Об утверждении норм и нормативов по охране, защите, пользованию лесным фондом, воспроизводству лесов и лесоразведению на участках государственного лесного фонда
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 18-02/664. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 сентября 2015 года № 11995.
В соответствии с подпунктом 59) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.03.026 № 48-П (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые нормы и нормативы по охране, защите, пользованию лесным фондом, воспроизводству лесов и лесоразведению на участках государственного лесного фонда.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов

Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру бойынша нормалар мен нормативтерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 18-02/664 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 2 қыркүйекте № 11995 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 59) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.03.2026 № 48-Ө (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру бойынша нормалар мен нормативтер бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов

4 августа 2015 года
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 20 июля 2015 года
№ 18-02/664
Нормы и нормативы по охране, защите, пользованию лесным фондом, воспроизводству лесов и лесоразведению на участках государственного лесного фонда
Сноска. Нормы и нормативы – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 03.02.2025 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2015 жылғы 4 тамыз
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 20 шілдедегі
№ 18-02/664 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру бойынша нормалар мен нормативтер
Ескерту. Нормативтер жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 03.02.2025 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Кратность патрулирования при следующих классах пожарной опасности (далее – КПО) составляет:
при I КПО облеты не производятся;
при II КПО через день - 1 облет;
при III КПО ежедневно - 1 облет;
при IV КПО ежедневно - 2 облета;
при V КПО ежедневно - 3 облета.
2. Кратность патрулирования по согласованию с государственным лесовладельцем может увеличиваться при скорости ветра более 8 метров/секунду, а также в выходные и праздничные дни пожароопасного сезона.

1. Өрт қауiптiлiгiнiң мынадай кластарында (бұдан әрі – ӨҚК) күзету жиiлiгi мынаны құрайды:
І ӨҚК-да ұшып аралау жүргiзілмейдi;
ІІ ӨҚК-да күн ара – 1 ұшып аралау;
III ӨҚК-да күн сайын – 1 ұшып аралау;
IV ӨҚК-да күн сайын – 2 ұшып аралау;
V ӨҚК-да күн сайын – 3 ұшып аралау.
2. Патрульдеу жиiлiгi мемлекеттік орман иеленушімен келісім бойынша жел жылдамдығы секундына 8 метрден асқан жағдайда, сондай-ақ өрт қаупi бар маусымның демалыс және мерекелi күндерiнде көбейтілуi мүмкін.

11. Нормы положенности специального оборудования для раннего обнаружения лесных пожаров на участках государственного лесного фонда
Наименования пород
Пожарные наблюдательные мачты или пожарные наблюдательные вышки с установкой на них систем раннего обнаружения (СРО)
Хвойные
не менее 1 единиц на 12 тысяч гектар
Лиственные
не менее 1 единиц на 15 тысяч гектар

11. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман өрттерін ерте анықтауға арналған арнайы жабдықтардың тиесілік нормалары
Ағаш түрлері
Ерте анықтау жүйелері (ЕАЖ) орнатылған
өрт бақылау мачталары немесе
өрт бақылау мұнаралары
Қылқан жапырақтылар
12 мың гектарға 1 бірліктен кем емес
Жапырақтылар
15 мың гектарға 1 бірліктен кем емес