обоснование количественных параметров спроса, его тенденций или оценку необходимости в продукции (товаров/услуг), планируемой к производству в рамках проекта;
анализ объемов, видов и цен на продукцию (товары/услуги), которая производится с учетом текущей ситуации в отрасли (регионе) по категориям потребителей;
3) анализ объемов, видов и цен на продукцию (товары/услуги), которая будет производиться в результате реализации проекта по категориям потребителей:
анализ рынков сырья, материалов, оборудования, необходимых для реализации проекта, в том числе сравнительный анализ по производителям и поставщикам, ценам, качеству и условиям поставки продукции;
анализ обеспеченности проекта специалистами соответствующей квалификации как в инвестиционный, так и в постинвестиционный период, а также, в случае необходимости, обоснование привлечения иностранных специалистов.
182-10. В финансовом разделе приводится обоснование объема бюджетного кредита и цели кредитования, описание и обоснование исходных данных финансовой модели, анализ финансовой эффективности проекта, обоснование условий предоставления и возможности своевременного возврата бюджетного кредита, а также анализ заемщика и иных участников финансовой схемы. Кроме того, раскрываются принятые в рамках ФЭО бюджетного кредита финансовые решения.
Данный раздел включает:
1) обоснование объема бюджетного кредита, подтвержденное документально и расчетами в разрезе каждого мероприятия ФЭО бюджетного кредита, в том числе:
обоснование перечня, количества и качества приобретаемых продуктов (в случае их приобретения);
анализ цен на продукты, приобретаемые за счет бюджетного кредита (информацию о динамике цен за последние два года и возможные изменения текущих цен и события, которые могут привести к такому изменению), в случае их приобретения;
2) обоснование всех исходных данных, применяемых в расчетах финансовой модели для всех участников финансовой схемы, с приведением:
подробного описания условий и обоснования предоставления бюджетного кредита (цель предоставления кредита, ставка вознаграждения, период освоения кредита заемщиком, периодичность погашения основного долга и выплаты вознаграждения по нему, наличие льготного периода, метод погашения кредита и другие);
обоснования продолжительности периода реализации проекта;
информации о наличии/отсутствии требований к обеспечению и соблюдению ковенантов участниками финансовой схемы;
структуры кредитного портфеля участников финансовой схемы и оценки его изменения в случае реализации проекта;
обоснования себестоимости реализуемой продукции (товаров/услуг), в том числе обоснования ее роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждому продукту);
обоснования планируемых расходов по реализации продукции, в том числе обоснования их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
обоснования планируемых административных расходов, в том числе обоснования их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
обоснования планируемых расходов по маркетингу и рекламе, в том числе обоснования их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
обоснования планируемых расходов по вознаграждениям;
обоснования расходов, связанных с выбытием активов;
обоснования расходов, связанных с операционной арендой;
обоснования расходов по инвестициям, учитываемых методом долевого участия;
планируемых расходов, связанных с прекращаемой деятельностью;
прочих планируемых расходов;
обоснования доходной части проекта с приведением доходов от продаж и иных источников;
обоснования маржи участников финансовой схемы.
Финансовая модель составляется в соответствии с приложением 22
к настоящим Правилам и представляется в электронном формате Excel;

2) саладағы (өңірдегі) және Қазақстан Республикасындағы әлеуметтік-экономикалық жағдайды және жобаны іске асыру жағдайында оның даму перспективаларын талдауды, оның ішінде:
негізгі әлеуметтік көрсеткіштерді (халықтың табыс деңгейі, жұмыссыздық, жұмыспен қамту, өлім-жітім, туу деңгейі және басқалар);
негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштерді (өнімдерді (тауарларды/көрсетілетін қызметтерді) өндіру көлемі), жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланың (өңірдің) үлесі, салаға (өңірге) жасалған инвестициялардың көлемі және олардың жоспарланатын мерзімдегі үрдістері);
сұраныстың сандық параметрлерінің, оның үрдістерінің талдауын және негіздемесін немесе жоба шеңберінде өндіру жоспарланатын өнімге (тауарға/көрсетілетін қызметке) қажеттілікті бағалауды;
тұтынушылар санаты бойынша саладағы (өңірдегі) ағымдағы жағдайды ескере отырып, жүргізілетін өнімнің (тауардың/көрсетілетін қызметтің) көлемін, түрлерін және бағаларын талдауды;
3) тұтынушылар санаты бойынша жобаны іске асырудың нәтижесінде жүргізілетін өнімнің (тауардың/көрсетілетін қызметтің) көлемін, түрлерін және бағаларын талдауды:
жобаны іске асыру үшін қажетті шикізаттар, материалдар, жабдықтар нарығын талдау, оның ішінде өндірушілер мен жеткізушілер, бағалар, сапа және өнімді жеткізу шарттары бойынша салыстырмалы талдауды;
инвестициялық, сондай-ақ инвестициядан кейінгі кезеңде жобаның тиісті біліктілігі бар мамандармен қамтамасыз етілуін талдау, қажет болған жағдайда, шетелдік мамандарды тарту негіздемесін қамтиды.
182-10. Қаржылық бөлімде бюджеттік кредит көлемiнiң және кредиттеу мақсатының негiздемесi, қаржы моделінің бастапқы деректерінің сипаттамасы мен негіздемесі, жобаның қаржылық тиімділігін талдау, бюджеттік кредитті беру шарттарының және оны уақытылы қайтару мүмкіндігінің негіздемесі, сондай-ақ қарыз алушы мен өзге де қаржылық схема қатысушыларының талдауы келтіріледі. Одан басқа, бюджеттік кредиттің ҚЭН-і шеңберінде қабылданған қаржылық шешімдер ашылады.
Бұл бөлім:
1) бюджеттік кредит ҚЭН-і iс-шараларының әрбiр іс-шарасы бөлiнiсiнде бюджеттік кредит көлемiнiң құжатпен және есептеулермен расталған негiздемесiн, оның ішінде:
сатып алынатын өнiмдер тізбесінің, саны мен сапасының негiздемесiн (сатып алынған жағдайда);
сатып алынған жағдайда бюджеттік кредит есебiнен сатып алынатын өнiмдер бағаларының талдауын (соңғы екі жылдағы бағалардың серпіні туралы ақпарат және өзгеріске әкелуі мүмкін ағымдағы бағалар мен мұндай өзгеріске алып келуі ықтимал оқиғалар);
2) мыналарды:
бюджеттік кредитті беру шарттарын (кредитті берудің мақсаты, сыйақы мөлшерлемесі, қарыз алушының кредитті игеру кезеңі, негізгі борышты өтеу және ол бойынша сыйақы төлемдерін төлеу кезеңділігі, жеңілдік кезеңінің болуы, кредитті өтеу тәсілі және басқалары) егжей-тегжейлі сипаттауды;
жобаны іске асыру мерзімінің ұзақтығының негіздемесін;
қаржылық схема қатысушыларының ковенанттарды қамтамасыз етуіне және сақтауына қойылатын талаптардың болуы/болмауы туралы ақпаратты;
қаржылық схема қатысушыларының кредиттік қоржынының құрылымы мен жоба іске асырылған жағдайда оның өзгерісін бағалауды;
өткізілетін өнiмнiң (тауарлардың/көрсетілетін қызметтердің) өзiндiк құнының негiздемесi, оның iшiнде оның өсу немесе төмендеу негiздемесiн (ақпаратты ашу әрбір өнiм бойынша жүзеге асырылады);
өнiмді өткізу бойынша жоспарланатын шығыстар негіздемесін, оның iшiнде олардың өсу немесе төмендеу негiздемесiн (ақпаратты ашу әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
жоспарланатын әкiмшiлiк шығыстар негiздемесi, оның iшiнде олардың өсу және төмендеу негiздемесiн (ақпаратты ашу әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
маркетинг пен жарнама бойынша жоспарланатын шығыстар негiздемесiн, оның iшiнде олардың өсу немесе төмендеу негiздемесiн (ақпаратты ашу әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
сыйақылар бойынша жоспарланатын шығыстар негіздемесін;
активтердi iстен шығаруға байланысты шығыстар негіздемесін;
операциялық жалдауға байланысты шығыстар негіздемесін;
үлестiк қатысу әдiсiмен ескерiлетiн инвестициялар жөнiндегi шығыстар негіздемесін;
қызметтiң тоқтатылуына байланысты жоспарланатын шығыстарды;
өзге де жоспарланатын шығыстарды;
сатудан және өзге көздерден түсетін кірістерді келтіре отырып, жобаның кіріс бөлігінің негіздемесін;
қаржылық схема қатысушылары маржасының негідемесін келтіре отырып, барлық қаржылық схема қатысушылары үшін қаржы моделін есептеуде қолданылатын барлық бастапқы деректердің негіздемесін қамтиды.
Қаржылық модель, осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес жасалады және Excel электрондық форматында ұсынылады;

3) анализ эффективности проекта, реализуемого за счет бюджетного кредита.
В данной главе необходимо представить описание результатов расчета следующих показателей:
простой срок окупаемости (payback period, PP);
дисконтированный период окупаемости (discounted payback period, DPP);
чистый дисконтированный доход (net present value, NPV);
внутренняя норма доходности (internal rate of return, IRR);
индекс доходности (profitability index, PI).
Расчет показателей производится в соответствии с приложением 47 к настоящим Правилам;
4) анализ заемщика и иных участников финансовой схемы проекта.
Для этого проводятся следующие виды анализа финансовой отчетности участников финансовой схемы проекта:
вертикальный анализ (vertical analysis);
горизонтальный анализ (horizontal analysis);
коэффициентный анализ (coefficient analysis).
Расчет показателей производится в соответствии с приложением 48 к настоящим Правилам.
182-11. Социально-экономический раздел отражает социально-экономические выгоды и затраты от реализации проекта.
Данный раздел включает:
подтвержденное расчетами обоснование планируемых прямых и конечных результатов мероприятий ФЭО бюджетного кредита;
информацию о социально-экономической, в том числе, бюджетной, эффективности мероприятий ФЭО бюджетного кредита, обусловленной достижением прямого и конечного результатов;
анализ выгод и затрат по проекту, который включает в себя анализ результатов, следствий и влияния, приращенные выгоды и затраты, дополнительные выгоды потребителя, необратимые издержки, внешние эффекты, международные эффекты, косвенные выгоды от реализации проекта;
расчет прямого, косвенного и совокупного макроэкономического эффекта в текущих ценах и в сопоставимых ценах предыдущего года;
расчет показателей чистых общественных выгод, экономического чистого приведенного дохода (economic net present value, ENPV), экономической внутренней нормы доходности (economic internal rate of return, EIRR);
анализ влияния реализации проекта на развитие смежных отраслей (соседних регионов);
анализ влияния проекта на рост экспортного потенциала Республики Казахстан и импортозамещения, развитие инноваций;
планируемые к предоставлению виды и размеры государственной поддержки для поддержания деятельности участников по проекту, их расчеты и обоснование;
расчет нагрузки на государственный бюджет (республиканский или местный) по годам реализации проекта;
расчет показателей чистых бюджетных выгод, бюджетного чистого приведенного дохода (NPV государственного бюджета), бюджетной внутренней нормы доходности (IRR государственного бюджета);
планируемые налоговые поступления в государственный бюджет, в том числе, с учетом конечных заемщиков бюджетного кредита.

3) бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын жобаның тиімділігін талдау.
Бұл тарауда мынадай көрсеткіштерді есептеу нәтижелерінің сипаттамасын ұсыну қажет:
қарапайым өзін-өзі ақтау мерзімі (payback period, PP);
дисконтталған өзін-өзі ақтау кезеңі (discounted payback period, DРP);
таза дисконтталған кіріс (net present value, NPV);
кірістіліктің ішкі нормасы (internal rate of return, IRR);
кірістілік индексі (profitability index, PI).
Көрсеткіштер есебі осы Қағидаларға 47-қосымшаға сәйкес жүргізіледі;
4) қарыз алушыны және жобаның өзге де қаржылық схема қатысушыларын талдау. Ол үшін жобаның қаржылық схемасы қатысушыларының қаржылық есептілігін талдаудың:
сатылас талдау (vertical analysis);
деңгейлес талдау (horizontal analysis);
коэффициенттік талдау (coefficient analysis) түрлері жүргізіледі.
Көрсеткіштер есебі осы Қағидаларға 48-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
182-11. Әлеуметтік-экономикалық бөлім жобаны іске асырудан түсетін әлеуметтік-экономикалық пайда мен шығындарды көрсетеді.
Бұл бөлім:
бюджеттік кредиттің ҚЭН iс-шараларының жоспарланған тiкелей және түпкілікті нәтижелерiнiң есептеулермен расталған негiздемесін;
тiкелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуге негізделген бюджеттік кредиттің ҚЭН iс-шараларының әлеуметтік-экономикалық, оның ішінде бюджеттік тиімділігі туралы ақпаратты;
нәтижелерді, салдар мен ықпалдарды талдауды, өсірілген пайда мен шығындарды, тұтынушының қосымша пайдаларын, қайтымсыз шығасыларды, сыртқы әсерлерді, халықаралық әсерлерді, жобаны іске асырудан пайда болған жанама пайдаларды қамтитын жоба бойынша пайда мен шығындардың талдауын;
ағымдағы бағалар мен өткен жылдың салыстырмалы бағаларындағы тура, жанама және жиынтықтық макроэкономикалық әсердің есебін;
таза қоғамдық пайда, экономикалық таза келтірілген кірістің (economic net present value, ENPV), кірістіліктің экономикалық ішкі нормасының (economic internal rate of return, EIRR) көрсеткіштері есебін;
жобаны іске асырудың аралас салалардың (көрші өңірлердің) дамуына әсерінің талдауын;
жобаның Қазақстан Республикасының экспорттық әлеуетінің өсуіне және импортты алмастыруға, инновациялардың дамуына әсерін талдауды;
жоба қатысушылары қызметін қолдау үшін көрсетілуі жоспарланатын мемлекеттік қолдаудың түрлері мен мөлшерлерін, олардың есептері мен негіздемесін;
жобаны іске асыру жылдары бойынша мемлекеттік бюджетке (республикалық немесе жергілікті) түсетін жүктеменің есебін;
таза бюджеттік пайданың, бюджеттік таза келтірілген кірістің (мемлекеттік бюджеттің NPV), кірістіліктің бюджеттік ішкі нормасы (мемлекеттік бюджеттің IRR) көрсеткіштерінің есебін;
мемлекеттік бюджетке түсуі жоспарланған салықтық түсімдерді, оның ішінде бюджеттік кредиттің түпкілікті қарыз алушыларын ескере отырып, түсімдерді қамтиды.

182-12. В разделе "Оценка и распределение рисков" описываются риски, возможные к наступлению при реализации проекта (в том числе, в случае строительства, на подготовительном этапе, этапе строительства/реконструкции объекта и его эксплуатации).
Данный раздел включает:
оценку коммерческих рисков;
оценку социальных рисков;
оценку экономических рисков;
оценку технических рисков;
оценку финансовых рисков;
оценку специфических рисков для участников проекта, определяющие основные факторы рисков, предположительный характер и диапазон их изменений;
предполагаемые мероприятия по их снижению;
анализ распределения рисков между участниками финансовой схемы проекта;
анализ в условиях неопределенности, в том числе анализ чувствительности по основным параметрам (объем сбыта, цена сбыта, прямые издержки), в том числе определение предельно допустимых значений изменения параметра.
Оценка рисков проводится методом количественного и качественного анализа.
182-13. В разделе "Выводы по проекту" описываются:
основные достоинства и недостатки проекта;
обоснование необходимости реализации проекта посредством бюджетного кредитования;
оценка условий предоставления бюджетного кредита согласно Паспорту проекта;
критические риски по проекту и меры по их снижению.
Параграф 12. Порядок рассмотрения финансово-экономического обоснования бюджетного кредитования на реализацию инвестиционной политики государства финансовыми агентствами
182-14. Для пределения целесообразности бюджетного кредитования АБП предоставляет в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию пакет документов по ФЭО бюджетного кредита, разработанный в соответствии с пунктом 182-7 настоящих Правил.
Срок рассмотрения пакета документов по ФЭО бюджетного кредита составляет 45 (сорока пяти) рабочих дней со дня его поступления в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
182-15. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления пакета документов от АБП направляет его на экономическую экспертизу соответственно:
1) юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита;
2) юридическим лицам, определяемым местными исполнительными органами Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита.
182-16. Экономическая экспертиза ФЭО бюджетного кредита юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами, проводится в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня представления пакета документов по ФЭО бюджетного кредита.
Экономическая экспертиза ФЭО бюджетного кредита проводится на основании представленного ФЭО бюджетного кредита и соответствующих положительных заключений экспертиз, требуемых в зависимости от специфики проекта.
В случае необходимости предоставления дополнительной информации и (или) проведения дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами и/или независимой экспертизой, а также в предоставленной документации, соответствующие юридические лица, определенные Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, запрашивают соответствующую информацию и (или) проведение дополнительных экспертиз.
К дополнительной информации относится финансовая отчетность участников, составленная на последний день месяца, предшествующего внесению ФЭО бюджетного кредита в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности.
К дополнительным экспертизам относятся:

182-12. "Тәуекелді бағалау және бөлу" бөлімінде жобаны іске асыру кезінде (оның ішінде құрылыс болған жағдайда, дайындық кезеңінде, объектіні салу/реконструкциялау және пайдалану кезеңінде) басталуы мүмкін тәуекелдер сипатталады.
Бұл бөлім:
коммерциялық тәуекелдерді бағалауды;
әлеуметтік тәуекелдерді бағалауды;
экономикалық тәуекелдерді бағалауды;
техникалық тәуекелдерді бағалауды;
қаржылық тәуекелдерді бағалауды;
тәуекелдердің негізгі факторларын айқындайтын жоба қатысушыларына тән тәуекелдерді бағалауды, оларды өзгертудің болжамды сипаты мен диапазонын;
оларды төмендету бойынша болжанатын іс-шараларды;
тәуекелдерді жобаның қаржылық схема қатысушылары арасында бөлудің талдауын;
белгісіздік жағдайындағы талдау, оның ішінде негізгі параметрлер бойынша (өткізу көлемі, өткізу бағасы, тікелей шығындар) сезімталдықты талдау, оның ішінде параметр өзгеруінің шекті рұқсат етілген мәндерін айқындауды қамтиды.
Тәуекелдерді бағалау сандық және сапалық талдау әдісімен жүргізіледі.
182-13. "Жоба бойынша тұжырымдар" бөлімінде:
жобаның негізгі артықшылықтары мен кемшіліктері;
жобаны бюджеттік кредиттеу арқылы іске асыру қажеттігін негіздеу;
жоба паспортына сәйкес бюджеттік кредитті беру шарттарының бағалауы;
жоба бойынша шегіне жеткен тәуекелдер және оларды азайту жөніндегі шаралар сипатталады.
12-параграф. Қаржы агенттіктерінің мемлекеттің инвестициялық саясатын іске асыруын бюджеттік кредиттеудің қаржылық-экономикалық негіздемесін қарау тәртібі
182-14. Бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау үшін ББӘ мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға осы Қағидалардың 182-7-тармағына сәйкес әзірленген бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша құжаттар топтамасын ұсынады.
Бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша құжаттар топтамасын қарау мерзімі оның мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға келіп түскен күнінен бастап 45 (қырық бес) жұмыс күнiн құрайды.
182-15. ББӘ-ден құжаттар топтамасы түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнi iшiнде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган оны экономикалық сараптама жүргiзу үшiн тиісінше:
1) бюджеттік кредиттің ҚЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған заңды тұлғаға;
2) бюджеттік кредиттің ҚЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары айқындайтын заңды тұлғаларға жібереді.
182-16. Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаның бюджеттік кредиті ҚЭН-інің экономикалық сараптамасы бюджеттік кредит ҚЭН-і бойынша құжаттар топтамасын ұсынған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Бюджеттік кредит ҚЭН-інің экономикалық сараптамасы ұсынылған бюджеттік кредит ҚЭН-інің және жобаның ерекшелігіне байланысты талап етілетін сараптамалардың тиісті оң қорытындыларының негізінде жүргізіледі.
Жүргiзiлген сараптамаларда және/немесе тәуелсiз сараптамада, сондай-ақ ұсынылған құжаттамада қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша ақпаратты ұсыну қажет болған жағдайда, бюджеттік кредит ҚЭН-іне экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған тиiстi заңды тұлғалар тиісті ақпаратты және (немесе) қосымша сараптамалар жүргiзуді сұрайды.
Қосымша ақпаратқа қатысушылардың мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органға бюджеттік кредиттеу ҚЭН-ін енгiзудiң алдындағы айдың соңғы күнiне жасалған қаржылық есептiлiгi, сондай-ақ қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазбалар жатады.
Қосымша сараптамаларға мыналар:

1) комплексная вневедомственная экспертиза;
2) отраслевая экспертиза уполномоченного государственного органа.
Запросы по представлению необходимой информации и (или) проведению дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами направляются соответствующему АБП, копия запроса – центральному или местному уполномоченному органу по государственному планированию в течение
15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления полного пакета документов, указанных в 182-7 настоящих Правил.
АБП представляют необходимую информацию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента поступления запроса в виде официального письма, или уведомляют о необходимости дополнительных сроков для представления информации, но не более 25 (двадцати пяти) рабочих дней.
В случае продления срока проведения экономической экспертизы юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, уведомляет центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию о продлении проведения экономической экспертизы с приложением письма АБП.
Со дня направления запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экономической экспертизы приостанавливаются.
Результатом экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита является положительное заключение или отрицательное заключение или заключение на доработку.
182-17. Заключение экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита (далее – Заключение) включает в себя:
1) заголовок;
2) раздел "Краткая характеристика проекта";
3) раздел "Выводы";
4) подписи;
5) дата;
6) адрес;
7) Приложение 1 к Заключению "Документы";
8) Приложение 2 к Заключению "Осуществимость";
9) Приложение 3 к Заключению "Эффективность";
10) Приложение 4 к Заключению "Окупаемость";
11) Приложение 5 к Заключению "Кредитоспособность".
Заключение имеет заголовок, указывающий на наименование проекта, а также наименование организации, подготовившей Заключение.
В разделе "Краткая характеристика проекта" указывается следующая информация согласно ФЭО бюджетного кредита:
1) наименование проекта;
2) наименование администратора бюджетной программы;
3) наименования участников финансовой схемы;
4) цель предоставления бюджетного кредита;
5) общая стоимость проекта с разбивкой финансирования по годам;

1) ведомстводан тыс кешенді сараптама;
2) мемлекеттік уәкiлеттi органның салалық сараптамасы жатады.
Қажетті ақпаратты ұсыну және/немесе жүргізілген сараптамаларда қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптамалар жүргізу бойынша сұрау салу тиісті ББӘ-ге, сұрау салудың көшірмесі осы Қағидалардың 182-7-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасы түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жіберіледі.
ББӘ ресми хат түрінде сұрау салу түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қажетті ақпаратты бюджеттік кредит ҚЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғаға ұсынады немесе ақпаратты ұсыну үшін қосымша, бірақ 25 (жиырма бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімнің қажеттігі туралы хабардар етеді.
Бюджеттік кредит ҚЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлға экономикалық сараптама жүргізу мерзімін ұзартқан жағдайда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органды экономикалық сараптама жүргізуді ұзарту туралы ББӘ хатын қоса бере отырып, хабардар етеді.
Сұрау салу жіберілген күннен бастап және қажетті ақпарат ұсынылғанға дейін экономикалық сараптама жүргізу мерзімі тоқтатыла тұрады.
Бюджеттік кредит ҚЭН-інің экономикалық сараптамасының нәтижесі оң қорытынды немесе теріс қорытынды немесе пысықтауға жіберуге арналған қорытынды болып табылады.
182-17. Бюджеттік кредит ҚЭН-інің экономикалық сараптамасының қорытындысы:
1) тақырыпты;
2) "Жобаның қысқаша сипаттамасы" бөлімін;
3) "Тұжырымдар" бөлімін;
4) қолдарды;
5) күнін;
6) мекенжайды;
7) Қорытындыға "Құжаттар" деген 1-қосымшаны;
8) Қорытындыға "Жүзеге асушылық" деген 2-қосымшаны;
9) Қорытындыға "Тиімділік" деген 3-қосымшаны;
10) Қорытындыға "Өтелімділік" деген 4-қосымшаны қамтиды;
11) Қорытындыға "Кредит қабілеттілік" деген 5-қосымшаны қамтиды.
Қорытындының жобаның атауы, сондай-ақ Қорытындыны дайындаған ұйымның атауы көрсетілген тақырыбы болады.
"Жобаның қысқаша сипаттамасы" бөлімінде бюджеттік кредиттің ҚЭН-ге сәйкес мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) жобаның атауы;
2) ББӘ-нің атауы;
3) қаржылық схема қатысушыларының атаулары;
4) бюджеттік кредитті беру мақсаты;
5) қаржыландыру жылдар бойынша бөліп көрсетілген жобаның жалпы құны;

6) источники и форма финансирования проекта;
7) условия предоставления бюджетного кредита.
Раздел "Выводы" соответствует следующей структуре:
1) глава "Эффективность", в которой приводится информация об экономической и социальной эффективности реализации мероприятий проекта посредством бюджетного кредитования, возможности достижения прямого и конечного результатов проекта, а также при наличии, показателей эффективности и качества;
2) глава "Окупаемость", в которой приводится анализ финансовой отчетности участников финансовой схемы и информация о финансовой эффективности мероприятий ФЭО бюджетного кредита.
Приложение 1 "Документы" к Заключению содержит:
1) перечень документов и материалов, принятых во внимание при проведении экономической экспертизы:
документы, представленные на рассмотрение для проведения экономической экспертизы;
нормативные правовые акты;
2) замечания к составу и содержанию представленных документов.
Приложение 2 "Осуществимость" к Заключению содержит:
1) анализ возможности реализации проекта в рамках действующего законодательства;
2) оценку институциональной схемы проекта.
Приложение 3 "Эффективность" к Заключению содержит:
1) анализ спроса или социально-экономической необходимости проекта;
2) анализ рынков товаров (работ, услуг), закупаемых и планируемых к производству (оказанию) в рамках реализации проекта;
3) анализ социальной и экономической эффективности реализации проекта, в том числе анализ выгод и затрат по проекту;
4) анализ бюджетной эффективности реализации проекта;
5) анализ возможности достижения прямого и конечного результатов проекта, а также при наличии, показателей эффективности и качества.
Приложение 4 "Окупаемость" к Заключению содержит:
1) анализ обоснованности размера бюджетного кредита;
2) анализ условий предоставления бюджетного кредита;
3) анализ функциональных возможностей, достоверности и обоснованности исходных данных финансовой модели;
4) оценку устойчивости финансовых показателей финансовой модели;
5) анализ финансовой отчетности участников финансовой схемы;
6) количественный анализ рисков проекта и мер по их снижению;
7) анализ распределения критических рисков между участниками финансовой схемы проекта;
8) анализ коммерческой эффективности реализации проекта.
Приложение 5 "Кредитоспособность" к Заключению содержит оценку кредитоспособности заемщика в соответствии с критериями, определяемыми уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию.
Заключение утверждается руководителем организации, подготовившей Заключение, или лицом им на то уполномоченным, подписывается исполнителями организации, подготовившей Заключение, и заверяется печатью.

6) жобаны қаржыландырудың көздері мен нысаны;
7) бюджеттік кредитті беру шарттары.
"Тұжырымдар" бөлімі келесі құрылымға сәйкес келеді:
1) "Тиімділік" тарауы, онда жобаның іс-шараларын бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі, жобаның тікелей және түпкі нәтижелеріне қол жеткізу, сондай-ақ тиімділік пен сапа көрсеткіштері туралы ақпарат келтіріледі;
2) "Өтелімділік" тарауы, онда қаржылық схема қатысушыларының қаржылық есептілігінің талдауы және бюджеттік кредит ТЭН іс-шараларының қаржылық тиімділігі туралы ақпарат келтіріледі;
Қорытындыға "Құжаттар" деген 1-қосымша:
1) экономикалық сараптама жүргізу кезінде назарға алынған құжаттар мен материалдар тізбесін:
экономикалық сараптама жүргізу үшін қарауға ұсынылған құжаттарды;
нормативтік құқықтық актілерді;
2) ұсынылған құжаттардың құрамы мен мазмұнына ескертулерді қамтиды.
Қорытындыға "Жүзеге асушылық" деген 2-қосымша:
1) қолданыстағы заңнама шеңберінде жобаны іске асыру мүмкіндігінің талдауын;
2) жобаның институционалдық схемасының бағалауын қамтиды;
Қорытындыға "Тиімділік" деген 3-қосымша:
1) жобаның сұранысының немесе әлеуметтік-экономикалық қажеттілігінің талдауын;
2) жобаны іске асыру шеңберінде сатылып алынатын және өндіру (көрсету) жоспарланатын тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) нарығының талдауын;
3) жобаны іске асырудың әлеуметтік және экономикалық тиімділігінің талдауы, оның ішінде жоба бойынша пайдалар мен шығындардың талдауын;
4) жобаны іске асырудың бюджеттік тиімділігінің талдауын;
5) жобаның тікелей және түпкі нәтижелеріне қол жеткізу мүмкіндігінің, сондай-ақ бар болған жағдайда тиімділік пен сапа көрсеткіштерінің талдауын қамтиды.
Қорытындыға "Өтелімділік" деген 4-қосымша:
1) бюджеттік кредит мөлшерінің негізділігінің талдауын;
2) бюджеттік кредит беру шарттарының талдауын;
3) қаржылық модельдің бастапқы деректерінің функционалдық мүмкіндіктерінің, дұрыстығының және негізділігінің талдауын;
4) қаржылық модельдің қаржылық көрсеткіштері тұрақтылығының бағалауын;
5) қаржылық схема қатысушыларының қаржылық есептілігінің талдауын;
6) жоба тәуекелдерінің және оларды төмендету бойынша шаралардың сандық талдауын;
7) жобаның қаржылық схемасына қатысушылар арасында сыни тәуекелдерді бөлудің талдауын;
8) жобаны іске асырудың коммерциялық тиімділігінің талдауын қамтиды.
Қорытындыға "Кредит қабілеттілік" деген 5-қосымша мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келісу бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкiлеттi орган айқындайтын критерийлерге сәйкес қарыз алушының кредиттік қабілеттілігінің бағалайын қамтиды.
Қорытындыны оны дайындаған ұйымның басшысы немесе соған уәкілеттік берілген адам бекітеді, Қорытындыны дайындаған ұйымның орындаушылары қол қояды және мөрмен расталады.

182-18. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты поступления Заключения рассматривает пакет документов по ФЭО бюджетного кредита с учетом Заключения и подготавливает экономическое заключение по ним.
Экономическое заключение по ФЭО бюджетного кредита готовится центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию по форме согласно приложению 49 к настоящим Правилам.
182-19. По итогам получения экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию о целесообразности бюджетного кредита, АБП вносит экономическое заключение по бюджетному кредиту в составе бюджетной заявки в соответствующий центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию в рамках формирования (уточнения) республиканского бюджета в установленном законодательством порядке.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1
к настоящему приказу;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 2
к настоящему приказу;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 3
к настоящему приказу;
приложение 18 изложить в новой редакции согласно приложению 4
к настоящему приказу;
приложение 22 изложить в новой редакции согласно приложению 5
к настоящему приказу;
приложение 25 изложить в новой редакции согласно приложению 6
к настоящему приказу;
дополнить приложениями 47, 48 и 49 согласно приложениям 7, 8 и 9 к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетных инвестиций и развития государственно-частного партнерства Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
12 октября 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 октября 2015 года № 663
Приложение 1
к Правилам разработки
или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения государственного
инвестиционного проекта,
а также планирования, рассмотрения,
отбора, мониторинга и оценки реализации
бюджетных инвестиций, планирования
бюджетного кредитования
на реализацию государственной
инвестиционной политики
финансовыми агентствами
Форма "Информационный лист инвестиционного предложения"

182-18. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган Қорытынды түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнi iшiнде Қорытындыны ескере отырып, бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша құжаттар топтамасын қарайды және олар бойынша экономикалық қорытынды дайындайды.
Бюджеттік кредит ҚЭН бойынша экономикалық қорытындыны осы Қағидаларға 49-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган дайындайды.
182-19. Бюджеттік кредиттің орындылығы туралы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның экономикалық қорытындысын алу нәтижесі бойынша ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі тиісті орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға бюджеттік өтінім құрамында бюджеттік кредит бойынша экономикалық қорытындыны заңнамада белгіленген тәртіппен республикалық бюджетті қалыптастыру (нақтылау) шеңберінде енгізеді.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
18-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
22-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
25-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
47, 48 және 49-қосымшалары осы бұйрыққа 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес толықтырылсын.
2. Қазақстан Ресупбликасының Ұлттық экономика министрлігінің Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмесін мерзімдік басылымдар мен "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е.Досаев
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 12 қазан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 12 қазандағы
№ 663 бұйрығына 1-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын
бағалау, қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық
саясатты іске асыруға бюджеттік кредиттеуді жоспарлау
қағидаларына 1-қосымша
"Инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы" нысаны

1. Данные по администратору бюджетной программы и предлагаемому
к реализации ГИП
Администратор бюджетной программы ________________
Наименование ГИП __________________________________
Наименование установленных государственных, отраслевых программ
и программы развития территорий Республики Казахстан, в составе
которой предусмотрена реализация ГИП (ссылки на конкретные пункты).
Наименование юридического лица получателя инвестиций (при
наличии таковой)
Период реализации ГИП (если неизвестны, указать
приблизительно):
Продолжительность реализации: ____________ месяцев
Начало реализации ГИП: год: ________ месяц: ________
Предполагаемое завершение реализации ГИП: год: ______ месяц:
_________
Период эксплуатации (службы) ГИП
Общая стоимость ГИП: ____ тысяч тенге, в том числе (заполняется
в случае необходимости):
стоимость разработки ТЭО: __________ тысяч тенге
стоимость корректировки ТЭО: ___________ тысяч тенге
Ежегодные затраты на содержание объекта, а также в
постинвестиционный период (с указанием источника финансирования)
Место реализации ГИП:
(укажите место реализации ГИП, его основных компонентов и
распределение затрат по ГИП по регионам)
1) Населенный пункт (село, район, город, область, страна)
2) Балансодержатель* (заполняется при необходимости)
3) Наличие отведенной земли для ГИП* (заполняется при
необходимости)
да (указывается дата и номер решения, в соответствии с которым
выделен земельный участок и недвижимое имущество, находящееся на
нем);
нет (указывается сумма, которая необходима для выкупа
земельного участка).
4) наличия инженерно-транспортной инфраструктуры
(железнодорожными магистралями, автомобильными дорогами,
трубопроводами, электро-, теплосетями, водопроводами, газопроводами и
другой инфраструктурой)
да (указывается какой именно)
нет (указывается сколько необходимо дополнительных затрат)
Примечание:
* в случае создания (строительства) нового объекта указывается
будущий собственник, в случае реконструкции указывается действующий
собственник
2. Ретроспектива (информация о ранее выделенных и освоенных
средствах по ГИП, в том числе по текущим программам)
Наименование
за четыре года, предшествующих году осуществления Инвестиций
за три года, предшествующих году осуществления Инвестиций
за два года, предшествующих году осуществления Инвестиций
Номер бюджетной программы
Название бюджетной программы
Описание бюджетной программы
Стратегическое направление
номер
название
Цель
номер
название
Задача
номер
название
Сумма бюджетной программы, тысяч тенге
Нормативный правовой акт, которым утверждена бюджетная программа
Вид
дата принятия
номер
Результат
№ п/п
Целевой индикатор
Единица измерения
план
факт
план
факт
план
факт
Прямой результат (показатели количества)
1.
Конечный результат (показатели результата)
1.

1. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі және іске асыруға ұсынылатын МИЖ жөніндегі деректер
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі ________________
МИЖ атауы __________________________________
Құрамында МИЖ-ді іске асыру көзделген Қазақстан Республикасының белгіленген мемлекеттік, салалық бағдарламаларының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының атауы (нақты тармақтарға сілтемелер).
Инвестицияларды алушы (болған жағдайда) заңды тұлғаның атауы
МИЖ іске асыру кезеңі (белгісіз болса, жобалап көрсетіңіз):
Іске асырудың ұзақтығы: ____________ ай
МИЖ іске асырудың басталуы: жыл: ________ ай: ________
МИЖ іске асырудың болжамды аяқталуы: жыл: ______ ай: ______
МИЖ-дің (қызметін) пайдалану кезеңі
МИЖ-дің жалпы құны: ____ мың теңге, оның ішінде (қажет жағдайда толтырылады):
ТЭН әзірлеу құны: __________ мың теңге
ТЭН түзету құны: ___________ мың теңге
Объектіні ұстауға арналған жыл сайынғы шығындар, сондай-ақ постинвестициялық кезең (қаржыландыру көзін көрсете)
МИЖ-дің іске асырылу орыны:
(МИЖ-дің, оның негізгі құрамдауыштарының іске асырылу орнын көрсетіңіз және МИЖ бойынша шығындарды өңірлерге бөлу)
1) Елді мекен (ауыл, аудан, қала, облыс, ел)
2) Баланс ұстаушы* (қажет жағдайда толтырылады)
3) МИЖ үшін бөлінген жердің болуы* (қажет жағдайда толтырылады)
иә (жер учаскесі мен сол орында тұрған жылжымайтын мүліктің берілгені жөніндегі шешімнің нөмірі мен күні көрсетіледі);
жоқ (жер учаскесін сатып алу үшін қажет сома көрсетіледі).
4) инженерлік-көліктік инфрақұрылымның болуы (теміржол магистральдары, автомобиль жолдары, құбырлар, электр-, жылу желілері, су құбырлары, газ құбырлары және басқа да инфроқұрылым)
иә (қандай екені көрсетіледі);
жоқ (қанша қосымша шығындар қажет екені көрсетіледі)
Ескертпе:
*егер жаңа объекті салынған (құрылысы) жағдайда, келешек меншік иесі көрсетіледі, ал реконструкцияланған жағдайда қазіргі меншік иесі көрсетіледі
2. Ретроспектива (МИЖ бойынша бұрын бөлінген және игерілген қаражат туралы, оның ішінде ағымдағы бағдарламалар бойынша ақпарат)
Атауы
Инвестицияларды жүзеге асыру жылының алдындағы төрт жыл
Инвестицияларды жүзеге асыру жылының алдындағы үш жыл ішінде
Инвестицияларды жүзеге асыру жылының алдындағы екі жыл ішінде
Бюджеттік бағдарламаның нөмірі
Бюджеттік бағдарламаның атауы
Бюджеттік бағдарламаның сипаттамасы
Стратегиялық бағыты
нөмір
атауы
Мақсаты
нөмір
атауы
Міндеті
нөмір
атауы
Бюджеттік бағдарламаның сомасы, мың. теңге
Бюджеттік бағдарламаны бекіткен нормативтік құқықтық акт
түрі
қабылданған күні
нөмірі
Нәтиже
Р/с №
Нысаналы индикатор
Өлшем бірлігі
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
Тікелей нәтиже (санының көрсеткіштері)
Түпкілікті нәтиже (нәтиже көрсеткіштері)

3. Маркетинговый анализ отрасли
1) для ГИП предполагающих создание (строительство) и
реконструкцию объектов, а также внедрение и развитие информационных
систем отражает анализ существующего и перспективного спроса на
предполагаемую проектом (проектами) продукцию (товары, работы,
услуги) в рассматриваемом регионе либо социально-экономическую
необходимость проекта.
2) для ГИП предполагающих институциональное развитие отрасли
(отраслей) посредством формирования или увеличения уставного капитала
субъектов квазигосударственного сектора отражает анализ маркетинговой
среды, в которой предполагается реализация мероприятий, с указанием
основных показателей и динамики развития, на которые повлияет
реализация мероприятий.
4. Общее описание предполагаемых к реализации ГИП (общее
описание ГИП излагается индивидуально (по проектно) в приоритетном
порядке)
Цель и задачи ГИП:
1) цель
(цель должна отражать более широкие задачи/приоритеты развития
отрасли (сферы) экономики, установленные стратегическими программными
документами Республики Казахстан).
2) количественные задачи
(укажите количественно измеряемые задачи проекта, посредством
которых можно определить масштаб проекта. Представьте определенные
числовые показатели, например, проектная мощность, и другие)
3) Прямые и конечные результаты
(эффект от производимой продукции/услуги для их получателей в
результате реализации проекта, а также влияние на субъектов бизнеса
(в том числе малого и среднего бизнеса, достижение долгосрочных
показателей экономической и социальной отдачи от реализации проекта
на основании ключевых показателей эффективности государственных
органов Республики Казахстан).
Обоснование проекта:
(обоснуйте необходимость реализации данного проекта;
укажите насколько повыситься показатель данной отрасли, в
случае если проект будет реализован).
Описание ГИП:
(опишите содержание проекта и всех его мероприятии и
компонентов согласно таблице 1 и 2)
Таблица 1
Период и стоимость реализации мероприятии
Наименование мероприятий и компонентов
Период
Период
Период
Итого
стоимость
стоимость
стоимость
1.
1)
2)
2.
1)
2)
Итого
Таблица 2
Отдельные компоненты и этапы реализации
Количественные показатели
Единица измерения
По проекту
Стоимость (тысяч тенге)
1.
2.
3.
5. Институциональная схема управления ГИП
Описание основных участников, схема их взаимодействия,
распределение выгод и затрат, схема управления проектом в
инвестиционном и постинвестиционном периодах, также выгодополучатели
(укажите количество людей и целевые группы, которые, скорее всего,
выиграют от реализации проекта);
6. Социальное и экологическое воздействие:
(кратко опишите, воздействие проекта на население и окружающую
среду)
Влияние на занятость населения
(представьте оценку количества людей, которые прямо или
косвенно будут задействованы в реализации проекта).

3. Саланың маркетингтік талдауы
1) объектілерді құру (салу) мен реконструкциялауды, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді енгізу мен дамытуды болжайтын МИЖ үшін қаралатын өңірде жоба (жобалар) болжайтын өнімдерге (тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) қазіргі кездегі және перспективадағы сұранысты немесе жобаның әлеуметтік-экономикалық қажеттігін талдауды көрсетеді.
2) квазимемлекеттік сектор субъектілерін жарғылық капиталын қалыптастыру немесе ұлғайту арқылы саланы (салаларды) институционалдық дамытуды болжайтын МИЖ үшін іс-шараларды іске асыру ықпал ететін негізгі көрсеткіштер мен даму серпінін көрсете отырып, іс-шараларды іске асыру болжанатын маркетингтік ортаны талдауды көрсетеді.
4. Іске асырылуы болжанатын МИЖ-дің жалпы сипаттамасы (МИЖ-ді жалпы сипаттау басымдылық тәртібінде жеке (жоба бойынша) баяндалады.
МИЖ-дің мақсаты мен міндеттері:
1) мақсаты
(мақсаты Қазақстан Республикасының стратегиялық бағдарламалық құжаттарында белгіленген экономика саласының (аясының) неғұрлым ауқымды міндеттерін/даму басымдықтарын көрсетуі тиіс).
2) сандық міндеттері (жобаның ауқымын айқындауға болатын жобаның санмен өлшенетін міндеттерін көрсетіңіз.
Белгілі бір сандық көрсеткіштерді ұсыныңыз, мысалы, жобалық қуаты және басқалар)
3) тікелей және түпкілікті нәтижелер (жобаны іске асыру нәтижесінде оларды алушылар үшін өндірілетін өнімнен/көрсетілетін қызметтен болатын әсер, сондай-ақ бизнес (оның ішінде шағын және орта бизнес) субъектілеріне ықпалы. БИЖ-ді іске асырудан түсетін экономикалық және әлеуметтік қайтарымдылықтың ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша ақпарат инвестициялық ұсыныста салынған көрсеткіштер негізінде және/немесе Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдары тиімділігінің түйінді көрсеткіштерінің байламы негізінде дайындалады.
МИЖ сипаттамасы:
(1 және 2-кестелерге сәйкес жобаның және оның барлық іс-шаралары мен құрамдауыштарының мазмұнын сипаттаңыз)
1-кесте
Іс-шараның іске асырылу кезеңі мен құны
Іс-шаралар мен құрамдауыштардың атауы
Кезеңі
Кезеңі
Кезеңі
Жиыны
құны
құны
құны
1.
1)
2)
2.
1)
2)
Жиыны
2-кесте
Жекелеген құрамдауыштар және іске асырылу кезеңдері
Сандық көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Жоба бойынша
Құны (мың тенге)
1.
2.
3.
5. МИЖ-ді институционалдық басқару схемасы Негізгі қатысушыларды сипаттау, олардың өзара іс-қимылының схемасы, пайдалар мен шығындарды бөлу, инвестициялық және инвестициялықтан кейінгі кезеңдерде жобаны басқару схемасы, сондай-ақ пайда алушылар (жобаның іске асырылуынан пайда табу мүмкіндігі бар нысаналы топтар мен адамдардың санын көрсетіңіз);
6. Әлеуметтік және экологиялық әсер ету:
(жобаның қоршаған орта мен тұрғындарға әсер етуін қысқаша сипаттаңыз)
Тұрғындардың жұмыспен қамтылуына әсері
(жобаның іске асырылуына тікелей немесе жанама қатысатын адамдар санын бағалауды ұсыныңыз).

7. Альтернативные варианты реализации ГИП по возможным видам и
способам финансирования.
Опишите возможность (невозможность) реализации ГИП по следующим
видам и способам финансирования с приложением соответствующих
обосновывающих расчетов:
1) бюджетный инвестиционный проект (количественная
характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий
и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных
бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от
деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия
или оказывающей услуги, наличие социально-экономического эффекта,
балансодержателем является непосредственно администратор бюджетной
программы);
2) бюджетные инвестиции, планируемые к реализации посредством
участия государства в уставном капитале юридических лиц
(количественная характеристика объема выполняемых государственных
функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах
предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью
зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции,
полномочия или оказывающей услуги и (или) производство Получателем
Инвестиций продукции определенного объема и качества);
3) бюджетный кредит (отражение информации на соответствие
принципам бюджетного кредитования, в том числе:
возвратности, предусматривающим обязательность погашения
бюджетного кредита в соответствии с кредитным договором;
обеспеченности, предусматривающим наличие обеспечения
исполнения обязательств установленными бюджетным законодательством
Республики Казахстан способами;
платности, предусматривающим оплату заемщиком вознаграждения за
предоставление бюджетного кредита;
срочности, предусматривающим установление срока предоставления
бюджетного кредита.);
4) концессионный проект (отражение информации на соответствие:
соблюдения принципов концессии, установленных Законом Республики Казахстан "О концессиях";
социальной эффективности реализации проекта по схеме концессии;
экономической эффективности реализации проекта по схеме
концессии;
обоснованности предлагаемых решений по схеме концессии.);
5) частные инвестиции (отражение информации на соответствие
высокой окупаемости ГИП).
Реквизиты контактного лица
Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
_________________________________________
Должность: _________________________________________
Подразделение/организация: _________________________
Адрес: _____________________________________________
Контактный телефон: ________________________________
Факс: ______________________________________________
Электронная почта: _________________________________
_______________________________________________________ М.П. ________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя роспись
государственного органа
Приложение 2
к приказу Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 октября 2015 года № 663
Приложение 3
к Правилам разработки или
корректировки, проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения государственного
инвестиционного проекта,
а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга
и оценки реализации
бюджетных инвестиций,
планирования бюджетного
кредитования на реализацию
государственной инвестиционной
политики финансовыми агентствами
Форма "Экономическое заключение на инвестиционное предложение"
1.
Общая информация по проекту
1.1.
Наименование ГИП
1.2.
Мощность проекта (единица измерения)
1.3.
Период реализации (лет)
1.4.
Период эксплуатации (лет)
1.5.
Обоснование реализации проекта (согласно заключению отраслевой экспертизы)
1.6.
Механизмы и объемы финансирования (все затраты до ввода в эксплуатацию) (тысяч тенге)

7. МИЖ-ді қаржыландырудың ықтимал түрлері мен тәсілдері бойынша іске асырудың балама нұсқалары.
МИЖ-ді іске асыру мүмкіндігін (мүмкін еместігін) тиісті негізделген есептерді қоса бере отырып қаржыландырудың мынадай түрлері мен тәсілдерін жазыңыз:
1) бюджеттік инвестициялық жоба (көзделген бюджет қаражаты шегінде орындалатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу аталған функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне толық байланысты болады, теңгерім ұстаушысы тікелей бюджеттік бағдарлама әкімшісі болып табылатын әлеуметтік-экономикалық әсердің болуы);
2) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестициялар (көзделген бюджет қаражаты шегінде орындалатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу аталған функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне толық байланысты болады және/немесе Инвестицияларды алушының белгілі бір көлемдегі және сападағы өнімді өндіруі);
3) бюджеттік кредит (ақпаратты бюджеттік кредиттеу қағидаттарына сәйкестігі тұрғысынан көрсету, оның ішінде:
бюджеттік кредитті кредит шартына сәйкес өтеу міндеттілігін көздейтін қайтарымдылық;
міндеттемелердің орындалуын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәсілдермен қамтамасыз етудің болуын көздейтін қамтамасыз етілу;
бюджеттік кредитті бергені үшін қарыз алушының сыйақы төлеуін көздейтін ақылылық;
бюджеттік кредитті беру мерзімін белгілеуді көздейтін мерзімділік);
4) концессиялық жоба (ақпаратты мынаған сәйкес көрсету:
"Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген концессия қағидаттарын сақтау;
жобаны концессия схемасы бойынша іске асырудың әлеуметтік тиімділігі;
жобаны концессия схемасы бойынша іске асырудың экономикалық тиімділігі;
концессия схемасы бойынша ұсынылатын шешімдердің негізделуі);
5) жеке инвестициялар (ақпаратты МИЖ-дің жоғары өтімділігіне сәйкестігі тұрғысынан көрсету).
Байланыс деректемелері
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда):_______________________
Лауазымы:___________________________________
Бөлімше/ұйым:_______________________________
Мекенжайы:__________________________________
Байланыс телефоны: ____________________________
Факс:________________________________________
Электрондық пошта: _______________________________________
_________________________________________________ М.О. ________
Мемлекеттік орган басшысының Тегі, аты, әкесінің аты (бар
болғанда) қолы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 12 қазандағы
№ 663 бұйрығына 2-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын
бағалау, қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық
саясатты іске асыруға бюджеттік кредиттеуді жоспарлау
қағидаларына 3-қосымша
"Инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды" нысаны
1.
Жоба бойынша жалпы ақпарат
1.1.
МИЖ атауы
1.2.
Жобаның қуаты (өлшем бірлігі)
1.3.
Іске асырылу кезеңі (жыл)
1.4.
Пайдаланылу кезеңі (жыл)
1.5.
Жобаның іске асырылуын негіздеу (салалық сараптама қорытындысына сәйкес)
1.6.
Қаржыландыру тетіктері және көлемдері (пайдалануға берілгенге дейінгі барлық шығындар) (мың теңге)

1)
Стоимость разработки (корректировки) ТЭО БИП (тысяч тенге)
2)
Стоимость выкупа земли (тысяч тенге)
1.7.
Соответствие приоритетам бюджетной инвестиционной политики
1.8.
Наличие представленной документации
2.
Ожидаемый результат выполнения задач, определенных государственными, отраслевыми программами и программами развития территорий (указать реквизиты документа)
3.
Институциональная схема управления проектом (информация обо всех участниках проекта, как в ходе реализации, так и в постинвестиционный период, их взаимодействие)
4.
Наличие измеримых (количественных) показателей прямого и конечного результатов
5.
Возможность реализации проекта с точки зрения оценки рисков
6.
Обоснованность расчетов стоимости ГИП
Выводы (определение возможного вида и способов финансирования государственных инвестиционных проектов из бюджета, а также целесообразности реализации ГИП).
Приложение 3
к приказу Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 октября 2015 года № 663
Приложение 4
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного проекта,
а также планирования, рассмотрения,
отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций, планирования бюджетного
кредитования на реализацию
государственной инвестиционной
политики финансовыми агентствами
Форма "Краткая характеристика бюджетного инвестиционного
проекта"
№ п/п
Наименование показателя
Описание
1
2
3
1.
Наименование проекта
2.
Наименование администратора бюджетных программ
3.
Наименование заявителя проекта (указывается в случае рассмотрения проекта, предполагаемого реализации посредством финансирования за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета)
4.
Место реализации проекта
5.
Цель и задачи проекта
6.
Показатели результата (прямого и конечного)
7.
Компоненты проекта
8.
Масштаб проекта и мощность проекта
9.
Целевые группы, в том числе основные выгодополучатели
10.
Нормативные правовые акты, в том числе документы системы государственного планирования, в соответствии с которыми предполагается реализация проекта
11.
Дата и номер заключения экономической оценки инвестиционного предложения по проекту
12.
Общая стоимость проекта, с разбивкой финансирования по годам
Источник финансирования
Форма финансирования
год
Форма финансирования
год
Всего
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Иные источники
Итого:
13.
Источник и сумма финансирования разработки и экспертизы ТЭО
Источник финансирования разработки и экспертизы ТЭО
Стоимость разработки и экспертизы ТЭО
Наименование разработчика ТЭО
Реквизиты договора по разработке ТЭО
14.
Период реализации проекта
15.
Качественные и количественные требования для обеспечения нормального режима функционирования проекта
16.
Объем планируемого казахстанского содержания в работах, товарах и услугах проекта
17*.
Представитель Администратора

1)
БИЖ ТЭН-ін әзірлеу (түзету) құны (мың теңге)
2)
Жерді сатып алу құны (мың теңге)
1.7.
Бюджеттік инвестициялық саясаттың басымдықтарына сәйкестігі
1.8.
Ұсынылған құжаттың болуы
2.
Мемлекеттік, салалық бағдарламаларға және аумақтық даму бағдарламаларына сәйкестігі (құжаттың деректемелерін көрсету)
3.
Жобаны басқарудың институционалдық схемасының пысықталғандығы (іске асырылу барысында, сол сияқты инвестициялықтан кейінгі кезеңдегі барлық жобаға қатысушылары туралы ақпарат, олардың өзара іс-қимылдары)
4.
Тікелей және соңғы нәтиженің өлшенетін (сандық) көрсеткіштерінің болуы
5.
Тәуекелдерді бағалау тұрғысынан жобаны іске асыру мүмкіндігі
6.
МИЖ құнын есептеудің негіздемесі
Тұжырымдар (мемлекеттік инвестициялық жобаларды бюджеттен қаржыландырудың ықтимал түрі мен тәсілдерін, сондай-ақ МИЖ іске асырудың орындылығын айқындау).
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 12 қазандағы
№ 663 бұйрығына 3-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын
бағалау, қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық
саясатты іске асыруға бюджеттік кредиттеуді жоспарлау
қағидаларына 4-қосымша
"Бюджеттік инвестициялық жобаның қысқаша сипаттамасы" нысаны
п/п
Көрсеткіштің атауы
Сипаттамасы
1
2
3
1.
Жобаның атауы
2.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы
3.
Жобаны мәлімдеушінің атауы (республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферті есебінен қаржыландыру арқылы жүзеге асырылуы болжанған жобаны қарастырған жағдайда көрсетіледі)
4.
Жобаның іске асырылу орны
5.
Жобаның мақсаты мен міндеттері
6.
Нәтиже көрсеткіштері (тікелей және түпкілікті)
7.
Жобаның құрамдауыштары
8.
Жобаның ауқымы және жобаның қуаты
9.
Нысаналы топтар, оның ішінде негізгі пайда алушылар
10.
Нормативтік құқықтық актілер, оның ішінде оларға сәйкес жобаның іске асырылуы болжанған мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
11.
Жоба бойынша инвестициялық ұсынысты экономикалық бағалау қорытындысының күні және нөмірі
12.
Қаржыландырылуы жылдар бойынша бөлінген жобаның жалпы құны
Қаржыландыру көзі
Қаржыландыру нысаны
жылдар
Қаржыландыру нысаны
жылдар
Барлығы
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Өзге көздер
Жиыны:
13.
ТЭН-ді әзірлеу мен сараптама жүргізуді қаржыландыру көзі мен сомасы
ТЭН-ді әзірлеу және сараптама жүргізуді қаржыландыру көзі
ТЭН-ді әзірлеу және сараптама жүргізу құны
ТЭН-ді әзірлеушінің атауы
ТЭН-ді әзірлеу жөніндегі шарттың деректемелері
14.
Жобаны іске асырылу мерзімі
15.
Жобаның жұмыс істеуінің қалыпты режимін қамтамасыз ету үшін сапалық және сандық талаптар
16.
Жобаның жұмыстардағы, тауарлар мен көрсетілетін қызметтердегі жоспарланған қазақстандық қамту көлемі
17*.
Әкімшінің өкілі

1)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2)
должность
3)
контактный телефон
4)
электронная почта
Примечание: * при оформлении Заключения указанные строки не
заполняются.
Приложение 4
к приказу Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 октября 2015 года № 663
Приложение 18
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также
планирования, рассмотрения,
отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций, планирования
бюджетного кредитования
на реализацию государственной
инвестиционной политики
финансовыми агентствами
Форма "Информация об участниках"
Участники
Наименование участника
1.
Адрес
реквизиты
Юридический
Фактический
2.
индекс
3.
область
4.
город (поселок)
5.
улица (микрорайон)
6.
дом
7.
офис
8
Акционер(ы) АО либо участник(и) ТОО юридического лица-участника (в случае бюджетных инвестиций) или участника финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования)
9
Наименование государственного органа, осуществляющего права владения и пользования государственным пакетом акций (доли участия в уставном капитале) участника финансовой схемы
10.
орган, принявший решение о создании
наименование документа
№ документа
дата принятия
день (ДД)
месяц (ММ)
год (ГГГГ)
11.
….
….
….
….
….
….
….
12.
Виды деятельности (в соответствии с Уставом)
13.
14.
15.
Наименование стратегического документа развития
орган, утвердивший Стратегический документ
документ, которым утвержден стратегический документ развития
16.
наименование
дата принятия
17.
день (ДД)
месяц (ММ)
год (ГГГГ)
18.
….
….
….
….
….
….
….
Приложение 5
к приказу Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 октября 2015 года № 663
Приложение 22
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного проекта,
а также планирования, рассмотрения,
отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций, планирования
бюджетного кредитования на
реализацию государственной
инвестиционной политики
финансовыми агентствами
Форма "Требования к финансовой модели"
1.Требования к функциональным возможностям финансовой модели:
1) финансовая модель должна быть создана в формате Microsoft Excel (версия 97 или более поздняя). Имя файла финансовой модели должно ясно указывать на дату подготовки;
2) никакая часть финансовой модели не должна быть скрыта, защищена, заблокирована или иным образом недоступна для просмотра и внесения изменений;
3) финансовая модель должна обладать понятной и логичной структурой. Последовательно должны быть представлены исходные данные (допущения), финансовые прогнозы и промежуточные расчеты, результаты финансовых прогнозов; указанные элементы должны быть визуально отделены друг от друга, но связаны между собой расчетными формулами;

1)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда)
2)
лауазымы
3)
байланыс телефоны
4)
электрондық поштасы
Ескертпе: * Қорытындыны ресімдеу кезінде көрсетілген жолдар толтырылмайды."
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 12 қазандағы
№ 663 бұйрығына 4-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын
бағалау, қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық
саясатты іске асыруға бюджеттік кредиттеуді жоспарлау
қағидаларына 18-қосымша
"Қатысушылар туралы ақпарат" нысаны
Қатысушылар
Қатысушының атауы
1
Мекенжайы
деректемелер
заңды
нақты
2
индексі
3
облысы
4
қала (кент)
5
көше (шағын аудан)
6
үй
7
офис
8
АҚ акционер(лер)і (не ЖШС заңды тұлға-қатысушысының қатысушы(лар)ы (бюджеттік инвестициялар болған жағдайда) немесе қаржылық схема (бюджеттік кредиттеу болған жағдайда) қатысушысы
9
Қаржылық схема қатысушысының мемлекеттік акциялар пакетін (жарғылық капиталына қатысу үлестерін) иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік органның атауы
10
құру туралы шешім қабылдаған орган
құжаттың атауы
құжаттың №
қабылданған күні
күні (КК)
айы (АА)
жылы (ЖЖЖЖ)
11
….
….
….
….
….
….
….
12
Қызметтің түрі (Жарғыға сәйкес)
13
14
15
Стратегиялық даму құжатының атауы
Стратегиялық құжатты бекіткен орган
стратегиялық даму құжаты бекітілген құжат
атауы
қабылданған күні
16
күні (КК)
айы (АА)
жылы (ЖЖЖЖ)
17
18
….
….
….
….
….
….
….
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 12 қазандағы
№ 663 бұйрығына 5-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын
бағалау, қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық
саясатты іске асыруға бюджеттік кредиттеуді жоспарлау
қағидаларына 22-қосымша
"Қаржы моделіне қойылатын талаптар" нысаны
1. Қаржы моделінің функционалдық мүмкіндіктеріне қойылатын талаптар:
1) қаржы моделі Microsoft Excel форматында (97 немесе одан кейінгі нұсқада) жасалуы тиіс. Қаржы моделі файлының атауы дайындалған күнін анық көрсетуі тиіс;
2) қаржы моделінің ешбір бөлігі жасырылған, қорғалған, тосқауыл қойылған немесе өзге де жолмен қарауға және өзгерістер енгізуге қолжетімсіз болмауы тиіс;
3) қаржы моделінің құрылымы түсінікті және қисынды болуы тиіс. Бастапқы деректер (жорамалдар), қаржылық болжамдар мен аралық есептеулер, қаржылық болжамдардың нәтижелері дәйекті түрде ұсынылуы тиіс; көрсетілген элементтер көрнекі түрде бір-бірінен бөлек тұруы, алайда есептеу формулаларымен өзара байланысты болуы тиіс;

4) все элементы, использующиеся при расчетах в составе формул, должны являться действующими ссылками на ячейки, в которых содержатся допущения (исходные данные), или ячейки, содержащие формулы. Недопустимы ссылки на внешние файлы (не предоставленные в составе ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита). В исключительных случаях, факт и причина отступления от данных правил должны быть изложены в описании к финансовой модели;
5) финансовая модель должна допускать внесение изменений в первоначально заложенные допущения и автоматически корректировать финансовые прогнозы в случае внесения таких изменений. Финансовая модель должна быть построена так, чтобы позволить проведение анализа чувствительности результатов финансовых прогнозов к изменению всех допущений (исходных данных) модели;
6) если финансовые показатели, полученные в финансовой модели, основаны на одной или более базовых моделях, необходимо обеспечить динамические связи между этими базовыми моделями и финансовой моделью так, чтобы при внесении изменений в любую базовую модель происходило обновление финансовой модели;
7) финансовая модель должна обладать достаточной степенью детализации, то есть содержать разбивки по основным видам продукции, регионам, производственным единицам, периодам, статьям доходов и затрат и т.п. (если применимо). В то же время, финансовая модель должна предоставлять информацию в интегрированном виде, а именно, в ее составе должны присутствовать взаимосвязанные друг с другом прогнозный отчет о прибылях и убытках, прогнозный баланс, прогнозный отчет о движении денежных средств;
8) формы прогнозной финансовой отчетности и промежуточные отчеты не должны противоречить друг другу;
9) финансовая модель отвечает принципу единообразия и последовательности в расчетах и форматировании. Формулы расчета финансовых показателей (коэффициентов), которые присутствуют в финансовой модели, должны быть неизменными для всех частей и периодов финансовой модели;
10) необходимо минимизировать число внешних файлов (допустимо не более 5 (пяти). Все внешние файлы, связанные формулами с финансовой моделью, а также внешние файлы, в которых были построены графики, таблицы и диаграммы, присутствующие в текстовой части ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита, должны быть предоставлены в виде приложения к финансовой модели. Связь между внешними файлами и финансовой моделью и предназначение внешних файлов должны быть раскрыты в описании к финансовой модели.
2. Требования к составу исходных данных (допущений) финансовой модели:
1) исходные данные (допущения), на которых построены финансовые прогнозы, представляются в текстовой части ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита (финансовый раздел);

4) формулалардың құрамындағы есептеулерде пайдаланылатын барлық элементтер жорамалдарды (бастапқы деректерді) қамтитын ұяшықтарға немесе формулаларды қамтитын ұяшықтарға қолданыстағы сілтемелер болуы тиіс. Сыртқы файлдарға (ҚЭН немесе бюджеттік кредиттің ҚЭН құрамында ұсынылмаған) сілтемелер болмауы тиіс. Ерекше жағдайларда, осы қағидалардан ауытқу фактісі мен себебі қаржы моделінің сипаттамасында көрсетілуі тиіс;
5) қаржы моделі бастапқыда қалыптасқан жорамалдарға өзгерістер енгізуге жол берілуі және мұндай өзгерістер енгізілген жағдайда қаржы болжамдарын автоматты түрде түзетуі тиіс. Қаржы моделі модельдің барлық жорамалдарының (бастапқы деректерінің) өзгеруіне қаржы болжамдары нәтижелерінің сезімталдығына талдау жүргізуге мүмкіндік беретіндей болып құрылуы тиіс;
6) егер қаржы моделінде алынған қаржылық көрсеткіштер бір немесе одан да көп базалық модельдерге негізделсе, бұл базалық модельдер мен қаржы моделі арасындағы серпінді байланыстарды кез-келген базалық модельге өзгерістер енгізген кезде қаржы моделінің жаңартылуы үшін қамтамасыз ету қажет;
7) қаржы моделі жеткілікті дәрежеде нақтыланған болуы, яғни өнімнің негізгі түрлері, өңірлер, өндірістік бірліктер, кезеңдер, кірістер мен шығындар баптары және т.б. (егер орынды болса) бойынша бөліністерді қамтуы тиіс. Сонымен бірге, қаржы моделі ақпаратты біріктірілген түрде беруі тиіс, нақты айтқанда, оның құрамында бір-бірімен өзара байланысты пайдалар мен шығындар туралы болжамды есеп, болжамды теңгерім, ақша қаражатының қозғалысы туралы болжамды есеп болуы тиіс;
8) болжамды қаржы есептілігінің нысандары мен аралық есептер бір-біріне қайшы келмеуі тиіс;
9) қаржы моделі есептеулер мен форматтауда біркелкілік және дәйектілік қағидатына жауап береді. Қаржы моделіндегі қаржылық көрсеткіштерді (коэффициентерді) есептеу формулалары қаржы моделінің барлық бөліктері мен кезеңдері үшін өзгеріссіз болуы тиіс;
10) сыртқы файлдардың санын барынша азайту қажет (кем дегенде 5-уіне (бесеуіне) жол беріледі). Қаржы моделімен формулалар арқылы байланысқан барлық сыртқы файлдар, сондай-ақ ҚЭН-нің немесе бюджеттік кредиттің ҚЭН-нің мәтіндік бөлігіндегі графиктер, кестелер және диаграммалар құрастырылған сыртқы файлдар қаржы моделіне қосымша ретінде ұсынылуы тиіс. Сыртқы файлдар мен қаржы моделі арасындағы байланыс және сыртқы файлдардың мақсаты қаржы моделінің сипаттамасында ашылуы тиіс.
2. Қаржы моделінің бастапқы деректерінің (жорамалдарының) құрамына қойылатын талаптар:
1) қаржы болжамдарына негіз болған бастапқы деректер (жорамалдар) ҚЭН немесе бюджеттік кредиттің ҚЭН мәтіндік бөлігінде ұсынылады (қаржылық бөлім);

2) в числе исходных данных (допущений) финансовой модели должны быть указаны следующие (в случае их применимости к мероприятиям ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита) основные методические предположения, использованные при построении финансовых прогнозов, в том числе:
срок жизни проекта;
длительность прогнозного периода;
начальный момент прогнозного периода;
шаг прогноза (минимально: для инвестиционной стадии – один квартал; для операционной стадии – один год);
тип денежных потоков (номинальные) и итоговая валюта денежных потоков;
вид ставки дисконтирования и метод ее расчета;
методика расчета заключительной стоимости (с указанием ожидаемого темпа роста в постпрогнозный период);
иные ключевые методические предположения.
Макроэкономические данные (прогнозы инфляции, обменных курсов, роста реальной заработной платы и тому подобное).
Прогноз капитальных вложений.
Прогноз объема продаж и объема производства (иных количественных факторов, определяющих выручку).
Прогноз цен/тарифов на готовую продукцию/услуги;
Нормы расхода ресурсов на единицу выпуска.
Прогноз цен на основное сырье и материалы и других затрат, составляющих значительную долю в себестоимости, прогноз иных переменных затрат;
Прогноз затрат на персонал (штатное расписание или бюджет затрат на персонал с учетом планируемых индексаций оплаты труда и увеличения штата).
Прогноз условно постоянных затрат.
Условия расчетов с контрагентами (отсрочки и предоплаты по расчетам с поставщиками и подрядчиками, покупателями, бюджетом, персоналом) и (или) нормативы оборачиваемости.
Налоговые предпосылки: информация о налогах и иных обязательных платежах (пошлинах, взносах по обязательному страхованию и другие), которые подлежат уплате в соответствии с действующим законодательством (налог, база, ставка, порядок уплаты), с учетом ожидаемых изменений в налоговом законодательстве.
Предпосылки по учетной политике (политика по амортизации, капитализации затрат, созданию резервов, признанию выручки).
Прогнозная структура финансирования, условия по заемному финансированию (процентные ставки, график получения и обслуживания долга).
Иные исходные данные и предпосылки, важные для данной отрасли и типа проекта.
3. Требования к составу результатов финансовых прогнозов:
1) прогнозная финансовая отчетность составляется для Получателя Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо для участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования) и носит характер управленческой отчетности, в частности:
некоторые статьи, величина которых является относительно незначительной в масштабах проекта, могут быть объединены;
амортизация должна быть выделена отдельной строкой и не должна вычитаться из выручки при расчете валовой прибыли;

2) қаржы моделінің бастапқы деректерінің (жорамалдарының) қатарында қаржылық болжамдарды жасаған кезде пайдаланылған мынадай негізгі әдістемелік болжамдар, оның ішінде мыналар (олар ҚЭН немесе бюджеттік кредиттің ҚЭН іс-шараларына қолданылған жағдайда):
жобаның қолданылу мерзімі;
болжамды кезең ұзақтығы;
болжамды кезеңнің алғашқы сәті;
болжам қадамы (ең аз: инвестициялық кезең үшін – бір тоқсан; операциялық кезең үшін - бір жыл);
ақша ағындарының типі (номиналды) және ақша ағындарының қорытынды валютасы;
дисконттау мөлшерлемесінің түрі және оны есептеу әдісі;
қорытынды құнды есептеу әдістемесі (болжамды кезеңнен кейінгі болжамды өсу қарқынын көрсете отырып);
өзге де түйінді әдістемелік болжамдар көрсетілуі тиіс.
Макроэкономикалық деректер (инфляция, айырбас бағамдарын, нақты жалақының өсуі және с.с. болжамдары).
Күрделі салымдар болжамы.
Сату көлемінің және өндіріс көлемінің (түсімді айқындайтын өзге де сандық факторлардың) болжамы.
Дайын өнімдер/көрсетілетін қызметтер бағаларының/тарифтерінің болжамы.
Шығарылатын бірлікке ресурстар шығысының нормалары.
Өзіндік құнына елеулі үлес қосатын негізгі шикізат пен материалдар және басқа да шығындар бағаларының болжамы, өзге де ауыспалы шығындардың болжамы.
Персоналға шығындардың болжамы (штат кестесі немесе еңбекақы төлеудің жоспарланатын индексациялары мен штаттың ұлғаюын ескере отырып персоналға шығындар бюджеті).
Шартты түрде тұрақты шығындар болжамы.
Контрагенттермен есеп айырысу шарттары (өнім берушілермен және мердігерлермен, сатып алушылармен, бюджетпен, персоналмен есеп айырысудың мерзімін ұзарту және алдын-ала төлемдер) және/немесе айналымдылық нормативтері.
Салық алғышарттары: салық заңнамасында күтілетін өзгерістерді ескере отырып қолданыстағы заңнамаға сәйкес (салық, база, мөлшерлеме, төлеу тәртібі) төлеуге жататын салық және басқа да міндетті төлемдер (баждар, міндетті сақтандыру жарналары және басқалар) туралы ақпарат.
Есепке алу саясатының алғышарттары (амортизация, шығындарды капиталдандыру, резервтерді құру, түсімді тану бойынша саясат).
Қаржыландырудың болжамды құрылымы, қарыздық қаржыландыру шарттары (пайыздық мөлшерлемелер, борышты алу және қызмет көрсету кестесі).
Осы сала мен жоба типі үшін маңызды өзге де бастапқы деректер мен алғышарттар.
3. Қаржы болжамдары нәтижелерінің құрамына қойылатын талаптар:
1) болжамды қаржылық есептілік Инвестицияларды алушы үшін (бюджеттік инвестициялар болған жағдайда) не қаржылық схема қатысушылары үшін (бюджеттік кредиттеу болған жағдайда) жасалады және басқарушылық есептілік сипатына ие, атап айтқанда:
көлемі жоба ауқымдарында салыстырмалы түрде елеусіз болып табылатын кейбір баптар біріктірілуі мүмкін;
амортизация бөлек көрсетілуі тиіс және жалпы пайданы есептеу кезінде түсімнен шегерілмеуі тиіс;

2) в обязательном порядке должны быть представлены следующие формы прогнозной финансовой отчетности: прогнозный отчет о движении денежных средств, прогнозный отчет о прибылях и убытках, прогнозный баланс.
Прогнозный отчет о прибылях и убытках должен быть составлен по методу начисления (accrual base) и содержать, в том числе, следующие финансовые показатели: выручка, валовая прибыль, валовая рентабельность, EBITDA (операционная прибыль до вычета амортизации, процентов и налогов), EBIT (операционная прибыль до вычета процентов и налогов), чистая прибыль, чистая рентабельность. Если в силу отраслевых или иных особенностей проекта данные показатели не представлены, следует указать факт и причины их отсутствия в описании к финансовой модели.
Прогнозный отчет о движении денежных средств должен включать денежные потоки от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности. Денежные потоки, связанные с выплатой и получением процентов и дивидендов, должны быть раскрыты в отдельных строках.
В случае предполагаемого долгового финансирования, справочно должны быть приведены свободные денежные потоки до обслуживания долга (CFADS).
Также могут быть предоставлены иные отчеты.
4. Методические указания по составлению финансовых прогнозов:
1) прогнозируются только денежные потоки, которые будут поступать в распоряжение (расходоваться) Получателя(ем) Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования);
2) затраты, связанные с проектом, осуществленные до начального момента прогнозного периода, не должны учитываться в прогнозных финансовых потоках, но могут быть учтены в виде активов на балансе Получателя Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования);
3) график привлечения финансирования должен быть привязан к графику реализации мероприятий ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита, денежные потоки по финансовой деятельности должны прогнозироваться на основе денежных потоков от операционной и инвестиционной деятельности;
4) при привлечении заемного финансирования должны прогнозироваться платежи по обслуживанию долга (с учетом возможной отсрочки выплаты начисленных процентов);
5) рекомендуется прогнозировать денежные потоки в тех валютах, в которых они реализуются (производятся поступления и платежи), и вслед за этим приводить их к единой, итоговой валюте. В качестве итоговой валюты рекомендуется выбирать валюту, в которой поступает большая часть денежных потоков;
6) информацию о движении денежных средств, обусловленном получением и выплатой процентов и дивидендов, следует раскрывать отдельными строками;

2) болжамды қаржы есептілігінің мынадай нысандары: ақша қаражатының қозғалысы туралы болжамды есеп, кірістер мен шығындар туралы болжамды есеп, болжамды теңгерім міндетті түрде ұсынылуы тиіс.
Кірістер мен шығындар туралы болжамды есеп есептеу тәсілімен (accrual base) жасалуы тиіс және оның ішінде мынадай: түсім, жалпы пайда, жалпы рентабельділік, EBITDA (амортизация, пайыздар мен салықтар шегерілгенге дейінгі операциялық пайда), EBIT (пайыздар мен салықтар шегерілгенге дейінгі операциялық пайда), таза пайда, таза рентабельділік қаржы көрсеткіштерін қамтуы тиіс. Егер жобаның салалық немесе өзге ерекшеліктеріне байланысты осы көрсеткіштер ұсынылмаса, қаржы моделінің сипаттамасында олардың болмау фактісі мен себептерін көрсету қажет.
Ақша қаражатының қозғалысы туралы болжамды есеп операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтен ақша ағындарын қамтуы тиіс. Пайыздар мен дивидендтер төлеу және алуға байланысты ақша ағындары бөлек жолмен көрсетілуі тиіс.
Болжанатын борыштық қаржыландыру жағдайында анықтама ретінде борышқа қызмет көрсеткенге дейінгі бос ақша ағындары (CFADS) келтірілуі тиіс.
Сондай-ақ өзге есептер ұсынылуы мүмкін.
4. Қаржылық болжамдарды құру бойынша әдістемелік нұсқаулар:
1) Инвестицияларды алушының (бюджеттік инвестициялар болған жағдайда) не қаржылық схема қатысушыларының (бюджеттік кредиттеу болған жағдайда) билігіне келіп түсетін (жұмсалатын) ақша ағындары ғана болжанады;
2) жобаға байланысты, болжамды кезеңнің алғашқы сәтіне дейін жүзеге асырылған шығындар болжамды қаржы ағындарында ескерілмеуі тиіс, бірақ Инвестицияларды алушының (бюджеттік инвестициялар болған жағдайда) немесе қаржылық схема қатысушыларының (бюджеттік кредиттеу болған жағдайда) теңгерімінде активтер түрінде ескерілуі мүмкін;
3) қаржыландыруды тарту кестесі ҚЭН немесе бюджеттік кредиттің ҚЭН іс-шараларын іске асыру кестесіне байланысты болуы тиіс, қаржы қызметі бойынша ақша ағындары операциялық және инвестициялық қызметтен ақша ағындарының негізінде болжануы тиіс;
4) қарыздық қаржыландыруды тарту кезінде борышқа қызмет көрсету бойынша төлемдер болжануы тиіс (есептелген пайыздардың төлемін кейінге қалдыру мүмкіндігін ескере отырып);
5) ақша ағындарын олар іске асырылатын (түсімдер және төлемдер жүргізілетін) валюталарда болжау және содан кейін оларды бірыңғай қорытынды валютаға келтіру ұсынылады. Ақша ағындарының көп бөлігі түсетін валютаны қорытынды валюта ретінде таңдау ұсынылады;
6) пайыздар мен дивидендтерді алуға және төлеуге негізделген ақша қаражатының қозғалысы туралы ақпаратты бөлек жолдармен ашқан жөн;

7) если в конце срока жизни проекта предполагается ликвидация Получателя Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования) или объекта инвестирования или передача прав на извлечение доходов и несение затрат от эксплуатации объекта инвестирования иному лицу, в денежных потоках Получателя Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования) должны быть учтены затраты и доходы, связанные с указанной ликвидацией или передачей прав (в том числе, в соответствии с требованиями законодательства об экологии и недропользовании, а также трудового законодательства);
8) горизонт планирования представляемой прогнозной консолидированной и отдельной финансовой отчетности Получателя Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования), а также финансовой модели должен составлять не менее срока:
службы активов, планируемых к приобретению за счет Инвестиций либо бюджетного кредита или срока до первого капитального ремонта;
окупаемости проекта в случае направления Инвестиций либо бюджетного кредита на пополнение оборотных средств для оказания финансовых услуг.
Рекомендуется определять срок жизни проекта как экономически целесообразный (максимизирующий чистый дисконтированный доход (NPV) проекта), технически осуществимый и юридически допустимый период, в течение которого предполагается создание, последующая эксплуатация и (если требуется в соответствии с законодательством или заключенными договорами между участниками) ликвидация объекта инвестирования или передача прав на извлечение доходов и несение затрат от эксплуатации объекта инвестирования иному лицу.
Ставка дисконтирования и дисконтируемые денежные потоки должны относиться к одному и тому же типу (рассчитаны для проекта целиком или только для собственников) и виду (с учетом инфляции или без учета). Ставка дисконтирования должна отражать требуемую доходность для инвестиций, выраженных в той же валюте, что и валюта денежных потоков;
При расчете чистого дисконтированного дохода (NPV) проекта все денежные потоки, включая заключительную стоимость (заключительный денежный поток), должны приводиться к начальному моменту прогнозного периода путем дисконтирования.
5. Оценка устойчивости финансовых показателей (коэффициентов):
1) для оценки устойчивости финансовых показателей (коэффициентов) применяется метод анализа чувствительности – оценки степени воздействия изменения ключевых факторов чувствительности на результаты финансовых прогнозов. Если анализ чувствительности не позволяет измерить/проиллюстрировать отдельные риски, применяются иные методы, в том числе, расчет точки безубыточности, метод Монте-Карло, сценарный анализ, факторный анализ и тому подобное;

7) егер жобаның қолданылу мерзімінің соңында Инвестицияларды алушыны (бюджеттік инвестициялар болған жағдайда) немесе қаржылық схема қатысушыларын (бюджеттік кредиттеу болған жағдайда) немесе инвестициялау объектісін жою немесе инвестициялау объектісін пайдаланудан түсетін кірістерді алуға және шығындарды көтеруге құқықтарды өзге адамға беру болжанатын болса, көрсетілген жою немесе құқықтарды беруге байланысты (оның ішінде экология және жер қойнауын пайдалану туралы заңнаманың, сондай-ақ еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес) шығындар мен кірістер Инвестицияларды Алушының (бюджеттік инвестициялар болған жағдайда) немесе қаржылық схема қатысушылардың (бюджеттік кредиттеу болған жағдайда) ақша ағындарында ескерілуі тиіс;
8) Инвестицияларды алушының (бюджеттік инвестициялар болған жағдайда) не қаржылық схема қатысушыларының (бюджеттік кредиттеу болған жағдайда) ұсынылатын болжамды шоғырландырылған және жеке қаржы есептілігін, сондай-ақ қаржы моделін жоспарлау шегі:
Инвестициялар не бюджеттік кредит есебiнен сатып алуға жоспарланатын активтердің қызметі немесе бірінші күрделі жөндеуге дейінгі мерзімнен;
Инвестицияларды не бюджеттік кредитті қаржы қызметтерін көрсету үшін айналым қаражатын толықтыруға бағыттаған жағдайда жобаның өзін-өзі ақтау мерзімінен кем болмауы тиіс.
Жобаның қолданылу мерзімін инвестициялау объектісін құру, кейіннен пайдалану және (егер заңнамаға немесе қатысушылардың арасында жасалған шарттарға сәйкес талап етілсе) жою немесе инвестициялау объектісін пайдаланудан түсетін кірістерді алу мен шығындарды көтеруге құқықтарды өзге адамға беру болжанатын, экономикалық тұрғыдан орынды (жобаның таза дисконтталған кірісін (NPV) барынша арттыратын), техникалық тұрғыдан жүзеге асырылатын және заңды түрде жол берілетін кезеңде айқындау ұсынылады.
Дисконттау мөлшерлемесі және дисконтталатын ақша ағындары бір типке (жалпы жобаға немесе тек қана жеке меншік иелеріне есептелген) және түрге (инфляцияны ескере отырып немесе ескермей) жатуы тиіс. Дисконттау мөлшерлемесі ақша ағындарының валютасы сияқты валютада көрсетілген инвестициялар үшін талап етілетін кірістілікті қамтуы тиіс.
Жобаның таза дисконтталған кірісін (NPV) есептеу кезінде барлық ақша ағындары, қорытынды құнды (қорытынды ақша ағынын) қоса алғанда, дисконттау жолымен болжамды кезеңнің бастапқы сәтіне келтірілуі тиіс.
5. Қаржы көрсеткіштерінің (коэффициенттерінің) тұрақтылығын бағалау:
1) қаржылық көрсеткіштердің (коэффициенттердің) тұрақтылығын бағалау үшін сезімталдықты талдау - сезімталдықтың шешуші факторлары өзгеруінің қаржылық болжамдардың нәтижелеріне әсер ету дәрежесін бағалау әдісі қолданылады. Егер сезімталдықты талдау жеке қауіптерді өлшеуге/көрсетуге мүмкіндік бермесе, өзге әдістер, оның ішінде зиянсыздық нүктесін есептеу, Монте-Карло әдісі, сценарийлік талдау, факторлық талдау және т.б. қолданылады;

2) к ключевым факторам чувствительности относятся допущения (исходные данные) финансовой модели, фактические значения которых в ходе реализации проекта (ввиду невозможности их точной оценки или присущей им волатильности) могут значительно отклониться от значений, заложенных в финансовую модель. В частности, к типичным факторам чувствительности можно отнести:
цены на готовую продукцию и тарифы на услуги;
объем продаж (интенсивность эксплуатации, число покупателей/пользователей);
объем капитальных затрат;
задержки ввода инвестиционного объекта в эксплуатацию и выхода на проектную мощность;
цены на основное сырье и материалы, топливо, трудовые ресурсы;
величину постоянных операционных затрат;
ставку дисконтирования;
прогнозные темпы инфляции;
обменные курсы валют, и тому подобное;
3) в обязательном порядке необходимо провести анализ чувствительности к изменению ставки дисконтирования, цены реализации продукта, цены ключевого ресурса и объема продаж.
6. Требования к описанию финансовой модели:
1) описание финансовой модели оформляется в виде приложения к финансовой модели;
2) в описание должны быть включены:
описание структуры финансовой модели;
описание механизма работы макросов, использованных в финансовой модели (если применимо);
основные допущения (предположения) и исходные данные для финансовых прогнозов, с указанием источников информации, если они не приведены в ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита;
формулы расчета финансовых показателей (коэффициентов), если они не приведены в ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита;
иная информация, необходимая для понимания структуры, принципов построения, механизма работы, и иных особенностей финансовой модели.
Приложение 6
к приказу Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 октября 2015 года № 663
Приложение 25
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения государственного
инвестиционного проекта,
а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга
и оценки реализации
бюджетных инвестиций, планирования
бюджетного кредитования
на реализацию государственной
инвестиционной политики
финансовыми агентствами
Форма "Экономическое заключение бюджетных инвестиций,
планируемых к реализации посредством участия государства
в уставном капитале юридических лиц"
1.
Раздел "Общие сведения"
Наименование бюджетных инвестиций
Наименование администратора бюджетной программы
Бюджетная программа
номер
название
Наименование юридического лица
Участников
Получателя Инвестиций
Перечень мероприятий
Мероприятие 1
Мероприятие 2
Мероприятие n
Период реализации (месяц, год)
Размер бюджетных инвестиций, тыс. тенге
Соответствие стратегическим программным документам (указать реквизиты документа)
Наличие заключения экономической экспертизы юридического лица, уполномоченного на проведение экономической экспертизы
2.
Раздел "Результаты"
Прямой результат
Конечный результат
Показатели качества (в случае наличия)
Показатели эффективности (в случае наличия)
3.
Раздел "Стоимость мероприятий"
Стоимость мероприятий
Всего
в том числе
Мероприятие 1
Мероприятие 2
Мероприятие n
4.
Прочее
….
….
Выводы
(Положительное экономическое заключение представляется на Инвестиции, структура и содержание которых соответствуют Правилам разработки и корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций, экономически целесообразны, соответствуют стратегическим и (или) программным документам, а также критериям обоснованности и результативности.
Отрицательное экономическое заключение представляется на Инвестиции, структура и содержание которых не соответствуют Правилам разработки и корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций, и (или) экономически нецелесообразны, и (или) не соответствует стратегическим и (или) программным документам, и (или) одному или двум критериям (обоснованность и результативность).
Приложение 7
к приказу Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 октября 2015 года № 663
Приложение 47
к Правилам разработки или
корректировки, проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения государственного
инвестиционного проекта, а также
планирования, рассмотрения,
отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций, планирования
бюджетного кредитования
на реализацию государственной
инвестиционной политики
финансовыми агентствами
Форма "Анализ эффективности инвестиционного
проекта,планируемого к реализации за счет бюджетного кредита"

2) сезімталдықтың шешуші факторларына қаржы моделінің жорамалдары (бастапқы деректері) жатады, олардың нақты мәндері жобаны іске асыру барысында (оларды нақты бағалау мүмкінсіздігіне немесе оларға тән құбылмалылыққа байланысты) қаржы моделіне салынған мәндерден айтарлықтай ауытқуы мүмкін. Атап айтқанда, сезімталдықтың әдеттегі факторларына мыналарды:
дайын өнім бағасы мен көрсетілетін қызметтерге тарифтерді;
сату көлемін (пайдалану қарқынын, сатып алушылардың/пайдаланушылардың санын);
күрделі шығындар көлемін;
инвестициялық объектіні пайдалануға берудің және жобалық қуатқа шығуының кешігуін;
негізгі шикізат пен материалдардың, жанармайдың, еңбек ресурстарының бағасын;
тұрақты операциялық шығындар көлемін;
дисконттау мөлшерлемесін;
инфляцияның болжамды қарқынын;
валюталардың айырбас бағамын және т.б. жатқызуға болады.
3) дисконттау мөлшерлемесінің, өнімді өткізу бағасының, шешуші ресурстың бағасының және сату көлемінің өзгеруіне сезімталдыққа міндетті түрде талдау жүргізу қажет.
6. Қаржы моделінің сипаттамасына қойылатын талаптар:
1) қаржы моделінің сипаттамасы қаржы моделіне қосымша ретінде ресімделеді;
2) сипаттамада мыналар:
қаржы моделі құрылымының сипаттамасы;
қаржы моделінде пайдаланылған макростардың жұмыс тетігінің сипаттамасы (егер қолданылса);
егер олар ҚЭН-де немесе бюджеттік кредиттің ҚЭН-де келтірілмесе ақпарат көздерін көрсете отырып, қаржы болжамдары үшін негізгі жорамалдар (болжамдар) және бастапқы деректер;
қаржылық көрсеткіштерді (коэффициентерді) есептеу формулалары, егер олар ҚЭН-де немесе бюджеттік кредиттің ҚЭН келтірілмесе;
қаржы моделінің құрылымын, құру қағидаттарын, жұмыс тетігін және өзге де ерекшеліктерін түсіну үшін қажетті өзге де ақпарат қамтылуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 12 қазандағы
№ 663 бұйрығына 6-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын
бағалау, қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық
саясатты іске асыруға бюджеттік кредиттеуді жоспарлау
қағидаларына 25-қосымша
"Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы арқылы iске асырылуы жоспарланатын бюджеттiк инвестициялардың экономикалық қорытындысы" нысаны
1.
"Жалпы мәлiметтер" бөлiмi
Бюджеттiк инвестициялардың атауы
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы
Бюджеттік бағдарлама
Нөмір
Атауы
Заңды тұлғаның атауы
Қатысушылар
Инвестициялар алушы
Iс-шаралар тiзбесi
1-iс-шара
2-iс-шара
n-iс-шара
Іске асыру кезеңi (ай, жыл)
Бюджеттiк инвестициялардың мөлшерi, мың теңге
Стратегиялық бағдарламалық құжаттарға сәйкес келу (құжаттың деректемелерін көрсету)
Экономикалық сараптаманы жүргізуге уәкiлеттi заңды тұлғаның экономикалық сараптамасы қорытындысының болуы
2.
"Нәтижелер" бөлiмi
Тiкелей нәтиже
Түпкілікті нәтиже
Сапа көрсеткiштерi (қолданыста бар болуы)
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi (егер бар болса)
3.
"Iс-шаралар құны" бөлiмi
Iс-шаралар құны
Барлығы
оның iшiнде
1-iс-шара
2-iс-шара
n-iс-шара
4.
Өзгелер
….
….
Тұжырымдар
(Құрылымы мен мазмұны Инвестициялық ұсынысты әзірлеу және түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларына сәйкес келетін, экономикалық тұрғыдан орынды, стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарға, сондай-ақ негiзділiк және нәтижелiлiк критерийлеріне сәйкес келетiн Инвестицияларға оң экономикалық қорытынды ұсынылады.
Құрылымы мен мазмұны Инвестициялық ұсынысты әзірлеу және түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларына сәйкес келмейтін және (немесе) экономикалық тұрғыдан орынсыз және/немесе стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарға және/ немесе бір немесе екі критерийге (негiзділiк және нәтижелiлiк) сәйкес келмейтiн Инвестицияларға теріс экономикалық қорытынды ұсынылады.);
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 12 қазандағы
№ 663 бұйрығына 7-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын
бағалау, қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық
саясатты іске асыруға бюджеттік кредиттеуді жоспарлау
қағидаларына 47-қосымша
"Бюджеттік кредиттер есебінен іске асыру жоспарланатын инвестициялық жобаның тиімділігін талдау" нысаны

1. Простой срок окупаемости (payback period, PBP) – минимальный временной интервал от начала осуществления проекта (начала инвестиционной стадии), за который покрываются инвестиционные затраты. Рассчитывается по формуле:
где:
Io – величина инвестиционных затрат в нулевой период;
n – число периодов;
CFt – чистый денежный поток в период t.
Рекомендуемое значение РВР: проект считается эффективным, если значение РВР меньше длительности проекта.
2. Дисконтированный срок окупаемости (discounted payback period, DPP) - продолжительность наименьшего периода, по истечении которого текущий чистый дисконтированный доход становится и в дальнейшем остается неотрицательным. Рассчитывается по формуле:
где:
Io – величина инвестиционных затрат в нулевой период;
n – число периодов;
CFt – чистый денежный поток в период t.
r – ставка дисконтирования.
Ставка дисконтирования рассчитывается по формуле:
где:
Е – норма дисконта, которая будет являться единой для всех шагов расчета;
(n-1) – промежуток между оцениваемым периодом и моментом приведения (в годах).
Рекомендуемое значение DPP: проект считается приемлемым при меньшем значении DPP.
3. Чистый дисконтированный доход (net present value, NPV) - разность дисконтированных денежных потоков доходов и расходов, производимых в процессе реализации инвестиции за прогнозный период. Рассчитывается по формуле:
где:
n – число периодов;
CFt – чистый денежный поток в период t;
r – ставка дисконтирования;
Io – величина инвестиционных затрат в нулевой период.
Рекомендуемое значение NPV: при положительном значении NPV проект считается эффективным, при отрицательном значении NPV - проект отвергается, NPV = 0 - проект не принесет ни прибыли, ни убытка.
4. Внутренняя норма доходности (internal rate of return, IRR) - процентная ставка дисконтирования, которая обеспечит получение положительного (или, по крайней мере, нулевого) значения чистого приведенного дохода. Определяется из следующего соотношения:
где:
n – число периодов;
CFt – чистый денежный поток в период t;
Io – величина инвестиционных затрат в нулевой период.
Рекомендуемое значение IRR: проект считается приемлемым, если рассчитанное значение IRR не ниже требуемой нормы рентабельности, которая определяется инвестиционной политикой компании; при IRR, равном ставке дисконта, NPV равен нулю; IRR сравнивается с требуемой инвестором нормой дохода на капитал, которая должна быть больше, чем в случае безрискового вложения капитала.
5. Индекс доходности (profitability index, PI) - относительная отдача проекта на вложенные в него средства, который определяет сумму прибыли на единицу инвестированных средств. Рассчитывается по формуле:
где:
n – длительность проекта;
CFt – чистый денежный поток в период t;
r – ставка дисконтирования;
Io – величина инвестиционных затрат в нулевой период.
Рекомендуемое значение PI: для эффективного проекта PI>1.
Приложение 8
к приказу Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 октября 2015 года № 663
Приложение 48
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных инвестиций,
планирования бюджетного
кредитования на реализацию
государственной инвестиционной
политики финансовыми агентствами
Форма "Анализ заемщика"

1. Қарапайым өзін-өзі ақтау мерзімі (payback period, PBP) – инвестициялық шығындар жабылатын жобаны жүзеге асырудың басынан бастап ең аз уақыт интервалы (инвестициялық сатының басталуы). Мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Іо – нөлдік кезеңдегі инвестициялық шығындардың шамасы;
n – кезеңдер саны;
CFt – t кезеңіндегі таза ақша ағымы.
РВР ұсынылатын мәні: егер РВР мәні жобаның ұзақтығынан аз болса жоба тиімді болып саналады.
2. Дисконтталған өзін-өзі ақтау кезеңі (discounted payback period, DPP) – ол өткеннен кейін ағымдағы таза дисконтталған табыс теріс емес болатын және одан әрі солай болып қалатын ең аз кезең ұзақтығы. Мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Іо – нөлдік кезеңдегі инвестициялық шығындардың шамасы;
n – кезеңдер саны;
CFt – t кезеңіндегі таза ақша ағымы.
r – дисконттау мөлшерлемесі.
Дисконттау мөлшерлемесі мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Е – есептеудің барлық сатысы үшін бірыңғай болып табылатын дисконт нормасы;
(n-1) – бағалау кезеңі мен келтіру кезі арасындағы аралық (жылдардағы).
Ұсынылатын DPP мәні: DPP мәні аз болған кезде жоба қолайлы деп саналады.
3. Таза дисконтталған табыс (net present value, NPV) – болжамдау кезеңіндегі инвестицияны іске асыру процесінде жүргізілген кірістер мен шығыстардың дисконтталған ақша ағымының айырмашылығы. Мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
n – кезеңдер саны;
CFt – t кезеңіндегі таза ақша ағымы.
r – дисконттау мөлшерлемесі.
Іо – нөлдік кезеңдегі инвестициялық шығындардың шамасы.
Ұсынылатын NPV мәні: NPV оң мәнінде жоба тиімді деп саналады, NPV мәні теріс болған кезде – жоба қабылданбайды, NPV = 0 – жоба пайда да шығын да әкелмейді.
4. Ішкі кірістілік нормасы (internal rate of return, IRR) – таза келтірілген табыстың оң (немесе, ең болмағанда, нөлдік) мәнін алуды қамтамасыз ететін дисконттаудың пайыздық ставкасы. Мынадай арақатынастан айқындалады:
мұндағы:
n – кезеңдер саны;
CFt – t кезеңіндегі таза ақша ағымы.
Іо – нөлдік кезеңдегі инвестициялық шығындардың шамасы.
Ұсынылатын IRR мәні: компанияның инвестициялық саясатымен айқындалатын талап етілетін рентабельділік нормасынан IRR есептелген мәні төмен болмаса жоба қолайлы деп саналады; дисконт ставкасына тең IRR кезінде, NPV нөлге тең; IRR капиталды тәуекелсіз жұмсаған жағдайдағыдан артық болуы тиіс инвестор талап етіп отырған капиталға арналған табыс нормасымен салыстырылады.
5. Табыстылық индексі (profitability index, PI) – инвестицияланған қаражаттың бірлігіне арналған табыс сомасын айқындайтын оған жұмсалған қаражатқа жобаның шамамен алғандағы қайтарымдылығы. Мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
n – жобаның ұзақтығы;
CFt – t кезеңіндегі таза ақша ағымы;
r – дисконттау мөлшерлемесі;
Іо – нөлдік кезеңдегі инвестициялық шығындардың шамасы.
Ұсынылатын PI мәні: тиімді жобасы үшін PI>1.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 12 қазандағы
№ 663 бұйрығына 8-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын
бағалау, қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық
саясатты іске асыруға бюджеттік кредиттеуді жоспарлау
қағидаларына 48-қосымша
"Қарыз алушыны талдау" нысаны

1. Цель горизонтального и вертикального анализа финансовой отчетности состоит в представлении изменений, произошедших в основных статьях бухгалтерского баланса, отчета о доходах и расходах, отчета о движении денежных средств.
Горизонтальный (временной) анализ заключается в сопоставлении данных организации за два последних отчетных периода в относительном и абсолютном виде и выявлении тенденций изменения отдельных статей отчетности или их групп. Горизонтальный анализ проводится по следующим формам финансовой отчетности, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 422, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6452 (далее – Приказ Министерства финансов): "Бухгалтерский баланс", "Отчет о прибылях и убытках" и "Отчет о движении денежных средств".
Вертикальный (структурный) анализ заключается в определении удельного веса отдельных статей отчетности в общем итоговом показателе и сравнении полученного результата с данными предыдущего периода. Вертикальный анализ проводится по следующим формам финансовой отчетности, утвержденным Приказом Министра финансов: "Бухгалтерский баланс" и "Отчет о прибылях и убытках".
2. Коэффициентный анализ заключается в изучении финансовой отчетности компании при помощи набора финансовых показателей (коэффициентов) на предмет соответствия (отклонения) от нормативных значений таких коэффициентов и их изменений в динамике.
Для проведения коэффициентного анализа принимаются данные из всех форм финансовой отчетности компании.
3. Коэффициенты ликвидности – финансовые показатели, рассчитываемые для определения способности компании погашать текущую задолженность за счет имеющихся текущих (оборотных) активов. При этом проводится сравнение величины текущих задолженностей компании и ее оборотных средств, которые должны обеспечить погашение этих задолженностей.
Коэффициент текущей ликвидности (current ratio, CR) характеризует текущую способность компании выполнить краткосрочные обязательства за счет имеющихся оборотных средств. Рассчитывается по формуле:
где:
CA – текущие активы;
CL – текущие обязательства.
Рекомендуемое значение CR: 1 – 2. Значение <1 свидетельствует о возможной утрате платежеспособности, значение >4 – о недостаточной активности использования заемных средств и, как следствие, меньшее значение рентабельности собственного капитала.
4. Коэффициент обеспеченности собственными средствами (Own Funds Ratio, OFR) характеризует наличие собственных оборотных средств у компании, необходимых для обеспечения его финансовой устойчивости. Рассчитывается по формуле:
где:
ЕС – собственный капитал;
FА – внеоборотные активы;
СА – текущие активы.

1. Қаржылық есептілікті деңгейлес және сатылас талдаудың мақсаты бухгалтерлік баланстың, кірістер мен шығыстар туралы есептің, ақша қаражатының қозғалысы туралы есептің негізгі баптарында болған өзгерістерді ұсынуды білдіреді.
Деңгейлес (уақытаралық) талдау ұйымның деректерін шамамен және абсолюттік түрдегі соңғы екі есепті кезеңдегі деректерін салыстыруды және есептіліктің немесе олардың топтарының жекелеген баптарындағы өзгерістерінің үрдістерін анықтауды білдіреді. Деңгейлес талдау Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 20 тамыздағы № 422 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық келісімдерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 6452) (бұдан әрі - Қаржы министрінің бұйрығы) қаржылық есептіліктің: "Бухгалтерлік баланс", "Табыстар мен шығындар туралы есеп" және "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп" нысандары бойынша жүргізіледі.
Сатылас (құрылымдық талдау) талдау жалпы қорытынды көрсеткіштегі есептіліктің жекелеген баптарының үлестік салмағын айқындауды және алынған нәтижені алдыңғы кезеңдегі деректермен салыстыруды білдіреді. Сатылас талдау Қаржы министрінің бұйрығымен бекітілген қаржылық есептіліктің мынадай: "Бухгалтерлік баланс", "Табыстар мен шығындар туралы есеп" нысандары бойынша жүргізіледі.
2. Коэффициенттік талдау компанияның қаржылық есептілігін осындай коэффициенттің нормативтік мәндеріне сәйкестігі (ауытқуы) тұрғысынан қаржылық көрсеткіштерді (коэффициенттерді) жинақтаудың көмегімен зерделеу және олардың серпінінің өзгеруі дегенді білдіреді.
Коэффициенттік талдау жүргізу үшін компанияның қаржылық есептілігінің барлық нысандарынан алынатын деректер қабылданады.
3. Өтімділік коэффициенттері – компанияның қолда бар ағымдағы (айналымдағы) активтерінің есебінен ағымдағы берешектерін өтеу қабілеттілігін айқындау үшін есептелетін қаржылық көрсеткіштер. Бұл ретте компанияның ағымдағы берешектерінің және осы берешектерді өтеуді қамтамасыз етуі тиіс оның айналымдағы қаражатының шамасын салыстыру дегенді білдіреді.
Ағымдағы өтімділік коэффициенті (current ratio, CR) компанияның қолда бар айналымдағы қаражаты есебінен қысқа мерзімді міндеттемелерін ағымдағы орындау қабілеттілігін сипаттайды. Мынадай формула бойынша есептеледі
мұндағы:
CA – ағымдағы активтер;
CL – ағымдағы міндеттемелер.
Ұсынылатын CR мәні: 1 – 2. <1 мәні төлем қабілеттілігін жоғалтуы мүмкін екендігін, >4 мәні – қарыз қаражатын пайдаланудың белсенділігінің жеткіліксіздігі және салдары ретінде, меншік капиталының рентабельділігінің аз екені туралы куәландырады.
4. Меншікті қаражатпен қамтамасыз етілуі коэффициенті (Own Funds Ratio, OFR) оның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін қажет компанияның меншікті айналымдағы қаражатының бар екенін сипаттайды. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ЕС – меншікті капитал;
FА – айналымнан тыс активтер;
СА – ағымдағы активтер.

Рекомендуемое значение OFR: >0,1. Структура баланса компании признается неудовлетворительной, а компания неплатежеспособной, если коэффициент на конец отчетного периода имеет значение <0,1.
5. Коэффициенты рентабельности – предназначены для оценки общей эффективности вложения средств в компанию и характеризуют уровень отдачи от затрат и степень использования средств.
6. Коэффициент рентабельности активов (return on assets, ROA) свидетельствует о том, сколько чистой прибыли приходится на каждый тенге, вложенный в активы компании. Рассчитывается по формуле:
где:
NI – чистая прибыль;
TA – среднегодовая сумма активов.
Рекомендуемое значение ROA: повышающееся значение показателя (в динамике) свидетельствует о способности активов компании порождать прибыль.
7. Коэффициент рентабельности собственного капитала (return on equity, ROE ) показывает сколько компания имеет чистой прибыли с единицы собственного капитала. Рассчитывается по формуле:
*100%
где:
NI – чистая прибыль;
EC – среднегодовая сумма собственного капитала.
Рекомендуемое значение ROE: различны в зависимости от отрасли, вместе с тем, высокое значение коэффициента оценивается положительно, поскольку свидетельствует о чистой прибыли, приходящейся на каждый тенге, авансированный в капитал.
8. Коэффициент рентабельности заемного капитала, эффект финансового рычага (degree of financial leverage, DFL) характеризует эффективность использования заемного капитала. Рассчитывается по формуле:
где:
ROAEBIT – рентабельность активов по EBIT;
WACLP – средневзвешенная цена заемного капитала (средний размер ставки процентов за кредит);
TRP – ставка налога на прибыль;
LC – средняя сумма заемного капитала;
EC – средняя сумма собственного капитала.
Рекомендуемое значение DFL: полагается, что чем выше значение DFL, тем выше прибыль, которая приходится на заемный капитал.
9. Коэффициент рентабельности бюджетного кредита (return on investment, ROI) показывает отдачу на сумму вложенных в проект денежных средств. Рассчитывается по формуле:
где:
NI - чистая прибыль;
IC - инвестированный капитал;
EC – среднегодовая сумма собственного капитала;
LTL – долгосрочные обязательства.
Рекомендуемое значение ROI: чем выше значение коэффициента, тем более эффективно используются инвестиции.
10. Коэффициенты платежеспособности (финансовой устойчивости в долгосрочной перспективе) характеризуют состояние финансовых ресурсов компании и их способность обеспечить рост ее деловой активности при сохранении платежеспособности в условиях допустимого уровня риска.
11. Коэффициент финансовой независимости (equity to total assets, EtTA) характеризует долю собственного капитала в общей сумме авансированных средств. Чем выше значение коэффициента, тем финансово более устойчиво и независимо от внешних кредиторов предприятие. Рассчитывается по формуле:
где:
EC – собственный капитал;
TA – сумма активов.

Ұсынылатын OFR мәні: >0,1. Егер есепті кезеңнің аяғындағы коэффициенттің мәні <0,1 болса компания балансының құрылымы қанағаттанарлықсыз, ал компания төлем қабілеті жоқ болып табылады.
5. Рентабельділік коэффициенті – компанияға жұмсалған қаражаттың жалпы тиімділігін бағалауға арналған және шығындардан қайтарымдылық деңгейі мен қаражатты пайдалану дәрежесін сипаттайды.
6. Активтердің рентабельділік коэффициенті (return on assets, ROA) компанияның активтеріне жұмсалған әрбір теңгеге қанша таза пайда келгенін айғақтайды. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
NI – таза пайда;
TA – активтердің орта жылдық сомасы.
Ұсынылатын ROA мәні: көрсеткіштің өсіп келе жатқан мәні (серпінде) компания активтерінің пайда туындату қабілеттігі туралы куәландырады.
7. Меншікті капиталдың рентабельділік коэффициенті (return on equity, ROE) компанияның меншікті капиталының бірлігінен алатын таза пайдасын көрсетеді. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
NI – таза пайда;
EC – меншікті капиталдың орташа жылдық сомасы.
Ұсынылатын ROE мәні: саласына қарай әртүрлі, сонымен қатар, коэффициент мәнінің жоғарылығы оң бағаланады, өйткені капиталға авансталған әрбір теңгеге келетін таза пайда туралы куәландырады.
8. Қарыз капиталының рентабельділік коэффициенті (degree of financial leverage, DFL) қарыз капиталын пайдалану тиімділігін сипаттайды. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ROAEBIT – EBIT бойынша активтердің рентабельділігі;
WACLP – қарыз капиталының орташа өлшемді бағасы (кредит үшін пайыздар ставкасының орташа мөлшері);
TRP – пайдаға салынатын салық мөлшерлемесі;
LC – қарыз капиталының орташа сомасы;
EC – меншікті капиталдың орташа сомасы.
Ұсынылатын DFL мәні: DFL мәні артық болған сайын, қарыз капиталына келетін пайда да арта береді деп пайымдалады.
9. Бюджеттік кредит рентабельділігі коэффициенті (return on investment, ROI) жобаға жұмсалған ақша қаражатының сомасына қайтарымдылықты көрсетеді. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
NI – таза пайда;
IC - инвестияланған капитал;
EC – меншікті капиталдың орташа жылдық сомасы;
LTL – ұзақ мерзімді міндеттемелер.
Ұсынылатын ROI мәні: коэффициенттің мәні жоғары болған сайын, инвестициялар тиімді пайдаланылады.
10. Төлемге қабілеттілік (ұзақ мерзімді перспективадағы қаржылық тұрақтылық) коэффициенттері компанияның қаржы ресурстарының жағдайын және олардың жол берілетін тәуекел деңгейі жағдайында төлем қабілеттігі сақталған кездегі оның іскерлік белсенділігінің өсуін қамтамасыз ету қабілеттігін сипаттайды.
11. Қаржылық тәуелсіздік қабілеті (equity to total assets, EtTA) авансталған қаржаттың жалпы сомасындағы меншікті капиталдың үлесін сипаттайды. Коэффициенттің мәні артық болған сайын қаржылық жағынан неғұрлым тұрақты және сыртқы кредиторлардан тәуелсіз кәсіпорын. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
EC – меншікті капитал;
TA – активтер сомасы.

Рекомендуемые значения EtTA: нормативное значение для данного показателя равно 0,6.
12. Коэффициент финансового левереджа (debt ratio, DR) прямо пропорционален финансовому риску предприятия и отражает долю заемных средств в источниках финансирования активов предприятия. Рассчитывается по формуле:
где:
LC – заемный капитал;
EC – собственный капитал.
Рекомендуемое значение DR: в диапазоне: 0,5 - 0,8.
13. Коэффициент обеспеченности кредитов прибылью (percentage of loans profit, PLP) применяется для оценки возможности предприятия погасить долги по кредитам. Рассчитывается по формуле:
где:
EBIT – прибыль до уплаты налогов и процентов;
A – амортизация;
CL – краткосрочные обязательства;
LTL – долгосрочные обязательства.
Рекомендуемое значение PLP: повышающееся (в динамике) значение показателя свидетельствует об улучшении ситуации с кредитоспособностью.
14. Коэффициент покрытия процентов (times interest earned, TIE) показывает возможную степень снижения операционной прибыли предприятия, при которой оно может обслуживать выплаты процентов. Рассчитывается по формуле:
EBIT – прибыль до уплаты налогов и процентов;
PP – проценты к уплате.
Рекомендуемое значение: >1.
15. Коэффициенты оборачиваемости отражают интенсивность использования задействованных ресурсов.
16. Коэффициент оборачиваемости дебиторской задолженности (receivables turnover, RT) показывает, сколько раз в среднем дебиторская задолженность превращалась в денежные средства в течение одного периода. Рассчитывается по формуле:
NS – выручка от реализации продукции;
AR – среднегодовая стоимость дебиторской задолженности.
Рекомендуемое значение: высокое значение показателя. Низкое значение коэффициента свидетельствует о трудностях с взысканием средств от дебиторов, соответственно о повышении потребности компании в оборотном капитале. Важно рассмотрение значений данного показателя в тренде.
17. Коэффициент оборачиваемости кредиторской задолженности (payables turnover, PT)
NS – выручка от реализации продукции;
AP – среднегодовая стоимость кредиторской задолженности.
Рекомендуемое значение: высокое значение показателя. Низкое значение показателя может свидетельствовать с одной стороны, о проблемах с оплатой с кредиторами, с другой стороны, об эффективно налаженных отношениях с кредиторами. В целях исключения варианта с первой причиной, значение коэффициента необходимо анализировать в динамике.
Приложение 9
к приказу Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 октября 2015 года № 663
Приложение 49
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также
планирования, рассмотрения,
отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций, планирования
бюджетного кредитования на реализацию
государственной инвестиционной
политики финансовыми агентствами
Форма "Экономическое заключение по ФЭО бюджетного кредита"
1.
Раздел "Общие сведения"
Наименование проекта
Наименование администратора бюджетной программы
Наименования участников финансовой схемы
участник 1
участник 2
участник n
Цель предоставления кредита
Общая стоимость проекта с разбивкой финансирования по годам
год 1
год 2
год n
Источники и форма финансирования проекта
Условия предоставления бюджетного кредита
размер бюджетного кредита (тысяч тенге)
принципы бюджетного кредитования, в соответствии с которыми предоставляется кредит
срок предоставления кредита
период освоения кредита заемщиком
льготный период
ставка вознаграждения
периодичность выплаты начисленного вознаграждения по кредиту
метод погашения кредита
2.
Раздел "Соответствие мероприятий ФЭО бюджетного кредита критериям бюджетного кредитования"
Соответствие мероприятий ФЭО бюджетного кредита критерию "экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования"
Соответствие мероприятий ФЭО бюджетного кредита критерию "окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита"
Соответствие мероприятий ФЭО бюджетного кредита критерию "кредитоспособность заемщика в соответствии с критериями, определяемыми уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию"
3.
Раздел 4 "Риски"
Основные риски по проекту и меры по их снижению
Распределение критических рисков между участниками финансовой схемы проекта
4.
Раздел "Результаты"
Прямой результат
Конечный результат
Показатели качества
Показатели эффективности
5.
Раздел "Выводы"

Ұсынылатын EtTA мәні: бұл көрсеткіш үшін нормативтік мән 0,6 тең.
12. Қаржылық левередж коэффициенті (debt ratio, DR) кәсіпорынның қаржылық тәуекеліне тікелей теңбе тең және кәсіпорынның активтерін қаржыландыру көздеріндегі қарыз қаражатының үлесін көрсетеді.
Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
LC – қарыз капиталы;
EC – меншікті капитал.
Ұсынылатын DR мәні: 0,5 - 0,8 диапазонында.
13. Кредиттердің пайдамен қамтамасыз етілу коэффициенті (percentage of loans profit, PLP) кәсіпорынның кредиттер бойынша борыштарын өтеу мүмкіндіктерін бағалау үшін қолданылады. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
EBIT – салықтар мен пайыздарды төлегенге дейінгі пайда;
A – амортизация;
CL – қысқа мерзімді міндеттемелер;
LTL – ұзақ мерзімді міндеттемелер.
Ұсынылатын PLP мәні: көрсеткіш мәнінің өсуі (динамикасында) кредиттеу қабілеттігі жағдайының жақсаруын айғақтайды.
14. Пайыздарды жабу коэффициенті (times interest earned, TIE) ол пайыздар төлеміне қызмет көрсете алатын кәсіпорынның операциялық пайдасын төмендетудің ықтимал дәрежесін көрсетеді. Мынадай формула бойынша есептеледі:
EBIT – салықтар мен пайыздарды төлегенге дейінгі пайда;
PP – төленетін пайыздар.
Ұсынылатын мәні: >1.
15. Қайтарымдылық коэффициенттері тартылған ресурстарды пайдалану қарқындылығын көрсетеді.
16. Дебиторлық берешектің қайтарымдылық коэффициенті (receivables turnover, RT) бір кезеңнің ішінде орташа есеппен дебиторлық берешектің ақша қаражатына неше рет айналғандығын көрсетеді. Мынадай формула бойынша есептеледі:
NS – өнімді сатудан түскен пайда;
AR – дебиторлық берешектің орташа жылдық құны.
Ұсынылатын мәні: көрсеткіш мәнінің жоғарылығы. Коэффициенттің төмен мәні дебиторлардан қаражатты өндіріп алудың күрделі екенін айғақтайды, тиісінше компанияға айналым капиталы талап етілуінің артуы туралы куәландырады. Бұл көрсеткіштің мәндерін трендте көрсету маңызды.
17. Кредиторлық берешектің қайтарымдылығы коэффициенті (payables turnover, PT)
NS – өнімді сатудан түскен пайда;
AP – кредиторлық берешектің орташа жылдық құны.
Ұсынылатын мәні: көрсеткіш мәнінің жоғарылығы. Көрсеткіш мәнінің төмендігі бір жағынан кредиторларға төлеу проблемаларын, екінші жағынан кредиторлармен тиімді қатынастар орналасқандығы туралы айғақтауы мүмкін. Бірінші себептегі нұсқаны болдырмау мақсатында коэффициенттің мәнін серпінінде талдау қажет.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 12 қазандағы
№ 663 бұйрығына 9-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын
бағалау, қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық
саясатты іске асыруға бюджеттік кредиттеуді жоспарлау
қағидаларына 49-қосымша
"Бюджеттік кредиттің ҚЭН бойынша экономикалық қорытынды" нысаны
1.
"Жалпы мәлiметтер" бөлiмi
Жоба атауы
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы
Қаржылық схема қатысушыларының атаулары
1-қатысушы
2-қатысушы
3-қатысушы
Кредитті беру мақсаты
Жылдар бойынша қаржыландыруды бөліп жобаның жалпы құны
1-жыл
2-жыл
n-жыл
Жоба бойынша қаржыландыру көздері мен түрлері
Іс-шаралар тізбесі
бюджеттік кредиттің мөлшері (мың теңге)
бюджеттік кредиттеу принциптеріне сәйкес берілетін кредиттің принциптер тізбесі
бюджеттік кредитті беру мерзімі
қарыз алушының кредитті игеру кезеңі
жеңілдік кезеңі
сыйақы ставкасы
кредит бойынша есептелген сыйақыны төлеу кезеңділігі
кредитті өтеу тәсілі
2.
"Бюджеттік кредит ҚЭН-нің iс-шаралары бюджеттік кредиттеу өлшемдеріне сәйкестігі" бөлiмi
Бюджеттік кредит ҚЭН-нің iс-шаралары "іс-шараларды бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі" өлшеміне сәйкестігі
Бюджеттік кредит ҚЭН-нің iс-шаралары "бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы" өлшеміне сәйкестігі
Бюджеттік кредит ҚЭН-нің iс-шаралары "мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келісу бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкiлеттi орган айқындайтын критерийлерге сәйкес қарыз алушының кредиттік қабілеттілігі" өлшеміне сәйкестігі
3.
"Тәуекелдер" бөлімі
Жоба бойынша негізгі тәуекелдер және оларды азайту жөніндегі шаралар
Ауыспалы тәуекелдерді жобаның қаржылық схема қатысушылары арасында бөлу
4.
"Нәтижелер" бөлімі
Тікелей нәтиже
Түпкілікті нәтиже
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
5.
"Тұжырымдар" бөлімі